ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2009, 13:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ηλπιζα κι εγώ καλέ μου Εαρινέ, ότι θα γλυτώναμε το κυνήγι των
μαγισσών, την ιερά εξέταση και την πυρά...Όχι,όμως, πάντα, ένα πνεύμα ταξιδιάρικο, ταραχοποιό,θα μας παιρνει να μας πάει βόλτα, για να αποδεικνύουμε ότι δεν μπορούμε να εννοήσουμε,όσες αλήθειες και να δούμε άρα ποιά αλήθεια, τελικά, να δούμε;..
Φίλε μου, δεν κανουμε αντιστασιακούς εδώ..Ειδικά το στύλ του αντιστασιακός μετά την ...χούντα..Εδώ ειμαστε όλοι ελεύθεροι κι η δική σου ελευθερία δεν είναι μεγαλύτερη απο τη δική μου, ή των άλλων...Το πνεύμα σου έγραψα, πνει ελεύθερα,τους ορίζοντες, που τους
είδες;...
Εσύ μου έβαλες ένα μαθητή της έκτης,εντάξει του παλιού 6τάξιου
γυμνασίου,να μου λέει όσο βαθυστόχαστα μπορεί να μιλήσει ένα παιδί...Κι εγώ θα σου βάλω τον γιό μου,που ρωτάει,γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν ότι αυτοί βλέπουν ότι δεν βλέπουν οι άλλοι...
Δεν είναι για διαπιστευτήρια, η ώρα, ας δούμε αν το πνεύμα,ζει μέσα
απο τη συνείδηση, ή την προσωπικότητα...Είναι ένα ζήτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2009, 13:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι οι προσωπικότητες των Ανθρώπων δεν έχουνε ένα εγώ .
Ο λόγος δεν είναι η προσωπικότητα και η διαμόρφωσή της αλλά οι παράγοντες στο παιχνίδι της διαμόρφωσης .
Μπορώ επίσης αυθαίρετα να γράψω , ότι οι 4 παράγοντες ,προσωπικότητα ,ψυχή ,πνεύμα ,ύλη είναι μία ενιαία μονάδα αδιάσπαστη .
Δεν την αντιλαμβανόμαστε , διότι βρισκόμαστε και διανύουμε όλοι οι άνθρωποι (σχεδόν όλοι οι άνθρωποι ) , την διαμόρφωση της προσωπικότητας μας σε ατομικό επίπεδο .
Σε συλλογικό επίπεδο , η κάθε προσωπικότητα συμπεριφέρεται διαφορετικά , διότι δεν έχει ενωθεί η προσωπικότητα με την ψυχή με το πνεύμα και με την ύλη σε μία μονάδα .
Ήδη γνωρίζουμε κάποια εμπόδια ,η τουλάχιστον ένα συγκεκριμένο, όλοι μας .
Υπάρχουνε περισσότερες από δύο διαστάσεις και αυτό που είναι γεγονός ,είναι η ύπαρξη της Τρίτης διάστασης , από την επιστημονική κοινότητα .

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ & Η ΨΥΧΗ ΒΑΔΙΖΟΥΝΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ .


Παραθέτω link που ίσως οδηγήσει σε μία ευρύτερη αντίληψη των πραγμάτων .


Στα αγγλικά :
http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4


Στα γερμανικά :
http://www.youtube.com/watch?v=takn4FPkId4

Δυστυχώς δεν βρήκα το βίντεο (links ) με ελληνικούς υπότιτλους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2009, 15:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως προβληματίζεται ο εγκέφαλός μας να αντιληφθεί την τέταρτη διάσταση ,
Παραθέτω link που οδηγεί σε ενδιαφέρον βίντεο : (σύνολο 3 )

http://www.youtube.com/watch?v=FkRlQHeEzxg

έτσι και η κάθε προσωπικότητα alfa-omega …, & και λοιπά , αδυνατούνε να συνδεθούνε με τις άλλες προσωπικότητες και να σχηματίσουνε μία ενιαία ,διότι η κάθε προσωπικότητα έχει ακόμη μπροστά της μία πορεία (μία υποκειμενική εσωτερική πορεία ) , που θα οδηγήσει ,αν όλα πάνε καλά στην συνένωση της προσωπικότητας με την ψυχή με το πνεύμα με την ύλη και τελική συμμετοχή στην μία υπάρχουσα αλλά μη ορατή(για την προσωπικότητα ) ενιαία μονάδα .

Και φυσικά η κάθε προσωπικότητα δεν βρίσκεται σε ένα και αυτό συγκεκριμένο επίπεδο αντίληψης ,εξέλιξης του συνειδησιακού της σημείου .

Οπότε φίλε Βαγγέλη δεν έχει σημασία , αν εσύ εγώ ο φίλος εαρινός και άλλες προσωπικότητες οδηγηθούμε μέσα από αυτήν την θεματική ενότητα , σε μία ενιαία αντίληψη για το πνεύμα ,για το τι είναι πνεύμα , (καθώς επίσης ψυχή ,προσωπικότητα ,ύλη ) , διότι αυτό είναι αδιανόητο .
Τουλάχιστον όμως μπορεί ο καθένας μας να διαβάζει τα μηνύματα της άλλης προσωπικότητας και να προσπαθεί να βοηθήσει στα σημεία , η το σημείο που εκτιμά ότι μπορεί να κάνει και βέβαια η προσπάθεια μετράει .
Βλέπω όμως ότι η δική μου προσπάθεια ,με τα link και τα βίντεο , ήτανε μονάχα από εμένα για εμένα .

Ο καθένας λοιπόν υπάρχει και κινείται σε αυτόν τον κόσμο, όπως τον αντιλαμβάνεται υποκειμενικά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2009, 15:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

΄Ηλπιζα κι εγώ καλέ μου Εαρινέ, ότι θα γλυτώναμε το κυνήγι των
μαγισσών, την ιερά εξέταση και την πυρά...Όχι,όμως, πάντα, ένα πνεύμα ταξιδιάρικο, ταραχοποιό,θα μας παιρνει να μας πάει βόλτα, για να αποδεικνύουμε ότι δεν μπορούμε να εννοήσουμε,όσες αλήθειες και να δούμε άρα ποιά αλήθεια, τελικά, να δούμε;..
Φίλε μου, δεν κανουμε αντιστασιακούς εδώ..Ειδικά το στύλ του αντιστασιακός μετά την ...χούντα..Εδώ ειμαστε όλοι ελεύθεροι κι η δική σου ελευθερία δεν είναι μεγαλύτερη απο τη δική μου, ή των άλλων...Το πνεύμα σου έγραψα, πνει ελεύθερα,τους ορίζοντες, που τους
είδες;...
Εσύ μου έβαλες ένα μαθητή της έκτης,εντάξει του παλιού 6τάξιου
γυμνασίου,να μου λέει όσο βαθυστόχαστα μπορεί να μιλήσει ένα παιδί...Κι εγώ θα σου βάλω τον γιό μου,που ρωτάει,γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν ότι αυτοί βλέπουν ότι δεν βλέπουν οι άλλοι...
Δεν είναι για διαπιστευτήρια, η ώρα, ας δούμε αν το πνεύμα,ζει μέσα
απο τη συνείδηση, ή την προσωπικότητα...Είναι ένα ζήτημα...

Έχω την αίσθηση , ότι Ελληνικά γνωρίζω να μιλάω και σου απάντησα περί αυτού..αν δεν θέλεις να το κατανοήσεις ..δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ή μήπως εννοείς να συντονισθώ με όλα όσα πιστευεις εσύ περί πνεύματος???

Απλά δεν το δέχομαι..καθόλου μάλιστα!

-Έχω δώσει τον δικό μου ορισμό...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2009, 18:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είναι το θέμα φίλε Εαρινέ,εσυ είσαι αυτός που λέει τι να κάνουμε,
εγώ το ψάχνω, με γνώμωνα την σχέση με τον Θεό, τον πλάστη του ανθρώπου,που έγινε κατ ομοίωσην και κατ εικόνα Του...
Η διαφωνούμε και σ αυτό;
Δηλαδή, δεν δέχεσαι ότι υπάρχει πνεύμα στον άνθρωπο, κοινό και αδιαίρετο, που πνει παντού και δέχεσαι ότι ο καθένας μας είναι μόνος του;
Δηλαδή, ειμαστε καλλιεργημένα ζώα; Ή κάτι άλλο και μάλιστα όχι όλοι αλλά λίγοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 08:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ως προς αυτήν την πραγματικότητα , παραθέτω ένα βίντεο ,μέσω ενός link για να μας προβληματίσει εποικοδομητικά στην συσχέτιση των άνωθεν τεσσάρων στοιχείων .


http://www.youtube.com/watch?v=IJUEKGWtZsQ

Το κεντρικό ερώτημα που αναδύεται μετά την παρακολούθηση του βίντεο είναι το εξής :
Το φωτόνιο , τα φωτόνια έχουνε συμπεριφορά ,όπως και μία προσωπικότητα ?


Ίσως το μεγαλύτερο μυστήριο του φυσικού μας κόσμου να είναι αυτό που αποτελεί την καρδιά της κβαντικής φυσικής πάνω στην οποία είναι χτισμένη ένα μεγάλο μέρος των τεχνολογικών μας επιτευγμάτων. Το μυστήριο αυτό αφορά στη φύση του κβαντικού κόσμου και αποτέλεσε αντικείμενο φιλονικίας μεταξύ μεγάλων επιστημόνων για αιώνες. Η φιλονικία αυτή ξεκίνησε μεταξύ ενός στρατοπέδου με πρωτοστάτη τον Νεύτωνα και οι οποίοι πίστευαν στη σωματιδιακή φύση του φωτός και αναφέρονταν συχνά στην ανάκλαση του φωτός για να στηρίξουν το πιστεύω τους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο με πρωτοστάτες τον Hooke και Huygens, οι επιστήμονες πίστευαν στην κυματική φύση του φωτός και ανέφεραν φαινόμενα όπως η περίθλαση. Οι ιδέες του Huygens και των ομοϊδεατών του όμως επισκιάστηκαν από το μεγάλης βαρύτητα όνομα του Νεύτωνα. Ήταν στις αρχές του 19ου αιώνα όταν η κυματική φύση του φωτός ξανάρθε στο προσκήνιο μετά από ένα απλό αλλά ιδιοφυές πείραμα του Young και το οποίο ονομάστηκε το πείραμα της διπλής σχισμής. Σε αυτό το πείραμα ο Young έριξε φως προς ένα τοίχο το οποίο περιείχε 2 μικρές σχισμές. Σε ένα δεύτερο τοίχο από πίσω το φως δεν έφτασε μόνο στα σημεία ακριβώς πίσω από τις σχισμές αλλά δημιούργησε σε όλο τον τοίχο εναλλασσόμενες φωτεινές και σκοτεινές λωρίδες, κάτι που μαρτυρούσε ότι το φως ταξίδεψε ως κύμα και περνώντας τις 2 σχισμές τα δυο νέα κύματα προκάλεσαν συμβολή με αποτέλεσμα την ακύρωση τους σε κάποια σημεία και την πρόσθεση τους σε άλλα. Η συμβολή αυτή που μόνο κύματα μπορούν να υποστούν όπως ακόμα και τα κύματα της θάλασσας είναι ουσιαστικά προσθετική όταν δυο κορυφές δυο κυμάτων συναντηθούν και ακυρώνονται όταν μια κορυφή συναντήσει ένα κοίλωμα του άλλου κύματος.

Παρόλο που η κυματική θεωρία άρχισε να αποκτά περίοπτη θέση, στις αρχές του 20ου αιώνα ο Αϊνστάιν με την εξήγηση του φωτοηλεκτρικού φαινόμενου αναβίωσε την σωματιδιακή φύση του φωτός. Το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο είναι εκείνο κατά ο οποίο ακτινοβολία που προσπίπτει σε ένα μέταλλο για παράδειγμα αναγκάζει ηλεκτρόνια να αποδεσμεύονται από τα άτομα του μετάλλου. Ο Αϊνστάιν κατάλαβε ότι το γεγονός ότι μια ασθενής μπλε ακτινοβολία προκαλεί το φαινόμενο αλλά μια ισχυρή κόκκινη όχι, τότε δεν είναι κύματα υπεύθυνα που η ενέργεια τους δηλαδή η ένταση τους μεγαλώνει με τη φωτεινότητα αλλά η ακτινοβολία μεταφέρεται στο μέταλλο σε μικρά πακέτα με διαφορετικές ενέργειες. Ο de Broglie έβαλε τη θεωρητική βάση της δισυπόστατης φύσης του φωτός και του υπόλοιπου κβαντικού κόσμου κάτι το οποίο διαπιστώθηκε σε πειράματα όπου δέσμες ηλεκτρονίων και όχι φωτονίων αυτή τη φορά επέδειξαν φαινόμενα συμβολής.

Ένα από αυτά τα πειράματα όπου επαναλήφθηκε το πείραμα του Young με τη διπλή σχισμή αλλά χρήση δέσμης ηλεκτρονίων και όχι φωτονίων έβαλε τη τελική πινελιά στη δισυπόστατη φύση του κβαντικού κόσμου. Τα ηλεκτρόνια περνώντας από τις δυο σχισμές σχηματίζουν στον ανιχνευτή από πίσω τις εναλλασσόμενες λωρίδες της συμβολής σαν να ήταν δηλαδή κύματα και όχι σωματίδια που περνούσαν τις σχισμές. Το εν λόγω πείραμα ψηφίστηκε από τους αναγνώστες του περιοδικού "Ο Κόσμος της Φυσικής" το 2002 ως το ομορφότερο πείραμα στην ιστορία και η απόδειξη της δισυπόστατης φύσης του κβαντικού κόσμου παραμένει ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια του φυσικού κόσμου που όμως έχουμε αποδεχτεί και εφαρμόσει στις επιστήμες. Η δισυπόστατη φύση του κβαντικού κόσμου δικαιώνει την έκφραση ότι η επιστήμη ξεπερνά κάθε φαντασία και μαγικό σενάριο. Σπύρος ΚιτσινέληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 15:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Ως προς αυτήν την πραγματικότητα , παραθέτω ένα βίντεο ,μέσω ενός link για να μας προβληματίσει εποικοδομητικά στην συσχέτιση των άνωθεν τεσσάρων στοιχείων .


http://www.youtube.com/watch?v=IJUEKGWtZsQ

Το κεντρικό ερώτημα που αναδύεται μετά την παρακολούθηση του βίντεο είναι το εξής :
Το φωτόνιο , τα φωτόνια έχουνε συμπεριφορά ,όπως και μία προσωπικότητα ?


Ίσως το μεγαλύτερο μυστήριο του φυσικού μας κόσμου να είναι αυτό που αποτελεί την καρδιά της κβαντικής φυσικής πάνω στην οποία είναι χτισμένη ένα μεγάλο μέρος των τεχνολογικών μας επιτευγμάτων. Το μυστήριο αυτό αφορά στη φύση του κβαντικού κόσμου και αποτέλεσε αντικείμενο φιλονικίας μεταξύ μεγάλων επιστημόνων για αιώνες. Η φιλονικία αυτή ξεκίνησε μεταξύ ενός στρατοπέδου με πρωτοστάτη τον Νεύτωνα και οι οποίοι πίστευαν στη σωματιδιακή φύση του φωτός και αναφέρονταν συχνά στην ανάκλαση του φωτός για να στηρίξουν το πιστεύω τους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο με πρωτοστάτες τον Hooke και Huygens, οι επιστήμονες πίστευαν στην κυματική φύση του φωτός και ανέφεραν φαινόμενα όπως η περίθλαση. Οι ιδέες του Huygens και των ομοϊδεατών του όμως επισκιάστηκαν από το μεγάλης βαρύτητα όνομα του Νεύτωνα. Ήταν στις αρχές του 19ου αιώνα όταν η κυματική φύση του φωτός ξανάρθε στο προσκήνιο μετά από ένα απλό αλλά ιδιοφυές πείραμα του Young και το οποίο ονομάστηκε το πείραμα της διπλής σχισμής. Σε αυτό το πείραμα ο Young έριξε φως προς ένα τοίχο το οποίο περιείχε 2 μικρές σχισμές. Σε ένα δεύτερο τοίχο από πίσω το φως δεν έφτασε μόνο στα σημεία ακριβώς πίσω από τις σχισμές αλλά δημιούργησε σε όλο τον τοίχο εναλλασσόμενες φωτεινές και σκοτεινές λωρίδες, κάτι που μαρτυρούσε ότι το φως ταξίδεψε ως κύμα και περνώντας τις 2 σχισμές τα δυο νέα κύματα προκάλεσαν συμβολή με αποτέλεσμα την ακύρωση τους σε κάποια σημεία και την πρόσθεση τους σε άλλα. Η συμβολή αυτή που μόνο κύματα μπορούν να υποστούν όπως ακόμα και τα κύματα της θάλασσας είναι ουσιαστικά προσθετική όταν δυο κορυφές δυο κυμάτων συναντηθούν και ακυρώνονται όταν μια κορυφή συναντήσει ένα κοίλωμα του άλλου κύματος.

Παρόλο που η κυματική θεωρία άρχισε να αποκτά περίοπτη θέση, στις αρχές του 20ου αιώνα ο Αϊνστάιν με την εξήγηση του φωτοηλεκτρικού φαινόμενου αναβίωσε την σωματιδιακή φύση του φωτός. Το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο είναι εκείνο κατά ο οποίο ακτινοβολία που προσπίπτει σε ένα μέταλλο για παράδειγμα αναγκάζει ηλεκτρόνια να αποδεσμεύονται από τα άτομα του μετάλλου. Ο Αϊνστάιν κατάλαβε ότι το γεγονός ότι μια ασθενής μπλε ακτινοβολία προκαλεί το φαινόμενο αλλά μια ισχυρή κόκκινη όχι, τότε δεν είναι κύματα υπεύθυνα που η ενέργεια τους δηλαδή η ένταση τους μεγαλώνει με τη φωτεινότητα αλλά η ακτινοβολία μεταφέρεται στο μέταλλο σε μικρά πακέτα με διαφορετικές ενέργειες. Ο de Broglie έβαλε τη θεωρητική βάση της δισυπόστατης φύσης του φωτός και του υπόλοιπου κβαντικού κόσμου κάτι το οποίο διαπιστώθηκε σε πειράματα όπου δέσμες ηλεκτρονίων και όχι φωτονίων αυτή τη φορά επέδειξαν φαινόμενα συμβολής.

Ένα από αυτά τα πειράματα όπου επαναλήφθηκε το πείραμα του Young με τη διπλή σχισμή αλλά χρήση δέσμης ηλεκτρονίων και όχι φωτονίων έβαλε τη τελική πινελιά στη δισυπόστατη φύση του κβαντικού κόσμου. Τα ηλεκτρόνια περνώντας από τις δυο σχισμές σχηματίζουν στον ανιχνευτή από πίσω τις εναλλασσόμενες λωρίδες της συμβολής σαν να ήταν δηλαδή κύματα και όχι σωματίδια που περνούσαν τις σχισμές. Το εν λόγω πείραμα ψηφίστηκε από τους αναγνώστες του περιοδικού "Ο Κόσμος της Φυσικής" το 2002 ως το ομορφότερο πείραμα στην ιστορία και η απόδειξη της δισυπόστατης φύσης του κβαντικού κόσμου παραμένει ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια του φυσικού κόσμου που όμως έχουμε αποδεχτεί και εφαρμόσει στις επιστήμες. Η δισυπόστατη φύση του κβαντικού κόσμου δικαιώνει την έκφραση ότι η επιστήμη ξεπερνά κάθε φαντασία και μαγικό σενάριο. Σπύρος Κιτσινέλης



Να δώ , πώς διάφορες θρησκείες θα το εντάξουν στην εν γένει φιλοσοφία τους και θα αποδείξουν δια μέσου αυτού την ύπαρξη των μεσσιών..προφητών τους κλπ...

Έχε υπομονή και μακάρι να ζούμε σε καμμιά σαρανταριά χρόνια , αν και πιστεύω πως πολύ νωρίτερα θα αποκαλυφθούν πολλά άγνωστα και θα τεκμηριωθούν επιστημονικά..όπως τώρα πολλοί ιεράρχες(και σωστά κάνουν...) σπουδάζουν ψυχολογία και κοινωνικές επιστήμες και προσπαθούν να κάνουν face διάφορες ανακαλύψεις με την θρησκεία ..να δώ τότε τι άλλο θα κάνουν προκειμένου να απαντούν σε διάφορα δεδομένα , τα οποία πριν δεν είχαν καθόλου εισαγάγει στην θεωρία τους ...άντε να δούμε!!!

Άντε να αποδειχθεί αυτό που ελέγχεται ακόμα και υποστηρίζει την θεωρία της κούφιας σελήνης και την εντελώς διαφορετική εδαφολογική της σύσταση απο της γής...που προσανατολίζει σε εντελώς διαφορετικά πράγματα απ'οσα πιστευαμε μέχρι σήμερα για την ύπαρξη και εμφάνιση του ανθρώπου...το ότι δηλαδή ήρθε στην γή απο άλλους πλανήτες...

Οψόμεθα..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2009, 18:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Εαρινέ...Αποφάσισες και συ να μπεις στο..κλάμπ
των κατόχων της γνώσης, που περιγελούν τους πλησίον τους
ως αδαείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 13:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου Εαρινέ...Αποφάσισες και συ να μπεις στο..κλάμπ
των κατόχων της γνώσης, που περιγελούν τους πλησίον τους
ως αδαείς;


Θα ήμουν ο τελευταίος σε τούτο τον κόσμο που θα περιγελούσα τον οποιοδήποτε φίλε μου Βαγγέλη για τις επι μέρους πίστεις του και τοποθετήσεις του...

ΑΝ έκανα κάτι τέτοιο πρωτίστως θα ξεκινούσα πο τον ίδιο μου τον ευατό...σε διαβεβαιώ γι'αυτό!

Εξάλλου και το κλάμπ (όπως το λές..) ..τα έχει ακούσει για τα καλά , απο μένα και δεν πρόκειται να γίνω υπερασπιστής και τιμητής κανενός έναντι κάποιου άλλου...θα βαλλομαι -ως φαίνεται- και απο τις δυο πλευρές..

"Μοναχικός καβαλλάρης" , μέλλεται να είμαι..χε χε!!!


Παντού υπάρχει η ομορφιά...αρκεί να έχουμε τα μάτια να την δούμε φίλε Ευάγγελε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 13:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απολυτα φίλε Εαρινέ περι ομορφιάς και πιστεύω ότι
βλέπουμε ότι θέλουμε, κατ επιλογήν, ή αν θέλεις, με το καλό ή κακό
που κυβερνάει μέσα μας...Σε όλες τις θέσεις και μετερίζια, ο πόλεμος
είναι διαρκής, για το ποίος θα μείνει άνθρωπος και ποιός θα γινει
ζώο...
Ελπίζω να φύγουμε τοιαύτης παγίδος...
Γιατί το ταξίδι για την Ιθάκη είναι ακόμη μακρύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 10:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε απολυτα φίλε Εαρινέ περι ομορφιάς και πιστεύω ότι
βλέπουμε ότι θέλουμε, κατ επιλογήν, ή αν θέλεις, με το καλό ή κακό
που κυβερνάει μέσα μας...Σε όλες τις θέσεις και μετερίζια, ο πόλεμος
είναι διαρκής, για το ποίος θα μείνει άνθρωπος και ποιός θα γινει
ζώο...
Ελπίζω να φύγουμε τοιαύτης παγίδος...
Γιατί το ταξίδι για την Ιθάκη είναι ακόμη μακρύ...

Μία απο τις παγίδες αγαπητέ φίλε και συνδίκτυε Βαγγέλη είναι η ανάγκη που μας ωθεί να αποδείξουμε -σε άλλους- ότι σκέπτονται και πιστευουν λάθος..!

Και το θέμα είναι βαθειά ψυχολογικό και πολύ σοβαρό...δυστυχώς δεν έχουμε φθάσει σε αυτό το επίπεδο διανόησης και στοχασμού που θα μας ελευθέρωνε απο θυματοποιητικές ανάγκες , οι οποίες ορθώνουν τοίχη αναμεσά μας , αντί να ρίχνουν γέφυρες επικοινωνίας και συννενόησης!


Ουσιαστικά μ'ενα τρόπο συμμετέχουμε όλοι μας στην συγκρότηση μιας κοινωνίας δογματικής , που τείνει να απομονώνει τους ανθρώπους!

Δυστυχώς ή ευτυχώς λογική και συναίσθημα (επιστήμη και θρησκεία , κατα κάποιο τρόπο..) εμφανίζονται ριζικά έτερα..αλλα ταυτόχρονα ενυπάρχουν και τα δυό και συνεισφέρουν ανάλογα ,ακόμα και μέσα απο τις διαμάχες που προκύπτουν ...τελικά ωθείται η γνώση!

Θα πώ τούτο -ίσως να είναι ατυχές , μα έχω την αίσθηση ότι αξίζει τον κόπο- προκειμένου να επισημανθεί το πραγματικό σε σχέση με ην πραγματικότητα -όσο και αν αυτό "πονέσει"..:

-Ο πολιτισμός "μας" ειναι αυθεντικά γηγενής , υποστηρίζουν οι φανατικοί κάθε έθνους , ενώ ο δικός "τους" είναι απλώς παράγωγο ή μίμηση!

Για όσους αγωνιούν να εδραιώσουν την ανωτερότητα του δυτικού πολιτισμού έναντι όλων των άλλων παραδόσεων , η ιστορία της πνευματικής επανάστασης της ευρώπης είναι κάτι που μας φέρνει όλους σε δύσκολη θέση.

Ο πρώτος μεταδότης αυτών των προηγμένων ιδεών ήταν όχι μόνο ένας μη ευρωπαικός πολιτισμός , αλλα ένας πολιτισμός που οι χριστιανοί , εδώ και πολύ καιρό , θεωρούσαν νεμεσή τους :

Η μουσουλμανική αυτοκρατορία , που κατείχε τους αγίους τόπους , κυριαρχούσε στις θαλάσσιες οδούς της μεσογείου και προκαλούσε την ευρώπη στρατιωτικά επι χίλια σχεδόν χρόνια!

Οι άραβες και οι εβραίοι όχι μόνο είχαν αποκτήσει την φιλοσοφία και την φυσική επιστ'ημη του Αριστοτέλη , αλλα είχαν επίσης αφομοιώσει τα μαθηματικά του Ευκλείδη , την αστρονομία και την οπτική του Πτολεμαίου, αρχές της μηχανικής του ευρυπίδη , την ιατρική επιστήμη του Ιπποκράτη και του Γαληνού και άλλους επισημονικούς θησαυρούς!

Για τους σωνινιστές μπορεί να είναι άβολο το να θυμηθούν ότι η ευρώπη εξαρτιόταν απο μουσουλμάνους και εβραίους λόγιους για την ανάκτηση της κλασσικής της κληρονομιάς!

Σήμερα φερ'ειπείν , έχουμε τηνν τάση να σκεφτόμαστε ότι η επιστήμη και η ορθόδοξη θρησκεία βρίσκονται εγγενώς και μονίμως σε σύγκρουση!

Μία απο τις αγαπημένες μας ιστορίες είναι "Ο Γαλιλαίος έναντι της ιεράς εξέτασης"-ΕΝΑ ΗΘΙΚΟΠΛΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΟ στο οποίο ο "θαρραλέος-δημιουργικός άνθρωπος της λογικής έρχεται αντιμέτωπος με τους δογματικούς , ρασοφόρους διώκτες του.

Ωστόσο , τα πανεπιστημια του μεσαίωνα που βρίσκονταν υπο την αιγίδα της εκκλησίας ήταν κατηγορηματικά αντίθετα σ'αυτού του είδους τον αδαή σκοταδισμό!

Όπως αναγνώριζε και ο ίδιος ο Γαλιλαίος , οι ανήσυχες "εξαριστοτελισμένες" σχολές των τεχνών και της θεολογίας , ήταν τα φυτώρια της επιστημονικής σκέψης!

Αυτό που σήμερα αποκαλούμε ΕΠΙΣΤΗΜΗ αποτελούσε μέρος μιας ολοκληρωμένης κοσμοθεωρίας, η οποία περιλάμβανε την λογική , την ηθική , την μεταφυσική , την αισθητική , ακόμα και την θεολογία και όλοι οι εμπλεκόμενοι στη σύγκρουση ήταν πιστοί χριστιανοί!


Το θέμα φίλε μου είναι το εξής , που τ΄θεται ως ερώτημα:

-"Θα μπορούσαμε να αφοσιωθούμε στην αναζήτηση για λογική καταννόηση και στο πως θα μπορέσουμε να το κάνουμε , χωρίς να χάσουμε την θρησκευτική και πολιτιστική μας ταυτότητα??"

Δεν ήθελα να μπώ σ'αυτην την διαδικασία και να γίνω και γώ μέρος της "αντιδικίας" που έχει ανακύψει...αλλα δεν είμαι οπαδός της μονομέρειας , μιας και πιστεύω στην ολότητα και στην συνέχεια της γνώσης , με την σκυτάλη να εναλλάσεται....!!!


Εξάλλου συναίσθημα και λογική ενυπάρχουν εντός μας σε μια καταστατικής φύσεως συνύπαρξη...και το κάθε κομμάτι απαιτεί διαφορετικές εξηγήσεις και απαντήσεις!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μας είναι η κατανοήση της προσωπικής συμπεριφοράς και
ειδικα στην Ελλάδα, μπορούμε να δούμε ότι όλοι μας, σχεδόν, δεν μας νοιάζει τοσο η δική μας προσωπική συμπεριφορά, αλλα η κριτική του
άλλου...
Μα κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς δεν σημαίνει μόνο της δικής μας,αλλά και του άλλου...Εκεί ξεκινά ο διάλογος, άλλως έχουμε αντιπαράθεση..Το θρησκευτικό και πολτικοοικονομικό μας συναισθημα,
που αναφέρεις,δυστυχώς, δεν έχει να κανει με την προσωπική μας συμπεριφορά, γιατι άλλο τι πιστεύουμε και άλλο τι εκφράζουμε..
Το πιο συγλονιστικό όμως, για μένα είναι ότι υπάρχουν πολλοί ανθρωποι,οι οποίοι πιστεύουν ότι μόνο αυτοί βλεπουν κι οι άλλοι
είναι ηλίθιοι και αόματοι...Αυτο λεγεται εγωισμός και αποτρέπει τον διάλογο και την έρευνα και αναζήτηση...
Πως διαχωρίζεις όμως, την εμμονή και εγωπάθεια με την πίστη και τις ιδέες;
Είναι πολύ κρίμα που δεν καταλαβαινουμε ότι τα πάντα εν σοφία εποίησεν, ότι όλοι έχουμε τον ρόλο μας και χρησιμεύουμε...Κρίμα που κάποιοι νομίζουν ότι αυτοί εξαιρούνται, με όποιον τρόπο...
Κρίμα γιατί μένουμε στα ίδια και δεν προχωράμε...
Ίσως είναι και θέμα εποχής...Εννοώ,δεν έιμαστε ακόμη έτοιμοι,για τέτοια επικοινωνία...Έχουμε δρόμο πολύ,ακόμη για να γινουμε άνθρωποι, πέραν του τιμητικου του τίτλου......
Και φυσικά έχεις απόλυτο δίκαιο, όταν λές ότι όλα χρησιμεύουν και όλα αποτελούν κομμάτια της μιας και μοναικής αλήθειας...
Εμείς,ομως, που την κομματιάζουμε, που την τεμαχίζουμε, δεν έχουμε
ευθύνη για το έγκλημα;
Λείπει η σοβαρότης, γενικά, όχι απο λίγους..Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε την υπομονή που πρέπει να κάνουμε, μέχρι να γίνουμε άνθρωποι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 15:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πιο συγλονιστικό όμως, για μένα είναι ότι υπάρχουν πολλοί ανθρωποι,οι οποίοι πιστεύουν ότι μόνο αυτοί βλεπουν κι οι άλλοι
είναι ηλίθιοι και αόματοι...


-Βαγγέλη , ρίξε τ'αρματα δεν είναι 'δώ το σούλι...!

Ε! δεν μπορείς να εμφανίζεσαι ως χριστιανός και να τοποθετείσαι έτσι..."αόματοι και ηλίθιοι" , μην το κάνεις σε παρακαλώ αυτό ,αναιρείς τον ίδιο σου τον εαυτό και δημιουργείς θύελλες!!

Εγώ , δεν είπα πουθενά ότι ο χριστιανισμός αποτελεί παγκόσμια αλήθεια , ειναι μέρος όλης της αλήθειας και θα πρέπει με σεβασμό να σκύβουμε και στην όποια πίστη του καθενός ,αρκεί αυτό να τον βοηθάει να ισορροπεί...και βέβαια να μην δημιουργεί προβλήματα στους γύρω του η δική του πίστη!!!

Ο φονταμενταλισμός , έχει άκρα και όσο τείνει στα άκρα γίνεται επικίνδυνος και για τον ίδιο αλλα και για τους υπολοίπους συνανθρώπους του!

Δεν λέω ότι είσαι Φονταμενταλιστής αλλα κινδυνεύεις να λεχθείς ...και εγείρεις θύελλες , το ξαναλέω με το τρόπο που τοποθετείσαι και μην ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε ενήλικες που καλώς ή κακώς έχουν τις δικές τους απόψεις..!

Ενδεχομένως να αδικείς και τον εαυτό σου και πάντως δεν θα πείσεις με τον τρόπο που επικοινωνείς...να αναδείξεις την ειδοποιό διαφορά σου , αυτό λέω και μη μου θυμώσεις!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 18:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς εμένα φίλε Εαρινέ, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες...
Ενονώ ότι πολλοί ανακαλύπτουν το φώς και νομίζουν οτι οι άλλοι
δεν βλέπουν,αυότ είπα, το αμφισβητείς;
...Φωτο μενταλιστής, ή φοντομεταλιστής;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 09:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που ο καθένας μπορεί και κατανοεί την προσωπική συμπεριφορά του καλύτερα από αυτές των συνανθρώπων του .
Έτσι δεν νιώθω μοναχός σε αυτόν τον κόσμο.
Πότε όμως θα ξεκινήσουμε να συζητάμε για τις αιτίες που ο καθένας μένει μόνος του με δανεικές απόψεις ?
Λοιπόν τα αίτια τα γνωρίζουμε , έχουμε σχηματίσει προσωπική άποψη , γιατί ο καθένας θέλει ντε και καλά να έχει απόλυτη άποψη ?
Και βέβαια το θέμα είναι να εκτιμήσουμε πότε ο άλλος ,οι άλλες προσωπικότητες , έρχονται και μας λένε κάτι πολύ σημαντικό για την προσωπικότητά μας ?

Δηλαδή , αν υπάρχουνε και ποια είναι αυτά τα πράγματα (απόψεις ,θεωρίες ,δόγματα ,αλήθειες ,δεδομένα,ιδέες,σκέψεις,τρόποι ζωής …,) που πρέπει να δέχεται ένα άτομο ώστε να ξεκινήσει και να προχωρήσει στα πνευματικά θέματα .

Βαγγέλη ποια πράγματα πρέπει να δεχτεί ο εαρινός , ώστε να μπορέσετε να κάνετε διάλογο ; ,H ίδια ερώτηση ισχύει αντιστρόφως και για τον φίλο εαρινό . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 09:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρομαι που ο καθένας μπορεί και κατανοεί την προσωπική συμπεριφορά του καλύτερα από αυτές των συνανθρώπων του .
Έτσι δεν νιώθω μοναχός σε αυτόν τον κόσμο.
Πότε όμως θα ξεκινήσουμε να συζητάμε για τις αιτίες που ο καθένας μένει μόνος του με δανεικές απόψεις ?
Λοιπόν τα αίτια τα γνωρίζουμε , έχουμε σχηματίσει προσωπική άποψη , γιατί ο καθένας θέλει ντε και καλά να έχει απόλυτη άποψη ?
Και βέβαια το θέμα είναι να εκτιμήσουμε πότε ο άλλος ,οι άλλες προσωπικότητες , έρχονται και μας λένε κάτι πολύ σημαντικό για την προσωπικότητά μας ?

Δηλαδή , αν υπάρχουνε και ποια είναι αυτά τα πράγματα (απόψεις ,θεωρίες ,δόγματα ,αλήθειες ,δεδομένα,ιδέες,σκέψεις,τρόποι ζωής …,) που πρέπει να δέχεται ένα άτομο ώστε να ξεκινήσει και να προχωρήσει στα πνευματικά θέματα .

Βαγγέλη ποια πράγματα πρέπει να δεχτεί ο εαρινός , ώστε να μπορέσετε να κάνετε διάλογο ; ,H ίδια ερώτηση ισχύει αντιστρόφως και για τον φίλο εαρινό .



Δεν υπάρχουν προ-απαιτούμενα Alfa-omega...προαπαιτούμενα με την έννοια της συμφωνίας για την έναρξη του οποιουδήποτε διαλόγου!

Προσωπικά μου αρεσει η "αντιπαράθεση" και η προσωπικές καταθέσεις του καθενός ...αρκεί αυτές να μην γίνονται η βάση για προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς!

Ανέφερες κάπου ...ότι το θέλω των ανθρώπων είναι χωριστικό...θα συμφωνήσω , ο άνθρωπος ειναι καταστατικά ο ίδιος διηρημένος και βασική προυπόθεση για την ευδόκιμη επικοινωνία αποτελεί η "καθιέρωση του εμείς"..που σημαίνει απλά , αμοιβαία εμπιστοσύνη!

Σημ:"Δεν ειναι πάντως τόσο απλό , θέλει διαρκή προσπάθεια και δύναμη επιβολής έναντι του ιδίου μας του εαυτού...διότι ειναι εκείνος που ορθώνει τοίχη μέσα στον ίδιο μας τον εαυτό και εν συνεχεία σε μας σε σχέση με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας!

Τα λάθη μας -υπο προυποθέσεις- αποτελούν μια διορθωτική διαδικασία δια μέσου της οποίας μπορούμε να οδηγούμαστε σε διαρκή βελτίωση...ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε την δύναμη και το θάρρος να σταθούμε στον καθρέπτη...προσωπικά πολλές φορές τρέμω να το κάνω!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 09:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μονο ένα πράγμα αγαπητέ μου alfa-omega...Τον σεβασμό της....
προσωπικότητας του άλλου, να δείξει κατανόηση ο ένας στην προσωπικότητα του άλλου, όχι να δει θέσεις, αλλά τον άλλο,όπως εκφράζει τις θέσεις του, με επιχειρήματα και αποδείξεις....Γιατί πάντα, μια θεση,μπορεί να πάει κάπου αλλού την συζήτηση και να βγούν
καλύτερα συμεπράσματα ή εξέλιξη των γνώσεων...
Τότε αρχιζει το καλό παραμύθι,οπου δεν ξέρεις που βγάζει, αλλά πάντα
έχει καλό τέλος,για όλους....Όποιο συμπέρασμα, αποτέλεσμα κι αν βγει, ένα περίεργο πράγμα!!!Έχει καλό τέλος και δημιουργεί βάσεις για επόμενες θετικές κινήσεις....Κινείται στα πλαίσια της αναζήτησης
παρομοίων καταστάσεων, έλκεται απο παρόμοιες νοητικές αναζητήσεις και επικοινωνίες, γίνεται καλυτερη η προσωπικότητα και πιο συνειδητή.
Γιατί, πραγματικά, δεν ξέρουμε ποιοί είμαστε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 19:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve :
Γιατί, πραγματικά, δεν ξέρουμε ποιοί είμαστε.....


Εαρινός :
Τα λάθη μας -υπο προυποθέσεις- αποτελούν μια διορθωτική διαδικασία δια μέσου της οποίας μπορούμε να οδηγούμαστε σε διαρκή βελτίωση...ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε την δύναμη και το θάρρος να σταθούμε στον καθρέπτη...προσωπικά πολλές φορές τρέμω να το κάνω!!!


alfa-omega :
Εδώ υπάρχει μία τάση , προς μία ενιαία αντίληψη για τον εαυτό μας .
Αν θεωρήσουμε ότι τα μαθηματικά , είναι μία ανώτερη γλώσσα νοημοσύνης , τότε ίσως να μπορέσουμε να φαντασθούμε την αιτία που ο Άνθρωπος στηρίζει σε αυτήν την επιστήμη όλη την εξέλιξή του .
Δηλαδή ότι είναι μαγευτική γλώσσα και η μαγεία της (της μαθηματικής γλώσσας ) , είναι το άγνωστο που κάθε φορά γίνεται γνωστό και προκύπτει πάντα ένα νέο άγνωστο .
Γνώρισε η Ανθρωπότητα τόσα πολλά για τον πλανήτη το διάστημα ,το σύμπαν , μέσω των μαθηματικών και όμως αυτό το άγνωστο μαγεύει ακόμη, διότι απλά παραμένει ακόμη άγνωστο .
Η απειροσύνη του εαυτού μας ,πρέπει να θεωρηθεί από τον καθένα μας δεδομένο .
Το οποίο φυσικά δεν θα γνωρίσουμε ποτέ στον πραγματικό βαθμό του ,διότι αν συμβεί , δεν θα υπάρχει εξέλιξη , διότι η άγνοια θα έχει εξαφανιστεί .

Θα μπορούσα βέβαια να ισχυρισθώ ,ότι ο καθένας είναι μία άπειρη οντότητα .
Μέσα από την προσωπικότητα , κινούμαστε προς το άπειρο .
Αν πάλι θεωρήσουμε ότι το άπειρο, είναι η φαντασία , τότε τα πράγματα γίνονται απλά ,δηλαδή ότι φανταζόμαστε είναι πραγματικό ,αλλά επειδή είναι τόσο απλό να φαντασθεί κάποιος κάτι και να πιστέψει σε αυτό το κάτι ,ως να είναι αληθινό , το αφήνουμε στην φαντασία .
Νομίζω ότι ο κάθε άνθρωπος , θα πρέπει να έχει ένα τουλάχιστον όνειρο για να κυνηγήσει στην ζωή του ,έτσι με αυτόν τον τρόπο θα παραμένει κοντά στην φαντασία του ,το άπειρο .


Είναι όμως η φαντασία , το άπειρο ?


Οι πρόγονοί μας ,μας είπανε ότι από εκεί προερχόμαστε .

Μας λείπει η γνώση για να το πιστέψουμε ?

Πάντοτε θα μας λείπει και ποτέ δεν θα ολοκληρωθεί .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 20:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι όποιες αναφορές μου στον Χριστό φίλε alfa-omega, έχουν μυστηριακό και πνευματικό χαρακτήρα κι όχι ηθικοπλαστικό ή προσηλυτιστικό,όκ;
Ο Χριστός λοιπόν, κάποτε είπε μια κουβέντα που δεν πιστεύω ότι
έχει κατανοηθεί πλήρως....: Ω πάτερ, έδωσες στα παιδιά τη σοφία που
αναζητούν οι μεγάλοι και βλέπουν(τα παιδιά), όταν οι σοφοί δεν μπορούν να δούν....
Εννοεί ότι υπάρχει κατι γύρω μας, μια δύναμη, μια ενέργεια, που δεν
αντιλαμβανόμαστε...Μια αρμονία που διεπει τα πράγματα και που είναι σαν άνεμος που πετάς, σαν πουλί...
Ψυχική, πνευματικη,αυτή η δύναμη,αλλά, σίγουρα έχει να κανει με
επικοινωνία με άλλους και αντίληψη, απο συγκεκριμένη οπτική γωνία, την προσωπικότητα του καθενός,ώστε να υπάρχουν ικανές προσωπικότητες,
προφανώς, με κάποιο αρμονικό σχέδιο....
Η κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς, δεν αφορά μόνο στην δικη μας
επαναλαμβάνω, αλλά και στην κατανόηση της προσωπικότητας του άλλου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 21:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ πατέρας όλων μας ,μας έκανε μία μεγάλη δωρεά .
Μας χάρισε την εξέλιξη.
Μπορεί η κάθε μονάδα (ανθρώπινη μονάδα ) να κατακτήσει τα πάντα (το αναφέρεις συχνά στα μηνύματά σου ) .
Ας επικεντρωθούμε στην προσωπικότητά σου .
Εσύ έγραψες σε ένα παλαιότερο μήνυμά σου ,ότι έχεις αυτά που θέλεις .


Πως τα απόκτησες ,με ποιον τρόπο ?
Με την προσωπικότητα , όπως την κατανοεί ο κόσμος όλος ?
Με την πίστη σε κάτι ανώτερο από την προσωπικότητα ?
Με τον συνδυασμό αμφοτέρων ?
Τι γνώρισες μέχρι σήμερα ?

Αν οι ερωτήσεις μου δεν είναι σαφείς , θα σε ρωτήσω και με έναν δεύτερο τρόπο :
Ας υποθέσουμε ότι αύριο φεύγεις για ταξίδι μακρινό …..,
Είσαι προετοιμασμένος αδελφέ ?

Μην απαντάς μονολεκτικά .
Δώσε μία γλαφυρή περιγραφή της προσωπικής σου προετοιμασίας .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 23:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αγαπητέ μου alfa-omega, αλλά η δική μου ζωή, ήταν πολύ
έντονη με καταστάσεις λεπτές και κυριολεκτικές,όπου απο τη λαχτάρα
μου να ζήσω, φρόντιζα μόνο να υπάρχει ένα ποιοτικό αποτέλεσμα....
Δεν ήθελα ποτέ απλά να γίνει κατι..Το ήθελα σε κάποιο επίπεδο...Αλλά
χωρίς να παρεμβάινω σε ότι συμβαίνει απο τον Θεό και πρέπει να αντιληφθώ και να ζήσω...Έτσι οι εμπειρίες ήταν χρήσιμες ώστε πλέον
να λέω ότι δεν θέλω να πάρω, αλλά να δώσω...
Πολλές φορές θυμάμαι ότι αυτό που ζήτησα μικρός απο τον Θεό, ήταν να γνωρίζω για τί μιλάω..Να μην ειμαι άσχετος με το θέμα που ανοίγω το στόμα μου να θίξω, έτσι για να πω κάτι,οπως κανουν πολλοί...
Εδώ δεν ερχόμαστε τυχαία, ούτε τυχαία θα μας συμβεί ότι μας συμβαινει...Έχουμε συμμετοχή και πρέπει να προσέχουμε...
Αν αύριο πεθάνω; Μόνο την οικογένεια μου θα σκεφτώ, όχι εμένα..Εγώ
γέμισα, είμαι ευχαριστημένος απο ότι έχω ζήσει....
Αυτό, πάλι, με κανει και βλέπω απο άλλη γωνία τα πράγματα και ελευθερώνει την όραση...
Πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να δούμε τι γίνεται, άμα αφήσουμε τον εαυτό μας να μας πει τι βλέπει αληθινά γύρω του...
Μετά μπορούμε να ασκήσουμε λογική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 15:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φεύγοντας λοιπόν , θα σκέφτεσαι την οικογένεια σου και τις υποχρεώσεις που άνοιξες .
Αυτό δεν είναι μία καταπίεση ?
Και δεν αναφέρομαι βέβαια στην πίεση κατόπιν εορτής , αλλά αυτήν που υφίσταται πριν τον χωρισμό από τα αγαπημένα σου πρόσωπα .
Αυτό δεν είναι ένα άγχος ?


Γιατί δεν γίνεται να είμαστε , εν πάση περίπτωση να είσαι πλήρως απελευθερωμένος από το τι θα γίνει για την οικογένεια σου ?
Δεν εμπιστεύεσαι τον θεό στον οποίο πιστεύεις , τόσο ώστε να μην ανησυχείς για το μέλλον τους ,δίχως εσένα ?

Που οφείλεται αυτό το πρόβλημά σου ,που βέβαια απασχολεί και εμένα προσωπικά ,διότι έχω οικογένεια .
Μπορούμε να πάμε λίγο ακόμη πιο βαθιά ?


Δεν είναι η προσωπικότητα , που μας δημιουργεί (και ) αυτά τα προβλήματα ?
Αν γνώριζες Βαγγέλη την ψυχή σου πάρα πολύ καλά , θα είχες και πάλι πρόβλημα να αποχωριστείς τα αγαπημένα σου πρόσωπα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 21:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε να κάνουμε με αρμονικά αυτο-κίνητα στη ζωή μας φίλε μου alfa-omega...Ότι μας αφορά, είναι σχετικό μαζί μας....
Παράδειγμα, οι ιδανικές σχέσεις, με εξαιρέσεις,αφορούν σε άτομα
ιδίου σωματότυπου, καθώς μπορούν να επικοινωνήσουν και έχουν κοινά
ζητούμενα....
Οι γύρω μας, έχουν λύσεις για πολλά αναπάντητα εωτηματικά μας, αν τους δούμε...
Όταν φύγω, πιστεύω ότι θα ειναι η ώρα, πάντα όλα έχουν λόγο που γίνονται, τίποτε τυχαία..Πρέπει να βλέπουμε τι γίνεται και να "πιάνουμε" τον ρυθμό, αλλοιώς, κινδυνεύουμε να ειμαστε παράφωνοι...
Λόγω του ότι έχω φτάσει πολλές φορές στο θάνατο, δεν μπορώ πλέον να
τον φοβηθώ, συν την μεγάλη εμπιστοσύνη,απαραίτητη, όπως λές κι εσύ, που έχω στον Θεό...
Αν πεθάνω,, πιστεύω ότι θα είναι η ώρα και ότι ο Θεός κι η Παναγία,
θα φυλάνε τους δικούς μου..Ο δικός μου ρόλος, επι γής, θα έχει τελειώσει..Για πρώτη φορά, θα εμπιστευτώ και θα αναπαυθώ στις ενέργειες του Θεού, χωρίς να του τις χαλάω, επεμβαίνοντας....
Φίλε μου,το θέμα είναι τι κάνουμε, όχι τι θα γίνει μετά...Τι κάνουμε
εδώ και τώρα, όχι μετά...Τώρα είναι η κρίση μας, τώρα κρινόμεθα για το τι πιστεύουμε και θέλουμε...
Η βιοτικη, πρέπει να απομυθοποιηθεί, ώστε να εκτιμηθεί σωστά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 22:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή μέχρι χθες τι έκανες ?
Για το τώρα δεν νοιαζόσουνα ?
Τώρα για το τώρα δεν νοιάζεσαι ?
Αύριο για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?
Μεθαύριο για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?
Μετά από μία εβδομάδα για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?
Μετά έναν μήνα για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?
Μετά έναν χρόνο για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?

Μετά αφού φτάσεις στα βαθιά γεράματα ( αν είσαι τυχερός (ευάρεστος στον θεό που πιστεύεις ) , για το τώρα δεν θα νοιάζεσαι ?

Ρε συ Βαγγέλη πότε θα ξεπεράσει η προσωπικότητα σου τον χρόνο ?

Πριν ,η μετά (βιολογικό ) θάνατον ?


Τι σχέση έχει η ψυχή σου με τον θάνατο ?
Αυτή δεν χαμπαριάζει από χρόνο .
Άρα θα πρέπει να υποθέσω ότι είσαι εγκλωβισμένος στον χώρο και τον χρόνο που διανύει η προσωπικότητα σου ?


Είναι έτσι τα πράγματα ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 23:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον κατάλαβες λάθος αγαπητέ μου alfa-omega..Έζησα κάθε φάση στην ώρα της,κάθε ηλικία κι ενέργεια σχεδόν που έπρεπε να γίνει..Τώρα,
ειμαι δίχως γήινες προσωπικές επιδιώξεις κι έτσι βλέπω καλύτερα,
την κίνηση των πραγμάτων...
Βλέπω το πόσο χρειάζομαι και αν ο ρόλος μας είναι για ότι κάνουμε,
ή για να εκπαιδευτούμε, ασχέτως του αποτελέσματος που θα φέρουμε, γιατί η πρόνοια του Θεού, έχει κάνει έτσι τα πράγματα, που τις δικες μας λάθος ενέργειες να συμπληρώνει η κοσμική αρμονία, που υπάρχει
γύρω μας..Γι αυτό και δεν ανησυχώ και για την οικογένεια μου,αλλά
ενδιαφέρομαι...Για τιποτε άλλο δεν ενδιαφέρομαι, εκτός της οικογένειας μου και της γνωσης...
Νοιώθω ελεύθερος και καθαρός, αφού δεν θέλω τίποτε...
Αυτό έχει να κάνει με το τι κατάλαβα εκτός απο το τι έζησα...
Πιστεύω οτι στη ζωή μας, παίρνουμε τα απαραίτητα μαθήματα,αλλά
καθυστερούμε να κάνουμε τις εργασίες ..για το σπίτι..Το αναμάσημα των όσων μας συμβαίνον, ώστε να κατανοούμε την αρμονία της σοφίας
του Θεου, αντί να βλέπουμε τα λάθη πο γίνονται....
Αν δούμε ότι όλα ελέγχονται, τότε θα πάψουμε να ανησυχούμε, όχι μόνο
για το τι θα γίνει, στο άλφα ή στο βήτα, αλλά σε όλα,αφου όλα εν σοφίαν εποίησεν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 09:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη γράφεις :
Γι αυτό και δεν ανησυχώ και για την οικογένεια μου,αλλά
ενδιαφέρομαι...Για τιποτε άλλο δεν ενδιαφέρομαι, εκτός της οικογένειας μου και της γνωσης...
Νοιώθω ελεύθερος και καθαρός, αφού δεν θέλω τίποτε


Τα εννοείς όπως το γράφεις , η μήπως θα καταλάβω λάθος ,αυτά που γράφεις .
Δηλαδή εγώ κατάλαβα ότι πέρα από την οικογένειά σου και της γνώσης , δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο .

Κατάλαβα σωστά ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 18:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που εννοώ φίλε μου alfa-omega, ειναι ότι άλλο ενδιαφέρομαι
κι άλλο ανησυχώ, απο φόβο,κλπ...Νοιάζομαι για την οικογένεια μου και
την γνώση, σαν στόχους...
Αυτά επιζητώ, πνευματικά,όταν υλικα, σαν σώμα, δεν με πολυνοιάζει
αν θα βγώ, αν θα παω σινεμά,αν θα κάνω πολλά...Πλέον εφησυχάζω,
είμαι σε φάση, πυο με ενδιαφέρει, όχι το τωρα,αλλά το αιώνιο...
Αυτο που συμφωνούμε,among others...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 20:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου εύχομαι επιτυχημένη είσοδο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 21:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χρόνος είνα ανοιχτός φίλε alfa-omega, όλα είναι σε αναμονή,
αλλά όταν γινει η είσοδος που λές, θα αφορά σε όλους, μαζί...
Έχει την σημασια του , γιατί ο άνθρωπος σαν ένα θα κριθεί και αντιμετωπισθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 09:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποτε ενας μοναχος μου ειπε μια ιστορια για καποιον που του πηγαν 2 δωρα κ τον εβαλαν να διαλεξει μεταξυ ενος ωραιου κουτιου με περιφημο αμπαλαζ και ενος αλλου απλουστερου.ο τυπος διαλεξε το εντυπωσιακο πακετο κ οταν το ανοιξε ηταν γεματο με σαπια κρεατα..μηπως κ οι περισοτεροι σημερα δεν πεφτουν στη παγιδα του να φροντιζουν για τις αναγκες μονο του σωματος τους κ οχι αυτες τις ψυχης τους? απο την αλλη ποσο ευκολο ειναι να κορεστεις απο τις αναγκες της υλης αλλα παντα για τους ανησυχουντες πνευματικα ποσο δυσκολο ειναι να σβησουν αυτη τη διψα της γνωσης τη διψα του πνευματος να ανεβει τη κλιμακα προς το "θεο"?ας διαλεξει ο καθενας το δωρο του..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy