ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 12:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Καλησπέρα Νταβέλη και υπόλοιπη παρέα!

Αγαπητέ Νταβέλη,

Αισθάνθηκα τρομερή συγκίνηση διαβάζοντας το θέμα σου. Είσαι άξιος θαυμασμού, ένας πραγματικός «εραστής» της φύσης και του πανέμορφου όρους της Πεντέλης. Σου αξίζουν συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σου αναδάσωσης και φροντίδας του κακοπαθημένου βουνού. Μακάρι να παραδειγματιστούμε όλοι από εσένα και να προσφέρουμε ενεργά κι εμείς στην προστασία και την ανάδειξη του φυσικού κάλλους της Πεντέλης μας.
Η συγκίνηση μου ήταν ακόμα μεγαλύτερη γιατί έχω μεγαλώσει αντικρίζοντας καθημερινά την Πεντέλη. Είναι αστείο αυτό που θα πω αλλά όλα εκείνα τα χρόνια το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις ξυπνούσα και το τελευταίο πριν κοιμηθώ ήταν να πάω στην μπαλκονόπορτα μου και να απευθύνω έναν σιωπηλό χαιρετισμό στην Πεντέλη. Δεν θα ξεχάσω επίσης τους υπέροχους περιπάτους με τον πατέρα μου κάθε Σαββατοκύριακο στο βουνό. Οι περίπατοι μας είχαν και επιμορφωτικό χαρακτήρα διανθισμένοι με διηγήσεις από τον Παυσανία για το Βριλησόν όρος και ιστορίες για το μοναστήρι και τη Δούκισσα. Στην σπηλιά δεν έχω πάει ποτέ, στενοχωριέμαι γιατί θα ήθελα να έχω πάει προτού μάθω οτιδήποτε γύρω από τις ιστορίες και τα περίεργα. Όπως και να έχει είμαι χαρούμενη που μεγάλωσα «υπό την σκιά» της Πεντέλης.

Αυτή την στιγμή κινούμαι σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση. Τώρα βλέπω την θάλασσα μόλις ξυπνάω και με έναν σύζυγο «θαλασσόπληκτο» έχω να πάω στην Πεντέλη εδώ και 1 χρόνο. Ακόμα και τώρα που είναι χειμώνας δεν μπορώ να τον ξεκολλήσω από την παραλία για να κάνουμε έναν περίπατο στο βουνό.
Πιστεύω φίλε Νταβέλη ότι έχεις δίκιο να μην δίνεις συγκεκριμένες διαδρομές και μονοπάτια, άλλωστε όποιος θέλει να νιώσει τη μαγεία του βουνού πρέπει να ανακαλύψει τα δικά του μονοπάτια και να αποκτήσει τα δικά του αγαπημένα σημεία. Ο καθένας μας πρέπει να αποκτήσει τα δικά του βιώματα, την δική του προσωπική σχέση με το βουνό. Εξάλλου υπάρχουν πάντα αυτοί που δεν εκτιμούν τίποτα και καταστρέφουν τα πάντα, βουνά, παραλίες. Αν και προτιμώ το βουνό έχω αγαπήσει την «παραλία μας» (είμαστε μία μικρή παρέα «προστάτες» της) και το καλοκαίρι με γεμίζει θλίψη η αναισθησία και η αγνωμοσύνη των ανθρώπων που την γεμίζουν. Προσπαθούμε όσο μπορούμε να την προστατέψουμε από τους κάφρους ακόμα και με κίνδυνο της ζωής μας (το καλοκαίρι ένας αλβανός κυνήγησε κάποιον από την παρέα μας με σπασμένο μπουκάλι επειδή του υπέδειξε να πετάξει τα σκουπίδια του στον κάδο). Δυστυχώς από επίσημους φορείς δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα, ίσα ίσα που ευνοούν τις αυθαιρεσίες και τις καταπατήσεις.
Γι αυτό θέλω να σε ευχαριστήσω για όσα κάνεις για την Πεντέλη και να σου ευχηθώ να σε γεμίζει δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Νταβέλη,

Πρέπει να σου πω ότι απογοητεύτηκα λίγο μαθαίνοντας ότι δεν θέλεις να μας
κοινοποιήσεις την δική σου θεωρία για τη φύση του παράγοντα που συζητάμε,
διότι η δική σου θεωρία θα μας ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστική …σέβομαι βέβαια την
θέληση σου γιατί αυτό που ζητώ είναι κάτι το προσωπικό, και δεν μπορεί να επιμείνει
κανείς…με δεδομένο όμως την επικείμενη έκδοση του βιβλίου σου κατανοώ ότι αυτό
είναι δύσκολο. ….

Αγαπητή φίλη Zezmperg

Λυπάμαι αλλά θα συμφωνήσω με τον φίλο μας τον Νταβέλη. Από αυτά που αναφέρεις
ΔΕΝ διαφωνώ σε κανένα σημείο απολύτως . Συμφωνώ όμως με τον Νταβέλη γιατί
όλα αυτά που απαριθμείς μπορούν να βιωθούν από τον καθένα μας με τον φυσικό τρόπο
ανακαλύπτοντας τα μυστικά του βουνού μόνος και όχι με καθοδήγηση…ύστερα δεν χρειάζεται
να είναι κανείς από τους κακούς που υπονοείς ..αρκεί να είναι αδιάφορος και απρόσεκτος με την
φύση για να κάνει τη ζημιά..

Αγαπητή φίλη Scully,

Όχι την πιο καταπληκτική….την πιο καταληκτική θεωρία σας ζητώ…είναι και στο
μήνυμα σου αντιγραμμένο άλλωστε… σε ότι έχετε δηλαδή καταλήξει να πιστεύετε ως
την επικρατέστερη για σας θεωρία..


Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 22:45:46  Εμφάνιση Προφίλ
Φτάσαμε αισίως τις 31 σελίδες!
Προσοχή γιατί στο 32 καιγόμαστε!
Φίλε Νταβέλη... αντε πότε θα ξαναφυτέψουμε?
Βρήκα και άλλους ενδιαφερόμενους για σκάψιμο...
Υ.Γ. Το βιβλίο που σου πρότεινα το βρήκες?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Φίλοι της Πανίερης Πεντέλης σας χαιρετώ.
Χαίρε αδελφέ Ntavellis666.
Χαιρετώ και εσάς καλοί μου, Narya και Πελασγέ.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος που θα με στεναχωρέσει μέσα απ' τα γραπτά σας μηνύματα. Όπου είναι γεμάτα, από οικολογική συνείδηση και αγάπη για το Ιερό βουνό της Πεντέλης!
Χαίρομαι αφάνταστα να ανακαλύπτω ανθρώπους που αγαπούν σαν κι εμάς το φυσικό περιβάλον.

Καλέ μου Πελασγέ (Αρχέλληνα, απ' το όνομά σου θα λέγαμε), αν και δεν θέτεις το ερώτημά σου σε μένα, για την ενέργεια που απορρέει απ' το Πανίερο όρος της Πεντέλης. Θα ήθελα να σου έδινα την δική μου εκδοχή-άποψη για ότι έχω εμπειρικά βιώση στα δυο Ιερά βουνά της Αττικής γης Πεντέλης και Πάρνηθας.
Όταν πρωτογνώρισα τούτα τα βουνά, οι όποιες γνώσεις μου για την αρχαία Ελληνική ιστορία ήταν πολύ περιορισμένες λόγο, το ότι ακόμα ήμουν στα μαθητικά χρόνια και συνεπώς δεν μπορούμε να πούμε πως υπήρχε κάποιος επηρεασμός από την ιστορία που κατόπιν μελέτησα.
Η πρώτη μου επαφή με την Πανίερη Πεντέλη έγινε όταν ήμουν 11 χρονών κι από το δημοτικό σχολείο, μας είχαν πάει μια ανοιξιάτικη εκδρομή στη Μονή Πεντέλης και μετά μας πήγαν στα ριζά του βουνού, μέσα σε κάποιο δάσος.
Τότε, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω, -ίσως να είναι και η ταξιδεύτρα φύση μου-, κάτι με τραβούσε να ανέβω επάνω στον ορεινό όγκο της. Όχι δεν ήταν πως ήθελα να δω κάτι το ιδιαίτερο. Έτσι απλά, ένοιωθα μια ανεξήγητη έλξη, ένα ανεξήγητο πολύ όμορφο συναίσθημα να μου ζεσταίνει την καρδιά και να νοιώθω μια τρομερή ασφάλεια, ενώ, όπως είναι λογικό για εκείνην την ηλικία, θα έπρεπε να νοιώθω κάποιο φόβο!
Μετά από δυό χρόνια ο πατέρας, μας πήγε στην Πεντέλη και μας έκανε μια πολύ μεγάλη βόλτα στον ορεινό πλέον όγκο της, αυτό ήταν. Η Ιερότητα και το δέος του χώρου με εχμαλώτισαν για πάντα!
Τώρα όχι μόνο διαισθανόμουν την ενέργεια, αλλά με κατέκλυζε ολόκληρη και σε μέρη που δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο...Ακόμα εντόπισα κάτι που με συγκλόνισε, Φως παντού Φως, και τις μουντές ημέρες εκει πάνω υπάρχει πολύ ΦΩΣ!
Και η αύρα γύρω σου είναι, θεϊκή και φωτεινή!
Έτσι καλέ μου Πελασγέ μόνο στην σφαίρα του μεταφυσικού μπορώ να ερμηνεύσω την ευλογούσα ενέργεια που εκρέει απ'όλο το βουνό.
Σε χαιρετώ.
Χαίρε αδελφέ Ntavellis666
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Καλησπέρα σε όλη την παρέα της όμορφης Πεντέλης

Αγαπητή φίλη Zezmperg,

Σε ευχαριστώ για την κατάθεση της εμπειρίας σου και της άποψής σου για την φύση των φαινομένων της Πεντέλης…ποιος όμως σου λέει ότι δεν έθεσα το ερώτημα σε σένα ; το ερώτημα τέθηκε σε όλους τους συμμετέχοντες στο forum.
Ο λόγος που το απευθύνω είναι γιατί πιστεύω ότι θα είναι ενδιαφέρον για όλους
να μάθουμε τι πιστεύει ο καθένας πάνω σ’ αυτό, και επί τη εικαιρεία να προσθέσω
ότι όσοι ασχολούνται με ανεξήγητα φαινόμενα, δεν πρέπει να διστάζουν να
εκφέρουν γνώμη γι αυτά από το φόβο της γελοιοποίησης, πρώτα απ΄όλα διότι όλα όσα αναφέρονται εδώ, είναι τόσα πολλά και σε τόσο μεγάλη έκταση χρόνου, που θα καθιστούσαν απλά γελοίο αυτόν που θα έλεγε ότι δεν τρέχει τίποτα σ’ αυτό το βουνό και ότι όλα αυτά που έχουν εξιστορηθεί είναι τυχαία αποκυήματα φαντασίας.

Φιλικά

Πελασγός

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 12:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya

Αγαπητέ Πελασγέ,

Και μόνο ότι συμμετέχουμε στα forum αυτά σημαίνει ότι έχουμε άλλοι πολύ και άλλοι λίγο ξεφύγει από την πεπατημένη και αν μη τι άλλο δεν φοβόμαστε μην γελοιοποιηθούμε για τις απόψεις μας.

Προσωπικά την Πεντέλη την νιώθω σαν έναν τεράστιο μαγνήτη φορτισμένο με απόλυτα θετική ενέργεια. Εάν καταφέρεις να συντονιστείς θα σου μεταδώσει αλλά και θα πάρει από εσένα θετική ενέργεια. Εάν πάλι δεν καταφέρεις να συντονιστείς δεν θα πάρει αλλά ούτε και θα σου δώσει τίποτα. Με την θετική ενέργεια και την αγάπη του καθενός μας το βουνό «τρέφεται» σαν ζωντανός οργανισμός που είναι και μετά μας ανταποδίδει αυτή την ενέργεια.
Έχω ακούσει θεωρίες ότι στην Πεντέλη υπάρχουν μαγνητικά πεδία που προκαλούν τα παράξενα φαινόμενα. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δεν έχω προσωπική πείρα. Οι δικές μου εμπειρίες περιορίζονται στην ηρεμία, την γαλήνη, την ψυχική ανάταση, την αίσθηση ότι είμαι πραγματικά ζωντανή και ελπίζω με τον τρόπο μου να το ανταπέδωσα κι εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
narya...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 22:22:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Προσωπικά την Πεντέλη την νιώθω σαν έναν τεράστιο μαγνήτη φορτισμένο με απόλυτα θετική ενέργεια. Εάν καταφέρεις να συντονιστείς θα σου μεταδώσει αλλά και θα πάρει από εσένα θετική ενέργεια. Εάν πάλι δεν καταφέρεις να συντονιστείς δεν θα πάρει αλλά ούτε και θα σου δώσει τίποτα. Με την θετική ενέργεια και την αγάπη του καθενός μας το βουνό «τρέφεται» σαν ζωντανός οργανισμός που είναι και μετά μας ανταποδίδει αυτή την ενέργεια.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Καλησπέρα σας !

Αγαπητή μου Αδελφή Zezmperg, τελικώς ο σκοπός και των δύο μας είναι κοινός, μόνο που έχουμε διαφορετική αντίληψη ως πρός το αποτέλεσμα του.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος : Θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου αν με τα λόγια μου, κάνω έστω και ένα άνθρωπο να γύρει το βλέμμα του πρός την Πεντέλη και να αρχίσει να την αγαπά με το ίδιο πάθος. Το ίδιο συμβαίνει και με εσένα όπου θέλεις να γίνει το ίδιο με το ονειρικό και Ιερό Βουνό της Πάρνηθας. Συνεχίζω όμως να πιστεύω και συγχώρεσε την εμμονή μου σε αυτό το σημείο, οτι υπάρχουν πολλοί που τους αρέσει να είναι "άνθρωποι της άγνοιας, της πόλης, του άγχους και της αιθαλομίχλης" όπως πολύ χαρακτηριστικά ανέφερες. Και όσο κι΄αν προσπαθείς να τους προσεγγίσεις, έχουν αυτοί τον τρόπο να σε διώξουν. Και βέβαια υπάρχει και η χειρότερη μορφή αυτών, τα οποίοι βλέπουν τα Ιερά Βουνά μόνο ως "καβάτζες" για rave πάρτυ και άλλοι που τα χουν καταντήσει (ας μου επιτραπεί η ωμή έκφραση, αλλά είναι η αληθινή) γαμιώστρες.

Έγραψες :
"Εκείνοι καλέ μου αδελφέ που καταστρέφουν την φύση δεν είναι οι απλοί άνθρωποι, μα μεγάλα συμφέροντα και αισχρά, όπου πίσω τους κρύβονται υψηλοί θώκοι! Και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα διαβάσουν τους δικούς μας τόπους στο εσωτέρικα... Και εάν τύχει και ρίξουν το βρωμερό βλέμα τους προς τα εδώ, το πολύ-πολύ να δεχτούμε κατα την συνήθη τακτική τους, μερικά απειλητικά μηνύματα ακόμα! "

ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΜΠΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟΦΑΓΟ ΤΗ ΦΥΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΣΤΙΣ ΚΟΡΦΕΣ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ, ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΔΑΣΗ, ΤΙΣ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ. ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ; ; ;

Μερικά παραδείγματα τουλάχιστον όσον αφορά την Πεντέλη :

Κάποτε, θέλανε να κτίσουν εκεί το μεγαλύτερο νοσοκομείο των Βαλκανίων. Δεν έγινε.

Το παπαδαριό ήθελε να πάρει υπό την κατοχή της τεράστια δασική έκταση για να την κάνει νεκροταφείο. Δεν έγινε.

Πρόσφατα, στις υπώρειες της Πεντέλης, θέλανε να μετατρέψουν τη Ναυτική Βάση σε σταθμό της ΔΕΗ. Δεν έγινε.

Γιατί δεν έγιναν όλα αυτά Καλή μου ; Μα γιατί ο κόσμος ξεσηκώθηκε. Και στις τρείς περιπτώσεις έπεσε το "ξύλο της αρκούδας" μεταξύ των κατοίκων και των εμπνευστών αυτών των "έργων". Ο κόσμος είναι αυτός που έχει τη δύναμη να ανατρέψει τα πάντα. Αυτές όμως δεν είναι παρά ελάχιστες εξαιρέσεις του κανόνα που λέει οτι αυτό που χαρακτηρίζει τη σήμερον εποχή τους Έλληνες, είναι μια παγερή αδιαφορία για οτιδήποτε σχετίζεται με την καταπληγωμένη Φύση. Δεν φταίνε καλή μου Αδελφή ούτε το Κράτος, ούτε οι εμπρηστές ούτε οι καταπατητές. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και την κάνουν καλά. Ο κλασσικός Ελληνάρας πέρα απο μπουζούκι, σουβλάκι και ποδόσφαιρο δεν ξέρει τίποτ' άλλο. Σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί ο πολυάσχολος σημερινός Έλληνας για το αν η Πάρνηθα ξεπουλιέται, για το αν η Πεντέλη καίγεται κάθε χρόνο και πάει λέγοντας.

ΑΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ! ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ; ; ;
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΑΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΣΗ ΜΑΣ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ. ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΜΕ. ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ. ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ. ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΩ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΜΑ. Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ'ΝΑΙ ΠΟΤΕ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ.

Ώρες ώρες, νιώθω σαν αποτυχημένος γιατρός που αντί να θεραπεύσω μια βαθιά πληγή, απλά την τυλίγω με γάζες για να μην φαίνεται και έτσι να ξεγελάω τον εαυτό μου οτι την θεράπευσα...

Πολύ Αγαπητή μου Narya, συγχώρα μου το θάρρος να σε αποκαλέσω έτσι, αλλά με αυτά που μου'γραψες για ΕΣΕΝΑ, ένιωσα αφάνταστα όμορφα έτσι όπως ένιωσα και στο παρελθόν με την Αδελφή μου Zezmperg.
Θέλω να πώ πως να, δεν αντέχω την συγκίνηση όταν βλέπω ανθρώπους να νιώθουν αυτή την ΙΔΙΑ "ανεξήγητη" έλξη και ΑΓΑΠΗ πρός αυτό το Βουνό. Τα λόγια σου με φόρτισαν τόσο πολύ με θετική Δύναμη, που μου έφτιαξες τη διάθεση για πολύ καιρό και σε ευχαριστώ όσο πιο θερμά γίνεται για αυτό. Ένιωθα να χάνω το έδαφος απο τα πόδια μου όταν διάβασα αυτά :

"Η συγκίνηση μου ήταν ακόμα μεγαλύτερη γιατί έχω μεγαλώσει αντικρίζοντας καθημερινά την Πεντέλη. Είναι αστείο αυτό που θα πω αλλά όλα εκείνα τα χρόνια το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις ξυπνούσα και το τελευταίο πριν κοιμηθώ ήταν να πάω στην μπαλκονόπορτα μου και να απευθύνω έναν σιωπηλό χαιρετισμό στην Πεντέλη. Δεν θα ξεχάσω επίσης τους υπέροχους περιπάτους με τον πατέρα μου κάθε Σαββατοκύριακο στο βουνό. Οι περίπατοι μας είχαν και επιμορφωτικό χαρακτήρα διανθισμένοι με διηγήσεις από τον Παυσανία για το Βριλησόν όρος και ιστορίες για το μοναστήρι και τη Δούκισσα. Στην σπηλιά δεν έχω πάει ποτέ, στενοχωριέμαι γιατί θα ήθελα να έχω πάει προτού μάθω οτιδήποτε γύρω από τις ιστορίες και τα περίεργα. Όπως και να έχει είμαι χαρούμενη που μεγάλωσα «υπό την σκιά» της Πεντέλης. "

Όσο για τη θάλασσα που λές, είναι ένα στοιχείο που δεν μπορώ να πώ οτι έχω καλές σχέσεις γιατί όταν ήμουν πολύ μικρός πήγα στον πάτο και απο τότε δεν ξαναμπήκα ποτέ. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αδιαφορώ για αυτήν και οτι δεν νοιάζομαι. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι και'γώ, γιατί κάθε κομμάτι της Φύσης που βεβηλώνεται είναι ένα ακόμα βήμα πρός τον αφανισμό αυτής της υπέροχης Δημιουργίας.

Η θέα της θάλασσας όμως απο ψηλά, είναι κάτι που δεν γίνεται να περιγραφεί με λόγια. Πόσες φορές έχω αντικρύσει με ανείπωτο δέος την κόκκινη ανατολή πάνω απο τον Ευβοϊκό κόλπο και το ηλιοβασίλεμα να στολίζει το Σαρωνικό. Και όλα αυτά καθισμένος στις πιο απόμακρες βουνοκορφές του Πεντελικού. Η αίσθηση ονειρώδης, ανωτέρα πάσης περιγραφής. Χαίρομαι που και η χιλιοταλαιπωρημένη μας θάλασσα έχει και αυτοί τους προστάτες της. Δεν φαντάζεσαι πόσο χάρηκα με το μύνημα σου αυτό. Ένιωσα μια ανακούφιση οτι υπάρχουν κι'άλλοι τελικά. Μα που ήσασταν τόσα χρόνια ρε παιδιά ;
Καλή Δύναμη σου εύχομαι και κουράγιο στην προσπάθεια σου αυτή όπως κάθε όνειρο σου για τον Τόπο αυτό και γενικά στη ζωή σου, να γίνει σύντομα πραγματικότητα.

"Φτάσαμε αισίως τις 31 σελίδες!
Προσοχή γιατί στο 32 καιγόμαστε!" (AVALLON)

Ώχ,ώχ, μην μου λές τέτοια τώρα. Όχι πάλι τα ίδια.

Aγαπητή μου Φίλη Avallon, λέω να δεντροφυτέψουμε την επόμενη ή τη μεθεπόμενη Κυριακή. Το καθυστερώ καθαρά για οικονομικούς λόγους. Μάλιστα, έχω να προτείνω και τούτο : Θα'χεις δεί όλα αυτά τα δύστηχα ζωάκια που πεθαίνουν κάθε μέρα μέσα σε άθλια κλουβιά στους δρόμους της Ομόνοιας και του Μοναστηρακίου. Γιατί να μην τους δώσουμε την ευκαιρία να γνωρίσουν τον τόπο όπου ανήκουν;
Όσο για το βιβλίο που μου πρότεινες, το βρήκα και θα το αγοράσω τη Δευτέρα.
Θέλω επίσης να στείλω ένα ένθερμο χαιρετισμό στους παλιούς Φίλους του τόπικ, ελπίζω να τα ξαναπούμε...

ΠΕΛΑΣΓΕ !
Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση σου και με χαροποίησε ιδιαίτερα το οτι δεν με παρεξήγησες. Χαίρομαι πολύ και το εκτιμώ αφάνταστα που γράφεις εδώ. Να'σαι πάντα καλά. Τα λόγια σου, είναι πηγή Δύναμης, όπως και τα λόγια του καθένα που είναι σαν τα δικά σου. Σας ευχαριστώ που μου τα προσφέρετε και που με συντροφεύουν πάντα στις περιπλανήσεις μου.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:43:43  Εμφάνιση Προφίλ
Eννοείς να απελευθερώσουμε ζωάκια?
Νομίζω ότι έτσι που έγινε το βουνό δε θα είναι καλή η τύχη τους...
Μετά από μερικά χρόνια όμως θα ήταν μια καλή ιδέα


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ioulios3
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 17:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioulios3
Γεια σας παιδια.Λεγομαι Ιουλιος και πηγαινω πολυ συχνα στην Πεντελη,κυριως βραδυ.Οταν πηγαινουμε στους Αγ.Ασωματους αφηνουμε το αμαξι κατω στο δρομο που παει για Ν.Μακρη και ανεβαινουμε με τα ποδια μεχρι πανω απο τον χωματοδρομο.Ειχα μιλησει με καποιον ορειβατη εκει πανω και μου ειχε πει οτι υπαρχει ενα μονοπατι που σε παει στους Αγ.Ασωματους πολυ πιο γρηγορα.Εχω ψαξει για αυτο το μονοπατι αλλα δεν το εχω βρει ακομα.Εσυ Νταβελη ξερεις μηπως που ειναι?Επισης οτι υπαρχει μια σπιλια οχι πολυ μεγαλη η οποια ειναι ευθεια απο την μπλε ταμπελα ππου γραφει Αγ.Ασωματοι στους Αγ.Ασωματους.Μου ειχε πει οτι ειναι στην πλαγια απεναντι απο την ταμπελα στα 20 μετρα,εχει πολυ μικρο ανοιγμα στην εισοδο αλλα μεσα ανοιγει και χωραει ανετα 10 ατομα.μου ειπε οτι κρυμενη και θελει ψαξιμο να την βρεις.Εχω ψαξει και για αυτο και δεν το εχω βρει.Εχω ανεβει πανω απο 50 φορες αλλα τιποτα δεν μου εχει συμβει εκει πανω.Εχω ομως μια αισθηση οτι κατι με παρακολουθει.Εχω παει και στην σπηλεια Νταβελη πολλες φορες αλλα με αυτοκινητο ομως.Μια φορα μας ειχε πιασει και ομιχλη και ηταν υπεροχα.Μια εκκλησια που ειναι πανω απο την σπιλεια την ξερεις?Και αν ναι πως θα την βρω?Θελω να μου πεις αν εχεις την καλοσυνη και την υπομονη που θα βρω αυτα τα συμμετρικα σχηματα που ειναι ζωγραφισμενα σε βραχους.Μπορεις να φτιαξεις εναν χαρτη της Πεντελης που να συμπεριλαμβανει τις σπιλειες,χωματοδρομους,σημεια αξιας προσοχης κτλ.Ευχαριστω προκαταβολικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 00:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Αγαπητέ φίλε Πελασγέ (Πραέλληνα), γειάσου .Φίλοι του topic σας χαιρετώ.
Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να εκφέρω και την δική μου ταπεινή γνώμη σε σχέση με την ερώτηση του φίλου μας Πελασγού.
Έχω κάνει κάποιες έρευνες δικές μου που με έβγαλαν σε κέποια συμπεράσματα.
Έχω από την μιά μεριά τους αρχαίους (Έλληνες κυρίως) που σε πόλλές περιπτώσεις μας έχου δείξει ότι ήξεραν ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ να κτίσουν τους ναούς τους. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω με ποιόν τρόπο.

Αυτό που γνωρίζω με αποδείξεις είναι ότι οι περισότεροι (αν όχι όλοι) οι ναοί έχουκτιστεί επάνω από ενεργειακά σημεία. Σ όλη την γη υπάρχουν σημεία και κανάλια τα οποία εξωτερικεύουν γήινη και πιστεύω ζωντανή ενέργεια. Σ αυτά λοιπόν τα σημεία πολλοί πολιτισμοί έκτιζαν τους ναούς τους. Ένα μόνο παράδειγμα γιά του ξένους πολιτισμους είναι τα Μεγαλιθικά μνημεία (Stonehenge) και πάρα πολλά άλλα.Εκει λοιπόν έκτιζαν τους ναούς τους γιατί γνώριζαν ότι χρησιμοποιόντας αυτήν την
ενέργεια (ήξεραν τους τρόπους ,εγώ όχι) είχαν τα αποτελέσματα που ήθελαν γιά οποιονδήποτε σκοπό (με τους ανάλογους τρόπους γιά κάθε σκοπό)
Ένα παράδειγμα γιά τους ελληνικούς ναούς (ίσως το πιό ενδεδειγμένο ως παράδειγμα) είναι και οι Δελφοί που ήταν το πιό δυνατό ενεργειακό σημείο (Πύθων,Δράκος,ανάσα δράκου,κ.λ.π.) με τα τόσα γνωστά αποτελάσματα της αποτελεσματικότητας του μαντείου τους (Δελφών).
Όπως προείπα υπάρχουν σημεία ΚΑΙ κανάλια γήινης ενέργειας.
Ένα τέτοιο κανάλι δισχίζει και την Πεντέλη. Η ενέργεια του καναλιού αυτού αγγαλιάζει σχεδόν όλη την Πεντέλη (σε μικρότερη αυξομειούμενη ποσότητα). Τα μεγάλα ποσά αυτής της ενέργειας όμως περιορίζονται σ αυτό το κανάλι, στο οποίο όμως και πάλι η ποσότητα της ενέργειας αυτής κυμαίνεται σε κάθε σημείο του καναλιού.
Το κανάλι αυτό ξεκινάει αρκετά πριν τον ναό του Διονύσου στην Ραπεντώσα (δυνατό ενεργειακό σημείο) ,και διασχίζοντας την Πεντέλη περίπου σε ευθεία γραμμή, περνά μεταξύ και άλλων ενεργειακών σημείων από το σπήλαιο του Νταβέλη, περνά το Πικέρμι (σπίτι με τα Φαντάσματα) και καταλήγει στό ναό της Αρτέμιδας στην Βραβρώνα (άλλο ενεργειακό σημείο).
Μέχρι τώρα απ ότι ξέρω ΔΕΝ έχουν εφευρεθεί μηχανήματα μέτρησης αυτής της ενέργειας.Δεν έχει ξεκαθαριστεί το είδος αυτής της ενέργειας.Δεν ειναι από τις γνωστές και τυποποιημένες(μαγνητική, ηλεκτρική, ηλεκτρομαγνητική, παλμική,κ.α)
Πιστεύω ότι το είδος αυτής της ενέργειας πρέπει να σχετίζεται με τον εσωτερικό κόσμο και ότι την αντιλαμβάνονται μόνο προικισμένοι εσωτερικά άνθρωποι, και αυτοί να έχουν κάποιο είδος επαφής με αυτήν.
Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι μπορεί ψάχνοντας να βρουν τρόπους ελέγχου και χρησιμοποίησης αυτής της ενέργειας. Τα αποτελέσματα που έχουμε μέχρι τωρα μας δείχνουν ότι τέτοιους ανθρώπους είχε αρκετούς η αρχαιότητα. Και πιστεύω ότι κυρίως σ αυτούς οφείλουμε τα πιό πολλά που γνωρίζουμε σήμερα.
Νομίζω ότι η ενέργεια αυτή αντιμετωπίζεται και βοηθά εσωτερικά τον άνθρωπο. Η ενέργεια αυτή ΔΕΝ ειναι σταθερή.Το πιό πιθανό να εξαρτάται από παράγοντες όπως το κλίμα, οι καιρικές συνθήκες, οι ώρες, οι ημέρες, οι εποχές,και τόσους άλλους που δεν μπορώ να φανταστώ.
Ξέρω ότι ηενέργεια αυτή είναι ΘΕΤΙΚΗ. Γνωρίζω όμως ότι ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΫΣ.Αυτό όμως οφείλεται στο είδος των ανθρώπων που την χρησιμοποίησαν γιά κάποιους σκοτεινούς σκοπούς.Το ωραίο όμως σ αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι, ναι μεν ο σκοπός τους μπορεί να επιτεύχθηκε, όμως στο τέλος βγήκε σε βάρος τους. Αυτά παθαίνουν όσοι χρησιμοποιούν καλές δυνάμεις γιά κακούς σκοπούς.Στο τέλος ΠΑΝΤΑ την παθαίνουν.

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος μέσα στο topic (ας μεσυγχωρήσει που δεν θυμάμαι ποιός επειδη δεν ξαναδιάβασα το topic και είμαι τώρα εκτός σύνδεσης),πρότεινε να μην ασχοληθούμε με τα παράξενα που συμβαίνουν στην Πεντέλη και το ενεργειακό της μέρος. Σ αυτό θα διαφωνήσω επειδή ηενέργεια αυτή ειναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμενη με το ιερό αυτό βουνό.Αυτή είναι που δίνει ζωή, ομορφαίνει,φροντίζει(όχι μόνο το βουνό αλλά και τους ανθρώπους της επικράτειάς της),και διαμορφώνει την Πεντέλη. ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΔΥΟ.

Αγαπητοί φίλοι, φίλε Πελασγέ δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να σας βοήθησε αυτή η ταπεινή μου γνώση.
Σας χαιρετώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 00:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Αγαπητέ φίλε Πελασγέ (Πραέλληνα), γειάσου .Φίλοι του topic σας χαιρετώ.
Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να εκφέρω και την δική μου ταπεινή γνώμη σε σχέση με την ερώτηση του φίλου μας Πελασγού.
Έχω κάνει κάποιες έρευνες δικές μου που με έβγαλαν σε κέποια συμπεράσματα.
Έχω από την μιά μεριά τους αρχαίους (Έλληνες κυρίως) που σε πόλλές περιπτώσεις μας έχου δείξει ότι ήξεραν ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ να κτίσουν τους ναούς τους. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω με ποιόν τρόπο.

Αυτό που γνωρίζω με αποδείξεις είναι ότι οι περισότεροι (αν όχι όλοι) οι ναοί έχουκτιστεί επάνω από ενεργειακά σημεία. Σ όλη την γη υπάρχουν σημεία και κανάλια τα οποία εξωτερικεύουν γήινη και πιστεύω ζωντανή ενέργεια. Σ αυτά λοιπόν τα σημεία πολλοί πολιτισμοί έκτιζαν τους ναούς τους. Ένα μόνο παράδειγμα γιά του ξένους πολιτισμους είναι τα Μεγαλιθικά μνημεία (Stonehenge) και πάρα πολλά άλλα.Εκει λοιπόν έκτιζαν τους ναούς τους γιατί γνώριζαν ότι χρησιμοποιόντας αυτήν την
ενέργεια (ήξεραν τους τρόπους ,εγώ όχι) είχαν τα αποτελέσματα που ήθελαν γιά οποιονδήποτε σκοπό (με τους ανάλογους τρόπους γιά κάθε σκοπό)
Ένα παράδειγμα γιά τους ελληνικούς ναούς (ίσως το πιό ενδεδειγμένο ως παράδειγμα) είναι και οι Δελφοί που ήταν το πιό δυνατό ενεργειακό σημείο (Πύθων,Δράκος,ανάσα δράκου,κ.λ.π.) με τα τόσα γνωστά αποτελάσματα της αποτελεσματικότητας του μαντείου τους (Δελφών).
Όπως προείπα υπάρχουν σημεία ΚΑΙ κανάλια γήινης ενέργειας.
Ένα τέτοιο κανάλι δισχίζει και την Πεντέλη. Η ενέργεια του καναλιού αυτού αγγαλιάζει σχεδόν όλη την Πεντέλη (σε μικρότερη αυξομειούμενη ποσότητα). Τα μεγάλα ποσά αυτής της ενέργειας όμως περιορίζονται σ αυτό το κανάλι, στο οποίο όμως και πάλι η ποσότητα της ενέργειας αυτής κυμαίνεται σε κάθε σημείο του καναλιού.
Το κανάλι αυτό ξεκινάει αρκετά πριν τον ναό του Διονύσου στην Ραπεντώσα (δυνατό ενεργειακό σημείο) ,και διασχίζοντας την Πεντέλη περίπου σε ευθεία γραμμή, περνά μεταξύ και άλλων ενεργειακών σημείων από το σπήλαιο του Νταβέλη, περνά το Πικέρμι (σπίτι με τα Φαντάσματα) και καταλήγει στό ναό της Αρτέμιδας στην Βραβρώνα (άλλο ενεργειακό σημείο).
Μέχρι τώρα απ ότι ξέρω ΔΕΝ έχουν εφευρεθεί μηχανήματα μέτρησης αυτής της ενέργειας.Δεν έχει ξεκαθαριστεί το είδος αυτής της ενέργειας.Δεν ειναι από τις γνωστές και τυποποιημένες(μαγνητική, ηλεκτρική, ηλεκτρομαγνητική, παλμική,κ.α)
Πιστεύω ότι το είδος αυτής της ενέργειας πρέπει να σχετίζεται με τον εσωτερικό κόσμο και ότι την αντιλαμβάνονται μόνο προικισμένοι εσωτερικά άνθρωποι, και αυτοί να έχουν κάποιο είδος επαφής με αυτήν.
Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι μπορεί ψάχνοντας να βρουν τρόπους ελέγχου και χρησιμοποίησης αυτής της ενέργειας. Τα αποτελέσματα που έχουμε μέχρι τωρα μας δείχνουν ότι τέτοιους ανθρώπους είχε αρκετούς η αρχαιότητα. Και πιστεύω ότι κυρίως σ αυτούς οφείλουμε τα πιό πολλά που γνωρίζουμε σήμερα.
Νομίζω ότι η ενέργεια αυτή αντιμετωπίζεται και βοηθά εσωτερικά τον άνθρωπο. Η ενέργεια αυτή ΔΕΝ ειναι σταθερή.Το πιό πιθανό να εξαρτάται από παράγοντες όπως το κλίμα, οι καιρικές συνθήκες, οι ώρες, οι ημέρες, οι εποχές,και τόσους άλλους που δεν μπορώ να φανταστώ.
Ξέρω ότι ηενέργεια αυτή είναι ΘΕΤΙΚΗ. Γνωρίζω όμως ότι ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΫΣ.Αυτό όμως οφείλεται στο είδος των ανθρώπων που την χρησιμοποίησαν γιά κάποιους σκοτεινούς σκοπούς.Το ωραίο όμως σ αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι, ναι μεν ο σκοπός τους μπορεί να επιτεύχθηκε, όμως στο τέλος βγήκε σε βάρος τους. Αυτά παθαίνουν όσοι χρησιμοποιούν καλές δυνάμεις γιά κακούς σκοπούς.Στο τέλος ΠΑΝΤΑ την παθαίνουν.

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος μέσα στο topic (ας μεσυγχωρήσει που δεν θυμάμαι ποιός επειδη δεν ξαναδιάβασα το topic και είμαι τώρα εκτός σύνδεσης),πρότεινε να μην ασχοληθούμε με τα παράξενα που συμβαίνουν στην Πεντέλη και το ενεργειακό της μέρος. Σ αυτό θα διαφωνήσω επειδή ηενέργεια αυτή ειναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμενη με το ιερό αυτό βουνό.Αυτή είναι που δίνει ζωή, ομορφαίνει,φροντίζει(όχι μόνο το βουνό αλλά και τους ανθρώπους της επικράτειάς της),και διαμορφώνει την Πεντέλη. ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΔΥΟ.

Αγαπητοί φίλοι, φίλε Πελασγέ δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να σας βοήθησε αυτή η ταπεινή μου γνώση.
Σας χαιρετώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioulios3
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 04:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioulios3
Καλα τι γινετε ρε παιδια?Το εχετε παρατησει τελειως το θεμα η βρηκατε ολες τις απαντησεις που θελατε?Κριμα γιατι εμενα μου φαινεται οτι εχουμε πολλα να ερευνησουμε μπροστα μας.Εσυ Νταβελι666 που εισαι γιατι εχεις χαθει και συ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 08:51:37  Εμφάνιση Προφίλ

Kαλά Ιούλιε θέλεις και τα λες?
Που το είδες ότι το παρατήσαμε το θέμα?
Παρατημένο είναι ένα θέμα όταν έχουν να γράψουν σε αυτό μέρες... και πάλι "παίζεται" αν ο όρος αυτός είναι ο σωστός.
Συγνώμη αλλά οι περισσότεροι που γράφουμε σε αυτό το τόπικ έχουμε και άλλες υποχρεώσεις...ξέρεις τώρα...φοιτητές...επαγγελματίες...παιδιά να μεγαλώσουμε... για να μην πω και τις υποχρεώσεις απέναντι σε άλλα τόπικ που παρακολουθούμε...δεν είμαστε άνεργοι αργόσχολοι που τους ταϊζει η μαμά και ο μπαμπάς...
Και μετά το "άδειασμα" που σου έκανα...οφείλω να σε καλοσωρίσω στην παρέα μας και να σου δώσω μια συμβουλή: Διάβασε όλο το τόπικ από την αρχή!...και εδώ είμαστε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ioulios3
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 14:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioulios3
Λοιπον Αβαλλον εγω δεν ειμαι ουτε αργοσχολος ουτε ανεργος ουτε με ταιζει ο μπαμπας η η μαμα.Την ωρα που εγραφα το μυνημα μολις ειχα γυρισει απο την δουλεια.Ξερεις ειμαι μαγειρας και ειχα μια πολυ δυσκολη βαρδια.Η πεντελη με ενδιαφερει τοσο πολυ που οπως και να ειμαι αψηφω τα παντα για αυτη,οχι σαν μερικους...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Αγαπητέ μου Νταβέλη,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, από ανθρώπους σαν εσένα και την zezmperg αποκτούν άλλη σημασία.
Δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα ότι δεν κάνεις αρκετά για το βουνό.
Εάν πολλοί προσφέρουν από λίγο, το λίγο γίνεται πολύ. Έχεις συνεισφέρει τα μέγιστα τουλάχιστον όσον αφορά την ευαισθητοποίηση και την κινητοποίηση άλλων ατόμων.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να γράψω περισσότερα στην παρούσα φάση, είμαι με 39 πυρετό.

Να είστε όλοι καλά φίλοι της Πεντέλης!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Nα καλωσορίσω τον ανύσηχο Φίλο μας Ιούλιο !
Ιούλιε, μου ζητάς πράγματα για τα οποία ήδη εξέφρασα την άποψη μου. Αν κάνεις τον κόπο να κοιτάξεις λίγα μυνήματα πιο πρίν, θα δείς ένα διάλογο που έχω κάνει με την πολύ Αγαπητή μας Zezmperg. Εκεί θα λάβεις την απάντηση. Με συγχωρείς, αλλά με αυτά που μου ζητάς, είναι σα να μου ζητάς να εγκληματίσω είς βάρος του Βουνού.
Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ή Πεντέλη όπως λές, τότε ΨΑΞΕ Φίλε μου. Η Μαγεία δεν βρίσκεται μόνο στην ανακάλυψη κάποιου πράγματος, αλλά και στο ψάξιμο του. Μην περιμένεις σερβιρισμένες απαντήσεις. Δεν θα σου προσφέρουν καμία ηθική ικανοποίηση. Να ξέρεις οτι ο κόπος πάντα ανταμοίβεται και είμαι σίγουρος πως αν ψάξεις με αληθινή αγάπη και σεβασμό για τον Τόπο αυτά που αναζητάς, κάποια στιγμή θα τα βρείς. Μπορεί να σου πάρει μέρες, μήνες ή και χρόνια, αλλά τι σημασία έχει ο χρόνος ;
Βλέπω όμως οτι σου αρέσει η Πεντέλη τις νύχτες ε ; ; ; Και γώ προτιμώ να κάνω τις περιπλανήσεις μου όταν είναι νύχτα επειδή δεν υπάρχει ψυχή πουθενά τέτοιες ώρες αλλά κυρίως γιατί είναι η ιδανικότερη στιγμή και αναμφισβήτητα η πιο μαγική, γιατί η Πεντέλη τη νύχτα μεταμορφώνεται κυριολεκτικά σε ένα εξωπραγματικό τοπίο.
Καλές εξερευνήσεις σου εύχομαι.

Φίλε με την ευγενική φυσιογνωμία Glinaaea, η άποψη σου περιέχει όντως ένα τεράστιο ποσοστό αλήθειας. Τα Μυστικά του Πεντελικού Βουνού ή κάποιο μέρος αυτών είναι κρυμμένα στους Αρχαίους Ναούς των Προγόνων μας. Το ζήτημα όμως είναι λαβυρινθώδες και έχει απίστευτες προεκτάσεις που βάζουν σε τεράστια δοκιμασία την σκέψη.
Τα λόγια σου με βρίσκουν σύμφωνο στο έπακρο, όμως δεν αντέχω να μην σχολιάσω αυτό : "Πιστεύω ότι το είδος αυτής της ενέργειας πρέπει να σχετίζεται με τον εσωτερικό κόσμο και ότι την αντιλαμβάνονται μόνο προικισμένοι εσωτερικά άνθρωποι, και αυτοί να έχουν κάποιο είδος επαφής με αυτήν. "
ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ! ! ! ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ! ! ! ΕΥΓΕ ! ! ! Κι'άσε τους σπηλαιονταβελόπληκτους να μιλάνε για...μαγνητικά πεδία.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Narya-κι μας, πολλά φιλιά και περαστικά !!!

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:02:47  Εμφάνιση Προφίλ
Περαστικά σου narya!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 00:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar
Φίλοι του Ιερού Πεντελικού Όρους καλησπέρα σας

Μια απλή σκέψη, αυθόρμητη, παρορμητική θα έλεγα, επιθυμώ να παραθέσω σαν ερέθισμα από την ερώτηση του Πελασγού.
Δεν μπορώ να δώσω ΑΠΑΝΤΗΣΗ….
ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΩ ;…που θα αποτολμήσω να περικλείσω σε μερικές γραμμές γραφής, μιαν ερμηνεία εκδηλώσεων των ΥΠΕΡΤΑΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ…
Θεωρώντας ότι η ΠΕΝΤΕΛΗ είναι μία ΖΩΣΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ και όχι ένας υπερυψωμένος σωρός ανόργανων υλικών, πιστεύω ότι είναι εντεταγμένη σε ένα σύστημα που αποσκοπεί στην ΤΕΛΕΙΩΣΗ του όντος της Δημιουργίας που αποκαλείται ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Ευρισκόμενη στην υπηρεσία ΑΙΩΝΙΑ ΑΓΡΥΠΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ στέλνει τα μηνύματά της σαν πομπός και περιμένει αυτούς που θα τα συλλάβουν.
Εμβαπτισμένη στον ιερό ρου της αιωνιότητας, μπορεί να περιμένει με τεράστια υπομονή, εκτεινόμενη σε μήκη χρόνου απείρως μεγαλύτερα από τα πενιχρά μεγέθη της μικρής μας ζωής, εκείνους που πλησιάζοντάς τη με ΕΥΛΑΒΕΙΑ, θα αισθανθούν ότι πέρα από τα τείχη των πέντε αισθήσεων, υφίστανται ΠΕΔΙΑ ΜΙΑΣ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗΣ, ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ…
Αυτή η αίσθηση, με όποια μορφή υπερβατικού γεγονότος κι αν γίνει αντιληπτή, είναι ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΟΥΣ ΖΩΟΔΟΤΕΣ.
Ειλικρινά, δεν τολμώ να προχωρήσω περισσότερο.
Έχω την αίσθηση ότι ακόμη και μια λέξη επιπλέον, θα αποτελεί απόπειρα ΥΒΡΕΩΣ.

Εύχομαι κάθε ανατολή του ΗΛΙΟΥ…ΟΡΑΤΟΥ και ΝΟΗΤΟΥ
Να μας καθιστά ικανούς ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ τη ΤΥΧΗ
ΤΟΥ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΠΛΗΣΙΟΝ
ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΙΒΩΤΟΥ ΘΕΪΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ που ονομάζουμε
ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ ΟΡΟΣ…
Πολλώ δε μάλλον που…ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΒΗΜΑΤΙΖΟΥΜΕ
ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΕΠΤΟ ΤΗΣ ΣΩΜΑ…

Καλή σας Νύχτα…

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:09:33  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ σωστά και πολύ όμορφα ΟΛΑ όσα μας είπες φίλε Rostar


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 13:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Γειά σας και πάλι φίλοι μου!

Νταβέλη, Avallon σας ευχαριστώ, αισθάνομαι κάπως καλύτερα. Κόντεψα να σκάσω από το κακό μου, με αυτόν τον υπέροχο καιρό, σερνόμουνα μεταξύ κρεβατιού και καναπέ…

Φίλε glinaaea καλώς ήλθες.

«Έχω από την μιά μεριά τους αρχαίους (Έλληνες κυρίως) που σε πόλλές περιπτώσεις μας έχου δείξει ότι ήξεραν ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ να κτίσουν τους ναούς τους. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω με ποιόν τρόπο.
Αυτό που γνωρίζω με αποδείξεις είναι ότι οι περισότεροι (αν όχι όλοι) οι ναοί έχουκτιστεί επάνω από ενεργειακά σημεία. Σ όλη την γη υπάρχουν σημεία και κανάλια τα οποία εξωτερικεύουν γήινη και πιστεύω ζωντανή ενέργεια. Σ αυτά λοιπόν τα σημεία πολλοί πολιτισμοί έκτιζαν τους ναούς τους. Ένα μόνο παράδειγμα γιά του ξένους πολιτισμους είναι τα Μεγαλιθικά μνημεία (Stonehenge) και πάρα πολλά άλλα.Εκει λοιπόν έκτιζαν τους ναούς τους γιατί γνώριζαν ότι χρησιμοποιόντας αυτήν την
ενέργεια (ήξεραν τους τρόπους ,εγώ όχι) είχαν τα αποτελέσματα που ήθελαν γιά οποιονδήποτε σκοπό (με τους ανάλογους τρόπους γιά κάθε σκοπό)
Ένα παράδειγμα γιά τους ελληνικούς ναούς (ίσως το πιό ενδεδειγμένο ως παράδειγμα) είναι και οι Δελφοί που ήταν το πιό δυνατό ενεργειακό σημείο (Πύθων,Δράκος,ανάσα δράκου,κ.λ.π.) με τα τόσα γνωστά αποτελάσματα της αποτελεσματικότητας του μαντείου τους (Δελφών).
Πιστεύω ότι το είδος αυτής της ενέργειας πρέπει να σχετίζεται με τον εσωτερικό κόσμο και ότι την αντιλαμβάνονται μόνο προικισμένοι εσωτερικά άνθρωποι, και αυτοί να έχουν κάποιο είδος επαφής με αυτήν.»

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Πιστεύω ακράδαντα ότι όλοι οι αρχαίοι ναοί και τα ιερά ήταν κτισμένα σε πολύ ειδικά σημεία. Δεν είναι τυχαίο ότι στο 99% των περιπτώσεων τις ίδιες θέσεις χρησιμοποίησε το χριστιανικό ιερατείο για να κτίσει εκκλησίες καταστρέφοντας και χρησιμοποιώντας τα υλικά από τους ναούς αυτούς. Και όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο, στην Μ. Ασία, στην Ιταλία, στην Αγγλία (Avallon) και σε πολλά άλλα μέρη.

«Αυτή είναι που δίνει ζωή, ομορφαίνει,φροντίζει(όχι μόνο το βουνό αλλά και τους ανθρώπους της επικράτειάς της),και διαμορφώνει την Πεντέλη. ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΔΥΟ.»

Συμφωνώ, όμως εκτός από την γήινη δύναμη, πιστεύω ότι χρειάζεται και κάτι πολύ πιο απλό και εύκολο. Η απλή, αγνή και πραγματική αγάπη των ανθρώπων. Δεν πρέπει να υποτιμάμε τη δύναμη της. Δες το πιο ταπεινό γλαστράκι που μπορεί να έχεις σπίτι σου, αν του μιλήσεις και του δείξεις αγάπη θα εντυπωσιαστείς με την ανάπτυξη του. Τα φυτά και πόσο μάλλον αυτά που είναι στο φυσικό τους περιβάλλον (και άρα είναι πιο δυνατά και με περισσότερες δυνατότητες) θεριεύουν μόλις τα περιβάλλεις με αγάπη. Πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε με απόλυτη συνείδηση ότι είναι ζωντανοί οργανισμοί, όπως θα κάναμε για ένα ζωάκι και γιατί όχι όπως ακριβώς θα κάναμε και για έναν άνθρωπο. Οι γιαγιάδες μας που μιλάνε στα φυτά τους και στα ζωάκια δεν είναι τρελές, έχουν πιάσει το νόημα γιατί προέρχονται από μία γενιά που ήταν ακόμα κοντά στη φύση. Μπες στο δάσος και φώναξε του «σ’ αγαπώ», αγκάλιασε ένα δέντρο και πες τους ότι είναι όμορφο. Πίστεψε με, πιάνει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 17:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ.
ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΠΕΝΤΕΛΗ. ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ 1640 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΒΛΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΗ (ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ).
<<ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΑΜΑΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΠΗΛΑΙΑ,ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ, ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΖΙΠΟΥΝΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΠΑΠΑΔΩΝ
ΠΟΥ ΞΕΡΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΣ ΧΟΝΤΡΑ ΚΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΟΥΣ. ΣΚΥΦΤΟΙ, ΤΡΥΠΟΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΟΕΣ, ΠΡΟΧΟΡΗΣΑΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΑΚΑΒΡΙΑ ΚΑΤΑΒΑΣΗ
ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΣΠΗΛΙΑ, ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΘΑΦΤΟΥΝ ΤΑ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΙΜΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΜΥΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΑΘΕΝΑΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΗ ΤΟΥΣ,ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΜΙΛΙΑ. ΕΚΕΙ ΜΑΘΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ,
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΛΑΒΙΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΩΓΜΕΣ - ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΟΙ ΦΕΓΓΙΤΕΣ-ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΩΤΙΖΕΙ.
ΣΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦO ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΠΟΥ ΟΜΟΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΟΒΕΛΙΣΚΟ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΑΤ ΜΕΙΝΤΑΝ, ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΜΠΟΛ.
ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ, ΤΟΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ -ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ-ΟΙ ΕΝΤΥΠΟΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ. ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙΣ
ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΚΑΤΟ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΑΔΙΡ ΤΗΣ ΣΥΡΑΓΓΑΣ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΚΟΚΑΛΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΜΑΣ, ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ
(ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΩΡΗ ΚΟΠΙΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΣΗ),ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΜΕ ΕΥΘΕΙΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΓΙΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΥΝΑΝΤΟΝΤΑΣ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΜΠΕΛΙΑ, ΜΠΑΧΤΣΕΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΥΤΟΥΣ ΛΟΦΟΥΣ.
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΙΣΣΙ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΞΑΠΟΣΤΑΣΑΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΓΡΟΙΚΙΕΣ, .....>>


ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ, ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 22:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Αγαπητοί μου φίλοι, φίλοι της ιερής προστάτιδάς μας της Πεντέλης γειά σας.
Φίλε Νταβέλη σε σένα θα ήθελα να διευκρινήσω κάτι. Μπορεί να υπάρχουν και ηλεκτρομαγνητικά πεδία και ίσως και κάποιες άλες γνωστές ενέργειες στην Πεντέλη (και είχα μιά σκασίλα γι αυτές).Αυτές όμως ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με ΤΗΝ ΖΩΝΤΑΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ της Πεντέλης. Άσε λοιπόν αυτούς που ενδιαφέρονται γι αυτές να κουρεύονται.
Φίλε zagreas, συμφωνώ γιά τα γραφόμενά σου σχετικά μετην ύπαρξη των στοών,τις μυήσεις που γινόντουσαν σ αυτά,τις διάφορες τελετουργίες σ αυτές,τις απλές απομονώσεις του κάθε ενός που γνώριζε κάποια μυστικά γιά τον σκοπό να τις χρησιμοποιήσει ως βοήθεια στην εσωτερική αναζήτηση. Κάνω επέκταση όμως λέγοντας σας ότι γινόντουσαν και άλλες χρήσεις που δεν ειναι γνωστά τα είδη τους και ο σκοπός τους.
Η διαφωνία μου με σένα είναι ότι μάλλον ΔΕΝ τις έφτιαξε ό θεός.Δεν είναι φυσικές στοές (ίσως κάποια μικρά κομμάτια τους ναι, όχι ολόκληρες).Είναι αρκετών χιλιάδων ετών(;;;;;;;;;;;). Και μιλάω ΟΧΙ ΜΟΝΟ γιά τις στοές της Πεντέλης αλλά γιά πολλές στοές σ ολόκληρη τη γη που μέρος τους είναι και της πεντέλης. Ο τρόπος όμως και τα μέσα κατασκευής τους μας είναι εντελώς άγνωστα. Το μεγαλύτερο ποσοστό των γήινων στοών δείχνουν ότι αυτοί που τις έφτιαξαν κατείχαν μοναδική τεχνολογία, τέτοια που η σημερινή επιστήμη ωχριά μπροστά της.
Οι άνθρωποι λοιπόν αυτοί κατασκεύασαν αυτές τις στοές γιά κάποιους σκοπούς άγνωστους σε μας. Το γεγονός όμως παραμένει ότι οι μετέπειτα άνθρωποι που τις βρήκαν , και κατά κάποιον τρόπον έμαθαν κάποια μυστικά τους προσπάθησαν προσπάθησαν να τα εκμεταλευτούν (και πιστεύω ότι σε κάποιο βαθμό τα κατάφεραν). Αν εξεταστούν γιά κάποια αποδοτικότητα τους αυτές οι στοές θα βρεθεί ότι οι κατασκευαστές του ΗΞΕΡΑΝ από πού θα ξεκινήσουν, από ποιά σημεία θα περάσουν και πού θα καταλήξουν. Και μιλάμε γιά σκάψιμο τεραστίων μερικές φορές αποστάσεων.
Ας μην τα αποδίδουμε λοιπόν όλα στον θεό.

Αγαπητή narya ,μαζί σου συμφωνώ απόλυτα.Το ξέρω και από προσωπικές εμπειρίες. Πράγματι την αγάπη και την προσοχή την αντιλαμβάνονται και την αξιοποιούν όλα τα έμβια όντα, την ανταποδίδουν και την επωφελούνται. Εγκρίνω και επαυξάνω τα λεγόμενά σου.
Θα μου επιτρέψεις όμως να συμπληρώσω και εγώ μερικά;;;;;;;;
Όλα τα ανωτέρω που ανέφερες ΕΧΟΥΝ αποδειχθεί ότι συμβαίνουν σε όλες τις ψυχές. Πόσο μάλλον ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ ΟΠΩΣ Η ΠΕΝΤΕΛΗ. Αν διαβάσεις προηγούμενη είσοδό μου που αναφέρω την ιστορία μετα τρία αδέλφια, θα δεις ότι και τα τρία αδέλφια ΕΧΟΥΝ προτοφανή αντίληψη
με όλα τα χαρακτιριστικά μιάς μεγάληε ψυχής. Βοηθούν,ευεργετούν, αναγνωρίζοτν και ανταποδίδουν το καλό, δέχονταί τους καλούς ανθρώπους με αγνή καρδιά στην αγκαλιά τους, δεν ανταποδίδουν το κακό αλλά προφυλάσσονται απλά αμυνόμενα. Και πάρα πολλά άλλα θα μπορούσα να πω, όμως αυτά θα θα πρέπει ο κάθε ένας μας ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
Αυτό που πρέπει κυρίως να καταλάβουμε όλοι,είναι ότι ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΛΑΨΟΥΜΕ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ. δεδομένου ότι έχει δώσει, δινει και θα δίνει αενάως ενέργεια ζωής, προστασία και μεγάλες ευεργεσίες,προσπαθώντας να του κάνουμε κακό, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να του περιορίζουμε γιά κάποιο χρονικό διάστημα αυτές τις υπηρεσίες του.Άρα ουσιαστικά εμείς είμαστε οι χαμένοι που δεν έχουμε τον χρόνο στα χέρια μας ενώ αυτό έχει τον χρόνο να αναζωπυρωθεί και να ξανασυναχίσει να δίνει ΟΧΙ ΣΕ ΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΟΜΩΣ.
ΑΝΘΡΩΠΑΡΙΑ ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΜΗΝ ΔΑΓΚΩΝΕΤΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΑΙΖΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 11:15:02  Εμφάνιση Προφίλ
Δείτε και αυτόhttp://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/roll-uphill.html το βουνό της Πεντέλης έχει καταχωρηθεί επισήμως στην παγκόσμια λίστα των βουνών/χώρων που δημιουργούν την "ψευδαίσθηση" για βαρυτικές ή μαγνητικές ανωμαλίες...

Αξίζει να το διαβάσετε προσεκτικά (όχι όπως εγώ στην αρχή) για να καταλάβετε πόσο δίκιο είχε ο Πέτρος όταν μας έλεγε ότι είναι απλά μια ψευδαίσθηση το όλο θέμα... Προτείνει μάλιστα και κάποιους τρόπους να το ανακαλύψουμε μόνοι μας αυτό.
(Ευχαριστώ για την κατανόηση...ο νοών νοήτω)


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 21/01/2004 13:36:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 11:19:32  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης βρήκα και το παρακάτω κείμενο στο διαδίκτυο:

Odd Events at Greece's Mt Penteli and Ntavelis' Cave
Mt Penteli is located around about 15 km northeast of Athens and is the same mountain that the ancient Athenians quarried marble from in order to build the Parthenon and Akropolis. In fact almost the entire mountain is made from marble. Almost in the middle of Penteli and in a place where the ancient marble quarry is located, lies a huge cave called Ntavelis' Cave. It's name is derived from that of a great and well known Greek outlaw of the 19th century who used to hide there.
Inside the cave are the entries to an underground tunnel system. Some are believed to extend great distances and include exits as far away as Attika. One of the tunnels is reported to lead into a large underground hall complete with a small lake and a very ancient temple dedicated to the greek god Pan.

On the right side of the entry into the main cave is a small Byzantine church. The front of this building is constructed in a traditional manner but the other three walls are part of a cave wall . . . when you first see the church it reminds one of Petra in Jordan but smaller in size.

Ntavelis' Cave Story
This incident first became public knowlege in the late '60s or early '70s. George Balanos, a well known UFO researcher and author of many books organized a team to investigate all the strange stories about Mt. Penteli and the Ntavelis' Cave. The results of this investigation are astonishing. The team started by collecting all the folklore stories about the area and soon realized that there were hundreds of reports from local people about "strange lights" in the sky, small humanoids, strange noises, ghosts, etc.

When they made measurements in the cave area, they found stong abnormalities in the magnetic field, a strong smell of ozone at the entrance, and dificulties taking pictures in some areas of the cave. The team continued their research for many years but ten years later the Air Force became involved in the area. They closed, or attempted to close, the area of Mt Penteli and began to build a huge tunnel system around the cave incorporated within the network. The official explanation was, and still is, that the whole tunnel system is part of a NATO project. After some years of construction, work on the tunnels suddenly stopped and the Air Force left the area leaving the system deserted.

During the period of excavation there were lots of reports from workers regarding strange phenomenon, including UFOs, a unexplained green glow appearing at night, etc. It is confirmed that a number of workers died some years later and all from the same cause: Cancer! The strange thing about this is that inside the artificial tunnels George Balanos found a large number of empty boxes relating to anticancer medicines. I have seen these boxes myself.

After 1985, Ntavelis' Cave became very famous among New Age groups as a source of energy power. They have meetings there still today and continue to use the cave as a place of concentration and thought. Even some Black Magic groups use the cave for their ceremonies. I carried out extensive research on this in 1990 for TV Station "ANTENA". All the places around the cave are full of magical signs and occasionally I found remains of animal sacrifices!

It is also reported that a lot of people are disappearing during visits to the cave although this is hard to prove. George Balanos believes that the cave is probably an entrance to another dimension . . . a kind of gate or somesuch thing. He is continuing his investigations into the cave even today and we are in contact all the time.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cyber_Pank
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 22:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cyber_Pank
Για χαρά σε όλους, διαβάζω εδώ και δύο μέρες το forum έχω φτάσει μέχρι τι σελίδα 15 και βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα αυτά που διατυπώνονται, λόγο του είμαι λάτρης τις επεξεργασίας φωτογραφιών είπα να παίξω λίγο με τις Φώτο που βρήκα στην αρχή του forum

Η σελίδα είναι: http://paranormal.gr.tripod.com

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 23:18:22  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλώς όρισες στην παρέα μας φίλε...
Εντάξει το πιάσαμε το υποννούμενο...
Δε σημαίνει όμως ότι όποιος έχει βγάλει κάποια περίεργη φωτογραφία την έχει "πειράξει" κιόλας.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cyber_Pank
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 01:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cyber_Pank
Μα δεν υπονοώ εγώ ότι κάποιος πείραξε την φωτογραφία, το αντίθετο υποστηρίζω, λόγο πείρας κατάλαβα ότι αυτό που φαίνεται είναι κάτι το οποίο βγήκε μαζί με την φωτογραφία και ότι δεν προστέθηκε εκ των υστέρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy