ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 18:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρεξηγήθηκα. Γιατί να παρεξηγηθώ; lol Έχεις κάποιες απόψεις δικαίωμα σου. Δικαίωμα έχει και ο κάθε ένας να έχει τις δικές του απόψεις η μήπως διαφωνείς; Όλο αυτό το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό γιατί όλοι νομίζουν ότι η γνώμη τους πρέπει να γίνει νόμος και τελικά επικρατεί ο νόμος του χάους. Για αυτό και εγώ πιστεύω στην ιεραρχία μέσα από μια εσωτερική αξιολόγηση. Δεν διαφωνώ δηλαδή με τον Πλάτωνα ότι καλό θα ήταν να υπάρχει μια ανώτερη τάξη φιλοσόφων που να μπορούν να οδηγήσουν τα πλήθη σε καλύτερες μέρες. Οι περισσότεροι μεγάλοι των Ελλήνων ήταν αριστοκράτες. Από εκεί και μέτα το τι πιστεύει και το τι βρίσκει μέσα του ο κάθε ένας είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να επιβάλεις τον αντιεσωτερισμό. Αυτά είναι παράγογα διεστραμμένων μυαλών που δεν ξέρουν που βρίσκονται και που πατάνε καθώς τους καταπίνει το χάος.

Edited by - Πλατωνιστής on 22/04/2014 18:32:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 18:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι θα κάνουμε με την...σαβούρα Κηφέα!

Τόσο πολύ τους κάθεται στο λαιμό το esoterica.gr?

θεωρώ πως αν αδιαφορήσουμε, ο βάλτος θα καλύψει και τις τελευταίες νησίδες νοημοσύνης, στον χώρο έκφρασής μας.

Δυστυχώς antitroll συνταγή δεν υπάρχει.Το μόνο που μπορούμε, είναι να επεμβαίνουμε σποραδικά στις μαλακίες τους, ώστε ο απλός αναγνώστης, περιηγητής των φόρουμς του esoterica, να έχει την ευκαιρία, να ξεχωρίζει την ήρα από το σιτάρι και να μην αποφασίζει για την ποιότητα της κοινότητάς μας, ορμώμενος από τον αχταρμά ηλιθίων και troll, που μαστίζουν το διαδίκτυο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Κοιτα τι λές. Λολ!!!
Υστερα λες τους άλλους Τρολ. Εσύ είσαι ο Αρχηγός των τρόλ!!!

Λολ!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 18:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παρεξηγήθηκα. Γιατί να παρεξηγηθώ; lol Έχεις κάποιες απόψεις δικαίωμα σου. Δικαίωμα έχει και ο κάθε ένας να έχει τις δικές του απόψεις η μήπως διαφωνείς; Όλο αυτό το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό γιατί όλοι νομίζουν ότι η γνώμη τους πρέπει να γίνει νόμος και τελικά επικρατεί ο νόμος του χάους. Για αυτό και εγώ πιστεύω στην ιεραρχεία μέσα από μια εσωτερική αξιολόγηση. Δεν διαφωνώ δηλαδή με τον Πλάτωνα ότι καλό θα ήταν να υπλαρχει μια ανώτερη τάξη φιλοσόφων που να μπορούν να οδηγήσουν τα πλήθη σε καλύτερες μέρες. Οι περισσότεροι μεγάλοι των Ελλήνων ηταν αριστοκράτες. Από εκεί και μέτα το τι πιστεύει και το τι βρίσκει μέσα του ο κάθε ένας είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να επιβάλεις τον αντιεσωτερισμό. Αυτά είναι παράγογα διεστραμμένων μυαλών που δεν ξέρουν που βρίσκονται και που πατάνε καθώς του καταπίνει το χάος.

Ωραία, πλατωνιστή δεν διαφωνώ έτσι πως το έθεσες, αλλα κάνεις λάθος σε κάτι, ουτε εγώ ενδιαφέρομαι για τον αντιεσωτερισμό. Μακαρι να το καταλάβεις και εσυ ώστε ερθει η συζήτηση σε ισορροπία. Άλλα όποτε βλεπω το χάος (που επισήμανες και εσύ εξάλλου), θα γελαω και θα το διασκεδάζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 18:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν παρεξηγήθηκα. Γιατί να παρεξηγηθώ; lol Έχεις κάποιες απόψεις δικαίωμα σου. Δικαίωμα έχει και ο κάθε ένας να έχει τις δικές του απόψεις η μήπως διαφωνείς; Όλο αυτό το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό γιατί όλοι νομίζουν ότι η γνώμη τους πρέπει να γίνει νόμος και τελικά επικρατεί ο νόμος του χάους. Για αυτό και εγώ πιστεύω στην ιεραρχεία μέσα από μια εσωτερική αξιολόγηση. Δεν διαφωνώ δηλαδή με τον Πλάτωνα ότι καλό θα ήταν να υπλαρχει μια ανώτερη τάξη φιλοσόφων που να μπορούν να οδηγήσουν τα πλήθη σε καλύτερες μέρες. Οι περισσότεροι μεγάλοι των Ελλήνων ηταν αριστοκράτες. Από εκεί και μέτα το τι πιστεύει και το τι βρίσκει μέσα του ο κάθε ένας είναι δικό του θέμα. Δεν μπορείς να επιβάλεις τον αντιεσωτερισμό. Αυτά είναι παράγογα διεστραμμένων μυαλών που δεν ξέρουν που βρίσκονται και που πατάνε καθώς του καταπίνει το χάος.

Ωραία, πλατωνιστή δεν διαφωνώ έτσι πως το έθεσες, αλλα κάνεις λάθος σε κάτι, ουτε εγώ ενδιαφέρομαι για τον αντιεσωτερισμό. Μακαρι να το καταλάβεις και εσυ ώστε ερθει η συζήτηση σε ισορροπία. Άλλα όποτε βλεπω το χάος (που επισήμανες και εσύ εξάλλου), θα γελαω και θα το διασκεδάζω.

Και μην ξεχνας ότι όποια και να είναι η γνωμη μου, ήταν η μόνη που αφορουσε το θεμα μας, την Νέα Ακρόπολη. Όλοι οι υπόλοιποι το ριξατε στην περιφρόνηση στα πανσοφα ρητα και τους χαρακτιρισμούς. Δεν εχω άδικο να κοροιδεύω.


Edited by - liamn on 22/04/2014 18:44:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 18:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω να είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα για να γνωρίζω. Η δική μου εντύπωση είναι ότι είσουν λίγο προκλητική με τους εσωτεριστές γενικότερα.

Αυτό που μου προξενεί απορία είναι ότι άλλοι εδώ μέσα κυνηγάνε τους εσωτεριστές με την μυγοσκοτώστρα και δεν έχει υπάρξει ανάλογη αντίδραση.

Καλή καρδιά και όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 22:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποτυγχανεις παταγωδως ακομα και να αγνοησεις Liamn.

Panos μιας και εχεις την ιδια απορια και για μενα (μπουχουχου) ας σου απαντησω.
Το εχω δηλωσει παμπολλες φορες αλλα μαλλον διαβαζεις αποσπασματικα.
Επαναλαμβανω λοιπον.
Ειμαι εδω για να ρουφηξω γνωση, αποψεις και θεματολογιες προς αναζητηση, διερευνηση και αναθεωρηση.

Δεν θεωρω τον εαυτο μου γνωστη για αυτο και σε πολλα θεματα το βουλωνω, πραγμα που δεν κανουν πολλοι (ενω ειλικρινα θα επρεπε).
Θα σχολιασω οταν θα διαβασω τερατα, τα οποια ειναι γραπτα σκουπιδια που μολυνουν τα θεματα.

Ναι ρε φιλε, ξεκιναω να διαβασω εναν σοβαρο διαλογο και πεταγεται καθε λογης τρολ και τσουτσεκι για να πει την αηδια του.
Ε τοτε θα σχολιασω.

Αν εσυ εισαι τοσο εξυπνος που μπορεις και αγνοεις τα ΗΛΙΘΙΑ σχολια επι σχολιων και συνεχιζεις ακαθεκτος στην κατανοηση του κειμενου σου βγαζω υο καπελο.
Αμφιβαλλω παραυτα.

Ελπιζω να σε καλυψα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 23:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω να είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες αλλά δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα για να γνωρίζω. Η δική μου εντύπωση είναι ότι είσουν λίγο προκλητική με τους εσωτεριστές γενικότερα.
Αυτό που μου προξενεί απορία είναι ότι άλλοι εδώ μέσα κυνηγάνε τους εσωτεριστές με την μυγοσκοτώστρα και δεν έχει υπάρξει ανάλογη αντίδραση.

Καλή καρδιά και όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες.


Το να είμαι προκλητική είναι το δικαίωμα να επιλέγω το ύφος της έκφρασής μου. Δεν θα λογοδοτούσα σε καμία περίπτωση για κάτι τέτοιο. Εξάλλου εσύ δεν ήσουν λιγότερο προκλητικός. Θέλεις μήπως να σου αντιγράψω τα όσα έλεγες ως τώρα; Θα ήταν χάσιμο χρόνου.
Για μένα ο εσωτερισμός, όπως λέει και η Αμαλία, δεν είναι φιλοσοφία.

Για εμένα είναι απλά ένας πιο εκλεπτυσμένος τρόπος να δογματίζεσαι δίνοντας την εντύπωση ότι φιλοσοφείς. Αυτή είναι η θέση μου και από μίαν αρχή την εξηγούσα. Συγκεκριμένα, όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα, συμφωνώ απόλυτα με τον ορισμό της φιλοσοφίας όπως τον περιέγραψε στο παρακάτω κείμενο η Αμαλία. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς την άποψή μου μετά από όλα αυτά, και το δικαίωμα να έχω αυτήν (την άποψη) τότε φίλε μου είσαι πολύ προβληματικός.

Ορίστε και το κείμενο, αν συγκεντρωθείς για λίγο και διαβάσεις όσα δεν διάβασες, θα καταλάβεις ότι όσα εξηγώ από μια αρχή συμβαδίζουν με αυτό:

quote:
http://www.esoterica.gr/forums/post.asp?method=Reply&TOPIC_ID=11331&FORUM_ID=4&CAT_ID=2&Forum_Title=%C1%F0%FC%F8%E5%E9%F2%2C+%D0%F1%EF%F4%DC%F3%E5%E9%F2+%EA%2E%DC%2E&Topic_Title=%CD%DD%E1+%C1%EA%F1%FC%F0%EF%EB%E7%2E%2E%2E+%CD%EF%2E2

"Θυμάμαι αρκετές φορές να έχω αντιπαρατεθεί με τον πασίγνωστο Μάνο Δανέζη στη χρήση της λέξεως "Φιλοσοφία":
Αυτά που θα ακούσετε δεν είναι μεταφυσικές ούτε φιλοσοφίες, είναι επιστημονικές μελέτες και επιστημονικά πορίσματα...
αυτός είναι ένας συνήθης τρόπος που ξεκινάει τις ομιλίες του.
Και μια δήλωση που την παρεμβάλλει πολύ συχνά ανάμεσα σε άλλα στις δημοφιλείς παρουσιάσεις του.

Συνήθως, κάθομαι με αναμμένα καρφιά στην καρέκλα μου, θέλω να του φωνάξω πως κάνει εντελώς λανθασμένη χρήση της έννοιας "Φιλοσοφία". Πως φιλοσοφία δεν είναι η όποια θεωρία έχει σκαρφιστεί το κεφάλι του καθενός μύστη, "φιλοσόφου", θρησκευτικού ηγέτη, ερευνητή, λόγιου, κ.λπ., αλλά μια μεθοδική εργασία που στηρίζεται σε αυστηρούς κανόνες λογικής, συχνά πολύ πιο αυστηρή από την επιστήμη. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για την αναλυτική φιλοσοφία, αλλά και οι άλλου τύπου φιλοσοφίες, όπως π.χ. Φαινομενολογία, Ηπειρωτική Φιλοσοφία, ακόμα και η Ανατολική Φιλοσοφία δεν επιτρέπουν σε όποιον τις ασκεί να λέει ότι θέλει. Δεν είναι δηλαδή φλυαρίες, αλλά μεθοδικά και λιγότερο ή περισσότερο αυστηρά συστήματα σκέψης.

Έτσι, δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά από την επιστήμη από πλευράς εγκυρότητας. Σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις, όπως συμβαίνει σε όλες τις φιλοσοφίες των επιστημών (π.χ. Φιλοσοφία της Φυσικής, Φιλοσοφία της Βιολογίας, Φιλοσοφία του Νου, Φιλοσοφία των Κοινωνικών Επιστημών, Φιλοσοφία των Μαθηματικών, Φιλοσοφία της Γλώσσας, κ.λπ.) λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τα επιστημονικά ευρήματα και σκοπό έχουν να τα αναλύουν, να τα εξετάζουν και επανεξετάζουν, να θέτουν ή να αμφισβητούν πορίσματα, να συνδράμουν στη σύνθεση ολοκληρωμένων θεωριών, κ.ο.κ.

Δυστυχώς, λίγες φορές έχω καταφέρει να εκφράσω ολοκληρωμένη την παραπάνω ένστασή μου στον αξιοθαύμαστο (το αναφέρω με ειλικρινή συμπάθεια) κ. Δανέζη που τον χρησιμοποίησα εδώ ως αφορμή για την εισαγωγή μου.
Και δεν είναι άλλωστε και ο μόνος που μου δίνει την αφορμή και την ευκαιρία να σκεφτώ και να συζητήσω επάνω στο ποιόν της Φιλοσοφίας." "

"liamn"
Συμφωνώ απόλυτα με την Αμαλία, ειδικά σε αυτό το σημείο.


Edited by - liamn on 23/04/2014 00:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 06:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου δεν ξέρεις τι σου γίνεται και αν η Αμαλία συμφωνεί μαζί σου ούτε αυτή ξέρει. Κανένας διάλογος δεν μπορεί να γίνει μαζί σου και ούτε έχεις προόθεση για διάλογο γιατί είσαι ψυχωτική και έχεις τεράστιο πρόβλημα με το εγώ σου και με την "εξυπνάδα" σου εκεί όπου επί της ουσίας είσαι απλά μια ανόητη φανατισμένη υπάρξη χωρίς κανένα περιεχόμενο και δεν αξίζει κανένας να χαρμίσει τον χρόνο του μαζί σου και ούτε φυσικά να μπεί στην διαδικασία να απαντάει στις προκλήσεις σου. Είσαι απλά μια ανόητη ύπαρξη που παλέβει με τους δαίμονες της και πρέπει να σε λυπήθουμε καθώς βασανίζεσαι μέσα στην ασύλληπτη ανόησια σου. Άντε να μιλήσεις με αυτό το ύφος στον Ηράκλειτο και τον Πλάτωνα. Εγώ δεν πρόκειτε να χαρμίσω άλλο χρόνο για τα πτώματα που κάψανε την ψύχη τους και το μέσα τους για να αποδείξουυν πόσο έξυπνοι είναι. Το μυαλό σου δεν άξιζει ούτε για τα σκουπίδια και με την ψυχή σου τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα και ούτε είχες και ούτε θα έχεις ποτέ σχέση με την σοφία και την φιλοσοφία.

Edited by - Πλατωνιστής on 23/04/2014 06:41:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 06:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή μου δεν ξέρεις τι σου γίνεται και αν η Αμαλία συμφωνεί μαζί σου ούτε αυτή ξέρει. Κανένας διάλογος δεν μπορεί να γίνει μαζί σου και ούτε έχεις προόθεση για διάλογο γιατί είσαι ψυχωτική και έχεις τεράστιο πρόβλημα με το εγώ σου και με την "εξυπνάδα" σου εκεί όπου επί της ουσίας είσαι απλά μια ανόητη φανατισμένη υπάρξη χωρίς κανένα περιεχόμενο και δεν αξίζει κανένας να χαρμίσει τον χρόνο του μαζί σου και ούτε φυσικά να μπεί στην διαδικασία να απαντάει στις προκλήσεις σου. Είσαι απλά μια ανόητη ύπαρξη που παλέβει με τους δαίμονες της και πρέπει να σε λυπήθουμε καθώς βασανίζεσαι μέσα στην ασύλληπτη ανόησια σου. Άντε να μιλήσεις με αυτό το ύφος στον Ηράκλειτο και τον Πλάτωνα. Εγώ δεν πρόκειτε να χαρμίσω άλλο χρόνο για τα πτώματα που κάψανε την ψύχη τους και το μέσα τους για να αποδείξουυν πόσο έξυπνοι είναι. Το μυαλό σου δεν άξιζει ούτε για τα σκουπίδια και με την ψυχή σου τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα και ούτε είχες και ούτε θα έχεις ποτέ σχέση με την σοφία και την φιλοσοφία.

Edited by - Πλατωνιστής on 23/04/2014 06:41:09


Πλατωνιστή , να σε ρωτήσω κάτι …η πρόθεση μου είναι καλή , διερευνητική ας πούμε.
Αυτά τα σκέφτηκες αποβραδύς και τα ποστάρισες τώρα… ή τα σκέφτηκες μόλις ξύπνησες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 07:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ντροπή και μόνο που βάζουν στο στόμα τους την λέξη σοφία άτομα όπως εσύ και αν ο κλιποθικός (υπο)κόσμος τον οποίο προσκυνάς έχει βάλθεί να επιβάλει με την βία τον θάνατο της σοφίας όπως έκαναν και τότε οι "πατέρες" της εκκλησίας αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή η ανοησία θα περάσει στην ιστορία ως εξυπνάδα και σίγουρα όχι ως σοφία, καθώς ο Λόγος του μεσά και της ψυχής δεν μπορεί να φθαρεί από τον χρόνο και για αυτό άλλωστε οι αρχαίοι φιλόσοφοι είναι πάντα επίκαιροι σε αντίθεση με τις νοητικές αναλύσεις της επιφάνειας που έρχονται και παρέρχονται. Σε σχεση με αυτο που λες για τις ερωτησεις που κάνουν διάφοροι σε διαλέξεις για εσωτερικά θέματα αμά ήσουν εσύ εγώ δεν θα ήμουν τόσο ευγενικός απλά θα σε πέταγα έξω για ασέβια. Καθώς το καλύτερο πράγμα που μπορούν να μάθουν στην ζωή τους ψυχώτικά και φανατισμένα άτομα όπως εσύ είναι να το βουλώνουν και κάπως έτσι ο νέος φωτεινός κόσμος θα επιβληθεί στο σκότος των διεστραμμένων νόων και ψυχών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 07:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς δέρνω τους δαίμονες και στον ύπνο μου απλά γίνονται λίγο ενοχλητικοί όταν προσπαθούν να βρούν η να ανοίξουν τρύπα για να σου ρουφήξουν λίγη ζωή για να γίνει υποφερτή η μίζερη τους ύπαρξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 07:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι ντροπή και μόνο που βάζουν στο στόμα τους την λέξη σοφία άτομα όπως εσύ και αν ο κλιποθικός (υπο)κόσμος τον οποίο προσκυνάς έχει βάλθεί να επιβάλει με την βία τον θάνατο της σοφίας όπως έκαναν και τότε οι "πατέρες" της εκκλησίας αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή η ανοησία θα περάσει στην ιστορία ως εξυπνάδα και σίγουρα όχι ως σοφία, καθώς ο Λόγος του μεσά και της ψυχής δεν μπορεί να φθαρεί από τον χρόνο και για αυτό άλλωστε οι αρχαίοι φιλόσοφοι είναι πάντα επίκαιροι σε αντίθεση με τις νοητικές αναλύσεις της επιφάνειας που έρχονται και παρέρχονται. Σε σχεση με αυτο που λες για τις ερωτησεις που κάνουν διάφοροι σε διαλέξεις για εσωτερικά θέματα αμά ήσουν εσύ εγώ δεν θα ήμουν τόσο ευγενικός απλά θα σε πέταγα έξω για ασέβια. Καθώς το καλύτερο πράγμα που μπορούν να μάθουν στην ζωή τους ψυχώτικά και φανατισμένα άτομα όπως εσύ είναι να το βουλώνουν και κάπως έτσι ο νέος φωτεινός κόσμος θα επιβληθεί στο σκότος των διεστραμμένων νόων και ψυχών.



Αισθάνομαι τύψεις που σε τάραξα… δεν είχα τέτοια πρόθεση.
Εύχομαι ειρήνη στη ψυχή σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 08:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό το μήνυμα δεν ήταν για σένα φίλε μου και το έγραψα πρωτού καν διαβάσω το μύνημα σου. lol Καλή καρδιά φίλε μου και λιγότερη βλάκεια καθώς κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από την πραγματικότητα που δημιουργεί για τον εαυτό του.

Edited by - Πλατωνιστής on 23/04/2014 08:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 08:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αυτό το μήνυμα δεν ήταν για σένα φίλε μου και το έγραψα πρωτού καν διαβάσω το μύνημα σου. lol Καλή καρδιά φίλε μου και λιγότερη βλάκεια καθώς κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από την πραγματικότητα που δημιουργεί για τον εαυτό του.

Edited by - Πλατωνιστής on 23/04/2014 08:08:28


Αν ποστάρεις χωρίς quote , το ποστάρισμα σου εύκολα προσλαμβάνεται σαν απάντηση στο αμέσως από πάνω του.
Πάντως , κρατάω τα σωστά που λες , όσο για τα άλλα....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πλατωνιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 08:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι οι νεκροί που βουλιάζουν μέσα στο χάος απλά ψάχνουν να βρούν τρόπους να ποιούν αίμα για να ταΐσουν το εγώ και την εικόνα τους για να μπορέσουν να χωρέσουν την μίζερη τους πραγματικότητα μέσα σε μια πραγματικότητα που να τους αποδέχεται και μέσα σε αυτα τα πλαίσια κάνουν συμβιβασμούς και παραχωρήσεις στην πραγματικτότητα που δίνει τροφή στην μιζέρια τους. Ο φιλόσοφός επικεντρόνεται στην ουσία πέρα από την φαινομενικότητα και δεν την θυσιάζει για το εγώ του και τις περιστάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 10:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνιστή,

όπως θα έλεγε και ο Νικόμαχος (τρολαροντας)

Θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω επιεικώς Παλαβό.
Αλλά δεν θα το κάνω, δεν υφίσταται λόγος.
Το καταφέρνεις μόνο σου, μιά χαρά!


Πυκνοί καπνοί ,δαίμονες, ψυχές, σκοτεινές και φωτεινές εποχές, τα εγώ και τα εσύ τα πείρες όλα μαζί και τα έκανες κουλουβάχατα.

Ύστερα μας λες ότι δεν παρεξηγείσε ,εσύ πετάχτηκες εως το ταβάνι καλέ!
Πρωινή εσωτερίστικη εμετική χολή, δεν κρατιόσουν ε;

Γελάω ακόμα περισσότερο , διότι, εσύ σαν αθυρόστομος και βρωμόστομος που είσαι με είχες αποκαλέσει προκλητική!

Συμβουλή δική μου, η μεγάλη σου σιγουριά για τα αόρατα σε κάνει να φαίνεσαι περίεργος! Σαν να βρίσκεσαι αλλού!

Προφανώς δεν εγκληματίστηκες με τους ανθρώπους και τα κοινά ούτε με τα φόρουμ, γι'αυτό και τα βλέπεις όλα τόσο σοβαρά και τραγικά.
Αλλιώς δεν θα είχαμε την πρωινή εμετική σου έξαψη.
Δεν πειράζει, θα μεγαλώσεις και θα σε προσγειώσει απότομα η πραγματικότητα. Μέχρι τότε ασχολήσου με τον εσωτερισμό που νομίζεις ότι κατάλαβες.

Υ.Γ
Αγαπητέ μου βλέπω αυτά που γράφεις, και μόνο να σκεφτώ, τι θα γινόμασταν αν ήμασταν σε κάποια παλαιότερη εποχή και τύχαινε εσύ να ήσουν κυβερνήτη μας, μονάχα αυτό να Φανταστώ, τρομάζω!


Παιδί μου τι λες, έχει καταλάβει;

1)είσαι ψυχωτική

2)έχεις τεράστιο πρόβλημα

3)είσαι απλά μια ανόητη φανατισμένη υπάρξη χωρίς κανένα περιεχόμενο

4)απλά μια ανόητη ύπαρξη που παλέβει με τους δαίμονες της

5)πρέπει να σε λυπήθουμε

6)καθώς βασανίζεσαι μέσα στην ασύλληπτη ανόησια σου

7)για τα πτώματα που κάψανε την ψύχη τους


8)Το μυαλό σου δεν άξιζει ούτε για τα σκουπίδια


9)στην ζωή τους ψυχώτικά και φανατισμένα άτομα


10)είναι να το βουλώνουν


Ο δεκάλογος τους εμετού είναι!

Και μετά από όλα αυτό καταλήγεις να μου λες...

"και ούτε είχες και ούτε θα έχεις ποτέ σχέση με την σοφία και την φιλοσοφία."

Δηλαδή μετά τα παραπάνω έχεις εσύ;

Είναι σοβαρή η περίπτωσή σου φίλε μου.
Δεν είναι μόνο το μίσος και η κακία που εκφράζεις απλόχερα, αλλά ότι όλα αυτά τα μπερδεύεις και με τα θρησκευτικά σου πιστεύω περί αοράτων.

Edited by - liamn on 23/04/2014 10:40:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 11:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn νομιζω πωs εισαι λιγο αρχαρια στο χωρο του διαδικτυου>

Χρυσοs κανοναs στα φορουμ: ποτε δεν παιρνω προσωπικα οσα γραφουν οι αλλοι εναντιον μου>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 11:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αποτυγχανεις παταγωδως ακομα και να αγνοησεις Liamn.

Panos μιας και εχεις την ιδια απορια και για μενα (μπουχουχου) ας σου απαντησω.
Το εχω δηλωσει παμπολλες φορες αλλα μαλλον διαβαζεις αποσπασματικα.
Επαναλαμβανω λοιπον.
Ειμαι εδω για να ρουφηξω γνωση, αποψεις και θεματολογιες προς αναζητηση, διερευνηση και αναθεωρηση.

Δεν θεωρω τον εαυτο μου γνωστη για αυτο και σε πολλα θεματα το βουλωνω, πραγμα που δεν κανουν πολλοι (ενω ειλικρινα θα επρεπε).
Θα σχολιασω οταν θα διαβασω τερατα, τα οποια ειναι γραπτα σκουπιδια που μολυνουν τα θεματα.

Ναι ρε φιλε, ξεκιναω να διαβασω εναν σοβαρο διαλογο και πεταγεται καθε λογης τρολ και τσουτσεκι για να πει την αηδια του.
Ε τοτε θα σχολιασω.

Αν εσυ εισαι τοσο εξυπνος που μπορεις και αγνοεις τα ΗΛΙΘΙΑ σχολια επι σχολιων και συνεχιζεις ακαθεκτος στην κατανοηση του κειμενου σου βγαζω υο καπελο.
Αμφιβαλλω παραυτα.

Ελπιζω να σε καλυψα.



Δεν με καλυψεs :)
Ξερω οτι απο τη στιγμη που θα με πειραξει προσωπικα
ενα κειμενο στο διαδικτυο
σημαινει οτι πρεπει να αρχισω να δουλευω με τον ευατο μου>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 11:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

liamn νομιζω πωs εισαι λιγο αρχαρια στο χωρο του διαδικτυου>

Χρυσοs κανοναs στα φορουμ: ποτε δεν παιρνω προσωπικα οσα γραφουν οι αλλοι εναντιον μου>



Κι αν ότι λένε δεν έχει αξία και είναι και εκτός θέματος αγνόησέ το και συνέχισε στο θέμα (άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός τους ο εκτροχιασμός, καλύτερα να μην αφήσεις εκτροχιασμό, παρά να μπεις σε διάλογο με την κακεντρέχεια.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 11:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συναγωνισμός απωθημένων...είναι κι αυτή μία διέξοδος βέβαια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 12:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


_____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μέγεθος των εικόνων
για να επανέλθει το format της σελίδας στο κανονικό.

Κάντε "κλικ" επάνω στις εικόνες
για να τις δείτε στο αρχικό τους μέγεθος.

23/4/2014Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 14:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανεξαρτήτως του τι πρεσβεύει μία οργάνωση ή ο πρόεδρός της έχει πλάκα να βλέπεις το πώς την αντιμετωπίζουν οι φίλοι και οι αντίπαλοί της...οι μεν αγιογραφούν, οι δε θα καταφύγουν στην ταμπέλα του ναζί, του αντίχριστου κτλ....δηλαδή σου λένε οι δεύτεροι είμασταν εκεί από την πρώτη στιγμή και παρακολουθούσαμε αυτόν τον αλήτη από την τρυφερή ηλικία των 10...ήταν βαθιά προβληματικό το παιδάκι αυτό, μισούσε όλο τον κόσμο, βαρούσε προσοχές στους πλανήτες και στον ελεύθερο του χρόνο έπαιζε με τα σκατά του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 14:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συναγωνισμός απωθημένων...είναι κι αυτή μία διέξοδος βέβαια...




ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 15:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι μπράβο, να βλεπω και λίγα σχόλια για το θέμα μας! Γιατι το ρίξατε όλοι την παραψυχολογία.

Ο Νικόμαχος για να μην μπορούμε να πιαστούμε από τις εξυπνάδες που λέει, μόνο γελάει, σε λίγο θα σταματήσει και ούτε θα γελάει ουτε θα μιλάει.
Σε λιγο μονο θα μουγκρίζει.

Edited by - liamn on 23/04/2014 15:51:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 15:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντε, για να μάθουν μερικοί για τις βαθιές αλήθειες που εδρεύουν στον εσωτερικό ανώτερο εαυτό μας!

Edited by - liamn on 23/04/2014 15:42:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 15:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γατάκια είστε όλοι! Στην Νέα Ακρόπολη γεννούν ήρωες ,δεν παίζουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 15:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι μπράβο, να βλεπω και λίγα σχόλια για το θέμα μας! Γιατι το ρίξατε όλοι την παραψυχολογία.

Μήπως στα σχόλια αυτά να απαντάς κιόλας; και μήπως ενώ θέλεις να δυσφημήσεις τη ΝΑ τελικά την διαφημίζεις;

Άσε που από φωτογραφικό υλικό έχουμε μαζέψει πλούσιο θυμάμαι από εκείνον τον Γαραντζιώτη!

Άκου εκεί οδός "μικρή Έβανς"...χαριτωμένο ακούγεται...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 16:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, την οπτικη μου την εθεσα, δεν νομιζω ότι μπορω να σου αλλαξω την γνωμη, απλα ίσως μπορω να σε προτρέψω να σχολιασεις κατι που πριν δεν θα σχολίαζες, και καθένας θα πάρει τον δρόμο του μετά. Για την διασκέδαση συμετέχω. Επειδη είναι μια απο τις χαρες της δημοκρατικής συζήτησης. Έπειτα, ότι αποκομηθεί καλό θα είναι. Οποτε σε καμια περίπτωση δεν με δεν ενδιαφέρει η δυσφήμιση της Νέα Ακρόπολης, κάνεις λάθος.

quote:
Άσε που από φωτογραφικό υλικό έχουμε μαζέψει πλούσιο

Που είναι; Δεν πρόσεξα φωτογραφίες στο θέμα!

Edited by - liamn on 23/04/2014 16:20:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 16:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ δεκτό, απλά όταν κοτσάρεις μία σειρά από αφίσες, βίντεο και φωτογραφίες, αυτό που εσύ το λες χαβαλέ και χάσιμο χρόνου, ο άλλος το ερμηνεύει σαν σκάλωμα με τη ΝΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 16:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να! το πρότυπο των της Νέας Ακρόπολης.
Για άλλη μια φορα θα έλεγα ότι μοιαζουν παρα πολυ με την Χρυση αυγή.


_____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μέγεθος της εικόνας
για να επανέλθει το format της σελίδας στο κανονικό.

Κάντε "κλικ" επάνω στην εικόνα
για να την δείτε στο αρχικό της μέγεθος.

23/4/2014

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy