ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 14:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 όσον αφορά τις φατσούλες (μιας και δεν έχεις άλλο τρόπο να εκφράσεις το κόμπλεξ σου) απλά τις προσπερνάω...

quote:
Μιλάς για το σύνολο των Λετονών? ή για μια ομάδα άγνωστων λοιπών στοιχείων?

Μιλάω για απόψεις Λετονών από πάρα πολλά κοινωνικά και οικονομικά στρώματα. Δεν παριστάνω την αυθεντία, προσωπικά μου συμπεράσματα καταθέτω. Εσείς απλά αναμασάτε άρθρα.

quote:
Οι Λετονοί δεν είναι παγανιστές και ούτε πρόκειται να γίνουν και εμείς στην αναβίωση των Ολυμπιακών αγώνων στις τελετές αναβιώνουμε τα αρχαία έθιμα όχι την αρχαία θρησκεία. Το ίδιο κάνουν και αυτοί τα έθιμα πρέπει να αναβιώνουνε όταν έχουν γούστο, το να τα μπερδεύεις όμως εσκεμμένα για παραπληροφόρηση και να μιλάς για δήθεν αναβίωση παλαιών θρησκειών σίγουρα είναι πολύ χειρότερο από το στρίψιμο ενός τσιγάρου γιατί στη δεύτερη περίπτωση δεν ξέρεις τι κάνεις και έχεις το ακαταλόγιστο, στην πρώτη όμως?
Άλλο θρησκεία άλλο έθιμο, αλλά πρέπει οι παγανιστές να τα συνενώσουν.........

Εγώ μίλησα σε επιστροφή στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και έθιμα. 'Αλλοι το χαρακτηρίζουν αυτό ως "θρησκεία". Στην ουσία οι νεοπαγανιστές είναι άθρησκοι/άθεοι. Τώρα το ότι υπαρχουν και "φρούτα" που παρουσιάζονται αριστερά και δεξιά στην ανάγκη να φτιάξουνε κομπόδεμα μέσω μιας θρησκείας, αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αυτό το φαινόμενο το έχει και ο χριστιανισμός, είναι θρησκευτικό φαινόμενο - άρα θα υπάρχει και στις προχριστιανικές θρησκείες.

Τελικά τι ορίζεται ως ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ???

Όταν οι λαοί της βαλτικής και της σκανδιναβίας χαρακτηρίζονται "νεοπαγανιστές" επειδή επιστρέφουνε στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και αποτινάσουνε τον χριστιανισμό, αυτό συνεπάγεται πίστη στον Οντιν και τον Θωρ ??? Είναι αυτό σοβαρό επιχείρημα ? Με το ζόρι τους βάζετε "θρησκευτική" ταυτότητα επειδή υπάρχουν και 10 συγκροτήματα με θεματολογία τους προχριστιανικούς θεούς. Ας έμπαινε και κάποιος σας στον κόπο να ρωτήσει για τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις πρωτού αρχίσει να γράφει παπαριές. Σχεδόν όλοι τους έχουνε σελίδα στο myspace, αποχτήστε επιτέλους προσωπική άποψη και σταματήστε να εξαρτάστε από τις παπαριές που σας βομβαρδίζει το παπαδαριό....

Και ξαναρωτώ, μήπως τελικά οι έννοιες έχουνε γίνει ένας απόλυτος αχταρμάς και δεν υπάρχει άκρη ???

Edited by - KERRY KING on 03/10/2008 14:20:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 14:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε KERRY KING

quote:
Νά'σαι καλά φίλε kostakis, θα το πω κι εδώ, πραγματικά απολαμβάνω να διαβάζω τα ποστ σου

Σ' ευχαριστώ θερμά. Άλλωστε και εγώ απολμαβάνω να διαβάζω τα Posts μου. Είναι γεμάτα από απόψεις που ΔΕΝ είναι δικές μου.

Φίλε trexagireve

quote:
Είμαι περήφανος που είμαι ορθόδοξος και Έλληνας, αλλά
περί φυλών, υπάρχει το όριο του ρατσισμού, καλά είναι κανείς
να μην εκτίθεται τζάμπα...

Καλά κάνεις και εγώ μαζί σου για το πρώτο. Για το όριο του ρατσισμού, θα ήθελα να μου πεις πως το προσεγγίζεις εσύ.

quote:
Φίλε Κωστάκη, άστο καλύτερα... Δεν μας συγκινείς... Καμιά
δική σου άποψη και θέση θα μας πεις;... Μην παιδιαρίζεις...

Αυτή είναι η απάντησή σου στα ερωτήματα που θέτω; αρκούντως λακωνική.

Φίλε europaios2, θα ήθελα την τοποθέτησή σου στο ερώτημα που έθεσα, αλλά έβαλες ένα ακόμα ενδιαφέρον αντικείμενο προς συζήτηση

quote:
Άλλο θρησκεία άλλο έθιμο,

Ασφαλώς είναι διαφορετικά πράγματα, εντούτοις οφείεις να παραδεχτείς ότι μέρος των εθίμων προέρχεται από λατρευτικές τελετές ή ακόμα και μέσα από θρηεκσυτικές εκδηλώσεις. Ο γάμος όμως που αναφέρει ο KERRY KING δεν είναι απλό έθιμο, είναι τελετή για κάθε θρησκεία ή δόγμα ή λατρεία και συνεπώς έτσι προσεγγίζεται. Επίσης, θεωρώ ότι άλλο πράγμα είναι η θρησκεία και άλλο η λατρεία, η δική σου γνώμη ποια είναι;
Θα υπενθυμίσω πάντως ότι το topic αφορά σχέση νεοπαγανισμού και νεοναζισμού. Εσείς βρίσκετε κάποια τέτοια σχέση και αν ναι, σε ποια επίπεδα;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 14:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

Βρε καλώς τον!!!

Πούσουνα εσύ βρέ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 16:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε τα χριατιανόπαιδα πως άρχισαν το δούλεμα
μου αρέσει που μιξοκλαινε και παρακαλάνε να επέμβει ο συντονιστής όταν κάποιος λέει κάτι αρνητικό για την θρησκεία τους

και για να μην αρχίσουν πάλι να λένε ότι είμαι νεοπαγάνι και χριστιανομάχος τους λέω ότι για εμένα το μόνο που χρειάζεται είναι μια υπογραφή στο δημαρχείο έτσι αποκτάς τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις προς την πολιτεία
τώρα όσο αφορά την τελετή σίγουρα είναι ποιο όμορφη από το να είσαι μέσα σε τέσσερις τοίχους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 17:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικα φίλε άθεε, είμαι υπέρ του
να κάνουν οι άνθρωποι χαζομαρες, αλλοιώς πως θα
μάθουν... Αλλά το να πιστεύεις ότι σε φοβούνται
κιόλας και μυξοκλαίνε στο πέρασμα σου, καλύτερα να αρχίσεις
να γράφεις κανένα μυθιστόρημα γιατί απο φαντασία έχεις
αυξημένη...
Φίλε KERRY KNG, μου άρεσε και έχεις κάθε δικαίωμα να απόλαυσες τον
γάμο σου, που είναι απο τις πιο ευτυχισμένες στιγμές στη ζωή του ανθρώπου, αλλά ο ενθουσιασμός σου δεν πρόσεξε αυτά που σου
επισήμανε ο φίλος europaios2... Δλδ, δεν αναμασάμε άρθρα, αλλά
απόψεις δικές μας, γιατί άρθρα για τον χριστιανισμό, δεν γράφονται
στις μέρες μας... για παγανισμούς κσι τελετές από όλο τον
κόσμο,΄ομως γράφυνε... Έχει διαφορά... Δεν ενθουσαστήκαμε εμείς
με τελετές που δεν ξέρεις τι λένε, αλλά δέχεσαι ότι σου λένε
ότι λένε.
Και ο ρατσισμός φίλε μου ξεκινά απο τα σκινχεντ και τα στρατιωτικά
μπουφάν. Έχουν ανάγκη όλοι αυτοί οι κομπλεξικοί να βγάλουν
τα απωθημένα τους και συνήθως σε ομάδες των 40 ατόμων τουλάχιστον,
γιατί έτσι κότες που είναι δεν βγαίνει κανείς μόνος του...
Συμφωνούμε ότι οι έννοιες έχουν γίνει αχταρμάς, αφού έφτασες
στο σημείο να μας λές οτι δεν πειράζει που είναι φασιστάκια,
δεν πειράζει που καίνε σπιτια τις νύχτες, αφού δειλοί έτσι όπως είναι, μέρα δεν τολμάνε να κάνουν τίποτα...
Το παπαδιαριό φίλε μου, δεν λέει σε κανέναν τίποτα, όποιος θέλει
κάτι ρωτάει... Αλλού οι ινστρούχτορες και οι προβοκάτορες,άλλού
οι ύποπτοι σκοποί και το ξέρεις, αφού ξέρεις και την δύναμη των
παπάδων, που είναι καμιά...

Αγαπητέ Κωστάκη, πόσα θες να μας τρελάνεις;άποψη σου είναι οι
κατηγορίες εναντίον του χριστιανισμού;θέσεις παιδί μου, δικές σου για ότι πιστεύες εσύ λέμε, έχεις; Ελληνικά καταλαβαίνεις;
Όσο για το όριο του ρατσισμού, τι να σου πώ εγώ δεν ξέρω κανένα
καλό ρατσισμό, εσυ προφανώς ξέρεις.. Κάθε ρατσισμός, δείχνει
πόσο πολιτισμένος είναι κάποιος και πόσο χόχαλος και τσιράκι
των όποιων άλλων που τον χρησιμοποιουν για να περάσουν στην κοινωνία
αυτά που θέλουν και επιδιώκουν.. Το θέμα είναι αν καταλαβαίνει
κανείς ότι τον μανιπιουλάρουν και ότι δουλεύει εναντίον του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 17:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve επιβεβαιώνεις με τον καλύτερο τρόπο το nickname σου...

Πάρε διάβασε την παράγραφο που μου αφιέρωσες με στο τελευταίο ποστ σου και κάνε μου quote τα σημεία των ποστ μου που σε οδηγήσανε σε αυτά τα συμπεράσματα. Εγώ προσωπικά αδυνατώ να σε παρακολουθήσω....

Και για να κλείνει το κομμάτι ρατσισμός (μιας και δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα): Δεν βρίσκω τον λόγο να ντρέπομαι για τα λευκά μου χαρακτηριστικά και δεν βρίσκω τον λόγο να ντρέπομαι να πω ότι μου αρέσει η λευκή φυλή με τα βόρεια χαρακτηριστικά. Δεν αναφέρομαι ούτε σε ανωτερώτητα ούτε σε άλλου τύπου διακρίσεις και προπάντων σε καμμία περίπτωση δεν επικροτώ την βιαιοπραγία για φυλετικούς λόγους. Αν αυτό με κάνει ρατσιστή και με παραλληλίζει με την ΚΚΚ (σύμφωνα με τον europaios2) ή με τους σκινχετζ σύμφωνα μ'εσένα.... πάω πάσο (ή απλά σας λεω ναι και με χαμόγελο, δεν έχω άλλο τρόπο να σας αντιμετωπίσω και δεν το ρισκάρω στην κατάσταση που είστε). Το ότι αυτοί οι λιγοπληθής λαοί γουστάρουνε να παραμείνουνε με τα χαρακτηριστικά των προγόνων τους, εμένα δεν με σοκάρει καθόλου. Άμα θέλεις να το αναλύσουμε κάνε μου παραπομπή στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει στο esoterica και συνεχίζουμε από εκεί την κουβέντα - είμαι σίγουρος πως δεν θα τα καταφέρεις.... Μην αρπαζεστε από λέξεις όμως όλο το εν χριστό αδελφάτο για να δημιουργείτε εντυπώσεις, δεν σας τιμά....

Edited by - KERRY KING on 03/10/2008 17:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 18:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το δικό σου nickname φιλε KERRY KING,
εγώ δεν βγάζω συμπεράσματα, δεν τα θέλω, προτιμώ να έχω
δική μου γνώμη...Δηλαδή για σένα το να ντρέπεσαι ή να βαράς
κόσμο υπάρχει;...Χάθηκε το ισιάδι;Γιατί προτιμάμε την ανηφόρα
και την κατηφόρα;
"Μιλάω για απόψεις Λετονών από πάρα πολλά κοινωνικά και οικονομικά στρώματα. Δεν παριστάνω την αυθεντία, προσωπικά μου συμπεράσματα καταθέτω. Εσείς απλά αναμασάτε άρθρα."
"Εγώ μίλησα σε επιστροφή στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και έθιμα. 'Αλλοι το χαρακτηρίζουν αυτό ως "θρησκεία". Στην ουσία οι νεοπαγανιστές είναι άθρησκοι/άθεοι. Τώρα το ότι υπαρχουν και "φρούτα" που παρουσιάζονται αριστερά και δεξιά στην ανάγκη να φτιάξουνε κομπόδεμα μέσω μιας θρησκείας, αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αυτό το φαινόμενο το έχει και ο χριστιανισμός, είναι θρησκευτικό φαινόμενο - άρα θα υπάρχει και στις προχριστιανικές θρησκείες."
Φίλε μου έχω δεχτεί ότι μιλάς με αγνή καρδιά και ότι δεν είδες πίσω
από τις κουρτίνες... Αλλοιώς ρε φίλε, πως λές ανερυθρίαστα, ότι στον
γάμο σου έκαναν πράγματα που εσύ δεν ήξερες και δεν καταλάβαινες, αλλά τα βρήκες χαριτωμένα;Κι αν σε καταριότανε,πάλι θα χαμογελούσες φαντάζομαι..
Μη με πεις καχύποπτο, δάβασε κανένα απο τα τυπικά τέτοιων "ἁθώων"
τελετών και τυπικών... Θα ξαφνιαστείς τι λένε και τι ομολογούν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 18:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ειλικρινά πιστεύεις ότι περιγράφοντας ένα φυσικό τοπίο και μία απλή σεμνή διαδικασία, χωρίς "ενδιάμεσους", χωρίς ψευτοταπεινότητες ενδεδυμένες με μοντελάκια τελευταίας εσοδείας, για να την μπούμε στη διπλανή προσκεκλημένη και χωρίς υποκριτικά σταυροκοπήματα, θα πείσεις τους σύγχρονους Νεοέλληνες, που στη συντριπτική τους πλειοψηφία ακούν τον όρο "φυσιολάτρης" και βγάζουν εξανθήματα, ότι η αγκαλιά της φύσης βιώνεται ως η αγκαλιά της Μητέρας Γης και ότι η έκκληση προς τη φύση για γονιμότητα είναι εσωτερικότερη ανάγκη από του "Αβραάμ και του Ιακώβ τα καλά"; που ζεις, καλέ μου φίλε; στη "Ναζιστική" Λετονία; στη δημοκρατική Ελλάδα ζεις βρε σε, ναι, εκεί που το να δηλώνεις μη Χ.Ο. ισοδυναμεί με το να δηλώνεις εθνικός προδότης και ανθέλληνας, εκεί που το "Θείο" βρίσκεται (παρά φύσιν και αντίθετα με τη Διδασκαλία) μόνο στις εκκλησίες (τους λόγους δε τους αναφέρω, γιατί θα γίνει πόλεμος στο topic), εκεί που η ανεξιθρησκεία επιβεβαιώνεται με ορισμό επίσημων θρησκειών. Αχ βρε KERRY KING... AX!!!

Ειλικρινά τα εννοείς αυτά που γράφεις?
quote:
kostakis:
Λάθος.. μέγα λάθος (μπορεί και Μέγα λάθος). Η βελανιδιά είναι δημιούργημα, ο Ελισαίος όχι. Η βελανιδιά είναι τοτέμ, το να θεωρείς άγιο το φονιά είναι φυσιολογικό. Δε θέλει φίλε μου, μαστούρα... αγιαστούρα θέλει!

Να λοιπόν που τελικά η βελανιδιά κερδίζει πόντους.........
quote:
kostakis:
Καλέ μου φίλε, άσε τον καθένα να θεοποιεί ότι του αρέσει

Δεν εμπόδισε κανέναν ο trexagireve, να θεοποιήσει ότι θέλει, εκτός εάν πρέπει να εμποδίσουμε την κρίση του.
quote:
kostakis:
"θεωρείτε τους άθεους κομμουνιστές ή έστω αριστερούς; τους Χριστιανούς τι τους θεωρείτε; εν τέλει στο λεγόμενο "μεσαίο χώρο" ποιοι εντάσσονται;"

Στις τελευταίες βουλευτικές ψήφισα στο παραπέντε ΛΑΟΣ. Στις επόμενες μιας και το ΛΑΟΣ έσπευσε να επιβεβαίωση με τον ποιο περίτρανο τρόπο το αληθινό του προσωπείο, θα ψηφίσω ότι και η γυναίκα μου ΚΚΕ. ΄
Δεν μπερδεύω τα κόμματα με τη θρησκεία, εσύ γιατί το κάνεις?

quote:
KERRY KING:
europaios2 όσον αφορά τις φατσούλες (μιας και δεν έχεις άλλο τρόπο να εκφράσεις το κόμπλεξ σου) απλά τις προσπερνάω...

Κακώς.....μια εικόνα χίλιες λέξεις.
quote:
KERRY KING:
Μιλάω για απόψεις Λετονών από πάρα πολλά κοινωνικά και οικονομικά στρώματα. Δεν παριστάνω την αυθεντία, προσωπικά μου συμπεράσματα καταθέτω.

H γυναίκα σου είναι Λετονή? η Λετονή Ελληνικής καταγωγής?
quote:
KERRY KING:
Εσείς
απλά αναμασάτε άρθρα.

Εμείς??????????? τώρα να ρθει ο κυρ Dying_Incubus !! και θα σου πω εγώ!!!!!!!!! που ομαδοποιείς!!!!!
quote:
KERRY KING:
Εγώ μίλησα σε επιστροφή στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και έθιμα. Άλλοι το χαρακτηρίζουν αυτό ως "θρησκεία". Στην ουσία οι νεοπαγανιστές είναι άθρησκοι/άθεοι.

Άρα ο σωστός όρος ΕΊΝΑΙ όχι νεοπαγανιστής αλλά κάτι άλλο
Για να δώσουμε όμως τη σωστή διάσταση θα πρέπει να δούμε με τα μάτια της τότε εποχής. Για παράδειγμα στην τότε εποχή όταν κάναν τελετή πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες προς τιμή του Δία, το εννοούσαν.
Σήμερα το κάνουμε ως έθιμο ως παράδοση και δε δίνουμε καθόλου θρησκευτική χροιά. Εγώ είμαι υπέρ τέτοιων εθίμων ή παραδόσεων εφόσον ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Τι είμαι? άθεος ή νεοπαγανιστής?
Για αυτό επιμένω ότι η αναβίωση αυτή έστω, από μια ομάδα της Λετονία δεν είναι κάτι το απλό για βιαστικά συμπεράσματα, πρόκειται για ένα φαινόμενο σύνθετο όπου τα αίτια της ενάρξεώς του πρέπει να αναζητηθούν σε πολλές παραμέτρους.
quote:
KERRY KING:
Όταν οι λαοί της βαλτικής και της σκανδιναβίας χαρακτηρίζονται "νεοπαγανιστές" επειδή επιστρέφουνε στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και αποτινάσουνε τον χριστιανισμό, αυτό συνεπάγεται πίστη στον Οντιν και τον Θωρ ???

Όταν επιστρέφεις στις προχριστιανικές παραδόσεις δεν αποτινάσσεις το Χριστιανισμό. Όταν επιστρέφεις στις προχριστιανικές θρησκείες τότε το κάνεις. Η διαφορά δεν είναι λεπτή για να μην τη βλέπεις......και όμως το κάνεις.
quote:
KERRY KING:
Σχεδόν όλοι τους έχουνε σελίδα στο myspace, αποχτήστε επιτέλους προσωπική άποψη και σταματήστε να εξαρτάστε από τις παπαριές που σας βομβαρδίζει το παπαδαριό....

Ποιοι????????? θα σε μαλώσει ο κυρ Dying_Incubus, εξακολουθείς να ομαδοποιείς!!!!!!!!!!

quote:
kostakis:
Ασφαλώς είναι διαφορετικά πράγματα, εντούτοις οφείεις να παραδεχτείς ότι μέρος των εθίμων προέρχεται από λατρευτικές τελετές ή ακόμα και μέσα από θρηεκσυτικές εκδηλώσεις. Ο γάμος όμως που αναφέρει ο KERRY KING δεν είναι απλό έθιμο, είναι τελετή για κάθε θρησκεία ή δόγμα ή λατρεία και συνεπώς έτσι προσεγγίζεται. Επίσης, θεωρώ ότι άλλο πράγμα είναι η θρησκεία και άλλο η λατρεία, η δική σου γνώμη ποια είναι;

Άλλο έθιμο άλλο θρησκεία....τι να παραδεχτώ? Για να αποσπαστεί ένα μέρος των λατρευτικών θρησκειών και να γίνει έθιμο, θα πρέπει απαραίτητη προϋπόθεση είναι το τέλος αυτής της θρησκείας. Και τότε έχουμε την παράδοση ή το έθιμο. Ο σεβασμός λοιπόν και η αποδοχή σε ένα έθιμο δεν προϋποθέτει το σεβασμό και την αποδοχή στη θρησκεία από την οποία προέρχεται το έθιμο.
quote:
kostakis:
Θα υπενθυμίσω πάντως ότι το topic αφορά σχέση νεοπαγανισμού και νεοναζισμού. Εσείς βρίσκετε κάποια τέτοια σχέση και αν ναι, σε ποια επίπεδα;

Ποιοι εμείς? γιατί ομαδοποιείς?
Εγώ προσωπικά αν σχετίσω το νεοναζισμό με το νεοπαγανισμό βρίσκω ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά, όπως για παράδειγμα την έλλειψη γνώσεως της ιστορίας, το ρατσισμό την ακρότητα και την εκμετάλλευση του άνθρωπου από άνθρωπο.
Όμως υπάρχει ένα μεγάλο "ΟΜΩΣ". Ποιο είναι αυτό?
Το ότι, ο όρος νεοπαγανιστής επειδή είναι νεοσύστατος χρίζει πολλών ερμηνειών είναι γεγονόις, το να κάτσω όμως να τις αναλύσω είναι ανούσιο. Δεν μπορείς να πεις υπό κάποιες προϋπόθεσης τους νεοπαγανιστές για παράδειγμα "ανήθικους" ανθρώπους μπορείς όμως υπό κάποιες άλλες να το κάνεις. Έτσι είναι. Ο νεοπαγανισμός δημιουργήθηκε από ανθρώπους και αυτοί είναι που θα τον χαρακτηρίσουν. Είναι όμως πιστεύω πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Δεν έχει πάρει ακόμη την τελική του μορφή όπως οι Νεοναζιστές, οπότε δεν μπορώ να τα συσχετίσω με σωστό τρόπο. Ελλείψει λοιπόν στοιχείων δεν μπορώ να απαντήσω όπως θα ήθελα.
Και μια και αναφέραμε το Νεοναζισμό να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία για να καταλάβουμε ή μάλλον να προσθέσουμε ένα λιθαράκι ακόμη για όσον αφορά το πνευματικό επίπεδο και τις αρχές των ανθρώπων που τον ασπάζονται.
Πριν 15 περίπου χρόνια ήμουνα σε κάμπινγκ (ΚΟΥΛΑ) στην Πάρο με τον κολλητό μου. Στην απέναντι σκηνή έμεναν δυο κορίτσια περίπου στην ηλικία μας (20-22) με τέλεια κορμιά. Η μία ήταν κατάξανθη με ξυρισμένο το κεφάλι και η άλλη μελαχρινή με μαύρα μακριά μαλλιά. Η τελευταία ήταν μπουκιά και συχώριο που λέμε.....και ή άλλη ήταν πολύ ωραία ,για να μην την αδικήσω, αλλά η μελαχρινή είχε πολύ θέα από τα μπαλκόνια και περνούσε μπροστά .
Εμείς δεν είχαμε καταλάβει τι εθνικότης ήσαν γιατί μιλούσαν χαμηλόφωνα και δεν τις ακούγαμε. Αποφασίσαμε όμως να τις πλευρίσουμε. Η ξανθιά την πήρε γραμμή και είδαμε μια δυσανασχέτηση οπότε σταματήσαμε, εξάλλου σε αυτή την ηλικία που ήμασταν δεν θέλαμε να χάνουμε χρόνο.
Όμως το απόγευμα μετά την επιστροφή μας από τη θάλασσα η μελαχρινή έκανε ηλιοθεραπεία έξω από τη σκηνή της με τόπλες. Ο πειρασμός ήταν μεγάλος και την πλεύρισα αμέσως. Στην αρχή νόμισα ότι ήταν Γαλίδα όμως τελικά ήταν Γερμανίδα, παρόλο που δεν ήξερε παρά μόνο λίγα αγγλικά όπως κι εγώ, πολύ γρήγορα είχα αρχίσει ήδη να τις βάζω λαδάκι στην πλάτη και με γελάκια κ.λ.π. να παίζω μαζί της.
Ξαφνικά πρόβαλε στην είσοδο της σκηνής η ξανθιά η οποία φαινόταν ότι είχε ξυπνήσει εκείνη τη στιγμή. Τι να σας πω? Ποιος είδε το Θεό και δε φοβήθηκε....χαμός!! άρχισε και ούρλιαζε στα Γερμανικά. Η μελαχρινή άρον άρον μπήκε στη σκηνή. Τράβηξε η ξανθιά το φερμουάρ της σκηνής και άρχισε να τη δέρνει. Ακουγόντουσαν οι σφαλιάρες η μία πίσω από την άλλη. Εμείς τα χαμε παίξει. Σκέφτηκα να επέμβω αλλά με σταμάτησε ο φίλος μου και μου είπε να μην το κάνω γιατί ήτανε πρώτη μέρα στο κάμπινγκ και ακόμη δεν ξέραμε τι έπαιζε. Μπορεί να ήταν μια μεγάλη παρέα στο κάμπινγκ που να ήσαν σε διπλανές σκηνές.
Αφού ησύχασαν και μετά από καμιά ώρα βγήκε μόνο η ξανθιά, με ένα κόκκινο βιβλίο απ' ότι θυμάμαι και με τη σβάστικα εξώφυλλο και άρχισε να το διαβάζει....
Το αναφέρω αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι επρόκειτο για νεοναζί. Πάντως δε θυμάμαι να είχαν κάποιο τατουάζ που συνήθως φέρουν οι ναζί. Όμως είχαν διαφορετικές συμπεριφορές. Η μελαχρινή έκανε παιχνίδι και η ξανθιά αν μπορούσε να σου βγάζε τα μάτια. Θέλω να πω ότι ακόμη και στο νεοναζισμό τα άτομα είναι μπερδεμένα ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει μέσα τους τι θέλουν. Η ξανθιά φάνηκε να είχε ξεκαθαρίσει το τι ήθελε, η μελαχρινή όμως όχι.
Πόσο μάλλον οι νεοπαγανιστές ή όπως αλλιώς πρέπει να λέγονται. Για αυτό νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα και σωστές κρίσεις.

Μεταφέρω και δεν παραπέμπω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να διαβαστεί από όλους!

Πίσω από την "ανωτερότητα" του Τρίτου Ράιχ κρύβονταν οι προλήψεις, η αστρολογία, ο μυστικισμός, η παράνοια...

Κάποιοι ευφάνταστοι ισχυρίζονταν ότι ο Χίτλερ είχε καταληφθεί από δαίμονες και κάποιοι άλλοι ότι διατηρούσε επαφές με εξωγήινους. Στην αφρόκρεμα του Τρίτου Ράιχ βρέθηκαν στρατηλάτες και σύμβουλοι με ακόμα πιο τρελές ιδέες.
Το Χόλιγουντ μάς προϊδέασε με ταινίες όπως Ο Ιντιάνα Τζόουνς και η Τελευταία Σταυροφορία ή τα Εφτά Χρόνια στο Θιβέτ. Θέμα των ταινιών αυτών μερικά από τα πιο αινιγματικά ενδιαφέροντα του Χίτλερ και του περιβάλλοντός του.
Γνωρίζουμε ότι κάποιοι διοικητές των ναζί, αντί να παρακολουθούν τις εξελίξεις στα πεδία των μαχών, αναζητούσαν το ιερό δισκοπότηρο, το θρυλικό Γκράαλ, συμμετείχαν σε παγανιστικές τελετουργίες ή διοργάνωναν εξερευνητικές αποστολές στο Θιβέτ και στην έρημο Γκόμπι με στόχο να ανακαλύψουν τους "επιζήσαντες" των Αρίων του παρελθόντος. Είναι γεγονός ότι η πιο παρανοϊκή εποχή στη σύγχρονη ιστορία καθοδηγούνταν από φαντασιόπληκτους, μυστικιστές, μάντεις και αστρολόγους.

Καπνομάντεις με γαλόνια
Ο Καρλ Μαρία Βίλιγκουτ, ένας από τους συμβούλους του Χίτλερ, υποστήριζε ότι είχε αναμνήσεις από την προηγούμενη ζωή του ως διοικητής. Ο περιβόητος Χάινριχ Χίμλερ, διοικητής των SS, πίστευε ότι ήταν η μετεμψύχωση του Ερρίκου, Γερμανού βασιλιά του 10ου αιώνα.
Οι φανατισμένοι Άριοι πολεμιστές του Χίμλερ διδάσκονταν το ρουνικό αλφάβητο, την αρχαία μαγική γραφή της Βόρειας Ευρώπης, στην οποία το S συμβόλιζε τη νίκη. Το βράδυ του θερινού ηλιοστασίου τα SS τιμούσαν το θεό του πολέμου ανάβοντας μια μεγάλη φωτιά στο δάσος.

Κατά τη διάρκεια του χειμερινού ηλιοστασίου επιδίδονταν σε μια τελετουργία εμπνευσμένη από το Θιβέτ. Δώδεκα αξιωματούχοι έκαιγαν μια ματωμένη σημαία και στη συνέχεια αναζητούσαν οιωνούς για το μέλλον από τα δαχτυλίδια του καπνού.
Έχοντας ως βάση του το κάστρο του Βέβελσμπουργκ, στη Βεστφαλία (Γερμανία), ο Χίμλερ επιδίωκε να μετατρέψει την ελίτ των SS σε μια νέα τάξη Ναϊτών. Γιατί; Οι Ναΐτες, στους οποίους αποδίδεται η σύλληψη και ανέγερση των πρώτων γοτθικών ναών της Ευρώπης, ήταν ένα πανίσχυρο μεσαιωνικό ιπποτικό τάγμα που υποτίθεται ότι ανακάλυψε και μετέφερε στα νότια της Γαλλίας το Γκράαλ, το μαγικό δισκοπότηρο στο οποίο συγκεντρώθηκε, σύμφωνα μ' ένα χριστιανικό θρύλο, το αίμα του Εσταυρωμένου.
Αυτό πίστευε ακράδαντα ο αρχαιολόγος Ότο Ραν, τις έρευνες του οποίου υποστήριζε και χρηματοδοτούσε ο Χίμλερ. Σύμφωνα με τον Ραν, τελευταίοι κάτοχοι του Γκράαλ ήταν οι Καθαροί, χριστιανική αίρεση που υπέστη διωγμούς από την Καθολική Εκκλησία. Ύστατο οχυρό τους ήταν το Μοντσεγκούρ, το οποίο ερευνήθηκε εξονυχιστικά. Ο Ραν θεωρούσε τους Καθαρούς υπέρμαχους ενός αμόλυντου χριστιανισμού άριας προέλευσης, αποκλειστικοί κληρονόμοι του οποίου ήταν οι ναζί.
Άριοι στο Θιβέτ
Άλλη έμμονη ιδέα του Χίμλερ και των συμβούλων του ήταν ότι στην Ανατολή υπήρχαν ακόμα υπόγεια βασίλεια τα οποία είχαν ιδρύσει οι απόγονοι των αρχαίων αρίων φυλών. Μάλιστα οι βασιλείς τους κατείχαν υπερφυσικές δυνάμεις, τις οποίες οι ναζί θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν για να κατακτήσουν τον κόσμο.
Εξ ου και η εκστρατεία του 1934 με αρχηγό τον Σβεν Χέντιν, προς αναζήτηση του αρχαίου πολιτισμού των Αρίων στην έρημο Γκόμπι και αργότερα, μεταξύ 1938-1939, στο Θιβέτ, όπου ο Ερνστ Σέφερ μελέτησε τον πολιτισμό των σαμάνων (ιερών μάγων).

Πώς διαδίδονταν τέτοιοι μύθοι; Αμφιλεγόμενες προσωπικότητες όπως η Έλενα Μπλαβάτσκι, "ιέρεια" του αποκρυφισμού, αναμειγνύοντας τη βουδιστική παράδοση με φανταστικές θεωρίες έκανε αναφορά σε μυθικά μέρη όπως το Σαμπαλάχ στην έρημο Γκόμπι, όπου ζούσαν οι άρχοντες της άριας φυλής, ή στο Αγκάρθι, υπόγειο βασίλειο κρυμμένο κάτω από τα Ιμαλάια, το οποίο ανήκε στο βασιλιά του κόσμου, επίσης άριας καταγωγής. Το Ahnenerbe, τμήμα των SS, δημιουργήθηκε από τον Χίμλερ ακριβώς για να ερευνήσει την προϊστορία των Αρίων.

Ύστατη Θούλη
Τα πίστευε ο Χίτλερ όλα αυτά; Σύμφωνα με τους ιστορικούς και τους βιογράφους του, προσδοκούσε να αξιοποιήσει αυτές τις θεωρίες ως πολιτικό εργαλείο. Έχοντας επιτρέψει στον Χίμλερ να δρα ελεύθερα, επιδίωκε τη δημιουργία μιας άριας, ναζιστικής, νεοπαγανιστικής θρησκείας με πρωτότυπες τελετουργίες, η οποία θα μπορούσε να αντικαταστήσει τις παραδοσιακές θρησκείες.
Ως ένα βαθμό είχε σίγουρα επηρεαστεί από τις μυστικιστικές αντιλήψεις κάποιων μελών της αυστριακής και γερμανικής Δεξιάς. Εξάλλου προσωπικός του σύμβουλος ήταν ο Ότο Χάνουσεν, κορυφαίος αστρολόγος της εποχής, τον οποίο σκότωσε γιατί πρόβλεψε τη μέρα του θανάτου του.
Από την άλλη, ορισμένα από τα ιδρυτικά μέλη του ναζιστικού κόμματος προέρχονταν από μια μυστικιστική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1918, τη Θούλη. Ο ιδρυτής της, ο βαρόνος Ρούντολφ φον Σεμπότεντορφ, ήταν πεπεισμένος ότι η Θoύλη ήταν το θρυλικό Λευκό Νησί στις παγωμένες βόρειες χώρες -ίσως η Ισλανδία-, το οποίο αποτέλεσε πιθανό καταφύγιο των τελευταίων Γερμανών Αρίων, της "ανώτερης" φυλής που επικράτησε στον αρχαίο κόσμο.
Στην Ύστατη Θούλη (Ultima Thule), την τελευταία χώρα του Βορρά, είχε αναφερθεί ο Βιργίλιος. Οι κάτοικοί της εξολοθρεύτηκαν μετά από μια καταστροφή. Εικάζεται ότι οι επιζήσαντες, που διατήρησαν τις μαγικές τους δυνάμεις, διασώθηκαν κρυμμένοι σε μυστικές στοές του Θιβέτ.

Προπαγάνδα
Ο Σεμπότεντορφ έδινε διαλέξεις στα μέλη της Θούλης για τους θεούς, το γερμανικό αίμα ή τα γράμματα του ρουνικού αλφαβήτου, όπως και για τον αδυσώπητο εχθρό, τους Εβραίους. Διόλου τυχαία, η Θούλη προερχόταν από μια μυστική αντισημιτική οργάνωση, την Αδελφότητα των Γερμανών, τα μέλη της οποίας συμμετείχαν σε τελετουργίες φορώντας λευκούς μανδύες και κουκούλες, τις οποίες αργότερα υιοθέτησε η αμερικανική ρατσιστική οργάνωση Κου Κλουξ Κλαν. Σκοπός τους ήταν να εξολοθρεύσουν τους Εβραίους.

Οι πρώτοι ναζιστές ήταν μέλη της εταιρείας Θούλη. Το ίδιο και πολλά μέλη του Γερμανικού Εργατικού Κόμματος που ιδρύθηκε το 1919. Σ' αυτό εισχώρησε ο Χίτλερ και ήταν αυτό που μετεξελίχθηκε στο ναζιστικό κόμμα του 1920. Σύμβολο της Θούλης ήταν -τι άλλο;- η σβάστικα.
Πρέπει να διευκρινιστεί ότι δε διακατέχονταν όλοι οι άνθρωποι-κλειδιά του Τρίτου Ράιχ από τις μυστικιστικές αυτές μανίες. Πολλοί ήταν οι αξιωματικοί που τις αντιμετώπιζαν με σκεπτικισμό, όπως ο ανθυπασπιστής Έρμαν Γκέρινγκ, ο βοηθός του Χίτλερ Μάρτιν Μπόρμαν και ο υπουργός Προπαγάνδας Γιόζεφ Γκέμπελς. Ειδικά η ενασχόληση του τελευταίου με την αστρολογία και τις μαγικές τελετουργίες ήταν χρήσιμη μόνο ως εργαλείο παραπληροφόρησης, τρομοκρατίας και φανατισμού.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=41740

quote:
γιαπετ:
europaios2

Βρε καλώς τον!!!

Πούσουνα εσύ βρέ;;;



Eίχα αποσυρθεί μετά από την προσωρινή μου διαγραφή ...........
Και πάλι όμως θα έχω τον ίδιο χαρακτήρα με πριν μέχρι την οριστική μου φίμωση-διαγραφή από τη "σύγχρονη και άμεπτη Δημοκρατία που έχει οριστεί εκ νέου" από μια ομάδα φίλων και κουμπάρων.
Απλά οι επισκέψεις μου θα είναι σε λιγότερα προς το παρόν θέματα........δεν έχει και νόημα εξάλλου....... σ' ευχαριστώ πάντως για το καλωσόρισμα.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 18:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο το δικό σου nickname φιλε KERRY KING, εγώ δεν βγάζω συμπεράσματα, δεν τα θέλω, προτιμώ να έχω δική μου γνώμη...

KERRY KING : Κιθαρίστας και ιδρυτικό μέλος της μεταλ μπάντας SLAYER. Τους έχουν κατηγορήσει για σατανιστές και νεοναζί. Όποιος τους γνωρίζει και έχει διαβάσει και συνεντεύξεις τους ξέρει πως ουδεμία σχέση έχουν με τους δύο αυτούς χαρακτηρισμούς.... (μην το πλατυάσουμε, έλα στο θέμα για το metal να το αναλύσουμε άμα θέλεις).

quote:
"Μιλάω για απόψεις Λετονών από πάρα πολλά κοινωνικά και οικονομικά στρώματα. Δεν παριστάνω την αυθεντία, προσωπικά μου συμπεράσματα καταθέτω. Εσείς απλά αναμασάτε άρθρα."

Από την πρώτη στιγμή είπα στον θεματοθέτη πως σκοπέυω να προσεγγίσω το θέμα πάνω σε προσωπικές απόψεις και εμπειρίες. Κανένας σας δεν εκφέρει πρωσοπικές γνώμες, μόνο τι έγραψε το ένα περιοδικό και τι υποστηρίζει ο κάθε Μυυυυλερ.... (από κάποια ταινία δεν είναι αυτό?)

quote:
"Εγώ μίλησα σε επιστροφή στις προχριστιανικές τους παραδόσεις και έθιμα. 'Αλλοι το χαρακτηρίζουν αυτό ως "θρησκεία". Στην ουσία οι νεοπαγανιστές είναι άθρησκοι/άθεοι. Τώρα το ότι υπαρχουν και "φρούτα" που παρουσιάζονται αριστερά και δεξιά στην ανάγκη να φτιάξουνε κομπόδεμα μέσω μιας θρησκείας, αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αυτό το φαινόμενο το έχει και ο χριστιανισμός, είναι θρησκευτικό φαινόμενο - άρα θα υπάρχει και στις προχριστιανικές θρησκείες."

Τι το περίεργο έχει η παραπάνω τοποθέτησή μου και με κατηγορείς για συμπαθεια στους σκινχετζ ???

quote:
Αλλοιώς ρε φίλε, πως λές ανερυθρίαστα, ότι στον γάμο σου έκαναν πράγματα που εσύ δεν ήξερες και δεν καταλάβαινες, αλλά τα βρήκες χαριτωμένα; Κι αν σε καταριότανε,πάλι θα χαμογελούσες φαντάζομαι..

Πρώτων δεν τα βρήκα χαριτωμένα... Τα βρήκα όμορφα, κατανυκτικά. Εκείνη την στιγμή όντως δεν ήξερα τι έλεγε το ποίημα, μπορεί και να με καταριόντουσαν όπως λες. Το όλο σκηνικό όμως εμένα εκείνη την στιγμή μου δημιούργησε αυτό το θείο αίσθημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να το υποτιμήσεις, πως θα ένοιωθες άμα χλεύαζα εγώ το συναίσθημα που σου δημιουργήται όταν ακολουθείς τον επιτάφιο ???

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι έλληνες είχαμε μείνει άφωνοι εκείνη την στιγμή. Και σε πληροφορώ υπήρχαν έλληνες κολημένοι ορθόδοξοι αναμεσά μας (θείες κλπ...). Κι όμως αγαπητέ μου, τσιμουδιά..... Αυτό δεν είναι κατάνυξη ??? Φίλε μου τέτοια κατάνυξη εγώ δεν έχω δει σε χριστιανική τελετή.

Μάθαμε τους στίχους του ποιήματος, είχανε φροντίσει να μας φτιάξουνε μετάφραση στα αγγλικά.

quote:
Μη με πεις καχύποπτο, δάβασε κανένα απο τα τυπικά τέτοιων "ἁθώων" τελετών και τυπικών... Θα ξαφνιαστείς τι λένε και τι ομολογούν...

Ναι, θα μου πεις τώρα ότι η καθολικιά η πεθερά μου συμμετείχε και αυτή σε παγανιστική πλεκτάνη όπου ψέλνανε ύμνους στον σατανά και πουλήσανε τις ψυχές των άμοιρων ορθόδοξων που είχανε την ατυχία να παραβρεθούν στο συμβάν.... 'Ελεος βρε φίλε, δεν είναι κακό να δεκτείς ότι υπάρχει και αλλού αγάπη πέρα από τον λόγο του Χριστού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 18:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, αυτά που λές τα διαβάζεις;
Εγώ δεν σε κατηγόρησα για τον γάμο σου, αλλά επειδή εσύ
τον θεώρησες γραφικό, σου εφιστώ την προσοχή, στο να προσέχεις
τι λένε όταν μιλάνε σε μια άγνωστη γλώσσα για σένα...
Τώρα αυτόν το διχασμό ή θα βαράς ή θα ντρέπεσαι, επαναλαμβάνω
δεν τον καταλαβαίνω...Μην υπερασπίζεσαι ιδέες που δεν πιστεύεις,
γιατί μπορεί να δες ότι έκανες λάθος...
Καλά θα ήταν να πίστευες και ασκούσες κι εσύ τις δικές σου ιδέες
και να αναλάβεις τις συνέπειες αυτών...
Όσο για την αγάπη, φίλε μου, μου θύμισες εκείνη την ταινιά-κωμωδία
με τους εξωγήινους που έλεγαν "σας αγαπάμε" και σκοτώνανε...
Μακάρι να ήταν όλος ο κόσμος αγάπη φίλε μου, το εύχομαι ολόψυχα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 η γυναίκα μου είναι 100% Λετονή και αρκετά εθνικίστρια. Όπως και λάτρης της λευκής φυλής. Όπως και λάτρης των αρχαίων τους παραδόσεων. Όπως και μπουχτισμένη και αηδιασμένη από την καθολική διδασκαλία. Δεν μισεί τις άλλες φυλές όμως, δεν γουστάρει την σωματική και ψυχική βία, δεν πιστεύει στον Οντιν ούτε στην ιερή βελανιδιά και προπάντων δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με ναζισμό.

Κατά τα λεγόμενα κάποιον όμως, θα χαρακτηριζότανε νεοπαγανίστρια και νεοναζί

Στην ομαδοποίση που αναφέρεσε, εγώ εννοώ τον samuel1974 και τον trexagireve με τους οποίους έχω αντίλογο, εσύ στην πορεία προέκυψες και αν δεν έκανες τα κατινίστικα σχόλια με τις φατσούλες δεν θα σου μίλαγα άσχημα (περί "μαλακίες" ο λόγος).

quote:
Όταν επιστρέφεις στις προχριστιανικές παραδόσεις δεν αποτινάσσεις το Χριστιανισμό. Όταν επιστρέφεις στις προχριστιανικές θρησκείες τότε το κάνεις. Η διαφορά δεν είναι λεπτή για να μην τη βλέπεις......και όμως το κάνεις.

Δεν το κάνω εγώ αγαπητέ europaios2. Ο trexagireve αν δεν κάνω λάθος ανάφερε κάπου πως ο νεοπαγανισμός ανθεί στις βαλτικές χώρες. Και ο samuel1974 κάνει σχετική αναφορά κάποιου Ρασσιά. Κι εγώ ερωτώ : Από που βγαίνει αυτό το συμπερασμα ??? Από τις αντίσοτιχες του γάμου μου τελετές ??? Από τις γιορτές στην φύση ???? Που υπάρχει θρησκεία ???? Σε τι πιστέυουν ??? Ιερό του Οντιν δεν εχω δει κανένα πάντως, πουθενά....

Edited by - KERRY KING on 03/10/2008 19:12:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve η ενασχόλησή σου με πολλά θέματα ταυτόχρονα σου δημιουργεί σύγχηση στον γραπτό σου λόγο. Η γλώσσα που μιλάς δεν μου είναι άγνωστη, εσένα όμως δυσκολεύομαι να σε καταλάβω πλέον.... Λυπάμαι αγαπητέ μου αλλά το τελευταίο σου ποστ έχει ξεφύγει τελείως και δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο τον διάλογο μαζί σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα φίλε europaios2.

Το πρόβλημα με την ξανθιά ήτανε ότι έπεσες σε λεσβία - απλά έτυχε να είναι και ναζί... Και την βίβλο να διάβαζε την ίδια τύχη θα είχε η μελαχροινούλα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, δεν έχουμε αντίλογο, αλλά
διάλογο... ή τουλάχιστον έτσι πίστευα εγώ... Τα θέματα
δεν είναι πολλά. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΉΣ ΈΝΑ:Χριστιανισμός και η
προσπάθεια επιστροφής των παλιών θρησκειών για να κάνουν
τον νέο μεσαίωνα... Εσύ που τα είδες τα πολλά θέματα;
Όποιος κλείνει τα αυτιά του στην αλήθεια
εθελοτυφλεί και δεν δείχνει ωριμότητα κάτι τετοιο...
Επαναλαμβάνω, έχουμε διάλογο.. Δεν πολεμάμε, ούτε κομίζει
κανείς το καινόν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Όπως και μπουχτισμένη και αηδιασμένη από την καθολική διδασκαλία

Συζυγός σου είναι οπότε και θα ξέρεις. Με τι έχει αηδιάσει και μπουχτίσει από την καθολική διδασκαλία?
quote:
KERRY KING:
Δεν μισεί τις άλλες φυλές όμως, δεν γουστάρει την σωματική και ψυχική βία,

Το ίδιο και οι αληθινοί Χριστιανοί.
Ξέρεις κάποια φυλή που να τα γουστάρει?

quote:
KERRY KING:
Κατά τα λεγόμενα κάποιον όμως, θα χαρακτηριζότανε νεοπαγανίστρια και νεοναζί

Δεν μπορεί να τη χαρακτηρίσει κάποιος έτσι γιατί αυτά που μας λες δε δίνουν στο έναυσμα ή την εικόνα αν θέλεις, ώστε να την πει κάποιος έτσι.
quote:
KERRY KING:
Στην ομαδοποίση που αναφέρεσε, εγώ εννοώ τον samuel1974 και τον trexagireve με τους οποίους έχω αντίλογο, εσύ στην πορεία προέκυψες και αν δεν έκανες τα κατινίστικα σχόλια με τις φατσούλες δεν θα σου μίλαγα άσχημα (περί "μαλακίες" ο λόγος).

Δεν ήταν κατινίστικα σχόλια, απλά αντί να γράψω ζωγράφισα.
quote:
Δεν το κάνω εγώ αγαπητέ europaios2. Ο trexagireve αν δεν κάνω λάθος ανάφερε κάπου πως ο νεοπαγανισμός ανθεί στις βαλτικές χώρες. Και ο samuel1974 κάνει σχετική αναφορά κάποιου Ρασσιά. Κι εγώ ερωτώ : Από που βγαίνει αυτό το συμπερασμα ??? Από τις αντίσοτιχες του γάμου μου τελετές ??? Από τις γιορτές στην φύση ???? Που υπάρχει θρησκεία ???? Σε τι πιστέυουν ??? Ιερό του Οντιν δεν εχω δει κανένα πάντως, πουθενά....

Γιατί ρωτάς εμάς? Εσύ ήσουν ο μισός γάμος ο άλλος μισός ήταν η γυναίκα σου, δικαιούσαι να ξέρεις. Μας είπες λοιπόν αν κατάλαβα καλά και διόρθωσέμε ότι για σένα οι νεπαγανιστές είναι άθεοι. Τότε όμως τι ήσαν αυτά τα λόγια που έψελναν? Γιατί εγώ αθεΐστικα τροπάρια δεν έχω ακούσει να υπάρχουν........κάπου θα πρέπει να αναφερόντουσαν αυτά τα λόγια σε τι?.........Αναμένω να μάθω.....
quote:
Και κάτι ακόμα φίλε europaios2.

Το πρόβλημα με την ξανθιά ήτανε ότι έπεσες σε λεσβία - απλά έτυχε να είναι και ναζί... Και την βίβλο να διάβαζε την ίδια τύχη θα είχε η μελαχροινούλα



Μας πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν παρατηρήσαμε τις επόμενες μέρες κάτι ύποπτο. Βέβαια ο χρόνος παρατήρησης ήταν πολύ λίγος, αλλά λόγω της γειτνίασης όλο και κάτι θα είχαμε δει....αν έχεις κάνει κάμπινγκ θα ξέρεις.

Δυστυχώς δεν πρόσεξες κάτι πολύ σημαντικό που είπε ο trexagireve και τον αδικείς.

trexagireve:"σου εφιστώ την προσοχή, στο να προσέχεις
τι λένε όταν μιλάνε σε μια άγνωστη γλώσσα για σένα... "

Τα τροπάρια που σου λέω και εγώ.........


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 19:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve σου αρέσει να πιάνεσαι από τις λέξεις τελικά, ίσως είναι και τακτική αυτό....

quote:
δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο τον διάλογο μαζί σου...

θα μπορούσες να σταθείς σε αυτό, θέλεις όμως να δημιουργείς εντυπώσεις...

quote:
Τα θέματα δεν είναι πολλά. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΉΣ ΈΝΑ:Χριστιανισμός και η προσπάθεια επιστροφής των παλιών θρησκειών για να κάνουν τον νέο μεσαίωνα...

Όταν καταλάβεις ότι το θέμα της συζήτησης είναι "Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ' ίσως να καταφέρεις να κατανοήσεις και τι γράφεται εδώ μέσα. Δυστυχώς εσύ θέλεις η κουβέντα να πηγαίνει αλλού (τρεχα-γύρευε με άλλα λόγια....)

quote:
Εσύ που τα είδες τα πολλά θέματα;

Εννοώ τον αριθμό των θεμάτων που συμμετέχεις ταυτόχρονα... Λογικό είναι να αρχίσεις να τα παίζεις....

quote:
Όποιος κλείνει τα αυτιά του στην αλήθεια εθελοτυφλεί και δεν δείχνει ωριμότητα κάτι τετοιο...
Επαναλαμβάνω, έχουμε διάλογο.. Δεν πολεμάμε, ούτε κομίζει κανείς το καινόν....

Καταλαβαίνεις τι εννοώ με το παραπάνω μου σχόλιο ???
Πετάς ακατανόητα και ξεκάρφωτα - ίσως από την άλλη να είμαι εγώ πολύ πτωχός το πνεύματι να σε καταλάβω.... αν είναι έτσι σου ζητώ συγνώμη...

Καληνύχτα φίλε μου, πρέπει να πάμε και σπίτια μας....

(ΥΓ: europaios αν δεν έχει πάει αλλού η κουβέντα θα απαντήσω στα ερωτήματά σου. Θα προτιμούσα τα σχόλιά σου πάντως και όχι φατσούλες, θα είχα έτσι την δυνατότητα να σου απαντήσω...)

Edited by - KERRY KING on 03/10/2008 19:42:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 20:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης,
κοινό δρόμο για την αλήθεια και την ομορφιά έχουμε το θέλει
δεν το θέλει κανείς, γιατί ολοι είμαστε άνθρωποι και κοινής
καταγωγής και προορισμού. Δεν αμφέβαλλα για την ομορφιά του
γάμου σου, αυτό που ξαναλέω είναι ότι ο σημερινός άνθρωπος
μετατρέπεται σε σταβλισμένο ζώο που του περνάνε ότι θέλουνε..
Προπάντων, όλοι εδώ μέσα θέλουμε την επικοινωνία, πράγμα
δύσκολο στην εποχή μας... Άρα να επιμείνουμε φίλε μου... Κι εγώπιστεύω, μέσα απο τα κείμενα σου ότι είσαι καλύτερος άνθρωπος
από μένα και το εννοώ...Οι θέσεις ολονων μας, μεταβάλλονται
με τον χρόνο ή βελτιώνονται ή διαφοροποιούνται, αλλά κάτι λέει
αυτό.. Και σε καμία περίπτωση δεν μαλώνουμε...
Να είσαι πάντα καλά φίλε και καλό βράδυ να έχεις κι εσύ και η οικογένεια σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 21:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ Κωστάκη, πόσα θες να μας τρελάνεις;άποψη σου είναι οι
κατηγορίες εναντίον του χριστιανισμού;θέσεις παιδί μου, δικές σου για ότι πιστεύες εσύ λέμε, έχεις; Ελληνικά καταλαβαίνεις;

Δε θα μπω στη διαδικασία, αγαπητέ. Αν δε βλέπεις θέσεις, μη μου απαντάς. Έχω κάποιες απόψεις, τις λέω, όποιος τις καταλαβαίνει, έχει καλώς, όποιος δεν τις καταλαβαίνει, να ναι καλά και ας μη μοχθεί περαιτέρω.

quote:
Όσο για το όριο του ρατσισμού, τι να σου πώ εγώ δεν ξέρω κανένα καλό ρατσισμό, εσυ προφανώς ξέρεις..

Σου ζήτησα να μου εξηγήσεις μία ΔΙΚΗ σου έκφραση και εσύ πάλι έκανες προσωπική επίθεση. Το προσπερνάω... το τι εννοώ ρατσισμό μπορείς αν θες να το ρωτήσεις, όχι να το υποθέτεις.

quote:
Δεν βρίσκω τον λόγο να ντρέπομαι για τα λευκά μου χαρακτηριστικά και δεν βρίσκω τον λόγο να ντρέπομαι να πω ότι μου αρέσει η λευκή φυλή με τα βόρεια χαρακτηριστικά. Δεν αναφέρομαι ούτε σε ανωτερώτητα ούτε σε άλλου τύπου διακρίσεις και προπάντων σε καμμία περίπτωση δεν επικροτώ την βιαιοπραγία για φυλετικούς λόγους.

Ακριβώς, φίλε μου. Όμοιοι δεν είμαστε όλοι (εμφανισιακά σε πρώτη φάση), αλλά από εκεί και πέρα το να μου αρέσει κάτι περισσότερο σε σχέση με κάτι άλλο, δε συνιστά ρατσισμό, τη στιγμή που δεν εκφράζεται διά της βίας. Με αυτή τη λογική όλοι είμαστε ρατσιστές απέναντι στα άτομα του άλλου φύλου που δε μας ελκύουν, πράγμα παράλογο.

quote:
Κι αν σε καταριότανε,πάλι θα χαμογελούσες φαντάζομαι..

Μακάριοι οι πτωχοί στη μετάφραση!!! Εντάξει μωρέ, εδώ μας βρίζουν και στη γλώσσα μας διάφοροι και δεν το παίρνουμε χαμπάρι, στην ξένη βρισιά θα κολλήσουμε;

quote:
Ειλικρινά τα εννοείς αυτά που γράφεις?

Όχι, τα γράφω για να περνάει η ώρα μου. Άλλωστε μόνο οι άλλοι έχουν το προνόμιο της γνώμης, εγώ γράφω μέσω αντιπροσώπου. Τι ερωτήσεις είναι αυτές, παιδάκι μου;

quote:
Δεν εμπόδισε κανέναν ο trexagireve, να θεοποιήσει ότι θέλει, εκτός εάν πρέπει να εμποδίσουμε την κρίση του.

Σαφώς και όχι, αρκεί να διαβάζεις τι γράφει.

quote:
Δεν μπερδεύω τα κόμματα με τη θρησκεία, εσύ γιατί το κάνεις?

Αντιλαμβάνομαι ότι ο χρόνος σου είναι πολύτιμος για να διαβάσεις και τις πρώτες σελίδες ενός topic, αλλά τουλάχιστον πρόσεχε τι γράφεις, γιατί αδικείσαι. Επειδή σε συμπαθώ, θα σου κάνω μία μικρή σούμα :

quote:
Άλλο η πολιτική τοποθέτηση, άλλο η θεολογική κοσμοθεωρία, τουλάχιστον για τους συνειδητά σκεπτόμενους.

quote:
Να ρωτήσω όμως κάτι, ειρήσθω εν παρόδω : θεωρείς τους άθεους κομμουνιστές ή εστω αριστερούς; τους Χριστιανούς τι τους θεωρείς; εν τέλει στο λεγόμενο "μεσαίο χώρο" ποιοι εντάσσονται;
Δύσκολα θα απαντήσεις, γιατί η συχέτιση αυτών, παρότι γίνεται στο μυαλό πολλών, είναι περιορισμένη στη ουσία της.

quote:
Να δω βρε παιδί μου, πολιτικοποίηση των θρησκευτικών πεποιθήσεων και θρησκειοποίηση των κοινωνικοοικονομικοπολιτικών ρευμάτων και τίποτα άλλο στη ζωή μου...

Κάνε όμως τον κόπο να διαβάζεις τι γράφω, βαριέμαι πολύ να αυτοεπαναλαμβάνομαι. Να στο πω και πιο λιανά : για μένα κοινωνικοπολιτική προσεγγιση και θρησκευτικά πιστεύω είναι ασυσχέτιστες (ούτε ΑΡΝΗΤΙΚΑ συσχετισμένες) έννοιες, ήτοι μπορεί σε κάποιους να συνυπάρχουν παράλληλα, μπορεί σε κάποιους να συνυπάρχουν "αντίθετα" σε σχέση με τα κοινώς αποδεκτά πρότυπα (λ.χ. ένθεος κομμουνιστής) και μπορεί σε κάποιους να μην έχουν καμία συσχέτιση. Έγινα σαφής;

quote:
Ποιοι εμείς? γιατί ομαδοποιείς?

Τώρα τι να σου πω, βρε αδερφέ; λέω εσείς (εννοώ εσένα και τον trexagireve), γιατί μπήκατε "τελευταίοι" χρονικά στο topic και δεν είχατε ακόμα τοποθετηθεί. Κι αυτό παρεξηγείς; δικαίωμά σου, δεν μπαίνω στη διαδικασία...
Στη συνέχεια δίνεις μία πολύ καλή τοποθέτησή σου επί του θέματος. Αυτό ζήτησα, τίποτα άλλο... δε με ενδιαφέρει αν συμφωνούμε, τη γνώμη σου απλά δεν είχες εκφέρει μέχρι εκείνη τη στιγμή και αυτό ήθελα να ακούσω.

quote:
Είναι όμως πιστεύω πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Δεν έχει πάρει ακόμη την τελική του μορφή όπως οι Νεοναζιστές, οπότε δεν μπορώ να τα συσχετίσω με σωστό τρόπο. Ελλείψει λοιπόν στοιχείων δεν μπορώ να απαντήσω όπως θα ήθελα.

Την ίδια γνώμη περίπου είχα κι εγώ. Απλά εγώ είπα ότι τα όποια δεδομένα δε στοιχειοθετούν επαρκώς συσχέτιση. Άρα, συμφωνούμε (τώρα βέβαια αυτό δεν είναι ΘΕΣΗ δική μου για κάποιους, αλλά και αυτό το προσπερνάω...)
Το παράδειγμά σου για τις δύο τύπισσες νομίζω ότι είναι λίγο άκαιρο. Πρώτον, μπορεί όντως να ήταν καθαρά επί προσωπικού το πρόβλημα, δεύτερον ήταν αρκετά μικρές για να τις πεις συνειδητοποιημένες νεοναζί και τρίτον, ακόμα και αν δεχτούμε ότι ήταν συνειδητοποιημένες, δε νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα υπεραμύνθηκε των νεοναζιστικών δράσεων...

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Τα θέματα δεν είναι πολλά. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΉΣ ΈΝΑ:Χριστιανισμός και η προσπάθεια επιστροφής των παλιών θρησκειών για να κάνουν τον νέο μεσαίωνα... Εσύ που τα είδες τα πολλά θέματα;

Το θέμα ονομάζεται "Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ." Δε βλέπω πουθενά τη λέξη χριστιανισμός. Και δεν υπήρχε λόγος να πάει εκεί η συζήτηση. Σκοπός είναι να δούμε τη συσχέτιση των δύο εννοιών, τοποθετηθήκαμε επ' αυτού, συμφωνήσαμε, διαφωνήσαμε, τελείωσε. Στην τελική πρόκειται για δύο θέσεις, δύο ανθρώπινες απόψεις, η μία κοινωνικοπολιτική, η άλλη θρησκευτική : το αν είναι αποδεκτές από εμάς ή όχι, λίγη σημασία έχει. Κάποιοι θέλουν να είναι νεοπαγανιστές, γούστο και καπέλο τους. Κάποιοι θέλουν να είναι νεοναζί, αυτό είναι λίγο πρόβλημα όταν οδηγούνται στη βία. Τα περί αντιχριστιανισμού, που αμέσως προσκολλώνται στους νεοπαγανιστές, εκτός του ότι είναι πολλάκις άστοχα, είναι και ανούσια, αφού συζητάμε για συνειδητή επιλογή, μη βίαιη και κυρίως μη προσηλυτιστική από τις συγκεκριμένες ομάδες. Ή μήπως είδατε ποτέ παγανιστή να κυκλοφορεί με περιοδικά σε δρόμους και σε σπίτια για να προμοτάρει την αρχαία θρησκεία;

quote:
Όποιος κλείνει τα αυτιά του στην αλήθεια εθελοτυφλεί και δεν δείχνει ωριμότητα κάτι τετοιο...

Έχω γράψει σε άλλο post μου στο παρόν topic, μιλώντας με το samuel ότι αντικειμενική αλήθεια ΚΑΤ' ΕΜΕ (ούτε και αυτό είναι ΘΕΣΗ, έτσι;) δεν υπάρχει, όλοι έχουν τη δική τους υποκειμενική αλήθεια. Εσύ τι άποψη έχεις; υπάρχει αντικειμενική αλήθεια; κι αν ναι, πως τεκμηριώνεται, πόσοι την αποδέχονται και πως ορίζεται ως "αντικειμενική" αν δεν έχει συντριπτική αποδοχή από τον παγκόσμιο πληθυσμό, όποια και αν είναι αυτή;

Συμπερασματικά ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (φίλε trexagireve, κράτα σημειώσεις, είναι οι προγραμματικές μου ΘΕΣΕΙΣ, πάω για υποψΟφιος στις προσεχείς εκλογές):
α) Η σχέση νεοπαγανισμού και νεοναζισμού είναι στατιστικώς μη αποδεκτή
β) Ρατσιστής είναι εκείνος που θεωρεί μία κατηγορία ανθρώπων ως μειονεκτούσα και επιχειρεί να επιβάλλει με κάποια μορφή βίας αυτή του την άποψη.
γ) Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις δε συσχετίζονται ούτε θετικά, ούτε αρνητικά με την κοινωνικοοικονομική προσέγγιση στις περιπτώσεις ώριμα σκεπτόμενων ανθρώπων. Κάποιες τυχαίες "συμπτώσεις", βάσει των στερεοτυπικώς κατεστημένων συνδυασμών (δεξιός-θρήσκος, αριστερός-άθεος κλπ.) αποτελούν μόνο εξαιρέσεις ή άνευ έρευνας αποδοχή από κάποιους μη αναζητητές.
δ) Κάθε μορφή αλήθειας που παρουσιάζεται ως "αντικειμενική" κρίνεται ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ προσωπικά και μόνο, απορριπτέα. Το μόνο που δέχομαι ως δεδομένο είναι ότι αναπνέω.
Αν μετά από αυτή την παράθεση δεχτώ νέες απορίες επί των ανωτέρω, θα θεωρήσω το θέτοντα αυτές είτε ως αδαή περί τη νεοελληνική, είτε ως προβοκάτορα του topic είτε ως επί προσωπικού επιτιθέμενο και θα τον αντιμετωπίσω ανάλογα. Δηλαδή με αδιαφορία...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 22:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

quote:
Η γλώσσα που μιλάς δεν μου είναι άγνωστη, εσένα όμως δυσκολεύομαι να σε καταλάβω πλέον....

Φίλε KERRY KING, για την ίδια διαπίστωση, κατηγορήθηκα απ' τον τρεχα...., για έλλειψη δυνατότητας επικοινωνίας (κοινώς δεν αντιλαμβάνομαι τι λέει επειδή είμαι ηλίθιος), αφού συμβαίνει και σε σένα, σημαίνει ότι είσαι κι εσύ...

Δυστυχώς, πρέπει να το παραδεχτείς...

Σε καλοσωρίζω λοιπόν, στην ομάδα των ανίκανων να κατανοήσουν τα υψηλά νοήματα, του περί ου ο λόγος.

Για παράδειγμα γράφει κάτι πολύ σωστό, "ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΉΣ ΈΝΑ:Χριστιανισμός και η προσπάθεια επιστροφής των παλιών θρησκειών για να κάνουν τον νέο μεσαίωνα..", αλά το θέμα είναι πώς το εννοεί;;;

Όπως φαίνεται, αφού ο χριστιανισμός δημιούργησε το μεσαίωνα ή όπως το σκέφτεται;;

Υ.Γ. Ελπίζω όταν συνέρθουμε σε σώμα, να είσαι εκεί για μια θέση στο Δ.Σ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 22:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Απλά οι επισκέψεις μου θα είναι σε λιγότερα προς το παρόν θέματα........δεν έχει και νόημα εξάλλου.......

Ξέρω ξέρω, σε δύο sites είναι δυσκολο να γράφεις, ακόμη κι εσύ.

quote:
σ' ευχαριστώ πάντως για το καλωσόρισμα.

Νάσαι καλά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 00:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Όχι, τα γράφω για να περνάει η ώρα μου. Άλλωστε μόνο οι άλλοι έχουν το προνόμιο της γνώμης, εγώ γράφω μέσω αντιπροσώπου. Τι ερωτήσεις είναι αυτές, παιδάκι μου;

Μάλιστα.......

- πιστεύεις λοιπόν, ότι οι σύγχρονοι Νεοέλληνες, στη συντριπτική τους πλειοψηφία ακούν τον όρο "φυσιολάτρης" και βγάζουν εξανθήματα.

- πιστεύεις ότι ο θρησκευτικός γάμος στην Ελλάδα, είναι μια διαδικασία, με "ενδιάμεσους", με ψευτοταπεινότητες ενδεδυμένες με μοντελάκια τελευταίας εσοδείας, για να μην πεις και στη διπλανή προσκεκλημένη....

- πιστεύεις ότι η αγκαλιά της φύσης βιώνεται ως η αγκαλιά της Μητέρας Γης και ότι η έκκληση προς τη φύση για γονιμότητα είναι εσωτερικότερη ανάγκη από του "Αβραάμ και του Ιακώβ τα καλά" αποκλείοντας το ένα από το άλλο

-πιστεύεις ότι στην Ελλάδα το να δηλώνεις μη Χ.Ο. ισοδυναμεί με το να δηλώνεις εθνικός προδότης και ανθέλληνας.

-πιστεύεις ότι στην Ελλάδα το "Θείο" βρίσκεται (παρά φύσιν και αντίθετα με τη Διδασκαλία) μόνο στις εκκλησίες (και παράλληλα δεν αναφέρεις τους λόγους, γιατί θα γίνει πόλεμος στο topic .........λες και τα όσα ποιο μπροστά γράφεις ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα),

-πιστεύεις ακόμη ότι δεν έχουμε εδώ στην Ελλάδα την ανεξιθρησκία που θα έπρεπε..............

Τι να πω?????????? δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις αφού δεν είσαι βίαιος.................

quote:
kostakis:
Κάνε όμως τον κόπο να διαβάζεις τι γράφω, βαριέμαι πολύ να αυτοεπαναλαμβάνομαι. Να στο πω και πιο λιανά : για μένα κοινωνικοπολιτική προσεγγιση και θρησκευτικά πιστεύω είναι ασυσχέτιστες (ούτε ΑΡΝΗΤΙΚΑ συσχετισμένες) έννοιες, ήτοι μπορεί σε κάποιους να συνυπάρχουν παράλληλα, μπορεί σε κάποιους να συνυπάρχουν "αντίθετα" σε σχέση με τα κοινώς αποδεκτά πρότυπα (λ.χ. ένθεος κομμουνιστής) και μπορεί σε κάποιους να μην έχουν καμία συσχέτιση. Έγινα σαφής;

Τότε γιατί ρωτάς τα αυτονόητα?
quote:
kostakis:
Τώρα τι να σου πω, βρε αδερφέ; λέω εσείς (εννοώ εσένα και τον trexagireve), γιατί μπήκατε "τελευταίοι" χρονικά στο topic και δεν είχατε ακόμα τοποθετηθεί. Κι αυτό παρεξηγείς; δικαίωμά σου, δεν μπαίνω στη διαδικασία...

Δε σε παρεξηγώ και δεν πήγαινε για σένα αυτό, ασχέτως εάν σου απευθύνθηκα..........για τον παπά πήγαινε απλά το είπα στον ψάλτη.
quote:
kostakis:
Το παράδειγμά σου για τις δύο τύπισσες νομίζω ότι είναι λίγο άκαιρο. Πρώτον, μπορεί όντως να ήταν καθαρά επί προσωπικού το πρόβλημα, δεύτερον ήταν αρκετά μικρές για να τις πεις συνειδητοποιημένες νεοναζί και τρίτον, ακόμα και αν δεχτούμε ότι ήταν συνειδητοποιημένες, δε νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα υπεραμύνθηκε των νεοναζιστικών δράσεων...

Το παράδειγμα το ανέφερα για να καταδείξω ότι ακόμη και σε ένα "δήθεν" ιδεολογικό ρεύμα αν μπορούμε να το πούμε έτσι, τα μέλη του παρόλο που γνωρίζουν τις αρχές που το διέπουν ακόμη δεν έχουν κατασταλάξει εσωτερικά. Πόσον μάλλον τα μέλη της παγανιστικής και αυτής "δήθεν" ιδεολογίας που είναι νεοσύστατη. Για αυτό ο trexagireve, έχει δίκιο όταν μιλάει πολλές φορές για "μόδα"........εγώ τον διαβάζω καλά φίλε μου.
Το νεαρό της ηλικίας τους δεν είναι τροχοπέδη ίσα ίσα που ο ενθουσιασμός του νέου είναι αυτός που μπορεί να δημιουργήσει τις ακραίες καταστάσεις μιας και δεν έχει την πείρα να καταλάβει πότε γίνεται πιόνι και πότε όχι, μπορεί να μην έχει συνειδητοποιήσει τι κάνει αλλά ο κορμός του νεοναζισμού αποτελείται από νεαρούς-νεαρές.
quote:
kostakis:
Το θέμα ονομάζεται "Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ." Δε βλέπω πουθενά τη λέξη χριστιανισμός. Και δεν υπήρχε λόγος να πάει εκεί η συζήτηση. Σκοπός είναι να δούμε τη συσχέτιση των δύο εννοιών, τοποθετηθήκαμε επ' αυτού, συμφωνήσαμε, διαφωνήσαμε, τελείωσε. Στην τελική πρόκειται για δύο θέσεις, δύο ανθρώπινες απόψεις, η μία κοινωνικοπολιτική, η άλλη θρησκευτική : το αν είναι αποδεκτές από εμάς ή όχι, λίγη σημασία έχει. Κάποιοι θέλουν να είναι νεοπαγανιστές, γούστο και καπέλο τους. Κάποιοι θέλουν να είναι νεοναζί, αυτό είναι λίγο πρόβλημα όταν οδηγούνται στη βία. Τα περί αντιχριστιανισμού, που αμέσως προσκολλώνται στους νεοπαγανιστές, εκτός του ότι είναι πολλάκις άστοχα, είναι και ανούσια, αφού συζητάμε για συνειδητή επιλογή, μη βίαιη και κυρίως μη προσηλυτιστική από τις συγκεκριμένες ομάδες. Ή μήπως είδατε ποτέ παγανιστή να κυκλοφορεί με περιοδικά σε δρόμους και σε σπίτια για να προμοτάρει την αρχαία θρησκεία;

Η λέξη Χριστιανισμός εμπλέκεται με το μίσος που τρέφουν οι Ναζιστές για αυτόν και εν μέρει οι νεοπαγανιστές......οπότε υπάρχει μια κοινή συνιστώσα έστω και για μέρος από τους παγανιστές.
Θρησκευτική άποψη ο νεοπαγανισμός? από που κι ως που? υπάρχει έστω και ένας υγιείς σκεπτόμενος για να πιστέψει στη βελανιδιά ή στον πλάτανο ή στον δράκο?
Έγώ θα πω απλά ότι ο νεοπαγανισμός δεν είναι θρησκεία αλλά ένα ιδεολογικό κοινωνικό φαινόμενο όπως και ο ναζισμός, χωρίς φυσικά να τα ταυτίζω, ένα ρεύμα. Σίγουρα όταν δεν βλάπτεις τον άλλον και είναι συνειδητή η επιλογή τότε όντως είναι γούστο και καπέλο σου. Εξάλλου ακόμη δεν έχει αποσαφηνιστεί ο όρος.
Η έννοια της θρησκείας ορίζεται από κάποιους κανόνες στους οποίους ο νεοπαγανισμός δεν ανταποκρίνεται.
quote:
kostakis:
Τα περί αντιχριστιανισμού, που αμέσως προσκολλώνται στους νεοπαγανιστές, εκτός του ότι είναι πολλάκις άστοχα, είναι και ανούσια, αφού συζητάμε για συνειδητή επιλογή, μη βίαιη και κυρίως μη προσηλυτιστική από τις συγκεκριμένες ομάδες.

Εδώ υπάρχει πρόβλημα μέσα από αυτό το forum μέλη που τείνουν ή δείχνουν συμπάθεια στον νεοπαγανισμό και τον διαφημίζουν είναι παράλληλα αντιχριστιανοί αφού δεν διστάζουν να γράφουν αναλήθειες με στόχο τη συκοφαντία του Χριστιανισμού και τίποτα περισσότερο σύμπτωση? Αν διαβάσεις προσεκτικά τις τοποθετήσεις των διαφόρων μελών θα το διαπιστώσεις.

Ο προσηλυτισμός προσπαθείτε από διαφόρους να γίνει μέσα από το Διαδύκτιο και από περιοδικά. Οπότε υπάρχει ουσία!!

quote:
kostakis:
Συμπερασματικά ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (φίλε trexagireve, κράτα σημειώσεις, είναι οι προγραμματικές μου ΘΕΣΕΙΣ, πάω για υποψΟφιος στις προσεχείς εκλογές):
α) Η σχέση νεοπαγανισμού και νεοναζισμού είναι στατιστικώς μη αποδεκτή
β) Ρατσιστής είναι εκείνος που θεωρεί μία κατηγορία ανθρώπων ως μειονεκτούσα και επιχειρεί να επιβάλλει με κάποια μορφή βίας αυτή του την άποψη.
γ) Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις δε συσχετίζονται ούτε θετικά, ούτε αρνητικά με την κοινωνικοοικονομική προσέγγιση στις περιπτώσεις ώριμα σκεπτόμενων ανθρώπων. Κάποιες τυχαίες "συμπτώσεις", βάσει των στερεοτυπικώς κατεστημένων συνδυασμών (δεξιός-θρήσκος, αριστερός-άθεος κλπ.) αποτελούν μόνο εξαιρέσεις ή άνευ έρευνας αποδοχή από κάποιους μη αναζητητές.
δ) Κάθε μορφή αλήθειας που παρουσιάζεται ως "αντικειμενική" κρίνεται ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ προσωπικά και μόνο, απορριπτέα. Το μόνο που δέχομαι ως δεδομένο είναι ότι αναπνέω.
Αν μετά από αυτή την παράθεση δεχτώ νέες απορίες επί των ανωτέρω, θα θεωρήσω το θέτοντα αυτές είτε ως αδαή περί τη νεοελληνική, είτε ως προβοκάτορα του topic είτε ως επί προσωπικού επιτιθέμενο και θα τον αντιμετωπίσω ανάλογα. Δηλαδή με αδιαφορία...


α) Υπάρχει σχέση όσον αφορά τα αντιχριστιανικά αισθήματα που τρέφει έστω και μια ομάδα από αυτούς σίγουρα όμως δεν είναι γενίκευση.... τουλάχιστον προς το παρόν όταν ο νεοπαγανισμός πάρει την τελική του μορφή θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά αφενός, αφετέρου δε και οι 2 βλέπουν γύρω τους εχθρούς..........(δεν αναφέρομαι στο σύνολο των νεοπαγανιστών)
β)Συμφωνώ.
γ)Συμφωνώ
δ)Συμφωνώ πλην της ιστορικής αλήθειας που δε χωράει φυσικά αμφισβήτηση.

quote:
γιαπετ:
αφού ο χριστιανισμός δημιούργησε το μεσαίωνα

Γιατί το λες αυτό? όταν κάποιοι εκμεταλεύονται και κακοποιούν ένα μέσο..........φταίει το μέσο ή αυτοί οι κάποιοι? Αν σε καρφώσω με το μαχαίρι θα ρίξεις ευθύνες στο μαχαίρι?
quote:
Ξέρω ξέρω, σε δύο sites είναι δυσκολο να γράφεις, ακόμη κι εσύ.

Δεν γράφω αυτή την περίοδο σε 2 site. Έχω γραφτεί στο "phorum.gr" εδώ και 1-1,5 περίπου μήνα. Δεν έχω γράψει παρά μόνο δύο ή τρεις φορές. Μεριά οι διακοπές μεριά επαγκελματικές και οικογενειακές υποχρεώσεις με έχουν υποχρεώσει σε αδράνεια. Τυχαίνει να έχω λίγο χρόνο αυτή την περίοδο.
Αν θελήσω πάντως να γράψω όπως έγραφα παλιά σε διάφορα θέματα θα προτιμήσω το άλλου site, εξάλλου έχω αφήσει στη μέση 2 θέματα πολύ ενδιαφέροντα. Στο esoterica θα είμαι περαστικός για όσο θα μου επιτρέπεται. Που και που έμπαινα στα κλεφτά αλλά ψάχνοντας στο google έπεσα πάλι εδώ και ο πειρασμός με έκανε να παρεκκλίνω από το πρόγραμμά μου.


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 00:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
γιαπετ:
αφού ο χριστιανισμός δημιούργησε το μεσαίωνα
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί το λες αυτό? όταν κάποιοι εκμεταλεύονται και κακοποιούν ένα μέσο..........φταίει το μέσο ή αυτοί οι κάποιοι? Αν σε καρφώσω με το μαχαίρι θα ρίξεις ευθύνες στο μαχαίρι?


Το μαχαίρι, όπως και κάθε μέσο, αν δεν το χρησιμοποιήσει κάποιος, παραμένει αδρανές, σαφώς και φταίει αυτός που το χρησιμοποιεί, ιδιαίτερα όταν φτιάχνει αυτό το μέσο ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να κάνει καλλίτερα τη δουλειά του.

Το μέσο όμως δεν παύει να είναι το πειστήριο του εγκλήματος, αυτό που ενοχοποιεί τον δράστη, μαζί με το κίνητρο.

Από τέτοια ουκ ολίγα στην ιστορία επιβολής του χριστιανισμού, απ' τους διαχειριστές του και τους χειριστές του...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 09:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαιρετήσω αρχικά το ..ελεύθερο πουλί , φίλο
Κωστάκη, που λέει την άποψη του, η οποία είναι η κατηγορία
άλλων... Αυτό το λένε άποψη;Σε τι θεό πιστεύεις, ρε φίλε
σε ρωτάω,γιατί κολώνεις να πεις;
Σε κάποιες απαντήσεις σου απευθύνεσαι σε άλλον, όχι σε μένα,
αφού δεν τα έγραψα εγώ αυτά που απαντάς...Αλλα δεν πειράζει...
Δεν αμφιβάλλω αγόρι μου ότι δεν βλέπεις ότι το θέμα είνια ένα και
πολλές οι αφορμές επίθεσης εναντίον του χριστισνισμού και φυσικά, τέτοια ...ανδρεία να υβρίζεις τη θρησκεία της χώρας μας, το λένε ακόμη και προδοσία...
Έτσι πληροφοριακά...
Φίλε μου Γιάπετ, θέλεις παρέα;Γιατί προσπαθείς να προσεταιριστείς
άλλους;πονηρούλη, κάνεις αστειάκια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 09:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Είναι πολύ ευχάριστο να ξεκινάς τη μέρα σου εδώ μέσα ή μήπως έχω πάθει παράκουση;
Φίλε europaios2, αφού σου επισημάνω ότι με λυπεί το γεγονός ότι απομακρύνθηκες συνειδητά από τη συμμετοχή σου εδώ (ακόμα και για τη διαγραφή σου εξέφρασα αντίθετη άποψη και αν θες μπορείς αν το επιβεβαιώσεις, παρόλο που διαφωνούμε συχνότατα), θα απαντήσω στα όσα αναφέρεις. Πιστεύω ότι με τη συζήτηση ξεκαθαρίστηκαν τουλάχιστον οι κοινές συνιστώσες και πλέον είναι σαφές σε τι διαφέρουμε, αλλά εμένα με ενδιέφερε η θέση σου

quote:
- πιστεύεις λοιπόν, ότι οι σύγχρονοι Νεοέλληνες .... αφού δεν είσαι βίαιος.................

Όλα αυτά τα πιστεύω (έφτιαξα το δικό μου ύμνο), δεν έχω λόγο να σου σπάσω τα νεύρα. Ειδικά τη μη σύνδεση Μητέρας Γης - Φύσης με τον Αβραάμ την πιστεύω απόλυτα, για τα υπόλοιπα μπορώ να πω ότι αφορούν σε πλειοψηφίες. Τέλος επ' αυτού.
(Θα πρέπει να ανοίξω κάποιο topic, που να συζητήσουμε την έννοια ανεξιθρησκεία, να δω πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας, γιατί μπορεί να είναι αυτός ένας από τους λόγους της διαφωνίας μεταξύ μας).

quote:
Τότε γιατί ρωτάς τα αυτονόητα?

Εσύ, αγαπητέ μου, είπες ότι μπερδεύω τα κόμμα με τη θρησκεία, δεν το είπα εγώ. Αυτονόητο είναι ότι δεν τα μπερδεύω, αλλά προφανώς δεν το έχετε αντιληφθεί.

quote:
Το νεαρό της ηλικίας τους δεν είναι τροχοπέδη ίσα ίσα που ο ενθουσιασμός του νέου είναι αυτός που μπορεί να δημιουργήσει τις ακραίες καταστάσεις μιας και δεν έχει την πείρα να καταλάβει πότε γίνεται πιόνι και πότε όχι, μπορεί να μην έχει συνειδητοποιήσει τι κάνει αλλά ο κορμός του νεοναζισμού αποτελείται από νεαρούς-νεαρές.

Νεανικός ενθουσιασμός άλλο, συνειδητοποιημένη επιλογή άλλο για τις περισσότερες κατευθύνσεις μας (δες π.χ. τις ανθρώπινες σχέσεις), αλλά δεν είναι του παρόντος.

quote:
Θρησκευτική άποψη ο νεοπαγανισμός? από που κι ως που? υπάρχει έστω και ένας υγιείς σκεπτόμενος για να πιστέψει στη βελανιδιά ή στον πλάτανο ή στον δράκο?

Υπάρχει έστω και ένας υγιώς σκεπτόμενος που να νομίζει ότι είναι καλύτερα να ζωστεί με εκρηκτικά για να "καθαρίσει" δεν-ξέρω-κι-εγώ πόσους άπιστους και να πάει στον παράδεισο να τρώει ρύζι;
(όπως βλέπεις, δε μίλησα για τα "παράλογα" του χριστιανισμού, μήπως και επιτέλους μου φύγει η "ταμπέλα". Αλλά είναι δύσκολο να βρω τα παράλογα όλων των θρησκειών, για να τα φέρνω εναλλάξ ως επιχειρήματα, βλέπεις η ελληνική σνυαγματικώς κατοχυρωμένη "ανεξιθρησκεία", μέσω της εκπαίδευσης, δε μου τα έμαθε!!)

quote:
Η έννοια της θρησκείας ορίζεται από κάποιους κανόνες στους οποίους ο νεοπαγανισμός δεν ανταποκρίνεται.

Εδώ ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις τους κανόνες. Καθαρά για γνωσεολογικούς σκοπούς.

quote:
Εδώ υπάρχει πρόβλημα μέσα από αυτό το forum μέλη που τείνουν ή δείχνουν συμπάθεια στον νεοπαγανισμό και τον διαφημίζουν είναι παράλληλα αντιχριστιανοί αφού δεν διστάζουν να γράφουν αναλήθειες με στόχο τη συκοφαντία του Χριστιανισμού και τίποτα περισσότερο σύμπτωση?

Αν εννοείς αυτούς που αποκαλείς "δωδεκαθεϊστές", τόε έρχεσαι σε αντίθεση με το samuel, ο οποίος είχε αναφέρει ότι άλλο ο παγανισμός καιάλλο ο νεοπαγανισμός. Θα ήθελες να μου ξεκαθαρίσεις ποια μέλη είναι τι, κατ' εσέ; (κατέταξε πρώτο εμένα, με βολεύει, να δω τι έχετε καταλάβει)

quote:
Ο προσηλυτισμός προσπαθείτε από διαφόρους να γίνει μέσα από το Διαδύκτιο και από περιοδικά. Οπότε υπάρχει ουσία!!

Ας μη ανοίξουμε αυτό το κεφάλαιο... μεγάλο και δύσκολο. Σε άλλο topic ίσως.

quote:
α) Υπάρχει σχέση όσον αφορά τα αντιχριστιανικά αισθήματα που τρέφει έστω και μια ομάδα από αυτούς σίγουρα όμως δεν είναι γενίκευση.... τουλάχιστον προς το παρόν όταν ο νεοπαγανισμός πάρει την τελική του μορφή θα μπορούμε να πούμε με σιγουριά αφενός, αφετέρου δε και οι 2 βλέπουν γύρω τους εχθρούς..........(δεν αναφέρομαι στο σύνολο των νεοπαγανιστών)
β)Συμφωνώ.
γ)Συμφωνώ
δ)Συμφωνώ πλην της ιστορικής αλήθειας που δε χωράει φυσικά αμφισβήτηση.

2/4 + 2*0,5/4 = 3/4!!! Συμφωνούμε στο μεγάλο μέρος! Το ήξερα... ας δούμε τις διαφωνίες μας εν συντομία.
α) Κάποιοι νεοπαγανιστές μπορεί να τρέφουν έχθρα σε καθε τι διαφορετικό στη λατρεία τους, πες αρκετοί. Ανθρώπινο είναι, γιατί οι μουσουλμάνοι ή οι προτεστάντες δεν το έχουν; όσο για το αν βλέπουν γύρω τους εχθρούς, επίσης όλοι το έχουν, γιατί δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα (σου θυμίζω μόνο ότι υπάρχει η ταμπέλα χριστιανομάχος εδώ μέσα, δίκαια ή άδικα δεν κρίνω, αλλά δεν είναι έκφραση που δείχνει ότι αποδίδουμε σε άλλον εχθρότητα;)
δ) Ιστορική αλήθεια, ενδιαφέρον. Λιγες οι πηγές, πολλά τα γεγονότα, συνεχείς συρραφές και το 1984 του Όργουελ πάντα επίκαιρο. Προτιμώ το ότι αναπνέω...
Χαίρομαι, γιατί "τα βρήκαμε"!!

Φίλε trexagireve

quote:
Να χαιρετήσω αρχικά το ..ελεύθερο πουλί , φίλο Κωστάκη, που λέει την άποψη του, η οποία είναι η κατηγορία άλλων...

Από κανάρες υστερώ πάντως, αν προκύψει κάτι...

quote:
Σε τι θεό πιστεύεις, ρε φίλε σε ρωτάω,γιατί κολώνεις να πεις;

Επειδή βαριέμαι να σε παραπέμψω σε παλαιότερες θέσεις μου (τις οποίες μάλλον διαβάζεις, αλλά υστεροβούλως "μπενάκης-βγενάκης"), επαναλαμβάνω (εγώ σου είπα κράτα σημειώσεις, να ξέρεις να μου "τα χώνεις" για σωστούς λόγους τουλάχιστον)

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΟ, είμαι δεδηλωμένος άθεος και σέβομαι το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει σε όποιο Θεό θέλει, αρκεί να μη μου δημιουργεί πρόβλημα στο δικό μου ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Σε κάλυψα;

quote:
Σε κάποιες απαντήσεις σου απευθύνεσαι σε άλλον, όχι σε μένα,
αφού δεν τα έγραψα εγώ αυτά που απαντάς...Αλλα δεν πειράζει...

Γι' αυτό βάζω πάντα τα quotes. Αλλά δεν αστοχώ, για δες καλύτερα.

quote:
Δεν αμφιβάλλω αγόρι μου ότι δεν βλέπεις ότι το θέμα είνια ένα και πολλές οι αφορμές επίθεσης εναντίον του χριστισνισμού και φυσικά, τέτοια ...ανδρεία να υβρίζεις τη θρησκεία της χώρας μας, το λένε ακόμη και προδοσία...

"Πολλές οι αφορμές επίθεσης εναντίον του χριστιανισμού" = ίσως θες να πεις "πολλές οι επιθέσεις κατά του χριστιανισμού" : σε παραπέμπω λίγες γραμμές πιο πάνω, όπου έγραψα στο φίλο europaios2 περί όρασης φανταστικών ή μη εχθρών.
Δε θα σχολιάσω τα περί ανδρείας, συνεχίζεις να κρύβεσαι πίσω από το πληκτρολόγιο για να προσβάλλεις. Το να αντιπαρατίθεσαι ιδεολογικά απέναντι σε κάτι το οποίο ερήμην σου έχει επιβληθεί, δεν είναι ύβρις, αγαπητέ, αλλά όταν μάθεις την έννοια της ύβρεως και μπορέσεις να βρεις στοιχεία αυτής στα κείμενά μου, τότε το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, καλό θα ήταν να είσαι πιο δημοκρατικός με την αντίθετη γνώμη. Εκτός αν δεν την αντέχεις, οπότε σου προτείνω να μην ασχολεία μαζί της. Εγώ π.χ. έχω να φάω μελιτζάνες 25 χρόνια, δεν τις αντέχω. Αν εσύ δεν αντέχεις τον Κωστάκης, συζήτησε με τους άλλους, αλλά χωρίς να προσβάλλεις ερήμην τα δικά του πιστεύω (τα οποια ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σου έχει αναλύσει)
Τα σέβη μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Φίλε trexagireve, ακόμα περιμένω τις θέσεις σου σχετικά με το αντικείμενο του topic. Σίγουρα θα διαφωνούμε, αλλά θα χαρώ να τις παραθέσεις τουλάχιστον. Μη μου πεις τι είναι ο νεοπαγανισμός, αυτό το κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, πες μου αν βλέπεις σχέση μεταξύ Νεοπαγανιασμόυ και Νεοναζισμού και που τη βασίζεις.


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 10:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κωστάκη, χαίρομαι που τη βρίσκεις και βλέπεις
τον εαυτό σου σε ρόλο ..δασκάλου.. Ο καθένας όπως τη βρίσκει
τι να πω εγώ;
Περί θέσεων, επειδή κι εγώ βαριέμαι να λέω τα ίδια και ...αδιάβαστα
για σένα, οπότε σου παραθέτω τι έχω γράψει.. Εγώ πάντως δεν
ήξερα ότι δηλώνεις άθεος..έστω ώψιμα...
"Γιατί εγώ πιστεύω ότι είναι οργανωμένα και έρχονται για να
αποχαυνώσουν ακόμη περισσότερο τον κόσμο με άρτο και θέαμα,
ώστε να μην καταλαβαίνουν εντελώς τι τους κανουν. Σε λίγο
πάντς, περιμένετε και κάποια σχετική αυτοκρατορία και την ανάλογη
δικτατορία στον κόσμο...Πάνε πακέτο..."
"Περί "επιστροφής σε παλιές θρησκείες", μάλλον
λάθος κάνεις φίλε μου.. Μιλάμε για κοινό κίνημα,
παγκοσμίως που σιγά σιγά απλώνεται με απώτερο σκοπό να
κυριαρχήσει η δαιμονολατρία και να υπάρχει παγκόσμιος έλεγχος
της ανθρωπότητας.
Περιττό να πούμε ότι είναι αστείες οι ιδέες και η όλη τους
φιλοσοφία, αλλά όλοι μιλάνε για συμβολισμό... Αλήθειες,
μόνο εικάζνται. Καθαρά πράγματα υπάρχουν; Υπάρχουν, αλλά δεν
τα λένε σε όποιον νάναι..."
Βέβαια αγόρι μου δεν περιμένω να τα πρόσεξες, αλλά αν θέλεις
τα ξαναγράφω για να βγείς ωραιος...
Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν έχω με τον Κωστάκη, αντιθέτως μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής... Φοβάμαι μόνο μην απο αντίδραση,
σε μένα ή τον όποιον πάει κάπου που δεν είναι...Περί διαλόγου,
ρε φιλε, δεν επιλέγω άτομα,. είμαι ανοιχτός σε όλους γιατι τους
θεωρώ ίσους το λιγότερο με μένα και αγγέλους.. Δεν αποφεύγω
τέτοιες επικοινωνίες, τις επιδιώκω...Αλλά όταν κάποιος παριστάνει
τον ειδήμμονα, το θέλει το ...δούλεμα του, διαφωνείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 11:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη, χαίρομαι που τη βρίσκεις και βλέπεις
τον εαυτό σου σε ρόλο ..δασκάλου.. Ο καθένας όπως τη βρίσκει τι να πω εγώ;

quote:
Βέβαια αγόρι μου δεν περιμένω να τα πρόσεξες, αλλά αν θέλεις
τα ξαναγράφω για να βγείς ωραιος...

quote:
Φοβάμαι μόνο μην απο αντίδραση, σε μένα ή τον όποιον πάει κάπου που δεν είναι...Περί διαλόγου, ρε φιλε, δεν επιλέγω άτομα,. είμαι ανοιχτός σε όλους γιατι τους θεωρώ ίσους το λιγότερο με μένα και αγγέλους.. Δεν αποφεύγω τέτοιες επικοινωνίες, τις επιδιώκω...Αλλά όταν κάποιος παριστάνει τον ειδήμμονα, το θέλει το ...δούλεμα του, διαφωνείς;

Ουδέν σχόλιον
Πάμε στα υπόλοιπα

quote:
Γιατί εγώ πιστεύω ότι είναι οργανωμένα και έρχονται για να
αποχαυνώσουν ακόμη περισσότερο τον κόσμο με άρτο και θέαμα, ώστε να μην καταλαβαίνουν εντελώς τι τους κανουν. Σε λίγο πάντς, περιμένετε και κάποια σχετική αυτοκρατορία και την ανάλογη δικτατορία στον κόσμο...Πάνε πακέτο...

Σε είχα ρωτήσει και τότε, σε ρωτάω και τώρα : Μπορείς να το κάνεις πιο σαφές; πόσο λίγο και από ποιους; πες μου τι βλέπεις να έρχεται, για να καταλάβω πως το συνδυάζεις με το παρόν θέμα. Βλέπω και εγώ κάπια πράγματα, αλλά πολύ στο πιο πεζό, γι' αυτό θέλω να δω και τη δική σου θέση. Ποιοι θα κάνουν τη δικτατορία; σε τι ορίζοντα το βλέπεις και ποια θα είναι η αυτοκρατορία που λες; να υποθέσω ότι βλέπεις μέσα σε αυτές τις δράσεις (των νεοπαγανιστών εννοώ) φασιστικά κινήματα που θα επιφέρουν μία δικτατορία;
Επ' ευκαιρίας, ας σχολιάσω και μία θέση σου

quote:
Εγώ πάντως δεν ήξερα ότι δηλώνεις άθεος..έστω ώψιμα...

Πολλά χρόνια τώρα, όχι όψιμα. Ίσως να μη με είχες προσέξει, αλλά δε σου ρίχνω την ευθύνη γι' αυτό.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 11:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Είναι πολύ ευχάριστο να ξεκινάς τη μέρα σου εδώ μέσα ή μήπως έχω πάθει παράκουση;
Φίλε europaios2, αφού σου επισημάνω ότι με λυπεί το γεγονός ότι απομακρύνθηκες συνειδητά από τη συμμετοχή σου εδώ (ακόμα και για τη διαγραφή σου εξέφρασα αντίθετη άποψη και αν θες μπορείς αν το επιβεβαιώσεις, παρόλο που διαφωνούμε συχνότατα), θα απαντήσω στα όσα αναφέρεις.

Όπως το βλέπει ο καθένας και ανάλογα με το χρόνο του......εγώ περιμένω να τελειώσει το σφουγκάρισμα η σύζυγος να ετοιμαστούμε για λαϊκή μετά πρέπει να πάω σε ένα χτήμα για μια εργασία και το απόγευμα πρέπει να φύγω για Αθήνα.....άρα ο χρόνος μου είναι λίγος για να κουβεντιάσουμε όπως θα ήθελες εσύ ή εγώ!
Το ότι εξέφρασες αντίθετη άποψη με τη διαγραφή το γνωρίζω και σ' ευχαριστώ, το ότι είσαι δημοκρατικός άνθρωπος, φαίνεται γενικά από τις διάφορες τοποθετήσεις σου.
quote:
kostakis:
Όλα αυτά τα πιστεύω (έφτιαξα το δικό μου ύμνο), δεν έχω λόγο να σου σπάσω τα νεύρα. Ειδικά τη μη σύνδεση Μητέρας Γης - Φύσης με τον Αβραάμ την πιστεύω απόλυτα, για τα υπόλοιπα μπορώ να πω ότι αφορούν σε πλειοψηφίες. Τέλος επ' αυτού

Ε! πίστευε.....ούτε εγώ έχω λόγο να σου χαλάσω το χατίρι!!!!!
quote:
kostakis:
Εσύ, αγαπητέ μου, είπες ότι μπερδεύω τα κόμμα με τη θρησκεία, δεν το είπα εγώ. Αυτονόητο είναι ότι δεν τα μπερδεύω, αλλά προφανώς δεν το έχετε αντιληφθεί.

Τότε προς τι το ερώτημά σου?....εκτός και εάν ήταν ρητορικό, οπότε στοπ εδώ..............
quote:
kostakis:
Υπάρχει έστω και ένας υγιώς σκεπτόμενος που να νομίζει ότι είναι καλύτερα να ζωστεί με εκρηκτικά για να "καθαρίσει" δεν-ξέρω-κι-εγώ πόσους άπιστους και να πάει στον παράδεισο να τρώει ρύζι;


Σίγουρα όχι........αλλά πιστεύεις ότι ζώνονται με εκρηκτικά για να φάνε τους άπιστους? Σίγουρα ούτε ένας δεν θα έκανε αυτή την ενέργεια εάν δεν είχε χάσει έστω και έναν αδελφό-ή κόρη ή γιο, μάνα ή πατέρα ή σύζυγο. Είναι μια πονεμένη ιστορία που τα ΜΜΕ, εντέχνος τα παρουσιάζουν ως θρησκευτικό φανατισμό............μόνο που δεν είναι. Όταν αυτοκτονούν στα τεμένη αυτό δεν το κάνουν λόγο θρησκευτικών διαφορών αλλά λόγω φυλετικών. Εδικά στο Πακιστάν ή φυλή των Παστούν είναι τόσο αδικημένη αφού την έχουν διαμελίσει σε 3 κράτη και τόσο ταλαιπωρημένη που οι άνθρωποι αυτοί βρίσκουν διέξοδο στα προσωπικά τους προβλήματα μέσα από την αυτοκτονία, παρασύροντας στο θάνατο άλλες φυλές άλλου δόγματος που τις θεωρούν συνυπεύθυνες για τα προβλήματά τους.
Μην ξεχνάς ότι οι Παλαιστίνιοι στον εμφύλιο μεταξύ τους χρησιμοποίησαν και αυτοί αυτό το είδος πολέμου.
Όσον αφορά την επίθεση εναντίων των αμερικάνων πάλι αυτοκτονώντας αυτό είναι λογικό αφού οι γιάνκηδες είναι οι κατακτητές τους. Ακόμη και στο ξενοδοχείο η επίθεση δεν ήταν για θρησκευτικούς λόγους αλλά καθαρά για πολιτικούς αφού θεωρούν τους διπλωμάτες και τις ξένες αντιπροσωπίες ως ενόχους για την κατάντιά τους. Δεν είμαι φυσικά υπέρ τέτοιων αλλόφρων καταστάσεων και ενεργειών αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πέσω θύμα του ότι πρόκετια για κάποιο είδος θρησκευτικού πολέμου.........μην το κάνεις......βλέπε πίσω από την κουρτίνα που έχουν βάλει για να κρύψουν το βάθος και την αλήθεια.
quote:
kostakis:
(όπως βλέπεις, δε μίλησα για τα "παράλογα" του χριστιανισμού, μήπως και επιτέλους μου φύγει η "ταμπέλα". Αλλά είναι δύσκολο να βρω τα παράλογα όλων των θρησκειών, για να τα φέρνω εναλλάξ ως επιχειρήματα, βλέπεις η ελληνική σνυαγματικώς κατοχυρωμένη "ανεξιθρησκεία", μέσω της εκπαίδευσης, δε μου τα έμαθε!!)

Καμία θρησκεία δεν είναι παράλογη υπό την έννοια των ειρηνικών της διαθέσεων όλες ανεξαρτήτου έχουν καλό σκοπό, οι ενέργειες των ανθρώπων είναι αυτές που την αμαυρώνουν και όχι το δόγμα της. Επιπλέον επιμένω ότι βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.
quote:
kostakis:
Εδώ ειλικρινά θα ήθελα να μου πεις τους κανόνες. Καθαρά για γνωσεολογικούς σκοπούς.

Να σου πω τον ποιο βασικό......όταν ο άνθρωπος απευθύνεται σε μια θεότητα περιμένει ανταπόκριση......είναι λοιπόν δυνατόν στις μέρες μας να περιμένεις ανταπόκριση από μια λίμνη ή ένα ρυάκι? ή από μια βελανιδιά? αν ναι τότε έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος που μιλάει για επιστροφή στο μεσαίωνα.

Η επικοινωνία λοιπόν με τη θεότητα γίνεται με κάποιους ψαλμούς με αυτούς που ο φίλος KERRYKING δεν καταλάβαινε τι έλεγαν, κάτι που με ωραίο τρόπο του επισήμανε ο trexagireve.
Γιατί στην προκειμένη περίπτωση οι ψαλμοί απευθυνόντουσαν σίγουρα σε κάτι Θείο, εκτός και εάν λόγω του τοπίου στο γάμο του τραγουδούσαν το "παρέα ξεκινήσαμε να πάμε στο βουνό!!! στο δρόμο τραγουδήσαμε χαρούμενο σκοπό!!!! τι χαρά! χαρά! χαρά! να τρέχεις να πηδάς στη φύση!!!! τι χαρά χαρά χαρά!! ημέρα που περνά φαιδρά!!!!!!.................Ε! δε νομίζω.....
quote:
kostakis:
Αν εννοείς αυτούς που αποκαλείς "δωδεκαθεϊστές", τόε έρχεσαι σε αντίθεση με το samuel, ο οποίος είχε αναφέρει ότι άλλο ο παγανισμός καιάλλο ο νεοπαγανισμός. Θα ήθελες να μου ξεκαθαρίσεις ποια μέλη είναι τι, κατ' εσέ; (κατέταξε πρώτο εμένα, με βολεύει, να δω τι έχετε καταλάβει)

Εννοώ τους Χριστιανομάχους......οι οποίοι δεν είναι κατ' ανάγκη δωδεκαθειστές......απλά βλέπουν φιλικά κάθε τι μή χριστιανικό!!! γιατί δεν τους ενδιαφέρει αυτό που βλέπουν αλλά αυτό που θα διαβάλουν, αυτό που θα συκοφαντήσουν.
Είναι απλό όσοι συκοφαντούν γενικά και αόριστα χωρίς στοιχεία κάνοντας την τρίχα τριχιά και βιάζοντας την ιστορική αλήθεια προκειμένου να περάσουν τη γραμμή τους.......Εσή δήλωσες άθεος....αν κάνεις όμως τα παραπάνω τότε αποκτείς τον τίτλο του Χριστιανομάχου.
quote:
γιαπετ:
Το μαχαίρι, όπως και κάθε μέσο, αν δεν το χρησιμοποιήσει κάποιος, παραμένει αδρανές, σαφώς και φταίει αυτός που το χρησιμοποιεί, ιδιαίτερα όταν φτιάχνει αυτό το μέσο ή το διαμορφώνει έτσι ώστε να κάνει καλλίτερα τη δουλειά του.

Υπάρχει διαφορά όμως ο Χριστιανισμός δημιουργήθηκε από τον ίδιο το Χριστό τα λόγια και οι πράξεις του οποίου διασώζονται στα ευαγγέλια...οπότε δε μιλάμε για φτιάξιμο του μέσου ή διαμόρφωσή του αλλά για χρησιμοποίησή του.
Πάρε για παράδειγμα τον Ερρίκο τον Ή, ο οποίος από τη μια ήταν θρήσκος και από την άλλη κατέστρεφε και λεηλατούσε μοναστήρι για το στρατό του. Όταν μιλάμε για μεσαίωνα αγαπητέ γιαπετ μιλάμε για το απόλυτο σκοτάδι και για να έχεις τέτοιο πρέπει κάποιος με τη βία να κλείσει το διακόπτη όπως για παράδειγμα ο Ερρίκος.
Ο Χριστιανισμός είναι η θρησκεία της αγάπης της ευγένειας και του πολιτισμού. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι Ευρωπαίοι στην πλειοψηφία τους είναι Χριστιανοί, δεν είναι τυχαίο που άντεξε όταν προσπάθησαν να τον ξεκληρίσουν στη γένεση του και δεν είναι τυχαίο που αντέχει εδώ και χρόνια.
quote:
γιαπετ:
Το μέσο όμως δεν παύει να είναι το πειστήριο του εγκλήματος, αυτό που ενοχοποιεί τον δράστη, μαζί με το κίνητρο.


Αν δηλαδή σε σφάξουν αλλά δε βρουν το μαχαίρι? αθώος ο κατηγορούμενος? ή αν βρουν μόνο το μαχαίρι θα κλέισουν αυτό φυλάκή?

Μην εθελοτυφλείς ο Χριστιανισμός η πατρώα αυτή θρησκεία μας για πάντα θα είναι στην καρδιά μας και οδηγός μας.

quote:
γιαπετ:
Από τέτοια ουκ ολίγα στην ιστορία επιβολής του χριστιανισμού, απ' τους διαχειριστές του και τους χειριστές του...

Ο Χριστιανισμός δεν επιβλήθηκε. Όπως δεν επιβλήθηκε για 400 χρόνια ο μουσουλμανισμός...........όταν αγαπάς κάτι δεν χάνεις γιατί δεν είναι η θρησκεία πράγμα είναι ιδέα και κανείς δεν μπορεί να σου την πάρει όπως δεν την έχουν πάρει οι Τούρκοι από χιλιάδες κρυπτοχριστιανούς που ακόμη υπάρχουν στην Τουρκία.


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους !

Χρωστάω απαντήσεις από χτες, ελπίζω να μην χαλάω την ροή της κουβέντας...

europaios2 το κουβέντιαζα τι θέμα με την γυναίκα μου χτες. Στον δικό μας γάμο δεν υπήρξε η παραμικρή νεοπαγανιστική πινελιά. Το τραγούδι που λεγανε ήτανε του τύπου "ήτανε κάποτε μια νέα - ήτανε κάποτε ένας νέος....", ήτανε ένα καθαρά παραδοσιακό τους τραγούδι. Το συναίσθημα που δημιουργήθηκε σε εμένα και σε όποιον άλλον δημιουργήθηκε, είχε να κάνει καθαρά με τον όλο συνδοιασμό της οπτικής και ακουστικής εμπειρίας. Γι'αυτό και μπήκα και σε λεπτομέριες που δυστυχώς γίνανε αντικείμενο ειρωνίας (πχ ο πύργος, οι πυρσοί κλπ). Σκοπός μου δεν ήτανε να κάνω επίδειξη, πίστεψέ με το όλο σκηνικό μου στοίχισε τα μισά λεφτά από αυτά που μαθαίνω ότι δίνουνε για δεξιώσεις σε διάφορα κτήματα εδώ στην Αθήνα - και τα δίνεις για κάτι ώρες ενώ εγώ είχα στην διάθεσή μου 48 ώρες !!!

Τον Αύγουστο η γυναίκα μου ήτανε Λετονία για τον γάμο της ξαδέλφης της. Εκεί έγινε κανονική παγανιστική τελετή. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ με την βοήθεια της συζήγου να σας κάνω πλήρη περιγραφή του τελετουργικού και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

Edited by - KERRY KING on 04/10/2008 12:01:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 11:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω τον ποιο βασικό......όταν ο άνθρωπος απευθύνεται σε μια θεότητα περιμένει ανταπόκριση......είναι λοιπόν δυνατόν στις μέρες μας να περιμένεις ανταπόκριση από μια λίμνη ή ένα ρυάκι? ή από μια βελανιδιά? αν ναι τότε έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος που μιλάει για επιστροφή στο μεσαίωνα.

Για να κρίνεις europaios2 πρέπει να γνωρίζεις πρώτα. Δεν περιμένω να γνωρίζεις την προχριστιανική θρησκεία των Λετονών οπότε σου είναι δύσκολο να καταλάβεις πως περιμένουνε την ανταπόκριση. Στην διάθεσή σου να σου μάθω 2-3 πράγματα για να μπορείς να διαμορφώσεις άποψη, το κακό είναι πως οι χώρες της βαλτικής είναι απλά μια διαφορετική περίπτωση και σίγουρα δεν αποτελούν συμπέρασμα για το θέμα της κουβέντας μας. Με βεβαιότητα πάντως μπορώ να υποστηρίξω ότι ο συγκεκριμένος νεοπαγανισμός δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με νεοναζισμό. Νεοπαγανιστές δεν θα αποκαλούνταν και οι αμερικάνοι που θα άρχιζαν να πιστεύουν σε Μανιτού και σια ? Ούτε εκεί μπορείς να βρεις σχέση με νεοναζισμό. Τελικά ο νεοναζισμός είναι ένα τσιμπούρι που μπορεί να κολλήσει σε οποιαδήποτε θρησκεία - οποιαδήποτε αίρεση - οποιαδήποτε οργάνωση.

quote:
Ο Χριστιανισμός δεν επιβλήθηκε.

Αυτό πάλι πως σου ξέφυγε ????
Δεν πιστεύω να το εννοείς όπως διαβάζεται.... Θα ήτανε τουλάχιστον αφελές να υποστηρίξει κάποιος πως ο χριστιανισμός επικράτησε με την αγάπη του. Ειδικά στις βόρειες χώρες οι φουκαράδες οι παγανιστές ξεπερνάγανε και τον Καράμπαμπα σε ημερίσια παραγωγή ψητού κρέατος. Από εκεί πηγάζει και το μίσος για τον χριστιανισμό σε ορισμένο ποσοστό νεοπαγανιστών...

Edited by - KERRY KING on 04/10/2008 12:03:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 12:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Κωστάκη, πιστεύω ότι κατάλαβες απο τα
μη σχολιαζόμενα απο σένα λόγια μου ότι ήταν ελαφριά κι
εύθυμα...Αυτό που βλέπω κάθε μέρα, λοιπόν, φίλε μου, είναι
η ενίσχυση μια θέσεως για ένα παγκόσμιο κρατος, μια παγκόσμια
κυβέρνηση, μια παγκόσμια θρησκεία, ένας παγκόσμιος ηγέτης.. Τα τυπικά
στοιχεία μια δικτατορίας κι ενός δικτάτορα που θα παίζει το ρόλο θεού
τυπικά και ουσιαστικά...
Υπάρχουν τοποθετήσεις ηγετών του ΟΗΕ, κρατών και μέγαλων
ονομάτων για αυτή την προοπτική που εύχονται να έλθει γρήγορα. Υπάρχουν άτομα
που διεκδικούν αυτό το ρόλο και δεν είναι τυχαία, όλα μαζί... Πές με καχύποπτο
αν θέλεις, αλλα για μένα ακόμη ένα κι ένα κάνουν δυο...
Αυτο περί του ώψιμου, μάλλον δεν το κατάλαβες...Σε μένα αναφερόμουνα, όχι σε
σένα...Εγώ τώρα καταλάβαινα ότι είσαι άθεος..

Φίλε KERRY KING, κι οι δυο γάμοι εύχομαι να ευτυχύσουν, απλά εγώ σχολίαζα την
επανεμφάνιση σε όλο τον κόσμο τέτοιων κινημάτων, με αρκετή οικονομική επιφάνεια,
που ενισχύουν τις δραστηριότητας τους και την επιρροή του, πάνω σε κυβερνήσεις, παγκόσμιους ή ηπειρωτικούς οργανισμούς, τον κόσμο ολόκληρο..
Τα συμπεράσματα δεν βγαίνουν απο τους γάμους, αλλά από την δημιουργία τέτοιων
θεμάτων,ώστε να αναβιώνεται η πίστη σε τέτοιες δοξασίες. Γιατί για μένα τα απλοικά
τραγούδια παγανιστών, δεν είναι και τόσο ...αυθόρμητα. Είναι τεχνιέντως εμφανιζόμενα, είτε για τουριστικούς σκοπούς, είτε για αναβίωση φολκλορικών σκηνικών και απο κάποιους
αναβίωση των ίδιων των θρησκειών... Βλέπω ανθρώπους νέους να ακολουθούν το υλιστικό
παρελθόν ως νέα μόδα και να βάζουν την ζωή τους την ίδια σαν άνθρωποι με θρήσκευμα, σε δεύτερη μοίρα και ή δυνατόν να την αποκηρύξει...Αυτά μου φαίνονται αρκούντως
φασιστικά και με κάνουν πολέμιο τους. Η ελευθερία του ατόμου είναι τετοια που
πρέπει να γνωρίζει την αλήθεια, αυτήν όμως, που δεν είναι υποκειμενική. Ένα τραπέζι είναι πάντα ένα τραπέζι όπως και να το πεις...
Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον φίλο Europaios2, που τα είπε με κομψό τρόπο, περί
επιστροφής στη φύση κι έρωτες με βελανιδιές..Πως αλλάζουν οι καιροί! Μέχρι πριν
λίγο καιρό, άν έλεγες κάτι τέτοιο, έρχονταν ο κύριοι με τα λευκά και σε μαζεύαν...
Τώρα έγινε μόδα; Τι νομίζει ο άνθρωπος ελευθερία;Την ανοησία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy