ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 02:47:57  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Κωνσταντίνε αν θες τη δική μου άποψη, την εξέφρασα πρίν με μια λέξη: χωσάδα ή αλλιώς χώσιμο ή να στο πώ και αλλιώς, τα αποφεύγω...

Όσον αφορά τους "άλλους" τίθεται θέμα επιβίωσης των ειδών...
Αν το δούμε απ'τη δική τους πλευρά, καλά κάνουν, δηλαδή, αν η τροφή τους συνίσταται από αρνητικά συναισθήματα π.χ. φόβο, το βρίσκω λογικότατο και επόμενο να τον προκαλούν προκειμένου να τραφούν!
Άρα το θέμα που προκύπτει είναι το εξής: ποιά είναι η δική μας, εννοώντας τους Ανθρώπους, θέση στη δημιουργία αυτή...
Φυσικά και είμαστε πολυδιαστατικά όντα και ίσως πολύ παραπάνω από 7, ίσως έχουμε άπειρους φρακταλικούς εαυτούς και ίσως γι'αυτό το λόγο να μην ανήκουμε και σ'αυτήν την πεπερασμένη, οριοθετημένη και χωρισμένη σε επίπεδα, πυραμιδόσχημη δημιουργία...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Για έμενα Φίλε helios2012 το πιο σημαντικό δεν ειναι η Αστρική προβολή άλλα η εσωτερική κάθαρση.

Θα συμφωνήσω μαζί σου προσθέτωντας πως ο καλύτερος Δάσκαλος για την εσωτερική κάθαρση είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...

Υ.Γ. Χρυσή-...-Λευκή αδερφότητα είναι λεξούλες που αναφέρουμε μόνο σε περίπτωση που είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε και τις ανάλογες ερωτήσεις! Έτσι δεν είναι Υπηρέτη?
Αν γνωρίζεις πολλά για τη λευκή αδερφότητα, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να σε ρωτήσουμε μπας και μάθουμε και μείς τίποτα?
Τέλος για το κυρήκειον, ουδέν σχόλιον προς το παρόν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 11:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Το ότι γράφω εδώ, δεν σημαίνει ότι μπορώ να τα πω όλα.
Μπορώ όμως να πω αρκετά.

Να σου δώσω έναν απλό ορισμό για το τι είναι Άσπρη ή Λευκή αδελφότητα και το τι είναι Μαύρη.

Ένας Δάσκαλος τις λευκής αδελφότητας θέλει να σε κατευθύνει με τέτοιο τρόπο ώστε να ανακαλύψεις αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ. Ο δρόμος περνάει μέσα από την δεύτερη γέννηση!!

Ένας μαύρος Δάσκαλος θα σε οδηγήσει στην ενδυναμώσει των εγώ και τελικά στο δεύτερο θάνατο!!

Αυτό είναι ένα σχεδιάγραμμα για το πώς κινείτε η ανθρωπότητα. Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν τέσσερις ομόκεντροι κύκλοι.


1. Ο μέσα κύκλος ονομάζετε εσωτερικός.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο βρίσκονται όλα τα όντα που έχουν επιτύχει την ανώτερη υπαρξιακή κατάσταση που είναι δυνατή. Τέτοια όντα είναι ο Χριστός ο Κετσαλκοατλ ο Κρισνα και άλλοι πολλοί.

Αυτά τα όντα είναι ελεύθερα από τα ψυχολογικά ελαττώματα τις αδυναμίες και τα πάθη. Έχουν ελεύθερη βούληση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μηχανικοί .Οι πράξεις τους είναι σε αρμονία με την κατανόηση τους και οι κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Επίσης δεν μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες ανάμεσα τους αλλά ούτε διαφορές ως προς την κατανόηση τους.

Οι δραστηριότητες τους είναι απόλυτα συντονισμένες και οδηγούν σε ένα κοινό στόχο και όλα αυτά γιατί βασίζονται σε μια κοινή και ταυτόσημη κατανόηση.


2 Ο επόμενος κύκλος είναι ο μέσω εσωτερικός.

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλές γνώσεις σε σχέση με τον εσωτερικό κύκλο με την μόνη διάφορα ότι η γνώση τους είναι πιο θεωρητική. Δηλαδή γνωρίζουν περισσότερα από αυτά που κάνουν.

Επίσης οι άνθρωποι που ανήκουν στο μέσο κύκλο αποκλείετε να διαφωνήσουν με αυτούς που είναι στον εσωτερικό κύκλο.

3 Ο τρίτος κύκλος

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλά από αυτά που ανήκουν στους ανθρώπους τον δυο άλλων κύκλων αλλά οι γνώσεις τους είναι πιο αφηρημένες και πιο φιλοσοφικοί χαρακτήρα. Η κατανόηση τους μπορεί να μην εκφράζετε με τις πράξεις τους αλλά δεν υπάρχουν προβλήματα κατανόησης ανάμεσα τους. Αυτό που καταλαβαίνει ένας μπορούν να το καταλάβουν όλοι.

4 Ο τέταρτος κύκλος ή ο εξωτερικός

Ο εξωτερικός κύκλος είναι ο κύκλος της μηχανικής ανθρωπότητας. Το πρώτο σημάδι είναι ότι δεν υπάρχει κοινή κατανόηση. Ο καθένας κατανοεί με τον δικό του τρόπο και όλοι διαφορετικά. Η αμοιβαία κατανόηση είναι σχεδόν αδύνατη.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο υπάρχει η υπεράσπιση διαφορετικών ιδεών και καμιά φορά η επιβολή τους με βίαιο τρόπο.

Εδώ υπάρχουν όλες οι αιρέσεις, οι δογματισμοί, οι πεποιθήσεις, οι θρησκείες.
Η μια ιδέα αντιμάχεται την άλλη.

Αν θέλαμε να έχουμε μια εικόνα για αυτήν την κατάσταση θα ταίριαζε να παρομοιάζαμε τον εξωτερικό κύκλο με τον πύργο της Βαβέλ. Ο καθένας μιλάει την δική του γλώσσα και κανένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον.

Αν κάποια στιγμή ένας άνθρωπος απόκτηση την επιθυμία να κατανόηση και να κατανοηθεί τότε δημιουργείτε η δυνατότητα να περάσει από τον τέταρτο κύκλο στο τρίτο και ου το καθεξής.

Αυτά ως προς το παρόν

quote:
Άρα το θέμα που προκύπτει είναι το εξής: ποιά είναι η δική μας, εννοώντας τους Ανθρώπους, θέση στη δημιουργία αυτή...

Για να απαντήσουμε αυτό το ερώτημα χρειαζόμαστε να ξέρουμε με ποιο τρόπο εξελίχτηκε η δημιουργία. Και ειναι ένα τεράστιο θέμα.

Αυτό που θα σου πω ειναι ότι ο άνθρωπος σε σχέσει μα τα άλλα βασίλεια έχει την δυνατότητα να εξελιχτεί πνευματικά και να φτάσει να γνωρίσει τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ή αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Δηλαδή μια αγελάδα δεν μπορεί να αποκτήσει επίγνωση της συνείδηση της.

Η θέση που έχει ο άνθρωπος στην δημιουργία ειναι ακριβώς αυτό:
ότι μπορεί να βγει έξω από όλους του μηχανικούς νομούς του Σύμπαντος και σαν σταγόνα να πέσει μέσα στον απέραντο ωκεανό της υπάρξεις με αυτοσυνείδηση!!!


quote:
Αν γνωρίζεις πολλά για τη λευκή αδελφότητα, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να σε ρωτήσουμε μπας και μάθουμε και μείς τίποτα?

Όταν έγραφες αυτή την ερώτηση ποιο εγώ είχε εκδηλωθεί μέσα σου;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΗΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 11:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε helios2012

Το ότι γράφω εδώ, δεν σημαίνει ότι μπορώ να τα πω όλα.
Μπορώ όμως να πω αρκετά.

Να σου δώσω έναν απλό ορισμό για το τι είναι Άσπρη ή Λευκή αδελφότητα και το τι είναι Μαύρη.

Ένας Δάσκαλος τις λευκής αδελφότητας θέλει να σε κατευθύνει με τέτοιο τρόπο ώστε να ανακαλύψεις αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ. Ο δρόμος περνάει μέσα από την δεύτερη γέννηση!!

Ένας μαύρος Δάσκαλος θα σε οδηγήσει στην ενδυναμώσει των εγώ και τελικά στο δεύτερο θάνατο!!

Αυτό είναι ένα σχεδιάγραμμα για το πώς κινείτε η ανθρωπότητα. Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν τέσσερις ομόκεντροι κύκλοι.


1. Ο μέσα κύκλος ονομάζετε εσωτερικός.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο βρίσκονται όλα τα όντα που έχουν επιτύχει την ανώτερη υπαρξιακή κατάσταση που είναι δυνατή. Τέτοια όντα είναι ο Χριστός ο Κετσαλκοατλ ο Κρισνα και άλλοι πολλοί.

Αυτά τα όντα είναι ελεύθερα από τα ψυχολογικά ελαττώματα τις αδυναμίες και τα πάθη. Έχουν ελεύθερη βούληση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μηχανικοί .Οι πράξεις τους είναι σε αρμονία με την κατανόηση τους και οι κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Επίσης δεν μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες ανάμεσα τους αλλά ούτε διαφορές ως προς την κατανόηση τους.

Οι δραστηριότητες τους είναι απόλυτα συντονισμένες και οδηγούν σε ένα κοινό στόχο και όλα αυτά γιατί βασίζονται σε μια κοινή και ταυτόσημη κατανόηση.


2 Ο επόμενος κύκλος είναι ο μέσω εσωτερικός.

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλές γνώσεις σε σχέση με τον εσωτερικό κύκλο με την μόνη διάφορα ότι η γνώση τους είναι πιο θεωρητική. Δηλαδή γνωρίζουν περισσότερα από αυτά που κάνουν.

Επίσης οι άνθρωποι που ανήκουν στο μέσο κύκλο αποκλείετε να διαφωνήσουν με αυτούς που είναι στον εσωτερικό κύκλο.

3 Ο τρίτος κύκλος

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλά από αυτά που ανήκουν στους ανθρώπους τον δυο άλλων κύκλων αλλά οι γνώσεις τους είναι πιο αφηρημένες και πιο φιλοσοφικοί χαρακτήρα. Η κατανόηση τους μπορεί να μην εκφράζετε με τις πράξεις τους αλλά δεν υπάρχουν προβλήματα κατανόησης ανάμεσα τους. Αυτό που καταλαβαίνει ένας μπορούν να το καταλάβουν όλοι.

4 Ο τέταρτος κύκλος ή ο εξωτερικός

Ο εξωτερικός κύκλος είναι ο κύκλος της μηχανικής ανθρωπότητας. Το πρώτο σημάδι είναι ότι δεν υπάρχει κοινή κατανόηση. Ο καθένας κατανοεί με τον δικό του τρόπο και όλοι διαφορετικά. Η αμοιβαία κατανόηση είναι σχεδόν αδύνατη.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο υπάρχει η υπεράσπιση διαφορετικών ιδεών και καμιά φορά η επιβολή τους με βίαιο τρόπο.

Εδώ υπάρχουν όλες οι αιρέσεις, οι δογματισμοί, οι πεποιθήσεις, οι θρησκείες.
Η μια ιδέα αντιμάχεται την άλλη.

Αν θέλαμε να έχουμε μια εικόνα για αυτήν την κατάσταση θα ταίριαζε να παρομοιάζαμε τον εξωτερικό κύκλο με τον πύργο της Βαβέλ. Ο καθένας μιλάει την δική του γλώσσα και κανένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον.

Αν κάποια στιγμή ένας άνθρωπος απόκτηση την επιθυμία να κατανόηση και να κατανοηθεί τότε δημιουργείτε η δυνατότητα να περάσει από τον τέταρτο κύκλο στο τρίτο και ου το καθεξής.

Αυτά ως προς το παρόν

quote:
Άρα το θέμα που προκύπτει είναι το εξής: ποιά είναι η δική μας, εννοώντας τους Ανθρώπους, θέση στη δημιουργία αυτή...

Για να απαντήσουμε αυτό το ερώτημα χρειαζόμαστε να ξέρουμε με ποιο τρόπο εξελίχτηκε η δημιουργία. Και ειναι ένα τεράστιο θέμα.

Αυτό που θα σου πω ειναι ότι ο άνθρωπος σε σχέσει μα τα άλλα βασίλεια έχει την δυνατότητα να εξελιχτεί πνευματικά και να φτάσει να γνωρίσει τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ή αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Δηλαδή μια αγελάδα δεν μπορεί να αποκτήσει επίγνωση της συνείδηση της.

Η θέση που έχει ο άνθρωπος στην δημιουργία ειναι ακριβώς αυτό:
ότι μπορεί να βγει έξω από όλους του μηχανικούς νομούς του Σύμπαντος και σαν σταγόνα να πέσει μέσα στον απέραντο ωκεανό της υπάρξεις με αυτοσυνείδηση!!!


quote:
Αν γνωρίζεις πολλά για τη λευκή αδελφότητα, γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα να σε ρωτήσουμε μπας και μάθουμε και μείς τίποτα?

Όταν έγραφες αυτή την ερώτηση ποιο εγώ είχε εκδηλωθεί μέσα σου;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΗΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/12/2008 11:08:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 11:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Μετά από το αστειάκι μας συνεχίζουμε ακάθεκτοι στην πορεία προς τη γνώση ...

Λοιπόν ας κάνω και γω άλλη μία ερώτηση

Έτσι όπως περιγράφονται οι εσωτερικοί και οι εξωτερικοί κύκλοι θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει που ανήκουν οι Μαύροι μάγοι ?? Υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι ακόμα πιο πέρα από την Μηχανική ανθρωπότητα ή όχι ?

Και όσον αφορά την μετάβαση σε εσωτερικούς κύκλους πως επιτυγχάνεται?υποθέτω πως κατανόησα ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεται τώρα , αλλά τι πρέπει να γίνεται? Απλά να υπάρχουμε όλο το 24ωρο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 12:52:57  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

quote:
Φαίνεται ότι το όνομα του Χριστού έχει πολύ δύναμη. Αλλά η πίστη,( αν δούμε τον άνθρωπο σαν ένα φυσικό-ήλεκτρο-μαγνητικό φαινόμενο) παράγει αρμονικές δονήσεις και σε συνδυασμό με τις δονήσεις που παράγει ο εξορκισμός έχει ένα άριστο αποτέλεσμα.

Βέβαια, ένας άνθρωπος που έχει εξαγνιστεί πλήρως μπορούμε να πούμε ότι είναι ο ίδιος φως. Το σκοτάδι δεν μπορεί να συναντηθεί με το φως ,είναι αδύνατον. Οπού υπάρχει φως ,δεν υπάρχει σκοτάδι.

Πρέπει να ξέρεις ότι ο ψυχισμός του ανθρώπου έχει τεράστιο βάθος. Μέσα σε αυτό το βάθος κρύβονται τα πιο ποταπά εγώ. Βλέπεις έναν ενάρετο άνθρωπο και λες αυτός είναι άγιος αλλά δεν ξέρεις ότι στην σκοτεινή του ψυχολογική σελήνη αυτός ο άνθρωπος είναι ένας αρματολός.

Μπορεί να βλέπεις έναν άνθρωπο και να λες «αυτόν δεν τον αγγίζει η λαγνεία» και το βράδι στο Αστρικό να σαγηνεύεται από όμορφα θηλυκά δαιμόνια.



LOl όμως. Ο Ηλιος χάρηκε που "αποσαφήνισες" το τι συμβαινει στη διάρκεια του εξορκισμού αφήνοντας προφανώς αυτό που έχω σε μπολντ κατα μερος.

Με τη λογικη φίλε οτι ο εξορκισμός είναι θέμα καθαρά ανθρώπινο τοτε και να εξορκίσεις κάποιον στο όνομα "της θειάς σου της Ματίνας" είναι το ίδιο.
Οσον αφορα τους "Κοαλατεκοακ" και τους άλλους δεν ξέρω αν έχουν υπάρξει κ τι όντα είναι. Σε τι βασιζεται αυτη η πεποιθηση? Σε προσωπικες εμπειρίες? Εσυ έχεις ακούσει να θαυματουργούνε ποτέ αυτοί?
Εχεις δει εξορκισμούς να γίνονται στον όνομά τους?
Ή απλα πιάσαμε τους θεούς όλων των λαών κ είπαμε συμβατικά οτι είναι "ανώτερα/φωτεινά οντα"?(κάτι ανάλογο δλδ με αυτο που κάνουν οι μασόνοι για να είναι συμβατικοι)

Επειδη μιλήσατε για εξουσιοδότηση.
Εξουσοδότηση για εξορκισμό απο κει και πέρα έχει ο θεός(Ιησους Χριστος). Και επειδη η λέξη θεός μπορει να μη σας είναι προσφιλή ας πουμε πιο ειδικά:Οτιδήποτε έχει φτάσει στη θέωση ή είναι κομμάτι της(άγγελοι).

Δεν πιστεύω οτι κατα τον εξορκισμό "σκότωνες" την οντότητα γιατι απλούστατα αυτο αναιρεί το "πόρισμα" της αθανασίας της ψυχής. Μπορει απλά να την έστελνες κάπου αλλού ή να μην ήταν καν οντοτητα αλλα κάποια δημιουργία σκοτεινής οντοτητας. Κάποια αρνητικη ενεργεια.Δε ξέρω.Τόσα πράματα υπάρχουν στο αστρικό άλλωστε.

quote:
Αν κάποιος είχε μια πυρηνική βόμβα και είναι έτοιμος να αφανίσει την μισή ανθρωπότητα και ο μόνος άνθρωπος που μπορεί να τον εμποδίσει είσαι εσύ , τι θα έκανες αν ο μόνος τρόπος για να τον εμποδίσεις είναι να του αφαιρέσεις την ζωή;

Δλδ η λογική είναι οτι εμένα μου κάρφωθηκε για προσωπικούς λόγους να βγω απ το σώμα μου κ επειδη μια οντότητα η οποια προφανώς είναι αρκετα δυνατη ωστε να με καταστρέψει(κ για αυτό μου κάνει επίθεση?) αλλα όχι αρκετα δυνατη για να νικηση(τον Χριστό?) τον εξορκισμό.. εγώ αυτοβούλως την καταστρέφω(!?).. οπότε άυριο θα έρθει μια μαύρη οντότητα κατα πολυ δυνατοτερη μου.. κ θα σκοτώσει εμένα(!?).

Δε μου φαίνονται ορθά αυτά..Δημιουργουν αντιθέσεις.. προτείνω να τα επαναεξετάσεις γτ μιας κ γενικά συμφωνω με αυτα που λες όπως πολυ σωστα:

quote:
Για έμενα Φίλε helios2012 το πιο σημαντικό δεν ειναι η Αστρική προβολή άλλα η εσωτερική κάθαρση.

Ακριβώς.. κ όπως έχω πει αλλού:
quote:
Πιστεύω στην θεϊκη υποσταση του ανθρώπου αλλα έχει διαφορά.
Εχει διαφορα τι πετυχαίνει ο ανθρωπος για τον ανθρωπο κ τι πετυχαινει ο θεός για τον άνθρωπο.
Θέλεις να σου διευκρινίσω ποιο απ τα δύο δεν περιλαμβανει εγωισμό?
Τι θέλω να πω.
Πχ εσυ μπορεις με διάφορες τεχνικες να πετύχεις να βγείς απο το σώμα σου(αστρικη προβολη), αυτό είναι κάτι ανθρώπινο. Το κάνεις εσύ για τον εαυτό σου.
Το ίδιο πράμα αλλα με μεγαλύτερη ασφάλεια κ υποστήριξη μπορεις να το πετύχεις κ κάνοντας προσευχή. Οπου σε αυτη τη περιπτωση ο Θεος ικανοποιει ένα αίτημα σου κ σου παρέχει βέβαια μεγάλη αγγελικη προστασία.Είναι κατι δλδ που το κάνει ο θεός για σένα.
Χρειαζεται να πούμε ποιος το κάνει καλυτερα?
Χρειάζεται να ρωτησουμε ποιος είναι πιο ικανός να φροντισει τον άνθρωπο περισσοτερο απο τον θεό?

Βλέπεις είμαστε σαν εκεινα τα μικρα παιδια που πάνε οι γονεις τους να τα βοηθήσουνε σε κάτι και εκεινα λένε "Οχι! Μονος μου" και ο γονιος τα αφήνει να προσπαθήσουν και όταν αυτα δούν οτι μόνα τους δεν μπορουν ρίχνουν τον εγωισμό τους κ αφήνουν τον γονιό να τα βοηθήσει.
Ακριβώς έτσι είμαστε. Αλλα αυτο ακριβώς είναι για θαυμασμο.Η τάση μας για ανεξαρτησία η τάση μας για ελευθερία κ αυτοπραγμάτωση.
Αλλα το κάθε πράμα στον καιρό του.
Εμεις συνεχεια προτρέχουμε.
Είμαστε σε νηπιακή πνευματικά κατάσταση.. αλλα.. "Όχι! μόνος μου..".
Φαντάζεσαι να μην είχε υπομονή ο θεός?



Οχι τπτ άλλο.. για να μη δημιουργούνται κ λάθος εντυπώσεις που λέει κ ο Ηλιος..


quote:
Αυτά τα όντα είναι ελεύθερα από τα ψυχολογικά ελαττώματα τις αδυναμίες και τα πάθη. Έχουν ελεύθερη βούληση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μηχανικοί .Οι πράξεις τους είναι σε αρμονία με την κατανόηση τους και οι κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Σωστός.
Νομίζω θα ήταν καλό να δεις αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=oFMY6fH7ylg
(Αποκάλυψη της Θεοσοφικής προπαγάνδας του Zeitgeist)
Μιλάει για τον Κρισνα και τους σχετικούς.

helios2012

quote:
πυραμιδόσχημη δημιουργία...

Ερωτηση, πώς συμπεραίνεται οτι είναι πυραμιδόσχημη?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 13:21:54  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεχασα να σχολιάσω το
quote:
«αυτόν δεν τον αγγίζει η λαγνεία» και το βράδι στο Αστρικό να σαγηνεύεται από όμορφα θηλυκά δαιμόνια.

Σωστη η παρατήρησή σου. Αλλα οι πραματικοι ασκητες/άγιοι κλπ φαίνονται.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 13:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεχασα να σχολιάσω το
quote:
«αυτόν δεν τον αγγίζει η λαγνεία» και το βράδι στο Αστρικό να σαγηνεύεται από όμορφα θηλυκά δαιμόνια.

Σωστη η παρατήρησή σου. Αλλα οι πραματικοι ασκητες/άγιοι κλπ φαίνονται.

Ας πούμε τον πατέρα Παϊσιο τον επισκέπτονταν πάρα πολλοι άνθρωποι ενώ ζούσε. Εκείνος με το που πήγαιναν σε αυτόν άνθρωποι μάντευε ποιο ήταν το πρόβλημά τους και τους έδινε λύσεις(το έκανε κ γρήγορα γιατι περίμεναν και άλλοι να μιλήσουν μαζι του!λολ..) Και εκείνος τους έλεγε "μην έρχεστε σε εμένα, περισσοτερο καλό σας κάνω όταν προσεύχομαι για σας!"

Πριν λίγο κατα τύχη είδα αυτο το βιντεο:http://www.youtube.com/watch?v=H6TPubNBFx8&feature=related
Αναφερεται επίσης στο συνοθύλευμα "θεών" και αφορά το σχέδιο blue beam(αν το χεις ακουστά).. αν και το βίντεο δε μ'αρεσε σαν ήχος και εικόνα την ουσία την δίνει(μετα τη μεση περισσότερο)

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/12/2008 13:55:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 14:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ


Φίλε κενο

Εδώ βρεισκετε μια παλεοτερη συζηρηση
μας
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=30&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4045

quote:
Έτσι όπως περιγράφονται οι εσωτερικοί και οι εξωτερικοί κύκλοι θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει που ανήκουν οι Μαύροι μάγοι ?? Υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι ακόμα πιο πέρα από την Μηχανική ανθρωπότητα ή όχι ?

Υπάρχουν τεσσαρων ειδων σχολες.
1. τύπου νηπιαγωγείου

2. Σχολές που διδάσκουν των θάνατο των εγώ .Και έχουν σχέση με την ΨΥΧΗ

3. Σχολές που διδάσκουν των θάνατο των εγώ συν την Αλχημεία. Και έχουν σχέση με την ΨΥΧΗ και το ΠΝΕΥΜΑ.

4. Σχολές Μαύρης μαγείας που εξυψώνουν το εγώ.

Η 2η και η 3η μπορούμε να πούμε πως εξωτερικά εμφανίζονται στον εξωτερικό κύκλο δράση τους όμως είναι στους πιο μέσα κύκλους.

Η 4η σχολή δρα στο εξωτερικό κύκλο αλλά έχει μεγάλες δύναμης .π.χ μπορούν να βγουν στο Αστρικό .κ.λ.π.

Και όσον αφορά την μετάβαση σε εσωτερικούς κύκλους πως επιτυγχάνεται?υποθέτω πως κατανόησα ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεται τώρα , αλλά τι πρέπει να γίνεται? Απλά να υπάρχουμε όλο το 24ωρο ?

Στο τοποικ που σου είπα, αναφέρω για τις 4ης καταστάσεις συνείδησης Το να είσαι 24 ώρες το 24ωρο συνειδητός ανήκει στην 4η κατάσταση συνειδήσεις και λέγετε αντικειμενική συνείδηση.

Για να προχωρήσει κάποιος από τον εξωτερικό κύκλο στον εσωτερικό πρώτα πρέπει να απόκτηση την επιθυμία να κατανοήσει και να κατανοηθεί Αυτός ο άνθρωπος είναι έτοιμος ψυχολογικά για να ερευνήσει και να ανακαλύψει.

Αυτόν που χρειάζεται είναι να σπάσουμε την μηχανικοτητα και την ονειροπόληση. Την ΤΑΥΤΙΣΗ και την ΓΟΗΤΕΙΑ ώστε σιγά σιγά η συνείδηση να απελευθερωθεί.

Ο μόνος τρόπος που υπάρχει είναι για αρχή η ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ Μέσα από την αυτοπαρατήρηση ερχόμαστε στο τώρα και μέσα σε αυτό το τώρα μπορούμε να εξετάσουμε αυτά τα οποία κάνουμε ,νιώθουμε, σκεφτόμαστε και αυτά που λέμε.

Μπορούμε να δούμε κάθε φορά όταν είμαστε κάτω από την επίδραση κάποιου εγώ τι μας συμβαίνει.

Για να μπορούμε να δούμε τα εγώ μας πρέπει πρώτα να μπορέσουμε να τα δούμε μετά να τα κατανοήσουμε σε βάθος και τέλος να τα εξαλείψουμε από τον ψυχισμό μας.

Η γνώση που δεν σε οδηγεί στην ανακάλυψη δια μέσω της εμπειρίας, του Εαυτού είναι γνώση που σε κρατά στην εξωτερική περιφέρεια του κύκλου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΗΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 17:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν πιάνεις το πνεύμα αυτόν που λέω και τα παρερμηνεύεις Πρέπει να δεις τις εξηγήσεις από την μεριά που της λέω και όχι να δίνεις μια καινούρια ερμηνεία για να την ανερεσεις.

quote:
Με τη λογικη φίλε οτι ο εξορκισμός είναι θέμα καθαρά ανθρώπινο τοτε και να εξορκίσεις κάποιον στο όνομα "της θειάς σου της Ματίνας" είναι το ίδιο.

Δεν εννοούσα αυτό Φίλε
Λέω ξεκάθαρα την εμπειρία μου και όχι αυτά που έχω ακούσει. Για αυτό λέω

quote:
Φαίνεται ότι το όνομα του Χριστού έχει πολύ δύναμη.

Το έζησα. Και επίσης είπα ότι όταν το όνομα του Χριστού μαζί με το συναίσθημα ( αν δεν κατάλαβες ας το πούμε μια επιστημονική προσέγγιση για το τι συμβαίνει σαν ενεργεία στο ψυχισμό μας) έχει άριστα αποτελέσματα.

quote:
Οσον αφορα τους "Κοαλατεκοακ" και τους άλλους δεν ξέρω αν έχουν υπάρξει κ τι όντα είναι. Σε τι βασιζεται αυτη η πεποιθηση? Σε προσωπικες εμπειρίες? Εσυ έχεις ακούσει να θαυματουργούνε ποτέ αυτοί?
Εχεις δει εξορκισμούς να γίνονται στον όνομά τους?
Ή απλα πιάσαμε τους θεούς όλων των λαών κ είπαμε συμβατικά οτι είναι "ανώτερα/φωτεινά οντα"?(κάτι ανάλογο δλδ με αυτο που κάνουν οι μασόνοι για να είναι συμβατικοι)

Η εμπειρία μου σου είναι άχρηστη επειδή ότι και να πω θα έχεις κάτι να το αντικρούσεις. Δεν με πειράζει επειδή αυτός που ξέρει, ξέρει.

quote:

Δεν πιστεύω οτι κατα τον εξορκισμό "σκότωνες" την οντότητα γιατι απλούστατα αυτο αναιρεί το "πόρισμα" της αθανασίας της ψυχής.

Δεν είπα ότι σκοτώνετε.

Ειπα

quote:
Φαίνεται λοιπόν ότι όταν κάποιος προφέρει έναν ξορκισμό, ότι προκαλεί ένα ενεργειακό θα το έλεγα αντίκτυπο. Αυτός ο αντίκτυπος δημιουργεί ένα ενεργειακό κλίμα που η αρνητική οντότητα δεν μπορεί να αντέξει.
Όμως πολλές φορές όπως λες η αρνητική οντότητα δεν φεύγει. Φαίνεται ότι σε αυτή την περίπτωση η ένταση του ξορκισμού είναι χαμηλή. Τότε η πίστη αυξάνει την ένταση και η δυσαρμονία παύει.

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde κάπου τα βρίσκουμε και κάπου τα χάνουμε
Μου αρέσει το συναίσθημα του ότι κανείς, δεν είσαι εσύ που το κανείς αλλά δια μέσω της χάρης του Θεού. Αυτό σε προστατεύει από την περηφάνια και αλλά πολλά.

Η περηφάνια ή πολλά αλλά εγώ όταν σου βγαίνουν φίλε Dr Jekyll Mr Hyde τι κανείς πως τα εξαλείφεις έτσι ώστε να μην σου ξανά εμφανιστούν ποτέ;

Θα ήθελα να πω πως θεωρώ μεγάλη απερισκεψία να πιστεύει κάποιος ότι θα κερδίσει την αγιοσύνη ή την θεικότητα μονό με την χάρη του Θεού.

Αν το ποτήρι είναι γεμάτο τότε δεν χωράει τίποτα άλλο. Πρώτα πρέπει να αδειάσει και μετά να γεμίσει.

Έτσι είμαστε και εμείς γεμάτοι από εγώ ,ελαττώματα και πεποιθήσεις. Προσκολλήσεις προκαταλήψεις.

Αν δεν καθαριστούμε, αν δεν αδειάσουμε δεν μπορέσουμε να γεμίσουμε από την χάρη του Θεού.

Ο Θεός θα βάλει την χάρη και εμείς την θέληση

Η προσευχή έτσι όπως την καταλαβαίνω σε φέρνει σε επίπεδα πάνω από το Αστρικό. Σε φέρνει σε επαφή με την καρδιά σου.

Η καρδιά δεν έχει λογική και αυτή η εμπειρία είναι πέρα από τις λέξεις όπως και ο Θεός.

Αυτά ως προς το παρών.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/12/2008 17:03:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 18:25:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
1. Τι δουλειά έχει κάποιος στο Α. πεδίο και από που και ως πού δικαιούται να καταστρέφει ανεξάρτητες οντότητες?

Θα σου απαντήσω με την εξής ερώτηση και η απάντηση που θα δώσεις θα είναι η απάντηση σου στην πρώτη ερώτηση.

Αν κάποιος μπει μέσα στο σπίτι σου την ώρα που κοιμάσαι και θέλει να κάνει κακό στα αγαπημένα σου πρόσωπα τι θα έκανες;


Τι λες: θα έκανες κάτι για να τον εμποδίσεις αν μπορούσες;


Επειδη είπες αυτο, προβληματίστικα και είπα:
"Δεν πιστεύω οτι κατα τον εξορκισμό "σκότωνες" την οντότητα γιατι απλούστατα αυτο αναιρεί το "πόρισμα" της αθανασίας της ψυχής."

quote:
Η εμπειρία μου σου είναι άχρηστη επειδή ότι και να πω θα έχεις κάτι να το αντικρούσεις. Δεν με πειράζει επειδή αυτός που ξέρει, ξέρει.

Κοίτα εγώ ξέρω οτι όποιοι προωθουν τέτοιες ιδεες(σε άτομα που ψάχνουν τη αληθεια) και που γενικά τα κάνουν όλα ένα συνοθύλευμα πραμάτων κατα 90% είναι μαύροι.
Αυτοι που προωθούνε πρώτα απ όλα τέτοια συνοθηλεύματα είναι Μασόνοι και άλλοι όμοιοι σατανοκινούμενοι. Οργανώσεις κλπ.
Οπότε για σενα είναι απλό να πεις οτι "μου το ειπαν, άρα είναι αλήθεια" ή "το διάβασα άρα είναι αλήθεια" αλλα λίγη αλήθεια υπάρχει σε οτιδήποτε δεν προωθει τον θεό άμεσα κ ξεκάθαρα. Ο θεός απο κει κ πέρα δεν χρειάζεται άλλους "φωστήρες" επι γης.Ο,τι χρειαζεται να ξερουμε για να κερδίσουμε την ΕΥΤΥΧΙΑ μας το έχει ήδη δόσει.Οτιδήποτε άλλο είναι περιττο κ καθαρά δική μας επιλογή.
Ένας ο θεός ένα το φως.
Όποιος προωθεί την αλήθεια προωθεί και την προσευχή και την πίστη, όχι τις εγωιστικές επιδιώξεις.
Ο δρόμος για τον θεό είναι ο θεός.
Δεν ειπα φυσικά οτι εμεις δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ και οτι θα τα κάνει όλα ο θεός. Συν Αθηνα και χείρα κίνει. Αλλα είπα πως αν θέλουμε ουσιαστική πνευματικη άνοδο/φώτιση/γνώση αναγκαστικα θα απευθυνθούμε σε αυτόν.
Αλλωστε νομίζεις πως η σοφια που εσυ κ γω έχουμε την έχουμε αποκτησει απο μόνοι μας? Νομιζεις ο θεός δεν προσεχε κ βοηθαγε κάθε μας βήμα?(...)

Αν τώρα εμείς θέλουμε να γίνουμε μεγάλοι θαυματοποιοι κ ο κόσμος να μας θαυμαζει(προσωπικη φιλοδοξία) οι περισσότερες οδοι αν όχι ολες είναι δια μεσω μαύρων. Ισως να υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι ουδέτεροι.
Όπως είπα πριν, κανεις φωτεινός δεν προωθει εγωιστικες φιλοδοξίες..

quote:
Η προσευχή έτσι όπως την καταλαβαίνω σε φέρνει σε επίπεδα πάνω από το Αστρικό. Σε φέρνει σε επαφή με την καρδιά σου.

Η καρδιά δεν έχει λογική και αυτή η εμπειρία είναι πέρα από τις λέξεις όπως και ο Θεός.



Σωστός.
quote:
Η περηφάνια ή πολλά αλλά εγώ όταν σου βγαίνουν φίλε Dr Jekyll Mr Hyde τι κανείς πως τα εξαλείφεις έτσι ώστε να μην σου ξανά εμφανιστούν ποτέ;

Απο την στιγμη που πεθάνεις κ εχεις κάνει αρκετες καλες πράξεις στη ζωή σου κ έχεις ζήσει με αγάπη θα πας στο παραδεισο οπου θα γίνεις ένα με το θεό κ φινίτο η ιστορία. Αλλα για το πώς θα απαλαχτείς τώρα απο αυτά(πράμα το οποιο αν το καταφέρεις πριν πεθάνεις θα έχεις εξασφαλίση στον εαυτό σου "πρωτη θέση" στο παραδεισο) υπάρχουν πολλοι τρόποι. Γενικα η λύση για όλα τα προβλήματα είναι να ζεις ευτυχισμένα. Και η ευτυχία φέρνει ευτυχία όπως λένε. Και οταν είμαστε ευτυχισμένοι είμαστε πιο "προσβασιμοι" σε θεϊκες επιρροες καθώς κ η σκέψη είναι λίγο πιο καθαρή. Για να απελευθερωθούμε απ τα εγώ δεν έχουμε παρα να ακολουθήσουμε το ευαγγελιο ("Αμα σε χτυπήσουν απ το ένα μάγουλο γύρνα κ το άλλο", "αγαπάτε αλληλους" κοκ) ή απλά να πράττουμε πάντα αυτο που λογικά κ ενστικτοδώς γνωρίζουμε οτι είναι το σωστο.. πράμα το οποίο επίσης θα μας φέρει την ευνοια του θεού. Βέβαια ο θεός συνέχεια προσπαθει να μας βάλει στον σωστο δρόμο κ εμεις είτε τον διώχνουμε είτε τον αποπερνουμε(...) αλλα όσο μακριά του κ αν είμαστε κάθε φορά που κάνουμε κατι καλό-σωστό θα προσπαθήσει να μας επαναφέρει στο σωστο δρομο.
Εγώ προσωπικά τώρα προσπαθω να είμαι/γίνω ευτυχισμένος. Δεν είμαι άγιος ούτε πάω να γίνω. Εχω όλα τα ανθρωπινα πάθη.. αυτά..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 21:50:53  Εμφάνιση Προφίλ
χρονια πολλα σε όλους.. 2ο ώρες πριν την αλλαγη του χρόνου

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 22:41:30  Εμφάνιση Προφίλ
Εύχομαι απ'τα βάθη του Είναι μου και με όλους τους εαυτούς μου ομόφωνα, το 2009 να γίνει για όλους σας, το έτος κατά το οποίο θα καταφέρετε αυτονομία, αυτοδιαχείριση και αυτοδιάθεση.
Καλή απεξάρτηση σε όλους!
Και καλό "ταξίδι" σε όσους πετύχουν τη χρυσή τομή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2008, 23:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Εκτιμώ την ειλικρίνεια σου. Πρέπει να ξέρεις ότι δεν κρύβομαι πίσω από τις λέξεις .Αν κάτι δεν το ξέρω το λέω.

Ξέρω πολύ καλά το πως αντιλαμβάνεσαι τα περί Θεού. Έχω φίλους παλαιοημερολογίτες και έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις. Επίσης έχω και φίλους χριστιανούς ορθόδοξους .Υπάρχουν σημεία που ταιριάζουμε και αλλά όχι.

Έχω πάει στο Άγιο Όρος και ήμουν πολύ κοντά στην σκήτη του Πατερ Παισιου την χρονιά που ήταν πολύ άρρωστος. Δεν τον επισκέφτηκα γιατί δεν ήθελα να τον ενοχλήσω. Και επίσης είχε άσκημο καιρό.

Στο αναφέρω γιατί θέλω να σου κεντρίσω την προσοχή περί της νοεράς προσευχής.

Έχεις καταλάβει πως η προσευχή πάει από τον νου στην καρδιά;

Ο νους έχει την ικανότητα να συλλαμβάνει και να κατασκευάζει ιδέες.
Ο θεός δεν μπορεί να είναι κάποια ιδέα.

Οποία δίποδε ιδέα υποθει για το τι είναι ο θεός είναι ένα απόκτημα της φαντασίας του νου.

« Τριάδα, πάνω από την ουσία και την θεότητα και την αγαθότητα , που εφορεύεις τη γνώση των χριστιανών για το θεό, οδήγησε μας στων μυστικών λογιών την κορυφή των κορυφών, που ξεπερνά τη γνώση και το φως!» σελ. 239 Διονυσίου Αρεοπαγίτου ΠΕΡΙ ΘΕΙΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ.

Η καρδιά δεν έχει λογική δεν συλλαμβάνει ιδέες αλλά νιώθει. Μπορούμε να πούμε πως είναι μια συναισθηματική νοημοσύνη.

Μέσα από την καρδιά γεννιέται η μυστικιστή εμπειρία και κανένας νους δεν μπορεί να την αποκαλύψει. Τα λόγια του Διονυσίου είναι εμπνευσμένα από το θειο φως αλλά κανένας λόγος δεν αποκαλύπτει παρά μονό η εμπειρία. Η συμμετοχή στο θειο φως.

Αυτά για τώρα θα ήθελα να πω κάποια πράγματα Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde
Αλλά δεν πειράζει την άλλη φορά.

Να έχετε μια χρονιά με υγεία και ευτυχία. Το εύχομαι για όλο των κόσμο….


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 14:38:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η καρδιά δεν έχει λογική δεν συλλαμβάνει ιδέες αλλά νιώθει. Μπορούμε να πούμε πως είναι μια συναισθηματική νοημοσύνη.

Σωστός.. χαίρομαι που υπάρχει η κατανόηση αουτού του "κόνσεπτ"

quote:
Έχεις καταλάβει πως η προσευχή πάει από τον νου στην καρδιά;

Το γνωρίζω.. τώρα όσον αφορά την "κατανόηση".. αυτό απαιτει εμπειρία
quote:
Εκτιμώ την ειλικρίνεια σου. Πρέπει να ξέρεις ότι δεν κρύβομαι πίσω από τις λέξεις .Αν κάτι δεν το ξέρω το λέω.

Για αυτό ακόμα μιλάμε
και για αυτό δεν "τρωγόμαστε"
quote:
Εκτιμώ την ειλικρίνεια σου. Πρέπει να ξέρεις ότι δεν κρύβομαι πίσω από τις λέξεις .Αν κάτι δεν το ξέρω το λέω.

Ναί γιατι πιστεύω σε αυτά που λέω.
quote:
Ο νους έχει την ικανότητα να συλλαμβάνει και να κατασκευάζει ιδέες.
Ο θεός δεν μπορεί να είναι κάποια ιδέα.

Ναι σαφώς...
quote:
« Τριάδα, πάνω από την ουσία και την θεότητα και την αγαθότητα , που εφορεύεις τη γνώση των χριστιανών για το θεό, οδήγησε μας στων μυστικών λογιών την κορυφή των κορυφών, που ξεπερνά τη γνώση και το φως!» σελ. 239 Διονυσίου Αρεοπαγίτου ΠΕΡΙ ΘΕΙΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ.

Ενδιαφέρον. Δεν ήξερα οτι υπάρχει κατι τετοιο γραμμενο σε Χριστινικά κείμενα. Βεβαια το οτι δεν ειναι κατι που βγαίνει απ το στόμα του ριστου του ίδιου με ψιλοπροβληματίζει αλλα το βρίσκω ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω για αυτο κάποιους πιο "αρμοδιους" να μου πούνε την γνώμη τους..


quote:
Μέσα από την καρδιά γεννιέται η μυστικιστή εμπειρία και κανένας νους δεν μπορεί να την αποκαλύψει. Τα λόγια του Διονυσίου είναι εμπνευσμένα από το θειο φως αλλά κανένας λόγος δεν αποκαλύπτει παρά μονό η εμπειρία. Η συμμετοχή στο θειο φως.

Σωστοοος.. Ε λοιπόν δε βλέπω κάπου να διαφωνούμε ουσιαστικά.. στο μόνο που μάλλον θα διαφωνούμε είναι η μεταμψύχωση..(εγω δε πιστεύω σε αυτη) αλλα θα δείξει..

Χρονια πολλα κ καλη πρωτοχρονια σε όλους..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 15:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Γεια σας και χρόνια πολλά!
Από περιέργεια ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα από την 30η σελίδα και μετά.
Έχω να πω τα εξής:
Πιτσιρικάς περίπου 16, είχα δει ένα φανταστικό όνειρο που δε θα το ξεχάσω ποτέ!. Ήμουν λέει αρχηγός ενός πειρατικού. Ετοιμαζόμασταν για αποβίβαση σε ένα νησί ιθαγενών.
Περίπου 150 μέτρα πριν την ακτή, ρίξαμε τις βάρκες και επιβιβαζόμενοι σε αυτές αρχίσαμε κωπηλασία προς την ακτή!(οι άλλοι!.. εγώ ήμουν όρθιος με το σπαθί στο ένα χέρι και με ένα πιστόλι στο άλλο!).
Είχα μία καταπληκτική στολή πειρατή και όλα τα αξεσουάρ που βλέπουμε σε τέτοιες ταινίες.
Εδώ να πω! ότι το όνειρο ήταν τρομερά ζωντανό! τα χρώματα, τα κύματα! τα φοινικόδεντρα, το τοπίο!, το πλοίο! υπήρχαν όλες οι λεπτομέρειες που βλέπουμε σε μια ταινία! Λες και ήταν πραγματικότητα.
Φτάνοντας περίπου 5-6 μέτρα από την ακτή! πηδήξαμε από τις βάρκες και επιτεθήκαμε στους ιθαγενείς που είχαν έρθει να μας αντιμετωπίσουν. Η μάχη ήταν σύντομη. Τους νικήσαμε εύκολα μιας και εμείς είχαμε σφαίρες ενώ αυτοί όχι. Ακόμη ήμασταν πολύ καλοί στο σπαθί και στη μάχη σώμα με σώμα ενώ αυτοί όχι.
Αφού τους νικήσαμε ξεκινήσαμε να καίμε τις καλύβες τους. Όμως βλέποντας την αδικία που διαπράτταμε και τα γυναικόπαιδα να ουρλιάζουν σταματήσαμε.
Τους κάναμε δούλους και εξαναγκάζαμε τις γυναίκες να ερωτοτροπούν μαζί μας.
Όλη μέρα φαγητό και σεξ.....μια χαρά τα περνάγαμε!! τι το ήθελα και ξύπνησα!
Όταν ξύπνησα ήμουνα ιδιαίτερα κεφάτος!...λογικό εξάλλου!
Όμως άρχισα να προβληματίζομαι! για το υποσυνείδητο και τα όνειρα!.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η περιπέτεια και εάν ήταν στο χέρι μου να διάλεγα εποχή θα διάλεγα από το 10 αιώνα μ.Χ. και προς τα πίσω μέχρι και το 2.500 π.Χ.
Μου αρέσουν πολύ και οι γυναίκες! και πριν παντρευτώ ήμουνα ατακτούλης!
Μου έκανε λοιπόν εντύπωση που είδα ένα όνειρο τόσο μα τόσο πολύ ζωντανό! Επίσης μου έκανε εντύπωση που έπιασα τον εαυτό μου να σκοτώνει! αφού δεν είναι στη φύση μου, ούτε η βία! αλλά ούτε και η αδικία! Ίσως αυτό να εξηγείται λόγω της τότε εποχής! υπό το πρίσμα δηλαδή όχι το σημερινό αλλά το τότε!
Και πάλι όμως πως αφαιρούσα ζωές με τόση ευκολία? Θα ήθελα λοιπόν να είχα δει ένα όνειρο χωρίς σκοτωμούς αλλά μόνο με περιπέτειες με γυναίκες.
Μετά από λίγο καιρό είδα ένα άλλο όνειρο εξίσου πολύ ζωντανό. Πετούσα λέει πάνω από το χωριό μου! και πάλι όμως σε παλαιότερη εποχή! Αναγνώριζα μεν το χωριό μου αλλά όχι τα σπίτια! ήταν διαφορετική η διαρρύθμιση και η οικοδόμηση.
Εξίσου κοντά είδα ένα άλλο όνειρο και πάλι πετούσα! σε μια πόλη! αγνώστων λοιπόν στοιχείων αλλά ήταν σύγχρονη! πολυκατοικίες λεωφόροι αυτοκίνητα κ.λ.π.

Οπότε και μου μπήκε η ιδέα! Γιατί να μην μπορώ να ελέγχω τα όνειρά μου?
Ποτέ μου δεν είχα διαβάσει κάποιο βιβλίο με παραψυχολογία και τέτοιες καταστάσεις.
Ξεκίνησα μόνος μου (χωρίς καμία απολύτως βοήθεια ή ενθάρρυνση ή συζήτηση κ.λ.π.), σε καθημερινή βάση και πριν κοιμηθώ, να αυτοσυγκεντρώνομαι. Δεν είχα ακούσει ποτέ για αυτοσυγκέντρωση, Αστρικές προβολές, μεταφυσικά πράγματα κ.ο.κ. ή εάν θέλετε δεν είχα βάλει βάση.
Η προσπάθειά μου βαστούσε περίπου μία ώρα.
Αυτό που ήθελα αν επιτύχω, ήταν να μπορώ να πετάω, να ταξιδεύω από πόλη σε πόλη και αν μή τι άλλο και αφού χόρταινα το τοπίο από ψηλά, στη συνέχεια να διαλέγω γυναίκες και αφού ήταν στον ύπνο μου και όχι στο ξύπνιο μου, θες με το καλό θες με το άγριο να τις βάζω "από κάτω" που λένε.
Δε θυμάμαι πόσο καιρό έκανα εξάσκηση, ένα μήνα ή λιγότερο! αλλά ήρθε το αποτέλεσμα.
Η εξάσκησή μου ήταν η εξής: Έκλεινα τα μάτια και φανταζόμουνα τον εαυτό μου ότι βρίσκομαι σε έναν γκρεμό! και από εκεί, έπαιρνα φόρα για να πηδήξω στο κενό ώστε να πετάξω.
Μετά από μέρες λοιπόν όταν αποκοιμήθηκα είδα στον ύπνο μου ότι όντως ήμουνα επάνω σε ένα βουνό και στην άκρη ενός γκρεμού! Φοβήθηκα! αλλά αμέσως σκέφτηκα: Τι δουλειά έχω εγώ εδώ? Άρα είναι όνειρο! Άρα και να πηδήξω δε θα πάθω τίποτα και απλά θα πετάξω!
Αμέσως μετά από αυτή τη σκέψη μου, θυμήθηκα ότι προσπαθούσα εδώ και μέρες να κάνω τον εαυτό μου να πετάει στον ύπνο του
Όντως πήδηξα στο κενό και αντί να γκρεμιστώ άρχισα να πετάω......πέταξα ψηλά από το βουνό και χάζευα με τα όμορφα τοπία, στη συνέχεια πήγα σε μια πόλη. Πετούσα πάνω από τους ανθρώπους διάλεξα μια γυναίκα που πληρούσε τα προσόντα που απαιτούσα και προσγειώθηκα δίπλα της, την τράβηξα παράμερα και χωρίς πολλά πολλά την "έβαλαα από κάτω", το περίεργο ήταν ότι το ζούσα το όνειρο σα να ήταν αληθινό!
Είδα πολλά τέτοια όνειρα σε καθημερινή σχεδόν βάση. Η αίσθηση που είχα στο σεξ! ήταν όπως στην πραγματικότητα! Ενώ αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η αίσθηση του αέρα στο πρόσωπό μου όταν πετούσα.

Ένα περίπου μήνα κράτησε η ιστορία αυτή! Μετά βαρέθηκα! ξεκίνησαν και τα σχολεία.......και δεν είχα το χρόνο που χρειαζόμουν για την αυτοσυγκέντρωση! Το κυριότερο όμως ήταν ότι μου είχε φύγει ο αρχικός μου ενθουσιασμός.
Εγώ αυτό που αποκόμισα ήταν ότι το υποσυνείδητο μας καταγράφει στιγμές και σκηνές του συνειδητού μας! Αυτές καταγράφονται κάπου και εάν θέλεις μπορείς σιγά σιγά να τις ζωντανέψεις. Αλλά αξίζει τον κόπο?
Δε βρίσκω και το λόγο εάν θέλεις! Πιστεύω ότι το ορμητήριο σε τέτοιου είδους Αστρικές προβολές είναι μόνο η περιέργεια και η προσπάθεια να πάρει σάρκα κι οστά η φαντασία μας!
Πιστεύω ότι όλα αυτά είναι ανύπαρκτα και παιχνίδια του μυαλού μας.
Μια φαντασία την οποία όσο ποιο πολύ προσπαθούμε να την ερμηνεύσουμε τόσο ποιο πολύ ενισχύεται το υποσυνείδητο μας και πλησιάζει σιγά-σιγά το συνειδητό μας.
Και για σκεφτείτε τι θα συμβεί! όταν θα έρθουν ίσα νερό ίσα καράβι!

Δεν ξέρω τι έχει γραφεί στις προηγούμενες σελίδες αλλά με βάση αυτές που διάβασα τις 3 τελευταίες, νομίζω ότι είμαι εντός θέματος, εάν όχι σας ζητώ συγνώμη για την εκτός θέματος παρέμβασή μου.

Χ Ρ Ο Ν Ι Α
Π Ο Λ Λ Α!
Κ Α Ι
Γ Ε Μ Α Τ Α
Υ Γ Ε Ι Α

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 16:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να μείνει ενιαίος . Καμιά θρησκεία δεν έμεινε αδιαίρετη. Δημιουργήθηκαν πολλές αίρεσης και υπό-αιρέσεις και υπό-υποαιρέσεις.
Είτε στο Βουδισμό είτε στον Χριστιανισμό είτε στον Ινδουισμό είτε στον Ζαινισμο ή στο Ισλάμ. κ.τ.λ.

Δεν θέλω να αναιρέσω την θρησκευτικότητα απλώς θέλω να τονίσω την ανικανότητα του νου για το Θειο και η απόδειξη σε αυτό είναι η υποδιαιρέσεις των θρησκειών.

Όλη η θρησκευτική διαμάχη προέρχεται από τον στείρο νου και τα εγώ που υποστηρίζουν πως « το δικό μου εγώ είναι το καλύτερο το ανώτερο δεν υπάρχει άλλο σαν και εμένα»

Αυτός ο στείρους νους είναι που παίρνει την Διδασκαλία του Χριστού και την κόβει στα μέτρα του. Όμως κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά μέτρα και έτσι έχουμε πολλές υπό-διαιρέσεις της Διδασκαλίας.

Τώρα ξεκινάνε οι διαμάχες και η υπεράσπιση της αλήθειας. Κάθε εγώ θεωρεί ότι αυτό κατέχει την αλήθεια και όλοι οι άλλοι ζουν στα σκοτάδια.

Για αυτό φίλε Dr Jekyll Mr Hyde ο νους είναι ο μεγαλύτερος κατεργάρης. Και ο νους δεν ξέρει τι είναι η θεότητα γιατί η θεότητα είναι πέρα από τον νου και υπερέχει όλων αίτιος όλων που ξεπερνά τα πάντα.

Για αυτό τα λόγια που ¨έρχονται¨ από την καρδιά που είναι πέρα από τον νου στοχεύουν στο πως θα υψωθεί κανείς πέρα από τις λέξεις ,τις εντυπώσεις, τις ιδέες, τις καταβολές έτσι ώστε να μπορέσει να μετέχει στην έκσταση του θειου φωτός.

Και λέει ο Διόνυσος Αρεοπαγίτης στον Τιμόθεο.

«Με την σειρά σου δώρα εσύ, αγαπήστε μου Τιμόθεε, κατά την επίμονη τριβή σου με τα μυστικά θεάματα παράτησε τόσο τις αισθήσεις όσο και τις λειτουργίες του νου και όλα τα αισθητά και νοητά, και όλα ποσά είναι και όσα δεν είναι και υψώσου χωρίς βοήθεια της γνώσης για την όση είναι εφικτή ένωση με ότι ξεπερνά κάθε ουσία και γνώση.

Γιατί με την έκσταση σου που σε αποκόπτει και σε ελευθερώνει ολότελα από όλα θα ανέβεις στη υπερούσια λάμψη του θειου σκότους τα πάντα αφαιρώντας και από τα πάντα ελεύθερος»


Και όσο για το αν χρειαζόμαστε άλλους φωστήρες θα σου πω την εξής ιστορία.

«Δυο πολιτικοί περπατούσαν σε μια παραλία και είδαν κάτι παιδιά που μάζευαν καβούρια.

Φύλαγαν όλα τα καβούρια που έπιαναν μέσα σε ένα κουβά. Ο ένας πολιτικός πήγε κοντά στα παιδιά και τους είπε, ¨ε , γιατί δεν τον σκεπάζεις τον κουβά; Τι θα γίνει αν βγουν έξω τα καβούρια;¨
Ένα από τα παιδιά απάντησε, ¨Μην ανησυχείτε ,κύριε. Αυτά τα καβούρια είναι σαν τους πολιτικούς . Αν προσπαθήσει να ανέβει κανένα προς τα επάνω, θα το τραβήξουν κάτω τα υπόλοιπα¨

Έτσι ακριβώς είναι και ο νους όπως οι πολιτικοί.


Δεν διαφωνούμε τώρα επειδή μιλάω στην γλώσσα που καταλαβαίνεις και θα προσπαθήσω μαζί σου να μείνω μέσα σε αυτή.

Συνεχίζουμε αργότερα. Θα ήθελα να σου πω για το πως κάθε ημέρα συνδεόμαστε με τις κατώτερες περιοχές του Αστρικού.

Και θέλω να ξέρεις πως θεωρώ αυταπάτη να νομίζει κάποιος ότι ασπαζοντας τον χριστιανισμό ή ότι ο Χριστός είναι ο υιός του θεού ή ότι κάποιος κάθε Κυριακή πηγαίνει στην εκκλησιά , ότι όταν θα πεθάνει ο Θεός θα τον πάει στον παράδεισο.

Κάποιος που ζει καθημερινά με την κόλαση δεν καλλιεργεί το φως . Αυτόενισχύει τα εγώ του και τα πάθη του. Έχω πει ότι το σκοτάδι δεν μπορεί να συναντήσει το φως.


Συλλογίσου λίγο πάνω στα υπογεγραμμένα και αν υπάρχει ένα άλλο τοπικ να μου προτείνεις για να συνεχίσουμε ώστε να μην είμαστε σε αυτό το τοπικ συνεχώς εκτός θέματος θα το εκτιμούσα.


Κεφάλαιο 3
Mια συζήτηση του Iησού για την αναγέννηση
1Mεταξύ των Φαρισαίων υπήρχε κι ένας άρχοντας των Iουδαίων, που ονομαζόταν Nικόδημος. 2Aυτός ήρθε νύχτα στον Iησού και του είπε: �Δάσκαλε, ξέρουμε πως από το Θεό έχεις έρθει δάσκαλος, γιατί κανένας δεν μπορεί να κάνει τα θαύματα αυτά που κάνεις εσύ, αν δεν είναι ο Θεός μαζί του�.

3O Iησούς αποκρίθηκε: �H αλήθεια είναι, και σου το τονίζω, πως αν κάποιος δε γεννηθεί ξανά, δεν μπορεί να δει τη βασιλεία του Θεού�. 4Tου λέει ο Nικόδημος:

�Πώς μπορεί να γεννηθεί ένας άνθρωπος τη στιγμή που είναι κιόλας γέρος; Mπορεί μήπως να μπει στην κοιλιά της μάνας του για δεύτερη φορά και να ξαναγεννηθεί;� 5O Iησούς του απάντησε: �Πράγματι, σε βεβαιώνω, αν δε γεννηθεί κανείς από το νερό και από το Πνεύμα, δεν μπορεί να μπει στη βασιλεία του Θεού.

6Eκείνο που έχει γεννηθεί από σάρκα είναι σάρκα, κι εκείνο που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα είναι πνεύμα. 7Mην απορήσεις που σου είπα: Πρέπει να γεννηθείτε ξανά. 8O άνεμος φυσάει σε όποια κατεύθυνση θέλει, αλλά δεν ξέρεις από πού έρχεται και πού πηγαίνει. Tο ίδιο είναι και ο καθένας που έχει γεννηθεί από το Πνεύμα�.

9O Nικόδημος τον ρώτησε πάλι: �Πώς μπορούν να γίνουν αυτά;�

10Tου αποκρίθηκε ο Iησούς: �Eσύ είσαι ο δάσκαλος του Iσραήλ κι αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρεις; 11Σε βεβαιώνω πως για εκείνο που ξέρουμε μιλάμε και για εκείνο που είδαμε δίνουμε τη μαρτυρία μας, κι όμως τη μαρτυρία μας δεν τη δέχεστε. 12Aν τα γήινα πράγματα που σας είπα δεν τα πιστεύετε, πώς θα πιστέψετε αν σας πω για τα ουράνια; 13Όταν, μάλιστα, στον ουρανό δεν ανέβηκε κανένας, παρά μόνο αυτός που κατέβηκε από τον ουρανό, ο Γιος του Aνθρώπου, που διαμένει στον ουρανό;

14Kι όπως ύψωσε ο Mωυσής το χάλκινο φίδι στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Γιος του ανθρώπου, 15ώστε να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ� αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 16Γιατί ο Θεός αγάπησε με μια τέτοια αγάπη τον κόσμο, ώστε πρόσφερε το Γιο του το Mονογενή, για να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ� αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 17Διότι το Γιο του ο Θεός δεν τον έστειλε στον κόσμο για να καταδικάσει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού. 18Όποιος πιστεύει σ� αυτόν, δεν καταδικάζεται, αλλ� όποιος δεν πιστεύει είναι ήδη καταδικασμένος, γιατί δεν έχει πιστέψει στο όνομα του Mονογενή Γιου του Θεού.

19Kαι η καταδίκη είναι τούτη: Ότι, ενώ ήρθε το φως στον κόσμο, οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι μάλλον παρά το φως, επειδή τα έργα τους ήταν πονηρά. 20Γιατί όποιος κάνει το κακό, μισεί το φως και δεν πλησιάζει στο φως, για να μην μπορεί κανείς να ελέγξει τα έργα του. 21Όποιος, όμως, έχει βίωμά του την αλήθεια, έρχεται στο φως για να φανερωθούν τα έργα του, γιατί έχουν γίνει σύμφωνα με το θέλημα του Θεού�.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 17:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλε europaios2

Ανέφερα ότι εμείς δεν έχουμε υπό την κατοχή μας τα πραγματικά Ηλιακά σώματα. Έτσι το Αστρικό το διανοητικό και το αιτιατό σώμα μας είναι σαν σκιές μπροστά στα πραγματικά ΗΛΙΑΚΑ Αστρικό, διανοητικό και το αιτιατό σώμα.

Παρόλα αυτά έχουν πολύ μεγάλες δυνατότητες.
Φαίνεται ότι το συνειδητό ονείρεμα και η Αστρική προβολή ανήκουν στην ιδία διάσταση δηλαδή στην 5η, αλλά έχουν κάποιες διαφορές.

Στο Αστρικό επίπεδο μπορούμε να κινηθούμε σε έναν χώρο αντικειμενικό στον οποίο μπορούν επίσης να προβληθούν δικές μας σκέψεις ή συναισθήματα.

Στο συνειδητό ονείρεμα μπορούμε να κινηθούμε σε ένα αντικειμενικό νοητικό χώρο ή μέσα στον ιδιαίτερο δικό μας διανοητικό χώρο. Σαν μέσα σε μια νοητική φούσκα.

Σε αυτό τον ιδιαίτερο χώρο δημιουργούμε ότι χωράει η φαντασία μας. Είναι δυνατόν να δούμε με σάρκα και οστά μπροστά μας κάποιο από τα εγώ μας, και πολλά αλλά. Κάτι που βλέπουμε στο φυσικό επίπεδο όπως μια πολύ ωραία γυναικά δημιουργεί στο νοητικό μας μια νοητική αντιπροσωπεία.

Αυτή η νοητική αντιπροσωπεία όταν κοιμόμαστε η έχοντας ένα φωτεινό όνειρο εμφανίζετε έχοντας ενεργεία από το εγώ που θέλει να εκφραστεί. Όλο αυτό είναι μια μεγάλη παγίδα για τον αναζητητή γιατί μπορεί να παγιδευτεί. Δεν οδηγεί πουθενά. Μονό στις ικανοποιήσεις των πιο κρυφών μας εγώ που είναι βαθιά ριζωμένα μέσα στο σκοτεινό υποσυνείδητο.

Ένας πραγματικός αναζητητής της αληθείας πρέπει να διώξει αυτά τα σκοτάδια μέσα από το υποσυνείδητο του φέρνοντας το φως της Συνείδησης.

quote:
europaios2 Μια φαντασία την οποία όσο ποιο πολύ προσπαθούμε να την ερμηνεύσουμε τόσο ποιο πολύ ενισχύεται το υποσυνείδητο μας

Το έκοψα μέχρι εκεί γιατί έτσι είναι.

quote:
europaios2 και πλησιάζει σιγά-σιγά το συνειδητό μας.

Εδώ γίνετε η κάθαρση. Αλλά φίλε europaios2 πρέπει να έχουμε τον ίδιο ορισμό για το τι σημαίνει να είμαστε συνειδητοί. Για αυτό τονίζω συνεχώς την αφύπνιση της συνείδησης.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2009, 20:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ:
Αυτή η νοητική αντιπροσωπεία όταν κοιμόμαστε η έχοντας ένα φωτεινό όνειρο εμφανίζετε έχοντας ενεργεία από το εγώ που θέλει να εκφραστεί. Όλο αυτό είναι μια μεγάλη παγίδα για τον αναζητητή γιατί μπορεί να παγιδευτεί. Δεν οδηγεί πουθενά. Μονό στις ικανοποιήσεις των πιο κρυφών μας εγώ που είναι βαθιά ριζωμένα μέσα στο σκοτεινό υποσυνείδητο.

Aγαπητέ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, δεν αναζητούσα τίποτα το πνευματικό! παρά μόνο την ευχαρίστηση από έναν φανταστικό χώρο!......από αυτό των ονείρων.
Το ότι όμως αν και εντελώς άσχετος με το αντικείμενο, κατάφερα να ελέγξω το υποσυνείδητο έστω και με αυτόν τον τρόπο......αυτό για μένα λέει πολλά!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 00:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε europaios2
Πρέπει να σου πω πως κανείς λάθος. Το υποσυνείδητο έλεγξε εσένα.

Η συνείδηση είναι ταυτισμένη και γοητευμένη μέσα στο ¨κοσμικό όνειρο¨ που λέμε ζωή . Μέσα από αυτή την ταύτιση εκφράζονται τα εγώ της λαγνείας, της λαιμαργίας, της απληστίας, της περηφάνιας και αλλά πολλά.

Αυτό που πραγματικά είμαστε δεν είναι τα εγώ, αλλά η καθαρή συνείδηση.
Η ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗ από τα εγώ δια μέσω της παρατήρησης και της κατανοήσεις, μπορεί να μας οδηγήσει στη χωρίς εγώ κατάσταση.

Όταν ο άνθρωπος ζει με την συνείδηση κοιμισμένη δεν είναι παρά ένα βιολογικό μηχανάκι!!!. Νομίζουμε ότι είμαστε Κύριοι του εαυτού μας αλλά στην πραγματικότητα είμαστε δούλοι των εγώ μας . Δεν έχει σημασία αν μπορούμε να έχουμε ένα συνειδητό ονείρεμα ή μια Αστρική προβολή. Για τα εγώ είναι το ίδιο.

Αν είμαστε κύριοι του εαυτού μας τότε δεν πρέπει να επιτρέψουμε αν το θέλουμε να εκφραστεί ένα αρνητικό συναίσθημα όπως π.χ. ο θυμός ή η ζήλια ή η λαγνεία ή να μην αφήσουμε να εμφανιστεί μια σκέψη στο μυαλό μας ή να μπορούμε να είμαστε συνεχώς στο παρών ακόμα και αν σκεφτόμαστε το μέλλον.

Βέβαια δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι να γνωρίσουν αυτό που είναι. Αρκούντε σε αυτό που νομίζουν ότι είναι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 00:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε europaios2 ξέχασα να σου πω ,πως πρέπει να αναγνωρίσω ότι η τεχνική που βρήκες ήταν καλή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 00:33:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να μείνει ενιαίος .

Δε κατάλαβα τι εννοείς με αυτό αλλα άλλο δε μπορει άλλο δε προσπαθει, άλλο δε θέλει.

quote:
Καμιά θρησκεία δεν έμεινε αδιαίρετη. Δημιουργήθηκαν πολλές αίρεσης και υπό-αιρέσεις και υπό-υποαιρέσεις.

Μα ο λόγος που συνέβει αυτό ήταν ακριβώς γιατι οι άνθρωποι ήταν χαμένοι.Είναι αποτέλεσμα καθαρά βλακείας κ επιθυμίας.(Μιλώντας για τον Χριστιανισμό).
Και όπως λες ο ίδιος:
quote:
Αυτός ο στείρους νους είναι που παίρνει την Διδασκαλία του Χριστού και την κόβει στα μέτρα του. Όμως κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά μέτρα και έτσι έχουμε πολλές υπό-διαιρέσεις της Διδασκαλίας.
Καθε νους ακολουθει έναν άνθρωπο με διαφορετικές επιθυμίες κ προκαταλήψεις. Αλλα για κανένα λόγο δε θα πρεπε να συνδέουμε την φυλακη των επιθυμιών του ανθρώπου με την αδιαίρετη κ μονάδικη αλήθεια.


quote:
Δεν θέλω να αναιρέσω την θρησκευτικότητα απλώς θέλω να τονίσω την ανικανότητα του νου για το Θειο και η απόδειξη σε αυτό είναι η υποδιαιρέσεις των θρησκειών.

Ανικανότητα κατανόησης μέσω της λογικής.Ίσως να φταίει οτι δεν χρησιμοποιύμε τις καρδιές μας τόσο σε αυτό το θέμα. Ισως να φταιει πάλι η φτωχότητα του πνεύματός μας.Αλλα επαναλαμβάνω οτι ο,τι γνωση χρειαζόμαστε για να κερδίσουμε την ευτυχία την έχουμε.Αν δεν την καταλαβαίνουμε δεν φταιει το οτι "δεν έχουμε την ικανοτητα" αλλα η φτώχια του πνεύματος μας.
quote:
Και όσο για το αν χρειαζόμαστε άλλους φωστήρες θα σου πω την εξής ιστορία.

Ο Θεός δε τους χρειάζεται.Αυτοβουλους φωστειρες δεν χρειαζεται.Να προσθέσω κάτι που έγραψα σήμερα για τέτοιους "τύπους":
quote:
Σήμερα το συζητησα αυτο το θέμα με κάποιους και θα σου πω.
Υπάρχουν πνευματιστές(μυστικιστες, αλχημιστες) που δεν είναι μάυροι κ λένε στη πλειοψηφία καλα πράματα(μπορει να περιλαμβανουν κ κάποια πλάνη). Αλλα συνήθως, και επειδη δεν αναφέρονται καθαρά και άμεσα στον θεό, δεν έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Ο άνθρωπος δλδ που θα τους ακολουθήσει ή κάποια στιγμή θα βρει απο μόνος του το δρόμο προς τον θεό ή θα βρει το τπτ.Το τπτ δεν πάει να πει καταστροφη απλά οτι δε θα καταλήξει σε κάτι ουσιαστικό για τη ζωή του που είναι ο θεός.

Λες

quote:
Και θέλω να ξέρεις πως θεωρώ αυταπάτη να νομίζει κάποιος ότι ασπαζοντας τον χριστιανισμό ή ότι ο Χριστός είναι ο υιός του θεού ή ότι κάποιος κάθε Κυριακή πηγαίνει στην εκκλησιά , ότι όταν θα πεθάνει ο Θεός θα τον πάει στον παράδεισο.

Κάποιος που ζει καθημερινά με την κόλαση δεν καλλιεργεί το φως . Αυτόενισχύει τα εγώ του και τα πάθη του. Έχω πει ότι το σκοτάδι δεν μπορεί να συναντήσει το φως.



Ναι σαφώς. Μα δε διαφωνω με αυτό.Πρέπει να είσαι κατ ουσία χριστιανος.Ο παραδεισος δε κερδίζεται φυσικά γράφοντας "Χριστιανός" στην ταυτότητα.

quote:
3O Iησούς αποκρίθηκε: �H αλήθεια είναι, και σου το τονίζω, πως αν κάποιος δε γεννηθεί ξανά, δεν μπορεί να δει τη βασιλεία του Θεού�. 4Tου λέει ο Nικόδημος:

Προφανώς και εννοεί την πνευματική αναγεννηση και το επαληθεύει κ πιο κάτω:
quote:
Πώς μπορεί να γεννηθεί ένας άνθρωπος τη στιγμή που είναι κιόλας γέρος;(όχι νεκρός) Mπορεί μήπως να μπει στην κοιλιά της μάνας του για δεύτερη φορά και να ξαναγεννηθεί;� 5O Iησούς του απάντησε: �Πράγματι, σε βεβαιώνω, αν δε γεννηθεί κανείς από το νερό(την γήινη γέννηση την συμβολίζει το χώμα, ενώ το νερό είναι ο κατ'εξοχήν συμβολισμος του πνεύματος) και από το Πνεύμα,(οχι απο τη μήτρα) δεν μπορεί να μπει στη βασιλεία του Θεού.(πρεπει να ξαναγεννηθεις σαν πνεύμα. Δλδ να πετάξεις το προπατορικό αμάρτημα.. Αν ήταν υλική ξαναγέννηση στη γη τότε δε θα πρεπε να ξαναξεφορτωθεις το προπατορικό?)

...

quote:
14Kι όπως ύψωσε ο Mωυσής το χάλκινο φίδι στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Γιος του ανθρώπου, 15ώστε να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ� αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 16Γιατί ο Θεός αγάπησε με μια τέτοια αγάπη τον κόσμο, ώστε πρόσφερε το Γιο του το Mονογενή, για να μη χαθεί ο καθένας που πιστεύει σ� αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια. 17Διότι το Γιο του ο Θεός δεν τον έστειλε στον κόσμο για να καταδικάσει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού. 18Όποιος πιστεύει σ� αυτόν, δεν καταδικάζεται, αλλ� όποιος δεν πιστεύει είναι ήδη καταδικασμένος, γιατί δεν έχει πιστέψει στο όνομα του Mονογενή Γιου του Θεού.

19Kαι η καταδίκη είναι τούτη: Ότι, ενώ ήρθε το φως στον κόσμο, οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι μάλλον παρά το φως, επειδή τα έργα τους ήταν πονηρά. 20Γιατί όποιος κάνει το κακό, μισεί το φως και δεν πλησιάζει στο φως, για να μην μπορεί κανείς να ελέγξει τα έργα του. 21Όποιος, όμως, έχει βίωμά του την αλήθεια, έρχεται στο φως για να φανερωθούν τα έργα του, γιατί έχουν γίνει σύμφωνα με το θέλημα του Θεού�.



Αυτα δε κατ'αλαβα γιατι ακριβώς μου τα δειξες οπότε δεν έχω κάτι να πώ..

οσον αφορα αυτα:

quote:
Και λέει ο Διόνυσος Αρεοπαγίτης στον Τιμόθεο.

«Με την σειρά σου δώρα εσύ, αγαπήστε μου Τιμόθεε, κατά την επίμονη τριβή σου με τα μυστικά θεάματα παράτησε τόσο τις αισθήσεις όσο και τις λειτουργίες του νου και όλα τα αισθητά και νοητά, και όλα ποσά είναι και όσα δεν είναι και υψώσου χωρίς βοήθεια της γνώσης για την όση είναι εφικτή ένωση με ότι ξεπερνά κάθε ουσία και γνώση.

Γιατί με την έκσταση σου που σε αποκόπτει και σε ελευθερώνει ολότελα από όλα θα ανέβεις στη υπερούσια λάμψη του θειου σκότους τα πάντα αφαιρώντας και από τα πάντα ελεύθερος»



Θα πω απλά οτι συμφωνω αν κ τα απο πάνω χωρία ενδεχονται περαιτέρο.. "ερμήνευση"..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 01:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde Ο Θεός δε τους χρειάζεται.Αυτοβουλους φωστειρες δεν χρειαζεται.Να προσθέσω κάτι που έγραψα σήμερα για τέτοιους "τύπους":

Ο Θεός Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde είναι αυτάρκης δεν χρειάζεται τίποτα. Θα ήθελα να συμπληρώσω μερικά από τα λόγια του Διονυσίου που αντηχούν σαν μυστικιστική αντήχηση μέσα στην καρδιά μου.

«Τέλειος λοιπών είναι όχι μονάχα επειδή είναι αυτοτελής και προσδιορίζετε μονότροπα σύμφωνα με ότι είναι από τον εαυτό του και είναι τελειότατος ολόκληρος πέρα ως πέρα αλλά κι επειδή είναι υπερτέλειος σύμφωνα με την πάνω από όλα υπεροχή του.

Ορίζει κάθε απειροσύνη, υπερκαλύπτει κάθε πέρας, δεν μπορεί τίποτα να τον χωρέσει και να τον περιβάλει αλλά και εκτείνεται σε όλα ταυτόχρονα και πάνω από όλα με τις ανεξάντλητες δωρεές και ατελεύτητες ενέργειες του»

Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από κάποιους να τους παρακινήσουν να ανακαλύψουν.
Ζούμε σε σκοτεινές εποχές και ο λύκος έχει μεταμορφωθεί σε πρόβατο.

Καταλαβαίνω τα λόγια σου, ξέρω ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιος είναι ο λύκος και είσαι πιο ασφαλής με αυτά που έχεις. Εντάξει.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 02:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καταλαβαίνω τα λόγια σου, ξέρω ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιος είναι ο λύκος και είσαι πιο ασφαλής με αυτά που έχεις. Εντάξει.

Ναι αλλα έχω λόγο. Έχω ζήσει κάποια θαύματα στο όνομα του θεού Ιησού. Περισσοτερα θα βρεις εδώ(αν θες να κοιτάξεις)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=24&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=9906( 30/12/2008, 22:42:50 )
Κ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9906&whichpage=25&ARCHIVE=

Και πάλι χρόνια πολλα σε όλους.. μπήκε η 2η μέρα του έτους..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 12:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
θα ήθελα να κάνω μία ακόμη ερωτηση

Καταλαβαίνω ότι όποιος είναι συνειδητός υπερέχει σε πνευματικό ας το πούμε επίπεδο από αυτούς που δεν αυτοκυριαρχούνται....

Τι γίνεται όμως όταν εμφανιστεί μπροστά μας ένας τέτοιος άνθρωπος για να ανακόψει την πορεία μας ? Σε αυτή την περίπτωση πως φέρεται ένας αναζητητής του πνεύματος ? Μένει ακίνητος σαν πρόβατο έτοιμο για στην σφαγή ή αποφασίζει να κάνει κάτι για αυτό ? Και ακόμα και αν η αντοχή του μπορεί να τον κρατήσει για μήνες ή ακόμη και για χρόνια αυτός πρέπει να συνεχίσει να υπομένει , να υποφέρει , να γυρνάει και το άλλο μάγουλο μέχρι τελικά να μην του μείνει άλλη δύναμη για να συνεχίσει?(γιατί υπομένοντας χάνεις δύναμη , προσωπική εμπειρία )

Ή μήπως πρέπει να αναλάβει δράση και να δείξει ότι <<δεν μασάει η κατσίκα ταραμά >> (το έριξα στη λαική σοφία )

Για μένα οι πραγματικοί μαύροι μάγοι δεν είναι μόνο αυτοί που γνωρίζουν να εξασκούν μαγικές τέχνες ή να ικανοποιούν τα καπρίτσια τους .....

Είναι ΚΑΙ όλοι οι άλλοι που προσπαθούν να επιβληθούν να ελέξουν και να υποδουλώσουν όλους τους άλλους με ηλήθια παιχνίδια εξουσίας

Αυτούς πως τους αντιμετωπίζουμε ???Νομίζω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο για οποιονδήποτε θέλει να εξαγνίσει τη ζωή του αλλά και για όλους τους άλλους .
(οι λεγόμενοι πράκτορες του ΜΑΤΡΙΧ)

Και σας παρακαλώ να μην ακούσω τίποτα για αληθινή αγάπη και οσίους γιατί δεν είμαι από αυτούς .... ενολίγοις δεν έπιασε το κόλπο !!
Δεν θέλω το κακό κανενός ούτε μισώ αυτούς που φέρονται έτσι , αλλά δεν μπορώ να τους αφήσω !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 12:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Ίσως να βγαίνω εκτός θέματος αλλά για να βρει κανείς την δύναμη να κάνει αστρική προβολή και πολλά άλλα πρέπει να μπορεί να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα κατάματα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2009, 23:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε κενό

Το τι θα κανείς θα στο πει η συνείδηση σου ,αλλά για να μπορείς να έχεις μια εμπειρία του τι σημαίνει να δρας με την συνείδηση πρέπει την επόμενη φορά που θα σου εκδηλωθεί π.χ ο θυμός που είναι ένα έντονο και συχνό εγώ ,να φέρεις την προσοχή σου στην καρδιά .(πρέπει να το θυμηθείς όταν σου συμβεί.)

Αφουγκράσου τον εαυτό σου χωρίς να χάνεις την προσοχή σου. Αισθάνσου αυτό που είσαι στο τώρα χωρίς να δώσεις κάποια απάντηση για το τι είσαι. Διατηρώντας αυτή την αίσθηση που δημιουργείτε από την αφουγκραση, παρατήρησε τι σου συμβαίνει σαν να κοιτάς κάποιον άλλο. Κρατώντας την προσοχή σου σε όλα αυτά πρέπει να την διαίρεσης ξανά και να μπορείς να παρατηρείς τον άλλο με τον οποίο θύμωσες χωρίς να χάνεις την παρατήρηση και την αίσθηση από τον εαυτό σου.

Αυτό είναι το κλειδί (κάπως παραλλαγμένο αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα) για να δημιουργηθεί η δυνατότητα να αφυπνιστεί η συνείδηση.

Δεν είναι κάτι που το σκέφτηκα εγώ αλλά κάτι που το διδάχτηκα. Όταν αποκτήσεις εμπειρία από αυτό και θέλεις να μάθεις κι αλλά τα λέμε πιο αναλυτικά. Αποφεύγω να αναφέρω ονόματα δασκάλων για ευνόητους λόγους. Αν θες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο e-mail


Τώρα αν βρεθείς να απείλησε εσύ ξέρεις τι πρέπει να κανείς.

Η διαδοχική αφύπνιση της συνείδησης θα σου δίνει της απαντήσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 02:07:57  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα αρχικά να ξεκαθαρίσω πως σ'αυτό το θέμα για προσωπικούς λόγους δεν ήθελα να συμμετάσχω...
Όταν όμως άρχισαν να αναφέρονται ονόματα όπως Σαμαέλ, Λευκή αδερφότητα, ο Δάσκαλος L..., είπα, οκ, ας συμμετάσχω!
Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά...
Για να κάνει κάποιος συνειδητά ΑΠ θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος κατάλληλα...
Ασυνείδητα ΑΠ γίνεται μέσω των ονείρων, κατά τη διάρκεια του ύπνου, και πάντα είναι ελεγχόμενη από "άλλους"...
Αν κάποιος θέλει συνειδητά να κάνει ΑΠ , κυρίως λόγω του ενστίκτου της αυτοσυντήρησης, όσο και να χτυπάει τον κώλο του κάτω, δεν θα την πετύχει, εκτός και αν βρεί το Δάσκαλό του, που θα τον βοηθήσει να προετοιμαστεί κατάλληλα γι'αυτό.
Τυχαία μπορεί να γίνει σπάνια, αλλά ο τυχερός άτυχος, θα περάσει ισχυρό σόκ και ανάλογα με το στάδιο συνειδητότητας που βρίσκεται, θ'αντιδράσει ανάλογα ή θ'αντιδράσουν "άλλοι" ανάλογα...
Π.χ. Πέτυχε ο Γιάννης ΑΠ?
"Ρίξτε του μια θεογκόμενα στα πόδια του, να δείτε για πότε την ξεχνάει την ΑΠ!
Κοινώς "κάποιοι" γνωρίζουν τις αδυναμίες μας (και τις δυνάμεις μας αντίστοιχα) και φροντίζουν να τις εκμεταλλεύονται υπέρ του δέοντος (του δικού τους)!
Ακόμη και να μην υπάρξει παρέμβαση από άλλους, το πιό πιθανό είναι ο ίδιος μας ο εαυτός να μας κάνει να ξέχασουμε αυτήν την οδυνηρή εμπειρία ή έστω να την ξεθωριάσει τόσο ώστε να "χάσει" την ουσία της.

Υπηρέτη, εμείς οι δυό θα μπορούσαμε να πούμε πολλά πάνω σ'αυτό το θέμα.
Δυστυχώς έχουμε μια τεράστια διαφορά, ένα χάσμα που δεν γεφυρώνεται με τίποτα!
Εσύ συνειδητά ανήκεις κάπου, το τιμάς και το προωθείς ακόμα και με το ψευδώνυμό σου...
Εγώ συνειδητά δεν ανήκω πουθενά και επιπλέον δε μ'αρέσει γενικότερα ν'αντιλαμβάνομαι πως κάπου επέρχεται προσυλητισμός...
Αν περιοριζόσουν σε γενικές πληροφορίες και πρακτικές συμβουλές θα σε παραδεχόμουν!
Αλλά εσύ επεκτάθηκες και σε διαφήμιση της ομάδας στην οποία ανήκεις και την οποία υπηρετείς...
Εκεί θεώρησα πως πρέπει να επέμβω μιας και ξέρω πως η ΑΠ είναι κάτι πανανθρώπινο και κανείς δεν έχει την αποκλειστικότητα στο να τη διδάξει και να πάρει και τα εύσημα γι'αυτό...
Ακόμα και ο ευρωπαίος ανακάλυψε τεχνική κάποτε!
Θα μπορούσαμε όλοι, μέσω των βιωματικών μας εμπειριών να βοηθήσουμε και άλλους ενδιαφερόμενους ν'ανακαλύψουν τεχνικές και μεθόδους...
Και πάλι αποφάσισα να παρέμβω όταν διάβασα αυτά σου τα λόγια:
Υπηρέτης:"Δεν είναι κάτι που το σκέφτηκα εγώ αλλά κάτι που το διδάχτηκα. Όταν αποκτήσεις εμπειρία από αυτό και θέλεις να μάθεις κι αλλά τα λέμε πιο αναλυτικά. Αποφεύγω να αναφέρω ονόματα δασκάλων για ευνόητους λόγους. Αν θες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο e-mail"

Ποιός σου τα δίδαξε όλα αυτά?
Αφού είναι τόσο σημαντικός γιατί δεν αναφέρεσαι ξεκάθαρα σ'αυτόν?
Ποιοί είναι οι ευνόητοι λόγοι?
Γιατί θές να δώσεις περισσότερες πληροφορίες στον "κενό" μέσω email και όχι μέσω της δημόσιας συζήτησης?
"Ψαρεύεις" κόσμο ή μου φαίνεται?

Γενικότερα και απευθυνόμενος πρός άπαντες, ένας φωτισμένος άνθρωπος ή ένας Δάσκαλος ποτέ δεν θεωρεί εαυτόν δάσκαλο, ούτε επιδιώκει διαφήμιση και προβολή.
Επιπλέον εμείς τον επιλέγουμε, δεν μας επιλέγει αυτός!
Τέλος Δάσκαλος στην πορεία μας ποτέ δεν είναι μόνο ένας και δή άνθρωπος...
Μπορεί να είναι κυριολεκτικά τα πάντα γύρω μας και μέσα μας...
Σας αποχαιρετώ λόγω διακοπών...
Εις το επανιδείν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 12:05:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εκεί θεώρησα πως πρέπει να επέμβω μιας και ξέρω πως η ΑΠ είναι κάτι πανανθρώπινο και κανείς δεν έχει την αποκλειστικότητα στο να τη διδάξει και να πάρει και τα εύσημα γι'αυτό...

Πρώτα απ όλα φίλτατε η Α.Π. είναι καθαρά κάτι ανθρώπινο.Μια ανθρωπινη επιλογή.Η οποία για κάποιους μπορει ίσως να αποδεικτεί κ επικίνδυνη.

Δεν είναι κάτι το οποίο έχει να κάνει με το θεό ούτε είναι απαραίτητο για την αποκτηση γνώσης, ούτε είναι απαραίτητο για την ευτυχία και τη ζωή γενικότερα.Είναι κάτι ανθρωπινο. Μια ανθρωπινη φιλοδοξία αν θες.

quote:
Εγώ συνειδητά δεν ανήκω πουθενά και επιπλέον δε μ'αρέσει γενικότερα ν'αντιλαμβάνομαι πως κάπου επέρχεται προσυλητισμός...
Αν περιοριζόσουν σε γενικές πληροφορίες και πρακτικές συμβουλές θα σε παραδεχόμουν!

Η Γνώση δεν είναι για ολους. Αυτο είναι κάτι που κάποιοι αφελέις/εγωιστές δεν μπορουν να το χωνέψουνε. Δε μιλάω για αυτο που συμβαίνει εδώ, μιλάω γενικά.

Η γνωση είναι για αυτούς που μπορουν να την καταλάβουν κ έτσι να τη χρησιμοποιήσουν.

Κακα τα ψέματα αλλα παρα πολλοι έχουν γνώση που δε θα πρεπε να έχουν. Για να μη πουμε οι περισσότεροι.

Η γνωση κανονικά πρεπει να δίνεται μόνο σε αυτους που ξέρουν να τη χρησιμοποιούν σωστά.

Και ποιοι είναι αυτοι? Αυτοι που δεν θα τη χρησιμοποιήσουν εγωιστικά. Και ποιοι είναι αυτοί, αυτοί που δεν έχουν εγώ! Ποιοι δεν έχουν εγώ?
Κανείς..

Η Γνωση δεν έχει σωστούς διαχειριστές.
Εξου και αυτο που έλεγα οτι ο θεος δεν έχει αναγκη απο αυτοβουλους "φωστήρες" επι γης. Αν πιστεύουν δλδ κάποιοι οτι κάνουν θείο έργο, ας αναρωτηθούνε ποιος θεός τους το ανάθεσε.

Αν δεν κάνουν θείο έργο μαντεψτε τι κάνουνε.. προσωπικο-εγωιστικό έργο.Έργο για τον εαυτό τους.Για την ικανοποιηση του εγώ τους της φιλοδοξίας τους.
Βέβαια νιώθουν οτι κάνουν καλό έργο. Αλλα πού αρχίζει η αρμοδιοτητα του καλου και πού του κακού? Ξέρει κανείς?


Για το έργο του θεού υπάρχουν οι απεσταλμένοι του θεού. Και αυτοι δεν διδάσκουν αλχημίες αλλα τον θεό που είναι η αγάπη και η ευτυχία κ το κάθε μυστήριο. Είναι η πηγή και η κατάληξη κάθε ενέργειας..

Όπως είπα βέβαια, το οτι διάφοροι "πνευματιστες" κάνουν και διαδίδουν ο,τι τους κατέβει δεν σημαίνει οτι είναι μάγοι(μαύροι) σημαίνει απλά οτι είναι αφελείς μέσα στη καλοσύνη/φιλοδοξία τους.

Ειλικρινα πιστεύω πως με τον ερχομο του ΑντιΧριστου πολλοι θα είναι αυτοι που θα μετανοιώσουν για το "αυτοβουλο" "καλο" που έκαναν στην ανθρωποτητα, προώθοντας τη γνώση σε λάθος χέρια..

Γιατι ο χρόνος είναι εγγύς που την ανθρωπότητα θα τη κυβερνάει ο αθεϊσμός κ η διαδεδομένη μαγεία και διάφοροι ανεπιτήδειοι θα πάρουν μαγική εξουσία στα χερια τους και περισσότερη εξουσία απ όλους εκείνους τους ανόητους θα πάρει ο Σατανάς καθαυτός.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/01/2009 12:19:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 12:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε helios2012

Μου αρέσουν τα ελευθέρα πνεύματα και οι επαναστάτες. Έχω προχωρήσει πολλά χρόνια χωρίς να ανήκω κάπου όπως λες και δεν χρειάστηκε να ανήκω για να μάθω .

Ακόμα και αυτά που είπα στον κενό ότι τα διδαχτικά τα έχω διδαχτεί μέσα από την πορεία τις Ζωής .

Ο μεγαλύτερος μου δάσκαλος η ιδία η Ζωή. Άλλη φορά εσύ, κάποια άλλη φορά ο άνεμος ,.Τα πάντα με διδάσκουν. Αν δεν ανέφερα κάποιους και ανέφερα μετρικούς και μπορώ να αναφέρω πολλούς το έκανα γιατί φίλε η ΕΠΑΡΣΗ μπορεί να κρυφτεί πίσω από το

«εγώ τα έχω καταφέρει μόνος μου είμαι σπουδαίος και αξίζω πολλά»

Αν έχεις παρατηρήσει δεν ανέφερα σε κανέναν για το πώς θα κάνει Αστρική προβολή και δεν είναι κάτι που δεν ξέρω γεννήθηκα με αυτό. Ούτε υποσχέθηκα ότι με κάποιο τρόπο θα πω.

Αυτό που τονίζω και η μόνη τεχνική που έδωσα είναι για την αφύπνιση της συνείδηση που για εμένα είναι το πιο σημαντικό και το πιο επαναστατικό.

Δεν με νοιάζει αν ανήκει κάποιος κάπου ή όχι. Αυτό που με νοιάζει είναι να μπορέσει να επαναστατήσει και να ελευθερωθεί κάποιος από όλες τις μηχανικοτητες τις καταβολές και τις προκαταλήψεις.

Τα ονόματα του Χριστού και του Διονυσίου Αρεοπαγίτη που αναφέρθηκα δεν σε πείραξαν. Τελικά πόσο ελεύθερος είσαι και κατά πόσο νομίζεις ότι δεν ανήκεις κάπου.

Όταν ο άνθρωπος δεν ελευθερώνετε από της πεποιθήσεις του από τις ψευδείς εντυπώσεις που έχει για το ποιος είναι και για το τι είναι ο κόσμος και η πραγματικότητα, τότε ανήκει χωρίς να το θέλει μέσα σε κάποια αυταπάτη.

Μπορείς να πεις δεν ανήκω πουθενά, αλλά αυτό είναι μια πλάνη. Όταν δεν ¨ανήκεις¨ σε καμιά θρησκεία σε καμιά σχολή σε κανένα Δάσκαλο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ανήκεις κάτω από την εξουσία της λαγνείας , της απληστίας της λαιμαργίας της ζήλιας της οργής της περηφάνιας της τεμπελιάς.

Για να ελευθερωθεί κάποιος πρέπει πρώτα να δει από τι πρέπει να ελευθερωθεί.

Υπηρετώ την κατεύθυνση και την ανάγκη ότι κάποιος πρέπει να γνωρίσει αυτό που είναι όχι μέσα από ένα βιβλίο ούτε από της γνώμες τον άλλων αλλά από την άμεση εμπειρία του ιδίου του ατόμου.

Αυτό θα το κάνω είτε διαλέγοντας μια σχολή είτε όχι. Είτε διαλέγοντας μια θρησκεία είτε όχι. Δεν με ενδιαφέρει το μέσο αλλά το αποτέλεσμα.

Αν είσαι χριστιανός θα μιλήσω με χριστιανικής όρους, αν είσαι άθεος η προσέγγιση μου θα είναι ανάλογη. Ο καθένας κάπου είναι φυλακισμένος. Ο ΝΟΥΣ είναι πολύ κατεργάρης όταν κάποιος θα σου δείξει την πόρτα να βγεις έξω από αυτόν τότε αυτός θα κάνει τα πάντα για να μην βγεις.

Ο νους του ανθρώπου είναι γεμάτος καταβολές όλοι μπορούν αν το θέλουν να βιώσουν αυτό που Είναι .Το δύσκολο για κάποιων είναι το ότι όταν θέλει να μιλήσει για το πώς, ότι πρέπει να σπάσει τους κωδικούς της αυταπάτης του κάθε ιδιαιτέρου Νου.

Υπάρχουν άτομα που θέλουν να ανήκουν κάπου γιατί νιώθουν ότι μέσα από αυτή την επιρροή της ομάδας σταθεροποιούνε στον στόχο τους.

Είναι διαφορετικό να είσαι συνεχώς κάτω από την επιρροή τις κοινωνίας που προωθεί τα κατώτερα ένστικτα και να προσπαθείς μονό σου χωρίς βοήθεια να προχωρήσεις και διαφορετικό να είσαι με κάποιους που μπορείς να μοιραστείς τις δυσκολίες του δρόμου.

quote:
Ποιοί είναι οι ευνόητοι λόγοι?
Γιατί θές να δώσεις περισσότερες πληροφορίες στον "κενό" μέσω email και όχι μέσω της δημόσιας συζήτησης?
"Ψαρεύεις" κόσμο ή μου φαίνεται?


Η ευνόητη λόγοι είσαι εσύ, προσωποποίησες την παρεξήγηση που ήθελα να αποφύγω. Αλλά βλέπω πως ήταν για καλό. Σε ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες.

Κάθε άτομο είναι ξεχωριστό. Αυτά που θα πω ιδιαιτέρα στον καθένα μπορεί να μην ταιριάζει για κάποιο άλλο άτομο επειδή το άλλο άτομο έχει διαφορετικό μυαλό.

Αν συζητούσαμε μαζί θα έβλεπες ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κενό αναμεταξύ μας. Αυτή η συζήτηση μπορεί να μας έκανε καλό, αλλά κάποιον άλλον θα τον έκανε να φύγει μακριά.

Αναλόγως πως θέτεις το ερώτημα. Να προσηλυτίσω κάποιον για να τον κάνω οπαδό όχι. Γιατί ο οπαδός είναι πρόβατο. Εξάλλου ο καθένας επιλεγεί για το αν θα είναι πρόβατο η επαναστάτης.

Πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι ετοιμάζετε μια επανάσταση και ψάχνω επαναστάτες. Αλλά επανάσταση χωρίς επαναστάτες δεν γίνετε.

quote:
Γενικότερα και απευθυνόμενος πρός άπαντες, ένας φωτισμένος άνθρωπος ή ένας Δάσκαλος ποτέ δεν θεωρεί εαυτόν δάσκαλο, ούτε επιδιώκει διαφήμιση και προβολή.
Επιπλέον εμείς τον επιλέγουμε, δεν μας επιλέγει αυτός!
Τέλος Δάσκαλος στην πορεία μας ποτέ δεν είναι μόνο ένας και δή άνθρωπος...
Μπορεί να είναι κυριολεκτικά τα πάντα γύρω μας και μέσα μας...
Σας αποχαιρετώ λόγω διακοπών...
Εις το επανιδείν!

Φίλε helios2012 σαν να τα έχω γράψει εγώ μου φαίνονται αυτά που λες. Έχουμε πράγματι ένα χάσμα που δεν γεφυρώνετε με τίποτα ;ή έχουμε ένα τεράστιο υποκειμενικό νοητικό τοίχο που μας φυλακίζει;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο των κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2009, 13:58:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα ονόματα του Χριστού και του Διονυσίου Αρεοπαγίτη που αναφέρθηκα δεν σε πείραξαν. Τελικά πόσο ελεύθερος είσαι και κατά πόσο νομίζεις ότι δεν ανήκεις κάπου.

Μιας κ λέιπει ο Ήλιος να σημειωσω οτι δεν είναι Χριστιανος. Τώρα το αν πιστευει στη σοφία κ στα λόγια των γραφων είναι άλλη ιστορια...

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy