ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 11:52:17  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή βρε Osmosis, όποιος λέει "κι εκεί" είναι φασίστας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοβιτης
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 13:51:15  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι κατά του φασισμού / ναζισμού και κάθε μορφή βίας. αναρωτιέμαι όμως γιατί ασχολείστε μόνο με την χρυσή αυγή όταν θα μπορούσαμε να πούμε πολύ πιο τραγικά και χιλιάδες περισσότερα στοιχεία βίας για τα υπόλοιπα δήθεν δημοκρατικά κόμματα.
Ότι άσχημο είχαν να δείξουν για την χρυσή αυγή το έδειξαν. Όλα τα υπόλοιπα εκατοντάδες εγκλήματα που γίνονται καθημερινά είναι έργο της χρυσής αυγής?Και δε μιλάω απλά για σφαλιάρες μιλάω για δολοφονίες.
Και ενώ γνωρίζουμε όλοι ότι ζούμε σε μια κατάσταση mad max η οποία επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα εμείς συνεχίσουμε να βαράμε το σαμάρι ασχέτως αν ο γάιδαρος γκρέμισε το στάβλο.
Πέρα όμως της εγκληματικότητας και της σωματικής βίας είναι και η ψυχολογική βία που υφίσταται ο λαός. Ανοίξτε τις τηλεοράσεις σας και όταν δείτε πολιτική διαφήμιση θα καταλάβετε τι εννοώ. Ενώ βία και δημοκρατία δε μπορούν να συνυπάρξουν βλέπουμε το παράδοξο της δημοκρατικής βίας. Είσαι ελεύθερος να αποφασίσεις αν θα πέσεις στο γκρεμό ή στο ρέμα. Δε σε πιέζει κανείς δημοκρατία έχουμε. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι μη τυχών και πάρει ψήφους η χρυσή αυγή και χάσουμε την δημοκρατία μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 15:05:06  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι φίλε μου συμφωνώ, είναι όμως ένα μπάχαλο, που εμείς συντηρούμε.
Για του λόγου το αληθές αρκεί να ρήξεις μια ματιά στην πλειοψηφία των ποστς που προηγούνται.
Σε γενικές γραμμές , βγάζουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια, τουτέστιν η Χ.Α. είναι η λύση.
Κατάντια των ’’ σοφών’’.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 16:16:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ιαπετός-ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Και για να πάρετε μια ιδέα, μπορείτε να δείτε εδώ, εδώ κι εδώ. Οι φωτογραφίες είναι χτεσινές (του Σαββάτου).

Είναι εικόνες που ποτέ δεν θα φτάσουν στους Έλληνες μέσω των ΜΜΕ.


macedon



Φίλε Macedon... σε μία κούτα, αντί για "κλασικές" έχουν γράψει "κασικές"... ενημέρωσε τα παιδιά να μην τους κοροϊδεύουν


ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 16:32:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε Macedon... σε μία κούτα, αντί για "κλασικές" έχουν γράψει "κασικές"... ενημέρωσε τα παιδιά να μην τους κοροϊδεύουν

Θα είναι σύντμηση απ'το Κασι(διαρι)κές φαίνεται...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 17:49:55  Εμφάνιση Προφίλ
καλόοοοοοοο.....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 19:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Μιας και είδα αρκετα περίεργα από αποψεις και βιντεάκια.
Για δείτε και αυτό που βρήκα.

http://www.youtube.com/watch?v=bABj0VPRdIU&feature=fvwrel

περίεργο ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 20:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Άντε κι άλλο ένα και καλά ξεμπερδεματα!

http://www.youtube.com/watch?v=Pi_eu983ZXY&feature=endscreen&NR=1Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 21:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
Κατά τ' άλλα η Παπαρήγα σας πειραξε που είναι σταθερή στις αποψεις της και δεν έχει περιουσια εκτος απο ένα σπιτι

οι κωλοτουμπες αυτοι που πάνε κατα πως φυσαει ο ανεμος καθε φορα δε σας ενοχλουν

γιατι αραγε τωρα τελευταια δε λενε για τους αλβανους;
για πακιστανους ακουω και γενικώς για λαθρομεταναστες

macedon
τι μου είπες;
ότι τους γνωριζεις καλά και είσαι απο το '82 μέλος τους;

Αίολε τροφή για χαχανισματα! τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 22:42:03  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
Κατά τ' άλλα η Παπαρήγα σας πειραξε που είναι σταθερή στις αποψεις της και δεν έχει περιουσια εκτος απο ένα σπιτι

οι κωλοτουμπες αυτοι που πάνε κατα πως φυσαει ο ανεμος καθε φορα δε σας ενοχλουν

γιατι αραγε τωρα τελευταια δε λενε για τους αλβανους;
για πακιστανους ακουω και γενικώς για λαθρομεταναστες

macedon
τι μου είπες;
ότι τους γνωριζεις καλά και είσαι απο το '82 μέλος τους;

Αίολε τροφή για χαχανισματα! τι λες;

-----------------------------------------------------


-Εγώ πάντως φίλε μου δεν μπορώ ούτε καν να χαχανίσω.
- Μια παγωμάρα και ένα μαύρο συναίσθημα νιώθω στην καρδιά μόνο στη σκέψη ότι υπάρχουν Έλληνες(;) οπαδοί της πιο ανθελληνικής και πιο απάνθρωπης, της φασιστικής ιδεολογίας. Και αγανάκτηση, για την ιεροσυλία που διαπράττουν , σπιλώνοντας το όνομα Έλληνας παρουσιάζοντας τον εαυτό τους σαν γνήσιους και άξιους τιμητές του.
-Τρομάρα τους !!!!! αν ξέρουν η αν καταλάβουν ποτέ τους τι είναι ο Έλληνας.
-Έλληνας και ναζισμός ( ή φασισμός ή χιτλερισμός ή όπως θες πες το) είναι έννοιες διαμετρικά αντίθετες και ΕΧΘΡΙΚΈΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 00:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
nays

quote:
γιατι αραγε τωρα τελευταια δε λενε για τους αλβανους;

Δεν σε πληροφόρησαν καλά. Εκτός αν οι Αλβανοί δεν θεωρούνται λαθρομετανάστες.

quote:
macedon
τι μου είπες;
ότι τους γνωριζεις καλά και είσαι απο το '82 μέλος τους;

Σου είπα ότι τους γνωρίζω από το 1982 (ουσιαστικά η Χρυσή Αυγή δεν υπήρχε σαν πολιτικός σχηματισμός πριν το 1993). Ο χώρος αυτός εκφραζόταν τότε από το Ενιαίο Εθνικιστικό Κίνημα, και η Χρυσή Αυγή δεν ήταν παρά ένα περιοδικό που κυκλοφορούσε από την "Ελεύθερη Σκέψη".

Επίσης είπα πως δεν είμαι ούτε μέλος ούτε (πολύ περισσότερο) στέλεχος της Χρυσής Αυγής.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 00:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays
quote:

Επίσης είπα πως δεν είμαι ούτε μέλος ούτε (πολύ περισσότερο) στέλεχος της Χρυσής Αυγής.


macedon


Συγνώμη, δεν το προσεξα καλα

για κανένα απ' τα βιντεακια δεν είπες τίποτα
για το 2ο ας πουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:10:06  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν χάνω το χρόνο μου να παρακολουθώ σκουπιδολογήματα. Συγνώμη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays

Ναι, καλά εντάξει εδω μιλάμε για τον προεδρο του κομματος που υποστηριζεις θερμα.
Τι μια τα λεει ετσι... για τους αλβανους την άλλη αλλιως
πού πήγε το ελληνικο αιμα και το DNA;

αλλα φυσικα τι να πεις και συ μετα απ' αυτο το βιντεακι.

ΠΩΣ!!! να τον δικαιολογήσεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:29:28  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπον δυο μερουλες αμαλια?οκ λογικο.Τωρα δεν θα βρισω.


Macedon τσιμπα ενα @@@@ @@@@ @@@@@ @@@@@ @@@@@ @@@@ φασιστα.
Εχεις δει την λιστα του Σιντλερ?Κωμωδια πρεπει να την θεωρεις ε?Ακομα καθεστε και ασχοληστε και προσπαθηστε να αλλαξετε γνωμη/να απολογηθειτε/επιχειρηματολογησετε σε τετοια αποβρασμαματα και κατακαθια τις κοινωνιες οπως ο Macedon π.χ?

Συζηταμε ακομα με ανθρωπους ψευτοδιανοουμενους,ιστοροβολεψακηδες που πιστευουν στην "ανωτεροτητα" της φυλης τους και ακολοθουν πιστα και φανατικα μεθοδους βιας?Πολυ συμμασια περνουν και δεν αξιζει.

Και για το επισοδιο με την Κανελλη και τη Δουρου.Μπορει να ειναι οτι ειναι,να λενε οτι λενε αλλα ποτε δε σηκωνεσαι να χρυπησεις γυναικα.(αλλα τοσο μεγαλα ειναι τα αρχ@@@ τους)

Και τα γελοια τα τυπακια πανε και κανουνε μηνυσεις,διαστρεβλωνουν τα γεγονοτα (ξερει ο macedon,,expert) και βγαινει και η προεδραρα τους και λεει ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕ,ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΣΕ!!!!!!!!!!!!

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=144865&catid=9


corgito ergo sum


---------------------------------------------------
Επέμβαση - Τροποποίηση του μηνύματος
εξαιτίας εξύβρισης και κατάφορης
προσβολής της προσωπικότητας
του άλλου - (12/6/20122)
---------------------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:40:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μόλις κέρδισες μια εβδομάδα!
καλές διακοπές...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:42:14  Εμφάνιση Προφίλ
Χα χα!!Γιατι τι ειπα?

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 05:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
KERRY KING

Εγώ στο ύφος αυτής της κ.... - τεσπα ας περιοριστώ στο "κυρία" - διέκρινα την ικανοποίηση... Μια ικανοποίηση ενός εκπαιδευμένου ανθρώπου, ενός επαγγελματία πολικάντη που ο ρόλος του είναι ακριβώς αυτός : να φέρει τον συνομιλητή του έξω από τα ρούχα του και να τον αναγκάσει να παρεκτραπεί.... Τι να πω, ενδεχωμένως να είσαι της σχολής ΠΑΣΟΚ και να σου φαίνονται cool αυτά... Όλοι αυτοί οι λύκοι κάτω από την προβειά της δημοκρατίας και του πολιτισμού μας φέρανε σε αυτό το χάλι....

Εγώ αυτή την Δούρου την άκουγα στο ραδιόφωνο και νόμιζα ότι ήτανε του ΠΑΣΟΚ. Τέτοια έπαρση και αλλαζονεία μόνο από πασόκους είχα βιώσει... Χωρίς καν να την βλέπω και με έφερε σε σημείο να ρίχνω χριστοπαναγίες μόνος μου μέσα στο αυτοκίνητο... Προφανώς εγώ είμαι απολίτιστος και ναζί... Έτσι agnostic ??? Παραλίγο να τρακάρω από τα νεύρα και την ένταση που μου είχε δημιουργήσει..... Ψυχάκιας σαν το Κασιδιάρη θα πεις ότι είμαι, έτσι δεν είναι ?????

Είστε βαθειά νυχτωμένοι αν νομίζετε πως όλη αυτή η οργή είναι αποτέλεσμα ψυχασθένειας και ναζιστικής νοοτροπίας....


Μην ψάχνεις δικαιολογίες για τον Κασιδιάρη μέσω άσχετων συγκρίσεων μ'ένα προσωπικό σου ξέσπασμα στο αυτοκίνητό σου. Ο άνθρωπος αυτός εκλέχτηκε βουλευτής, είναι εκπρόσωπος τύπου ενός κόμματος και παρεκτράπη σε ζωντανή εκπομπή πανελλήνιας εμβέλειας. Καμία σύγκριση, καμία δικαιολογία. Η βαρύτητα της θέσης του ήταν μεγάλη όπως και η ευθύνη του στον λαό και ειδικά στους ψηφοφόρους του που πραγματικά πίστεψαν ότι μπορεί να τους βοηθήσει αν του δώσουν δύναμη. Όφειλε λοιπόν να συγκρατηθεί. Εχουμε δει τόσες και τόσες ένθερμες αντιπαραθέσεις μεταξύ βουλευτών αντίπαλων κομμάτων αλλά τέτοιο χάλι δεν θυμάμαι να έχω δει. Είναι παραπλανητικό να φορτώνεις τις ευθύνες στους άλλους με έωλες δικαιολογίες του στιλ περί "πρόκλησης" που τον "έβγαλαν από τα ρούχα του" κι όχι στον ίδιο το δράστη.

Από εκεί και πέρα δεν σε ξέρω για να σε κρίνω, σε αντίθεση με τη Χρυσή Αυγή, το αμαρτωλό παρελθόν της, τις τακτικές της, την ιδεολογία της, τις θέσεις και τη γραμμή που περνάει ο ηγέτης της. Η συμπεριφορά του Κασιδιάρη είναι εν μέρει αποτέλεσμα και της γαλούχησής του στο κίνημα αυτό. Από όσα γνωρίζω και έχω ψάξει για τη Χρυσή Αυγή μπορώ να κρίνω καλύτερα τον συγκεκριμένο τύπο. Τα υπόλοιπα που γράφεις για την σχολή "ΠΑΣΟΚ" τα θεωρώ κάπως γενικά και αόριστα, και δεν πιστεύω ότι όλοι οι βουλευτές του έχουν ένα συγκεκριμένο attitude όπως σε γενικές γραμμές το περιέγραψες.

quote:
KERRY KING

Εδώ κάνεις πλάκα, έτσι ????
Αν δεν υπήρχαν τα BLOGS θα μαθαίναμε έστω και το 1/3 των όσων διαβάζουμε κάθε μέρα ??????
Μιλάς σοβαρά τώρα ότι έχουμε ελευθερία και δημοκρατία στα ΜΜΕ ????
ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!


Δεν θεωρώ τα blogs αξιόπιστες πηγές ειδήσεων αφού ο καθένας μπορεί να τα φτιάξει εύκολα και να γράψει ό,τι του κατέβει ή να προσθέσει φανταστικές σάλτσες σε αληθινά περιστατικά (εκτός αν μιλάμε για αναδημοσιεύσεις επιβεβαιωμένων γεγονότων). Βέβαια σ' ένα εθνικιστικό καθεστώς δεν θα είχες ούτε blogs, τουλάχιστον blogs που να εναντιώνονταν στις θέσεις του καθεστώτος.

Από τα ελληνικά ΜΜΕ μαθαίνεις κάθε μέρα μια ευρεία γκάμα ειδήσεων απ' όλο τον κόσμο. Υπάρχουν εκπομπές ποικίλου ενημερωτικού τύπου που παρουσιάζουν αξιόλογη δημοσιογραφική έρευνα. Πολλές και ποικίλες απόψεις εκφράζονται ελεύθερα από διαφορετικές πολιτικές παρατάξεις. Τι άλλο θες δηλαδή? Ναι ok, μπορεί να υπάρξει περιθώριο βελτίωσης όμως άλλο αυτό και άλλο να μιλάμε για ανελευθερία.

quote:
KERRY KING

Αφού η κοινωνία επιβράβευσε με 17% τους ανθέλληνες μπαχαλάκηδες και τους δίνει δυναμική εξουσίας, κάπου πρέπει να βρούμε καταφύγιο αυτοί οι οποίοι ζητάμε πίσω την Ελλάδα μας... Προσωπικά ούτε ναζί είμαι και στα σαράντα μου χρόνια αισίως, δεν έχω ρίζει ούτε ένα μπουκέτο στην ζωή μου (αν και έχω φάει....).


Πολύ δραματικά τα περιγράφεις τα πράγματα. Σηκώνει τεράστια κουβέντα το τι είναι "ανθελληνικό" και τι όχι αλλά δεν είναι του παρόντος. Η όποια διαφωνία μας με ένα κόμμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να αναζητήσουμε καταφύγιο στα άλλα άκρα (αν υποθέσουμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ακραίο κόμμα για το οποίο αμφιβάλλω). Υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

quote:
KERRY KING

Συμφέρει τον τουρισμό μας η εικόνα του μπάχαλου και της αναρχίας/ασυδοσίας που ευαγγελίζονται οι σκληροί πυρήνες του πολιτικού μορφώματος υπό τον τίτλο ΣΥΡΙΖΑ ???

Να πληρώνουν οι τουρίστες διακοπές για Αθήνα και να τους προσφέρεται Καράτσι ???


Αν διαβάσεις τις θέσεις τους στην ιστοσελίδα τους, δεν προκύπτει τέτοια εικόνα μπαχάλου και χάους άσχετα αν μπορεί να διαφωνούμε με κάποιες από αυτές. Γιατι όμως αυτή η εμμονή με το ΣΥΡΙΖΑ? Αλλες παρατάξεις ως μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχουν?

quote:
KERRY KING

Ατυχές το παράδειγμα΄για το τουρισμό, γιατί αν πιάσουμε ένα-ένα επιχειρήματα και αντεπειχηρήματα θα χρειαστούμε νέο θέμα για να τα αναπτύξουμε.... Στην Ολλανδία (που αν δεν απατώμαι σε κάποιο παλαιότερο θέμα την είχες αναφέρει ως παράδειγμα - μπορεί να κάνω και λάθος) στον κυβενρητικό συνασπισμό συμμετείχε ακροδεξιό-εθνικιστικό κόμμα. Είδες να επιρρεάζεται ο τουρισμός της ???? Και όχι μόνο στην Ολλανδία....


Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που ένα εθνικιστικό-νεοναζιστικό κόμμα ερχόταν στην εξουσία όχι σε συνασπισμό αλλά μόνο του. Εκεί θα άλλαζαν άρδην πολλές δομές του συστήματος που θα έπλητταν την δημοκρατία μας. Σε ένα τέτοιο σενάριο πιστεύω ότι οι επιπτώσεις θα ήταν άσχημες για τον τουρισμό μας αφού ο δυτικός δημοκρατικός κόσμος ο οποίος μας τροφοδοτεί κυρίως με τουρίστες θα φοβόταν να έρθει στην Ελλάδα. Οι άσχημες αναμνήσεις που ξυπνάνε τα εθνικιστικά καθεστώτα σε συνδυασμό με το σοκ μιας τέτοιας αλλαγής (πισωγύρισμα), θα "πάγωνε" πολύ κόσμο ο οποίος θα προτιμούσε μάλλον έναν άλλο προορισμό. Αντίθετα, μ'ένα αριστερό κόμμα στην εξουσία (όχι κομουνιστικό) που δεν απειλεί το δημοκρατικό σύστημα, ο ξένος δεν αισθάνεται κάποια απειλή.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 09:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Nortik

quote:
-Εγώ πάντως φίλε μου δεν μπορώ ούτε καν να χαχανίσω.
- Μια παγωμάρα και ένα μαύρο συναίσθημα νιώθω στην καρδιά μόνο στη σκέψη ότι υπάρχουν Έλληνες(;) οπαδοί της πιο ανθελληνικής και πιο απάνθρωπης, της φασιστικής ιδεολογίας. Και αγανάκτηση, για την ιεροσυλία που διαπράττουν , σπιλώνοντας το όνομα Έλληνας παρουσιάζοντας τον εαυτό τους σαν γνήσιους και άξιους τιμητές του.
-Τρομάρα τους !!!!! αν ξέρουν η αν καταλάβουν ποτέ τους τι είναι ο Έλληνας.
-Έλληνας και ναζισμός ( ή φασισμός ή χιτλερισμός ή όπως θες πες το) είναι έννοιες διαμετρικά αντίθετες και ΕΧΘΡΙΚΈΣ.

Α γειά σου. Αυτό που μας περιγράφουν οτι είναι,δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την Ελλάδα και πόσο μάλλον με το αρχαίο πνεύμα αυτής της χώρας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 10:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ahlobar, δυστυχώς δεν μας αφήνεις καθόλου περιθώρια(έχει υπάρξει και επέμβαση σε πιο πάνω μήνυμά σου).
Ο λογαριασμός που χρησιμοποιείς έχει απενεργοποιηθεί για 5 ημέρες, ελπίζοντας ότι στο διάστημα αυτό θα μπορέσεις να συλλογιστείς πάνω στη συμμετοχή σου στον παρόντα xώρο Συζητήσεων με λιγότερο αντιδημιουργικό πάθος, περισσότερο ορθολογικά, σε μεγαλύτερο βάθος...

Προσπάθησε να αντιληφθείς τους "όρους του παιγνιδιού", αλλά περισσότερο την ουσιαστική του φύση. Από την πλευρά των υπευθύνων και συντονιστών του χώρου μπορούμε να πούμε πως η υπέρ όλων προάσπιση του ελεύθερου και φιλοσοφικού χαρακτήρα του Διαλόγου, θεωρούμε ότι μπορεί να έχει μόνον θετικά αποτελέσματα, τόσο για τους ανθρώπους που τον ασπάζονται ως τέτοιο, όσο και για το τμήμα της κοινωνίας στο οποίο απευθύνεται και το οποίο αφορά. Όσο μεγαλύτερο αυτό το κομμάτι του συνόλου τόσο και καλύτερα.

Δυστυχώς -ή ευτυχώς- μαγικά ραβδιά δεν υπάρχουν... Τα πράγματα άπαξ και αποκτήσουν ορισμένες τροπές/κατευθύνσεις δεν "διορθώνονται" καθόλου εύκολα και σίγουρα ούτε με ευχολόγια, ούτε με απλές αποφάσεις και απλοϊκές δράσεις...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 10:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@ Agnostic

quote:
Μην ψάχνεις δικαιολογίες για τον Κασιδιάρη μέσω άσχετων συγκρίσεων μ'ένα προσωπικό σου ξέσπασμα στο αυτοκίνητό σου. Ο άνθρωπος αυτός εκλέχτηκε βουλευτής, είναι εκπρόσωπος τύπου ενός κόμματος και παρεκτράπη σε ζωντανή εκπομπή πανελλήνιας εμβέλειας. Καμία σύγκριση, καμία δικαιολογία. Η βαρύτητα της θέσης του ήταν μεγάλη όπως και η ευθύνη του στον λαό και ειδικά στους ψηφοφόρους του που πραγματικά πίστεψαν ότι μπορεί να τους βοηθήσει αν του δώσουν δύναμη. Όφειλε λοιπόν να συγκρατηθεί. Εχουμε δει τόσες και τόσες ένθερμες αντιπαραθέσεις μεταξύ βουλευτών αντίπαλων κομμάτων αλλά τέτοιο χάλι δεν θυμάμαι να έχω δει. Είναι παραπλανητικό να φορτώνεις τις ευθύνες στους άλλους με έωλες δικαιολογίες του στιλ περί "πρόκλησης" που τον "έβγαλαν από τα ρούχα του" κι όχι στον ίδιο το δράστη.


Εδώ λοιπόν διαφωνούμε....
Ο άνθρωπος αυτός είναι ο εκπρόσωπος μιας μερίδας ανθρώπων οι οποίοι έχουν πλέον απορρίψει το σύστημα. Σας ερωτώ και αναλογιστήτε : Όταν εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου διαδήλωνε μπροστά την Βουλή και απαιτούσε «να καεί το μπουρδέλο» αναφερότανε στο κτήριο ??? Βεβαίως και αναφερότανε στους 300 που παίζουνε με τις τύχες μας ! Πόσοι από εμάς δεν ευχήθηκε η λαοθάλλασα αυτή να μπουκάρει μέσα στην Βουλή και να δώσει ένα μάθημα στους 300 ???? Μήπως αν γινότανε αυτό δεν θα έπεφτε η σφαλιάρα σύννεφο ??? Αφού λοιπόν το σύστημα θωράκισε την Βουλή - ακόμα και με ξένους μισθοφόρους – και ράντισε με χημικά όποιος βρήκε μπροστά του (παιδιά – ηλικιωμένους – ανάπηρους ) βρέθηκε ο τρόπος να εισβάλουμε στο μέσα στο σύστημα μέσω της Χ.Α. Εγώ αυτή την Χ.Α, θέλω μέσα στην Βουλή, την Χ.Α. που δεν θα παίζει με τις λέξεις και θα λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Και επειδή θα ενοχλέι το σύστημα και η μόνη άμυνα του συστήματος θα είναι χτυπήματα κάτω από την ζώνη, δεν με ενοχλεί το πως θα υπερασπίσει τις θέσεις της. Δεν τους θέλω μέρος του συστήματος, που θα σκοτώνονται φραστικά στα έδρανα και μετα θα κάνουνε καλαμπούρι στο καφενείο της Βουλής με τους απένταντι... Προτιμώ τον αλήτη τον Κασιδιάρη από τον γλυκούλη τον Καιάδα του Θέμου...

Τώρα είναι ένα θέμα η γροθιά προς μία γυναίκα μιας ηλικίας..... Η αλήθεια είναι ότι και εμένα προσωπικά ήταν το τελευταίο πράγμα που σκέφτηκα... Φταίει το πόσο προκλητική είναι η Κανέλλη σε κάθε της παρουσία στην Τιβι, φταίει ίσως και το όλο της παρουσιαστικό, να βλέπεις αυτό τον όγκο να έρχεται καταπάνω σου (sorry Αmalia, αυτό το σχόλιο ΕΙΝΑΙ σεξιστικό αλλά υπάρχει λόγος που το αναφέρω) και να σε βρίζει, μάλλον και εγώ μπουκέτο θα της έριχνα... Δεν πιστεύω πως θα είχε την ίδια αντίδραση αν του την έπεφτε η Παπαρήγα πχ...

Πάντως ακόμα και μετά από τόσες μέρες από τον ντόρο που προκλήθηκε και βλέπωντας τόσο το ύφος της Δούρου μετά το μπουγέλο όσο και το παραλήρημά της με τις αναφορές περί συντάγματος των Κορυσχάδων, όχι μόνο επικροτώ το νερό που της έριξε, αλλά απορώ πως δεν της έριξε το ποτήρι το ίδιο... Sorry για το ύφος, αλλά εφόσον κάποιοι ονειρεύονται νέο εθνικό διχασμό τότε θα λάβουν αυτό που τους αξίζει. Δεν είναι η δεξιά που ξέθαψε το τσεκούρι του πολέμου....

Διαφωνούμε και για το πόσο έχουμε ελεύθερη και δημοκρατική πληροφόριση από τα ελληνικά ΜΜΕ. Δεν θέλω να επεκταθούμε από εδώ, δεν αφορά το εν λόγω θέμα...

quote:
. Η όποια διαφωνία μας με ένα κόμμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να αναζητήσουμε καταφύγιο στα άλλα άκρα (αν υποθέσουμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ακραίο κόμμα για το οποίο αμφιβάλλω). Υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

Έχεις δίκιο. Για μένα προσωπικά όμως στέρεψαν οι επιλογές. Οφείλω όμως στον εαυτό μου και την οικογένειά μου να βρω μια θέση. Δεν πιστεύω στην αποχή, την θεωρώ πολιτική δειλία. Παρακάτω θα σου εξηγήσω και τους λόγους της επιλογής μου να στηρίξω ακραίο εθνικιστικό κόμμα.

quote:
Αν διαβάσεις τις θέσεις τους στην ιστοσελίδα τους, δεν προκύπτει τέτοια εικόνα μπαχάλου και χάους άσχετα αν μπορεί να διαφωνούμε με κάποιες από αυτές. Γιατι όμως αυτή η εμμονή με το ΣΥΡΙΖΑ? Αλλες παρατάξεις ως μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχουν?

Δεν αμφιβάλω για τις καλές διαθέσεις κάποιων εντός του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν παύει όμως να είναι ο κύριος εκφραστής μιας οργισμένης μερίδας ανθρώπων, που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια κάθε έννοια νόμου και τάξης, που έχουν μίσος για την εθνική τους ταυτότητα, που ονειρεύονται το απόλυτο μπάχαλο μπας και απορροφηθούν μέσα σε μια άναρχη κατάσταση και γλυτώσουν το αναπόφευκτο ξέρασμά τους από την κοινωνία. Δεν μπορώ να αγνοήσω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έκλεινε το μάτι του στους μπαχαλάκιδες που καίγανε την Αθήνα τον Δεκέμβριο του 2008. Δεν μπορώ να ξεχάσω πως τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι αυτά που θα τρέξουνε πρώτα να διαμμαρτυρηθούν στην όποια σύλληψη κατά τις ταραχές στην Αθήνα. Δεν μπορώ να ξεχάσω πως η νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ επικροτεί και συμμετέχει σε εκδηλώσεις στα Σκόπια... Δεν μπορώ να αγνοήσω πολλά, όσο αυτό το πολιτικό μόρφωμα κινούταν στο 4% δεν με πολυαπασχολούσε, από την στιγμή όμως που έβαλε πάνω του την προβιά και εισχώρησε το κοπάδι, το θεωρώ πλέον απειλή. Γιατί το πραγματικό τους πρόσωπο το δείχνουν, δεν μπορούν να το κρύψουν όσο και να χαμογελάει ο κατα τ΄άλλα συμπαθέστατος Αλέξης...

quote:
Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που ένα εθνικιστικό-νεοναζιστικό κόμμα ερχόταν στην εξουσία όχι σε συνασπισμό αλλά μόνο του. Εκεί θα άλλαζαν άρδην πολλές δομές του συστήματος που θα έπλητταν την δημοκρατία μας. Σε ένα τέτοιο σενάριο πιστεύω ότι οι επιπτώσεις θα ήταν άσχημες για τον τουρισμό μας αφού ο δυτικός δημοκρατικός κόσμος ο οποίος μας τροφοδοτεί κυρίως με τουρίστες θα φοβόταν να έρθει στην Ελλάδα. Οι άσχημες αναμνήσεις που ξυπνάνε τα εθνικιστικά καθεστώτα σε συνδυασμό με το σοκ μιας τέτοιας αλλαγής (πισωγύρισμα), θα "πάγωνε" πολύ κόσμο ο οποίος θα προτιμούσε μάλλον έναν άλλο προορισμό. Αντίθετα, μ'ένα αριστερό κόμμα στην εξουσία (όχι κομουνιστικό) που δεν απειλεί το δημοκρατικό σύστημα, ο ξένος δεν αισθάνεται κάποια απειλή.

Επί χούντας πάντως, ο τουρισμός μας γνώρισε δόξες !

Από την άλλη, σε ένα καθεστώς που σου δίνει το δικαίωμα να λες «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ», που σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις κατάληψη όπου και όποτε γουστάρεις, που θα σου γεμίσει τα φανάρια όχι μόνο με τους συμπαθείς μπαγκλαντεζιανούς αλλά και με τα γυναικόπεδά τους, που που που...... ε, μάλλον προς Τουρκία θα τον στείλεις τον άμοιρο τον τουρίστα (εκτός και τα θέλει ο πωπός του και αποζητάει εθνικ βιασμό – πως το λένε αυτό στις τσόντες, Interacial ????)

Ας σοβαρευτούμε τώρα και ας φανούμε ρεαλιστές, δεν πρόκειται να μας κυβερνήσει η Χ.Α. και ας πάψουμε να σπέρνουμε τον πανικό για Ραϊχ στην Ελλάδα. Στο κάτω-κάτω, ούτε αυτοί έχουν ψευδαισθήσεις να κυβερνήσουνε, έχουνε συγκεκριμένη πρόταση για κυβέρνηση προσωπικοτήτων και πολιτικά ατζέντα που το μαγαλύτερο μέρος της με βρίσκει απολύτως σύμφωνo.

Στο πολιτικό αδιέξοδο που έχω έρθει από τα κόμματα εξουσίας, η στροφή μου προς ένα εθνικιστικό κόμμα έχει να κάνει καθαρά με την ανάγκη να υπάρξουν ισορροπίες μέσα στο ελληνικό κοινοβούλιο. Τον ρόλο αυτό πήγε να τον παίξει το ΛΑΟΣ αλλά απέτυχε (ευτυχώς για μένα). Η Χ.Α. είναι ένα σύνολο λαϊκών απλών ανθρώπων, με αγάπη για το έθνος τους και αποφασισμένοι να σταθούν απέναντι στην εντέχνη προσπάθεια αφανισμού του ελληνικού στοιχείου. Δεν μπορώ να διαννοηθώ να υπάρχει Ρεπούση και Δραγώνα στο κοινοβούλιο και να μην υπάρχει ο αντίλογος. Η δεξιά έχει εκφυλιστεί από την εποχή του Μητσοτάκη, εκείνη την εποχή όλοι είχαμε ένα ευρωπαϊκό όραμα για ηνωμένες πολιτείες της Ευρώπης και δεν δίναμε καμμία σημασία... Αν παρατηρήσεις όμως, εκεί που η δεξιά ζούσε στην κοσμάρα της, η αριστερά αλώνιζε.... Αν θέλεις να μπουμε σε λεπτομέριες ευχαρίσως...

Στο διαταύτα, μια καθιερωμένη εκπροσώπιση του εθνικιστικού χώρου στο κοινοβούλιο δεν αποτελεί απειλή. Μοιραία, όταν (και αν) η Χ.Α. καθιερωθεί σε ένα ποσοστό αντίστοιχο του ΚΚΕ, θα προσελκύσει και στελέχη ικανά να την εκπροσωπίσουν χωρίς να καταφεύγουν σε ακρότητες και τραμπουκισμούς. Αυτό είναι το δικό μου όραμα, για όνομα του θεού δεν ονειρεύομαι να δω τον Κασιδιάρη υπουργό δημοσίας τάξης και τον Καιάδα υπουργό πολιτισμού... Ελπίζω και εύχομαι όμως την συμμετοχή ενός εθνικιστικού κόμματος (αν θα είναι η Χ.Α. στο μέλλον...) σε μια κυβέρνηση συνεργασίας, υπάρχουν παραδείγματα στην Ευρώπη....

Edited by - KERRY KING on 12/06/2012 10:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 10:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@ Admin & Amalia

Είναι λυπηρό να μην σέβεσαι το θέμα που ο ίδιος άνοιξες...

Θα εκφράσω όμως μια απορία :

Στα μπινελίκια απλά βάζουμε μια κόκκινη γραμμή και τα αφήνουμε σε κοινή θέα...

Αντιθέτως, ένα ποστ μου το μεταφέρετε εκτός συζήτησης και με προσβάλλατε χαρακτηρίζοντάς το ως σεξιστικό (και φυσικά κάποιος που δεν το έχει διαβάσει μπορεί να υποθέσει το οτιδήποτε για το τι μπορεί να έχω γράψει εκεί...)

Προσωπικά δεν το θεωρώ ισότιμη αντιμετώπιση, αλλά σέβομαι τους κανόνες του esoterica και συνεχίσουμε....

Edited by - KERRY KING on 12/06/2012 10:44:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:13:41  Εμφάνιση Προφίλ

[quote] KERRY KING

Στο πολιτικό αδιέξοδο που έχω έρθει από τα κόμματα εξουσίας, η στροφή μου προς ένα εθνικιστικό κόμμα έχει να κάνει καθαρά με την ανάγκη να υπάρξουν ισορροπίες μέσα στο ελληνικό κοινοβούλιο. Τον ρόλο αυτό πήγε να τον παίξει το ΛΑΟΣ αλλά απέτυχε (ευτυχώς για μένα). Η Χ.Α. είναι ένα σύνολο λαϊκών απλών ανθρώπων, με αγάπη για το έθνος τους και αποφασισμένοι να σταθούν απέναντι στην εντέχνη προσπάθεια αφανισμού του ελληνικού στοιχείου. Δεν μπορώ να διαννοηθώ να υπάρχει Ρεπούση και Δραγώνα στο κοινοβούλιο και να μην υπάρχει ο αντίλογος. Η δεξιά έχει εκφυλιστεί από την εποχή του Μητσοτάκη, εκείνη την εποχή όλοι είχαμε ένα ευρωπαϊκό όραμα για ηνωμένες πολιτείες της Ευρώπης και δεν δίναμε καμμία σημασία... Αν παρατηρήσεις όμως, εκεί που η δεξιά ζούσε στην κοσμάρα της, η αριστερά αλώνιζε.... Αν θέλεις να μπουμε σε λεπτομέριες ευχαρίσως...

Στο διαταύτα, μια καθιερωμένη εκπροσώπιση του εθνικιστικού χώρου στο κοινοβούλιο δεν αποτελεί απειλή. Μοιραία, όταν (και αν) η Χ.Α. καθιερωθεί σε ένα ποσοστό αντίστοιχο του ΚΚΕ, θα προσελκύσει και στελέχη ικανά να την εκπροσωπίσουν χωρίς να καταφεύγουν σε ακρότητες και τραμπουκισμούς. Αυτό είναι το δικό μου όραμα, για όνομα του θεού δεν ονειρεύομαι να δω τον Κασιδιάρη υπουργό δημοσίας τάξης και τον Καιάδα υπουργό πολιτισμού... Ελπίζω και εύχομαι όμως την συμμετοχή ενός εθνικιστικού κόμματος (αν θα είναι η Χ.Α. στο μέλλον...) σε μια κυβέρνηση συνεργασίας, υπάρχουν παραδείγματα στην Ευρώπη....

Edited by - KERRY KING on 12/06/2012 10:37:50
=======================================================
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
-Δε μπα νάχεις βγάλει πανεπιστήμια σωρό,
-Δε μπα νάχεις γράψει βιβλία βουνά,
-Δε μπα να ξέρεις το σύμπαν σαν την τσέπη σου καλά,
-Δε μπα να χειρίζεσαι το λόγο με μαεστρία θαυμαστή ,
-Άχρηστα και τροχοπέδη και επικίνδυνα φαντάζουν ολαυτά στης κάλπης τη στιγμή,
την συνείδηση σου αν έχεις χτίσει στου γραφείου σου την βολή.
-Και Αλλοίμονο!!! παιχνίδι νομίζεις είναι, να θες να βάλεις στη βουλή την χρυσή αυγή,
των εχθρών του Ελληνισμού πιο φαρμακερή, του δόρατος αιχμή.

Υ.Γ.: To ξαναποστάρισα κατάλληλα συμπληρωμένο, αντί απάντησης στις τοποθετήσεις σου περί Χ.Α.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
KERRY KING:
"Αντιθέτως, ένα ποστ μου το μεταφέρετε εκτός συζήτησης και με προσβάλλατε"

Σε προσβάλλαμε κιόλας, KERRY KING;;
Μάλιστα...

Δηλαδή εσύ KERRY KING εκθέτεις πλήρως, δικαίως και αληθοεπώς όλη την πραγματικότητα που αφορά το εν λόγω μήνυμά σου, την παρέμβασή και τις επεμβάσεις μας (και για τα δύο μηνύματα, όχι μόνον το δικό σου αλλά και του Αίολος), για το αν παρέχουμε τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε θέλει να διαβάσει και τα δύο μηνύματα κ.ο.κ. ;;

Δηλαδή ισχύουν αυτά που λες και υπονοείς σαφώς, περί του ότι το μήνυμα το δικό σου (και θα προσθέσω ξανά: και του Αίολος) δεν βρίσκεται σε κοινή θέα και ότι "κάποιος που δεν το έχει διαβάσει μπορεί να υποθέσει το οτιδήποτε" γι'αυτά που έχεις γράψει;

Τα εν λόγω μηνύματα(Link: σελ. 30) μεταφέρθηκαν στη "ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ", και τα δύο, και αυτή είναι μία συνήθης τακτική μας(που δεν είναι όμως η μοναδική και δεν είναι και πάγια) για περιπτώσεις όπου υπάρχει η χροιά ή ο κίνδυνος "συλλογικής" μπαχαλοποίησης μίας συζήτησης.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Admin ναι το θεώρησα προσβλητικό χαρακτηρισμό γιατί δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να προσβάλλω τον συνομιλητή μου. Εξέθεσα λεπτομερώς τους λόγους που έκανα την εν λόγω ερώτηση και ζήτησα και συγνώμη για την περίπτωση που ο συνομιλητής μου ένοιωσε προσβεβλημένος. Δεν παίρνω θέση για το μύνημα του Αίολος γιατί δεν με αφορά...

Τόνισα παραταύτα πως σέβομαι τους κανόνες του Forum.

Προφανώς δεν καταλάβατε το νόημα της αντιπαράθεσής μου...

Ουσιαστικά σας ρωτάω γιατί δεν μεταφέρετε και τα χυδαία μηνύματα στην "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ".

Τελειώνοντας, θα ήτανε πιο δίκαιο το quote που κάνατε στο σχόλιο μου να το βάζατε ολόκληρο.

Βγαίνει τελείως διαφορετικό νόημα να διαβάζεις "Αντιθέτως, ένα ποστ μου το μεταφέρετε εκτός συζήτησης και με προσβάλλατε" από το να διαβάζεις ένα ποστ μου το μεταφέρετε εκτός συζήτησης και με προσβάλλατε χαρακτηρίζοντάς το ως σεξιστικό....

Edited by - KERRY KING on 12/06/2012 11:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@Notirk

Επιχειρήματα έχουμε ή θα αρκεστούμε σε αμπελοφιλοσοφίες ???

Εγώ έχω το σθένος να εκτεθώ και να υποστηρίξω τις θέσεις μου και τις απόψεις μου. Κάτι άλλο έχεις να παραθέσεις πέρα από το κατά τ'άλλα όμορφο και εμπνευσμένο ποιητικό σου ποστ ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:41:22  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είμαι "Αίλολος" βρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Χάχα...γλώσσα λανθάνουσα....

Η φήμη σας αποκαταστάθηκε sir !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:46:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση που ένα εθνικιστικό-νεοναζιστικό κόμμα ερχόταν στην εξουσία όχι σε συνασπισμό αλλά μόνο του. Εκεί θα άλλαζαν άρδην πολλές δομές του συστήματος που θα έπλητταν την δημοκρατία μας.

Α, μάλιστα.
Την "δημοκρατία σας" στην οποία: Αποφασίζουν και διατάσσουν εγκληματίες πράγματα που δεν ισχύουν γι' εκείνους.
Επιτρέπει σ' εγκληματίες να καταστρέψουν την χώρα.
Μας βάζουν να πληρώνουμε για τα εγκλήματά τους, δηλαδή την μάσα των τραπεζιτών και την δικιά τους.
Ξεπουλάνε τα πάντα.
Μας επέβαλαν στυγνή δουλεία.

ΟΧΙ! Δεν την θέλω αυτήν την "δημοκρατία"!
ΘΕΛΩ ν' αλλάξουν άρδην οι δομές του συστήματος που παράγει την κατάντια μας.
Προτιμάω κάποιους που δεν είναι παράγωγα και παραφυάδες της "δημοκρατίας" σας.
Προτιμώ κάτι διαφορετικό!
Αν αυτό με κάνει φασίστα, τότε ΕΙΜΑΙ φασίστας!

Και μιάς και μιλάτε για ναζισμούς και Χίτλερ και για να φύγουν λίγο τα γράσσα της προπαγάνδας από τους οφθαλμούς σας, ένα κουΐζ για "δημοκράτες": Ποίου ο πατέρας ήταν συνεργάτης των γερμανών στην κατοχή; Του Μιχαλολιάκου ή του προθυπουργού Πικραμένου;

Αν θέλετε, θα σας πω και γιά ΑΛΛΟΥΣ συνεργάτες των γερμανών από τα μεγάααλα τζάκια των πολιτικών μας που κυβέρνησαν μετά τον πόλεμο και οι απόγονοί τους μας κυβερνούν και σήμερα.
Ετσι για μαθαίνουν οι άσχετοι ποίοι κυβέρνησαν και κυβερνούν την χώρα. Για τους φασίστες δηλαδή...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 11:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ωραίο το ποιητικό πόνημα του Notirk.

Για όσους δεν έχουν καταλάβει ακόμα τι πραγματικά είναι Χρυσή Αυγή, για όσους βαυκαλίζονται με το ότι η Χρυσή Αυγή λέει τα πράγματα "σταράτα", "με το όνομά τους", για όσους πιστεύουν ότι εκφράζει πραγματικά την Χρυσή Αυγή η συμμετοχή της σε ένα Δημοκρατικό Κοινοβούλιο και η υποτιθέμενη "εκπροσώπηση" με αυτόν τον τρόπο των Πολιτών που την ψήφισαν, καλό θα είναι να σκεφτούν πολύ καλύτερα το ζήτημα, λαμβάνοντας υπόψη με όσο περισσότερο αντικειμενικό τρόπο γίνεται τα στοιχεία που περιβάλλουν την ταυτότητά της, τόσο συμπεριφορές, όσο και ιδεολογικού τύπου στοιχεία που η ίδια η Οργάνωση δημοσιεύει στους διαδικτυακούς της χώρους και στα έντυπά της και φυσικά λαμβάνοντας υπόψη τα ιστορικά δεδομένα από την πορεία συναφών/αδελφών "κινημάτων", όπως το Eθνικο-Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμα της Γερμανίας γνωστό και ως Ναζιστικό κόμα.

Ας σκεφτούν, για παράδειγμα, αν πραγματικά η Χρυσή Αυγή είναι διατεθειμένη να αποκαλύψει πλήρως την Ιδεολογική της Ταυτότητα και δεν "στρογγυλεύει" λιγότερο ή πολύ περισσότερο (κατά περίπτωση) όσα αφορούν τα ταυτοτικά της χαρακτηριστικά και δεν παραποιεί συνειδητά τα ιδεολογικά της οικογενειακά χαρακτηριστικά. Πόση άραγε απήχηση θα είχαν στο εκλογικό σώμα -εκμεταλλευόμενη τις τωρινές εθνικές/κοινωνικές συνθήκες- αν εξέθεταν πλήρως το τι πιστεύουν;
Είναι τέλος πάντων τόσο "δεσμευμένοι στην Αλήθεια" όσο προβάλλουν και όσο θέλουν κάποιοι να μας πείσουν πως είναι;

Ας σκεφτούν επίσης το αν θέλουν οι ίδιοι ως Πολίτες πραγματικά να ψηφίσουν ένα εχθρικό προς τη Δημοκρατία Κόμα, το οποίο ανήκει σε μία αντίστοιχη Εθνικοσοσιαλιστική Οργάνωση με εσωτερική Απολυταρχική, Στρατιωτική Δομή που προφανώς -για όποιον βλέπει καθαρά- είναι και το όραμά της για την Κοινωνία συνολικά.
Μήπως λανθασμένα έχουν πειστεί πως "είναι ένα ακόμη κόμα, απλά κάπως διαφορετικό";
Δεν είναι έτσι τα πράγματα και ας είμαστε σίγουροι πως η Χρυσή Αυγή, όπως και κάθε ανάλογο σύστημα, δεν θα περιμένει ποτέ να αποκτήσει την Κοινοβουλευτική πλειοψηφία για να προσπαθήσει να εφαρμόσει τα πραγματικά της Πολιτικά Ιδεώδη, έστω και τμηματικά.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι και νομίζω πως δεν χρειάζεται να αναφερθώ πιο διεξοδικά για να γίνει κάπως κατανοητό το ποιοι μπορεί να είναι αυτοί (πάλι η Ιστορία μπορεί να μας "διδάξει" σ'αυτό)...

Για το ποιες μπορεί να είναι τώρα οι οριακές συνθήκες πέραν των οποίων η Κοινωνία θα αντιληφθεί πραγματικά "στο πετσί της" τον κίνδυνο, νομίζω κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με ασφάλεια. Πάντως στα πολύπλοκα συλλογικά συστήματα των ανθρώπινων κοινωνιών κάποιες συμπεριφορές, τάσεις και κινήσεις έχουν σαφώς αυτοκαταλυτικό χαρακτήρα και έτσι η υπερβολική αίσθηση ασφάλειας όπως και η ακραία συνομωσιολογία και ο υπερβολικός φόβος και καχυποψία δεν είναι σίγουρα καλοί σύμβουλοι.

Ας φροντίσουν πάντως οι φίλοι/ες που σκέφτονται να ψηφίσουν το συγκεκριμένο κόμα να γνωρίσουν επακριβώς και με σαφήνεια το τι είναι αυτό που θέλουν να κάνουν. Όσοι είναι Μέλη της Οργάνωσης πάντως, μάλλον ξέρουν πιο καλά αν και αυτοί είναι εξαιρετικά λιγότεροι και δεν νομίζω ότι επιθυμούν να μας πουν όλη την αλήθεια που οι ίδιοι/ες γνωρίζουν, στο επίπεδο που βρίσκονται φυσικά.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy