ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 17:54:43  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλώς όρισες Διόνυσε!
Η άποψή σου είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα...
quote:
β)Μεταβολή της μορφολογίας του εδάφους ώστε να αλλάξουν οι ιδιότητες της περιοχής και να πάψει να είναι πομπός ενέργειας που θα προκαλούσε προβλήματα σε λεπτά όργανα αεροσκαφών ή άλλων διατάξεων που είχαν και έχουν ως σκοπό την επόπτευση του χώρου από ηλεκτρομαγνητική άποψη

Ομως δεν καταλαβαίνω πως το παραπάνω επιτεύχθηκε με τη μονομερή σειρά σκαλοπατιών από μπετόν... Αν θέλεις εξήγησέ μας το λίγο περισσότερο...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 18:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Πυκνωτές + σίδηρος(αγωγός με αντίσταση)=ηλεκτρικά κυκλώματα!


quote:
Πυκνωτές + σίδηρος(αγωγός με αντίσταση)=ηλεκτρικά κυκλώματα!

Φίλε μου για να λειτουργήσει κάτι σαν πυκνωτής θα πρέπει να εχει αρκετά μεγάλες χωρητικότητες και πολυ καλές μονώσεις.
Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να γράψεις μονωτικό υλικό + σίδηρος. Τώρα το μονωτικό υλικό αυτό στα πετρώματα σε συνδυασμό με κάποια φόρτιση είναι τελείως απίθανο.

quote:
Ανάλογα λοιπόν με τις καιρικές συνθήκες και με την εποχή γίνεται φόρτιση ή εκφόρτιση αυτων των πυκνωτών. Το αποτέλεσμα ποιο θα είναι σε μια τέτοια περίπτωση; Εκπομπή κυμάτων

Κατά πάσα πιθανότητα θα εννοείς κάποια μορφής ενέργεια. Πιθανόν ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας και οχι εκπομπή κυμάτων.

Αν και εχω χρησιμοποιήσει spectrum analyser και δεν βρέθηκαν κύριες συχνότητες , ούτε καν αρμονικές συχνοτήτων.. θέλω να διευκρινήσω το εξής.
Η φόρτιση πυκνωτών και η εκφόρτιση σε συνδυασμό με πετρώματα που εχουν την ομοιότητα με κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να έχουμε εκπομή της φερέσυχνα , μπορεί να ταυτισθεί με κάποιον που πετά ενα κουτί μπογιά και περιμένει να σχηματισθεί η ``Τζοκόντα``.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διόνυσος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 18:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διόνυσος
Καλώς σας βρήκα Άβαλον.
Κοίταξε αν αλλάξει η ανακλαστικότητα σε ένα σημείο η εκπομπή μπορεί ακόμη και να εξαφανιστεί εντελώς αν η ανάκλαση καταστρέφει το εκπεμπόμενο σήμα. Το ίδιο πράγμα που γίνεται αν είσαι μεταξύ δύο κεραιών που εκπέμπουν το ίδιο σήμα. Σε κάποια σημεία το σήμα είναι ,μηδενικό γιατί η μια εξουδετερώνει την άλλη. Σε άλλα σημεία το σήμα έχει διπλάσια ισχύ γιατί προστίθενται και τα δύο. Αν λοιπόν έχεις μια ανακλαστική επιφάνεια κοντά στην αρχική πηγή, ή αν αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του φυσικού "κυκλώματος" που δημιουργούν οι πέτρες κλπ τότε έχεις πλέον ένα άλλο σύστημα με άλλες ιδιότητες.

Μπορεί να επιτείνονται κάποιες ή να εξαλέιφονται άλλες. Εξαρτάται από το τι επιδιώκεται και από το τι παρεμβάσεις έχουν γίνει.

Τα μεταλλικά στοιχεία εντός των τσιμεντένιων μερών δεν είναι αμέτοχα στην όλη διαδικασία.

Όπως δεν είναι αμέτοχη και η αλλαγή του εσωτερικού, η βάθυνση, που το κατέστησε κοιλότητα που πλέον συντηρεί κύματα χαμηλότερης συχνότητας από πριν (επειδή έγινε πιο βαθύ και πιο μεγάλο).

Αλλά όπως είπα ο κύριος σκοπός ήταν η απομάκρυνση του υλικού. Τα σκαλοπάτια έχουν λοιπόν κύριο ρόλο να εξυπηρετήσουν ως στέρεη βάση για την τοποθέτηση μηχανημάτων τα οποία συναρμολογούνται επι τόπου , για την εξαγωγή του υλικού.

Στο όλο εγχείρημα συμμετείχαν άνθρωποι με διαφορετικούς σκοπούς και γνώση του όλου θέματος.

Ο πυρήνας όμως ήταν καθαρά οικονομικός αλλά επενδύθηκε κατάλληλα με στρατιωτική ή και μεταφυσική χροια για να πραγματοποιηθεί ανεμπόδιστα από όσους θα μπορούσαν να έχουν αντίρρηση στην εκμετάλλευση του χώρου κατ' αυτό τον τρόπο.

Οι μυθοπλασία και οι μυθοπλάστες χρησιμοποιήθηκαν άλλοι εν γνώσει τους και άλλοι εν αγνοία τους, όπως και οι αναζητητές το παράξενου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διόνυσος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 19:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διόνυσος
quote:
Φίλε μου για να λειτουργήσει κάτι σαν πυκνωτής θα πρέπει να εχει αρκετά μεγάλες χωρητικότητες και πολυ καλές μονώσεις.
Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να γράψεις μονωτικό υλικό + σίδηρος. Τώρα το μονωτικό υλικό αυτό στα πετρώματα σε συνδυασμό με κάποια φόρτιση είναι τελείως απίθανο.

Δε μπορώ να πω περισσότερα. Οι κανόνες του Κοσμικού Παιχνιδιού δεν το επιτρέπουν. Τα μονωτικά που λες υπάρχουν όπως και οι πλάκες του πυκνωτη σε μεγάλες ποσότητες και σε πολλές διατάξεις. Δε μπορώ να σου πω ακριβώς που είναι το κάθε σημείο που έχει μια συγκεκριμένη ιδιότητα στο χώρο της σπηλιάς, λόγω των κανόνων που προανέφερα, αλλά σε προκαλώ να σκεφτείς το εξής: σε ένα πολύπλοκο κύκλωμα αλλάζει η συνολική χωρητικότητα και αντίσταση του κυκλώματος και όλες οι ιδιότητες που εξαρτώνται από αυτά, με το να ορίσεις ως σημεία παρατήρησης , ή εισόδου-εξόδου διαφορετικά σημεία κάθε φορά. Σε ένα αδιαπέραστο κύκλωμα σε Χ συχνότητα αν κάνεις έξοδο ένα διπλανό σημείο μπορεί να είναι εντελώς διαπερατό στη Χ συχνότητα.

Μέχρι εκεί μπορώ να σου πω.

quote:
Αν και εχω χρησιμοποιήσει spectrum analyser και δεν βρέθηκαν κύριες συχνότητες , ούτε καν αρμονικές συχνοτήτων.. θέλω να διευκρινήσω το εξής.
Η φόρτιση πυκνωτών και η εκφόρτιση σε συνδυασμό με πετρώματα που εχουν την ομοιότητα με κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να έχουμε εκπομή της φερέσυχνα , μπορεί να ταυτισθεί με κάποιον που πετά ενα κουτί μπογιά και περιμένει να σχηματισθεί η ``Τζοκόντα``.

Δεν είπα "ολοκληρωμένο κύκλωμα" αλλά "κύκλωμα" γενικά. Και δε χρειάζεται καμμιά εκπομπή φερέσυχνα. Τα πράγματα στη φύση είναι πολύ απλούστερα απ' ότι νομίζουμε. Και οι συχνότητες δε χρειάζεται να είναι μεγάλες. Αλλά και σε αυτό δε μπορώ να γίνω περισσότερο σαφής. Ένα πηνίο όταν έχει μαγνητιστεί και διακόψουμε τήν τάση που το τροφοδοτούσαμε από "κεκτημένη ταχύτητα" ή όπως θα έλεγε ένας φυσικός, λόγω "μετατροπής του μαγνητικού ποεδίου σε ηλεκτρικό" κατά το μεταβατικό φαινόμενο που συμβαίνει εκείνη τη στιγμή, μπορεί να δημιουργήσει ακόμη και σπινθήρα αν τα άκρα του πλησιάσουν αρκούντως. Αλλιώς θα δημιουργήσει απλώς μια μικρή ή μεγάλη διαφορά δυναμικού στα άκρα του ανάλογα με την περίπτωση. Σκέψου γενικά τώρα ότι αυτό ισχύει για πολλών ειδών ενέργειες , γνωστές και άγνωστες. Φαντάσου τι θα μπορούσε να είναι ένας σπινθήρας "αιθερικής" ή "αστρικής" ενέργειας που θα δημιουργούνταν από ένα πηνίο που λειτουργεί με αντιστοιχη ενέργεια.

Στο σώμα μας ,όπως και στη φύση,υπάρχουν πολλά τέτοια πηνία. Και δεν είναι μόνο στο DNA Αλλά και σε μεγαλύτερες διατάξεις, σε ιστούς , όργανα, ακόμη και σε όλο τον οργανισμό ως σύνολο.

Ίσως είπα περισσότερα απ' όσα έπρεπε.
Καλό βράδυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JimAcid
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 23:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JimAcid
Αγαπητοί φίλοι παρακολουθώ το θέμα από πολύ καιρό αλλά λόγω εργασίας και μη έχοντας internet σπίτι μου δεν μπορούσα να απαντήσω νωρίτερα. Ο πατέρας μου ήταν στο πολεμικό ναυτικό, στα υποβρύχια συγκεκριμένα, όταν ακούστηκε στην τηλεόραση πριν αρκετά χρόνια το θέμα της Πεντέλης (τα αυτοκίνητα που κινούνταν στην κατηφόρα με την όπισθεν, κ.α.) μου ανέφερε πως για αρκετό καιρό ο αμερικάνικος στρατός έκανε πειράματα στην συγκεκριμένη περιοχή, μάλιστα δεν έλεγε πειράματα αλλά δοκιμές. Το θέμα είναι πως τους τροφοδοτούσαμε με ηλεκτρική ενέργεια η οποία ήταν ικανή να τροφοδοτήσει μια μικρή πόλη. Κατά τη διάρκεια των δοκιμών αυτών πολλά αεροσκάφη και πλοία ανέφεραν απώλεια οργάνων τηλεμετρίας και κατευθύνσεως. Υπάρχει γεγονός όπου σε άσκηση του πολεμικού ναυτικού μια φρεγάτα παραλίγο να βυθιστεί, το γεγονός αποδόθηκε σε αναμεταδότη τηλεοπτικού σήματος, ο οποίος ‘τρέλανε’ τον αυτόματο πιλότο. Επειδή έχω κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικής ξέρω πως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Όσον αναφορά το θέμα πυκνωτών και πηνίων συμφωνώ με την άποψη ότι η φύση λειτουργεί με τρόπους που δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε. Ξέρω πως αυτά που αναφέρω δεν βοηθούν αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτά που ξέρω για το θέμα.

Μη ζείς στο χθές μα ούτε και στο αύριο, ζήσε τώρα και αν μπορείς προχώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 10:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Φίλε μου για να λειτουργήσει κάτι σαν πυκνωτής θα πρέπει να εχει αρκετά μεγάλες χωρητικότητες και πολυ καλές μονώσεις.
Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να γράψεις μονωτικό υλικό + σίδηρος. Τώρα το μονωτικό υλικό αυτό στα πετρώματα σε συνδυασμό με κάποια φόρτιση είναι τελείως απίθανο.

Δε μπορώ να πω περισσότερα. Οι κανόνες του Κοσμικού Παιχνιδιού δεν το επιτρέπουν. Τα μονωτικά που λες υπάρχουν όπως και οι πλάκες του πυκνωτη σε μεγάλες ποσότητες και σε πολλές διατάξεις. Δε μπορώ να σου πω ακριβώς που είναι το κάθε σημείο που έχει μια συγκεκριμένη ιδιότητα στο χώρο της σπηλιάς, λόγω των κανόνων που προανέφερα, αλλά σε προκαλώ να σκεφτείς το εξής: σε ένα πολύπλοκο κύκλωμα αλλάζει η συνολική χωρητικότητα και αντίσταση του κυκλώματος και όλες οι ιδιότητες που εξαρτώνται από αυτά, με το να ορίσεις ως σημεία παρατήρησης , ή εισόδου-εξόδου διαφορετικά σημεία κάθε φορά. Σε ένα αδιαπέραστο κύκλωμα σε Χ συχνότητα αν κάνεις έξοδο ένα διπλανό σημείο μπορεί να είναι εντελώς διαπερατό στη Χ συχνότητα.

Μέχρι εκεί μπορώ να σου πω.

quote:
Αν και εχω χρησιμοποιήσει spectrum analyser και δεν βρέθηκαν κύριες συχνότητες , ούτε καν αρμονικές συχνοτήτων.. θέλω να διευκρινήσω το εξής.
Η φόρτιση πυκνωτών και η εκφόρτιση σε συνδυασμό με πετρώματα που εχουν την ομοιότητα με κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα ώστε να έχουμε εκπομή της φερέσυχνα , μπορεί να ταυτισθεί με κάποιον που πετά ενα κουτί μπογιά και περιμένει να σχηματισθεί η ``Τζοκόντα``.

Δεν είπα "ολοκληρωμένο κύκλωμα" αλλά "κύκλωμα" γενικά. Και δε χρειάζεται καμμιά εκπομπή φερέσυχνα. Τα πράγματα στη φύση είναι πολύ απλούστερα απ' ότι νομίζουμε. Και οι συχνότητες δε χρειάζεται να είναι μεγάλες. Αλλά και σε αυτό δε μπορώ να γίνω περισσότερο σαφής. Ένα πηνίο όταν έχει μαγνητιστεί και διακόψουμε τήν τάση που το τροφοδοτούσαμε από "κεκτημένη ταχύτητα" ή όπως θα έλεγε ένας φυσικός, λόγω "μετατροπής του μαγνητικού ποεδίου σε ηλεκτρικό" κατά το μεταβατικό φαινόμενο που συμβαίνει εκείνη τη στιγμή, μπορεί να δημιουργήσει ακόμη και σπινθήρα αν τα άκρα του πλησιάσουν αρκούντως. Αλλιώς θα δημιουργήσει απλώς μια μικρή ή μεγάλη διαφορά δυναμικού στα άκρα του ανάλογα με την περίπτωση. Σκέψου γενικά τώρα ότι αυτό ισχύει για πολλών ειδών ενέργειες , γνωστές και άγνωστες. Φαντάσου τι θα μπορούσε να είναι ένας σπινθήρας "αιθερικής" ή "αστρικής" ενέργειας που θα δημιουργούνταν από ένα πηνίο που λειτουργεί με αντιστοιχη ενέργεια.

Στο σώμα μας ,όπως και στη φύση,υπάρχουν πολλά τέτοια πηνία. Και δεν είναι μόνο στο DNA Αλλά και σε μεγαλύτερες διατάξεις, σε ιστούς , όργανα, ακόμη και σε όλο τον οργανισμό ως σύνολο.

Ίσως είπα περισσότερα απ' όσα έπρεπε.
Καλό βράδυ.



Φίλε Διόνυσος,

Να υποθέσω πως οι συγκεκριμένες πληροφορίες σχετίζονται με πειράματα ή αντανακλούν συμπεράσματα της ευρύτερης ομάδος Locus-7; ..

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 11:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Καλό είναι μια θεωρία να αποδεικνύεται ή τουλάχιστον να τεκμηριώνεται. Μια τοποθέτησ "λέω αλλά δε λέω" δημιουργεί (τουλάχιστον σε κάποιους) υπόνοια ότι τίποτα δε συμβαίνει.

Όταν είπα κάτι, τουλάχιστον έκανα τον κόπο να το παρουσιάσω και σαν σκιτσάκι...

Μπορούμε να δούμε ένα σκιτσάκι, που και πώς σχηματίζονται οι "πυκνωτές" και με ποιά "σίδερα" κλείνουν "κύκλωμα" ? Πώς μονόνωνται τα "σίδερα" ώστε να διατηρείται η διαφορά δυναμικού που χρειάζεται για να γίνει ροή φορτίων (=ηλεκτρικό ρεύμα) και γιατί δεν έχουμε το φαινόμενο των βραχυκυκλωμένων οπλισμών του "πυκνωτή" ?

Μια υποσημίωση τρίτου επιπέδου. Για να γίνει ηλεκτρομαγνητική εκπομπή, προϋποθέτει περιοδική φόρτιση-εκφόρτιση του "πυκνωτή". Γιαν να γίνει η ταλάντωση, προϋποθέτει το σύστημα και δεύτερο ταμιευτήρα ενέργειας, και μάλιστα αυτεπαγωγή. Έχουμε και τέτοια ??? Πού ? Πώς ?

Θα ήταν κατατοπιστικό και τουλάχιστον θα μου έδινε εμένα, που κάποιοι ανόητοι μου έδωσαν και ένα πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού για να τυλίγω τα σουβλάκια μου, να καταλάβω -με την περιορισμένη μου αντίληψη- πώς στο διάολο αναιρούνται όλοι οι νόμοι της Φυσικής στην Πεντέλη.

Παρόλα αυτά, οι εκδρομείς με τους καφέδες ανα χείρα, καλά κρατούν...
Και όλοι γυρνάνει σώοι και αβλαβείς, παρότι όλα τα παλαβά συμβαίνουν.


Οποιοδήποτε "επιστημονικό" κείμενο και να έχω διαβάσει, το τί απίθανα πράγματα κατασκευάζονται από αυτό το Πεντελικό Μάρμαρο πιά...
Οπτικές ίνες, μαγνητικά τούνελ, χωροχρονικές στρεβλώσεις...

Το πιο απλό και ογικό, ότι από το μάρμαρο του Πεντελικού κατασκευάζονται (και) οι κίονες και τα κομμάτια που αποτελούν τον Παρθενώνα, τότε και σήμερα, κανείς δεν το έχει σκεφτεί ?
(Καλά, εγώ δεν μετράω. Το έχω διαπιστώσει)


---------------------------------

η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.

Edited by - Δύναμη Βρίλ on 08/03/2006 11:31:23

Edited by - Δύναμη Βρίλ on 08/03/2006 11:36:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 12:13:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δε μπορώ να πω περισσότερα. Οι κανόνες του Κοσμικού Παιχνιδιού δεν το επιτρέπουν

Νόμιζα ότι οι Κανόνες φτιάχνονται για να γίνονται γνωστοί... αλλιώς πως θα το παίξεις το παιχνίδι αν δεν τους ξέρεις??


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 12:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Συγνώμη για να καταλάβω και εγώ.

Για πόσα Farad και πόσα Henry μιλάμε ?
Και αν έχεις και την ευγενή καλοσύνη, η ηλεκτρική αντίσταση πόση είναι ?

Πώς τα μέτρησες ?

Αν οι κανόνες σου απαγορεύουν να απαντήσεις τοτε λυπάμαι πολύ που σε πρόσβαλα
και ελπίζω να μην προκύψει κανένα προβλημα για την σωματική σου ακεραιότητα
λόγω της προθυμίας σου να μεταδώσεις τη μυστική γνώση.

Ευχαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 17:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μια υποσημίωση τρίτου επιπέδου. Για να γίνει ηλεκτρομαγνητική εκπομπή, προϋποθέτει περιοδική φόρτιση-εκφόρτιση του "πυκνωτή". Γιαν να γίνει η ταλάντωση, προϋποθέτει το σύστημα και δεύτερο ταμιευτήρα ενέργειας, και μάλιστα αυτεπαγωγή. Έχουμε και τέτοια ??? Πού ? Πώς ?

Γειά σου vrill ..

Οι τεχνικές του φίλου Διόνυσου θα έλεγα οτι είναι λίγο παράξενες.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου.
Ο πυκνωτής είναι ενα εξάρτημα συσσώρευσης ρεύματος.
Η εκπομπή σήματος στα φερέσυχνα γίνεται απο ενα κύκλωμα ταλάντωσης (τραντζίστορ- πηνείο- ρεύμα). Η εκπομπή σήματος μπορεί να ανιχνευθεί με ενα απλό spectrum σε οποιαδήποτε συχνότητα. Εκπομπές τύπου RF επάνω απο 700 ΜΗΖ και αρκετά ισχυρές της τάξεως χρησιμοποιούνται στους φούρνους μικροκυμμάτων.
Η εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας είναι ενα πεδίο το οποίο παράγεται απο ισχυρά μαγνητικά πεδία πολλές φορές συνοδευόμενα απο χαμηλές συχνότητες.
Τα πεδία αυτά για να παραχθούν εφόσον πρόκειται για ηλεκτρομαγνητικά , χρειάζεται και ρεύμα. Αυτό λοιπόν εννοεί μάλλον ο Διόνυσος, οτι οι φυσικοί πυκνωτές απο φυσικά πετρώματα λειτουργούν ως μπαταρίες και μάλιστα υψηλής τάσης και διοχετεύουν το ρεύμα στο υποτυπώδες πηνείο (πέτρωμα) οπου προκαλούνται ισχυρά μανητικά πεδία.

Τώρα σε οτι αφορά την συμπαντική αυτή ενέργεια που ανέφερε ο Διόνυσος με την φειδωλή αυτή λεπτομέρεια, μου είναι άγνωστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 17:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Για πόσα Farad και πόσα Henry μιλάμε ?
Και αν έχεις και την ευγενή καλοσύνη, η ηλεκτρική αντίσταση πόση είναι ?

Μα με συγχωρείς. Περιμένεις απάντηση?
Πώς να τα μετρήσει? Να τοποθετήσει το πολύμετρο στο βουνό και να μετρήσει την Ωμική αντίσταση που παρουσιάζουν τα πετρώματα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 17:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
allzzaro

quote:

Μα με συγχωρείς. Περιμένεις απάντηση?

Φυσικά και περιμένω απάντηση. Η λέμε κάτι και το τεκμηριώνουμε ή λέμε
για να λέμε και να ξεφτιλιζόμαστε.


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 17:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
quote:
Γειά σου vrill ..

Οι τεχνικές του φίλου Διόνυσου θα έλεγα οτι είναι λίγο παράξενες.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου.
Ο πυκνωτής είναι ενα εξάρτημα συσσώρευσης ρεύματος.



Γειά σου Alzzaro

Μου απαντάς για να διευκρινήσεις τι λέει ο "Διόνυσος" ? Αν είναι αυτό, άστον να τα πεί μόνος του. Η δική σου ερμηνεία έχει αρκετά λάθη και δεν πρέπει να μείνουν ώς έχουν, γιατί το φόρουμ διαβάζεται και μπορεί κάποιος να αποκομίσει λάθος εντυπώσεις, σχετικά με την εγκυρότητα αυτών που γράφονται στο φόρουμ.
Λές λοιπόν "Ο πυκνωτής είναι ενα εξάρτημα συσσώρευσης ρεύματος". Αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι σωστό. Ο πυκνωτής είναι ένα τεχνικό εξάρτημα, μια διάταξη ΄δύο οπλισμών, που διαχωρίζονται από διηλεκτρικό μονωτικό. Ο πυκωτής είναι αποθήκευτής ενέργειας, που εμφανίζεται σαν ηλεκτρικό πεδίο. Το ηλεκτρικό πεδίο προέρχεται από φορτισμένα σωματίδια (ηλεκτρόνια). Άρα, ο πυκνωτής δεν συσσωρεύει ρεύμα, αλλά φορτία. Η χωρητικότητά του είναι ίση με C=Q*U και η ενέργεια που αποθηκεύει Ε=1/2 *Q*U^2

Αντίστροφα, το πηνείο (αυτεπαγωγή) αποθηκεύει μαγνητικό πεδίο, η ενέργεια ανάλογη του μαγνητικού πεδίου κλπ κλπ.

Λές "Η εκπομπή σήματος στα φερέσυχνα γίνεται απο ενα κύκλωμα ταλάντωσης (τραντζίστορ- πηνείο- ρεύμα)"
Οχι. εκπομπή με φερέσυχνο είναι εκπομπή όπου ένα σήμα έχει διαμμορφοθεί πάνω σε μια φέρουσα συχνότητα
Εκπομπή κάνει το ηλεκτρικό δίπολο, που είναι ένα σύστημα πυκνωτή-πηνείο που βρίσκεται σε ταλάντωση. Άν δεν έχει διαμόρφωση, δεν μπορούμε να μιλάμε για "φερέσυχνο". Και η διαμόρφωση ΔΕΝ γίνεται από το ηλεκτρικό δίπολο, αλλά απο κύκλωμα διαμόρφωσης. Αν θές να είναι με τρανζίστορ, με λυχνίες ή ολοκληρωμένο κύκλωμα, υάρχουν τεχνικές λύσεις.
Λές "Η εκπομπή σήματος μπορεί να ανιχνευθεί με ενα απλό spectrum σε οποιαδήποτε συχνότητα." Προύπόθεση, το όργανο να καλ΄λυπτει την περιοχή μέτρησης. Λές "Εκπομπές τύπου RF επάνω απο 700 ΜΗΖ και αρκετά ισχυρές της τάξεως χρησιμοποιούνται στους φούρνους μικροκυμμάτων." Και γιατί να είναι πάνω από 700ΜΗz ? ϊδιο δικάιωμα ύπαρξης έχουν όλες οι συχνότητες.
Λές"Η εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας είναι ενα πεδίο το οποίο παράγεται απο ισχυρά μαγνητικά πεδία πολλές φορές συνοδευόμενα απο χαμηλές συχνότητες." Αυτό ισχύει μόνο όταν έχεις διαμόρφωση. Οι συχνότητες που εμφανίζονται είναι όλες οι συχνότητες στην περιοχή f(ο)(φέρουσας) + και - f(max)(διαμόρφωσης)

Λές "Τα πεδία αυτά για να παραχθούν εφόσον πρόκειται για ηλεκτρομαγνητικά , χρειάζεται και ρεύμα."
Ρεύμα είναι η κίνηση των φορτίων. Χωρίς κίνηση δεν υπάρχει ρεύμα. Υπάρχει στατικό φορτίο ή δυναμικό.

Λές "Αυτό λοιπόν εννοεί μάλλον ο Διόνυσος, οτι οι φυσικοί πυκνωτές απο φυσικά πετρώματα λειτουργούν ως μπαταρίες και μάλιστα υψηλής τάσης και διοχετεύουν το ρεύμα στο υποτυπώδες πηνείο (πέτρωμα) οπου προκαλούνται ισχυρά μανητικά πεδία." Εγώ δεν λέω τίποτα. Έχω μείνει "κάγκελο"

Λές "Τώρα σε οτι αφορά την συμπαντική αυτή ενέργεια που ανέφερε ο Διόνυσος με την φειδωλή αυτή λεπτομέρεια, μου είναι άγνωστη."
Εγώ να δείς...

η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 18:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
Υ.Γ. Σε σοβαρές μετρήσεις, η αντίσταση ΔΕΝ μετριέται με πολύμετρο.
(Αυτό είναι για ... από ένα επίπεδο και πάνω)

Η Αντίσταση μετριέται πάντα με συγκριτική μέθοδο, δηλ. με τη λεγόμενη "γέφυρα".

Το πολύμετρο (στα "'Ωμ" που λένε και τα τζιμάνια) δείχνει μόνο κατά προσέγγιση την τιμή (δε πά να είναι και ψηφιακό), λόγω του ΤΡΟΠΟΥ μέτρησης. Πάνω από 1% δεν κάνει...

Όπως επίσεις ΠΑΝΤΕΛΩΣ λάθος είναι να χρησιμοποιείται για να μετρηθούν πολύ μικρές τιμές αντίστασης.

Η ΔΕΗ πάντως μετράει τις μικρές αντιστάσεις εδάφους με γειωσόμετρο (σχετικά πανάκριβο όργανο) και σε καμία περίπτωση με πολύμετρο. Κάτι ξέρουν...
Πέρισυ είχα γράψει σε αυτό το τόπικ που μετρήσαμε κάτι κρυστάλλους, που υποτίθεται ότι είναι αγώγιμοι κλπ κλπ.
Δεν είναι.
Και μετρήθηκε η αντίστασή τους με 1.000V τάση διέγερσης.
΄Και αυτό, επειδή έχω ειδικό όργανο. Λέγεται όργανο μέτρησης μόνωσης. Κόστος ? Χονδρική 700 Ευρώ.

η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 18:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Η δική σου ερμηνεία έχει αρκετά λάθη και δεν πρέπει να μείνουν ώς έχουν, γιατί το φόρουμ διαβάζεται και μπορεί κάποιος να αποκομίσει λάθος εντυπώσεις, σχετικά με την εγκυρότητα αυτών που γράφονται στο φόρουμ.

Bρέ vrillακο εσύ είσαι ειδήμων. Αφού τα γνωρίζεις τόσο καλά τότε τι ρωτάς να σου διευκρινίσει ο Διόνυσος??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 19:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ
quote:

Bρέ vrillακο εσύ είσαι ειδήμων. Αφού τα γνωρίζεις τόσο καλά τότε τι ρωτάς να σου διευκρινίσει ο Διόνυσος??

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις.

Ο "Διόνυσος" ή ο "κύκλος" γύρω του να έχουν ανακαλύψει κάτι, που δεν το γνωρίζω. Κάτι που ξεπερνά αυτό που λέμε "συμβατική" επιστήμη. Αυτό σημαίνει, ότι έκατσε και σκέφτηκε, πειραματίστηκε, ανακάλυψε κάτι πέρα από αυτό που γνωρίζω. Άρα λοιπόν, με ενδιαφέρει να μάθω κάτι παραπάνω. Και φυσικά να μπορεί να τεκμηριώσει αυτά που λέει. Και κάτι τέτοιο έχει ζητήσει και ο "Αγγελος"

Η άλλη πιθανότητα είναι, ο "Διόνυσος" να αραδιάζει αρλούμπες, πράγματα ανυπόστατα, που χρησιμοποιόντας κάποιες μισές αλήθειες και όρους δανεισμένους από την πραγματικότητα και περιπλέκοντάς τους σε φανταστικές καταστάσεις, να δημιουργεί κάποιο εφφέ γύρω από τις "θεωρίες" του. Άν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα φτάσει γρήγορα σε ένα σημείο, που οι θεωρίες του δε θα κρατήσουν σταγανά. Αυτό είναι το αημείο, που όπως λέει και ο Άγγελος"¨, "ή λέμε κάτι και το τεκμηριώνουμε ή λέμε για να λέμε και να ξεφτιλιζόμαστε".

Έτσι, όπως ακριβώς λέει και ο "Αγγελος" ΚΑΙ εγώ "φυσικά και περιμένω απάντηση".

Τίποτα περισσότερο.

Υ.Γ.1. Έχω στοιχεία, ότι τα "σκαλοπάτια από τσιμέντο" δεν έχεουν και τόσο ... φέρουσα σημασία.
Άρα λοιπόν, ο μόνος λόγος για τον οποίο ΔΕΝ φτιάχτηκαν, είναι για να στηρίξουν βαριά μηχανήματα
-τι άλλο θα ακούσουμε-

Υ.Γ.2. Υπενθυμίζω ότι κάποια που ακούστηκαν περί αγώγιμων κρυστάλλων και συσωρευση φορτίων είχαν διατυπωθεί από το μέλος "Πέτρος".

Με κάποιες πειραματικές διατάξεις και αφιέρωση κάποιας ώρας γύρω απ αυτά, διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να επαληθεύσω αυτά που ειπώθηκαν.

Οι κρύσταλλοι που βρήκαμε δεν έχεουν καμία σχέση με χαλαζία κλπ.

Ασβστολιθικές δομές είναι και κοινώς ονομάζονται "γύψος".

"Γύψος" ο "θησαυρός" ?!

-----------------------------------------------------

η Αρχαία Αθήνα έγινε γνωστή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της. Όχι τόσο, επειδή έδινε το διακαίωμα στον κάθε μ@$#@$ να λέει τις μ#$#$#$ του, αλλά στους πολίτες που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ να ακούν τις μ#@$%@#% του κάθε μ@#@#$@.

Edited by - Δύναμη Βρίλ on 08/03/2006 19:45:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 19:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Διόνυσος

Το ότι η δύναμη είναι διαφορετική κατά καιρούς και ότι υπάρχει διαφορετική επίδραση ακόμη και στο ίδιο αυτοκίνητο είναι άλλο θέμα.



αυτο κατα την γνωμη μου ειναι το σημαντικοτερο γιατι αναιρει την αποψη της οφθαλμαπατης.

αν ειναι κατηφορα, θα επρεπε παντα να εχει τα ιδια αποτελεσματα στις ιδιες συνθηκες.

quote:

Οι βράχοι κοντά στο δρόμο έχουν πολύ σίδερο και δεν ξέρω τι άλλα στοιχεία, ενώ στη σπηλιά και σε όλο το βουνό έχουν κάτι σαν γυαλιστερό χρώμα που φαίνεται έντονα και στη λάσπη της σπηλιάς.



δεν νομιζω οτι υπαρχουν σιδηρουχα ορυκτα στην περιοχη γυρω απο την σπηλια - υπαρχουν μαρμαρα και σχιστολιθος.

quote:

αλλά ότι πρέπει να υπάρχει μια πηγή κυμάτων στην περιοχή που προκαλεί αυτά τα φαινόμενα. Όχι απαραίτητα ανθρωπογενής.



συμφωνω, και μαλιστα παρουσιαζει περιοδικοτητα.


quote:

Τα βράχια σε όλη την περιοχή μπροστά στη σπηλιά αλλά και εντός εκτός από την κρυσταλλικότητα που παρουσιάζουν έχουν και μια ακόμη ιδιομορφία:σχηματίζουν στρώματα , πολλά λεπτά στρώματα.



οι σχιστολιθοι παρουσιαζονται σε στρωματωσεις.

αυτο που αξιζει να του ριξεις μια ματια ειναι η λασπη μεσα στην σπηλια που προερχεται απο την κατολισθηση.

με τον βριλ μελετησαμε τον σχιστολιθο που ειναι γκρι-ασημι και πολυ μαλακος και παρουσιαζει στρωματα ενος ασπρου υπερλεπτου υλικου.

το περιεργο ειναι οτι ενω τα δυο υλικα ανακατευονται πεφτοντας, στην λασπη του βαθους ξαναδιαχωριζονται, με το γκρι υλικο επανω και το ασπρο απο κατω.

ακομη πιο ενδιαφερον ειναι οτι οι ανωμαλιες που συμβαινουν στην επιφανεια του γκρι σχιστολιθικου υλικου απο το νερο και την υγρασια, δεν αποκαλυπτουν το ασπρο υλικο που βρισκεται απο κατω γιατι κατα καποιο τροπο συντονιζονται και παραμενουν στρωματοποιημενα, ακομη και σε επικλινεις επιφανειες.


quote:

Δε θα αναφέρω το πιεζοηλεκρικό φαινόμενο που εμφανίζεται σε μερικούς κρυστάλλους , γιατί αυτό θα απαιτούσε να ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιοι κρύσταλλοι εκεί (πχ χαλαζίας) , ενώ δεν είμαι βέβαιος για κάτι τέτοιο.



χαλαζιας απο οσο μπορω να γνωριζω δεν υπαρχει - υπαρχει κρυσταλικο ανθρακικο ασβεστιο που προερχεται απο τα υπολειματα των σταλαγμιτων και των σταλακτιτων.


quote:

(Τα στραβώματα στις κολώνες νομίζω ότι έγιναν κατά λάθος όταν προσπαθούσαν να τις λυγίσουν για να φτιάξουν τη σήραγγα.)



τα τμηματα των δοκων ηρθαν απο το εργοστασιο ετοιμα με την κλιση που ειχε ζητησει ο υπευθυνος μηχανικος.

εκει απλως ενωσαν τα τμηματα - δεν λυγισαν αλλά και δεν μπορουσαν να λυγισουν μια δοκο διατομης Η.


quote:

Η κίνηση στην εν λόγω σπηλιά είχε τρεις εμφανεις σκοπούς κατά τη γνώμη μου, αν και ο βασικός είναι ο πρώτος:

α)Αφαίρεση υλικού (λατύπης) για εκμετάλλευση σε παραγωγή οπτικών ινών και άλλων διατάξεων



φιλε μου θα σε ρωτησω το ιδιο πραγμα που ρωταω απο τοτε που ακουσα την θεωρια της λατυπης.

γιατι να παρουν την λατυπη της σπηλιας οταν ολο το βουνο ειναι γεματο πλαγιες λατυπης?

και αν πιστευει κανεις οτι η λατυπη της σπηλιας ηταν "ιδιαιτερη", το ιδιο "ιδιαιτερη" θα πρεπει να ειναι και η λατυπη απο την οποια αποτελειται ολο το πλατωμα που παρκαρουν τα αυτοκινητα, μιας και προερχεται ακριβως απο την λατομευση που αποκαλυψε το σπηλαιο.

quote:

β)Μεταβολή της μορφολογίας του εδάφους ώστε να αλλάξουν οι ιδιότητες της περιοχής και να πάψει να είναι πομπός ενέργειας που θα προκαλούσε προβλήματα σε λεπτά όργανα αεροσκαφών ή άλλων διατάξεων που είχαν και έχουν ως σκοπό την επόπτευση του χώρου από ηλεκτρομαγνητική άποψη



συμφωνω στο οτι ενας απο τους στοχους ηταν η μεταβολη των ιδιοτητων της περιοχης, αλλά οχι για τους λογους που λες...


quote:

Ο δεύτερος επίσης με την κατασκευή των μεγάλων σκαλοπατιών και ο τρίτος όχι καθώς η υγρασία και τα υλικά της περιοχής έδειξαν ότι δεν είναι κατάλληλος χώρος για αποθήκευση οποιουδήποτε σημαντικού υλικού αλλά και γιατί έγινε πολύς θόρυβος τότε και αφέθηκε για πιθανή μελλοντική εκμετάλευση.



τα σκαλοπατια φιλε μου δεν ειναι καν τσιμεντενια - προκειται για απλες ξερολιθιες με ενα πασαλειμα τσιμεντου, ουτε καν 5 ποντων παχους.

ο λογος υπαρξης τους ειναι προφανης αν σκεφθεις οτι το εκκλησακι ειναι χτισμενο πανω σε αρχαια λατυπη, αρα σε ασταθες υποστρωμα.

φυσικα και η υποστηριξη του εγινε αρπα κολα, με εξαιρεση το τοιχειο εφελκυσμενου μπετον που στηριζει τις υδατοδεξαμενες - και απορω, ποσο πιο σημαντικες ειναι αυτες οι υδατοδεξαμενες απο το ιδιο το εκκλησακι?


εκτος κι αν το τοιχειο οντως υποστηριζει την σηραγγα που υποτιθεται οτι δεν εσκαψαν τελικα...

quote:

Επειδή όμως δε μπορούσαν να το κάνου άμεσα υποκίνησαν και ανωτέρους τους στη διαδικασία του να ξεκινήσουν κάποια υποτιθέμενα έργα με σκοπούς που ήξεραν ότι δεν πρόκειται να ολοκληρωθούν.


δεν φτιαχτηκαν για να αντεξουν αλλά ολοκληρωθηκαν κατα την γνωμη μου.

εκαναν αυτο που ειχαν σκοπο εξ αρχης να κανουν.

quote:

Έμπλεκαν και μπλέκουν αλήθεια και φαντασία και δημιουργούν έναν άλλο κόσμο μια άλλη πραγματικότητα.


αυτο λεγεται αποπροσανατολισμος - αν θες να απενεργοποιησεις μια πληροφορια, ριχνεις πολλες ψευτικες γυρω της και χανει την αξιοπιστια της.

quote:

Όλα τα άλλα περί παράξενων όντων κλπ ανήκουν είτε στις επιδράσεις των πεδίων του χώρου, όταν είναι ισχυρές, είτε στις επιδράσεις των ανθρώπινων βιοπεδίων.


αλληλεπιδραση του ανθρωπου με την ενεργεια του τοπου θαλεγα.

καλως ηρθες στο φορουμ και στο τοπικ Διόνυσε!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 20:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


και δυο αξιοπιστες πληροφοριες:

πρωτον η αρχαιολογικη υπηρεσια σκοπευει να κλεισει το σπηλαιο με καγκελα, αλλά της λειπουν τα κονδυλια.

φυσικα αν το τολμησουν θα πεσουν οι μηνυσεις βροχη γιατι αφησαν να καταστραφει πρωτα ενας αρχαιολογικος χωρος και κατοπιν εορτης ερχονται να προστατεψουν τι?

τα μπαζα?

η δευτερη ειναι και η πιο σημαντικη: στο νταμαρι του Χανιωτη ετοιμαζουν ή εχουν κανει ηδη παρανομη λατομευση.

ειναι το νταμαρι που βρισκεται πανω απο την σπηλια (πανω απο την γεφυροπλαστιγγα).

δυστυχως δεν μπορεσα να ανεβω αυτες τις μερες, αλλα αν βρεθει κανεις στην περιοχη και δει μηχανηματα ή φορτηγα με μαρμαρο, ας τα παρει μια φωτογραφια.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 21:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
να περιμενουμε τον Διονυσο να εξηγησει ή να πεταξω την αποψαρα μου ??

(για το τι μπορει να εννοει ο Διονυσος που αμφιβαλλω αν εχει αμεση σχεση με τον κυκλο που εννοει - εμμεση ναι=αναγνωστης)


ΚΑΡΦΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ

εξαλλου το κυνηγι τους ειναι ευκολοτερο και διασκεδαστικοτερο των αλλοκοσμικων οντων

Edited by - wolfowitz on 08/03/2006 21:55:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 05:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Και με αυτό ξαναήρθαν μερικά πράγματα στα ... ίσα τους εδώ



Edited by - Βρίλ on 09/03/2006 05:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 14:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:

ΚΑΡΦΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ

εξαλλου το κυνηγι τους ειναι ευκολοτερο και διασκεδαστικοτερο των αλλοκοσμικων οντων

Edited by - wolfowitz on 08/03/2006 21:55:35


ουπς

αυτο βεβαια παει στους παρανομους λατομεις που λλεει ο jbgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 02:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
«στο νταμαρι του Χανιωτη ετοιμαζουν ή εχουν κανει ηδη παρανομη λατομευση.
ειναι το νταμαρι που βρισκεται πανω απο την σπηλια (πανω απο την γεφυροπλαστιγγα).»

Με αφορμή την παραπάνω δήλωση του Johnnie, θα ήθελα να αναφέρω ένα περιστατικό που συνέβη σήμερα.

Ξεκίνησα μια πεζοπορεία από την Κρύα Βρύση με στάση στη Σπηλιά και από΄ κει για την κορυφή. Η ώρα ήταν περίπου 3:30 όταν έφτασα στη Σπηλιά. Εκείνη τη στιγμή θυμήθηκα αυτό που είχε πει ο Johnnie, αλλά και που είχα πληροφορηθεί τηλεφωνικά από κάποιον γνωστό μου την προηγούμενη εβδομάδα, ότι στο λατομείο του Χανιώτη ακριβώς πάνω από τη Σπηλιά, κάποιοι είχαν ξεκινήσει εργασίες παράνομης εξόρυξης. Πήγα λοιπόν να δω τι γίνεται.
Καθώς λοιπόν περπατούσα και ενώ τα πάντα βρισκόντουσαν εν πλήρη γαλήνη, ξαφνικά έγινε μια τρομερή έκρηξη. Ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα ακούστηκε άλλη μια. Γυρνώντας το κεφάλι μου αριστερά, είδα καπνό να αναδύεται πίσω από κάτι βράχους. Ήμουν στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, την ώρα δηλαδή που οι «εργάτες» ανατίναζαν το λατομείο. Οι τύποι είχαν αφήσει σε κάποιο σημείο μια γυναίκα η οποία παραφύλαγε για τους περαστικούς. Βλέποντας λοιπόν εμένα από μακριά, άρχισε να επιταχύνει το βήμα της, προς το σημείο όπου βρίσκονταν οι τύποι, προφανώς για να τους ενημερώσει για την ύπαρξή μου.
Δεν πίστευα ούτε στ’ αυτιά, ούτε στα μάτια μου! Από την τσαντίλα μου δεν ήξερα τι να πρωτοσκεφτώ. Το μόνο που μου ερχόταν, ήταν βρισιές κάθε είδους! Στο τέλος ξέμεινα κι από αυτές, και έπρεπε να δω τι θα κάνω. Δεν μπορούσα να πάω να κάνω τον ήρωα, γιατί δεν ήξερα πόσοι ήταν, ώστε να παίζαμε πετροπόλεμο και μπουνιές. Αν το έκανα πολύ πιθανόν να ήμουν ακόμα εκεί με σπασμένα κόκκαλα. Αλλά και η συνείδησή μου δεν μου επέτρεπε σε καμία περίπτωση να τους αφήσω έτσι.

Μόνη λύση λοιπόν...η Αστυνομία. Πήρα αμέσως τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα Παλαιάς Πεντέλης και τους ενημέρωσα για το συμβάν και τους παρακάλεσα να στείλουν το συντομότερο δυνατό περιπολικό πάνω στη Σπηλιά. Τους είπα ότι θα περιμένω στην είσοδο ακριβώς της Σπηλιάς και ότι θα τους καθοδηγούσα εγώ στο λατομείο. Έτσι έγινε και άρχισα να κατευθύνομαι προς τη Σπηλιά. Φτάνοντας στο δεξί τούνελ, είδα το αυτοκίνητό τους. Έβγαλα φωτογραφία το αμάξι και την πινακίδα σε περίπτωση που έφευγαν πρίν έρθει το περιπολικό και συνέχισα. Η αγωνία μου όμως δεν με άφησε να πάω να απολαύσω τη γαλήνη της Σπηλιάς και ανέβηκα στο πευκόφυτο λοφάκι που βρίσκεται απέναντι από αυτήν ώστε να βλέπω τον χωματόδρομο και να περιμένω το περιπολικό. Αυτοί όμως πουθενά! Άρχισα να πιστεύω ότι με έγραψαν κανονικά. Και τα νεύρα μου γίνανε ελατήρια, όταν τελικά είδα το αυτοκίνητο να φεύγει και οι αστυνομικοί να είναι άφαντοι! Στο αυτοκίνητο μέσα ήταν δύο άντρες και η γυναίκα που είχα δεί προηγουμένως. Και εδώ η φωτογραφία που τράβηξα με το αυτοκίνητο αποδείχτηκε σωτήρια τελικά. Ξαναπήρα τηλέφωνο στο τμήμα και είπα στον Αξιωματικό Υπηρεσίας ότι οι τύποι έφυγαν, του έδωσα μάρκα, χρώμα αυτοκινήτου και αριθμό πινακίδας, με την ελπίδα να τους πιάσουν κάπου στην άσφαλτο μιας και ο Α. Υ μου είπε πως είχε ήδη στείλει περιπολικό και πως λογικά θα πρέπει να ήταν εκεί κοντά. Με ευχαρίστησε, τον ευχαρίστησα και το κλείσαμε. Ήθελα να πιστεύω πως όντως ειδοποίησε κάποιους και πως δεν με δούλευε. «Ότι μπορούσα να κάνω το έκανα» είπα μέσα μου, και κίνησα για τη Σπηλιά για να ηρεμήσω. Σε κάποια στιγμή χτυπάει το κινητό και ήταν από το τμήμα, όπου μου ζητούσαν τα στοιχεία μου. Τα έδωσα. Μετά από λίγο, με ξαναπήραν και μου είπαν, πως όταν κατέβω από το βουνό, να περάσω οπωσδήποτε από το τμήμα για να δώσω κατάθεση γιατί λέει, δημιουργήθηκε μεγάλο πρόβλημα! Μεγάλο πρόβλημα; Τι μεγάλο πρόβλημα; Άσχημες σκέψεις μου πέρναγαν εκείνη τη στιγμή από το μυαλό, πράγμα που με έκανε να νιώθω πολύ άβολα.
Πέρασαν 20 λεπτά περίπου, και καθόμουν στο σκαλοπάτι της εκκλησούλας, όταν είδα ένα αστυνομικό να μπαίνει μέσα στη Σπηλιά. Τινάζομαι πάνω και του κάνω νόημα.

«Έλα ρε φίλε, που είσαι και σε ψάχναμε έξω;» είπε ο αστυνομικός με ένα αφύσικα θερμότατο χαμόγελο, αλλά το πιο περίεργο ήταν ότι φάνηκε σαν να... καθησυχάστηκε βλέποντάς με!
Ύστερα φώναξε και τον άλλο αστυνομικό που ήταν πιο πίσω. Βλέποντάς με και ο άλλος αστυνομικός, μου χαμογέλασε κι αυτός εξίσου θερμά, τόσο που δεν πίστευα στα μάτια μου. Το παράδοξο επίσης εδώ, είναι ότι και αυτός, βλέποντάς με, φάνηκε σα να καθησυχάστηκε. Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω καταλληλότερη λέξη, για να χαρακτηρίσω αυτό που είδα στα πρόσωπά τους. Σαν να ανησυχούσαν που δεν με έβρισκαν και ξαφνικά που με βρήκαν να ανακουφίστηκαν. Πραγματικά περίεργη συμπεριφορά, ειδικά για αστυνομικό.

«Τι έγινε, τους βρήκατε;», τους ρώτησα. Η απάντηση που έλαβα, σε συνδυασμό με την απότομη αλλαγή στα πρόσωπα και των δύο, με σόκαρε. Αλλά αυτό ήταν το «μεγάλο πρόβλημα» που μου έλεγε ο Α. Υ προηγουμένως στο τηλέφωνο:

«Άστα να πάνε φίλε, απορώ πως ζούμε. Οι τύποι, λίγο κόντεψε να μας σκοτώσουν πέφτοντας πάνω μας με το αυτοκίνητο. Ήμασταν στο δρόμο πολύ πρίν τη διασταύρωση του Αγ. Παντελεήμωνα, όταν είδαμε το αυτοκίνητο να κατεβαίνει με τρομερή ταχύτητα και από πίσω να τους κυνηγάει ένα άλλο περιπολικό που είχε λάβει κι αυτό το σήμα. Δεν προλάβαμε να κάνουμε τίποτα και εκείνοι πέρασαν ξυστά από δίπλα μας. Μια δικιά μας στραβοτιμονιά και τώρα θα ήμασταν νεκροί όλοι. Γλυτώσαμε παρά τρίχα. Το άλλο περιπολικό τους καταδίωξε, αλλά δεν τους έπιασε!»

Και συνέχισε ο αστυνομικός:

«Βρήκαμε ποιος είναι. Τον ξέρουμε πολύ καλά και μένει στη Νέα Πεντέλη. Λέγεται Ντέμος. Το αμάξι που οδηγούσε δεν ανήκει σ’ αυτόν αλλά σε γυναίκα. Ο τύπος μας έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν. Προσωπικά του τα’ χα μαζεμένα από καιρό, αλλά τώρα, με αυτό που έγινε δεν γλυτώνει με τίποτα. Θα τον βρω και θα τον σκίσω! Εξ’ αιτίας του κόντεψα να πεθάνω και έχω παιδί ενός έτους ρε φίλε, μα το θεό δεν τον σώζει τίποτα!»

«Τι εννοείς όταν λες ότι σας δημιούργησε και άλλα προβλήματα στο παρελθόν»; Τον ρώτησα. «Έχουν σχέση με το βουνό»;

«Ναι» μου απάντησε.

«Έχει να κάνει με εξορύξεις;» ξαναρωτάω.

«Και όχι μόνο!» απαντάει πολύ σοβαρός.

«Δηλαδή»; ; ;

«Άστο καλύτερα, μην ρωτάς, κάποια πράγματα δεν συζητιούνται. Ο τύπος είναι τρομερά επικίνδυνος».

Δεν επέμεινα.

Ύστερα μου είπαν ότι πρέπει να τους ακολουθήσω γιατί θα ερχόταν εκεί τζιπ να με πάρει για να τους πάω στο λατομείο. Έτσι και’ γινε. Στο τζιπ ήταν και ο διοικητής του τμήματος, με τον οποίο είχα γνωριστεί προ ενός έτους στη Σπηλιά και παραδόξως με θυμόταν. Πήγαμε στο λατομείο και πράγματι είδαμε ένα γιγάντιο αποκολλημένο βράχο, ο οποίος όταν τον πλησιάσαμε, μύριζε μπαρούτι. Ψάξαμε την περιοχή και ύστερα από λίγο φύγαμε. Παρατήρησα ότι σε ένα σημείο του δρόμου, είχαν βάλει κάτι σαν σημαδούρα. Η «σημαδούρα» αυτή ήταν ένας μικρός βράχος που τον είχαν σηκώσει όρθιο και πάνω του είχαν τοποθετήσει ένα λάστιχο φορτηγού.
Τέλος, πήγα στο τμήμα για να δώσω κατάθεση. Σε ερωτήσεις μου εκεί για τον Ντέμο, οι αστυνομικοί αλλά και ο διοικητής έμοιαζαν σαν να τον φοβούνται. Ο διοικητής μου είπε ότι αυτός ο τύπος έχει κάνει πάσης φύσεως παρανομίες και εγκλήματα και παρόλα αυτά, δεν τον ενοχλούσε κανείς. Από την άλλη όμως, πέταγαν από τη χαρά τους,
γιατί έψαχναν αφορμή για να τον πιάσουν και τώρα ξαφνικά συνέβη αυτό.

Ό,τι και να’ ναι όμως αυτός, το ευτύχημα είναι ότι η υπόθεση της παράνομης εξόρυξης έλαβε τέλος, ο μίστερ Ντέμος δεν την γλυτώνει με τίποτα, η Αστυνομία του ετοιμάζει μεγάλη έκπληξη, η χαρά μου δεν περιγράφεται που το πολυλατρεμένο Βουνό μας απαλλάχτηκε από
έναν – ας μου επιτραπεί η έκφραση - παλιόπουστα και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Καλό βράδυ.

Υ.Γ: Από αύριο, η περιοχή Σπηλιάς – λατομείων θα είναι υπο συνεχή αστυνόμευση. Μάλιστα θα προχωρήσουν σε μπάζωμα των εισόδων όλων των λατομείων ώστε να μην εισέρχονται οχήματα σ’ αυτά.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 16:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Υ.Γ: Από αύριο, η περιοχή Σπηλιάς – λατομείων θα είναι υπο συνεχή αστυνόμευση. Μάλιστα θα προχωρήσουν σε μπάζωμα των εισόδων όλων των λατομείων ώστε να μην εισέρχονται οχήματα σ’ αυτά.


Κι αυτό είναι καλό ή κακό

Edited by - DAGON on 12/03/2006 16:34:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 20:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Άν δεν φτάναν όλοι με το αυτοκινητάκι τους ή το μηχανάκι τους, θα ξεμαγάριζε απο πολλά "φρούτα" η Σπηλιά (και τα γύρω μέρη φυσικά).

Ποίος θα έκανε ποδαράτο.... Έλα καημένε.

Τουλάχιστο θα ξέραμε, ότι οι "θεάσεις" θα γίνονται πια από τις καφετέρειες και τα ψητοπωλεία της πλατείας και όχι από τον καναπέ...

Κάτι είναι και αυτό


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 20:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


Νταβελη αγορι μου, μ εφτιαξες!!!


η συγχρονικοτητα σε ολο της το μεγαλειο!


να κανω μερικες παρατηρησεις στα γεγονοτα:


quote:

Στο αυτοκίνητο μέσα ήταν δύο άντρες και η γυναίκα που είχα δεί προηγουμένως. Και εδώ η φωτογραφία που τράβηξα με το αυτοκίνητο αποδείχτηκε σωτήρια τελικά.



αρα τους ξερουμε και στις φατσες.

quote:


«Έλα ρε φίλε, που είσαι και σε ψάχναμε έξω;» είπε ο αστυνομικός με ένα αφύσικα θερμότατο χαμόγελο, αλλά το πιο περίεργο ήταν ότι φάνηκε σαν να... καθησυχάστηκε βλέποντάς με!
Ύστερα φώναξε και τον άλλο αστυνομικό που ήταν πιο πίσω. Βλέποντάς με και ο άλλος αστυνομικός, μου χαμογέλασε κι αυτός εξίσου θερμά, τόσο που δεν πίστευα στα μάτια μου. Το παράδοξο επίσης εδώ, είναι ότι και αυτός, βλέποντάς με, φάνηκε σα να καθησυχάστηκε.

Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω καταλληλότερη λέξη, για να χαρακτηρίσω αυτό που είδα στα πρόσωπά τους. Σαν να ανησυχούσαν που δεν με έβρισκαν και ξαφνικά που με βρήκαν να ανακουφίστηκαν. Πραγματικά περίεργη συμπεριφορά, ειδικά για αστυνομικό.



αυτο δεν με εκπλησει γιατι εχω συναντησει αρκετα πληρωματα αστυνομικων φοβισμενα μερα μεσημερι - δεν ξερω τι τους λενε απο την υπηρεσια, αλλά δυο απο αυτους μου ομολογησαν οτι βασικα τους απαγορευουν να μπαινουν σε οποιονδηποτε παραδρομο της ασφαλτου (καπου σε αυτο το τοπικ το ειχα αναφερει οταν συνεβει) και το κανουν με δικη τους πρωτοβουλια.



quote:

«Βρήκαμε ποιος είναι. Τον ξέρουμε πολύ καλά και μένει στη Νέα Πεντέλη. Λέγεται Ντέμος.



Γιωργος Ντεμος μαλλον...

quote:

Πήγαμε στο λατομείο και πράγματι είδαμε ένα γιγάντιο αποκολλημένο βράχο, ο οποίος όταν τον πλησιάσαμε, μύριζε μπαρούτι.



βασικα χρησιμοποιουν λιπασμα (αμωνια) και βενζινη.


quote:

«Άστο καλύτερα, μην ρωτάς, κάποια πράγματα δεν συζητιούνται. Ο τύπος είναι τρομερά επικίνδυνος».



το θρασος του δειχνει και την επικινδυνοτητα του (ή και την "υψηλη" προστασια του) - Σαββατο επελεξε να κανει τις εκρηξεις

quote:

Σε ερωτήσεις μου εκεί για τον Ντέμο, οι αστυνομικοί αλλά και ο διοικητής έμοιαζαν σαν να τον φοβούνται. Ο διοικητής μου είπε ότι αυτός ο τύπος έχει κάνει πάσης φύσεως παρανομίες και εγκλήματα και παρόλα αυτά, δεν τον ενοχλούσε κανείς.

Από την άλλη όμως, πέταγαν από τη χαρά τους, γιατί έψαχναν αφορμή για να τον πιάσουν και τώρα ξαφνικά συνέβη αυτό.



εδω ειναι το σοβαρο της υποθεσης τωρα πια: ο τυπος ειναι επικινδυνος και ο Νταβελης αυτος που τον στελνει επιτελους στη δικαιοσυνη.


ομολογω οτι τον πιεσα να γραψει στο φορουμ το περιστατικο γιατι η δημοσιοποιηση ειναι η καλυτερη προστασια κατα την γνωμη μου - ο ιδιος απο σεμνοτητα δεν τοχε σκοπο.


πιστευω οτι το περιστατικο θα πρεπει να μεταδοθει και στα ΜΜΕ (αν φυσικα δειξει ενδιαφερον κανενα)

quote:

Ό,τι και να’ ναι όμως αυτός, το ευτύχημα είναι ότι η υπόθεση της παράνομης εξόρυξης έλαβε τέλος, ο μίστερ Ντέμος δεν την γλυτώνει με τίποτα, η Αστυνομία του ετοιμάζει μεγάλη έκπληξη, η χαρά μου δεν περιγράφεται που το πολυλατρεμένο Βουνό μας απαλλάχτηκε από
έναν – ας μου επιτραπεί η έκφραση - παλιόπουστα και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.



με μια εξαιρεση φιλε μου: ο Ντεμος προφανως πληρωθηκε για να κανει την εξορυξη - αλλοι θα μετεφεραν το μαρμαρο, αλλά σε ποιον?

αυτον θαπρεπε να βρει η αστυνομια για να κλεισει πραγματικα η υποθεση.


.


το βουνο χρειαζεται κοσμο παιδια, κοσμο θετικα διακειμενο, το εχω ξαναπει και θα το επαναλαμβανω.

καποτε σε μια συναντηση αρκετων φιλων στην σπηλια ο Πετρος (ο δικος μας) λεει γελωντας σε καποιον αλλο: "δεν ανησυχω για το βουνο, εχει τα μαντροσκυλα του, τον Νταβελη και τον τζωνυ"

ειναι περισσοτερα τα μαντροσκυλα (ευτυχως) που διατηρουν την ανωνυμια τους αλλά οργωνουν το βουνο καθαριζοντας και προστατευοντας.

τους συναντας αν κάνεις και εσυ το ιδιο - φροντιζει η συγχρονικοτητα γι αυτο.


ενα μεγαλο ευχαριστω και ενα μπραβο λοιπον εκτος απ τον Νταβελη, στο μαντροσκυλο που μας ειδοποιησε εγκαιρως!


απ την δικη μου οπτικη αντιληψη, το βουνο μεσω συγχρονικοτητας κατορθωσε να σταματησει την εξορυξη βαζοντας τους καταλληλους ανθρωπους την καταλληλη στιγμη να βρισκονται στο καταλληλο μερος.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 20:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

quote:
Υ.Γ: Από αύριο, η περιοχή Σπηλιάς – λατομείων θα είναι υπο συνεχή αστυνόμευση. Μάλιστα θα προχωρήσουν σε μπάζωμα των εισόδων όλων των λατομείων ώστε να μην εισέρχονται οχήματα σ’ αυτά.


Κι αυτό είναι καλό ή κακό

DAGON



καλο θαλεγα φιλε DAGON γιατι δεν υπαρχει λογος να μπαινουν οχηματα στα λατομεια περαν της παρανομης εξορυξης.

το φραξιμο συνηθως γινεται με μεγαλους βραχους οι οποιοι δεν εμποδιζουν τον περιπατητη να μπει στο λατομειο, αλλα για τους μετακινησουν οι παρανομοι λατομοι θα χρειαστουν βαρια οχηματα και θα γινουν σιγουρα αντιληπτοι.


το λατομειο που συνεβη το προσφατο περιστατικο ηταν ανοικτο και καποια νυχτα θα ανεβαζαν φορτωτη και φορτηγο και θα επαιρναν το μαρμαρο χωρις να τους παρουν χαμπαρι.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 20:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

θα καταντησω γραφικος, αλλά εκεινος ο ρημαδοσυλλογος μονο 21 υπογραφες χρειαζεται...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
quote:
Άν δεν φτάναν όλοι με το αυτοκινητάκι τους ή το μηχανάκι τους, θα ξεμαγάριζε απο πολλά "φρούτα" η Σπηλιά (και τα γύρω μέρη φυσικά).

Ποίος θα έκανε ποδαράτο.... Έλα καημένε.

Τουλάχιστο θα ξέραμε, ότι οι "θεάσεις" θα γίνονται πια από τις καφετέρειες και τα ψητοπωλεία της πλατείας και όχι από τον καναπέ...

Κάτι είναι και αυτό


Συμφωνώ

quote:
καλο θαλεγα φιλε DAGON γιατι δεν υπαρχει λογος να μπαινουν οχηματα στα λατομεια περαν της παρανομης εξορυξης.

το φραξιμο συνηθως γινεται με μεγαλους βραχους οι οποιοι δεν εμποδιζουν τον περιπατητη να μπει στο λατομειο, αλλα για τους μετακινησουν οι παρανομοι λατομοι θα χρειαστουν βαρια οχηματα και θα γινουν σιγουρα αντιληπτοι.


το λατομειο που συνεβη το προσφατο περιστατικο ηταν ανοικτο και καποια νυχτα θα ανεβαζαν φορτωτη και φορτηγο και θα επαιρναν το μαρμαρο χωρις να τους παρουν χαμπαρι.


Ο Νταβέλης έπραξε ορθότατα και μπράβο του. Είναι κάτι που δεν θα το έκανε οποιοσδήποτε. Στην τελική ποιός νοιάζεται και ποιός θα κάτσει να μπλέξει; Σίγουρα η αστυνομία ήταν η πιο σωστή επιλογή.
Ομολογώ όμως ότι έχω κάποιες επιφυλάξεις για το τι θα πράξουν οι αρχές από εδώ και πέρα.
Ελπίζω αυτό να μην αποτελέσει δικαιολογία για κάποιους για να κάνουν τίποτα "καλωπισμούς" στην περιοχή(συρματοπλέγματα, μπαζώματα, υπερ-καχύποπτοι αστυνομικοί φρουροί στην περιοχή κλπ).
Όσο για το μπάζωμα των λατομείων, αν απλά μιλάμε για μερική φραγή της εισόδου για να εμποδιστεί η είσοδος οχημάτων οκ.

quote:
το λατομειο που συνεβη το προσφατο περιστατικο ηταν ανοικτο και καποια νυχτα θα ανεβαζαν φορτωτη και φορτηγο και θα επαιρναν το μαρμαρο χωρις να τους παρουν χαμπαρι.

Κλείνω λέγοντας ότι αυτή η έρμη η χώρα θα πρέπει επιτέλους να θεσπίσει αυστηρότερους νόμους για κάποια ζητήματα. Οι λαθρανασκαφές και οι παράνομες εξορύξεις δεν είναι κάτι καινούργιο για την Πεντέλη. Θα πρέπει κάτι να γίνει λοιπόν, κάτι όμως που να μην μεταβάλλει σημαντικά τον φυσικό περίγυρο της περιοχής και να μην εμποδίζει τον απλό παρατηρητή να πάει όποια ώρα θέλει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 10:47:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άν δεν φτάναν όλοι με το αυτοκινητάκι τους ή το μηχανάκι τους, θα ξεμαγάριζε απο πολλά "φρούτα" η Σπηλιά (και τα γύρω μέρη φυσικά).

Ποίος θα έκανε ποδαράτο.... Έλα καημένε



Eίναι ωραίο να λέμε τέτοια τετριμμένα κλισέ(που όμως στερούνται λογικής και πρακτικότητας) και να αισθανόμαστε "cool".
Τα πράγματα όμως επέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν είναι καθόλου έτσι αγαπητέ Αντρέα και αυτό γιατί δεν μπορείς να ζητήσεις από κάποιον που απέκτησε με πολύ κόπο την μηχανή του να την αφήσει κάπου στο πουθενά σε μια ερημιά που κατά καιρούς κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι τύποι και να περπατήσει με τα πόδια μέχρι τη σπηλιά όπου δε θα έχει καμμιά οπτική έπαφή με την περιουσία του...

Ούτε μπορείς και να ζητήσεις από μια γυναίκα να αφήσει το αυτοκίνητό της στο πλάτωμα μετά την πινακίδα για να περπατήσει με ένα νήπιο 15-20 κιλών στην αγκαλιά... ξέρεις άλλωστε πολύ καλά ότι τα νήπια κουράζονται και δεν αντέχουν τόση πεζοπορία.

Εγώ κάποτε όταν είχα μόνο το σκύλο μου για συνοδοιπόρο άφηνα το αυτοκίνητο πάνω στο δρόμο δίπλα στην ταμπέλα και μετά έκανα το υπόλοιπο της διαδρομής πεζή. Με το μωρό όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν και αναγκάστηκα κάποιες φορές να ανέβω μέχρι τη σπηλιά με το αυτοκίνητο και από κει να βγάλω το τρίκυκλο καρότσι για να πεζοπορήσω. Οπως λοιπόν βλέπεις είναι οι περιστάσεις που μας ορίζουν τον τρόπο προσέγγισης του βουνού.

Εκεί όμως που βγαίνω πράγματι από τα ρούχα μου είναι όταν μηχανές cross ή τζιπάκια αρχίζουν και κάνουν τις ταρζανιές τους μέσα και γύρω από τη σπηλιά... Τι να πει κανείς? Ακόμη και αυτοί πιστεύουν ότι έχουν δίκιο για τη στάση τους αυτή!!

quote:
απ την δικη μου οπτικη αντιληψη, το βουνο μεσω συγχρονικοτητας κατορθωσε να σταματησει την εξορυξη βαζοντας τους καταλληλους ανθρωπους την καταλληλη στιγμη να βρισκονται στο καταλληλο μερος.


Mια ακόμη φορά ο Νταβέλης έκανε το σωστό!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 10:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Λοιπόν, μια που το θέσατε το θέμα, να σας πώ το εξής.

Λέτε, ότι ο τύπος έχει ψηλή προστασία και το θράσος να το κάνει μέρα-μεσημέρι, και μάλιστα Σάβατο...

Μα, λέω εγώ, αφού το παραμύθι των "στρατιωτικών έργων" στο Λατομείο της Σπηλιάς δεν πιάνει, πώς και πού θα πάρουν το μάρμαρο ?

Έχετε παρατηρήσει, ότι τα έργα της Σπηλιάς, καθώς και τα δύο τούνελ έχουν τελειώσει ακριβώς στο ίδιο αντικείμενο ? Σε κατάλευκο μάρμαρο. Κάντε έναν κόπο και πηγαίνετε να το δείτε. Και τα τρία εμφανή σκαψίματα, καταλήγουν σε λευκό μάρμαρο. Κανείς δεν το πρόσεξε ? Ειδικά το κάτω μέρος της σπηλιάς, αυτό που κατ'ευφημισμό είναι μπαζωμένο (μπαζωμένο είναι το βάραθρο που είναι από κάτω-για να μην γκρεμοτσακιστεί κάποιο μηχάνημα εξόρυξης), είναι καθαρή φλέβα μαρμάρου. Το "παταράκι" και η σταλαγμιτική κουρτίνα που περιγράφει το Δελτίο της ΕΣΕ καθώς ΚΑΙ (να το νέο!) στενός συγγενής μου που μοιραζόμαστε το ίδιο "βίτσιο" της Σπηλαιοκατάβασης, τους ήταν προφανώς "στο δρόμο" και τα ισοπέδωσαν.

Το μάρμαρο, κύριοι. Τα άλλα περι έργων είναι στάχτη στα ματια. Ή σχέδιο αντιπερισπασμού, όπως λέει και ο φίλτατος κ. Μπαλάνος, μέλος της ΕΠΕΑΝ, που η ΕΠΕΑΝ μετέπειτα υπήρξε συνυδρυτής της ΕΣΕ και κατα φήμη νύν μέλος της... (Σας είναι νέο ?. Ψάξτε το. Όχι οτι είναι και κακό, κάθε άλλο !)

Και γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ το μάρμαρο των λατομείων του Παρθενώνα ?
Εμ, εδώ σας θέλω. Τι έιναι ΤΟΣΟ πολύτιμο, χρειάζεται μάρμαρο, ειδικά αυτό, και στήνεται όλη αυτή η φαρσοκωμωδία, με ιπτάμενους δίσκους, νεράιδες και ξωτικά, ανιστόρητα "Λημέρια του Νταβέλη", "Σατανιστές" της δεκάρας και άλλα ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ, για να μην πηγαίνει ο κόσμος στη Σπηλιά ? Λέτε να τους κόφτει η ασφάλεια ? Εδώ έχει 10.000 άλλα σημεία το βουνό για να γκρεμοτσακιστεί κανείς, ο κόσμος που πάει μέσα στη σπηλιά τους ένοιαξε ?

Αναμένετε φύλακες και συρματοπλέγματα, μπαζώματα και σεκιουριτάδες.

Το σκαλίσαμε πολύ το θέμα και βρωμάει τρομέρα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy