ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Impious Varmint: Μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί η πίστη σ'έναν δημιουργό είναι τόσο στερεή και ακλόνητη αφού κανένας από εμάς δεν έχει αποδείξεις για την ύπαρξη του?

Αποδείξεις και πίστη…….

Αγαπητέ μου ή αποδείξεις ή πίστη!

Α΄Ιωάννου 5: 9 – 12,


«9 Εάν δεχώμεθα την μαρτυρίαν των ανθρώπων, η μαρτυρία του Θεού είναι μεγαλητέρα• διότι αύτη είναι η μαρτυρία του Θεού, την οποίαν εμαρτύρησε περί του Υιού αυτού.
10 Όστις πιστεύει εις τον Υιόν του Θεού έχει την μαρτυρίαν εν εαυτώ• όστις δεν πιστεύει εις τον Θεόν, έκαμεν αυτόν ψεύστην, διότι δεν επίστευσεν εις την μαρτυρίαν, την οποίαν εμαρτύρησεν ο Θεός περί του Υιού αυτού.
11 Και αύτη είναι μαρτυρία, ότι ζωήν αιώνιον έδωκεν εις ημάς ο Θεός, και αύτη η ζωή είναι εν τω Υιώ αυτού.
12 Όστις έχει τον Υιόν έχει την ζωήν• όστις δεν έχει τον Υιόν του Θεού, την ζωήν δεν έχει.»

Α΄Ιωάννου 5:20,

«20 Εξεύρομεν δε ότι ο Υιός του Θεού ήλθε και έδωκεν εις ημάς νόησιν, διά να γνωρίζωμεν τον αληθινόν• και είμεθα εν τω αληθινώ, εν τω Υιώ αυτού Ιησού Χριστώ. Ούτος είναι ο αληθινός Θεός και η ζωή η αιώνιος.»

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 12:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητέ μου el.elyon θα ήμουν ιδιαίτερα ευτυχής αν θα μπορούσα να κατανοήσω πλήρως αυτά που εσύ και αρκετοί άλλοι παραθέτετε.Τα αποσπάσματα των γραφών στην καθαρεύουσα εννοώ.Έχοντας φάει την ζωή μου στις θετικές επιστήμες δεν μου έμεινε αρκετό μυαλό στο να κατανοώ κείμενα φιλοσοφικού περιεχομένου και ειδικά στην καθαρεύουσα.Πιάνω το νόημα αλλά δεν μπορώ να τα κάνω πλήρως δικά μου ώστε να συνεχίσουμε εποικοδομητικά την κουβέντα μας.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 13:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Αγαπητέ μου el.elyon θα ήμουν ιδιαίτερα ευτυχής αν θα μπορούσα να κατανοήσω πλήρως αυτά που εσύ και αρκετοί άλλοι παραθέτετε.Τα αποσπάσματα των γραφών στην καθαρεύουσα εννοώ.Έχοντας φάει την ζωή μου στις θετικές επιστήμες δεν μου έμεινε αρκετό μυαλό στο να κατανοώ κείμενα φιλοσοφικού περιεχομένου και ειδικά στην καθαρεύουσα.Πιάνω το νόημα αλλά δεν μπορώ να τα κάνω πλήρως δικά μου ώστε να συνεχίσουμε εποικοδομητικά την κουβέντα μας.

Impious Varmint


Πρώτη επιστολή του ΙΩΑΝΝΗ
5: 9 – 12,

«9Aν δεχόμαστε τη μαρτυρία των ανθρώπων, η μαρτυρία του Θεού είναι υπέρτερη. Kαι η μαρτυρία αυτή είναι η μαρτυρία που έχει δώσει ο Θεός για το Γιο του. 10Όποιος πιστεύει στο Γιο του Θεού, τη μαρτυρία αυτή την έχει μέσα του. Όποιος δεν πιστεύει στο Θεό, σημαίνει πως τον έχει εκλάβει για ψεύτη, αφού δεν έχει πιστέψει στη μαρτυρία που έχει δώσει ο Θεός για το Γιο του. 11Kαι η μαρτυρία αυτή είναι τούτη: ότι ο Θεός μας έδωσε ζωή αιώνια και η πηγή της ζωής αυτής είναι ο Γιος του. 12Όποιος έχει το Γιο, έχει τη ζωή. Όποιος δεν έχει το Γιο, τη ζωή δεν την έχει.»


5 :20,

«20Mα ξέρουμε επίσης πως έχει έρθει ο Γιος του Θεού και μας έχει δώσει διανοητική ικανότητα, έτσι που να αναγνωρίζουμε τον αληθινό, κι εμείς ανήκουμε στον αληθινό, δηλαδή στο Γιο του τον Iησού Xριστό. Aυτός είναι ο αληθινός Θεός και η ζωή η αιώνια.»


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 13:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
el.elyon

με το να μου παραθετεις σωρεια εδαφιων αλογιστα, δεν μπορουμε να συνεχισουμε τη κουβεντα μας.
αν θελεις να συζηταμε για ενα εδαφιο καθε φορα και αφου το εξαντλησουμε να προχωραμαι ο.κ.
διαφορετικα δεν εχει νοημα.

τα υπονοουμενα περι της θρησκευτικης ομαδας στην οποια αναφερεσαι, δεν επικοδομουν, και δεν προωθουν τον υγιη διαλογο.

αν θελεις να συζητησουμε για το Αποκαλυψι 21:1

η δικη μου θεση βασισμενη σε αλλα εδαφια ειναι οτι εδω δεν αναφερεται πραγματικα οτι ο ουρανος η γη θα καταστραφουν για να φτειαξει ο Θεος και παλι τους πλανητες και τα αστερια που βλεπουμε για να φτειαξει ο Θεος και παλι ενα καινουργιο πλανητη γη.

πρωτα με βαση τη λογικη: γιατι ο Δημιουργος να καταστρεψει τους φυσικους ουρανους; η τον πλανητη γη; του εφταιξαν σε κατι; αν καποιοι εχουν φταιξει σε κατι ειναι οι αγγελοι που εγιναν δαιμονες, και οι ανθρωποι οι οποιοι ενεργουν και επιλεγουν να ειναι αδικοι, δηλαδη ανυπακουοι προς τον Δημιουργο τους. αυτοι να καταστραφουν!
οι φυσικοι ουρανοι και η γη μας γιατι να καταστραφουν;

βλεπε (Γενεση 1:28 ο αρχικος σκοπος του Θεου για τη γη και τον ανθρωπο) (Ψαλμος 37:29 οι δικαιοι θα γινουν κατοχοι της γης) (Εκκλησιαστης 1:4 η γη παραμενει στον αιωνα) (Ησαιας 45:18 επλασε τη γη για να κατοικειται) (Ματθαιος 5:5 οι πραοι θα κληρονομησουν τη γη)

επομενως θα μου πεις οταν αναφερεται σε νεο ουρανο και νεα γη για πιο πραγμα μιλαει; (Ησαιας 65:17, 2 Πετρου 3:13, Αποκαλυψη 21:1, Ησαιας 66:22)
(Γενεση 6:13 'επειδη η γη ειναι γεματη βια εξαιτιας τους, και εγω θα τους καταστρεψω ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΓΗ' παρολες της ανακαταταξεις που συνεβησαν στην επιφανεια της ο πλανητης γη δεν καταστραφηκε τοτε.

ποια λοιπον θα μπορουσε να ειναι η νεα γη που δημιουργει ο Θεος; ποια ηταν η γη που καταστραφηκε τις ημερες του Νωε;
Γενεση 6:11 'και ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ η γη' πως; 'και γεμισε η γη βια' Γενεση 6:12 'επειδη καθε σαρκα ειχε καταστρεψει την οδο της πανω στη γη'
ποιοι καταστραφηκαν στον κατακλυσμο; οι αδικοι ανθρωποι. (βλεπε Αποκαλυψη 11:18 'ηλθε η οργη σου... για να δωσεις την ανταμοιβη στους δουλους σου... και για να καταστρεψεις εκεινους που καταστρεφουν τη γη' ακριβως το ιδιο θα συμβει σε αυτο που εσεις ονομαζεται δευτερα παρουσια, αλλα η Γραφη ονομαζει Αρμαγεδων (Αποκαλυψη 16:14)
(Ψαλμος 8:8,'Αυτος θα κρινει τη γη με δικαιοσυνη' δηλαδη τους ανθρωπους που βρισκονται πανω στη γη.
οι δουλοι λοιπον του Θεου οι δικαιοι (Ψαλμος 37:29) θα μπορουν μετα απο αυτο να κληρονομησουν μια καθαρη γη απο καθε αδικια η βια, μια ΝΕΑ λοιπον γη.

και ποιοι ειναι οι νεοι ουρανοι θα μου πεις;
οι κατα γραμμα ουρανοι (Ψαλμος 19:1 διακηρυττουν τη δοξα του Θεου επισης Ψαλμος 8:3, επομενως δεν υπαρχουν βασιμοι λογοι να υποστηριξουμε οτι για οποιοδηποτε λογο ο Δημιουργος θα επελεγε να τους καταστρεψει.
οποτε; (μελετησε καλα τα εδαφια Εβραιους 26,27)
βλεπε 2 Πετρου 3 5-7, το παραλληλο μεταξυ αυτων που συνεβησαν στον κατακλυσμο και αυτου που θα συμβει στον Αρμαγεδωνα ειναι ακριβως το ιδιο: (διαβασε το αν θελεις)

αν θελησεις να μου απαντησεις καντο μονο για το εδ. Αποκαλυψη 21:1
και οσα αλλα εδ. εχουν να κανουν με αυτο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 14:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
eidos: τα υπονοουμενα περι της θρησκευτικης ομαδας στην οποια αναφερεσαι, δεν επικοδομουν, και δεν προωθουν τον υγιη διαλογο.

Κανένα υπονοούμενο!!!!!!!

Είσαι η δεν είσαι Μαρτυράς του Ιεχωβά??????!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 14:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
eidos: el.elyon
με το να μου παραθετεις σωρεια εδαφιων αλογιστα, δεν μπορουμε να συνεχισουμε τη κουβεντα μας.
αν θελεις να συζηταμε για ενα εδαφιο καθε φορα και αφου το εξαντλησουμε να προχωραμαι ο.κ.
διαφορετικα δεν εχει νοημα.

Συγνώμη???????

Που νομίζεις ότι βρίσκεσαι???????
Ποιος νομίζεις ότι είσαι???????
Με ποιον νομίζεις ότι μιλάς???????

Ξεχνάς ότι εδώ δεν είναι συνάθροιση της Θρησκευτικής σου ομάδας?
Ξεχνάς ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει πλύση εγκεφάλου σε κανέναν?

Και πως τολμάς να πεις αλόγιστα τα λόγια του Θεού τον οποίο υποτίθεται ότι πιστεύεις?

Αγαπητέ εδώ δεν είναι η συνάθροιση της θρησκευτικής σου ομάδας!
Εδώ υπάρχει ελευθέρια!
Ο διάλογος είναι ελεύθερος και όχι κατευθυνόμενος!

Αυτό που δεν έχει νόημα είναι να κρύβεις την θρησκευτική σου ταυτότητα εφόσον δήλωσες ότι ανήκεις σε μια θρησκευτική ομάδα!!!!!!!

Αν δεν σου μάθανε να δεις την Άγια Γραφή σαν ένα σύνολο, αν δεν σου μάθανε ότι η Αποκάλυψη είναι η Αποκάλυψη του Κύριου Ιησού Χριστού, του Αληθινού Θεού, αν δεν σου μάθανε ότι η ιστορία της οργάνωσης που ανήκεις δεν ξεκινάει με τον Αδάμ, σκέψου το γιατί και απάντησε στις ερωτήσεις!

Αγαπητέ θα πρέπει να σου πω ότι είσαι έξω από τα νερά σου!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 14:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Ξεχνάς ότι εδώ δεν είναι συνάθροιση της Θρησκευτικής σου ομάδας?
Ξεχνάς ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει πλύση εγκεφάλου σε κανέναν?

Για πες μου όμως αγαπητέ el.elyon ποίος εδώ μέσα δεν λέει τα δικά του χωρίς να συμμερίζεται την γνώμη των άλλων?Ποίος εδώ μέσα δεν προσπαθεί με έναν σωρό επιχειρημάτων που είτε είναι αξιόλογα είτε είναι
αναξιόπιστα να μας πείσει περί των λεγομένων του?

Δεν θεωρώ οτί αυτό που γίνεται είναι διάλογος.Απλά παραθέτει ο καθένας μερικές αράδες λέξεων,χωρίς συνοχή πολλές φορές και επιδιδόμαστε σε συνεχείς συγκρουσεις χωρίς νόημα και ουσία.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 15:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
Ξεχνάς ότι εδώ δεν είναι συνάθροιση της Θρησκευτικής σου ομάδας?
Ξεχνάς ότι κανένας δεν μπορεί να κάνει πλύση εγκεφάλου σε κανέναν?

Για πες μου όμως αγαπητέ el.elyon ποίος εδώ μέσα δεν λέει τα δικά του χωρίς να συμμερίζεται την γνώμη των άλλων?Ποίος εδώ μέσα δεν προσπαθεί με έναν σωρό επιχειρημάτων που είτε είναι αξιόλογα είτε είναι
αναξιόπιστα να μας πείσει περί των λεγομένων του?

Δεν θεωρώ οτί αυτό που γίνεται είναι διάλογος.Απλά παραθέτει ο καθένας μερικές αράδες λέξεων,χωρίς συνοχή πολλές φορές και επιδιδόμαστε σε συνεχείς συγκρουσεις χωρίς νόημα και ουσία.

Impious Varmint


Αγαπητέ μου για να υπάρχει ο τέλειος διάλογος θα πρέπει εμείς να είμαστε τέλειοι!

Εγώ θα μιλήσω για μένα. Επαναλαμβάνω για άλλη μια φόρα ότι δεν θέλω να πείσω κανέναν για τίποτα! Από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι τις περισσότερες φόρες υπήρχε διάλογος και νομίζω ότι θα υπάρχει ο διάλογος εδώ μέσα.
Αγαπητέ μου η βάση για να υπάρχει διάλογος είναι η ελευθέρια!

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός όταν λες ότι αυτό που γίνεται δεν είναι διάλογος. Φίλε μου όλοι έχουμε ευθύνη, και εγώ αλλά και εσύ! Με το να τα μηδενίζουμε όλα ή να τα δούμε όλα μαύρα στην πραγματικότητα έχουμε καταργήσει το διάλογο!

Αγαπητέ μου τι είναι ο διάλογος για σένα?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 13/08/2007 15:10:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 15:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
el.elyon
μετα και το τελευταιο σου μηνυμα δεν νομιζω μονο!
ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να αντιπαραθεσεις Γραφικα επιχειρηματα για να υποστηριξεις αυτο που πιστευεις

ημουν απολυτα καταληπτος πιστευω σε οτι σου εξεθεσα προηγουμενως.
πιο λιανα δεν μπορω να στα κανω.

συγηταμε για το Αποκαλυψη 21:1 και οχι για το αν ειμαι Μ. τ. Ιεχωβά η δεν ειμαι.

Αληθεια εσυ που κοπτεσε μεχρι ανοησιας για το τι ειμαι εγω, τι εισαι;
και εν παση περιπτωση μην υποτιμας ολους αυτους που διαβαζουν αυτα που γραφουμε και θελουν να μαθουν περισσοτερα, ποιος εισαι που θα μου απαγορεψεις να κανω 'κύρηγμα' οπως το λες;

θα προτιμουσες να κυρηττεις μονος σου εδω μεσα;!!!!

I.V.
συμφωνω απολυτα μαζι σου! καποιοι δεν επιθυμουν πραγματικο διαλογο.μονο πυροτεχνηματα. και στα δυσκολα κρυβομαστε στα φουστανια της 'μαμας' μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 15:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
el.elyon
(αγαπητε μου τι ειναι ο διαλογος για σενα;)

τοπιασες το πυροτεχνημα I.V.;
βαζουμε στο τελος ενα ερωτημα, ασχετο με το θεμα μας και εχει ο ΘεοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
eidos: el.elyon
μετα και το τελευταιο σου μηνυμα δεν νομιζω μονο!
ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορεις να αντιπαραθεσεις Γραφικα επιχειρηματα για να υποστηριξεις αυτο που πιστευεις

Η τακτική της θρησκευτική σου ομάδας δεν περνάει σε μένα!!!!!!!
Ξεχνάς ότι εσύ είσαι αυτός που μιλάει για την πίστη του και όχι εγώ!!!!!!!

Ξεχνάς ότι εσύ είπες για το καλό όλων των ανθρώπων και δεν απάντησες σε καμία ερώτηση αλλά ακολουθείς πίστα τις οδηγίες της θρησκευτικής σου ομάδας!


Αφού είσαι σίγουρος γιατί δεν μιλάς για το 1925? Τι έγινε το 1925? Τι έπαθε η θρησκευτική σου οργάνωση?
Γιατί το 1931 άλλαξε το όνομα η οργάνωση αφού είχε πεθάνει ο πρώτος ηγέτης?

Γνωρίζεις πόσα βιβλία έχει γράψει ο πρώτος ηγέτης σου?

Γνωρίζεις γιατί ο πρώτος ηγέτης δεν άφησε διάδοχο αλλά μια επιτροπή 5 άτομα???????

Γιατί ο δεύτερος ηγέτης αποκήρυξε τον πρώτο και ο τρίτος με τη σειρά του αποκήρυξε τον δεύτερο???????

Μα ακόμα δεν κατάλαβες ότι γνωρίζω τα πάντα για την θρησκευτική σου ομάδα!!!!!!!

quote:
eidos: ημουν απολυτα καταληπτος πιστευω σε οτι σου εξεθεσα προηγουμενως.
πιο λιανα δεν μπορω να στα κανω.

Δεν έχεις μάθει τι είναι ο διάλογος γιατί στην οργάνωση σου δεν υπάρχει ελευθέρια αλλά γνωρίζεις πολύ καλά το μονόλογο! Σε τίποτα ουσιαστικό δεν απάντησες!


quote:
eidos: συγηταμε για το Αποκαλυψη 21:1 και οχι για το αν ειμαι Μ. τ. Ιεχωβά η δεν ειμαι.

Και τα υπονοούμενα, θα τα αφήσεις???????

quote:
eidos: Αληθεια εσυ που κοπτεσε μεχρι ανοησιας για το τι ειμαι εγω, τι εισαι;


Τι εννοείς τι είμαι?

quote:
eidos: και εν παση περιπτωση μην υποτιμας ολους αυτους που διαβαζουν αυτα που γραφουμε και θελουν να μαθουν περισσοτερα, ποιος εισαι που θα μου απαγορεψεις να κανω 'κύρηγμα' οπως το λες;

Δεν υποτιμώ κανέναν! Εσύ υποτιμάς και κρύβεσαι!!!!!!!

Δεν απαγορεύω σε κανέναν τίποτα!

Οι απειλές σου δεν περνάνε. Εδώ δεν είναι το Στρασβούργο για να λάβεις αποζημίωση!


quote:
eidos: θα προτιμουσες να κυρηττεις μονος σου εδω μεσα;!!!!

Δεν είμαι κήρυκας!!!!!!!

Εδώ μέσα προτιμώ, επιθυμώ, θέλω το διάλογο κάτι που είναι άγνωστο για σένα αφού είσαι κήρυκας!

Μπορείς να συνεχίζεις το κήρυγμα!!!!!!!


quote:
eidos: συμφωνω απολυτα μαζι σου! καποιοι δεν επιθυμουν πραγματικο διαλογο.μονο πυροτεχνηματα. και στα δυσκολα κρυβομαστε στα φουστανια της 'μαμας' μας


Ποια είναι τα δύσκολα?

Η ερώτηση αν είσαι Μαρτυρας του Ιεχωβά?

Ότι αποφεύγεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις?

Ότι θέλεις εσύ να κατευθύνεις την συζήτηση?


Ποια είναι τα δύσκολα και ποιος ο διάλογος, κήρυκα???????


Μπορείς να συνεχίζεις το κήρυγμα σου ή το μονόλογο σου και να συνεχίζεις να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
σε ευχαριστω για τη τιμη να μες λες κηρυκα

εκνευριστηκες ε!! ειναι χαρακτηριστο οσων νοιωθουν στριμωγμενοι

δεν μπορω να συνεχισω ετσι και προκαλω οσους παρατηρητες να μας πουμε ποιος δεν μπορει να κανει διαλογο.

για την θρησκευτικη ομαδα στην οποια αναφερεσαι, μπορει και να μην ξερεις τιποτα.

το εχω ξαναγραψει δεν θυμαμαι σε ποιον
-μην αφηνεις το νομιστο φαι, για χαρι του πιατου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:26:43  Εμφάνιση Προφίλ
eidos
quote:

1)θεωρεις λοιπον οτι ο εξαποδω ειναι σοφωτερος απο τον πανσοφο.
2)πριν απο καιρο φυτεψα στον κηπο μου 10 δεντρα, απο τα οποια μονο το ενα κανει καρπο. ειμαι σπαταλος;

Καλημέρα.
Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
1) Δεν θεωρώ κάτι τέτοιο, απλή απορία είναι. Πώς σε έναν κόσμο όμορφο κι αγγελικά πλασμένο, ξεπήδησε ξαφνικά το κακό. Θυμίζει λίγο το πώς σε έναν κόσμο ανόργανων ουσιών ξεπήδησε ξαφνικά ζωή. Όσο περίεργο μου φαίνεται το ένα, άλλο τόσο μου φαίνεται και το άλλο.
2) Αρχίζεις και μ'αρέσεις. Αυτό ψάχνω, έξυπνες απαντήσεις. Όχι δεν είσαι σπάταλος με 10 δέντρα, γιατί τα άλλα 9 μπορεί να είναι απλώς όμορφα, ή απλώς να διευκολύνουν την ανάπτυξη του καλού δέντρου. Δεν ρωτάω όμως γιατί να δημιουργήσει 10 δισεκατομμύρια ανθρώπους, αλλά γιατί να δημιουργήσει ένα αχανές σύμπαν, το οποίο μάλλον δεν θα προλάβουμε να γνωρίσουμε, παρά σε ένα απειροελάχιστο ποσοστό του. Χρειαζόταν τόσο ζωτικό χώρο η δημιουργία του ανθρώπου;

el.elyon

quote:

Αυτό είναι το σημαντικότερο ότι είναι παντογνώστης, ότι είναι παντοδύναμος, ότι είναι πανταχού παρόν. Είναι Αγάπη, Δικαιοσύνη! Αλλά το σημαντικότερο από όλα είναι η ελευθέρια που σου έδωσε για να επιλέγεις αν θα δεχθείς την Αγάπη Του!

Για την ελευθερία που λες το ξέρω και το αναφέρω στο πιο πάνω παραμυθάκι. Αλλά, αφού ξέρει από πριν τί θα κάνουμε, είτε μας έδωσε ελευθερία, είτε όχι, γιατί να μας δημιουργήσει; Αν το έκανε για να πιστοποιήσει την γνώση του, τότε δεν ήξερε απόλυτα, άρα δεν είναι παντογνώστης. Μπορεί να το έκανε για να πείσει κάποιον άλλον (εξαποδώ που λέω εγώ), διότι αυτός ξέρει, αλλά τότε γιατί να δημιουργήσει τον εξαποδώ, αφού ήξερε ότι αυτός θα γίνει κακός;
Την δική σου γνώμη θέλω.

quote:

Το παραμυθάκι σου δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα!

Ασφαλώς και έχεις δίκιο. Το παραμυθάκι μου βασίζεται στα λεγόμενα της "Γένεσις".

ΥΓ: Κάτι ακόμη φίλε el.elyon. "Φυσικά και έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να γράφεις ότι θέλεις και δεν θα σου πω εγώ τί θα γράφεις και τί όχι." Επειδή όμως το θέμα είναι η ύπαρξη ή όχι δημιουργού, θα σε παρακαλούσα να μην συνεχίσετε με τον eidos την συζήτηση για την "Αποκάλυψη" ή για τα θρησκευτικά του πιστεύω εδώ, αλλά σε άλλα περισσότερο σχετικά θέματα.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ

Η Χιλιετής βασιλεία: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ!


D.I. δεν θέλω να σου "φάω" τη δουλειά!


Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 13/08/2007 16:33:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 17:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Kondoras
ισως καποιοι πουν παλι οτι κανω κηρυγμα αλλα πως αλλιως μπορω να σου απαντησω παρα μονο λεγοντας σου αυτο που πιστευω;

ας υποθεσουμε οτι ο Δημιουργος εφτιαχνε τον ανθρωπο οπως και τα ζωα. δηλαδη χωρις ελευθερια επιλογης και βουλησης και μονο με το ενστικτο. σε αυτη τη περιπτωση ο ανθρωπος δεν θα διεφερε απο τα ζωα. ο Δημιουργος ωστοσο ηθελε κατι περισσοτερο για τον ανθρωπο. για αυτο και τον εκανε ελευθερο ηθικο παραγοντα με δικαιωμα επιλογης.
βεβαιως και τα πνευματικα πλασματα που ο Θεος δημιουργησε πριν τον ανθρωπο, ειχαν ελευθερη βουληση. (οι αγγελοι)
σκεψου λοιπον:
ο Θεος δεν δημιουργησε το κακο, δημιουργησε ομως την προοπτικη του κακου. αλλο το ενα και μακραν αλλο το αλλο. και αυτο γιατι; γιατι ηθελε τα νοημονα πλασματα του να τον υπηρετουν, επειδη ΕΚΕΙΝΑ θα το ηθελαν, οχι επειδη θα ηταν προγραματισμενα να το κανουν. απο τη στιγμη που ενα πνευματικο πλασμα ΕΠΕΛΕΞΕ να διαπραξει το κακο (ο Σατανας) αυτο ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ, (δηλαδη την ανυπακοη προς τον Δημιουργο)


με αυτη τη κοινη λογικη καλο=υπακοη στον Δημιουργο, κακο=παρακοη στον Δημιουργο. ο Θεος δεν δημιουργησε λοιπον το κακο, δηλαδη την ανυπακοη στον ιδιο, δεν θα μπορουσε να το κανει.

μπορω να σου γραψω κι αλλα πανω σε αυτο, αλλα ισως για τωρα αρκουν

οσον αφορα το αχανες συμπαν.
σκεψου οτι ο αρχικος σκοπος του Θεου ηταν ο ανθρωπος να ζει για παντα.
αχανες συμπαν - ζωη για παντα. δυσκολο να τα καταλαβουμε αυτα. δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως σκεφτεται ο ευφυεστατος και πανσοφος Δημιουργος.
για σκεψου λοιπον τον ανθρωπο να ζει και να τεκνοποιει για παντα.
μην συνεχιζεις να ριχνεις νερο στο ποτηρι αν αυτο γεμισει νερο! βαλε το υπολοιπο νερο σε αλλο ποτηρι! (ποτηρια)

(ολα αυτα ειναι υποθετικα, ο Θεος μονο ξερει ολα τα γιατι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 18:10:24  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Eidos.
quote:

Kondoras
ισως καποιοι πουν παλι οτι κανω κηρυγμα αλλα πως αλλιως μπορω να σου απαντησω παρα μονο λεγοντας σου αυτο που πιστευω;


Κήρυγμα θα ήταν, αν π.χ. ερχόσουν απρόσκλητος στην πόρτα μου για να μου μιλήσεις για τον θεό και το τέλος του κόσμου.

quote:

ο Θεος δεν δημιουργησε το κακο, δημιουργησε ομως την προοπτικη του κακου. αλλο το ενα και μακραν αλλο το αλλο.
[...]
με αυτη τη κοινη λογικη καλο=υπακοη στον Δημιουργο, κακο=παρακοη στον Δημιουργο. ο Θεος δεν δημιουργησε λοιπον το κακο, δηλαδη την ανυπακοη στον ιδιο, δεν θα μπορουσε να το κανει.

Ο θεός δημιούργησε την προοπτική του κακού; Ενδιαφέρουσα έκφραση.
Ασχέτως όμως με το αν το δημιούργησε ή το αν άφησε αυτό να δημιουργηθεί σε έναν κόσμο που ο ίδιος έφτιαξε (που δεν τον απαλλάσει από τις ευθύνες ). Δεν ΓΝΩΡΙΖΕ από πριν την αποστασία του αγγέλου, τις αμαρτίες των ανθρώπων και το τέλος του κόσμου; Αν δεν τα γνώριζε, δεν είναι παντογνώστης. Αλλιώς γιατί να προβείς σε μία πράξη, γνωρίζοντας καταλεπτώς εκ των προτέρων όλη την διαδρομή και το τέλος της;
Η δημιουργία γενικώς είναι μία πράξη που αρέσει στο θεό και στους ανθρώπους. Γιατί όμως δημιουργούμε;
α) Για να καλύψουμε ανάγκες.
β) Για ευχαρίστηση.
γ) Για να μάθουμε.

Για ποιόν από τους παραπάνω λόγους νομίζεις ότι ο θεός προέβη στην δημιουργία του κόσμου;

quote:

οσον αφορα το αχανες συμπαν.
σκεψου οτι ο αρχικος σκοπος του Θεου ηταν ο ανθρωπος να ζει για παντα.
αχανες συμπαν - ζωη για παντα.

Δηλαδή ο αρχικός σκοπός διέφερε από το αποτέλεσμα που βλέπουμε σήμερα; Αν διέφερε, ο θεός δεν είναι παντογνώστης, αφού τροποποιεί τα σχέδιά του. Αν δεν διέφερε, έχουμε πολύ μέλλον ακόμη μέχρι να μπορέσουμε να εποικήσουμε όλο το σύμπαν, άρα η όποια Αποκάλυψη μπορεί να περιμένει...

quote:

(ολα αυτα ειναι υποθετικα, ο Θεος μονο ξερει ολα τα γιατι)

Εννοείται ότι όλα αυτά είναι υποθετικά. Συζήτηση κάνουμε, γι'αυτό δεν μας έδωσε τον λόγο και την σκέψη;

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 18:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός όταν λες ότι αυτό που γίνεται δεν είναι διάλογος. Φίλε μου όλοι έχουμε ευθύνη, και εγώ αλλά και εσύ! Με το να τα μηδενίζουμε όλα ή να τα δούμε όλα μαύρα στην πραγματικότητα έχουμε καταργήσει το διάλογο!

Αγαπητέ μου τι είναι ο διάλογος για σένα?



Μπορεί να έχεις και δίκιο.Στα μάτια μου όμως η διαμάχη σου με τον eidos αγαπητέ el.elyon δεν μου φαίνεται διάλογος.
Τελοσπάντων,ας μην ξευφεύγουμε απο το θέμα.

Ο kondoras έθεσε μια σωστή απορία,αν και χωρις παρεξήγηση από μέρους του,μου φάνηκε λίγο παιδιάστικη.Παρ'όλα αυτά αξίζει να την σημειώσουμε:
Γιατί λοιπόν ο Θεός δημιούργησε το κακό ή έστω την προοπτική αυτού ενώ ήξερε εκ των προτέρων τις συνέπειες του κακού,οι οποίες αν μη τη άλλω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες του σχεδίου της δημιουργίας του?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 20:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
επειδη ο μονος παντογνωστης ειναι ο Θεος, η δε δικη μας γνωση ειναι σχετικη, μπορω να σου πω αυτο που εγω πιστευω.

παραδειγμα:
ας υποθεσουμε οτι και εμεις ειμαστε παντογνωστες. πιστευεις οτι απο το πρωι που θα σηκωνομαστε ως το βραδυ αλλο δεν θα καναμε απο το να κοιταμε τα μελουμενα; νομιζω οχι!
οταν ομως θεωρουσαμε αναγκαιο να το κανουμε, θα το καναμε! σαν να λεμε οτι καποιος ειναι φιλοξενος αλλα ποτε; οταν χρειαστει να φιλοξενησει καποιον αλλο!

πρωσοπικη μου πεποιθεση ειναι οτι ο Θεος δειχνοντας εμπιστοσυνη και αγαπη στα δημιουργηματα του, και επειδη ειναι απειραστος κακου, δεν σκεφτετε δηλαδη το κακο, επελεξε να μην ασκησει προγνωση στη περιπτωση του Αδαμ. απλα αφησε τα πραγματα (απορεια της ελευθερης βουλησης) να εξελιχτουν.

οσον αφορα τις τρεις αιτιες που ισως οδηγησαν το Θεο στο να γινει και Δημιουργος, δεν μπορω να σκεφτω ενα τελειο απο ολες τις αποψεις
Θεο να νοιωθει ξαφνικα οτι του λειπει κατι.
μαλλον απο αγαπη και απο καλη διαθεση, θελησε να μοιραστει και να κανει και σε αλλους αυτο το υπεροχο δωρο! το δωρο της ζωής. εφοσον ποτε πριν ο ιδιος δεν ηταν Δημιουργος, καθετι που εφταχνε, ναι ηταν κατι καινουργιο για αυτον.

το οτι ο Θεος εχει την ικανοτητα να προσαρμοζει οπως εκεινος θελει τα σχεδια του, για να φτασει στον τελικο του σκοπο του, ακριβως δειχνει οτι ειναι παντογνωστης και παντοδυναμος νομιζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 22:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
το οτι ο Θεος εχει την ικανοτητα να προσαρμοζει οπως εκεινος θελει τα σχεδια του, για να φτασει στον τελικο του σκοπο του, ακριβως δειχνει οτι ειναι παντογνωστης και παντοδυναμος νομιζω.


Και ποιός κατά την γνώμη σου είναι ο τελικός σκοπός του Θεού?

Προσωπικά απέχω από κάθε είδους θρησκείες και θρησκεύματα και πραγματικά αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί δεν θα μπορέσω ποτέ να κατανοήσω αυτήν την ανώτερη δύναμη,τον Θεό,που με τόσο σθένος επικαλείστε.Θέλω να ρωτήσω αγαπητέ eidos εσένα προσωπικά πως αντιλαμβάνεσαι τον θεό σου,διότι πολλοί υποστηρίζουν ότι υπάρχει και τον πιστεύουν αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν τον λόγο.

Ακόμη κι αν είσαι λίγο φανατισμένος (με το συμπάθειο κιόλας) με τα πιστεύω σου,δεν θεωρείς πως η ύπαρξη του θεού είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό?Ενα δεκανίκι στις προσωπικές μας δύσκολες στιγμές?Μια βοήθεια που θα ηρεμήσει το μυαλό μας ώστε να μην τρελαθούμε στις κακοτοπιές μας?Νομίζω πως εκεί πρέπει να στηρίξουμε την ύπαρξη των θεοτήτων και όχι στις χιλιάδες σελιδες των χιλιάδων αλληγορικών θρησκευτικών βιβλίων.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 22:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
θελω να πιστευω πως απο οσα εχω γραψει μεχρι τωρα γενικοτερα στο forum φαινεται η αποψη μου για τον Θεο.
πιστευω οτι ειναι Θεος αγαπης, σοφιας, δικαιοσυνης, και δυναμης. ολες αυτες τις ιδιοτητες τις κραταει σε απολυτη ισσοροπια.
θεωρω οτι οι κανονες του ειναι αναλλοιωτοι, και επισης ενδιαφερεται αμμεσα για την ανθρωποτητα.
ο τελικος σκοπος του Θεου για τον ανθρωπο και τη γη, ταυτιζεται απολυτα με τον αρχικο του σκοπο. (δηλαδη ολη η γη να ειναι ενας ομορφος κηπος, και οι ανθρωποι κανοντας το καλο=υπακοη στον Δημιουργο, να ζουν πανω σε αυτην για παντα, εχοντας σε υποταγη τα ζωα)

αυτα σε πολυ γενικες γραμμες τα πιστευω μου για τον Δημιουργο(συμφωνα με τη Βιβλο).

οσον αφορα το δεκανικι που λες, ναι αναγνωριζω την αδυναμια μου, και θελω καποιον να εμπιστευομαι, καποιον πιο δυνατο απο εμενα, καποιον που ξερω οτι με αγαπαει, καποιον στον οποιο να στηριχτω. αν αυτο εσυ το λες δεκανικι, εμενα οι λεξεις δεν με πειραζουν. αλλα οχι! ειναι κατι πολυ=πολυ περισσοτερο απο δεκανικι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 00:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Impious Varmint - Μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί η πίστη σ'έναν δημιουργό είναι τόσο στερεή και ακλόνητη αφού κανένας από εμάς δεν έχει αποδείξεις για την ύπαρξη του?

I.M γιατί σου φαίνεται παράξενο ;

Ο άνθρωπος πάντα είχε την ανάγκη να πιστέψει, να στηριχτεί και να αντλήσει δύναμη σε κάτι ποιο ανώτερο από αυτόν .
Σε κάτι που θα του είναι απόλυτα οικείο (ανθρωπόμορφο) και φυσικά με τις ίδιες ανθρώπινες αδυναμίες…..

Η μήπως όχι ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
homo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
219 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 01:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους homo
Αν αυριο πεθανω για εμενα θα εχει ερθει το τελος του κοσμου,τι με νιαζει αν ο κοσμος συνεχησει να υπαρχει για αλλα δυο δισεκατομυρια χρονια ωσπου να εκπλιρωθει η αποκαλυψη?Για μενα θα ειναι ολα μια ιστορια χορης νοιμα ,θα εχω δει το τελος τη στηγμη του θανατου μου.Αν οπως λενε ο θανατος ειναι ενας υπνος και η ανσταση μια εγερση (ξυπνημα)τοτε με το που κλεισω τα ματια μου δεν θα καταλαβω το περασμα του χρονου και εν ριπη οφθαλμου θα ξυπνησω στην ανασταση των νεκρων κατα τη δευτερα παρουσια.αρα αν πεθανω αυριο για μενα αυριο θα ειναι δευτερα παρουσια και το τελος του κοσμου ολου.

η συνειδηση παμφωτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 06:57:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
homo
Αν οπως λενε ο θανατος ειναι ενας υπνος και η ανσταση μια εγερση (ξυπνημα)

Ποιός το λέει; Γιατί, απ'όσο γνωρίζω, δεν έχουμε πληροφόρηση από πρώτο χέρι, μια και κανείς δεν έχει έρθει από κει να μας πει πώς είναι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 09:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


ας υποθεσουμε οτι και εμεις ειμαστε παντογνωστες. πιστευεις οτι απο το πρωι που θα σηκωνομαστε ως το βραδυ αλλο δεν θα καναμε απο το να κοιταμε τα μελουμενα; νομιζω οχι!
οταν ομως θεωρουσαμε αναγκαιο να το κανουμε, θα το καναμε!
ο Θεος δειχνοντας εμπιστοσυνη και αγαπη στα δημιουργηματα του, και επειδη ειναι απειραστος κακου, δεν σκεφτετε δηλαδη το κακο, επελεξε να μην ασκησει προγνωση στη περιπτωση του Αδαμ. απλα αφησε τα πραγματα (απορεια της ελευθερης βουλησης) να εξελιχτουν.

οσον αφορα τις τρεις αιτιες που ισως οδηγησαν το Θεο στο να γινει και Δημιουργος, δεν μπορω να σκεφτω ενα τελειο απο ολες τις αποψεις
Θεο να νοιωθει ξαφνικα οτι του λειπει κατι.
μαλλον απο αγαπη και απο καλη διαθεση, θελησε να μοιραστει και να κανει και σε αλλους αυτο το υπεροχο δωρο! το δωρο της ζωής. εφοσον ποτε πριν ο ιδιος δεν ηταν Δημιουργος, καθετι που εφταχνε, ναι ηταν κατι καινουργιο για αυτον.


"Απείραστος κακού" , "μη άσκηση πρόγνωσης" , ομολογώ ότι τέτοιους όρους και άποψη πρώτη φορά ακούω. Δηλαδή ο Δημιουργός στην περίπτωση του Αδάμ ( Εβραίος ο πρώτος άνθρωπος φυσικά !) αποφάσισε να κλείσει τα μόνιτορ άς πούμε που έδειχναν την μελλοντική ζωή του ανθρώπου για να έχει και λίγο σασπένς το πράγμα. Τι ενδιαφέρον εξάλλου έχει μια ταινία όταν ξέρεις την υπόθεση και το τέλος της...
Από την άλλη άν ξαφνικά αποφάσισε να δημιουργήσει , τι έκανε πριν; καθόταν και θαύμαζε ή ατένιζε το ...τίποτα; Κάνω αυτές τις ερωτήσεις γιατί φαίνεται να έχεις άποψη για τον τρόπο σκέψης και ενεργειών του θεού .
Όσο το άν έκανε το δώρο της ζωής από αγάπη και καλή διάθεση μπορείς να το πείς και σε αυτούς που η ζωή τους είναι μια κόλαση (φαντάζομαι δεν χρειάζονται παραδείγματα ), από την στιγμή που θα γεννηθούν κυριολεκτικά, μέχρι να πεθάνουν.Θα καταλάβουν και θα εκτιμήσουν την....αγάπη και το αμέριστο ενδιαφέρον του δημιουργού τους ! Και είναι πάρα πολλοί ξέρεις .......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 10:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.


quote:
Impious Varmint:
quote:
________________________________________
Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός όταν λες ότι αυτό που γίνεται δεν είναι διάλογος. Φίλε μου όλοι έχουμε ευθύνη, και εγώ αλλά και εσύ! Με το να τα μηδενίζουμε όλα ή να τα δούμε όλα μαύρα στην πραγματικότητα έχουμε καταργήσει το διάλογο!
Αγαπητέ μου τι είναι ο διάλογος για σένα?
________________________________________

Μπορεί να έχεις και δίκιο.Στα μάτια μου όμως η διαμάχη σου με τον eidos αγαπητέ el.elyon δεν μου φαίνεται διάλογος.
Τελοσπάντων,ας μην ξευφεύγουμε απο το θέμα.


Έχεις δίκαιο, ο διάλογος με τον eidos ναυάγησε!
Έχω και εγώ μερίδα ευθύνης για το ναυάγιο, για αυτό το λόγο αγαπητέ μου, αυτό είναι και το τελευταίο μήνυμα στο παρόν θέμα.
Καλή συνέχεια!


Αγαπητέ μου εκτιμώ την συμμετοχή σου στο φόρουμ. Σε ευχαριστώ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Ο άνθρωπος πάντα είχε την ανάγκη να πιστέψει, να στηριχτεί και να αντλήσει δύναμη σε κάτι ποιο ανώτερο από αυτόν .
Σε κάτι που θα του είναι απόλυτα οικείο (ανθρωπόμορφο) και φυσικά με τις ίδιες ανθρώπινες αδυναμίες…..

Η μήπως όχι ;



Αγαπητέ elo αυτοί όμως που ψάχνουν έναν θεό μέσα από τις θρησκείες δεν νομίζω να θεωρούν πως το ανώτερο αυτό ον έχει αδύναμιες.Μια βόλτα να κάνεις στα θέματα του forum και θα δεις πως αυτοί που υποστηρίζουν την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης θεωρούν πως είναι αλάθητη και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.Επομένως δεν έχει ούτε ανθρώπινες ιδιότητες ούτε ανθρώπινες αδυναμίες.Αρα κάθε άλλο παρά οικείο μπορεί να θεωρηθεί.Για αυτό λέω πως δεν θα το καταλάβω ποτέ.Για τι δεν μπορώ ούτε καν να συνειδητοποιήσω την φύση αυτής της ανώτερης δύναμης.

quote:
Έχω και εγώ μερίδα ευθύνης για το ναυάγιο, για αυτό το λόγο αγαπητέ μου, αυτό είναι και το τελευταίο μήνυμα στο παρόν θέμα.
Καλή συνέχεια!


Αγαπητέ μου εκτιμώ την συμμετοχή σου στο φόρουμ. Σε ευχαριστώ!



Φίλε el.elyon προσωπικά δεν επιθυμώ την απουσία σου από την κουβέντα ακόμη και αν υπάρχουν συγκρούσεις.

quote:
Ποιός το λέει; Γιατί, απ'όσο γνωρίζω, δεν έχουμε πληροφόρηση από πρώτο χέρι, μια και κανείς δεν έχει έρθει από κει να μας πει πώς είναι.


Και ούτε πρόκειται ποτέ αγαπητέ macedon να έρθει κάποιος να μας το πει.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 20:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
D.P.G.10

ο Αβρααμ ηταν ο πρωτος που ονομαστηκε Εβραιος, και ο Αβρααμ εζησε περιπου 2000 χρ. μετα τον Αδαμ.

δεν μπορω να σου πω περισσοτερα για το τι εκανε ο Θεος πριν την δημιουργια του συμπαντος κοσμου, ουτε και ο ιδιος ο Θεος, μας λεει. (στη Βιβλο)

οσον αφορα τα παθηματα και την εξαθλειωση της ανθρωπινης ζωης, ποσο σιγουρος εισαι πως πρωτιστος υπευθυνος για ολα ειναι ο Δημιουργος; ο ανθρωπος δεν φταιει καθολου; οταν καποιος εχει αλογιστα σεξουαλικες σχεσεις και τελικα νοσει απο ειτζ, φταιει ο Θεος;
οταν η απληστια του ανθρωπου εχει διαλυσει το οικολογικο συστημα της γης, με συνεπεια πλυμμηρες, καυσωνες, σεισμους, και οτι αλλο κακο προκυψει, φταιει ο Θεος;
οταν καποιος δεν δουλευει και σαν αποτελεσμα τα παιδια του πεινανε φταιει ο Θεος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 01:00:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
οταν καποιος δεν δουλευει και σαν αποτελεσμα τα παιδια του πεινανε φταιει ο Θεος;

Μα... στο ευαγγέλιο δεν διαβάζουμε πως δεν πρέπει να μεριμνάμε τι θα φάμε, τι θα πιούμε και τι θα ντυθούμε (Ματθ. 6, 25), πως όπως ο θεός φροντίζει τα πουλιά που δεν σπέρνουν αλλά τρώνε θα φροντίσει και τους ανθρώπους (Ματθ. 6,26 - Λουκ. 12,24), πως ούτε για ρούχα πρέπει να σκεφτόμαστε γιατί και τα λουλούδια ντύνονται χωρίς να γνέθουν (Ματθ. 6, 28)

Με άλλα λόγια, αν κάποιος δεν δουλεύει και τα παιδιά του πεινάνε, αυτό δε σημαίνει πως ο Θεός δεν τον φροντίζει, αν και έχει αναλάβει ρητή δέσμευση να το κάνει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 02:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
δηλαδη εσυ υποστηριζεις, οτι η Γραφη υποστηριζει το μην δουλευουμε!
ενταξει αν ετσι νομιζεις, ετσι ειναι!

δεν μπαινω στο κοπο να σου αναλυσω τα σχετικα εδαφια, γιατι καταλαβαινω οτι κανεις πλακα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 15:57:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
δεν μπαινω στο κοπο να σου αναλυσω τα σχετικα εδαφια, γιατι καταλαβαινω οτι κανεις πλακα.

Θα χαιρόμουν πολύ αν έμπαινες και δεν κάνω πλάκα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 21:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
λιγο πιο κατω ο Ματθαιος (και οχι εγω) 6:33 σου δινει την απαντηση:

"ζητατε πρωτα την Βασιλεια του Θεου και την δικαιοσυνη του, και ολα αυτα θα σας προστεθουν"

ωστε για να μας φροντιζει ο Θεος οπως φροντιζει τα κρινα, και τα σπουργιτια, προυποθεση ειναι να κανουμε το θελημα του. αν το κανουμε δεν θα πεινασουμε ποτε.

(δες επισης Ψαλμος 37:25, 2 Θεσσαλονικεις 3:10)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy