ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - No. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΑΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 21:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΑΛΟΣ
Και κάτι άλλο. Κοιτάξτε <<σύμπτωση>>.
Β=2 Π=80
Λ=30 Ο=70
Α=1 Υ=400
Ν=50 Τ=300
Τ=300 Ι=10
Ι=10 Ν=50
Μ=40
Ι=10 ΑΘΡΟΙΣΜΑ=1453!!!! ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;
Ρ=100Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 09:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

quote:
Και κάτι άλλο. Κοιτάξτε <<σύμπτωση>>.
Β=2 Π=80
Λ=30 Ο=70
Α=1 Υ=400
Ν=50 Τ=300
Τ=300 Ι=10
Ι=10 Ν=50
Μ=40
Ι=10 ΑΘΡΟΙΣΜΑ=1453!!!! ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;
Ρ=100

Αγαπητέ Σαλέ, είναι μία καθαρή αριθμητική σύμπτωση που μπορεί να "παραχθεί" από οποιοδήποτε στοιχείο και για οποιονδήποτε σκοπό. Μην κολλάμε σε τέτοια. Άλλωστε, καλό είναι να μην αγνοούμε ότι η αριθμοσοφία των αρχαίων προγόνων μας εξυπηρετούσε αποκλειστικά κωδικοποίηση και αντιστοίχιση δικών τους λέξεων, φράσεων και νοημάτων και δεν επροσφέρετο για οποιαδήποτε μελλοντική χρήση. Για παράδειγμα, αν εγώ βρω τρόπο να "εξισώσω" το όνοματεπώνυμο μου με του Ιησού ή του Βούδα ή του Μωάμεθ ή του οποιουδήποτε, σημαίνει ότι είμαι μετενσάρκωσή τους; Όχι βρε παιδιά, μην ισοπεδώνουμε και ευτελίζουμε την αρχαία σοφία και γνώση σε σύγχρονες πολιτικές και ιδεολογικές πεποιθήσεις.

Αγαπητέ Σταύρο

quote:
Για αυτό θέλω να ξέρεις ότι αυτά που σου γράφω δεν τα λέω για να σε κρίνω.

Δεν αισθάνθηκα ποτέ έτσι, γιατί δεν ήταν τέτοιος ο τόνος του post σου. Να είσαι καλά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΑΛΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 09:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΑΛΟΣ
Πάντως λεξάριθμο περιέχει και η Αποκάλυψη, τον αριθμό του θηρίου χξστ΄.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 14:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Φίλοι OANNHSEA και PREDATOR ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σας. Πιστεύετε στις προφητείες που έχουν γραφεί σε τελείως διαφορετικές εποχές, σε τελείως διαφορετικά σημεία της γης από τελείως
άσχετους ανθρώπους μεταξύ τους και οι οποίοι είναι αναγνωρισμένοι Άγιοι της θρησκείας που και εσείς ανήκετε, οι οποίες μιλάνε συμπτωματικά για τα ίδια ακριβώς γεγονότα; Αν ναι, γιατί αποκλείετε τα γεγονότα αυτά να λάβουν χώρα τώρα και επιτίθεστε ορισμένες φορές με άκομψο τρόπο στον φίλο Μητσάκο; Στο κάτω κάτω οι συνθήκες δείχνουν ώριμες αυτή την περίοδο.


Να σου εξηγησω κατι: Στην θρησκεια μας, υπαρχει το εξης "προβλημα"... Καποιοι, εχουν το "χομπυ" να παρερμηνευουν τα λογια Αγιων και Οσιων, για δικο τους οφελος... Αυτοι, οπως μας διδαξε και ο Χριστος, ειναι η "αρρωστια" της Πιστης και της Απλοτητας... Ξεκιναει απο την Ιερατικη πλευρα και φθανει στους απλους και καθημερινους τυπους, περιπου σαν τον Μητσακο και τον 22! Δεν ειπα (εγω προσωπικα) οτι δεν πιστευω σε ΚΑΜΙΑ προφητεια, απλα δεν πιστευω, αυτους που τα "αναμασανε" και τις "οριοθετουν", με σκοπο τι? Να φερουν στην εκκλησια αυτους που ποτε δεν πιστεψαν?

Και κατι ακομα... τελικα, οι πιστοι ποιοι ειναι? Αυτοι που πιστευουν στις "εικονες" ή στα Προσωπα που απεικονιζουν οι εικονες? Οποιος απαντησει σωστα, παει να πει οτι εχει το θαρρος να απαντησει! Παντως, εγω στις εκκλησιες, αλλα βλεπω... προσκυνανε την "εικονα" (οι περισσοτεροι) παρα το "Προσωπο-Συμβολο" που στην ουσια αυτο θα επρεπε να κανουν!

Για αυτο τον λογο, εγινε η Εικονομαχια στην περιοδο της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας, για αυτο και παλι "ξυπνανε" τετοια φαινομενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 15:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε PREDATOR συμφωνώ μαζί σου ότι κάποιες φορές υπάρχει παρερμηνεία των προφητειών.
Δεν πιστεύω όμως ότι πίσω από αυτές τις παρερμηνείες κρυβόνται ούτε προσωπικά οφέλη ούτε σχέδια για να γυρίσουν κοντά στο Θεό κάποιοι.

Όπως πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε τον οποιοδήποτε ασχολείται με τις προφητείες (σε λογικά πλαίσια βέβαια) εφόσον γύρω μας πια τα πράγματα δείχνουν να ταιριάζουν ανησυχητικά με αυτές.

Ούτε εγώ προσωπικά μπορώ να μην πάρω στα σοβαρά τον π. Παϊσιο του οποίου η άγια ζωή είναι πλέον χαραγμένη στη συνείδηση αυτού του λαού, ή τον Ιωσήφ τον Βατοπαιδινό. Αν θέλεις να τον δεις τον γέροντα Ιωσήφ σε video ώστε να καταλάβεις για τι πνευματικό μέγεθος μιλάμε δεν έχεις παρά να παρακολουθείς κάθε Παρασκευή στο www.tv4e.gr και στις 19:00 την εκπομπή που περιέχει ομιλίες-νουθεσίες προς μοναχούς από το Βατοπέδι. Δεν αναφέρεται φυσικά σε προφητείες - ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ - παρά σε χριστιανικές διδαχές. Δες αν σε πείθει ή όχι.
Όταν λοιπόν ένας τέτοιος γέροντας έχει δώσει αυτό το προφητικό ποίημα εγώ το λαμβάνω πολύ σοβαρά. Γιατί το δίνει ούτε για προσωπική δόξα ούτε για τίποτα. Το δίνει με πόνο ψυχής για όλους εμάς.

Επίσης συμφωνώ ότι ο λαός μας έχει πλέον επιφανειακή ευλάβεια. Άλλα με αυτά που θα περάσει η οικουμένη (όταν τα περάσει - δεν λέω πότε) σίγουρα θα ξαναθερμανθεί η Ορθοδοξία.

Φιλικά
ΣταύροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 15:39:11  Εμφάνιση Προφίλ
PREDATOR έγραψε:

quote:
Καποιοι, εχουν το "χομπυ" να παρερμηνευουν τα λογια Αγιων και Οσιων, για δικο τους οφελος...

quote:
.............Μας είπε χαρακτηριστικά πως 2 μοναχοί του είπαν πως, μέχρι τον Σεπτέμβριο θα έχουμε πόλεμο!?Το χάρισμα του Γέροντα, πιστοποιείται από έναν φίλο μου..........

Εδώ δηλαδή παρερμηνεύω τα λόγια κάποιου ή λέω ψέματα;;;;
Την παρερμηνεία θέλουν πολλοί τελικά, να την βλέπουν στα δικά τους μάτια.
Πετάει ο γάιδαρος.......δεν πετάει;..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 16:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Άρα Μητσάκο μου δίνεις το δικαίωμα να σε ξαναρωτήσω.
Σε περίπτωση που δεν επαληθευτούν τα λόγια του Γέροντα -που άκουσες που τους είπαν...- τι θα κάνεις;
Θα σταματήσεις να πιστεύεις σε γέροντες;
Θα πας να φτύσεις τον γέροντα που είπε ΨΕΜΜΑΤΑ;
Θα σταματήσεις να πιστεύεις στα παραμύθια που τα "είπαν" γέροντες;
Λοιπόν;
Και πες μου σε περίπτωση που ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ προφητείες επαληθευτούν τι θα κάνεις; Θα μου χτίσεις ναό; Θα αρχίσεις να με ακολουθείς και να μεταδίδεις στον κόσμο την χάρη μου;

Λοιπόν πάρτο χαμπάρι Μητσάκο - δεν θα έχουμε πόλεμο ούτε τον Σεπτέμβρη, ούτε τον Οκτώβρη, ούτε τον Νοέμβρη, ούτε μέχρι τις αρχές του 2009...
Πιστεύεις παραμύθια και ΟΧΙ του Χριστού την αλήθεια...
Θα δω τι θα λες αρχές Δεκέμβρη - σε όποιο φόρουμ και να μιλάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 16:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
η ερωτηση μου ειναι απλη αλλα δυστυχως ειναιπολυ δυσκολο να απαντηθει
οτανμε το καλο περασει η ημερα που ειπαν οι γερονταδες και δεν γινει τιποτα τοτε τι θα κανετε ολοι εσεις που πιστευετε στις προφητειες;;

θα βγαλετε τον σκασμο η θα μας πριξετε παλι με καινουργιες ημερομηνιες;;;;;;;;;

δεν ρωταω αν θα καθησετε να σκεφτητε μην και οι προφητειες ειναι μουφα γιατι κατι τετοιο αποκλυεται να το κανετε
ειστε τυφλομενοι απο την πιστη σας που ειναι τελειως λαθος και το λαθος βρισκεται στο οτι πιστευεται οτι λενε ατομα που μπορει να διαγουν μια εναρετη ζωη αλλα αυτο δεν τους κανει αλαθανστους

ο παισιος και ο καθε παισιος μπορει σε ολη του την ζωη να μην πειραξε μυγα αυτο δεν τον κανει σοφο

απο αυτα που εχει πει ο παισιος αρκετα ειναι λαθος αν βγαζατε τις παροπιδες της πιστης θα το βλεπατε
αλλα εσεις προσπαθητε να φερετε στα λογια του γεγονοτα που δεν εχουν καμια σχεση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 16:53:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πιστεύεις παραμύθια και ΟΧΙ του Χριστού την αλήθεια...

ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 16:59:19  Εμφάνιση Προφίλ
gigeni εσύ δεν είσαι πιστός, γι' αυτό και είσαι για μένα ποιο σοβαρός και ποιο εντάξει από αυτούς που λένε, πιστεύω αλλά........δεν πιστεύω κανέναν, κανείς δεν είναι εκπρόσωπος του κυρίου μου, να τον εμπιστεύομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 17:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
OANNHSEA
Καλό θα ήταν να διάβαζες και κανένα βιβλίο για τον π. Παϊσιο για να δεις αν είναι φορέας του Χριστού ή όχι. Το να λες ότι δεν θα έχουμε πόλεμο μέχρι το 2009 καθιστά και σένα προφήτη σωστά??? Ο π. Παϊσιος δεν έδωσε ημερομηνία. Απλά είπε ότι η γενιά μας θα το δει. Μην είσαι τόσο ορθολογιστής στη πίστη σου. Δεν λέω να μην το ψάχνεις αλλά νομίζω ότι έχεις περάσει στην αντίπερα όχθη. Όταν μιλάς μόνο για Χριστό και αππορίπτεις τους Αγίους τους οποίος ο Ίδιος έχει δοξάσει και φωτίσει ώστε να διδάσκουν και να προφητεύουν, τότε θυμίζεις Προτεσταντισμό.

Gigenis
Αν και εσύ έβγαζες τις παρωπίδες της απιστίας ίσως να έβλεπες ότι ο κόσμος που ευελπιστείς να ζήσεις μέχρι τα 80 σου δεν πάει και πολύ καλά. Ελπίζω να ενημερώνεσαι για το τι γίνεται γύρω σου. Ο κόσμος συνταράσσεται και μας δεν μας τρομάζει όπως πολύ σωστά το έχει θέσει και ο π. Ιωσήφ. Μακάρι να μπορούσαμε να συνεχίσουμε τη ζωή μας και να την κάνουμε καλύτερη, χωρίς να χρειάζεται η επέμβαση του Θεού αλλά η ανθρωπότητα έχει πάρει ένα δρόμο χωρίς γυρισμό. Πάντως αν η Τουρκία κινηθεί προς Ελλάδα, ίσως προλάβεις να πιστέψεις μέχρι να πας στα σύνορα. Ποιός ξέρει?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 17:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
OANNHSEA
Καλό θα ήταν να διάβαζες και κανένα βιβλίο για τον π. Παϊσιο για να δεις αν είναι φορέας του Χριστού ή όχι. Το να λες ότι δεν θα έχουμε πόλεμο μέχρι το 2009 καθιστά και σένα προφήτη σωστά??? Ο π. Παϊσιος δεν έδωσε ημερομηνία. Απλά είπε ότι η γενιά μας θα το δει. Μην είσαι τόσο ορθολογιστής στη πίστη σου. Δεν λέω να μην το ψάχνεις αλλά νομίζω ότι έχεις περάσει στην αντίπερα όχθη. Όταν μιλάς μόνο για Χριστό και αππορίπτεις τους Αγίους τους οποίος ο Ίδιος έχει δοξάσει και φωτίσει ώστε να διδάσκουν και να προφητεύουν, τότε θυμίζεις Προτεσταντισμό.

Gigenis
Αν και εσύ έβγαζες τις παρωπίδες της απιστίας ίσως να έβλεπες ότι ο κόσμος που ευελπιστείς να ζήσεις μέχρι τα 80 σου δεν πάει και πολύ καλά. Ελπίζω να ενημερώνεσαι για το τι γίνεται γύρω σου. Ο κόσμος συνταράσσεται και μας δεν μας τρομάζει όπως πολύ σωστά το έχει θέσει και ο π. Ιωσήφ. Μακάρι να μπορούσαμε να συνεχίσουμε τη ζωή μας και να την κάνουμε καλύτερη, χωρίς να χρειάζεται η επέμβαση του Θεού αλλά η ανθρωπότητα έχει πάρει ένα δρόμο χωρίς γυρισμό. Πάντως αν η Τουρκία κινηθεί προς Ελλάδα, ίσως προλάβεις να πιστέψεις μέχρι να πας στα σύνορα. Ποιός ξέρει?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 20:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Gigenis
Αν και εσύ έβγαζες τις παρωπίδες της απιστίας ίσως να έβλεπες ότι ο κόσμος που ευελπιστείς να ζήσεις μέχρι τα 80 σου δεν πάει και πολύ καλά.

1)μεχρι τα 80 να ζησεις εσυ
εγω με βλεπω για μερικες χιλιαδες χρονακια

2)ποιος σου ειπε οτι βλεπω τον κοσμο να πηγενει καλα;;
απλα δεν πιστευω στις μπουρδες που λεει ο καθε βαρεμενος

quote:
Ο κόσμος συνταράσσεται και μας δεν μας τρομάζει όπως πολύ σωστά το έχει θέσει και ο π. Ιωσήφ. Μακάρι να μπορούσαμε να συνεχίσουμε τη ζωή μας και να την κάνουμε καλύτερη, χωρίς να χρειάζεται η επέμβαση του Θεού αλλά η ανθρωπότητα έχει πάρει ένα δρόμο χωρίς γυρισμό.

ο θεος ποτε δεν εβαλε το χερι του γιατι δεν υπαρχει
τωρα αν εσυ περιμενεις την βοηθεια απο ενα ανυπαρκτο πλασμα σου ευχομαι πολυ υπομονη και καρτερια
η ανθρωποτητα αν ειναι εξυπνη θα βρει τον δρομο αν οχι απλα θα χαθει ολα ειναι μεσα στην ζωη απλα επιβιωνουν οσοι τολμουν να φτιαξουν οι ιδιοι τον δρομο και οχι οσοι περιμενουν την ουρανια βοηθεια

quote:
Πάντως αν η Τουρκία κινηθεί προς Ελλάδα, ίσως προλάβεις να πιστέψεις μέχρι να πας στα σύνορα. Ποιός ξέρει?????

αν η τουρκια κινηθει προς την ελλαδα θα κανω οτι εκανα και με τα ιμια θα παω να πολεμησω
οσοι πιστευουν στις μπουρδες θα πανε στα βουνα και θα περιμενουν να τους δωσουν δωρο την πολη το ξανθο γενος

εχω το ελατωμα να φτιαχνω μονος μου τον δρομο που θα ακολουθησω δεν περιμενω βοηθεια απο πουθενα

η καινουργια προθεσμια που δωσατε ειναι κοντα μετα εχει να πεσει πολυ γιαουρτι
μονο μια διευκρινηση το γιαουρτι το θες με πετσα η χωρις;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 21:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Gigenis έχεις πραγματικά πολύ φάση. Είσαι τόσο σίγουρος για τον εαυτό σου. Λογικό βέβαια μιας και αν κάποιος αππορίπτει τον Θεό, θεοποιεί τον εαυτό του μιας και το θρησκευτικό συναίσθημα δεν καταπιέζεται.....έτσι μας έκανε ο Κύριος.

Χαίρομαι που θα πολεμήσεις πάντως. Σου εύχομαι να ζήσεις και 10.000.000 χρόνια αν θες. Το δρόμο που θα πάρεις προς τα σύνορα μάλλον δεν θα τον έχεις φτιάξει εσύ. Άλλα μη φοβάσαι, ο Θεός θα σε βοηθήσει γιατί μάλλον εκείνη την ώρα θα τον επικαλεστείς. Ξέρεις είναι λιγάκι διαφορετικό να κάνεις τον ήρωα πίσω από μια γραμμή ADSL. Το πεδίο της μάχης είναι ελαφρώς.........διαφορετικό :)

Έχεις ένα δίκαιο πάντως. Το μέλλον μας (και το εγκόσμιο αλλά πολύ περισσότερο το αιώνιο) εμείς το διαμορφώνουμε. Δεν υπάρχει μοίρα. Αυτό άλλωστε είναι και η διδασκαλία της Ορθοδοξίας. Ο Θεός δεν προδικάζει, αλλά προγνωρίζει.

Λοιπόν το γιαουρτάκι με την πέτσα μου αρέσει πολύ (έτσι για να ρίξουμε και λίγο το επίπεδο).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 22:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Gigenis έχεις πραγματικά πολύ φάση. Είσαι τόσο σίγουρος για τον εαυτό σου. Λογικό βέβαια μιας και αν κάποιος αππορίπτει τον Θεό, θεοποιεί τον εαυτό του μιας και το θρησκευτικό συναίσθημα δεν καταπιέζεται.....έτσι μας έκανε ο Κύριος.

κοιτα μεγαλε για κυριους να μιλας για τον εαυτο σου εγω δεν εχω κανεναν κυριο ειμαι ελευθερος αν εσυ θες να αποκαλεις καποιον ως κυριο σου ειναι δικαιωμα σου

τον εαυτο μου δεν χρειαζεται να τον θεοποιησω οπως δεν χρειαζεται να θεοποιησω τιποτα
δεν εχω καμια ανασφαλεια για να χρειαζομαι προστατες

quote:
Χαίρομαι που θα πολεμήσεις πάντως.

καποιος πρεπει να πολεμησει γιατι αν ολοι περημεναμε στα βουνα να μας δωσει το ξαν θο γεννος την πολη .......

quote:
Σου εύχομαι να ζήσεις και 10.000.000 χρόνια αν θες.

και παραπανω

quote:
Το δρόμο που θα πάρεις προς τα σύνορα μάλλον δεν θα τον έχεις φτιάξει εσύ.

λαθος τον δρομο θα τον φτιαξω εγω προς τα χαρακωματα οπως και οι περισοτεροι γιαχβεδολατρες θα φτιαξουν τον δρομο τους προς τα βουνα

quote:
Άλλα μη φοβάσαι, ο Θεός θα σε βοηθήσει γιατί μάλλον εκείνη την ώρα θα τον επικαλεστείς.

να φοβηθω;; τι να φοβηθω βρε μαστορα το πολυ πολυ να πεθανω
σιγα τα ωα
οσο για την επικληση θα τον αφησω ησυχο οπως θα αφησω ησυχο και τον μπομπ σφουγκαρακη τετραγωνπαντελονη
γιατι οσο θα με ακουσει ο μπομπ αλλο τοσο θα με ακουσει και ο γιαχβε και οι δυο στην σφαιρα της φαντασιας βρησκονται

quote:
Ξέρεις είναι λιγάκι διαφορετικό να κάνεις τον ήρωα πίσω από μια γραμμή ADSL. Το πεδίο της μάχης είναι ελαφρώς.........διαφορετικό :)

απο την στιγμη που δεν ξερεις τι εχω κανει στην ζωη μου ειναι κριμα να γελιοποιησε προσπαθοντας να με δειξεις δειλο η φαφλατα


quote:
Έχεις ένα δίκαιο πάντως. Το μέλλον μας (και το εγκόσμιο αλλά πολύ περισσότερο το αιώνιο) εμείς το διαμορφώνουμε. Δεν υπάρχει μοίρα.

με λιγα λογια μπαρουφες οι προφητειες

φιλακια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 23:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Gigenis δεν ξέρω τι έχεις κάνει στην ζωή σου και δεν με ενδιαφέρει. Ούτε σε αποκάλεσα δειλό η φαφλατά. Βασικά θα ήταν καλό να παραμείνει το θέμα στις προφητείες και δεν σε αναγκάζει κανείς να τις πιστεύεις.

Υπάρχουν τόσα άλλα forums να συμμετάσχεις. Πείσε τον κόσμο από εκεί για το ότι δεν υπάρχει ο Μποπμ ο Σφουγγαράκης. Η συμμετοχή σου στη συζήτηση είναι επιεικώς μη εποικοδομητική μιας και το μόνο που κάνεις είναι να κοροϊδεύεις.
Μήπως γυρεύεις λίγο την προσοχή μας ή μου φαίνεται????

Δεν σε κρίνει κανένας για την απιστία σου. Μην γελοιοποιήσαι λοιπόν κρίνοντας και κοροϊδεύοντας τα πιστεύω των άλλων.
Αν εγώ δεν μπορώ να σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός, άλλο τόσο δεν μπορείς εσύ να μου αποδείξεις το αντίθετο. Έχω αντιμετωπίσει άτομα που δεν πιστεύουν στο Θεό και άλλες φορές αλλά οι συζητήσεις ήταν με επιχειρήματα και όχι με κοροϊδίες.

Πολύ φιλικά
Σταύρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 23:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Υπάρχουν τόσα άλλα forums να συμμετάσχεις. Πείσε τον κόσμο από εκεί για το ότι δεν υπάρχει ο Μποπμ ο Σφουγγαράκης. Η συμμετοχή σου στη συζήτηση είναι επιεικώς μη εποικοδομητική μιας και το μόνο που κάνεις είναι να κοροϊδεύεις.
Μήπως γυρεύεις λίγο την προσοχή μας ή μου φαίνεται????


3 χρονια ειναι το θεμα και καθε χρονο ερχονται διαφορα ατομα που πιστευουν στις μπαρουφες και λενε οτι σε λιγο θα γινει πολεμος
δεν χρειαζεται να πεισω κανεναν για τιποτα απλα γραφω την αποψη μου για τις μπαρουφες που πιστευεται
ξερω οτι ειναι δυσκολο να διαβαζεις αρνητικα σχολια για αυτα που πιστευεις αλλα δυστηχως ειναι η αληθεια
την προσοχη την γυρευετε ολοι εσεις που βγαινετε και διαλαλητε το τελος του κοσμου

quote:
Αν εγώ δεν μπορώ να σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός, άλλο τόσο δεν μπορείς εσύ να μου αποδείξεις το αντίθετο. Έχω αντιμετωπίσει άτομα που δεν πιστεύουν στο Θεό και άλλες φορές αλλά οι συζητήσεις ήταν με επιχειρήματα και όχι με κοροϊδίες.

απο την στιγμη που εσυ φερνεις στο τραπεζι την υποθεση <<υπαρχει θεος>> εσυ πρεπει να φερεις και τα ατρανταχτα στοιχεια οτι εχεις δικιο
γιατι με τα στοιχεια του στυλ
<<πρεπει να πιστεψεις>>
εγω μπορω να σου φερω στο τραπεζι την υποθεση
<<καθε φορα που αεριζεσαι ενας δαιμονας κερδιζει τα φτερα του>>

αναλογα με τα στοιχεια αναλογη και η αντιμετωπιση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 00:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Gigenis δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ασχολούμαστε άλλο με αυτό το κοντράρισμα. Δεν πρόκειται να με πείσεις, αλλά ούτε και εγώ εσένα (άλλωστε δεν είχα και τέτοιο σκοπό). Εγώ πιστεύω ενώ εσύ όχι. That's the end. Αρνητικά σχόλια ακούω συνέχεια από αρνητές. Έχω συνηθίσει.

Εγώ μπήκα στο forum για να συζητήσω για τις προφητείες, όχι για τα πιστεύω σου. Πίστευε στο ότι θα γίνεις λίπασμα δεν έχω πρόβλημα. Προσωπικά δεν θα ξαναασχοληθώ με τα posts σου εκτός αν συνεισφέρουν στη συζήτηση περί των τεκταινόμενων γύρω μας. Εκεί κάθε άποψη βοηθάει.
Η υποτίμηση και η έλλειψη σεβασμού στα πιστεύω των άλλων δεν βοηθούν.
Απλά μειώνουν το επίπεδο της συζήτησης. Προτείνω μάλιστα και στους υπόποιπους συζητητές να πράξουν το ίδιο. Στο παρών θέμα των προφητειών, δυστυχώς τα μισά posts είναι απολογητικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να λογοδοτεί κανείς για το τι πιστεύει.

Χάρηκα για τη σύντομη συζήτηση φιλαράκι. No hard feelings. Να'σαι καλά
ΣταύροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 08:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
stavros77,
Ωραία λοιπόν ας μιλήσουμε για τις προφητείες γιατί απάντηση στις ερωτήσεις μου από τον Μητσάκο δεν πάρω ποτέ...
Από εσένα μήπως;
Τον ναό στην περίπτωση που οι δικές μου προφητείες γίνουν πραγματικότητα θα μου τον χτίσετε;

Πάρε μία ακόμα προφητεία ΜΟΥ για να έχεις να θυμάσαι και να κάνεις σύγκριση...
Το κακό θα έρθει από την δύση και θα πέσει σε κάθε χώρα ξεχωριστά ακολουθώντας την πορεία του ήλιου. Από τις τελευταίες θα που θα χτυπηθούν είναι η Ελλάδα και η Ρωσσία. Θα καταλάβεις ότι έχουν αρχίσει όλα να κυλούν όταν θα δεις τον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά χτυπημένο και το αίμα στους δρόμους γύρω του. Μία θρησκεία ενάντια στην άλλη και η μία κυβέρνηση να διαδέχεται την άλλη. Εργοστάσια θα κλείνουν και τα καταστήματα τροφίμων θα λεηλατηθούν για πρώτη φορά, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα εργάζονται γιατί δεν θα έχουν πληρωθεί για μήνες...
Και τότε... (η συνέχεια επί της οθόνης...).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 10:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
OANNHSEA ό,τι έχω πει για τον Gigenis ισχύουν και για σένα.

Είμαι άνθρωπος της συζήτησης και χαίρομαι να συζητώ ακόμα και με άτομα που πιστεύουν τα ακριβώς αντίθετα από μένα. Αρκεί η γνώμη τους να στηρίζεται σε επιχειρήματα και όχι σε ειρωνίες και κοροϊδίες όπως το σενάριο επιστημονικής φαντασίας που μας έστειλες στο τελευταίο σου post. Αν θέλεις σοβαρή συζήτηση είμαι εδώ να σου απαντήσω (αν μπορώ) ό,τι θέλεις σχετικά με τις προφητείες. Να αναλύσουμε τι διαφαίνεται στον ορίζοντα και να δούμε και τα σφάλματα που κάνουμε στην ανάλυση αυτή.

Αν δεν θες σοβαρή συζήτηση πάλι......τότε.....

Χάρηκα για τη σύντομη συζήτηση φιλαράκι. No hard feelings. Να'σαι καλά
Σταύρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 10:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ;



EMEIΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΗΤΣΑΚΟΣ... δεν ειναι καποιος συγκεκριμενος!

Απο μεσα μας απορρεει ο ΧΡΗΣΤΟΣ! Και να ξερεις, δεν Αφησε καποιους στο "Ποστο" Του... Ηρθε μεσα στην απλοτητα, απ' ευθειας στους ανθρωπους! Και οχι στους ιερεις, γιατι ποτε δεν τους "συμπαθησε"

Φαρισαιοι και Γραμματεις, μπορουν να γινουν ολοι... αλλα λιγοι ειναι οι σωστοι, που μπορουν να δεχτουν αυτην την αληθεια!

Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ... ΕΙΔΑΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ...

Τελικα Μητσακος, βλεπεις πια ειναι η διαφορα μας! Εσυ πιστευεις στους "εκπροσωπους" του Θεου, και χανεις την Ουσια της πραγματικης πιστης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 11:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
PREDATOR,
Δηλαδή τους αποστόλους δεν τους άφησε ο Χριστός συνεχιστές του έργου Του που είναι η σωτηρία των ανθρώπων???? Από τους αποστόλους η ιερωσύνη έχει μεταδοθεί σε όλους τους ιερωμένους ανά τους αιώνες, συνεχιστές του έργου τους.

Προφανώς και δεν ανήκεις στο ορθόδοξο δόγμα αν πιστεύεις ότι η ιερωσύνη δεν είναι εκ Θεού. Το Άγιο Πνεύμα χορηγεί τα χαρίσματα μέσα στην Εκκλησία. Όλοι μας φέρουμε το Χριστό εφόσον έχουμε ορθή πίστη. Δεν χρειάζεται φίλε μου μόνο πίστη αλλά ΟΡΘΗ πίστη.

Αν διαβάσεις το ευαγγέλιο, θα καταλάβεις ότι την ιερωσύνη την έδωσε ο Ίδιος ο Χριστός. Τους φαρισαίους δεν τους στηλίτευσε για την ιερωσύνη τους αλλά για την υποκρισία τους.

Να'σαι καλά
ΣταύροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 12:03:54  Εμφάνιση Προφίλ
Είσαι πολύ λάθος PREDATOR.
Ο Θεός ανέκαθεν είχε εκπροσώπους για να ποιμάνουν τον λαό.
Και αυτοί άρχισαν από τον Αβραάμ, με τον Μωυσή, και μετά με τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, τον Μέγα Βασίλειο και πάει λέγοντας...
Εξάλλου η πορεία και του Αποστόλου Παύλου και όλων των Αποστόλων, αυτό δείχνει!!!
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΜΣΦΙΒΗΤΗΣΗ!
Τους έβαζε δε, σε θέσεις εκπροσώπων στο πνεύμα με την χάρη, χωρίς ή με αξιώματα.
Όπως και να έχει, οι αληθινοί εκπρόσωποι του Θεού είναι όσοι έχουν την χάρη του.
ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ!

Και ναι, είναι κάποιοι συγκεκριμένοι!
Και ναι, ο Χριστός άφησε κάποιους στο πόστο του!
Και ναι, πήγε στους αρχιερείς τους δικούς του και όχι αλλού, γιατί αυτοί τον εκπροσωπούσαν, σε αυτούς τα έλεγε και τους κατέκρινε.
Και ναι, δεν κατέκρινε ιερείς άλλης θρησκείας, για λογαριασμό της θρησκείας του.
Και ναι, η πίστη μας και χρειάζεται και είχε πάντα εκπροσώπους.
Το λέει και το Ευαγγέλιο, "ο βοσκός με τα πρόβατα".
Αν τα πρόβατα θέλουν να είναι ή νομίζουν πως είναι ο βοσκός...την βάψαμε!
Και να ξέρεις πως, ο Κοσμάς ο Αιτωλός ήταν εκπρόσωπος του Θεού και του άρεσε πολύ του Θεού.
Δεν είμαι εγώ και εσύ, Κοσμάς Αιτωλός!!!
Δεν είμαστε εμείς οι ίδιοι "εκπρόσωποι" λοιπόν!
Και στο κάτω κάτω της γραφής (που δεν διαβάζεις και φαίνεται) από τους εκπροσώπους ........έχουμε τα ΚΕΙΜΕΝΑ και τους ΛΟΓΟΥΣ να στηριζόμαστε, όχι από εσένα και μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 12:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
stavros77,
Στοιχεία; ΣΤΟΙΧΕΙΑ;
Δουλεύεται τον κόσμο μωρέ;;;
Ποιά στοιχεία; Κάτι που άκουσε κάποιος, που είπε κάποιος άλλος ή το είπε κάποιος γέροντας;
Αυτά είναι στοιχεία;
Πάτε καλά;
Να αρχίσω να γράφω και εγώ για προφητείες γερόντων και αγίων που ποτέ δεν έγιναν γιατί αυτοί που τις είπαν είτε εξηπηρετούσαν ΣΥΝΦΕΡΟΝΤΑ, είτε δεν έστεκαν καλά στα μυαλά τους;

Όσο για το επιστημονική φαντασία μένει να δούμε ποιός από όλους μας είναι αυτός που γράφει επιστημονική φαντασία και πιστεύει ή καλύτερα ερμηνεύει κατά το δοκούν ότι διαβάζει - και ο Δεκέμβριος είναι πολύ πιο κοντά από όσο πιστεύεται...
Αλλά απαντήσεις στις πολύ απλές ερωτήσεις που έκανα δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μου δώσετε έτσι; Δεν σας συμφέρει - μόνο "προφητείες" που θέλετε να πιστεύεται είσαστε ικανοί να απαντάτε ή να συζητάτε με "στοιχεία".
Άκου να τα αποκαλείτε και στοιχεία...
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 13:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!
ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΘΕΣΩ & ΓΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ.
- ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ & ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟ ΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΗΓΕΣΙΑΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΑΠΟΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΥΣ (ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ!!!).
-ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝΕ Ε? ΟΙ ΡΩΣΟΙ Η' ΟΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!! ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΕΔΑΦΗ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΔΗΝΑΝΕ & ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΑΜΕ ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΕΣ!!!!!!!!!!
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΗΓΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ Σ΄ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΑΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ & ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ & ΑΝ ΤΥΧΕΙ & ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ? Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΓΕΙΝΕΤΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!! ΜΟΝΟ ΜΑΖΙΚΑ!!!!!!!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΛΕΒΑΝΕ ΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΕΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΟΥΣ (ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ) ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!
ΛΕΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΕΟΠΛΑΝΑ (ΠΟΛΕΜΙΚΑ-ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ)ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ & ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΓΕΝΕΙΑ. ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΨΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΚΛΕΒΟΥΝΕ ΜΕΡΑ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΜΠΡΟΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ & ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝΕ!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 14:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ & ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ <<ΠΡΟΦΕΙΤΕΙΕΣ>> ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
1ον ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ,
2ον ΜΕΤΑ ΧΡΗΣΤΟΝ ΠΟΛΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ! ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ & Ο ΚΟΣΜΑΣ Ο ΑΙΤΩΛΟΣ? (ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΜΕΣΑ Ο ΚΟΣΜΑΣ & ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΗΣ ΣΤΙΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ & ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΕ) ΟΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΑΦΗΝΕΙ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΑ ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ & ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΕΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ.
3ον ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΙΣΙΟΣ. & ΓΩ ΜΕΤΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΟΜΩΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ????????
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΙΟ ΒΙΝΤΕΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ??????ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. & ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ π.χ. ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ. Ο ΠΑΪΣΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ & ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΙΟΙΑ ΠΡΟΙΦΗΤΕΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟ ΚΑΠΙΟΙΟΥΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝΕ, Η ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΧΕΙΡΟΓΑΡΑΦΑ Η ΚΑΠΙΟ ΒΙΝΤΕΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΜΠΟΡΑΣ, ΠΟΥΛΑΕΙ ΒΙΒΛΙΑ, ΚΑΙ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΧΑΝΕΥΤΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ!!!!!!
ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ & ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΟΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΤΗ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ, Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ! ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΕΑΣ ΑΛΛΟΣ! ΑΡΑ..............................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 14:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Είσαι πολύ λάθος PREDATOR.
Ο Θεός ανέκαθεν είχε εκπροσώπους για να ποιμάνουν τον λαό.
Και αυτοί άρχισαν από τον Αβραάμ, με τον Μωυσή, και μετά με τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, τον Μέγα Βασίλειο και πάει λέγοντας...
Εξάλλου η πορεία και του Αποστόλου Παύλου και όλων των Αποστόλων, αυτό δείχνει!!!
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΜΣΦΙΒΗΤΗΣΗ!
Τους έβαζε δε, σε θέσεις εκπροσώπων στο πνεύμα με την χάρη, χωρίς ή με αξιώματα.
Όπως και να έχει, οι αληθινοί εκπρόσωποι του Θεού είναι όσοι έχουν την χάρη του.
ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ!

Και ναι, είναι κάποιοι συγκεκριμένοι!
Και ναι, ο Χριστός άφησε κάποιους στο πόστο του!
Και ναι, πήγε στους αρχιερείς τους δικούς του και όχι αλλού, γιατί αυτοί τον εκπροσωπούσαν, σε αυτούς τα έλεγε και τους κατέκρινε.
Και ναι, δεν κατέκρινε ιερείς άλλης θρησκείας, για λογαριασμό της θρησκείας του.
Και ναι, η πίστη μας και χρειάζεται και είχε πάντα εκπροσώπους.
Το λέει και το Ευαγγέλιο, "ο βοσκός με τα πρόβατα".
Αν τα πρόβατα θέλουν να είναι ή νομίζουν πως είναι ο βοσκός...την βάψαμε!
Και να ξέρεις πως, ο Κοσμάς ο Αιτωλός ήταν εκπρόσωπος του Θεού και του άρεσε πολύ του Θεού.
Δεν είμαι εγώ και εσύ, Κοσμάς Αιτωλός!!!
Δεν είμαστε εμείς οι ίδιοι "εκπρόσωποι" λοιπόν!
Και στο κάτω κάτω της γραφής (που δεν διαβάζεις και φαίνεται) από τους εκπροσώπους ........έχουμε τα ΚΕΙΜΕΝΑ και τους ΛΟΓΟΥΣ να στηριζόμαστε, όχι από εσένα και μένα.



ΤΟΤΕ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ... ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΙΕΡΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ... ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ 'Η ΟΧΙ!!!!

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΖΗΤΑΤΕ ΑΛΛΟΥ "ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΠΙΣΤΗΣ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ!!! ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ!!!!

ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ, ΝΑ ΚΗΝΥΓΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ, ΣΑΝ "ΚΥΝΗΓΟΙ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΠΕΙΣΕΤΕ" ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...


ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΣΑΣ... ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΨΑΝ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 14:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΖΗΛΩΤΕΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ...

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΜΟΥ! ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ "ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΕΤΕ" ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ "ΚΑΤΑ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ"

ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΓΙΟΙ, ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ... ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 14:29:14  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν σε σώζει το να είναι πλούσια η πατρίδα σου φίλε.
Και οι Ρωμαίοι είχαν κράτος αλλά μετά υπήρξε παρακμή στη κοινωνία τους.
Και οι Βυζαντινοί είχαν κράτος, αλλά μετά υπήρξε παρακμή στη κοινωνία τους.
Και οι Αμερικάνοι έχουν κράτος αλλά ποιά είναι η κοινωνία πέρα απο την τεχνολογία που έχουν;
Η κοινωνία τους είναι άσχημη, οι γάμοι τους διαλύονται σαν τις σχέσεις του σχολείου.
Η πορνογραφία οργιάζει.
Η κλεψιά σε βάρος άλλων χωρών δεδομένη.
Η καταστροφή άλλων χωρών όποτε θέλουν, χωρίς να τους νοιάζει για τις συνέπειες του πληθυσμού εκεί.
Η μόλυνση του περιβάλοντος ακατάπαυστη.
Οι παραθρησκευτικές οργανώσεις ξεπετάγωνται σαν τα μανιτάρια, δείγμα της έληψης αλήθειας ή ότι άλλο.
Ο κόσμος τους έχει σαρώσει τους ψυχολόγους και τα χάπια.
Τα ναρκωτικά δεδομένα για την πλειοψηφία.

Θα επέμβει ο Θεός στον κόσμο, όπως μου είπανε.
Όσο για την Πόλη και για κάθε "πόλη" υπάρχουν οι πνευμαυτικοί νόμοι που πληρώνονται, αλλά υπάρχει και το τέλος της παίδευσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 14:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Προφήτη OANNHSEA, για να τελειώνουμε......τι να σου απαντήσω??
Γιατί πιστεύω??
Γιατί αισθάνομαι τον Θεό και δεν το καταπιέζω το συναίσθημα όπως κάποιοι άλλοι θεοποιώντας τον ορθολογισμό.
Τι να σου απαντήσω??
Τι θα κάνω αν δεν γίνει πόλεμος μέχρι το χειμώνα??
Ποτέ δεν υποστήριξα προσωπικά ημερομηνίες και πάντα κρατώ επιφυλάξεις για το τι είπε ο τάδε γέροντας εφόσον δεν το άκουσα προσωπικά.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΧΙ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΣΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Προφήτη σε απεκάλεσα μιας και γνωρίζεις ότι δεν θα γίνει τίποτα και ποτέ. Για αυτό μάλλον φωνάζεις με απωθημένο για αυτό!!

Μητσάκο και όσοι δέχεστε καλοπροαίρετα τις προφητείες
Νομίζω ότι το θέμα του forum έχει ξεφύγει. Δεν έχει νόημα να μιλάμε με κάθε αρνητή και να απολογούμαστε. Αυτοί δεν απολογούνται που πιστεύουν στην ανυπαρξία, στον ορθολογισμό και ίσως σε έναν απρόσωπο Θεό. Ας ζήσουν στις αυταπάτες του κόσμου αυτού εθελοτυφλώντας για τα δρώμενα γύρω τους. Αυτοί θα πιστεψουν μόνο αν δουν τα γεγονότα πάνω στο κεφάλι τους. Τους τρομάζουν οι ημερομηνίες. Λες και αν δεν γίνει το 2007 ή το 2008 θα το αποφύγουμε.

Για να συνεχίσουμε επί του θέματος :

Τα πράγματα στη Τουρκία πάντως είναι λίγο ταραγμένα. Χθες άκουγα ειδήσεις που ούτε λίγο ούτε πολύ λέγανε ότι η αυτοδυναμία του Ερντογάν δεν είναι και τόσο σίγουρη οπότε η χώρα μπορεί να οδηγηθεί σε δύσκολες καταστάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy