ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 11:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε kyuss, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια τόσο γενικότερα όσο κι ειδικότερα στο θέμα.

Από τα συγκροτήματα που αναφέρεις δεν έχω ακούσει κανένα ούτε καν ονομαστικά.
Τι μουσική παίζουν?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 10:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε kyuss καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Τα γνωρίζω τα γκρουπ που αναφέρεις, όπως και ο φίλος Agnostic καθότι είμαστε παλιοσειρές στο μέταλ.

Είμαι σίγουρος όμως οως δεν θα συγκινήσουν τον φίλο μας τον Dying_Incubus - βλέπεις, το παλέυει να μην γίνει χεβυμεταλάς, αλλά στο τέλος θα υποκείψει .

Τολμώ να πω πως το κλασσικό μέταλ με ψιλοαφήνει αδιάφορο αυτή την εποχή. Έχω ανακαλύψει τόσα ακούσματα τελευταία (νάναι καλά το internet και η εδώ παρέα μας) που άμα δεν βρω κάτι που να ξεχωρίζει δεν μπαίνω στον κόπο να το ακούσω πιά (δεν έχω τον χρόνο βασικά ).

Όμως ο χώρος μας δεν είναι τσιφλίκι μας, οπότε χρειάζονται και φωνές σαν την δική σου για να μας θυμίζει ότι υπάρχει και το κλασσικό μέταλ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 11:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Προς τους φίλους της μαυρίλας και της απελπισίας:

OF THE WAND AND THE MOON έχετε ακούσει ?

Danish folk noir music with Nordic mythological influences, σύμφωνα με το google και όχι μόνο.....

Εκεί που η απελπισία και η θλίψη συναντά την ομορφιά της μελωδίας, αυτό είναι το αποτέλεσμα που βγαίνει από το υπέροχο project του Kim Larsen, με ακουστικές κιθάρες σε πρώτο πλάνο και συνοδεία από ήχους εγχόρδων. Οι στοίχοι βέβαια μέσα στην απελπισία και την μαυρίλα....

LUCIFER EMBRACE MY SOUL
I´VE LOST EVERYTHING - ALL I LOVE
LUCIFER WE SHARE THE DARK
WE ARE BROTHERS YOU AND I

I GAVE IN
TO LIFES BITTER PROMISES
YES I GAVE IN
BUT NOT AGAIN

LUCIFER SHARE THIS WINE
BITTER AND BLACK LIKE MY LOVE
LUCIFER SHARE MY WINE
ONE LAST TOAST BEFORE I GO

Τα φωνητικά είναι πότε ψυθιριστά και πότε υπό μορφή απαγγελίας. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά υπέροχο, ιδιανική μουσική για να συνοδεύει φθινοπωρινές γκρίζες ημέρες και μοναχικές νύχτες.

Η δισκογραφία των (του) ΟF THE WAND AND THE MOON είναι η παρακάτω :

Nighttime Nightrhymes (1999)
:Emptiness:Emptiness:Emptiness: (2001)
Lucifer (2003)
Midnight Will (2005 / CD Re-issue | EP)
Sonnenheim (2005)

Για τους φίλους που θέλουνε να στραφούνε στην αγορά, υπάρχει το box-set "1998 - 2003 Algiz/Hagal" που περιλαμβάνει τα τρία πρώτα άλμπουμ , το Algiz με ακυκλοφόρητα κομμάτια και εκτελέσεις από τα single που κυκλοφόρησαν σε βυνίλιο, ενώ το Ηagal είναι με live εκτελέσεις.

Για τους φίλους που θα στραφούν στο internet, προτείνω να ξεκινήσουν από το παλαιότερο άλμπουμ προς το καινούργιο.

Για περισσότερα και στοίχους, στο http://www.ofthewandandthemoon.dk/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 11:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλη μου Brie Boy, μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τα 4 τελευταία albums των Profane Grace.
Μπορώ να πω οτι μου αρέσει πολύ κι η ατμόσφαιρα που δημιουργούν αλλά και το αίσθημα που αποπνέεουν!
Τα 3 πρώτα albums τους πάντως δεν ξέρω αν θα τα βρω ποτέ αλλά ελπίζω...
Χεχε!

Φίλε μου KERRY KING, τους έχω ακούσει τους Of The Wand And The Moon.
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει δουλειά τους κι αν το έκανα θα ήταν παλιότερα και δεν τους θυμάμαι.
Θα τους ψάξω σύντομα.

Πολύ ψάξιμο πέφτει, βρε παιδιά, τελευταία!

quote:
βλέπεις, το παλέυει να μην γίνει χεβυμεταλάς, αλλά στο τέλος θα υποκείψει .

Άσε, το είπαν κι άλλοι αυτό!

Υ.Γ. Επειδή έχω κέφια σας αφιερώνω αυτό το τραγούδι που ακούω τώρα:
Medusa από Gothica.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyuss
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 15:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyuss
φιλε kerry king δε νομιζω οτι μπορουν να χαρακτηριστουν heavy metal αυτα τα συγκροτηματα.Νομιζω οτι εισαι λιγο αδικος μαζι τους....

quote:

Φίλε kyuss καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Τα γνωρίζω τα γκρουπ που αναφέρεις, όπως και ο φίλος Agnostic καθότι είμαστε παλιοσειρές στο μέταλ.

Είμαι σίγουρος όμως οως δεν θα συγκινήσουν τον φίλο μας τον Dying_Incubus - βλέπεις, το παλέυει να μην γίνει χεβυμεταλάς, αλλά στο τέλος θα υποκείψει .

Τολμώ να πω πως το κλασσικό μέταλ με ψιλοαφήνει αδιάφορο αυτή την εποχή. Έχω ανακαλύψει τόσα ακούσματα τελευταία (νάναι καλά το internet και η εδώ παρέα μας) που άμα δεν βρω κάτι που να ξεχωρίζει δεν μπαίνω στον κόπο να το ακούσω πιά (δεν έχω τον χρόνο βασικά ).

Όμως ο χώρος μας δεν είναι τσιφλίκι μας, οπότε χρειάζονται και φωνές σαν την δική σου για να μας θυμίζει ότι υπάρχει και το κλασσικό μέταλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 16:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε kyuss με τον όρο heavy metal εμείς του '80 συμπεριλαμβάναμε όλα σχεδόν τα είδη του hard rock & metal. Στην τελική δεν είναι και ντροπή ο χαρακτηρισμός....

Ας μην κολλάμε στις ταμπέλες, τι είναι heavy metal και τι είναι gothic metal και τι είναι gothic rock.... λίγη σημασία έχει. Αρκεί να είναι ωραίο στα αυτιά μας

Οι Monster Magnet δεν ήτανε support στους Metallica στην Ριζούπολη το 1999 ? Γαμώ τις συναυλίες ήτανε απ΄όσο θυμάμαι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyuss
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 17:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyuss
Kerry,βασικα εγω δε το εθεσα σωστα.Απλα ειναι περιοριστικο για αυτο που παιζουν να ονομαστει heavy metal,μ αρεσει και μενα το heavy metal αλλωστε.....

Αλλα εχεις δικιο,αν ειναι καλη μουσικη δε πα να ονομαζεται οπως θελει!!!!!!!!!

Ναι,οι ΜΜ παιξαν support στους Mettalica,η πρωτη μου gig,κλαψ,χαχα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 04:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Dying, καλές ακροάσεις!

KERRY KING , καταπληκτική πρόταση οι Of the Wand and the Moon. Τους είχα ξεχάσει. Αν σου αρέσουν, γιατί δεν δοκιμάσεις και τους Darkwood, τους Waldteufel, ή ακόμα, Death In June, ;
Επίσης, με επιφύλαξη, προτείνω και το related project των ΟΤWATΜ, τους Les Chasseurs De La Nuit.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 04:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Και για να μην ξεχνιόμαστε:


Νομίζω ότι με την εικόνα της πανέμορφης Yule, ακόμη και ο Νταβέλης θα νιώσει ...Χριστουγεννιάτικος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 11:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ακόμη και ο Νταβέλης θα νιώσει ...Χριστουγεννιάτικος.

έννιωσε τόσο χριστουγεννιάτικος που βγήκε και είπε τα κάλαντα. ετεροχρονισμέν όμως και γι' αυτό αντί για λεφτά τσίμπισε ντομάτες...

και τώρα αναρωτιέμαι, δε είναι κρίμα οι άσχετοι [δεν αναφέρομαι σε σένα brie!] να συγχέουν παγανιστική μυθολογία με χριστιανικές δοξασίες; συγκρίνεται το original με την κόπια;

κι αφού γκρίνιαξα, να ευχηθώ κι εγώ καλό... υπόλοιπο των γιρτών!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyuss
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 12:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyuss

quote:
και τώρα αναρωτιέμαι, δε είναι κρίμα οι άσχετοι [δεν αναφέρομαι σε σένα brie!] να συγχέουν παγανιστική μυθολογία με χριστιανικές δοξασίες; συγκρίνεται το original με την κόπια;


ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 14:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, εχθές προσπαθούσα να βρω διάφορες ιστοσελίδες που να αναφέρουν τους Of The Wand And The Moon για να μάθω διάφορα επιπρόσθετα στοιχεία για αυτούς.
Τελικά θυμήθηκα οτι είχα την δισκογραφία τους στο pc μου αλλά μετά από κάποιο format που έγινε το καλοκαίρι η δισκογραφία έκανε φτερά κι επειδή είχα στο μυαλό μου να βρω τόσα άλλα συγκροτήματα αυτούς τους ξέχασα τελείως.
Λίγο το κακό όμως πλέον!

Καλή μου Brie Boy, είναι λίγο πορωτικοί οι Profane Grace...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Παρένθεσις:
quote:
crucifire
και τώρα αναρωτιέμαι, δε είναι κρίμα οι άσχετοι [δεν αναφέρομαι σε σένα brie!] να συγχέουν παγανιστική μυθολογία με χριστιανικές δοξασίες; συγκρίνεται το original με την κόπια;

Μπα, μικρό το κακό. Σκέψου ότι το Χριστουγεννιάτικο δέντρο δεν είναι Χριστιανικό έθιμο αλλά παγανιστικό (άλλωστε που να βρεθεί έλατο εκεί κάτω;) Οπότε η εικόνα της Yule είναι ΟΚ. Ούτως ή άλλως και η γιορτή της Yule, κάπου τώρα έπεφτε. Άρα ότι και να είσαι... τέτοια εποχή γιορτάζεις.

Κλείσιμο Παρένθεσης:

Βρε Duying, δεν δοκιμάζεις να ακούσεις και Black Tape for a Blue Girl;
Αν έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες, sorry, δεν πρόλαβα να τις διαβάσω όλες.

Επίσης, αν έχεις DSL μπορείς να ενημερωθείς για Dark Ambient γενικότερα και από on line ραδιοφωνικούς σταθμούς που παίζουν ανάλογο είδος μουσικής, π.χ. Radio Inferno από Αυστρία και Dark Ambient Radio από Γερμανία. Εγώ σου προτείνω και Opera des Ombres, Raison d'Etre, και φυσικά Current93.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 12:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου Brie Boy, η αλήθεια είναι πως από Black Tape For A Blue Tape έχω όλη την δισκογραφία τους...
Χεχε!

Τρομερό συγκρότημα πάντως, κάποια εποχή μάλιστα είχα κολλήσει μαζί τους μανιωδώς...
Raison D' Etre & Current 93 έχω επίσης ένα καλό δείγμα από την δουλειά τους (από τους τελευταίους μάλιστα είχα φάει τον κόσμο να βρω το περιβόητο τραγούδι Lucifer).

Αυτό με τους ραδιοφωνικούς σταθμούς που είπες ούτε που το έχω σκεφτεί οπότε είναι μια πολύ καλή ιδέα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 02:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γειά χαρά σε όλους!

Δεν σας ευχήθηκα οπότε σας στέλνω τις ευχές μου τώρα. Άντε και με το καλό να μας μπει το καινούργιο έτος.

Happy New Ears σε όλους!

Of The Wand And The Moon τι να πω......10''''''''''

Μπράβο στον Kerry King που έκανε την αναφορά και μου τους θύμισε. Και με αυτήν την νότα να προτείνω και πάλι τους Beherit και το Electric Doom Synthesis. Πρόκειται για έναν από τους καλύτερους δίσκους ambient metal.

quote:
Για τους υπόλοιπους δυστυχώς, (Yell O Yell, Villa 21 κτλ) έχουμε τεράστιο πρόβλημα να βρούμε μουσική τους οι νεώτεροι, καθώς δεν έχουν βγει καν σε C.D.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν ανακάλυψα τι καταπληκτική μουσική έπαιζαν ακόμη οι πάλαι ποτέ Magic de Spell στις αρχές τις δεκαετίας του 80, πολύ πριν το γυρίσουν σε ελληνικό στίχο και στο ροκ.

Φίλη Brie Boy έχεις δίκιο για τους Magic de Spell. Η μέρα με την νύχτα. Villa 21, Yell O Yell, και South of No North τους έχω σε βινύλιο στην Ελλάδα αν και έχω να ακούσω την μουσική τους αιώνες.

Καλως όρισες φίλε kyuss. Σχετικά με το stoner metal (όνομα και αυτό για είδος μουσικής!!!το μαστουρομέταλ χε χε) το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι High on Fire. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι γνωστοί στην Ελλάδα πάντως εδώ έχουν λίγους αλλά αρκετά φανατικούς οπαδούς (ένας από τους οποίους είναι και η αφεντομουτσουνάρα μου).

Λοιπόν προτείνω να γράψουμε τα δέκα καλύτερα μας για το 2006. Μιας και φεύγει ο παλιός ο χρόνος άντε να θυμιθούμε αυτά που μας εντυπωσίασαν την χρονιά που θα φύγει σε λίγο.

Ευχές σε όλους και πάλι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 05:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
ΔΕΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ BLACK METAL ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ 2006
κατά A. KIRCHER

1>Summoning-Oath Bound (Αυστρία)

2>Xasthur - Subliminal Genocide (ΗΠΑ)


3>Nachtmystium - Instinct: Decay (ΗΠΑ)

4>Lustmord-Rising (HΠΑ) (ambient black)

5>Goatwhore- A Haunting Curse (HΠΑ)

6>Drudkh - Blood In Our Wells (Ουκρανία)

7>Blut Aus Nord - MoRT (Γαλλία)

8>Forest Silence-Philosophy of Winter (Ουγγαρία)

9>Anaal Nathrakh-Eschaton (Αγγλία)

10>Negura Bunget-OM (Ρουμανία)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 06:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
A. Kircher μ'αρέσει που έχεις ξεχωρίσει πρώτα 10 BLACK METAL κυκλοφορίες για το 2006....
Δηλαδή μετά θα έχει κι άλλες δεκάδες από άλλα είδη?

Εγώ τη χρονιά που πέρασε δεν άκουσα πολλά album του 06.

Τρεις θυμάμαι αυτή τη στιγμή και τα έχω αυθεντικά στη cd-οθήκη μου.

Χαλαρά τα δύο θα τα έβαζα στα καλύτερα άλμπουμ του 06.

Πρόκειται για τα Moonspell - Memorial και Slayer - Christ Illusion.

Το τρίτο άλμπουμ του 2006 που πήρα αλλά μου άφησε γλυκόπικρη γεύση είναι το Α Μatter of Life and Death των Iron Maiden.

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή κάποιο άλλο άλμπουμ που να άκουσα ολόκληρο το 2006.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 06:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
A. Kircher μ'αρέσει που έχεις ξεχωρίσει πρώτα 10 BLACK METAL κυκλοφορίες για το 2006....
Δηλαδή μετά θα έχει κι άλλες δεκάδες από άλλα είδη?

Γειά σου φίλε μου Agnostic

Έχω ήδη φτιάξει λίστες με death, power metal, regular metal etc.

Θα τα παρουσιάσω σταδιακά εκτός κιαν με βαρεθούν και με ξαποστείλουνε οι άλλοι φίλοι εδώ στο topic χε χε (πράγμα που δεν είναι απίθανο)!

Πάντως συμφωνώ για το Memorial των Moonspell ήταν από τα καλύτερα που έχουν βγάλει. Για τους Slayer είμαι ανάμεσα στο πάρα πολύ καλό και στο ΟΚ.

Για τους Iron Maiden και το Μatter of Life and Death τώρα να σου πω το εξής. Όταν το πρωτοάκουσα μου πήρε μέρες να κοιμηθώ από την χαρά μου. Μετά κάπου κουράστηκε το πράγμα και μετά που πήγα πίσω και άκουσα ξανά τα παλιά τώρα μου φαίνεται ότι κάτι λείπει. Πάντως για την ηλικία τους και μετά από τόσα χρόνια μπράβο τους και πάντα τέτοια.

Τα λέμε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 12:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η πλάκα είναι οτι όταν άκουσα το Memorial από Moonspell είχα πορωθεί αρκετά.
Μετά έχασα το album και το βρήκα μετά από καιρό...

Από Garden Of Delight πως σας φάνηκαν τα Lutherion?
Ίσως είναι λίγο άσχετη η σύνδεση μεταξύ τους αλλά επειδή βρήκα σχεδόν ταυτόχρονα τα albums αυτά τα έχω συνδέσει κατά κάποιον τρόπο στο μυαλό μου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 14:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Η πλάκα είναι οτι όταν άκουσα το Memorial από Moonspell είχα πορωθεί αρκετά.

Κατά τ΄άλλα δεν είσαι μεταλλάς Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 15:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αυτοί κινούνται στον χώρο του γκοθο-μέταλ!
Χαχα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 19:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Για το matter of life and death θα ήθελα να πω κάτι. ήμουν ο πρώτος που βγήκα και το κακολόγησα [όπως κάνω και για όλους τους δίσκους μόλις τους ανακαλύψω!] αλλά έκανα λάθος. Ένταξη, μπορεί να μην είναι εκ πρώτης όψεως maidenιά αλλά αν το προσέξεις, κάθε κομμάτι θυμίζει και ένα δίσκο! Δεν τον έχω κοντά μου αυτή τη στιγμή για να συγκεκριμενοποιήσω αυτή τη δήλωσή μου, αλλά αν αφέθητε στο χαλαρό άκουσμα αυτού του δίσκου θα νιώσετε πως [σχεδόν] κάθε κομμάτι ανήκει σε κάποιον προηγούμενο δίσκο.
Επιπλέον αν κάτσει κάποιος μουσικός να αναλύσει τα καινούργια τους κομμάτια, θα βρει πως οι maiden για άλλη μια φορά δοκιμάζουν εντελώς πρωτότυπα για τη μουσική τους πράγματα…. Επομένως αντικειμενικά, αν και δεν είναι ένας trademark δίσκος maiden, είναι πολύ προσεγμένος και με μεγάλη έμπνευση….
….πάρε πάρε πάρε, πρώτο πράμα, πάρε….


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 19:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Περίμενα μέχρι την τελευταία μέρα του έτους να δω πότε ο Agnostic θα έκανε πρόταση για το top-10 μας για το 2006

Τελικά τον πρόλαβε ο φίλος μας ο A. Kircher

Για μένα οι κορυφαίες νέες κυκλοφορίες τους 2006 για τον χώρο Metal, Gothic κ.α. είναι οι :

1) THE GATHERING - Home
2) NARSILION - Arcadia
3) FOLKEARTH - By The Sword Of My Father
4) SCAR SYMMETRY - Pitch Black Progress
5) ELANE - Lore Of Nen

Tα υπόλοιπα 5 ανήκουνε στην electronica και ενδεικτικά αναφέρω τους
Above & Beyong, Covenant, Frozen Plasma, Mesh και τους La Caina. Άμα κάνει τnν αρχή η Brie Boy θα μπω σε λεπτομέρειες.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 03:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
αφού ευχηθώ καλή χρονιά [!] να ρίξω μια πρόταση αρχικά στον kerry, αλλά και στους υπόλοιπους θαμώνες, να ρίξουν ένα τοπ 10 με φολκ μέταλ επιλογές! [τι άλλο θα ζήταγα ο καράβλαχος!]

άντε ρε και ό,τι επιθυμείτε!

μέχρι κι εσύ λήσταρχε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 09:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου και καλή χρονιά !

Ρε crucifire τι φλασιά έφαγες ξημερώματα πρωτοχρονιάς
Έχασες στα χαρτιά και ψάχνεις μουσική για την σφαγή που θα ακολουθήσει Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 12:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σ' όλους σας!!!
Η αλήθεια είναι πως το κεφάλι μου είναι λίγο καζάνι αλλά δεν βαριέσαι...
Χεχε!

Όντως, βρε crucifire!
Τι έπαθες βραδιάτικα με το folk metal?
Εγώ θα απέχω από το ρίξιμο του Top 10 για τον απλούστατο λόγο οτι δεν έχω ψαχτεί με το folk metal!

Υ.Γ. Να σου πω τίποτα για τους Scream Silence που ακούω τώρα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 19:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Tώρα που το ξανασκέφτομαι, υποψιάζομαι ότι ο φίλος crucifire μάζεψε όλο το χρήμα στο χαρτί και θέλει κάπου να επενδύσει τώρα

Φίλε μου crucifire, προτιμώ να σου παραθέσω το τοπ5 μου, μιας και πιστεύω πως τα συγκεκριμένα άλμπουμ δεν πρέπει να λείπουν από καμμία συλλογή :

1) ARKONA - Vo Slavu Velikim (Ρωσσία - Κορυφαίο !!!)
2) FOLKEARTH - By The Sword Of My Father (Διεθνές Project)
3) FALKENBACH - ...En Their Medh Riki Fara... (Γερμανία)
4) TYR - Ragnarok (Nήσοι Φαρρόε)
5) ELUVEITIE - Spirit (Ελβετία)

Φέτος ψιλοασχολήθηκα με το folk metal, οπότε δεν έχω και πολύ υλικό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 21:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλή χρονιά σε όλους και ότι επιθυμείτε να το βρήτε!

Για το folk metal συμφωνώ με την λίστα του Kerry.

Μου άρεσε επίσης πολύ και το The Morrigan's Call από τους Cruachan

quote:
Να σου πω τίποτα για τους Scream Silence που ακούω τώρα?

Ναι, ναι.....

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 01:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic

Ελπίζω να ήσασταν καλά παιδιά τη χρονιά που πέρασε ε?

Οσο για το folk metal, δεν μπορώ να παραθέσω λίστα γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο. Θα πάρακολουθήσω βέβαια με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας.
Κάτι λίγα από Skyclad δεν αρκούν νομίζω

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 14:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ελπίζω να ήσασταν καλά παιδιά τη χρονιά που πέρασε ε?

Εγώ ήμουν κακό παιδί και το απόλαυσα...
Χεχε!

Οι Scream Silence εμφανίστηκαν στην Γερμανία το 1998 για πρώτη φορά κι είναι ένα από τα πιο γνωστά gothic rock συγκροτήματα στην χώρα τους.
Μέσα από διάφορες αλλαγές στην σύσταση του το συγκρότημα πλέον αποτελείται από 4 μέλη, με τον Hardy Fieting στα φωνητικά.

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • To die for (1999)
  • The sparrows and the nightingale (Single, 2000)
  • The 2nd (2001)
  • Forgotten days (Single, 2001)
  • Seven tears (2003)
  • Curious changes (Single, 2004)
  • Elegy (2004)
  • Saviourine (2006)

Κατά την γνώμη μου, το album The 2nd είναι το καλύτερο τους...

Περισσότερες πληροφορίες για το συγκρότημα μπορείτε να βρείτε στο site τους:

http://www.screamsilence.de

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy