ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΝΟΕΡΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 00:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Η διαφορά μας αγαπητέ μου Γιάπετ είναι μερικές
εκατοντάδες χρόνι... Βλέπεις ο χριστιανισμός διώχθηκε από
την αρχή της κήρυξης του ευαγγελίου από τους αποστόλους, έως και
το 400, περίπου μ.Χ. ενώ οι διωγμοί των χριστιανών που λες εσύ δεν
αναφέρονται πουθενά εκτός από τον φίλο μας τον Ρασιά και τους συν αυτώ...

Αν καταλαβαίνω τι λες (κάτι ομολογουμένως δύσκολο),επειδή μπορεί να μην είμαι και τόσο έξυπνος, εννοείς ότι την περίοδο που υποτίθεται ότι έγιναν οι «διωγμοί» κατά των χριστιανών, η Γη είχε αρκετούς κατοίκους ώστε να δικαιολογούνται τα «εκατομμύρια» των «μαρτύρων», ενώ αργότερα, έως και τον 16ο-17ο αιώνα, ο πληθυσμός της δεν αρκούσε για τους νεκρούς που ο εβραιοχριστιανισμός άφησε πίσω του στην πορεία της επικράτησής του!!!

Περίεργη άποψη..

quote:
Επίσης,ότι σου λένε σε΄αλλο θέμα για τους νεκρούς από
τους χριστιανούς, μην το βάζεις εσύ σε άλλο γιατί υπάρχει
κ΄νδυνος να το έχει διαβάσει ο άλλος ( όπως τώρα εγώ) και να σου
τη βγεί...

Αν η αντιληπτική σου ικανότητα δεν περνούσε τέτοια κρίση, θα μπορούσες, διαβάζοντας το μήνυμα μου (στο οποίο «απαντάς»), να δεις ότι έγραψα καθαρά για το άλλο μήνυμα σε άλλο θέμα και το συσχέτισα με την ερώτησή μου.

Για να στο θυμίσω, έγραψα:

"Τουλάχιστον να θυμάσαι γιατί κατηγορείς κάποιους για ψέμματα και να μην τα επαναλαμβάνεις σαν επιχειρήματα της δικής σου πλάνης.

Υ.Γ. Σε άλλο θέμα, βρήκες υπερβολή τα εκατομμύρια των θυμάτων της ασιατικής ανοησίας, τώρα είναι "αλήθεια" τα εκατομμύρια των χριστινών που θυσιάστηκαν γι' αυτήν;;
"

Επομένως πίστευα ότι θα αντιλαμβανόσουν πως αναφέρομαι σ' αυτό ακριβώς, το μήνυμα του άλλου θέματος.

quote:
Οι εκατομ. Χριστιανοί έχου ονόματα και αγίασαν και αναφέρονται με λεπτομέρειες, ενώ οι άλλοι του παραμυθιού κατά ρασιά, δεν ξέρουμε
ει μη της Υπατίας... Τόσο καλά...

Μπα!!! Αλήθεια είναι για την Υπατία;;;

Και οι ήρωες του Ντίσνεϊ έχουν ονόματα, αυτό δεν τους καθιστά υπαρκτούς.

Αντίθετα όλοι γνωρίζουν ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΡΤΟΥΝΣ ΕΙΝΑΙ.

Έχει γίνει μεγάλη συζήτηση και για το ποιοί «αγίασαν» και για το ποιοί τους «αγίασαν», εδώ στο φορουμ. Οποιοσδήποτε θέλει, ακόμη κι εσύ, μπορεί να διαβάσει τα σχετικά θέματα και να βγάλει συμπεράσματα.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 02:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες τα ρε ευρωπαίε. Μα είναι δυνατόν να αναφέρεις μια φράση από ένα σημείο της Αγίας Γραφής και να το λες αυτό ως σωστό και άρτιο επιχείρημα? Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τώρα όσον αφορά την μετενσάρκωση εξήγησα τους λόγους για τους οποίους θεωρείται και είναι πλάνη. Τώρα αγαπητέ μου όταν θα κριθείς από τον Κύριο στην δευτέρα παρουσία του, όπως θα κριθούμε όλοι μας και θα σου πει " Γιατί πίστευες σε πλάνες που εγώ δεν εδίδαξα?" Εσύ τι θα του πεις "μα Κύριε μου αυτό και αυτό δεν είπες τότε?" Έλα όμως που αυτός άλλα είπε και άλλα εσύ καταλαβαίνεις. Λες οι Θεόπτες και θεοφώτιστοι πατέρες να έλεγαν ψέματα και να αποκρύπτουν πράγματα? Όχι βέβαια. Λες ότι δεν απορρίπτεις την Ορθόδοξη Χριστιανική σου πίστη όταν λες ότι πιστεύεις στην μετενσάρκωση. Και όμως την απορρίπτεις. Κατ'αρχάς να πω ότι Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ Η ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. Αγία Γραφή όλοι καταλαβαίνουμε τι είανι. Ιερά παράδοση αγαπητέ μάλλον αγνοείς τι είναι. Ιερά παράδοση είναι τα γραπτά των αγίων Πατέρων της εκκλησίας, είναι ότι έχει αποφασισθεί στις οικουμενικές συνόδους....Και θα κάνω αμέσως και τον συλλογισμό. "Λέω ότι δεν απορρίπτω την διδασκαλία της Ορθοδόξου Πίστεως με το να πιστεύω στην μετενσάρκωση" Οι άγιοι Πατέρες τα συγγράμματα των οποίων είναι μέρη της διδασκαλίας της Ορθόδόξου πίστεως απορρίπτουν την μετενσάρκωση. Άρα εγώ λέγοντας ότι πιστεύω στην μετενσάρκωση απορρίπτω την διδασκαλία της ορθοδόξου πίστεως. Ήταν λίγο περιέργος ο "συλλογισμός" αλλά πιστεύω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω. Ξέρεις οι άνθρωποι πολλές φορές είναι μια αίρεση από μόνοι τους. Δηλαδή κάθε ένας διαλέγει έννα κομμ΄΄ατι της θρησκείας του (εν προκειμένη περίπτωση την Ορθοδοξία) και άλλο κομμάτι το απορίπτει γιατί δεν τον συμφέρει ΄΄η δεν τον βολεύει ή του την σπάει ή του είναι δύσκολο να το εφαρμόσει στην ζω΄΄η του. Χίλια ή μπορώ να πω. Αλλά το βασικό είναι ότι όλα αυτά τα "ή" προέρχονται από τον εγωισμό του ανθρώπου. Δηλαδή τι νομίζεις ότι εσύ μόνο κατέχεις την αλήθεια και όσοι όλοι πιιστεύουνε τις απόψεις σου? Όχι βέβαια. Η Αλήθεια είναι μία αναλλοίωτη και παντοτινή. Η Αλήθεια είναι ο Χριστός.
C.V. Ξέρετε οτιδήποτε λέω δεν το λέω με ειρωνεία σε καμία περίτπωση ακόμα και να φαίνεται έτσι. Ούτε για να μειώσω τον συνομιλητή μου. Απλά τα λέω σε αυτόν τον τόνο για να ταρακουνήσω κάποιους και να καταλάβουνε ότι αυτά που λένε είναι λάθος όχι επειδή το λέω εγώ ή ο κάθε εγώ αλλά επειδή αυτή είναι η Αλήθεια της Ορθοδόξου πίστεως που είναι η μόνη αληθινή Αλήθεια και όχι μέρος της αλήθειας όπως ισχυρίζονται κάποιοι. Να πω επίσης ευχαριστώ στον sesostris για κάτι που μου είπε σε ένα άλλο τοπικ. Τέλος να πω ότι ότι λέω το λέω πάντα με αγάπη και σε καμία περίπτωση με εμπάθεια. Ευχαριστώ πολύ. Ο Θεός μαζί σας. Α συγγνώμη! Τέλος να υπενθυμίσω ότι το θέμα μας είναι η νοερά προσευχή.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, βλέπω ότι η αισιοδιξία σου σε οδηγεί
στο λακτίζεις προς κέντραν... Καλά ρε φίλε ότι σου λένε στο
παρά π΄ντε, εσύ το λές λίγο μετά; Δε σου έλεγε ο Europaios2
για τους νεκρούς των εκατ. που έλεγες και το χρησιμοποίησες εσύ απέναντι μου; Φιλαράκι, πρόσεχε λίγο τι γράφεις, διαβάζουν κι άλλοι
και δεν θέλω να γίνεσαι ρεζίλι... Εγώ σε συμπαθώ και δεν θελω
την γελοιοποίηση σου...
Όσο για την Υπατία, τι να πω το λές μόνος σου.... ΜΙΑ περίπτωση
όχλου που είχε βιώσει τόσα και έκανε και λάθος αφύ η Υπάτια,
ήθελε να γίνει χριστιανή και δεν πρόλαβε,αλλά η εκκλησία μας
την τιμάει ως Αγία Αικατερινη ¨οχι την γνωστή, αλλά άλλη...
Φίλε μην το συνεχίζεις για ένα εγωισμό δεν αξίζει καμιά
ξεφτίλα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 02:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βιντεο στο οποιο ενας Ρωσος Ορθοδοξος μιλαει για την μεταθανατια εμπειρια του .
Το εβαλα εδω μιας και δεν βρηκα καποιο καλυτερο θρεντ .


http://video.google.com/videoplay?docid=-6087880634127568249&hl=en
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 14:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, βλέπω ότι η αισιοδιξία σου σε οδηγεί
στο λακτίζεις προς κέντραν... Καλά ρε φίλε ότι σου λένε στο
παρά π΄ντε, εσύ το λές λίγο μετά; Δε σου έλεγε ο Europaios2
για τους νεκρούς των εκατ. που έλεγες και το χρησιμοποίησες εσύ απέναντι μου;

Είναι γνωστή η αντιληπτική σου αδυναμία, εδώ και καιρό. Δεν περίμενα να κατανοήσεις αυτό που έγινε, παρ’ όλο που προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι το έγραψα αυτό, για να δείξω στους εβραιοχριστιανόπληκτους πως αυτό που κατηγορούν σαν ψέμμα (τα εκατομμύρια των αλλόθρησκων θυμάτων της «αληθινής» θρησκείας), το χρησιμοποιούν σαν δικό τους «ιστορικό» επιχείρημα (εκατομμύρια χριστιανοί «μάρτυρες»).

quote:
Φιλαράκι, πρόσεχε λίγο τι γράφεις, διαβάζουν κι άλλοι
και δεν θέλω να γίνεσαι ρεζίλι... Εγώ σε συμπαθώ και δεν θελω
την γελοιοποίηση σου...

Ευτυχώς ανάμεσα στους άλλους που διαβάζουν, υπάρχουν και άνθρωποι που καταλαβαίνουν, ποιοί ακολουθούν τη μέθοδο, μια στο καρφί μια στο πέταλο.

Η συμπάθεια είναι αμοιβαία, ιδιαίτερα στα είδη με ιδιαιτερότητες και προς εξαφάνισην.


quote:
Όσο για την Υπατία, τι να πω το λές μόνος σου....

Τι να εννοείς άραγε, μ’ αυτό το, τα λες μόνος σου;

quote:
ΜΙΑ περίπτωση
όχλου που είχε βιώσει τόσα και έκανε και λάθος αφύ η Υπάτια,
ήθελε να γίνει χριστιανή και δεν πρόλαβε,αλλά η εκκλησία μας
την τιμάει ως Αγία Αικατερινη ¨οχι την γνωστή, αλλά άλλη...

Καλό αυτό, την τιμάει κιόλας ε;

Και γιατί σαν Αικατερίνη; Έχει φτιάξει η εκκλησία «στοιχεία» και γι’ αυτό ή έτσι το λες όπως όλα τ’ άλλα;


quote:
Φίλε μην το συνεχίζεις για ένα εγωισμό δεν αξίζει καμιά
ξεφτίλα...

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει στα σταλμένα μηνύματα σε όλα τα θέματα και να δεί ποιοί και γιατί έχουν γίνει ξεφτίλα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 14:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανατρέξει στα σταλμένα μηνύματα σε όλα τα θέματα και να δεί ποιοί και γιατί έχουν γίνει ξεφτίλα

Πολύ σωστά! Για αυτό να είσαι προσεκτικός στα γραφόμενά σου!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 00:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάταιαγαπητέ μου Γιάπετ, κάποιον τον
φτύνανε κι αυτός ελεγε ότι βρέχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 00:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Εξαρτάταιαγαπητέ μου Γιάπετ, κάποιον τον
φτύνανε κι αυτός ελεγε ότι βρέχει...

Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να εννοείς, αλλά απ' το προηγούμενο μήνυμά μου, το οποίο απευθυνόταν σε σένα, βρήκες να πείς αυτό;

Δεν διέκρινες κάτι που πάνω του θα μπορούσες να πεις κάτι ουσιώδες;

Όπως ας πούμε, αυτό με την Υπατία που την τιμάνε αυτοί που την σκότωσαν σαν... Αικατερίνη;

Είναι ομολογουμένως περίεργη η... άποψή σου περί διαλόγου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 23:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ η απάντηση μου αφορά τον προσδιορισμό
"ξεφτίλα" που αναφέρεις στο προηγούμενο μήνυμα σου κι όχι σε
εσένα... Εσυ λές ότι αν ανατρέξει κανείς στα προηγούμνα μηνύματα
θα δει ποιός είναι ξεφτίλας... Εγώ σε αυτή την κοινωνία,
δεν πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που καταλαβαίνουν πότε γίνονται ξεφτίλες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 18:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δε συνεχίζεις στον επόμενο ακριβώς στοίχο? τον Δ' 35?
Για ανέφερε με την ίδια άνεση που έγραψες τον 34! ούτως ή άλλος είναι πολύ ποιο μικρό έδάφιο για να πεις ότι θα κουραστείς για να το γράψεις!

Τωρα ειδα την απαντηση σου αγαπητε europaios2 . Ας τον γραψω λοιπον και τον επομενο στοιχο : 35 . διεδίδοτο δὲ ἑκάστῳ καθότι ἄν τις χρείαν εἶχεν.
Μαλιστα ... χρειαν ειχεν λοιπον ! Ας παμε και στο ε΄ κεφαλαιο στοιχο 5 , να δουμε τι επαθε ο φουκαρας ο Ανανιας ο οποιος ηθελε να κρατησει λιγα απο τα χρηματα του (απο το κτημα που πουλησε ) : 5 ἀκούων δὲ ὁ Ἁνανίας τοὺς λόγους τούτους πεσὼν ἐξέψυξε , καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα . Και μην νομιζεις πως η γυναικα του ειχε καλυτερη τυχη ... και αυτη ἔπεσε δὲ παραχρῆμα παρὰ τοὺς πόδας αὐτοῦ καὶ ἐξέψυξεν· .
Νεκροι και οι δυο ... διοτι ειπαν ψεματα στο Πνευμα του Κυριου το Αγιο . Ευλογο λοιπον το ακολουθο ερωτημα : τι θα τα εκανε τα λεφτα το Αγιο Πνευμα ; Θελω να απαντησεις με γνωμονα την λογικη και οχι συμφωνα με τις θρησκευτικες σου πεποιθησεις .

quote:
Ξέρεις με πόση άνεση εμφανίζοντας αποσπασματικά προτάσεις, μπορώ να εμφανίσω τον Κολοκοτρώνη ως προδότη και δωσίλογο των Τούρκων?

Δεν εκανα επιλεκτικη εμφανιση στοιχων φιλε μου . Πιστευα πως ολα τα ανωτερω ηταν περιτα . Αλλωστε οι γραφες ειναι γνωστες και προσβασιμες απο τον καθενα . Με το σκεπτικο αυτο και εσυ εκανες "στοχευμενη κοπτοραπτικη" .

Σχετικα δε με τον Κολοκοτρωνη (ή καποιον αλλον) δεν μπορεις να τον παρουσιασεις ως προδοτη διοτι η ιστορια του ειναι γνωστη με υπαρκτα στοιχεια τα οποια δεν επιδεχονται αλλοιωση . Αυτο θα μπορουσε να συμβει αν εσυ και μονο εσυ ειχες ιστορικα στοιχεια και εκανες επιλεκτικη παρουσιαση αυτων . Εν προκειμενω δεν ισχυει αυτο που ειπες , αν και θα μπορουσα να πω πως εχεις δικιο , διοτι καποιοι ανιστοριτοι , κακοβουλοι , υποπτοι ... κανουν προσπαθειες προς αυτην την κατευθυνση .

Να ΄σαι καλα .



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 12:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Σχετικα δε με τον Κολοκοτρωνη (ή καποιον αλλον) δεν μπορεις να τον παρουσιασεις ως προδοτη διοτι η ιστορια του ειναι γνωστη με υπαρκτα στοιχεια τα οποια δεν επιδεχονται αλλοιωση . Αυτο θα μπορουσε να συμβει αν εσυ και μονο εσυ ειχες ιστορικα στοιχεια και εκανες επιλεκτικη παρουσιαση αυτων . Εν προκειμενω δεν ισχυει αυτο που ειπες , αν και θα μπορουσα να πω πως εχεις δικιο , διοτι καποιοι ανιστοριτοι , κακοβουλοι , υποπτοι ... κανουν προσπαθειες προς αυτην την κατευθυνση . Να ΄σαι καλα .

Πάρα πολύ σωστά!
Αν είμαι κακοπροαίρετος άνετα θα πάρω τμήματα από τα αποσπάσματα και θα τον παρουσιάσω ώς τέτοιο.
Δεν κατέχω όμως μόνο εγώ πληροφορίες ......... κατέχουν και κάτι εκατομμύρια ακόμη των Ελλήνων. Παρ' όλα αυτά όμως εφόσον είμαι και κακοπροαίρετος και θρασύς θα το κάνω..........
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ας παμε και στο ε΄ κεφαλαιο στοιχο 5 , να δουμε τι επαθε ο φουκαρας ο Ανανιας ο οποιος ηθελε να κρατησει λιγα απο τα χρηματα του (απο το κτημα που πουλησε ) : 5 ἀκούων δὲ ὁ Ἁνανίας τοὺς λόγους τούτους πεσὼν ἐξέψυξε , καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα . Και μην νομιζεις πως η γυναικα του ειχε καλυτερη τυχη ... και αυτη ἔπεσε δὲ παραχρῆμα παρὰ τοὺς πόδας αὐτοῦ καὶ ἐξέψυξεν• .
Νεκροι και οι δυο ... διοτι ειπαν ψεματα στο Πνευμα του Κυριου το Αγιο . Ευλογο λοιπον το ακολουθο ερωτημα : τι θα τα εκανε τα λεφτα το Αγιο Πνευμα ; Θελω να απαντησεις με γνωμονα την λογικη και οχι συμφωνα με τις θρησκευτικες σου πεποιθησεις .

Mε γνώμονα τη λογική αλλά και βάση τις Πράξεις θα σου απαντήσω.
Το Άγιο πνεύμα δε χρειαζόταν τα χρήματα. Τα χρήματα ήσαν οικιοθελείς προσφορά των πιστών προκειμένου να βοηθηθούν οι ασθενέστεροι οικονομικά, κάτι που είναι ξεκάθαρο από τον στοίχο 35 που έγραψες.
Ο Ανανίας λοιπόν θέλοντας να κάνει εντύπωση, πούλησε το χωράφι και
έφερε μέρος του αντιτίμου στον Πέτρο χωρίς να αναφέρει ότι δεν είναι όλο το ποσό αλλά μέρος.
Ο Πέτρος και εδώ είναι το θαυμαστό χωρίς καμία πληροφόρηση, ήξερε ότι δεν ήταν όλο το ποσό και πρόσβαλε τον Ανανία λέγοντάς του ότι δεν μπορεί να κρυφτεί από το Άγιο Πνεύμα. Θα μπορούσε να το αναφέρει κάτι που δεν έκανε για να εντυπωσιάσει.
Ξαφνιάστηκε ο Ανανίας, βρέθηκε σε δύσκολη θέση, τρόμαξε αφού μόνο αυτός και η γυναίκα του το ήξεραν και έπαθε καρδιακή προσβολή!
Το έμαθε η καημένη η γυναίκα του ότι ο άντρας της ήταν νεκρός και έπαθε και αυτή καρδιακή προσβολή.
Αυτά λέει η λογική μου.........
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Δεν εκανα επιλεκτικη εμφανιση στοιχων φιλε μου . Πιστευα πως ολα τα ανωτερω ηταν περιτα .

Χαίρομαι που το λες αυτό!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 12:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ κι αυτός ο άμοιρος ο Ανανίας, το πούλησε που το πούλησε το μπαξέ δεν τα έτρωγε τα λεφτά του να τα χαρεί? Βρήκε άνθρωπο να τα δώσει...έχει μπέσα ο Σαούλ?
Πάντως ύποπτο ότι πέθανε και η γυναίκα του με τον ίδιο τρόπο. Μήπως την ανθρωποκτονία την λέγανε "καρδιακή προσβολή" τότε???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 13:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα μάρτε νομίζεις ότι είπες κάτι αξιόλογο μάρτε και βάζεις τα προσωπάκια μετά να κλείνουν μάτια και να γελάνε? Αν είναι δυνατόν. Παιδιά ο καθ΄νας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και να διαπιστώνει ότι θέλει. Αλλά. Όχι διαπιστώσεις δικές του όμως να τις θεωρεί ατράνταχτα επιχειρήματα και να θεωρεί ότι και κάτι έξυπνο που το σκέφτηκε πρώτος αυτός. Α και επειδή βλέπω είναι της μόδας τα προσωπάκια...

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 14:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε Άγγελε ούτε ένα αστείο δεν σηκώνεις? :P


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 14:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι το χιούμορ πάντα θα δίνει ένα τόνο στη ζωή μας!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 20:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mε γνώμονα τη λογική αλλά και βάση τις Πράξεις θα σου απαντήσω.
Το Άγιο πνεύμα δε χρειαζόταν τα χρήματα. Τα χρήματα ήσαν οικιοθελείς προσφορά των πιστών προκειμένου να βοηθηθούν οι ασθενέστεροι οικονομικά, κάτι που είναι ξεκάθαρο από τον στοίχο 35 που έγραψες.
Ο λοιπόν θέλοντας να κάνει εντύπωση, πούλησε το χωράφι και
έφερε μέρος του αντιτίμου στον Πέτρο χωρίς να αναφέρει ότι δεν είναι όλο το ποσό αλλά μέρος.
Ο Πέτρος και εδώ είναι το θαυμαστό χωρίς καμία πληροφόρηση, ήξερε ότι δεν ήταν όλο το ποσό και πρόσβαλε τον Ανανία λέγοντάς του ότι δεν μπορεί να κρυφτεί από το Άγιο Πνεύμα. Θα μπορούσε να το αναφέρει κάτι που δεν έκανε για να εντυπωσιάσει.
Ξαφνιάστηκε ο Ανανίας, βρέθηκε σε δύσκολη θέση, τρόμαξε αφού μόνο αυτός και η γυναίκα του το ήξεραν και έπαθε καρδιακή προσβολή!
Το έμαθε η καημένη η γυναίκα του ότι ο άντρας της ήταν νεκρός και έπαθε και αυτή καρδιακή προσβολή.
Αυτά λέει η λογική μου.........

Η λογικη σου ειναι σε πληρη αντιθεση με την δικη μου . Στον Πετρο θα μπορουσε καλλιστα να το ειχε πει ο αγοραστης του κτηματος ή καποιος αλλος στον οποιο το ειχε πει ο αγοραστης ή ... ή ...
Ας πουμε ομως οτι ο Ανανιας πεθανε με την αιτια που λες . Οταν η γυναικα του πηγε στον Πετρο το πρωτο που εκανε αυτος ηταν να την ρωτησει ... τοσα ηταν τα λεφτα απο το κτημα που πουλησατε ; Τρεις ωρες μετα τον θανατο του αντρα της , και αυτον τον ενοιαζαν ακομη τα λεφτα , οχι οτι πεθανε ενας ανθρωπος ... και επειδη τον ειπε ψεματα και αυτη , ω του θαυματος , "εξεψυξε" μπρος στα ποδια του ...ε δεν ειναι γελειο ; Εμενα μου φιλε μου , μου μοιαζει με διπλη δολοφονια ... ξερεις ντε ... για τον φοβο των Ιουδαιων ! Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο αυτο στον παρακατω στοιχο : 11 . καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐφ' ὅλην τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα.
Πρεπει να διαχωρισεις την λογικη απο τον θρησκευτικο παραλογισμο ... νομιζω .



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 01:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Η λογικη σου ειναι σε πληρη αντιθεση με την δικη μου . Στον Πετρο θα μπορουσε καλλιστα να το ειχε πει ο αγοραστης του κτηματος ή καποιος αλλος στον οποιο το ειχε πει ο αγοραστης ή ... ή ...
Ας πουμε ομως οτι ο Ανανιας πεθανε με την αιτια που λες . Οταν η γυναικα του πηγε στον Πετρο το πρωτο που εκανε αυτος ηταν να την ρωτησει ... τοσα ηταν τα λεφτα απο το κτημα που πουλησατε ; Τρεις ωρες μετα τον θανατο του αντρα της , και αυτον τον ενοιαζαν ακομη τα λεφτα , οχι οτι πεθανε ενας ανθρωπος ... και επειδη τον ειπε ψεματα και αυτη , ω του θαυματος , "εξεψυξε" μπρος στα ποδια του ...ε δεν ειναι γελειο ; Εμενα μου φιλε μου , μου μοιαζει με διπλη δολοφονια ... ξερεις ντε ... για τον φοβο των Ιουδαιων ! Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο αυτο στον παρακατω στοιχο : 11 . καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐφ' ὅλην τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα.
Πρεπει να διαχωρισεις την λογικη απο τον θρησκευτικο παραλογισμο ... νομιζω .

To να διαφωνούμε σε κόσμιο επίπεδο είναι θεμιτό! κανείς δεν έχει το αλάνθαστο και μέσα από υγιείς διαλόγους μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε είτε έχουμε άδικο είτε δίκιο.
Διαφωνώ ότι ο Πέτρος θα το είχε μάθει από τον αγοραστή! Σίγουρα εφόσον ο Ανανίας είχε στο μυαλό του να μη δώσει όλα τα χρήματα αλλά μέρος, λέγοντας όμως ότι δίνει (για να εντυπωσιάσει) όλα τα χρήματα, σίγουρα θα είχε φροντίσει αυτό να μην διαρρεύσει. Πόσο μάλλον όταν το γεγονός αυτό σίγουρα θα έγινε αμέσως μετά την πώληση του χωραφιού, εκτός εάν παρακολουθούσαν τον Ανανία από πριν!
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι όταν έθαψαν τον άντρα της τότε έφτασε η γυναίκα του. Και τότε την πληροφόρησε ο Πέτρος για το γεγονός και της έκανε την ερώτηση.
Αντί να λες για δολοφονίες θα ήταν ποιο δόκιμο να εγείρεις την ερώτηση πως είναι δυνατόν να έθαψαν τον άντρα της χωρίς να την ειδοποιήσουν για να τον θρηνήσει, εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα.
Κάποιος λοιπόν που θα δολοφονήσει για τα χρήματα, δείχνει ότι είναι άνθρωπος αδίστακτος και φονιάς, αυτός λοιπόν ο άνθρωπος, δεδομένου ότι όλοι οι φονιάδες φυλάνε το τομάρι τους, σε καμία περίπτωση δε θα καθόταν να υποστεί μαρτυρικό θάνατο! για έναν Διδάσκαλό! αυτό δείχνει πίστη αληθινή στον Ιησού γιατί θα μπορούσε να Τον αρνηθεί και να γλυτώσει το θάνατο! ούτε καν που θα 'χε μπλέξει σε περιπέτειες..........
Πως λοιπόν κάποιος που δίνει τη ζωή του σε ένα Διδάσκαλο, θα κάνει πράξη το χειρότερο? δηλαδή το φόνο? ......δε στέκει.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 21/06/2008 01:49:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 02:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, σκοτώνει η λογική σου

quote:
Πως λοιπόν κάποιος που δίνει τη ζωή του σε ένα Διδάσκαλο, θα κάνει πράξη το χειρότερο? δηλαδή το φόνο? ......δε στέκει.......

επίσης τη βρίσκω πολύ αθώα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 05:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 09:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαφωνώ ότι ο Πέτρος θα το είχε μάθει από τον αγοραστή!

Καλα κανεις και διαφωνεις . Το ανεφερα ως μια εκδοχη , υπαρχουν παμπολλες εκδοχες , αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν τις αναφερω μια μια θα εχεις απαντησεις για ολες .

quote:
σίγουρα θα είχε φροντίσει αυτό να μην διαρρεύσει.
Οχι σιγουρα ... σιγουρος δεν μπορει να εισαι για τιποτα , εικασιες κανεις . Η υποθεση κρινετε εκ του αποτελεσματος ... ο Πετρος ηξερε αρα απο καπου το εμαθε .

quote:
Και τότε την πληροφόρησε ο Πέτρος για το γεγονός και της έκανε την ερώτηση.

Αναποδα τα λες ! Πρωτα την ρωτησε για τα λεφτα και μετα την ειπε για τον ανδρα της .
quote:
Αντί να λες για δολοφονίες θα ήταν ποιο δόκιμο να εγείρεις την ερώτηση πως είναι δυνατόν να έθαψαν τον άντρα της χωρίς να την ειδοποιήσουν για να τον θρηνήσει, εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα.

Ετσι οπως περιγραφοντε τα γεγονοτα πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι ο φονος παρα ο θανατος απο ντροπη ή φοβο . Σχετικα με το γιατι δεν καλεσαν την γυναικα του να τον θαψει και να τον θρηνησει , ειναι νομιζω ενισχυτικο της αποψης πως προκειτε για φονο .

quote:
αυτό δείχνει πίστη αληθινή στον Ιησού γιατί θα μπορούσε να Τον αρνηθεί και να γλυτώσει το θάνατο!
Τον αρνηθηκε ομως τρεις φορες , στην αυλη του Αρχιερεα ... με ορκο ...

quote:
δε θα καθόταν να υποστεί μαρτυρικό θάνατο! για έναν Διδάσκαλό
Ποιος σου ειπε οτι υπεστει μαρτυρικο θανατο ; Σε πιανω "αδιαβαστο" φιλε μου ! Η ρωμαιοκαθολικη εκκλησια μιλα για μαρτυρικο θανατο , η ορθοδοξη εκκλησια δεν εχει κατασταλαξει σε καποια αποψη για τον θανατο του .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 15:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Οχι σιγουρα ... σιγουρος δεν μπορει να εισαι για τιποτα , εικασιες κανεις . Η υποθεση κρινετε εκ του αποτελεσματος ... ο Πετρος ηξερε αρα απο καπου το εμαθε .

O ίδιος λέει από το Άγιο πνεύμα... δεν έχω λόγο να τον διαψεύσω.
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αναποδα τα λες ! Πρωτα την ρωτησε για τα λεφτα και μετα την ειπε για τον ανδρα της .

Λογικό! ο καθένας που ήθελε να μάθει τις προθέσεις της, το ίδιο θα έκανε, αν της έλεγε από την αρχή για το θάνατο, λογικό είναι να έλεγε την αλήθεια......
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ετσι οπως περιγραφοντε τα γεγονοτα πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι ο φονος παρα ο θανατος απο ντροπη ή φοβο . Σχετικα με το γιατι δεν καλεσαν την γυναικα του να τον θαψει και να τον θρηνησει , ειναι νομιζω ενισχυτικο της αποψης πως προκειτε για φονο .

Γιατί θα έκανε νεκροψία η γυναίκα του? και θα αποδείκνυε τα αίτια θανάτου? αν είχε τέτοιο σκοπό θα μπορούσε να τον ξεθάψει....ζωντανός ήταν ακόμη ο άνθρωπος όπως λέμε!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Τον αρνηθηκε ομως τρεις φορες , στην αυλη του Αρχιερεα ... με ορκο ...

Μετάνιωσε όμως και έβαλε μυαλό!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ποιος σου ειπε οτι υπεστει μαρτυρικο θανατο ; Σε πιανω "αδιαβαστο" φιλε μου ! Η ρωμαιοκαθολικη εκκλησια μιλα για μαρτυρικο θανατο , η ορθοδοξη εκκλησια δεν εχει κατασταλαξει σε καποια αποψη για τον θανατο του .

Ο ίδιος ο Ιησούς του είχε πει για τον μαρτυρικό του θάνατο και τον τρόπο θανάτου........ στο κατά Ιωάννη....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O ίδιος λέει από το Άγιο πνεύμα... δεν έχω λόγο να τον διαψεύσω

quote:
Λογικό! ο καθένας που ήθελε να μάθει τις προθέσεις της, το ίδιο θα έκανε, αν της έλεγε από την αρχή για το θάνατο, λογικό είναι να έλεγε την αλήθεια

Αν ηξερε απο το Αγιο πνευμα ποια ηταν η αληθεια θα ηξερε και οτι θα πεθανουν , συνεπως και παλι προκειτε για φονο και μαλιστα προμελετημενο .
Οτι ειναι φονος προκυπτει και απο την εξης παραδοχη του Πετρου : ἰδοὺ οἱ πόδες τῶν θαψάντων τὸν ἄνδρα σου ἐπὶ τῇ θύρᾳ καὶ ἐξοίσουσί σε δηλαδη στην νεοελληνικη : Ιδού, τα πόδια αυτών που έθαψαν τον άντρα σου είναι μπροστά στη θύρα και θα σε φέρουν έξω .Μα να τον θαψουν σε τρεις ωρες ... τελος παντων ! Με το θα φερουν εξω σαφως και δεν εννοουσε θα σε συνοδευσουν εξω αλλα θα σε βγαλουν εξω νεκρη , οπως και εγινε . Γιατι πως να το κανουμε ρε φιλε , θα μπορουσε να τους πει καλλιστα οτι ξερετε κατι , δεν ειστε ευπροσδεκτοι στην αγκαλια του θεου διοτι λετε ψεματα ή θα μπορουσε να τους πει ευχαριστω για τα χρηματα που προσφερετε .
Και δεν εξετασαμε ακομα το γεγονος αν ο Ανανιας και η γυναικα του αν ειχαν λογους να πουν ψεματα . Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον εναν και μονο λογο ειχαν να πουν ψεματα : φοβοντουσαν ! Αλλιως θα πηγαιναν και θα του ελεγαν , Πετρο πουλησαμε το κτημα και πηραμε εκατο δρχ , παρε για το κοινωνικο εργο που επιτελεις τις εβδομηντα δρχ , τι ποιο λογικο !
quote:
Γιατί θα έκανε νεκροψία η γυναίκα του? και θα αποδείκνυε τα αίτια θανάτου? αν είχε τέτοιο σκοπό θα μπορούσε να τον ξεθάψει....ζωντανός ήταν ακόμη ο άνθρωπος όπως λέμε!
Θα μπορουσε αν ζουσε και αυτη , αλλα οπως ειδες την καθαρισε και αυτην και κατευθειαν θαψιμο !
quote:
Μετάνιωσε όμως και έβαλε μυαλό!
Ας ειμαστε λιγο σοβαροι ... το αγιο πνευμα δεν τον φωτισε τοτε , δεν τον ενημερωσε ;
quote:
Ο ίδιος ο Ιησούς του είχε πει για τον μαρτυρικό του θάνατο και τον τρόπο θανάτου........ στο κατά Ιωάννη....
Που ακριβως το προλεγει αγαπητε ;

Δυο τινα μπορει να συμβαινουν φιλε μου
α) ή ειναι παραμυθια της χαλιμας ολα αυτα ή
β) οντως τους σκοτωσε και τους δυο .
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι παραμυθια , οπως νομιζω οτι και εσυ το ιδιο πιστευεις αλλα οι θρησκευτικες πεποιθησεις δεν σου επιτρεπουν αυτην την παραδοχη .

Οπως και να΄χει ... καλο βραδυ .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:
Ας ειμαστε λιγο σοβαροι ... το αγιο πνευμα δεν τον φωτισε τοτε , δεν τον ενημερωσε ;

Φίλε Αδιάβαστε, είσαι πολύ απαιτητικός, τελικά!!

Πόσα πράγματα μπορεί να κάνει ένα περιστέρι, ταυτόχρονα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 02:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδιάβαστε ξέρεις πριν την πεντηκοστή στους μαθητές του Χριστού δεν είχε έλθει ο Παράκλητος δηλαδή το τρίτο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος δηλαδή το Άγιο Πνεύμα.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 11:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αν ηξερε απο το Αγιο πνευμα ποια ηταν η αληθεια θα ηξερε και οτι θα πεθανουν , συνεπως και παλι προκειτε για φονο και μαλιστα προμελετημενο .
Οτι ειναι φονος προκυπτει και απο την εξης παραδοχη του Πετρου : ἰδοὺ οἱ πόδες τῶν θαψάντων τὸν ἄνδρα σου ἐπὶ τῇ θύρᾳ καὶ ἐξοίσουσί σε δηλαδη στην νεοελληνικη : Ιδού, τα πόδια αυτών που έθαψαν τον άντρα σου είναι μπροστά στη θύρα και θα σε φέρουν έξω .Μα να τον θαψουν σε τρεις ωρες ... τελος παντων ! Με το θα φερουν εξω σαφως και δεν εννοουσε θα σε συνοδευσουν εξω αλλα θα σε βγαλουν εξω νεκρη , οπως και εγινε . Γιατι πως να το κανουμε ρε φιλε , θα μπορουσε να τους πει καλλιστα οτι ξερετε κατι , δεν ειστε ευπροσδεκτοι στην αγκαλια του θεου διοτι λετε ψεματα ή θα μπορουσε να τους πει ευχαριστω για τα χρηματα που προσφερετε .
Και δεν εξετασαμε ακομα το γεγονος αν ο Ανανιας και η γυναικα του αν ειχαν λογους να πουν ψεματα . Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον εναν και μονο λογο ειχαν να πουν ψεματα : φοβοντουσαν ! Αλλιως θα πηγαιναν και θα του ελεγαν , Πετρο πουλησαμε το κτημα και πηραμε εκατο δρχ , παρε για το κοινωνικο εργο που επιτελεις τις εβδομηντα δρχ , τι ποιο λογικο

Κάνεις λάθος φίλε μου! Στο χριστιανισμό η ζωή δεν σταματάει με το φυσικό θάνατο! Ο Ανανίας και η σύζυγος του γίνανε μάρτυρες! Σίγουρα ο Κύριος τους χρησιμοποίησε ως παράδειγμα προς αποφυγήν τους ψεύδους για τους άλλους Χριστιανούς.
Ο χριστιανισμός τότε ήταν στα σπάργανά του και έπρεπε οι Χριστιανοί να είναι στο απόλυτο ηθικοί ώστε να είναι παράδειγμα προς μίμηση. Ο θάνατος του ζεύγους δεν ήταν τυχαίος! Ο Θεός για αυτό και τους πήρε και τους δύο μαζί! για να μην μήνει πίσω η γυναίκα τους και θρηνεί άδικα! θα ήταν όντως απάνθρωπο! Ενώ έτσι κέρδισαν τη βασιλεία του Θεού! ως μάρτυρες και έφυγαν σαν τα πουλάκια! Ήσυχος και ζηλευτός θάνατος μακάρι να φύγω και εγώ για το μακρινό ταξίδι όταν φτάσει η ώρα σαν και αυτούς!
Ο Θεός τα πάντα εν σοφία ποιεί! αρκεί να την πιάνεις για να τη δεις και να μη σε προσπερνά στη στροφή!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Που ακριβως το προλεγει αγαπητε ;

Δυο τινα μπορει να συμβαινουν φιλε μου
α) ή ειναι παραμυθια της χαλιμας ολα αυτα ή
β) οντως τους σκοτωσε και τους δυο .
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι παραμυθια , οπως νομιζω οτι και εσυ το ιδιο πιστευεις αλλα οι θρησκευτικες πεποιθησεις δεν σου επιτρεπουν αυτην την παραδοχη .

Οπως και να΄χει ... καλο βραδυ .



Nα σαι πάντα καλά και να κουβεντιάζουμε έτσι όμορφα!
κατά Ιωάννη κεφ. κα' στοιχ. 18 Ιησούς προς Πέτρο...:αμήν αμήν λέγω σοι, ότε ής νεότερος, εζώνυες σεαυτόν και περιεπάτεις όπου ήθελες, όταν δε γυράσεις, εκτενείς τα χείρας σου, και άλλος σε ζώσει, και οίσει όπου ού θέλεις.
Παραμύθια δεν είναι, ούτε κακόπεσαν! κέρδισαν τη βασιλεία των ουρανών! τι να το κάνουν το χωράφι?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 13:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε δεν νομίζω ότι το ζεύγος αυτό συγκαταλέγεται στους μάρτυρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας. Ο Θεός παίρνει τους ανθρώπους στην καλύτερη κατάσταση της ζωής τους και στη λιγότερο χειρότερη λόγω της αγάπης Του. Αυτό που νομίζω για αυτούς τους δύο είναι ότι τότε ήταν η καλύτερη τους στιγμή για να τους πάρει ο Θεός από αυτή την ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν μάρτυρες και άγιοι. Απλά επέλεξε να τους πάρει με αυτό τον τρόπο προς ωφέλειαν των Χριστιανών.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 14:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91:
Ευρωπαίε δεν νομίζω ότι το ζεύγος αυτό συγκαταλέγεται στους μάρτυρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας. Ο Θεός παίρνει τους ανθρώπους στην καλύτερη κατάσταση της ζωής τους και στη λιγότερο χειρότερη λόγω της αγάπης Του. Αυτό που νομίζω για αυτούς τους δύο είναι ότι τότε ήταν η καλύτερη τους στιγμή για να τους πάρει ο Θεός από αυτή την ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν μάρτυρες και άγιοι. Απλά επέλεξε να τους πάρει με αυτό τον τρόπο προς ωφέλειαν των Χριστιανών.

Νομίζω ότι ο Θεός έχει το δικό Του σκεπτικό!
Το μάρτυρες το λέω με την έννοια του άδικου μεν θανάτου, αλλά της προσφοράς τους μέσω αυτού! Δεν είπα να ανακυριχτούν Άγιοι! αλλά δεν παύει να έγιναν θυσία! Θα μπορούσαν κάλλιστα να μην είχαν πάει εκεί!
Το γεγονός ότι και η γυναίκα του Ανανία πέθανε και μάλιστα αμέσως, ενισχύει την πεποίθησή μου! Ότι ο Θεός τους χρησιμοποίησε στην επίγεια ζωή και έτσι σίγουρα θα τους αντάμειψε! στην επουράνια. Εξάλλου ο στόχος της επίγειας ζωής μας είναι ο δρόμος για την επουράνια!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 21:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Αδιάβαστε, είσαι πολύ απαιτητικός, τελικά!!

Πόσα πράγματα μπορεί να κάνει ένα περιστέρι, ταυτόχρονα;


Γιατι ; Η γιαγια μου επλεκε καλτσες μασουσε μαστιχα και σιγοτραγουδουσε χτυπωντας ρυθμικα το ποδι της
=============================================================

quote:
Κάνεις λάθος φίλε μου!
Δεν νομιζω αγαπητε .
quote:
Ο θάνατος του ζεύγους δεν ήταν τυχαίος!
Σαφως και δεν ηταν τυχαιος , τα ΄παμε αυτα .
quote:
Ο χριστιανισμός τότε ήταν στα σπάργανά του και έπρεπε οι Χριστιανοί να είναι στο απόλυτο ηθικοί ώστε να είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Επρεπε να ειναι απολυτα τρομοκρατημενοι για να ειναι ελεγχομενοι , μα δεν διαβαζεις καθολου τις γραφες : καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐφ' ὅλην τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα. Φοβος αγαπητε , φοβος !
quote:
Ο Θεός για αυτό και τους πήρε και τους δύο μαζί! για να μην μήνει πίσω η γυναίκα τους και θρηνεί άδικα! θα ήταν όντως απάνθρωπο!
Μα γιατι επρεπε να τους παρει ; Τοσο μεγαλο εγκλημα εκαναν οι φουκαραδες που κρατησαν λιγα απο τα λεφτα τους ; Και εν παση περιπτωση η συγχωρεση γιατι δεν ισχυσε για αυτους τους δυο ; Ποια ηταν η αμαρτια τους δηλαδη ; Και γιατι επρεπε να τους ρωτησει ποσα ηταν τα λεφτα που πηραν απο την πωληση του κτηματος ; Γιατι δεν δεχθηκε απλα αυτα που του προσφεραν ; Γιατι ; Δεν ειναι αξιον αποριας ;

quote:
Ενώ έτσι κέρδισαν τη βασιλεία του Θεού!
Με εχεις μπερδεψει ... εχω χασει τα κεντρα μου ! Τους τιμωρησε ο παναγαθος γιατι ηταν αμαρτωλοι , χωρις να τους συγχωρησει , γιατι αν τους συγχωρουσε δεν θα τους τιμωρουσε , και τους πηρε στον παραδεισο ;
quote:
Ο Θεός τα πάντα εν σοφία ποιεί! αρκεί να την πιάνεις για να τη δεις και να μη σε προσπερνά στη στροφή!

quote:
αμήν αμήν λέγω σοι, ότε ής νεότερος, εζώνυες σεαυτόν και περιεπάτεις όπου ήθελες, όταν δε γυράσεις, εκτενείς τα χείρας σου, και άλλος σε ζώσει, και οίσει όπου ού θέλεις
Οχι φιλε μου , αυτο δεν λεει τιποτα . Αλλωστε η ορθοδοξη εκκλησια οπως προανεφερα δεν εχει πληροφοριες για τον θανατο του .
quote:
Παραμύθια δεν είναι, ούτε κακόπεσαν! κέρδισαν τη βασιλεία των ουρανών!

Ειναι παραμυθια που σοφιστικαν μερικοι ψαραδες για να κονομισουν .
quote:
τι να το κάνουν το χωράφι?
Ελα ντε ... να πανε να οργωνουν , να σπερνουν , να περιμενουν να βρεξει να γινουν τα σπαρτα ,να θεριζουν ... αγχος ... αστα να πανε ... ησυχασαν ... βρε δεν παμε και εμεις να τα δωσουμε ολα στο παπα-Τσακαλο να ησυχασουμε ...

============================================================


quote:
Αδιάβαστε ξέρεις πριν την πεντηκοστή στους μαθητές του Χριστού δεν είχε έλθει ο Παράκλητος δηλαδή το τρίτο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος δηλαδή το Άγιο Πνεύμα.
Ηταν περιπεκτικο το σχολιο μου Αγγελε .

Να ΄στε ολοι καλα .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 22:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωαπίε συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου. Ρώτα τον πνευματικός σου ή κάποιον Θεολόγο και θα δεις. Ο Θεός δεν τους χρησιμοποίησε. Απλά όπως σου είπε τους πήρε την καλύτερη φάση της ζωής τους. Και δεν μπρείς να ξέρεις αν κέρδισαν τον παράδεισο. Για τους μόνους ανθρώπους που μπορεί να είμαστε σίγουροι είναι οι άγιοι της Εκκλησίας μας. Α και ο ληστής γιατί το είπε ο ίδιος ο Χριστός.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 01:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91:
Ευρωαπίε συνεχίζω να διαφωνώ μαζί σου. Ρώτα τον πνευματικός σου ή κάποιον Θεολόγο και θα δεις. Ο Θεός δεν τους χρησιμοποίησε. Απλά όπως σου είπε τους πήρε την καλύτερη φάση της ζωής τους. Και δεν μπρείς να ξέρεις αν κέρδισαν τον παράδεισο. Για τους μόνους ανθρώπους που μπορεί να είμαστε σίγουροι είναι οι άγιοι της Εκκλησίας μας. Α και ο ληστής γιατί το είπε ο ίδιος ο Χριστός.

Δε ρωτάω κανέναν! Δεν έχω πνευματικό και ούτε θα αποκτήσω! Γιατί δεν τον χρειάζομαι όταν θέλω να μάθω κάτι το μαθαίνω μόνος μου για να ‘μαι σίγουρος! Θα θελα μια μέρα να γνωρίσω κάποιον πραγματικά πνευματικό........... αλλά αυτό είναι άλλο επεισόδιο!
θα ρωτήσω για κάτι που δεν ξέρω! Αυτά τα διάβασα και έτσι τα ερμηνεύω..... Τους "χρησιμοποίησε" με την καλή έννοια! αφού στο τέλος κερδισμένοι βγήκαν!
quote:
europaios2:
Ο χριστιανισμός τότε ήταν στα σπάργανά του και έπρεπε οι Χριστιανοί να είναι στο απόλυτο ηθικοί ώστε να είναι παράδειγμα προς μίμηση.

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Επρεπε να ειναι απολυτα τρομοκρατημενοι για να ειναι ελεγχομενοι , μα δεν διαβαζεις καθολου τις γραφες : καὶ ἐγένετο φόβος μέγας ἐφ' ὅλην τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἐπὶ πάντας τοὺς ἀκούοντας ταῦτα. Φοβος αγαπητε , φοβος !

Γιατί να πρέπει να είναι ελεγχόμενοι?
Φόβος λογικό ήταν να εγένετο το παράξενο θα ήταν να ήσαν όλα μέλι γάλα!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μα γιατι επρεπε να τους παρει ; Τοσο μεγαλο εγκλημα εκαναν οι φουκαραδες που κρατησαν λιγα απο τα λεφτα τους ; Και εν παση περιπτωση η συγχωρεση γιατι δεν ισχυσε για αυτους τους δυο ; Ποια ηταν η αμαρτια τους δηλαδη ; Και γιατι επρεπε να τους ρωτησει ποσα ηταν τα λεφτα που πηραν απο την πωληση του κτηματος ; Γιατι δεν δεχθηκε απλα αυτα που του προσφεραν ; Γιατι ; Δεν ειναι αξιον αποριας ;

Είπαν ψέματα!........ και έπρεπε να τιμωρηθούν "εντός εισαγωγικών"
Απορία θα ήταν εάν του έλεγαν ότι κράτησαν μέρος των χρημάτων και μετά είχαμε πάλι τα ίδια γεγονότα! Στην περίπτωσή μας όμως πήγαν να κοροϊδέψουν κατά κάποιο τρόπο το ίδιο το Άγιο Πνεύμα!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Με εχεις μπερδεψει ... εχω χασει τα κεντρα μου ! Τους τιμωρησε ο παναγαθος γιατι ηταν αμαρτωλοι , χωρις να τους συγχωρησει , γιατι αν τους συγχωρουσε δεν θα τους τιμωρουσε , και τους πηρε στον παραδεισο ;

Στο γήινο κόσμο τους τιμώρησε αφού πέθαναν...... στον επουράνιο όμως τους χάρισε τα καλά του παραδείσου!
Με το θάνατό τους κατάλαβαν οι υπόλοιποι πιστοί ότι ψέματα στο χώρο δε θα πρέπει να υπάρχουν! όμως ο θάνατος αυτός ως τιμωρία για τα ανθρώπινα μάτια φυσικά και είναι και αυστηρός. Ο Θεός είναι δίκαιος δεν είανι άδικος! σίγουρα λοιπόν τους πήρε κοντά του (κατά αυτόν τον τρόπο είναι μάρτυρες)
Το ότι πέθανε και η γυναίκα του ενισχύει την άποψη μου? Εάν δεν πέθαινε θα έμενε πίσω και στο υπόλοιπο της ζωής της για να θρηνεί το χαμό του άνδρα της από έναν αυστηρό έως κακό Θεό! Έτσι τους πήρε μαζί και να σαι σίγουρος ότι οι άνθρωποι αυτοί άτυχοι στα μάτι του γήινου κόσμου δεν είναι τίποτα άλλο παρά τυχεροί που κέρδισαν με τη θυσία τους τον επουράνιο κόσμο!
Πρέπει φίλε μου να καταλάβεις κάτι! για τον αληθινό Χριστιανό το πέρασμα σε αυτόν εδώ τον κόσμο είναι σύντομο και δεν είναι τίποτα άλλο παρά η δοκιμή, οι εξετάσεις, για τον επουράνιο κόσμο! Τι είναι 50-100 χρόνια εμπρός στην αιωνιότητα?
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ελα ντε ... να πανε να οργωνουν , να σπερνουν , να περιμενουν να βρεξει να γινουν τα σπαρτα ,να θεριζουν ... αγχος ... αστα να πανε ... ησυχασαν ... βρε δεν παμε και εμεις να τα δωσουμε ολα στο παπα-Τσακαλο να ησυχασουμε ...

Άστον αυτόν! παρέα με τους βελζεβούληδες θα τη βγάλει στην άλλη ζωή!
Αν θες μπορείς κάτι απλό............ μια επίσκεψη σε ένα γηροκομείο ή ορφανοτροφείο, με το κατιτίς (ότι μπορείς), θα ήταν ότι καλύτερο! αλλά και χρήσιμο!
Επίσης να σαι καλά!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy