ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 11:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το μοναδικό σημείο που μπορεί να διασταυρωθεί από τα λεγόμενα του, είναι το αν οι Ρωμαίοι ασχολήθηκαν με αυτά τα θέματα (και φυσικά πως) - δίδοντας μας τις Ιστορικές πηγές βάση των οποίων εξάγει το συγκεκριμένο συμπέρασμα, ώστε να σχηματίσουμε ιδία γνώμη περί των λεγομένων του..

Από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν υπάρχει καμία αναφορά σε κανένα Ρωμαικό κείμενο σχετικά με τα UFO και δεν νομίζω ότι η άποψη του Dean ευσταθεί τουλάχιστον με τον τρόπο που είναι διατυπωμένη. Εκτός αν αρχίσει κανείς τις διανοητικές ακροβασίες του Νταίνικεν με τις οποίες αποδεικνύονται τα πάντα.
Η Minerva εμφανίζεται σε ένα Ρωμαίο εν ουρανία λάμψη φωτός=στενή επάφή τρίτου τύπου.
Το σύμβολο in hoc signo vinces παρουσιάζεται στον ουρανό πριν την μάχη του Κωνσταντίνου με τον Μαξέντιο=περιστατικό UFO.

Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εισερχόμαστε σε διανοητικές ακροβασίες ή καλύτερα αλληγορίες. Μάλιστα το περίφημο όραμα του Κωνσταντίνου (ας αφήσουμε κατά μέρους την ενδιαφέρουσα προβληματική που υπάρχει γύρο από αυτό γενικότερα, όπως αν το είδε κοιμούμενος ή ξύπνιος, αν πρόκειται για τροποποίηση παλαιότερου ειδωλολατρικού οράματος, αν είδε 1 ή 2 οράματα κτλ..), το οποίο διέσωσε (στο «Εις τον Βίον Κωνσταντίνου Βασιλέως») αλλά και πρόβαλε, με ιδιαίτερο πάθος ο εκκλησιαστικός ιστορικός-βιογράφος Ευσέβιος επ. Καισαρείας θα μπορούσε επίσης να ερμηνευθεί ως ένα μέσο πίεσης και εδραίωσης των νεόδμητων σχέσεων Χριστιανικής Εκκλησίας (Ιερατείου) και Αυτοκράτορα (Πολιτικής Εξουσίας) ετεροβαρών υπέρ της πρώτης (Ιερατείου) καθώς απέδιδε την Νίκη του Αυτοκράτορα («θεοσημία» του Οράματος) και συνεπώς την Ευμάρεια της Αυτοκρατορίας στην επιλογή του Θεού να πριμοδοτήσει την νίκη του Κωνσταντίνου, καθιστώντας αυτόν και τους υπόλοιπους Αυτοκράτορες εφ’ εξής ως «Εκλεκτούς του Θεού» οπότε υποχρεούμενους να είναι φιλικά διακείμενοι ή ακόμα και προσκείμενοι στην Χριστιανική Εκκλησία .

Υ.Γ.
Όσοι ενδιαφέρονται για μια εις βάθος Ιστορική μελέτη του Οράματος, αξίζει να διαβάσουν τις Σελίδες 322-328 της Εκκλησιαστικής Ιστορίας, Τόμος Α. του καθηγητού Βλ. Φειδά.

Edited by - XD on 20/12/2007 11:41:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 20:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλύτερο με τις θεωρούμενες περιπτώσεις ατια στην αρχαιότητα είναι να τις
Αναφαίρετε μια μια να τις αναλύσουμε να δούμε κατά ποσο υπάρχει περίπτωση
Κάποια από αυτές να είναι όντως ύποπτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 20:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά. Και όμως το "όραμα" του Κωνσταντίνου έχει και αυτό ερμηνευτεί ως σχηματισμός ΑΤΙΑ. Καθώς επίσης και διάφορες θρησκευτικές απεικονίσεις όπως για παράδειγμα το παρακάτω έργο του 1710. Νομίζω όμως ότι σε αυτές τις περιπτώσεις προσπαθεί κανείς να βγάλει από την μύγα ξύγκι...

Tώρα μία από τις θέσεις του Vallée σχετικά με το ότι το φαινόμενο δεν είναι απαραίτητο να σχετίζεται με εξωγήινους είναι και το ότι, σύμφωνα πάντα με τον ίδιο, τα ΑΤΙΑ εμφανίζονται κατά την διάρκεια όλης της ανθρώπινης ιστορίας.

Δεν διαφωνώ ότι η έρευνα θα μπορούσε να πάρει μια πιο ιστορική κατεύθυνση προς το ανθρώπινο παρελθόν και θα είχε όντως μεγάλο ενδιαφέρον αν θα μπορούσε κανείς να πιστοποιήσει ανάλογα περιστατικά κατά την διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας. Θέλει όμως μεγάλη προσοχή για να μην οδηγηθεί κανείς στις ανοησίες του Νταίνικεν και σε αυτούς που βλέπουν UFO στην Βίβλο, σε αυτούς που πιστεύουν στα διαστημόπλοια του Αριστοτέλη κ.α.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2007, 20:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind, τώρα το είδα το ποστ σου.

Εγώ προσωπικά δεν έχω υπόψη μου κάποια περίπτωση. Συμφωνώ πάντως αν θέλει κανεί να αναφέρει μια τέτοια περίπτωση θα είχε ενδιαφέρον να την συζητάγαμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 00:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά για την Ρωμαϊκή εποχή δεν θυμάμαι και δεν βρήκα λεπτομέρειες στην συνέντευξή του. Ο ίδιος μιλάει για έργα τέχνης και για κείμενα (αρχεία; ή ιστορικά κείμενα).
Πάντως αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπάρχουν και άλλες περίεργες αναφορές σε ιστορικά κείμενα για περίεργες εμφανίσεις αντικειμένων στον ουρανό κυρίως κατά την περίοδο μαχών ή πολιορκιών πόλεων (σαν αυτή στην μάχη του Αλέξανδρου).

Από την μία στα έργα τέχνης μπορεί να οφείλονται στην φαντασία του καλλιτέχνη, ενώ στα κείμενα (και σε κάποιους πίνακες) σε θεάσεις κομητών, πτώσεις μετεωριτών ή άλλα φυσικά φαινόμενα.
Πάντως ξαναβρήκα ένα παλιότερο θέμα που είχε ανοίξει ο admin και εκεί προσπαθήσαμε να κάνουμε μια μικρή ανάλυση μιάς παρόμοιας εικόνας.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5568


Για μια πιό γενική ιδέα περί των εξωγήινων και των ufo στην τέχνη αυτή η ιστοσελίδα έχει μαζέψει τα πιό hot έργα (αν και νομίζω ότι κάποια από αυτά πρέπει να είναι fake, όπως ο πύραυλος πάνω από τον ιππότη).
http://www.crystalinks.com/ufohistory.html


Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. πχ εκείνη η βάρκα στον ουρανό στον πίνακα "The Madonna with Saint Giovannino" του 15ου αιώνα εμένα με προβληματίζει.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 21/12/2007 00:16:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 02:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. πχ εκείνη η βάρκα στον ουρανό στον πίνακα "The Madonna with Saint Giovannino" του 15ου αιώνα εμένα με προβληματίζει.

Όστρια συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα. Μάλιστα επειδή συμπαθώ αρκετά τις ιδέες του Vallée -περισσότερο από των άλλων ουφολόγων- θα με ευχαριστούσε ιδιαίτερα να διασταυρωθεί η άποψη του ότι το φαινόμενο των ΑΤΙΑ είναι διαχρονικό.

Σχετικά με την "The Madonna with Saint Giovannino" έχω κάνει κάποια έρευνα στο παρελθόν γιατί με είχε προβληματίσει και μένα. Κατέληξα λοιπόν (και θα τα γράψω με μεγάλη συντομία) στα παρακάτω:

Αυτό που παρουσιάζεται στο πίνακα του οποίου ο ζωγράφος είναι είτε ο Sebastiano Mainardi είτε ο Jacopo del Sellaio είναι μία σκηνή από την γέννηση του Χριστού η οποία προέρχεται από τα απόκρυφα Ευαγγέλια. Συγκεκριμένα η σκηνή αναφέρεται στην παρουσία ενός φωτεινού σύννεφου το οποίο ανήγγειλε σε βοσκούς την θεία γέννηση. Η ύπαρξη του φωτεινού σύννεφου σημαίνει επίσης της παρουσία του θείου στην σκηνή, ακόμα και αν κάποιος απορρίψει την επίσδραση των Απόκρυφων Ευαγγελίων.

Η εικόνα συμφωνεί απόλυτα με δεκάδες άλλες θρησκευτικές απεικονίσεις της εποχής αν και συνήθως μέσα στο σύννεφο υπάρχει κάποιος άγγελος ή ο Θεός ή και ένα άστρο.

Να λοιπόν πως παρουσιάζεται η ίδια σκηνή σε άλλους ζωγράφους της εποχής:


Το φωτεινό σύννεφο των Αποκρύφων με ένα άστρο στην μέση


Το σύννεφο με τον Θεό


Το ίδιο σύννεφο πάλι κατά την γέννεση.

Ο τύπος λοιπόν με το σκυλί που δείχνει με το χέρι του το φωτεινό σύννεφο είναι ένας βοσκός (και μη ρωτήσει κανείς που είναι τα πρόβατα!). Ας μην ξεχνάμε πως οι καλλιτέχνες δημιουργούσαν με καλλιτεχνική ελευθερία έργα που βασίζονταν στην ερμηνεία θρησκευτικών έργων και παραδόσεων της εποχής. Σήμερα μερικές από αυτές τις εικόνες μπορεί να φαίνονται περίεργες αλλά πιστεύω πως ήταν πλήρως κατανοητές από τους πιστούς της εποχής.

Εξάλλου η Εκκλησία που χρηματοδοτούσε και παρήγγελνε αυτά τα έργα δεν θα άφηνε ποτέ να περάσει σε αυτές τις εικόνες κάτι που θα ερχόταν σε αντίθεση με τη δική της ερμηνεία και δόγμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 09:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστά. Και όμως το "όραμα" του Κωνσταντίνου έχει και αυτό ερμηνευτεί ως σχηματισμός ΑΤΙΑ. Καθώς επίσης και διάφορες θρησκευτικές απεικονίσεις όπως για παράδειγμα το παρακάτω έργο του 1710. Νομίζω όμως ότι σε αυτές τις περιπτώσεις προσπαθεί κανείς να βγάλει από την μύγα ξύγκι...

Tώρα μία από τις θέσεις του Vallée σχετικά με το ότι το φαινόμενο δεν είναι απαραίτητο να σχετίζεται με εξωγήινους είναι και το ότι, σύμφωνα πάντα με τον ίδιο, τα ΑΤΙΑ εμφανίζονται κατά την διάρκεια όλης της ανθρώπινης ιστορίας.

Δεν διαφωνώ ότι η έρευνα θα μπορούσε να πάρει μια πιο ιστορική κατεύθυνση προς το ανθρώπινο παρελθόν και θα είχε όντως μεγάλο ενδιαφέρον αν θα μπορούσε κανείς να πιστοποιήσει ανάλογα περιστατικά κατά την διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας. Θέλει όμως μεγάλη προσοχή για να μην οδηγηθεί κανείς στις ανοησίες του Νταίνικεν και σε αυτούς που βλέπουν UFO στην Βίβλο, σε αυτούς που πιστεύουν στα διαστημόπλοια του Αριστοτέλη κ.α.


Πράγματι, τέτοιες εικόνες βάζουν σε πειρασμό την φαντασία, όμως ο καλλιτέχνης δεν είναι πια εδώ για να τον ρωτήσουμε πως προσπάθησε να αποδώσει το «..και ιδού ηνεώχθησαν οι ουρανοί και είδεν το πνεύμα θεού καταβαίνον ωσεί περιστεράν ερχόμενων επ’ αυτόν» (Κατά Ματθαίον Κεφ. 3, 16).

Ευτυχώς το αρχαίο κείμενο, περιγράφει [το] Πνεύμα [του] Θεού σαν (ωσεί) Περιστέρι (τουλάχιστον έτσι έγινε αντιληπτό ότι και αν ήταν..) που έρχεται από τους Ουρανούς προς Αυτόν (Ιησού) και όχι σαν δίσκο, πούρο, λάμψη, ακτίνα, αστραπή, σφαίρα ενώ η φωνή εκ του Ουρανού λέγει «Ούτος εστί ο υιός μου ο αγαπητός εν ω ευδόκησα» (Κεφ. 3, 17) και όχι «We came in Earth, in Peace..» .

Πέρα όμως από το χιούμορ, το κείμενο μας λέγει πως «ηνεώχθησαν οι ουρανοί» δηλαδή «άνοιξαν οι ουρανοί» και εδώ υπάρχει ασάφεια, πως είναι όταν ανοίγουν οι ουρανοί άραγε; Σε αυτό το σημείο είναι που, οι περισσότεροι αγιογράφοι της Ανατολής τοποθετούν ψηλά, κάποια σχήματα, στον κέντρο του ουρανού της αγιογραφίας τους από τα οποία κατεβαίνει το Περιστέρι στην κεφαλή του Ιησού, προσπαθώντας να αποδώσουν το «ηνεώχθησαν» του Ευαγγελίου. Ενδεχομένως κάτι ανάλογο συμβαίνει και στους Δυτικούς καλλιτέχνες. Τώρα αν κάποιος εννοήσει την φράση «ηνεώχθησαν οι ουρανοί» ως Α.Τ.Ι.Α. και συνάμα αυτές τις απεικονίσεις των αγιογραφιών ως UFO, αυτό είναι (σίγουρα) δικό του πρόβλημα .

Όσον αφορά τις εμφανίσεις θεών στις μάχες – μην ξεχνάτε ότι κατά τον Δ.Π.Π. πολλοί ήταν εκείνοι οι στρατιώτες που έβλεπαν την Παναγία, μπροστάρισα να ηγείται του τάγματος τους, είναι στην φύση του ανθρώπου όταν βιώνει οριακές καταστάσεις να θεωρεί πως ο Θεός ή οι Θεοί του μάχονται μαζί του (σκεφτείτε τι κατάφερε ο Μωάμεθ κάποτε, με μια χούφτα άμμο και αρκετούς αλλά όχι πολλούς, πιστούς, Στρατιώτες ).

Τώρα σχετικά με τους Δυτικούς καλλιτέχνες του Μεσαίωνα και της Αναγέννησης θα πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός καθώς όπως εύστοχα παρατηρεί και ο A. Kircher, πολλές φορές στα έργα τους προβάλουν δικές τους προσωπικές ή απόκρυφες δοξασίες των οποίων η αξιοπιστία (όπως και των Κανονικών άλλωστε) είναι δύσκολο να ελεγχθεί.

Υ.Γ.
1. Εδώ η WikiPedia δημοσιεύει ένα σύννεφο που ο σχηματισμός του (Lenticular - φακοειδής) εκλαμβάνεται από τουλάχιστον 1% των παρατηρητών υπό συνθήκες ως Ιπτάμενος Δίσκος .. για δείτε το υπό προοπτική και λίγη καλλιτεχνική αδεία http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Lenticular4.jpg.jpeg.

2. Από τον Ζακ Βαλλέ κρατώ το τελικό του συμπέρασμα πως «[..]η πηγή του φαινομένου (σ.Τ.σ: Α.Τ.Ι.Α.) αυτής της ξένης νοημοσύνης δεν είναι απαραίτητα εξωγήινη.» (Σελ. 182, Η Αλήθεια για τα UFO και τις Εξωγήινες Συνωμοσίες -εκδόσεις Αρχέτυπο), αν μάλιστα συνδυασθεί με αυτά που έγραψα για τις εμφανίσεις Α.Τ.Ι.Α. ή αλλόκοτων φαινομένων πριν από μάχες, μεγάλη συγκέντρωση ανθρώπων, φορτισμένων κτλ. με οδηγεί σε ενδιαφέροντες συνειρμούς . . .

3. Το νόμισμα (ή για τους περισσότερους ένα jeton ή Jetton -χαρτοπαικτή μάρκα μεταφραζόμενο κατά λέξη) με τον δίσκο (ή Λοτός - Mανιτάρι ή μήπως.. Ασπίδα εν καιρό ανάγκης;), είναι πράγματι ενδιαφέρον, όμως θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον αν προερχότανε από την αρχαία Ρωμαϊκή περίοδο και όχι όπως γνωρίζετε, από την Γαλλική Αναγεννησιακή εποχή και ήταν πραγματικό Νόμισμα και όχι Jetton.

Edited by - XD on 21/12/2007 10:19:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 10:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, η πληροφορία για το σύννεφο που μπορεί να απεικονίζεται στον πίνακα "The Madonna with Saint Giovannino" - ο οποίος θεωρώ πως είναι καταπληκτικής εικαστικής ομορφιάς - είναι όντως σημαντική.
Προσωπικά δεν είχα διαβάσει από τα Απόκρυφα για το φωτεινό σύννεφο που εμφανίστηκε στον ουρανό κατά την γέννηση του Ιησού.
Σκέφτομαι επίσης πως αν στους πίνακες είχαμε την απεικόνιση κάποιων ΑΤΙΑ δεν θα είχαμε και κάποια γραπτή μαρτυρία από έναν άνθρωπο για αυτά τα ιπτάμενα αντικείμενα;
Ειδικά τους προηγούμενους αιώνες που δεν υπήρχαν καν αεροπλάνα και τέτοια τεχνολογία όπως σήμερα, ένα μεταλλικό ιπτάμενο αντικείμενο θα ήταν ακόμη πιο περίεργο απ' ό,τι σήμερα.

Βέβαια θα μπορούσε να πει κάποιος πως και το φωτεινό σύννεφο που εμφανίστηκε στην γέννηση του Ιησού δεν είναι ακριβώς σύννεφο αλλά κάτι εξωγήινο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2007, 12:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογική η απορία σου Dying για το αν θα έπρεπε να είχαμε μαρτυρίες σε περίπτωση
Θέασης ΑΤΙΑ αλλα μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι εκείνη την εποχή δεν είχαν τις γνώσεις
Που έχουμε σήμερα ώστε να περιγράψουν σωστά ότι βλέπουν έτσι μπορεί να το
Περιγράφουν με δίκες τους λέξεις και πιθανόν να το απέδιδαν σε κάτι το θεϊκό.
Τώρα αυτά τα φωτεινά σύννεφα που αναφέρονται συνεχεία σε βιβλικές περιγραφές
Ακούγονται ύποπτα .
Αυτό το έργο του 1710 έμενα μου κίνησε την περιέργεια δεν μοιάζει δηλαδή με ΑΤΙΑ ?.
Έμενα μου φαίνεται ότι μοιάζει αν δεν είναι τελικά τι είναι αυτό που συμβολίζει ?
Θεϊκή παρέμβαση ? περίεργο τρόπο βρήκε ο καλλιτέχνης να την εκφράσει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 12:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν είπα, στο Υ.Γ. νούμερο 3 πως μου μοιάζει με Ασπίδα, είχα υπόψη μου ένα ακόμα Jetton παρόμοιας τεχνοτροπίάς το οποίο αν μη τι άλλο δρα ως ασπίδα (με σύμβολο τον Λοτό μάλλον) απέναντι στον συννεφιασμένο και βροχερό ουρανό, η ομοιότητα των δυο Jetton είναι νομίζω πασιφανής (απλά αλλάζει η γωνία θέασης τους).

Παραθέτω μια φωτογραφική σύνθεση των Jetton, πάνω αριστερά έχω τοποθετήσει την πίσω όψη του επίμαχου Jetton, δίπλα του ακολουθεί η μπροστινή όψη (με την βροχή και τον συννεφιασμένο ουρανό) ενώ κάτω από τις δύο όψεις παραθέτω το έτερο Jetton όπου παρουσιάζεται ένα παρόμοιας τεχνοτροπίας αντικείμενο να δρα ως ασπίδα (με εξόγκωμα της λαβής στο κέντρο της – η λαβή φαίνεται ως «χοντροκομμένη ακτίνα» στην επίμαχη όψη του Jetton που μας ενδιαφέρει..) προς την βροχή.

Δεν λέω φυσικά πως σώνει και καλά πρόκειται για Ασπίδα (βέβαια τα βέλη -ως βροχή- στο δεύτερο Jetton και το Λατινικό Motto στο επίμαχο Jetton υπονοούν κάτι τέτοιο αλλά τέλος πάντων..) αλλά σίγουρα υπό αυτή την προοπτική το νόημα του Jetton αποκτά άλλη διάσταση όχι απαραίτητα εξωγήινης υφής .

Edited by - XD on 22/12/2007 12:26:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 15:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Open Mind, φυσικά κι οι άνθρωποι της τότε εποχής δεν είχαν τις γνώσεις για να γνωρίζουν τι είναι αυτό που βλέπουν στον ουρανό προκειμένου να το περιγράψουν κατάλληλα.
Όμως δεν είναι απαραίτητο αυτή τους η περιγραφή να είναι τέλεια ή ιδιαίτερα ακριβής λόγω της έλλειψης γνώσης.
Θα μπορούσαν να υπάρχουν πχ κάποιες μαρτυρίες για ένα άγνωστο φωτεινό αντικείμενο στον ουρανό που κινούταν γρήγορα κλπ.
Νομίζω πως μια απλή περιγραφή ή μαρτυρία θα μπορούσε να υπάρχει.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι και να υπήρχαν τέτοιες θεάσεις, είναι πιθανόν οι άνθρωποι αυτοί να το θεωρούσαν ως κάτι το διαφορετικό και να του απέδιδαν μια θρησκευτική χροιά.
Στην αρχαία Ελλάδα πχ θα μπορούσαν να το παρομοιάσουν με το άρμα του Ηλίου ή του Απόλλωνα, ως ένα κεραυνό του Δία κλπ.
Στην αρχαία Αίγυπτο θα μπορούσαν να το παρομοιάσουν με το άρμα του Ρα Αραχτή κλπ.
Εάν λοιπόν συνέβαινε κάτι τέτοιο, ίσως να μην το κατέγραφαν καν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 17:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έστειλα το παρακάτω μήνυμα και στην Ostria (δις) αλλά κάτι φαίνεται ότι κάτι συμβαίνει με το !@#$% email της και δεν το λαμβάνει. Έτσι αναγκάζομαι να βάλω το λινκ εδώ.
Ο γράφων δεν υποστηρίζει την πειρατεία, αλλά αντίθετα συνιστά σε όσους το διαβάσουν και τους αρέσει να αγοράσουν το βιβλίο.
Τίτλος " Αν υπήρχαν πως θα ήταν; " και φυσικά μιλάει για την εξωγήινη ζωή.

http://rapidshare.com/files/59497106/AnIpirhanPosThaItan.rar
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 18:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μπορούσαν να υπάρχουν πχ κάποιες μαρτυρίες για ένα άγνωστο φωτεινό αντικείμενο στον ουρανό που κινούταν γρήγορα κλπ.
Νομίζω πως μια απλή περιγραφή ή μαρτυρία θα μπορούσε να υπάρχει.

Εξαρτάται και το ποιος θα το έβλεπε αμα ήταν πχ σκλάβος που να βρεις μαρτυρια .
Άσε που δεν πιστεύω ότι θα πήγαινε το μυαλό τους πιο μακριά απ τη σκέψη
Ότι ήταν κάτι το θεϊκό δεν είχαν τις γνώσεις .


quote:
Στην αρχαία Ελλάδα πχ θα μπορούσαν να το παρομοιάσουν με το άρμα του Ηλίου ή του Απόλλωνα, ως ένα κεραυνό του Δία κλπ.
Στην αρχαία Αίγυπτο θα μπορούσαν να το παρομοιάσουν με το άρμα του Ρα Αραχτή κλπ.
Εάν λοιπόν συνέβαινε κάτι τέτοιο, ίσως να μην το κατέγραφαν καν.

Αυτό θα εκαναν .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 20:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ έχουμε την ανακατασκευή μιας Μεσαιωνικής ασπίδας, μαθαίνουμε μάλιστα πως ήταν εξαιρετικά διαδεδομένο μοντέλο της εποχής.



(όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να την αγοράσει από εδώ http://www.medievalware.com/Hand-Cup-Shield-Buckler-p/2263ah.htm)

Δεν μου λέτε αγαπητοί μου, αν την βλέπατε σε ένα έμβλημα υπό γωνία ή σε κάποιο νόμισμα εποχής (ή σε κάποιο Jetton) άραγε θα την περνούσατε για Ιπτάμενο Δίσκο ναι ή όχι;

Δεν ξέρω για εσάς αλλά οι περισσότεροι "Νταίνικενς" θα πηδούσαν από την χαρά τους δεν νομίζετε;

Σίγουρα, απαντώ εγώ! Καθώς η ασπίδα μοιάζει (αλλά δεν είναι) με έναν ιπτάμενο δίσκο όπως τους φανταζόντουσαν οι περισσότεροι άνθρωποι των 1950s δηλαδή ιπτάμενους, άκομψους ντενεκέδες με ένα τεράστιο καρούμπαλο στο κέντρο και φωτάκια γύρο-γύρο να αναβοσβήνουν ρυθμικά .

Άλλο το φαίνεται λοιπόν και άλλο το είναι - είπατε τίποτα; . . .

Αυτά.

Υ.Γ.
Πάρτε και μια πιο στυλιζαρισμένη ασπίδα, μοντέλο ιδαίτερα κοινό μεταξύ του 1100 ως 1600μ.Χ. εδώ τα σχόλια μου περιττεύουν .



(για αγορά εδώ:http://www.marketplacearmory.com/medieval-shields/Medieval%20Knight%20Buckler%20Hand%20Cup%20Shield.asp)

Edited by - XD on 22/12/2007 20:55:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 21:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ XD παρόλο που προσωπικά διαφωνώ με τις ιδέες του Ντεϊνικεν, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ορισμένα τεχνουργήματα που βρέθηκαν εκτός εποχής. Μια σύνοψη των σημαντικοτέρων μπορείς να δεις στο παρακάτω site:
http://listverse.com/history/top-10-out-of-place-artefacts

Η αρχαιολογική σκαπάνη αντί να διαλύει τους μύθους περί αρχαίας τεχνολογίας και αλλόκοτων πλασμάτων φαίνεται να τους επιβεβαιώνει. Τί λες άλλωστε για την πρόσφατη εύρεση τον Ιούλιο, των σατύρων στο Ιράν; Η ιστορία από την "usa today" της 22/07/2007:

http://www.usatoday.com/tech/science/columnist/vergano/2007-07-22-satyr-salt-man_N.htm?csp=34

Είναι σαφές λοιπόν ότι η έρευνα για τα ΑΤΙΑ πρέπει να περιλαμβάνει και την εξερεύνηση του παρελθόντος μας.

(Αρχική πηγή:http://badarchaeology.blogspot.com/)





Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 22/12/2007 21:28:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 09:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ,

Είμαι πολύ συγκεκριμένος περί του τι γράφω, και όσον αφορά το παρόν θέμα, προβληματίζομαι αφενός (από το ερώτημα που διατυπώθηκε παραπάνω "για το τι άλλο εκτός από ΑΤΙΑ μπορεί να αναπαριστά αυτό το Jetton;") και περιορίζομαι αφετέρου, σχετικά με το τι απεικονίζει το επίμαχο Jetton, εκτός της πιθανότητας να αναπαριστά έναν Ιπτάμενο Δίσκο, και τούτο διότι η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από ενδεχόμενα γραπτά (φιλολογικά ή άντε και «μεικτά» τα λέμε) τεκμήρια περί εξωγήινων επαφών των Λατίνων (Ρωμαίων) κατά τον Dean, αν και, μεταξύ μας, το Jetton πολύ δύσκολα θα λέγαμε πως ανήκει στην Ρωμαϊκή εποχή .

Τώρα όσον αφορά τα ευρήματα του κατάλογου που ανάρτησες αλλά του δύσμοιρου «Αλατάνθρωπου» θα έλεγα πως «πολλά τα μυστήρια» αλλά «πολλές και οι ερμηνείες» τους, ο καθένας ακούει, κρίνει και επιλέγει τι θα πιστέψει ως αληθινό, τώρα αν συμπέσει η απόφαση του να είναι και όντως η αληθινή ερμηνεία ακόμα καλύτερα! .

Edited by - XD on 23/12/2007 09:12:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 11:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Οκτίνομε, το έλαβα το δεύτερο e-mail και απάντησα αλλά μάλλον δεν σου ήρθε η απάντηση! (σου έστειλα κι άλλη τώρα)
Αρχισα να διαβάζω το βιβλίο και μου φαίνεται πράγματι πολύ ενδιαφέρον! Νομίζω ότι αξίζει να του ρίξετε μια ματιά!

Ακριβώς επειδή ο Cliff Pickover είναι μοριακός βιοφυσικός, η προσωπική του άποψη έχει ιδιαίτερο βάρος για την συζήτησή μας. Λέει λοιπόν, πως η προσωπική του άποψη (ως προς την μορφή και την βιολογία της εξωγήινης ζωής) είναι ότι "στο σύμπαν μας συμβαίνει σχεδόν οτιδήποτε δεν απαγορεύεται από τους νόμους της φυσικής και της χημείας".

Αγαπητέ XD την "ασπίδα" της Αθηνάς που είχα βάλει στο θέμα του admin την είδες (έβαλα το link παραπάνω); Σου φαίνεται σχετική με τα jetons ή όχι;
Οσο για τις μεσαιωνικές ασπίδες που έβαλες, νομίζω ότι οι φωτογραφίες και δη η τελευταία, η στυλιζαρισμένη, μιλάνε από μόνες τους!


quote:
Σκέφτομαι επίσης πως αν στους πίνακες είχαμε την απεικόνιση κάποιων ΑΤΙΑ δεν θα είχαμε και κάποια γραπτή μαρτυρία από έναν άνθρωπο για αυτά τα ιπτάμενα αντικείμενα;

Αγαπητέ Incubus θα μπορούσαν να συμβαίνουν πολλά τινά. Να υπήρχαν πιο συγκεκριμένες αναφορές και να έχουν χαθεί, ή αυτές που διασώθηκαν να έχουν παρερμηνευθεί, όπως πολύ σωστά λέτε, εκείνες τις εποχές κάθε τι περίεργο που παρουσιαζόταν στον ουρανό, ερμηνευόταν ως θεϊκό σημάδι, οπότε αν θέλουμε να ερευνήσουμε πιθανές εμφανίσεις ΑΤΙΑ σε παλιότερες εποχές θα πρέπει ψάξουμε μέσα σε τέτοιου είδους αναφορές και απεικονίσεις.

Οσο για τον αρχαίο σάτυρο, δεν την είχα υπόψιν μου την είδηση, ενδιαφέρουσα ανακάλυψη! Ας ελπίσουμε ότι θα τον ερευνήσουμε περισσότερο οι επιστήμονες και θα βγάλουν κάποια πιό βάσιμα συμπεράσματα. (Να βρε! Οι ακολουθητές του Διόνυσου στην Περσία! )


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 12:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, είδα την ασπίδα που είχες παραθέσει στο θέμα που αναφέρεις.
Με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται να έχει αρκετή ομοιότητα με τα jettons που παρατέθηκαν από τον XD.
Παρόλα αυτά, σε μια αναζήτηση που έκανα βρήκα και την εικόνα που είχες παραθέσει αλλά κι αναπαραστάσεις από την Θεά που κρατάει μια ασπίδα με το κεφάλι της Μέδουσας επάνω.

Σύμφωνα με τη μυθολογία μας, όταν ο Περσέας σκότωσε τη Μέδουσα κι αφού είχε πετρώσει τον Άτλαντα και τον Φινέα με τους άνδρες του, δώρισε το κεφάλι της Μέδουσας στην Αθηνά που το τοποθέτησε στην ασπίδα της.
Νομίζω πως κι αυτή η μυθολογική αναφορά αξίζει κάποιας ερεύνησης αλλά αν επιχειρηθεί εδώ πιθανότατα θα ξεφύγουμε από τον σκοπό του θέματος.

Σχετικά με τα jettons που παρατέθηκαν πάντως, μοιάζουν όντως σε πολύ μεγάλο βαθμό με ασπίδα.
Αλλά τα ερωτήματα που μου γεννιούνται είναι αφενός γιατί να βρίσκονται στον ουρανό κι αφετέρου τι μπορούν να συμβολίζουν;
Μια ερμηνεία είναι η προστασία από μια πολύ δυνατή βροχή, ίσως από έναν κατακλυσμό αλλά θα μπορούσαμε να δώσουμε κι άλλες ερμηνείες αποσυμβολισμού;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 12:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς επειδή ο Cliff Pickover είναι μοριακός βιοφυσικός, η προσωπική του άποψη έχει ιδιαίτερο βάρος για την συζήτησή μας. Λέει λοιπόν, πως η προσωπική του άποψη (ως προς την μορφή και την βιολογία της εξωγήινης ζωής) είναι ότι "στο σύμπαν μας συμβαίνει σχεδόν οτιδήποτε δεν απαγορεύεται από τους νόμους της φυσικής και της χημείας".

Είναι όλες σχεδόν οι απόψεις που προσπαθώ να παρουσιάσω εδώ και καιρό σε αυτό το τόπικ και σε άλλα, όμως επειδή είναι γραμμένο από μοριακό βιολόγο έχει άλλη χάρη...

quote:
Να υπήρχαν πιο συγκεκριμένες αναφορές και να έχουν χαθεί, ή αυτές που διασώθηκαν να έχουν παρερμηνευθεί, όπως πολύ σωστά λέτε, εκείνες τις εποχές κάθε τι περίεργο που παρουσιαζόταν στον ουρανό, ερμηνευόταν ως θεϊκό σημάδι, οπότε αν θέλουμε να ερευνήσουμε πιθανές εμφανίσεις ΑΤΙΑ σε παλιότερες εποχές θα πρέπει ψάξουμε μέσα σε τέτοιου είδους αναφορές και απεικονίσεις.

Τι να ψάξουν μωρέ;
Εδώ μέχρι το 1990 οι απατεώνες έδειχναν μέχρι και εικόνες κομητών και έλεγαν ότι είναι ΑΤΙΑ!!! Τι να ψάξουμε λοιπόν; Αναφορές από ανθρώπους που δεν ήξεραν τι έβλεπαν ή δεν ήξεραν πως αν το ερμηνεύσουν ή νόμιζαν ότι κάθε φυσικό φαινόμενο είναι έκφραση θεού και το μεγιστοποιούσαν;
Θέλετε μία καλή αναφορά; Ιεζεκιήλ...
Μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι: έτσι που το αναφέρει, αποκλείεται να είναι εξωγήινο σκάφος...
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ!!!

quote:
Οσο για τις μεσαιωνικές ασπίδες που έβαλες, νομίζω ότι οι φωτογραφίες και δη η τελευταία, η στυλιζαρισμένη, μιλάνε από μόνες τους!

Και αυτή η παρατήρηση είναι μία από τις ελάχιστες ενάντια στους παραμυθολόγους. Τι λέτε για την αναφορά περί ιπτάμενων ασπίδων στην εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου; Μόνο που η τεχνολογία των αρχαίων ελλήνων (και των άλλων πολιτισμών) ήταν πιο ψηλά από όσο μπορεί να φανταστεί κανείς... Και δεν μιλάμε φυσικά για τα παραμύθια κάποιων...

quote:
Η αρχαιολογική σκαπάνη αντί να διαλύει τους μύθους περί αρχαίας τεχνολογίας και αλλόκοτων πλασμάτων φαίνεται να τους επιβεβαιώνει. Τί λες άλλωστε για την πρόσφατη εύρεση τον Ιούλιο, των σατύρων στο Ιράν; Η ιστορία από την "usa today"

Οι τυχαίες και κληρονομικές παραμορφώσεις είναι κάτι κοινό στον γήινο πληθυσμό και εξαρτόνται κυρίως από τα τοπικά πιστεύω και την απομόνωση των πληθυσμών.
Οι εσκιμώοι έχουν μία σειρά πλευρά λιγότερα.
1 στους 50.000 ανθρώπους έχει τέσσερα νεφρά.
Η ιχθύαση είναι μία αρρώστια του δέρματος ατά την οποία βγάζεις "λέπια".
Ο ιός φυλλώματος είναι μία παραμορφωτική αρρώστια του δέρματος στην οποία βγάζεις "ρίζες" ή ρόζους σε όλο σου το κορμί...

Η εξέταση του DNA μας διαφωτίζει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.
Το ζήτημα είναι μπορούμε να έχουμε μία ανάλυση για αυτό το έρευμα ή μία καλλιτεχνική αποικόνηση ΧΩΡΙΣ τις δημοσιογραφικές γελοιότητες;

quote:
Μια σύνοψη των σημαντικοτέρων μπορείς να δεις στο παρακάτω site:

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ,
Δεν το νομίζω. Τα "μαζέματα περιέργων αντικειμένων", είναι πάντα από την πλευρά και τις γνώσεις αυτού που γράφει το άρθρο, όπως επίσης και την αντίστοιχη χρονολογία. Ας πάρουμε για παράδειγμα την υποτιθέμενη "αρχαία στήλη σιδήρου" που υπάρχει στην Ινδία. Μόλις οι επιστήμονες έδωσαν κοντινή χρονολογία κατασκευής, ΟΛΑ τα παραμύθια (τύπου Ντάινεκεν) ξεχάστικαν.
Το ίδιο θα συμβεί εάν πάρουμε ένα προς ένα και τα δέκα μυστήρια ή καλύτερα αντικείμενα που "δεν θα έπρεπε να είναι εκεί"...
Αλήθεια που θα έπρεπε να είναι;
Πέρνωντας σαν παράδειγμα την "μπαταρία". ΌΛΟΙ οι απατεώνες έχουν ξεσαλώσει με αυτή. ΚΑΝΕΝΑΣ όμως δεν δίνει επιστημονικά στοιχεία για αυτή όπως π.χ. τάση και ρεύμα. Όμως εάν η μπαταρία είναι "περίεργο", τα χυτά αγάλματα βάρους 40 τόννων από ορείχαλκο των ηγεμόνων εκείνης της περιόδου είναι απόλυτα λογικά. Προφανώς γιατί οι απατεώνες δεν έχουν ιδέα για το πως διμηγιουργήται ένα χυτό ή γιατί ένα χυτό δεν πουλάει όσο μία "μπαταρία"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 13:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμφωνα με τη μυθολογία μας, όταν ο Περσέας σκότωσε τη Μέδουσα κι αφού είχε πετρώσει τον Άτλαντα και τον Φινέα με τους άνδρες του, δώρισε το κεφάλι της Μέδουσας στην Αθηνά που το τοποθέτησε στην ασπίδα της.

Η ασπίδα της Αθηνάς είναι όντως αυτή που έχει το κεφάλι της Μέδουσας επάνω. Για την "ασπίδα" στην παράσταση, δεν ξέρω καν αν πρόκειται για ασπίδα (δες και την παρατήρηση της Avallon), θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο..;

Για τα jetons γενικά έχουμε δώσει κάποιες πιθανές ερμηνείες, αλλά ποιός ξέρει ποιά απ όλες (ή και κάποια άλλη) πραγματικά ισχύει;
Πάντως για μένα ίσως να έχει σχέση με τον συνδυασμό ήλιου+γονιμοποίηση της γης.


quote:
quote:
------
Ακριβώς επειδή ο Cliff Pickover είναι μοριακός βιοφυσικός, η προσωπική του άποψη έχει ιδιαίτερο βάρος για την συζήτησή μας. Λέει λοιπόν, πως η προσωπική του άποψη (ως προς την μορφή και την βιολογία της εξωγήινης ζωής) είναι ότι "στο σύμπαν μας συμβαίνει σχεδόν οτιδήποτε δεν απαγορεύεται από τους νόμους της φυσικής και της χημείας".
-----------


Είναι όλες σχεδόν οι απόψεις που προσπαθώ να παρουσιάσω εδώ και καιρό σε αυτό το τόπικ και σε άλλα, όμως επειδή είναι γραμμένο από μοριακό βιολόγο έχει άλλη χάρη...



χαχαχα σιγά βρε παραπονιάρη! Εσένα σκέφτηκα όταν τα διάβαζα αυτά στο βιβλίο!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 14:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ XD την "ασπίδα" της Αθηνάς που είχα βάλει στο θέμα του admin την είδες (έβαλα το link παραπάνω); Σου φαίνεται σχετική με τα jetons ή όχι;
Οσο για τις μεσαιωνικές ασπίδες που έβαλες, νομίζω ότι οι φωτογραφίες και δη η τελευταία, η στυλιζαρισμένη, μιλάνε από μόνες τους!

Την είδα, μια όμορφη, στολισμένη Ασπίδα, αντάξια της Θεάς, που ομοιάζει πολύ με εκείνες των Jetton. Μάλιστα όποιος ενδιαφέρεται για την μορφή και τεχνολογία των Αρχαίων Ελληνικών ασπίδων της Ομηρικής περιόδου, ας ρίξει μια ματιά στο πολύ ενδιαφέρον «Η Άγνωστη Τεχνολογία στον Όμηρο» του καθηγητού ΠΑΪΠΕΤΗ και συγκεκριμένα στο Κεφάλαιο 16 (Η Ασπίδα του Αχιλλέα) και 17 (Η Ασπίδα του Αϊαντα) -στην σελίδα 167 (+169) παραθέτονται δυο τυπικές ασπίδες της Ομηρικής περιόδου στολισμένες (και με αναπαράσταση στο κέντρο) όπως περίπου εκείνη της Αθηνάς ..

Υ.Γ.
Φυσικά το βιβλίο δεν περιορίζεται στις Ασπίδες αλλά και σε πολλά ακόμη τεχνολογικά ζητήματα που προκύπτουν από την μελέτη των Ομηρικών επών (για τα οποία τόσα και τόσα λέγονται και γράφονται).

Edited by - XD on 23/12/2007 14:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 17:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα μου φαίνεται ότι περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι πινάκες και
μερικές τοιχογραφίες από τα νομίσματα που το πιθανότερο είναι ότι
πρόκειται για ασπίδες και συμφωνώ ότι έχουν δοθεί μερικές εξηγήσεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 14:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, δυστυχώς δεν θυμάμαι την παρατήρηση που είχε κάνει η Avallon στο θέμα που αναφέρεις γιατί δεν διάβασα ολόκληρο το θέμα προσεκτικά αλλά έριξα μια γρήγορη ματιά.
Θα το κοιτάξω πάλι πιο προσεκτικά και θα σου πω.

quote:
Πάντως για μένα ίσως να έχει σχέση με τον συνδυασμό ήλιου+γονιμοποίηση της γης.

Δεδομένου ότι από τη μια πλευρά βλέπουμε ένα δέντρο κι από πάνω του την βροχή, είναι πολύ πιθανόν να έχουμε να κάνουμε με μια απεικόνιση της γονιμοποίησης της γης μέσω της βροχής (εγώ το πάω στην βροχή ).
Από την άλλη, η "ασπίδα" απέναντι στην βροχή μπορεί να υποδηλώνει μια ανάγκη του ανθρώπου να προστατευτεί από την βροχή όταν αυτή ξεφεύγει από τα συνηθισμένα πλαίσια, όπως πχ στην περίπτωση ενός κατακλυσμού.

Φίλε XD, εχθές καθώς έψαχνα κάποιες εικόνες για την ασπίδα της Αθηνάς και γενικότερα για ασπίδες, από τις πρώτες περιπτώσεις που μου ήρθαν στο νου ήταν αυτή του Αχιλλέα.
Δυστυχώς όμως δεν βρήκα κάτι που να μου κινήσει την περιέργεια.
Αν σου είναι εύκολο να παραθέσεις κάποια φωτογραφία, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλή κίνηση.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 18:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθέτω τρεις πιθανές αναπαραστάσεις της περίφημης ασπίδας του Αχιλλέα από το προαναφερθέν βιβλίο, από εκεί και πέρα όμως δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο επάνω της, εκτός ότι όπως είναι αναμενόμενο ομοιάζει σε τεχνοτροπία με την ασπίδα της Αθήνας όπως προανέφερα σε προηγούμενη απάντηση (κατά την γνώμη μου πάντα).

Ιδού λοιπόν..


(Ορισμένοι αμφιβάλλουν για την ιστορική ορθότητα αυτής της ασπίδας σε συνάρτηση με την Ομηρική περίοδο -εδώ υπάρχει σε καλύτερη ποιότητα: http://www.royalcollection.org.uk/eGallery/object.asp?category=BHSILVER&object=51266&row=93)

Σε καλύτερη ποιότητα:
http://www.mlahanas.de/Greeks/MythologyAchillesShieldImage.html

Ελπίζω να φανούν ενδιαφέροντα

Edited by - XD on 24/12/2007 18:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 09:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το όπλον του Αχιλλέα.
Είχα επικοινωνήσει προσωπικά με τον καθηγητή *** μόλις είχα μάθει για τα αποτελέσματα των ερετυνών του. Σας παραθέτω την απάντηση του.

quote:
Αγαπητέ κ. OANNHSEA,

Χάρηκα για το μήνυμά σας και για τον προβληματισμό σας. Αυτό είναι και το θαυμαστό με τις δυο ασπίδες, του Αχιλλέα και του Αίαντα. Ο υπολογισμός είναι εξαιρετικά περίπλοκος και χρησιμοποιεί κώδικες ηλεκτρονικών υπολογιστών της σύγχρονης αεροναυπηγικής επιστήμης. Χοντρικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι, εξ αιτίας της γεωμετρίας και της μεγάλης διαφοράς ιδιοτήτων των τριών υλικών, η ρωγμή που προκαλεί το βέλος, αντί να κινηθεί εγκάρσια προς την ασπίδα και να την διατρήσει, εκτρέπεται στο επίπεδό της και η κινητική του ενέργεια απορροφάται από τον μαλακό χρυσό, που παραμορφώνεται πλαστικά. Τελείως διαφορετική είναι η αρχή λειτουργίας της ασπίδας του Αίαντα, όπου την κινητική ενέργεια του βέλους απορροφά η τριβή ανάμεσα στις στρώσεις βοείου δέρματος, με το ίδιο αποτέλεσμα.

Με εκτίμηση΄

Καθηγ. ***


Τελικά μόνο η σκληρή επιστήμη και η έρευνα μπορούν να δώσουν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα αυτού του τόπικ....

quote:
χαχαχα σιγά βρε παραπονιάρη! Εσένα σκέφτηκα όταν τα διάβαζα αυτά στο βιβλίο!

Όπως όλοι οι μεγάλοι, θα διακιωθώ μόνο μετά θάνατον...
Και δεν θα προλάβω ούτε να πω: e pur si muove...


___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ.
26/12/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 12:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OANNHSEA, επειδή η απάντηση του κυρίου *** είναι αποτέλεσμα προσωπικής σας επικοινωνίας και δεν επιτρέπεται η αναδημοσίευση της χωρίς την άδεια και των δύο εμπλεκόμενων μερών, έχει ζητηθεί η άδεια του για να παρατεθεί σ' αυτό το θέμα;
Φυσικά μέσα από την απάντηση του δεν προκύπτουν κάποια προσωπικά δεδομένα του αλλά θεωρώ πως θα ήταν καλό να ερωτηθεί αν το επιθυμεί.

Φίλε XD, το δεύτερο link δε μου ανοίγει.

Η πρώτη εικόνα της ασπίδας έχει κάποια ομοιότητα με την ασπίδα της Αθηνάς, ειδικά στον περιμετρικό σχεδιασμό και "στολισμό" της.
Στο κέντρο δεν βλέπω καθαρά τι απεικονίζει αλλά μάλλον πρόκειται για ένα - τουλάχιστον - άρμα που το σέρνουν δύο άλογα ενώ διαφαίνεται και μια μορφή επάνω στο άρμα.


In anticipation of my resurrection...

___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ
ΛΟΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΕΜΒΑΣΗ
26/12/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2007, 18:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, χάθηκε ένα slash “/” :

http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythology/AchillesShield.html

Edited by - XD on 25/12/2007 18:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 21:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπαιξα σήμερα ένα φοβερά πρωτότυπο flash παιχνίδι το Samorost2 (οι πρώτες "πίστες" μπορούν να παιχθούν ελεύθερα online και αξίζει να το δείτε).
http://amanita-design.net/samorost-2/
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο Τσέχος δημιουργός του έχει χρησιμοποιήσει ένα είδος εναλλακτικής τεχνολογίας με χρήση ριζών δέντρων. Αναρωτιέμαι κατά πόσο είμαστε επηρρεασμένοι από την αμερικανική χολυγουντιανή ιδέα για την εξωγήινη τεχνολογία και κατά πόσο αυτό διαμορφώνει την ιδέα μας για το πως αναμένουμε τους τυχόν επισκέπτες μας.
Τι λέτε;




Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 30/12/2007 21:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 23:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι με το μάτι του ζωγράφου θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ έναν αποσυμβολισμό σε σχέση με την ασπίδα και την βροχή που είδαμε πιο πάνω. Ασπίδα= ομπρέλα, για να σκεφτούμε λίγο τον ρόλο της ανοιχτής ομπρέλας, δεν είναι για να μας προστατέψει από την βροχή;

Διάβασα στο focus το εξής και το μεταφέρω αυτούσιο:"Οι πρώτες ομπρέλες για τον ήλιο φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν από τους Κινέζους ήδη από τον δωδέκατο αιώνα π.Χ. Επίσης οι Αιγύπτιοι και οι Βαβυλώνιοι χρησιμοποίησαν την ομπρέλα για προστασία από τον ήλιο, ενώ στην Άπω Ανατολή έγινε σύμβολο της αριστοκρατίας, πολύ περισσότερο από τη στιγμή που την ομπρέλα κρατούσαν μόνο βασιλείς ή αυλικοί. Το 1800, το παρασόλι εισέβαλε στον κόσμο της μόδας. Ήταν, μαζί με το καπέλο και την τσάντα, το πρώτο σύμβολο της γυναικείας χειραφέτησης και ως αξεσουάρ συνδέθηκε με τη ζωή των γυναικών έξω από το σπίτι.Η πρώτη ομπρέλα για τη βροχή εμφανίστηκε την περίοδο της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, έπειτα εξαφανίστηκε και επέστρεψε στην Ιταλία στα τέλη του 500 μ.Χ."

Άρα την εποχή που δημιουργή8ηκαν αυτά τα νομίσματα που μας δείχνουν τις "ασπίδες-ufo" υπήρχαν ομπρέλες και θα μπορούσαν να είναι κάλιστα ανάγλυφες αναπαραστάσεις αυτών, το λέω αυτό γιατί, ειδικά στο ένα φαίνονται έντονα οι φέτες που χωρίζεται μια ομπρέλα, και το χερούλι της.

Ίσως να έχω καλπάζουσα φαντασία, αλλά ας αφήσουμε να υπάρχει και αυτό το παραθυράκι

Wolf

Edited by - keraynos on 30/12/2007 23:09:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλοί μου φίλοι με το μάτι του ζωγράφου θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ έναν αποσυμβολισμό σε σχέση με την ασπίδα και την βροχή που είδαμε πιο πάνω. Ασπίδα= ομπρέλα, για να σκεφτούμε λίγο τον ρόλο της ανοιχτής ομπρέλας, δεν είναι για να μας προστατέψει από την βροχή

Καλοί μου φίλοι με το μάτι του ζωγράφου θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ έναν αποσυμβολισμό σε σχέση με την ασπίδα και την βροχή που είδαμε πιο πάνω. Ασπίδα= ομπρέλα, για να σκεφτούμε λίγο τον ρόλο της ανοιχτής ομπρέλας, δεν είναι για να μας προστατέψει από την βροχήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy