ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 14:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ενοεις indigo_boy... ουδετεροτητα....
γινε ποιο σαφης...
αν ενοεις ουδετεροτητα αναμεσα στο καλο και στο κακο αναμεσα... στο συμφερον και το ασυμφορο.... αυτο φιλε που καλεις ουδετεροτητα ... ειναι.... περισοτερο αδιαφορια... απο εληψη πληροφοριων....
εξηγουμαι....
για ολα εχουμε μια θεση... για οσα μπορουμε να μαθουμε.... για οσα τελικα μαθαινουμε... εχουμε μια θεση.... υπερ η κατα....υπερ η κατα του πολεμου....υπερ η κατα των αμερικανων, υπερ η κατα...της κλωνοποιησης...ολα εχουν να κανουν με τα κρητιρια μας...κριτηρια που εχουμε αποκτησει απο το περιβαλον... απο την παιδεια μας...και τελικα ενα "εγω" (συμφερον) που ειναι διαμωρφωμενο απο παραγοντες του περιβαλοντος...ειναι και αυτο ενα "εγω"....
....τα συμφεροντα μας δηλαδη θα μας βοηθησουν να αποφασισουμε τι θεση θα κρατησουμε απεναντι σε ενα θεμα μικρο η μεγαλο και τα συμφεροντα μας προστατευουμε οταν ενδεχομενος αντιδρουμε σε κατι... ενας πολεμος πχ.... γεννα καταστροφη... γεννα φοβο... αν ο πολεμος γινοταν στην Εσ. μογγολια ποιος νοιαζεται...ενδεχομενος να μην τον μαθαιναμε ποτε ... αλλα εδω εχουμε πολεμο στο Ιρακ που τον κανουν η Αμερικανοι....
τι κανουμε?.... ενημερωνωμαστε...γιατι??? για να παρουμε θεση... και τι μας ενοχλει περισοτερο.... ο ηγεμονισμος των Αμερικανων....
γιατι εχουν γινει ατυπα η νεα Ρωμαικη αυτοκρατορια... εχουν παρει την θεση μας στον ομφαλο του κοσμου... ασε που μπορει να μας την πεσουν κιολας στο μελον..... γι αυτο καλα ειναι να παει η υποθεση στον ΟΗΕ μπας και μπει καποιο μετρο στην ηγεμονια...
...αυτα ειναι θιγμενα συμφεροντα...ετσι και η αντιδραση ερχετε φυσιολογικα.....
υπαρχει ομως και η αλλη παραμετρος καλο ειναι οτι μας συμφερει ....
...αλλα και οτι μας εχουν πεισει οτι μας συμφερει...
γι αυτο ο Μπους προσπαθει να πουλησει το πολεμο στου Αμερικανους κυριως... αλλα και στον υπολοιπο κοσμο...λεγοντας οτι ο ΣΑΝΤΑΜ ειναι εχθρος μας και επικυνδυνος για την παγκοσμια ειρηνη...γι αυτο και τα δημοσιευματα του Αγγλικου τυπου ...οτι τα οπλα που εχει ο σανταμ μπορουν να πλειξουν την Ελλαδα.... και αλλα τετοια φαιδρα...
για να μας πεισουν οτι ο πολεμος ειναι καλος ...και μας συμφερει....
ολο το ανωτέρω καλειτε με μια λεξη ...
ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ....
καλο ειναι οτι μας εχουν πεισει οτι μας συμφερει....

χρησιμοπειητε απο ολους... απο πολιτικους, διαφημηστες, πωλητες, και γενικα αερολογους....πρωτα μας παρουσιαζουν ενα προβλημα και μετα μας ΠΟΥΛΟΥΝ την λυση του....ενα προβλημα που ενδεχωμενος να μην υφιστατε...πχ θυμαστε πως ηταν ο κοσμος χωρις κινητα.... σημερα δεν ζουμε χωρις αυτο.....
χρησιμοποιοιθηκε απο το φιδι στο προπατορικο αμαρτημα....
παρε το μηλο και φατο για να ανοιξουν τα ματια σας να γνωριζετε το καλο και το κακο...λεει λοιπον το φιδι....
προτον... Ευα κοπελα μου εχεις προβλημα δεν βλεπει το καλο και το κακο....
δευτερον... παρε αυτο και θα δεις....
το κολπο ποιανει παντα γι αυτο αν ξερετε.... και το πιστευετε.... οτι τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος... θα πρεπει να γινεται λιγο καχυποπτοι με καθε ειδους..... "πωλητες"....η μηπως οχι....
τα λεμε...


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 14:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ drumx13 ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ
ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΥΤΟ


ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ


ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
indigo_boy φιλε μου ...οταν κατι σε ενοχλει ειναι γιατι εψαξες γι αυτο, ρωτησες, εμαθες, και πηρες θαση υπερ η κατα....
οταν σε καποιο θεμα οτιδηποτε ειναι αυτο περνεις θεση ειναι γιατι σε αφορα.... που σημενει ή οτι σε θιγει και εισαι κατα ....ή σε ευνοει και εισαι υπερ....

οταν λοιπον ενα θεμα δεν σε αγγιζει ειναι γιατι δεν σε Θιγει αμεσα ...δεν θιγει καποιο συμφερον και δεν ρωτας γι αυτο.... αρα ελληψει πληροφοριων ειναι αυτο που λες εσυ ουδετεροτητα και εγω το λεω αδιαφορια...
παλι λοιπον το εγω σου που δεν θιγεται το συμφερον σου που δεν θιγεται ειναι παρων....
ολα πλοιπον ειναι θεμα συμφεροντος φιλε μου ολα ...και εμεις τα ονομαζουμε καλα ή κακα αναλογα τα συμφεροντα μας και το να αδιαφορεις για ενα θεμα ειναι γιατι δεν θιγει το συμφερων σου

απο την αλλη το να παιρνεις θεση για ενα θεμα ή για ενα προβλημα υπερ η κατα ...σε κανει μερος του προβληματος

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 17:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ INDIGO

ΣΥΓΓΝΩΜΗ, ΔΕ ΘΑ ΘΕΣΩ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑΣ;
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ "ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ; ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΔΙΑΚΡΙΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΛΕΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ.

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ 'Η ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΝΑ EINAI ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ,ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΔΙΛΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ;


ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 20:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μονολογου συνεχεια....
εφοσον λοιπον αποδεχτουμε οτι τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος και οτι το καλο και το κακο το οριζουμε εμεις και...λογικα αλαζει κατα εποχες..τοτε
....γινομαστε ποιο καχυποπτοι με τους γυρω μας....ή
...μοναζουμε σε ενα κοσμο ελεγχομενο και μακρια απο συμφεροντα και εγω με σκοπο.... να σωσουμε την ψυχη μας......ή
....κοιταμε να αλαξουμε τον κοσμο....κηνιτρο μας η ενοχη που νιωθουμε ξεροντας πλεον για το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου και ξεροντας οτι ο πολυς ο κοσμος δεν το ξερει...
και ειναι απιστευτο οτι ο πολυς ο κοσμος δεν το ξερει η δεν αντιλαμβανεται το μεγεθος....
η απαντηση δικη σας...δεν ειναι δουλεια μου να δωσω λυσης ο καθενας ειναι υπευθηνος των πραξεων του και ο καθενας παιρνει οτι του αξιζει


πλεον μπορω να καταλαβω τι ειναο αγαπη με απλα λογια...
σημερα αν ρωτησεις 10 ανθρωπους τι ειναι αγαπη θα σου δωσουν 10 τουλαχιστον διαφορετικες απαντησεις...
η δικαι μου....
η αγαπη δεν εξηγητε..... προσφερεται....
και ο τροπος μεσω της θυσιας του εγω.... του ατομικου συμφεροντος υπερ ενος μεγαλυτερου συμφεροντος του συλογικου του.... παγμοσμιου....
αν το καταφερουμε αυτο τοτε δεν εχει σημασια αν ο χριστος ηταν γιος θεου...αν το οναμα του πατρος ειναι βουδας ή αλαχ....αν το αγιο πνευμα εκπορευεται και εκ το υιου και αλλα τετοια δογματικα...αν καταφερουμε το ο καθενας για ολους και ολοι για το καθενα ενδεχομενος να ανακαλυψουμε οτι ο παραδεισος βρισκετε κατω απο τα ποδια μας ολα αυτα τα χρονια και τον πατουμε ...
και αν ειμαστε ολοι καλοι ενδεχομενος να παμε ολοι στον παραδεισο μια μερα

ποιο σημαντικα τα γηινα λοιπον ποιο σημαντηκη η αδελφοτητα του Ανθρωπου απο οτιδηποτε αλλο στην ζωη η στο θανατο....


τωρα ειμαι ετοιμος να μαθω...
ο τελειως ανωριμος..και ουτοπιστης drumx13

τα λεμε...

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 18:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....αν ολα ειναι θεμα συμφεροντος και η κριση μας γιατο καλο και τι κακο πηγαζει απο το εγω μας τοτε....
ολα ειναι θεμα καλων κινητρων....και θα μπορουσαμε να κανουμε οτιδοιποτε εφοσον θεωρησουμε οτι υπαρχει ικανο κινητρο γι αυτο...θα γινομασταν κλεφτες αν πεινουσαμε ....ενδεχομενος και δολοφονοι για να προασπησουμε τα σημφεροντα μας...
αλλα εκει μπαινει το ρισκο...
..ξερω οτι κατι ειναι κακο για την κοινωνια και κολασιμο εντουτης επιλεγω να το κανω διοτι πιστευω οτι θα ξεφυγω....και να μην πληροσω το τιμημα.....απο το νομο.... και εκει το τιμημα οι κοινωνια ξεροντας την ανθρωπινη φυση επιλεγη να το κανει μεγαλυτερο και οριζει το πταισμα το πλημελημα το κακουργημα....
το ρισκο....
μηπως ειναι στην φυση μου η κλοπη και ο φονος?
και μηπωςη κοινωνια προσπαθει να περιορισει την φυση μου ειτε με τη ποινη για τον φονο η με την διδασκαλια για την ανθρωπινη ζωη και την αξια της....
και μηπως το ιδιο γινετε σε ολη την ζωη μου η κοινωνια μου θετει νομους και περιορισμους για να περιορισει την φυση μου...
γιατι?......
....μηπως ειμαι ζωο που εφαγε το μηλο της γνωσης του καλου και του κακου και ξεχωρισα απο την δημηουργια και μηπως.... τελικα αυτο ειναι που με χωριζει απο τα ζωα η γνωση του καλου και του κακου... του συμφεροντος μου...
ειμαι εν δυναμη δολοφονος λοιπον...μηπως ειστε και εσεις?
.. τα παντα ειναι θεμα καλων κηνιτρων...

ο αναζητων...drumx13

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 12:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κάλο είναι ότι μας συμφέρει"
"Κακό είναι ότι δεν μας συμφέρει"

Αυτήν την φράση κρατώ από τα λόγια του drumx13 για να στηρίξω την άποψή μου.
Πιστεύω ότι το καλό και το κακό έχουν διάφορες εκφάνσεις μέσα στην κοινωνία, ανάλογα με το εκάστοτε χώρο στον οποίο βρίσκεται κανείς ( εκκλησία, γήπεδο, σπίτι-οικογένεια, μπαρ, βιβλιοθήκη ή σε οποιοδήποτε άλλο δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο )

Πιστεύω ότι για να έχει βάση η συζήτησή μας αυτή θα έπρεπε να ταξινομήσουμε την διαφοροποίηση του καλού και του κακού στους διαφόρους χώρους και όχι ο καθένας να εκφράζει την άποψή του η οποία ναι μεν μπορεί να είναι σωστή αλλά όχι ολοκληρωμένη διότι όπως προείπα το καλό και το κακό έχει διακυμάνσεις.

Αρχής γενομένης λοιπόν στην εκκλησία ή στην θρησκεία γενικότερα


ΚΑΛΟ όρίζεται ως το συμφέρον της εκκλησίας που είναι το συμφέρον της εξουσίας για την άμεση και δραστική χειραγώγηση της γνώμης του λαού

ΚΑΚΟ ορίζεται ως η οποιαδήποτε πράξη η οποία θα προσπαθεί να αντιταχθεί στο ΚΑΛΟ (που αναφέρεται παραπάνω) όπως π.χ. η αφύπνιση της κοινής γνώμης και ο "αποπροσανατολισμός" της από τον "δρόμο του θεού" ή αλλιώς το "συμφέρον των κατεχόντων της εξουσίας". ( με χαρακτηριστικό ίσως παράδειγμα τον Αδαμ ο οποίος δοκίμασε από το δένδρο της γνώσης του καλού και του κακού και υποβιβάστηκε από αθάνατο σε άνθρωπο ?? ΙΣΩΣ επαναλαμβάνω, δεν θέλω να φανώ ασεβής προς τα θεία, επειδή δεν είμαι προπάντων, αλλά είναι γόνιμο ορισμένες φορές να αναρωτιόμαστε...ετσι δεν είναι?? )


Περιμένω τις απόψεις σας επί του θρησκευτικού δικαίου αλλά και το δίκαιο και το άδικο όπως συναντάται σε άλλους χώρους...έτσι πιστεύω η συζήτηση μπορεί να γίνει πιό γόνιμη και ουσιαστική

Ευχαριστώ πολύ


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 13:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια συνεισφορά σε αυτό το topic με τον τόσο δύσκολο στόχο.

Επειδή βλέπω ότι το συμφέρον είναι μια λέξη με πολύ διαφορετικά χρώματα και ποιότητες στον κάθε άνθρωπο. Επειδή βλέπω ότι το συμφέρον αντίκειται, όπως πολλές φορές νομίζουμε, στο Καλό, θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στον Επίκτητο και μου έκανε εντύπωση.

“Ο άνθρωπος ρέπει εκεί που βρίσκεται το “εγώ” και το “δικό μου”. Αν βρίσκεται στην σάρκα, αυτή μας κυριαρχεί, αν βρίσκονται στην ελεύθερη βούληση, αυτή. Αν βρίσκονται στα εξωτερικά πράγματα, αυτά. Συνεπώς, αν το εγώ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται η ελεύθερη βούληση, μόνο τότε θα είμαι ο φίλος, ο γιος και ο πατέρας που πρέπει να είμαι.

Συμφέρον μου, δηλαδή, θα είναι να διατηρώ την πίστη, τον σεβασμό, την ανοχή, την εγκράτεια, τις σχέσεις μου με τους άλλους. Αλλά, αν βάλω, τον εαυτό μου από την μια μεριά και την τιμιότητα από την άλλη, γίνεται τόσο ισχυρός ο λόγος του Επίκουρου ότι “η καλοσύνη ή δεν είναι τίποτα ή, αν υπάρχει, είναι ότι νομίζουν οι άνθρωποι.”.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/κβ,19-21.

Και κάπου αλλού λέει:

“Αν προσέξουμε, θα δούμε ότι το λογικό ον δεν καταπιέζεται από τίποτε άλλο παρά από το παράλογο και ότι, αντίθετα, τίποτα δεν τον τραβά περισσότερο από όσο το λογικό. Αλλά, οι έννοιες αυτές, του λογικού και του παραλόγου, γίνονται διαφορετικά αντιληπτές, από τον καθένα, όπως και οι έννοιες του καλού και του κακού, του συμφέροντος και του ασύμφορου. Γι’ αυτό χρειαζόμαστε κατά κύριο λόγο εκπαίδευση, για να μάθουμε να προσαρμόζουμε, σύμφωνα με την φύση, τις έννοιες του λογικού και του παραλόγου στις συγκεκριμένες περιπτώσεις.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές Α/β,4-5.

Εσάς σας προβληματίζει όπως προβλημάτισε κι εμένα; Τι μας συμβουλεύει πραγματικά; Τι εννοεί με την λέξη "φύση";

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 13:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τη φυση..
... το ζωο που κρυβουμε μεσα μας και απομακρυνθηκαμε απο αυτο οταν η ευα εφαγε το μηλο.... ξεχωρισαμε απο την δημηουργια ,απο τα αλλα ζωα και καταλαβαμε το κακο και το κακο...το εγω μας το συμφερον και αποτοτε προσπαθουμε να το τιθασευσουμε...οχι το ζωο το συμφερον... για να χαρισουμε αρμονια στους γυρω μας και σε εμας τους ιδιους....κατα μια ενοια λοιπον η στιγμη που η Ευα τρωει το μηλο ειναι η στιγμη της χειραφετησης του ανθρωπινου γενους η στιγμη που ο ανθροπως ονομαζετε ανθρωπος...

TaKeIT or LeaveIT το καλο και το κακο δεν εχει διακυμανσεις η παιδεια του καθενος εχει διακυμανσεις και μεσω τις παιδειας καταλαβαινουμε και ταξινομουμε το καλο και το κακο, το συμφερον και το ασυμφορο...
κατα συνεπεια αν ειχαμε ολοι την ιδια παιδεια...θα ειχαμε ολοι την ιδια αισθηση του καλου και του κακου.....
....και φιλε μου οταν παιρνεις θεση σε ενα θεμα σε οποιδηποτε θεμα οπως αυτο της εκκλησιας που αναφερεσαι να ξερεις οτι οσο καλες και να ειναι η προθεσεις σου γινεσαι μερος του προβληματος γιατι οπως ειπα δυστυχως δεν εχουν ολοι την ιδια παιδεια.....και αυτα που λες εσυ καλα... για καποιον αλλον ειναι ο Αντιχριστος...
το κσκο λοιπον και το καλο βγαινει απο μεσα μας και η "διακημανση"...βρισκεται στο πως το κρινουν οι αλλοι...

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 10:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TaKeIT or LeaveIT ...λες
ΚΑΚΟ ορίζεται ως η οποιαδήποτε πράξη η οποία θα προσπαθεί να αντιταχθεί στο ΚΑΛΟ (που αναφέρεται παραπάνω) όπως π.χ. η αφύπνιση της κοινής γνώμης και ο "αποπροσανατολισμός" της από τον "δρόμο του θεού" ή αλλιώς το "συμφέρον των κατεχόντων της εξουσίας".


δεν εχεις αδικο....
το θεμα ειναι οτι η αλαγη γενικοτερα εκλαμβανεται ως κακο και οχι μονο απο τους κατεχοντες την εξουσια αλλα και απο τον απλο κοσμο ενα γεγονος που αιφνιδιαζει που ταραζει την υσηχια μας την βολη μας ειναι κακο...
....ειμαστε βαθια συντηριτικοι λοιπον και η αλαγη τρομαζει...και τρομαζει αυτους που εχουν να χασουν κατι...
γι αυτο και η Επαναστασεις κατα κανινα ξεκινουν απο νεους ή απο απελπισμενους διοτι ατοι δεν εχουν να χασουν τιποτα ( οι νεοι) ή τα εχουν χασει ολα( απελπισμενοι)
και στις δυο περιπτωσεις το συμφερον ειναι παρων ...
πανταχου παρων...και μοναδικο κινητρο για οποιαδηποτε πραξη στην γη απο την πρωτη ανασα μεχρι ....τον ροχλο του θανατου


φυση...συμπληρωνω...

ισως και να εννοει την εποχη...τον χρονο και τι θεωρητε φυσικο για την κοινωνια της καθε εποχης....


τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 13:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
ΘΑ ΦΕΡΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΗΛΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΜΑ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ..ΘΑΝΑΤΟ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ...ΠΩΣ "Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ"
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΠΟΣΟ "ΚΑΚΟ" 'Η "ΚΑΛΟ" ΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ..'Η ΩΣ ..ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ..
...ΧΜ?

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomi
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 16:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fili mou atma gia to thema tou thanatou pisteuo oti oi anthropoi fovounte ton thanato giati uposinidita fovounte oti gia akoma mia fora tha diakopi to taxidi tis anazitisis xoris na exoun kai pali ftasi to stoxo tous, exi xathi akoma mia zoh kai to apotelesma ena megalo mideniko. oi metensarkoseis einai enas favlos kuklos ton opoio duskola xepername, giati anti na koitame to feggari exoume karfomena ta matia mas sto daxtilo pou mas to dixnei.

!@#$%Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 14:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ tomi ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ?????

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ??????

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ.
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΠΕΙΡΑ ΑΝΟΔΙΚΗ.......
ΠΟΥ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΔΙΚΗ Η ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ (ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΝΑΛΗΨΗ) ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ .....

(ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomi
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 14:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia sas kai pali. file avatargr isos na exis dikio, isos pali na min to ethesa kai sosta, pantos apo prosopiki empiria exo katalavi (isos na vriskome se plani) oti ta panta sti zoi mas (otan drame me axona tin logiki kai tin skepsi) diagrafoun ena faulo kuklo. enoontas me auto oti kathe prospathia gia katanoisi tou eaftou mas kai tis plasis me ta anthropina stathma kai metra (pou i kinonia mas exi kani na pisteuoume oti auto eimaste), tote i proti skepsi, to proto bima , einai kai to proto lathos, auto pou mas kani na mpenoume sto louki kai na kolame. to blepo san ena gaidouraki pou tou exis desi me ena xulo ena karoto mprosta apo to kefali tou kai auto trexei matea gia na to piasei. i diki mou apopsi einai oti mono mesa apo apoliti katanoisi (dialogismos) tou einai mas alla kai tou peribalontos mas autos o faulos kuklos mporei na ginei spira kai na mas anebasei psila.

!@#$%Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο drumx13 ο οποίος είναι και αυτός που άνοιξε αυτό το θέμα, αν θυμάμαι καλά. Δεν υπονοώ ότι το θεωρώ ανούσιο θέμα και οτι απλά τέθεικε για να λυθεί μια απορία του φίλου, κάθε άλλο μάλιστα. Απλά για να μπορεί να γίνει γόνιμη η συζήτηση θα πρέπει καταρχάς να δεχθούμε κάποιες ιδέες οι οποίες να λειτουργήσουν ως κατευθυντήριες για την συνέχεια :


quote:

κατα συνεπεια αν ειχαμε ολοι την ιδια παιδεια...θα ειχαμε ολοι την ιδια αισθηση του καλου και του κακου.....

Σε αυτή την φράση - απάντηση του φίλου θα ήθελα να σταθώ. Δηλάδη φίλε drumx13 εσύ θεωρείς ότι αν είχαμε όλοι το ίδιο επίπεδο παιδείας θα είχαμε και τον ίδιο τρόπο σκέψης..? Δηλαδή φίλε μου πιστεύεις ότι η ιδιαιτερότητα του κάθε ανθρώπου έγκυται μονάχα στην παιδεία που έχει λάβει..? Εαν ναι τότε πιστεύω ότι μάλλον τείνεις να υποτιμάς το ανθρώπινο είδος αλλά και τον ίδιο σου τον εαυτό


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 18:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TaKeIT or LeaveIT....φιλε μου...
....λεγοντας παιδεια δεν εννοω τα μαθηματα στο σχολειο προς θεου...
παιδεια ειναι η εμπειρεις και τα βιωματα ...η γνωση αν θες...που περνουμαι απο το σπιτι ...το σχολειο...το περιβαλον που ζουμε ... την κοινωνια .....
....και θα φερω ενα χοντρο παραδειγμα...αν και οπως ειπε καποιος ...δεν θυμαμαι το ονομα του... "μεταξυ μεγαλων μυαλων...( το παραδειγμα)...υποβαθμιζει την συζητηση"....
στην παλαιστηνη ειναι ηρωας...και κατα συνεπεια "καλο"...για υην κοινωνια τους να φορτωθει καποιος 50 κιλα ΤΝΤ και να παει σε μια συναγωγη και να ανατιναχτει....
... αυτο ειναι ηρωισμος...ειναι συμφερον για την κοινωνια τους....στην Ελλαδα κατι τετοιο ειναι τουλαχιστον εξωφρενικο....
ειναι λοιπον θεμα παιδειας και παδεια ειναι το που μεγαλωνεις, κατω απο ποιες πιεσεις, συνθηκες,καταστασεις ...και το τι μαθαινεις απο αυτον που θεωρεις "δασκαλο"...κατα πως λεει και ο λαος με οποιον δασκαλο καθισεις....κλπ κλπ ....
...κατα συνεπεια ειναι θεμα παιδειας η προσεγγηση του "συμφεροντος" σου και απλουστευτικα αλλα.... οχι λαθος κατα την γνωμη μου... αν υπηρχε η δυνατοτητα να εχουμε ολοι τον ιδιο πολιτισμο ....ζουσαμε δηλαδη στην ιδια κοινωνια και οχι σε κοινωνιες με τοσο χαοτικες διαφορες τοτε η προσεγγηση του καλου και του κακου θα ηταν πολυ κοντα στο κοινο συμφερον.....
...η παραφονια και η εξερεση απο τον υποτιθεμενο "κανονα" θα ηταν ειδικη περιπτωση.... ατομου που χρειαζεται ψυχιατρικη βοηθεια...

και λιγα για την ατμα....
παρα πολυ ενδιαφερον θεμα.... καλο και κακο σε σχεση με τον θανατο ...χμ
θα μπορουσαμε να πουμε οτι ο θανατος και η γνωση της θνητοτητας για τον ανθρωπο σημενει... φοβος που τον εκμεταλευεται καθε λογοις "τσαρλατανος" ειτε φερει αμφια, στολη,διακριτηκα ειτε οχι...
φοβος για το αγνωστο που μπορει να μας οδηγησει στην "βολικη" σκεψη της μετα θανατον ζωης η ακομα της μετενσαρκωσης...μπορει ο θανατος να ειναι ενα μετρο.... ο γνωμων της ζωης....και το ματαιο της υπαρξης να μας οδηγει στην αναγκη να αφησουμε κατι ..
.....ενα ιχνος ....
.....οτι περασαμε και εμεις απο εδω...
μπορει να τονιζει την αναγκη μας για αναπαραγωγη για.. SEX και ...ισως να μας ωθει να πιασουμε καλυτερη "θεση" στο νυφοπαζαρο.......γαμπροπαζαρο γυρω μας..μεσω της κοινωνικης και οικονομικης ανοδου...
θα ελεγα οτι ο θανατος τελικα... φοβο δημιουργει ...που μπορει να τον εκμεταλευτεις για σενα ...
...και να εκμεταλευθουν αλλοι το δικο σου...και παντα το "συμφερον" παρων( για να μην ξεχνιωμαστε)
και η γνωση της θνητοτητας πολαπλασιαζει την ταχυτητα και το αγχος για να κανουμε οσα περισοτερα ...προλαβουμε αδιαφοροντας ενδεχομενως για την "ομαδα" ...μικρη ή μεγαλυτερη μεσα στην οποια κοινουμαστε
....επισεις...θα το εβλεπα και σαν φοβο για την απωλεια της καθημερινοτητας μας ...γιατι οπως ειπα παραπανω.... φυση συντηρητικος ο ανθρωπος για να αλαξει κατι θα πρεπει η καινουργια κατασταση που πηγαινει να τον εχει "βολεμενο" και ο θανατος μας "ξεβολευει" ολους...και μαλιστα προς μια κατασταση ...Αγνωστη..

...θα χαιρομουν να διαβασω την γνωμη σας


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 18:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....και δεν ανοιξα εγω το θεμα....

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσας.
πέρασαν αρκετές μέρες από τότε που είχα διαβάσει το θέμα, και βλέπω να συνεχίζεται με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Σε κάποιο σημείο πιο πάνω διάβαζα για τον παράδεισο και το μύθο των πρωτόπλαστων. Κάποια πράγματα ήρθαν στο νου μου, σαν απορία, σαν ιδέα.

Ο θεός, τοποθέτεισε τους ανθρώπους στον παράδεισο αφού τους έφτιαξε. Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν ακούμε για καλό και κακό, είναι κάτι που φαίνεται σαν να μην υφίσταται καθόλου σαν έννοια στους πρωτόπλαστους. Αμέσως μετά, ο θεός τοποθετεί το δέντρο της γνώσεως του καλού και του κακού. Εισάγει λοιπόν αυτή τη δυαδική έννοια σε δύο ενσαρκωμένες ψυχές, θέτοντάς τους από εκείνη τη στιγμή κι έναν δρόμο. Θα τον ονομάσω δρόμο του καλού και του κακού. Από κει και πέρα, ο νεόφυτος άνθρωπος, γνωρίζοντας αυτό το δίλημμα πορεύεται σε μια ζωή η οποία χαρακτηρίζεται από την ακροβασία του ανάμεσα στα δύο αυτά όρια.

Για καλό και κακό, έξω στο σύμπαν τι αναφέρεται; (δεν θεωρώ σαν αναφορά την ανταρσία του Εωσφόρου). Μήπως λοιπόν και εάν θεωρήσουμε ότι η ενσάρκωση της συνείδησής μας στο ανθρώπινο περίβλημα αρχίζει συμβολικά με το μύθο των πρωτόπλαστων, μήπως το καλό και το κακό είναι το γήινο σχολείο και μόνο; Μήπως αυτό συμβολίζει ο μύθος των πρωτόπλαστων; Και σαν τέτοιο εάν είναι, φαίνεται πόσο απαραίτητο μας είναι για την ενηλικίωση της συνείδησής μας, αφού μέσω αυτής της δυαδικής επιλογής μπορεί να εκπαιδευτεί η συνείδηση για να ανέβει σε άλλα επίπεδα όπου το καλό και το κακό δεν θα έχουν καμία έννοια.

Αυτές είναι οι σκέψεις που μου δημιουργήθηκαν, δεν ξέρω εάν κάποιος άλλος έχει διατυπώσει κάτι ανάλογο πιο πριν μέσα ή έξω από τα φόρουμ (Κέλσο εσύ που διαβάζεις ξέρεις καλύτερα). Ποιά είναι η δική σας γνώμη; Υπάρχει το καλό - κακό και έξω από το ανθρώπινο σχολείο;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....λεγοντας παιδεια δεν εννοω τα μαθηματα στο σχολειο προς θεου...
παιδεια ειναι η εμπειρεις και τα βιωματα ...η γνωση αν θες...που περνουμαι απο το σπιτι ...το σχολειο...το περιβαλον που ζουμε ... την κοινωνια .....


Παρανοήθηκε πιθανώς λοιπόν η έκφρασή σου μιάς και συνήθως, παιδεία αναφέρουμε ως τις γνώσεις ( τις καθαρές γνώσεις σε δεδομένα ) που δεχόμαστε από οποιονδήποτε κοινωνικό φορέα ενώ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ είναι οι εμπειρίες και τα βιώματα του καθενός μας...


Σε αυτήν την περίπτωση συμφωνώ μαζί σου εαν και, για ακόμη μία φορά εκτός από ανέφικτο ( το οποίο πιστεύω να κατανοείς γιατί συμβαίνεi, ότι είναι ) θα υποβάθμιζε και πάλι την φυλή μας εαν όλοι ήμαστε ίδιοι. Δεν συμφωνείς? Αυτή είναι εξάλλου η ιδιαιτερότητα του ανθρωπίνου γένους, η μοναδικότητα του κάθε μέλους της.
Συν τοις άλλοις, άτομα που θα σκέφτονταν με τον ίδιο τρόπο θα ήταν εύκολη λεία για χειραγώγηση από τον πρώτο ο οποίος θα ξέφευγε από τα πλαίσια αυτά και θα δρούσε και θα σκεφτόταν με έναν τρόπο διαφορετικό....

(Άσχετο- μας το έκοψαν τελείως το topic Παναθηναικός? )

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TaKeIT or LeaveIT.....φιλε μου δεν νομιζω..αλλα δεν ειναι το ζητουμενο αυτο ..στο τοπικ αυτο μιλαμε και γραφουμε για το καλο και το κακο και παιρνοντας ως βαση οτι ο ανθρωπος ειναι το κεντρο του συμπαντος και ο καθε ενας αποτελει αυτονομο συμπαν...πως τα συμπαντα αυτα αληλοεπιρεαζοναται και τι εστι καλο για τον καθεναν...ψαχνουμε μια κοινη συνησταμενη και απο οτι εχω καταλαβει συμφωνουμε στο οτι...
ονομασαμε αυτο που μας συμφερει καλο ...
ονομασαμε το ασυμφορο κακο...
και το αναλυουμε οσο μπορουμε και προς καθε πιθανη ακτινα απο το κεντρο....
προσπαθω να βρω τι ειναι μετα....
πιστευω οτι......τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος και αν αυτη ειναι η μια και μονη αληθεια σε συνδιασμο με το οτι ο ανθρωπος ειναι το κεντρο του συμπαντος....τοτε γιατι συνεχιζουμε να υπαρχουμε εφοσων η αποστολη μας εξετελεσθει....???
αρα κατι υπαρχει περα απο αυτο...
τι...????
πρεπει να κανουμε τις σωστες ερωτησεις...ωστε η απαντησεις να ερθουν αυτοματα αν βαλουμε τις πληροφοριες που εχουμε μεχρι τωρα στην σωστη σειρα...αλλα ποια ειναι η επομενη ερωτηση?

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 22/03/2003 22:09:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλα ποια ειναι η επομενη ερωτηση?


quote:

ο ανθρωπος ειναι το κεντρο του συμπαντος

Εαν αναστρέψεις την τελευταία σου φράση και την θέσεις ως ερώτηση ίσως απαντήσεις την πρώτη σου ερώτηση και βρούμε την συνέχεια αυτού του γρίφου... Διότι πράγματι πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν έχουμε κατανοήσει ούτε στο ελάχιστο το σύμπαν και συνεπώς δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι αυτό γυρνάει γύρω μας, ότι είμαστε δηλαδή το κέντρο του...

Δεν ξέρω αν συμφωνείς...πάντως φαίνεται λογικό έτσι δεν είναι..?


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜΜ.... ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΣ ΜΑΑΑΑ.. ΑΠΟ ΤΟ ΕΩΣΦΟΡΟΣ..

ΑΔΑΜ+ΕΥΑ ..ΑΡΡΕΝ+ΘΗΛΥ...ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΟ ...ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΤΡΙΑ...
ΟΜΩΣ...

Ο ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΣ...ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ "ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ"?

ΧΧΜΜΜ...ΑΣ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗ ΛΙΛΙΘ...ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΚΑΚΟ
(ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΦΟΥ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΕ)...ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ...ΑΠΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΞΙΦΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ..( ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ ΜΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΛΙ ΠΥΡ+ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ)

ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΗΓΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ..Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΛΟΙΠΟΝ!

ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ...
καποιος με φωναξε???

ειμαι πιστη σε αυτην που το ονομα της μου δανισε...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 23:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΧΜΜΜ...ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ "ΑΡΜΑ"..
+ΑΣ ΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ..ΚΟΚΚΙΝΟ..ΕΣΤΩ ΑΡΡΕΝ..
+ ΜΠΛΕ..ΕΣΤΩ ΘΗΛΥ...
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ...ΠΟΙΑ ΘΕΣΗ...ΕΧΕΙ.. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ..Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ..ΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ...

(ΜΑΑΑ ΛΙΛΙΘ ΚΑΛΗ ΜΟΥ...ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ!+ΗΡΘΕ ΩΣ ΕΚΕΙ Ο ΑΝΤΙΛΑΛΟΣ!)
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/03/2003 23:33:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΡΤΑ....
ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΙΘΑΣΕΥΣΗ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΑΛΟΓΑ......
ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ......
Η ΑΥΡΑ ..........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 00:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ...

Μου αρέσει πως πέρνεις τα λόγια και τα κάνεις ποίημα μαγικό και συμβολικό. Πως μπορείς και διαβάζεις την άλλη πλευρά μέσα από τα ανθρώπινα γραμμένα λόγια...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 00:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΑΧ ΑΜΑΛΙΑ...Ο ΕΡΩΣ...ΤΟ ΚΑΝΕΙ...ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ...)
ΜΑ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΛΟΓΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ...ΕΣΤΩ ΠΩΣ ΤΟ ΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΝΟΥΣ.....ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ + - ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ...ΕΔΩ..ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΝΙΟΧΟΣ...
ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΕΙΘΑΣΕΥΣΕΙ..ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΣΩ..ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ....(ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΗ)
ΕΤΣΙ ..ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ...ΕΩΣΦΟΡΟΣ~~~ΟΛΟΝ~~ΑΡΡΕΝ+ΘΗΛΥ~~~ΚΑΛΟ+ΚΑΚΟ~~~

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ..ΤΟ ΓΚΡΙ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 00:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και που βρίσκεται το γκρι;

μέσα μας, έξω από εμάς, στους ανθρώπους, στο σύμπαν ή πουθενά;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 02:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΓΚΡΙ..ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ...ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΜΙΞΗΣ...ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΝ...
ΤΟ ΓΚΡΙ..ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ "ΦΕΡΕΙ" ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΣΥΖΕΥΞΗΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣ Η ΛΑΜΨΗ
ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΟ... ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΡΙΑ...

ΚΑΘΕ ΘΑΝΑΤΟΣ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΓΕΝΝΕΣΗΣ...ΟΠΩΣ Η ΝΥΧΤΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΤΗ ΜΕΡΑ...
ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΝΩΝΕΙ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 12:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ

ΩΡΑΙΑ Η ΚΑΡΤΑ

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΝΙΟΧΟ

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΓΚΕΜΙΑ;

Η ΛΟΓΙΚΗ;

Η ΚΑΡΔΙΑ;

Η ΓΝΩΣΗ;

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ;

Η ΜΗΠΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΥΟ ΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΗΝΙΟΧΟ;

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ;


ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy