ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 18:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να προσέξετε κάτι όσοι δεν το προσέξατε:

quote:

έκείνο είς τό όποίο άνέφερα πότε, διατί καί πώς έφηύρα τό όνομα ΟΜΑΔΑ ΕΨΙΛΟΝ καί όχι Ε, καί τό σύμβολο αύτής, τά άντίστροφα Ε, καί τό άπέδωσα αύθαίρετα είς μία ύπάρχουσα τότε άτυπη παρέα, ή έστω όμάδα έπιχειρηματιών, έπιστημόνων, πολιτικών καί διανοουμένων ΕΛΛΗΝΩΝ, οί όποίοι κατά τίς συναντήσεις των συζητούσαν τά διατί καί πώς πρέπει καί μπορεί ή Έλλάδα καί ό Έλληνισμός νά άπαλλαγούν άπό τήν σιωνιστικοαγγλική καταπίεση καί καταδίωξη καί νά ξαναποκτήσει καί άναπτύξει τίς πλουτοπαραγωγικές του καί πνευματικές του δυνάμεις κ.λπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 21:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μάνο, έχεις δίκιο αλλά μόνο στην περίπτωση που θα ήθελαν να κάνουν φανερή την παρουσία και την δράση τους. Βέβαια τώρα -εκ των υστέρων- ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Φίλε υδροχόε μόλις δοκίμασα και εγώ και μπήκα. Ισως να διόρθωσαν το πρόβλημα.

quote:

Θέλω να προσέξετε κάτι όσοι δεν το προσέξατε:

To προσέξαμε

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2004, 01:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε μπας και ειμαστε εμείς η ομάδα Ε και δεν το ξέρουμε ?

Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 01:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ Παπάς εκεί Παπάς που είναι η Ομάδα έψιλον ?

Οι σκοταδιστές προσπαθούν εδώ και πάρα πολλά χρόνια να μάθουν για την Ομάδα Έψιλον, μη μπορώντας να το καταφέρουν αυτό έβαλαν τον Χαρδαβέλα να ψάχνει να τη βρει με συνεργασία μετρικούς ανθέλληνες , και σαν να μην έφτανε αυτό αντί να βρουν την ομάδα έψιλον άρχισαν να αποκαλύπτονται μόνη τους και να ξεσκεπάζονται για το ότι είναι ανθέλληνες οι οποίοι δουλεύουν για τους σκοταδιστές. Έπεφταν ο ένας πίσω από των άλλων μέσα στη πλάνη που οι ίδιοι είχαν δημιουργήσει για να παραπλανούν τους Έλληνες.

Ποιοι είναι οι ανθέλληνες αυτή είναι ο.

Κεραμυδάς, Πάτσος, Βαρδίκος, Τσακρινός, Χαραλαμποπουλος, Πάλμος

Το αποκορύφωμα ήταν ο ένας αποκαλούσε των άλλων συνεργάτη των σιωνιστών και των τεκτόνων, αφού είναι όλοι τους υπάλληλοι των σιωνιστών και τον τεκτόνων.

Ανέφεραν μάλιστα τον κύριο Γκιόλβα σαν έναν απο τους Έψιλον, οι αθεόφοβοι αποκαλούν έναν μεγάλο ανθέλληνα Έψιλον αφού μέχρι και η πέτρες ξέρουν πως ο Γκιόλβας ήταν υπάλληλος τις ΣΙΑ και της Βρετανικής αντικατασκοπίας.

Λένε πως αυτός ο κύριος έχει κατασκευάσει πολλά μεγάλα όπλα αν είναι δυνατών αυτός ο κύριος Γκιόλβας ανθέλλην το μόνο που έκανε ήταν υποκλοπές αρχαίων ευρημάτων και κειμένων και μαζί με άλλους ανθέλληνες βοηθούσαν τους σκοταδιστές να τα αποκωδικοποιούν. Όσο για το ότι των κυνήγησαν ήταν γιατί ο κύριος αυτός τους είχε υποκλέψει σχεδία τα οποία τα προόριζε για πούλημα.

Με τη μόνη διαφορά πως καμία από της κατασκευές δεν δούλεψε ποτέ, μας είπαν και πως η ομάδα έψιλον είναι μια από της πιο πλούσιες οργανώσεις του κόσμου αυτό και αν είναι καλοστημένη επιχείρηση.


ΑΠΟ ΤΟ www.ieraellas.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομάδες Έψιλον καλοστημένες επιχειρήσεις

Πρέπει να καταλάβουν πως η γνήσια Ομάδα Έψιλον είναι μόνο μία και αυτή αποτελείται από Έψιλον και όχι από απλούς Έλληνες η Ανθέλληνες.

Υπάρχουν καλοστημένες οργανώσεις που χρησιμοποιούν το όνομα "Ομάδα έψιλον" μόνο και μόνο για να κερδοσκοπούν εκδίδοντας βιβλία πουλώντας όπλα, ναρκωτικές ουσίες και αρκετά άλλα, όπως έκανε και κάνη η καλοστημένη επιχείρηση των "Ονάση, Βαρδινογιάννη, Μποδοσάκη κλπ.

Αν οποιαδήποτε ομάδα Ε έχει κερδοσκοπικό, κατασκοπευτικό, καταστροφικό χαρακτήρα δεν αποτελείτε από Έλληνες αυτή η ομάδα, αλλά από ανθέλληνες και σκοταδιστές.

Και από όσο ξέρουμε τέτοιες οργανώσεις υπάρχουν αρκετές όσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, για αυτό Έλληνες επαγρυπνάτε μη πέσετε στη πλάνη τους μη γίνετε όργανα τους.

AΠΟ ΤΟ www.ieraellas.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 01:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομάδα Έψιλον και Ομάδες Έψιλον

Τα γράφοντα πάρθηκαν από την Ομάδα Έψιλον.

Ομάδα Έψιλον η πραγματική Ο.Ε. αποτελείτε από τους γνήσιους Έλλην "Έψιλον" που είναι των αριθμό 12

Μια Ομάδα Έψιλον λέγετε ένα σύνολο ανθρώπων όπου είναι γόνος Ελληνικό, έτσι μπορούμε να έχουμε μια μεγάλη Ομάδα Έψιλον η οποία να αποτελείτε από όλους τους Έλλην αλλά και μικρότερες Ομάδες Έψιλον η οποίες αποτελούνται από ένα καθορισμένο αριθμό Έλλην.

"Κάθε Έλλην αποτελεί και είναι ένας μικρός Έψιλον"

Με αυτό των τρόπο έχουμε.....

1. ένα σύνολο αριθμών Ελλήνων η οποίοι εργάζονται και διδάσκονται για τη γνώση αυτομάτως το σύνολο αυτό ονομάζετε Ομάδα Έψιλον.

2. Το όνομα Ομάδα Έψιλον δεν σημαίνει τίποτα απολύτως αν αυτή η Ομάδα δεν αποτελείτε παρά μόνον από Έλλην.

3. Θα ακούσετε θα διαβάσετε για Ομάδες Έψιλον οι οποίες δεν έχουν σχέση με την πραγματική Ομάδα Έψιλον και με τους πραγματικούς Έψιλον είναι απλά καλοστημένες κερδοσκοπικές, ανθελληνικές οργάνωσης.


ΑΠΟ ΤΟ www.ieraellas.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 07:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ,ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΓΡΑΦΗ,ΣΤΗΝ ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑΣ ,ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 200-300 ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΑΣ ΧΕΡΙ ΣΕ 50-100 ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ..)ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ PHOTO..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 06:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΗΔΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ.

ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΩΝ "Ε" ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟ 'Ε' ΕΝΩΜΕΝΟ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΕΝΑ 'Ι' ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 'Ε' Ή ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟ 'C' ΕΝΩΜΕΝΟ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟ '+' ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 'C' ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ")+(" 'Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ "]+[" .
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ,
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΣΥΝΤΟΜΑ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ :
ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΩΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ" (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ). ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΞΩ (10 εκ.)ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΟΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ, ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 20 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΩΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΠΕΤΡΑ (ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 30 εκ.) ΜΕ ΕΠΙΠΕΔΗ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΩΝ "Ε".
ΑΠΟ ΟΤΙ ΡΩΤΗΣΑ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΤΡΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑ.

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΕΡΕΙΠΩΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΙΚΙΣΗΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΩΡΙΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΡΗΞΗ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΤΗΣ ΘΗΡΑΣ (1200 Π.Χ.) ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΙΧΕ ΧΑΡΑΧΘΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 1200 Π.Χ. !!!

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 'Ε'.
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΓΝΩΡΙΖΩ Ή ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΕΔΩ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ


..........ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2004, 13:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ Ε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..?
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΤΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΟΜΗΣΑΝ.....!
ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ...?
ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ , ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ(ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΤΟΥΡΚΟΙ-ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ).....?


G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IsNobody
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 04:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους IsNobody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tha ithela na pw se olous mia megalh kalispera.
theoro sumantiko na anaferw oti exw diavasei tin prwth kai tin teleytaia selida to post.
Exw na prosthesw to exis stin sizitisi.
H lexh Ellhn shmainei o apo ton hlio.
Symfona me arxaies grafes kai thewries gia tin dhmiourgia tis zwhs ,ypirxan 2 laoi oi opoioi apikisan stin gh , o laos tou ofi kai o laos toy lagoy .Aytes oi dyo fyles vriskonte se enan adistakto polemo apo tin arxi tis paroysias toys stin gh , gia to pia apo tis dyo tha epkratisei panw stin gh .Einai kati parapanw apo sigoyro pos oi "E" proerxonte oi einai kapoioi oi opoioi xristikan tis metaforas mystikon ,apo toys prwtoys apoikous.Einai aytoi oi opoioi antepitithente stis epitheseis ton sioniston ,ston polemo poy proanafera.(prospathw na ta exigisw oso pio apla ginete einai polu megalo to thema kai den mporw na to kanw se liges mono grammes).Me liga logia iparxoyn stoixeia pou theloun tin omada "E" os synexistes tou laou lagoy kai toys sionistes os tous synexistes toy laou tou ofi.To mono pou einai gnwsto einai oti i ellada kai oi ellines einai arikta sindedemenoi me tin omada "E".Exei ekdothei kapio vivlio pou milaei gia toys sofous tis sion kai ton polemo ayto, to opoio periplekete me simerina gegonota .Den xerw an mperdepsa parapanw i an voithisa , ayto pou ithela na kanw itan na dwsw mia alli ekdoxh tis omodas epsilon etsi opos ayti ferete mesa apo tin arxea istoria . Iso to oti to simvolo ayto ferete se polla arxaia mnimia den eiani kai toso tyxaio .Filiki kai me sevasmo pros olous.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 11:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έγραφες και ελληνικά θα ήταν καλύτερα! Μου "βγήκαν" τα μάτια στην προσπαθεια να διαβάσω τα greeklish.

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 13:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Ιχνηλάτισις εις τον λαβύρινθο του Παρελθόντος – Μέλλοντος ο Ιωάννης Φουράκης δίνει 2-3 αινιγματικές σελίδες όπου ορίζει το τι είναι το Ελ, Εψιλον. Από αυτές φαίνεται ολοκάθαρα ότι η αρχική έννοια των προαναφερόμενων δεν έχει να κάνει με ομάδες.

Η εκτίμηση και το όλο σκεπτικό μου για το θέμα,δίνεται εδώ :
(Θέμα Εωσφόρος - Γνώση)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5979&whichpage=4&ARCHIVE=

Σας δίνω ένα μικρό κομμάτι για ερεθισμό :


quote:

Για να δούμε εν περιλήψει τι λέει ο Ι.Φουράκης για τους Έψιλον και Ελ.

1. Εάν τους επισκεφτούμε στο Ναό τους δε θα τους δούμε, γιατί δεν είναι άνθρωποι όπως εμείς δηλώνουμε.

Μήπως έχουμε μία ταύτιση της Εστίας(Ηλύσια – Πεδία) του Ουράνιου Ολύμπου του Αξιώτη, όπου ζούνε οι Ολύμπιοι αραιωμένοι – απουλομένοι κάτω από τη επίδραση του δυναμικού πεδίου του Συνοδού (που έχουν τιθασεύσει), με το Ναό των Έψιλον και τους τελευταίους του Ιωάννη Φουράκη?

2. Παρόλο που δεν προέρχονται από κανέναν άνθρωπο επιχθόνιο ή υποχθόνιο κτλ είχαν και έχουν το φαινότυπο μας.

Ο Κ.Φουράκης δε μας εξηγεί την αντίφαση της αορατότητας και του φαινοτύπου. Μπορούμε όμως να τη καταλάβουμε μόνοι μας από τα παρακάτω σχόλια του και μου…χε, χε, χε …για να δούμε…

3. Αναφέρονται ότι επί της χθονός και της Ελλάς διαβιώνουν… και ενώ είναι ανθρωποφαινότυποι δεν είναι ομοιανθρωπογονότυποι.

Διαβιώνουν στη γαία - Ελλάς και όμως ταυτόχρονα είναι στο Ναό τους. Στην Ελλάς μήπως γιατί ο πληθυσμός πληρεί κάποιες προϋποθέσεις ?

4. Είναι γόνοι Θεών, ημιθέων και Ηρώων, υιοί ηρώων και παιδιά Ελλήνων…

Οι αναφορές αυτές κρυπτογραφούν τους μυημένους που εξελίχθηκαν πνευματικά και σαν άλλοι Διόνυσοι-Χριστοί νικήσαν την ύλη – μεταλλάχτηκαν έγιναν αβαρείς και αόρατοι, κατάφεραν να ανοίξουν το φάσμα αντίληψης τους και να ανυψωθούν έως το παράδεισο του ουράνιου Ολύμπου. Αυτή είναι η εικόνα από τη μεριά του ανθρώπου βέβαια…χε, χε γιατί μακροκοσμικά υπάρχει η συμπαντική νομοτέλεια που επιβάλλει την εμφάνιση του ανθρώπου που θα γίνει Ήρωας αφού πράξει κάτι ηρωικό και ίσως ανέλθει ως το Στέμμα. (χε, χε …ή θα εξελιχθεί σε αντί – ήρωα.)

Πιστεύω ότι εφόσον η ενεργειακή αυτή δέσμη για τη οποία μιλάμε φτάνει συνέχεια στη γαία, η ενέργεια υπάρχει «πάντα». Κάτω από κάποιες συγκυρίες του χρόνου της γέννας αλλά και της παιδείας - μύησης ο άνθρωπος ταυτίζεται με έναν Ήρωα (ενέργεια Ήρωα) και γίνεται ο ίδιος τη στιγμή που θα μεταλλάξει το ενεργειακό του φάσμα απορροφώντας την. Αυτομάτως χάνει τον ανθρωπογονότυπο του και κερδίζει τη είσοδο στο Ναό …των Έψιλον ως αόρατος και αθάνατος, εφόσον οι συνθήκες εκεί τον καταστούν τέτοιον. Μόνο που επειδή η ενέργεια αυτή πάντα κατέρχεται στη γαία, έχουμε έναν ατέρμονα κύκλο με αντικατάσταση του ίδιου Ήρωα από το πρόσωπο του εαυτού του.

5. Τέλος, αναφέρει ο Κ Φουράκης κατά λέξη : «Ήσαν και είναι οι δια του κόσμου ( του ορατού ουράνιου στερεώματος) διερχόμενοι και επί της Ελ-λα εστιαζόμενοι Εξ και Εξήκοντα και Εξακόσιοι Υωπύρδαλοι» Παρακάτω: «Ήσαν και είναι άυλες εξοκοσμικές και εξωσυμπαντικές οντότητες». Και κλείνει λέγοντας ότι η αφετηρία εκπορεύσεως τους είναι «του άυλου πνευματικού Χρονοχώνου Πυρεστία, δηλαδή το ασύμβατο Σύμπαν ( το παράλληλο ή αντισύμπαν ή το της αντιύλης )».

Η αναφορά σε αντιυλικό σύμπαν νομίζω ότι είναι εν μέρει λανθασμένη, καθότι πιστεύω ότι το Παράλληλο συνίσταται από Χάος και αντιύλη, χωρίς αυτά να συνυπάρχουν ταυτόχρονα. (Και πως θα γίνεται να «συνυπάρχουν» και μάλιστα «ταυτόχρονα» τη στιγμή που δεν υπάρχει χρονοχώρος. Συνεπώς διαφωνώ και με τα περί χρονοχώρου του Φουράκη.) Σημειώστε ότι κατά τον Ορφέα το Χάος δεν είναι πνευματικό μέγεθος αλλά η απρόσωπη προδημιουργική κατάσταση των κόσμων, μάλλον με φύση συγκροτημένη από ύδωρ-γαία. Φαίνεται να υπάρχει και η εξήγηση που θέλει το πνεύμα παράγωγο της ύλης που προκύπτει από την κοσμοθεωρία του Ορφισμού όπου περιγράφεται η Άρρητη Αρχή ή Χάος. Από την άλλη αν εξαιρέσουμε από το ζεύγος αντιύλη-Χάος, το δεύτερο που δηλώνεται ως μη πνευματικό μέγεθος τότε μας μένει μόνο η αντιύλη. Μπορώ όμως να φτιάξω πνεύμα από αντιύλη? Μάλλον όχι… Έχουμε και τις αναφορές της Μπλαβάτσκυ για ταυτίσεις Χάους, Πυρεστίας και Αιώνιου Πυρ και σηκώνουμε τα χέρια, μπροστά στη φύση του Λόγου 2 ο οποίος κατά τη Παράδοση συμμετέχει και στον αισθητό κόσμο μας, αλλά και στον «άλλον». Ας περιοριστούμε για την ώρα στα κάτω.

Πέρα των προαναφερόμενων, η εικόνα που έδωσα ταυτίζεται απολύτως με του Ι.Φ. Δίνει όλο το «κύκλο» αφού θέτει αφετηρία το Παράλληλο, διάβαση έως τη γαία, και άνοδο ξανά έως το Ναό-Εστία του Ολύμπου. Τώρα γιατί άραγε επιμένουμε σε αυτό το Ελ , Έψιλον και γιατί άραγε είναι 666. Θυμάστε που σας είπα να, φανταστείτε μια ενεργειακή δέσμη εστιασμένη στη γη? Τι ενέργεια λέτε να είναι … Εγώ λέω ΗΛΙΑΚΗ. Ποιο άστρο του Συστήματος του Σειρίου εκπέμπει φως ορατό στη γη…μα φυσικά ο Ήλιος –Σείριος ή «Σείριος Α». Κοιτάξτε το μήνυμα της 13/05/2005, 15:00:03. Επαναλαμβάνω και εδώ το εκεί πόρισμα «Ο Σείριος Α» = 666.

Σχετικά με το ΕΛ νομίζω ότι είναι γνωστό ότι σημαίνει Φωτεινός ( σε αντίθεση ίσως με κάποιον σκοτεινό = Σείριο Β’ ή Συνοδό, μαύρη τρύπα..). Λοιπόν έχουμε τη ρίζα ΕΛ=φως πχ Έλιος=Ήλιος=>Δήλιος=>Δήλος = φανερός, Σέλας=Φως, Ελάνη=Λαμπάδα κτλ

Για αυτό το «Υωπύρδαλος» τι να πω ? Σύνθετη λέξη…Σε ελεύθερη μετάφραση εγώ θα έλεγα Πυρακτινοβόλος… αν πέφτω μέσα φυσικά..

Εδώ να σημειώσω πως από τη δική μου θέαση το ΕΛ αντιστοιχεί στην ίδια την ηλιακή ενέργεια και Ήλιο - Σείριο ενώ το Έψιλον σε αυτή που μπορεί να εκμεταλλευτεί-δεσμεύσει ο άνθρωπος. Η ενέργεια αυτή διαχέεται στη ατμόσφαιρα και ίσως την φορτίζει-ιονίζει (και εφόσον φορτίζει, έλκεται και απωθείται), ίσως προσκολλάται σε σκεπτομορφές ίσως απορροφάται απευθείας από τον εγκέφαλο… ίσως προγραμματίζει το DNA κατά τη σύλληψη…


τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 02:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

θέλω να κάνω μερικά σχόλια μόνο. Καταρχήν πιστεύω στην ύπαρξη των Έψιλον δεν είμαι όμως σίγουρος και για την ύπαρξη κάποιας "ομάδας" η οποία αποτελείται απο οικονομικά ισχυρούς που αντιμάχονται τους σιωνιστές. Τι θέλω να πω...Παρατήρησα οτι η συζήτηση σας έχει αναλωθεί στο κατα πόσο υπάρχει μια τέτοια "ομάδα", ενώ κατα την γνώμη μου το σημαντικό γεγονός είναι το κατα πόσο υπήρξε στο παρελθόν και με ποιά μορφή...Το Ε στην αρχαιότητα ήταν μια ένοια.ένα ιερό σύμβολο και οι άνθρωποι που γνώριζαν κάτι περισσοτερο γιαυτό απτους υπόλοιπους, πολύ απλά ήταν οι προστάτες και οι ιεροφάντες των Ελληνικών μυστηρίων και τελετών. Αύτοί που -πιθανότατα- προστάτευαν και διατηρούσαν τις όποιες εναπομίναντες γνώσεις των αρχαίων Ελλήνων για την πραγματική τους καταγωγή αλλα και για τα πιθανά απομεινάρια γνώσεων ενός πανάρχαιου υπερπολιτισμού...Και αυτα αποδεικνύονται πολύ εύκολα και με πλήθος παραδειγμάτων.Οπότε το ερώτημα δεν είναι εάν υπήρξε η ομάδα Ε, αλλα το τι και πού έχει διασωθεί απο αυτή και με πια μορφή...Σίγουρα πάντως θα αδικούσαμε τους εαυτους μας, κατα την γνώμη μου, εάν καταλήγαμε σε απόψεις του τύπου ¨δεν πιστεύω στην υπαρξή τους επειδή δεν τους έχω δει¨ ή ¨ Πιστέυω οτι ήταν απλώς κάποιοι πλούσιοι έλληνες και φιλέλληνες της δεκαετίας του 70¨.Βάλτε τον εγκέφαλό σας να δουλέψει.Αυτή η "ομάδα" κατάφερε να διατηρηθεί στις χιλιετίες επειδή ήταν προσεκτική και δεν ασχολούνταν με την περιέργεια ατόμων σαν εμάς...Ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω απο τις επιθυμίες μας...Όταν και εάν θελήσουν να αποκαλυφθούν , θα το κάνουν και χωρίς να μας ρωτήσουν...Δεν ξέρω τίποτα γιαυτούς πέρα απο αυτό που μου λέει το ένστικτο αλλα και η λογική μου : υπάρχουν. Διότι εάν δεν υπήρχαν θα ήταν παράλογη και αφύσικη η ύπαρξη έως σήμερα του Ελληνικού έθνους μετά απο τόσες και τόσο βάρβαρες κατακτήσεις.Θα ήταν επίσης αδύνατη τεχνολογική και πολιτιστική και πολιτισμική ανάπτυξη των αρχαίων Ελλήνων την εποχή που άλλοι λάοι ζούσαν σε δέντρα...Πως γνώριζαν οι αρχαίοι απο αστρονομία? τι είχαν μήπως τηλεσκόπια αντι για μάτια?Πως γίνεται ένας πολιτισμός όπως ο Ελληνικός που βασιζόταν στην λογική και στην απόδειξη, να ήταν άραγε ταυτόχρονα τόσο ονειροπόλος και καθυστερημένος ώστε να δημιουργούσε απο το τίποτα τόσες ιστορίες και περιγραφές για γεγονότα και πρόσωπα που μας φαίνονται σήμερα εξωπραγματικα? και τέλος, είναι δυνατόν πολλές απο τις "ονειρικές αυτές φαντασιώσεις " των αρχαίων Ελλήνων να συγκλίνουν καταπληκτικά με.."φαντασιώσεις άλλων μη γειτονικών λαών? βλέπε Θιβετ, περού, βικινγκς ,ασσυρίων αφρικανικών φυλλών κ.τ.λ...
Κύριοι, επιτέλους σταματήστε να αναρωτιέστε το αυτονόητο...δεν βλεπετε οτι τόσους αιώνες κάποιοι μας δουλευουν ψιλό γαζί? στα σχολεία ακόμα διδάσκουν γελοίες θεωρείς που έχουν προ 15ετίας καταριφθεί, όπως των ινδοευρωπαίων.Διδάσκουν για σκοταδισμό στην αρχαιότητα!!αν είναι δυνατόν!! Οι αρχαίοι λέει πίστευαν οτι η γη ήταν επίπεδη...γιατι τότε κατασκεύασαν άγαλμα του Άτλαντα να κραταεί στους όμους του ένα κόσμο σφαιρικό? για πόσο καθυστερημένους μας έχουν? Δεν τους αδικώ όμως. και εγώ το ίδιο θα έκανα σε ένα λαό που επι δεκαετίες ψηφίζει για ηγέτες του άτομα αμφιβόλου καταγωγής ιδεολογίας και τιμιότητας και στη συνέχεια κάθεται και μαλλώνει για πάρτη τους τη στιγμή που σαπίζουν στις φυλακές αυτοί που μας ελευθέρωσαν.οι πραγματικοί έλληνες...Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 08:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυτυχώς που ο arithanis μου έδωσε το έναυσμα να διαβάσω ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Kryptia καλώς όρισες!

quote:
Κύριοι, επιτέλους σταματήστε να αναρωτιέστε το αυτονόητο...

Για μένα δυστυχώς ή ευτυχώς το μόνο αυτονόητο μετά από τόσες σελίδες είναι ότι αυτό το θέμα ανήκει στο MYΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ από τη στιγμή που έχουμε μόνο ενδείξεις και όχι αποδείξεις του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 03:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς σας βρήκα και θα τα πούμε πάλι σύντομα :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 17:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΖΕΥΣ ΑΦΗΣΕ 2 ΑΕΤΟΥΣ,ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ "ΑΝΤΙΔΙΑΜΕΤΡΙΚΑ" ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 21:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω
καλο το θεμα,αλλα απαντηση δεν πιστευω να δωθει ευκολα,
καταρχην γιατι ολα εν κρυπτω,ελληνες αυτοαποκαλουνται και φοβουνται να βγουν στο προσκηνιο,ποιους αραγε;
υιοι του φωτος οι ελληνες,και αυτοι κρυβονται στο σκοτος,
ομαδα λενε πως ειναι,ποσους αριθμει 5,10,100,100000.
φερονται να ισχυριζονται οτι ειναι κατοχοι της γνωσης του επιστητου,
δεν το αποδεικνυουν ομως,βασικη αρχη της επιστημης,πρεπει να υποθεσουμε οτι ενδεχομενως αυτο 'η το αλλο γεγονος ειναι παρεμβαση της ομαδος
μυθος κατ'εμε μεχρι αποδειξεως τουναντιον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΟΓΕΝΗΣ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 09:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΟΓΕΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΑΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΔΙΑΣΩΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΟΡΑΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ Η ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΜΕΣΣΙΩΝ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΑΒΙΑΣΤΑ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΤΗΔΙΟΙ.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, ΥΠΕΡΟΠΛΑ, ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ, ΣΥΝΑΡΠΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΡΟΪΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ:
-ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΕΜΙΣΑΝ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥΣ.
-ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΒΑΛΗΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ.
-ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΨΩΝΙΟ ΤΟΥΣ.
-ΑΛΛΟΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΗΚΑΝ.
-ΠΟΛΛΟΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΛΑΓΝΕΙΑ ΤΟΥΣ.
-ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΕΛΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΞΕΡΑ ΚΑΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΛΩΡΑ
ΚΤΛΠ, ΚΤΛΠ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΔΑΝ, ΑΚΟΥΣΑΝ, ΔΙΑΒΑΣΑΝ, ΦΙΛΤΡΑΡΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑΝΕ.

ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 10:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο Ιχνηλάτισις εις τον λαβύρινθο του Παρελθόντος – Μέλλοντος ο Ιωάννης Φουράκης δίνει 2-3αινιγματικές σελίδες όπου ορίζει το τι είναι το Ελ, Εψιλον. Από αυτές φαίνεται ολοκάθαρα ότι η αρχική έννοια των προαναφερόμενων δεν έχει να κάνει με ομάδες.

...αινιγματικές σελίδες με ξεκάθαρα νοήματα... κάπως σε αντίφαση μου φέρνει αυτό, μήπως θα ήθελες να μας το διευκρινήσεις καλύτερα?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diode
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 16:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diode  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η αποψη μου ειναι οτι δεν πρεπει να πεφτουμε στην παγιδα καποιον ανθρωπων που εχουν ως στοχο το κερδος και πουλανε βιβλια- περιοδικα, τα οποια ειναι γεματα με μυθοπλασίες και ιστοριες επιστημονικης φαντασίας.
πολλοι επιστεψαν στην περιφημη ομαδα Ε και στους Ε, μονο που κατα την γνωμη μου δεν υπηρξαν ποτε.
απλα η ολη ιστορια "μιλησε" στα πατριωτικα-εθνικιστικα αισθηματα μερικων ανθρωπων και τους παρεσυρε στο να τα πιστεψουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φιλ
Νέο Μέλος

United Kingdom
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 17:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φιλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι έχω καταλάβει όμως οι φορείς αυτων των ιδεών, και εδώ πρέπει να υπογραμμίσω το γεγονός ότι δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου σε αυτήν ή κάποια παρόμοια κατηγορία, δηλώνουν πως οι εχθροί του Ελληνισμού, οι οποίοι σύμφωνα πάντοτε με αυτούς είναι πολλοί περισσότεροι από τους φίλους (για την ακρίβεια, ποτέ δεν έχω ακούσει για φιλικούς προς εμάς λαούς από έχοντες αυτές τις ιδέες..αλλά μάλλον το ακριβώς αντίθετο: Κινέζοι, Αμερικάνοι, Εβραίοι, Ρώσσοι, Τούρκοι, Άραβες και Σλάβοι δηλαδή ένα σημαντικότατο ποσοστό του ανθρωπίνου πληθυσμού είναι θανάσιμοι εχθροί μας!), δεν αφήνουν τους απλούς Έλληνες να εξελιχθούν και γιαυτό τα επιχειρήματα του τύπου "Δεν κοιτάμε πρώτα να φτιάξουμε τα χάλια μας.." "Αν περιμένουμε από κάποιους υπερανθρώπους να μας σώσουν τότε.." δεν νομίζω πως είναι πειστικα για εκείνους και συμβατά με τη θεωρία τους.


ΦιλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 17:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα συμφωνήσω απόλυτα με τους Διογένη,Alexz,diode και Φιλ.
Περί αστρονομιας:
Καποιο αρχαίοι Ελληνες ειχαν καταλάβει οτι η γή ήταν στρογγυλη.
Ο Αριστοτέλης όταν ταξίδευε απο την Αθήνα στη Κύπρο,παρατήρησε οτι άλλα άστρα έβλεπε στον ουρανο της Αθήνας και άλλα στην Κύπρο."Η γη πρέπει να είναι στρογγυλή έγγραψε,αν ήταν επίπεδη θα έβλεπα τα ίδια άστρα παντού"
Οταν κοιτάξεις στον ορίζοντα πλοίο να έρχεται προς εσένα θα παρατηρήσεις οτι πρώτα φαίνεται το κατάρτι του,μετα το υπόλοιπο πλοίο,ένδειξη οτι η γή δεν είναι επίπεδη.
Ο Αρίσταρχος Ο Σαμιος παρατήρησε οτι η σκιά της γής που έπεφτε στην Σελήνη ήταν τμήμα έλλειψης και όχι τετράγωνη...
Ο Ερατοσθένης το 300 πχ με επιστημονικό τρόπο,με χρήση των μαθηματικών υπολόγισε με μεγάλη ακρίβεια την ακτίνα της γής.
Δεν τους το ψιθυρισε στο αυτί κάποιο πρασινο ανθρωπάκι που ήρθε απο τον Κρόνο.Ειχαν παρατηρητικότητα και μυαλό.


Edited by - medtech on 18/11/2005 18:05:27

Edited by - medtech on 18/11/2005 18:15:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 00:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sobareftite epiteloys.den xreiazetai na eisai mono parathrhthkos i eksipnos gia na gnorizeis tin akribi apostasi tis selinis apo tin merikous aiones prin ton Xristo.xreiazotan kai organa ta opoia den ipirxan tote lemeeeeeeeee....o Aristotelis anaferei oti den xreiazetai na tromazoyn oi anthropoi otan akoune ton ixo tis brontis giati einai mono o ixos pou afinei i astrapi otan singkrouontai ta moria ton nefon ston ourano...kai sti sinexeia perigrafei to pos fainetai i gh apo ton oyrano mesa apo ta sinefa.to idio kanei kai o sokratis otan maw perigrafei leptomeriaka tin allada apo ton ourano.mipos oloi aftoi eixan matia aetou kai ftera kondora kai "paratirousan"? ante na min akouo koufa pia. oso gia ton filo pou eipe oti oi ellinew den eixan filous, file an esi ksereis kapion filiko lao pros tous ellines meta to 100 pro xristou pes to mas kai mas...stin neoteri epoxi o monadikos laos pou itan filikos pros tin ellada-kai afto einai sxetiko- einai oi galloi kai oi iapones.an esi breis allous ua xaro na me enimeroseis. kai kati teleytaio poy ua to po gia 5 fora giati kapioi profanos den diabazoyn sosta ti grafo edo kai meres. den eipa oti prepei na pisteuoume ta panta.oute ipa oti sigoura iparxei akoma i E.eipa oti sigoura ipirxe stin arxaiotita kai oti sigoura itan mistes kai oxi epixirimaties.episis eipa oti safos kai den prepei na koimomaste kathisixasmenoi kai na min kanoume tipota gia na sosoyme tous eaytoys mas alla ayto den simainei oti den prepei na pisteuoume stin iparksi ton E i ton eksogiinon i opioudipote allou.

o ilistis einai to xeirotero on.den psaxnei den pisteuei kai autoanairei akoma kai tin iparksi tou.enas megalos "epistimonikos" kserolas tou simpantos. den eimaste tipota se sxesi me tin olotita kai den kseroume tipota.katalabete to. geia sas

signomi gia ta agglika.ipirxe problima me to p.c...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexz
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 16:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


χαιρετω κρυπτια

στραβωθηκα να διαβασω το κειμενο σου αλλα δεν πειραζει.
η ενσταση μου ειναι αυτος καθ'αυτος ο ορισμος της ομαδος ε,
απο που βεβαιωνεται οτι τα ιστορικα προσωπα που επικαλεισε ηταν μελοι της οποιας ομαδας;
γιατι κατ'αναγκη να ανηκαν σε ομαδα;
γιατι ειναι αναγκη οτι δεν συλλαμβανει η διανοια μας,να προσδιδουμε σε αυτος υπερανθρωπα χαρακτηριστικα -εξωγηινοι κλπ-;
κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου.
το ερωτημα ομως που τιθεται -εφοσον παραδεχτω την υπαρξη τους σημερα- ειναι:
τι κανουν στις ημερες μας οταν η χωρα μας βαλλεται πανταχοθεν απο τους οποιους "φιλους 'η εχθρους";
απο την μια διπλωματικη ηττα στην αλλη,και αν χανουν στο πεδιο που αρεσκονται (παρασκηνιο) που ειναι η δυναμη τους;
ξερω οτι δεν μπορεις να απαντησης γι'αυτο το θετω ρητορικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 17:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποιό κείμενο αναφέρει αυτα ο Αριστοτέλης?
Ο Σωκράτης άφησε καθόλου γραπτά κείμενα?(Απο ό,τι θυμάμαι όχι)

Φίλοι φιλόλογοι βοηθήστε με λίγο.Αναφέρει ο Αριστοτέλης τέτοιο πραγμα στα κείμενα του?Η πρόκειται για δήθεν κείμενα,χαλκεύματα που διοxετεύονται ποα τους γνωστούς κύκλους που πiστεύουν στο... τρίκλωνο DNA και στην ανωτερότητα της Ελληνικής φυλης?

Οσο για το το σχόλιο ο υλιστης ειναι το χειρότερο άτομο του σύμπαντος θα απαντήσω με το "REAL STUPIDITY BEATS ARTIFICIAL INTELIGENCE ANY TIME" και το ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕ.

Ο Αρίσταρχος Ο Σαμιος υπολόγισε με ακρίβεια την απόσταση Γης-Σελήνης με βάση το μέγεθος της σκιας αλλά έκανε λάθος όταν χρησιμοποίησε την ίδια μέθοδο για την απόσταση ήλιου-γης.

Ο Ερατοσθένης με βάση γεωμετρικό τύπο,εχοντας γνωστή την απόσταση Αλεξάνδρειας και Ασουαν και ένα ραβδί (για να δεί πότε ήταν μεσημερι=κάθετες ακτίνες του ηλίου προς την γή) υπολόγισε την ακτίνα της γής με σφάλμα κάτω του 10%.

Και θα επαναλάβω την παράκληση μου.Παραθέστε μου τα κείμενα του Αριστοτέλη.

Επίσης ο Αριστοτελης έκανε και πολλά λάθη.Δεν ξέρω η μαλλον καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ πολλοί τον έχουν αναγάγει σε αυθεντία αλλά δεν ήταν παντογνωστης ο Αριστοτελης.Ο Αριστοτελης βασιζόταν στην παρατήρηση.Ετσι λοιπόν σε μια φάση παρατήρησε οτι απο την λάσπη βγαίνουν σκουλήκια.Πίστεψε λοιπόν οτι απο ανόργανη ύλη παράγονται αυτόματα ζωντανα πραγματα.Ουπς!Ο Εξωγηίνος Αριστοτέλης των Υπερδιαστημικών ταξιδιών,ο παντογνωστης που είδε την γή απο το συμπαν,εκανε ενα μικρουλι λαθάκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 00:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πίστεψε λοιπόν οτι απο ανόργανη ύλη παράγονται αυτόματα ζωντανα πραγματα.

Η επιστημονική θεωρία της εξέλιξης των ειδών αυτό ακριβώς υποστηρίζει. Οτι από την ανόργανη ύλη εξελίχθηκαν σταδικά όλα τα έμβια όντα. Ο Αριστοτέλης τελικά δεν έπεσε και τόσο έξω...


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 01:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τα μπερδεύεις!

ΑΛΛΟ ο σταδιακός σχηματισμός της ζωής απο ανόργανα συστατικα,
(ανθρακας+υδρογόνο+αζωτο+κατι ψιλά απο ιχνοστοιχεια +ενέργεια--->νουκλεοτίδια,απλοι υδατάνθρακες,αμινοξεα κτλ τα οποία με το καιρό συνδυάζονται και φτιάχνουν τα γνωστα μακρομόρια (πιο περιπλοκοι υδατανθρακες,νουκλεικά οξεα,πρωτείνες)και αυτα με την σειρά τους συγχωνεύονται αργότερα για να σχηματίσουν ζωντανά κύτταρα με δυνατότητα αναπαραγωγής,μια διαδικασία που πήρε τρισεκατομμύρια χρόνια) και ΑΛΛΟ απο την λάσπη να φτιάχνεται ξαφνικά ενας οργανισμος μέσα σε μια νύχτα ή εβδομάδα!!!!!!!Αλλο το ενα και άλλο το άλλο.
Εδώ ο Αριστοτέλης απο το Α του Λαγου έπεσε έξω.ΠΟΛΥ ΕΞΩ.

Και το ξαναλέω εαν ήταν τόσο παντογνώστης και έχων εξωγήινη καταγωγή γιατί έκανε οχι μόνο αυτη την λαθος υπόθεση αλλά και άλλες?Αφου είχε τοση γνωση που του επέτρεπε να κάνει τα διαστρικά ταξίδια ΓΙΑΤΙ έκανε τόσες λάθος παρατηρησεις και υποθεσεις?

Ισως γιατί ήταν απλα ένας γήινος με περιορισμένα τεχνολογικά μεσα.Ενας άνθρωπος με ανησυχο και ερευνητικο πνεύμα μεν,αλλά με τους περιορισμούς της εποχής δε (ερευνητικό μυαλό ικανό για αμέτρητες υποθέσεις που όμως δεν δύναται να επαληθεύσει πειραματικά τα όσα υποθέτει).Και ίσως να αγανακτουσε δικαίως με τα εγχωρια συμπλεγματικά φασισταριά που εκμεταλεύονται την αίγλη και την δόξα του για να παρασύρουν ημιμαθεις,επίσης συμπλεγματικούς συμπατριώτες μας και να τους κάνουν προβατάκια τους.


Edited by - medtech on 23/11/2005 01:24:16

Edited by - medtech on 23/11/2005 01:52:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 19:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ΑΛΛΟ απο την λάσπη να φτιάχνεται ξαφνικά ενας οργανισμος μέσα σε μια νύχτα ή εβδομάδα!!!!!!!

Δεν νομίζω να υποστήριξε ποτέ κάτι τέτοιο.
Τελοσπάντων ούτε και εγώ πιστεύω ότι ο Αριστοτέλης ήταν αλάνθαστος.
Αλλά και εξωγήινος να ήταν πάλι δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίον να ήταν αλάνθαστος.
Ουδείς αλάνθαστος. (από το ουδείς αναμάρτητος)

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 19:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ ο Αριστοτέλης απο το Α του Λαγου

Ποιος τρελάρας το είπε πάλι αυτο;;??;


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 20:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό περι το Α του λαγού?Α δεν άκουσες τιποτα για Λευκοφρύφη,Κεραμυδα Φουράκη κτλ???Κανε μια βόλτα σε αυτό το forum να κουφαθείς.Ναι κάποιος (ο Λευκοφρύδης νομίζω) ισχυριστικε οτι μετάφρασε το όργανο οργάνων του Αριστοτέλη και ανακάλυψε οτι περιγράφει την κατασκευή διαστημοπλοίου (μουαχαχαχαχααα).Μετά πετάχτηκε και ο Κεραμύδας στην μέση και έγραψε αν δεν κάνω λαθος το Στάγυρον-Α οπου ισχυρίζεται οτι ο Αριστοτελης είναι εξωγήινος απο το Α του Λαγού.Ουφ καταλαβαίνεις για τι σοβαρούς άνθρωπους μιλάμε.

Λοιπόν όλα αυτά περι Ε,εξωγήινης καταγωγής των Ελλήνων,Ανδρομέδιους vs Δρακόνιων (Ατλάντων),μυστικών όπλων,αλλά και χριστιανων προφητών που προλέγουν την καταστροφή των αντιπάλων της Ελλάδας κτλ προέρχονται απο μυστικιστικούς, εθνικιστικούς, ρατσιστικούς κύκλους,με βαθυτατα συμπλεγματικές προσωπικότητες (αφού προσπαθουν να βγαλουν ολους τους άλλους λαούς με το ζόρι κατώτερους) και πάσχοντες απο σύνδρομο καταδιώξεως (εφοσον πιστεύουν οτι όλα τα εθνη θέλουν να αφανίσουν τους Ελλήνες ), βυθισμένους μέχρι το κόκαλο στον σκοταδισμό και την ημιμάθεια (τρίκλωνο DNA???πυρίτιο ως βάση του οργανισμού των Αγγλων αντί για άνθρακα??Περισσότεροι σπόνδυλοι στους Ελληνες? και αλλα κουφά και ασυνάρτητα διχως ιχνος επιστημονικής αποδειξης αποδεικνυουν την ημιμάθεια τους).
Και ξέρω οτι επίσης καποιοι συμπατριώτες μου τους ακολουθουν με χαρά γιατί επίσης τους μοιάζουν.Ποντάρω όμως στην κριτική σκέψη του ανθρώπου και πιστεύω οι περισσότεροι θα αντισταθούν και δεν θα παρασυρθούμε στην καταστροφή.Αν ειναι να χαθούμε ως εθνος,ας χαθούμε αξιοπρεπώς και όχι ακολουθώντας γελοιες δοξασίες.

Edited by - medtech on 23/11/2005 20:44:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy