ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 01:54:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εχω διαβάσει Λίτσα.

Το περίμενα.Η λέξη βρωτός είναι σήμα κατατεθέν.Ωραίος.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 01:55:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εχω διαβάσει Λίτσα.

Το περίμενα.Η λέξη βρωτός είναι σήμα κατατεθέν.Ωραίος.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
Ενας ερευνητής είναι φίλε μου,τις απόψεις του οποίου δεν μπορώ να δεχθώ αδιαμαρτύρητα,αλλά δεν μπορώ και να τις απορρίψω.

Ολοι εμείς που αναζητούμε τα περίεργα,τα παράξενα,τα απίστευτα,τα φανταστικά,είμαστε λίγο-πολύ,ενας Λίτσας,ένας Νταίνικεν.

Ισως εμείς να διαφοροποιούμεθα,μόνο στο ότι εξετάζουμε πρώτα την επιστημονική πλευρά μιας έρευνας και μόνον άν έχουμε αναπάντητα ερωτήματα,ή δεν είμαστε σίγουροι χωρίς αμφιβολία,για κάτι,στρεφόμαστε σε άλλες οδούς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:06:53  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ

Που στο καλό χάθηκες?

Κανένα νέο απο τα αστρόπλοια στον Ηλιο έχεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:08:12  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό φίλε μπορούμε να το πρεσβεύουμε ανεξαρτήτως topic.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Σε καμιά περίπτωση και σε κανέναν βαθμό δεν είμαι Λίτσας ή Νταίνικεν. Προσωπικά δεν έχω... στόχο. Για οτιδήποτε. Νομίζω πως αυτό και μόνο είναι ουσιαστική διαφοροποίηση.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:17:07  Εμφάνιση Προφίλ
DSM
Αντέκρουσες πρύμναν,ή μου φαίνεται?

Δεν γίνεσαι λίγο Λίτσας,λίγο Νταίνικεν,μιλώντας για τάξεις προγενέστερου πολιτισμού,ίχνη του οποίου δεν υπάρχουν,παρά μόνο με την βιαία εξαγωγή τους,απο τους ανα τον κόσμον μύθους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:19:21  Εμφάνιση Προφίλ
Στο βαθμό που ο καθένας ψάχνει πέραν της επίσημης θεώρησης και των ήδη υπαρκτών αποδείξεων των γραμμών γέννησης της μυθολογίας,προσπαθώντας να έχει γνώμονα τη λογική στήριξη των συλλογισμών του,πέφτει πάνω σε ήδη υπάρχοντα υποσύνολα θεωριών άλλων.
Μάλλον αυτό εννοεί ο Νικόμαχος και συμφωνώ.Το στόχο που αναφέρεις δεν είμαι σίγουρος για το πως τον εννοείς?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 06/07/2012 02:20:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:28:04  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Σε καμία περίπτωση δεν ανέκρουσα πρύμναν. Απλώς δήλωσα ευθαρσώς, πως ουδέποτε, πολλώ μάλλον τώρα, δεν λειτουργώ στρατευμένα. Κατά την άποψή μου και οι δύο άνθρωποι που ανέφερες είναι φανατικοί, και ακόμα χειρότερα, στρατευμένοι.

Επιφυλάσσομαι του δικαιώματός μου στην ελεύθερη σκέψη. Ελπίζω πως αυτό έκανα ανέκαθεν. Ασχέτως του forum.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
DSM


Για να δώσεις αυτη την απάντηση

quote:

Σε καμιά περίπτωση και σε κανέναν βαθμό δεν είμαι Λίτσας ή Νταίνικεν. Προσωπικά δεν έχω... στόχο. Για οτιδήποτε. Νομίζω πως αυτό και μόνο είναι ουσιαστική διαφοροποίηση.

σκέφθηκα οτι δεν θα πρόσεξες ολόκληρη την θέση μου.Είπα:

quote:

Ισως εμείς να διαφοροποιούμεθα,μόνο στο ότι εξετάζουμε πρώτα την επιστημονική πλευρά μιας έρευνας και μόνον άν έχουμε αναπάντητα ερωτήματα,ή δεν είμαστε σίγουροι χωρίς αμφιβολία,για κάτι,στρεφόμαστε σε άλλες οδούς.

Δηλαδή δεν είμαστε φανατικοί,δογματικοί,δεν έχουμε οικονομικούς στόχους,δεν εκμεταλευόμαστε την άγνοια του κοινού.

Π.χ: Βλέπει ο Νταίνικεν,στην πλάκα του Παλένκουε,εναν αστροναύτη στο πηδάλιο.Και γράφει ένα βιβλίο για αρχαίους αστροναύτες.και πιστεύει αυτα που λέει.Δίνει και διαλέξεις.Αποκτά και οπαδούς.
Εσυ κι εγώ δεν είμαστε έτσι.Ο τύπος στην ταφόπλακα,μπορεί να ήταν αστροναύτης,μπορεί να ήταν και ο...γελωτοποιός του βασιλέως των Αζτέκων!Δεν μπορούμε όμως να αποκλείσουμε,πέραν πάσης αμφιβολίας,ούτε την μια,ούτε την άλλη περίπτωση.
Εδω κολλάει το << λίγο-πολυ λίτσας-Νταίνικεν >>!

Καλύτερα να κουραζόμαστε λίγο και να εξηγούμε τι ακριβώς εννοούμε,επειδή κάνουμε μια συζήτηση που ανήκει στο "επέκεινα" και επειδή δεν βλέπουμε ο ένας τις εκφράσεις του άλλου,καθώς ο γραπτός λόγος,δύναται να προκαλεί λανθασμένα συμπεράσματα,σε τέτοιου είδους θέματα.

Your's!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:51:54  Εμφάνιση Προφίλ
Κατανοητό.

Θα ήθελα πάντως να μιλήσουμε και λίγο για το 2ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα και την εντροπία κάποια στιγμή. Ακριβώς επειδή το κρίσιμο θέμα είναι το πόσο κλειστό είναι το σύστημά μας...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 02:55:36  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης θα επιθυμούσα το << Μέλος 1ης Βαθμίδας >> να αντικατασταθεί με το <<Αρχιναύαρχος των Ανατολικών Θαλασσών>>. Για λόγους αισθητικής. Κυρίως.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2012, 03:05:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επίσης θα επιθυμούσα το << Μέλος 1ης Βαθμίδας >> να αντικατασταθεί με το <<Αρχιναύαρχος των Ανατολικών Θαλασσών>>. Για λόγους αισθητικής. Κυρίως.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Χαχα καλο!

Πρόσθεσέ το στο ψευδώνυμό σου.

Να μιλήσουμε για τον 2ο θερμοδυναμικό νόμο.Οχι σήμερα όμως γιατι θα σας καληνυχτήσω,ευθύς αμέσως.
Θα το ξεκινήσεις εσυ και θα συμπεριλάβεις και την άποψή σου στο κατά πόσον ισχύει αυτός ο νόμος,παντού στο σύμπαν!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 03:46:19  Εμφάνιση Προφίλ
Σύμφωνα με το 2ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα λοιπόν, σε ένα κλειστό σύστημα, με την πάροδο του χρόνου, ελαττώνεται η δυνατότητα χρησιμοποίησης της ενέργειας, μεταφορά της, μετατροπής της, ή σε τελική ανάλυση αξιοποίησής της για τη παραγωγή έργου.

Κλειστό σύστημα είναι ένα σύστημα στο οποίο δεν μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ενέργεια.

Με λίγα λόγια, ένα κλειστό σύστημα είναι καταδικασμένο κάποια στιγμή να υποστεί θερμικό θάνατο, ή αλλιώς την απόλυτη ακινησία. Να μην μπορεί πλέον δηλαδή να συμβεί τίποτα εντός του.

Δεν χρησιμοποιώ τη διαφορική του διατύπωση για λόγους απλότητας (αν και πρόκειται για μια απλούστατη ανισοεξίσωση) και για να μην μπερδέψω τους αναγνώστες. Εμμέσως δηλαδή δηλώνω και την αντίθεσή μου στην επιτηδευμένη εξειδίκευση στα πλαίσια μιας ανοιχτής συζήτησης. Επίσης επέλεξα αυτού του είδους τη διατύπωση, προκειμένου να δείξω την απλότητα της συγκεκριμένης Αξίωσης.

Κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για την πιο συγκλονιστική Αξίωση της σύγχρονης φυσικής, κυρίως από φιλοσοφικής σκοπιάς. Αυτό το λέω, γιατί μέχρι τώρα και σε ότι έχει διατυπώσει γενικώς η φυσική, το Σύμπαν θεωρείται κλειστό σύστημα.

Με λίγα λόγια, η επίσημη άποψη είναι πως γνωρίζουμε τον τρόπο της απόλυτης και τελειωτικής μας κατάληξης.

Ερώτηση:
Πόσο κλειστό είναι ακόμα και αυτό το παρατηρημένο σύμπαν?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 03:59:48  Εμφάνιση Προφίλ
Και μια παρατήρηση φιλοσοφικής υφής σε ελεύθερο ειρμό:

Είναι δηλαδή ο χρόνος μέτρο της ανικανότητας?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:16:53  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου DSM

Μάρτυς μου ο "ανύπαρκτος" θεός,ήμουν σίγουρος ότι θα το έθετες αυτο το ερώτημα.

Αυτοί που μας δίδαξαν,ότι το σύμπαν το θεωρούμε κλειστό,"ξέχασαν" να μας υποδείξουν την Αρχή και το Τέλος του!!
Τα όριά του.

Γιατι κ.Καθηγητά να θεωρήσω το παρατηρούμενο σύμπαν,κλειστό?Το μη παρατηρούμενο τι είναι?

Σε ένα κλειστο σύστημα,υποχρεωτικά η εντροπία θα αυξάνει.
Ναι? Οχι? Για να δούμε:

Κι άν μέσα απο την αταξία,την εντροπία,υπάρχει η τάση της αυτοδημιουργίας,της αυτοδιόρθωσης,της αυτοοργάνωσης?

οταν ένα σύστημα,ακολουθώντας το βέλος του χρόνου,απο το παρελθόν στο μέλλον,εγκαταλείπει το σημείο της ισοδύναμης ισσοροπίας [ταξης-αταξίας] και βαίνει πρός την "καταστροφή",ισως απο το σημείο εκείνο και μετά,να αρχίζει η ελεύθερη βούληση.Οι δομές του συστήματος,που θα έχουν βέβαιο θερμικό θάνατο,μπορούν να δημιουργήσουν νέες δομές που θα αποτρέψουν το μελλούμενο.Μπορεί και όχι.Θέμα επιλογής.Θέμα χαώδους κατάστασης.

Κάτι σαν τις δομές εκλυσης της Χημείας.Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιόν δρόμο θα ακολουθεί το σύστημα,μετά το σημείο ισσοροπίας.

Ετσι παρατηρούμε στον μακρόκοσμο,κάποια συστήματα να πεθαίνουν και κάποια να ανασυγκροτούνται.

Θεωρητικά ενας γαλαξίας σε απόσταση 13,5 δισ.ετών,πρέπει να βρίσκεται σε ημιθανή τουλάχιστον,κατάσταση,σύμφωνα με τον 2ο Νόμο.Ομως έχουμε παρατηρήσει γαλαξίες νεογνά,σε αυτές τις αποστάσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
...η τάση της αυτοδημιουργίας, της αυτοδιόρθωσης, της αυτοοργάνωσης...

Νικόμαχε, αυτό που περιγράφεις λέγεται ζωή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:27:35  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι DSM,δεν εννοώ την ζωή μόνο,αλλά τα πάντα όλα.

λέγοντας χαώδης κατάσταση,συμπεριλαμβάνω άπαντα,εμβια και μη.


Με το όρο δομές,εννοώ την ύλη,νοήμονα και μη.


Είναι ο χρόνος μέτρο ανικανότητας?

Δεν θα το έλεγα έτσι.Μάλλον είναι σχετικός.Δεν πιστεύω οτι η αφαίρεση ή η παραμονή του χρόνου σε μια κίνηση ή ένα γεγονός,θα το επηρέαζε στο ελάχιστο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
Αρχιναύαρχε των Ανατολικών Θαλασσών

Κοίτα λίγο τις δομές των νανοσωλήνων άνθρακα.
Θα μπορούσαν να ανατρέψουν την εντροπία?


Και μια ερώτηση.
Ο 2ος Θερμοδυναμικός Νόμος και αρκετοί ακόμη,πάνε περίπατο στο δάσος,αν υποθέσουμε την ύπαρξη του Αιθέρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:41:00  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε

Ο χρόνος δεν είναι σχετικός. Ο χρόνος είναι περιγραφικός. Η λειτουργία του (πάντα κατά την άποψή μου) είναι ας πούμε δημοσιογραφική. Ο ίδιος δεν κάνει κάτι συγκεκριμένο.

Νανοσωλήνες, έ? Δεν νομίζω πως οι απαντήσεις βρίσκονται σε αυτή την κλίμακα.

Αιθέρας λοιπόν. Νομίζεις πως αυτό που πραγματικά ψάχνουν είναι το μποζόνιο του DSM ?

Εκτιμώ αφάνταστα την προσφώνηση. Πίστεψα προς στιγμή πως πρέπει να φτάσω τα 135.000.000 μηνύματα για να μου αποδοθεί.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:41:04  Εμφάνιση Προφίλ
Αρχιναύαρχε των Ανατολικών Θαλασσών

Ας δούμε και αυτό:

πεθαίνοντας ένα υπο-σύστημα,μέσα στο σύστημα,όπου ενα άστρο ή ενας γαλαξίας είναι το υπο-σύστημα και το σύμπαν το σύστημα,δίνει ζωή σε ένα άλλο υπο-σύστημα και έτσι αενάως διατηρείται το σύστημα.

Αρα κουφάλες νεκροθάφτες,θα μείνετε χωρίς δουλειά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 04:54:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Νανοσωλήνες, έ? Δεν νομίζω πως οι απαντήσεις βρίσκονται σε αυτή την κλίμακα.

Αιθέρας λοιπόν. Νομίζεις πως αυτό που πραγματικά ψάχνουν είναι το μποζόνιο του DSM ?


Βλέπω με "πιάνεις" στο φτερό!!

Οχι δεν βρίσκονται εκει οι απαντήσεις.Απο τους νανοσωλήνες θα μπορούσαν να συσχετισθούν,οι δομές που προανέφερα,την στιγμή που κάνουν την "επιλογή" τους απομακρυνόμενες απο την ισσοροπία προς τον θερμικό θάνατο.

Δεν νομίζω ότι ψάχνουν τον αιθέρα.
Ψάχνουν τον τρόπο να τον ανακοινώσουν και να απαλύνουν τον κατακαϋμό και την οδύνη,όσων θα επιστρέψουν πίσω τα νομπέλ τους.
Πιστεύω οτι ήδη,γνωρίζουν την ύπαρξή του.

ο χρόνος,όπως και να τον ονοματίσεις,θα είναι πάντα ότι όνομα τον...βαφτίσεις,αλλά το μεσαίο του όνομα θα παραμείνει...σχετικό!!

ΣΗΜ.
Εμένα μου αρέσουν τα χαμόγελα,να τα βάζω,όπως επιθυμώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 05:09:00  Εμφάνιση Προφίλ
Υποθέτω λοιπόν πως πρέπει να μιλήσουμε για τον Αιθέρα. Γνωρίζω πως έχει ξανασυμβεί εδώ. Γνωρίζω επίσης όμως, πως δεν έχει συμβεί υπό αυτό το πρίσμα και τις συνθήκες...

Τό έχω ξαναπεί: ο τόνος κάνει τη μουσική.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 12:46:58  Εμφάνιση Προφίλ
Υπο αυτο το πρίσμα εννοείς,το τόπικ της μη τεκμηριωμένης γνώσης,ή τις τρέχουσες εξελίξεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 14:27:28  Εμφάνιση Προφίλ
Το δεύτερο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 15:34:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ας πούμε δυο λόγια για τον Αιθέρα.

Οι πρώτοι που υποστήριξαν την ύπαρξή του,στην νεώτερη ιστορία της ανθρωπότητας,ήταν οι Φαραντεϊ και Μάξγουελ.Ο δεύτερος θεώρησε τον αιθέρα σαν ενα αόρατο αλλά υπαρκτό "υλικό",που γεμίζει τον χώρο [ πανταχού παρών και τα πάντα πληρών].Κοντά τους και ο Νίκολα Τέσλα.

Εγώ θεωρώ οτι ο αιθέρας υπάρχει και κινειται σπειροειδώς,δεν υπακούει σε κανέναν θερμοδυναμικό νόμο.Αυτη η σπειροειδής κίνηση δίνει μια πρώτης τάξης απάντηση στο ερώτημα:<< Γιατι τα πάντα,απο τον μικρόκοσμο έως τον μακρόκοσμο κινούνται σπειροειδώς? >>.

Ενας αμερικανός φυσικός,κατάφερε και μέτρησε την κίνηση της Γης στο διάστημα με ακρίβεια.400χιλ/s.Για να συμβεί αυτη η μέτρηση απαιτείται μια σταθερά.Δεν μπορεί να είναι άλλη,απο τον αιθέρα,κατα την γνώμη μου.

Γιατι δεν μπορούμε να "δούμε" τον αιθέρα?
Σε αυτη την ερώτηση,θα χωρούσε μια φιλοσοφική απάντηση.
<< Οσο το γινγκ και το γιανγκ,ισσοροπούν και δεν υπερισχύει κανένα,δεν θα μπορέσουμε να δούμε τον αιθέρα.Αν υπάρξει ανισοκατανομή ενέργειας,τότε θα έχουμε σοβαρή διαταραχή και θα δούμε τον αιθέρα,στην προσπάθειά του να εξισοροπήσει πάλι αυτα τα δυό!>>

DSM

Επισήμως δεν υπάρχει ο αιθέρας.
Υπάρχει όμως η Ενέργεια Μηδενικού Σημείου.
Ερώτηση:Μήπως είναι το ίδιο πράγμα,με διαφορετικά ονόματα?
Αν ναι,τότε αφού υπάρχει εκεί,υπάρχει κι εδώ.Υπάρχει παντού.

Ετσι βλέπω τον αιθέρα,σε εκλαϊκευμένη αναφορά.

Τώρα στο CERN,δεν νομίζω ότι δαπανήθηκαν τόσα χρήματα και εργατοώρες,για να βρούν το μποζόνιο του DSM.Ούτε του Χίγκς.
Γιατι και να το βρούν θα τους είναι παντελώς άχρηστο,σε πρακτικές εφαρμογές.Δεν μπορούμε να επιτύχουμε εκτός επιταχυντή,ενέργειες 125Gev,ώστε να κάνουμε κάτι χρήσιμο με το περιβόητο μποζονιο.

Η πληθώρα των συμμετεχόντων επιστημόνων,πράγματι ψάχνει το Χιγκς,επειδή έτσι τους είπαν και επειδή τους πληρώνουν.Η ελίτ όμως της επιστημονικής ομάδας,ξέρει για τι ακριβώς ψάχνει.Για κάτι που θα μπορούσε να αποβεί "κερδοφόρο" στο μέλλον.Να αποσβέσει το τερατώδες κεφάλαιο που χρησιμοποιήθηκε στο CERN.
Τον αιθέρα μήπως?
Μη δίνεις και τόση σημασία DSM.
λέμε και καμμιά μαλακία να περνά η ώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 17:16:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τώρα στο CERN,δεν νομίζω ότι δαπανήθηκαν τόσα χρήματα και εργατοώρες,για να βρούν το μποζόνιο του DSM.Ούτε του Χίγκς.
Γιατι και να το βρούν θα τους είναι παντελώς άχρηστο,σε πρακτικές εφαρμογές.Δεν μπορούμε να επιτύχουμε εκτός επιταχυντή,ενέργειες 125Gev,ώστε να κάνουμε κάτι χρήσιμο με το περιβόητο μποζονιο.

Η πληθώρα των συμμετεχόντων επιστημόνων,πράγματι ψάχνει το Χιγκς,επειδή έτσι τους είπαν και επειδή τους πληρώνουν.Η ελίτ όμως της επιστημονικής ομάδας,ξέρει για τι ακριβώς ψάχνει.Για κάτι που θα μπορούσε να αποβεί "κερδοφόρο" στο μέλλον.Να αποσβέσει το τερατώδες κεφάλαιο που χρησιμοποιήθηκε στο CERN.
Τον αιθέρα μήπως?
Μη δίνεις και τόση σημασία DSM.
λέμε και καμμιά μαλακία να περνά η ώρα!



Καλησπερα Νικομαχε!!


Μια απορια... Δεν εχω καταλαβει, σε που ακριβως θα χρησιμευσει ο Αιθερας εμπορικα; Πως θα το αξιοποιησουμε δηλαδη οταν το ανακαλυψουμε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 18:56:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέα Vitras

Σε πολλές εφαρμογές,με πρώτη και καλύτερη την παύση κατανάλωσης ορυκτών και πυρηνικών καυσίμων,για την παραγωγή ενέργειας.

Ο αιθέρας παρέχει αστείρευτη και πεντακάθαρη ενέργεια,χωρίς το παραμικρό απόβλητο.Δεν θα χρειάζονται επίσης καλωδια μεταφοράς της.
ολες οι συσκευές στο σπίτι σου και το αυτοκίνητό σου,θα δουλεύουν συνεχώς και αδιαλείπτως,με ενέργεια απο το περιβάλλον.

Αεροπλάνα,τρένα,μεταφορικά μέσα,βαρέα οχήματα και μηχανήματα,θα παύσουν να είναι ρυπογόνα.

Το κόστος παραγωγής είναι σχεδόν μηδενικό.Το κόστος κατανάλωσης,απλά δεν υπάρχει.Είναι εντελώς δωρεάν.

Είναι αρκετά αυτά?
Μπορώ να συνεχίσω και σε πιο βαθειά,αλλά αφήνω την φαντασία σου να...οργιάσει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 08/07/2012 18:57:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:29:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλησπέα Vitras

Σε πολλές εφαρμογές,με πρώτη και καλύτερη την παύση κατανάλωσης ορυκτών και πυρηνικών καυσίμων,για την παραγωγή ενέργειας.

Ο αιθέρας παρέχει αστείρευτη και πεντακάθαρη ενέργεια,χωρίς το παραμικρό απόβλητο.Δεν θα χρειάζονται επίσης καλωδια μεταφοράς της.
ολες οι συσκευές στο σπίτι σου και το αυτοκίνητό σου,θα δουλεύουν συνεχώς και αδιαλείπτως,με ενέργεια απο το περιβάλλον.

Αεροπλάνα,τρένα,μεταφορικά μέσα,βαρέα οχήματα και μηχανήματα,θα παύσουν να είναι ρυπογόνα.

Το κόστος παραγωγής είναι σχεδόν μηδενικό.Το κόστος κατανάλωσης,απλά δεν υπάρχει.Είναι εντελώς δωρεάν.


Ενδιαφερουσα η παρουσιαση ωστοσο κατι τετοιο θα προκαλουσε τη τεραστια καταρρευση των μεγαλοεταιριων. Αν η ενεργεια που θα παραχθει θα ειναι απειρη, και παραλληλα το κοστος παραγωγης θα ειναι ελαχιστο, τοτε... δε θα υπαρχουν καθολου κερδη!!

...Θα προτιμησουν πρωτα να εξαντλησουν το πετρελαιο, το νερο και οτι αλλο χρειαζεται για να βγαλουν τα κερδη. :)

Μαλλον καλυτερο θα ηταν να αξιοποιησουν την ενεργεια πχ στο διαστημα... θα ηταν ελαχιστο το κοστος ταξιδιου, ερευνας, καθως το καυσιμο θα ειναι απειρο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:37:13  Εμφάνιση Προφίλ
Τωρα αναρωτιεμαι... Αραγε λοιπον αυτον τον 'αιθερα' εχουν ανακαλυψει οι πιο προηγουμενοι πολιτισμοι στο συμπαν (ή στο ιδιο γαλαξια) (και κατα τη γνωμη μου υπαρχουν 99.9%) και μπορουν να κανουν ... τετοια ταξιδια, και οχι μονο, δηλαδη θα υπαρχουν πολλαπλες εφαρμογες στη τεχνολογια...

Π.χ. το οπλο του ΔΙΑ που αναφερες παραπανω. :)


Edited by - Vitras on 08/07/2012 22:38:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy