ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο 5ος κι η Ελληνική Επανάσταση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 21:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πεταχτώ τώρα χωρίς να μου πέφτει και ιδιαίτερα λόγος, αλλά η απεργοποίηση του Trainman μου φαίνεται στην καλύτερη πολύ αυστηρή, ιδιαίτερα αν αναλογιστώ το τι έχει προσφέρει στο forum (και ειδικότερα στο θέμα αυτό), αλλά και τη γενικότερη στάση και παρουσία του όλο αυτόν τον καιρό που γράφει.
Θεωρώ ότι είναι από τα πιο αξιόλογα μέλη του forum που γράφει για να προσφέρει κάτι (το αντίθετο δηλαδή από την αφεντιά μου), ασχέτως αν συμφωνεί κανείς μαζί του η όχι.

Κρίμα για όλους μας…


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 21:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Macedon

Γραφεις:
"θα σε παρακαλούσα να παραδεχτείς δημόσια πως έκανες λάθος στα συγκεκριμένα μηνύματά σου που αναφέρονται στο πρόσωπό μου."

Η οσφυϊκή χωρα κύριε Μακεδών είναι η μέση. Και τα όργανα που φύονται κάτω της μέσης είναι τα γεννητικά όργανα. Όργανα δε θεωρούνται τα πόδια, αυτά θεωρούνται μέλη του σώματος. Εκτος κι άμα εννοείς ότι μιλάς με τα έντερα σου, που βρίσκονται εντός του σώματος. Τα μοναδικά όργανα που βρίσκονται εκτος σώματος κάτω της μέσης και που εμμέσως πλην σαφώς ανέφερες, λέγοντας ότι συνομιλείς μαζί τους είναι τα γεννητικά. Ήσουνα τόσο σαφής όσο και χυδαίος απέναντι στον sensum.

Μη το παίζεις τώρα θιγμένος. Και ζητάς κι από πάνω να σου ζητήσω συγγνώμη επειδή αποκαλείς εσύ οποιον σου πάει κόντρα α...δι.


@ Schwabe

Γραφεις:
"Επομένως, θα πρέπει να βρεις κάτι πιο φανταχτερό για δημιουργία ψευδών εντυπώσεων Σαμουήλ."

Αυτό ακριβώς Σβάμπε. Δεν ορμάς επί προσωπικού όταν σου θίγουνε την τιμή, αλλα όταν σου παρουσιάζουνε κάτι σαν ασταθές επιχείρημα. Το συγκεκριμένο διακοσμητικό επίθετο το είπες σε εμενα, όταν σου είχα πει ότι ο David δεν ήτανε ιερέας λόγω του ότι δεν ήτανε απόγονος του Aaron, δηλαδή κοναχιμ, όπως προβλέπει μέχρι σήμερα ο μωσαϊκός νομος.

Επειδή εσένα δε σου κάτσε μετά η επιχειρηματολογία και επειδή έχεις πείσμα μωρού παιδιού στις συζητήσεις. Συνέχισες με βρισιές. Και αναφέρω μονο μια περίπτωση. Μπορεί να είσαι και άγιος και να μας το παίζεις άθεος, αλλα αυτό αφορά εσένα. Αλλα μη μας το παίζεις και θιγμένος...


@ Συντονιστές

Επανέρχομαι στο αρχικό μου αίτημα. Να ενεργοποιηθεί άμεσα ο λογαριασμός των μελών sensum και του Trainman.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 22:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Η οσφυϊκή χωρα κύριε Μακεδών είναι η μέση. Και τα όργανα που φύονται κάτω της μέσης είναι τα γεννητικά όργανα.

!!!!!!!!!!!!

Αν υποκάτω της οσφυικής σου χώρας έχεις γεννητικά όργανα, θα πρέπει να επισκεφτείς οπωσδήποτε ένα εργαστήριο γενετικών μεταλλάξεων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 22:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Macedon

A μάλιστα, σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις.

Οι οσφυϊκοί σπόνδυλοι κύριε Μακεδών είναι οι σπόνδυλοι πάνω από τους κοκκυγικούς (δηλαδή την ουρίτσα) και πάνω από τους ιερούς. βρίσκονται ακριβώς στη μέση. Όργανα που φύονται (δηλαδή φυτρώνουνε) κάτω της μέσης είναι τα γεννητικά. Για πες μου εσύ. Ποια όργανα βρίσκονται κάτω τις οσφυϊκής χώρας. Μήπως ο πρωκτός? O πρωκτός φυτρώνει μήπως? μπορεί άμα έχεις προχωρημένους ζοχάδες ίσως. Θες να μου πεις ότι δεν αποκάλεσες τον sensum π..ος αλλα κ..λο?

Aμα ήσουνα φοιτητής ιατρικής και σου έλεγε ο γιατρός να πιάσεις το όργανο του πτώματος που φύεται κάτω της οσφυϊκής χώρας τι θα έπιανες? μήπως το γόνατο?


Γραφεις:
"θα πρέπει να επισκεφτείς οπωσδήποτε ένα εργαστήριο γενετικών μεταλλάξεων."

Είδες ποσο χυδαίος γίνεσαι? Αλλα δείξε ελευθερα τον πραγματικό σου εαυτό, μην κωλύεσαι. Bγάλε τι έχεις μέσα σου. θα νιώσεις καλύτερα.

Edited by - samuel1974 on 05/09/2007 22:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 22:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mmmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 22:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έπαινοι προερχόμενοι από εσάς, είτε έμμεσοι, είτε άμεσοι, μονάχα αηδία μου προκαλούν.

Δεν καταλαβα προς τι αυτη η απιστευτη επιθεση προς την Amalia. Το μονο που εκανε ηταν να χαρακτηρισει δημιουργικο τον διαλογο τον δυο ανδρων . Και αντι να την ευχαριστησει ή να σιωπησει ( οπως επραξε το ετερον μελος ),επιδιδεται σε μια ανευ προηγουμενου ανανδρη λεκτικη επιθεση . Αν η μετριοφρωσυνη του , του επιβαλει να μην αποδεχθει την επιβραβευση που του εγινε , θα μπορουσε ευγενικα να το ζητησει και οχι να εκφραστει μ΄αυτο το χυδαιο τροπο . Αν και οι 29 σελιδες του παροντος θεματος , μονο μετριοφρωνα ανθρωπο δεν φανερωνουν .

quote:
Το να μην 8ελει κάποιος να τον κολακεύουνε, όπως και να μην τον βρίζουνε, δεν νομίζω ότι είναι κολάσιμο. Είναι δικαίωμα του καθενός να μην ανέχεται να του απευθύνουνε επαίνους.

"Αποστραφήτωσαν παραυτίκα αισχυνόμενοι οι λέγοντες μοι Εύγε, εύγε!" Ψαλμ. 69.

Νομίζω το μέλος Trainman αυτό σας ζήτησε


Ειναι απιστευτος ο τροπος που σκεφτεσαι και δικαιολογεις τα αδικαιολογητα φιλε μου .

Και μας μοστραρισες και τον ψαλμο 69. Ασε που η φραση αυτη δεν υπαρχει στον ψαλμο 69 :

quote:

ΨΑΛΜΟΙ - 69o Κεφάλαιο

1 ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΝ ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΥΠΟ ΣΟΣΑΝΙΜ ΨΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΣΩΣΟΝ ΜΕ ΘΕΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΗΛΘΟΝ ΥΔΑΤΑ ΕΩΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ
2 ΕΒΥΘΙΣΘΗΝ ΕΙΣ ΒΑΘΥΝ ΠΗΛΟΝ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΣ ΣΤΕΡΕΟΣ ΔΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΕΦΘΑΣΑ ΕΙΣ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ
3 ΗΤΟΝΗΣΑ ΚΡΑΖΩΝ Ο ΛΑΡΥΓΞ ΜΟΥ ΕΞΗΡΑΝΘΗ ΑΠΕΚΑΜΟΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΜΟΥ
4 ΟΙ ΜΙΣΟΥΝΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΙΤΙΩΣ ΕΠΛΗΘΥΝΘΗΣΑΝ ΥΠΕΡ ΤΑΣ ΤΡΙΧΑΣ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΜΟΥ ΕΚΡΑΤΑΙΩΘΗΣΑΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΩΣΙΝ ΑΔΙΚΩΣ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΡΠΑΣΑ
5 ΘΕΕ ΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΡΟΣΥΝΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΚΡΥΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΣΟΥ
6 ΑΣ ΜΗ ΑΙΣΧΥΝΘΩΣΙΝ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΘΕΕ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΟΙ ΠΡΟΣΜΕΝΟΝΤΕΣ ΣΕ ΑΣ ΜΗ ΕΝΤΡΑΠΩΣΙ ΔΙ ΕΜΕ ΟΙ ΕΚΖΗΤΟΥΝΤΕΣ ΣΕ ΘΕΕ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ
7 ΔΙΟΤΙ ΕΝΕΚΑ ΣΟΥ ΥΠΕΦΕΡΑ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΝ ΑΙΣΧΥΝΗ ΕΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΜΟΥ
8 ΞΕΝΟΣ ΕΓΕΙΝΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΓΕΝΗΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ
9 ΔΙΟΤΙ Ο ΖΗΛΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΔΙΖΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΕΠΕΣΟΝ ΕΠ ΕΜΕ
10 ΚΑΙ ΕΚΛΑΥΣΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΕΝ ΝΗΣΤΕΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΙΣ ΟΝΕΙΔΟΣ ΜΟΥ
11 ΚΑΙ ΕΚΑΜΑ ΤΟΝ ΣΑΚΚΟΝ ΕΝΔΥΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΑΡΟΙΜΙΑ
12 ΚΑΤ ΕΜΟΥ ΛΑΛΟΥΣΙΝ ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΝΟΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΠΥΛΑΙΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑ ΑΣΜΑ ΤΩΝ ΜΕΘΥΟΝΤΩΝ
13 ΕΓΩ ΔΕ ΠΡΟΣ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗΝ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙΡΟΣ ΕΥΜΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ ΣΟΥ ΕΠΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΣΟΥ
14 ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΝ ΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΗΛΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΥΘΙΣΘΩ ΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΕΚ ΤΩΝ ΜΙΣΟΥΝΤΩΝ ΜΕ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΒΑΘΕΩΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ
15 ΑΣ ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΣΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΜΗΔΕ ΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΗ Ο ΒΥΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΕΑΡ ΑΣ ΜΗ ΚΛΕΙΣΗ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΕΠ ΕΜΕ
16 ΕΙΣΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΤΙ ΑΓΑΘΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΤΙΡΜΩΝ ΣΟΥ ΕΠΙΒΛΕΨΟΝ ΕΠ ΕΜΕ
17 ΚΑΙ ΜΗ ΚΡΥΨΗΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΤΑΧΕΩΣ ΕΠΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ
18 ΠΛΗΣΙΑΣΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΛΥΤΡΩΣΟΝ ΑΥΤΗΝ ΕΝΕΚΑ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΜΟΥ ΛΥΤΡΩΣΟΝ ΜΕ
19 ΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΧΥΝΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΡΟΠΗΝ ΜΟΥ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΘΛΙΒΟΝΤΕΣ ΜΕ
20 ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΣ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΛΥΠΟΣ ΠΕΡΙΕΜΕΙΝΑ ΔΕ ΣΥΛΛΥΠΟΥΜΕΝΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΥΡΗΚΑ
21 ΚΑΙ ΕΔΩΚΑΝ ΕΙΣ ΕΜΕ ΧΟΛΗΝ ΔΙΑ ΦΑΓΗΤΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΨΑΝ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΟΤΙΣΑΝ ΟΞΟΣ
22 ΑΣ ΓΕΙΝΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΥΤΩΝ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΣ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΙΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΒΡΟΧΟΝ
23 ΑΣ ΣΚΟΤΙΣΘΩΣΙΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΑΥΤΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΑΧΙΝ ΑΥΤΩΝ ΔΙΑΠΑΝΤΟΣ ΚΥΡΤΩΣΟΝ
24 ΕΚΧΕΕ ΕΠ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΝ ΟΡΓΗΝ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΩΣ ΣΟΥ ΑΣ ΣΥΛΛΑΒΗ ΑΥΤΟΥΣ
25 ΑΣ ΓΕΙΝΩΣΙΝ ΕΡΗΜΑ ΤΑ ΠΑΛΑΤΙΑ ΑΥΤΩΝ ΕΝ ΤΑΙΣ ΣΚΗΝΑΙΣ ΑΥΤΩΝ ΑΣ ΜΗ ΗΝΑΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΩΝ
26 ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΣΥ ΕΠΑΤΑΞΑΣ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΕΔΙΩΞΑΝ ΚΑΙ ΛΑΛΟΥΣΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΠΛΗΓΩΣΑΣ
27 ΠΡΟΣΘΕΣ ΑΝΟΜΙΑΝ ΕΠΙ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΕΙΣΕΛΘΩΣΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΝ ΣΟΥ
28 ΑΣ ΕΞΑΛΕΙΦΘΩΣΙΝ ΕΚ ΒΙΒΛΟΥ ΖΩΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΑΣ ΜΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΘΩΣΙΝ
29 ΕΜΕ ΔΕ ΤΟΝ ΠΤΩΧΟΝ ΚΑΙ ΛΕΛΥΠΗΜΕΝΟΝ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΣΟΥ ΘΕΕ ΑΣ ΜΕ ΥΨΩΣΗ
30 ΘΕΛΩ ΑΙΝΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝ ΩΔΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΕΓΑΛΥΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΕΝ ΥΜΝΟΙΣ
31 ΤΟΥΤΟ ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΥΠΕΡ ΜΟΣΧΟΝ ΝΕΟΝ ΕΧΟΝΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΟΠΛΑΣ
32 ΟΙ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΙΔΕΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΕΥΦΡΑΝΘΗ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΥΜΩΝ ΤΩΝ ΕΚΖΗΤΟΥΝΤΩΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΖΗΣΕΙ
33 ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΚΟΥΕΙ ΤΩΝ ΠΕΝΗΤΩΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΙ
34 ΑΣ ΑΙΝΕΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΚΑΙ Η ΓΗ ΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΕΝ ΑΥΤΑΙΣ
35 ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΙ ΤΑΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΟΙΚΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ
36 ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΩΝ ΔΟΥΛΩΝ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΩΝΤΕΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΝ ΑΥΤΗ



Με ποια λογικη; Σαν σωστη ρηση ; Ας μην σχολιασω παρα μονο ας παραθεσω κατι αναλογο :

ΣΟΛΩΝ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ : Αρετην επαινει = Να επαινεις την αρετη !
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ Ο ΡΟΔΙΟΣ : Γλωσσαν ευφημον ισχειν = Να μιλας ευπρεπως !
ΣΙΝΕΣΙΟΣ : Μισθος αρετης επαινος = Ο επαινος ειναι η ανταμοιβη της αρετης !
ΞΕΝΟΦΩΝ : Ηδιστον ακουσμα επαινος= Τον γλυκυτερο ηχο εχει ο επαινος !

κλπ κλπ κλπ

Και εσυ βρε Amalia .... ΒΙΑΣ : Ανδραν αναξιον μη επαινοι = Μην επαινεις τον αναξιο ανδρα ! ελπιζω να σου εγινε μαθημα

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 22:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν με ενοχλει
η πρεπουσα του θυματος μνησικακια
του θυτη με ενοχλει
η ιδιοφελεια της μομφης

μεγαλα φωτα στην αιθουσα (των συζητησεων)

τα να αποκτησεις συνηγορο
μοιαζει κατι ιδιαιτερο
μα το να κοιτας το δικαστη καταφατσα
ειναι επικινδυνοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel1974
Δεν έχεις δικαίωμα να βάζεις στο στόμα άλλων λόγια που δεν ειπώθηκαν ποτέ επειδή σε εξυπηρετεί να αποδείξεις αυτά που θέλεις.

quote:
samuel1974
Οι οσφυϊκοί σπόνδυλοι κύριε Μακεδών είναι οι σπόνδυλοι πάνω από τους κοκκυγικούς (δηλαδή την ουρίτσα) και πάνω από τους ιερούς. βρίσκονται ακριβώς στη μέση. Όργανα που φύονται (δηλαδή φυτρώνουνε) κάτω της μέσης είναι τα γεννητικά.

Δεν ανάφερα τίποτε για όργανα που φύονται οπουδήποτε. Είναι δικά σου λόγια. Μίλησα "για συγκεκριμένο μέρος του σώματος".

quote:
samuel1974
Θες να μου πεις ότι δεν αποκάλεσες τον sensum π..ος αλλα κ..λο?

Ασχετα με το τι ιδέα έχω για τον sensum ή για σένα, δεν αποκάλεσα τον sensum με οποιοδήποτε χαρακτηρισμό, αντίθετα μ'αυτόν. Χαρακτήρισα τη συζήτηση που μπορεί να έχει κανείς μαζί του, όχι τον ίδιο. Κι αυτά δικά σου λόγια είναι.

Επίσης να είσαι σίγουρος πως αν ήθελα να αποκαλέσω κάποιον με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό, θα τον αποκαλούσα ευθέως χωρίς αστεράκια ή τελείτσες.

quote:
samuel1974
Aμα ήσουνα φοιτητής ιατρικής και σου έλεγε ο γιατρός να πιάσεις το όργανο του πτώματος που φύεται κάτω της οσφυϊκής χώρας τι θα έπιανες?

Αν μου έλεγε να πιάσω το όργανο κάτω από την οσφυική περιοχή θα του έλεγα απλά πως κάτω από τη σπονδυλική στήλη δεν φύεται κανένα όργανο. Αν μου έλεγε να πιάσω την περιοχή μου κάτω από την οσφυική περιοχή (όπως ήταν ακριβώς τα λόγια μου), τότε θα είχα να πιάσω...

quote:
samuel1974
Είδες ποσο χυδαίος γίνεσαι? Αλλα δείξε ελευθερα τον πραγματικό σου εαυτό, μην κωλύεσαι. Bγάλε τι έχεις μέσα σου. θα νιώσεις καλύτερα.

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά νομίζω πως πραγματικά έχεις μεγάλο πρόβλημα. Αθεράπευτο πρόβλημα.

Σταματάω εδώ την προσπάθειά μου, όχι να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, γιατί δεν θεώρησα ότι υπάρχει κάτι για το οποίο πρέπει να απολογηθώ, αλλά για να κατανοήσεις πως είναι ανέντιμο να αποδίδεις σε άλλους τις δικές σου ερμηνείες και φαντασιώσεις.

ΥΓ. Τα γεννητικά όργανα φύονται υποκάτω της κοιλιακής χώρας όχι κάτω από την οσφυική. Αρα προφανώς δεν εννοούσα αυτό. Τελικά, εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 23:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sensum sch.
στο πιο βαθυ μπουντρουμι... ο πρωτος στο πατο...

traiman
αυτος επεσε μεσα μονος του...

macedon
να τον ριξουμε;... να μην τον ριξουμε; ριξτον!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 00:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Δεν ορμάς επί προσωπικού όταν σου θίγουνε την τιμή, αλλα όταν σου παρουσιάζουνε κάτι σαν ασταθές επιχείρημα.»

Θα έλεγα να σοβαρευτείς, να ξεφύγεις λιγάκι από αέρα του μενσεβικισμού, διότι ούτε ο ρόλος του μέντορα σου αρμόζει αλλά ούτε και είσαι σε θέση να παριστάνεις τον ιεροδιδάσκαλο της Βίβλου μέσω της μέγκενης του παρωχημένου Χιλιασμού.

Μάλλον δεν έχεις μάθει ποτέ σου τι εστί μεγαλορρήμων φίλτατε Σαμουήλ..

samuel1974:
«Επειδή εσένα δε σου κάτσε μετά η επιχειρηματολογία και επειδή έχεις πείσμα μωρού παιδιού στις συζητήσεις. Συνέχισες με βρισιές. Και αναφέρω μονο μια περίπτωση.»

Σαμουήλ τζάμπα μην σπαταλάς τον χρόνο μου. Έχω απαντήσει σε όλες τις αυθαιρεσίες που κατά καιρούς έχεις ανεβάσει (γνώριμο «σημείο» των Χιλιαστών..), και φυσικά πολλάκις έχουνε επισημάνει και άλλα μέλη τις νοητικές και θεολογικές ακροβασίες στις οποίες έχεις εγκλωβιστεί.

Το αδιέξοδο το δικό σου δεν μπορεί να αποτελεί λευκή επιταγή για την δημόσια σου παρουσία. Ακόμα και η ένταση, όταν αυτή προκύπτει, έχει τον σκοπό της.

Άλλη πόρτα λοιπόν να χτυπήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
«sensum sch.
στο πιο βαθυ μπουντρουμι... ο πρωτος στο πατο...»

Έλεγα και εγώ, δεν θα λάμψει (τ)ο είδος……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 01:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Όχι!! Το να παρομοιάζεις έναν άνθρωπο, σε ένα χώρο συζητήσεων, ως κάποιο (;) συγκεκριμένο μέρος του σώματος ευρισκόμενο υποκάτω της οσφυϊκής χώρας δεν μειώνει ούτε και προσβάλλει το συνομιλητή σου.

Επειδή δεν γνωρίζω αν η αδυναμία σου (όπως και η αδυναμία του ετέρου προλαλήσαντος μέλους) κατανόησης της ελληνικής γλώσσας είναι εγγενής, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ, στο συγκεκριμένο μήνυμα δεν θίγεται το συγκεκριμένο μέλος προσωπικά αλλά η προσπάθεια συζήτησης και σχολιασμού των γραπτών του.

"Βέβαια το να σχολιάζει κανείς τα γραπτά του sensum είναι σα να μιλάει...".

Θα μου πεις, ο εγκέφαλος βλέπει αυτά που θέλει να δει, οπότε δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά. Κι αυτό σωστό.

macedon


Σχολιάζεις τα γραπτά του sensum και είναι σαν να μιλάς με συγκεκριμένο μέρος του σώματος του sensum, το οποίο ευρίσκεται υποκάτω της οσφυϊκής χώρας. Έτσι δεν το διετύπωσες;

Πολύ περίεργη η σύνταξη, αλλά φαίνεται πως μόνο εσύ την καταλαβαίνεις με τον τρόπο σου.
Βγάλε μας από την περιέργεια και ανέφερε το μέρος αυτό του σώματος, με το οποίο συνομιλείς. Αντικατέστησέ το στη φράση για να δούμε αυτό που ήθελες να πεις και όχι αυτό «που θέλει να βλέπει ο εγκέφαλός μας»;

Άντε λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 02:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ, τέτοιου είδους αντιπαράθεση θα πρέπει να περιμένεις ώσπου να έρθει ο φίλος σου ο sensum για να την κάνεις.

Προσωπικά, το ύφος σου και το ήθος σου θεωρώ πως δεν μου επιτρέπουν να κάνω οποιαδήποτε συζήτηση μαζί σου. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις, για όποιον θέλεις.

Αν θέλεις αντιπαράθεση στο στυλ που είσαι συνηθισμένος, θα πρέπει να την κάνεις μόνος σου.

Χαιρετίσματα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 02:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε ότι η συμμετοχή του Trainman στις συζητήσεις των forums ήταν δημιουργική, γι' αυτό και εκφράστηκα έτσι, όπως δηλαδή το πιστεύουμε.

Το λάθος όμως είναι λάθος, απ' όπου κι αν προέρχεται.
Μία ανθρώπινη αρετή, είναι η αναίρεση του λάθους και η λύτρωση απ' αυτό, μέσω της πράξης.

Παρακαλούμε να γίνει προσπάθεια από όλους, ώστε το θέμα να επανέλθει στην κανονική του ροή, όσο το δυνατόν συντομότερα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 14:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Γραφεις:
„Ασε που η φραση αυτη δεν υπαρχει στον ψαλμο 69.“

Μιλάτε όλοι σας με μια σιγουριά και με μια αυτοπεποίθηση, που άμα δε σας ξέρει κανεις, νομίζει ότι έχετε γνώσεις.

Αλλα εφόσον είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτή η συγκεκριμένη φράση δεν περιέχεται στον ψαλμό 69, θα στοιχημάτιζες το όργανο του σώματος σου, το ευρισκόμενο κάτω της οσφυϊκής χώρας?

http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible/bible.asp?contents=old_testament/contents_Psalmoi.asp&main=psalmoi&file=24.69.htm

Γραφεις:
„ΣΟΛΩΝ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ : Αρετην επαινει = Να επαινεις την αρετη !
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ Ο ΡΟΔΙΟΣ : Γλωσσαν ευφημον ισχειν = Να μιλας ευπρεπως !
ΣΙΝΕΣΙΟΣ : Μισθος αρετης επαινος = Ο επαινος ειναι η ανταμοιβη της αρετης !
ΞΕΝΟΦΩΝ : Ηδιστον ακουσμα επαινος= Τον γλυκυτερο ηχο εχει ο επαινος !“


„Ο κόλακας είναι ένας φίλος, που σου είναι υποτελής, η που δείχνει ότι είναι.“
Αριστοτέλης

„Δεν υπάρχει καλύτερο μέσο, να αποφεύγεις την κολακεία, από το να πείσεις τους άλλους, ότι δε σε προσβάλλουνε όταν σου λένε την αλήθεια.“
Μακιαβέλι

„Η αντίφαση και η κολακεία συνδιαλέγονται άσχημα.“
Γκαίτε

„Το κομπλιμέντο είναι κάτι σαν ένα φιλί πίσω από ένα σαλι.“
Βίκτωρας Ουγκο

„Οι γυναίκες δεν αφοπλίζονται ποτε από τις κολακείες, αντίθετα με τους άντρες.“
Oscar Wilde


@ Macedon

Γραφεις:
„Λυπάμαι φίλε μου, αλλά νομίζω πως πραγματικά έχεις μεγάλο πρόβλημα. Αθεράπευτο πρόβλημα.“

Όργανα ευρισκόμενα κάτω της οσφυϊκής χώρας καπαμά. Aμα είναι και χοιρινά και τσιγαρισμένα με ρίγανη, είναι νοστιμότατος μεζές….


@ Schwabe

Γραφεις:
“Σαμουήλ τζάμπα μην σπαταλάς τον χρόνο μου.“

Ποιον χρόνο ρε Σβάμπε? Οποτε μπαίνω στο esoterica, βλέπω το όνομα σου να φιγουράρει πρώτο πρώτο μέσα στο Μύθος και θρησκεία. Απορώ που βρίσκεις τόσο χρόνο και απορώ πως τη βρίσκεις να αναλώνεσαι τόσες ώρες εδώ μέσα. Οποτε κάποιος κάνει αναφορά σε κάτι που αφορά την εκκλησια, πετάγεσαι σαν όργανο λαγού φυομενο κάτω της οσφυϊκής του χώρας.

Γραφεις:
„Έχω απαντήσει σε όλες τις αυθαιρεσίες που κατά καιρούς έχεις ανεβάσει (γνώριμο «σημείο» των Χιλιαστών..), και φυσικά πολλάκις έχουνε επισημάνει και άλλα μέλη τις νοητικές και θεολογικές ακροβασίες στις οποίες έχεις εγκλωβιστεί.“

Τι έχεις επισημάνει ρε Σβάμπε? Μήπως σαν την επισήμανση που σου έκανα για τον Ιεχονία, που ήθελες να μας τον βγάλεις πρόγονο του Χριστού, και να μας πεις ότι η ριζα του Χριστού είναι καταραμένη επειδή είχε πρόγονο τον Ιεχονία, που αναφέρει ο Ιερεμίας?

Σε είχα ρωτήσει πριν από 7 μήνες.
„O Ιεχονίας που αναφέρει ο Ιερεμίας είχε πατερά τον Ιωακείμ (Ιεχονίας υιός Ιωακείμ. Ιερ. 22:24), ενώ ο Ιεχονίας, ο πρόγονος του Χριστού είχε πατέρα τον Ιωσία (α:11 Ιωσίας δε εγέννησε τον Ιεχονία. Κατα Ματθ. 1:11) Μιλάμε για τον ίδιο Ιεχονία;;;“

Κι ακόμα περιμένω απάντηση.

Eπειδή κάποιος από τη γνωστη σελίδα που θυμίζει poster για το έργο 300, βρήκε χωρίς να κοιτάξει τα ονόματα παραδίπλα, κάτι για τον Χριστό, έτρεξες να το υπερασπιστείς εδώ μέσα.

Πολλάκις έχεις μπερδέψει το παπιγιόν με το όργανο το φυομενο κάτω της οσφυϊκής σου χώρας.


@ Amalia

Eφόσον σύμφωνα με την ερμηνεία του Macedon δεν υπάρχει τίποτα κάτω της οσφυϊκής χώρας, άρα η φράση που ανέφερα στα παραπάνω μου μηνύματα "όργανο φυομενο κάτω της οσφυϊκής χώρας" μπορεί να αντικατασταθεί με τη λέξη "τίποτα", οποτε δεν μπορεί κανεις να μου προσάψει κάτι το κολάσιμο.

Εφόσον επέλεξες να βάλεις επιτίμια στα μέλη Trainman και sensum, θα δεκτό καθολικά διαμαρτυρόμενος, αλλα σιωπηλά την απόφαση, αλλα θα επιθυμούσα στο μέλλον να μην γίνεται η αυστηρή κριτική μονόπλευρα. Το θέμα ξέφυγε κατά τη γνώμη μου από λάθος των συντονιστών. Aμα δεν παραδέχεστε εσείς σαν συντονιστές ότι κάνετε μερικές φορες λάθος στην διαχείριση, τότε κάνετε ακόμα μεγαλύτερο λάθος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 16:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Ποιον χρόνο ρε Σβάμπε? Οποτε μπαίνω στο esoterica, βλέπω το όνομα σου να φιγουράρει πρώτο πρώτο μέσα στο Μύθος και θρησκεία. Απορώ που βρίσκεις τόσο χρόνο και απορώ πως τη βρίσκεις να αναλώνεσαι τόσες ώρες εδώ μέσα.»

Μέσα στα άλλα ψέματα, εάν πεις και λίγα ακόμα δεν τρέχει και τίποτα, έτσι δεν είναι φίλτατε Σαμουήλ?

Αν και δεν έχω ιδιαίτερους λόγους να απαντώ στις χρεοκοπημένες σεναριολογίες σου, ωστόσο μιας και αναφέρεσαι στον χρόνο μου, να σημειώσω ότι όποτε δεν ταξιδεύω στο εξωτερικό (όπως π.χ. πριν λίγες ημέρες για μια βδομάδα καθώς και κάθε μήνα..), και συνεπώς βρίσκομαι στις οθόνες του γραφείου μου, βρίσκω και τον χρόνο να απαντώ σε θέματα που μου φτιάχνουν την διάθεση.

Έτσι φίλτατε, για παράδειγμα το επόμενο τριήμερο επειδή θα λείπω και πάλι στο εξωτερικό δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ με την αφεντιά σου, οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι όταν λες τις ίδιες αμπελοφιλοσοφίες ξανά και ξανά απλά μου κλέβεις τον χρόνο.

Α, και που είσαι, δεν είμαστε όλοι συνταξιούχοι που φάγαμε το εφάπαξ!

samuel1974:
«Οποτε κάποιος κάνει αναφορά σε κάτι που αφορά την εκκλησια, πετάγεσαι σαν όργανο λαγού φυομενο κάτω της οσφυϊκής του χώρας.»

Στην ηλικία σου, μάλλον είναι καιρός να σοβαρευτείς. Έστω και Χιλιαστής σε αναμονή της………………..κυβέρνησης του δεύτερου στην ιεραρχία Ιησού!!!

Ε ρε γέλια..

samuel1974:
«Μιλάμε για τον ίδιο Ιεχονία;;;»

Να σου πω για τι μιλάμε: ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΧΙΛΙΑΣΤΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.

Αλήθεια Στάθη, έχεις μαζέψει κονσέρβες για το 2012 ή θα υπάρξει από την…«κυβέρνηση του Ιησού» μονάχα πνευματική τροφή??

Όπως είπαμε, απαντήσεις έχουνε δοθεί ΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ, και εάν εσένα δεν σου ταιριάζουνε επιμέρους ονόματα πρόβλημα σου. Εξάλλου, το να προσπαθεί κάποιος να μιλήσει για θεολογία σε ανθρώπους που θεωρούνε ότι η Βίβλος είναι μια…..προσθαφαίρεση (!), εν προκειμένω Χιλιαστές ή Μάρτυρες του Ιεχωβά σαν και εσένα, είναι γενικώς χάσιμο χρόνου.

Οπότε, αντιλαμβάνεσαι ότι η αρχική μου επισήμανση έχει ευρύτερο νόημα..

samuel1974:
«Πολλάκις έχεις μπερδέψει το παπιγιόν με το όργανο το φυομενο κάτω της οσφυϊκής σου χώρας.»

Στις αυτιστικές σου εξάρσεις δεν θα σε ακολουθήσω, εξάλλου δεν θα είναι η πρώτη φορά που δεν «περνάνε» οι εσχατολογικές σου πατάτες, αλλά εάν θέλεις μπορώ να σου πω Στάθη με τι έχεις μπερδέψει εσύ την Βίβλο: ΜΕ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ!

Ηρεμία λοιπόν, έχεις και μια ηλικία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 19:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ και samuel1974 να κάνω μια παρατήρηση, μιας και η συζήτηση για τους ψαλμούς, η επιμονή του samuel1974 ότι ανέφερε τον σωστό ψαλμό, καθώς και το ότι πιστεύω πως κι εσύ επίσης ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ είσαι ειλικρινής, μου ξύπνησε το "ερευνητικό δαιμόνιο".

Αναζητώντας τον ψαλμό 69 στο google, βρήκα το παρακάτω από τη μυριόβιβλο, που περιέχει το απόσπασμα που παρέθεσες samuel1974:
http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chapter.asp?book=24&page=69

69

Εἰς τὸ τέλος· τῷ Δαυΐδ εἰς ἀνάμνησιν, εἰς τὸ σῶσαί με Κύριον. - 2 Ο ΘΕΟΣ, εἰς τὴν βοήθειάν μου πρόσχες· Κύριε, εἰς τὸ βοηθῆσαί μοι σπεῦσον. 3 αἰσχυνθήτωσαν καὶ ἐντραπήτωσαν οἱ ζητοῦντες τὴν ψυχήν μου· ἀποστραφήτωσαν εἰς τὰ ὀπίσω καὶ καταισχυνθήτωσαν οἱ βουλόμενοί μου κακά· 4 ἀποστραφήτωσαν παραυτίκα αἰσχυνόμενοι οἱ λέγοντές μοι· εὖγε εὖγε. 5 ἀγαλλιάσθωσαν καὶ εὐφρανθήτωσαν ἐπὶ σοὶ πάντες οἱ ζητοῦντές σε, ὁ Θεός, καὶ λεγέτωσαν διαπαντός· μεγαλυνθήτω ὁ Κύριος, οἱ ἀγαπῶντες τὸ σωτήριόν σου. 6 ἐγὼ δὲ πτωχός εἰμι καὶ πένης· ὁ Θεός, βοήθησόν μοι. βοηθός μου καὶ ρύστης μου εἶ σύ· Κύριε, μὴ χρονίσῃς.

Συνεχίζοντας την αναζήτηση βρήκα επίσης σε αρκετές ιστοσελίδες και το παρακάτω (που είναι όμοιο με αυτό που παρέθεσες ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ στο μήνυμά σου):

http://www.greekbiblos.gr/psalmoi_69.htm
http://curtishinson.com/mgreek/19_069.htm

ΨΑΛΜΟΙ - 69o Κεφάλαιο

1 ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΝ ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΥΠΟ ΣΟΣΑΝΙΜ ΨΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΣΩΣΟΝ ΜΕ ΘΕΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΗΛΘΟΝ ΥΔΑΤΑ ΕΩΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ

2 ΕΒΥΘΙΣΘΗΝ ΕΙΣ ΒΑΘΥΝ ΠΗΛΟΝ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΣ ΣΤΕΡΕΟΣ ΔΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΕΦΘΑΣΑ ΕΙΣ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ

3 ΗΤΟΝΗΣΑ ΚΡΑΖΩΝ Ο ΛΑΡΥΓΞ ΜΟΥ ΕΞΗΡΑΝΘΗ ΑΠΕΚΑΜΟΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΜΟΥ

4 ΟΙ ΜΙΣΟΥΝΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΙΤΙΩΣ ΕΠΛΗΘΥΝΘΗΣΑΝ ΥΠΕΡ ΤΑΣ ΤΡΙΧΑΣ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΜΟΥ ΕΚΡΑΤΑΙΩΘΗΣΑΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΦΑΝΙΣΩΣΙΝ ΑΔΙΚΩΣ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΡΠΑΣΑ

5 ΘΕΕ ΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΦΡΟΣΥΝΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΚΡΥΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΣΟΥ

6 ΑΣ ΜΗ ΑΙΣΧΥΝΘΩΣΙΝ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΘΕΕ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΟΙ ΠΡΟΣΜΕΝΟΝΤΕΣ ΣΕ ΑΣ ΜΗ ΕΝΤΡΑΠΩΣΙ ΔΙ ΕΜΕ ΟΙ ΕΚΖΗΤΟΥΝΤΕΣ ΣΕ ΘΕΕ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ

7 ΔΙΟΤΙ ΕΝΕΚΑ ΣΟΥ ΥΠΕΦΕΡΑ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΝ ΑΙΣΧΥΝΗ ΕΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΜΟΥ

8 ΞΕΝΟΣ ΕΓΕΙΝΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΓΕΝΗΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ

9 ΔΙΟΤΙ Ο ΖΗΛΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΔΙΖΟΝΤΩΝ ΣΕ ΕΠΕΠΕΣΟΝ ΕΠ ΕΜΕ

10 ΚΑΙ ΕΚΛΑΥΣΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΕΝ ΝΗΣΤΕΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΤΟ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΙΣ ΟΝΕΙΔΟΣ ΜΟΥ

11 ΚΑΙ ΕΚΑΜΑ ΤΟΝ ΣΑΚΚΟΝ ΕΝΔΥΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΑΡΟΙΜΙΑ

12 ΚΑΤ ΕΜΟΥ ΛΑΛΟΥΣΙΝ ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΝΟΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΠΥΛΑΙΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΑ ΑΣΜΑ ΤΩΝ ΜΕΘΥΟΝΤΩΝ

13 ΕΓΩ ΔΕ ΠΡΟΣ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗΝ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙΡΟΣ ΕΥΜΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΟΥΣ ΣΟΥ ΕΠΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΣΟΥ

14 ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΝ ΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥ ΠΗΛΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΥΘΙΣΘΩ ΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ ΕΚ ΤΩΝ ΜΙΣΟΥΝΤΩΝ ΜΕ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΒΑΘΕΩΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ

15 ΑΣ ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΣΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΜΗΔΕ ΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΗ Ο ΒΥΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΕΑΡ ΑΣ ΜΗ ΚΛΕΙΣΗ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΕΠ ΕΜΕ

16 ΕΙΣΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΤΙ ΑΓΑΘΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΤΙΡΜΩΝ ΣΟΥ ΕΠΙΒΛΕΨΟΝ ΕΠ ΕΜΕ

17 ΚΑΙ ΜΗ ΚΡΥΨΗΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΤΑΧΕΩΣ ΕΠΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ

18 ΠΛΗΣΙΑΣΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΛΥΤΡΩΣΟΝ ΑΥΤΗΝ ΕΝΕΚΑ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΜΟΥ ΛΥΤΡΩΣΟΝ ΜΕ

19 ΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΧΥΝΗΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΡΟΠΗΝ ΜΟΥ ΕΝΩΠΙΟΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΘΛΙΒΟΝΤΕΣ ΜΕ

20 ΟΝΕΙΔΙΣΜΟΣ ΣΥΝΕΤΡΙΨΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΛΥΠΟΣ ΠΕΡΙΕΜΕΙΝΑ ΔΕ ΣΥΛΛΥΠΟΥΜΕΝΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΥΡΗΚΑ

21 ΚΑΙ ΕΔΩΚΑΝ ΕΙΣ ΕΜΕ ΧΟΛΗΝ ΔΙΑ ΦΑΓΗΤΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΨΑΝ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΟΤΙΣΑΝ ΟΞΟΣ

22 ΑΣ ΓΕΙΝΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΥΤΩΝ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΣ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΙΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΒΡΟΧΟΝ

23 ΑΣ ΣΚΟΤΙΣΘΩΣΙΝ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΑΥΤΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΩΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΑΧΙΝ ΑΥΤΩΝ ΔΙΑΠΑΝΤΟΣ ΚΥΡΤΩΣΟΝ

24 ΕΚΧΕΕ ΕΠ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΝ ΟΡΓΗΝ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΘΥΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΩΣ ΣΟΥ ΑΣ ΣΥΛΛΑΒΗ ΑΥΤΟΥΣ

25 ΑΣ ΓΕΙΝΩΣΙΝ ΕΡΗΜΑ ΤΑ ΠΑΛΑΤΙΑ ΑΥΤΩΝ ΕΝ ΤΑΙΣ ΣΚΗΝΑΙΣ ΑΥΤΩΝ ΑΣ ΜΗ ΗΝΑΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΩΝ

26 ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΣΥ ΕΠΑΤΑΞΑΣ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΕΔΙΩΞΑΝ ΚΑΙ ΛΑΛΟΥΣΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΠΛΗΓΩΣΑΣ

27 ΠΡΟΣΘΕΣ ΑΝΟΜΙΑΝ ΕΠΙ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΕΙΣΕΛΘΩΣΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΝ ΣΟΥ

28 ΑΣ ΕΞΑΛΕΙΦΘΩΣΙΝ ΕΚ ΒΙΒΛΟΥ ΖΩΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΑΣ ΜΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΘΩΣΙΝ

29 ΕΜΕ ΔΕ ΤΟΝ ΠΤΩΧΟΝ ΚΑΙ ΛΕΛΥΠΗΜΕΝΟΝ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΣΟΥ ΘΕΕ ΑΣ ΜΕ ΥΨΩΣΗ

30 ΘΕΛΩ ΑΙΝΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝ ΩΔΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΕΓΑΛΥΝΕΙ ΑΥΤΟΝ ΕΝ ΥΜΝΟΙΣ

31 ΤΟΥΤΟ ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΥΠΕΡ ΜΟΣΧΟΝ ΝΕΟΝ ΕΧΟΝΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΟΠΛΑΣ

32 ΟΙ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΙΔΕΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΕΥΦΡΑΝΘΗ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΥΜΩΝ ΤΩΝ ΕΚΖΗΤΟΥΝΤΩΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΘΕΛΕΙ ΖΗΣΕΙ

33 ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΚΟΥΕΙ ΤΩΝ ΠΕΝΗΤΩΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΙ

34 ΑΣ ΑΙΝΕΣΩΣΙΝ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΚΑΙ Η ΓΗ ΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΕΝ ΑΥΤΑΙΣ

35 ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΙ ΤΑΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΟΙΚΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ

36 ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΩΝ ΔΟΥΛΩΝ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΩΝΤΕΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΝ ΑΥΤΗ

Φαίνεται λοιπόν, πως κι εσύ όπως και ο samuel1974 έχετε δίκιο για τον ψαλμό 69!!
Ή υπάρχουν δύο ειδών ψαλμοί...

Ή τέλος... υπάρχουν δύο ειδών αριθμήσεις!

Στην πραγματικότητα, ο ψαλμός που παρέθεσες ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ, στη μετάφραση των εβδομήκοντα εγγεκριμένη από τη διαρκή ιερά σύνοδο της εκκλησίας της Ελλάδος - έκδοση 8η 1977 αντιστοιχεί σε διπλή αρίθμηση.

Η διπλή αρίθμηση στους ψαλμούς αρχίζει από τον ψαλμό 10 και μετά.

Ο ψαλμός 68 φέρει την ελληνική αρίθμηση ΞΗ΄(ΞΘ΄), δηλαδή 68 (69).
Ο ψαλμός 69 έχει την ελληνική αρίθμηση ΞΘ΄(Ο΄), δηλαδή 69 (70).


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 20:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ amalia

Εκεί λέει την εξήγηση.

http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Bible/Books/Psalm2.htm

"...Η αρίθμηση των ψαλμών του ελληνικού κειμένου έχει διαφορετική αρίθμηση από αυτή του εβραϊκού. Η μετάφραση των Εβδομήκοντα (Ο') αρίθμησε τους ψαλμούς 9-10 και 114-114 ως 9 και 113 αντίστοιχα, ενώ τους ψαλμούς 116 και 147 ως 114-115 και 146-147 αντίστοιχα. Το σύνολο όμως των ψαλμών παραμένει ίδιο, 150 και στα δύο κείμενα, εβραϊκό και ελληνικό..."

Επομένως στις σελίδες που αναφέρεις:

http://www.greekbiblos.gr/psalmoi_69.htm
http://curtishinson.com/mgreek/19_069.htm

...ο 69 είναι ο 70.

Κάποτε αυτό χρειάστηκε πολλές μέρες, να το δώσω να το καταλάβει ο ευφυέστατος...


@ Schwabe

Η ικανότητα σου να βρίσκεις ηλικία, επάγγελμα, θρήσκευμα και όνομα, από τα γραφόμενα κάποιου, με εκπλήσσουνε! Τέτοιο τσακάλι κρίμα χάνεται εδώ μέσα. Έπρεπε ήδη να σε έχουνε προσλάβει σε μυστική υπηρεσία.

Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος μέχρι το μεδούλι. Εφάπαξ δεν παίρνω ούτε πρόκειται να πάρω. Γεννήθηκα το 1974 και νομίζω το λέει το nick μου. Εργάζομαι σαν ιδιωτικός υπάλληλος από τα 15. Με τη δουλειά μου μπόρεσα να χρηματοδοτήσω τις σπουδές μου. Και δεν μου χάρισε κανένας τίποτα, oύτε κράτος ούτε γονείς.

Aντε! πάνε φάε τη milka και το kinderueberaschung Λάζο-μπούλη.

Edited by - samuel1974 on 06/09/2007 20:57:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 20:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974 έχεις δίκιο όσον αφορά τη διπλή αρίθμηση του συγκεκριμένου ψαλμού.

Το διαπίστωσα κι εγώ πριν από λίγο, κάνοντας μια έρευνα στην Αγία Γραφή - μετάφραση των εβδομήκοντα. (Το συμπλήρωσα μάλιστα και στο μήνυμά μου, που προηγείται του δικού σου. Δεν ξέρω αν το είδες, γιατί γράφαμε συγχρόνως).


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 21:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψαλμος 69

1 Σωσε με, Θεε, γιατι τα νερα εφτασαν ως τη ψυχη.

2 Βουλιαξα σε βαθυ βουρκο, οπου δεν υπηρχε σταθερο εδαφος.
Βρεθηκα σε βαθια νερα
Και ενα ρευμα με παρεσυσε.
3 Κουραστηκα να φωναζω
βριαχνιασε ο λαιμος μου.
Τα ματια μου εσβησαν προσμενοντας τον Θεο μου.
4 Αυτοι που με μισουν χωρις αιτια εγιναν περισσοτεροι και απο τις
τριχες του κεφαλιου μου.
Εκεινοι που με οδηγουν στη σιωπη, που ειναι εχθροι μου χωρις λογο, εγιναν πολυαριθμοι.
Τοτε εδωσα πισω οτι δεν ειχα κλεψει.
5 Θεε, εσυ γνωριζεις την ανοησια μου
Και η ενοχη μου δεν εχει μεινει κρυμμενη απο εσενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 23:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia και samuel1974 .
Επειδη εγω δεν γνωριζα περι αριθμησης κλπ , τοποθετηθηκα ετσι . Οφειλω να αποσυρω την συγκεκριμενη μου προταση :
quote:
Ασε που η φραση αυτη δεν υπαρχει στον ψαλμο 69

quote:



και παραλληλα να ζητησω συγνωμη για την αναστατωση .
Εσυ ομως samuel1974 , οπως καταλαβαινω το γνωριζες , αλλα ποιωντας την νησσαν αντιπαραβαλεσαι με υφος χιλιων δικαιων καρδηναλιων .Αυτο δειχνει τον κακο σου ( χριστιανικο ?) χαρακτηρα .
quote:
Μιλάτε όλοι σας με μια σιγουριά και με μια αυτοπεποίθηση, που άμα δε σας ξέρει κανεις, νομίζει ότι έχετε γνώσεις.


Το nickname ειναι αμιγως Ελληνικο με κεφαλαια γραμματα και "επεξηγηματικο" ,για να το βλεπεις εσυ και οι υπολοιποι :ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ ! . Το δικο σου ειναι .... ας μην το σχολιασω !

Και για πες μου , με ξερεις και απο παλια , γνωριζομαστε ; Γνωριζεις το επιπεδο των γνωσεων μου ; Μηπως : "Έπρεπε ήδη να σε έχουνε προσλάβει σε μυστική υπηρεσία" και εσενα

quote:
„Ο κόλακας είναι ένας φίλος, που σου είναι υποτελής, η που δείχνει ότι είναι.“
Αριστοτέλης
„Δεν υπάρχει καλύτερο μέσο, να αποφεύγεις την κολακεία, από το να πείσεις τους άλλους, ότι δε σε προσβάλλουνε όταν σου λένε την αλήθεια.“
Μακιαβέλι
„Η αντίφαση και η κολακεία συνδιαλέγονται άσχημα.“
Γκαίτε
„Το κομπλιμέντο είναι κάτι σαν ένα φιλί πίσω από ένα σαλι.“
Βίκτωρας Ουγκο
„Οι γυναίκες δεν αφοπλίζονται ποτε από τις κολακείες, αντίθετα με τους άντρες.“
Oscar Wilde



Ποιος μιλησε για κοπλιμεντα ή για κολακειες ; Ατυχεστατα τα παραδειγματα που επικαλεισαι. Εγω μιλησα για επαινο και για αρετη. Η κολακεια που επικαλεισαι ενεχει το στοιχειο της υστεροβουλιας. Διεκρινες κατι τετοιο στην τοποθετηση της Αμαλιας; Ή στη δικη μου ; Δεν νομιζω .
Προσπαθεις να φανεις υπερασπιστης , δικαιος , αλληλεγγυος και ειναι θεμιτο και προς "επαινο" σου ,αλλωστε το ιδιο πραττω εγω και πολλοι αλλοι εδω , αλλα μην ξεχνας : ανηρ δικαιος εστιν ουχ ο μη αδικων , αλλ΄οστις , αδικειν δυναμενος , ου βουλεται.( Δικαιος δεν ειναι εκεινος που δεν αδικει , αλλα εκεινος που ενω μπορει δεν θελει .ΦΙΛΗΜΩΝ )

Να΄στε ολοι καλα . Ερρωστε και ευδαιμονειτε !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 23:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος μέχρι το μεδούλι. Εφάπαξ δεν παίρνω ούτε πρόκειται να πάρω. Γεννήθηκα το 1974 και νομίζω το λέει το nick μου. Εργάζομαι σαν ιδιωτικός υπάλληλος από τα 15. Με τη δουλειά μου μπόρεσα να χρηματοδοτήσω τις σπουδές μου. Και δεν μου χάρισε κανένας τίποτα, oύτε κράτος ούτε γονείς.»

Άααα, τώρα μάλιστα!!

Είδες που η πίεση όλο και κάτι φέρνει? Δεν θα πω την λέξη «τσίμπησες», αλλά χαίρομαι που με αυτό τον τρόπο μας δίνεις το προφίλ σου, ορισμένες φορές αυτά τα σημεία βοηθούν την κατανόηση….

Το ότι για παράδειγμα βρε άνθρωπε μου δεν σε λένε απαραίτητα «Στάθη», έ, θα έπρεπε λιγάκι να σε πονηρέψει..

samuel1974:
«Aντε! πάνε φάε τη milka και το kinderueberaschung Λάζο-μπούλη.»

Τραβάς μεγάλο ζόρι έ??

Στη θέση σου, «χριστιανέ ως το μεδούλι» (!), ενδεχομένως να αντιδρούσα και εγώ έτσι. Ωστόσο, επειδή από κάτι περιθωριακούς εσχατολογικούς τενεκέδες σαν και την αφεντιά σου έχω δει πάμπολλους έως τώρα, καλό θα ήταν για την συνέχεια να πρόσεχες περισσότερο πότε και τι λες.

Εδώ είμαστε λοιπόν......«χριστιανέ ως το μεδούλι».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 13:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Schwabe

Όταν δεν μπορείτε να αντικρούσετε τα επιχειρήματα του συνομιλητή σας…

τότε ρίξτε το…

στην αξιοπιστία των πηγών του συνομιλητή (τα ευαγγελια είναι πλαστά, ο Χριστός δεν υπήρχε, υπάρχουνε δήθεν αντιφάσεις στις Γραφές, όπως το καραμπινάτο παράδειγμα με τον Ιεχονία, που σου βγήκε τζούφιο κ. λ. π. κ. λ. π.)

κι άμα δε βγάζει αυτό σε τίποτα, τότε…

ρίξτε το…

στο κίνητρο του συνομιλητή (πήρες εφάπαξ, δηλαδή είσαι βολεμένος και δε θέλει να ταραχτεί κατά κανένα τρόπο η καθεστηκυία τάξη, είσαι χιλιαστής και σε ταΐζει η Σκοπια, είσαι παπας και σε ταΐζει η εκκλησια για να τα λες αυτά, κ. λ. π.),

στην αξιοπιστία του συνομιλητή, λόγω δήθεν ελλιπούς διανοητικής κατάστασης του συνομιλητή (είσαι παρανοϊκός εσχατολογος, αυτιστικός, επιληπτικός κ. λ. π.)

στο μορφωτικό επίπεδο του συνομιλητή (έχεις μια ηλικία δηλαδή είσαι αμόρφωτος, τα γερμανικά σου είναι για γέλια, εσύ ξέρεις ψίχουλα, ενώ εγώ ξέρω πολλά, ξέρω ότι την Παλαιά διαθήκη τη λένε πεντάτευχο κι ας λένε πεντάτευχο μονο τα πέντε πρώτα της βιβλία, τι σημασία έχει? η φανφάρα μετράει...)

στο οπισθοδρομικό στάδιο ανάπτυξης του συνομιλητή (Εγώ ήμουνα ψάλτης, παπας, παπαδοπαίδι, και ήμουνα στο εμβρυακό στάδιο πνευματικής μου ανάπτυξης σαν εσένα, ενώ τώρα αναπτύχθηκα και λατρεύω την μητέρα φύση, το εν το πάν, ...τα όργανα τα φυόμενα κάτω της οσφυϊκής μου χώρας…)

Όλα αυτά τα έχω ακούσει, όχι μονο από εσένα αλλα από πολλούς εδώ μέσα και εκτος αυτού του χώρου. Αυτό που κανεις πολλές φορες εδώ μέσα δεν είναι συζήτηση αλλα φτηνιάρικη νομικίστικη τακτική, μιας ρητορείας επιπεδου σεμιναρίου για πλασιέ. Όταν βάλει κάποιος την αξιοπιστία μου σε σημεία που ανέφερα παραπάνω, αμύνομαι για χάριν της συζήτησης. Δεν λειτουργούνε όλοι με κίνητρο την ικανοποίηση του εγωισμού τους. Εφόσον θέλεις να „τσιμπήσεις“ πληροφορίες για το άτομο μου, είτε από περιέργεια είτε γιατί χρειάζεσαι προφίλ για να σπουδάσεις τον εχθρό σου, όπως λέει και ο κινέζος στρατηγός Sunzi στο βιβλίο του "Η Τέχνη του πολεμου", μπορείς πολύ απλά να με ρωτήσεις, δεν έχω να κρύψω τίποτα.

Που σε είπα Λαζομπούλη, σου ζητω συγγνώμη. Το παίρνω πίσω.

@ ΑΔΙAΒΑΣΤΟΣ

Η διαφορετική αρίθμηση είναι κάτι που κι εγώ δεν το γνώριζα και το έμαθα εδώ μέσα.

Σου ζητω συγγνώμη άμα προσβαλθηκες με αυτό που σου είπα. Δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω.

Γραφεις:
"Το δικο σου ειναι .... ας μην το σχολιασω."

Το δικό μου nick είναι ένα εβραϊκό όνομα, που σημαίνει αυτός που εισακούστηκε από τον Θεό. Αλλα δεν είναι αυτός ο λόγος που το έβαλα. Αλλα τελείως τυχαίος. θα μπορούσα αν είχα βάλει και το nick Geronimo. Του οποιου τα κόκκαλα τα έκλεψε ο παππούς του σημερινού προεδρου και τα κρατάνε παρα την αντίδραση των ινδιάνων οι Skull & Bones.


Όσο για το άλλο θέμα. Εάν ο Trainman η το κάθε μέλος λέει, ότι δε θέλει να του απευθύνουνε κάποια άτομα η όλοι επαίνους για δικούς του λόγους, τότε πρέπει να κάνουμε πίσω και όχι να τον διαγράφουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974 :

Η διαφορετική αρίθμηση είναι κάτι που κι εγώ δεν το γνώριζα και το έμαθα εδώ μέσα.


Το δεχομαι. Ησουν γνωστης ομως οταν τοποθετηθηκες επ΄αυτου και αυτο δυσχεραινει την θεση σου .
quote:

Σου ζητω συγγνώμη άμα προσβαλθηκες με αυτό που σου είπα. Δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω.


Δεν χρειαζετε να ζητας συγνωμη εφ΄οσον δεν ειχες προθεση . Παντως ειναι θετικο το οτι εχεις το θαρρος να ζητας συγνωμη . Ισως αναθεωρησω την γνωμη μου για τον χαρακτηρα σου .... ειδωμεν .
quote:
Το δικό μου nick είναι ένα εβραϊκό όνομα, που σημαίνει αυτός που εισακούστηκε από τον Θεό
Ειναι επιλογη σου και ως τετοια καλως εχει. Εγω προτιμω την Ελληνικη ονοματοδοσια .
quote:
θα μπορούσα αν είχα βάλει και το nick Geronimo. Του οποιου τα κόκκαλα τα έκλεψε ο παππούς του σημερινού προεδρου και τα κρατάνε παρα την αντίδραση των ινδιάνων οι Skull & Bones
Κρανιο & κοκκαλα ! Εχω διαβασει καπου γι΄αυτους . Χμ ! Νομιζω πως ειναι και μελος αυτης της ομαδας ο νυν προεδρος των ΗΠΑ .
quote:
Όσο για το άλλο θέμα. Εάν ο Trainman η το κάθε μέλος λέει, ότι δε θέλει να του απευθύνουνε κάποια άτομα η όλοι επαίνους για δικούς του λόγους, τότε πρέπει να κάνουμε πίσω και όχι να τον διαγράφουμε.
Συμφωνω ! Ομως η στοιχειωδης ευγενεια απαιτει καλους τροπους και ηπιους χαρακτηρισμους . Κατ΄εμε ητο αναρμοστη η συμπεριφορα του Trainman, και μαλιστα αναιτια αναρμοστη.Ευγενεια εστιν αρετη ευγενους ηθους και ευαγωγια προς λογους τε και πραξεις. ( Η ευγενεια ειναι αρετη του ευγενικου χαρακτηρα και οδηγει σε καλες πραξεις και λογια . ΠΛΑΤΩΝ ). Θα περιμενω παντως και την θεση του Trainman οταν και εαν επιστρεψει .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 17:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Γραφεις:
"Κρανιο & κοκκαλα ! Εχω διαβασει καπου γι΄αυτους . Χμ ! Νομιζω πως ειναι και μελος αυτης της ομαδας ο νυν προεδρος των ΗΠΑ ."

Ναι, κι ο παππούς του έκλεψε για χάρη τους τα κόκκαλα του Geronimo, του αρχηγού των Απάτσι.

Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 21:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974

Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι).


Δεν το καταλαβα αυτο .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 01:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974 Απεστάλη: 08/09/2007, 17:04:26
Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.

Ψευτόθεος ο Θεός των πατριαρχών Αβραάμ, Ιακώβ κλπ; Ποιoς το "αινίσσεται" αυτό;

Σε τι διαφέρει ο Σαμουήλ απ’ τον Ισμαήλ;

Ιδού το "αίνιγμα".

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 13:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εις τα περιχωρα της Αντιοχειας"

Σαστισαμε στην Αντιοχεια οταν μαθαμε
τα νεα καμωματα του Ιουλιανου.

Ο Απολλων εξηγηθηκε με λογου του, στην Δαφνη!
Χρησμο δεν ηθελε δοσει (σκοτισθηκαμε!),
σκοπο δεν τοχε να μιλησει μαντικως, αν πρωτα
δεν καθαριζονταν το εν Δαφνη, τεμενος του.
Τον ενοχλουσαν, δηλωσεν, οι γειτονευοντες νεκροι.

Στην Δαφνη βρισκονταν ταφοι πολλοι.-
Ενας απ'τους εκει ενταφιασμενους
ηταν ο θαυμαστος, της εκκλησιας μας δοξα,
ο αγιος, ο καλλινικος μαρτυς Βαβυλας.

Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι).

Ανασκουμποθηκεν ο ανοσιος Ιουλιανος,
νευριασε και ξεφωνιζε: Σηκωστε, μεταφερτε τον,
βγαλτε τον τουτον τον Βαβυλα αμεσως.
Ακους εκει? Ο Απολλων ενοχλειται.
Σηκωστε τον, αρπαξτε τον ευθυς.
Ξεθαψτε τον, παρτε τον οπου θετε.
Βγαλτε τον, διωξτε τον. Παιζουμε τωρα?
Ο Απολλων ειπε να καθαρισθει το τεμενος.

Το πηραμε, το πηγαμε το αγιο λειψανον αλλου.
Το πηραμε, το πηγαμε εν αγαπη κ'εν τιμη.

Κι ωραια τωοντι προκοψε το τεμενος.
Δεν αργησε καθολου, και φωτια
μεγαλη κορωσε: μια φοβερη φωτια:
και καηκε και το τεμενος κι ο Απολλων.

Σταχτη το ειδωλο, για σαρωμα, με τα σκουπιδια.

Εσκασε ο Ιουλιανος και διεδοσε-
τι αλλο θα εκαμνε-πως η φωτια ηταν βαλτη
απο τους Χριστιανους εμας. Ας παει να λεει.
Δεν αποδειχθηκε, ας παει να λεει.
Το ουσιωδες ειναι που εσκασε.

K. Kαβάφης

Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 01:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μας παίρνεις «Άριστα», αλλά για να πάρεις και τον «τόνο» πρέπει να μας πεις σε τι διαφέρει ο Σαμουήλ απ’ τον Ισμαήλ.

Α, ...και κάτι άλλο. Γιατί ο Οικ. Πατριάρχης διάλεγε 72 άτομα για να πάρει μια απόφαση; Είχα ξαναρωτήσει πρόσφατα, αλλά κανένας δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται.

Κάτι δεν μας ...θυμίζει αυτή η «συνωμοτική» λαοσύναξη; ....Λες να ανήκε σε εκείνο το μακελάρικο κλαμπ και εμείς να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα απ’ τις σκιές;

Φίλε Σαμουήλ, εσύ τουλάχιστον - που σου αρέσει να αινίσσεσαι- σίγουρα έχεις την γνώση, απόκτησε και την βούληση και πες μας γιατί αυτό το κατάλοιπο μιας χαμένης (τάχα μας) θρησκείας παραμένει στην «καλοσυνάτη» θρησκεία των Ελλήνων Χριστιανών;

Α ρε ...Έλληνες πότε θα ...ξυπνήσετε και θα πάρετε τον βούρδουλα;


Χαιρετίσματα απ’ την Αντιόχεια.


Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 12:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Όταν δεν μπορείτε να αντικρούσετε τα επιχειρήματα του συνομιλητή σας…τότε ρίξτε το…»

Τότε «ρίξτε το» πολύ απλά σε αυτά τα σημεία που χαρακτηρίζουν τα σημεία του γραφιά…

samuel1974:
«ξέρω ότι την Παλαιά διαθήκη τη λένε πεντάτευχο κι ας λένε πεντάτευχο μονο τα πέντε πρώτα της βιβλία, τι σημασία έχει?»

Η Πεντάτευχος ( בראשית - שמות‎- ויקרא‎- במדבר‎- דברים‎), είναι χαρακτηρισμός που αποδίδεται ώστε να δίδεται έμφαση στην ιουδαϊκή-αρχική εννοιολογία, μιας και σώνει και καλά θέλεις να μας θυμίσεις τις μαθηματικές σου ικανότητες (!), και όχι ως τέτοιας σημασίας που εσύ και πάλι αντιλήφθηκες.

Αλήθεια, για πες μας, για πόσο αφελείς περνάς τους υπολοίπους?

samuel1974:
«Αυτό που κανεις πολλές φορες εδώ μέσα δεν είναι συζήτηση αλλα φτηνιάρικη νομικίστικη τακτική, μιας ρητορείας επιπεδου σεμιναρίου..»

Άποψη σου, σεβαστή. Ωστόσο, στις σχολαστικές σας/σου απόψεις περί του τι εστί Αλήθεια και Θείο, μονάχα η ορθή ερμηνεία μπορεί να σταθεί. Αυτή είναι και που σας γυμνώνει στο τέλος..

samuel1974:
«Που σε είπα Λαζομπούλη, σου ζητω συγγνώμη. Το παίρνω πίσω.»

Να σαι καλά, το ίδιο πράττω και εγώ.

Άντε να πάμε παρακάτω….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy