ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 11:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
η αλήθεια είναι πως τους έγδυσα στα χαρτιά [φόρεσα μπλούζα με φαρδιά μανίκια if you know what i mean!] αλλά δεν είναι γι΄αυτό. έκανα πρωτοχρονιά με κάτι τρεντάδες φίλους μου, και σε μια φάση χτυπάει το κινητό μου με το your gaulish war των eluveitie. άρχισαν να με ρωτάνε τι είναι συτό, πως λέγεται κλπ. έτσι σκέφτηκα να τους κάνω ανθρώπους με τη χρήση φολκ μέταλ, οπότε συν΄δεθηκα αμέσως να ρίξω ερώτηση!

ευχαριστώ κι όλλας!

τι θα λέγατε για ένα τοπ 5 η 10 80's metal για να μαθαίνουμε οι καινούργιοι! και δεν εννοώ απαραίτητα heavy, αλλά και power, black κλπ

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 12:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
τι θα λέγατε για ένα τοπ 5 η 10 80's metal για να μαθαίνουμε οι καινούργιοι! και δεν εννοώ απαραίτητα heavy, αλλά και power, black κλπ

Με μεγάλη χαρα

Βέβαια προηγούνται το τοπ5 ή 10 για τις νέες κυκλοφορίες του 2006, δεν είδα συμμετοχή εκεί.... Ούτε για τα folk metal....

Τεσπα, το δικό μου τοπ για τα 80's θα το έχεις το Σαββατοκύριακο, θα ήθελα να ξεφυλλίσω τους δίσκους μου πρώτα για να μην ξεχάσω τίποτα σημαντικό.

Edited by - KERRY KING on 03/01/2007 12:29:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 03:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
θα ήθελα να ξεφυλλίσω τους δίσκους μου πρώτα για να μην ξεχάσω τίποτα σημαντικό.

Α ρε Kerry μ'έφτιαξες με την αναφορά σε δίσκους.

Θυμάστε ρε σεις τι ωραίες εποχές με το βινύλιο που χάραζε μετά από κανά μήνα παιξίματος αλλά και την εξωφυλλάρα να την κρεμάς στον τοίχο σαν πόστερ. Μεγαλείο!

Τώρα τα cd παίζουν το ίδιο όπως την πρώτη μέρα που τα αγόρασες αλλά μου λέιπουν εκείνες οι εξωφυλλάρες......

quote:
τι θα λέγατε για ένα τοπ 5 η 10 80's metal για να μαθαίνουμε οι καινούργιοι! και δεν εννοώ απαραίτητα heavy, αλλά και power, black κλπ

Η επιθυμία σου διαταγή. Είχαμε βάλει και κάποιες λίστες πιο παλιά αν θυμάστε.

Θα επιστρέψω στην Φλόριντα αύριο και θα ξαναμπώ εδώ την Παρασκευή με προτάσεις και λίστες.

Φίλε Dying Incubus, γιατί δεν γράφεις τις αγαπημένες σου κυκλοφορίες από gothic για την περασμένη χρονιά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 04:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
quote:
A. Kircher
Φίλε Dying Incubus, γιατί δεν γράφεις τις αγαπημένες σου κυκλοφορίες από gothic για την περασμένη χρονιά;

Γιατί όλη την χρονιά άκουγε μέταλ!
Χαχαχα!
Καλή χρονιά σε όλους παιδιά!

Μόλις σήμερα γύρισα από Βερολίνο, όπου πέτυχα και μερικά ωραία live. Αλλά ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου, να πηγαίνω σε μαγαζιά που λέγανε ότι παίζουν gothic, και να ακούω όλο μέταλ! Το τι Corvus Corax, Haggard, Therion, Nightwish και Cradle of Filth άκουσα αυτές τις μέρες, δεν περιγράφεται! Μουγκανίζω! Αν σας αρέσει πάντως να ακούτε την μουσική σας έξω, σε ωραία μαγαζιά που μοιάζουν στοιχειωμένα και που θα σερβίρουν την μπύρα σας σε ..νεκροκεφαλή, συνιστώ ανεπιφύλακτα Berlin!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 08:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, δεν το είχα σκεφτεί αυτό που λες!
Να πω το δικό μου Top 10 για gothic albums, θυμάμαι όμως οτι κάπου έχω ρίξει κάποιες προτιμήσεις μου.
Προς το παρόν θα πιώ ένα καφέ να ανοίξει το μάτι γιατί με πλάκωσε το στρώμα το πρωΐ...
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 23:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Καλησπέρα σε όλους.

Η ανακάλυψη της ημέρας για μένα είναι οι ELLFOR, και θα με συγχωρήσετε αν έχουν ξαναναφερθεί. Είναι Αμερικάνοι και αποκαλούν το side project των Suffering Down, τους οποίους αγνοώ, αλλά απ'ότι έμαθα παίζουν Black Metal. Λοιπόν οι Ellfor παίζουν ένα είδος Black Ambient με πολλά medieval και dark στοιχεία. Ωραίος ήχος με περίεργα παραμορφωμένα metal φωνητικά.

Έχουν κυκλοφορήσει 2 δίσκους, τους οποίους βρήκα αρκετά εύκολα, το Into the dark forest και το Son of Shades.

Πιστεύω θα σας αρέσουν.

Επίσης, κάτι που πιστεύω θα αρέσει σίγουρα στον Dying, είναι οι
The Soil Bleeds Black, ένα Dark neo-Medieval group. Κατέβασα σήμερα το Lady of the Lake, και το ακούω συνέχεια. Απλώς απίστευτο. Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολο θα είναι να βρεθούν, είναι αρκετά underground.

Θα επανέλθω με την δισκογραφία τους γιατί προς το παρόν το ίντερνετ κολλάει συνέχεια και μου έχει σπάσει τα νεύρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 05:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
τι θα λέγατε για ένα τοπ 5 η 10 80's metal για να μαθαίνουμε οι καινούργιοι! και δεν εννοώ απαραίτητα heavy, αλλά και power, black κλπ



Πολύ ωραία σκέψη.

Μετά το αγαπημένο μας τοπ-10 όλων των εποχών ας περιοριστούμε στα 80's.

Πάμε λοιπόν (χωρις σειρά προτεραιότητας)

1. Black Sabbath - Heaven and Hell

2. Sodom - Agent Orange

3. Twisted Sister - Stay Hungry

4. Megadeth - Peace Sells...but who's buying?

5. Exodus - Fabulous Disaster

6. Overkill - Taking Over

7. Warlord - Deliver Us

8. Helloween - Keeper of the 7 keys, part 1

9. Metallica - And Justice for all

10. Iron Maiden - Somewhere In Time / 7th Son of the 7th Son / Powerslave (Οποιο να'ναι βάλτε εδώ - ανάλογα τη διάθεση πάει)

Και πάλι βέβαια έχω αφήσει έξω πολλες δισκάρες που άλλη στιγμή μπορεί να έβαζα στην ίδια λίστα. Αυτό είναι το πρόβλημα με τις λίστες.

Για να δω και τους υπόλοιπους 80-κηδες

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 05:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Συμφοράααα!!!!!

Ξέχασα το κολοσσιαίο Among The Living από Anthrax!!!

Aυτά παθαίνεις με τις λίστες τοπ-οτιδήποτε!!!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 14:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου Brie Boy, τους The Soil Bleads Black τους έχω ακούσει ως όνομα και μάλιστα μου έχουν πει και πολύ καλά λόγια για το συγκρότημα.
Όσες φορές όμως προσπάθησα να βρω κάποια δουλειά τους δεν τα κατάφερα.

Σχετικά με τους Ellfor δε νομίζω να έχουν αναφερθεί ξανά.
Θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια ομοιότητα με κανένα συγκρότημα ώστε να τους έχω υπόψιν μου?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 15:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ok θα ρίξω εγώ τις top κυκλοφορίες για το 2006:

Iron Maiden - matter of life and death
blind guardian - a twist in the myth
amon amarth - with oden on our side
angra - aurora
firewind - allegiance

bonus:
primal fear - metal is forever [τουλάχιστον για το ομώνυμο τραγούδι!]

τώρα τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς...

ο kerry θα πει το christ illusion, η brie το thornography, o D_I το a line of deathless kings των my dying bride, ο kircher το sons of odin, ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ κάποιο των wintersun που κυκλοφόρησε πρόπερσυ αλλά ακόμα το ακούει και το σαδομαζοχιστικό τσιράκι του η gretel θα του πει μπράβο....

το threshold, by the way σας άρεσε; εμένα μου δημιουργησε ένα μεγάλο ερωτηματικό πάνω από την περικεφαλέα μου....

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 15:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ωραίες εποχές με το βινύλιο που χάραζε μετά από κανά μήνα παιξίματος αλλά και την εξωφυλλάρα να την κρεμάς στον τοίχο σαν πόστερ. Μεγαλείο!

μιλάς σοβαρά νεάτερνταλ φίλε μου; συγκρίνεις τον αναπτύρα με την τσακμακόπετρα; το βινύλιο ήταν η ποιό lame εφεύρεση ever [ξέρω ελληνικά...] αν θες ποστερ, εκτύπωσέ τα με ένα πρίντερ. ποιό ωραία θα βγουν. μισή ώρα να ανοίξειςτη θήκη, να το καθαρίσεις να βάλεις τη βελόνα... προϊστορικές καταστάσεις.

...δεν έχω πιάσει ποτέ δίσκο στα χέρια μου αλλά μου φαίνεται κουφό...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 19:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
το threshold, by the way σας άρεσε; εμένα μου δημιουργησε ένα μεγάλο ερωτηματικό πάνω από την περικεφαλέα μου....

Ναί εμένα μου άρεσε, σε σχέση με τα δύο τρία προηγούμενα των Hammerfall είναι αρκετά καλό.

quote:
μιλάς σοβαρά νεάτερνταλ φίλε μου; συγκρίνεις τον αναπτύρα με την τσακμακόπετρα; το βινύλιο ήταν η ποιό lame εφεύρεση ever [ξέρω ελληνικά...] αν θες ποστερ, εκτύπωσέ τα με ένα πρίντερ. ποιό ωραία θα βγουν. μισή ώρα να ανοίξειςτη θήκη, να το καθαρίσεις να βάλεις τη βελόνα... προϊστορικές καταστάσεις.

...δεν έχω πιάσει ποτέ δίσκο στα χέρια μου αλλά μου φαίνεται κουφό...


Άκου να δεις....στο αεροδρόμιο που ήμουν ο ζίπο μου έμεινε από ζιπέλεο και όπως εδώ δεν καπνίζει κανείς έμεινα χωρίς τσιγάρο για έξι ώρες. Εκεί να δεις πως έψαχνα για τσακμακόπετρα....

Πάντως συμφωνώ, αλλά το βινύλιο έχει άλλη αίσθηση μικρέ μου crucifire. Αυτή η αίσθηση συνοψίζεται στην γνωστή ατάκα "χούφτωσες...χούφτωσες;" Όσοι είναι παπούδες θα καταλάβουν.

Θέλετε να παρουσιάσω κάποια μεγάλα και σχετικά άγνωστα συγκροτήματα από το 80; Λέω για τους Manilla Road, Cirith Ungol, Trouble, Warlord.

quote:
7. Warlord - Deliver Us

Agnostic, είμαι ερωτευμένος μαζί σου! Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο!!!!

Φίλη Brie Boy νομίζω πως οι Suffering Down είναι Ισπανοί. Παίζουν death-black και είναι καταπληκτικοί. Ο πληκτράς τους είναι τρομερος και είναι αυτός που παίζει στους Elffor τους οποίους δυστυχώς δεν έχω ακούσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 05:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες χαίρομαι που σας άκουσα. Αναφέρομαι στον Incubus και τον Kerry.

Μόλις πήρα το Vinland Saga των Leaves' Eyes και το ακούω αυτήν την στιγμή. Σε cd to πήρα για να μην με κοριοδεύει ο crucifire. Το ένθετο έχει κάποιες καταπληκτικές φωτογραφίες. Για την μουσική τι να πω....αρμονία.

Κάτι σχετικό. Χαίρομαι πραγματικά που μέσα από αυτόν τον διαδικτυακό χώρο τα λέμε και έτσι έχω ανακαλύψει τόσα καινούργια πράγματα. Γιατί από μόνος μου μάλλον δεν θα ανακάλυπτα τους Leaves'Eyes.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 13:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Γειά σε όλους παιδιά!
Μετά από κανά μήνα απουσίας λόγω υπερφορτωμένου προγράμματος είμαι εδώ..(μέχρι να ξαναλείψω κανα μήνα...)
Χτές παίζανε οι Sickening Horror στην Πετρούπολη στο μαγαζί "Στον Αέρα"
Πήγε κανείς απο δώ???????


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 14:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Savaoth, η αλήθεια είναι πως εχθές το βράδυ ήμουν κάπου αλλού οπότε δεν πήγα.
Όμως δεν το γνώριζα για να είμαι ειλικρινής...

Φίλε μου A. Kircher ειλικρινά χαίρομαι πολύ που σου άρεσαν οι Leaves' Eyes!
Αν αποκτήσεις την δισκογραφία τους πιστεύω πως θα ενθουσιαστείς - παρόλο που κατά την γνώμη μου το cd αυτό είναι το καλύτερο τους.

Νομίζω πως όλοι χαιρόμαστε πάντως που τα λέμε εδώ πέρα, για αυτό και παραμένουμε σταθερές αξίες στο θέμα!
Να 'στε όλοι καλά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 07:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σας με Christian Death και Born again anti Christian!

Το άκουγα στο αυτοκίνητο καθώς ερχόμουν στην δουλειά μου και σκέφθηκα να σας αφιερώσω ολόκληρο album σήμερα!
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 18:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Dying Incubus σε ευχαριστούμε για την αφιέρωση!

και γ... τους τίτλους!

Ξέρετε εδώ είναι πολλοί που έρχονται και σου λένε ότι είναι Born Again Christian, δηλαδή πως ζουν μια νέα ζωή αφού ανακάλυψαν ξανά τον Χριστό.

Αλλά Born Again Anti-Christian........

SaVaoth που χάθηκες; Ήτανε και ο Κόλλιας στους Sickening Horror;
Από τους κορυφαίους ντραμίστες του death παίζει και στους Nile.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 21:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xαιρετώ την μεταλογκοθοπαρέα.

Ευχομαι από την καρδιά μου σε όλους ότι καλύτερο να τους το φέρει το 2007.

Στις γιορτές ήμουν στο Λονδίνο όπου παρ¨ολίγο να πετύχω σε λάιβ τους:

Είναι από την νοτιοανατολική Αγγλία.

Το άλμπουμ είναι το ακόλουθο:

Περισσότερες πληροφορίες και το βίντεο στο:

http://esoterica1.com/


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 08:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Υπάρχει συγκρότημα με το όνομα Esoterica???

Καλό αυτό...

Φίλε μου A. Kircher, και που να δεις μερικούς τίτλους τραγουδιών που έχει το συγκρότημα!
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 14:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Εννοείται πως ήταν ο κόλλιας.
Γι αυτόν πήγανε οι περισσότεροι ούτως ή άλλως..
Καλά το παλικάρι έχωνε κάτι διπέταλα στα 250 bpm...
Παίζει και με triggers και είχε έναν φοβερό ήχο στις μπότες..
Μιλάμε αντί να πέφτει κοπάνημα όλοι κοιτάζανε(και ακόυγανε) τον κόλλια με ανοιχτό στόμα..όλοι κοιτάζανε πως έχει στήσει τα ντράμς για να μάθουνε...μόνο κανέναν με μπλοκάκι δεν είδα..


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 19:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Εννοείται πως ήταν ο κόλλιας.
Γι αυτόν πήγανε οι περισσότεροι ούτως ή άλλως..
Καλά το παλικάρι έχωνε κάτι διπέταλα στα 250 bpm...
Παίζει και με triggers και είχε έναν φοβερό ήχο στις μπότες..
Μιλάμε αντί να πέφτει κοπάνημα όλοι κοιτάζανε(και ακόυγανε) τον κόλλια με ανοιχτό στόμα..όλοι κοιτάζανε πως έχει στήσει τα ντράμς για να μάθουνε...μόνο κανέναν με μπλοκάκι δεν είδα..

H μαγεία του technical death......
Προτείνω και το Annihilation of the Wicked των Nile για όσους δεν το έχουν ακούσει.

quote:
Υπάρχει συγκρότημα με το όνομα Esoterica???

Ποιοί είναι οι Esoterica; Ξέρω μόνο τους Esoteric από Αγγλία που παίζουνε funeral doom metal (όνομα και πράμα).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 07:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Funeral doom metal, ε?
Θέλω λίγο να αρχίσω να την ψάχνω παραπάνω με το συγκεκριμένο είδος metal...

Καμία πρόταση από κάποιον πιο ειδικό?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 02:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε μου Dying Incubus,

έχω κάποια ακούσματα από funeral doom, αλλά να σου πως την αλήθεια αυτό το είδος ποτέ δεν το συμπαθησα ιδιαίτερα.

Αυτό που με χαλάει είναι τα φωνητικά τα οποία είναι ένα χαμηλό βογγητό σε στυλ death metal αλλά πολύ χαμηλά και στο background.

Η μουσική είναι αααα....ργγγγγγ.......ηηηηηή........ όσο δεν φαντάζεσαι.
Κομμάτια δέκα λεπτών και να αλλάζει δύο συγχορδίες.

Πάντως η ατμόσφαιρα που μεταφέρει το funeral doom είναι αυτή του κενού και της απόγνωσης. Σε αυτό δεν τους πιάνει κανείς πάντως.

Από συγκροτήματα ξεχωρίζω τους Thergothon (Φιλανδία-έχουν ένα μόνο άλμπουμ το Stream from the Heavens το οποίο ουσιαστικά δημιούργησε το είδος),Funeral (Νορβηγία), Shape of Despair (Φιλανδία), και Esoteric (Αγγλία).

Αν βρεις τίποτα από τα παραπάνω συγκροτήματα πες μου πως σου φάνηκαν. Με ενδιαφέρει να ακούσω την άποψη σου.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 07:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, σε ευχαριστώ πολύ!
Από τα 4 συγκροτήματα που ανέφερες γνωρίζω τα 2.
Τους Thergothon & Shape Of Despair.

Οι πρώτοι μου αρέσουν απλά, οι δεύτεροι είναι - για μένα τουλάχιστον - ανεπανάληπτοι.
Πριν καιρό τους είχα παρουσιάσει και στο θέμα (νομίζω στο Νο 1) κι είχα αναφέρει οτι είναι ίσως το πρώτο και τελευταίο (funeral) doom metal συγκρότημα που προτείνω.

Το "Angels of distress" είναι το καλύτερο τους τραγούδι, συμφωνείς?

Για τους Esoteric & Funeral θα αρχίσω να ψάχνω το συντομότερο δυνατόν και θα σας πω την γνώμη μου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 09:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Ποιοί είναι οι Esoterica; Ξέρω μόνο τους Esoteric από Αγγλία που παίζουνε funeral doom metal (όνομα και πράμα).

Aγαπητέ A. Kircher καμία σχέση με doom metal.

Φυσικά αγόρασα το cd και το άκουσα. Μέταλ είναι ακούγεται εύκολα, με industrial στοιχεία.

Μου άρεσαν είναι καλοί. Το debut album κυκλοφόρησε το 2005.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 09:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Και μερικές φωτογραφίες της μπάντας:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Esoterica λοιπόν...gretel θα τους ψάξω.

quote:
Το "Angels of distress" είναι το καλύτερο τους τραγούδι, συμφωνείς?

Απόλυτα. Από τον ίδιο δίσκο μου αρέσει και το ορχηστρικό Night's Dew.

Για την ώρα έχω κολλήσει με τους Leaves'Eyes .

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 19:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Για την ώρα έχω κολλήσει με τους Leaves'Eyes


Oι οποίοι έρχονται ΠΟΥΟΥΟΥ !!! ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΧΕΧ ΕΧΕ

Κοιτάξτε τί φεστιβαλ θα γίνει για πρώτη φορά στα χρονικά της περιοχής:

Rage, Orphaned Land, Rotting Christ, Wastefall, Leaves' Eyes, Communic, Emerald Sun, Silent Rage
Ημερομηνία: 20/7 (Παρασκευή)
Πόλη: Ξάνθη (Σταυρούπολη)
Χώρος: -
Διεύθυνση: -
Τηλέφωνο: -
Τιμή εισιτηρίου: 59 e (3 μέρες)
Ώρα έναρξης: -
Προπώληση: Ticket House, I-Stores, Rock City, Dejavu Rock Bar
Διοργάνωση: Metal Bolt Productions

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ Η ΤΡΙΤΗ


Συγκρότημα/τα: Metal Healing Festival: The Haunted, Nightrage, Primordial, Mystic Prophecy, Overgarven, Lunarsea, L.O.S.T., Distortion Of Perception
Ημερομηνία: 21/7 (Σάββατο)
Πόλη: Ξάνθη (Σταυρούπολη)
Χώρος: -
Διεύθυνση: -
Τηλέφωνο: -
Τιμή εισιτηρίου: 59 e (3 μέρες)
Ώρα έναρξης: -
Προπώληση: Ticket House, I-Stores, Rock City, Dejavu Rock Bar
Διοργάνωση: Metal Bolt Productioν

Συγκρότημα/τα: Metal Healing Festival: Destruction, Firewind, Ektomorf, Naer Mataron, To/Die/For, Riverside, Demenzia
Ημερομηνία: 22/7 (Κυριακή)
Πόλη: Ξάνθη (Σταυρούπολη)
Χώρος: -
Διεύθυνση: -
Τηλέφωνο: -
Τιμή εισιτηρίου: 59 e (3 μέρες)
Ώρα έναρξης: -
Προπώληση: Ticket House, I-Stores, Rock City, Dejavu Rock Bar
Διοργάνωση: Metal Bolt Productions


Χε χε ήταν να μην έρθω εγώ εδώ πάνω. Κολαση σκεπτομορφών θα γίνει!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 07:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου A. Kircher, και το "Night's dew" είναι ωραίο τραγούδι, γενικά όλα τους μου αρέσουν...
Όσο για τους Leaves' Eyes, δεν έχεις άδικο που σου έχουν κολλήσει!
Αλήθεια, βρήκες και κάποιο άλλο album τους?

Καλή μου gretel, έρχονται πολλά συγκροτήματα στην Ξάνθη οπότε οι φαν του μέταλ θα περάσουν ένα τριήμερο μια χαρά!
Ξέρει κανείς αν οι Leaves' Eyes θα βολτάρουν κι Αθήνα μεριά?
Να την δούμε κι εμείς τη Liv...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 11:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
αν είναι δυνατον... Ξάνθη... πουθενούπολη... υπάρχει τέτοιο μέρος στην ελλάδα; και θα γίνει εκεί τέτοιο φεστιβάλ; μου ήρθε να σκίσω το metal hammer όταν το διάβασα. ειδικά για την τελευταία μέρα....

αχ ρε gretel... πρώτα οι ensiferum και μετά αυτο... πάρε τουλάχιστον και καμια κάμερα βρε κοπέλα μου!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy