ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Όραμα για το τέλος του κόσμου (Δευτέρα Παρουσία)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 18:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΄Ατροπος, ο διάβολος δεν προυπήρχε,
αλλά μετεξελίχθη επειδή δεν μπόρεσε να αντέξει
την νέα κατάσταση και τον καταμερισμό του Θεού
σε μικρότερες οντότητες που αφορά στον άνθρωπο,
αλλά αυτό όχι γιατί δεν το ήθελε, αλλά
γιατί δεν το εννόησε…
Έχω πει αρκετές φορές ότι κακό δεν υπάρχει,
απλά μιλάμε για ανολοκλήρωτο καλό. Δηλαδή
για μερικό καλό, αφού μόνο το καλό υπάρχει
και ζει ότι έχει καλό μαζί του.
Λόγω του ότι έχουμε πολλά δρώμενα παράλληλα η
άγνοια και η μερική αντίληψη τους δημιουργεί
αντιδράσεις που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν
να θεωρηθούν αρχικό κακό…
Το καλό έχει επίπεδα αντίληψης και «φθείρεται»
όταν δεν υπάρχει το αντίστοιχο επίπεδο κατανόησης
για το ότι συμβαίνει γύρω του…
Η ζωή μας επί γης, έχει σκοπό να λύσει αυτο το πρόβλημα,
της συγκατοίκησης τόσων διαφορετικών πεδίων
αντίληψης στον ίδιο κόσμο...
Είδες που θεωρείς ότι τα παιδιά κάνουν λογικές
ερωτήσεις; Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο :
Που πάει το σκοτάδι όταν ανάβουμε το φως;…
Φίλε Ψηλέ, το ον που είμαστε έχει την καταλυτική
ιδιότητα του να δημιουργεί τον διάβολο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 18:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ατροπος, ο "Διάβολος" δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο συνέταιρος του "Θεού". Αν λείψει ο "Διάβολος", ο "Θεός" μένει άνεργος γιατί δεν θα έχει από τι να προστατέψει τους πιστούς του. Δεν θα έχει λόγο "ύπαρξης" και το μαγαζί θα κλείσει.

Γι'αυτό ο "Θεός" όχι μόνο δεν πολεμάει το "διάβολο" αλλά τον προστατεύει κιόλας. Τι διάολο συνεταιράκια θα ήταν άμα ο ένας πολεμούσε τον άλλο, ε;

Αλλά μάλλον το γνωρίζεις αυτό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 18:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός - Εγώ αν ήμουν ο γιός σου θα σε ρωτούσα: "Δεν μπορούσε, μαμά ο Θεός να μην φτιάξει τον άνθρωπο";
Τι απάντηση θα μου έδινες;

Ότι βαρέθηκε να είναι μόνος του…. και χρειάστηκε (ανάγκη) να δημιουργήσει κάτι (άνθρωπος) ώστε να αυτόαναγνωριστεί…

quote:
Ψηλός - Αφού υπάρχει ο άνθρωπος, τότε υπάρχει και ο διάβολος.
Αυτοί οι δυο πάνε παρέα.
Αυτός που δημιούργησε τον έναν, δημιούργησε και τον άλλο.

Όπως έχω ξαναγράψει, το Φως πάντα έχει και την σκιά του … αιώνια αντίθετα φίλε ψηλέ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 20:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μακεδόν, ξέρω ότι σου αρέσει η
καθεστηκύια τάξη, αλλά να λες ότι ο Θεός χρειάζεται
τον διάβολο, είναι σχήμα οξύμωρο…
Και τον έφτιαξε, αλλά σε καλύτερη μορφή και
σαν Πατέρας, θέλει να βοηθηθεί και εξελιχθεί
κάθε παιδί του προς το καλό…

Δεν τον προστατεύει, φίλε μου, απλά περιμένει
να δημιουργηθούν στον άνθρωπο οι συνθήκες, ώστε
να πάψει να ζει μέσα του ο διάβολος…
Τότε θα είναι ο άνθρωπος θεός και δεν θα υπάρχει
ο διάβολος που είναι κατώτερος κατά πολύ του θεού..

Σκιά φίλε elo, υπάρχει όταν ο ήλιος δεν φωτίζει
καλά…Όταν όμως ο ήλιος είναι στο μεσουράνημα,
τότε δεν υπάρχει σκιά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 22:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άτροπος, θα σε παρακαλούσα πριν υποβάλλεις ερωτήσεις, να μπαίνεις στις ιστοσελίδες με τις απαντήσεις (οοδε, απολογητής κλπ.), να βλέπεις αν υπάρχει απάντηση στις ερωτήσεις σου και μετά να τις θέτεις.

Διαφορετικά μας μπερδεύεις και μας κουράζεις...!!

Υ.Γ. Άλλωστε είναι κι ένας τρόπος να γνωρίζεις αν οι φίλοι μας, απαντούν σωστά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2008, 23:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντα το έλεγα ότι έχεις χιούμορ,
εσύ δεν μπορείς να το πιστέψεις...
Γιατί άραγε,φίλε Γιάπετ;...
Λίγο σκληρό απο μέρους σου, όποιος μπαίνει
καιδε απηχεί τις απόψεις σου να του επιτίθεσαι
πάντα...Εκτός αν είναι ένας τρόπος για να γνωρίσεις
κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 01:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Άτροπος, θα σε παρακαλούσα πριν υποβάλλεις ερωτήσεις, να μπαίνεις στις ιστοσελίδες με τις απαντήσεις (οοδε, απολογητής κλπ.), να βλέπεις αν υπάρχει απάντηση στις ερωτήσεις σου και μετά να τις θέτεις.

Διαφορετικά μας μπερδεύεις και μας κουράζεις...!!

Υ.Γ. Άλλωστε είναι κι ένας τρόπος να γνωρίζεις αν οι φίλοι μας, απαντούν σωστά.



Xα! χα! γελάσαμε και σήμερα! άντε καλή νύχτα!
quote:

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 02:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Λίγο σκληρό απο μέρους σου, όποιος μπαίνει
καιδε απηχεί τις απόψεις σου να του επιτίθεσαι
πάντα...

Αυτό που έγραψα στον/στην φίλο/η Ατροπο, το θεωρείς επίθεση;

Ενδιαφέρον...

Ευρωπαίος

quote:
Xα! χα! γελάσαμε και σήμερα! άντε καλή νύχτα!

Καληνύκτα και καλά "ξυπνητούρια" ευρωπαίε.
Τι ευρωπαίε; Εσύ είσαι η ευρωπαϊκή ένωση... ολοκληρωμένη, βρε!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 08:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μερικές σύντομες ερωτήσεις που προκύπτουν από τα λεγόμενά σας μετά το προηγούμενο μου post :
1) Φίλε trexagireve, σε άλλη συζήτηση έπεσε το μάτι μου σε μία τοποθέτησή σου ότι πλέον, πλήρης ων εμπειριών, δε δέχεσαι νεότερες, αφού σε καλύπτουν οι ήδη υπάρχουσες. Έχοντας ως βάση αυτή σου τη θέση (αν την κατανόησα σωστά), δέχομαι για σένα και μόνο την εκδοχή του "μόνου αληθινού" Θεού. Όλοι οι υπόλοιποι, χριστιανοί ή μη, δεν έχουν το δικαίωμα να ερευνούν για την Αλήθεια, χρησιμοποιώντας τις εκάστοτε εμπειρίες τους (μεταξύ των οποίων και τις μεταξύ τους ανταλλαγές απόψεων);
2) Ο διάβολος εντέλει τι υπόσταση έχει; (αυτό απευθύνεται σε όσους πιστεύουν στην ύπαρξή του). Επίσης, δεδομένου ότι ο Θεός είναι ως έννοια πέραν του χρόνου, να θεωρήσω ότι τόσο οι άγγελοι, όσο και οι κάθε λογής βελζεβούληδες, διαβόλοι, τριβόλοι κλπ. αποτελούν ενεργειακές μορφές πεπερασμένης χρονικής διάρκειας; Υφίστανται ως ύλη ή μόνο ως πνεύμα και αν ισχύει το δεύτερο, πως μπορούμε να ορίσουμε τον ενεργειακό χαρακτήρα τους, εφόσον δεν είναι άμεσα αντιληπτές στην υλική μας υπόσταση;
3) Γιατί ο Θεός ζήτησε από τα ανώτερα όντα να προσκυνήσουν τα κατώτερα; μήπως η λέξη "προσκυνώ" εν προκειμένω έχει παραβολική χροιά;
4) Πως ορίζεται ο σεβασμός και πως ο φόβος και ποιες οι διαφορές αυτών, σύμφωνα με την ορθόδοξη πίστη;
5) Πως ορίζεται, κατά προσέγγιση φυσικά, η βέλτιστη εκδοχή της "Εν Χριστώ ζωής", με βάση τις επικρατούσες συνθήκες του σήμερα; Δεδομένου ότι ο Θεός είναι έξω από το χρόνο, να θεωρήσω ότι η πορεία της ανθρωπότητας είναι εν τέλει μία διαδικασία - παιχνίδι με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας (γιατί, από απόψεως ορθόδοξης ηθικής, θεωρούμε ως δεδομένο ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα", ειδικά στις 2-3 τελευταίες γενεές, αν και δεν είμαι σίγουρος για την πραγματική ισχύ αυτής της προσέγγισης);
6) Φίλε trexagireve, εξήγησέ μου λίγο το "Προσπάθησε μετά να βάλει τον θρόνο του ίσαμε τον Θεό, ενώ ο άνθρωπος, χειρότερος από τον διάβολο,
προσπάθησε να βάλει τον εαυτό του πάνω από τον Θεό…" που έγραψες.
7) Φίλε trexagireve, μπορείς να μου ερμηνεύσεις θεολογικά τη φράση "Τότε θα είναι ο άνθρωπος θεός και δεν θα υπάρχει ο διάβολος που είναι κατώτερος κατά πολύ του θεού..", την οποία αναφέρεις; εμένα κάτι δε μου πάει, αλλά ων εκτός δόγματος, μπορεί και να αστοχώ. Θα ήθελα τη δική σου άποψη.
Πάντως την απάντηση στο ερώτημά σου σχετικά με το που πάει το σκότος όταν έρθει το φως, μπορεί να στη δώσει ο οποιοσδήποτε κατέχει βασικές αρχές φυσικής. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Και μία ερώτηση για να ευθυμήσουμε : αντί το παιδί της Άτροπος να ρωτήσει για το αν έπρεπε να φτιαχτεί το κακό ή (όπως λέει ο Ψηλός) αν έπρεπε να φτιαχτεί ο άνθρωπος, δε ρωτάει καλύτερα μήπως δεν έπρεπε να φτιαχτεί το esoterica;
Αυτά τα λίγα και θα ήθελα απαντήσεις αυτή τη φορά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 09:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Μακεδόν, ξέρω ότι σου αρέσει η
καθεστηκύια τάξη, αλλά να λες ότι ο Θεός χρειάζεται
τον διάβολο, είναι σχήμα οξύμωρο…
Και τον έφτιαξε, αλλά σε καλύτερη μορφή και
σαν Πατέρας, θέλει να βοηθηθεί και εξελιχθεί
κάθε παιδί του προς το καλό…

Δεν τον προστατεύει, φίλε μου, απλά περιμένει
να δημιουργηθούν στον άνθρωπο οι συνθήκες, ώστε
να πάψει να ζει μέσα του ο διάβολος…
Τότε θα είναι ο άνθρωπος θεός και δεν θα υπάρχει
ο διάβολος που είναι κατώτερος κατά πολύ του θεού..

Σκιά φίλε elo, υπάρχει όταν ο ήλιος δεν φωτίζει
καλά…Όταν όμως ο ήλιος είναι στο μεσουράνημα,
τότε δεν υπάρχει σκιά…


Εμπεριστατωμένη και απόλυτα κατανοητή άποψη.....
Προφανώς έχεις τις πληροφορίες σου για.....το "θεϊκό σχέδιο".
Μήπως ξέρεις και για το τέλος του κόσμου κάτι ; Π.χ. πότε θα γίνει , τι είδους τιμωρίες θα επιβληθούν (ανάλογα με τα αμαρτήματα φαντάζομαι) κ.λ.π.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άτροπος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 10:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άτροπος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άτροπος, θα σε παρακαλούσα πριν υποβάλλεις ερωτήσεις, να μπαίνεις στις ιστοσελίδες με τις απαντήσεις (οοδε, απολογητής κλπ.), να βλέπεις αν υπάρχει απάντηση στις ερωτήσεις σου και μετά να τις θέτεις.

Διαφορετικά μας μπερδεύεις και μας κουράζεις...!!

Υ.Γ. Άλλωστε είναι κι ένας τρόπος να γνωρίζεις αν οι φίλοι μας, απαντούν σωστά.




Φίλε γιαπετ,
ομολογώ πως είμαι τεμπέλα, ήθελα να γλιτώσω το ψάξιμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 10:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε DPJ10, εκτός από την άγνοια και την
τέλεια γνώση, υπάρχιε και η μερική, τυγχάνει
να την έχω, πειράζει;
Βέβαια, εσύμιλάς απο αλλού ορμώμενος, αλλά,
να ξέρεις δείχνει λίγο υπερβολικό αυτό που λες...
Δηλαδή ή χόχαλοι ή αντιχόχαλοι;
Το τι καταλαβαίνει ο καθένας, εξαρτάται πολλές
φορές κι απο το τι θέλει να καταλάβει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 10:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nομίζω ότι πολύ έχουμε πλατιάσει!.........μάλλον πρέπει να εξαντλήθηκε το θέμα.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 19:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κοστάκις, με συγχωρείς, δεν είχα δει την θέση σου
και τώρα την είδα γι΄αυτο και απαντώ τώρα…
Όλα όσα έχω γράψει για τον διάβολο έχουν να κανούν
με ότι τα δαiμονικά όντα είναι ελλειπτικα κα έχουν
σύντομη ζωή, δεν πρόκειται να υπάρχουν για πολύ…

Κατώτερος δεν είναι ο άνθρωπος αφού εξ’ ορισμού είναι θεός,
απλά δεν έχει φτάσει την θέωση του, αλλά θα την φτάσει..
Ο διάβολος είναι ένα ον με μερική αποστολή, ενώ ο άνθρωπος
θεός ως αυτοεξυπηρετούμενος.
Χειρότερος ο άνθρωπος γιατι κι ο διάβολος γνωρίζει και
σέβεται τον Θεό, ο άνθρωπος είναι αχάριστος και διεκδικητής
του πωςέχουν και πως γίνονται τα πράγματα. Το ότι ο άνθρωπος
είναι θεός έχει πει κι ο Χριστός με δυο τουλάχιστον τρόπους:
Πρώτον όταν τον είπανε γιατί ονομάζει τον εαυτό του Υιό
του Θεού, τους είπε ότι είναι αλήθεια και το λεει κι ο 81ος
ψαλμός του Κορρέ, όταν λέει θεοί είστε και υιού Υψίστου πάντες,
αλλά και δεύτερον όταν λέει ελάτε να συγκληρονομήσετε την
βασιλεία του Πατρός μου…
Εγώ δεν έχω δει σε καμιά άλλη θρησκεία τέτοια προσφορά
καρδιάς κι αγάπης και πιστεύω ότι ο άνθρωπος έχει ανώτερο
προορισμό…
Θα συνεχίσω μετά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 11:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den diavasa ola ta post pou kanate distixos gia na do tis apopseis sas giati den exo xrono apla ithela na sas po kai go kati.tha sas to po poli apla.kati pou ematha apo enan monaxo.den iparxei kolasi.o theos einai mono agapi kai singxorei tous pades.i kolasi einai poio poli gia na fovisei tous anthropous.episeis kati allo pou eixe pei einai oti meta ton thanato den einai apla mia monotonia alla iparxei ekseliksi apla den iparxei ponos,misos kai kakies.afto ithela na po.an diafonite kanena provlima an pali oxi pali kanena provlima.efxaristo.

litsos_the_wrestler@hotmail.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 19:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stauros13, το θέμα με την κόλαση δεν το έχει επιμεληθεί
ο Θεός, αφού δεν την κατασκεύασε, αλλά ο άνθρωπος κι ο
διάβολος που την δουλεύουνε με έργα και σκέψεις περί αυτής..
.Όπως και νά' χει σίγουρα δεν θα μείνει μετά τη Δευτέρα
Παρουσία...Μέχρις εκεί πάνε τα πειράματα ανθρώπων και διαβόλων
περί επιπολαιότητας και διαστροφής. Μετά θα υπάρξει ένας τέλειος κόσμος με τα ανάλογα περιβάλλοντα: όντα και κόσμο... Όσοι έχουν αντίστοιχες ιδέες και έργα θα μείνουν οι υπόλοιποι, θα ξανάρθουν βελτιωμένοι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 13:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Stauros13, το θέμα με την κόλαση δεν το έχει επιμεληθεί
ο Θεός, αφού δεν την κατασκεύασε, αλλά ο άνθρωπος κι ο
διάβολος που την δουλεύουνε με έργα και σκέψεις περί αυτής..

Κι αν την Κόλαση, τον Παράδεισο, τον Διάβολο, τις διάφορες απόψεις για το Θείο, τους διάφορους κανόνες συμπεριφοράς, περιορισμούς κλπ τα έχει κατασκευάσει μόνο ο άνθρωπος;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 16:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to ksero kai xairomai pou iparxoun anthropoi pou to pistevoun afto.genika polla pragmata exoun allaksei ston pragmatiko "xristianismo" opos o xristos ton didakse kai me tis vlakeies pou lene perikolaseos kai mpourdes.to thema einai na kaneis ta pragmata pou kaneis me agapi.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο λέμε αγαπητέ μου, D Incubus...Δεν διαφωνούμε
καθόλου...
Έχω προσέξει ότι ο άνθρωπος μετρά το καλό που κάνει με το
σταγονόμετρο και μόνο στο κακό είναι σπάταλος...
Ο άνθρωπος λοιπόν, είναι αυτός που τρέφει το κακό,
το θέμα είναι ότι δεν γίνεται ποτέ ή αν ξεκινήσει, κάπου
σταματάει, μια θετική προσπάθεια που να εξυψώσει τον άνθρωπο,
ώστε να ξεφύγει από αυτήν την σκληρότητα του....
Το άν αυτά που λέει η συγκεκριμένη οπτασία είναι
απόρροια ανθρώπινων ενεργειών, θα μπορούσε να σχολιαστεί
απο τους αγαπητούς συνοδοιπόρους του φόρουμ;
Δηλαδή πέρα από το πόσο άσχημο δείχνει, αν γίνει δεν είναι
ευκολονόητο ότι θα ευθύνεται ο άνθρωπος;
Εκεί δεν μπορούμε να τοποθετηθούμε;
Δεν είναι μια κατάσταση που φαίνεται ότι έρχεται, άσχετα
από το πόσοι δηλώνουν ή ότι τη θέλουν ή όσοι δηλώνουν ότι δεν τη θέλουν; Πως ξέρουμε τι θα θέλουμε ή τι θα κάνουμε για τις
ιδέες μας σε ένα ή περισσότερα χρόνια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sparrow
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 01:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparrow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gtpower
Νέο Μέλος

Germany
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 14:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gtpower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://perseysteam.blogspot.com/search?q=%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%93%CE%91%CE%96%CE%97%CE%A3

ΔΙΑ ΤΟΝ Γ΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΘ 11-21» ΤΗΣ «ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ» ΤΗΣ «ΑΓΙΑΣ <ΔΡΑΚΟΝΙΑΝΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗΣ> ΓΡΑΦΗΣ»:
«ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΥΤΟΥ <ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ> ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΞΙΦΟΣ ΑΙΧΜΗΡΟ ΚΑΙ ΑΜΦΙΤΟΜΟ-ΔΙΣΤΟΜΟ ΔΙΑ ΝΑ ΓΕΝΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΜΆΥΤΟ ΤΑ ΕΘΝΗ.ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΟΙΜΑΝΕΙ <ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ > ΤΑ ΕΘΝΗ ΜΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΡΑΒΔΟ-ΡΟΠΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΤΟΥ <ΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΛΕΥΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗΣ ΦΥΛΗΣ> ΕΙΣ ΤΟΝ ΛΗΝΟΝ-ΠΑΤΗΤΗΡΙ-ΟΙΝΟΤΡΙΒΕΙΟ ΤΟΥ ΟΙΝΟΥ-ΑΙΜΑΤΟΣ <ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΛΕΥΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗΣ ΦΥΛΗΣ> ΠΟΥ ΧΥΝΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΥΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ <ΗΤΟΙ ΤΟΥ ΦΥΛΕΤΙΚΟΥ ΜΙΣΟΥΣ> ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ <ΗΤΟΙ ΤΩΝ ΕΝ ΥΣΤΕΡΙΚΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ ΛΥΣΣΑ ΔΙΑΤΕΛΟΥΝΤΩΝ ΙΕΧΩΒΑ-ΣΙΝ-ΤΖΕΗΝΤ ΚΑΙ ΣΑΒΙΤ-ΣΑΒΑΩΘ-ΚΡΟΝΟΥ>....ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΑΓΓΕΛΟ < ΤΩΝ ΙΕΧΩΒΑ ΚΑΙ ΣΑΒΑΩΘ > ΝΑ ΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΝΕΑ ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ : ΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΑΧΘΕΙΤΕ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΕΙΠΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ <ΙΕΧΩΒΑ ΚΑΙ ΣΑΒΑΩΘ-ΚΡΟΝΟΣ>, ΔΙΑ ΝΑ ΦΑΓΕΤΕ ΣΑΡΚΕΣ ΒΑΣΙΛΕΩΝ <ΠΡΟΕΔΡΩΝ-ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ-ΥΠΟΥΡΓΩΝ-ΥΦΥΠΟΥΡΓΩΝ >, ΚΑΙ ΣΑΡΚΕΣ ΧΙΛΙΑΡΧΩΝ <ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ-ΠΤΕΡΑΡΧΩΝ –ΝΑΥΑΡΧΩΝ>, ΚΑΙ ΣΑΡΚΕΣ ΙΣΧΥΡΩΝ <ΗΤΟΙ ΤΩΝ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗΣ-ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗΣ-ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ>,ΚΑΙ ΣΑΡΚΕΣ ΙΠΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΘΗΜΕΝΩΝ ΕΠΙ ΤΩΝ ΙΠΠΩΝ <ΗΤΟΙ ΤΩΝ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ>ΚΑΙ ΣΑΡΚΕΣ ΟΛΩΝ ΗΤΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΩΝ <ΗΤΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΩΝ>, ΚΑΙ ΣΑΡΚΕΣ ΜΙΚΡΩΝ <ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΝΗΠΙΩΝ>ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝ <ΕΝΗΛΙΚΩΝ>....ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΝΕΑ ΕΧΟΡΤΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΑΥΤΩΝ <ΤΩΝ ΓΕΝΟΚΤΟΝΟΥΜΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΛΕΥΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗΣ ΦΥΛΗΣ>._
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κολαση με την συμβατικη εννοια δεν υπαρχει .
Κολαση ειναι απλα η ελλειψη του θεου μεσα στον ανθρωπο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 18:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοανεργές 5

quote:
.

;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azmat:
κολαση με την συμβατικη εννοια δεν υπαρχει .
Κολαση ειναι απλα η ελλειψη του θεου μεσα στον ανθρωπο .

Πολύ σωστά, που όμως ο άνθρωπος θα το διαπιστώσει με το θάνατό του!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Πολύ σωστά,

Πώς λέγεται αυτό από κάποιον ζωντανό,

quote:
που όμως ο άνθρωπος θα το διαπιστώσει με το θάνατό του!

αν ισχύει αυτό;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 22/06/2008 01:28:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λέπεις, άλλο γεννιέμαι
κι άλλο γίνομαι. Άλλο τι έπλασε ο Θεός κι άλλο το
πως επέδρασε πάνω του ο ανθρώπινος παράγοντας.



και που ξερεις εσυ πως επλασε ο θεος τον ανθρωπο?μηπως μας εχουν αλλαξει ολοι οι ανθροποι και δεν ξερουμε τι ειναι το κανονικο.θα σου προτεινα να παρατηρησεις τα ζωα.πραγματικα σου το λεο θα δεις πολλα πραγματα που αυτα ειναι πραγματικα φυσικα.

φιλικα Σταύρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπότε, όλα καλά από τη δική μου πλευρά
Ο Θεός είναι τελικά δίκαιος - κοίτα να δεις που ανησυχούσα

lol φαση εχεις amalia:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Elo, δεν περίμενα από σένα να ανήκεις
στην κατηγορία των «εγώ με το παιδί μου έχω
επικοινωνία…» σε θεωρούσα πιο ειλικρινή…

κανεις πολυ μεγαλο λαθος.στο παιδι πρεπει να φερεσαι με ολη την λεξη της αληθειας γιατι ολα περνανε αναλογα με το ποσο μικρο ειναι στο υποσυνειδιτο του.και τι εγινε που γκρινιαξε?εσυ δεν το εκανες?τι εγινε που ειναι ζωιρο?η φυση τον εκανε ετσι θα το αλλαξεις εσυ με φοβους?κανεις λαθος πιστευω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Elo, δεν περίμενα από σένα να ανήκεις
στην κατηγορία των «εγώ με το παιδί μου έχω
επικοινωνία…» σε θεωρούσα πιο ειλικρινή…

κανεις πολυ μεγαλο λαθος.στο παιδι πρεπει να φερεσαι με ολη την λεξη της αληθειας γιατι ολα περνανε αναλογα με το ποσο μικρο ειναι στο υποσυνειδιτο του.και τι εγινε που γκρινιαξε?εσυ δεν το εκανες?τι εγινε που ειναι ζωιρο?η φυση τον εκανε ετσι θα το αλλαξεις εσυ με φοβους?κανεις λαθος πιστευω.ο ELO εχει πολυ δικιο και ετσι πρεπει να κανουμε και εμεις αν θελουμε να καταλαβουμε τον αλλον.να ερθουμε στην θεση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy