ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 The Dark Knight
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 14:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμιζει το "γελιο" του νεκρου-Joker αλλα απο την ταινια του tim Burton !!!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 22:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμία σχέση! Το γέλιο απευθύνετω στην ελπίδα ότι τα πράγματα θα διορθωθούν.

Μην πάτε να τη δείτε διερωτώμενοι αν θα πεθάνει ο τάδε, αν θα ζήσει ο τάδε... Δεν έχει σημασία. Δείτε τη μεγαλύτερη εικόνα. Πεθάνει-δεν πεθάνει ο τάδε τρομοκράτης, η τρομοκρατία δεν πεθαίνει μαζί του. Η θανατική ποινή ενός δεν είναι η λύση. ’λλωστε, πεθείνει-δεν πεθαίνει ο Τζόκερ, ο αγαπητός κύριος Λέτζερ δεν είναι πια μαζί μας, οπότε μην περιμένετε Τζόκερ στη μεγάλη οθόνη για πολύ, πολύ καιρό. Μόνο ένας ψωνισμένος ηθοποιός δε θα φοβόταν να αναλάβει μετά από τέτοια ερμηνεία.

Κοντολογίς, αν και εφόσον αποφασίσει Νόλαν να κάνει κι άλλη ταινία, Τζόκερ δε θα δείτε.

Και το τέλος δεν το φαντάζεστε. Απλά δεν έχει ξανατελειώσει τόσο ανορθόδοξα και απαισιόδοξα ταινία τέτοιου είδους...

Πηγαίνετε να δείτε την ταινία, αφήστε τους εαυτούς σας να συμμετάσχει στα συναισθήματα των ηρώων, κι ετοιμαστείτε για μια βόλτα με ένα τρενάκι του τρόμου με προορισμό την κόλαση... όπως είπα, κάθαρση δεν υπάρχει. Αν συγκινείστε εύκολα με ταινίες, δείτε το σε dvd...

Η αλήθεια είναι ότι η δράση σε μερικά μέρη αγγίζει την υπερβολή, αλλά όχι χωρίς λόγο. Όταν τη δείτε, θα το συζητήσουμε κι αυτό αν θέλετε, με παραδείγματα. Μέχρι τότε... καλή προβολή!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 02:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
θυμιζει το "γελιο" του νεκρου-Joker αλλα απο την ταινια του tim Burton !!!

Κολλημένος με την μπάλα


quote:
Και το τέλος δεν το φαντάζεστε. Απλά δεν έχει ξανατελειώσει τόσο ανορθόδοξα και απαισιόδοξα ταινία τέτοιου είδους...

Μου αρέσουν οι ανορθόδοξες ταινίες

Μη με βλέπεις που γελάω, είναι από χαρά..

Και για να μην έχεις παράπονο θα σου φτιάξω και σένα μία σημαιούλα

Αχ είδα και εγώ το τρέιλερ... παίζουν λατρεμένοι ηθοποιοί, ένας και ένας όλοι τους!!!
Εγώ με το σινεμά έχω διάφορα κολλήματα, για παράδειγμα δεν πάω ποτέ σε πρεμιέρες σχεδόν ποτέ το weekend και σε σινεμά τύπου Village, οπότε από Δευτέρα

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 12:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ με το σινεμά έχω διάφορα κολλήματα, για παράδειγμα δεν πάω ποτέ σε πρεμιέρες σχεδόν ποτέ το weekend και σε σινεμά τύπου Village, οπότε από Δευτέρα

Να σου πω την αλήθεια, μια από τα ίδια κάνω κι εγώ.
Αποφεύγω να πηγαίνω Σαββατοκύριακα ή σε πρεμιέρες γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να συναντήσεις διάφορους ενοχλητικούς τύπους κι αντί να ακούς τον ήχο της ταινίας να ακούς τα σχόλια ή τις βλακείες που θα κάνουν.
Προτιμώ μικρότερα σινεμά και καθημερινές ημέρες.
Κατά τις 1- - 11 το βράδυ είναι μια χαρά.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Simori, έφτιαξες σημαιούλα με τη μοναδικη ψέυτικη αφίσα της ταινίας

’μα δε βαριέσαι φτιάξε μου μία τέτοια:

Και ξεχάστε επιτέλους τον άσχετο το Burton. Καλός σκηνοθέτης για αυτό που κάνει, αλλά αυτό που έκανε με το Μπάτμαν ήταν ένα έκτρωμα...

Α, και, Simori, αν θες να κάνεις μια εξαίρεση, και είσαι κοντά, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τη μαξ οθόνη στο Mall... είναι ακριβώς ό,τι ήθελε ο Νόλαν να δούμε όταν γύρισε τις σκηνές δράσεις με αυτές τις πανάκριβες i-max κάμερες!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε, ειπαμε... το στυλ του Burton ειναι πιο "παραμυθενιο"...

Ολες οι ταινιες του ετσι ηταν-ειναι!

Μην ξεχνας οτι το 1990, κανεις δεν ηθελε να κανει ταινιες με τον Batman


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! βρηκα και τον "κλασσικοτερο" Joker απο την σειρα του 1966 !!!!



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 16:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cesar Romero for the win! Είχε μουστάκι κάτω από το μέικ-απ ο θεός!

Ε, τώρα το Νίκολσον τι τον βάζεις; Είπαμε, ο μπάρμπας, πλάκα είχε, αλλά ο Τζόκερ του ήταν ΓΤΠ! Ο Τζόκερ ΔΕN ακούει Prince!

By the way, σας προκαλώ, αφού δείτε την ταινία, να μου πείτε σε ποιό σημείο ο Τζόκερ έμοιαζε με τον Χιθ. Ακόμα και χωρις το μακιγιάζ ήταν αγνώριστος...

(δεν είναι σκηνή απ' την ταινία εδώ, μη φοβάστε)

Η ερμηνεία του δεν έχει τίποτα το ανθρώπινο. Τίποτα σχετικό με τη γέρικη καρικατούρα του Νίκολσον, που μόνο να γελάς σε έκανε. Αν γελάς με τον Λέτζερ, χωρίς να αισθάνεσαι ενοχές, είσαι παρανοϊκός, γιατί σε καμία περίπτωση δεν κάνει τον κλόουν που δέχτηκε να κάνει ο Νίκολσον. Ένας κλόουν δε μπορεί να προκαλέσει τέτοιο λουτρό αίματος!

Για να μην αναφερθώ στη μαγκιά του Νίκολσον να πέσει σε χημικά, να επιζήσει, να βαφτεί επιλεκτικά άσπρος/κόκκινος/πράσινος, να τραυματιστεί συμμετρικά στο στόμα, να επιζήσει από όλο αυτό το σκατό, και τελικά εξ αιτίας του να "τρελαθεί"

Αν δε σας φτάνουν αυτά για να καταλάβετε πόσο μούφα ήταν αυτή η ταινία, ορίστε κάτι που έγραψε ο φίλος ου ο Jett:
http://www.batman-on-film.com/blog_batman-blogged_jett_3-22-08.html

Γελάστε ελεύθερα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 21:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και οι 2 ταινιες του Burton παντως, ειναι πιο "αθωες" αφου δεν υπαρχει το "λουτρο αιματος" ουτε τα φαντασμαγορικα εφφε των μεγαλων εκρηξεων-καταστροφων!

Ως και το Μπατμομπιλ, εμοιαζε πιο πολυ σε "κοινο" υπεραυτοκινητο, κατωτερο αυτων που χρησιμοποιουσε ο Bond !!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 21:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σκέψου ότι δεν έκανε ούτε τα μισά απ' όσα έκανε μια οποιαδήποτε ’στον Μάρτιν. Αν και στο Dark Knight το Tumbler κάνει κάτι που θα σας ξενερώσει, αν και γίνεται τόσο ξαφνικά οπότε το προσπερνάς... Σκέφτομαι να πάω μέσα στο Σ/Κ να την ξαναδώ... Παρανοϊκός!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 22:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

crucifire

quote:
Αχ βρε Simori, έφτιαξες σημαιούλα με τη μοναδικη ψέυτικη αφίσα της ταινίας

Ποπο ντροπή..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 15:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ψογο, thanks! Λοιπόν, αύριο-μεθαύριο περιμένω εντυπώσεις!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 16:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Να σου πω την αλήθεια, μια από τα ίδια κάνω κι εγώ.
Αποφεύγω να πηγαίνω Σαββατοκύριακα ή σε πρεμιέρες γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να συναντήσεις διάφορους ενοχλητικούς τύπους κι αντί να ακούς τον ήχο της ταινίας να ακούς τα σχόλια ή τις βλακείες που θα κάνουν.
Προτιμώ μικρότερα σινεμά και καθημερινές ημέρες.
Κατά τις 1- - 11 το βράδυ είναι μια χαρά.


Μου κάνεις πρόταση?
Αστιεύομαι φυσικά... ναι ναι και εμένα αυτό με χαλάει... μα είναι ανυπόφορο να μην μπορείς να απολαύσεις την ταινία....
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει ο εγκεφαλός τους?..


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 20/07/2008 16:33:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 17:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Να και ένας κάπως διαφορετικός..
Δεν τρόμαζες βέβαια λόγω της υποκριτικής του αλλά εξαιτίας του στόρυ και του μακιγιάζ.... αλλά Τρόμαζες!!!


Θα συμφωνήσω με τον PREDATOR, ο Μπάρτον είναι για ιδιαίτερες ταινίες.. πιο παραμυθένιες.. [/center]

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 17:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και σκέψου ότι δεν έκανε ούτε τα μισά απ' όσα έκανε μια οποιαδήποτε ’στον Μάρτιν. Αν και στο Dark Knight το Tumbler κάνει κάτι που θα σας ξενερώσει, αν και γίνεται τόσο ξαφνικά οπότε το προσπερνάς... Σκέφτομαι να πάω μέσα στο Σ/Κ να την ξαναδώ... Παρανοϊκός!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...



ε ενταξει... εισαι απο τους "κολλημενους" φαν της ταινιας!

υπερβολικος θα εισουν αν την εβλεπες 48 ωρες συνεχομενες οπως καναν μερικοι στις ΗΠΑ!!!!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 13:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαχα, Simori, έπεσες πάνω στο αγαπημένο μου θρίλερ!

Πράγματι, ούτε εγώ μπορώ να μπω στον ψυχισμό αυτών που πάνω σινεμά μόνο για το χαβαλέ. Δηλαδή, το σκοπό τους τον καταλαβαίνω. Ακόμα χειρότερα, έχω κι ένα φίλο που αν δεν πιει 3-4 τσιγάρα, δεν πάει σινεμά. Όταν πάει βέβαια, ή ψοφάει με το παραμικρό στα γέλια, ή χ***ται πάνω του!

Δεν έχω πρόβλημα με το να είναι ο άλλος στόκος και να μη θέλει να πάρει αυτό που έχει να του δώσει η ταινία. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί στερούν από μένα το δικαίωμα να δω μια ταινία που την περιμένω κάθε μέρα 2 χρόνια τώρα...

Αλλά πραγματικά, στη προκειμένη περίπτωση, ήμουν έτοιμος να παίξω ξύλο. Βέβαια αντί για κάγκουρες είχα δύο πιτσιορίκαι πίσω μου που συνεχώς ρωτάγανε, αλλά αρκούσε ένα άγριο βλέμα προς τον πατέρα τους για να τα κάνει να σκάσουν. Η ταινία είναι PG-13 ζώον!

quote:
Αστιεύομαι φυσικά...

Ασ' το, καρφώθηκε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 19:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Mπάτμαν έκανε ρεκόρ


Ο «Σκοτεινός Ιππότης» με τον Κρίστιαν Μπέιλ στο ρόλο του Μπάτμαν και Τζόκερ τον αδικοχαμένο Χιθ Λέτζερ στον τελευταίο ολοκληρωμένο του ρόλο πριν φύγει από τη ζωή, κατάφερε να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε η τρίτη συνέχεια του Spiderman που το πρώτο weekend προβολής του, το Μάιο του 2007 είχε συγκεντρώσει 151, 1 εκατομ. δολάρια στο αμερικανικό box office.

Tην πρώτη μόνο ημέρα προβολής της, η νέα ταινία του Μπάτμαν απέφερε στα ταμεία 66,4 εκατομμύρια δολάρια, που είναι επίσης ένα ρεκόρ για το box office.

Να σημειώσουμε ότι το κόστος παραγωγής του «Σκοτεινού Ιππότη» σε σκηνοθεσία Κρίστοφερ Νόλαν υπολογίζεται σε περίπου 185 εκατομμύρια δολάρια.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από BBC

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 04:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου λέει ότι το Όσκαρ θα πάει στο Λέτζερ.
Και κατά την γνώμη μου δικαιολογημένα γιατί ήταν ένας από τους πολύ καλούς νέους ηθοποιούς κι είχε αρκετό μέλλον ακόμα...

quote:
Δεν έχω πρόβλημα με το να είναι ο άλλος στόκος και να μη θέλει να πάρει αυτό που έχει να του δώσει η ταινία. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί στερούν από μένα το δικαίωμα να δω μια ταινία που την περιμένω κάθε μέρα 2 χρόνια τώρα...

Σε αυτή την περίπτωση αποσπάσαι περισσότερο όταν δίνεις και πολύ μεγάλη σημασία στους εξωτερικούς παράγοντες που σε ενοχλούν και δε μπορείς να δεις την ταινία που παρακολουθείς.
Προσπάθησε να απομονώσεις όσο μπορείς αυτά τα ερεθίσματα και θα συγκεντρωθείς.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 09:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Σκέφτομαι να πάω μέσα στο Σ/Κ να την ξαναδώ... Παρανοϊκός!

Σε καταλαβαίνω.. το έχω κάνει και εγώ αυτό, μάλιστα μία την είχα δει 5 φορές .. στο σινεμα εννοείται.. και φυσικά σε όλες τις πιθανές καταστάσεις, με κόσμο, χωρίς κόσμο, σε θερινό..χεχε στο τέλος την είδα και στο video!!

quote:
υπερβολικος θα εισουν αν την εβλεπες 48 ωρες συνεχομενες οπως καναν μερικοι στις ΗΠΑ!!!!


Predator αλήθεια λες? Πώς γίνεται αυτό?
Μία φορά είδα μία 6ωρη ταινία "μονορούφη" του Στιβεν Κινγκ και αυτή, και μετά ένιωθα ζόμπι όλη την υπόλοιπη μέρα

quote:
Xαχα, Simori, έπεσες πάνω στο αγαπημένο μου θρίλερ!

quote:
Ο «Σκοτεινός Ιππότης» με τον Κρίστιαν Μπέιλ στο ρόλο του Μπάτμαν και Τζόκερ τον αδικοχαμένο Χιθ Λέτζερ στον τελευταίο ολοκληρωμένο του ρόλο πριν φύγει από τη ζωή, κατάφερε να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε η τρίτη συνέχεια του Spiderman που το πρώτο weekend προβολής του, το Μάιο του 2007 είχε συγκεντρώσει 151, 1 εκατομ. δολάρια στο αμερικανικό box office.

Ναι το διάβασα και εγώ αυτό!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 10:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Predator αλήθεια λες? Πώς γίνεται αυτό?
Μία φορά είδα μία 6ωρη ταινία "μονορούφη" του Στιβεν Κινγκ και αυτή, και μετά ένιωθα ζόμπι όλη την υπόλοιπη μέρα

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

[/center]



Ναι, ενας αμερικανος το ειχε "καταφερει"... προσπαθησε να σπασει το ρεκορ ενος αλλου Αμερικανου που εβλεπε μια ταινια για 6 μερες συνεχομενες! (δεν θυμαμαι πια ταινια ηταν), και τελικα ειχε πεθανει απο ασιτια!!!



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 11:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ναι, ενας αμερικανος το ειχε "καταφερει"... προσπαθησε να σπασει το ρεκορ ενος αλλου Αμερικανου που εβλεπε μια ταινια για 6 μερες συνεχομενες! (δεν θυμαμαι πια ταινια ηταν), και τελικα ειχε πεθανει απο ασιτια!!!

Καλά υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ αρρώστια στον κόσμο!!
Αν και εγώ έχω κάνει κάποιες αντίστοιχες χαζομαρούλες, βέβαια πολύ πιο μετριασμένα σε διάρκεια, όταν πρωτόέπαιζα ένα onlineπαιχνίδι αλλά δεν ξεχνούσα να φάω..... Αυτός είχε βάλει στοίχημα να μη σηκωθεί από το καναπέ?Ή να ήθελε να πεθάνει και δεν έβρισκε τρόπο? Δεν σούταρε εκεί λίγη "χλωρίνη"? Ποιό ανώδυνα θα του ερχότανε

Πάντως έχω ακούσει πως το ίδιο συμβαίνει και με την αϋπνία, στις 8 συνεχόμενες μέρες, έφυγες... αλλά καθόλου εύκολο να κρατηθείς εντελώς άγρυπνος για τόσες μέρες.



Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 17:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλετε να δείτε ρεκόρ πωλήσεων, ρίξτε μια ματιά εδώ...

http://www.boxofficemojo.com/alltime/

Και μερικά δεν έχουν καταχωρηθεί ακόμα. Αλλά, και πριν ακόμα βγει η ταινία, τι πωλήσεις θα έκανε ήταν το τελευταίο που με ενδιέφερε. Μην ξεχνάμε ότι είναι PG-13, και δεν ενδείκνυται και για νοικυρές, σινεφίλ και λοιπές "εξειδικευμένες" ομάδες κοινού, όπως ο Τιτανικός π.χ. χεχε

Μου αρκεί που είναι αυτό που είναι σαν ταινία... Έλα, τι έγινε, ακόμα να το δείτε;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 18:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν το είδα χθες....

Πριν ξεκινήσω την κριτική μου πρέπει να πω το εξής: ομολογώ ότι δεν πήγαινα σινεμά και με την καλύτερη προδιάθεση για το the Dark Knight. Λίγο το ότι ποτέ δεν συμπάθησα τους ήρωες της DC, λίγο ότι αρχίζει να γίνεται κουραστική η μανία να δημιουργούνται ταινίες με σούπερ ήρωες, λίγο το ότι δεν εχω δει το προηγούμενο "Batman Begins" οπότε θα ψιλοείχα "χάσει επισόδεια", λίγο το ότι η πολύ φασαρία από συχνό πιστολίδι, μηχανές, αμάξια, βομβες κτλ μου σπάνε τα νεύρα...μ'έκαναν να πιστέψω ότι εντάξει, υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να περάσω καλα με την ταινία αλλά ως εκεί.

Ελα όμως που διαψεύστηκα και τελικά αποχώρησα υπερικανοποιημένος και εντυπωσιασμένος από την κινηματογραφική αίθουσα! Συνοπτικά τα θετικά στοιχεία είναι

- Οι ερμηνείες των ηθοποιών είναι εξαιρετικές. Ειδικά του Τζόκερ ο οποίος δίνει ρεσιτάλ παράνοιας με πειστικότατο τρόπο.

- Εφέ, δράση, ξύλο, κυνηγητό. Ναι είπα ότι σε συχνό βαθμό με χαλάνε αφού περισσότερο θεωρώ ότι δημιουργούν έναν ηχητικό/οπτικό αυνανισμό παρά ταινία της προκοπής. Στο Dark Knight όμως είναι κατά κάποιο περίεργο τρόπο άρτια δομημένες, στο σωστό χρόνο, στη σωστή ένταση.

- Απροβλεψιμότητα και αγωνία. Και τα δύο χαρακτηριστικά εμπλουτίζουν την ταινία σε τέτοιο βαθμό που παρακαλάς να μην τελειώσει. Εκεί που λες "φτου ρε γαμώτο τελείωσε, τώρα σηκώνομαι από τη θέση μου", ξαφνικά η εξέλιξη της πλοκής σε ξαναβάζει στη θέση σου με το ρεσιτάλ αγωνίας και δράσης να συνεχίζεται ακμαίο.

- Υπόθεση και ηθικοφιλοσοφικοί προβληματισμοί. Κι όμως το τελευταίο πράγμα που θα περίμενα από τέτοιες ταινίες με βαβούρα, υπερεξελιγμένα εφέ, πιστολίδι "πίου-πίου" και τα σχετικά φανφαροειδή/χολιγουντοειδή, είναι το ψαγμένο σενάριο και τα έξυπνα μηνύματα που περνάει. Τελικά είναι ήρωας ή πληγή ο Μπάτμαν για την κοινωνία? Μήπως η υπερβολική του ικανότητα στην αντιμετώπιση του εγκλήματος είναι εις βάρος του κοινού καλού αφού οι μαφιόζοι εγκληματίες από αγανάκτηση που στερούνται σοβαρού εγκληματικού έργου, χτυπάνε πλέον αθώους ανθρώπους ως προσπάθεια ανταπόδοσης? Μήπως τελικά ο ήρωας της πόλης και της δικαιοσύνης πρέπει να έχει ανθρώπινο πρόσωπο και όχι μασκοφόρου "φρικιού"? Πόσο εύκολα μπορεί να διαφθαρεί ένας πάλαι ποτέ υπέρμαχος της δικαιοσύνης και του νόμου αυτομολώντας στην παράταξη του εγκλήματος και του υποκόσμου? Αξίζει να θυσιαστούν φυλακισμένοι ή αθώοι ή μήπως και οι δύο κατηγορίες δικαιούνται μια ευκαιρία για ζωή? Μήπως τελικά ο εχθρός βρίσκεται μέσα στα πιο έμπιστα πρόσωπα που μας πλαισιώνουν? Και διάφορα άλλα ακόμα....

- Επιτέλους πεθαίνουν και σημαντικά πρόσωπα από την πλευρά των "καλών" χωρίς έτσι το τέλος να είναι πάντα ευτυχισμένο για όλους. Δηλαδή από αυτή την άποψη είναι πιο ρεαλιστικό από ψευτοταινίες που θέλουν ντε και καλά 1-2 σημαντικούς "καλούς" χαρακτήρες να σώζονται από του Χάρου τα δόντια για να μη κλαινε οι φλώροι τηλεθεατές με φωσκολικά απωθημένα μέσα τους

Πρόκειται για μια εξαιρετική ταινία, από τις καλύτερες στο είδος, που πιστεύω ικανοποιεί άνετα και τους μη-οπαδούς του μασκοφόρου ήρωα με σήμα τη νυχτερίδα...

Σπεύασατε άφοβα στους κινηματογράφους, κλείνοντας για λίγο το PC και τα Torrents. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος έτσι?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 13:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γ@μ@τη κρητική Agnostic!!!

Και τη χάρηκα ιδιαίτερα ακριβώς επειδή είσαι τρίτο μάτι! Ενώ εγώ όσο και να θέλω δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός, και μάλιστα φοβόμουν ότι μερικά σημεία της ταινίας δε θα τα πιάσουν οι μη φαν, π.χ. δε θα ενδιαφερθούν για τα μυνήματα... Ευτυχώς βγήκα λάθος!

Πάντως ξίζει προσοχής πώς στην αρχή της ταινίας ο Τζόκερ, ως ένα άτομο, θεωρείται αμελητέος μπροστά στη μαφία, και τελικά σπέρνει το χάος μόνος του! Escalation όπως έλεγε και ο Gordon στο τέλος του Begins (θα το έχεις δει μέχρι τώρα φαντάζομαι! Το καλό που σου θέλω!)

Και, πραγματικά, δεν σκάλωσες με την τελική ενέργεια του... έγχρωμου φυλακισμένου; Εγώ ήλπιζα να πάει για μια σοκαριστική και απάνθρωπη ενέργεια ο Νόλαν, για να ταρακουνίσει το κοινό, και τελικά με ταρακούνησε πολύ περισσότερο!

Τεσ' πα, κυρίες και κύριοι, ο Agnostic μίλησε! 'Nuff said!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 13:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, και, ό,τι νεότερο ακούσετε για τον Bale... μη δώσετε σημασία μέχρι να βγει κάποια επίσημη δήλωση. Η υπόθεση βρωμάει...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A, και, ό,τι νεότερο ακούσετε για τον Bale... μη δώσετε σημασία μέχρι να βγει κάποια επίσημη δήλωση. Η υπόθεση βρωμάει...

Εννοείς για την καταγγελία περί ξυλοδαρμού για την οποία τον μήνυσαν η αδερφή κι η μητέρα του;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 13:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 17:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο μια επιτυχια καποιων ηθοποιων, συνηθως εμφανιζονται τετοια "φαινομενα"...


προφανως καποιοι θελουν να κερδισουν τα 15 δευτερολεπτα δημοσιοτητας!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε; Την είδε κανείς επιτέλους; Εγώ αύριο παίζει να παω για την τέταρτη. Νομίζω 5 είναι οκ και με το παραπάνω.

Δεν πάω τόσες φορές επειδή έχω φάει σκάλωμα με την ταινία, αλλά γιατί το Dark Knight σε μαξ σκριν είναι μια εμπειριάρα που δε θα ξαναζήσω...

Την τρίτη φορά, προχθές, απήλαυσα απίστευθτα τις αντιδράσεις του κοινού (και των δύο φίλων μου), εμφανώς άσχετων με τη μυθολογία του Μπάτμαν, να σοκάρονται, να παγώνουν, να τρομάζουν, κι εγώ να έχω ένα σαρδώνιο χαμόγελο! Μάλιστα βγαίνοντας από την αίθουσα έκανα το Joker-laugh που προβάρω εδώ και δύο χρόνια, και κάτι κοπελίτσες άρχισαν να ουρλιάζουν! Είναι τρομερό τι επίδραση έχει αυτή η ταινία σε άτομα που νομίζουν ότι πάνε να δουν ξυλίκι και πιστολίδι!

Η πλάκα είναι ότι, παρ' όλου που ξέρεις πότε θα γίνει το μπαμ, αν την έχεις ξαναδεί, τα συναισθηματικά κρεσέντο είναι ακόμα ικανά να σε κάνουν χώμα, ειδικά πάνω από το υπέροχο σάουντρακ...

Όσοι το δείτε θα με θυμηθείτε στη σκηνή της ανάκρισης...

Α, κυκλοφορούν πάρα πολλά κλιπάκια και ολόκληρη η ταινία τραβηγμένη με κάμερα. ΜΗ. Απλά μη... ’μα τα δείτε έτσι, θα έχετε κάθε λόγο να πείτε μετά ότι σπαταλήσατε δυόμιση ώρες... και θα είναι κρίμα.

Α, ναι, σχεδόν πατήσαμε τον Τιτανικό σε εισπράξεις! Και είναι PG-13!!!

Kύριε Νόλαν, μια τελευταία οπωσδήποτε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy