ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 20:22:46  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon

quote:
Αλλά πως και τα κατάφερες να αποκτήσεις την ικανότητα να δώσεις απαντήσεις? Μήπως ο Δίας ή η Αθηνά ή κάποιος άλλος υψηλόβαθμος από τον Όλυμπο επικοινώνησε με τα Θεϊκά Όντα για χάρη σου…?

Έγινε κάτι καλλίτερο, επικοινώνησαν με εμένα τον ίδιο...

quote:
Επειδή σου λείψανε θα σου κάνω μονο μια ερώτηση: άραγε τι σχέση έχουν οι Άθεοι, τα Θεϊκά Όντα με σένα γιαπετ?

Μόνο μία ερώτηση;
Καλά, δεν πειράζει, θα στρώσεις πάλι. Πάει και καιρός που έχεις να υποβάλλεις ερωτήσεις...

Αυτή είναι εύκολη και η απάντηση είναι:

Καμμία σχέση...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 20:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

el.elyon

quote:
Αλλά πως και τα κατάφερες να αποκτήσεις την ικανότητα να δώσεις απαντήσεις? Μήπως ο Δίας ή η Αθηνά ή κάποιος άλλος υψηλόβαθμος από τον Όλυμπο επικοινώνησε με τα Θεϊκά Όντα για χάρη σου…?

Έγινε κάτι καλλίτερο, επικοινώνησαν με εμένα τον ίδιο...

quote:
Επειδή σου λείψανε θα σου κάνω μονο μια ερώτηση: άραγε τι σχέση έχουν οι Άθεοι, τα Θεϊκά Όντα με σένα γιαπετ?

Μόνο μία ερώτηση;
Καλά, δεν πειράζει, θα στρώσεις πάλι. Πάει και καιρός που έχεις να υποβάλλεις ερωτήσεις...

Αυτή είναι εύκολη και η απάντηση είναι:

Καμμία σχέση...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

Για σου Γιαπετ, ευχαριστώ για τη πάσα αλλά καλυτέρα να μην ρωτήσω γιατί κι οι δυο γνωρίζουμε ότι δεν είχες καμία επικοινωνία μαζί τους, γιατί αυτό είπες και εσύ, ο τι δεν έχεις καμία σχέση μαζί τους…?!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 20:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου think math, η άσκηση της ρητορικής, δέν έχει
καμία σχεση με τον διάλογο, που εγώ ζητώ....Διάλογο γιατί
θέλω να εμπεδώσω κάποια πράγματα και να προχωρήσω άλλα, με
στέρεες βάσεις όμως κι όχι με παραμύθια που με κολακεύουν και
γι αυτό τα ακολυοθώ ακόμη κι όταν λένε παλαβά,(πες αλληγορικά,
για σένα)όπως συμβάινει με μερικούς φάν της αστροδιαστημοαρχαιολατρείας...( ούφ, γλωσσωμπερδεύτηκα..)
Φίλε μου, εσύ χαρακτηριζεις εμένα κι εγώ το λάθος που κάνεις...
Μπορείς να το δεις;
Λέμε, λοιπόν, ότι η θεωρία της εξελιξης δεν ισχύει αφού δεν έχει βρεθεί ποτέ ούτε ένα μεταλλαγμένο ζώο, έστω, απο παλαιοντολόγους,
κάποιους φυσιοδίφες, τέλος πάντων, για να έχει και στέρεα βάση που
λέγαμε πιο πάνω...Αυτό, όσο κι αν με βρίσεις, δεν αλλάζει και
κάποια στιγμή, πρέπει να αρχίσεις να το συνειδητοποιείς...
Απο κει κι έπειτα, στον διάλογο, μπορείς να πεις καμιά θέση, με επιχειρήματα κι όχι να βγάζεις συμπεράσματα για μένα...Αλλά
είπαμε ένδεια....
Όσο για γελοιοποίηση, δεν ειναι θέμα επιθυμίας και ευχής σου, πρέπει να στέκει κι όλας...¨Οταν λοιπόν, εγώ σου λέω θέσεις που είναι
στέρεες, μέσω αποδείξεων,αποδεκτές εννοώ απο τον κόσμο, εσύ θα μου λές τις επιταγές της Νέας Εποχής, μέσα απο τους στημενους ψευτοεπιστήμονες που όπως ο Αινστάιν, εκμεταλεύθηκαν γνώσεις άλλων...Ο καθείς, εφ ώ ετάχθει.... Απλά ο μοντερνισμός, δεν είναι
απαραίτητα και σωστός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 21:24:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Think_Math
Προς trexagireve):

Επίσης μην κάνεις κουβέντα για επιχειρήματα .
Προκαλείς το γέλιο μέχρι δακρύων όσων διαβάζουν .

Λοιπόν σταμάτα να προκαλείς το γέλιο με αυτά που γράφεις και σοβαρέψου .
Αν δεν είσαι σε θέση να σταθείς στην κουβέντα αυτή , είναι προτιμότερο να σωπαίνεις παρά να γελοιοποιείσαι μόνος σου .


Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτό που κάνεις είναι αντιεπιστημονικό και αντικοινωνικό. Με δεδομένο το επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός πως το γέλιο μακραίνει τη ζωή, καθώς:

1. Διεγείρει τις αντικαταθλιπτικές ουσίες του οργανισμού
2. Αυξάνει τη συγκέντρωση αντισωμάτων και λευκών αιμοσφαιρίων στο αίμα
3. Ενεργοποιεί τις πνευμονικές κυψελίδες που προσλαμβάνουν έτσι περισσότερο οξυγόνο.
4. Διεγείρει την έκκριση φυσικών οπιοειδών που προκαλούν ευφορία και ηρεμία
5. Το γέλιο μέχρι δακρύων, όπως αυτό που προσφέρει ο φίλτατος trexagireve, ενεργοποιεί επίσης τον πεπτικό σωλήνα, που οδηγεί σε καλύτερη αιμάτωση του παγκρέατος, του ήπατος και του στομάχου.
6. Αποτοξινώνει το εντερικό σύστημα
7. Μειώνει την υπέρταση και ευεργετεί την καρδιά και το κυκλοφοριακό σύστημα

Ολα αυτά μας τα προσφέρει απλόχερα ο trexagireve (μαζί με καναδυό άλλους, είναι η αλήθεια) και συ... εσύ έρχεσαι να του απαγορέψεις να μας κάνει να γελάμε και το ομολογείς κιόλας!

Γιατί θέλεις να μας στερήσεις το γέλιο; Εχθρέ του λαού!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θα πειράξει αν ανταποδώσω τα καλά σου λόγια αγαπητέ
μου Μακεδών, τονίζοντας ότι υπερθεματίζεις με την προσφορά
του γέλιου μερικές φορές;
Φίλε μου, έχει ενδιαφέρον πως μπορούν λίγοι άνθρωποι, να αντιμετωπίζουν τους πολλούς ώς μειοψηφία...Σαν ιδέες, σαν λογική,
σαν αριθμούς και νοημοσύνη...
Ειλικρινά το παράλογο αποκτά νέες διαστάσεις...
Και keep on walking....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 22:23:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
... ακατανόητο κείμενο...)

Αγαπητέ trexagireve, ο λόγος που δεν συνδιαλέγομαι μαζί σου δεν είναι κάποια εμπάθεια, όπως ίσως θα φαντάζεσαι αλλά η έλλειψη κατάλληλης εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, σαν δάσκαλος, έχω εκπαιδευτεί να αντιμετωπίζω άτομα που έχουν τουλάχιστον νοητική ανάπτυξη εξάχρονου (σχολική ηλικία) και, όπως γνωρίζεις και ελπίζω να κατανοείς, δεν εμπίπτεις στην κατηγορία αυτή. Ομολογώ ότι θαυμάζω το φίλο Think Math, όχι τόσο για τις γνώσεις του, όσο για την υπομονή να συνδιαλέγεται με ... εσένα και τα ... ατράνταχτα επιχειρήματά σου...

Και προς θεού, μη σταματήσεις να γράφεις!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 22:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητέ μου Μακεδών, είπαμε, τι θα κάνατε χωρίς
βαρβάρους; Είναι κι αυτοί μια λύση....Καταλαβαίνεις
τι λύση...Αφού δεν υπάρχει περιθώριο, που μεράκι το έχω να
άκουγα, κάτι νέο εδώ, ευτυχώς που υπάρχουμε κι εμείς για
να γράφετε...Αλλοιώς τι θα γράφατε κι εσείς;.. Τελειώσανε τα ψέμματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 23:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ sesostris, προς τι το πάθος; Εξέλιξη, λέω, δεν παρατηρείται,
αυτό γιατί δεν μπορει να πιστεύει κανείς αφελής, ότι απλά δεν τυχαίνουν στο δικό μας χρόνο..Και για όλα τα έμβια όντα...Τόση
γκαντεμιά, δεν φαντάζομαι..Πέραν αυτού, όμως, είπα ότι κοινά στοιχεία
έχουν όλα τα ζώα που ζουν σε ένα πλανήτη, δεν σημαίνει όμως, ότι
είναι και ......συγγενείς...

Φίλε trexagireve , η εξέλιξη με τον τρόπο που την υπονοείς δεν υπάρχει , γιατί η μετάλλαξη των όντων συντελείται αργά και τα βοηθά να προσαρμόζονται και να επιβιώνουν στις εκάστοτε περιβαλλοντικές συνθήκες . Όπως για παράδειγμα ο αρχικός λύκος της στέπας μέσα στις χιλιετίες που ακολούθησαν μετεξελίχθηκε σε ένα σωρό διαφορετικά είδη λύκων και σκύλων που προσαρμόστηκαν στο περιβάλλον τους . Άλλο ένα παράδειγμα πού αφορά την εξέλιξη του ανθρώπου θα μπορέσης να το καταλάβης αν δείς μεσαιωνική πανοπλία . Νομίζεις ότι είναι κατασκευασμένη για παιδιά , και ένας σημερινός δεκαπεντάχρονος θα την φορέση με δυσκολία . Το ύψος του ανθρώπου έχει μεταβληθεί μέσα σε λίγους αιώνες . Φυσικά δεν περιμένω να αποδεχθής τίποτε από τα παραπάνω , όχι γιατί έχεις να αντιτείνης πειστικά επιχειρήματα , αλλά γιατί απλούστατα αντιβαίνουν στην θρησκεία σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 23:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Λέμε, λοιπόν, ότι η θεωρία της εξελιξης δεν ισχύει αφού δεν έχει βρεθεί ποτέ ούτε ένα μεταλλαγμένο ζώο, έστω, απο παλαιοντολόγους,
κάποιους φυσιοδίφες, τέλος πάντων, για να έχει και στέρεα βάση που
λέγαμε πιο πάνω.
..Αυτό, όσο κι αν με βρίσεις, δεν αλλάζει και
κάποια στιγμή, πρέπει να αρχίσεις να το συνειδητοποιείς...
Απο κει κι έπειτα, στον διάλογο, μπορείς να πεις καμιά θέση, με επιχειρήματα κι όχι να βγάζεις συμπεράσματα για μένα...Αλλά
είπαμε ένδεια.

Επειδή αυτό το τελευταίο : " δεν έχει βρεθεί κανένα μεταλαγμένο ζώο " είναι το μοναδικό "επιχείρημα" που μονίμως επαναλαμβάνεις σε αφησα να το πείς και να το ξαναπείς χωρίς να απαντήσω , γιατί τόσο περισσότερο για άλλη μιά φορά θα εκτεθείς .

Διάβασε λοιπόν τα παρακάτω παραδείγματα μεταλλαγμένων οργανισμών που έχουν δημιουργηθεί τα τελευταία 50 χρόνια , στα οποια φανερώνεται η εξέλιξη εν δράση :

1) Στους σπίνους των Γκαλαπάγκος :
http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=299336

2) Έρευνες που δείχνουν πώς ένα ευρωπαϊκό πουλί (ο σταφιδοτσιροβάκος) διαχωρίζεται σταδιακά σε δύο ανεξάρτητα είδη .
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=673095

3)Ερευνα που δείχνει πώς μία νοτιοαμερικάνικη σαύρα έχει αλλάξει μορφολογία τα τελευταία 70 χρόνια.
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090121123041.htm

4) Αρθρο που δείχνει πως εξελίσεται το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου προσπαθόντας να απαντήσει στην συνεχή εξέλιξη των ιών και των βακτηριδίων .

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090105101501.htm

5)Αρθρο που δείχνει πως εξελίχθηκαν τα τελευταία 50 χρόνια :

α)τα κουνούπια μετά την έκθεσή τους στο DDT , τα οποία μεταλλασώμενα εμφάνισαν ανθεκτικούς πληθυσμούς στο εντομοκτόνο .

β) Πως το λεπιδόπτερο Biston betularia εξελίχθηκε και άλλαξε το χρώμα των φτερών του για να προσαρμοστεί στην βιομηχανική μόλυνση .

γ) Πως πληθυσμοί αγρωστωδών φυτικών ειδών, που αναπτύχθηκαν σε εδάφη με υψηλή περιεκτικότητα σε βαρέα μέταλλα, απέκτησαν μια γενετικής βάσης ανοχή στα βαρέα μέταλλα σε χρονική περίοδο μόλις 10 έως 20 ετών.

http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&url=http%3A%2F%2Fusers.auth.gr%2F~canagno%2Fkef02.doc&ei=goiYSZTQF4SO0AWYp622Ag&usg=AFQjCNElTg190GWpU1Ml-S8v3fM9SDaJzw&sig2=pYrTJfdU0WPE5sFYvL4ZRg

Για πές μας πάλι τι έλεγες ?
Πώς ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 00:30:18  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Think_Math

quote:
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Παρακαλώ πολύ, την αλήθεια λέω, ενώ πάντα χαίρομαι να βλέπω (στη συγκεκριμένη περίπτωση να διαβάζω) άτομα με τόσο ωραία ερευνητική μόρφωση.

quote:
Ισως να με θεωρεί ήδη σατανικό εγκέφαλο που κρύβεται πίσω απο κάποια παγκόσμια συνομωσία που έχει σκοπό να απομακρύνει απο τον Θεό τον ίδιο και ... το 98% του ελληνικού λαού.

Πάλι καλά να λες που δεν θεωρεί ότι σου έχει εμφυσήσει τη γνώση, που παρουσιάζεις, ο Σατανάς και ότι όλα αυτά τα link που παρουσιάζεις είναι σχεδιασμένα από χρόνια να ενταχθούν στο δαιμόνιο σχέδιο επικράτησης τους Θηρίου (όχι του ράπερ...του άλλου).

Τρέχαγυρευε

quote:
Θα μου πεις τι το πρωτότυπο υπάρχει στη λογική; Δεν
έχει σημασία, μερικοί την προτιμούμε...καυτή...

Λογική δεν σου παρουσιάζει τόσο καιρό?
Άρθρα, δημοσιεύματα, έρευνες?
Τι θεωρείς εσύ λογική?

Να σταματήσουμε όλοι τα πειράματα μια ωραία μέρα..
Να πούμε: "Α υπάρχει ο Πανάγαθος και θα φροντίσει για εμάς. Δίκιο είχε ο Τρέχα."
Και μετά να πάμε να ρίξουμε καμμία προσευχή έτσι να την έχουμε καβάτζα?

Δεν λέω. Πίστευε όπου θέλεις να πιστεύεις. Αλλά για ορισμένα πράγματα έχουμε αποδείξεις από αναλύσεις, πειράματα και από σοβαρές έρευνες. Τι στο καλό πλέον?

quote:
Βέβαια, αυτό βολεύει τη Νέα Εποχή και τη ζωοποίηση του ανθρώπου
και γι αυτο τα περνάνε, αλλά πειράζει να μην θελουμε να είμαστε
πρόβατα άλλου λυκοποιμένος, αλλά άνθρωποι κι όχι ζώα,δλδ ;Πειράζει να θέλουμε να είμαστε ασφαλείς πνευματικές οντότητες, αντί νούμερα
στη Νέα Τάξη Πραγμάτων;

Όχι Τρέχα...δεν βολεύει την Νέα Τάξη και οποιαδήποτε Τάξη αυτό το πράγμα.
Την οργανωμένη Εκκλησία βολεύει.
Τους τροφαντούς Αρχιεπισκόπους, Καρδιναλίους, Πατριάρχες και Πάπες βολεύει.

Να μείνει το άτομο στάσιμο. Τότε θα γίνει ζώο.
Όταν επιστρέψει στον Μεσαίωνα. Που θα καταδικάζει τους επιστήμονες όταν θα πηγαίνουν κόντρα με τη Βίβλο και τα πιστεύω της. Μη χάσουν τα λούσα και τα μεγαλεία.

Η επιστήμη ποτέ, μα ποτέ, δεν έκανε οποιαδήποτε προσπάθεια να καταρρίψει τη θρησκεία ή να φέρει μια νέα άρχουσα Τάξη.
Μια νέα εποχή έχει προσπαθήσει πολλές φορές να φέρει. Την εποχή της εξέλιξης της νοημοσύνης.

Αντίθετα πολλές φορές τα οργανωμένα ιερατεία έχουν προσπαθήσει να καταρρίψουν τα επιστημονικά ευρήματα και να φέρουν την παλαιά άρχουσα Τάξη.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, με συγκινεί βαθύτατα που αγωνίζεστε
όλοι μαζι να με πείσετε για την θέση ενός, αλλά, αυτό
που εσκεμμένα παραγνωριζετε, είναι ότι αυτά που λέτε είναι
θεωρία...Όχι πράξη, ...μια τόσο βαριά λεξη.....
Όσο για αλαγές ζώων σε δική τους εξέλιξη, δεν θέλω να
νομίζει κανείς ότι κοροιδεύει κανέναν: Μιλάμε για εξέλιξη
ζώου σε άλλο ζώο, όχι για εξέλιξη του κάθε ζώου σε καλύτερο και
την επόμενη εξέλιξη του..Αυτό όχι απλά το δέχομαι αλλά το
υποστηρίζω, έντονα, ειδικά στο θέμα που αφορά την εξέλιξη
της ανθρωπότητας στο επόμενο στάδιο της....Διαβάλλετε ή απλά
δεν εννοείτε;
Εκεί είναι που μπερδεύεστε μάλλον...

Και φυσικά, αυτό σημαίνει ότι ήρθε η ώρα των προσωπικών χαρακτηρισμών, που πλέον έχετε γίνει εξπέρ...Αλλά να έχετε και τόσο
μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σας...Σατανάς, δαίμονας...Αν δειτε
κάτι τέτοιο κύριοι, ίσως χρειαστείτε... αλαγή εσωρούχων, γι αυτό
περιοριστείτε στην παιδική λογοτεχνία και μυθοπλασία που εντρυφείτε, γιατί εκεί δεν έχει σχέση η αλήθεια και το "πέραν της απομάκρυνσης του ταμείου,ουδέν λάθος αναγνωρίζεται..."Εκεί ο καθείς λέει τα
δικά του όνειρα και μύθους, όπως τους εκλαμβάνει κι όπως τον
συμφέρουν...
Τουτέστιν, ας πάρουμε τις θέσεις που πιστευει
ο καθείς κι ας τις αναλύσουμε...Όχι ο ένας τον άλλο...
Θυμίζει παιδικά απωθημένα....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 11:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:

quote:
trexagireve
Αλήθεια,
ποτε θυμάσαι την τελευταία αλλαγή απο πιθηκο σε άνθρωπο, ποτε
συνέβη κάποια μετάλλαξη ζώου σε άλλου, σε ποια χώρα, γιατί δεν
μπορεί να υπάρχει θεωρία και να μην έχει αποδεικτικά στοιχεία
κα να βσίζεται μόνο στην υποστήριξη που έχει παο τη Νέα Εποχή


Φίλε trexagireve , αν ήσουν ο πρώτος τυχών αγράμματος θα δεχόμουν αυτά που γράφεις . Όμως το επάγγελμά σου που για να το ασκήση κάποιος χρειάζεται μόρφωση , μου επιτρέπει να θεωρώ ότι διαστρευλώνεις σκόπιμα αυτά που ειπώθηκαν για να στηρίξης την αστήρικτη θρησκευτική άποψή σου .
Κανένας , ποτέ δεν υποστήριξε ότι ο πίθηκος μεταλλάχθηκε σε άνθρωπο αλλ' ότι ο πίθηκος και ο άνθρωπος είναι δύο διαφορετικοί κλάδοι εξέλιξης του ιδίου πρωτοζώου .
Όπως βλέπεις είναι δύο διαφορετικές έννοιες , και όταν σκόπιμα παραποιείς το νόημά , υποτιμάς πρώτα απ' όλα την δική σου νοημοσύνη .

*


Καλησπέρα αγαπητέ Sesostris,

Επειδή έτσι κι αλλιώς το θέμα της συζήτησης έχει αλλάξει και ξανά οι Άθεοι παρουσιάζουν την θεωρία της εξέλιξης θα ήθελα να σε ρωτήσω: υπάρχουν δυο κατηγορίες κύτταρων, τα προκαρυωτικά και τα ευκαρυωτικά, μπορεις να μου πεις αγαπητε πως φτασαμε στα ευκαρυωτικά κύτταρα?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Καλημέρα,
Υπάρχει κάποιος Άθεος να δώσει μια απάντηση ή θα συνεχιστεί η προπαγάνδα και η δυσφήμηση…?!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sarcalogos
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 12:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sarcalogos
Γιατί μιλάτε συνεχώς σαν η "θεωρία" της εξέλιξης να αποκλείει αυτομάτως την ύπαρξη του Θεού; Ο Δαρβίνος δεν ήταν αυτής της άποψης πάντως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 12:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω ποσο δύσκολο είναι να συννενοηθούμε, αλλά θα
πρσπαθήσω ακόμη μια φορά....Η θεωρία της εξέλιξης λέει
ότι όλα ξεκίνησν απο μια ..αμοιβάδα...Σωστά;
Ο χριστιανισμός κι εγώ λέμε πως όλα έγιναν σαν πλάσματα τελικής
μορφής απο τον Θεό...Γι αυτή την εξέλιξη που λέτε, απο ζώο σε άλλο ζωο, γιατί αυτο υποστήριζε ο Δαρβίνος,λέω πως είναι παιδικό παραμύθι, δεν υπάρχει ...Κατανοητό ώς εδώ;
Φίλε Ελ Ελυόν,δεν με ενδιαφέρει ποιού πρωτόζωου απόγονος είναι
ο πίθηκος κι ο άνθρωπος, γιατί δεν δέχομαι προτερέα ζωή και
έπειτα εξέλιξη σε άλλα είδη ζώων... Αυ΄το, δέχεται ο χριστιανισμός
σαν θρηκσέια κι αυότ δέιχνιε ότι υπάρχιε ένας Θεός με τέτοια δύναμη...
Το ότι κάποια αμοιβάδα ξεκίνησε να γίνει άνθρωπος, είναι τουλάχιστον υποτιμητικό, πέραν του παραλόγου...Άσχετα απο τις πόσες εξελίξεις
σε εκατομύρια χρόνια χρειάστηκαν, όπως υποστηρίζετε...Δεν πιστεύω στην εξέλιξη ζώου σε άλλο ζώο, όπως ο γραφικός φυσιοδίφης κι όχι επιστήμονας, για τους δικούς του λόγους, υποστήριζε...
Εσείς, πιστεύετε ότι ένα ερπετό γίνεται ..πτηνό; Και προσπαθείστε να
λέτε κάτι με αποδείξεις, όχι με επιθέσεις και αριθμό οπαδών, σε κάτι παράλογο, ειδικά σήμερα που βλέπουμε ότι θέλει κανείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 14:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Γιατί μιλάτε συνεχώς σαν η "θεωρία" της εξέλιξης να αποκλείει αυτομάτως την ύπαρξη του Θεού; Ο Δαρβίνος δεν ήταν αυτής της άποψης πάντως.

Καλησπέρα sarcalogos,
Η θεωρία της εξέλιξης, με όλη την εξέλιξη της, αυτόματος απορρίπτει τον Θεό!! Αυτή ήταν η αιτία της ύπαρξης της, η άρνηση του Θεού!!! Για αυτό και οι Άθεοι επιστήμονες είναι λίγοι γιατί η θεωρία της εξέλιξης έχει μονο την αιτία αλλά δεν έχει αρχή γιατί την αρχή την απέρριψε!!! Για αυτό πολλοί θέλουν να συνδυάζουν την εξέλιξη με τον Θεό …?!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 15:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Δεν ξέρω ποσο δύσκολο είναι να συννενοηθούμε, αλλά θα
πρσπαθήσω ακόμη μια φορά....Η θεωρία της εξέλιξης λέει
ότι όλα ξεκίνησν απο μια ..αμοιβάδα...Σωστά;
Ο χριστιανισμός κι εγώ λέμε πως όλα έγιναν σαν πλάσματα τελικής
μορφής απο τον Θεό...Γι αυτή την εξέλιξη που λέτε, απο ζώο σε άλλο ζωο, γιατί αυτο υποστήριζε ο Δαρβίνος,λέω πως είναι παιδικό παραμύθι, δεν υπάρχει ...Κατανοητό ώς εδώ;
Φίλε Ελ Ελυόν,δεν με ενδιαφέρει ποιού πρωτόζωου απόγονος είναι
ο πίθηκος κι ο άνθρωπος, γιατί δεν δέχομαι προτερέα ζωή και
έπειτα εξέλιξη σε άλλα είδη ζώων... Αυ΄το, δέχεται ο χριστιανισμός
σαν θρηκσέια κι αυότ δέιχνιε ότι υπάρχιε ένας Θεός με τέτοια δύναμη...
Το ότι κάποια αμοιβάδα ξεκίνησε να γίνει άνθρωπος, είναι τουλάχιστον υποτιμητικό, πέραν του παραλόγου...Άσχετα απο τις πόσες εξελίξεις
σε εκατομύρια χρόνια χρειάστηκαν, όπως υποστηρίζετε...Δεν πιστεύω στην εξέλιξη ζώου σε άλλο ζώο, όπως ο γραφικός φυσιοδίφης κι όχι επιστήμονας, για τους δικούς του λόγους, υποστήριζε...
Εσείς, πιστεύετε ότι ένα ερπετό γίνεται ..πτηνό; Και προσπαθείστε να
λέτε κάτι με αποδείξεις, όχι με επιθέσεις και αριθμό οπαδών, σε κάτι παράλογο, ειδικά σήμερα που βλέπουμε ότι θέλει κανείς...

Φιλέ trexagireve,
καλό είναι οι Άθεοι να μας λένε και τα κενά των θεωριών τους…???!!!
Και τα κενά είναι τόσο μεγάλα, που όταν τα βλέπουν χάνουν τα λόγια τους……


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 18:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλώς ήλθες φίλε el.elyon,ελπίζω να έχουμε εποικοδομητικους
διαλόγους...Πράγμα που πιστεύω...
Μου αρέσει το πνεύμα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sarcalogos
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 19:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sarcalogos
quote:

quote:

Γιατί μιλάτε συνεχώς σαν η "θεωρία" της εξέλιξης να αποκλείει αυτομάτως την ύπαρξη του Θεού; Ο Δαρβίνος δεν ήταν αυτής της άποψης πάντως.

Καλησπέρα sarcalogos,
Η θεωρία της εξέλιξης, με όλη την εξέλιξη της, αυτόματος απορρίπτει τον Θεό!! Αυτή ήταν η αιτία της ύπαρξης της, η άρνηση του Θεού!!! Για αυτό και οι Άθεοι επιστήμονες είναι λίγοι γιατί η θεωρία της εξέλιξης έχει μονο την αιτία αλλά δεν έχει αρχή γιατί την αρχή την απέρριψε!!! Για αυτό πολλοί θέλουν να συνδυάζουν την εξέλιξη με τον Θεό …?!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΛ.ΕΛΥΟΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Καταλαβαίνω ότι πολλοί που θα ήθελαν να μην υπάρχει Θεός είδαν αυτή τη θεωρία ως 'μια κάποια λύση' που έλεγε κι ο ποιητής.
Δεν συνεπάγεται λογικά όμως το ένα από το άλλο.
Η δημιουργία όπως περιγράφεται στις γραφές είναι σίγουρα προοδευτική. Υπάρχει δηλαδή εξέλιξη κάποιου είδους.
Δεν το έχω βρει για να το παραθέσω αλλά έχω ακούσει ότι ο ίδιος ο Δαρβίνος δεν θεωρούσε ότι η θεωρία του απέκλειε την ύπαρξη του Θεού.
Άλλο αν κάποιοι κάνανε αθεϊστική σημαία τη θεωρία του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 19:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

φίλε sarcalogos :

quote:
Γιατί μιλάτε συνεχώς σαν η "θεωρία" της εξέλιξης να αποκλείει αυτομάτως την ύπαρξη του Θεού; Ο Δαρβίνος δεν ήταν αυτής της άποψης πάντως.

Δεν συζητάμε τέτοιο πράγμα εδώ .
Συζητάμε για το αν η θεωρία ειναι έγκυρη ή όχι .
Για το πόσο επηρεάζει η όχι την υπόθεση του θεού είναι μία άλλη ιστορία .
Το σίγουρο είναι οτι δημιουργεί προβλήματα στις θρησκείες γιατί τα "θεόπνευστα" ιερά τους βιβλία έρχονται σε αντίθεση με την πραγματικότητα .
Και νομίζω αντιλαμβάνεσαι , οτι αυτή η αμφισβήτηση είναι αδιανόητη για την θρησκεία ...

el.elyon :

quote:
Η θεωρία της εξέλιξης, με όλη την εξέλιξη της, αυτόματος απορρίπτει τον Θεό!! Αυτή ήταν η αιτία της ύπαρξης της, η άρνηση του Θεού!!! Για αυτό και οι Άθεοι επιστήμονες είναι λίγοι γιατί η θεωρία της εξέλιξης έχει μονο την αιτία αλλά δεν έχει αρχή γιατί την αρχή την απέρριψε!!! Για αυτό πολλοί θέλουν να συνδυάζουν την εξέλιξη με τον Θεό …?!

Αν θες να κάνεις διάλογο δεν άρχισες καλά .
Ο παραπάνω ισχυρισμός που αναφέρεις είναι μεγάλη κοτσάνα .
Καμμία φυσικη θεωρία δεν έχει στόχο να απορρίψει τον Θεό .
Δεν ασχολούνται οι επιστήμονες με τέτοια πράγματα .
Η επιστήμη αναζητά την αλήθεια . Αν η αληθεια έρχεται σε κόντρα με τους ισχυρισμούς της θρησκείας σου , δεν φταίει ούτε η αλήθεια ούτε η επιστήμη για αυτό .

Τα υπολοιπα που γράφεις θέλουν διερμηνέα ...


quote:
Επειδή έτσι κι αλλιώς το θέμα της συζήτησης έχει αλλάξει και ξανά οι Άθεοι παρουσιάζουν την θεωρία της εξέλιξης θα ήθελα να σε ρωτήσω: υπάρχουν δυο κατηγορίες κύτταρων, τα προκαρυωτικά και τα ευκαρυωτικά, μπορεις να μου πεις αγαπητε πως φτασαμε στα ευκαρυωτικά κύτταρα?

Κοιταξε να δείς .
Πρώτα απ' ολα να σου λείπουν οι χαρακτηρισμοί .
Δεν ξέρεις αυτός με τον οποίο μιλάς αν είναι άθεος ή κάτι άλλο .
Για το ερώτημα που θέτεις δεν υπάρχει μέχρι σήμερα ξεκάθαρη απάντηση , αν και υπάρχουν πολλές ενδειξεις για το τι ακριβώς συνέβει :

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=150448

Και πέρα απο αυτό , υπάρχουν και άλλα σκοτεινά σημεία στην εξελικτική διαδικασία που δεν έχουν διαφωτιστεί πλήρως .
Αυτό όμως τι σημαίνει ?
Αν έχεις μια φυσική θεωρία που εξηγεί το 99% των βιολογικών φαινομένων , και το 99% της ιστορίας τους , και σου λείπει ένα σκοτεινό 1% αυτό σημαίνει οτι η θεωρία είναι λάθος ?
Σε παρακαλώ .
Δεν διατείνονται οι επιστήμονες οτι τα γνωρίζουν όλα .
Αυτό είναι προνόμιο δικό σου , που με την θεία ουρανοκατεβατη εξήγηση , τα εξηγείτε όλα και ταυτόχρονα τίποτα , αφού δεν μπορείτε να εξηγήσετε τι είναι αυτό που λέτε Θεός.

quote:
Υπάρχει κάποιος Άθεος να δώσει μια απάντηση ή θα συνεχιστεί η προπαγάνδα και η δυσφήμηση…?!

Μην γράφεις μπούρδες .

quote:
Φιλέ trexagireve,
καλό είναι οι Άθεοι να μας λένε και τα κενά των θεωριών τους…???!!!
Και τα κενά είναι τόσο μεγάλα, που όταν τα βλέπουν χάνουν τα λόγια τους……

Αν το 1% των λεπτομερειών που λείπουν για σχηματίσουμε το συνολικό πάζλ , είναι μεγάλο κενό η όχι θα το δείξει το μέλλον .
Οσο για το ποιός θα χάσει τα λόγια του σε λίγο , ασε να το κρίνουν αυτοί που διαβάζουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 20:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι γίνεται ρε φίλε think math, κανέναν δεν καταλαβαίνεις;
Μήπως το κοιτάξεις το θέμα;;...
Ωστόσο, ο διάλογος λέμε, αυτό που λές εσύ, την αναζήτηση,
εξυπηρετεί...Συζητάμε για να βρούμε τι γίνεται, να βγάλουμε
συμπεράσματα...
Θα βοηθήσεις ή δεν θα καταλαβάινεις πάλι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 22:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :

quote:
Τι γίνεται ρε φίλε think math, κανέναν δεν καταλαβαίνεις;
Μήπως το κοιτάξεις το θέμα;;...
Ωστόσο, ο διάλογος λέμε, αυτό που λές εσύ, την αναζήτηση,
εξυπηρετεί...Συζητάμε για να βρούμε τι γίνεται, να βγάλουμε
συμπεράσματα...
Θα βοηθήσεις ή δεν θα καταλαβάινεις πάλι;

Σε ποιό θέμα αναφέρεσαι αγαπητέ ?
Στην διαθεση σου ...
Αναρωτιέμαι φυσικά , αν εσύ και ο el.elyon και οι υπόλοιποι απολογητές της πλάκας , μελετήσατε καλά το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι , για να μην γελάμε πάλι όλοι μέχρι δακρύων με αυτά που θα ακούσουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 00:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
sarcalogos
Γιατί μιλάτε συνεχώς σαν η "θεωρία" της εξέλιξης να αποκλείει αυτομάτως την ύπαρξη του Θεού; Ο Δαρβίνος δεν ήταν αυτής της άποψης πάντως.

Φίλε sarcalogos , ο Δαρβίνος δεν στράφηκε κατά της θρησκείας , ερευνητής ήταν ο άνθρωπος και τον ενδιέφερε η επιστήμη του και όχι το τι λέγει η γένεση . Η θρησκεία και οι ταλιμπάν της είναι κατά του Δαρβίνου , αδυνατούντες να κατανοήσουν , ότι άλλο θρησκεία και άλλο επιστήμη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 01:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic :
Ισχύει ό,τι έγραψα στο σχόλιο που μου κάνεις quote. Οι ολοκληρωμένες απαντήσεις της επιστήμης δεν είναι δυνατόν να έρχονται στο σύντομο διάστημα που γουστάρεις εσύ. Εκτός από αυτό, είναι ατόπημα να μην λαμβάνεις υπόψη τα στοιχεία που ήδη έχει ανακαλύψει στις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Όταν λοιπόν έρθουν.....να τα πούμε.
-Λαμβάνω υπόψη μου ότι θεωρώ σοβαρό.....και το ΜΠΠΠΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜ!!!! το θεωρώ μή σοβαρό.
quote:
Agnostic :
Η ιστορία δεν αναφέρει να πείραξε καθόλου άλογα αλλά ότι ακούμπησε το κεφάλι ευλαβικά στο πίσω μέρος του άρματος. Δεν έχει σχέση με τους ίππους διότι το άρμα δεν μετακινήθηκε ούτε όταν προσπάθησαν οι ελέφαντες να το μετακινήσουν. Τέλος πάντων...εγώ δεν θεωρώ ότι έχουμε να κάνουμε με θαύμα. Το παρέθεσα για να σου δείξω ότι η παραφιλολογία με τα θαύματα ανθεί σε όλες τις θρησκείες.

Πρώτον και κυριοτέρον!!.......είναι δυνατόν!! ελέφαντες που τραβούν ακόμη και νταλίκα!!! να μη μπορούν να τραβήξουν ένα ιππήλατο άρμα?
Για να ασχοληθείς με κάτι έστω ακόμη και εάν υπάρχουν υποψίες για παραφιλολογία θα πρέπει να έχεις και τα ανάλογα στοιχεία για να το κάνεις αυτό.
Για πες μου λοιπόν, ο άντρας αυτός ήταν ιερέας κάποιας θρησκείας? Είχε κάποιο συμφέρον από το ιππήλατο άρμα και τον προορισμό του ώστε να τρέξει αμέσως και να βάλει το κεφάλι του στο άρμα?
Εξαρτιόταν η υγεία του? αυτουνού ή των παιδιών του? και έπρεπε οπωσδήποτε να ξεμουλαρώσουν οι ίπποι?

quote:
Agnostic :
Δεν βγήκαν να μιλήσουν ελαφρά τη καρδία για το θέμα. Αν ανοίξεις ένα σχετικό βιβλίο θα διαβάσεις τεκμηρίωση, που έχει βασιστεί σε μελέτες, παρατηρήσεις, πειράματα και δεδομένα. Και φυσικά κοροϊδεύεις όπως δείχνουν οι εκφράσεις σου με τα περίφημα...ΜΜΜΠΠΠΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜ, αγνοώντας ότι το ζήτημα ακόμα μελετάται για καλύτερη κατανόηση και ορθότερες επισημάνσεις.

Τεκμηρίωση? Απίστευτο.....τόσο πίσω είμαι?
Δηλαδή κατάφεραν να φτιάξουν σύμπαν και δεν έφτασαν τα νέα στο χωριά μου?.....περίεργο 80 χμ. απέχουν από την πρωτεύουσα.
quote:
Agnostic :
1) Εσύ μπορείς να διαφωνείς όσο θες, η επιστήμη όμως σε διαψεύδει. Εσύ προφανώς δεν ανήκεις στα σπονδυλωτα και στα θηλαστικά αφού δεν έχεις την παραμικρή συγγένεια με αυτά τα ζώα, αλλά είσαι κάτι άλλο (να υποθέσω κάτι σαν κινούμενη χλαπάτσα?)...

2) Η θρησκεία δεν χρησιμοποιεί τη λογική. Η θρησκεία σου λέει μόνο να πιστεύεις (τις διατυπώσεις της προφανώς) και η "έρευνά" σου να περιορίζεται στις "γραφές".



1) Το ότι ανήκω στα σπονδυλωτά ή θηλαστικά.....αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκη και συγγένεια.
-Αλλά εάν κρίνω από το λεξιλόγιό σου κατά την υπόθεση που κάνεις, εσύ σίγουρα πρέπει να έχεις!!!

2)Η θρησκεία μου χρησιμοποιεί και τη λογική. Δε λέει μόνο να πιστεύεις αλλά και να χρησιμοποιείς την έρευνα......"Ερευνάται τας γραφάς"

quote:
Agnostic :
Σοβαρέψου ρε ευρωπαίε, επιτέλους. Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις...ποιος μίλησε για μαμά που έκανε τρίδυμα??

Έτσι είναι. Όταν το αρχέγονο κάνει ένα παιδάκι που ακολουθεί το δρόμο του πιθήκου, ένα άλλο που ακολουθεί το δρόμο του ανθρώπου και ένα άλλο που ακολουθεί το δρόμο του ποντικού! τότε τρίδυμα δεν έχουμε τι έχουμε?
Με αυτή τη λογική κάποιος απόγονός σου θα βγάλει φτερά!! προκειμένου να προσαρμοστεί στο μποτιλιάρισμα της σύγχρονης πόλης......... δε νομίζεις?

quote:
Agnostic :
Ευρωπαίε παραληρείς! Από αυτά που λες φαίνεται ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που γράφονται για την εξέλιξη. Λυπάμαι αλλά διάλογος έτσι δεν διεξάγεται.

Πως διεξάγεται δηλαδή ο διάλογος? μόνο με γραπτές οδηγίες? ανοίγουμε το βιβλίο του Χ επιστήμονα, κουνάμε καταφατικά το κεφάλι, παρόλο που δεν έχουμε απτές αποδήξεις και πάμε παρακάτω?

quote:
Agnostic :
Μην αρχίζεις πάλι τις ασυναρτησίες της περίφημης "αξιολόγησης με το μάτι". Οσο για τους "κρίκους" που λες υπάρχουν πριν τον Homo sapiens οι Homo habilis και Homo erectus. Εσύ είδες ένα περιορισμένο αριθμό στοιχείων που σου έδωσα για αρκετά από τα οποία δεν υπήρχαν διαθέσιμες φωτογραφίες στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

Μα το οπτικό υλικό είναι αυτό που θα με πείσει!!!
Δεν μπορεί να πάμε από το κρανίο β στο κρανίο κ εάν πρώτα δεν βρούμε το γ, το δ, το ε, το ζ κ.ο.κ. Εδώ έχουμε τεράστια πηδήματα.....από το α πάμε στο κ μετά στο π και τελικά στο ω.........είναι δυνατόν?
Η αδυναμία της εύρεσης των συνδετικών κρίκων, δείχνουν αυτό που ισχυρίζομαι ότι καμία σχέση δεν έχουμε με τους πιθήκους.
Είχαμε το δικό μας αρχέγονο το οποίο εξελίχθηκε με το δικό του ρυθμό αλλά χωρίς να έχει καμία σχέση με τα πιθήκοειδή.

quote:
Agnostic :
Ρε αγόρι μου, αλληγορικά μιλάω. Ούτε αυτό δεν καταλαβαίνεις? Τα υπάρχοντα ευρήματα(απολιθώματα, DNA) συνθέτουν το "ρούχο" που έχουμε ως τώρα.

Και σου ξαναλεώ είναι δυνατόν την ώρα που ζούμε στον ίδιο πλανήτη και με τις ίδιες ανάγκες, να είχαμε τεράστιες διαφορές? Αυτό όμως δε σημαίνει και το ίδιο αρχέγονο.

quote:
Agnostic :
Μόνο και μόνο η παγκόσμια ιστορία της επιστήμης δείχνει ότι ερευνητές πολλών εθνικοτήτων έχουν συμβάλλει στην επιστημονική πρόοδο της ανθρωπότητας. Και το ότι θα έκαναν πολλά οι Ελληνες δεν αρκεί για να τους προσδώσει κάποιου είδους αποκλειστικότητα στην επιστημονική πρόοδο...

Μίλησα εγώ για αποκλειστικότητα στην επιστημονική πρόοδο?

quote:
Agnostic :
Εσύ μπορείς να λες ό,τι θες. Σύμφωνα με το Λεξικό Τριανταφυλλίδη επιστήμη είναι...η ορθολογική και μεθοδική έρευνα του επιστητού και το σύνολο των συστηματοποιημένων γνώσεων που προέρχονται από αυτή. Περιλαμβάνεται δηλαδή και η μεθοδική έρευνα (κατά την οποία θα γίνουν και εικασίες), όχι μόνο οι αποδείξεις.

Μόνο που δε συζητάμε για το ουσιαστικό επιστήμη και την ετυμολογία του όρου, αλλά για τη δημιουργία του κόσμου και την προέλευση του ανθρώπου και εδώ οι εκτιμήσεις δεν αρκούν.
Σκέψου να πας σε ένα Δικαστήριο και να προσπαθείς να αποδείξεις το δίκιο σου, όχι με στοιχεία αλλά με εικασίες....

quote:
Agnostic :
Διότι όταν λες ότι πρέπει να παρακαλάω να βρεθεί το μπουζόνιο, ενώ εσύ μέχρι τότε θα λές ΜΜΜΜΠΠΠΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜ, αφήνεις να εννοηθεί ότι σε περίπτωση που βρεθεί ενδέχεται να αλλάξεις άποψη περί δημιουργίας του κόσμου ο οποίος πιστέυεις ότι δημιουργήθηκε από τον Θεό. Η συνεπής για τις αμετακίνητες απόψεις σου στάση θα ήταν να πεις ότι "ακόμα κι αν βρεθεί το μπουζόνιο, εγώ θα βάζω πάντα τον Θεό μου πίσω από κάθε νέα ανακάλυψη για τη δημιουργία του σύμπαντος"...που μάλιστα το είπες σε άλλο σημείο για την εξέλιξη του ανθρώπου. Απ'όλα αυτά τεκμαίρεται ότι οι απόψεις σου βρίσκονται σε κάποιου είδους σύγχυση,αναλογιζόμενος και την αντίφαση που παρατηρήθηκε με τον Ιωάννη και την υποτιθέμενη αδυναμία του δημιουργήματος να εξηγήσει τον δημιουρ

Εγώ δεν κάνω τον επιστήμονα ώστε να προβώ σε εκτιμήσεις για το πως θα συμπεριφερθώ.
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα σε σχέση με τη δημιουργία του σύμπαντος.
Ακόμη και εάν "ένα" αρχέγονο, έκανε δύο παιδιά διαφορετικά το ένα από το άλλο (πίθηκο-άνθρωπο) αυτό δε θα μπορούσε να εξηγηθεί παρά μόνο με Θεία επέμβαση. Δεν υπάρχει λογική εξήγηση.
Η δημιουργία όμως του σύμπαντος από ένα ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜ, πάβει να προϋποθέτει το Θεό. Οπότε τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Καμία αντίφαση με τον Ιωάννη.

quote:
Agnostic :
Δυστυχώς αν δεν δω το ντοκιμαντέρ και τι συμπέραναν ή πρότειναν οι επιστήμονες, δεν μπορώ να πάρω θέση σ'αυτό. Δεν είναι καθόλου απαραίτητο ότι το ψείρισμα ή το ξύσιμο της μύτης θα πρέπει να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με το χασμουρητό. Αν αποφασίσω να ψάξω και γι'αυτά θα σε ενημερώσω..

Γιατί όχι? και τα τρία είναι ενοχλητικά. Εάν χασμουρηθεί η γριά που της τρέχουν τα σάλια από τη μασέλα της? Εσύ θα χασμουρηθείς για λόγους κοινωνικοποίησης? μή νιώσει άβολα η γριά? ή για λόγους που δεν γνωρίζεις?
quote:
Agnostic :
Ναι αλλά αν δεχτούμε ότι είμαστε δημιουργήματά του, πρέπει να δεχτούμε ότι μας το έδωσε και αυτό. Σαν πολλά πράγματα δεν μας έδωσε για τα οποία μας άφησε ανενημέρωτους? Ή μήπως τελικά αυτοί που έπλασαν τις εν λόγω θρησκευτικές ιστοριούλες δεν ασχολήθηκαν με τα χασμουρητά αφού δεν εξυπηρετούσε σε τίποτα τους σκοπούς τους και το κήρυγμά τους? Λέω εγώ τώρα...

Τι ήθελες δηλαδή? να γράφουν τα Ευαγγέλια για το χασμουρητό? Με τη σωτηρία της ψυχής ασχολιόντουσαν......
quote:
Agnostic :
Μα οι δύο έρευνες είναι ανεξάρτητες και αφορούν σε διαφορετικά θέματα. Αλλες ομάδες επιστημόνων(διαφορετικού κλάδου) ερευνούν το Χ φαινόμενο και άλλες το Ψ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δεχτούμε ότι η έρευνα π.χ. για το χασμουρητό αποτελεί προστάδιο της έρευνας για το μπουζόνιο ή ότι αλληλοεξαρτώνται. Αχ, ευρωπαίε μου...αχταρμά τα έκανες πάλι...

Μπορεί να είναι ανεξάρτητες αλλά είναι δείγμα αδυναμίας......
quote:
Agnostic :
Εσύ γεύεσαι φαγητό!

Και ο άλλος θεωρία!!!
quote:
Agnostic :
Εγώ σου δίνω τα στοιχεία, τις διατυπώσεις και τις ανακαλύψεις μέχρι τώρα τις επιστήμης. Δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να το κάνεις αυτό. Αντίθετα αυτός που απορρίπτει μονομιάς,χωρίς έρευνα, επιστημονικά στοιχεία και θεωρίες όντας άσχετος με τον εκάστοτε επιστημονικό κλάδο θα πρέπει να σκεφτεί..."μήπως είμαι βιαστικός και επιπόλαιος?", "μήπως πρέπει να είμαι πιο συγκρατημένος όταν απορρίπτω - και ακόμη χειρότερα - χλευάζω επιστημονικές έρευνες δεκαετιών που έχουν πραγματοποιηθεί από ειδικούς??"...

Για σκέψου το λίγο...



Ότι το θεωρώ χαζό....το απορρίπτω. Εφόσον αποδειχτεί θα το δεχτώ. Μέχρι τότε θα το θεωρώ χαζό. Εσύ το κάνεις σαν αυτό που λέμε ......."ακόμη δεν είδαμε το ποτάμι.....σηκώσαμε τα φουστάνια!"

quote:
Agnostic :
Εκατομμύρια...όχι άπειρα. Και κάθε νέα ανακάλυψη πλουτίζει τις γνώσεις μας για τα είδη και τις ομοταξίες και συνακόλουθα για την ίδια την εξέλιξη των ειδών.

Και?......πάλι εικασίες....όπως με το χταπόδι......Η φύση είναι πολύ σοφή!!....... δε νομίζεις?

quote:
Agnostic :
Δεν ευθύνομαι εγώ για τις μεταλλάξεις αφού αυτές συμβαίνουν! Τα άλλα δεν απέκτησαν δηλητήριο διότι προφανώς δεν έγινε κάποια σχετική μετάλλαξη στους δικούς τους μακρινούς προγόνους.

Και για ποιο λόγο δε συνέβη η μετάλλαξη αυτή?
quote:
Agnostic :
Ενδιαφέρουσα η ποιητική σου προσπάθεια με το "φως και το σκοτάδι" προκειμένου να συνταιριάξει η σοφία του (ξεχνάς το Πανάγαθος. Γιατί?)Θεού με τα αγαθά κομμάτια της δημιουργίας από τη μία και με τα ύπουλα, πανούργα και επικίνδυνα από την άλλη (όπως το δηλητήριο), αλλά προσωπικά δεν με ικανοποιεί

Δεν πειράζει......τα πάντα πρέπει να βρίσκονται σε πόλεμο.....μας είπε ο Ηράκλειτος και κάποιοι τον παρεξήγησαν.....πόσο μάλλον το Θεό!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 01:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Γεία σου ρε ευρωπαίε .
Το γέλιο της ημέρας μας χάρισες πάλι .

LOL

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 02:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote]Think_Math :
Πληροφοριακά και μόνο , τα δύο υποείδη του ανθρώπου έζησαν παράλληλα στην την ίδια χρονική περίοδο .
Εκτός αν ισχυρίζεσαι οτι ο θεούλης καθάρισε μόνο τους Νεάτερνταλ , γιατί προηγούμένως ειχε φροντίσει να μεταφέρει τους δικούς μας προγόνους στον... Σείριο πρίν σκάσει το ηφαίστειο .
Ερε γέλια με τους χριστιανο - λιακόπουλους .


Όπως ακριβώς γράφεις των δύο "υποείδη". Καμία σχέση με τον "άνθρωπο". Εάν σου διαφεύγει ήσαν "κανίβαλα ζώα". Γι αυτό φρόντισε να γελάς στο τέλος......

quote:
Think_Math :
Πιωμένος είσαι βρέ ?
Τι σχέση έχουν οι Αμερικάνοι με αυτό που σε ρώτησα ?

Έχουν και παραέχουν. Έγραψες ότι εάν ο Θεός έριχνε το μάνα εξ΄ ουρανού δε θα υπήρχαν σφαγές. Και σου έγραψα ότι οι Αμερικανοί δεν πήγαν για το μάνα εξ' ουρανού στο Ιράκ, αλλά για τα πετροδολάρια.

quote:
Think_Math :
Πές μου αν συμφωνείς με αυτά που αναφέρουν άλλοι εν χριστό αδερφοί απο το άγιο όρος , γιατί θα μας τρελάνεις τελείως .
Αποφασίστε τι πιστευει επιτέλους η θρησκεία - λάστιχο που ευαγγελίζεσαι , τι πιστεύεις εσύ , και που συμφωνείς η διαφωνείς με τα παρακάτω :

"Η δημιουργία του κόσμου από τον Θεό προ της πλάσεως του ανθρώπου απέβλεπε στην ετοιμασία του βασιλείου, του οποίου ηγεμών επρόκειτο να εγκατασταθεί ο άνθρωπος."

"Ο κόσμος δεν αποτελεί αυτοαξία και αυτοσκοπό, δημιουργήθηκε με σκοπό να προσφέρει τις υπηρεσίες του στον άνθρωπο στις ποικίλες ανάγκες του, στην διακονία του οποίου βρίσκεται το νόημα της υπάρξεώς του."



Έχω παραπλήσια αλλά διαφορετική άποψη. Γιατί θα πρέπει οι πιστοί να έχουν απαραιτήτως την ίδια άποψη σε κάτι?

quote:
Think_Math :
Τι να δώ καημένε μου .
Η δαρβίνεια θεωρία ειναι για την σύγχρονη βιολογία , οτι και η νευτώνεια μηχανική για την φυσική , και οι αποδείξεις για την ισχύ της γεμίζουν εγκυκλοπαίδεια .

Χωρίς την Εξέλιξη δεν θα είχαμε την δυνατότητα να κατανοήσουμε οχι μόνο το γιατί είμαστε εδώ ,αλλά και τα μεγάλα θέματα της υγείας και του περιβάλλοντος που καθημερινά καταγράφει η τρέχουσα παγκόσμια επικαιρότητα.

Οπως :

• Γιατί ο ιός της γρίπης των πτηνών μπορεί να εξελιχθεί σε παγκόσμια απειλή,
• Γιατί η αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών εξασθενίζει το οπλοστάσιό μας έναντι των παθογόνων μικροβίων,
• Γιατί είναι απομακρυσμένη χρονικά η δυνατότητα παραγωγής εμβολίου κατά του AIDS,
• Πώς δημιουργήθηκαν και γιατί δεν είναι ανεξάντλητα τα ορυκτά καύσιμα,
• Πώς διαμορφώθηκε και πώς επηρεάζεται από την ανθρώπινη δραστηριότητα η ατμόσφαιρα και συνεπώς το κλίμα του πλανήτη.
• Ποιους κινδύνους εγκυμονεί για το περιβάλλον η απελευθέρωση γενετικά τροποποιημένων οργανισμών.

Μιλάμε για πρακτικές εφαρμογές χρήσιμες για την ζωή μας , και εσύ μας γράφεις οτι " η εξέλιξη δεν μπορεί να εξηγήσει την καράφλή κότα " ( Κατ' εσε μόνο βέβαια ), αρα είναι λάθος.


Τι σχέση έχει η εξέλιξη σε αυτά που αναφέρεις?
Για παράδειγμα τι σχέση μπορεί να έχει η εξέλιξη στο "γιατί δεν είναι ανεξάντλητα τα ορυκτά?" ή "πώς επηρεάζεται από την ανθρώπινη δραστηριότητα η ατμόσφαιρα και συνεπώς το κλίμα του πλανήτη."
Χρειαζόσουνα «εσύ προσωπικά» τους νόμους της εξέλιξης για τα παραπάνω?

quote:
Think_Math :
Εχω η δεν έχω άδικο να σου πώ λοιπόν , οτι κοντέβεις να μας καραφλιάσεις όλους εδω μέσα , με τις μπουρδες που γράφεις ?


Ξανασκέψου ποιος θα καραφλιάσει ποιον? Μπερδεύεις τη Γεωλογία με τη Γενετική και ζητάς και τα ρέστα?

quote:
Think_Math :
Εγω δεν το παίζω τίποτα φίλε .
Εσύ το παίζεις παντογνώστης .
Πετάς συνεχώς παρόλες , κοροιδεύεις και ειρωνεύεσε συνεχώς για πράγματα που δεν γνωρίζεις , και ξέρεις για το πείραμα στο Cern περισσότερα κι απο τους φυσικούς .
Μέχρι και το οτι είναι ασύμφορο μας είπες , και σου τρωει τα λεφτά
Και φυσικός είσαι και οικονομολόγος , και βιολόγος και ο θεός ο ίδιος .
Εσύ τα έγραψες αυτά όχι εγώ .

Εγώ έγραψα ότι το πείραμα δεν έγινε μόνο και μόνο για να αποδειχτεί το ΜΠΑΑΑΑΑΜΜΜ αλλά με κύριο σκοπό να ωφεληθεί η ανθρωπότητα. Εσύ τότε ανταπάντησες ότι έγινε μόνο και μόνο για να αποδειχτεί το ΜΠΑΑΑΜΜΜ.
Τότε εγώ έγραψα οτι είναι ασύμφορο και μας τρώει τα λεφτά. Ξαναδιάβασε τους διαλόγους.

quote:
Think_Math :
Στραβός είσαι παιδί μου ?
Στην επικεφαλίδα το γράφει :
"περισσότερες απο 23000 οι ομολογίες των ευαγγελιστών "

ΜΟΝΟ των ευαγγελιστών . Ολοι μαζί γεμίζετε την εγκυκλοπαίδεια μπριτάνικα



Και πως συνδέεις εσύ τις ομολογίες με τις αιρέσεις? με κανά μαγικό ραβδί?

quote:
Think_Math :
Διαλεξε και πάρε . όμοιος , ίσος ή ανάλογος ?
Λέει πουθενά την λέξη ΙΔΙΟΣ ??
Αντε γειά ευρωπαίε .
Ουτε τι διαβάζεις δεν καταλαβαίνεις .

? Το όμοιος δηλαδή τι είναι?
Λήμα "όμοιος"= που έχει ίδια ή παραπλήσια γνωρίσματα.

quote:
Think_Math :
Δηλαδή τωρα είσαι σοβαρός με αυτά που γράφεις ?
Είναι δυνατόν να προβλέψει κανείς μία επιστημονική ανακάλυψη τι προεκτάσεις θα έχει ?
Δηλαδή όταν ο Ραίντγκεν πειραματιζόταν με τις καθοδικές λυχνίες κενού φανταζόταν οτι το πρώτο πράγμα που θα κάνει κάποιος οταν μπαίνει για εξετάσεις σε νοσοκομείο είναι να βγάλει ακτινογραφία ?
Πας καλά , η μας δουλευεις όλους ? [/quote]

Πρώτον δε στοίχισε δεκάδες εκατομμύρια € ο Ραίντγκεν.

Και δεύτερον, άλλο κάνω ένα πείραμα με μοναδικό σκοπό να βρω τη δημιουργία του σύμπαντος και ότι ήθελε προκύψει,
και άλλο κάνω ένα πείραμα με στόχο την ανακάλυψη στοιχείων που θα βοηθήσουν τον άνθρωπο, το οποίο όμως αποβλέπει στην ανακάλυψη της δημιουργίας του κόσμου. Έχει διαφορά......δε νομίζεις?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 03:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Όταν λοιπόν έρθουν.....να τα πούμε.
-Λαμβάνω υπόψη μου ότι θεωρώ σοβαρό.....και το ΜΠΠΠΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜ!!!! το θεωρώ μή σοβαρό.


Υποκρισίες. Αφού και τότε θα βάλεις τον Θεό πίσω από κάθε εξήγηση.

quote:
europaios2

Πρώτον και κυριοτέρον!!.......είναι δυνατόν!! ελέφαντες που τραβούν ακόμη και νταλίκα!!! να μη μπορούν να τραβήξουν ένα ιππήλατο άρμα?
Για να ασχοληθείς με κάτι έστω ακόμη και εάν υπάρχουν υποψίες για παραφιλολογία θα πρέπει να έχεις και τα ανάλογα στοιχεία για να το κάνεις αυτό.
Για πες μου λοιπόν, ο άντρας αυτός ήταν ιερέας κάποιας θρησκείας? Είχε κάποιο συμφέρον από το ιππήλατο άρμα και τον προορισμό του ώστε να τρέξει αμέσως και να βάλει το κεφάλι του στο άρμα?
Εξαρτιόταν η υγεία του? αυτουνού ή των παιδιών του? και έπρεπε οπωσδήποτε να ξεμουλαρώσουν οι ίπποι?


Με αυτά που γράφεις προσπαθείς υποκριτικά να κάνεις τον σκεπτιστή αλλά δεν σου βγαίνει. Μην πουλάς τρελίτσα ευρωπαίε.


quote:
europaios2

Τεκμηρίωση? Απίστευτο.....τόσο πίσω είμαι?


Τραγικά πίσω ευρωπαίε...και δεν βλέπω περίπτωση προόδου της σκέψης σου και της λογικής σου...δυστυχώς.


quote:
europaios2

Δηλαδή κατάφεραν να φτιάξουν σύμπαν και δεν έφτασαν τα νέα στο χωριά μου?.....περίεργο 80 χμ. απέχουν από την πρωτεύουσα.


Κάνεις διάλογο επιπέδου καφενείου και γίνεσαι καταγέλαστος...δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι...

quote:
europaios2

1) Το ότι ανήκω στα σπονδυλωτά ή θηλαστικά.....αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκη και συγγένεια.
-Αλλά εάν κρίνω από το λεξιλόγιό σου κατά την υπόθεση που κάνεις, εσύ σίγουρα πρέπει να έχεις!!!


Γιατί ρε αγόρι μου δεν σημαίνει συγγένεια? Εχεις τόσες βασικές ομοιότητες μ'αυτά. Είναι φανερό ότι δεν θες να έχεις συγγένεια μ'αυτά, εξού και η ακατανόητη επιμονή σου όταν όλα τα στοιχεία αντιτίθενται στους παραλογισμούς σου...

quote:
europaios2

2)Η θρησκεία μου χρησιμοποιεί και τη λογική. Δε λέει μόνο να πιστεύεις αλλά και να χρησιμοποιείς την έρευνα......"Ερευνάται τας γραφάς"



Μα αυτό είπα και πιο πάνω! Σε περιορίζει στις γραφές! Αν σου έλεγε ερευνάτε και καμιά εγκυκλοπαίδεια...πάει στα κομμάτια...


quote:
europaios2

Έτσι είναι. Όταν το αρχέγονο κάνει ένα παιδάκι που ακολουθεί το δρόμο του πιθήκου, ένα άλλο που ακολουθεί το δρόμο του ανθρώπου και ένα άλλο που ακολουθεί το δρόμο του ποντικού! τότε τρίδυμα δεν έχουμε τι έχουμε?


Ενα ζουρλομανδύα στον φίλο ευρωπαίο επειγόντως.


quote:
europaios2

Με αυτή τη λογική κάποιος απόγονός σου θα βγάλει φτερά!! προκειμένου να προσαρμοστεί στο μποτιλιάρισμα της σύγχρονης πόλης......... δε νομίζεις?


Νομίζω ότι έχεις ξεφύγει και δεν ξέρεις τι λες, κάτι αναμενόμενο αφού φαίνεται ότι η εικόνα που έχεις για την εξέλιξη είναι διαστρευλωμένη από τις νοσηρές σου φαντασιώσεις.

quote:
europaios2

Εγώ δεν κάνω τον επιστήμονα ώστε να προβώ σε εκτιμήσεις για το πως θα συμπεριφερθώ.
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα σε σχέση με τη δημιουργία του σύμπαντος.
Ακόμη και εάν "ένα" αρχέγονο, έκανε δύο παιδιά διαφορετικά το ένα από το άλλο (πίθηκο-άνθρωπο) αυτό δε θα μπορούσε να εξηγηθεί παρά μόνο με Θεία επέμβαση. Δεν υπάρχει λογική εξήγηση.
Η δημιουργία όμως του σύμπαντος από ένα ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜ, πάβει να προϋποθέτει το Θεό. Οπότε τα πράγματα είναι διαφορετικά.


Γιατί θα μπορούσε να εξηγηθεί μόνο με θεία επέμβαση?

quote:
europaios2

Και σου ξαναλεώ είναι δυνατόν την ώρα που ζούμε στον ίδιο πλανήτη και με τις ίδιες ανάγκες, να είχαμε τεράστιες διαφορές? Αυτό όμως δε σημαίνει και το ίδιο αρχέγονο.


Λυπάμαι αλλά τα στοιχεία υποστηρίζουν την εξέλιξη όσο κι αν δεν σ'αρέσει αυτό. Μάλιστα με τις τελευταίες ιστοσελίδες που αποδεικνύουν την εξέλιξη "εν δράσει" ακόμα και ο πιο πεισματάρης θα έπρεπε να είχε περιορίσει την στείρα αρνητικότητά του.

quote:
europaios2

Μα το οπτικό υλικό είναι αυτό που θα με πείσει!!!
Δεν μπορεί να πάμε από το κρανίο β στο κρανίο κ εάν πρώτα δεν βρούμε το γ, το δ, το ε, το ζ κ.ο.κ. Εδώ έχουμε τεράστια πηδήματα.....από το α πάμε στο κ μετά στο π και τελικά στο ω.........είναι δυνατόν?
Η αδυναμία της εύρεσης των συνδετικών κρίκων, δείχνουν αυτό που ισχυρίζομαι ότι καμία σχέση δεν έχουμε με τους πιθήκους.
Είχαμε το δικό μας αρχέγονο το οποίο εξελίχθηκε με το δικό του ρυθμό αλλά χωρίς να έχει καμία σχέση με τα πιθήκοειδή.


Ναι είναι δυνατόν...διότι ακόμα και η ξυνπνητζίδικη αλληγορία σου με τα γράμματα προϋποθέτει ένα υπαρκτό αλφαβητικό σύστημα.

quote:
europaios2

Πως διεξάγεται δηλαδή ο διάλογος? μόνο με γραπτές οδηγίες? ανοίγουμε το βιβλίο του Χ επιστήμονα, κουνάμε καταφατικά το κεφάλι, παρόλο που δεν έχουμε απτές αποδήξεις και πάμε παρακάτω?


Πως διεξάγεται δηλαδή ο διάλογος? μόνο με γραπτές οδηγίες? ανοίγουμε τη Βίβλο, κουνάμε καταφατικά το κεφάλι, παρόλο που δεν έχουμε απτές αποδήξεις και πάμε παρακάτω?

Σκόπιμα άλλαξα το "βιβλίο του Χ επιστήμονα" με την "Βίβλο" μήπως και καταλάβεις πόσο παράλογες και άνευ νοήματος είναι μερικές "απαντήσεις" σου.


quote:
europaios2

Μίλησα εγώ για αποκλειστικότητα στην επιστημονική πρόοδο?


quote:
europaios2

Καμία αντίφαση με τον Ιωάννη.



Εξήγησα πού υπάρχει η αντίφαση. Οσοι ξέρουν στοιχειώδη ελληνικά καταλαβαίνουν τι είπα.


quote:
europaios2

Γιατί όχι? και τα τρία είναι ενοχλητικά. Εάν χασμουρηθεί η γριά που της τρέχουν τα σάλια από τη μασέλα της? Εσύ θα χασμουρηθείς για λόγους κοινωνικοποίησης? μή νιώσει άβολα η γριά? ή για λόγους που δεν γνωρίζεις?


Δεν μου έχει συμβεί για να σου πω.

quote:
europaios2

Και ο άλλος θεωρία!!!


Θεωρία με αποδείξεις και τεκμήρια φίλτατε...

quote:
europaios2

Μπορεί να είναι ανεξάρτητες αλλά είναι δείγμα αδυναμίας......


Στις υποτιθέμενες "αδυναμίες" έχω τοποθετηθεί λέγοντας ότι η επιστήμη συνεχώς ερευνά και κατορθώνει νέες ανακαλύψεις,οπότε δεν βρίσκω το λόγο να επαναλαμβανόμαστε. Προφανώς εσύ τα θες όλα έτοιμα, στρωμένα, όπως σου τα παρέχει η θρησκεία και σου ξαλαφρώνει τη συνείδηση για το πού θα πας μετά από αυτή τη ζωή, η επιστήμη όμως δεν λειτουργεί μονολιθικά βλέπεις.

quote:
europaios2

Ότι το θεωρώ χαζό....το απορρίπτω. Εφόσον αποδειχτεί θα το δεχτώ. Μέχρι τότε θα το θεωρώ χαζό. Εσύ το κάνεις σαν αυτό που λέμε ......."ακόμη δεν είδαμε το ποτάμι.....σηκώσαμε τα φουστάνια!"


Δεν ξέρω πώς πρέπει να χαρακτηριστεί κάποιος που όντας άσχετος θεωρεί χαζές τις επιστημονικές θεωρίες με πλήθος στοιχείων που τις στηρίζουν. Αφήνω την κρίση στους αναγνώστες.

quote:
europaios2

Τι ήθελες δηλαδή? να γράφουν τα Ευαγγέλια για το χασμουρητό? Με τη σωτηρία της ψυχής ασχολιόντουσαν......


Με οποιοδήποτε άλλο "θεόπνευστο" βιβλίο που θα προσέφερε στους ανθρώπους γνώση για τον κόσμο τον οποίο υποτίθεται έφτιαξε. Περίεργο που ο πάνσοφος δημιουργός δεν θέλησε να αφήσει έστω ένα γενικό ενημερωτικό βιβλίο και για τα χιλιάδες πλάσματα με τα οποία έβαλε τον άνθρωπο να ζει στον ίδιο πλανήτη...

quote:
europaios2

Και?......πάλι εικασίες....όπως με το χταπόδι......Η φύση είναι πολύ σοφή!!....... δε νομίζεις?


Αλληγορικά μιλώντας...βεβαίως...

quote:
europaios2

Και για ποιο λόγο δε συνέβη η μετάλλαξη αυτή?


Δεν είναι από πουθενά προκαθορισμένο ότι θα συμβεί συγκεκριμένη μετάλλαξη. Οι μεταλλάξεις συμβαίνουν με τη διαδικασία που σου έγραψα νωρίτερα.

quote:
Δεν πειράζει......τα πάντα πρέπει να βρίσκονται σε πόλεμο.....μας είπε ο Ηράκλειτος και κάποιοι τον παρεξήγησαν.....πόσο μάλλον το Θεό!



Στο τέλος βάζεις και την δήθεν φιλοσοφική πινελιά κλέινοντας εφετζίδικα άλλο ένα ανούσιο ποστ που απλά επαναλαμβάνει τις γνωστές ασυναρτησίες...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 03:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:

Γεία σου ρε ευρωπαίε .
Το γέλιο της ημέρας μας χάρισες πάλι .

LOL



Καλό παιδί είναι μωρε, φιλότιμο, εργατικό, με την έννοια ότι κάθεται και αντιγράφει από ιστορικά βιβλία ολόκληρες σελίδες για να απαντήσει στους "χριστιανομάχους", σκανάρει συχνά από βιβλία υπογραμμίζοντας παραγράφους, αφιερώνει γενικά πολύ χρόνο στις σταυροφορίες του....αλλά ταυτόχρονα είναι λιγάκι στενοκέφαλος, πεισματάρης και ξερόλας. Αν μίλαγε λιγότερο, κατανοούσε περισσότερο και περιοριζόταν μόνο στα ιστορικά/θρησκευτικά θέματα θα μου ήταν περισσότερο συμπαθής και πιο ουσιαστικός για το χώρο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 03:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

Μόνο που δε συζητάμε για το ουσιαστικό επιστήμη και την ετυμολογία του όρου, αλλά για τη δημιουργία του κόσμου και την προέλευση του ανθρώπου και εδώ οι εκτιμήσεις δεν αρκούν.
Σκέψου να πας σε ένα Δικαστήριο και να προσπαθείς να αποδείξεις το δίκιο σου, όχι με στοιχεία αλλά με εικασίες....


Δεν σου παρέθεσα ετυμολογία του όρου ούτε αναφέρθηκα στην γραμματική κατηγοροιοποίηση της λέξης. Εδωσα τον ορισμό όπως αυτός προκύπτει από τις δραστηριότητες της επιστήμης. Είναι τουλάχιστον ατυχές να συγκρίνεις την επιστημονική έρευνα με τα δικαστήρια. Στοιχεία έχουν παρατεθεί αλλά μάλλον δεν θες να τα δεις ή δεν τα καταλαβαίνεις και συνακόλουθα τα παρερμηνεύεις. Συνεχίζεις να παραγνωρίζεις την αδιάκοπη έρευνα και ανακάλυψη νέων στοιχείων. Γι'αυτό άλλωστε σου έδωσα το υποθετικό παράδειγμα με έναν αρχαίο europaios2 που θα σκεφτόταν μονολιθικά όπως εσύ, αλλά ούτε αυτό το κατάλαβες...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/02/2009 03:47:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 09:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ think math, καλημέρα και πιστεύω ότι κάποια
στιγμή, θα καταλαβεις κι εσύ ότι πρέπει να είσαι απροκατάλυπτος.......Αν μπορείς,φυσικά, όπως θα έκανε
ένας καλός ερευνητής και εγγράματος άνθρωπος, όπως θέλεις
να παρουσιάζεσαι...Βλέπεις αυτό που λέμε, πρέπει και να
δείχνει έτσι...
Απο κει κι έπειτα, η διάκριση στους συνομιλητές σας,φίλοι
αρχαιολάτρες και μυθολάτρες, δείχνει επίσης αγένια...Και δεν
μπορεί να νομίζετε οτι είστε το αντίθετο απο αυτο που κάνετε...
Λέμε, ότι η θεωρία της εξέλιξης,δεν διαφωνούμε ότι δειχνει να στέκει,με τις θέσεις που βάζουν οι εξελικτές, ωστόσο, αποτελεί
απλά μια απο κείνες τις ιδέες που δεν έχουν πράξη...
Και γι αυτο λέμε ότι κρατάμε σαν πυξίδα κάτι που δεν έχει διαψευστεί,
όπως η κοσμοθεωρία και γέννεση του χριστιανισμού, που δεν προσδίνει
ανθρώπινες διαστάσεις στην γέννεση του κόσμου και του ανθρώπου,
αλλά, υπεράνθρωπες...
Θέλουμε διάλογο, κύριοι, για να κατανοήσουμε αλήθειες αιώνιες, όσοι
τουλάχιστον ενδιαφερόμαστε... Η αλήθεια ενδιαφέρει τους πάντες
και η αναζήτηση της έπρεπε να μας ενωνει, όχι να μας χωρίζει..
Κοινώς, θέσεις χρειάζονται με αποδείξεις και βήματα για να φτάσουμε
κάπου όλοι μαζι, επαναλαμβάνω, γιατί πρέπει να δείχνουμε ότι εννοούμε την του διαλόγου διαδικασία....
Και προς Θεού, ας λέιψουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, μας βγάζουν απο το θέμα, έστω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2009, 09:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
europaios2
quote:

2)Η θρησκεία μου χρησιμοποιεί και τη λογική.


Από περιέργεια....θα μπορούσες μήπως να αναφέρεις πότε το κάνει αυτο?

quote:

Δε λέει μόνο να πιστεύεις αλλά και να χρησιμοποιείς την έρευνα......"Ερευνάται τας γραφάς"

Το γνωστό "Πίστευε και μη ερεύνα" πως προέκυψε αλήθεια?



Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Η ώρα του κινητού!!! :)
http://www.youtube.com/watch?v=Hf6E7gb7fYk&feature=related

ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy