ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Neda
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2008, 09:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πλανήτης αλλάζει εδώ και χρόνια.
Μαζί του αλλάζουν και τα παιδιά του, οι άνθρωποι.
Η "τάση" αλλαγής που προκύπτει τις τελευταίες δεκαετίες είναι η αφύπνιση.
'Πιο έντονη από ποτέ.
Πιο ζωντανή και πιο κοντά σε όλους μας από νεαρότερη ηλικία σε σχέση με την αφύπνιση (την όποια αφύπνιση) κατάφεραν να κερδίσουν οι γονείς μας.

Ο σκοπός των αφυπνισμένων ανθρώπων στην παρούσα φάση είναι να περιβάλλουν την φύση με αγάπη ερχόμενοι σε επαφή με τα συναισθηματικά επίπεδα του πλανήτη.

Ξυπνούν μέσα μας ιδιαίτερες αναζητήσεις, αναμνήσεις και νοσταλγίες που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Εμφανιζόμαστε πιο αισθαντικοί από τους γηραιότερους και αναλυτικοί.

Όλα αυτά τα επίπεδα εκφράσεων της Γης (αλλά και τα δικά μας μαζί της) θα περάσουν από στάδια μετάλλαξης.
Οι καταγραφές αυτων των σταδίων αντιμετωπίζονται είτε θετικά είτε αρνητικά ανάλογα με το επίπεδο έκφρασης και αφύπνισης που βρίσκεται ο κάθε ένας ατομικά.

Θα ήθελα λοιπόν απλά, με την απάντηση μου, να προσπαθήσω να αποτρέψω κάθε σκέψη φόβου ή ανησυχίας, κάθε σενάριο καταστροφής και αν μπορούσα να φωνάξω το ήδη σε όλους μας γνωστό πως:
Ο φόβος δημιουργεί αλυσιδωτά γεγονότα που τοξινώνουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας!

Γιαυτό στέλνουμε όλη μας την αγάπη στον πλανήτη, στους συνανθρώπους μας και κυρίως στον ευατό μας και τον μικρόκοσμο μας ώστε η "μετάλλαξη" αυτή να είναι όσο το δυνατό πιο ομαλή!

...στο πνεύμα του νερούΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2008, 12:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Neda, δεν υπάρχει κανένας λόγος
η περιθώριο για αποτροπή της έλευσης του νέου ανθρώπου,
όσο κι αν το πολεμάνε ή προσπαθούνε να το χειραγωγήσουνε
κάποιοι.
Η επόμενη φάση του ανθρώπου είναι προορισμένη και ακέραια
όσο τίποτε άλλο μέχρι σήμερα. Γι αυτό και δεν ελέγχεται.
Μιλάμε όμως για μια τελειότητα που δείχνει υποσχόμενη ότι
θα ερθεί με τον νέο άνθρωπο. Μια ιδανική κοινωνία.
Πρέπει να είμαστε κι εμείς σε αυτό το επίπεδο, αλλοιώς, οι
συγκυρίες θα μας εξαφανίσουν, καθώς όταν έρχεται το νέο, φεύγει
το παλιό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 11:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα λοιπόν απλά, με την απάντηση μου, να προσπαθήσω να αποτρέψω κάθε σκέψη φόβου ή ανησυχίας, κάθε σενάριο καταστροφής και αν μπορούσα να φωνάξω το ήδη σε όλους μας γνωστό πως:
Ο φόβος δημιουργεί αλυσιδωτά γεγονότα που τοξινώνουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας!

Αγαπητέ Neda, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτές τις 2 προτάσεις σου!
Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 13:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι έτσι οταν θα έρθουν αυτά που προσβάλλουν τον άνθρωπο,
και σκοπεύουν στο να τον υποδουλώσουν και μετατρέψουν σε ζώο,
κανείς δεν θα αντιδράσει...
Κοινώς, όπως με τον λύκο,φωνάζουν όλοι, κι όταν έρθει,
θα αρπάξει τα πρόβατα... Και πέραν της απομάκρνσης του ταμείου,
ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...
Φίλε μου D I, κλείνοντας τα μάτια, δεν κερδίζεις τίποτα...
Το επίπεδο θα γίνει μόνο του και όταν γίνει δεν θα είναι αυτοί που
νομίζουν ότι θα είναι... Δεν κλείνεις θέση σε πούλμαν, ή σε θέατρο,..Κατά το την υπογραφή και...προσέχουμε που τι βάζουμε...
Και φυσικά, ας σταματήσουν τα ψώνια που νομίζουν ότι έχουν κλείσει
με την Νέα Εποχή, να νοιώθουν γκλαμουριά...Μη φάτε θα έχουμε γλαρόσουπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 22:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Εντάξει, αγαπητέ trexagireve.
Να σου χαλάσω χατήρι εγώ;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 23:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανουμε και χούμορ αγαπητέ D Incubus;
Ξέρεις τη θέση μου περί πρόωρων επίδοξων να
μας βοηθήσουν για το καλό μας να γίνουμε σκλάβοι,
είτε άμεσα με τη φτώχεια που απλώνεται στον κόσμο
και θυμίζει μεσαίωνα, με τα αντίστοιχα πολιτεύματα
και τον σκοταδισμό που τα συνοδεύει...
Αυτό το επίπεδο που θα έρθει φίλε, δεν θέλει βοήθεια
από κανέναν... Είναι τόσο δυνατό, που θα σαρώσει τα πάντα,
όταν ξεκινήσει. Ότι ξεκινάει αγνά έχει δρόμο καλό μπροστά του....
Κανείς δεν θα μπορέσε να το σταματήσει, οπότε δεν χρειάζεται,
επαναλαμβάνω, βοήθεια. Ας το ζήσουμε, αντί να το στησουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2008, 09:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την γνωρίζω, αγαπητέ, την θέση σου όπως νομίζω πως κι εσύ γνωρίζεις την δική μου.
Αυτό στο οποίο προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη και βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα είναι στο τι πιστεύουμε για τις επερχόμενες αλλαγές και πως τις βλέπουμε.

Μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις πάρει με "κακό μάτι" διάφορες προσπάθειες και τους έχεις αποκλείσει την πιθανότητα να στοχεύουν στην ευημερία της ανθρωπότητας και στην πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου.
Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες οργανωμένες προσπάθειες οι οποίες θα στοχεύουν όχι τόσο στο να προξενήσουν βλάβη στον άνθρωπο αλλά στο να έχουν μια ωραία βιτρίνα ώστε να καλύψουν τα συμφέροντα των ανθρώπων που βρίσκονται πίσω από αυτές με οποιοδήποτε κόστος αλλά δεν είναι όλες έτσι.

Για να ξέρουμε τα κίνητρα - παρόλο που λίγο ή πολύ στα ανθρώπινα κίνητρα ελοχεύει σχεδόν πάντα η ιδιοτέλεια - θα πρέπει να είμαστε ανοιχτοί να γνωρίσουμε και να κατανοήσουμε τα βασικά σημεία της προσπάθειας αυτής.
Εάν την αντιμετωπίσουμε με κάποια προκατάληψη ή με αρνητικότητα προτού την προσεγγίσουμε τότε είναι πολύ πιθανόν να προσπεράσουμε ό,τι καλό έχει να μας δώσει και να εστιαστούμε σε διάφορα αρνητικά σημεία τα οποία δεν υφίστανται στην πραγματικότητα αλλά γεννιούνται μέσα μας μόνο από τον δικό μας φόβο ή την δική μας άρνηση.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2008, 09:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άσχημο στην περιπτωση αυτή, φίλε D Incubus,
είναι ότι γνωριζω απο πρώτο χέρι αυτές τις προσπάθειες
που δήθεν θέλουν το κλό των ανθρώπων και εννοούν καθαρά την
πνευματική και προσωπική του άποψη , ώστε να την υποτάξουν...
Κι επειδή πέραν απο τους όποιους ύποπτους σκοπούς τους, ο άνθρωπος, έχει τη φθορά ακόμη στο αίμα του, οι σκοποί και το έργο των
διαφόρων ευαίσθητων οργανώσεων και λοιπών ανθρωποφιλικών, περιβαλλοντικών, κλπ, φορέων,έχουν πλέον ξεφύγει και ο ρόλος
τους αφορά στην καθοδήγηση των εξελίξεων,δημιουργώντας, σαν άλλοι
νεόπλουτοι, ένα μωσαικό προτάσεων και λύσεων, που συχνά είναι για
τά μάτια του κόσμου και μόνο...Και τότε αναρωτιέσαι τι κρύβεται
από πίσω...
Έχω ζήσει απο κοντά φιλοδοξίες και ηγεμονισμούς ηγετίσκων
της πεντάρας, που μέσα απο κάποιο φορέα, σωματείο, σύλλογο,
πολιτιστικό και όποιο άλλο,προσπαθούν να βγάλουν όλα
τα απωθημένα της προηγούμενης ζωής τουε, ώστε να δικαιωθούν,
ώς άτομα...
Το αγνό και καλό φίλε μου, γίνεται μόνο του, χωρίς να λέω ότι πρέπει
να αδιαφορύμε γι αυτό. Απλά όπου ανακατεύθηκε ο άνθρωπος μέχρι
τώρα, ζημιά έκανε. Ας αφήσουμε και κάτι να γίνει από την ίδια τη
φύση του ανθρώπου. Γιατί θα γίνει και όποιος της εναντιωθεί, είναι
βέβαιο ότι θα ανήκει στους χαμένους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2008, 11:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι γνωρίζεις από πρώτο χέρι κάποια πράγματα για ορισμένες προσπάθειες.
Από την άλλη όμως, κι εγώ μπορεί να γνωρίζω από πρώτο χέρι ορισμένα πράγματα που επιβεβαιώνουν την άποψη μου.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει τις απόψεις του οι οποίες ενδέχεται να βασίζονται σε κάποια βιώματα, σε κάποιες εμπειρίες του οι οποίες κάτι τον διδάσκουν.
Όμως θεωρώ πως είναι άδικο να είμαστε αντίθετοι προς κάθε νέα προσπάθεια επειδή η μέχρι τώρα εμπειρία μας μας έχει δείξει ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι πίσω από μια νέα προσπάθεια κρύβουν την επιθυμία τους για ικανοποίηση των δικών τους συμφερόντων.

Τα πράγματα δεν είναι πάντοτε τα ίδια κι ούτε θα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με τα ίδια μέτρα και σταθμά.
Πάντα υπάρχει κάτι διαφορετικό το οποίο θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας και να προσεγγίσουμε ώστε να έχουμε και την κατάλληλη στάση.
Ίσως είναι δύσκολο να βρούμε μια προσπάθεια υγιή κι ωφέλιμη για την πνευματική ανάταση του ανθρώπου όμως δεν είναι απίθανο.
Στις 10 μπορεί η 1 ή οι 2 να είναι αρκετά υγιείς και φωτεινές.
Ας μην τις βάλουμε μαζί με όλες τις υπόλοιπες στο ίδιο τσουβάλι.

Στο κάτω - κάτω, στο κουτί της Πανδώρας έμεινε η Ελπίδα.
Αν την χάσουμε κι αυτήν...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2008, 12:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus, οι θέσεις σου με βρίσκουν
απολύτως σύμφωνο, αν και όπως ξέρεις καχύποπτο...
Συμφωνώ και για το ότι πρέπει να γίνονται προσπάθειες
και να μην χαθεί η ελπίδα. Απλά όπου ακούς πολλά κεράσια,
πάρε μικρό καλάθι...
Επι της ουσίας, πάντως όλα ΄γυρω δέιχνουν ότι ο άνθρωπος
ζει ένα τέλος εποχής και έρχεται κάτι καινούργιο. Πιστεύω ότι
θα είναι φοβερά ανατρεπτικό για την υπάρχουσα λογική και
γνώση...Και οι άνθρωποι ειναι αυτοί που δειχνουν ότι έρχεται
κάτι καινούριο. Όχι κάτι έντονο, όπως ο Μάης του'68,
αλλά σίγουρα επαναστατικό, έστω με την ειρηνική μορφή της
επανάστασης του Γκάντι. Το συγκρίνω, γιατί πλέον έχει γίνει
συνείδηση στους ανθρώπους να ζητάνε περισσότερα ποα όσα έως
τωρα ζητούσαν απο τη ζωή. Κι αυτό είναι προάγγελος του αύριο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
petros1961
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 13:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους petros1961  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει περάσει πολύς χρόνος από τότε που άνοιξα αυτό το θέμα. Το θυμήθηκα και το συσχέτισα με το θέμα που τώρα τελευταία τρέχει στα μέσα ενημέρωσης. Το θέμα του 2012. Κάποιοι μιλάνε ότι η ανθρωπότητα δεν θα καταστραφεί , αλλά θα γίνει μια νέα αρχή, προς ένα ανώτερο επίπεδο. Πιστεύω ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο το ένστικτο του ανθρώπου θα το αισθανθεί πολύ πριν.
Εσάς το ένστικτο σας τι σας λέει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 17:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου φίλε petros 1961, πιστεύω ότι έχεις
δίκιο στο ότι κάτι γινεται με τον άνθρωπο...Ότι
ανεβαίνει επίπεδο είναι σίγουρο, ακόμη κι αν δεν μπαίνει
σε χρονολογίες και ημερομηνίες, βλέπω ότι υπάρχει μια
αλλαγή και θεωρώ ότι ζούμε το τέλος μιας εποχής και την
αρχή μιας νέας...
Θα γίνει πιστεύω,όσο βίαια αλλαγή κι αν είναι να έρθει ή ήρεμη,
λόγω του οτι δεν θέλουμε να αφήσουμε το επίπεδο που είμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 20:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι'εγώ, αγαπητέ petros1961, θεωρώ ότι η πορεία του ανθρώπινου γένους τείνει προς μια υπερανθρώπινη σφαίρα κοσμικής συνείδησης.

Αν το αρνηθούμε αυτο, τότε είμαστε αναγκασμένοι να πιστέψουμε ότι ο άνθρωπος είναι μια στατική οντότητα, που ξεχειλίζει από σοφία και λάμπει από ομορφιά και δεν χρειάζεται καμιά τελειοποίηση.

Η ανθρωπότητα έχει φθάσει σήμερα σε σταυροδρόμια, όπου υπάρχει κίνδυνος να γίνει κατάχρηση της υψηλής της διανοητικότητας, αφού, αντί να χρησιμοποιείται το ανθρώπινο πνεύμα σε δημιουργικούς σκοπούς, έχει εξωθηθεί σε μια μανία καταστροφής.

Ας ελπίσουμε, ότι η κατάσταση αυτή είναι μεταβατική και ότι δεν αποτελεί τίποτε άλλο, από ένα επώδυνο στάδιο στην ανέλιξή μας.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 22:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω φίλε Τρεχαγύρευε θα σου πω αμέσως που εντοπισα πιθανώς πλάνες επιρροες
quote:
τα απωθημένα της προηγούμενης ζωής τους, ώστε να δικαιωθούν,
ώς άτομα...

quote:
υπερανθρώπινη[b] σφαίρα [b]κοσμικής συνείδησης.
Πρόσεξε τις επιλογές των λέξεων κ πες μου τι βλέπεις.. υπάρχουν ή δε υπάρχουν επιρροές? Στα τα δικά σου κιόλας λόγια..

quote:
Εσάς το ένστικτο σας τι σας λέει.

Το ενστικτό μου μου λέει πως αν η ανθρωπότητα ανεβεί επίπεδο θα πάψουν οι πόλεμοι.Και αν πάψουν οι πόλεμοι ο πληθυσμος της γης θα αρχισει να ανεβαίνει ασταμάτητα. και αν ο πληθυσμος της γης αρχισει να αναβαίνει ασταμάτητα θα ξαναρχίσουν οι πόλεμοι(εκτός κ αν υπάρχουν εθελοντες που να θέλουν να ζήσουν στον Άρη).
Εσένα το ενστικτο σου τι σου λέει?
Όλα στη θεωρία καλα είναι..

quote:
Στο κάτω - κάτω, στο κουτί της Πανδώρας έμεινε η Ελπίδα.
Αν την χάσουμε κι αυτήν..

Και γιατι η ελπίδα να πάει σε κάποιο κίνημα/οργάνωση?
Χρειαζόμαστε ειδικούς ινστράκτορες για να μας κάνουν χρήσιμους κ σωστούς ανθρώπους? Χμμ..

Συγνώμη για τον αρνητισμό παιδιά.. αλλα είμαι υποχρεωμένος να πω την άλλη αποψη

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 18:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε φίλε Dr Jeckyl & Mr Hude,η εξέλιξη θα
συντελεστεί, απλά, κάποιοι θα πάνε μπροστά και κάποιοι
θα μείνουν πίσω...Δεν είναι αρνητισμός η ..εμπειρία....
Όλοι έχουμε κακή πείρα απο ιδεολογίες και την εφαρμογή
της...Αυτό οφείλεται καθαρά στο ότι δεν είμαστε έτοιμοι,
διανοητικά...Αλλά σύντομα θα γίνει η αλλαγή του ανθρώπου
κι όσοι την εννοήσουν θα ζήσουν καλύτερα στον επόμενο κόσμο...
Κάτι που όλοι ξέρουμε ότι θα γίνει, όπως έχει γίνει μέχρι τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 19:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ είμαι απαισιόδοξος, πιστεύω ότι οδεύουμε με μαθηματική, αν όχι γεωμετρική, πρόοδο προς την καταστροφή.
Η φύση δε θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια να παρακολουθεί τον κατ' εξακολούθηση βιασμό της.
Η χλωρίδα και η πανίδα που συνεχώς καταστραφούμε, δεν είναι δικά μας! της ανήκουν και όπως σε εμάς δε μας αρέσεις να μας κάνουν κακό, ούτε και στη φύση αρέσει.
Θεωρώ λοιπόν δεδομένη την καταστροφή του ανθρώπου από τη φύση εκτός και εάν προλάβει ο ίδιος με έναν τρίτο παγκόσμιο πόλεμο.
Είναι γεγονός ότι κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά! Αυτοί λοιπόν που έχουν την τύχη μας στα χέρια τους, δηλαδή τη διαχείριση, είναι τα ξερά! εμείς ως χλωρά δεν έχουμε την παραμικρή ελπίδα για αναστροφή αυτής της κατάστασης με δικά μας μέσα! Απλά, παθητικά παρακολουθούμε!...........η δύναμή μας δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί τους γιατί βρίσκεται στο νού μας και όχι στα χέρια μας, ίσως να τη χρησιμοποιήσουμε και στα χέρια όταν θα μπορούμε........αλλά τότε θα είναι μετά το τέλος.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πές με αισιόδοξο ή θετικιστή, φίλε μου europaios2,
αλλά, πιστεύω ότι ο κόσμος έγινε για τον άνθρωπο, δεν
μπορεί να πετάξει πέρα τον άνθρωπο, σαν άχρηστο....
Στο επόμενο επίπεδο που συζητάμε,θα δούμε μια άλλη γη,
ένα άλλο κόσμο που προκειται να ρθει...
Αυτό περιγράφουν όλες οι θρησκείες και οι θρύλοι του κόσμου για
το μέλλον του ανθρώπου...Αυτό και θα γίνει. Ο άνθρωπος είναι
ο κύριος αυτού του πλανήτη, εκ κατασκευής.Αλλά μιλάμε για
μια μεγάλη αναμενόμενη αλλαγή. Μια ανατροπή σε πολλά έως
τώρα δεδομένα και αυτό απαιτεί μεγάλη υπέρβαση και βίαιες
ανακατατάξεις...
Αναμένονται τέτοιες καταστάσεις και αυτό έχει να κάνει με
το ποιοί θέλουν πραγματικά να ανέβει επίπεδο η ανθρωπότητα....
Θα φανεί ποιά πλευρά εκπροσωπεί ο καθένας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H βίαιη αλλαγή μπορεί να έχει επιτυχία μόνο για αυτόν που έχει και τα εφόδια ή όπλα αν θέλεις........Πιστεύεις ότι ο καλός άνθρωπος έχει αυτά τα μέσα?
Σε όλα τα κράτη μηδενός εξαιρουμένου κυβερνάνε "οι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν"! μαριονέτες στα χέρια της λέσχης του Μπίλντεμπεργκ.......για ποια νίκη μιλάς? Αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι θες δε θες, θα τρως τα κουκούτσια τους και συ και γω!.........και αυτά χάρη κάνουν και μας τα δίνουν.......
Για να έρθει η αλλαγή θα πρέπει πρώτα να ξυπνήσει ο κόσμος και αυτοί δεν είναι ηλίθιοι για να συνηγορήσουν..........είναι απέναντί μας.........γι' αυτό βλέπουμε τόσα βόδια γύρω μας, γιατί δεν είμαστε στη γη του ανθρώπου αλλά στη γη του βοδιού!

Και για του λόγου το αληθές οι χαρούλες που κάναν όλοι επειδή βγήκε ο Ομπάμα! Και? χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι! η πρώτη δουλειά που έκανε η κυρία Ομπάμα και τα Ομπαμάκια ήταν να διαλέξουν ντεκορατέρ για το νέο τους σπίτι! ...............και τα βόδια.........δώστου συναυλίες.......γαβ γαβ νιάου νιάου μούυυυυ-μπέεεεεεεεε γκουτσ γκουτσ.....κακακακαάαάααααα...........

Τι να πω?........ΚΑΗΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 18/01/2009 21:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου europaios2, οι αλλαγές που γίνονταν
μέχρι τώρα, δεν είχαν public image promoter....Ότι
γίνονταν φυσικά, έπαιρνε τον δρόμο του..Τα φτιαχτά,
συνήθως αποτυχαίνουν...Όπως τα τωρινά, η αναταραχή που
επικρατεί στον κόσμο είναι καθοδηγούμενη.Υπάρχουν οργανώσεις
που παλεύουν κυριολεκτικά να κρατάνε τον κόσμο σε
αναταραχή και σε ύπνωση συγχρόνως...Γίνεται φοβερή δουλειά,
δεν μπορεί να τους αδικείς....
Όσο για τον καλό άνθρωπο ή σκέτα άνθρωπο, ναι πιστεύω ότι
θα περάσει αυτή τη δοκιμασία, θα προχωρήσει, όπως έχει
προοριστεί να πράξει....
Γι αυτό λέω ότι στο τέλος υπάρχει happy endinhg...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τους αδικώ! όντως έχουν κάνει φοβερή δουλειά!............το πως θα ανατραπούν δε βλέπω.................στα καλά καθούμενα?......δεν πρέπει πρώτα να μεταμορφωθεί το ανθρωποειδές?........και πως θα γίνει αυτό?..........ίσως στο μέλλον......αλλά έτσι έλεγαν και άλλοι πριν από εμάς........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 15:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι φίλε μου ότι αυτοί που ευαγγελίζονται
Νέες Εποχές και δήθεν νέο άνθρωπο,εμποδίζουν στην ουσία
την άνοδο στο επόμενο επίπεδο που είναι και το θέμα μας...
Αυτί είναι οι πολέμιοι της αλλαγής του επιπέδου και αυτοί
παριστάνουν τους υπέρμαχους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 21:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Η παρουσία του ανθρώπου πάνω σ'αυτόν τον πλανήτη αποκτά τη σημασία της, μόνο όταν την δούμε μέσα στην προοπτική της εξελικτικής πορείας.

Ο άνθρωπος προήλθε από τη βιολογική τάξη των Πρωτευόντων και συνεχίζει την άνοδό του προς μια διαρκώς ανώτερη βιολογική βαθμίδα και μια διαρκώς ανώτερη συνείδηση.

Η εξέλιξη και η ανάπτυξη του ανθρώπου τείνει ολοένα προς το αφηρημένο.

Όταν ο πρωτόγονος άνθρωπος δημιούργησε την μυθολογία, τη θρησκεία, τα μαθηματικά, την αστρονομία, τη μουσική και τις καλές τέχνες, έγινε πραγματικός άνθρωπος.

Δεν πρέπει να μας διαφεύγει ούτε στιγμή, ότι αφηρημένο δεν σημαίνει οπωσδήποτε μη πραγματικό.

Οι μαθηματικοί τύποι του Αϊνστάϊν δεν είναι εύκολο να κατανοηθούν, με την αφαιετικότητα που τους χαρακτηρίζει, κι'όμως, αποτέλεσαν τη βάση της ατομικής βόμβας, που είναι μια τρομακτική πραγματικότητα.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 22:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λές περί εξέλιξης και
διαδικασιών λειτουργίας αυτής, φίλε Κηφεύς.....
Χρησιμοποιήθηκαν πολλά μέσα για να επιτευχθεί η εξέλιξη,
αλλά το θέμα ήταν και είναι η εξέλιξη.Αυτή προχωρά τον
άνθρωπο και τον πάει εκεί που είναι να φτάσει.Τα επι μέρους
στάδια, δεν μπορούν να εμποδίζουν την εξέλιξη του...
Δεν μπορει να προχωρά κανείς, κουβαλώντας αλυσίδες με
βάρη, απο άλλες εποχές...
Ο Χριστός και χωρις παρεξήγηση, είχε πει, ότι "νέο κρασί σε νέα
ασκιά" και φυσικά εννοούσε ότι παλιά μυαλά δεν μπορούν να δούν
τη νέα πραγματικότητα, όπως αυτή έχει μεταλλαχθεί με προηγούμενες
κινήσεις...Έτσι , κάποιοι άνθρωποι κάθε εποχής, ανοίγουν το δρόμο
για το επόμενο στάδιο της εξέλιξης...Επώνυμοι ή ανώνυμοι, η πρόοδος
συντελείται...
Πάντως, ειλικρινά πιστεύω, ότι όπως ο άνθρωπος έφτασε εδώ που έφτασε,
θα προχωρήσει και στην επόμενη φάση του,που θα είναι μεγαλύτερης
αλλαγής απο ότι οι έως τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 23:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου, αγαπητέ trexagireve και δεν βλέπω να διαφωνούμε επί της ουσίας.

Το πολύ-πολύ να το προαεγγίσω με μία ελαφρά διαφορετική τοποθέτηση.

Ο άνθρωπος, κάποτε, ήταν αναγκασμένος να αρχίσει από το μηδέν και, με τη φαντασία και τη διανοητική άσκηση να επινοήσει και ν'ανακαλύψει το καθετί, όπως ακριβώς ένα παιδί.

Και ήταν πραγματικά ένα παιδί, μέσα στο νέο αυτό βασίλειο του ανθρώπινου γένους.

Όταν, τελικά ο άνθρωπος κατάλαβε ότι ήταν προικισμένος με μιαν αθάνατη συνείδηση και με μια ψυχή, ανακάλυψε ξαφνικά τον εαυτό του σαν να είχε κοιτάξει μέσα σ'έναν καθρέφτη, για πρώτη φορά, και είχε δει το είδωλό του.

Τα ζώα ζουν μόνο το παρόν.Ο άνθρωπος όμως ανακάλυψε ότι μπορούσε να ονειροπολήσει για το μέλλον του.

Τα όσα συντελούνταν στη φύση, με τους ανέμους, τις βροχές και τους κεραυνούς, τα εξήγησε σαν πράξεις θεών και γεννήθηκε έτσι η μαγική λατρεία και η θρησκεία. Καμιά σημασία δεν είχε αν οι απόψεις του αυτές αντιπροσώπευαν την αλήθεια ή όχι.

Εκείνο που είχε σημασία ήταν η καινούργια αυτή ικανότητα του ανθρώπου να σκέφτεται αφαιρετικά - να γενικεύει, ν'ανακαλύπτει το άπειρο στο πεπερασμένο, το αιώνιο στο πρόσκαιρο.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 10:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κηφεύς, συμφωνούμε και πάλι απόλυτα
και έτσι είναι,ο άνθρωπος ακολουθεί μια ανάπτυξη
παιδιού σε έφηβο, ενήλικα,με προοπτική να πετύχει
αυτά που ένα παιδί δεν μπορεί να πετύχει, αλλά μπορεί
ο ενήλικας...Αυτή η ενηλικίωση του ανθρώπου, εννοείται
ότι είναι προγραμματισμένη και προορισμένη..Αφήνοντας πίσω
τα παιδικά λάθη,τις εφηβικές επιπολαιότητες, ο νέος άνθρωπος
καλείται να σταθεί σε ένα ύψος, που λόγω του ότι δεν υπάρχουν
άλλα παραδείγματα, πρέπει να ανακαλύψει..Αρκετά δύκσολο, αν
και το πνεύμα στέκεται αμέριστος συμπαραστάτης αι βοηθός...
Φτάνει να το ακούμε και να μην μπερδευόμαστε απο φωνές άλλες
μέσα μας, που μιλάνε για τις ανάγκες της ύλης...Που μπορούμε
να φτάσουμε σε πνευματική ωριμότητα, αν δούμε το ακριβές του
πνεύματος και το μερικό της ύλης...
Σήμερα, ο άνθρωπος έχει απομυθοποιήσει όλες σχεδόν τις έννοιες
ταμπού, γι αυτό και τώρα μπορεί να δει..Πρέπει να δημιουργηθεί
έτσι, το κατάλληλο περιβάλλον, χωρίς βιοτικές μέριμνες, ώστε να
αναπτυχθεί το πνεύμα στο επίπεδο που θα μας βοηθήσει να ανεβούμε
κι εμείς το αναμενόμενο επίπεδο μας, το οποίο πιστεύω, θα είναι
τόσο ανώτερο, που θα χρειαστούν δυνατές συγκρούσεις για να
απελευθερωθούμε απο το τωρινό...Η καθεστυκία τάξη, έχει δημιουργήσει
τους αμυντικούς της μηχανισμούς, όπως κι αυτούς της επικράτησης
της, σε ια εποχή που δεν της ανήκε....
Εδώ, όποιος είναι παο την εποχή που έρχεται, θα μείνει κι όποιος
ανήκει στο παλιό, θα φύγει μαζί του...¨Ετσι, θα καθαρίσει και το
επόμενο επίπεδο απο ότι έχει σχέση με το τωρινό, όπως κι εμείς
δεν έχυμε καμία σχέση, σαν εξέλιξης αποτέλεσμα εννοώ, με την
προηγούμενη εποχή..Των γονιών μας, ας πούμε για παράδειγμα..
Βλέπουμε λοιπόν, ότι η βίαια σχεδόν σύγκρουση του παλιού με το
νέο, είναι δυνατή...Εμπεριέχει παγίδες, ίνα πλανηθούν ακόμη
κι οι ικανοί...
Είναι μεγάλη η αλλαγή επιπέδου που θα συντελεστεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 12:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φτάνει να το ακούμε και να μην μπερδευόμαστε απο φωνές άλλες
μέσα μας, που μιλάνε για τις ανάγκες της ύλης...Που μπορούμε
να φτάσουμε σε πνευματική ωριμότητα, αν δούμε το ακριβές του
πνεύματος και το μερικό της ύλης...
Σήμερα, ο άνθρωπος έχει απομυθοποιήσει όλες σχεδόν τις έννοιες
ταμπού, γι αυτό και τώρα μπορεί να δει..Πρέπει να δημιουργηθεί
έτσι, το κατάλληλο περιβάλλον, χωρίς βιοτικές μέριμνες, ώστε να
αναπτυχθεί το πνεύμα στο επίπεδο που θα μας βοηθήσει να ανεβούμε
κι εμείς το αναμενόμενο επίπεδο μας, το οποίο πιστεύω, θα είναι
τόσο ανώτερο, που θα χρειαστούν δυνατές συγκρούσεις για να
απελευθερωθούμε απο το τωρινό...

Σωστό, αγαπητέ trexagireve.

Ο Μπαλζάκ γράφει , ότι « η κοινωνία αρχίζει από την αφαιρετική σκέψη ».

Ο άνθρωπος έχει επίγνωση του ότι σκέφτεται, και ο ανθρώπινος νους είναι ικανός να μελετήσει τον εαυτό του , διαφοροποιώντας τον έτσι , για μια ακόμα φορά, από τα ζώα .

Ο άνθρωπος άρχισε κάποτε να παρατηρεί τον ήλιο , το φεγγάρι και τ’αστέρια , να προσέχει τις καιρικές μεταβολές και να επωφελείται από τις παρατηρήσεις αυτές .

Η εξέλιξη είναι πριν απ’όλα ανάπτυξη του λογικού και επέκταση του συνειδέναι , παρά μυϊκή ανάπτυξη . Στην «εφηβική ηλικία» της εξέλιξής του , στην ηλικία του όμο σάπιενς , έφθασε ο άνθρωπος μόνο όταν άρχισε να σκέφτεται με αφαιρετικούς συλλογισμούς .

Η βιολογική εξέλιξη είχε εγγράψει πια ένα «έμφυτο» πρόγραμμα στα ανθρώπινα αυτά πλάσματα με τα μακριά σαν χαίτη μαλλιά και τα λαμπερά μάτια . Ήταν φανερό τώρα , ότι ο εγκέφαλός τους θα τους έδινε τη δύναμη να κυριαρχήσουν κάποτε στον πλανήτη και ν’αναζητήσουν μάλιστα δρόμους προς τ’άστρα .

Στο μεταξύ το Ρολόϊ του Γαλαξία εξακολουθούσε να χτυπά και τ’άστρα περίμεναν !

Οι κοσμικοί αιώνες κυλούσαν ο ένας μετά τον άλλο απαρατήρητα και αθόρυβα , επειδή ο Χρόνος τότε αποτελούσε μέρος της Αιωνιότητας !

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 08:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά το θέτεις, αγαπητέ μου Κηφεύς, καθώς,
πρέπει να αφήνουμε πίσω ότι είναι βαρύ για να προχωράμε...
Να αφήνουμε νοοτροπίες και συμπεριφορές που προσβάλλουν τον άνθρωπο,
που ήταν σκοταδιστικες, να βλέπουμε με διόραση που
κάποτε πολεμήθηκε....
Είναι μια άλλη εποχή αυτή που ζούμε, μια εποχή περίεργη
και πρέπει να την καταλάβουμε, γιατί φέρνει δικό της
αέρα κι όσοι δεν το αισθανθούν, ίσως μείνουν πίσω...
Σε κάθε αλλαγή, όπως κι σε αλλαγή επιπέδου, το παλιό φθίνει
και το νέο αυξάνει...
Μπορούμε, όμως, φίλε μου, να εντοπίσουμε αυτή τη νέα εποχή, πέρα
απο ταμπέλες και ορισμούς;Ρωτάω γιατί σαν νέα είναι άγνωστη και
το ίδιο και ο ορισμός της...Δεν μπορούμε ουσιαστικά να την
περιγράψουμε ή να την προβλέψουμε...
Αλλά μπορούμε να την αισθανθούμε, όσοι βγάλουν απο μέσα τους την
λογική που ξέρανε και δούνε μπροστά..Με καθαρό βλέμμα...
Αλλά, τι συμβολίζει, τι δείχνει και που οδηγεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 15:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορούμε, όμως, φίλε μου, να εντοπίσουμε αυτή τη νέα εποχή, πέρα απο ταμπέλες και ορισμούς;Ρωτάω γιατί σαν νέα είναι άγνωστη και
το ίδιο και ο ορισμός της...Δεν μπορούμε ουσιαστικά να την
περιγράψουμε ή να την προβλέψουμε...
Αλλά μπορούμε να την αισθανθούμε, όσοι βγάλουν απο μέσα τους την
λογική που ξέρανε και δούνε μπροστά..Με καθαρό βλέμμα...
Αλλά, τι συμβολίζει, τι δείχνει και που οδηγεί;

Μπορούμε, αν και είναι αρκετά δύσκολο να εξετάσουμε σε όλη του την έκταση το όλο θέμα.

Ας κάνομε όμως μια αρχή ξεκινώντας από την ερμηνεία της έννοιας της "εξέλιξης".

Εξέλιξη είναι η ενέργεια του εξελίσσειν , από το ρήμα εκτυλίσσω . Το ξετύλιγμα , η ανάπτυξη , η κατά στάδια πρόοδος , η μεταβολή , η πορεία που διανύει οιαδήποτε υπόσταση , οι διαδοχικές μορφές με τις οποίες αυτή εμφανίζεται .

Είναι η δύναμη που προέρχεται από την ίδια την ιδιότητα της ουσίας της φύσης να κινεί τον εαυτό της και η οποία σπρώχνει όλα τα δημιουργήματα που βρίσκονται σ’αυτήν και αυτόν τον άνθρωπο ακόμη σε ένα διαρκές ξετύλιγμα των δυνάμεών τους τείνοντας σε μια ατέλειωτη τελειοποίησή τους .

Είναι η σε κάθε στάδιο πρόοδος όλων των δημιουργημάτων του κόσμου , με την εκδήλωση νέων δυνάμεων και ιδιοτήτων που υπάρχουν μέσα σ’αυτά αλλά βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση .

Την έννοια της εξέλιξης των όντων έχουν εκφράσει όλοι οι Αρχαίοι Έλληνες Φιλόσοφοι , αλλά οι Ίωνες την διατύπωσαν με μεγαλύτερη σαφήνεια από όλους , με την ρήση :
« το αγαθόν και το άριστον ύστερον εστί των όλων » .

Ειδικότερα η θεία φύση του ανθρώπου στις ενέργειές της είναι άπειρη και ατέλειωτη .

Η αρχή του πολιτισμού έγινε , όταν μικρές ομάδες ανθρώπων , ανδρών και γυναικών , που περιπλανιούνταν στις άγριες εκτάσεις , ένωσαν τις δυνάμεις τους κι’εγκαταστήθηκαν σε ορισμένους τόπους κατά μεγαλύτερες ομάδες .

Ιδρύοντας χωριά εκεί , αντί να συλλέγει καρπούς και ρίζες από τη φύση , ο άνθρωπος άρχισε να τα παράγει με την καλλιέργεια . Αντί να κυνηγά ζώα , αποφάσισε να τα εξημερώσει και να τα εκτρέφει . Ύστερα απ’αυτό , ακολούθησε η ανταλλαγή και το εμπόριο και αυτό , με τη σειρά του , έφερε την ίδρυση μικρών κα μεγάλων πόλεων .

Η ιστορία και η αρχαιολογία έχουν αναπαραστήσει με ζωηρά χρώματα τους αρχαίους πολιτισμούς , της Μεσοποταμίας , της Κοιλάδας του Νείλου , της Ελλάδας , της Ρώμης , της Κίνας , της Ινδίας , του Μεξικού , του Περού . Οι πολιτισμοί αυτοί γνώρισαν βάρβαρες περιόδους πολέμων , αλλά και φωτεινές εποχές πνευματικής προόδου .

Ο άνθρωπος αναζήτησε την αλήθεια στους αόρατους κόσμους και δημιούργησε τη θρησκεία .

Την αναζήτησε στον ορατό κόσμο και δημιούργησε τις καλές τέχνες και την επιστήμη .

Οι ορίζοντές του πλάτυναν καταπληκτικά και , ψυχολογικά , ήταν τώρα διαφορετικός από τους προϊστορικούς προγόνους του .

Τα άτομα των χημικών στοιχείων που αποτελούν το σώμα μας προέρχονται από τα ηφαίστεια , τις θάλασσες , τον αέρα και τα πετρώματα αυτού του πλανήτη , καθώς και από τον ατμοσφαιρικό ηλεκτρισμό , τον ήλιο και τους αστέρες .

Ίσως αυτό να εξηγεί , το ότι ο άνθρωπος εμφορείται από μια ενορατική αίσθηση του απείρου και της αιωνιότητας – αφού είναι πλασμένος από αιώνια άτομα :

Γράφει ο Teilhard de Chardin : « Ονομάζω κοσμική αίσθηση την κάπως ασαφή συγγένεια που μας συνδέει ψυχολογικά με αυτό το Όλο που μας περιβάλλει » . ( Ι. Τ. de Chardin , “Let me explain” , Λονδίνο 1970 ) .

Σε μια χρονική κλίμακα , που αναφέρεται σε εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια , η παρουσία του ανθρώπινου γένους σ’αυτόν τον πλανήτη υπήρξε εξαιρετικά σύντομη .

Ο άνθρωπος είναι ένα μόνο γράμμα , σε μια φάση της εξέλιξης που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος .

Ο Πίκο ντέλα Μιράντολα όρισε τον άνθρωπο σαν το «ενδιάμεσο ανάμεσα στα πλάσματα , οικείο προς τους θεούς επάνω και κυρίαρχο των όντων κάτω» .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 17:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα σε όσα γράφεις περί εξέλιξης, αλλά,
αυτό όσν αφορά τον κόσμο...Έχω την αίσθηση, ότι έχουμε να κάνουμε
και με μια εσωτερική εξέλιξη του ανθρώπου, ειδικά, ώστε
να πάρει την τελική του μορφή και υπόσταση....Αυτός είναι
και ο λόγος που πιστεύω ότι υπαρχουν τα επιπεδα που ανεβαίνει
ο άνθρωπος...Δεν μπορώ να δεχτώ αυτά τα επίπεδα, σαν σκόρπια
σκαλοπάτια σε ένα αχανές πεδίο...Πιστεύω ότι αν θυμηθούμε
την σκάλα του Ιακώβ, συν τις τάξεις των πνευματικών δυνάμεων,
δεν θα δυσκολευτούμε να κατανοήσουμε μια άλλη εξέλιξη, η οποία
πάει προς πολλές κατευθύνσεις, δίχως να εκφυλίζει την υπόσταση
του όντος...
Το θέμα είναι ότι βλέπω πως αυτή η τελική υπόσταση ενυπάρχει μέσα
στον άνθρωπο, οπότε έχουμε να κάνουμε με μια εξέλιξη παρόμοια
εμβρύου, που ετοιμάζεται να βγει στο φώς...Προφυλαγμένο στη μήτρα
γή, ετοιμάζεται ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει ως ύπαρξη την αιωνιότητα και ως θεός την ολότητα των πάντων....
Αυτά φέρνουν πάλι το θέμα στο επίπεδο που βρισκόμαστε και το
επομενο που πάμε...Πιστεύεις, αγαπητέ Κηφεύς, ότι μπορούμε
να το δούμε, έστω χοντρά, μιας και είναι μια άλλη εποχή, που είμαστε
λίγοι ακόμη και να υποθέσουμε πως θα είναι..
Το λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι το επόμενο επίπεδο, θα είναι πολύ
ψηλότερο απο τις έως τώρα εξελικτικές ανόδους του ανθρώπου....
Θα είναι καταλυτικό για την τελική μορφή και αυτό σημαίνει έντονες
ανατροπές για τον κόσμο..Εσύ τι λές επ αυτού;
Φιλικά, Βαγγέλης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 20:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την αίσθηση, ότι έχουμε να κάνουμε
και με μια εσωτερική εξέλιξη του ανθρώπου, ειδικά, ώστε
να πάρει την τελική του μορφή και υπόσταση....Αυτός είναι
και ο λόγος που πιστεύω ότι υπαρχουν τα επιπεδα που ανεβαίνει
ο άνθρωπος...Δεν μπορώ να δεχτώ αυτά τα επίπεδα, σαν σκόρπια
σκαλοπάτια σε ένα αχανές πεδίο...Πιστεύω ότι αν θυμηθούμε
την σκάλα του Ιακώβ, συν τις τάξεις των πνευματικών δυνάμεων,
δεν θα δυσκολευτούμε να κατανοήσουμε μια άλλη εξέλιξη, η οποία
πάει προς πολλές κατευθύνσεις, δίχως να εκφυλίζει την υπόσταση
του όντος...
Το θέμα είναι ότι βλέπω πως αυτή η τελική υπόσταση ενυπάρχει μέσα
στον άνθρωπο, οπότε έχουμε να κάνουμε με μια εξέλιξη παρόμοια
εμβρύου, που ετοιμάζεται να βγει στο φώς...Προφυλαγμένο στη μήτρα
γή, ετοιμάζεται ώστε να μπορεί να αντιμετωπίσει ως ύπαρξη την αιωνιότητα και ως θεός την ολότητα των πάντων....
Αυτά φέρνουν πάλι το θέμα στο επίπεδο που βρισκόμαστε και το
επομενο που πάμε...Πιστεύεις, αγαπητέ Κηφεύς, ότι μπορούμε
να το δούμε, έστω χοντρά, μιας και είναι μια άλλη εποχή, που είμαστε
λίγοι ακόμη και να υποθέσουμε πως θα είναι..
Το λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι το επόμενο επίπεδο, θα είναι πολύ
ψηλότερο απο τις έως τώρα εξελικτικές ανόδους του ανθρώπου....
Θα είναι καταλυτικό για την τελική μορφή και αυτό σημαίνει έντονες
ανατροπές για τον κόσμο..Εσύ τι λές επ αυτού;

Στην ανθρώπινη μορφή παρατηρούνται τεράστιες διαφορές μεταξύ του πρωτογενούς ανθρώπου μέχρι του θεανθρώπου .

Σε κάθε βαθμίδα εξέλιξης , σημείο προς το οποίο κατευθύνεται το όν , και το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί σκοπός του όντος , είναι η άνοδός του στην επόμενη βαθμίδα .

Επομένως σκοπός του ανθρώπου , είναι η άνοδός του στην επόμενη πνευματική βαθμίδα .

Διότι υπεράνω του ανθρώπου υπάρχουν άπειροι βαθμίδες εξέλιξης , πνευματικής όμως μορφής .

Η γη , σαν περιβάλλον εξελικτικής διαδικασίας , έχει δημιουργήσει ως τώρα ανθρώπους που πλησίασαν το υπερανθρώπινο στάδιο . Ο Πλάτων κατόρθωσε να ανυψωθεί σ’έναν αρχέτυπο κόσμο καθαρών ιδεών . Ο Βούδας γνώρισε «εξ αποκαλύψεως» το άχρονο του σύμπαντος . Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι έδωσε ζωή σε νοερές εικόνες . Ο Μπετόβεν στοχαζόταν με τη μουσική . Ο Αϊνστάϊν ανακάλυψε μια νέα διάσταση στο παλαιό Σύμπαν . Και δεν είναι αυτά , παρά ελάχιστα παραδείγματα ανθρώπων , που βρίσκονταν αιώνες μπροστά από τους συγχρόνους τους , ο καθένας με τον δικό του τρόπο .

Αν αρνηθούμε αυτή την άποψη για τον άνθρωπο , να τον δούμε δηλαδή σαν μια βαθμίδα στην κλίμακα της αέναης προόδου , τότε , η άλλη εκλογή που μας μένει είναι να τον δούμε σαν προϊόν της εξέλιξης του σύμπαντος .

Όσον αφορά στο είδος και τη μορφή που θα έχει αυτό το ανώτερο πνευματικό επίπεδο στο οποίο θα φθάσει σύντομα (κατά τη γνώμη μου),ο άνθρωπος, πιθανόν να το προσεγγίσουμε , αργότερα , με την πρόοδο αυτής της ανάπτυξης του θέματος.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy