ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2008, 11:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σας,

Χρόνια Πολλά σε όσους γιορτάζουν και σε όσους το γιορτάζουν.....

Φίλε allzzaro τους θυμάσαι τους "μικρομεσαίους" του '80 πως εξελίχθηκαν το '90 ???
Πόσο γρήγορα ξεχνάμε σε αυτόν τον μπουρδελότοπο.....

quote:
Το έχω ξαναπεί, αλλά δεν με πιστεύεται μέχρι να το δείτε μπροστά σας:
Ότι συμβαίνει οικονομικά τώρα είναι το καλύτερο... Στα επόμενα 3 χρόνια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ το ποια ηγεσία θα έχει ο τόπος θα βλαστημήσουμε όλοι την ώρα που γεννηθήκαμε... Οι δήθεν δημοκρατίες της Γης κάνουν γελοιότητες εδώ και 70 χρόνια - και ο χρόνος της πληρωμής όλων αυτών των γελοιοτήτων έχει φτάσει...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ...
(Πάρτε καμία καραμπίνα, θα σας χρειαστεί τα χρόνια που έρχονται...)


Και που τα λές φίλε μου OANNHSEA τα καταλαβαίνει κανένας ?
Η έγνοια του νεοέλληνα είναι πότε θα ξαναβγάλει τσουτσούνι η Λόλα....

quote:
Απο που παίρνουν γραμμή οι αλαβανοτσιπρηδογιωργάκηδες.

Και όχι μόνο, ψάξε και από "δεξιά" να βρεις μπουμπούκια....
Από που παίρνουν γραμμή ????
Θες και το ρωτάς τώρα ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 19:29:45  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά .

quote:
Το έχω ξαναπεί, αλλά δεν με πιστεύεται μέχρι να το δείτε μπροστά σας:
Ότι συμβαίνει οικονομικά τώρα είναι το καλύτερο... Στα επόμενα 3 χρόνια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ το ποια ηγεσία θα έχει ο τόπος θα βλαστημήσουμε όλοι την ώρα που γεννηθήκαμε... Οι δήθεν δημοκρατίες της Γης κάνουν γελοιότητες εδώ και 70 χρόνια - και ο χρόνος της πληρωμής όλων αυτών των γελοιοτήτων έχει φτάσει...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ...
(Πάρτε καμία καραμπίνα, θα σας χρειαστεί τα χρόνια που έρχονται...)



Δεν βλέπω κανέναν να λέει το αντίθετο άρα τι μας λες ότι δεν σε πιστεύουμε ?
Φαίνεται ότι τα πράγματα θα δυσκολέψουν κι άλλο .
Γι την καραμπίνα που λες δεν τη χρειάζομαι έχω μαύρη ζώνη στο καράτε

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ

quote:

Δεν είχε συσσωρευτεί κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ολοι περνούσαν καλά.
Η μεσαία και η μικρομεσαία τάξη ευημερούσε οσο ποτέ ξανά και αποτελούσε το 80% του πληθυσμού.
Η εισαγωγή της φτηνής εργασίας αποκορύφωσε τα ποσοστά αυτά.
Αυτοί λοιπόν που αποφάσισαν να δημιουργήσουν τη μικρομεσαία και συνεπώς τη μεσαία τάξη αποφάσισαν και τώρα να την εξαλείψουν.
Ως προς τι οι φωνές και οι αλλαλαγμοί λοιπόν.
Αυτοί έχουν το πεπόνι αυτοί και το μαχαίρι.




Τα προβλήματα των τελευταίων ετών λέω ιδιαίτερα για την νεολαία ανεργία ,χαμηλοί μισθοί ,ακρίβεια ,αναξιοκρατία κτλ.

quote:
Οι πρώτοι που θα πληρώσουν τη νύφη είναι οι μικροεπιχειρηματίες.
Αυτοί είναι τελειωμένοι.

Μεγάλο πλήγμα θα δεχθεί η μικροαστική τάξη.
Ειδικότερα αυτοί οι μισθωτοί που βασιζόμενοι στον μεμπτό μισθό τους αρχισαν να δανείζονται και κατάφεραν να κάνουν μια χλιδάτη ζωή.
Αυτοί δεν γνωρίζω να σας πώ αν καταφέρουν να παίρνουν αυτό το μισθό ή τις συντάξεις ακόμα αλλά αν τον παίρνουν πιστεύω οτι θα τους κόψει τον κ..ο η εφορία.

Για τον εργάτη τι να σας πώ.
Δεν γνωρίζω.
Αυτο που ξέρω είναι οτι ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου πάντα ήταν πενιχρός. Πάντα.
Ας πρόσεχαν τα συνδικάτα, αυτά τα συνδικάτα που ευλογούν μόνο τα γένια τους να έδιναν και κανένα ψίχουλο παραπάνω στον εργάτη.



Έχεις δίκιο οι πρώτοι που θα πληρώσουν τη νύφη είμαστε εμείς οι έμποροι ήδη την πληρώνουμε δηλαδή αλλα και
Εργάτες μη νομίζεις ότι θα την βγάλουν καθαρή σε λίγο καιρό θα περνούν 700 ευρώ
Και θα είναι και ευχαριστημένοι ειδικά αμα κάνουν αυτό που λένε με τις λιγότερες
Εργάσιμες μέσα στην εβδομάδα .

Αυτά προς το παρόν τα ξανάλεμε την δευτερα γιατί έχω δουλεία τώρα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 20:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, καλές γιορτές και πάλι, δυο μέρες
έχω να μπω,λόγω υποχρεώσεων αλλά βλέπω ότι όλοι
συνειδητοποιούμε ότι η κατάσταση της κρίσης και της
εξαφάνισης της μεσαίας τάξης που ζούμε, είναι μη
αναστρέψιμη..
Το θέμα είναι ότι όπως λέει κι ο φίλος KERRY KING, κοιμόμαστε
με τη Λόλα και τον Λάκη, ενώ την ίδια ώρα γίνονται πολύ
σημαντικές αλλαγές που μας αφορούν και μάλιστα, καθαρά
αρνητικές...
Όσο για τους μικρομεσαίους εμπόρους και καταστηματάρχες, θα
γίνουν οι σκλαβωμένοι πολίτες αυτού του κόσμου, στα επόμενα χρόνια,
αφού με δάνεια και με τέτοιες υποχρεώσεις, μόνο ως υποτελείς
μεγάλων εταιριών και αφεντικών, μπορούν να παραμείνουν...
Κι αυτό είναι, είπαμε, μή αναστρέψιμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 11:22:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όσο για τους μικρομεσαίους εμπόρους και καταστηματάρχες, θα
γίνουν οι σκλαβωμένοι πολίτες αυτού του κόσμου, στα επόμενα χρόνια,
αφού με δάνεια και με τέτοιες υποχρεώσεις, μόνο ως υποτελείς
μεγάλων εταιριών και αφεντικών, μπορούν να παραμείνουν...
Κι αυτό είναι, είπαμε, μή αναστρέψιμο...

Επίτηδες μας κάνουν πόλεμο για να μείνουν μονο πολυκαταστήματα δεν μας θέλουν
Εμάς αλλα επειδή δεν μπορούν να μας το πουν στα ίσια μας κάνουν πόλεμο σου λέει
Που θα πας θα σε στριμώχνουμε ολο και πιο πολύ οποτε κάποια στιγμή δεν θα αντέξεις
Και θα κλείσεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 11:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε Open Mind, τι ακριβώς εμπορεύεσαι ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 13:01:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ηλεκτρονικά είδηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 14:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να "πιαστούμε" από την περίπτωσή σου και να εξετάσουμε τα προβλήματα και ενδεχώμενες λύσεις ενός "μικρομεσαίου" (με σκανδαλίζει αυτή η λέξη) επιχειρηματία....

Αν δεν έχεις αντίρρηση, δώσε κάποιες λεπτομέριες των δραστηριοτήτων σου (ηλεκτρονικά είδη είναι καπως γενικευμένο), του χώρου σου, αν είναι ιδιοκτητος ο χώρος κλπ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 19:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε KERRY KING, έχει
σημασία να δούμε για κάθε ένα επαγγελματικό χώρο, πόσο
δέσμιοι γινονται οι πρωην ελεύθεροι επαγγελματίες,αλλά τώρα
σκλάβοι... Να δούμε πόσο μελετημένη δουλειά έχει γίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 20:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Επίτηδες μας κάνουν πόλεμο για να μείνουν μονο πολυκαταστήματα δεν μας θέλουν

Σήμερα με μεγάλη μου εκπληξη άκουσα τον εκπρόσωπο του ΠΑΜΕ να λέει ξέρετε τι ποσοστό μικρομεσαίων υπάρχει στη Γερμανία? 5%.
Στην Ελλάδα ξέρετε τι ποσοστό υπάρχει? 45%.
Αυτό το ανέφερε οταν απάντησε σε ερώτηση για το άνοιγμα των καταστημάτων την Κυριακή.
Ουσιαστικά η συμπεριφορά αυτή των συνδικαλιστικών φορέων και των αριστερών κομμάτων ευνοούν τις πολυεθνικές εταιρίες που είναι και χρηματοδότες τους.
Κανονικά ο κόσμος επρεπε να τους πλακώσει στις μπουνιές και στις κλωτσιές για τον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν οχι μόνο στους καταστηματάρχες αλλά και στους πελάτες.
Ο τρόπος που συμπεριφέρθηκαν ήταν τόσο φανερός οτι είναι καθοδηγούμενος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 20:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή η φάση με το άνοιγμα των καταστημάτων
Κυριακές κι αργίες, είναι ένα θέμα εν εξελίξει, φίλε allzzaro
και σύντομα θα εφαρμοστεί..
Βλέπεις πρόκειται για μια ντιρεκτίβα της Ε.Ε. και
δεν έχι αναστροφή...Ξεκινήσανε δοκιμαστικά, για να το
περάσουνε, τα Χριστούγεννα και σύντομα, θα γίνεται καθ' όλο τον
χρόνο....
Πάμε για μια κοινωνία, όπου θα δουλεύουμε κάθε μέρα, όσες ώρες περισσότερες,δίχως προσωπική ζωή, με λιγότερα λεφτά, ίσα για επιβίωση...
Όλοι, όχι κάποιοι θα ζούμε με αυτόν τον εφιάλτη.....
Αφεντικά( μικροί έμποροι εννοείται..)και φυσικά, οι
υπάλληλοι, θα είναι πάντα εκεί και δεν θα έχουν άλλο σκοπό ζωής
ή μη μόνο να εξυπηρετούν...Σκλάβοι κανονικοί....
Μπορούμε απο αυτά τα βήματα, να δούμε που το πάνε;Να δούμε τι
αύριο ξημερώνει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 14:59:55  Εμφάνιση Προφίλ
KERRY KING Το κακό είναι γενικό δεν μπορείς να κάνεις κάτι ατομικά οποτε δεν υπάρχει λύση
Τουλάχιστον σε ατομικό επίπεδο μονο αν γίνονταν κατι ομαδικά θα υπήρχε πιθανότητα
Να αλλάξουν τα πράγματα
Τώρα για να μην έχεις απορία σχετικά με το είδους εμπορίου που κάνω έχει σχέση
Με PC ,παιχνιδομηχανες ,videogames και διαφορα τεχνολογικά προϊόντα .

Οσο αφορά τις Κυριακές είναι θέμα χρόνου να το εφαρμόσουν και αυτό προς χαρην
Των πολυκαταστημάτων καθώς μονο αυτοί θέλουν εργάσιμη την Κυριακή
Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις είναι αντίθετες όπως και οι εμποροϋπάλληλοι .

Σχετικά με την προηγούμενη Κυριακή που άνοιξαν τα μαγαζιά στο κέντρο το έγραψα και σε
Άλλο topic συμφωνώ στην συγκεκριμένη περίπτωση με αυτό καθώς με αυτά που συνέβησαν περά από τις ζημίες που υπέστησαν έμειναν και αρκετές μέρες κλειστά κάπως έπρεπε να καλύψουν την χασούρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 15:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Open Mind εμένα θα με ενδιέφερε να κάνουμε μια συζήτηση πάνω σε πραγματικά καθημερινά προβλήματα, πέρα από γενικεύσεις και αοριστίες. Να δούμε ρεαλιστικά την πραγματικότητα και να αναζητήσουμε λύσεις. Θα σε κρίνω πολύ αυστηρά, γιατί προσωπικά τους έλληνες εμπόρους τους θεωρώ υπεύθηνους για πολλά δεινά της ελληνικής οικονομίας. Λόγω επαγγέλματος είμαι σε θέση να νγωρίζω τις υπετιμολογήσεις που γίνονται σε πολλά αγαθά οπότε όταν ακούω για ακρίβεια και κατάρες στην εκάστοτε κυβέρνηση, μου γυρίζει στην κυριολεξία το μάτι....

Αν είναι σύμφωνος λοιπόν ο θεματοθέτης, μπορούμε να ξεκινήσουμε μια κουβέντα πάνω στις συνθήκες που αντιμετωπίζει ο μεσαίος έμπορος (ως συγκεκριμένο παράδειγμα). Ευελπιστώ και στην χρήσιμη παρουσία του Κostaki, αλήθεια, υπάρχει τρόπος να προσκαλέσεις κάποιον στην συζήτηση ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 18:36:27  Εμφάνιση Προφίλ
KERRY KING Μην τα τσουβαλοποιεις υπερτιμολογήσεις κάνει πχ ο ψιλικατζής δεν μπορούμε να
Πούμε ότι για τα δεινά της οικονομίας φταίει ο ψιλικατζής .
Τώρα για τις λύσεις που λες πολύ απλα δεν μπορούμε να τις δώσουμε εσύ και εγώ
Πχ αν εφαρμοστεί τελικά το κυριακάτικο ωράριο τι μπορούμε να κάνουμε ?
Τίποτα προσωπικά δεν θα το εφαρμόσω οποιος πελάτης θέλει να έρθει ας έρθει
Τις ώρες που είμαι ανοιχτα τέλειωσε δεν θα πεθάνουμε κιόλα έχουμε και οικογένεια
Που πρέπει κάποτε να τη δούμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 18:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δεν τσουβαλοποιώ Open Mind, όταν ο έμπορος σε μία νύχτα βάπτισε το κατοστάρικο ευρώ και έστησε πανηγύρι αισχροκέρδιας στις πλάτες του έλληνα καταναλωτή, δεν νοιάστηκε τότε για την ακρίβεια. Όταν το προϊόν έρχεται με κόστος 2 δολλάρια, ο εισαγωγέας το πουλάει χονδρική 20 ευρώ και στο ράφι καταλήγει 70 ευρώ, σου φαίνεται λογικό ? Το ξέρω πού καλά το κύκλωμα, πίστεψέ με...

Ας έρθουμε τώρα στην περίπτωσή σου. Είσαι λοιπόν ένας μικρομεσαίος έμπορος ηλεκτρονικών ειδών. Εκ των πραγμάτων, είσαι καταδικασμένος στον ανταγωνισμό κολλοσών του είδους σου, οι οποίοι "σκοτώνουν" τις τιμές λόγω όγκου, προσελκύουν πελατεία λόγω ποικιλίας και τιμών και προπάντων διαφήμισης. Σωστά μέχρι εδώ ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 19:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας έρθουμε τώρα στην περίπτωσή σου. Είσαι λοιπόν ένας μικρομεσαίος έμπορος ηλεκτρονικών ειδών. Εκ των πραγμάτων, είσαι καταδικασμένος στον ανταγωνισμό κολλοσών του είδους σου, οι οποίοι "σκοτώνουν" τις τιμές λόγω όγκου, προσελκύουν πελατεία λόγω ποικιλίας και τιμών και προπάντων διαφήμισης. Σωστά μέχρι εδώ

Τα πράγματα είναι απλα το πολυκατάστημα αγοράζει από ένα προϊόν πχ 1000 κομμάτια
Εγω αγοράζω 10 αρα επειδή αγοράζει 1000 του κάνουν πολύ καλύτερη τιμή χονδρικής
Έτσι ακόμα και στην ιδία τιμή να πουλήσουμε εγω θα βγάλω ένα 10 τα εκατό κέρδος εκείνοι μπορεί να βγάλουν 200 .
Λύση σε αυτό το πράγμα δεν υπάρχει αφού έχουν το χρήμα κανονίζουν και την παρτίδα.

quote:
Δεν τσουβαλοποιώ Open Mind, όταν ο έμπορος σε μία νύχτα βάπτισε το κατοστάρικο ευρώ και έστησε πανηγύρι αισχροκέρδιας στις πλάτες του έλληνα καταναλωτή, δεν νοιάστηκε τότε για την ακρίβεια. Όταν το προϊόν έρχεται με κόστος 2 δολλάρια, ο εισαγωγέας το πουλάει χονδρική 20 ευρώ και στο ράφι καταλήγει 70 ευρώ, σου φαίνεται λογικό ? Το ξέρω πού καλά το κύκλωμα, πίστεψέ με...

Αυτό το έκαναν περισσότερο κάτι μπακάλικα και κάτι ψιλικατζήδες δεν μπορείς να πεις
Ότι ο κύριος λόγος της ακριβείας είναι αυτός πχ η εφημερίδα που αγοράζω έχει φτάσει 1,30
Ευρώ δηλαδή περίπου 400 δραχμές ! .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 19:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ
quote:
Πάμε για μια κοινωνία, όπου θα δουλεύουμε κάθε μέρα, όσες ώρες περισσότερες,δίχως προσωπική ζωή, με λιγότερα λεφτά, ίσα για επιβίωση...

Εγώ αγαπητέ φίλε τρεχαγύρευε εχω 33 χρόνια μάχιμος.
Εργάζομαι 14 ώρες ημερησίως τα τελευταία 25 χρόνια με Σάββατα και Κυριακές.
Ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς γιατί να δουλεύω Σαββατοκύριακα.
Ανήμερα των Χριστουγέννων εργαζόμουν εως τις 2 τα μεσάνυχτα.
Την ημέρα των Χριστουγέννων εργαζόμουν.
Αύριο ανήμερα Πρωτοχρονιάς θα με βρεί ο καινούργιος χρόνος να εργαζόμαι.
Γνωρίζω οτι κάποιοι εχουν φύγει για τριήμερο κάποιοι εχουν φύγει προ ημερών και θα γυρίσουν μετά τις 7 του μήνα.
Δεν με ενδιαφέρει διόλου φίλε μου αν γίνουν ή δεν γίνουν σκλάβοι.

Πήραν δώρο και μισθό τσέπωσαν 10.000 ευρώ και τρώνε και πίνουν.
Η Αράχωβα και το Πήλιο έχουν βουλιάξει.
Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν.
Ας δουλέψουν και αυτοί Κυριακές και αργίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 19:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
openmind
quote:
Τίποτα προσωπικά δεν θα το εφαρμόσω οποιος πελάτης θέλει να έρθει ας έρθει
Τις ώρες που είμαι ανοιχτα τέλειωσε δεν θα πεθάνουμε κιόλα έχουμε και οικογένεια
Που πρέπει κάποτε να τη δούμε .

Δεν θέλω να με κρίνεται για αυτά που ανέφερα στο παραπάνω πόστ.
Φίλε μου openmind καλό θα είναι οταν βλέπουμε να καίγεται το σπίτι του διπλανού μας να γνωρίζουμε οτι θα καεί και το δικό μας.
Οπωσδήποτε εγώ αναφέρομαι στα λαμόγια.
Σε αυτούς που παίρνουν τους παχουλούς μισθούς απο 1800 ευρώ και πάνω δουλεύουν λίγο και ψοφάνε για κοπάνα.
Σε οτι αφορά τους εμπόρους νομίζω οτι θα πετάξουν το βρακί τους απο τη χαρά τους αν τελικά εφαρμοστεί να ανοίγουν τις Κυριακές.
Ευρώ θα πάρουν, κέρδος θα έχουν, ας προσλάβουν και κανέναν υπάλληλο παραπάνω τώρα που θα έχουμε ανεργία.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕΤΟ τα πράγματα δεν πάνε καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 20:02:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγώ αγαπητέ φίλε τρεχαγύρευε εχω 33 χρόνια μάχιμος.
Εργάζομαι 14 ώρες ημερησίως τα τελευταία 25 χρόνια με Σάββατα και Κυριακές.
Ενδιαφέρθηκε ποτέ κανείς γιατί να δουλεύω Σαββατοκύριακα.
Ανήμερα των Χριστουγέννων εργαζόμουν εως τις 2 τα μεσάνυχτα.
Την ημέρα των Χριστουγέννων εργαζόμουν.
Αύριο ανήμερα Πρωτοχρονιάς θα με βρεί ο καινούργιος χρόνος να εργαζόμαι.
Γνωρίζω οτι κάποιοι εχουν φύγει για τριήμερο κάποιοι εχουν φύγει προ ημερών και θα γυρίσουν μετά τις 7 του μήνα.
Δεν με ενδιαφέρει διόλου φίλε μου αν γίνουν ή δεν γίνουν σκλάβοι

Έχεις δίκιο είναι μεγάλη αδικία αν επιτρέπεται τι δουλεία κάνεις ?.

quote:
Πήραν δώρο και μισθό τσέπωσαν 10.000 ευρώ και τρώνε και πίνουν.
Η Αράχωβα και το Πήλιο έχουν βουλιάξει.
Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν.
Ας δουλέψουν και αυτοί Κυριακές και αργίες

Καλά μην περιμένεις τώρα από αυτούς που πήραν 10000 ευρώ να κάτσουν να
Δουλέψουν αργίες αυτά είναι για εμάς τους κοινούς θνητούς .
Εγώ έχω να προτείνω αφού θέλουν τοσο πολύ να καταργηθούν οι Κυριακές και οι αργίες
Να μας δώσουν το καλό παράδειγμα και να συνεδριάζουν στη βουλή και Κυριακές και
Αργίες με αναγκαστική παρουσία όλων των βουλευτών .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 20:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε μου openmind καλό θα είναι οταν βλέπουμε να καίγεται το σπίτι του διπλανού μας να γνωρίζουμε οτι θα καεί και το δικό μας.


Πάντα αυτό κάνω δεν κοιτώ μονο την πάρτη μου και δυστυχώς για έμενα δεν
Σκάφτομαι μονο ότι αν καεί το σπίτι του γείτονα κινδυνεύει και το δικό μου αλλα
Και τον ίδιο τον γείτονα έστω και αν τελικά δεν κιντυνεύσει το δικό μου .
Άπλα αναφέρθηκα σε προσωπικό ζήτημα γιατί με ρώτησανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έχεις δίκιο είναι μεγάλη αδικία αν επιτρέπεται τι δουλεία κάνεις ?.

Είμαι συνάδελφος με τον τρεχαγύρευε ολο το 24ωρο..
Εντάξει δεν είμαι ο μόνος. Χιλιάδες εργαζόμενοι εργάζονται σε βάρδιες μέρα νύχτα κυριακές αργίες αλλοι σε δύσκολες συνθήκες αλλοι με κίνδυνο της ζωής τους.
Και που είναι οι μάγκες του ΠΑΜΕ και οι αλλοι εργατοπατέρες που είναι συνδικαλιστές διαφόρων ΔΕΚΟ να μιλήσουν για αυτούς τους εργαζόμενους που εργάζονται δίχως να βογγούν.
Απλά εγώ αυτο που φοβάμαι είναι το εξής.
Ο εργαζόμενος τις Κυριακές αμοίβεται εξτρά.
Το δε Σάββατο είναι μια μέρα ρεπό.
Με την ανεργία που θα ελθει και την οικονομική κρίση θα έχουμε δύο ρεπό εβδομαδιαίως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 22:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πάντα αυτό κάνω δεν κοιτώ μονο την πάρτη μου και δυστυχώς για έμενα δεν Σκάφτομαι μονο ότι αν καεί το σπίτι του γείτονα κινδυνεύει και το δικό μου αλλα Και τον ίδιο τον γείτονα έστω και αν τελικά δεν κιντυνεύσει το δικό μου . Άπλα αναφέρθηκα σε προσωπικό ζήτημα γιατί με ρώτησαν

Εσύ ναί.. γιατί είσαι ενας ευσυνείδητος επιχειρηματίας.

Ο κάθε ευνοούμενος εργαζόμενος ομως που κατάφερε να διεκδικήσει υψηλότερους μισθούς, ξεχωριστά ασφαλιστικά ταμεία με ολα τους τα παρελκόμενα -ιατρική περίθαλψη - ορια ηλικίας συνταξιοδότησης κλπ..
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΗΔΕΙΑΣ...ΜΕΧΡΙ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΠΕΡΟΥΚΕΣ..

αααα... παιδιά... λένε.. σημασία εχει να κερδίσετε και εσείς οτι κερδίσαμε και εμείς..
Μα πως να τα κερδίσουμε εμείς που εσείς τα διεκδικείται απο το κράτος κάνοντας απεργίες που πονάνε τον Ελληνικό λαό.
Για αυτό φωνάζουν ..οχι γιατί νοιάστηκαν για τον χαμηλόμισθο αλλά για την πάρτη τους..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 10:48:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαι συνάδελφος με τον τρεχαγύρευε ολο το 24ωρο

Αν δεν κάνω λάθος Δημοσιογράφος νομίζω έχει πει ο τρεχαγυρευε ότι είναι .
quote:
Εντάξει δεν είμαι ο μόνος. Χιλιάδες εργαζόμενοι εργάζονται σε βάρδιες μέρα νύχτα κυριακές αργίες αλλοι σε δύσκολες συνθήκες αλλοι με κίνδυνο της ζωής τους.
Και που είναι οι μάγκες του ΠΑΜΕ και οι αλλοι εργατοπατέρες που είναι συνδικαλιστές διαφόρων ΔΕΚΟ να μιλήσουν για αυτούς τους εργαζόμενους που εργάζονται δίχως να βογγούν.


Έχεις δίκιο είναι πολλοί που εργάζονται τις Κυριακές και δεν λέει κανένας τίποτα
Γι αυτούς .
quote:
Ο εργαζόμενος τις Κυριακές αμοίβεται εξτρά.
Το δε Σάββατο είναι μια μέρα ρεπό.
Με την ανεργία που θα ελθει και την οικονομική κρίση θα έχουμε δύο ρεπό εβδομαδιαίως.

Κοιτά να δεις αν τελικά εφαρμοστεί και γίνει εργάσιμη η Κυριακή πιθανόν να καταργηθεί
Και το έξτρα .


quote:
Ο κάθε ευνοούμενος εργαζόμενος ομως που κατάφερε να διεκδικήσει υψηλότερους μισθούς, ξεχωριστά ασφαλιστικά ταμεία με ολα τους τα παρελκόμενα -ιατρική περίθαλψη - ορια ηλικίας συνταξιοδότησης κλπ..
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΗΔΕΙΑΣ...ΜΕΧΡΙ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΠΕΡΟΥΚΕΣ..

αααα... παιδιά... λένε.. σημασία εχει να κερδίσετε και εσείς οτι κερδίσαμε και εμείς..
Μα πως να τα κερδίσουμε εμείς που εσείς τα διεκδικείται απο το κράτος κάνοντας απεργίες που πονάνε τον Ελληνικό λαό.
Για αυτό φωνάζουν ..οχι γιατί νοιάστηκαν για τον χαμηλόμισθο αλλά για την πάρτη τους..



Αυτοί που είναι βολεμένοι δεν νοιάζονται για τους άλλους έτσι είναι δυστυχώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 11:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Εγώ θα επιμείνω στην περίπτωση του Open Mind μιας και αφορά μεγάλη μερίδα ανθρώπων που πλήτονται άμεσα από πολλές μεριές...

Οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες (κοινώς λιανικό εμπόριο) σκάγανε σαν τα μανιτάρια την δεκατία του '80 όταν το χρήμα έβγαινε από τα πατζάκια του μέσου έλληνα πολίτη χάρη στην αείμνηστη πολιτική του Τσοβόλα (δώστα όλα - για όσους θυμούνται...). Και η κουτσή Μαρία είχε ανοίξει "μπουτίκ" εκείνη την εποχή. Οι κώλοι άρχισαν να σφίγγουν μετά το 1992 όπου και ελευθερώθηκε η ευρωπαϊκή αγορά, για να έρθει το τελειωτικό χτύπημα στα τέλη του '90 με την έκρηξη του κινέζικου εμπορίου. Αυτά όσον αφορά τον ανταγωνισμό, γιατί όσον αφορά την καταναλωτική συμπεριφορά, η κωλοσφυξούρα άρχισε με την κατάρευση του ελληνικού χρηματιστηρίου, όπου και αρχίσανε τα πρώτα μεγάλα κανόνια στην ελληνική αγορά που παρέσυραν σαν ντόμινο το όλο σύστημα. Η ακρίβεια εκτινάχθηκε με την μετάβαση στο ευρώ, ο έλληνας ομως βρήκε εύκολο χρήμα (κάρτες - καταναλώτικά), άλλαξε τελείως την καταναλωτική του συμπεριφορά και φυσικά τώρα που ήρθε ο λογαρισμός του φταίει ο Αλογοσκούφης (και ο κάθε Αλογοσκούφης) και όχι ο κακός του ο καιρός...

Όσον αφορά τον κλάδο του Οpen Mind, την δεκαετία του '80 αντίστοιχα μαγαζιά γνώριζαν δόξες στην κλειστή αγορά την Ελλάδας. Τα ηλεκτρονικά είδη ήτανε είδη πολυτελείας, αγόραζες ένα κασετόφωνο και βρισκόσουνα στα ουράνια, τις τηλεοράσεις τις κρατάγαμε ακόμα και με παραμορφωμένη από την τελειωμένη λυχνία εικόνα. Τα μαγαζιά κάνανε βαρβάτους τζίρους, δεν είχες και επιλογή, αν είχες συγγενή ναυτικό ή έφερνες στα μουλοχτά κανένα αφορολογητο κάτι γινότανε, αλλιώς έκανες οικονομίες ένα χρόνο για να αγοράσεις κάποια ηλεκτρονική συσκευή. Με την είσοδο των πρώτων computer στην αγορά (Spectrum, Commodore κλπ) τα αντιστοιχα μαγαζιά κάνανε τρελλές δουλειές, τόσο με την νέα μόδα που μπήκε στα ελληνικά σπίτια, όσο και στην κονόμα από την πειρατία που πήγαινε σύννεφο σε παιχνίδια (η Στουρνάρη ήτανε το μεγαλύτερο πειρατικό κέντρο της ευρώπης). Κάτι και ο νόμος για τις ταμειακές στις αρχές του 90, χρυσές εποχές για τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες τύπου Οpen Mind...

Μετά το 1992, καταργήθηκαν οι δασμοί στην Ε.Ε. οπότε η αγορά άνοιξε. Την στιγμή που τα προϊόντα στην Γερμανία (πχ) βρίσκονταν στο 1/3 της αντίστοιχης τιμής της Ελλάδας, αρκετοί άρχισαν την παραεισαγωγή με αποτέλεσμα τα αντίστοιχα είδη να αρχίζουν την ελεύθερη πτώση. Παράλληλα, με την αύξηση της ζήτησης κάποια μικρομάγαζα αρχίσανε να γίνονται αλυσίδες, ενώ κάποιες αλυσίδες άρχισαν να εξαπλώνονται με ταχύτατους ρυθμούς.

Το παιχνίδι ήτανε χαμένο εκ των πραγμάτων από τους μηχανισμούς της αγοράς φίλε Οpen Mind. Καμμία κυβέρνηση δεν μπορούσε να σε σώσει, κανένας σκοτεινός μηχανισμός δεν βάλθηκε να σε εξοντώσει. Δεν μπορείς να απαγορέψεις στον μεγάλο να γίνει μεγαλύτερος, όλοι τις ίδιες ευκαρίες έχουνε και ο καθένας παίρνει τα ρίσκα που του αναλογούν.

Για μένα το επιχείρημα της Κυριακής, ότι θα σας κλείσει την επιχειρηματική σας δραστηριότητα, το θεωρώ παντελώς παπαριά. Το target group σου είναι πολύ συγκεκριμένο, αυτός που θα πάει στο Mall (πχ) να ψωνίσει την Κυριακή, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει ποτέ να ψωνίσει από εσένα. Τα προβλήματα της Κυριακής είναι καθαρά το κατά πόσο θα καταπατηθούν εργασιακά δικαιώματα όσον αφορά το συνολικό χρόνο εργασίας των υπαλλήλων και το κατά πόσο μια επιχείρηση θα καλύψει τα λειτουργικά της έξοδα με το να δουλεύει και την Κυριακή. Συνεπώς, εσύ δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να ανοίξεις το μαγαζί σου την Κυριακή. Ο πελάτης σου είναι συγκεκριμένος, θα έρθει την Δευτέρα να ψωνίσει. Αν ήσουν σε Shop In Shop φάση θα είχε νόημα, γιατί εκεί θα είχες ώφελος. Στο κέντρο της Αθήνας ποιός θα κατέβει Κυριακάτικα να ψάχνει για ηλεκτρονικά. Μόνο η Ερμού θα γνωρίσει δόξες - η Ερμού που είναι μέσα στις πέντε ακριβότερες αγορές του πλανήτη μας για να μην ξεχνιόμαστε. Βέβαια, καλοκαιριάτικα και με αθηναϊκό καύσωνα αναρωτιέμαι ποιός θα πάει να ψωνίσει. Όμως, το να αντιτίθεσαι στο δικάιωμα του ΠΛΑΙΣΙΟΥ (πχ) να λειτουργεί και την Κυριακή γιατί "θα σου φάει την πελατεία" να μου επιτρέψεις να το θεωρήσω άτοπο.

Υπάρχουν άλλοι τρόποι να σωθεί η μικρομεσαία επιχειρηματική δραστηριότητα, ας πάψει ο έλληνας να κλαίει σαν την άδικη κατάρα και ας αναλάβει δράση επιτέλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 11:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Ο κάθε ευνοούμενος εργαζόμενος ομως που κατάφερε να διεκδικήσει υψηλότερους μισθούς, ξεχωριστά ασφαλιστικά ταμεία με ολα τους τα παρελκόμενα -ιατρική περίθαλψη - ορια ηλικίας συνταξιοδότησης κλπ..
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΚΗΔΕΙΑΣ...ΜΕΧΡΙ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΠΕΡΟΥΚΕΣ..

Κάποια στιγμή ας πιάσουμε το θέμα της εννοποίησης των ταμείων, να δείτε αδικίες να τρίβετε τα μάτια σας. Οι φίλοι μας οι δημοσιογράφοι θα φανούνε άραγε γενναίοι σε μια τέτοια συζήτηση ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 12:26:35  Εμφάνιση Προφίλ
KERRY KING Κάνεις λάθος την συμφέρει την εκαστοτε κυβέρνηση να υπάρχουν πολυκαταστήματα
Και να μην υπάρχουν μικρά μαγαζιά ο λόγος προφανής για να καλυφθουν θέσεις εργασίας
Ακόμα και ημιαπασχολησης δεν την ενδιαφέρει το ποσα θα πάρουν οι εργαζόμενοι δηλαδή
700 η 500 ευρώ αρκεί να φαίνεται στα στατιστικά μείωση της ανεργίας .
Γι αυτό και παίρνει αποφάσεις υπέρ των πολυκαταστημάτων και εναντίον των μικρών
Πχ η Κυριακή που λες σαφώς θα μας κάνει ζημία καθώς υπάρχει μεγάλη μερίδα πελατών
Που θέλει αυτό που θέλει εδώ και τώρα οποτε αν εγω είμαι κλειστά θα πάει εκεί που
Είναι ανοιχτα αρα θα μου κάνει ζημία .
Επίτρεψε μου να γνωρίζω καλυτέρα την αγορά καθώς είμαι στο χώρο από το 1998
Άρα ξέρω τι σου λέω δεν είμαι χθεσινός .

quote:
Δεν μπορείς να απαγορέψεις στον μεγάλο να γίνει μεγαλύτερος, όλοι τις ίδιες ευκαρίες έχουνε και ο καθένας παίρνει τα ρίσκα που του αναλογούν.


Ίδιες ευκαιρίες δεν έχουμε τώρα αυτό που λες είναι αυτό που λέει ο λαός όποιος
Είναι έξω απ το χορό πολλά τραγούδια λέει .

Θύμισε μου τι επάγγελμα κάνεις ?.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 13:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Επίτρεψε μου να γνωρίζω καλυτέρα την αγορά καθώς είμαι στο χώρο από το 1998
Άρα ξέρω τι σου λέω δεν είμαι χθεσινός .

Επέτρεψέ μου κι εμένα να γνωρίζω πολύ καλά την αγορά μιας και είμαι στον χώρο μου από το 1995. Και μιας και το ρωτάς, σου θυμίζω ότι εργάζομαι σε εταιρεία διεθνών μεταφορών, όλοι οι μεγαλοεισαγωγείς έχουν περάσει από εμένα και γνωρίζω από πρώτο χέρι όλο το κύκλωμα από το εργοστάσιο στην χώρα παραγωγής μέχρι τα ράφια των καταστημάτων. Την διάθεσή σου να μιλήσουμε με νούμερα όποτε θέλεις.

Αυτά τα περί κυβερνόντων κομμάτων (και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν ταχθεί υπέρ της κυριακάτικης λειτουργίας των καταστημάτων) και συμφερόντων των μεγαλοκαταστηματαρχών επιμένω να τα θεωρώ ΜΠΟΥΡΔΕΣ !!! Τι συμφέρον έχει μία κυβέρνηση όταν εσύ (και το υπόλοιπο 40πόσο τις εκατό είστε) πτωχεύσετε ??? Ποιός αναλαμβάνει το κοινωνικό κόστος από τα χρέη σας, τον κόσμο που θα αφήσετε στους δρόμους ??? Βρες μου ένα σοβαρό επιχείρημα σε παρακαλώ, τι λογική είναι αυτή "δημιουργούμε θέσεις εργασίας" όταν παράλληλα δημιουργήσουμε νέους ανέργους....

Η μερίδα των πελατών που θέλει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ένα προϊόν, δεν θα έρθει στο μαγαζί σου ούτως ή άλλως, θα πάει στο πολυκατάστημα γιατί έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βρει αυτό που θέλει στην τιμή που θέλει και σε στοκ, δεν θα ρισκάρει να χάσει τον χρόνο του σε μικρομάγαζα...

Το εμπόριο είναι ένας στίβος, θέλει δαιμόνιο και ευελιξία αλλιώς είσαι ένα μικρό ψαράκι που θα σε φάει το μεγάλο. Αυτός είναι ο κανόνας και έπρεπε να τον ξέρεις από την πρώτη στιγμή που μπήκες στον χωρό. Κι εγώ έχω ανταγωνισμό από τα "μεγαλύτερα ψάρια", όλη η ελεύθερη αγορά είναι έτσι.

Και επιμένω, υπάρχουν ευκαιρίες και λύσεις για επιβίωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 13:49:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επέτρεψέ μου κι εμένα να γνωρίζω πολύ καλά την αγορά μιας και είμαι στον χώρο μου από το 1995. Και μιας και το ρωτάς, σου θυμίζω ότι εργάζομαι σε εταιρεία διεθνών μεταφορών, όλοι οι μεγαλοεισαγωγείς έχουν περάσει από εμένα και γνωρίζω από πρώτο χέρι όλο το κύκλωμα από το εργοστάσιο στην χώρα παραγωγής μέχρι τα ράφια των καταστημάτων. Την διάθεσή σου να μιλήσουμε με νούμερα όποτε θέλεις

Ναι αλλα δεν ξέρεις από λιανεμπόριο είναι εντελώς διαφορετικό απ το είσαι
Υπάλληλος σε εταιρεία το να διευθύνεις μαγαζί και να επιβιώνεις ανάμεσα
Σε γίγαντες .
quote:
Η μερίδα των πελατών που θέλει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ένα προϊόν, δεν θα έρθει στο μαγαζί σου ούτως ή άλλως, θα πάει στο πολυκατάστημα γιατί έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βρει αυτό που θέλει στην τιμή που θέλει και σε στοκ, δεν θα ρισκάρει να χάσει τον χρόνο του σε μικρομάγαζα...



Θα έρθει σε μενα γιατι έχω μεγαλύτερη τεχνογνωσία αλλα μερικοί θα έρθουν πρώτα σε εμενα
Γιατι πιθανόν ειμαι πιο κοντα από ένα πολυκατάστημα οποτε αν πάρει το ίδιο πράγμα στην
Ιδία τιμή δεν υπάρχει λογος να ταλαιπωρείται .


quote:
Αυτά τα περί κυβερνόντων κομμάτων (και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν ταχθεί υπέρ της κυριακάτικης λειτουργίας των καταστημάτων) και συμφερόντων των μεγαλοκαταστηματαρχών επιμένω να τα θεωρώ ΜΠΟΥΡΔΕΣ !!! Τι συμφέρον έχει μία κυβέρνηση όταν εσύ (και το υπόλοιπο 40πόσο τις εκατό είστε) πτωχεύσετε ??? Ποιός αναλαμβάνει το κοινωνικό κόστος από τα χρέη σας, τον κόσμο που θα αφήσετε στους δρόμους ??? Βρες μου ένα σοβαρό επιχείρημα σε παρακαλώ, τι λογική είναι αυτή "δημιουργούμε θέσεις εργασίας" όταν παράλληλα δημιουργήσουμε νέους ανέργους....



Άπλα μαθηματικά είναι θα μείνουν άνεργα πχ 20 άτομα από κλείσιμο μικροεπιχειρήσεων
Αλλα το πολυκατάστημα θα φέρει θέσεις εργασίας για 100 .
Συν τα κομματικά συμφέροντα γιατι ως είναι γνωστό για να πιάσεις δουλεία σε
Σουπερ μάρκετ την σημερον ημέρα θες πολίτικο μεσο οπότε ι κάνουν και τη δουλεια
Τους οι πολιτικοί περνώντας ψήφους σε αντάλλαγμα της θέσης .


quote:
Το εμπόριο είναι ένας στίβος, θέλει δαιμόνιο και ευελιξία αλλιώς είσαι ένα μικρό ψαράκι που θα σε φάει το μεγάλο. Αυτός είναι ο κανόνας και έπρεπε να τον ξέρεις από την πρώτη στιγμή που μπήκες στον χωρό. Κι εγώ έχω ανταγωνισμό από τα "μεγαλύτερα ψάρια", όλη η ελεύθερη αγορά είναι έτσι.



Χαίρω πολύ λες να μην έχω δαιμόνιο και ευελιξία και να επιβιώνω στο λιανεμπόριο
Για σχεδόν 11 χρονια ?αν δεν τα εχεις αυτά εχεις κλείσει τον πρώτο χρονο αντε το πολύ
Τον δεύτερο .
Σου ξαναλεω όμως είναι διαφορετικό το λιανεμπόριο το να έχεις δική σου επιχείρηση
Απ το να είσαι υπάλληλος σε εταιρεία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 13:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
να ξεκαθαρισω πρωτα οτι δεν ειμαι υπερ της εργασιας τις Κυριακες!

ΑΛΛΑ... εδω μπαινει ενα ΑΛΛΑ... τις ημερες των εορτων, και μαλιστα αυτες τις περιοδους που διανυουμε, ειναι εξαιρετικα δυσκολο για τα καταστηματα να κανουν "τζιρους"... τους οποιους μαλιστα θα μπορεσουν να χρησιμοποιησουν ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για την αποπληρωμη των υπαλληλων τους!

Αμα δεν δουλεψουν αυτες τις 2-3 Κυριακες (οπως τυχαινει καθε φορα) τα Χριστογεννα, τοτε δεν θα μπορεσουν να ανταπεψελθουν στα αναγκαια "εξοδα"!


Βεβαια, ετσι κερδιζουν οι μεγαλοι (πολυκαταστηματα-πολυεθβικες), και χανουν οι μικροι... οπως υποστηριζουν... αλλα πρεπει να προσεξουμε το εξης γεγονος!

το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων, ΔΕΝ ΨΩΝΙΖΟΥΝ πια απο τις ακριβες φιρμες ή τα Πολυκαταστηματα, λογω της οικονομικης δυσκολιας... στρεφονται (αργα μεν, αλλα το κανουν)στα μικροτερα καταστηματα, γιατι αυτοι εχουν καλυτερες τιμες και σε καποιες φορες ειναι καλυτερης ποιοτητας (καποιο ρουχο για παραδειγμα) απο καποιο "στανταρ" μιας φιρμας!

Εγω που βοηθαω στο γραφειο του πατερα μου απο το 1990, που ειδικευομαστε στον Τουρισμο (παροχη υπηρεσιων) βλεπω τις δυσκολιες που ερχονται αναλογα την κριση! παρολα αυτα, ο κοσμος θελει να ταξιδευει και ξοδευει κιολας (βεβαια, ο κοσμος που ζει στις μεγαλες πολεις ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ)...

Και η δικια μας η δουλεια, δεν γνωριζει ουτε Κυριακες, ουτε αργιες, ουτε ωραρια!

Πρεπει να εισαι ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ, ΠΑΡΩΝ για την εξυπηρετηση των πελατων σου, για να δειξεις και το σωστο προσωπο του επαγγελματια!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 14:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Ναι αλλα δεν ξέρεις από λιανεμπόριο είναι εντελώς διαφορετικό απ το είσαι
υπάλληλος σε εταιρεία το να διευθύνεις μαγαζί και να επιβιώνεις ανάμεσα σε γίγαντες .

Δεν θάλω να περιαυτολογίσω, αλλά δεν είμαι απλός υπάλληλος σε εταιρεία. Το να διευθύνεις τις πωλήσεις σε μία εταιρεία του χώρου μου, πίστεψέ με δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις. Κι εγώ έχω να επιβιώσω ανάμεσα σε γίγαντες, αλλά άστο, μην ξεφύγει το θέμα. Το να μου λες ότι δεν ξέρω από λιανεμπόριο είναι ολίγον ισοπεδοτικό επιχείρημα, τι είναθι δηλαδή αυτό που αγνοώ σε σχέση με την παρουσίαση που έκανα σε προηγούμενο ποστ ? Δεν έχω σχέση με το λιανεμπόριο επειδή δεν γνωρίζω τα φορολογικά σας ? Τα ασφαλιστικά σας ? Γιατί, κατα τ'άλλα πωλήσεις κάνουμε και οι δύο και όσον αφορά το κύκλωμα και τις τιμές, ίσως και να τα ξέρω καλύτερα από εσένα (σίγουρα γνωρίζω πράγματα για τα εμπορεύματά σου που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις).

quote:
Θα έρθει σε μενα γιατι έχω μεγαλύτερη τεχνογνωσία αλλα μερικοί θα έρθουν πρώτα σε εμενα γιατι πιθανόν ειμαι πιο κοντα από ένα πολυκατάστημα οποτε αν πάρει το ίδιο πράγμα στην ιδία τιμή δεν υπάρχει λογος να ταλαιπωρείται .

Πολύ σχετικά τα παραδείγματα που μου δίνεις....
Σου επαναλαμβάνω, το target group σου είναι πολύ συγκεκριμένο. Ειδικά το δικό σου target group πέρα από τα μεγάλα καταστήματα έχει να αντιμετωπίσει και το ηλεκτρονικό εμπόριο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί ποτέ να στραφείς σε αυτό ???

quote:
Άπλα μαθηματικά είναι θα μείνουν άνεργα πχ 20 άτομα από κλείσιμο μικροεπιχειρήσεων
αλλα το πολυκατάστημα θα φέρει θέσεις εργασίας για 100 .

Μπακαλίστικα είναι αυτά, δεν είναι μαθηματικά. Αν θες να το δούμε μαθηματικά, θα βαλουμε κάτω πόσες εργατοώρες θα πρέπει να καλύψει ένα κατάστημα για να λειτουργήσει Κυριακή και αυτό να το ανάγουμε σε αντίστοιχο προσωπικό. Σε σχέση με τις εργατοώρες που θα χαθούν από τις κλεισμένες μιρκομεσαίες επιχειρήσεις δεν νομίζω να γίνεται σύγκριση. Τα άλλα που λες για την πολιτικλη και τα super market τα θεωρώ λαϊκίστικα, ας προσπαθήσουμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα με σοβαρά επιχειρήματα.

quote:
Χαίρω πολύ λες να μην έχω δαιμόνιο και ευελιξία και να επιβιώνω στο λιανεμπόριο
για σχεδόν 11 χρονια ? αν δεν τα εχεις αυτά εχεις κλείσει τον πρώτο χρονο αντε το πολύ
Τον δεύτερο .

Καταρχήν 11 χρόνια στο λιανεμπόριο δεν είναι και τίποτα το συγκλονιστικό (δεν το λέω να σε μειώσω, μην το δεις απαξιωτικά σε παρακαλώ). Μπήκες σε μια εποχή υπερκαταναλωτισμού, όταν ο έλληνας ανακάλυψε το δανεικό χρήμα και οι τιμές άρχισαν να γίνονται ιδιαίτερα προσιτές, μιας και ήτανε η εποχή της τρομακτικής εξέλιξης των ηλεκτρονικών ειδών. Έχεις την ατυχία να είσαι σε μία περίοδο όπου "κάθε πέρσυ και καλύτερα". Σου επαναλαμβάνω, ειδικά τον χώρο σου τον ξέρω πάρα πολύ καλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 16:17:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν θάλω να περιαυτολογίσω, αλλά δεν είμαι απλός υπάλληλος σε εταιρεία. Το να διευθύνεις τις πωλήσεις σε μία εταιρεία του χώρου μου, πίστεψέ με δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις. Κι εγώ έχω να επιβιώσω ανάμεσα σε γίγαντες, αλλά άστο, μην ξεφύγει το θέμα. Το να μου λες ότι δεν ξέρω από λιανεμπόριο είναι ολίγον ισοπεδοτικό επιχείρημα, τι είναθι δηλαδή αυτό που αγνοώ σε σχέση με την παρουσίαση που έκανα σε προηγούμενο ποστ ? Δεν έχω σχέση με το λιανεμπόριο επειδή δεν γνωρίζω τα φορολογικά σας ? Τα ασφαλιστικά σας ? Γιατί, κατα τ'άλλα πωλήσεις κάνουμε και οι δύο και όσον αφορά το κύκλωμα και τις τιμές, ίσως και να τα ξέρω καλύτερα από εσένα (σίγουρα γνωρίζω πράγματα για τα εμπορεύματά σου που δεν είσαι σε Μπακαλίστικα είναι αυτά, δεν είναι μαθηματικά. Αν θες να το δούμε μαθηματικά, θα βαλουμε κάτω πόσες εργατοώρες θα πρέπει να καλύψει ένα κατάστημα για να λειτουργήσει Κυριακή και αυτό να το ανάγουμε σε αντίστοιχο προσωπικό. Σε σχέση με τις εργατοώρες που θα χαθούν από τις κλεισμένες μιρκομεσαίες επιχειρήσεις δεν νομίζω να γίνεται σύγκριση. Τα άλλα που λες για την πολιτικλη και τα super market τα θεωρώ λαϊκίστικα, ας προσπαθήσουμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα με σοβαρά επιχειρήματαθέση να γνωρίζεις).
Λαϊκιστικά ξελαϊκιστικά ετσι έχουν τα πράγματα επειδή μιλαω με πολύ κοσμο
Πελάτες εννοώ ξέρω πολύ καλά πως έχει το σύστημα αυτοί που δουλεύουν στα
Σουπερ μάρκετ οι περισσότεροι είναι εκεί με μεσο πολίτικο .
Τώρα αμα θες να βάλεις κάτω τις εργατοώρες και να κάνεις σύγκριση βαλτές
Αυτό που λέω θα βγει .




Πώλησεις κάνουμε και οι δυο αλλα εσύ δεν έχεις να κάνεις με πελάτες λιανικής
Ώστε να ξέρεις πως συμπεριφέρονται είναι καθαρά θέμα εμπειρίας .
Τώρα όπως και να το κάνουμε έστω και αν έχεις καλύτερη θέση από απλο υπάλληλο πάλι
Υπάλληλος είσαι δεν είναι το ίδιο με το να διευθύνεις τη δική σου επιχείρηση
Πχ αν κάνεις ένα μεγάλο λάθος το πολύ πολύ να χάσεις τη θέση σου και να μείνεις άνεργος
Δυο μηνες αν κάνω εγώ ένα μεγάλο λάθος μπορεί να καταστραφώ ολοκληρωτικά.

Τώρα τι γίνεται στο δικό σου χωρο και εγώ ξέρω πάνω κάτω .

quote:
Πολύ σχετικά τα παραδείγματα που μου δίνεις....
Σου επαναλαμβάνω, το target group σου είναι πολύ συγκεκριμένο. Ειδικά το δικό σου target group πέρα από τα μεγάλα καταστήματα έχει να αντιμετωπίσει και το ηλεκτρονικό εμπόριο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί ποτέ να στραφείς σε αυτό ???



Το έχω σκεφτεί είναι στα υπόψη .

quote:
Μπακαλίστικα είναι αυτά, δεν είναι μαθηματικά. Αν θες να το δούμε μαθηματικά, θα βαλουμε κάτω πόσες εργατοώρες θα πρέπει να καλύψει ένα κατάστημα για να λειτουργήσει Κυριακή και αυτό να το ανάγουμε σε αντίστοιχο προσωπικό. Σε σχέση με τις εργατοώρες που θα χαθούν από τις κλεισμένες μιρκομεσαίες επιχειρήσεις δεν νομίζω να γίνεται σύγκριση. Τα άλλα που λες για την πολιτικλη και τα super market τα θεωρώ λαϊκίστικα, ας προσπαθήσουμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα με σοβαρά επιχειρήματα.



Λαϊκιστικά ξελαϊκιστικά ετσι έχουν τα πράγματα επειδή μιλαω με πολύ κοσμο
Πελάτες εννοώ ξέρω πολύ καλά πως έχει το σύστημα αυτοί που δουλεύουν στα
Σουπερ μάρκετ οι περισσότεροι είναι εκεί με μεσο πολίτικο .
Τώρα αμα θες να βάλεις κάτω τις εργατοώρες και να κάνεις σύγκριση βαλτές
Αυτό που λέω θα βγει .
quote:
Καταρχήν 11 χρόνια στο λιανεμπόριο δεν είναι και τίποτα το συγκλονιστικό (δεν το λέω να σε μειώσω, μην το δεις απαξιωτικά σε παρακαλώ). Μπήκες σε μια εποχή υπερκαταναλωτισμού, όταν ο έλληνας ανακάλυψε το δανεικό χρήμα και οι τιμές άρχισαν να γίνονται ιδιαίτερα προσιτές, μιας και ήτανε η εποχή της τρομακτικής εξέλιξης των ηλεκτρονικών ειδών. Έχεις την ατυχία να είσαι σε μία περίοδο όπου "κάθε πέρσυ και καλύτερα". Σου επαναλαμβάνω, ειδικά τον χώρο σου τον ξέρω πάρα πολύ καλά....


Κοιτά δεν είπα ότι είμαι πυρηνικός φυσικός αλλα πίστεψε το να έχεις 11 χρονια κατάστημα
Δεν είναι και εύκολο βεβαία μη νομίζεις ότι και η δική σου η θέση είναι κάτι το τρομερό
Δεν είναι και δύσκολο να διευθύνεις με λεφτά αλλού .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy