ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 15:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Επειδή διάβασα και εγώ έστω και καθυστερημένα τους υπολογισμούς του Melethth μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες με αυτούς. Οι υπολογισμοί είναι σωστοί δέν αμφιβάλλω, ούτε αμφιβάλλω επίσης οτι η Βίβλος γράφηκε απο ανθρώπους με Προφητικό πνεύμα.
Ο Melethths πρόσθεσε τα δύο Νούμερα (1260 κατα Ιωάννη) και (1290 κατά Δανιήλ) και προέκυψε ο αριθμός 2550 χρονικό διάστημα το οποίο προκύπτει απο την πτώση της Βαβυλώνας (586 π.χ.) έως την δημιουργία του Κράτους του Ισραήλ (1967). Αλλά
1) Ποιά η ανάγκη να προστεθούν οι δύο αριθμοί, γιατί πρέπει να τους θεωρήσουμε διαφορετικές χρονικές περιόδους, έχουν τίποτα το διαφορετικό (εννοώ το 1260 και το 1290)?
2) Τί συμβαίνει την χρονιά εναλλαγής των δύο περιόδων (677 μ.χ.) όταν τελειώνει η περίοδος των 1290 ετών και αρχίζει η περίοδος των 1260? Γιατί έψαξα και δέν βρήκα κανένα σημαντικό γεγονός αυτήν την χρονιά!


"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 14:27:29  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Krisnna ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ....

quote:
ΦΙΛΟΙ MOY skeptic,Krisnna,exogiinos ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ...

ΕΔΩ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ..

ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΟΤΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ..
ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΕΣ ,ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕΓΑΛΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ...

ΟΣΟ ΤΑ ΠΕΡΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΠΛΕΟΝ...


ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ?????
ΔΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΕΣ AΛΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΤΙΣ ΕΝΩΝΕΙ ΠΕΡΝΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ....

ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ....
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΕΜΕΣΩ ΤΡΟΠΟ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ ΚΑΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 15:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Φίλε Avatargr ευχαριστώ για την απάντηση.
Είδα οτι είχαν κάποια επιφανειακή αληθοφάνεια οι υπολογισμοί του, και ίσως να παρασύρθηκα. Γι'αυτό περίμενα απο τον ίδιο να ξεδιαλύνει τα αδιευκρίνιστα σημεία του βάση βέβαια της μελέτης που έχει κάνει απο την στιγμή που είδα οτι ο Melethths είναι άριστος γνώστης της Βίβλου!

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 00:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
TO 2012 tha parei o Olympiakos Champions League an thelete to pistevete h alliws aporipste to.

Ektos aytou h Pasxalidou tha exei to diko ths prwinadiko kai tha kanei mathimata souhdikwn.

Prothipoyrgos tha einai o Karatzaferis kai Proedros o Vasilios Leventis.

Prwteyousa tis Ellados tha ginei to Kastelorizo kai h Kupros tha allaksei shmaia kai tha exei ginei ena me to Neo Irak.

Proedros ths Amerikhs tha einai o Arnold kai kanei thn Austria protektorato ths Amerikhs.

Mono ayta pros to parwn an h gialini sfaira mou deiksei kati allo tha sas to anaferw.

Ante geia

KSEKOLATE ME TO 2012 aderfiaaaaaaaaaaaaa

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 10:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Αυτά που αναφέρεις φίλε ήφαιστε δεν είναι και τόσο απίθανα! Μηπώς στ'αλήθεια έχεις γυάλινη σφαίρα;

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 11:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project
αυτη η ιστορια με την προσθεση των αριθμων και των γραμματων ειναι τοσο μα τοσο γελοια και χωρις καμια επιστημονικη σχεση, που μονο μια απαντηση της αξιζει:

2012=2+1+2=5

5 ο αριθμος του φασκελου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 20:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ KRISNNA

ΦΙΛΕ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ , ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ
ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΡΩΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ.
ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΝΙΗΛ ΣΤΟΝ ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡΑ
ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ, ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΠΩΘΗΚΕ:

7 ΚΑΙΡΟΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΔΕΙ
ΑΥΤΗΝ.

Ο ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡ ΓΙΑ " 7 ΚΑΙΡΟΥΣ " , ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ
ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ
ΠΕΡΙΟΔΟΥ.
Ο ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡ ΕΞΕΙΚΟΝΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ
Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΟΥ ΤΗΝ
ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΓΙΑ 7 ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ.

Ο ΔΑΝΙΗΛ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟΥΣ 3,5 ΠΡΩΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ = 1290 ΕΤΗ
ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΟ
ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΑΟΥ. ΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΑΥΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛ.

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΘΑ ΠΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΞΕΝΑ ΕΘΝΗ ΜΕΧΡΙ
ΝΑ ΛΗΞΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ.ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΟΤΙ Η ΓΕΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ
ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΛΘΕΙ
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΧΟΜΕΝΗ.

Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 3,5 ΚΑΙΡΟΥΣ
ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ Η ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΘΑ ΠΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΞΕΝΑ ΕΘΝΗ = 1260 ΕΤΗ.

ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 7 ΚΑΙΡΩΝ ΠΟΥ Η ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΕΔΟΘΗ ΣΤΑ ΕΘΝΗ 2550 ΕΤΗ.

ΑΡΧΙΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ
ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΑΛΔΑΙΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑΒΟΥΧΟΔΟΝΟΣΟΡΑ.

ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 585 π.Χ. [ 10 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ]
ΕΩΣ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 1967 μ.Χ. [ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ]
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 2550 ΕΤΗ.

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΗΚΕ , ΣΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ
Η ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 1967 ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΛΘΕΙ !

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΑΝ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΙ
ΣΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ 3,5 ΚΑΙΡΩΝ.
ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΗ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΩΝ 7 ΚΑΙΡΩΝ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΑVATARG
ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΗ ΤΩΝ 7 ΒΑΣΔΙΛΕΩΝ -
ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ , ΠΟΥ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΟΥΝ
ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΗ ΑΥΤΟΣ
ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ 5 ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ,
ΠΟΙΟΣ Ο 6ος που βασίλευε τότε και ποιός ο 7ος ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ
ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ ΑΚΟΜΗ !


ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 20:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 20:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 20:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 00:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Φίλε Μελετητή δεν μπορώ να πω ότι δεν ενδιαφέρον αυτά που γράφεις αλλά δεν μπορώ να δεχθώ τελική ημερομηνία για την Δευτέρα Παρουσία αυτό και μόνο δεν μπορώ να το δεχτώ γιατί δεν είναι Ορθόδοξο. Ξέρω ότι οι Χιλιαστές είναι αυτοί που οριοθετούν ακόμα και την 2 Έλευση του Κυρίου.

Κατά τα άλλα πραγματικά ο καθένας από εμάς όταν ψάχνει πολύ μερικές φορές εκτροχιάζεται και χάνει την κλωστή.

Είμαι πεπεισμένος ότι όντως αυτή η εποχή η εποχή του Υδροχόου είναι σταθμός για την εκπλήρωση πολλών προφητειών και πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε μεγάλα και φοβέρα γεγονότα.

Η 11 Σεπτεμβρίου για εμένα ήταν η απαρχή του μεγάλου Θρήνου και της μεγάλης καταστροφής. Χωρίς την 11 Σεπτεμβρίου αυτά που βλέπουμε σήμερα να διαδραματίζονται μπροστά μας θα ερχόταν καμιά 10αρια χρόνια μετά ίσως και αργότερα.
ΤΟ χειρόφρενο έχει πλέον σπάσει και το τρένο δεν σταματάει αλλά ούτε ελαττώνει ταχύτητα.

Κύριε Ελέησον.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 09:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Φίλε Μελετητή βλέπω οτι στους υπολογισμούς σου κάνεις μιά ολοκληρωτική αντιστοιχία των 7 βασιλείων με τα 10 κέρατα ή διαφορετικά 4 απλών και 3 διπλών βασιλείων (τα οποία αναλύεις απο την εποχή των Αιγυπτίων μέχρι την σημερινή), με το χρονικό διάστημα των 2550 χρόνων απο την καταστροφή της Ιερουσαλήμ απο τους Βαβυλώνιους και την κατάλυση του κράτους του Ισραήλ μέχρι την επανίδρυση του το 1967.
Ήσουνα κατανοητός δέν θέλω άλλη διευκρίνιση, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του εγώ θα προσπαθήσω να διαβάσω και όλα τα υπόλοιπα μυνήματα σου. ’λλωστε δέν είναι μόνο η Βίβλος αλλα πολλές προφητείες λαών απο όλα τα μέρη του κόσμου καταλήγουν στους υπολογισμούς τους με τον ίδιο τρόπο στο 2012!!
Ας περιμένουμε ...

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 09:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΗΦΑΙΣΤΟ

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ.
ΒΑΖΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ.

ΑΣ ΜΗΝ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ ΤΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ.
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ , ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ,ΕΓΩ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ η ΟΧΙ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 09:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ KRISNNA

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΟΥ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΠΑΝΙΔΡΥΘΗΚΕ ΤΟ 1948.
ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΝ ΤΟ 1967.
ΤΟΤΕ ΕΛΗΞΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELROND
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 02:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELROND
ΛΕΤΕ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 7 (ΠΛΑΝΗΤΕΣ) ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ Seventh Son Of A Seventh Son ?

WHAT IS THE ......?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 08:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos
όλα αυτά που αναφέρεται είναι πολύ ενδιαφέροντα! μια παρατήρηση όμως, η Ιερουσαλήμ ακόμα δεν είναι πρωτεύουσα του Ισραήλ καθότι την διεκδικούν ακόμα οι Παλαιστίνιοι για δική τους πρωτεύουσα...

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΦΙΛΕ ΞΙΦΟΜΑΧΕ

ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 20:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xifomaxos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 13:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xifomaxos
Πολύ ενδιαφέρον το δημοσίευμα μελετητή. όμως ακόμα και σήμερα η Ιερουσαλήμ δεν είναι πλήρως εβραϊκή, και φυσικά μην ξεχνάς τους Έλληνες...
Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο...Θεωρείς ότι οι προφητείες στα πρώτα κεφάλαια της Αποκαλύψεως σχετικά με τις 7 εκκλησίες της Μικράς Ασίας έχουν εκπληρωθεί στο σύνολό τους;

ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 17:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΞΙΦΟΜΑΧΟ

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΑΠΟ ΤΟ 1967 ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ
ΕΝΟΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ.
ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΑΔΡΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΟ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΙΣ 7 ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ
ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.
Π.Χ. ΟΛΕΣ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ " ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗ ΑΦΗΚΑΝ ",
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΙ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 06:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΖΑΜΑΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ,
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ....
ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΡΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ).
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΟΓΟΚΡΙΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ
Η ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΓΡΑΨΑ
ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ.
ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ
ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ
ΟΠΟΙΟ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ 4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ....

ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ
ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΥ.
ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ
ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ 2012.
ΕΠΙΔΗ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΗΔΗ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ
ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΚΕΙ (---ΜΚ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ---).
ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΙΞΩ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ.
1ον.
ΤΟ 2012 ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ
ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ
ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ
ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΝ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ
ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ
ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ
ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ -Α-,
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ -Δ- Ή ΤΟ -Ε-....
2ον.
ΟΙ ΜΑΓΙΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΝ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΣΕΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ
ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΩΝΤΟΣ
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ....
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΑΛΛΟ ΓΙ'ΑΥΤΑ. ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΤΟ
---ΜΚ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ---
.........
........
.......
......
.....
....
...
..
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 11:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Grigoriane dhladh gia sena einai dedomeno ayto to symban gia to 2012? Eisai sigouros oti tha ginei kati tetoio?

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 11:42:44  Εμφάνιση Προφίλ
Μελετώντας εντελώς τυχαία κάποιες ημερολογιακές φόρμουλες στο δίκτυο, βρήκα μια αρκετά ενδιαφέρουσα συνοπτική παρουσίαση του ημερολογίου των Μάγιας σύμφωνα με την οποία την 23η Δεκεμβρίου 2012 (23/12/2012) το συγκεκριμένο πολύπλοκο ημερολόγιο μηδενίζεται (ας πούμε) εκκινώντας ξανά από την αρχή.
Αυτό λίγο ως πολύ είναι γνωστό στο ευρύ κοινό σε αντίθεση με τον προβληματισμό του πότε ακριβώς (δηλαδή σε ποια ημερομηνία) ξεκινά το εν λόγο ημερολόγιο (οι ημερομηνίες των Μάγιας είναι σε μορφή «x.x.x.x.x, x xx, x xx» με το πρώτο «χ» να αποτελεί την βάση |Long Count| τους!!) καθώς μέχρι σήμερα έχουν προταθεί 3 διαφορετικές ημερομηνίες εκκίνησης (μιας και οι Ισπανοί κατακτητές φροντίσανε να εξαλείψουν σχεδόν το σύνολο της γραμματείας των Μάγιας όπου θα μπορούσαμε να αντλήσουμε περισσότερες πληροφορίες και άρα ασφαλή συμπεράσματα) με την τελευταία (3η) εάν είναι η σωστή να οδηγεί τον μηδενισμό σε διαφορετική ημερομηνία από το περίφημο 2012(!)..

Για περισσότερα δείτε εδώ: http://progkor.inf.elte.hu/200405.1/calender_faq.htm
(και συγκεκριμένα στο τμήμα 8.1.1 – When did the Long Count start?)

Αλλά και στο τελευταίο τμήμα του 8.3 που εξηγεί την φοβία των Αζντέκων για το τέλος του κόσμου, την αστοχία των προβλέψεων τους και την δικαιολογία της αστοχίας με το πέρασμα των «Πλειάδων» πράγμα που έδιδε στον κόσμο άλλα 52 χρόνια ύπαρξης .. :p

Υ.Γ.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως απλά έχουμε υπερεκτιμήσει την συγκεκριμένη ημερομηνία (καθώς υπάρχει περίπτωση αστοχίας) και το ημερολόγιο ενός αρχαίου πολιτισμού του οποίου η ανάπτυξη διακόπηκε βίαια από εξωγενής παράγοντες, εάν οι Μάγιας υπήρχαν σήμερα στην πολιτισμική μορφή που είχαν τότε μπορεί να αναθεωρούσαν τις μαθηματικές τους φόρμουλες χαρίζοντας τους μεγαλύτερη χρονική διάρκεια ή προσθέτοντας μια ακόμα μαθηματική μεταβλητή που θα υποδείκνυε το εν λόγο μηδενισμό (πχ. 1ος κύκλος επανέναρξης ημερολόγιου από κτήσεως κόσμου κτλ..)

Edited by - XD on 16/05/2005 11:45:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ardeth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 19:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ardeth
Έπεσε το μάτι μου σε αυτό το thread, και αμέσως μου ήρθε μια ιδέα. Όποιος έχει διαβάσει την Αποκάλυψη του Ιωάννη, μου φαίνεται ότι του έχει περάσει ήδη αυτή η ιδέα.

---

Ζητώ συγγνώμη αν αυτή η ιδέα έχει ήδη διατυπωθεί μέσα στις 31 σελίδες του thread αυτού, αλλά δεν είχα τον χρόνο να κάτσω να τις διαβάσω όλες.

---


Η Αποκάλυψη του Ιωάννη προαναγγέλει την Δευτέρα Παρουσία, όπου θα κατέβει στην Γή ο Χριστός για δεύτερη φορά. Επίσης, λέει ότι πρίν την Δευτέρα Παρουσία θα υπάρξουν 7 χρόνια ενός είδους Δοκιμασίας κατα την διάρκεια της οποίας θα υποφέρει πολύ ο άνθρωπος κλπ κλπ. Αναφέρει, λοιπόν, το άνοιγμα 7 σφραγιδών, το σάλπισμα 7 σαλπιγγών, το ξέχυμα 7 φιαλών, το ρίξιμο των 7 βροντών, και έπειτα θα έρθει ο Αρμαγεδδώνας. Ας αφιερώσω λίγο από τον χρόνο μου για να αναφέρω το κάθε ένα από τα παραπάνω:


7 Σφραγίδες:


1η) Δεν έχω βγάλει κάποιο νόημα από αυτό το κείμενο.
2η) Θα εξαφανιστεί η ειρήνη από την γή, και θα σφάξει ο ένας τον άλλον (πόλεμος).
3η) Θα αυξηθεί η τιμή των παντών εκτός του κρασιού και του λαδιού.
4η) Θα πεθάνει το ένα τέταρτο του πληθυσμού της γής από πείνα.
5η) Όλοι όσοι είχαν πεθάνει ειδοποιήθηκαν ότι πλησιάζει η ώρα που θα λυτρωθούν (ή κάτι τέτοιο)
6η) Ο ήλιος θα γίνει μαύρος, το φεγγάρι κόκκινο σαν αίμα, θα πέσουν στην γή κομήτες, μετεωρίτες κλπ, θα υπάρξουν δυνατοί άνεμοι, και θα γίνει ένας πολύ μεγάλος σεισμός.
7η) Αστραπές, βροντές και σεισμός. Ετοιμασία 7 σαλπιγγών.

-----

7 Σάλπιγγες:


1) Χαλάζι και φωτιά θα πέσει στην γή, το ένα τρίτο των δέντρων θα καταστραφεί, και κάθε χλωρό χορτάρι θα καεί.
2) Ένα 'μεγάλο βουνό που καίγεται' θα πέσει στην γή και θα πεθάνει το ένα τρίτο των οργανισμών μέσα στην θάλασσα και το ένα τρίτο των πλοίων.
3) Ένα 'μεγάλο αστέρι που καίγεται σαν λαμπάδα' θα πέσει πάνω στο ένα τρίτο των ποταμών, στις πηγές των νερών.
4) Ο Ήλιος, η Σελήνη και τα αστέρια θα χάσουν το ένα τρίτο του φωτός τους.
5) Θα βγούν από την γή ακρίδες, και δεν θα θανατώσουν, αλλά θα βασανίσουν τον άνθρωπο επί πέντε μήνες.
6) Θα πεθάνει το ένα τρίτο του πληθυμού της γής.
7) Αστραπές, βροντές, χαλάζι και σεισμός θα χτυπήσουν την γή.


----

Οι 7 βροντές δεν αναφέρονται στην Αποκάλυψη, γιατί του είπαν του Ιωάννη να δεί τις καταστροφές αλλά να μην τις πεί πουθενά, άρα υπάρχουν 7 καταστροφές που μας είναι άγνωστες.

----

Οι 7 Φιάλες:


1) Θα γίνει "κακό και οδυνηρό έλκος στους ανθρώπους που είχαν το σημάδι του θηρίου".
2) Η θάλασσα θα γίνει αίμα και κάθε ύπαρξη σε αυτή θα πεθάνει.
3) Τα νερά των ποταμών και των λιμνών θα γίνουν αίμα.
4) Ο Ήλιος θα καίει τόσο πολύ, που θα καίγονται οι άνθρωποι από το φώς του.
5) Σκοτάδι θα πέσει στην γή.
6) Θα ξεραθεί ο Ευφράτης ποταμός.
7) Βροντές, αστραπές, μεγάλος σεισμός (τόσο μεγάλος που δεν είχε ξαναδεί ποτέ του ο άνθρωπος). Χαλάζι πολύ, και θα εξαφανιστούν τα νησιά (πιθανώς το λυόσιμο των πάγων) και θα εξαφανιστούν τα βουνά (από τους σεισμούς ισως?).


Ίσως όλα αυτά να συμβούν. Εξάλλου, αν το πάρει κανείς λογικά το θέμα, υπάρχουν αρκετά σημεία που είναι πολύ πιθανόν να συμβούν, όπως την δέυτερη σφραγίδα, όπου θα υπάρξει πόλεμος.

Το θέμα είναι, ότι όλα αυτά θα διαρκέσουν επτά χρόνια, και μετά θα έρθει η δευτέρα παρουσία. 2012 - 7 = 2005...

’ρα, αν ξεκινήσει κάποιου είδους πόλεμος στις 21/12/2005 (δλδ φέτος τον Δεκέμβριο), τότε πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να ανησυχούμε...

(με λίγα λόγια, αρχίστε να σκάβετε για να κρυφτείτε :P)


- ardeth


Υ.Γ. Το ότι ανέφερα τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι είμαι χριστιανός (προς θεού, δηλαδή :Ρ), απλώς όταν ήμουμ χριστιανός, είχε τύχει να διαβάσω την Αποκάλυψη του Ιωάννη, και έτσι την ξαναδιάβασα και έγραψα αυτό το post.

Think much
say less
write nothing.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 11:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ 2006.
ΓΕΙΑ ΜΕΤΡΗΣΕ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ 2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 18:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Η Β'Παρουσία έρχεται συνεχώς και ανεπιτυχώς έδω και 2000 χρόνια!
αφού το 2000 ως συνήθως δεν έγινε τίποτα τώρα πάμε για το 2012.

“...To be or not to be. That is the question.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 20:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Να μην ακούω χαζομάρες. Το 2012 μπορεί να είναι μια ξεχωριστή χρονιά, αλλά όσο και να προσπαθούμε, δεν πρόκειται να βρούμε ημερομηνία για την Δευτέρα Παρουσία.

Χώρια που έχει ακόμα καιρό μέχρι να εκπληρωθούν οι προυποθέσεις για την Δευτέρα Παρουσία.

Δεν μου λέτε ρε παληκάρια, κάτι για 3,5 χρόνια Αντίχριστο έχετε ξανακούσει;

Φίλε Ardeth, η αποκάλυψη είναι γραμμένη έτσι ώστε ο ’γιος Ιωάννης να μας δίνει την εικόνα που αυτός νόμισε ότι είδε. Για κάνε έναν κόπο, και όπου ’ψινθος στην τρίτη σάλπιγγα γίνε Ουκρανός και διάβασε την λεξούλα που έχουν οι Ουκρανοί για την ’ψινθο...

Η τρίτη σάλπιγγα "έσκασε" το 86.

Edited by - WindWalker on 30/05/2005 20:52:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Siri0S
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 22:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Siri0S
Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος στο forum και όμολογώ ότι με τράβηξε
πολύ το συγκεκριμένο θέμα και ιδιαίτερα το μήκος που έχει (31 σελίδες).
Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλα όσα έχετε πει μέχρι στιγμής
αλλά θα μπώ στον κόπο να κάνω μερικές διασαφηνίσεις σχετικά με πράγματα
τα οποία διάβασα γενικά στο διαδίκτυο και υποτίθεται ότι έχουν επιστημονικά ερείσματα:
1ον - Το μόνο γεγονός που κρίνεται ως σίγουρο και συνδέεται
με το 2012 είναι η αντιστροφή της πολικότητας του ήλιου(και όχι της γης) πράγμα το οποίο δεν είναι τόσο περίεργο αν σκεφτούμε ότι ο ήλιος μας αντιστρέφει την πολικότητά του τακτικά κάθε 11 (γήινα) έτη. Η τελευταια αντιστροφή έγινε το 2001.
2ον - Πολλοί (ανάμεσά τους και το κλασικό site www.2012.com)βασίζονται
στο λεγόμενο "schumann resonance" για να στηρίξουν τη θέση τους περί
κλιματολογικών αλλαγών ή αντιστροφής της πολικότητας της Γης λέγοντας
ότι το συγκεκριμένο μέγεθος έχει αρχισει από το 1980 να αυξάνεται ως προς τη συχνότητά του θεωρόντας μάλιστα ότι μόλις πάρει την τιμή 13 η Γη θα φτάσει σε μαγνητότητα(?) 0(μηδέν) και θα αντιστρέψει την πολικότητά της. Η πραγματικότητα είναι ότι η Schumann resonance έχει
μια βασική τιμή της τάξης των 7.8 Hz αλλά διαθέτει και φάσματα υψηλότερων συχνοτήτων μέχρι και 50 Hz. Αυτές οι τιμές είναι εύκολα
προβλέψιμες με βασικές γνώσεις κβαντικής φυσικής.Επίσης η Schumann resonance δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση του μαγνητικού πεδίου του πλανήτη αλλά οι τιμές της προκύπτουν μόνο από το μέγεθος της Γης και την ταχύτητα του φωτός. ΚΑΜΙΑ από αυτές τις τιμές δεν αλλάζει.
Το μόνο που μεταβάλλεται είναι η ένταση του μεγέθους αυτού η οποία έχει σχέση μεν με τις κλιματολογικές συνθήκες του πλανήτη αλλά από παλιά μεταβάλλεται συνέχεια με τρόπο χαοτικό πράγμα που καθιστά άκυρη την όποια εξαγωγή συμπερασμάτων μέσα από αυτή τη διαδικασία.
Αυτά αρχικά έτσι για να προσθέσουμε έναν επιστημονικό τόνο στη συζήτηση.

Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω να με δεχθείτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 22:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον.
Να και μια επιστημονικότατη εξήγηση.

Συγνώμη που θα φανώ χαζός, αλλά μια "γερή" ερώτηση:

Αν το έχω καταλάβει καλά η Schumann Resonance στηρίζεται στην ιδέα ότι η Γή συμπεριφέρεται σαν ένα τεράστιο κύκλωμα με συχνότητα λειτουργίας 7,8 Hz?

Προφανώς τα 7,8 Hz δεν αναφέρονται στην ταχύτητα περιστροφής της Γης γύρω απ'τον άξονά της, γιατί αν ήταν έτσι να φεύγαμε off.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2005, 00:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:

Μα ποιός έχων σώας τα φρένα άνθρωπος θα είχε τέτοιες εμμονές ?

Ρε μελετητή μπας και το δόγμα στο οποίο πιστεύεις σας λεεί ότι όσους πιοπολούς προσυλητίσετε τόσο πιο σίγουρα θα περάσετε το face control για τον παράδεισο?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!



Για το πρώτο μέρος της ερώτησης δεν ξερω,δεν είμαι ειδικός.
Αλλά για το δεύτερο
πέτυχες στόχο 1000%!


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy