ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega, αν αναλογιστώ το γεγονός ότι για πολύ καιρό αρνιόμουν την ύπαρξη οτιδήποτε θεϊκού, κάθε άλλο παρά στασιμότητα διαβλέπω στον εαυτό μου σ' αυτό το θέμα.

quote:
Που σε οδηγησαν αυτα τα (βιωματα ),που διαθετεις ;;;

Στο να κατανοήσω λίγο παραπάνω από που προέρχεται ο άνθρωπος, ποιός είναι ο σκοπός της ψυχής, που πρέπει να καταλήξει...

quote:
Για να προχωρησεις ενα βημα ακομη παραπερα, πρεπει να επιδιωξεις δυνατα γεγονοτα στην ζωη σου .

Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα σχετικά με το τι εννοείς ως "δυνατά γεγονότα"?

Όσον αφοαρά αυτό που είπες πως η αίσθηση του ότι υπάρχει κάτι ανώτερο υπάρχει σε όλους μας, θα διαφωνήσω.
Είσαι σίγουρος πως αποδέχονται όλοι κάτι τέτοιο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 11:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου alfa-omega, αν αναλογιστώ το γεγονός ότι για πολύ καιρό αρνιόμουν την ύπαρξη οτιδήποτε θεϊκού, κάθε άλλο παρά στασιμότητα διαβλέπω στον εαυτό μου σ' αυτό το θέμα.



Εχεις δικαιο και εγω καποτε , περιπλανιομουνα ασκοπα .


quote:

Όσον αφοαρά αυτό που είπες πως η αίσθηση του ότι υπάρχει κάτι ανώτερο υπάρχει σε όλους μας, θα διαφωνήσω.
Είσαι σίγουρος πως αποδέχονται όλοι κάτι τέτοιο?


Εσυ το αποδεχεσαι φιλε μου , ΠΟΣΟ ΕΧΕΙς ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ?
Αλλο πνευματικο επιπεδο κατεχεις, οταν αισθανεσαι οτι πρεπει να υπαρχει θεια δυναμη και αλλο ,οταν φτασεις στο σημειο ,οπου πλεον εισαι σιγουρος , οτι η θεια δυναμη υπαρχει .
Αυτο που ομως ενοουσα , ειναι οτι δεν υπαρχει ανθρωπος , που να μην εχει εμφυτη την αναγκη , να νοησει τον σκοπο για τον οποιο υπαρχει .
Εσυ οπως ανεφερες ανωθεν ,την καλλιεργησες και αποκωμησες πολυτιμους καρπους ,που σε βοηθησαν να κατανοησεις λιγο παραπανω από που προέρχεται ο άνθρωπος, ποιός είναι ο σκοπός της ψυχής, που πρέπει να καταλήξει...


quote:


Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα σχετικά με το τι εννοείς ως "δυνατά γεγονότα"?


Αν συμβαινουνε πραγματα στην ζωη μας, που η διανοια μας , αδυνατει να εξηγησει τα αιτια που τα πλοκαλουνε , προκειται για δυνατα γεγονοτα , που ξεπερνουνε την κοσμικη μας αντιληψη .
Η ανιχνευση των αιτιων δεν μπορει να ειναι αντικειμενικη, διοτι υπαρχει το αορατο στοιχειο ,πισω απο το οποιο ελαχιστοι μπορουνε να διεισδυσουνε .

Ηδη ανεφερα το προσωπικο μου βιωμα , με το τροχαιο δυστυχημα.
Δεν γνωριζω απολυτα , αν υπηρχε η πιθανοτητα να συνεβησαν ολα φυσιολογικα .

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑι ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΗΚΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ,ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕΙ την κορη μου .

Αυτο μου ενισχυσε την πεποιθεση , οτι οχι μονον υπαρχει θεια δυναμη, αλλα και οτι επεμβαινει στην ζωη μας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 11:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Dying_Incubus , στην προσπαθεια σου να περιγραψεις την θεια δυναμη ,την χαρακτηρισες ,οπως εκανα και εγω, ΑΠΕΙΡΗ & ΑΧΡΟΝΗ .

Μπορουμε αραγε να βγαλουμε καποιο κοινο συμπερασμα ,για τις προσδοκιες της δυναμης αυτης ( αν εχει καποιες ? ) ,απο εμας τους ανθρωπους ,η μηπως ειναι κατι που υπερβαινει τις πνευματικες μας διανοιες ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega, όπως έχω ξαναπεί - νομίζω και στο παρόν θέμα - κάποια στιγμή η εσωτερική αίσθηση ότι υπάρχει κάτι το ανώτερο τείνει να γίνεται εσωτερική βεβαιότητα.
Οπότε δεν χρειάζεσαι απτές αποδείξεις για να πείσουν τον εαυτό σου.
Το πρόβλημα βέβαια εντοπίζεται όταν ενώ εσύ έχεις αυτή την εσωτερική βεβαιότητα, οι άλλο δε μπορούν να σε πιστέψουν λόγω έλλειψης αντικειμενικά απτών στοιχείων.
Και τότε καλείσαι να κάνεις μια επιλογή.
Ή σε ενδιαφέρει να πείσεις τους υπόλοιπους ή απλά καταθέτεις αυτό που βιώνεις εσύ κι είναι πλέον στην ευχέρεια των υπολοίπων να νιώσουν αυτό που εσύ πιστεύεις όταν κι εάν είναι έτοιμοι.

quote:
Αυτο που ομως ενοουσα , ειναι οτι δεν υπαρχει ανθρωπος , που να μην εχει εμφυτη την αναγκη , να νοησει τον σκοπο για τον οποιο υπαρχει .

Σ' αυτό δεν διαφωνώ.
Όλοι μας ψάχνουμε απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα.
Απλά άλλοι άνθρωποι δέχονται ως γνώμονα την ύπαρξη μιας Θείας Δύναμης κι άλλοι όχι.

quote:
Αν συμβαινουνε πραγματα στην ζωη μας, που η διανοια μας , αδυνατει να εξηγησει τα αιτια που τα πλοκαλουνε , προκειται για δυνατα γεγονοτα , που ξεπερνουνε την κοσμικη μας αντιληψη .
Η ανιχνευση των αιτιων δεν μπορει να ειναι αντικειμενικη, διοτι υπαρχει το αορατο στοιχειο ,πισω απο το οποιο ελαχιστοι μπορουνε να διεισδυσουνε .

Πολύ ωραία!
Αυτά τα γεγονότα όμως δε μπορώ εγώ να τα προκαλέσω ή τουλάχιστον δεν είμαι ακόμη σ' αυτή την εξελικτική φάση για να έχω την ικανότητα να το κάνω.
Αν είναι να τα βιώσω, θα τα βιώσω επειδή θα μου συμβούν χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ.

quote:
Μπορουμε αραγε να βγαλουμε καποιο κοινο συμπερασμα ,για τις προσδοκιες της δυναμης αυτης ( αν εχει καποιες ? ) ,απο εμας τους ανθρωπους ,η μηπως ειναι κατι που υπερβαινει τις πνευματικες μας διανοιες ;;;

Ενδιαφέρον ερώτημα το οποίο θα χρειαστεί να σκεφτώ αρκετά προτού δώσω κάποια απάντηση.
Εσύ έχεις σκεφτεί κάποια απάντηση επ' αυτού?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 17:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μοναδικο πραγμα το οποιο μπορω να θεωρησω λογικο ,ειναι οτι αφου δεν δυναμεθα να προσφερουμε τιποτα σε μια απειρη και αχρονη θεια δυναμη ,( λογω του οτι εμεις ειμεθα χρονισμενοι και με συγκεκριμμενες πνευματικες δυνατοτητες ), οτι επιθυμει να δοξασθει απο τον ανθρωπο .

Ειναι ομως σχεδον απιθανο, να δοξασει καποιος εναν ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ .

Τι μπορει να περιμενει λοιπον ,ενας αγνωστος θεος , απο ανθρωπους , που προσπαθουνε σε τακτικα χρονικα διαστημα ,να αντιληφθουνε αυτα τα πραγματα , που θα της απεδειδαν δοξα ?


Πιθανοτατα οτι καποια στιγμη στην ζωη τους θα το κατορθωσουνε .

Πως δοξαζεις ομως μια θεια δυναμη ,που τα εχει ολα ;;;

Δεν θα την εκανε να ειναι υπερυφανη ,αν επιδιωκαμε τακτικα την βοηθεια της ;;;

Το να καταφερει ενας ανθρωπος , με την βοηθεια της να προσεγγισει αυτο το σημειο, δεν σημαινει οτι αναγνωριζει την πνευματικη του κατωτεροτητα, απεναντι της ;;;

Η βοηθεια την οποια ζηταει καθημερινα, δεν ειναι ενδειξη αφοσιωσης ,προς αυτην ;;;

Αυτο που εγω αρχισα να ζηταω απο αυτην την θεια δυναμη, ειναι η σοφια της .

Το μυαλο μου δεν ειναι δυνατον να την χωρεσει ολη και για αυτο κανω υπομονη, οταν συμβαινουνε καποια πραγματα ,που δεν μπορω ακομη να αντιληφθω την αντικειμενικη τους ενοια .
Κανω υπομονη εως οτου μου αποκαλυφθει ενα μερος της .

Φασουλι το φασουλι ,γεμιζει το σακουλι ( στην προκειμενη περιπτωση , η ψυχη μου ) .

Για να υλοποιηθουνε ολα αυτα στην πραξη βεβαια , χρειαζομαι τεραστια υπομονη ( λογω των γνωστων σε ολους μας καθημερινων εμποδιων ) .
Ζηταω λοιπον να μου δεινει και υπομονη .

Τωρα βεβαια αν ακομη προσπαθουμε να συνειδητοποιησουμε, αν οντως υπαρχει η οχι αυτη η θεια δυναμη , απασχολουμε αποκλειστικα την διανοια μας ,με αυτην την απορια και προσπαθουμε συνηθως , να την αντιληφθουμε διχως να θεωρουμε , οτι πρεπει να ζητησουμε την βοηθεια της και αυτο πιστευω οτι εχει ως συνεπεια να παραμενουμε στο εγω μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 11:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δε νομίζω ότι η Δύναμη αυτή επιθυμεί να δοξασθεί από τον άνθρωπο.
Αυτό μπορεί να την έκανε υπερήφανη αν εκείνη δεν ήταν Θεία.

Με άλλα λόγια, πιστεύω πως αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να έχουν απήχηση στον ανθρώπινο νου και να είναι επιθυμίες του ανθρώπου και μόνο.
Όχι όμως στην Δύναμη αυτή επειδή δεν προσδιορίζεται μέσα από αυτές τις επιθυμίες κι επειδή η φύση της ξεπερνάει αυτό το στάδιο.

quote:
Το να καταφερει ενας ανθρωπος , με την βοηθεια της να προσεγγισει αυτο το σημειο, δεν σημαινει οτι αναγνωριζει την πνευματικη του κατωτεροτητα, απεναντι της ;;;

Η βοηθεια την οποια ζηταει καθημερινα, δεν ειναι ενδειξη αφοσιωσης ,προς αυτην ;;;


Θα το ονόμαζα ως αναγνώριση του ανθρώπου ότι δεν είναι παντοδύναμος κι ως ταπεινότητα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 11:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου, δε νομίζω ότι η Δύναμη αυτή επιθυμεί να δοξασθεί από τον άνθρωπο.
Αυτό μπορεί να την έκανε υπερήφανη αν εκείνη δεν ήταν Θεία.

Με άλλα λόγια, πιστεύω πως αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να έχουν απήχηση στον ανθρώπινο νου και να είναι επιθυμίες του ανθρώπου και μόνο.
Όχι όμως στην Δύναμη αυτή επειδή δεν προσδιορίζεται μέσα από αυτές τις επιθυμίες κι επειδή η φύση της ξεπερνάει αυτό το στάδιο.


Αραγε για ποιον λογο μας δημιουργησε ;;;

Μπορουμε να κανουμε καποιες ευστοχες σκεψεις επανω σε αυτο το ερωτημα ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 00:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αραγε για ποιον λογο μας δημιουργησε ;;;
Μπορουμε να κανουμε καποιες ευστοχες σκεψεις επανω σε αυτο το ερωτημα ;;;


alfa-omega πρέπει να παραδεχτώ ότι κάνεις πολύ δύσκολες ερωτήσεις .

Βέβαια όπως καταλαβαίνεις το να καταφέρει να απαντήσει κάποιος για ποιο λόγο δημιουργήθηκε ο άνθρωπος , αυτομάτως απαντάς και στο ερώτημα , ποιος είναι ο σκοπός της ύπαρξης του ανθρώπου , και γνωρίζοντας τον σκοπό , αμέσως ανακαλύπτεις και το μεγαλύτερο ερώτημα που είχε πάντα ο άνθρωπος .
Τι είναι ο Θεός ;

Και λύνοντας το μεγαλύτερο ερώτημα το Ον που λέγεται άνθρωπος , αναρωτιέμαι ; θα συνεχίσει να υφίσταται με την μορφή που τον γνωρίζουμε σήμερα ή θα μεταβεί σε κάτι άλλο ;

Σας μπέρδεψα ε ;
Εγώ να δείτε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 08:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να δοθεί μια απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι όντως δύσκολο, φίλε alfa-omega.
Για να είμαι ειλικρινής όμως, ως άτομο δε με απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα αυτό το ερώτημα.
Ίσως μέσα από την απόλυτη Σοφία να πηγάζει η αρχή της δημιουργίας...

quote:
Και λύνοντας το μεγαλύτερο ερώτημα το Ον που λέγεται άνθρωπος , αναρωτιέμαι ; θα συνεχίσει να υφίσταται με την μορφή που τον γνωρίζουμε σήμερα ή θα μεταβεί σε κάτι άλλο ;

Φίλε μου elo, εννοείς μετά τον φυσικό μας θάνατο.
Σωστά?
Για να απαντήσουμε σ' αυτό το ερώτημα πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο να δούμε τι θεωρούμε ως άνθρωπο και πως τον αντιλαμβανόμαστε.
Ένας άνθρωπος δηλαδή ο οποίος δεν πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής θα σου απαντήσει πως μετά τον θάνατο του σώματος μας, απλά χανόμαστε.
Ένας άνθρωπος ο οποίος αποδέχεται την ύπαρξη της ψυχής - έχοντας αποδώσει σ' αυτήν τα χαρακτηριστικά της αφθαρσίας και της αθανασίας - θα σου απαντήσει πως εκείνη θα μεταβεί σε ένα άλλο επίπεδο.
Κι εδώ υπάρχουν αρκετές θεωρήσεις επάνω στο τι συμβαίνει με την ψυχή του ανθρώπου...
Σύμφωνα με μια θεώρηση η ψυχή θα πάει στον Παράδεισο ή στην Κόλαση, αναλόγως με τις πράξεις του σε αυτόν τον κόσμο και παραμένει αιωνίως εκεί.
Σύμφωνα με μια άλλη θεώρηση ο άνθρωπος αποτελείται από επτά σώματα.
Τα 4 πρώτα (από το αιθεροφυσικό έως το κατώτερο νοητικό) αποτελούν την προσωπικότητα μας που δεν είναι τίποτα άλλο από τα περιβλήματα του ανώτερου εαυτού μας.
Αυτός αποτελείται από 3 σώματα (μανασικό, βουδικό, ατμικό) κι είναι η αθάνατη ψυχή μας.
Ο άνθρωπος πεθαίνει και μετενσαρκώνεται μέχρι η ψυχή του να λάβει τα απαιτούμενα διδάγματα και να ενωθεί με το Θείο.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, φίλε μου, προτού δώσουμε μια απάντηση σ' αυτό το ερώτημα θα πρέπει να απαντήσουμε σε ένα άλλο ερώτημα.

"Τι θεωρούμε ότι είναι ο άνθρωπος κι από τι αποτελείται?"


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 13:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo το ότι συμμετέχεις μετραει και μόνoν αυτό, σε αυτήν την ομολογουμένως και από εμε ,δύσκολη αναζήτηση .

Τι είναι λοιπόν ο άνθρωπος ;

Φίλε Dying_Incubus αν απομονώσουμε την ψυχή και ασχοληθούμε μοναχά με το σώμα μας , τότε η ερώτηση δεν μου φαίνεται εμένα προσωπικά και ιδιαίτερα δύσκολη .
Θα έλεγα προσπαθώντας να γράψω απλά ,ότι είναι κάτι που καταλήγει στο χώμα .
Η δυσκολία για εμένα είναι η διευκρίνηση της ψυχής .

Όπως έγραψες, αν κάποιος δεν πιστεύει στην αθανασία της , έλυσε το πρόβλημα του οριστικά, τουλάχιστον μέχρι και την ώρα του θανάτου .
Αν έπεσε έξω και μετά θάνατον διαπιστώσει ότι υπάρχει συνεχεία ,ε τότε τι να πω , θα πταιει μόνο ο ίδιος και μόνον αυτός κατα κύριο και ουσιαστικό λογον ,διότι ο κάθε άνθρωπος ( εκτός απροόπτου , π.χ. πρόωρος θάνατος ) , πιστεύω ότι ζει για αρκετό χρονικό διάστημα , ώστε να του δοθούν οι ευκαιρίες να την αναζήτηση .

Αν και πιστεύω σε αρκετά μεγάλο βαθμό, ότι η δεύτερη φύση μας η πνευματική , είναι αθάνατη , δεν μου είναι βέβαια εύκολο να την μεταφέρω σε γραπτό λόγο .

Αυτό δεν σημαίνει βεβαία ότι είναι αδιανόητο, η τουλάχιστον αδύνατο και για το μέλλον .

Η προσπάθεια μετράει και ποιος ξέρει, που θα με βγάλει .

Εκτιμώ, ότι αν η προσπάθεια διαμορφωθεί σε ομαδική , θα έχουμε πολλή περισσότερες πιθανότητες , να προχωρήσουμε αρκετά βαθιά .

Παραθέτω μια πρώτη άποψη για το τι αντιλαμβάνομαι εγώ ως ψυχή ,γιατί κάθε παλαιότερη άποψη μου ,ανήκει στο παρελθόν και σίγουρα δεν είναι επίκαιρη ,με την πρόοδο που διανύσαμε ως ανθρωπότητα σε αυτόν τον τομέα .

Πιστεύω ότι η ψυχή είναι αυλή .
Οδηγούμε σε αυτό το συμπέρασμα ,από το γεγονός ότι κάθε σκέψη μας ,λογισμος,στοχασμος ,ιδέα ,διαλογισμός , ενώ δημιουργείται εντός του υλικού σώματος μας , από τον εγκέφαλο μας , ( που περιέχει αρκετή υλη ,νευρώνες λοιπά , όταν δημιουργηθεί μπορεί να ξεπεράσει το φράγμα του χρόνου και να ταξιδέψει άχρονα .
Η απορία μου είναι ,αν λείπει το σώμα, όπου εδρεύει ο εγκέφαλος μας , τότε θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε κάποιες σκέψεις ,ιδέες και γενικά αυλες μορφές επικοινωνίας ;

Το γεγονός ότι κάνεις δεν γύρισε , απορία την άλλη πλευρά ( μετά θάνατον ) ,να μας πει τι συμβαίνει εκεί περά , δεν αποτελεί φράγμα ,αλλά ένα εμπόδιο, το όποιο θα πρέπει να προσπαθήσουμε ,να το καταρρίψουμε , η να περάσουμε πάνω απορία αυτό ,για να βρεθούμε έστω για κάποιες στιγμές , περά απορία αυτό .

Εδώ κάπου θα σταματήσω για να κάνω ένα διάλλειμα και όταν επανέλθω, ελπίζω να υπάρχουν κάποιες απόψεις δίκες σας , για να ενισχυθεί η ομαδική προσπάθεια , που εύχομαι να διαμορφώσουμε , όλοι εμείς που νοιαζόμαστε για τις τύχες των ψύχων μας .


Dying_Incubus αν υπάρχει κίνδυνος να βγούμε εκτός θέματος , σήμανε το καμπανάκι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 01:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου elo, εννοείς μετά τον φυσικό μας θάνατο.
Σωστά?


Όχι απαραίτητα φίλε μου Dying_Incubus .

Μην ξεχνάς τα 7 γένη του Ησίοδου , με πέμπτο εμάς , Το σιδηρούν γένος .
Βέβαια λείπουν ακόμα άλλα δυο γένη για να κλείσει - να το πω κύκλος ;

Το αφήνω στην φαντασία ή στην γνώση του καθενός , για να διαλέξει ότι θέλει .

Μια μαρτυρία που την διαβάζουμε και από τον Πλάτωνα , και από τον Ενώχ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 09:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega, δε νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Ο ορισμός της ψυχής είναι όντως δύσκολο να αποδοθεί με λέξεις, μερικές φορές οι λέξεις φαντάζουν πολύ φτωχές ή περιοριστικές για να αποδώσουν μια έννοια παρά το γεγονός ότι μπορεί να βιώνεται έντονα ως κατάσταση από ένα άτομο.
Πολύ λιτά κι απλά θα πω πως η ψυχή - όπως την αντιλαμβάνομαι - είναι η προέκταση του Θείου.
Είναι αθάνατη κι άφθαρτη επειδή προέρχεται από αυτό κι ενσαρκώνεται κάθε φορά σε ένα υλικό σώμα ώστε να βιώσει καταστάσεις και μέσω αυτών να εξελιχθεί ώσπου να φθάσει πάλι στο Θείο.
Η ψυχή μας λοιπόν είναι ο ανώτερος εαυτός μας, αυτό που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως ψυχή λέγεται κατώτερος εαυτός ή προσωπικότητα.
Αυτό είναι μεγάλο θέμα κι αν το πιάσουμε σίγουρα θα ξεφύγουμε...

Πραγματικά δε μπορούμε να γνωρίζουμε με σιγουριά τι συμβαίνει μετά τον φυσικό μας θάνατο.
Υπάρχουν κάποιες μεταθανάτιες εμπειρίες ανθρώπων που μας έχουν περιγραφεί από τους ίδιους όταν επανήλθαν στην ζωή - μ' αυτές έχει ασχοληθεί αρκετά ο Raymond Moody - υπάρχουν πάρα πολλές εσωτερικές διδασκαλίες, θρησκευτικές αντιλήψεις, προσωπικές πεποιθήσεις κτλ.
Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να "ταυτιστεί" με κάποια διδασκαλία, θρησκευτική πεποίθηση περί του θανάτου ή πάλι μπορεί να πιστέψει κάτι πέρα απ' αυτά.
Άλλωστε, μου φαίνεται πως δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία να ταυτιστείς με κάτι όσο το να ανακαλύψεις την ίδια την ψυχή σου - κάτι που είναι πραγματικά δύσκολο...

quote:
Μην ξεχνάς τα 7 γένη του Ησίοδου , με πέμπτο εμάς , Το σιδηρούν γένος .
Βέβαια λείπουν ακόμα άλλα δυο γένη για να κλείσει - να το πω κύκλος ;

Φίλε μου elo, νομίζω πως στα γένη του Ησίοδου εξετάζεται κατά κύριο λόγο η φυσική κατάπτωση του ανθρώπου, όμως πίσω απ' αυτό εξετάζεται η πνευματική κατάπτωση του.
Βρισκόμαστε όντως στο πέμπτο γένος και θα ακολουθήσουν άλλα 2 - σύμφωνα πάντα με αυτή τη λογική.
Φυσικά, είναι πολύ πιθανόν μετά το τέλος του κύκλου να έχουμε την απαρχή ενός άλλου, σωστά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 12:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου elo, νομίζω πως στα γένη του Ησίοδου εξετάζεται κατά κύριο λόγο η φυσική κατάπτωση του ανθρώπου, όμως πίσω απ' αυτό εξετάζεται η πνευματική κατάπτωση του.
Βρισκόμαστε όντως στο πέμπτο γένος και θα ακολουθήσουν άλλα 2 - σύμφωνα πάντα με αυτή τη λογική.
Φυσικά, είναι πολύ πιθανόν μετά το τέλος του κύκλου να έχουμε την απαρχή ενός άλλου, σωστά?



Πολύ σωστά Dying_Incubus .

Η πτώση της ψυχής μέσα σε αυτό που λέμε σάρκινο όχημα .
Υπάρχει καλύτερη περιγραφή από αυτή που μας δίνει ο Ησίοδος μέσα από το σύγγραμμα του « Έργα και ημέραι » , για τα 7 γένη .
Όπως και πόσο τέλεια είναι η περιγραφή που κάνει για το 5 γένος , για το πόσο έχει διαφθαρεί ο πνευματικός του κόσμος .

« Λέγει , διότι οι άνθρωποι του , νύχτα και ημέραν θα κουράζονται , θα αγωνίζονται και θα βασανίζονται από τας βιοτικάς ανάγκας , και το οποίον , όταν έρθει ο καιρός του ο Ζευς θα αποφασίσει να το εξολοθρεύσει ( αν προλάβει να το κάνει αυτός , και δεν το καταφέρουμε μόνοι μας ) επίσης .
Κατά την διάρκεια του γένους τούτου , δηλαδή του πέμπτου , ο φίλος δεν θα φιλοξενεί τον φίλο και ο αδερφός τον αδερφό , ο ξένος δεν θα είναι σεβαστός , ούτε θα σέβονται τα τέκνα τους γέροντες γονείς των , αλλά θα τους υβρίζουν και θα τους αφήνουν νήστεις .
Ο τηρών τον λογον του δεν θα τιμάται , ούτε θα εκτιμάται ο δίκαιος και ο αγαθός , αλλά ο ανήθικος και ο κακούργος .
Ο δειλός θα συντρίβει τον γενναίων δια του δόλου , της συκοφαντίας και της ψευδορκίας , και εν γενεί οι άνθρωποι θα ερίζουν αναμεταξύ των και θα υβρίζονται.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 08:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου elo, κι η πτώση - κάθοδος είναι μέσα στο παιχνίδι όπως κι η άνοδος μας...

Το απόσπασμα που μας παρέθεσες από τον Ησίοδο, προσωπικά μου φαίνεται σαν την Αποκάλυψη του Ιωάννη!
Πέρα από την πλάκα πάντως, απορώ ειλικρινά για το πως θα είναι τα 2 επόμενα γένη αν εμάς μας αντιπροσωπεύει το 5ο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 11:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο ορισμός της ψυχής είναι όντως δύσκολο να αποδοθεί με λέξεις, μερικές φορές οι λέξεις φαντάζουν πολύ φτωχές ή περιοριστικές για να αποδώσουν μια έννοια παρά το γεγονός ότι μπορεί να βιώνεται έντονα ως κατάσταση από ένα άτομο.
Πολύ λιτά κι απλά θα πω πως η ψυχή - όπως την αντιλαμβάνομαι - είναι η προέκταση του Θείου.
Είναι αθάνατη κι άφθαρτη επειδή προέρχεται από αυτό κι ενσαρκώνεται κάθε φορά σε ένα υλικό σώμα ώστε να βιώσει καταστάσεις και μέσω αυτών να εξελιχθεί ώσπου να φθάσει πάλι στο Θείο.
Η ψυχή μας λοιπόν είναι ο ανώτερος εαυτός μας, αυτό που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως ψυχή λέγεται κατώτερος εαυτός ή προσωπικότητα.
Αυτό είναι μεγάλο θέμα κι αν το πιάσουμε σίγουρα θα ξεφύγουμε...



Για να μην ξεφύγουμε λοιπόν και μας χαρακτηρίσουνε ίσως κάποιοι φευγάτους ,θα παραμείνω και εγώ φίλε Dying_Incubus στα φυσιολογικά πλαίσια της αναζήτησης μας .

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι και εγώ ότι η ψυχή μας προέρχεται από την θεια δύναμη και φυσιολογικά πρέπει να έχει ενσωματωμένα τουλάχιστον κάποια χαρακτηριστικά της .


Το ερώτημα που θα επιθυμούσα να απαντήσουμε είναι το εξής :

Αν όντως η θεια δύναμη όπως γράφεις , μας επιτρέπει να αντιλαμβανόμαστε μόνο ένα μέρος της ψυχής ,που ονόμασες κατώτερος εαυτός η προσωπικότητα , τότε γιατί να αναζητήσουμε κάτι παραπάνω από αυτά , έχει νόημα να το επιδιώξουμε ;;;

Γράφεις , ότι θεωρητικά μπορούμε να ξαναενωθούμε με το θειο , αν βιώσουμε καταστάσεις .
Δεν θα σε ρωτήσω να διευκρινήσεις τις καταστάσεις ,αλλά τα τεκμήρια ,με τα οποία διαμόρφωσες αυτήν την αντίληψη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 13:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου alfa-omega, δε νομίζω να θεωρηθούμε φευγάτοι!
Τώρα, κι αν ακόμα είμαστε λίγο δεν πειράζει, ε?

quote:
Αν όντως η θεια δύναμη όπως γράφεις , μας επιτρέπει να αντιλαμβανόμαστε μόνο ένα μέρος της ψυχής ,που ονόμασες κατώτερος εαυτός η προσωπικότητα , τότε γιατί να αναζητήσουμε κάτι παραπάνω από αυτά , έχει νόημα να το επιδιώξουμε ;;;

Πιστεύω πως έχει πολύ μεγάλο νόημα να το επιδιώξουμε αφού αναφέρεται στο να γνωρίσουμε ποιοί ακριβώς είμαστε!

Επιπλέον, φίλε μου, δεν υπάρχει μόνο αυτό το οποίο αντιλαμβανόμαστε.
Δεν προσδιορίζουμε εμείς το τι υπάρχει στο σύμπαν, εμείς απλά το μαθαίνουμε και το ερμηνεύουμε.
Πάρε για παράδειγμα τον αρχαίο γνωστό κόσμο.
Οι άνθρωποι που ζούσαν στα "όρια" του αγνοούσαν πχ την ύπαρξη της Αμερικής.
Αυτή όμως υπήρχε ή όχι?
Για αυτό το λόγο είπα παραπάνω πως στεκόμαστε σε ότι αντικρύζει το μάτι μας, αγνοώντας την ύπαρξη - ή ακόμα και την πιθανότητα ύπαρξης - του υπόλοιπου εύρους των πραγμάτων που το μάτι μας δεν αντικρύζει.

quote:
Γράφεις , ότι θεωρητικά μπορούμε να ξαναενωθούμε με το θειο , αν βιώσουμε καταστάσεις .
Δεν θα σε ρωτήσω να διευκρινήσεις τις καταστάσεις ,αλλά τα τεκμήρια ,με τα οποία διαμόρφωσες αυτήν την αντίληψη .

Τα τεκμήρια που με οδηγούν προς αυτή την αντίληψη είναι το ότι δεν έχουμε έρθει τυχαία σε αυτόν τον κόσμο για να ζήσουμε 30, 50 ή 80 χρόνια.
Θα μπορούσα να πιστέψω ότι γεννηθήκαμε τυχαία και μετά τον θάνατο μας απλά χανόμαστε και γινόμαστε τροφή για μικροοργανισμούς κτλ.
Επειδή όμως όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο και δεν πιστεύω στο τυχαίο, ποιός θα ήταν ο βαθύτερος λόγος που γεννηθήκαμε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 15:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα μπορούσα να πιστέψω ότι γεννηθήκαμε τυχαία και μετά τον θάνατο μας απλά χανόμαστε και γινόμαστε τροφή για μικροοργανισμούς κτλ.
Επειδή όμως όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο και δεν πιστεύω στο τυχαίο, ποιός θα ήταν ο βαθύτερος λόγος που γεννηθήκαμε?


Η ενωση μας με την θεια δυναμη .
Αυτο ομως επειδη δεν ειναι ρεαλιστικο, ( κοιτα τον κοσμο μας σημερα πως τον καταντησαμε ? )ουτε λογικο , θα ελεγα η ατομικη ενωση με το θειο .
Το πιστευω αυτο για εναν και μοναδικο λογο .
Εναν ανθρωπο δεν μπορει να τον αλαξει σχεδον ποτε ( γινεται βεβαια αλλα παρα, μα παρα πολυ σπανιοτατα )ενας αλλος ανθρωπος .
Η θεια δυναμη ναι ,αυτη εχει την ικανοτητα αν το θελει, να αλλαξει οχι μονον εναν ανθρωπο και να τον οδηγησει σε αυτην ,αλλα την ανθρωποτητα ολη .

O λογισμος που προβαλει και παλι στην επιφανεια του μικρου μου μυαλου ειναι :
Ωραια ειναι λογικο να πιστεψει μια ομαδα ανθρωπων στην ενωση της με την θεια δυναμη , πως θα μεταβει απο αυτο που βλεπει και εμπιστευεται ,σε κατι που θα πρεπει να πιστεψει,για να φτασει σε αυτην

Το γραφω αυτο, γιατι συνηθως εμεις οι ανθρωποι, οπως εγραψες αν δεν δουμε κατι δεν το πιστευουμε .

Πως θα μεταβουμε λοιπον απο την γνωση στην πιστη ,γινεται κατι τετοιο ;;;

Εγω εγραψα οτι εχω τα προσωπικα μου βιωματα και επανω σε αυτα στηριζω την πιστη μου .
Εσυ π.χ , η καποιος που δεν διαθετει κατι αναλογο ,που θα στηριχθει ;;

Υπαρχει καποιος αλλος , η ακομη περισσοτεροι τροποι , που δεν αντιληφθηκα ;;;

Ενα αλλο ερωτημα ειναι ,το τι θα πρεπει να κανουμε , για να μας δωσει χερι βοηθειας , η θεια δυναμη .
Εγραψα βεβαια , σε προυγουμενο μυνημα, οτι πρεπει να ζητησουμε την βοηθεια της .

Εσυ φιλε μου , ζητησες και αν το εκανες , ποιες εμπειριες απεκωμησες ;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 15:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικα διαφημιστικα μυνηματα .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 13:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, φίλε μου alfa-omega, από το ατομικό πηγάζει το ομαδικό και στην συνέχεια το συλλογικό.
Δεν γίνεται να κινητοποιηθεί το σύνολο όταν προηγουμένως δεν έχουν κινητοποιηθεί αναλόγως οι επιμέρους μονάδες που το συνθέτουν.

Έναν άνθρωπο συνήθως δε μπορεί να τον αλλάξει ένας άλλος άνθρωπος, εκτός κι αν εκείνος το επιτρέψει και του δώσει τον απαιτούμενο χώρο για να κάνει κάτι τέτοιο.
Γενικότερα, εσύ για παράδειγμα δε μπορείς να αλλάξεις τον Α.
Μπορείς να του δώσεις τα κίνητρα όμως για να σκεφθεί επάνω σε κάτι κι αν μπορεί ή και βρει το λόγο να τα κατανοήσει, τότε αυτός είναι που θα αλλάξει κάτι στον εαυτό του.
Εσύ απλά του έδωσες το κίνητρο ή τον συμβούλεψες για τον τρόπο.

quote:
O λογισμος που προβαλει και παλι στην επιφανεια του μικρου μου μυαλου ειναι :
Ωραια ειναι λογικο να πιστεψει μια ομαδα ανθρωπων στην ενωση της με την θεια δυναμη , πως θα μεταβει απο αυτο που βλεπει και εμπιστευεται ,σε κατι που θα πρεπει να πιστεψει,για να φτασει σε αυτην

Αυτό δεν ξέρω αν μπορώ να το αποδώσω με λέξεις, φίλε μου!
Απλά βιώνεται...

Περιληπτικά, όταν τα μέρη της ομάδας συντονιστούν μεταξύ τους, ισχυροποιήσουν τους συνδετικούς μεταξύ τους κρίκους, όταν οι σκοποί της ομάδας είναι κι ατομικοί σκοποί για τον καθένα τους, όταν νοήσουν την ομάδα ως μια οντότητα που απαρτίζεται από διάφορα μέρη - ξέρω, ίσως ακούγεται λίγο αντιφατικό αυτό - μπορεί να συμβεί αυτό.
Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο βίωμα της θείας δύναμης, αναφέρομαι γενικότερα σε δράσεις και σκοπούς.

quote:
Εγω εγραψα οτι εχω τα προσωπικα μου βιωματα και επανω σε αυτα στηριζω την πιστη μου .
Εσυ π.χ , η καποιος που δεν διαθετει κατι αναλογο ,που θα στηριχθει ;;

Μα, σου απάντησα βρε!
Σου έχω ήδη απαντήσει ποιά θεωρώ εγώ ως δικά μου βιώματα και πως με βοηθούν αυτά...

quote:
Εσυ φιλε μου , ζητησες και αν το εκανες , ποιες εμπειριες απεκωμησες ;;

Τώρα προσπαθώ να αποκομίσω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 15:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επιθυμούσα φίλε Dying_Incubus να μου περιγράψεις μέσω του e-mail μου ,τον τρόπο που μπορώ να εισάγω φωτογραφίες από το διαδίκτυο , π.χ στο παρών θέμα .


Στο θέμα μας γράφεις :
Τώρα προσπαθώ να αποκομίσω...

Αν δεν αποτελεί αυστηρά προσωπικό δεδομένο αυτή η προσπάθεια σου , θα πρότεινα να δημοσιεύσεις τον τρόπο, με τον οποίο το επιδιώκεις .

Ίσως θα μπορούσα να δώσω κάποια καλοπροαίρετη βοήθεια .
Το βεβαιο ειναι οτι τουλάχιστον θα προσπαθήσω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 09:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa-omega, σχετικά με την παράθεση φωτογραφιών κοίταξε λίγο το παρακάτω μήνυμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

31/03/2007, 13:59:05

Εάν έχεις περαιτέρω απορίες μπορείς να μου στείλεις ένα e-mail.

quote:
Αν δεν αποτελεί αυστηρά προσωπικό δεδομένο αυτή η προσπάθεια σου , θα πρότεινα να δημοσιεύσεις τον τρόπο, με τον οποίο το επιδιώκεις .

Ίσως θα μπορούσα να δώσω κάποια καλοπροαίρετη βοήθεια .
Το βεβαιο ειναι οτι τουλάχιστον θα προσπαθήσω .


Σε ευχαριστώ για την ευγενή σου πρόθεση!
Για να επιδιώξω να το ανακαλύψω, πρέπει αρχικά να προσπαθήσω να ανακαλύψω τον εαυτό μου.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι διαφορετικά.
Όταν κατανοήσω σε ένα βαθμό εμένα θα μπορέσω να προσπαθήσω καλύτερα να γνωρίσω και τον κόσμο και την Θεία Δύναμη που δημιούργησε κι εκείνον αλλά και τον άνθρωπο.
Απλά αυτό!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 13:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ευχαριστώ για την ευγενή σου πρόθεση!
Για να επιδιώξω να το ανακαλύψω, πρέπει αρχικά να προσπαθήσω να ανακαλύψω τον εαυτό μου.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι διαφορετικά.
Όταν κατανοήσω σε ένα βαθμό εμένα θα μπορέσω να προσπαθήσω καλύτερα να γνωρίσω και τον κόσμο και την Θεία Δύναμη που δημιούργησε κι εκείνον αλλά και τον άνθρωπο.
Απλά αυτό!



Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο . ( αυτό κατάλαβα )

Αν σε παρανόησα περιμένω λεπτομέρειες .

quote:

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι διαφορετικά.


Ας ερθει το βιωμα και μετα ολα γινονται ποιο καθαρα στην ψυχη μας , ετσι πιστευω . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 13:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν παρανόησες!
Σωστά κατάλαβες.

Δεν ξέρω παρόλα αυτά αν είναι αναγκαίο να έρθει το βίωμα.
Άλλωστε, όπως είπαμε, ο κάθε άνθρωπος ανάγει την έννοια του βιώματος σε διαφορετικές καταστάσεις και φυσικά την ερμηνεύει διαφορετικά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 14:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω παρόλα αυτά αν είναι αναγκαίο να έρθει το βίωμα.




Ένα οποιοδήποτε βίωμα προϋποθέτει την προσωπική ελεύθερη βούληση , ως μοχλό αναζήτησης .

Αυτή ( ελεύθερη βούληση ) είναι δεδομένη ,από την θεια δύναμη .
Ο άνθρωπος απέδειξε έμπρακτα , ότι μπορεί να την στερήσει από κάποιον άλλον συνάνθρωπο του .
Πόσοι σήμερα αισθάνονται και εκτιμάνε προσωπικά , ότι είναι ελεύθεροι να επιλέξουνε κάτι ?

Εσύ για παράδειγμα θα ήσουν διατεθειμένος , να θυσιάσεις την ίδια σου την ζωή, για κάτι ;;;

Έστω και σε θεωρητικό επίπεδο θέασης , δίχως να έχεις βιώσει κάτι με το όποιο θα σχετίζεται αυτό ? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 15:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ για παράδειγμα θα ήσουν διατεθειμένος , να θυσιάσεις την ίδια σου την ζωή, για κάτι ;;;

Πιστεύω πως θα ήμουν διατεθειμένος να θυσιάσω την ζωή μου για ιδανικά κι αξίες πολύ ανώτερα από την δική μου ζωή, τα οποία προσφέρονται για να ανυψώσουν την ζωή και την ψυχή κάποιων άλλων ανθρώπων.
Δεν έχω όμως κάποια εμπερία να σου αναφέρω γιατί τότε δεν θα ήμουν εδώ να στην αναφέρω!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 16:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πιστεύω πως θα ήμουν διατεθειμένος να θυσιάσω την ζωή μου για ιδανικά κι αξίες πολύ ανώτερα από την δική μου ζωή, τα οποία προσφέρονται για να ανυψώσουν την ζωή και την ψυχή κάποιων άλλων ανθρώπων.




Αν θελεις διευκρινησε ,αυτα που εσυ θεωρεις αυτονοητα .......

Ποια ιδανικα και ποιες αξιες ,εκτιμας οτι αξιζουνε περισσοτερο απο την δικη σου προσωπικη ζωη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 17:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι σε όλα τα μέλη του esoterica.gr μια επιτυχημένη πνευματική αναγέννηση .

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ , ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ σε ένα ανώτερο πεδίο .

Την αφορμή για τις ευχές την εκλαμβάνω από την 2000 εφτακοσιοστή σταύρωση του χριστού και επειδή βεβαία είτε μας αρέσει είτε όχι , έχει καθιερωθεί αυτή ,ως πανελλαδική αργία .

ΕΣΕΝΑ ΑΓΑΠΗΤΕ Dying_Incubus ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΩΜΑ ,ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ ,ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ .

Αυτές όλες οι σκεψεις φεύγουμε καλοπροαίρετα από την ψυχή μου και ως τέτοιες θα επιθυμούσα να τις χαρακτηρίσετε και εσείς ,που τις διαβάζεται .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 11:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, ως καλοπροαίρετες εκλαμβάνω κι εγώ φυσικά τις σκέψεις σου!

Ένα ιδανικό το οποίο θεωρώ ανώτερο από των ζωή μου είναι η Ελευθερία των ανθρώπων.
Ίσως όχι ακριβώς με την έννοια που την εκλαμβάνουμε οι περισσότεροι άνθρωποι στις μέρες μας αλλά με μια έννοια πιο βαθιά...

quote:
Την αφορμή για τις ευχές την εκλαμβάνω από την 2000 εφτακοσιοστή σταύρωση του χριστού και επειδή βεβαία είτε μας αρέσει είτε όχι , έχει καθιερωθεί αυτή ,ως πανελλαδική αργία .

2007 βρε, όχι 2700!

Σου εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου πάντως Καλή Ανάσταση κι ελπίζω κι εγώ μαζί σου στην εσωτερική και πνευματική ανάσταση όλων μας!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 18:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ένα ιδανικό το οποίο θεωρώ ανώτερο από των ζωή μου είναι η Ελευθερία των ανθρώπων.
Ίσως όχι ακριβώς με την έννοια που την εκλαμβάνουμε οι περισσότεροι άνθρωποι στις μέρες μας αλλά με μια έννοια πιο βαθιά...



Πόσο βαθειά μπορείς να αντιληφτείς δεν το διευκρινίζεις , με αποτέλεσμα να προσπαθώ να μαντέψω το βάθος .

Δεν κάνεις μια προσπάθεια να χρωματίσεις αυτήν την βαθειά έννοια της ελευθερίας …..

Εγώ θα γράψω ότι , το μέγιστο σημείο ελευθερίας , που μπορώ να προσεγγίσω προς το παρών είναι ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ .

Κάποτε ρώτησε ένας μαθητής τον δάσκαλο του , ποια είναι η μεγαλύτερη σοφία στον κόσμο και αυτός αποκρίθηκε :

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ .

Ο καθένας μας μπορεί και έχει την ελευθερία να προσπαθήσει να την επιδιώξει .

Εννοείς κάτι παρόμοιο φίλε μου ;;;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 12:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ την ελευθερία του εαυτού μας από τους περιορισμούς που βάζουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας.
Για μένα αυτή είναι η βαθύτερη έννοια της ελευθερίας, αγαπητέ μου.

Όταν πχ λέμε ότι η συνείδηση της ανθρωπότητας είναι υποδουλωμένη ή ελεγχόμενη από αυτούς που προσπαθούν να την ελέγξουν, θα πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι κι ο άνθρωπος ως μονάδα και μέρος του συνόλου παραμένει εγκλωβισμένος στα όρια που έχει θέσει στον εαυτό του.
Αν ο καθένας δεν κάνει προσπάθεια να απελευθερωθεί από τα δικά του δεσμά, τότε η συλλογική αφύπνιση φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσει να έρθει.
Η ελευθερία λοιπόν του εαυτού μας επέρχεται όταν μπορούμε να μεταπίπτουμε σε ένα ανώτερο επίπεδο συνείδησης, ένα επίπεδο που θα μας επιτρέπει να κατανοούμε περισσότερα πράγματα μεταθέτοντας το κέντρο του κόσμου πέρα από τον εαυτό μας και προσπαθώντας να δούμε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι κι όχι όπως έχουμε μάθει να τα αντικρύζουμε.

Ελπίζω να βοήθησα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy