ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 02:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
{Δεν ήξερα οτι εκτελείς χρέη σχολιαστή πίστεως εδω μέσα :P
Έχω κ γω τις αδυναμίες μου κ εκφράζομαι έτσι :D(Nobody is perfect)
Οσο για την συντομογραφία αυτό που ήθελα το κατάλαβες, οπότε ΟΚ!
Ο ανδρισμός ρε κοπελιά είναι καιρός να καταλάβεις οτι είναι αλλού, αλλά
με τόσο PC προσπαθείς να τον διακρίνεις μέσα στα forums...}

Δεκτή η άποψή σου και η προφητεία που αναφέρεις ακούγεται πάλι κ σήμερα...

Απαντώντας με μια ερωτηση τώρα...
Έστω οτι δεν υπάρχει τπτ για σενα, ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον επι γης και δεν έχει πνευματική/ψυχική υπόσταση.Συναντάς ένα άτομο που δεν το γνωρίζεις ουτε αυτο σε ξέρει κ πιστευει στο Θεό. Σου λεει πράγματα προσωπικά από το όνομα μέχρι οτι θα έχεις 1 κορίτσι και δεν θαα ασχοληθεις με αυτό που σπουδάζεις αλλα θα κάνεις το τάδε...κ άλλα πιο προσωπικά του παροντος κ του μέλλοντος...
Περιμένω τεκμηριωμένες απαντήσεις και οχι αυθυποβολής και επηρεασμού, κάτι πιο έξυπνο...ευχαριστώ

PS O κάθε χαρισματικός τέτοιος άνθρωπος δεν έχει κάποιο όφελος και τονίζει οτι η ικανότητα αυτή δεν είναι επίκτητη...

Edited by - Stvd on 21/05/2008 02:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 02:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Τσίμπα για αρχή

http://orthodoxia-agiapisti.blogspot.com/2008/03/1797-1864.html

1.Το εξης κείμενο αποδεικνύει την παρουσία του Πατροκοσμά ως δάσκαλο της Ορθοδοξίας στους επαναστάτες...
2.Αποδεικνύει οτι ο Κοσμάς ο Αιτωλός είχε θάνατο μαρτυρικό λόγω της πιστης του, πράγμα που για τα πιστεύω του λίγοι σήμερα θα το καναν(εδω χρειάζεται ο σεβασμος που κάποιο καθίκι ειρωνεύτηκε προηγουμένος)
3.Η πηγή είναι απο τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη κ είναι παράθεμα σε blog. Τυγχάνει να έχω τα απομνημονεύματα στη βιβλιοθήκη μου κ μπορώ να το επιβεβαιώσω αν κάποιοι αμφιβάλλουν, και για του λόγου του αληθές
4.Αυτό είναι η αρχή, χειρόγραφα υπάρχουν, θέληση για αναζήτηση να υπάρχει κοπελιά, επειδή όμως αυτό είναι δικιά σου δουλειά και οχι δικιά μου. Και επειδή οτι ζητήσεις κ να στο παραθέσω εσυ θα ωφεληθείς κάνε κατι καλό για σενα και ψάξε κ λίγο μόνη σου...Δεν θα σου λύσουμε εμεις τις αμφιβολίες σου.Τα χειρόγραφα όμως τα αναλαμβανω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 03:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Amalia τσαμπα ξοδευω το χρονο μου και που σου απαντω.Κανεις επιλεκτικη κριτικη.Και στη τελικη χρωστας ενα συγγνωμη σε ολους τους συμμετεχοντες του τοπικ με αυτο που ειχες πει και ειχες προσβαλλει και το εχω παραθεσει και σχολιο μηδεν.Τωρα αν θες μαυρισε,κοκκινισε οτιδηποτε λεω,σκοτιστηκα. Παντως επαναλαμβανω αντικειμενικοτητα περιμενω απο τους αντμιν.Ακομα περιμενω δηλαδη.

Edited by - MIXAHL32 on 21/05/2008 03:05:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 03:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Χειρόγραφα με προφητείες από την εποχή του Κοσμά του Αιτωλού δυστυχώς δεν έχουν scanαρει για τους Θωμάδες της παρέας...Αμα πραγματικά θέλει κάποιος να τα θαυμάσει μορεί να πεταχτει μέχρι το Μεγαδένδρο Θέρμου στην Αιτωλία, συγκεκριμένα στη μονή Αγ.Κοσμά του Αιτωλού...
Ετσι γίνεται η έρευνα φίλη MEdTech...αντε εκει κανε κ μέθοδο του άνθρακα4 και μετα αναρωτήσου...Τουλάχιστον η επιστημονική μέθοδος έτσι ορίζει. Το να πετάς μια αμφισβήτιση και να περιμένεις τις αποδείξεις είναι "χαβαλές & σε δουλειά να βρισκόμαστε". Εφ οσον δεν δειχνεις τέτοιο ενδιαφέρον αλλά αρκείσε να απορρίπτεις κ να αμφιβάλεις χωρίς να κάνεις ΕΡΕΥΝΑ τότε μάλλον άλλος είναι ο σκοπός σου...

* Τα χρέη που προείπες συνδέονται άμεσα με τη διπλωματία, εγω ανέφερα τη θέση της CIA στο παιχνίδι, δε μου φάνηκε άσχετο...Αν νομίζεις οτι έχεις μια απάντηση για όλα γιατι δεν πας σε κανα τηλεπαιχνίδι να κονομήσεις κιόλας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 03:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
quote:
Marco_Hietala_ σου έστειλα ένα email σχετικά με το μέγεθος της ψηφιακής σου υπογραφής. Δεν έχω λάβει κάποια απάντηση, εάν δεν το έλαβες γράψε μου να σου το ξαναστείλω.

Amalia, όχι δεν πήρα κάτι. Πες μου από εδώ. Μήπως είναι μεγάλη η υπογραφή; Θα μπορούσα να μικρύνω την εικόνα αλλά μάλλον ο κώδικας του συγκεκριμένου forum δεν υποστηρίζει τον τρόπο του "width=50%" για παράδειγμα. Γι'αυτό και προηγούμενες εικόνες που ήταν τεράστιες, τις παρέθεσα με link. Αν μπορείς να μου πεις πως να τη μικρύνω μόνιμα (χωρίς να την κάνω εκ νέου upload, απλά μέσω του κώδικα), θα το κάνω, αν και έχω δει εικόνες ανάλογου μεγέθους σε υπογραφές μελών του esoterica.

-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 04:10:01  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Marco_Hietala

Σου έκανα δύο μικρότερες εικόνες

400 px πλάτος
300 px πλάτος

Αν θέλεις κάτι ενδιάμεσο, πες μου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 05:39:31  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ

1. ΓΕΝΙΚΑ

Αποτελεί ένα είδος "παράδοσης", κάποιος που θεωρείται "γέροντας"(με την ορθόδοξη έννοια), να είναι ταυτόχρονα και "προφήτης". Ισως γιατί η ορθοδοξία (και πιθανώς κι άλλες θρησκείες) να έχουν ανάγκη από τέτοια "φωτισμένα" μυαλά, ώστε αυτά να λειτουργήσουν σαν κράχτες προς τους υποψήφιους πελάτες και ταυτόχρονα σαν μπαμπούλες στους ήδη υφιστάμενους πελάτες του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Οι "προφητείες" των "προφητών" αυτών ... τι παράξενο ... δεν είναι ποτέ καταγεγραμμένες από τους ίδιους. Και οι προφητείες αυτές (επίσης παράξενο) αφορούν θέματα γεωπολιτικής, εναντίον συγκεκριμένου εχθρού, υπέρ συγκεκριμένου συμμάχου και προς επίτευξη συγκεκριμένου αποτελέσματος που είναι η επανάκτηση της Κωνσταντινούπολης (για όσους δεν το γνωρίζουν, η Κωνσταντινούπολη, πρώην πρωτεύουσα του ρωμαϊκού κράτους μέχρι το 1453 και της οθωμανικής αυτοκρατορίας μέχρι το 1922, ανήκει στο τουρκικό κράτος).

Τώρα βέβαια, όταν δεν "βγουν", όπως στην περίπτωση των Ορλωφικών, ε, τότε είναι προφανές πως "οι προφήτες προφήτεψαν μεν αλλά ο κόσμος είχε πολλές αμαρτίες και γι'αυτό δε βγήκαν" (για τον Stvd που δήλωσε "Για τα Ορλωφικά ΔΕΝ γνωρίζω ευχαρίστως να ενημερωθώ για να σου απαντήσω." θέλοντας να βοηθήσω, να πω ότι τα Ορλωφικά περιλαμβάνονται στη διδακτέα ύλη της ΣΤ΄ Δημοτικού και αν δεν τα διδάχτηκε ποτέ, το σχολικό εγχειρίδιο της έκτης τάξης είναι μια καλή αρχή για την ενημέρωσή σου).

Οι "προφητείες" των "προφητών" αυτών ουσιαστικά απευθύνονται σε άτομα θρησκόληπτα, χαμηλής κριτικής ικανότητας, που είναι πρόθυμα να πιστέψουν οποιαδήποτε ανοησία, αρκεί να προέρχεται από κάποιον καλόγερο, "γέροντα", ή οτιδήποτε παρόμοιο. Είναι μάλιστα δυνατόν ο πιστός να πιστεύει ταυτόχρονα δύο αντικρουόμενες "προφητείες", ειπωμένες από δύο διαφορετικά άτομα, χωρίς κανένα πρόβλημα.


2. OΙ "ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ" ΤΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ

Το σύνολο του "προφητικού" έργου του Παϊσιου δεν έχει καταγραφεί από τον ίδιο. Οι φερόμενες ως "προφητείες" δεν είναι τίποτε άλλο παρά προφορικές διηγήσεις τρίτων, που τις διηγήθηκαν σε άλλους, που τις είπαν σε κάποιους άλλους μέχρι που κάποιος ξύπνιος σκέφτηκε να τις βάλει σε ένα βιβλίο και να το πουλήσει (καθώς ο Παϊσιος "πουλάει" σε ένα συγκεκριμένο κοινό). Οι "προφητείες" του Παϊσιου λοιπόν δεν είναι παρά μια "κουβέντα του καφέ" που (πιθανώς) ειπώθηκε σε κάποιον επισκέπτη (υπάρχει πάντοτε η περίπτωση να μην ειπώθηκε ποτέ και να αποτελεί φαντασίωση του επισκέπτη ή του φίλου του επισκέπτη ή...) και μάλιστα μεταλλαγμένη από την πηγή της ως την τελική εμφάνιση στους πιστούς, καθώς κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν αυτό που παρουσιάζεται είναι αυτό που αρχικά ειπώθηκε.

Μια απλή ματιά στις "προφητείες" αυτές θα αρκούσε να πιστοποιήσει πως δεν αποτελούν προφήτευση γεγονότων αλλά μάλλον προσωπική επιθυμία (έως φαντασίωση), του Παϊσιου ή του αναμεταδότη πιστού.

Για παράδειγμα, σε μια από τις "προφητείες" που περιγράφεται στο βιβλίο "Σκεύος εκλογής" του Χριστόδουλου του Αγιορείτου, ο Παϊσιος φέρεται να λέει:

"-Γέροντα, με τον πόλεμο, εμείς δεν θα πάθουμε κακό;
-Ε, το πολύ κάνα – δυο νησιά να πειράξουν αυτοί, αλλά εμάς θα μας δώσουν την Κων/πολη. Θα τα δείτε! Θα τα δείτε!

Αυτό δεν είναι προφητεία. Αυτό είναι συζήτηση "μεταξύ τυριού και αχλαδιού" ή, για να είμαστε πιο ακριβείς, "μεταξύ λουκουμιού και νερού". Δεν γνωρίζει αν "θα πάθουμε κακό", υποθέτει ότι μάλλον δεν θα πάθουμε, αλλά κι αν πάθουμε θα είναι μικρό... καναδυο νησιά βρε αδερφέ... αλλά εμάς θα μας δώσουν την Κωνσταντινούολη.

Οσο για την ουσία της "προφητείας", φαίνεται πως η "εκπλήρωσή" της θα πρέπει να αποτελεί μοναδικό φαινόμενο παγκοσμίως, καθώς μια χώρα (η Ρωσσία εν προκειμένω) θα μπει σε πόλεμο για να κατακτήσει συγκεκριμένα εδάφη αλλά δεν θα τα κρατήσει γιατί οι αντίπαλοί της δεν θα συμφωνούν (λες και συμφωνούσαν προηγουμένως με τον πόλεμο αλλά τα χαλάσανε αργότερα). Και μια και δεν θα ξέρει τι να την κάνει κοτζάμ Κωνσταντινούπολη (δεν μπορείς να την κρύψεις και κάτω από το κρεβάτι του)... σκέφτεται... "Δεν τη δίνουμε στους Ελληνες, να έχουν να παίζουν;". Εμ, αυτή δεν είναι παγκόσμια δύναμη. Αυτή μοιάζει με τον μπουκαδόρο που τον κυνηγάει η αστυνομία που τον είδε να πηδάει από το παράθυρο και αυτός κοιτάζει να ξεφορτωθεί τα κλοπιμαία.

Δε λέω, καλές είναι οι "προφητείες", ως είδος "ορθόδοξης εσχατολογικής παραφιλολογίας", ενίοτε και ως είδος πιστοποίησης της αφέλειας των ανθρώπων, αλλά το να τις πιστεύουμε κι όλας (κι ακόμη περισσότερο να θεωρούμε πως αυτές κατευθύνουν την εξωτερική πολιτική της χώρας μας) νομίζω πως υπερβαίνει τα όρια και αυτής ακόμη της αφέλειας.

Υ.Γ. Από τη στιγμή που ο θεός, οι καλόγεροι, οι προφήτες και λοιπές θεϊκές δυνάμεις είναι αυτοί που ασκούν την εξωτερική πολιτική της χώρας, θα πρότεινα να γίνει ένα υπόμνημα στον πρωθυπουργό, ώστε να αποσυρθεί το διπλωματικό προσωπικό από τις πρεσβείες και τα προξενεία και να τα επανδρώσουμε με καλόγερους. Και πιο οικονομικά θα μας έλθει και ο θεός θα είναι ευχαριστημένος που βολέφτηκαν οι δικοί του και μέσα σε δυο μήνες μπορεί να φτάσουμε και μέχρι την Ινδία.

Λίγο το'χεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 06:57:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Stvd
1.Το εξης κείμενο αποδεικνύει την παρουσία του Πατροκοσμά ως δάσκαλο της Ορθοδοξίας στους επαναστάτες...

Καμία αντίρρηση. Κανείς δεν είπε ότι ο Κοσμάς ο Αιτωλός δεν ήταν ορθόδοξος χριστιανός ή δεν κήρυττε την ορθοδοξία.

quote:
Stvd
2.Αποδεικνύει οτι ο Κοσμάς ο Αιτωλός είχε θάνατο μαρτυρικό λόγω της πιστης του, πράγμα που για τα πιστεύω του λίγοι σήμερα θα το καναν(εδω χρειάζεται ο σεβασμος που κάποιο καθίκι ειρωνεύτηκε προηγουμένος)

Οντως, τον Κοσμά τον κρέμασαν σε ένα δέντρο (και αφού πρώτα τον έσωσε μια φορά ο Κουρτ Πασάς) με την κατηγορία ότι είναι πράκτορας των Ρώσων. Ο ίδιος ο πασάς έδωσε εντολή θανάτωσης του Τούρκου εισπράκτορα (που τον είχε διαβάλλει εξ αρχής και που κατόπιν κατάφερε και τον σκότωσε) αλλά ο φοροεισπράκτορας γλύτωσε τελευταία στιγμή με την επέμβαση των χριστιανών προυχόντων του Βερατίου, που τον φυγάδευσαν. Ο Αλή Πασάς έχτισε το 1804 μοναστήρι στη θέση που θανατώθηκε ο Κοσμάς για να τον τιμήσει.

Οπως είπες, θανατώθηκε για την πίστη του. Ούτε γιατί μιλούσε για την Ελλάδα, ούτε γιατί δήθεν ξεσήκωνε τους Ελληνες. Ισα-ίσα, το αντίθετο έκανε. Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

quote:
Stvd
3.Η πηγή είναι απο τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη κ είναι παράθεμα σε blog.

Ο Μακρυγιάννης δεν ήταν ιστορικός, ούτε θα είχε ποτέ απαίτηση να θεωρηθεί το έργο του ιστορικό, με τη στενή έννοια. Ούτε πρόσβαση σε πηγές είχε, ούτε μελέτη αρχείων έκανε ούτε διασταύρωση πηγών.

Πηγαία και αυθόρμητα, καταγράφει αυτό που ο ίδιος βιώνει και μπορεί να έχει άμεση άποψη για το τι συμβαίνει γύρω του και να μας το αφηγείται αλλά προφανώς είχε μαύρα μεσάνυχτα το τι συμβαίνει 500 χιλιόμετρα παραπάνω, στην κεντρική Αλβανία (όπου εκτελέστηκε ο Κοσμάς).

Γι'αυτό και πουθενά στα απομνημονεύματά του δεν θα βρει κανείς λεπτομέρειες πάνω σε γεγονότα που έγιναν μακριά και τα οποία βασίζονται κυρίως στην προφορική μετάδοση.

quote:
Stvd
4.Αυτό είναι η αρχή, χειρόγραφα υπάρχουν

Δεν υπάρχει κανένα χειρόγραφο με προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού, ούτε μνημονεύεται κανένα τέτοιο σε οποιοδήποτε ιστορικό βιβλίο. Οι "προφητείες" εμφανίζονται 200 χρόνια μετά τον ίδιο.

quote:
Stvd
αντε εκει κανε κ μέθοδο του άνθρακα4 και μετα αναρωτήσου

Αυτό που περιγράφεις (C4) δεν είναι μέθοδος ραδιοχρονολόγησης αλλά πλαστικό εκρηκτικό. Η μέθοδος χρονολόγησης που μάλλον έχεις ακούσει είναι η C14 αλλά αυτή δεν μπορεί να δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα για πρόσφατα δείγματα όπως υποτίθεται ότι είναι τα χειρόγραφα με τις προφητείες (τα οποία παρεμπιπτόντως κανείς δεν έχει δει και για 200 χρόνια κανείς δεν είχε ακούσει γι'αυτά).

Και όπως ίσως φαντάζεσαι, σε δείγματα που δεν υπάρχουν δεν μπορείς να εφαρμόσεις καμία μέθοδο χρονολόγησης. Το μόνο που μπορείς να εφαρμόσεις είναι απλή φαντασία.

quote:
Stvd
Τουλάχιστον η επιστημονική μέθοδος έτσι ορίζει.

Οι επιστημονικές μέθοδοι εγκυροποίησης ποικίλλουν ανάλογα με το πεδίο της επιστήμης και το δείγμα που υπάρχει. Για να χρονολογήσει κανείς τα οστά του βασιλιά Φίλιππου, θα καταφύγει στη ραδιοχρονολόγηση. Για να εγκυροποιήσει ένα χειρόγραφο του Ανδρέα Παπανδρέου, θα το συγκρίνει με κάποιο άλλο χειρόγραφο του αρχείου.

Αλήθεια, μια και φαίνεται να γνωρίζεις περί επιστημονικών μεθόδων (κι ας μη γνώριζες την ιστορία της έκτης δημοτικού, δεν πειράζει) μήπως μπορείς να μου πεις μια "επιστημονική μέθοδο" που εγκυροποιεί ... προφητείες;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 07:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Αυτοί δεν έχουν καταλάβει τίποτα 4 χρόνια τώρα που λειτουργεί αυτό το τόπικ.
Έχουν εμμονή να θεωρούν οτι ο Θεός κατευθύνει πολιτικούς και οδηγεί Πρωθυπουργούς.Οτι τιμωρεί και ξεκληρίζει λαούς.
Το Θεικό σχέδιο , είναι Θεικό σχέδιο.Οικοδομήθηκε απο τον Θεό επειδή γνωρίζει τα πάντα.Άρα και τις επιλογές του ανθρώπου."Φώτισε" κάποιους ανθρώπους , συνεχίζει να "φωτίζει" κάποιους άλλους άλλα καθώς φαίνεται μάταια , ο άνθρωπος τον χαβά του.
Το οτι θα γίνει το Θεικό σχέδιο σημαίνει οτι οι άνθρωποι έφεραν έτσι τα πράγματα που η κατάσταση οδεύει προς τα εκεί.
Είναι αποκλειστικά προιόν ανθρώπινης επιλογής.

Αν εγώ σε προειδοποιήσω "Γιωργάκη μην περνάς τον δρόμο χωρίς να ελέγχεις γιατί μπορεί να σε πατήσει αυτοκίνητο" και εσύ τον περάσεις σφυρίζοντας και σε πατήσει , είναι δική μου επέμβαση ή δικό σου λάθος;
Εγώ και φανάρια έβαλα και τροχονόμους έβαλα και σε προειδοποίησα αλλα μάταια.
Έτσι και στην πραγματικότητα.Ο Θεός μας προειδοποίησε , μας έδωσε ευκαιρίες , έστειλε τον Υιό του , μας έδωσε τη ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ μέσω του Ιωάννη αλλα ο άνθρωπος με μαθηματική ακρίβεια "θα περάσει τον δρόμο".
Οι προφήτες απλά "είδαν" την κατάληξη της κατάστασης και μας προειδοποιούν.

Αλλα όπως βλεπω οι "εδώ" Γιωργάκηδες επίσης τον χαβά τους.....
(το όνομα Γιωργάκης είναι τυχαίο και ουδεμία σχέση έχει με πρόσωπα και καταστάσεις)

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 08:00:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dimitris213
"Φώτισε" κάποιους ανθρώπους , συνεχίζει να "φωτίζει" κάποιους άλλους

Ειλικρινά φίλε μου προσωπικά σε θεωρώ έναν από τους πιο φωτισμένους ανθρώπους του Θεού. Ισως και προφήτη (πραγματικό, όχι γιαλαντζή σαν τους άλλους). Κι αυτό γιατί, ενώ έχεις δηλώσει κατ'επανάληψη ότι δεν διαβάζεις τα σχετικά posts ...

"[ignore] Macedon [/ignore]..." (16/05/2008, 00:30:11)
"Είχα δηλώσει πως αγνοώ εσένα και Medtech" (16/05/2008, 07:12:15)
"Φοβάμαι πως μόνοι σας τα γράφετε μόνοι σας τα διαβάζετε" (20/05/2008, 05:24:34)

...εντούτοις πάντοτε γνωρίζεις τι γράφουν μέσα και ενίοτε απαντάς κιόλας επ'αυτών.

Αν αυτό δεν είναι προφητικό χάρισμα, τότε τι είναι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 09:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Επαναλαμβάνω , τις προφητείες του πατροκοσμά τις επιβεβαίωνε ο γέρων παπουλάκος και τις διέδιδε παντού τον προπερασμένο αιώνα και ήταν γνωστές απο τότε οι περισσότερες........
Επίσεις σε πολλά μέρη που έχει πάει ο πατροκοσμάς είπε πολλές προφητείες που΄οι περιοχές αυτές τις κρατησαν στην μνήμη τους για γενιές ολόκληρες και οι περισσότερες πραγματοποιήθηκαν........

Η πιο παράξενη προφητεία του ήταν όταν είπε στους συγχωριανούς του ότι άν επιστρέψει ποτέ στον τόπο του θα δει η ελλάδα πολλές καταστροφές......
δεν επέστρεψε ποτέ του όσο ζούσε.....
Γύρισαν ορισμένα απο τα οστά του στο χωριό του με πολύ μεγάλες επίσημες τιμές απο την αλβανία και ύστερα απο λίγο καιρό την ημέρα της εορτής του ξέκίνησαν οι πυρκαγιές που συγκλόνισαν το πανελλήνιο τον περασμένο αύγουστο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 09:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Σιωπώ στα όρια που μου επιτρέπει η ανθρώπινη ιδιότητα που λέγεται "θυμός".
Όταν αυτά τα όρια τα ξεπερνούν κάποιοι με βλακείες του τύπου :
quote:
Υ.Γ. Από τη στιγμή που ο θεός, οι καλόγεροι, οι προφήτες και λοιπές θεϊκές δυνάμεις είναι αυτοί που ασκούν την εξωτερική πολιτική της χώρας, θα πρότεινα να γίνει ένα υπόμνημα στον πρωθυπουργό, ώστε να αποσυρθεί το διπλωματικό προσωπικό από τις πρεσβείες και τα προξενεία και να τα επανδρώσουμε με καλόγερους. Και πιο οικονομικά θα μας έλθει και ο θεός θα είναι ευχαριστημένος που βολέφτηκαν οι δικοί του και μέσα σε δυο μήνες μπορεί να φτάσουμε και μέχρι την Ινδία.

Λίγο το'χεις;


Είναι λογικό να αντιδρά κανείς.
Και ναί όντως δεν διαβάζω τα ποστς σας.Αλλα σκρολάρωντας την σελίδα το μάτι πέφτει σε χτυπητά σημεία όπως το Υ.Γ στην προκειμένη.


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 09:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Amalia τσαμπα ξοδευω το χρονο μου και που σου απαντω.Κανεις επιλεκτικη κριτικη.Και στη τελικη χρωστας ενα συγγνωμη σε ολους τους συμμετεχοντες του τοπικ με αυτο που ειχες πει και ειχες προσβαλλει και το εχω παραθεσει και σχολιο μηδεν.Τωρα αν θες μαυρισε,κοκκινισε οτιδηποτε λεω,σκοτιστηκα. Παντως επαναλαμβανω αντικειμενικοτητα περιμενω απο τους αντμιν.Ακομα περιμενω δηλαδη.

MIXAHL32, δεν ξέρω αν ψεύδεσαι συνειδητά ή αν προσπαθείς να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις.

Στο θέμα Οι Ιουδαϊκές ρίζες του Χριστιανισμού, στις 05/05/2008, 01:33:46 ο Marte έγραψε - μεταξύ άλλων:

quote:
Σε όποιον δεν αρέσουν οι ασυναρτησίες μου μπορεί να ασχοληθεί με το θέμα γύρω γύρω όλοι στη μέση ειναι η Πόλη

Η amalia σε επόμενο μήνυμα της έκανε quote το σημείο αυτό κι έβαλε κάποια smilies.

Δεν βλέπω να είπε κάτι, παρέθεσε κάποια smilies στο χιουμοριστικό σημείο από το μήνυμα του Marte.
Χιούμορ έκανε ο άνθρωπος, έλεος δηλαδή!

Στο κάτω - κάτω, MIXAHL32, δε νομίζω ότι δικαιούσαι να μιλάς εσύ περί προσβολής κάποιων συνομιλητών σου ούτε να επιδεικνύεις τέτοια ευθιξία.
Πόσο μάλλον όταν στα μηνύματα που είχες στείλει στις 18/04/2008, 22:23:59 είχες γράψει:

quote:
Μην ασχολειστε με τους αθεους,εθνικους,12θεους κτλ αξια τους δινετε.Ειναι που ειναι τρεις και ο κουκος.Σκεφτειτε οτι βγαζουν εδω το αχτι τους,απο ψυχολογικης αποψεως καλο τους κανει.

ενώ στις 19/04/2008, 00:04:59 είχες γράψει:

quote:
Ειλικρινα παιδια μην ασχολειστε μαζι τους,εδω ειναι σαν να πηγαινουν στον ψυχολογο τους.Δεν εχουν που αλλου να μιλησουν (αλλου τους παιρνουν με τις ντοματες,γελαει με λιγα λογια ολος ο κοσμος),μην τους κοβετε την χαρα.Οι Ελληνες ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι κατα 98%(αυτο δε σημαινει οτι το υπολοιπο 2% ειναι 12θεοι,εθνικοι,αθεοι,μη χαιρεστε,καμια 1000αδα ειστε με σπρωξιμο),οτι και να λενε κοροιδευουν τον εαυτο τους και τον παντοδυναμο Δια.

Με άλλα λόγια, είχες κάνει μια αυθαίρετη ταμπελοποίηση για μια μερίδα συνανθρώπων σου επειδή αντιτίθενται στα χριστιανικά πιστεύω και τους είχες προσβάλλει κατάφωρα λέγοντας πως η συμμετοχή τους στις Συζητήσεις λειτουργεί ως ένα είδος υποκατάστατου από το να πηγαίνουν στον ψυχολόγο σου.
Πέραν του ότι δεν έχεις κανένα δικαίωμα να επιτίθεσαι κατ' αυτόν τον τρόπο σε κάποιους συνομιλητές σου και να βγάζεις τέτοια αυθαίρετα συμπεράσματα, ζήτησες μια συγγνώμη για αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά σου απέναντι τους;

Όχι.

Κι έρχεσαι σ' αυτό το θέμα ως αθώα περιστερά και δείχνεις μια υπερβολική ευαισθησία απέναντι στο χιουμοριστικό απόσπασμα από το μήνυμα του Marte που επισύναψα παραπάνω και στα smilies της amalias!

Αν μη τι άλλω, αυτή η "ευθιξία" είναι αντιφατική με την προσβλητική συμπεριφορά που είχες επιδείξει...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 09:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Συγγνώμη αλλα αυτό σε πείραξε και σένα Dying_Incubus ?

Δεν διαφωνώ οτι ο MIXAHL αρχικά παρέθεσε λάθος το quote.
Στο θέμα "ΕΜείς οι αφελείς και αιμοσταγείς πιστοί" το είχαμε διαχωρίσει βέβαια και είπαμε οτι η Αμαλία δεν έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο απλά συγκαταβατικά έβαλε τα smiles.
Εμείς βέβαια θα περιμέναμε μια απάντηση του στυλ "Φίλε Marte , έξυπνο αστείο , αλλα καλό θα ήταν να μην κάνουμε χιουμοριστικά σχόλια , για πράγματα και θέματα που άλλοι παίρνουν σοβαρα κτλ κτλ"

Αλλα όπως βλέπω εθελοτυφλείς και εσύ.
Έρχεται η Αμαλία μετά απο μια βδομαδα που έχουμε φρικάρει όλοι με Μacedon και Medtech , που εγώ συγκεκριμένα έχω συλλέξει και ποστάρει τα προσβλητικά τους σχόλια και ως αντμίν ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΟΛΙΟ.
Αντ'αυτού "την λεεί" και σε μας απο πάνω!

Δηλαδή 10 άτομα εδω μέσα που βλέπουμε την ίδια αδικία ηλίθιοι είμαστε;

Αλλα εγώ ξέρεις τι έχω καταλάβει Dying_Incubus?

Oτι δεν μετράει η αλήθεια και το δίκαιο πλέον.
Αλλα είναι θέμα κλίκας.Χαρακτηριστικό:

quote:

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2626 Μηνύματα

----------------
medtech
Πλήρες Μέλος

Greece
1484 Μηνύματα

--------------
amalia
Διαχειριστής

Greece
7472 Μηνύματα
---------------


Και απο το άλλο "στρατόπεδο" (όπως μας χωρίσατε δηλαδή):
Θα διαλέξω τυχαία ονόματα

quote:

volman
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
-------------
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


417 Μηνύματα
-------------
Dimitris213
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
-------------
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


219 Μηνύματα


Παιχνίδι:
Βρές τις διαφορές.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "

Edited by - Dimitris213 on 21/05/2008 09:55:23

Edited by - Dimitris213 on 21/05/2008 09:57:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 10:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Dying_Incubus αν θεωρεις οτι ειναι χιουμοριστικο να προσβαλλει ολους τους συμμετεχοντες του τοπικ προφητειες τοτε μπραβο σου γιατι αυτο που κανει η αμαλια ειναι να επικροτει την συγκεκριμενη φραση.
Μου επιβεβαιωνεις οτι αυτο που κανεις κι εσυ ειναι να καλυπτεις την διαχειριστρια σου και τιποτα αλλο.Αλλα δικο σας ειναι το φορουμ,εχετε και το μαχαιρι και το καρπουζι.Δεν το συνεχιζω γιατι πηρα και επισημα απο εναν αντμιν τον τροπο υποκειμενικοτητας εις βαρος χρηστων και την προστασια σε φιλαρακια.

Edited by - MIXAHL32 on 21/05/2008 10:34:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 10:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Στο θέμα μας…
Από την εκπομπή του Παύλου Τσίμα εχθές το βράδυ στο ΜΕΓΑ, απεδείχθει ότι η πολιτική κρίση στην Τουρκία βαθαίνει αλλά και η εθνικιστική έξαρση γιγαντώνεται. Επισκέφθηκε γραφεία δημοσιογράφων Κεμαλιστών αλλά και Ισλαμιστών, διαπίστωσε πώς γίνονται εκατέρωθεν απόπειρες δολοφονίας, πώς όλα είναι στην κόψη του ξυραφιού και το στρατιωτικό κατεστημένο είναι έτοιμο να κάνει πραξικόπημα.

Άνθρωποι δολοφονούνται, δημοσιογράφοι, κληρικοί, βιβλιοπώλες…άνθρωποι οι οποίοι κατά τους εθνικιστές, προσβάλουν την Τουρκική ταυτότητα. Τα πράγματα είναι έκρυθμα με την κατηγορία για το κόμμα του Ερντογάν να εκκρεμεί (να τεθεί εκτός νόμου)και μαντέψτε ποιοι είναι πρόθυμοι να αναλάβουν μετά…οι στρατηγοί! Διακεκριμένοι δημοσιογράφοι πιστεύουν πώς το πραξικόπημα ίσως να είναι πρό των πυλών ώς αποτέλεσμα της (τεχνητής) κρίσης που επικρατεί στο εσωτερικό της χώρας και αυτοί οι ίδιοι δημοσιογράφοι φαίνονται άκρως ανήσυχοι διότι γνωρίζουν πώς κρίση στην Τουρκία σημαίνει ΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ. Περιμένουν να συμβεί κάτι σοβαρό εντός του καλοκαιριού στο Αιγαίο… Μήπως στην Τουρκία ο κόσμος γνωρίζει κάτι παραπάνω;;;

Είναι μαθηματικώς βέβαιο πώς αυτή η κρίση στην Τουρκία θα εξωτερικευθεί σε κρίση στο Αιγαίο προκειμένου και οι Κεμαλιστές (Στρατηγοί) να εκμηδενίσουν των εσωτερικό τους αντίπαλο που είναι οι Ισλαμιστές, και το Αιγαίο να θελήσουν να μοιράσουν και οι Αμερικάνοι να πατήσουν πόδι στην θάλασσά μας με την μορφή διαιτητού.
Παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.


Edited by - Στώμεν Καλώς on 21/05/2008 10:51:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 11:02:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

* Τα χρέη που προείπες συνδέονται άμεσα με τη διπλωματία, εγω ανέφερα τη θέση της CIA στο παιχνίδι, δε μου φάνηκε άσχετο...


Γενικά οικονομικά θέματα, και ειδικά αυτά που σχετίζονται με την κατάσταση που διαμορφώνεται τελευταία, ασφαλώς και έχουν σχέση με το θέμα καθώς κάποιες φορές παίζουν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση συνθηκών πολέμου. Και το παρόν θέμα έχει δύο πτυχές: (1) ελληνοτουρκικός πόλεμος (2) προφητείες.

Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν, η συμμετοχή των medtech, macedon και agnostic είναι εντός θέματος καθώς εξετάζει την εγκυρότητα του σκέλους (2) και τη βάση της παρούσας συζήτησης. Δεν ξέρω, μου φαίνεται τετριμμένο να το αντιληφθεί κανείς αυτό, γι' αυτό και δεν καταλαβαίνω την εμμονή να θεωρούνται ως ταραχοποιά στοιχεία που πρέπει απλά να εξαφανιστούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 11:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Ρε macedon στο έχω πει πάλι λες μλκις στην προσπάθεια σου να κάνεις quote κάθε σειρά μου...
Δεκτή η διόρθωση περι άνθρακα και αρκούμαι στο οτι κατάλαβες τι εννοούσα.

Απο μόνο του φίλε μου το κείμενο είναι ιστορικό και καλό σου λεώ πάλι είναι να μην προτρέχει το πληκτολόγιο της διανοίας...Δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστο ιστορικά, όντως. Αν όμως διάβαζες ουσιαστικά αυτά που έγραψα ΔΕΝ με απασχολεί η αξιοπιστία των γεγονότων φίλε μου... Η αναφορά που γίνεται μέσα εκεί μου αρκεί...
Τώρα για τα χειρόγραφα...αν η έρευνα σου περιορίζεται μόνο εντος του διαδικτύου πρέπει να το τονίζεις...Το αλβανικό χειρόγραφο περιέχει πληθώρα προφητειών το οποίο βρέθηκε το 1940-41 και εκδόθηκε 10 χρόνια μετα...επίσης μπορείς να περάσεις μια βόλτα κ συ από το Μεγαδένδρο Θέρμου όπου διάβασα οτι υπάρχουν κάποιες πηγές, μπορεί να ναι κ αναφορές.Όλη κ όλη η αναζήτηση έγινε μέσω internet αλλά για να το λες macedon με τόση σιγουριά θα χεις πάει κ κει που σου πρότεινα...


Φίλε Rankett κακώς απαντάς με δική μου έκφραση σε άλλα άτομα(να αναφέρεις και το όνομα αυτού που κάνει την παράθεση για να μην μπερδευόμαστε), δεν είπα ποτε εγω οτι είναι εκτος θέματος...Οταν βέβαια δε μιλάνε για το Δαρβίνο και τους ρετροιους!Εκει δεν υπάρχει ουδεμία ταύτιση με το θέμα.Γι αυτο κ συνεχίζω κ απαντώ

{...το θρησκευτικο δογμα δεν τροποποιειται ποτε γιατι ταχα μου ειναι θεοπνευστο...}αυτό είναι εκτος θέματος πχ και οχι επειδή είμαι χριστιανός αλλά επειδή έχω τουλάχιστον στοιχειώδη λογική...

Edited by - Stvd on 21/05/2008 11:22:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 11:45:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Stvd:
Φίλε Rankett κακώς απαντάς με δική μου έκφραση σε άλλα άτομα(να αναφέρεις και το όνομα αυτού που κάνει την παράθεση για να μην μπερδευόμαστε), δεν είπα ποτε εγω οτι είναι εκτος θέματος...


Έχεις δίκιο, παρέλειψα να πω ότι η απάντησή μου δεν απευθύνεται ειδικά σε σένα, απλά χρησιμοποιώ μια δική σου έκφραση για να παραθέσω κάποιες σκέψεις γενικότερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Συγγνώμη αλλα αυτό σε πείραξε και σένα Dying_Incubus ?

Το δίκαιο, Dimitris213, θα ήταν να πείραζε κι εσένα...
Υποθέτω όμως ότι σε ενοχλούν τα σχόλια κι οι χαρακτηρισμοί οι οποίοι στρέφονται είτε εναντίον σου είτε ενάντια σε σένα και κάποιους συνομιλητές σου τους οποίους συμπαθείς περισσότερο λόγω σύμπνοιας απόψεων.

quote:
Εμείς βέβαια θα περιμέναμε μια απάντηση του στυλ "Φίλε Marte , έξυπνο αστείο , αλλα καλό θα ήταν να μην κάνουμε χιουμοριστικά σχόλια , για πράγματα και θέματα που άλλοι παίρνουν σοβαρα κτλ κτλ"

Εσύ θα περίμενες, όχι "εσείς".
Νομίζω πως ο καθένας μπορεί να μιλήσει για τον εαυτό του και μόνο χωρίς να γενικεύει τις προσδοκίες/επιθυμίες/απόψεις του.

Δεν ξέρω αν εσύ βλέπεις το όλο θέμα σε επίπεδο κλίκας, είναι μια δική σου άποψη.
Προσωπικά δεν έχω μιλήσει ποτέ για κλίκα κάποιων ατόμων σε αυτό το θέμα ή στα 2 προηγούμενα μέρη του.
Προτιμώ να βλέπω τους ανθρώπους ως ξεχωριστές οντότητες με αρκετές ομοιότητες αλλά και με αρκετές διαφορές μεταξύ τους.
Λυπάμαι, αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να προβώ σε μια τσουβαλοποίηση των συνανθρώπων μου ούτε να τους διαχωρίσω σε στρατόπεδα.
Αν εσένα για Χ, Ψ λόγους σε καλύπτει μια τέτοια διαδικασία, είσαι ελεύθερος να την ακολουθήσεις.

Αυτό λοιπόν που παρατηρώ σε αυτό το θέμα είναι πως κάποιοι άνθρωποι μπήκαν αποφασισμένοι να εκθέσουν έναν αντίλογο στο θέμα των προφητειών και να προσπαθήσουν να ρίξουν φως σε αυτές από ένα άλλο πρίσμα.
Όταν γίνεται αυτό κάποιοι άλλοι συνομιλητές μας έπεσαν να τους φάνε και τους ζήτησαν να αποχωρήσουν από το θέμα.

Τα θέματα που ανοίγονται στις Συζητήσεις δεν είναι ούτε ιδιόκτητα, ούτε private clubs, ούτε αποτελούν χώρο όπου ο διάλογος μπορεί να αναπτυχθεί ανάμεσα σε συγκεκριμένους ανθρώπους με κάποια κοινά πιστεύω όπου ο αντίλογος θα πρέπει να πέσει στην πυρά σαν μάγισσα στο Μεσαίωνα.
Ανήκουν σε όλους τους συμμετέχοντες κι έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα συμμετοχής - εφόσον δεν έχουν αποκλειστεί από τις Συζητήσεις.
Αυτό θα ήθελα να γίνει απολύτως σαφές...

quote:
Dying_Incubus αν θεωρεις οτι ειναι χιουμοριστικο να προσβαλλει ολους τους συμμετεχοντες του τοπικ προφητειες τοτε μπραβο σου γιατι αυτο που κανει η αμαλια ειναι να επικροτει την συγκεκριμενη φραση.

Ναι, MIXAHL32.
Θεωρώ το συγκεκριμένο απόσπασμα από το μήνυμα του Marte χιουμοριστικό και δεν ξέρω το λόγο που το χρησιμοποιείς για να υποστηρίξεις την άποψη σου περί προστασίας μελών, προσβολής κλπ.
Ένα παράδειγμα του τι θεωρώ προσβλητικό στο έδειξα όταν παρέθεσα 2 παλαιότερα μηνύματα σου όπου ο τρόπος που προσέβαλες κάποιους συνομιλητές σου ήταν απαράδεκτος.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aerikon
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 11:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerikon
Χμμμ τα παρακάτω μπορώ να πω πως δεν τα είχα φανταστεί

_______________________________________________________________________

Κρυπτοχριστιανοί Ερντογάν, Γκιουλ και Ντενκτάς υποστηρίζει Κύπριος ιστορικός

Ο Ταγίπ Ερντογάν, ο Ραούφ Ντενκτάς και ο στρατηγός Χιλμί Οζγκιόκ είναι κρυπτοχριστιανοί, υποστηρίζει ο Κύπριος ιστορικός και τουρκολόγος Κώστας Κύρρης.

Σε συνέντευξη στον Πολίτη, ο Κύπριος ιστορικός, ο οποίος διετέλεσε διευθυντής του Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών της Κύπρου, παραθέτει τις ιδιαιτερότητες της Τουρκίας, περιγράφοντας μια τελείως διαφορετική εικόνα της χώρας.

Κυρίαρχο στοιχείο στην κοινωνική πάλη που, εκτυλίσσεται αυτή τη στιγμή στο εσωτερικό της Τουρκίας θεωρεί πως είναι τα εκατομμύρια κρυπτοχριστιανών, που μετά από πολλά χρόνια παραγκωνισμού τους, διεκδικούν μια θέση στα κέντρα λήψης αποφάσεων.

Ανάμεσα σε άλλα, ο κ. Κύρρης υποστηρίζει:

«Οι στρατηγοί, που είναι στην πλειοψηφία τους καθαροί Τούρκοι, προσπαθούν να αποτρέψουν την επικείμενη επικράτηση των κρυπτοχριστιανών. Για να γίνω πιο κατανοητός θα σας πω ότι η θεμελιώδης δομή της Τουρκίας μέχρι πρόσφατα ήταν (και εν μέρει είναι ακόμα) η εξής: Οι στρατηγοί κυβερνούν και πίσω από αυτούς υπάρχει μια μεγάλη γκάμα ανθρώπων. Οι δερβίσηδες, οι μεγάλοι γαιοκτήμονες και οι κεφαλαιοκράτες όλων των τάξεων. Σε μεγάλο βαθμό όλοι αυτοί κατάγονται από εξισλαμισθέντες Ελληνες Χριστιανούς, Εβραίους, Αρμένιους, Μαρωνίτες και άλλους. Είναι στην πλειοψηφία τους αυτό που ορίζουμε ως κρυπτοχριστιανούς. Σε όλους αυτούς παραμένει αμυδρά μια ανάμνηση της καταγωγής τους, την οποία ουδέποτε εκφράζουν. Πάντως, όλοι αυτοί που για πολλά χρόνια έμεναν στο παρασκήνιο, εκτοπισμένοι από τα κέντρα εξουσίας, κερδίζουν συνεχώς έδαφος».

Προς τεκμηρίωση της θεωρίας του, ο ιστορικός Κώστας Κύρρης αναφέρει μια σειρά από παραδείγματα:

1.Το επίθετο του αρχηγού του Γενικού Επιτελείου των Τουρκικών Ενόπλων Δυνάμεων, Χιλμί Οζγιόκ, σημαίνει
"καθαρός ουρανός", κάτι που προφανώς είναι συνέχεια του ονόματος Ουράνιος. Παραπέμπει σε όνομα Βυζαντινού στρατηγού, οι απόγονοι του οποίου εκτουρκίστηκαν.
2.Το όνομα του υπουργού Εξωτερικών, Αμπντουλάχ Γκιούλ, που σημαίνει Θεόδουλος Aνθιμος (Ρόδιος).

3. Το επίθετο του Ταγίπ Ερντογάν σημαίνει αρσενικός αετός, άλλο ελληνικής προέλευσης όνομα. Και αυτός είναι κρυπτοχριστιανικής καταγωγής.

Για τον Ραούφ Ντενκτάς, ο κ. Κύρρης υποστηρίζει ότι είναι φραγκοεβραίος και το πραγματικό του όνομα είναι Πιτσενής.

«Aλλωστε και η φάτσα του δεν είναι τουρκική. Η γιαγιά του Ντενκτάς λεγόταν Μαριέτα και η μητέρα του Χρυσαλίδα, αναφέρει ο Κύπριος ιστορικός.[b]

Τέλος, υποστηρίζει ότι κρυπτοχριστιανοί είναι και οι συγγενείς του σημερινού ηγέτη της τουρκοκυπριακής κοινότητας, Μεχμέτ Αλί Ταλάτ.

Πηγή:typos.com.cy

http://hellenicrevenge.blogspot.com/2008/05/blog-post_8211.html

________________________________________________________________________

[b]Λέτε να αληθεύει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Λέμε ότι είναι ένα ανοιχτό δημοκρατικό φόρουμ και καλώς είναι έτσι. Σαφώς ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει.

Τι συζήτηση όμως μπορεί να γίνει για ένα θέμα που άπτεται της πίστης όπως είναι οι προφητείες μεταξύ ενός ατόμου που πιστεύει στο Θεό και ενός άλλου που δεν πιστεύει. Το λέω αντικειμενικά....δεν υπάρχει σημείο επαφής (πλην ενός που θα αναφέρω παρακάτω). Ο ένας θα τα θεωρεί πάντα παραμύθια μιας και δεν πιστεύει και ο άλλος θα τα θεωρεί δεδομένα λόγω της πίστης του.

Όταν στη συζήτηση μετά μπαίνει και η ειρωνία (και από τις 2 μεριές) τότε τα πράγματα οδηγούνται σε αδιέξοδο.
Ο Χριστιανός οφείλει να σέβεται την ελευθερία και το αυτεξούσιο του κάθε ανθρώπου (ο Χριστός το δίδαξε στη πράξη) αλλά και τα παιδιά που δεν πιστεύουν θα έπρεπε να σέβονται και αυτοί ότι κάποιοι πιστεύουν σε κάτι (άσχετα πόσο ανόητο το θεωρούν).

Επειδή δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το άλλο η συζήτηση αυτή καταστρέφεται.
Θα μπορούσανε να ακουστούν και οι 2 φωνές και να γίνει μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση αν γινόντουσαν τα εξής

1) Σταματούσαμε τις ταμπέλες......άθεος, δωδεκαθεϊστής, Χριστιανός κτλ.....όλοι είμαστε το ίδιο και ο Θεός κατά τη γνώμη μου θα κρίνει την καρδιά του καθενός....μπορεί να αναπαύεται σε μια καρδιά κάποιου που δηλώνει ότι δεν πιστεύει παρά στη δική μας που νομίζουμε ότι πιστεύουμε σωστά.

2) Σταματούσαμε τις ειρωνίες......και η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκινήσαμε οι μελετώντες τις προφητείες την όλη ιστορία αλλά μπήκανε κάποια παιδιά και αρχίσανε να μας λένε πολεμολάγνους και άλλα πολλά ειρωνεύοντας την πίστη. Δεν προσπαθήσανε να μάθουνε πρώτα τι λέμε και ύστερα να εκφράσουνε σε κόσμιο ύφος τις αντιρρήσεις τους.

Να σας πω ένα ωραίο τρόπο παιδιά (που θεωρείτε τις προφητείες λάθος και παραμύθια) να αντιπαρατεθείτε?

Προσπαθήστε βάσει γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας να μας αποδείξετε ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι. Αυτό μάλιστα. Χωρίς προσβολές και ειρωνίες. Να μας πείτε ότι βλέπουμε λάθος και ότι όλα βαδίζουν καλώς ή ότι απλά η ιστορία επαναλαμβάνεται και ότι εμείς βλέπουμε συνωμοσίες εκεί που δεν υπάρχουν.
Έτσι θα μπορούσαμε να αντιπαρατεθούμε. Θεωρείτε σωστό το να ειρωνεύεστε κάποιον που πιστεύει ως μεσαιωνικό τύπο (γιατί ακούστηκε και αυτό)? Να λέτε κάποιον που πιστεύει ότι δεν διαβάζει τίποτα άλλο εκτός από τα της Εκκλησίας? Που ξέρετε τη ζωή του άλλου και την κρίνετε?

Ας προσπαθήσουμε να συζητήσουμε σοβαρά. Έτσι οι αντίθετες γνώμες θα προωθήσουν το διάλογο γιατί θα κάνουν και εμάς να μελετήσουμε τα πράγματα πιο σωστά και να μην καταπίνουμε αμάσητο ό,τι ακούγεται. Σε πολλά μπορεί να σφάλλουμε και σαφώς μέχρι να εκπληρωθεί κάποια προφητεία θα ακουστούν και άκυρες απόψεις.

Αν όμως η ειρωνία και η προσβολή συνεχίσει.....τότε καλύτερα είναι να μην διαβάζονται τα post......δεν έχει νόημα να καβγαδίζουμε δικτυακά.....πιστεύω ότι θα θέλαμε να περνάμε το χρόνο μας αλλιώς.

Περιμένω κάποια καλή πρόθεση από όλους. Ευχαριστώ

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
quote:

σε επόμενο μήνυμα της έκανε quote το σημείο αυτό κι έβαλε κάποια smilies.

Δεν βλέπω να είπε κάτι, παρέθεσε κάποια smilies στο χιουμοριστικό σημείο από το μήνυμα του Marte.
Χιούμορ έκανε ο άνθρωπος, έλεος δηλαδή!


Μα τι έλεος??για όνομα του θεού δηλαδή..Με το να βάζεις smiles δεν νομίζω οτι σέβεσαι στην άποψη των πλήστων εδω μέσα που πιστέυουν..


Κολοχανείο έχουμε γίνει εδω μέσα.Όποιος άσχετος θέλει μπαίνει και βγαίνει μόνο για "να την σπάσει" στους άλλους.Και οι αντμίν το χαβά τους..

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:43:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stavros77:

Προσπαθήστε βάσει γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας να μας αποδείξετε ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι. Αυτό μάλιστα. Χωρίς προσβολές και ειρωνίες. Να μας πείτε ότι βλέπουμε λάθος και ότι όλα βαδίζουν καλώς ή ότι απλά η ιστορία επαναλαμβάνεται και ότι εμείς βλέπουμε συνωμοσίες εκεί που δεν υπάρχουν.



Δεν είδα ως τώρα η άλλη πλευρά να ισχυρίζεται ότι δε θα γίνει τίποτα (ίσως να μου έχει διαφύγει κιόλας γιατί πολλά γράφτηκαν). Αυτό που αντιλαμβάνομαι να λένε, και ίσως να μην έχει ειπωθεί με σαφήνεια ως τώρα, είναι ότι αν γίνει κάτι ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία δε θα γίνει επειδή κάποιοι το προ-είπαν (εντός και εκτός εισαγωγικών), αλλά επειδή εκεί οδηγούν οι σημερινές πολιτικές, κοινωνικές και στρατιωτικές εξελίξεις.

Αν η εικόνα που έχω σχηματίσει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, τότε νομίζω ότι η βάση συνέχισης του διαλόγου ή έστω παράθεσης απόψεων από τις δύο πλευρές είναι προφανής.

Edited by - Rankett on 21/05/2008 12:44:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Άτοπο να συζητούμε τελικά.

Dying_Incubus γνωρίζω οτι παλιότερα συμμετείχες στην συζήτηση αυτή , δεν θυμάμαι σε τι ύφος μιλούσες τότε , όμως τώρα όπως βλέπεις κανείς δνε έσπευσε να σε "διώξει" απο το τόπικ , παρότι υποστηρίζεις και εσύ τα άτομα αυτά.Σου λέει κάτι αυτό;
Θα'πρεπε να σου λέει οτι αυτό συμβαίνει γιατί προφανώς εως τώρα δεν υπήρξες εριστικός και είρων.Δεν ήρθες με στυλάκι ξερόλα να πεις την βλακεία σου.Αντιθέτως βλέπω έναν άνθρωπο πολύ ήπιο και πρόθυμο να κάνει διάλογο.(εως τώρα τουλάχιστον -μπορεί αργότερα και εσύ να αρχίσεις τα δικά τους :P )
Aυτή σου τη διαφορά την εντοπίζεις εσύ;Γιατί δεν πάς να ρίξεις μια ματιά στο πρώτο μήνυμα του Macedon να δεις ποιος προκαλεί και ειρωνεύεται;
Το καλωσορισμά του ήταν οτι ήμαστε πολεμοχαρείς , πιστεύουμε σε πολεμοχαρείς προφήτες, οτι είμαστε αφελείς , οτι να διαβάσουμε κανα βιβλίο γιατί είμαστε αμόρφωτοι κτλ.

Εγω ξέρω πως όταν 15 άτομα βλεπουν κάτι , τότε κάτι υπάρχει.Δεν μπορεί -ξαναλέω- να είμαστε ηλίθιοι.Και ας μας αποκαλούν κάποιοι.

BTW ο Σταύρος μιλάει πολύ σωστά στο παραπάνω μήνυμα.
Αλλα για να καρποφορήσει μια ιδέα πρέπει να απευθύνεται και σε πρόθυμους ανθρώπους.Γιατί αν απευθύνεται σε άτομα με ασυλία -γιατί κάποιοι τους παρέχουν ασυλία τελικά- δεν πιάνει τόπο.

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Άσκηση νοτίως της Πελοποννήσου προγραμμάτιζαν οι Τούρκοι!!

http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2008/05/blog-post_21.html

http://www.army.gr/dimosieuseis/hmerisios/imerisiosfiles/20080521/14.jpg

http://www.army.gr/dimosieuseis/hmerisios/imerisiosfiles/20080521/41.jpg

ΕΛΛΗΝ

Edited by - Βυζαντινός on 21/05/2008 12:59:49

Edited by - Βυζαντινός on 21/05/2008 13:16:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 14:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
http://www.army.gr/dimosieuseis/hmerisios/imerisiosfiles/20080521/55.jpg

Επιστήμονες προβλέπουν ισχυρότατο σεισμό στη Κωνσταντινούπολη που θα έχει χιλιάδες θύματα αν - θεός φυλάξει - γίνει.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 14:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
http://www.skai.gr/master_story.php?id=82264
Να και κατι αναπάντεχο...τουλάχιστον για μενα

Ακόμα κατι πιο έγκυρο που επιβεβαιώνει τα λεγόμενα του Σταύρου
http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=24111&type=28

Κ τέλος τα ελληνοτουρκικά
http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=24111&type=28
http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=24111&type=28

Edited by - Stvd on 21/05/2008 14:47:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 16:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol
Παιδιά πρέπει να δεχθούμε πως πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δέν πιστεύουν και θα κάνουν ότι μπορούν για να συμπαρασύρουν και όποιον άλλο μπορούν στην γνώμη τους.

Αυτό το λέω γιατί μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ πως έχει κάποιος να εγείρει θέματα πίστεως και ορθολογισμού, από την στιγμή που δέν είναι ορθόδοξος χριστιανός και άν δέν κρύβει ιδιοτέλεια, είναι να επηρεάσει την ΠΙΣΤΗ αυτών που διαβάζουν τα post του. Άν είναι κάτι διαφορετικό παρακαλώ άς με διορθώσουν. Και δέν εννοώ τόσο την ΠΙΣΤΗ όσων γράφουν για τις προφητείες όσο αυτών που επισκέπτονται το forum. Λέτε να νοιάζονται τόσο που αφιερώνουν τον χρόνο τους για εμάς?

Δέν είναι κάτι παράξενο όμως αυτό που κάνουν ούτε είναι πρωτάκουστο. Ακόμη και στο σταυρό ο Κύριός μας τους άκουγε να τον προκαλούν “ορθολογιστικά” λέγοντας του: «άν είσαι θεός κατέβα από τον σταυρό» και ας Τον είχαν δίπλα τους τόσα χρόνια.
Αυτό που δέν μπορούν να καταλάβουν, αυτοί που αξιώνουν τις αποδείξεις για να πιστέψουν στο οτιδήποτε, είναι πως άν δοθούν αποδείξεις τότε δέν θα πιστέψουν αλλά θα γνωρίσουν. Αυτό είναι και το κύριο γνώρισμα για όλες σχεδόν τις θρησκείες.

Αυτό που ενδεχομένως δεν διανοούνται είναι πως ο Θεός μας θέλει να ήμαστε ελεύθεροι να τον διαλέξουμε και όχι αναγκασμένοι από την γνώση μας. Στο ανθρώπινο είδος αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Οι περισσότεροι γονείς (έχω προσωπική εμπειρία από τα πιτσιρίκια μου) έχουν βιώσει το εξής: για να δείς άν το πιτσιρίκι σου θέλει να τηρήσει τον κανόνα που του έχεις πεί (πχ μήν παίζεις με τα σπίρτα γιατί μπορεί να καεί το σπίτι) φροντίζεις να νομίζει πως είναι ελεύθερο (κοιτάς κρυφά) και του βάζεις τον πειρασμό κοντά του. Το μάθημα επαναλαμβάνεται και όταν δέν υπάρχει ένδειξη συμμόρφωσης αρχίζουν οι απειλές και μετά οι τιμωρίες.

Τί το πιό φυσιολογικό, το παραπάνω, να επαναλαμβάνεται από τον ουράνιο Πατέρα μας? Αν διαλύσεις από την αρχή ένα παιδί στο ξύλο ή κάψεις ένα σπίτι για να πιστέψει αυτό που του λές, θα το πιστέψει αλλά δέν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα χώρια που δέν είσαι καλός γονιός. Όχι οτι δέν έχω δεί και παιδιά να σπάνε ότι δεν είναι κρεμασμένο από το ταβάνι.

Ο λόγος που πιστεύουμε, αυτό μάλλον που μας έκανε να πιστέψουμε είναι κάτι σαν το παράδειγμα που είχαν δώσει πρίν λίγες σελίδες για το κύτταρο που ήταν λίγο πιό ευαίσθητο στο φώς και χάρη σε αυτό σιγά σιγά δημιουργήθηκε η όραση (όχι οτι συμφωνώ με τον Δαρβίνο, αλλά επειδή θεωρήσατε την διαδικασία απόλυτα λογική). Απόλυτα λογικό δέν είναι και αυτό που συνέβη στον καθένα μας (όχι μόνο χριστιανούς), όταν νιώθουμε πως κάτι το διαφορετικό από όσα πιστεύουν οι περισσότεροι στον κόσμο μας κάνει να ενεργούμε διαφορετικά αλλά ταυτόχρονα να μήν μπορούμε να το αποδείξουμε γιατί «βλέπουμε» κάτι που οι άλλοι όχι? Τα δικά μας βιώματα βασίζονται σε κάτι που οι υπόλοιποι δεν μπορούν ακόμη να νιώσουν.

Προς macedon κτλ,
Γιατί θέλετε να επηρεάσετε την γνώμη όσων διαλέγουν να διαβάσουν για τις προφητείες? Γιατί όσοι γράφουν εδώ, φαντάζομαι συμφωνούν οτι αισθάνονται ή θα θέλανε να αισθάνονται δέος όταν προσκυνούν αυτά που εσείς αποκαλείτε μούμιες. Θέλετε να επηρεάσετε αντίστοιχα και την γνώμη όσων διαβάζουν το πότε θα γίνει ξανά δικό τους το ιερό βουνό σάιχτί σύμφωνα με την προφητεία του ακουντα χέι? Και άν ειδικεύεστε στους ορθόδοξους επιτρέψτε μας να μάθουμε τί ξέρετε τέλος πάντων, να ξέρουμε από που μας έρχεται.

Σας επαναλαμβάνω την πρώτη ερώτηση που είχα κάνει και πρίν λίγες σελίδες προς εσάς.

Περίγραψε με δικά σου λόγια αυτόν/η/ούς που πιστεύεις πως είναι Θεός/ά/οί σου. Άν δέν έχεις τίποτα να περιγράψεις πές μας τι γνωρίζεις σχετικά με την μή ύπαρξη του Θεού/άς/ών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 16:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5
[quote]

Υπαρχουν παρα πολλα απολιθωματα απο προγονους του ανθρωπου τα οποια καταρριπτουν τον ισχυρισμο οτι ο ανθρωπος δεν εξελιχθηκε.Επισης εχουμε πολλα αλλα στοιχεια πχ την ομοιοτητα οτυ ανθρωπινου DNA με τα αλλα πρωτευοντα.Τα υπολειματικα οργανα ειναι αλλη μια αποδειξη.Θα μπορουσα να συνεχισω για ωρες αλλα θα φευγαμε εκτος θεματος.
******************************************************************
Ουφ...ωραία...αν εσύ θέλεις να έχεις πρώτο ξάδελφο τον ουραγκοταγκο και δεύτερη ξαδέλφη την τσιτα...ποιοί είμαστε που θα σε εμποδίσουμε?

Η δικη μου ερωτηση ειναι?
****************************************************************
ναι...ναι...φαντάσου μεγάλα αυτια να σε ακούνε...

Εαν σε προβληματιζει τοσο η θεωρια της εξελιξης γιατι δεν εχει τοσο τελεια (συμφωνα με τα δικα σου στανταρ) στοιχεια,πως και δεν σε προβληματιζει η ιστορια της Παλαιας Διαθηκης για τον Αδαμ και την Ευδα.Εαν η ΠΔ ειναι αλανθαστο βιβλιο και ολοι καταγομαστε απο τον Αδαμ και την Ευα θα επρεπε να μην υπηρχαμε καθολου αφου η αιμομειξια (μια και οι απογονοι του Αδαμ και της Ευας θα επρεπε να διασταυρωνονται συνεχως μεταξυ τους) θα οδηγουσε σε μη βιωσιμους απογονους.
********************************************************************
Είναι φανερό σε όλους μας...δεν έχεις διαβάσει τη Παλαιά Διαθήκη...δώσε βιβλία...κεφάλαια και στιχ...

Κάντε ένα απλό σερτσ στο νετ και θα βρείτε υλικό για να ασχολείστε μήνες.
*******************************************************************
ααα...έτσι εξηγείτε...

Ναι αλλα φροντιστε
*******************************************************************
ναι...ναι

α)να παρετε υλικο απο αξιοπιστα site (επιστημονικα) και οχι απο σελιδες δημιουργιστων...

β)να εχετε καποιες γνωσεις βιολογιας και χημειας για να μην σας πιανουν ευκολα κοτσο οι δημιουργηστες (creationists).
*******************************************************************
Πόσους πόντους πέρνουμε με το άλφα και πόσους με το βου?


Ποιος νομιζεις εφτιαξε τοσα εκατομμυρια θρησκειες?

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ.
*******************************************************************
τότε...γιατί μας ζαλίζεις...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy