ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 08:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Εκτός της πείνας που αναμένεται έρχεται και μεγάλο πρόβλημα με το νερό(λειψυδρία).....

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_30/03/2008_264506

Όσο για τον γέροντα Παϊσιο θα έπρεπε να ντρέπονται μερικοί εδώ μέσα με τα λεγόμενα τους.....


Edited by - ELLHNAS on 14/04/2008 09:02:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 08:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όποιος και να μπει
σ’ αυτό το φόρουμ είναι γνώστης της κατάστασης με μένα
και τον Σταύρος 77 και είναι υπέρ του Σταύρος77,
μιλάμε για την σύμπτωση…..
Φίλε Σταύρος77 , παίξε κι άλλο ,τη βρίσκω….ΡΕ
Σταύρος έχει πλάκα που κρατάςόλους σε εγρήγορση…
Τον rucuna που τον θυμήθηκες; Εγώ νόμιζα τον
είχες ξεχάσει…και κάργα Παίσιος….μιλάς και μόνος σου; με τον
εαυτό σου; Τόση μοναξιά…
Πάντως τα εξαμίλια δεν είναι ναυτικά,γιατί η Ελλάδα τα έχει αποδεχτεί,οπότε τι έξι μίλια;


Αγαπητέ , πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι και μοναδικός και η πολύ ισχυρογνωμοσύνη βλάπτει.....
Πρέπει να καταλάβεις ότι πολλοί μπορεί να μήν γράφουν και πολλά αλλά το ότι είναι ψαγμένοι είναι σίγουρο.....
Όσον αφορά τα εξαμίλια που λές το βλέπω δύσκολο να επικρατεί η άποψή σου για πολλούς λόγους.....
Γεωστρατιωτικοπολιτικώς είναι δύσκολο να φτάσει η τουρκία μέχρι την κόρινθο ή στον λαγκαδά ή στην αλβανία....απο κάπου πρέπει να έχεις βάση για να στηρίζεις την άποψή σου , πράγμα που δεν το έδειξες ....
Κάπου λέει ο πατροκοσμάς για χιλιάρμενο στην άσπρη θάλασσα...γνωρίζεις ποιά είναι η άσπρη θάλασσα....

Επίσης είπε και αυτό...."Θα ζητήσουν να σας πάρουν και στρατιώτες. Δεν θα προφθάσουν όμως".

Edited by - ELLHNAS on 14/04/2008 09:02:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 09:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
"Λυπηρόν είναι να σας το ειπώ· σήμερον, αύριον καρτερούμεν δίψες, πείνες μεγάλες που να δίδωμεν χιλιάδες φλουριά και να μην ευρίσκωμεν ολίγον ψωμί".

Ορίστε τι λέει....και πείνες και δίψες ....

ΔΙΔΑΧΗ ΠΑΤΡΟΚΟΣΜΑ

Είς τας τεσσαράκοντα ημέρας ευλόγησεν ο Κύριος τους αγίους Αποστόλους, ανελήφθη εις τους ουρανούς και εκάθησε εκ δεξιών του προανάρχου Πατρός, να συμβασιλεύση αιωνίως και να προσκυνήται από τους Αγγέλους. Ένα πράγμα θα σας φανερώσω, χριστιανοί μου∙ το ηξεύρω πως θα σας καύσω την καρδιά∙ είνε φοβερόν και λυπηρόν∙ τρέμει η καρδιά μου να το ειπώ, αλλά τι να κάμω όπου μου λέγει ο Χριστός μας πως ανίσως και δεν τω φανερώσω, με θανατώνει και με βάνει εις την κόλασιν; Μας φανερώνει η θεία Γραφή , το άγιον και ιερόν Ευαγγέλιον, πως είς τον όγδοον αιώνα θα γίνει το τέλος του κόσμου και μέλλει να χαλάσει τούτος ο κόσμος.

Και θα στείλει ο Θεός τον προφήτην Ηλίαν να διδάξει τους χριστιανούς να φυλάγουν την πίστη των. Ο αντίχριστος, αδελφοί μου, είνε άνθρωπος όπου έχει κακήν γνώμην, κακήν προαίρεσιν και κατοικεί ο διάβολος εις την καρδίαν του, και λέγει πως είναι Θεός∙ και ο αντίχριστος θα θανατώση τον προφήτην Ηλίαν . Εγώ , αδερφοί μου, εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα, πως προφήτης Ηλίας και ο αντίχριστος ήλθε∙ και εθανάτωσε τον προφήτην Ηλίαν. Ο προφήτης Ηλίας, χριστιανοί μου , είνε ζωντανός τόσους χρόνους και ηξεύρει ο Θεός που τον έχει φυλαγμένον έως την σήμερον. Ανίσως και θέλετε να μάθετε που ευρίσκεται , εδώ κοντά είνε και αυτός∙ τα λόγια όπου σας λέγω εκείνου είνε. Ο προφήτης Ηλίας, όταν έλθη να διδάξη, δεν θα φανερωθή εις τον κόσμον , καθώς λέγει ο Άγιον Πνεύμα, ίνα μη ελθών πατάξη την γήν άρδην, ήτοι , λέγει το Άγιον Πνεύμα, διά να μη φοβίσει και ταράξει τον κόσμον και την γήν, δεν θέλω τον φανερώσει εις σας τους χριστιανούς. Αμή τι έχει , παιδιά μου , να φανερωθή; Ο ζήλος του και η διδασκαλία του. Αυτά τα δύο με ηξίωσεν, ο πανάγαθος Θεός διά την ευσπλαχνίαν του και μου εχάρισε, και μη καρτερήτε άλλον Ηλίαν να σας διδάξει.

Αμή τι καρτερούμεν; Λυπηρόν είνε να σας το είπω! Σήμερον αύριον καρτερούμεν δίψας, πείνας μεγάλας, όπου να δίνωμεν χιλιάδας φλωρία και να μη ευρίσκωμεν ολίγον ψωμί ή νερό. Σήμερον , αυριον περιμένομεν θανατικάς ασθένειας μεγάλας, όπου να μη προφθάνωμεν οι ζωντανοί να θάπτωμεν τους αποθαμένους, σεισμός παγκόσμιοςς θα γίνει, όλος ο κόσμος θα γίνει ένας κάμπος. Θα πέσουν όλα τα βουνά, όλα τα σπίτια. Η θάλασσα θα σηκωθεί υψηλά δέκα πέντε πήχεις από τα υψηλότερα βουνά. Τα άστρα θα πέσουν από τον ουρανόν∙ ο ήλιος και η σελήνη θα σκοτισθούν∙ ο ουρανός όπου φαίνεται , η γη και τα πάντα, και όλος ο κόσμος θα χαλάση. Πότε θα γίνουν αυτά; Ο Χριστός μας λέγει: Επλησίασε τώρα κοντά, έγγιξε το μαχαίρι εις το κόκκαλον. Έξαφνα θα γίνουν∙ ημπορούν να γίνουν και απόψε. Τάχα να μη είνε και τώρα η αρχή; Δεν βλέπετε πως εχάθησαν τα γεννήματα σας και τα σπαρτά σας; Εστέρεψαν αι βρύσες, τα ποτάμια∙ σήμερον μας υστερεί το ένα, αύριον το άλλο, και από ολίγον μας τα δίδει ο Θεός , και ημείς ως αναίσθητοι δεν τα στοχαζόμεθα.

Τούτο σας λέγω και σας παραγγέλλω∙ καν ο ουρανός να κατέβη κάτω, καν η γη να ανέβη επάνω, καν όλος ο κόσμος να χαλαση , καθώς μέλλει να χαλάση, σήμερον , αύριον, να μη σας μέλη τι έχει να κάμη ο Θεός. Το κορμί σας ας το καύσουν , ας το τηγανίσουν∙ τα πράγματα σας ας σας τα πάρουν∙ μη σας μέλλει∙ δώσετε τα∙ δεν είνε ιδικά σας. Ψυχή και Χριστός σας χρειάζονται. Αυτά τα δύο όλος ο κόσμος να πέση, δεν ημπορεί να σας τα πάρη, εκτός και τα δώσετε με το θέλημα σας. Αυτά τα δύο να τα φυλάγετε, να μη τα χάσετε. Τώρα , αδελφοί μου, τι σημείο καρτερούμεν; Δεν καρτερούμεν άλλο παρά να λάμψη ο πανάγιος Σταυρός εις τον ουρανόν περισσότερον από τον ήλιον, και να λάμψη ο γλυκίτατος μας Ιησούς Χριστός και Θεός επτά φοράς περισσότερον από τον ήλιον, με χίλιες χιλιάδες και μύριες μυριάδες Αγγέλους με δόξαν θεϊκήν .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 09:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Aγαπητέ Έλληνα, αυτό που είπα και επιμένω ,
είναι ότι παρά το ότι νέοι στο φόρουμ,
το θράσος και η αγένεια σας είναι ενδεικτικά
της πολυaccountίασης κάποιου ή κάποιων, έρχεστε
προς υπεράσπισην του φίλου μου και μάλιστα λες κι
ήσασταν επί καιρού παρόντες, λέγε με απλά Σταύρο…
Κοινώς, φαίνεται πολύ έντονα το στήσιμο…
Όσο για τα εξαμίλια, ο αρμόδιος προφήτης, ο Αγιος
Κοσμάς ο Αιτωλός , λέει ότι θα φτάσουν μέχρι τα
εξαμίλια, στα έξι μίλια είναι ήδη τώρα πως θα φτάσουν;
Πέραν αυτού οι προφητείες μιλάνε για εισβολή και εισβολή
στη θάλασσα δεν γίνεται , πώς να το κάνουμε;
Για να το πούμε αλλοιώς, βαράει μια εμμονή κάποιος
για το τι λέει ο Καθένας, όταν άλλοι έχουν γράψει
τις προφητείες και μόνες τους σημαίνουν κάτι…
Ο νοών νοήτω…
Οι πείνες και οι δίψες έρχονται και μετά την
μεγάλη αναταραχή, τον 2ο πόλεμο, όταν δύση
και Ρωσία θα έχουν κάνει πολλές ζημιές στην
παροχή τροφών σε παγκόσμιο επίπεδο.
Όπως βλέπεις δε αναφέρει τον συνδυασμό πείνας
και αντίχριστου που αναμένονται μαζί….Πράγμα
που επίσης λέω εδώ και καιρό…

Φίλε Omas Epsilon το θέμα με τον πάτερ Παίσιο είναι
μεγάλο, εγώ αυτό που λέω στη λογική σου είναι ότι
ο Πατροκοσμάς είπε ότι θα ξανάρθουν και θα φτάσουν
μέχρι τα εξαμίλια, αν είναι τα ναυτικά, δεν έφυγαν
ποτέ από κει και δεν μπορούν, όπως λέω πιο πάνω
να κάνουν εισβολή στη θάλασσα … Αυτό είναι θέμα
λογικής, όχι εξυπνάδας , προφητειών κι εξηγήσεων…
Φίλε Rucunas, δεν ξέρω τι επίπεδο μ….κίας πιστεύετε
ότι υπάρχει στον κόσμο, αλλά κάνετε λάθος,
όχι τόσο πολύ…
Το λιμάνι είναι ελληνικό και θα είναι στη Θες/νίκη,
επαναλαμβάνω κατά την άποψη μου…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 10:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Αγαπητέ Ευάγγελε , απο το 2004 το διαβάζω το φόρουμ και γράφτηκα το 2005...μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου....Οπότε μην με ανακατεύεις με τις καχυποψίες σου σε άλλους....
Εγώ μόνο τον χριστό υποστηρίζω και κανέναν άλλο που δεν έχει αγάπη για το πλησίον του......
Στο θέμα μας τώρα...

Θα σου κάνω μία απλή ερώτηση και αν θες απαντάς....

Στην Δημοτική ή στην Καθαρεύουσα πώς αλλιώς θα έλεγες τα έξι μίλια έν συντομία.....μην ξεχνάς ότι πολλές λεπτομέρειες έχουν να κάνουν με την γραμματική.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 10:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Ερχεται ο «Αρρην υιός» της Αποκαλύψεως καί ο αλλος αγγελος ο καταβαίνων εκ του ουρανου, ο εχων εξουσίαν μεγάλην, εκ της δόξης του οποίου θά φωτισθη ο κατά Ανατολάς κόσμος, ο κεκλημένος νά κράξει εν ισχύα φωνη επεσεν, επεσεν Βαβυλών η Μεγάλη οτι ερχεται ο Αρχιστράτηγος Βασιλεύς, οστις θά λυτρώση τον νέον Ισραήλ.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 11:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS

ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 11:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Έλληνα έτσι μ’ αρέσει να μιλάμε…
Δεν λέω για το πώς τα λέμε τα εξαμίλια,
αλλά για το ότι θα ξανάρθουν που λέει η
προφητεία και θα φτάσουν μέχρι τα εξαμίλια.
Αυτό σημαίνει θα είναι κάπου και θα έρθουν
έως τα εξαμίλια…
Κάτι τέτοιο δεν σημαίνει και για σένα
το θα φτάσουν; Συμφωνούμε απόλυτα για
την ανάγκη κατανόησης της γλώσσας…
Δες το λίγο λοιπόν με την προφητεία τι λέει
και είμαι σίγουρος ότι θα βγάλεις τα ίδια
με μένα συμπεράσματα…
Επαναλαμβάνω δεν έχω ψώνιο με την πάρτη μου.
Είναι απλά ελληνικά...Αν κάποιος κάτσει και τις διαβάσει θα
καταλάβει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 11:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Πω πω αυτό το αστείο με τα accounts έχει πραγματικά καταντήσει ανιαρό και επιεικώς σαχλό.
Τι να πω ..... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!!

Μη το παιδεύουμε. Όταν άλλοι θα περιμένουν εισβολές, αλεξίπτωτα και χοβερκραφτ, εμείς θα κοιτάμε το τι γίνεται στο Αιγαίο. Θα τους ενημερώσουμε να βγούνε από τις κρύπτες.

Για τη Κύπρο τώρα, βλέπετε κάτι στον ορίζοντα που θα μπορούσε να φέρει αυτό το ράπισμα που ανέφερε ο γέροντας και να επιδεινώσει τις σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας και να φέρει πραγματικά στο προσκήνιο το θέμα τυς υφαλοκρηπίδας?

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 13:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Ασ τα πιάσουμε ένα-ένα.....

Πρώτον δεν απάντησες σε απλή ερώτηση επειδή δεν σε βολεύει......

Δεύτερον ποιό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα με τους τούρκους τα τελευταία χρόνια......πάλι δεν θα απαντήσεις , είμαι σίγουρος επειδή δεν θα σε βολεύει....

τρίτον , για το εξαμίλι στην κόρινθο άν θες για την ιστορία να μάθεις ,την εποχή του πατροκοσμά το χωριό αυτό σχεδόν δεν υπήρχε γιατί πολύ απλά υπήρχε και υπάρχει ακόμα το Ιουστινιάνειο τείχος που ήταν προέκταση των οχυρωμάτων του κάστρου Αγροκόρινθου....γιατι ανέφερε εξαμίλι και όχι αγροκόρινθο.....

Και κάτι άλλο , επειδή λές ότι τα έχεις μελετήσει πολύ καλά με τις προφητείες του πατροκοσμά , που αν είναι δυνατόν με τις ρήσεις του ήταν πάντα σαφής στα σημεία των περιοχών ,για πρώτη φορά γιατί ανέφερε με ασάφεια μια περιοχή που ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν τρείς ολόκληρες περιοχές με το όνομα εξαμίλια....για να μας μπερδέψει το έκανε.....δεν πιστεύω.....μήπως ήταν σαφής για κάτι άλλο.....κάτι που το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 13:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Ασ τα πιάσουμε ένα-ένα.....

Πρώτον δεν απάντησες σε απλή ερώτηση επειδή δεν σε βολεύει......

Δεύτερον ποιό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα με τους τούρκους τα τελευταία χρόνια......πάλι δεν θα απαντήσεις , είμαι σίγουρος επειδή δεν θα σε βολεύει....

τρίτον , για το εξαμίλι στην κόρινθο άν θες για την ιστορία να μάθεις ,την εποχή του πατροκοσμά το χωριό αυτό σχεδόν δεν υπήρχε γιατί πολύ απλά υπήρχε και υπάρχει ακόμα το Ιουστινιάνειο τείχος που ήταν προέκταση των οχυρωμάτων του κάστρου Αγροκόρινθου....γιατι ανέφερε εξαμίλι και όχι αγροκόρινθο.....

Και κάτι άλλο , επειδή λές ότι τα έχεις μελετήσει πολύ καλά με τις προφητείες του πατροκοσμά , που αν είναι δυνατόν με τις ρήσεις του ήταν πάντα σαφής στα σημεία των περιοχών ,για πρώτη φορά γιατί ανέφερε με ασάφεια μια περιοχή που ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν τρείς ολόκληρες περιοχές με το όνομα εξαμίλια....για να μας μπερδέψει το έκανε.....δεν πιστεύω.....μήπως ήταν σαφής για κάτι άλλο.....κάτι που το βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 14:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Απο εβραϊκό κείμενο:

ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΣΧΑΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΒΑΔΙΖΟΥΝ
ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ


Μετά από αιώνες, χωρίς οικοδομικά προβλήματα, ξαφνικά τα τείχη στη Νότια πλευρά του «Όρους του Ναού» πέφτουν. Ο Ισραηλινός Αρχαιολόγος Εϊλάτ Μαζάλ, ο οποίος ηγείται μιας ομάδας, η οποία προσπαθεί να προστατέψει την καταστροφή των αρχαίων, από το «όρος του Ναού», αναφέρει ότι το θέαμα των τειχών που έχουν πέσει είναι τρομερό και μπορεί μάλιστα να προκαλέσει μια σειρά από συνεχείς καταρρεύσεις του τείχους. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, στα τείχη του «όρους του Ναού». Τον Αύγουστο του 2001, μια τεράστια ρωγμή εμφανίστηκε στη Νότια πλευρά των τειχών του «όρους του Ναού». Αυτή η ρωγμή έχει 25 μέτρα ύψος και δεκάδες μέτρα μήκους προς τα δυτικά, ενώ εκτείνεται από τη Νοτιοανατολική γωνία σε μια περιοχή που φτάνει κάτω από το τέμενος Αλακσά, το οποίο είναι χτισμένο στο νοτιότερο μέρος του «όρους του Ναού».

Είναι σημαντικό, ότι αυτή η ρωγμή έγινε ξαφνικά, αμέσως μετά τη μεταφορά του πρώτου ακρογωνιαίου λίθου για τον τρίτο Ναό του Σολομώντα, από το κίνημα των πιστών του κτισίματος του Ναού, στην περιοχή που βρίσκεται μπροστά στο νότιο τείχος. Δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία, ότι αυτό ήταν το χέρι του Θεού. Δεν θα επιτρέψει πια ο Θεός στους ξένους παγανιστές, Ισλαμιστές, 'Αραβες, να υπάρχουν πια στο όρος του Ναού. Πρέπει να αναφέρουμε ότι λίγο πριν την εμφάνιση του ρήγματος στη νότια πλευρά, μια χαραμάδα εμφανίστηκε και στο ανατολικό τείχος που δεν απέχει από την πραγματικά αυθεντική ανατολική πύλη, η οποία ονομάζεται «Shushan Gate» η αλλιώς «Χρυσή Πύλη». Όταν το 2002, έσκαβαν οι 'Αραβες από την εσωτερική πλευρά του ανατολικού τείχους, ο Θεός τούς εξέπληξε αποκαλύπτοντας τη «Χρυσή Πύλη». Οι 'Αραβες κατάλαβαν τη σπουδαιότητα της εμφάνισης αυτής της θεϊκής πύλης, από την οποία γνωρίζουν πολύ καλά ότι θα περάσει ο Μεσσίας, ο Υιός του Δαβίδ. Σαν αποτέλεσμα ήταν να την ξανακαλύψουν. Η κατάρρευση όμως των τειχών του Ναού, είναι ένα πολύ καθαρό σημάδι, ότι ήρθε ο καιρός να εκλείψει η παρουσία των ξένων παγανιστών από το όρος του Ναού. Ο Θεός, έχει ξεκινήσει και προετοιμάζει τον άγιο λόφο του, ούτως ώστε ο λαός του Ισραήλ να τον εξαγνίσει και να του ξαναχτίσει το Ναό. Το Ισραήλ και η Κυβέρνησή του, δεν μπορούν πια να ξεφύγουν από το σχέδιο του Θεού.

Στις 23 Φεβρουαρίου του 2004, ένα δημοσίευμα στην εφημερίδα El Quds αναφέρει ότι η σκεπή του Τεμένους «Dome of the Rock» (το γνωστό Τέμενος του Ομάρ) στο όρος του Ναού, έπαθε μεγάλη ζημιά από το σεισμό, ο οποίος κτύπησε το Ισραήλ και την Ιερουσαλήμ στις 11 Φεβρουαρίου 2004. Αλληλούια! Τα σημεία των καιρών έχουν ήδη αρχίσει. Ξεκίνησαν με το σεισμό της 11ης Φεβρουαρίου, την πτώση των τειχών, την διόγκωση του τείχους και την ρωγμή. Τώρα τα βλέμματα όλων είναι στραμμέναστή σκεπή του Τεμένους «Dome of the Rock», το οποίο στέκεται στην ιερή πλευρά.
Έχουμε επίσης τονίσει ότι οι σεισμολόγοι έχουν υπογραμμίσει ότι έρχεται ένας τεράστιος σεισμός, που θα γίνει στο εγγύς μέλλον στο Ισραήλ. Το επίκεντρο του σεισμού θα είναι στο Όρος του Ναού και στην Ιερουσαλήμ. Το αποτέλεσμα θα είναι η ολοκληρωτική κατάρρευση των κτισμάτων που βρίσκονται εκεί. Είναι πλέον καθαρό το μήνυμα από το Θεό του Ισραήλ, ότι ο τρίτος Ναός (του Σολομώντα), σύντομα θα ξαναχτιστεί. Είμαστε μία ευλογημένη γενιά, η οποία θα ζήσει την εκπλήρωση όλων αυτών των γεγονότων, τα οποία είναι σημεία των καιρών. Τα μάτια όλων μας θα πρέπει να είναι στραμμένα στο όρος του Ναού εδώ στην Ιερουσαλήμ, επικεντρωμένα στο σημείο όπου θα συμβούν τα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Ο καιρός είναι εγγύς. [/b]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 14:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε ELLHNAS, οι ερωτήσεις σου δεν έχουν τίποτε
το δύσκολο γι’ αυτο και δεν απάντησα στην πρώτη,
αφού όμως ακολουθείς το στυλ του φίλου μου, ας σου
κάνουμε το χατήρι για να δούμε που το πας…
Αυτό που θέλεις να πεις είναι όχι εν συντομία, αλλά μαζί,
δηλαδή στη δημοτική εξάμιλα και στην καθαρεύουσα Εξι
μίλια, τι σχέση έχουν με την προφητεία που λέει ότι
θα ξανάρθουν και θα φτάσουν μέχρι τας εξαμίλια ;…
Καταλαβαίνεις ελληνικά; Όσο και να προσπαθείς
να βγείς ακατανόητος είσαι ολίγον από εύκολος….
Το σημαντικότερο πρόβλημα με την Τουρκία είναι το Αιγαίο,
αλλά αυτό δεν έχει σημασία για το τι θα κάνουν, το
Αιγαίο δεν καταλαμβάνεται, είναι θάλασσα, αν θυμάσαι…
Τρίτον για το χωριό Εξαμίλι, εσύ είπες όχι εγώ, αυτό
που θυμάμαι εγώ είναι ότι ελέχθη κάπου ότι οι Τούρκοι θα φτάσουν μέχρι το χαντάκι και εννοούσαν τον Ισθμό της Κορίνθου…

Αυτό δε που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι μιλούσε την
δημοτική, ήταν ολίγον από αγράμματος και οι κουβέντες
του τοτε ήταν διαφορετικές από τις τωρινές…
Αυτό που σου λέω και κάνεις γαργάρα, είναι ότι μιλάμε
για εισβολή, εσύ την βλέπεις να γίνεται …στην θάλασσα;…
Έχει σημασία κι η γραμματική, κι η λογική και να
καταλαβαίνεις πότε επιμένεις λάθος…

Αν ήταν σαφή τα πράγματα θα ήταν αποκαλυπτικά, αλλά
πιστεύω ότι επίτηδες η πρόνοια του Θεού, όπως και σε
άλλο(αυτο με το όνομα του προδότη που δεν είναι γραμμένο ξεκάθαρα..) μόνο και μονο για να υπάρχει η ανάλογη
μέριμνα και να μην είναι κανένας τοσο σίγουρος…
Ξέρω ότι θα διαφωνήσεις, μόνο και μόνο για τη διαφωνία,
αλλά εμείς δεν θα λύσουμε κανένα πρόβλημα,
απλά εκφράζουμε απόψεις…To καταλαβαίνεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 14:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Για πολλοστή φορά.....ας ακούσουμε έναν άνθρωπο του Θεού


*********************************************************************
[ Μια μέρα πήγα κάτω και είδα το Γέροντα να είναι κάπως στενοχωρημένος και λίγο πειραγμένος. Με κέρασε και μόνος του άρχισε να μου λέει:
- Ήρθαν κάποιοι εδώ κι άρχισαν να μου λένε πως θα γίνει πόλεμος και ότι οι Τούρκοι θα μπούνε στην Ελλάδα και πως θα μας πάνε μέχρι τα εξαμίλια της Κορίνθου ( εξηγώντας έτσι στραβά , με το χαλασμένο τους λογισμό , την προφητεία του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού ) .
Τότε τους περίλαβα και τους είπα ότι ο χειρότερος εχθρός των Ελλήνων είναι κάτι Έλληνες σαν κι εσάς , που εν καιρώ ειρήνης, διαδίδουν πως ,αν τυχόν γίνει πόλεμος, οι Τούρκοι θα μας πάνε μέχρι την Κόρινθο, γιατί , όταν θα αρχίσει ο πόλεμος, όλοι θα έχουν πεσμένο ηθικό και μόνοι τους θα οπισθοχωρήσουν μέχρι την Κόρινθο. Ακόμη κι αν ήταν αλήθεια, δεν θα έπρεπε να το λέτε. Πολύ περισσότερο, που δεν είναι αλήθεια αυτό που λέτε. Και σας το ξαναλέω: Αυτό να μην το ξαναπείτε πουθενά, γιατί κάνετε μεγαλύτερο κακό από ότι θα έκαναν πολλές τουρκικές μεραρχίες.
Αυτά τους είπα, παπά μου , κι ενώ εγώ ποτέ δεν θέλω να μιλώ για προφητείες, με ανάγκασαν να τους εξηγήσω ότι τα εξαμίλια, που λέει ο Άγιος Κοσμάς είναι τα έξι μίλια της υφαλοκρηπίδας. Αυτό είναι το θέμα για το οποίο , τα τελευταία χρόνια, «τρωγόμαστε » με την Τουρκία κι αυτό θα είναι το θέμα για το οποίο θα « πιαστούμε ». ‘Όμως δεν θα μπουν στην Ελλάδα. Μέχρι εκεί θα προχωρήσουν , στα έξι αυτά μίλια, και τότε θα τους βρει η μεγάλη συμφορά από τον βορρά, που λένε τα γραφόμενα, και δεν θα μείνει τίποτα όρθιο. Το ένα τρίτο των Τούρκων θα σκοτωθεί, το ένα τρίτο θα εκχριστιανιστεί και το υπόλοιπο θα φύγει βαθειά μέσα στην Ασία. Εμείς από τους Τούρκους δεν πρόκειται να πάθουμε τίποτα. Μερικά ψιλοπράγματα θα καταφέρουν και θα τους βρει η οργή του Θεού.
Αυτά άκουσα, παπά μου , από αυτούς και στενοχωρήθηκα. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι οι ίδιοι οι Έλληνες – με το να διαδίδουν τέτοια πράγματα εν καιρώ ειρήνης- προσφέρουν στους Τούρκους την μεγαλύτερη συμμαχική βοήθεια.
Επίσης άρχισαν να μου λένε ότι αυτό, που είπε ο Άγιος Κοσμάς: « τότε θα ρθει, όταν θα ρθουν τα δυο καλοκαίρια κι οι δυο πασχαλιές μαζί » , τώρα που έπεσε η Ανάσταση με τον Ευαγγελισμό μαζί – και πέρασε και ο χειμώνας σαν καλοκαίρι – σημαίνει ότι οι Τούρκοι θα εισβάλλουν στην Ελλάδα.
Όλοι γίναμε προφήτες , παπά μου, κι εξηγούμε με το μυαλό μας τα πράγματα , όπως θέλουμε. Κι εδώ αναγκάστηκα να τους πω ότι με αυτό που είπε ο Κοσμάς ο Αιτωλός , « τότε θα ρθει » δεν εννοούσε τους Τούρκους . Εννοούσε πως τότε θα ρθει η ελευθερία των Βορειοηπειρωτών. Και πράγματι αυτό το έτος άνοιξαν , μετά από τόσα χρόνια, τα σύνορα και μπορούν κάπως ελεύθερα να επικοινωνούν με την πατρίδα τους.
Παπά μου , είδα ότι πολύ μεγάλη ζημιά κάνουν αυτοί οι άνθρωποι, που εξηγούν τα πράγματα με το φτωχό μυαλό τους. Και σαν να μην φτάνει αυτό, διαδίδουν και στους άλλους τις χαλασμένες ιδέες τους.

Από το βιβλίο « ο Γέρων Παϊσιος »
Ιερομόναχου Χριστοδούλου
Αγιορείτου
Άγιον Όρος
********************************************************************

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 14:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Για τη Κύπρο τώρα, βλέπετε κάτι στον ορίζοντα που θα μπορούσε να φέρει αυτό το ράπισμα που ανέφερε ο γέροντας και να επιδεινώσει τις σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας και να φέρει πραγματικά στο προσκήνιο το θέμα τυς υφαλοκρηπίδας?


Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει για την Κύπρο.
Απο την μέρα που άνοιξε η οδος Λήδρας τούρκοι στρατιωτικοι και αστυνομικοι του κατοχικού καθεστώτος ελέγχουν την περιοχή(ακόμα και την νεκρή ζώνη,που παραχωρήθηκε απο την κυπριακη δημοκρατία στον ΟΗΕ για επιβλεψη και διατήρηση της "ασφάλειας" λεμε τώρα).
Προχθές ο όνος ο ταλάτ ήρθε να επιβλέψει τα "λάφυρα" του.... στις ελεύθερες περιοχές.
Ακόμη οι απανωτές επισκέψεις των αρχηγών ενόπλων δυνάμεων και στρατού ξηράς είναι ύποπτες...αν όχι προειδοποιειτικές.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 14:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
΄΄ΤΑ ΑΓΙΑ ΧΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ΄΄.


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
quote:
Το σημαντικότερο πρόβλημα με την Τουρκία είναι το Αιγαίο,
αλλά αυτό δεν έχει σημασία για το τι θα κάνουν, το
Αιγαίο δεν καταλαμβάνεται, είναι θάλασσα, αν θυμάσαι…

Καταλαβαίνεις τι λές....το διανοήσε......και τα νησιά τι είναι....


quote:
Αυτό δε που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι μιλούσε την
δημοτική, ήταν ολίγον από αγράμματος και οι κουβέντες
του τοτε ήταν διαφορετικές από τις τωρινές…
Αυτό που σου λέω και κάνεις γαργάρα, είναι ότι μιλάμε
για εισβολή, εσύ την βλέπεις να γίνεται …στην θάλασσα;…

Ουδέν σχόλιον.....περιτό να σου πώ για το τι είναι εισβολη....για σκέψου όταν έχουμε παραβίαση εθνικών συνόρων απο θαλάσσης , αέρος και στεριάς τότε τί είναι.....και εσύ μας λές ότι μόνο στην στεριά υπάρχει εισβολή......Ήμαρτον κύριε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 15:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
ELLHNAS με προλαβες.
Πιο χαζο επιχειρημα απο αυτο που ειπε ο τρεχαγυρευε δεν εχω ξανακουσει.
Το Αιγαιο δεν ειναι ενα κενο πελαγος μα εχει πολλα νησια τα οποια "καταλαμβανονται",ασχετα που οι Τουρκοι στη χειροτερη μπορουν να καταλαβουν ενα νησι τυπου καστελοριζου και τιποτα παραπανω.
Λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 16:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Δηλαδή αν οι Τούρκοι έρθουν για άσκηση ναυτική ανάμεσα στον Πειραιά και στην Αίγινα ή τη Σαλαμίνα, δεν τρέχει τίποτα. Αρκεί να μη πατήσουν το πόδι τους στα νησιά ή στο Πειραιά. Αυτό δηλαδή μας λες?

Και οι καημένοι οι πιλότοι που απογειώνονται κάθε μέρα για να αναχαιτήσουν την εισβολή Τουρκικών αεροσκαφών τζάμπα το κάνουν?
Αφου τα αεροσκάφη δεν πατούν σε χερσαίο έδαφος!!

Νομίζω ότι ο συλλογισμός είναι μάλλον ατυχής. Προφανώς και μια χώρα μπορεί να υποστεί εισβολή δια ξηράς, θάλασσας και αέρος. Αυτό εννοούσε και ο πατροΚοσμάς. Αυτό ερμήνευσε και ο γέροντας.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 18:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!

Ο Γέρων Παΐσιος για Τουρκία, Πόλη, Αιγαίο

► «Οι Τούρκοι τα κόλλυβα τα έχουν στη μέση τους. Θα πάθουν μεγάλο κακό. Τότε θα επέμβη από πάνω ο Ρώσος και θα γίνει όπως τα λέει η προφητεία του Αγίου Κοσμά. Οι μεγάλοι θα φροντίσουν… Την Κωνσταντινούπολη οι Έλληνες πρέπει να τη φυλάξουν. Και, έτσι, ο Θεός θα τη χαρίσει σε μας. Θα μας βοηθήσει ο Θεός, γιατί είμαστε Ορθόδοξοι»… σελ. 410

► «Η Τουρκία θα διαλυθεί και, μάλιστα, θα τη διαλύσουν οι ίδιοι οι σύμμαχοι» Μάρτιος 1994, σελ. 412

► «Οι Τούρκοι έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι τους» 1991, σελ. 413

► «Άντε, άντε, δε θα είμαι να σε καμαρώσω στην προέλαση, όταν θα προελαύνει ο ελληνικός στρατός για την Κωνσταντινούπολη» 1992, προς Αξκο της Π.Α., σελ. 413

► «Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε δίκιο που είπε για τα «Εξαμίλια», διότι τα «Εξαμίλια» δεν είναι ούτε χωριά, ούτε πόλεις, αλλά είναι τα έξι ναυτικά μίλια, η ζώνη των έξι μιλίων που περιβάλλει τα παράλια της Ελλάδας και κάθε νησί μας. «Εξαμίλι» είναι κάθε σημείο που απέχει έξι μίλια από τις ακτές της Ελλάδας, χερσαίες ή νησιωτικές. Εκεί, λοιπόν, θα γίνει εκείνο που είπε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» σελ. 417

► «Όταν ο τουρκικός στόλος ξεκινήσει να κατευθύνεται κατά της Ελλάδος και φθάσει στα έξι μίλια, πράγματι θα καταστραφεί. Θα είναι η ώρα που θα έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι τους. Αλλά, αυτό δε θα γίνει από εμάς. Αυτό είναι το θέλημα του Θεού. Το «Εξαμίλι» θα είναι η αρχή του τέλους…..Μετά θα αρχίσουν όλα τα γεγονότα, που θα καταλήξουν στο να πάρουμε την Πόλη…. Την Πόλη θα μας τη δώσουν….. Θα γίνει πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Τουρκίας. Στην αρχή, οι Τούρκοι θα νομίσουν ότι νικάνε, αλλά αυτό θα είναι η καταστροφή τους. Οι Ρώσοι, τελικά, θα νικήσουν και θα πέσει η Πόλη στα χέρια τους. Μετά θα την πάρουμε εμείς…… Θα αναγκασθούν να μας τη δώσουν…» σελ. 417 - 418

► Οι Τούρκοι «θα καταστραφούν. Θα σβήσουν από το χάρτη, διότι είναι ένα έθνος, το οποίο δεν προέκυψε από την ευλογία του Θεού. Από τους Τούρκους το 1/3 θα πάει από όπου ξεκίνησαν, στα βάθη της Τουρκίας, το 1/3 θα σωθεί, διότι θα έχει εκχριστιανισθεί και το τελευταίο 1/3 θα σκοτωθεί στον πόλεμο αυτόν….» σελ. 418-419 σ.σ. πρόκειται για την γνωστή Προφητεία του Αγίου Κοσμά. Βλέπε σχετικά στο αφιέρωμα του Νοιάζομαι για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό ΕΔΩ

► «Δεν ήθελα τίποτα άλλο. Να με κρατούσε ο Θεός ακόμη λίγα χρόνια στη ζωή, για να έβλεπα την πατρίδα μου μεγαλωμένη. Θα μεγαλώσει…» σελ. 419

► «Η Τουρκία θα διαμελισθεί. Ο διαμελισμός αυτός σίγουρα μας ικανοποιεί και μας συμφέρει ως κράτος. Έτσι θ΄ απελευθερωθούν τα χωριά μας, οι αλύτρωτες πατρίδες. Η Κωνσταντινούπολη θα ελευθερωθεί, θα ξαναγίνει ελληνική. Θα ξαναλειτουργήσει η Αγία Σοφία» σελ. 422

► «Η Τουρκία θα διαμελισθεί σε 3-4 κομμάτια. Ήδη έχει αρχίσει η αντίστροφή μέτρηση. Εμείς θα πάρουμε τα δικά μας εδάφη, οι Αρμένιοι τα δικά τους και οι Κούρδοι τα δικά τους. Το κουρδικό θέμα έχει ήδη δρομολογηθεί. Αυτά θα γίνουν, όχι τώρα, αλλά σύντομα, όταν θα πάψει αυτή γενιά που κυβερνάει την Τουρκία και θα αναλάβει νέα γενιά πολιτικών. Τότε θα γίνει ο διαμελισμός της Τουρκίας. Πολύ σύντομα οι προσευχές που γίνονται κάτω από την επιφάνεια της γης, θα γίνονται επάνω στη γη και τα κεράκια που ανάβονται κάτω, θα ανάβονται επάνω (εννοούσε τους Κρυπτοχριστιανούς)….Πίστη και ελπίδα στο Θεό να υπάρχει και θα χαρούν πολλοί. Όλα αυτά θα γίνουν μέσα στα χρόνια αυτά. Έφτασε ο καιρός» σελ. 431

► «Οι Εγγλέζοι και οι Αμερικάνοι θα μας παραχωρήσουν την Κωνσταντινούπολη. Όχι γιατί μας αγαπάνε, αλλά γιατί αυτό θα συμπλέει με τα συμφέροντά τους» σελ. 432

► Οι Τούρκοι «θα κάνουν μόνο μία πρόκληση στην Ελλάδα, που θα έχει σχέση με την αιγιαλίτιδα ζώνη. Και εμάς θα μας πιάσει πείνα. Θα πεινάσει η Ελλάδα. Και επειδή θα κρατήσει αυτή η μπόρα κάποιο διάστημα, μήνες θα είναι, “θα πούμε το ψωμί ψωμάκι”» σελ. 434 και άλλη φορά έλεγε … «Να έχετε ένα κτηματάκι και λίγο να το καλλιεργήτε. Κοντά σε σας, θα βοηθήσετε και κάποιον που δε θα έχει» σελ. 436

► «Όταν ακούσεις στην τηλεόραση να γίνεται θέμα για τα μίλια, για την επέκταση των μιλίων (της αιγιαλίτιδας ζώνης) από 6 σε 12 μίλια, τότε από πίσω έρχεται ο πόλεμος. Ακολουθεί….Μετά την πρόκληση των Τούρκων, θα κατεβούν οι Ρώσοι στα Στενά. Όχι για να βοηθήσουν εμάς. Αυτοί θα έχουν άλλα συμφέροντα. Αλλά, χωρίς να το θέλουν, θα βοηθάνε εμάς. Τότε, οι Τούρκοι για να υπερασπισθούν τα Στενά, που είναι στρατηγικής σημασίας, θα συγκεντρώσουν εκεί και άλλα στρατεύματα. Παράλληλα δε, θα αποσύρουν δυνάμεις από καταληφθέντα εδάφη. Όμως, θα δουν τότε τα άλλα κράτη της Ευρώπης, συγκεκριμένα η Αγγλία, η Γαλλία, η Ιταλία και άλλα έξι – εφτά κράτη της ΕΟΚ, ότι η Ρωσία θα αρπάξει μέρη, οπότε θα πουν: “Δεν πάμε κι εμείς εκεί πέρα, μήπως πάρουμε κανένα κομμάτι;” Όλοι, όμως θα κυνηγούν τη μερίδα του λέοντος. Έτσι θα μπουν και οι Ευρωπαίοι στον πόλεμο…..Θα βγάλει η (ελληνική) κυβέρνηση απόφαση να μη στείλη στρατό. Θα κρατήσει στρατό μόνο στα σύνορα. Και θα είναι μεγάλη ευλογία που δε θα πάρει μέρος. Γιατί , όποιος πάρει μέρος σ΄ αυτόν τον πόλεμο (εν. τον ευρωπαϊκό), χάθηκε…»… 434

► «Οι Τούρκοι θα μας χτυπήσουν, αλλά η Ελλάδα δε θα πάθει μεγάλη ζημιά. Δε θα περάσει πολύς καιρός μετά την επίθεση των Τούρκων στη χώρα μας και τότε οι Ρώσοι θα κτυπήσουν τους Τούρκους και θα τους διαλύσουν. Όπως ένα φύλλο χαρτί που το χτυπάς και διαλύεται, έτσι και οι Τούρκοι θα διαλυθούν. Το 1/3 από αυτούς θα σκοτωθεί, το 1/3 θα εκχριστιανισθούν και το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά. Η χρησιμοποίηση των νερών του Ευφράτη για αρδευτικά έργα από τους Τούρκους θα είναι μια προειδοποίηση ότι άρχισε η προετοιμασία του μεγάλου πολέμου που θα ακολουθήση» 1991, σελ. 439

► «Μετά τη διάλυση της Τουρκίας, η Ρωσία θα συνεχίσει τον πόλεμο μέχρι τον Περσικό Κόλπο και θα σταματήσουν τα στρατεύματά της έξω από την Ιερουσαλήμ. Τότε οι δυτικές δυνάμεις θα δώσουν προθεσμία στους Ρώσους για να αποσύρουν από τα μέρη αυτά τα στρατεύματά τους, τόσο χρόνο όσο χρειάζεται για να γίνουν τα λάχανα, δηλαδή 6 μήνες. Η Ρωσία, όμως, δε θα αποσύρει τις δυνάμεις της. Και τότε οι δυτικές δυνάμεις θα αρχίσουν να συγκεντρώνουν στρατεύματα, για να επιτεθούν στους Ρώσους. Ο Πόλεμος που θα ξεσπάσει θα είναι Παγκόσμιος και θα έχει ως συνέπεια να χάσουν οι Ρώσοι. Θα ακολουθήσει μεγάλη σφαγή. Οι μεγαλουπόλεις θα γίνουν παραγκουπόλεις. Εμείς, οι Έλληνες, δεν θα συμμετάσχουμε στον παγκόσμιο πόλεμο.» σελ. 440 - 441

► «Η διοίκηση της Πόλης , από μας, θα είναι και στρατιωτική και πολιτική»!!! 1991, σελ. 435

► «Εσύ (είπε σε νεαρό φοιτητή του Πολυτεχνείου Ξάνθης), σαν πολιτικός μηχανικός, θα συμβάλεις στην ακοικοδόμηση της Πόλης, γιατί η Πόλη θα ανοικοδομηθεί από την αρχή»


"ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ ΦΩΝΗΝ "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 19:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Αυτός ο φοιτητής που να'ναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 20:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειλικρινά σοκαρίστικα με το απόλυτο της εξήγησης του
τι είναι τα εξαμίλια, από την μεταφορά δήθεν, πιστεύω ,
από τον Πάτερ Παίσιο…
Άνθρωπος του Θεού, βρε Σταύρο και να λέει αυτά που λες
εσύ; Δηλαδή, αν και πεθαμένος, έσύ έχεις φρέσκους
διαλόγους που άλλοι δεν έχουν και καλύπτει τις θέσεις σου…
Φίλε μου τόσος εγωισμός; Ή πιστεύεις ότι μπορείς να
κάνεις πλάκα με αυτά τα πράγματα;
Μπορείς να χάσεις την εμπάθεια που έχεις αποκτήσει
όταν έχασες μαζί την λογική σου;
Το ότι ο πόλεμος θα γίνει κι οι Τούρκοι θα μπούνε
στην Ελλάδα, είναι ένα γεγονός που αν δεν το παραδέχεσαι,
έχεις χάσει το νόημα του ελληνοτουρκικού πολέμου…
’Ετσι απλά, γιατί η έννοια πόλεμος δεν εμπεριέχει την
αντιπαράθεση στυλ Ιμίων, αυτά είναι αψιμαχίες….
Τέτοια δεν λέγονται πόλεμος…
Κι έκατσε, ρε φίλε, ο πατήρ Παίσιος κι έλυσε τον πόνο
σου με μένα; Τι γίνεται στον κόσμο… παιδιά είμαστε ρε
Σταύρο, ή εσύ το βλέπεις έτσι, επαναλαμβάνω…
Κοίτα δεν με ενδιαφέρει η επιχειρηματολογία σου, είτε
βάζεις3-4 accounts είτε τον πατήρ Παίσιο να μιλά…
το θέμα είναι ότι είσαι άπαιχτος…
Φίλε Σταύρο- Έλληνα, το ίδιο είστε, επαναλαμβάνω με
κεφαλαία Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΒΟΛΗ, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
Η Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΑΚΟΜΗ
ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙΣΑΙ;
Εισβολή θα γίνει στην Ελλάδα κι αν έχεις φτάσειστο σημείο να κατασκευάζεις «προφητείες» για να πολεμήσεις εμένα,
περίμενε τους τούρκους που θα έρθουν και σύντομα.
΄Οταν θα τους δεις τότε να μου πεις για ποια θάλασσα
του μυαλού σου μιλούσες…
Έχεις ξεφύγει εντελώς, φίλε μου…τέτοια επεισόδια
γίνονται κάθε μέρα, γι’ αυτή τη συχνότητα μίλησε ο
Πατροκοσμάς με το θα ξανάρθουν οι Τούρκοι;
Αν όπως λέει ο comer, δεν θα περάσει καιρός από τότε
που θα μας χτυπήσουν οι Τούρκοι και θα χτυπήσουν
οι Ρώσοι, με ποια δικαιολογία θα τους χτυπήσουν
, για θαλάσσιο αποκλεισμό; Ας σοβαρευτούμε καμιά φορά…

Προφητείες περί του τι θα γίνει απο τον Πατροκοσμά
επεξηγηματικές για το αν θα ναι στη θάλασσα ή στην ξηρά…:
14. «Τα χωριά του κάμπου θα πάθουν χαλάστρα, ενώ στις
ποδιές του Κισσάβου θα κοιμηθούν σκλάβοι και θα ξυπνήσουν ελεύθεροι». (Ελέχθη εν Λαρίση).
18. «Όταν θα ιδείτε το χιλιάρμενο στα ελληνικά νερά,
τότε θάρθει».
19. «Όταν θα ιδείτε το χιλιάρμενο στα ελληνικά ύδατα,
τότε θα λυθεί το ζήτημα της Πόλης»
20. «Θάρθει ξαφνικά. να έχετε ένα σακκούλι σιτάρι κρεμασμένο στη θύρα. Αυτό θα σας εμποδίσει φεύγοντας. Μη το αφήσετε. Να το πάρετε μαζί σας, για να φάνε τα παιδιά σας».
Αν γίνει αποκλεισμός, τιανάγκη υπάρχει για τροφιμα και για φευγιό;
24. «Όσα χωριά είναι κοντά σε δρόμο πολλά θα τραβήξουν».
30. «Οι αντίχριστοι θα φύγουν, αλλά θάρθουν πάλι• έπειτα θα τους κυνηγήσετε έως την Κόκκινη Μηλιά
50. «Αν το ζήτημα λυθεί με τον πόλεμο, θα πάθετε πολλές καταστροφές• σε τρεις χώρες μια
θα μείνει...»
63. «Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τους διώξουν εις την Κόκκινη Μηλιά. Από τους Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθεί, το
άλλο τρίτο θα βαπτισθεί και μονάχα το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά».
64. «Τόσα πολλά θα γίνουν, που οι μανάδες θα γεννήσουν
πρόωρα από το φόβο τους».
65. «Ζώα δεν θα μείνουν• θα τα φάνε. Φάτε και σεις μαζί μ’ αυτούς. στα Τζουμέρκα θα πάρετε
66. «Σπίτια μεγάλα μη κάμνετε. Λιάσες να κάμνετε να μη σας έρχονται μέσα».
89. «Θα έρθει καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει δέκα Τούρκους με u964 τη ρόκα».
92. «Πολλά χωριά θα καταστραφούν, οι τρεις χώρες θα γίνουν μία».
93. «Να έχετε τρεις θύρες• αν σας πιάσουν τη μια, να φύγετε από την άλλη».
94. «Πίσω από τη μια θύρα να κρυφθεί κανείς, γλυτώνει• θα είναι βιαστικό».

Αυτά προς το παρόν…
Δείχνουν πάντως ότι οι τούρκοι θα μπουν στην χώρα,
αυτο είναι το νόημα και εκεί κολλάει και το πάνω λιμάνι…
Ας σταματήσει ο παιδικός εγωισμός, εκτός
αν στόχος σου είναι να μην λέγονται οι προφητείες
και θέλεις μόνο να πολώνεις το κλίμα και να μην
συζητάμε τα περί του πολέμου…Που ξαναλέω,
δεν είναι οι αψιμαχίες θαλάσσης πουήδη έχουμε πολλές...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Άνθρωπος του Θεού, βρε Σταύρο και να λέει αυτά που λες
εσύ; Δηλαδή, αν και πεθαμένος, έσύ έχεις φρέσκους
διαλόγους που άλλοι δεν έχουν και καλύπτει τις θέσεις σου…
Φίλε μου τόσος εγωισμός; Ή πιστεύεις ότι μπορείς να
κάνεις πλάκα με αυτά τα πράγματα;


Λίγος σεβασμός προς αυτον τον άγιο γέροντα δέν βλάπτει...ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΙΣΧΥΡΟΓΝΩΜΩΝ ΠΙΑ...

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Πως γίνεται να διαφωνούν βρε Βαγγέλη τόσα άτομα μαζί σου και να τα ακούω πάντα εγώ μόνο?

Ξέρω τι σκέφτεσαι μέσα σου......ότι δεν διαφωνούν πολλοί μαζί σου αλλά ένας με πολλούς λογαριασμούς!!!!!!

Παιδιά δεν βλέπω να τον πείθουμε τον Βαγγέλη μας ότι είμαστε διαφορετικές ψυχές.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Τώρα πραγματικά μας θάμπωσες.....

Που είδες ότι όλα αυτά αφορούν για τα ελληνοτουρκικά....

14. «Τα χωριά του κάμπου θα πάθουν χαλάστρα, ενώ στις
ποδιές του Κισσάβου θα κοιμηθούν σκλάβοι και θα ξυπνήσουν ελεύθεροι». (Ελέχθη εν Λαρίση).
18. «Όταν θα ιδείτε το χιλιάρμενο στα ελληνικά νερά,
τότε θάρθει».
19. «Όταν θα ιδείτε το χιλιάρμενο στα ελληνικά ύδατα,
τότε θα λυθεί το ζήτημα της Πόλης»
20. «Θάρθει ξαφνικά. να έχετε ένα σακκούλι σιτάρι κρεμασμένο στη θύρα. Αυτό θα σας εμποδίσει φεύγοντας. Μη το αφήσετε. Να το πάρετε μαζί σας, για να φάνε τα παιδιά σας».
Αν γίνει αποκλεισμός, τιανάγκη υπάρχει για τροφιμα και για φευγιό;
24. «Όσα χωριά είναι κοντά σε δρόμο πολλά θα τραβήξουν».
30. «Οι αντίχριστοι θα φύγουν, αλλά θάρθουν πάλι• έπειτα θα τους κυνηγήσετε έως την Κόκκινη Μηλιά
50. «Αν το ζήτημα λυθεί με τον πόλεμο, θα πάθετε πολλές καταστροφές• σε τρεις χώρες μια
θα μείνει...»
63. «Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τους διώξουν εις την Κόκκινη Μηλιά. Από τους Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθεί, το
άλλο τρίτο θα βαπτισθεί και μονάχα το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά».
64. «Τόσα πολλά θα γίνουν, που οι μανάδες θα γεννήσουν
πρόωρα από το φόβο τους».
65. «Ζώα δεν θα μείνουν• θα τα φάνε. Φάτε και σεις μαζί μ’ αυτούς. στα Τζουμέρκα θα πάρετε
66. «Σπίτια μεγάλα μη κάμνετε. Λιάσες να κάμνετε να μη σας έρχονται μέσα».
89. «Θα έρθει καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει δέκα Τούρκους με u964 τη ρόκα».
92. «Πολλά χωριά θα καταστραφούν, οι τρεις χώρες θα γίνουν μία».
93. «Να έχετε τρεις θύρες• αν σας πιάσουν τη μια, να φύγετε από την άλλη».
94. «Πίσω από τη μια θύρα να κρυφθεί κανείς, γλυτώνει• θα είναι βιαστικό».

που γράφει ότι στα περισσότερα άφορούν για τους τούρκους....

Καισε παρακαλώ πάρα πολύ για άλλη μία φορά , μην με ανακατεύεις με άλλους χρήστες με τις καχυποψίες σου διότι θα ζητήσω παρέμβαση του διαχειριστή......περιμένω την συγνώμη σου......

quote:
Φίλε Σταύρο- Έλληνα, το ίδιο είστε, επαναλαμβάνω με
κεφαλαία Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΒΟΛΗ, ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
Η Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΑΚΟΜΗ
ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙΣΑΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

Προφητείες περί του τι θα γίνει απο τον Πατροκοσμά
επεξηγηματικές για το αν θα ναι στη θάλασσα ή στην ξηρά…:
14. «Τα χωριά του κάμπου θα πάθουν χαλάστρα, ενώ στις
ποδιές του Κισσάβου θα κοιμηθούν σκλάβοι και θα ξυπνήσουν ελεύθεροι». (Ελέχθη εν Λαρίση).
20. «Θάρθει ξαφνικά. να έχετε ένα σακκούλι σιτάρι κρεμασμένο στη θύρα. Αυτό θα σας εμποδίσει φεύγοντας. Μη το αφήσετε. Να το πάρετε μαζί σας, για να φάνε τα παιδιά σας».
Αν γίνει αποκλεισμός, τιανάγκη υπάρχει για τροφιμα και για φευγιό;
24. «Όσα χωριά είναι κοντά σε δρόμο πολλά θα τραβήξουν».
64. «Τόσα πολλά θα γίνουν, που οι μανάδες θα γεννήσουν
πρόωρα από το φόβο τους».
65. «Ζώα δεν θα μείνουν• θα τα φάνε. Φάτε και σεις μαζί μ’ αυτούς. στα Τζουμέρκα θα πάρετε
66. «Σπίτια μεγάλα μη κάμνετε. Λιάσες να κάμνετε να μη σας έρχονται μέσα».
89. «Θα έρθει καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει δέκα Τούρκους με u964 τη ρόκα».
92. «Πολλά χωριά θα καταστραφούν, οι τρεις χώρες θα γίνουν μία».
93. «Να έχετε τρεις θύρες• αν σας πιάσουν τη μια, να φύγετε από την άλλη».
94. «Πίσω από τη μια θύρα να κρυφθεί κανείς, γλυτώνει• θα είναι βιαστικό».

Ξέρει φίλε τρεχαγυρευε η Ελλάς δεν θα αντιμετωπίσει μόνο αυτόν τον πόλεμο σε όλη την ιστορία της.Τον καιρο που τα είπε αυτά, άλλα αναφέρονται στην εποχή μας και άλλα πιο πριν.Είχαμε τόσους πολέμους(επανάσταση 1821,ελληνοτουρκικο πόλεμο 1897,βαλκανικούς,Α και Β παγκόσμιο πόλεμο)κάποιες απο αυτές μπορει να εκπληρώθηκαν αυτές τις περιόδους.
YOU NEVER KNOW


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Μα φίλε ΈΛληνα προφανώς και δεν είναι όλες οι προφητείες του Αγίου Κοσμά για τον επερχόμενο γενικό πόλεμο και τα γεγονότα της Πόλης.

Πολλές είναι αυτές που έχουν επαληθευτεί στον 1ο και 2ο Παγκόσμιο πόλεμο. Στο πολύ μεγάλο έργο του επισκόπου Φλωρίνης Αυγουστίνου Καντιώτη για τον Άγιο Κοσμά, έχει πολλά και λεπτομερή ιστορικά στοιχεία για πολλές προφητείες που έχουν ήδη εκπληρωθεί.

Να τις βάζουμε όλες αδιάκριτα στο ίδιο καζάνι δεν είναι σωστό. Αυτό έλεγε και ο γέροντας Παϊσιος όταν μιλούσε για τους κατα φαντασία προφήτες ("Στις μέρες μας πάτερ γίνανε όλοι προφήτες").

Βέβαια από τις προφητείες που παρέθεσες στο προηγούμενο σου post, οι περισσότερες μάλλον σχετίζονται με τον γενικό πόλεμο και δεν έχουν εκπληρωθεί.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ROMIOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 21:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROMIOS
Σχέδιο διαφυγής από την Ελλάδα παρέλαβαν οι Φινλανδοί κάτοικοι της χώρας μας!

[Δημοσιεύτηκε στις 14/4/2008 - 8:46:00 πμ] [Συντάκτης:Γιάννης Μ.Νέγρης]

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΦΙΝΛΑΝΔΟΙ?

Πολλά ερωτηματικά δημιουργεί το Σχέδιο διαφυγής από την Ελλάδα που διένειμε η Φινλανδική Πρεσβεία προς τους Φινλανδούς Υπηκόους που ζουν στην Ελλάδα. Για το θέμα αυτό ο Βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ κ. Αϊβαλιώτης υπέβαλε την εξής ερώτηση στην Υπουργό Εξωτερικών, Ντ. Μπακογιάννη:
***
"Σύμφωνα με πληροφορίες από Φινλανδούς που μένουν στην Ελλάδα, η Πρεσβεία της Φινλανδίας στην Αθήνα έστειλε -για 1η φορά- "πλήρες σχέδιο διαφυγής σε περίπτωση κρίσης" ("CRISIS EVACUATION PLAN"), κάτι που δεν έγινε ούτε κατά την περίοδο του πολέμου στην Γιουγκοσλαβία. Το "σχέδιο" αυτό εστάλη στους 1.600 Φιλανδούς πολίτες που ζουν στην Ελλάδα και τους 25 Φινλανδούς που κατοικούν στα Τίρανα και περιλαμβάνει χάρτες διαφυγής, φόρμα με στοιχεία για κάθε πολίτη, όπως ομάδα αίματος κλπ.
Κατόπιν τούτου
Ερωτάσθε
1. Γνωρίζει το ΥΠΕΞ για ποιο λόγο εστάλη αυτό το "σχέδιο διαφυγής";
2. Ζητήθηκαν εξηγήσεις από τη Φινλανδική Πρεσβεία στην Αθήνα;"
***
Σημείωση Ε.Θ.
Άραγε γνωρίζουν κάτι οι Φινλανδοί που αγνοούμε εμείς οι Έλληνες;
Αναμένουμε κι εμείς τις εξηγήσεις.


[Συντάκτης:Γιάννης Μ.Νέγρης]


ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 22:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι φτώχια είναι αυτή που η ουσία δεν αντιμετωπίζεται;
Μόνο ο εγωισμός ενός ανθρώπου…
Αυτά ΕΛΛΗΝΑ αφορούν όταν θα μπουν οι Τούρκοι,
αν μπορείς να το καταλάβεις… Για την Λάρισα,
για το σακούλι που πρέπει να έχουν οι άνθρωποι
για να φάνε, να κρυφτείτε πίσω απο την πόρτα…Θα είναι
στα νησιά και μεις θα κρυβόμαστε πίσω απο την πόρτα...
Αν δεν καταλαβαίνεις ελληνικά, πες μου σε ποια γλώσσα
θες να σου τα στείλω…
Προφανώς είναι συνταγή μαγειρικής, φίλε μου και έτσι
δεν έχουν σχέση με τον πόλεμο…Μ΄έκανες και γέλασα πάλι...
Ζήτα ότι θες από τους διαχειριστές , παιδί μου, αν
αυτο σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, και βέβαια σε
κανει να νοιώθεις καλύτερα, αφού με μένα
δεν τα βγάζεις πέρα…
Τόσο εγωισμός όμως και νομίζεις ότι κρύβεται πίσω
από το δάχτυλο σου; Φιλε, μην απαντάς σε μένα και
εγώ σε σένα, μέσα απο όποιο άλλο nickname, θα με
κάνεις να το πάρω πάνω μου…Όλο με μένα θα ασχολείσαι;
Άσε με να κάνω διάλογο με κανέναν που ενδιαφέρεται
πραγματικά για τις προφητείες και τον ελληνοτουρκικό
πόλεμο…
Εσύ φίλε Βυζαντινέ, πιστεύεις ότι αυτο τον διάλογο
τον έκανε ο πατήρ Παίσιος ετεροχρονισμένα, μετά θάνατον
δηλαδή για να λύσει την καψούρα του Σταύρου με μένα;
Μην την πατάς έτσι εύκολα …
Έχεις διώξει τόσο κόσμο με τις εμμονές σου και
συνεχίζεις, ρε Σταυράκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 22:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Ρομιέ αυτό που λες για τους Φιλανδούς,
είναι άκρως ανησυχητικό…
Όλοι την πήραν χαμπάρι ότι μυρίζει μπαρούτι
στην περιοχή και την κάνουνε…
Για να δούμε τι θα γίνει…
Αλλά κι οι νέες προκλήσεις των Σκοπιανών, δείχνουν ότι
πίσω τους βρίσκονται Τούρκοι και Αμερικάνοι…
Οι Τούρκοι έχουν σύμφωνο προστασίας με τους
Σκοπιανούς, που λέει ότι όποιος επιτεθεί στα Σκόπια θα
τους απαντήσει η Τουρκία. Παρόμοιο και με
την Αλβανία…Γι’ αυτο η πίεση των Σκοπιανών…
Αφορμή ψάχνουν Τούρκοι κι αμερικάνοι, για να
μας στριμώξουν…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy