ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 17:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ότι πεις φίλε μου....

Θα με συγχωρέσεις που θα σου το πω, αλλά φοβάμαι πως δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στον χώρο μου. Τώρα το αν διαμορφώνεις άποψη από κουβέντα με τους καταναλωτές-πελάτες, μάλλον από λάθος σκοπιά βγάζεις συμπεράσματα. Κι εγώ για τα παζάρια, κακομοιριά και γκρίνια θα έβγαζα προς τα έξω.

quote:
Λαϊκιστικά ξελαϊκιστικά ετσι έχουν τα πράγματα επειδή μιλαω με πολύ κοσμο
πελάτες εννοώ ξέρω πολύ καλά πως έχει το σύστημα αυτοί που δουλεύουν στα
Σουπερ μάρκετ οι περισσότεροι είναι εκεί με μεσο πολίτικο .

Μην εκτίθεσαι με μαλακίες που ακούς αριστερά-δεξιά. Τυγχάνει να συνεργάζομαι με όλα τα μεγάλα super-market, άσε τα λαϊκίστικα... Αν σου πω κι εγώ τι μαλακίες ακούω από πελάτες μου θα γελάς...μέχρι του χρόνου.

quote:
μη νομίζεις ότι και η δική σου η θέση είναι κάτι το τρομερό

εύκολο να το λες....
Πίστεψέ με, η πώληση η δική μου είναι απείρως πιο δύσκολη από την δική σου, εγώ πρέπει να πείσω τον πελάτη ότι πρέπει να πληρώσει παραπάνω σε μένα γιατί εκ των πραγμάτων η μεσιτία πληρώνεται.

quote:
Δεν είναι και δύσκολο να διευθύνεις με λεφτά αλλού .

Αν έχεις τσίπα και φιλότιμο να ξέρεις πως είναι πολλάπλάσια πιο δύσκολο από το να κουμαντάρεις κάτι δικό σου. Όταν είναι δικό σου κάτι είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα των κόπων σου, στην περίπτωσή μου μπορεί να έχω φτύσει αίμα να πετύχω κάτι και στο τέλος να με πούνε και μαλάκα (ή άχρηστο). Δεν μου έχει τύχει, το έχω βιώσει από τους προκάτοχούς μου όμως....

Δεν πήγα να μειώσω τα 11 χρόνια σου στο λιανεμπόριο, σου λέω απλά πως δεν είναι ο χρόνος ο επαρκής για να βγάλεις συμπεράσματα για την αγορά. Μπήκες στον στίβο την εποχή που οι τιμές στα προιόντα σου είχανε πάρει τον κατήφορο λόγω υπερπροσφοράς. Οι πελάτες σου περάσανε στην φάση του υπερκαταναλωτισμού, συνέβαλε και η αλματώδης πρόοδος της τεχνολογίας που κάθε χρόνο έφερνε νέα αγαθά, λογικό ήτανε να ξεκινήσεις στην εποχή των παχαιών αγελάδων. Αν ξεκίναγες την 10ετία του 80, θα είχες εντελώς διαφορετική άποψη (χωρίς να σημαίνει ότι θα τα έβλεπες θετικά). Ενδεχωμένως θα είχες και τελείως διαφορετική αντίδραση.

Τεσπα, ας μην κολλάμε την κουβέντα. Από την στιγμή που είσαι μικρομεσαία επιχείρηση έχεις την επιλογή ή να μεγαλώσεις ή να διαφοροποιηθείς. Αυτό ισχύει σε όλους τους χώρους της αγοράς, ακόμα και στον δικό μου. Πουλάω χώρο, αέρα πάνω σε πλοία-αεροπλάνα-φορτηγά. Μοιραία αυτοί των οποίων τώρα το service πουλάω, κάποια στιγμή θα έρθουν να μου πάρουνε το κομμάτι της πίτας που έχω τώρα. Και είναι λογικό, πριν από 13 χρόνια είχα στην διάθεσή μου 10 διαφορετικές επιλογές, σήμερα έχω 5, άυριο θα έχω 2. Αν δεν φροντίσω να διαφοροποιήσω κατά κάποιο τρόπο το προϊόν μου, την υπηρεσία που προσφέρω, τότε είμαι μαθηματικά χαμένος. Για να διαφοροποιηθώ, πρέπει να επενδύσω, είναι το επιχειρηματικό ρίσκο. Χωρίς αυτό, δεν γίνεται δουλειά.

Έχεις μια μικρομεσαία επιχείρηση. Με γειά σου και χαρά σου. Αν θελήσω ένα playstation, πες μου ένα σοβαρό λόγο γιατί να έρθω να το πάρω από εσένα ? Πέρα από την τεχνογνωσία που ενδεχωμένως να μου πρόσφερες (αν ήθελα κάποιο pc φαντάζομαι), τι άλλο σοβαρό λόγο θα είχα να έρθω σε σένα ??? Μιλάμε για αγαθά που σε ένα μήνα έχουν πλήρως απαξιωθεί, αν ο παράγον τιμή δεν είναι ο ένας και κορυφαίος όλως, ποιός άλλος είναι στον χόρο σου ?

Αν ήσουν μπακάλης, το πράγμα θα πήγαινε αλλιώς. Ξέρω μπακάληδες που κάνουνε πρώτη μπίζνα χάρη στην εξυπνάδα τους. Αντί να κάτσουν να κλαίνε στα κανάλια για την ακρίβεια, οργώσανε την Ελλάδα, βρήκανε την άριστη ποιότητα και την φέρανε στο μαγαζί τους. Αλλάξανε την πελατεία τους, πουλάνε ακριβό μεν αλλά ποιοτικό προϊόν. 100 σουπερμαρκετ να ανοίξουν γύρω τους, την πελατεία τους αυτοί δεν θα την χάσουνε ποτέ. Την πελατεία θα την χάσει αυτός που πουλάει τα ίδια σκατά με το supermarket...

Ο χώρος σου δεν μπορεί να αντέξει τον ανταγωνισμό με τις αλυσίδες. Πρέπει να περιορίσεις τα λειτουργικά σου έξοδα στο ελλάχιστο ώστε να μπορέσεις να ξεχωρίσεις. Μαγαζιά της δυναμικής σου επιβιώνουν στο εξωτερικό είτε γιατί γίνονται εξιδικευμένα σε κάτι, ή γιατί το ρίξανε στο ηλεκτρονικό εμπόριο και απλά αφήσανε το μαγαζί για βιτρίνα. Κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις, ούτε τα Media Markt τους αγγίξανε ούτε κανένας. Γνωρίζω αντίστοιχες περιπτώσεις στην Σουηδία και την Γερμανία. Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά θα πει κάποιος, σίγουρα, αλλά η ψυχολογία του καταναλωτή είναι παντού ίδια.

Οταν αποφασίσω να αγοράσω μετρητοίς θα σου στείλω e-mail πάντως. Κουβέντα θέλω να κάνουμε, όχι καβγά, ελπίζω να μην παρεξηγείς το ύφος μου. Ούτε υποδείξεις σου κάνω ούτε να σε μειώσω θέλω.

Κλείνω για σήμερα, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, να έχετε πάντα υγεία και όλα τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται.


Edited by - KERRY KING on 31/12/2008 17:31:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 19:31:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα με συγχωρέσεις που θα σου το πω, αλλά φοβάμαι πως δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στον χώρο μου. Τώρα το αν διαμορφώνεις άποψη από κουβέντα με τους καταναλωτές-πελάτες, μάλλον από λάθος σκοπιά βγάζεις συμπεράσματα. Κι εγώ για τα παζάρια, κακομοιριά και γκρίνια θα έβγαζα προς τα έξω.


quote:



quote:
Μην εκτίθεσαι με μαλακίες που ακούς αριστερά-δεξιά. Τυγχάνει να συνεργάζομαι με όλα τα μεγάλα super-market, άσε τα λαϊκίστικα... Αν σου πω κι εγώ τι μαλακίες ακούω από πελάτες μου θα γελάς...μέχρι του χρόνου

Μόλις μου απέδειξες ότι ζεις σε άλλο κόσμο ειδικά αυτό με τα σουπερ μάρκετ
Ξέρω αρκετά άτομα που μπήκαν με μέσο .
Τώρα αν εγώ βγάζω κακομοιριά εσυ βγάζεις επιθετικότητα αλλα και εγώ άμα ειχα
Πάνω απ το κεφάλι μου αφεντικό που δεν αναγνώριζε τις προσπάθειες μου
Ίσως όταν αποκτούσα καλύτερη θέση να έπραττα το ίδιο .

quote:
εύκολο να το λες....
Πίστεψέ με, η πώληση η δική μου είναι απείρως πιο δύσκολη από την δική σου, εγώ πρέπει να πείσω τον πελάτη ότι πρέπει να πληρώσει παραπάνω σε μένα γιατί εκ των πραγμάτων η μεσιτία πληρώνεται.



Εγώ πιστεύω το αντίθετο για του λογού το αληθές δες την παρακάτω ερώτηση σου .
quote:
Αν θελήσω ένα playstation, πες μου ένα σοβαρό λόγο γιατί να έρθω να το πάρω από εσένα ? Πέρα από την τεχνογνωσία που ενδεχωμένως να μου πρόσφερες (αν ήθελα κάποιο pc φαντάζομαι), τι άλλο σοβαρό λόγο θα είχα να έρθω σε σένα ??? Μιλάμε για αγαθά που σε ένα μήνα έχουν πλήρως απαξιωθεί, αν ο παράγον τιμή δεν είναι ο ένας και κορυφαίος όλως, ποιός άλλος είναι στον χόρο σου ?


Πρέπει να πείσω ανθρώπους σαν και εσένα να ψωνίσουν από μενα και όχι από πολυκατάστημα .
Ο λογος είναι απλος και το βλέπω καθημερινά οποιος πάρει από μενα κάτι έρχεται
Και με πρήζει στις ερωτήσεις πχ πως συνδέεται ?θα μου δείξεις πως θα συνδέσω το HDMI
Καλώδιο ?θα?θα?θα?πως?πως?πως? αν το πάρεις από πολυκατάστημα δεν θα με ρωτήσεις αλλα
Δεν θα σου πουν και οι πωλητές εκεί περά ειτε γιατί δεν ξέρουν ειτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει .


quote:
Δεν πήγα να μειώσω τα 11 χρόνια σου στο λιανεμπόριο, σου λέω απλά πως δεν είναι ο χρόνος ο επαρκής για να βγάλεις συμπεράσματα για την αγορά.

Θα περιμένω να βγω στη σύνταξη για να διαμορφώσω άποψη αφού δεν φτάνουν 11 έτη.

quote:
Αν έχεις τσίπα και φιλότιμο να ξέρεις πως είναι πολλάπλάσια πιο δύσκολο από το να κουμαντάρεις κάτι δικό σου. Όταν είναι δικό σου κάτι είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα των κόπων σου, στην περίπτωσή μου μπορεί να έχω φτύσει αίμα να πετύχω κάτι και στο τέλος να με πούνε και μαλάκα (ή άχρηστο). Δεν μου έχει τύχει, το έχω βιώσει από τους προκάτοχούς μου όμως....

Απλα αμα είναι δικο σου ανταμείβεσαι όπως σου αξίζει για τους κόπους σου αν όλα
Πάνε καλα αν δεν είναι έχεις δίκιο μπορεί να δουλέψεις σκληρά και να μην βρεις την
Προσδοκώμενη ανταπόδοση.

quote:
Κουβέντα θέλω να κάνουμε, όχι καβγά, ελπίζω να μην παρεξηγείς το ύφος μου. Ούτε υποδείξεις σου κάνω ούτε να σε μειώσω θέλω.


Προσαρμόζω ανάλογα το ύφος μου με αυτόν που συζητάω οποτε δεν πρέπει να
Με παρεξηγείς ούτε εσυ καθώς αν ασκείς κριτική πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κιόλα.

quote:
Κλείνω για σήμερα, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, να έχετε πάντα υγεία και όλα τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται.



Κλείνω και εγώ για σήμερα εύχομαι καλή χρονια να έχουμε και να είμαστε υγιείς
Όπως είπες και εσύ όλα τα αλλα τα φτιάχνουμε σιγά σιγά Πάνω απ όλα υγεία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 12:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2009 λοιπόν !!!

Ποδαρικό για μένα στο ESOTERICA με το σοβαρότατο θέμα της μεσαίας τάξης.

quote:
Μόλις μου απέδειξες ότι ζεις σε άλλο κόσμο ειδικά αυτό με τα σουπερ μάρκετ
Ξέρω αρκετά άτομα που μπήκαν με μέσο .

Μου την δίνει που κάνουμε λόγο/αντίλογο, αλλά ας τα ξεκαθαρίσουμε να μην μένουνε λάθος εντυπώσεις. Στον ίδιο κόσμο ζούμε, αλλά προφανώς έχουμε διαφορετική προσέγγιση, γνώση και πληροφόριση. Γνωρίζω προσωπάρχη μιάς εκ των μεγαλύτερων αλυσίδων super market, δεν πετάω κατηγορίες στον αέρα θεωρόντας λαϊκίστικη την άποψή σου. Από την στιγμή που εσύ γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις, ας μείνουμε στο τι γνωρίζει ο καθένας μας και ας προχωρήσουμε την κουβέντα...

quote:
Τώρα αν εγώ βγάζω κακομοιριά εσυ βγάζεις επιθετικότητα αλλα και εγώ άμα ειχα
πάνω απ το κεφάλι μου αφεντικό που δεν αναγνώριζε τις προσπάθειες μου ίσως όταν αποκτούσα καλύτερη θέση να έπραττα το ίδιο .

Σου ζητώ συγνώμη αν σε έχω θίξει με την επιθετικότητά μου. Είναι αλήθεια πως όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας με έχουν εξαγριώσει πλέον, ζητάω την κατανόησή σου μιας και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να σε προσβάλω μέσα από την αντιπαράθεσή μας. Για τα υπόλοιπα που λες δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση για να γνωρίζω...

quote:
Πρέπει να πείσω ανθρώπους σαν και εσένα να ψωνίσουν από μενα και όχι από πολυκατάστημα. Ο λογος είναι απλος και το βλέπω καθημερινά οποιος πάρει από μενα κάτι έρχεται και με πρήζει στις ερωτήσεις πχ πως συνδέεται ?θα μου δείξεις πως θα συνδέσω το HDMI καλώδιο ?θα?θα?θα?πως?πως?πως? αν το πάρεις από πολυκατάστημα δεν θα με ρωτήσεις αλλα
δεν θα σου πουν και οι πωλητές εκεί περά ειτε γιατί δεν ξέρουν ειτε γιατί δεν τους ενδιαφέρει .

Εδώ είναι το ζουμί της κουβέντας μας....
Εσύ δεν έχεις να πείσεις να ψωνίσουν από εσένα (και όχι από το πολυκατάστημα), πρέπει να πείσεις τον άλλον να ψωνίσει. Το πολυκατάστημα έχει δικό του πελατολόγιο, εσύ έχεις δικό σου. Σε σένα θα έρθει αυτός που ζητάει το after sales service. Είναι συγκεκριμένο το κομμάτι αυτό της πίτας. Στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, θα έρθω σε εσένα όταν θα χρειαστώ μια υπεύθηνη λύση για την συναρμολόγηση ενός PC (πχ) - πόσοι όμως πελάτες έχουν αυτή την "ανησυχία" ??? Ο "μέσος" καταναλωτής θα πάει στο ΠΛΑΙΣΙΟ, θα πάρει ένα έτοιμο πακέτο και ότι του βγει. Ο "ψαγμένος" καταναλωτής θα βολευτεί από το e-shopping, δεν θα χρειαστεί το after sales σου. Οπότε σου μένει ο παράγοντας "τυχαίος" πελάτης ή αυτός που σε γνωρίζει (άμεσα ή από σύσταση) κι εκεί γίνεται το παιχνίδι. (Προσωπικά θα ήθελα να σε γνωρίσω και ενδεχωμένως να γίνω πελάτης σου). Αυτά που λες για ασχετοσύνη των υπαλλήλων στα μεγαλοκαταστήματα είναι γεγονώς. Επειδή ασχολούμε όσο μπορώ με προϊόντα ήχου, έχω πάθει πλάκα με την ασχετοσύνη τους (είναι ζώα). Πήγα τις προάλλες να μου δείξουν φορητή LCD με ενσωματομένο DVD player και τα ζώα αφού με στέλνανε συνέχεια σε συστήματα αυτοκινήτου, στο τέλος μου λέγανε ότι δεν είχανε (μέχρι που την ανακάλυψα μόνος μου την συσκευή). Super Market είναι η κατάσταση, μοναδικός παράγοντας είναι η φτήνια - και όχι άδικα. Σε μια συσκευή που μέσα σε 6 μήνες θα έχει απαξιωθεί κατά το ήμιση τουλάχιστον δεν ψάχνεις και πολλά-πολλά.

Θυμάσαι τα μικρά "δισκάδικα" ??? Σβήσανε στην Ελλάδα, γιατί όμως ? Σβήσανε γιατί αφενώς ο έλληνας είναι μουσικά αστοιχείωτος λαός και αφετέρου γιατί το διαδύκτιο έκανε πραγματικά μεγάλη ζημιά. Εκεί όμως ήρθε η πληρωμή με το ίδιο νόμισμα. Τα μικρά δισκάδικα κάνανε χρυσές δουλειές μέσα στο 80 χάρη στην ασύστολη πειρατεία τους. Αυτή την πειρατεία την βιώσανε πλέον από την αντίθετη (σε παγκόσμια κλίμακα). Και όμως, το δισκάδικο της γειτονιάς ακόμα αντιστέκεται σε μουσικά προηγμένες χώρες. Γιατί είναι στέκι μουσικόφιλών, αντισταθήκανε στα ίσια στις μεγάλες αλυσίδες. Το ελληνικό μικρομεσαίο δισκάδικο έσβησε όμως, γιατί αντί να ασχοληθεί με το αντικείμενο του και να δει πως θα εξελιχθεί, αρκέστηκε στην κάψα και την κατάρα για τις αλυσίδες που ξεφυτρώνανε και την καταστρατήγηση των ωραρίων που εφαρμόζανε. Στο λέω από προσωπική πείρα, γιατί το απόλυτο χόμπυ μου ήτανε η αγορά δίσκων κάποια εποχή και έχω βγάλει πολύ ασφαλή συμπεράσματα...

Για να καταλήξω κάπου..... :

Η απελευθέρωση της Κυριακής δεν πρόκειται να σου κάνει την ζημιά που φαντάζεσαι. Μεταξύ μας, ούτε πρόκειται να τονώσει την αγορά, δεν είμαστε Νέα Υόρκη που έχει ένα σκασμό τουρίστες που τριγυρνάνε Κυριακάτικα στην άδεια πόλη και έχουνε την ευκαιρια για ψώνια. Πόσες τέτοιες περιπτώσεις να καταγράψουμε στην Ελλάδα ??? Στην Θεσσαλονίκη πχ έχει νόημα άμα κατεβαίνουνε οι Βούλγαροι για καφέ να βρούνε μαγαζιά σαν το δικό σου ανοιχτά. Στην Αθήνα μεταξύ μας δεν θα έχει κανένα νόημα, άντε αντί να ψωνίσει καποιος το Σάββατο να ψωνίσει την Κυριακή, γιατί κατά τ'άλλα ο αμερικάνος τουρίστας πχ που θα κατέβει από το κρουαζειρόπλοιο δεν βλέπω πόσο πιθανό είναι να μπει στο μαγαζί σου να αγοράσει κανένα videogame. Aπό αυτή την οπτική, εσένα σε συμφέρει να λειτουργεί ο ανταγωνιστής σου την Κυριακή γιατί θα ανεβάσει το λειτουργικό του κόστος. Ο πελάτης σου δεν θα σε εγκαταλείψει που εσύ θα είσαι κλειστός την Κυριακή, σε έχει επιλέξει γιατί εσύ προσφέρεις αυτό που δεν βρίσκει στο πολυκατάστημα....

Αυτό με τα 11 χρόνια δεν λες να το καταλάβεις...
Δεν θα το συνεχίσω άλλο, ίσως με την συνοδεία μιας μπύρας να συννενοηθούμε καλύτερα κάποια στιγμή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 12:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δέκα χρόνια ΟΝΕ αλλά και… ακρίβειας
Αποκλίσεις τιμών μέχρι και το 614,2%

«Ενα κιλό φέτα, ένα κιλό αρνί κι ένα κιλό ντομάτες… Σύνολο: 7.922 δρχ.». Αν πριν από δέκα χρόνια η ταμίας του σούπερ μάρκετ «ξεστόμιζε» αυτό το ποσό θα δεχόταν επίθεση από τους καταναλωτές. Σήμερα, όμως, το ποσό των 23,2 ευρώ για αυτά τα προϊόντα ακούγεται εντελώς φυσιολογικό. Το 1998, οπότε και συστήθηκε η Οικονομική και Νομισματική Ενωση (ΟΝΕ) και στην οποία η χώρα μας εισήχθη το 2000, για τη φέτα, το αρνί και τις ντομάτες πληρώναμε 4.317 δραχμές (12,6 ευρώ), που σημαίνει 10,6 ευρώ λιγότερα. Σε διάστημα, δηλαδή, μίας δεκαετίας τα συγκεκριμένα είδη αυξήθηκαν μόνο… 84%.

Οι αποκλίσεις τιμών που παρατηρούνται τόσο σε προϊόντα όσο και σε υπηρεσίες αγγίζουν μέχρι και το 614,2%, καθώς οι πληθωριστικές πιέσεις που ασκήθηκαν από το 2002 με την εισαγωγή του ευρώ ανέβασαν στα ύψη το κόστος ζωής. Ασύμφορη έχει καταστεί η αγορά ακινήτων, με τις τιμές να έχουν αυξηθεί έως και κατά 240,8%, ενώ ακόμα και τα βασικά είδη διατροφής έχουν γίνει απλησίαστα. «Αλμα» έως και 104% έχουν κάνει οι τιμές των δωματίων σε δημοφιλείς προορισμούς. Η αύξηση στην τιμή της αμόλυβδης βενζίνης φτάνει το 40,2%.

Το «μισό» σπίτι από αυτό που θα αγόραζε δέκα χρόνια πριν μπορεί κάποιος να αποκτήσει το 2008 με τα ίδια λεφτά. Από περίπου 400.000 δρχ. μέχρι και 700.000 δρχ. στοίχιζε το τετραγωνικό στη Γλυφάδα, ενώ τώρα η τιμή του αγγίζει τα 2,3 εκατ. δραχμές. Εντυπωσιακή είναι η άνοδος των τιμών και σε δυτικά προάστια, όπως το Περιστέρι, όπου από τα 880,4 ευρώ το τετραγωνικό, το ίδιο σπίτι, αν χτιζόταν σήμερα, θα έφτανε να πωλείται μέχρι και 2.250 ευρώ το τετραγωνικό…

«Το νερό… νεράκι» λένε οι Ελληνες αν χρειαστεί να προμηθευτούν ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό του μισού λίτρου, καθώς η τιμή του «σκαρφάλωσε» στις 170,37 δραχμές (0,50 ευρώ), όταν με την είσοδο του ευρώ κόστιζε μόλις 50 δρχ., ήτοι 0,14 λεπτά, αύξηση που αγγίζει το 257,1%. Το ρύζι «εκτοξεύθηκε» στα 4,3 ευρώ το κιλό από 1,46 ευρώ, η φέτα στα 10,75 ευρώ από 5,87 ευρώ το κιλό, ενώ μικρότερες είναι οι ανατιμήσεις στα οπωροκηπευτικά είδη, όπως οι πατάτες και οι ντομάτες.

Είδος πολυτελείας θεωρούνται και τα ταξίδια αναψυχής, καθώς τόσο τα εισιτήρια όσο και η διαμονή έχουν ακριβύνει σημαντικά. Η τιμή ενός δίκλινου δωματίου κατά τη θερινή περίοδο στη Μύκονο κυμαινόταν γύρω στις 30.000 δρχ. ανά διανυκτέρευση (88,04 ευρώ), όταν το καλοκαίρι του 2008 η μέση τιμή του ήταν 61.335 δρχ. (180 ευρώ), αύξηση της τάξεως του 104%. Κατά 52% ακριβότερα είναι και τα αεροπορικά εισιτήρια, καθώς για την πτήση Αθήνα - Σαντορίνη ο επιβάτης καλείται να διαθέσει 99,48 ευρώ από 65,44 ευρώ που πλήρωνε το 1998.

Τεράστιες είναι οι αποκλίσεις και σε πράγματα καθημερινά και απλά, όπως τα «παραδοσιακά» αλογάκια με τα κέρματα στα οποία ανεβαίνουν τα παιδιά. Πριν από δέκα χρόνια ένα κέρμα των 50 δραχμών ήταν αρκετό, ενώ τώρα για να τεθεί σε λειτουργία το ίδιο μηχάνημα απαιτούνται από 170 μέχρι 340,75 δραχμές (0,50 ή 1 ευρώ), αύξηση που αγγίζει το 614,2%!

Αντίθετα, φθηνότερες μέχρι και 49,8% είναι οι υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας, καθώς το 1998 μόλις είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν στη χώρα μας τα κινητά τηλέφωνα.


ΚΑΤΣΕΛΗ ΓΩΓΩ
Παρασκευή, 02.01.09
Ελεύθερος Τύπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 15:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Αυτό με τα 11 χρόνια δεν λες να το καταλάβεις...

Καλή χρονιά και μπαίνω να κάνω την κακιά πεθερά...
Πριν το 1980 υπήρχε νόμος που περιόριζε το ποσοστό κέρδους των καταστημάτων. Νόμος της Χούντας. Έτσι σύμφωνα με το τιμολόγιο δεν μπορούσες να πουλήσεις με υπερβολικό κέρδος ακόμα και στα παιχνίδια.
Όλοι αυτοί οι περιορισμοί καταργήθηκαν μέχρι το 1983...
Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποτέ πως μία "σοσιαλιστική κυβέρνηση" κάνει κάτι τέτοιο ενάντια στον λαό...

Το 83 λοιπόν κάποιος γνωστός μου άνοιξε ένα κατάστημα παιχνιδιών και μέχρι το 1990 είχε χεστεί στο τάλιρο... Βλέπεις μπορούσε να πουλάει ΟΣΟ ΗΘΕΛΕ με τρομερό ποσοστό κέρδους και φυσικά μόνο που δεν φιλούσε τα πόδια της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Έλα όμως που ήρθαν τα πολυκαταστήματα και του πήραν την δουλειά και ξέχασε και τις κουρσάρες που άλλαζε κάθε 3 χρόνια και τις διακοπές στο εξωτερικό και, και...

Άρα λοιπόν OPEN όντως 11 χρόνια είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ χρονικό διάστημα για να καταλάβεις τι γίνεται στην ελληνική αγορά. Σκέψου μόνο τον νόμο για το περιορισμό του κέρδους. Ύστερα υπάρχουν και τα δανεικά του κράτους που έπεσαν στην ελληνική αγορά την δεκαετία του 80 (θυμάσαι τον πληθωρισμό στο 25%;), οι μετανάστες του στέλνουν μεγάλο μέρος του ελληνικού χρήματος στις πατρίδες τους, η υπερχρέωση των ελληνικών νοικοκυριών το 90 από την "ανέμελη ζωή" που ζούσαν (του τύπου carpe diem)...

quote:
Η απελευθέρωση της Κυριακής δεν πρόκειται να σου κάνει την ζημιά που φαντάζεσαι. Μεταξύ μας, ούτε πρόκειται να τονώσει την αγορά,

Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια...
Όμως από την άλλη δημιουργεί τρία προβλήματα.
Το πρώτο είναι η ελπίδα των καταστηματαρχών ότι θα βγάλουν πιο πολλά λεφτά έτσι και άρα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανοιχτοί και τις Κυριακές γιατί κάποιοι άλλοι θα είναι και άρα θα τους πάρουν την δουλειά. Βέβαια αυτό δεν πρόκειται να γίνει, αλλά μια και υπάρχει η ιδέα...
Το δεύτερο είναι η συνήθεια: Να βγούμε να ψωνίζουμε. Σε μία κοινωνία ΑΝΘΡΩΠΩΝ τα ψώνια είναι το ελάχιστο στην σκέψη τους. Σε μία κοινωνία όμως ΣΚΛΑΒΩΝ τα ψώνια είναι αναγκαία για την ψυχοσύνθεση τους και την επιβεβαίωση της "ελευθερίας τους". Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει για "shopping therapy";;;
Τρίτον. Το πιο παγωμένο. Εάν ΕΣΕΙΣ θέλετε να ψωνίζετε και Κυριακές, ετοιμαστείτε να δουλεύετε κάμποσες ώρες παραπάνω στην δουλειάς σας με τον ίδιο μισθό... Αλήθεια το έχει σκεφτεί κανείς από τους δημοσίους υπαλλήλους αυτό; Το έχουν σκεφτεί όσοι δούλευαν μέχρι πέρυσι 8 ώρες και σήμερα έχουν σύνταξη; Δυστυχώς είναι το πρώτο βήμα για να δουλεύουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ 12 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα, 30 ή 31 ημέρες το μήνα...
Τελικά ακόμα και η Χούντα των συνταγματαρχών ήταν πιο ανθρώπινη από την καλύτερη κυβέρνηση που έχει βγει από τότε...


Edited by - OANNHSEA on 02/01/2009 15:12:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 17:46:58  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα και καλή η χρονια σε όλους .
quote:
Μου την δίνει που κάνουμε λόγο/αντίλογο, αλλά ας τα ξεκαθαρίσουμε να μην μένουνε λάθος εντυπώσεις. Στον ίδιο κόσμο ζούμε, αλλά προφανώς έχουμε διαφορετική προσέγγιση, γνώση και πληροφόριση. Γνωρίζω προσωπάρχη μιάς εκ των μεγαλύτερων αλυσίδων super market, δεν πετάω κατηγορίες στον αέρα θεωρόντας λαϊκίστικη την άποψή σου. Από την στιγμή που εσύ γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις, ας μείνουμε στο τι γνωρίζει ο καθένας μας και ας προχωρήσουμε την κουβέντα...



Ας μείνουμε σε αυτά που ξέρουμε γιατί και εγώ γνωρίζω κόσμο και ξέρω τι γίνεται
Και δεν θέλω να επεκταθώ κιόλα .


quote:
Σου ζητώ συγνώμη αν σε έχω θίξει με την επιθετικότητά μου. Είναι αλήθεια πως όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας με έχουν εξαγριώσει πλέον, ζητάω την κατανόησή σου μιας και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να σε προσβάλω μέσα από την αντιπαράθεσή μας. Για τα υπόλοιπα που λες δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση για να γνωρίζω...

Δεκτη όλα καλά δεν τρέχει τίποτα συμβαίνουν αυτά στις συζητήσεις .

quote:
Αυτό με τα 11 χρόνια δεν λες να το καταλάβεις...

Τι να καταλάβω βρω αδελφέ προσωπική εμπειρία είναι τι να κάνω δηλαδή για
Να αποκτήσω άποψη να περιμένω αλλα 11 ?.

quote:
Άρα λοιπόν OPEN όντως 11 χρόνια είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ χρονικό διάστημα για να καταλάβεις τι γίνεται στην ελληνική αγορά. Σκέψου μόνο τον νόμο για το περιορισμό του κέρδους. Ύστερα υπάρχουν και τα δανεικά του κράτους που έπεσαν στην ελληνική αγορά την δεκαετία του 80 (θυμάσαι τον πληθωρισμό στο 25%;), οι μετανάστες του στέλνουν μεγάλο μέρος του ελληνικού χρήματος στις πατρίδες τους, η υπερχρέωση των ελληνικών νοικοκυριών το 90 από την "ανέμελη ζωή" που ζούσαν (του τύπου carpe diem)...



OANNHSEA Δηλαδή εσύ που δεν είσαι καθόλου του χώρου ξέρεις καλυτέρα από μενα που είμαι
Εδώ και 11 χρονια τότε μην μας λες την άποψη σου εγώ θα περιμένω αλλα 24 να πάρω
Σύνταξη να διαμορφώσω άποψη εσυ άνοιξε κατάστημα και μας τη λες σε 35 .


quote:
Δεν θα το συνεχίσω άλλο, ίσως με την συνοδεία μιας μπύρας να συννενοηθούμε καλύτερα κάποια στιγμή

Τώρα χτύπησες το ευαίσθητο σημείο μου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 23:01:41  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Δεν θα το συνεχίσω άλλο, ίσως με την συνοδεία μιας μπύρας να συννενοηθούμε καλύτερα κάποια στιγμή

Στα Εξάρχεια να πάτε.
Άντε, καλή χρονιά σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 12:35:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στα Εξάρχεια να πάτε.

Άμε γιατί όχι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 14:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, με έκανες και γέλασα με τις εικόνες που έβαλες.
Να 'σαι καλά!

quote:
Στα Εξάρχεια να πάτε.

Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα τα Εξάρχεια.
Μια χαρά μπορεί να περάσει κάποιος.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα τα Εξάρχεια.
Μια χαρά μπορεί να περάσει κάποιος.

Νομίζεις ότι τώρα είναι η κατάλληλη χρονική περίοδος για αυτό;
Έτσι και αρχίσουμε καμιά καλή συζήτηση και βρεθείς "κάποιος" δίπλα μας, τι κάνουμε; Εγώ πάντως ούτε κάθομαι να φάω ξύλο, ούτε μπορώ να τρέξω...
Άρα...

quote:
OANNHSEA Δηλαδή εσύ που δεν είσαι καθόλου του χώρου ξέρεις καλυτέρα από μενα που είμαι Εδώ και 11 χρονια τότε μην μας λες την άποψη σου εγώ θα περιμένω αλλα 24 να πάρω Σύνταξη να διαμορφώσω άποψη εσυ άνοιξε κατάστημα και μας τη λες σε 35 .

Elementary dear OPEN - elementary...
Ο Σουν Τζου έγραψε: δεν είναι δυνατός αυτός που μπορεί να σήκωση ένα φυλλαράκι του Φθινοπώρου, δεν έχει καλή ακοή όποιος ακούει τον κεραυνό που πέφτει δίπλα του...
Φαντασία θέλει και λογική και ΟΛΑ μπορούν να εξηγηθούν...
Άρα ακόμα και εάν δεν είμαι μέσα στο κύκλωμα (αν και έχω κάνει και πωλητής και ελεύθερος επαγγελματίας με δελτίο παροχής υπηρεσιών) μπορώ να καταλάβω τα ΒΑΣΙΚΑ: την έλλειψή ρευστού και τους δρόμους που οδήγησαν σε αυτή...
Το ότι είσαι στο τέλος του δρόμου του ρευστού, δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα για τα προβλήματα της επιχείρησης σου...
Το κακό όμως ξέρεις ποιό είναι OPEN; Ότι δεν υπάρχει ελπίδα όποια κυβέρνηση και να βγει στην εξουσία... Η κατάσταση είναι ΠΟΛΥ χειρότερη από όσο μπορεί να καταλάβει κάποιος - το γράφω εδώ και τρία χρόνια εδώ μέσα, αλλά δεν μπορείτε να το καταλάβετε. Πιστεύετε ότι με μία κυβέρνηση, ίσως με ένα θαύμα θα αλλάξει όλη η κατάσταση.
Εγώ το ξαναγράφω: μισώ τα όπλα και δεν θέλω καν να τα πιάνω. Παρόλα αυτά ψάχνω να βρω καραμπίνα (και δη επίθετη) την οποία θα κόψω και θα κατεργαστώ στο μηχανουργείο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2009, 11:17:09  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA ΟΣουν Τζου έγραψε αυτό που είπες αλλα ο open mind γραφεί το έξης Μπορείς να καταλάβεις μερικά πράγματα έστω και αν δεν τα ζεις αλλα όχι καλυτέρα από κάποιον που τα βιώνει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 13:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, πιστεύω ότι δεν υπάρχει σοβαρή διάθεση
απο πλευράς του ανθρώπου να εννοήσει τι του κάνουν και γι αυτό
όλα δείχνουν φαιδρά και ασήμαντα....Έτσι μπορείς να περάσεις
πολλά στη ζωή του μέσου πολίτη... Με άρτο και θέαμα, πάντα
θα ξεγελιέται το χόχολο...
Τον έχουν κάνει χαζοβιόλη τον άνθρωπο..Αδιαφορεί, πια, ότι και να συμβεί κι αυτό είναι επίσης αποτέλεσμα καλής οργάνωσης...
Βλέπουμε στη διεθνή σκηνή δυο θέματα που πάιζουν: Ρωσία Ουκρανία
και Ισραήλ- Χαμάς...Οι δυο είναι με τους αμερικάνους,ότι
και να κάνουν θα τη βγάζουν καθαρή...Οι άλλοι πάντα θα φταίνε..
Να εξηγηθώ, αυτό με το φυσικό αέριο και τη Ρωσία που την κλέβουν
και την κατηγορεί κι η Ευρώπη, ειλικρινά προσβάλλει την νοημοσύνη
μας...Δεν φταίει η Ουκρανία που κλέβει αέριο, φταίει η Ρωσία, γιατί
απλά είναι απο την άλλη μεριά; Θα τρελαθούμε ή πειστήκαμε και
κάνουμε τους τρελούς; Γιατί αν το κάνουμε σε ένα, θα το κάνουμε και σε άλλα και σε όσα μας αφορούν σύντομα...Και τότε αυτή η τρέλα
δεν θα έχει όριο: Μόνοι μας θα βγάλουμε και βγάζουμε τα μάτια μας
απο την παθητικότητα που συνηθίσαμε να έχουμε, εκεί που μπορούμε να
κάνουμε κάτι...
Όσο για τον μεσαίο πολίτη, αυτός έχει χαθεί πια..Είναι ένα σύμβολο
δίχως ουσία, μια εθιμοτυπική λέξη...Τώρα, όλοι είμαστε σε πόλεμο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 14:10:11  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Που χάθηκες ?καιρό έχεις να γράψεις καλή χρονια να έχουμε πρώτα απ όλα μια
Και δεν τα έχουμε πει τον καινούργιο χρόνο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 14:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλη χρονιά και ευτυχία στο νέο έτος, αν και χλωμό το
βλέπω, καλέ μου open mind...Είχα ένα πρόβλημα
με το ρούτερ μου, λόγω της έλλειψης τεχνικής υποδομής της
Τελλάς, αλλά τώρα και έτσι χωρίς δυσκολία, με ένα
παληκάρι της υπηρεσίας, 14 μέρες μετά, ξαναέγινε το ...
ευλογημένο....
Φίλε μου, δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, η έκρυθμη κατάσταση
έχει γίνει αποδεκτή απο όλους..Κανείς δεν ζητά την επιστροφή
της ηρεμίας, της τάξης,αν το θές...Όλοι ζούν πολύ φυσιολογικά
μέσα στο χάος...Είδες τι κάνει η πλήξη στον άνθρωπο; Ξεσηκώνεται
και μετά δεν συμμαζεύεται...Είναι μόνιμα έξω, σαν όχλος που
ψάχνει θέαμα...Είναι η κοινωνία μας, φίλε, που είναι έτοιμη
για το χάος και την αναρχία...
Για να έρθουν να μας σώσουνε μετά οι άλλοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2009, 20:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω γράψει και επιμένω ότι αυτό που γίνεται,η κρίση, η ένταση,
έχει άγνωστη διάρκεια και πορεία...Δείχνει δε ότι ελέγχεται
και καθοδηγείται...
Αλλά αυτο που λέει ο OANNHSEA περί καραμπίνας, δεν είναι
μακρυά.... Ήδη ζούμε μια αύξηση της εγκηματικότητας και ένα
χάος που είναι απολύτως βέβαιο ότι θα οδηγήσει σε πιο αντιδημοκρατικά μέτρα, παρακολούθησης, ελέγχου και παράνοιας...
Όλα αυτά, όμως, είναι προδιαγεγραμμένα και ορισμένα..
Γι αυτο και λέω ότι η κρίση θα είναι διαρκείας και θα έχει
πολλές αναταραχές και καταστροφές που δεν περιμένουμε....
Όλα αυτά, για να μην υπάρξει αντίδραση απο την κοινωνία, για
το έγκλημα που έγινε εις βάρος της...Είμαστε σε κατάσταση
σόκ και γι αυτό δεν αντιδράμε.....
Έτσι θα μας περάσουν όλα όσα έχουν προγραμματίσει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 12:02:51  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Είναι γεγονός οτο ο κόσμος δεν αντιδρά έχουν γίνει πρόβατα κανονικά η εγκληματικότητα
Οσο πάει και μεγαλώνει και θα μεγαλώνει συνεχεία καθώς η κρίση συνεχίζεται .
Μια και είπαμε για την κρίση συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι στημένη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 12:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό το στήσιμο είναι που με ενοχλεί περισσότερο
φίλε μου open mind..Νοιώθω, ότι είμαστε δεμένοι σε
μια ατραπό,οπου δεν παίζουμε κανένα ρόλο, απλά ακολουθάμε...
Ένα στήσιμο, τόσο ψυχρό , μαθηματικό, εγκληματικό, παράλληλα
και τερατώδες...Θυμίζει πολύ έντονα εποχή Χίτλερ και ιδεες
περί διακρίσεων...
Δεν είμαστε μόνο πρόβατα, το σόκ που ζούμε απο οσα συμβαίνουν,
'δεν μας επιτρέπει να αντιδράσουμε..Θα γίνει μόλις ο εαυτός μας
το αφομοιώσει κι αυτο...Θα γίνει μόνο του, επιμένω, γιατί τίποτε
δεν μπορεί να σταματήσει τον άνθρωπο...Γεννήθηκε για να ζήσει
καλά, όχι με φρίκες και πόλεις στρατόπεδα συγκεντρώσεων....
Κάθε μέρα που περνάει, βλέπω μια ανεπίστρεπτη προκαθορισμένη
πορεία, τόσο φτιαχτή, να θυμίζει τόσο ταινία επιστημονικής
φαντασίας του Χόλυγουντ, που αισθάνομαι ότι με κοροιδεύουν...
Δεν είμαστε ζώα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 12:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα σας,

Καταρχήν κύριοι διαχειρηστές, δύο εβδομάδες ξεχειλωμένη σελίδα σας εκθέτει, δεν νομίζετε ???

Πάμε παρακάτω....

Στο θέμα για τις "ταραχές" στην Αθήνα, έκανα αναφορά για την "Λαϊκή Αντικυβερνητική Επανάσταση" στην Λετονία. Δεν θα σχολιάσω το τι παίζεται πίσω από αυτή την επανάσταση, θα κάνω απλά μια αναφορά για την μεσαία τάξη της Λετονίας και πως αυτή μετατράπηκε σε κοινωνία πολύ φτωχών (ως επιτοπλείστον) και λίγων πλουσίων....

Η Λετονία είναι μια χώρα με 18 περίπου χρόνια νεότερης ύπαρξης και εγώ προσωπικά την παρακολουθώ και έχω γνώσεις γι'αυτήν εδώ και εφτά χρόνια.

Στην πρώτη μου επίσκεψη στην Ρίγα, το καλοκαίρι του 2002 νόμιζα πως βρισκόμουν σε έναν παράδεισο. Πέρα από το φυσικό κάλος, ήμουν σε μία χώρα πάμφθηνη, γεμάτη από εμπορικά κέντρα, τεράστια super markets και πολυχώρους διασκέδασης. Και όταν λέμε τεράστια super markets φανταστήτε από μέγεθος carefur στον Αλιμο και πάνω... Πάντα είχα την απορία γιατί έχουν τόσα πολλά, σε μία πόλη ενός εκατομυρίου κατοίκων. Ένα άλλο στοιχείο που πρόσεξα ήτανε πως στο κέντρο της Ρίγας, κάθε δεύτερο κτήριο είχε μια τράπεζα. Βασικά όπου κοίταζες έβλεπες τράπεζα, καζίνο και μπαρ. Δύο χρόνια αργότερα την έψαχνα να πάω να ζήσω εκεί. Σε όλη την χώρα υπήρχαν τεράστια projects όπου χτίζανε χωριά (κατά τα πρώτυπα των αμερικάνικων προαστείων) όπου με 200000 ευρώ περίπου έβρισκες δύο στρέματα γης με 200 περίπου τετραγωνικά μονοκατοικία. Και γιασ πιο κυριλέ φάση, με 500000 ευρώ έπαιρνες παραλίμνιο 5 στρέματα οικόπεδο (με δική σου παραλία) και 500 τετραγωνικά πετρόκτιστη βίλα. Τα στεγαστικά δάνεια ξεκινάγανε με επιτόκια περίπου στο 2%, τα κοίταζα και δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου...

Το 2005 που είχα πάει για Χριστούγεννα, μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση το ποσο είχε αλλάξει ο κόσμος εκεί. Τα κορίτσια είχανε αρχίσει να παχαίνουν, τα αγόρια να είναι σκέτα αμερικανάκια (με το χαρακτηριστικό σαχλό street fashion), εβλεπες παντού τζιπάρες (εκεί είδα για πρώτη φορά το Infinity) και οι φιλενάδες της γυναίκας μου μέσα στην κυρίλα. Με θεωρητικούς μισθούς κάπου στα 500 ευρώ, όλες τους κάνανε διακοπές σε εξωτικούς προοσισμούς τα καλοκαίρια και σε χιονοδρομικά τον χειμώνα. Αδυνατούσα να καταλάβω πως εγώ με πολαπλάσιο από αυτές εισόδημα έπρεπε να κάνω ολόκληρο προϋπολογισμό για να ταξιδέψουμε στην Λετονία και αυτές μέσα στην καλή χαρά (μην πάει ο νου σας στο πονηρό, για κάποιες από αυτες βάζω το χέρι στην φωτιά ότι δεν κάνουν αυτό που σκεφτεστε...). Εκεί που τα είχα δει όλα ήτανε όταν η άνεργη part-time μανικιουρίστρια φίλη της γυναίκας μου, μας κέρασε ένα βράδυ γιατί εγκρίθηκε το στεγαστικό της δάνειο !!!!!!

Δεν θέλω να μπω σε πολλές λεπτομέριες για να μην πλατυάσω το ποστ. Η Λετονία έχει πολλά κοινά με την Ελλάδα, ήτανε μέχρι την κρίση η πιο αναπτυσώμενη χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης (η Ελλάδα νομίζω ήτανε δεύτερη), ενώ παράλληλα είναι η πιο φτωχή χώρα της Ε.Ε. με την Ελλάδα πάλι δεύτερη. Η μεσαία τάξη της Λετονίας (μισθοί 400-700 ευρώ) μέσα σε εφτά χρόνια ταξίδευε σε εξωτικούς προορισμούς (η Air Baltic είχε καθημερινό δρομολόγιο για Κωνσταντινούπολη το οποίο ήτανε πάντα γεμάτο), πήρε στεγαστικά δάνεια για να ζήσει σε μονοκατοικίες ή κυριλέ νεόκτιστα διαμερίσματα, οδηγάει τζιπάρες και γενικά από δίλιτρα και πάνω, συντηρεί πλήθος από super market και εμπορικά κέντρα (των οποίων οι τιμές πλέον βρίσκονται στα επίπεδα τα ελληνικά) και φυσικά απολαμβάνει την μεγάλη ζωή (τίγκα τα SPA, οι σάουνες και τα κυριλέ γκουρμέ τους εστιατόρια. Όλα συτά με δανεικά βεβαίως - βεβαίως, για να συντηρούνται και οι αμέτρητες τράπεζές τους.

Τώρα λοιπόν που σφίξανε οι κώλοι, που κάνανε το λάθος και μπήκανε την Ε.Ε. και δεν ξεπλένεται πλέον τόσο εύκολα το πρώην σοβιετικό μαφιόζικο χρήμα, τώρα που η κρίση ανάγκασε μια από τις μεγαλύτερες τους τράπεζες σε κρατικοποίηση, τώρα που κλείσανε οι στρόφιγκες με τα δανεικά.... τώρα ο λαός ξεσηκώνεται κατά της κυβέρνησης.

Σε μια χώρα που η κλείνει η μία επιχείρηση πίσω από την άλλη και που κάθε μήνα αυξάνεται δραματικά η ανεργία ποιός θα πληρώσει τώρα τον λογαριασμό στην τράπεζα ??? Όταν το χρήμα έρεε ποιός να σκεφτεί να κρατήσει κανένα φράγκο στην άκρη... Όχι βέβαια, δανειζόντουσαν για τζιπάρες, διακοπές και weekend για ψώνια στην Κωνσταντινούπολη... Και τώρα που δεν υπάρχει μία και οι πιστωτές φωνάζουν ???? Πως θα πληρωθεί ο λογαριασμός ???

Μα γιατί να πληρωθεί, θα βγούνε στους δρόμους και θα τα κάψουν. Θα τα ρίξουν όλα στην κυβέρνηση και θα απαιτήσουν την ανατροπή της για να έρθουν κάποιοι άλλοι σωτήρες για να τους βγάλουν από την στενωπό....

ΡΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...............

Edited by - KERRY KING on 15/01/2009 12:29:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 13:23:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν είμαστε μόνο πρόβατα, το σόκ που ζούμε απο οσα συμβαίνουν,
'δεν μας επιτρέπει να αντιδράσουμε..Θα γίνει μόλις ο εαυτός μας
το αφομοιώσει κι αυτο...Θα γίνει μόνο του, επιμένω,

Μονο του δεν γίνεται τίποτα αν δεν διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου δεν πρόκειται να
Τα αποκτήσεις .

quote:
Γεννήθηκε για να ζήσει
καλά, όχι με φρίκες και πόλεις στρατόπεδα συγκεντρώσεων

Ποτε έζησε καλα ο άνθρωπος ? ολόκληρη η ιστορία του ανθρώπου είναι γεμάτη με αίμα Πολέμους ,δικτατορίες ,αδικίες κτλ ποτε ήταν ο άνθρωπος πραγματικά ελεύθερος ?ποτε
Πάντα υπήρχαν οι βοσκοί που μάντριζαν το πλήθος προς όφελος τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 13:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα γι μένα φίλε μου open mind, είναι το για
ποιό σκοπό έγινε ο άνθρωπος και πότε θα τον φτάσει...
Γι αυτο και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να
ξεπεράσει πνευματικά ο άνθρωπος αυτή την κρίση αρχών που αντιμετωπίζει σε όλα τα επίπεδα και να βρει μέθοδο λύσης του
προβλήματος που λέγεται υλισμός....
Φίλε KERRY KING, μιλάμε για ένα παγκόσμιο παιχνίδι, παντού,
με άλλες συνθήκες, εφαρμόζονται ανάλογα συστήματα, ώστε να
γκρεμίσουν κάθε οικονομία και κάθε ελευθερία... Το βλέπουμε
να γίνεται....
Δεν ξέρουμε που το πάνε;Είναι δύσκολο, μήπως, να προβλέψει
κανείς που πάει; Βγάζοντας όμως, απο τη μέση το σόκ και τον εγωισμό,
ότι αποκλείεται να συμβεί....
Συμβαίνει, ας ανοίξουμε τα μάτια να δούμε τι συμβαίνει, να εννοήσουμε και να λύσουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 15:35:15  Εμφάνιση Προφίλ
OFFTOPIC.....

quote:
με το χαρακτηριστικό σαχλό street fashion

Ποιο ακριβώς εννοείς, γιατί δεν υπάρχει μόνο μια τάση....''street fashion''.Απλά είμαι περίεργος να δω τι αποκαλείς σαχλό. Πάντως όπως και να χει, είναι υποκειμενικά αυτά.Για άλλον είναι σαχλό το κοστούμι και το ταγέρ. Για μένα δέν είναι τίποτα σαχλό. Σαχλός γίνετε κάποιος όταν ντύνετε με τρόπο που δεν του ταιριάζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 15:57:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το θέμα γι μένα φίλε μου open mind, είναι το για
ποιό σκοπό έγινε ο άνθρωπος και πότε θα τον φτάσει...
Γι αυτο και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να
ξεπεράσει πνευματικά ο άνθρωπος αυτή την κρίση αρχών που αντιμετωπίζει σε όλα τα επίπεδα και να βρει μέθοδο λύσης του
προβλήματος που λέγεται υλισμός....
Φίλε KERRY KING, μιλάμε για ένα παγκόσμιο παιχνίδι, παντού,
με άλλες συνθήκες, εφαρμόζονται ανάλογα συστήματα, ώστε να
γκρεμίσουν κάθε οικονομία και κάθε ελευθερία... Το βλέπουμε
να γίνεται....
Δεν ξέρουμε που το πάνε;Είναι δύσκολο, μήπως, να προβλέψει
κανείς που πάει; Βγάζοντας όμως, απο τη μέση το σόκ και τον εγωισμό,
ότι αποκλείεται να συμβεί....
Συμβαίνει, ας ανοίξουμε τα μάτια να δούμε τι συμβαίνει, να εννοήσουμε και να λύσουμε....



Να λύσουμε, αλλά πώς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 17:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα λύω,φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ σημαίνει αφήνω κάτι,
άρα πρέπει να εννοήσουμε και λύσουμε, ώστε να
μην έιναι άγνωστο, γιατί έτσι συνρχίζει να υφίσταται..
Εννοώ ότι πολλές έννοιες τις ξέρουμε, αλλά δεν τις
έχουμε λυμένες...Παραμένουν πρόβλημα, ώσπου να λυθούν..
Πόσο μάλλον, κάτι που κρύβεται πίσω παο χίλια πρόσωπα και
φτάνει με διαφορετικούς σκοπούς και εκφράσεις...
Κι όμως, ο άνθρωπος έχει ικανότητες που τώρα δεν εφαρμόζει γιατί
ακόμη πιστεύει στη λογική που έχει πλάσει για τον κόσμο,
με τη νόησηπ ου κουβαλούσε παλιά...
Τώρα, όμως, είναι σε θέση να εννοήσει και δώσει λύσεις...
Θέμα χρόνου καθαρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου φίλε open mind, δεν σε ξέχασα,
απλα σκεφτόμουνα, ότι δεν μπορώ να σου φέρω παραδείγματα
απο την ιστρία τώρα, αλλά όλα αντιμετωπίσθηκαν, εννοώ τα
εμπόδια που παρουσιάσθηκαν..Αυτό δεν πιστεύει ότι θα
συμβεί και τώρα;
Τι είνα αυτό που θα σταθεί μπροστά στον άνθρωπο; Τίποτε..
Με αυτή την έννοια πιστεύω ότι θα ξεπεραστούν όλα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 19:38:31  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Για να προοδεύουμε σαν πολιτισμός θα πρέπει να ξεπερνάμε τα εκαστοτε προβλήματα
Αυτό που έχει μείνει κοινο στην ανθρωπινή ιστορία είναι ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό
Ανθρώπων ζει εις βάρος του μεγαλυτέρου δηλαδή με λίγα λόγια το σύστημα παραμένει κυρίαρχο και άπλα μεταβάλλεται .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 09:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλή σου μέρα φίλε μου open mind και φυσικά
συμφωνώ μαζί σου, απλά, η συνειδητοποίηση ότι
ανεξαρτήτως ιδεολογίας ο άνθρωπος είναι το ίδιο επιρρεπής
προς την διαφθορά και την παρανομία, μας αναγκάζει να
παραδεχτούμε ότι είναι θέμα επιπέδου και αντίληψης...
Ότι θα έρθει η ώρα που θα συνειδητοποιηθεί η ανάγκη να
βγούμε απο το ψέμα που ζούμε.Να δούμε τα πράγματα όπως είναι
και να πάμε μπροστά...Αυτό επιμένω γίνεται με πνευματικές
εκλάμψεις σε άτομα και προχωράει στη μάζα μόνο του...
Όχι με τεχνιτές αναταραχές, αλλά με ξεσηκωμό, όπου τα
αποτελέσματα δεν είναι το ξεχαρμάνιασμα κι η εκτόνωση του
κόσμου...
Αυτή η μειονότητα, που λές ότι μέχρι τώρα, διαφορετική και
ποικίλη στην ανθρώπινη ιστορία, θα παψει να κυβερνά...Θα
κυβερνά ο άνθρωπος, όταν όλοι μαζι αποτελέσουμε ένα σώμα
της αθρωπότητας και θα εκφράζεται μόνη της και η πορεία που
θα ακολουθείται..Η επόμενη εποχήστον πλανήτη θα είναι πιο
πνευματική και με λιγότερα προβλήματα, σαφώς...
Τώρα, πάντως, είναι να βιώσουμε την αναταραχή..Είναι διδακτική
και θα μας μάθει πολλά για μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 11:10:09  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ αισιόδοξο σενάριο trexagireve Ουτοπικό θα έλεγα Και μέχρι να γίνει αυτή η συνειδητοποίηση αν γίνει ποτε θα περάσει πολύ καιρός .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 17:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind, το μέλλον του ανθρώπου,
δεν έχει σχέση με ουτοπία...Μη ξεχνάς ότι ουτοπία πριν
200 χόνια ήταν η τηλεόραση, το τηλέφωνο, οι πτήσεις στο
διάστημα, κ,λπ..Σε λίγα χρόνια δεν ξέρεις τι θα έιναι ουτοπικό
και τι δεδομένο...Αλλά η πρόοδος δεν σταματάει..Πρόοδος και
στον άνθρωπο, όχι μόνο στη ζωή του...
Η ιστορία βριθει περιπτώσεων και αλλαγών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 18:15:51  Εμφάνιση Προφίλ
Σίγουρα έτσι όπως το θέτεις τα πάντα είναι πιθανά απλα αυτό που λες είναι το αισιόδοξο
Σενάριο δεν πάει να πει ότι οπωσδήποτε θα γίνει έτσι απλα θα συμφωνήσω μαζί σου
Ότι αν θέλουμε να πάει μπροστά ο πολιτισμός μας θα πρέπει να αναπτυχτούμε και πνευματικά κάποια στιγμή θα φτάσουμε στο κρίσιμο σταυροδρόμι οπου είτε εξελισσόμαστε και πάμε
Μπροστά φτιάχνοντας έναν καλύτερο κόσμο είτε συνεχίζουμε στο ίδιο τροπάριο και
Πάμε ακόμα χειρότερα καταστρέφοντας τον πολιτισμό μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 19:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ φίλε open mind,έχεις δίκιο, αλλά ξέρεις ότι
πάντα υπάρχει η δυσκολία της μετάβασης ενός επιπέδου
στο άλλο, πόσο μάλλον σε αυτό που είναι να βιώσουμε....
Οι αλλαγές συγκλονιστικες και σοκαριστικές...
Οι επιθυμίες του ανθρώπου με την τεχνολογία απογειώθηκαν
κυριολεκτικά...Δεν ξέρει τι θέλει, είναι ένας τεχνητός
θεός, δίχως ανάλογη ικανότητα ή σοβαρότητα...
Αυτό τον δοκιμάζει και εκεί χάνεται η κοινωνική
υποδομή και διαστρωμάτωση, μένει ο άνθρωπος, η μονάδα...
Αυτός γισ τον οποίο έγιναν όλα και του δόθηκαν όλα...

Απλά σήμερα βιωνουμε την απαξίωση των πάντων, πρέπει να
ξεφτίσουν, να γίνουν ανώτερες ιδέες και έννοιες που αντιλαμβάνεται
και αναζητεί ο άνθρωπος..Ιδέες όπως η ομορφιά, η αγάπη, ιδέες
που ανεβάζουν τον άνθρωπο και τον εξελίσσουν για να μπορεί να
είναι κι αυτός εκεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy