ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 21:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
συμφωνώ μόνο με κάποια απο αυτά που λες για τον Σαμαελ.

Dr Jekyll Mr Hyde,δεν τα λέω εγώ αλλά ο φιλόσοφος3.Κατα την γνώμη μου η γνωστική διδασκαλία,δέν έχει καλούς σκοπούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2009, 13:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Ακριβως και εγω αυτο πιστευω , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.
Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει ΚΑΜΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!
Ζουμε στη φυση μια χαρα , να κοιταμε την ζωη και την φυση και τους γυρω μας συνανθρωπους!
Λες φιλε μου αν εχω τελικα ασχημη γνωμη για τις διαλεξεις που ακουσα στην καλιθεα , στον δασκαλο.Ε λοιπον σου λεω οτι δεν εχω να πω τιποτε αλλο περετερω.Τα ειπα ΟΟΟΟΛΛΛΛΑΑΑΑ ποιο πανω.
Δεν υπαρχει καμια αναγκη να υπαρχετε-υπαρχουν τιποτε απο ολλα αυτα.
Δεν εχουν καλο σκοπο , ειναι κατευθυνομενα μα σκοπους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ.
Ειμαι κατανοητος???? Διαβαστε αυτα που εγραψα παραπανω ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΤΑ ΕΙΠΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ!
Αντε καλημερα!


Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 00:02:29  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε cody30 το προ-προηγούμενο μήνυμα σου ήταν απο τα πλέον ξεκάθαρα που έχεις παραθέσει. Χαίρομαι για αυτό.

Θα σε παρακαλούσε εν τούτοις αντί να βομβαρδίζεις με κάποιες απόψεις σου(τις οποίες συνήθως δεν στηρίζεις σε επιχειρήματα) να είσαι πιο διαλογικός.

Δες το δηλαδή πιο σοβαρά αν θες να σε πάρουμε και εμείς σοβαρά.

Συμφωνώ με τις θέσεις σου περι θρησκειών και μου κάνει βέβαια εντύπωση που κατατάσεις τον γνωστικισμό(όχι Σαμαεϊλισμό) καθώς και άλλα εξω-θρησκευτικά κινήματα μαζί με τις επικρατούσες θρησκείες.

Στην προηγούμενη σελίδα θα έβλεπες μέρος του ίδιου μηνύματος που διαβάζεις τώρα αλλά επειδή ξέρω οτι δεν κοίταξες επαναλαμβάνω τις ερωτήσεις μου:

Θα ήθελα να μου πείς αν συνέχισες τις σπουδές στην σχολή(?) μυστήριων(?) που αναφέρεις και αν όχι το γιατί.

Γιατί σε αυτά που έχεις πει μέχρι στιγμής δεν έχεις παρουσιάσει κάτι αρνητικό ως προς την εμπειρία σε εκείνο το μέρος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 07:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind
Σχετικά με το θέμα που συζητάτε τόσο καιρό τώρα, αγαπητοί φίλοι, λάβετε, «παρακαλώ», υπ’ όψιν τα εξής:
Α) Οποιαδήποτε μεταφυσική αντίληψη και δραστηριότητα έχει νόημα μόνο όταν εντάσσεται στα πλαίσια μίας ευρύτερης πρακτικής ζωής, μίας ευρύτερης κοσμοαντίληψης: Η ενασχόληση με το αστρικό πεδίο και την αστρική προβολή και τα αστρικά ταξίδια, πρέπει να θεωρηθεί στα πλαίσια μίας γενικότερης κοσμοαντίληψης.
Όποιος είναι ειδήμων ή θέλει να πει την γνώμη του θα πρέπει:
1) Να μας εξηγήσει, σύμφωνα με την θεωρία που υιοθετεί, η την αντίληψη στην οποία έχει καταλήξει, ποιά είναι η δομή των αόρατων και ορατών κόσμων.
2) Ποιά είναι η σύνθεση του ανθρώπου και πως σχετίζεται με τους κόσμους.
3) Με ποιά έννοια η μετάβαση στο αστρικό πεδίο είναι δυνατότητα της ανθρώπινης φύσης.
4) Ποιά είναι η διαδικασία γιά να τα επαληθεύσουμε όλα αυτά;
5) Ποιές είναι οι καταστάσεις που συναντάμε;
6) Τι αποκομίζουμε από όλο αυτό το εσωτερικό ταξίδι;
7) Σε τι όλο αυτό βοηθά την Ολοκλήρωση στο φυσικό πεδίο;
Το να μιλάμε χωρίς θεωρητικό πλαίσιο,χωρίς ανθρωπολογική ανάλυση, χωρίς λογική συνέπεια και προπάντων γιά πράγματα που δεν είναι επαληθεύσιμα (από κάποιο σοβαρό ερευνητή) δεν είναι σοβαρό... Βέβαια δεν «λέω» πως πρέπει όλοι σέ ένα δημόσιο φόρουμ να είναι ειδήμονες, ούτε ότι όλοι πρέπει να γράφουν πανεπιστημιακές μελέτες, αλλά θα πρέπει ο λόγος μας να έχει περιεχόμενο, λογική δομή και συνέπεια, να είναι αποδεικτικός και τελικά ελεγχόμενος και επαληθεύσιμος, αλλιώς η συζήτηση καταντά χαώδης...
Β) Αλλά κι αν ακόμα κάποιος τηρήσει κάποιους από τους παραπάνω όρους και μας εξηγήσει πως μπορούμε να έχουμε εμπειρία του αστρικού πεδίου, με τι εφόδια θα πάμε εκεί; Οι άνθρωποι έχουν διαφορετική εξέλιξη στο φυσικό πεδίο, κάποιοι είναι λιγότερο, κάποιοι περισσότερο ανεπτυγμένοι πνευματικά. Δεν θα πρέπει να ολοκληρωθούμε στο φυσικό πεδίο πριν επιχειρήσουμε να μεταβούμε στο αστρικό πεδίο; Μπορούμε όντας ανολοκλήρωτοι και ανέτοιμοι να το επιχειρήσουμε;
Κι αν κάποιοι θέτουν σαν προϋπόθεση να ολοκληρωθούν στο φυσικό πεδίο γιά να μεταβούν μετά στο αστρικό πεδίο κι έχουν φτάσει στην Ολοκλήρωση κι έχουν εμπειρία του αστρικού πεδίου μπορουν να μας εξηγήσουν μέσα στα πλαίσια της κοσμοαντίληψής τους τι περιεχόμενο έχει η ολοκλήρωσή τους; Είναι αυθεντική; Πως; Πρέπει πρωτα να μας πείσουν γιά την αυθεντικότητα της ολοκληρωσής τους γιά να δεχτούμε μετά την ερμηνεία τους σχετικά με την εμπειρία τους στο αστρικό πεδίο. Επιτέλους. Μπορούμε να είμαστε λίγο σαβαροί;
Γ) Μετά, είτε το θέλουμε είτε όχι, όταν περάσουμε το κατώφλι του θανάτου, θα βρεθούμε στο αστρικό πεδίο. Είναι μία φυσική εξέλιξη (αν πιστέψουμε ότι όλα αυτά είναι αληθινά). Πως θα βρεθούμε όμως εκεί; Σαν ανολοκλήρωτα όντα; Δεν θα ήταν καλύτερα να έχουμε ολοκληρωθεί στο φυσικό πεδίο έτσι ώστε να εισέλθουμε στο αστρικό πεδίο (κατά τον θάνατο) με όλη την γνώση που μπορούμε να αποκομίσουμε στο φυσικό πεδίο; Οπότε πάλι καταλήγουμε ότι το ενδιαφέρον μας πρέπει να κατευθυνθεί προς την ολοκλήρωσή μας στο φυσικό πεδίο.
Τι κάνουμε λοιπόν;


Edited by - wholemind on 25/10/2009 07:55:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 09:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι δέν είναι σωστό για τον άνθρωπο που επιχηρεί αστρική προβολή,για τον λόγο οτι πρέπει πρώτα να κάνει κάποιες άλλες διαδικασίες.Θεωρώ τον αστρικό κόσμο και τους άλλους ανώτερους,ώς το υπερσυνείδητο του καθένα.Υπάρχει ώς γνωστόν και το υποσυνείδητο μας,το οποίο έχει να κάνει με τον εγκέφαλό μας.Το υποσυνείδητο το έχουν χαρακτηρίσει πολλύ εύστοχα,ώς το κρυφό μέρος του παγόβουνου,δηλαδή το μεγαλήτερο μέρος που δέν φένεται.Η είσοδος στο υποσυνείδητο μπορεί να μας προσφέρει όλες τις απαντήσεις που θέλουμε για όλα,καθώς συνδέεται με το υπερσυνείδητο.

Έχω την εντύπωση οτι τα όνειρα μας μπορεί να είναι απλώς προβολές του υποσυνείδητου,με εντολή όμως απο το υπερσυνείδητο.

Οπότε,ίσως θα έπρεπε να ασχοληθούμε με το πώς θα αποκτήσουμε πρόσβαση στο υποσυνείδητο,παρά να κάνουμε αστρική προβολή.Το θεωρώ απείρως σημαντικότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 12:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Μα το διαβασα φιλε μου το Μυνημα σου και σου ειπα , ΚΑΤΑΤΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΙΚΙΣΜΟ σε αυτα που ειπα παραπανω.
Τη διδασκαλεια εκει στη σχολη τη θεωρω ΠΡΟΣΥΛΙΤΙΣΜΟ.
Πιστευω οτι οι "δασκαλοι" και οι ανωτεροι τους Γκουρου εχουν ΙΔΙΟΝ ΩΦΕΛΟΣ το οποιο δεν ασχοληθικα και δεν ενδιαφερομαι να μαθω.
Τι να συνεχισω να πηγαινω εκει ΟΧΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ , ΑΦΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΕΔΩ , ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΡΤΙΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΤΡΑΒΙΞΩ ΘΑ ΔΩ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΙΞΩ.
Τι σκοπο εχει ο αλλος να μας παρακινει με ΤΟΣΟ ΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΣΤΡΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ? ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ? ΟΠΑ ΡΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ? ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΕΔΩ ΟΚ? ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΦΙΛΕ ?
Λοιπον και συνεχιζω , να μην τρωμε λεει χηρινο και να μην πινουμε να μην καπνιζουμε λεει να μην εχουμε αλλους φιλους εκτος απο τους συναδελφους στην σχολη εκει , ΟΠΑ ΡΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΟΡΕ ?
Και συνεχεια αυτο το ονομα ΒΕΛΖΕΒΟΥΒ ΚΑΙ ΒΕΛΖΕΒΟΥΒ και η πενταλφα στο υπογειο και μην φωναζουμε-μιλαμε δυνατα μην μας ακουσουν και κατι γινει ποιος ξερει εκει στην πολυκατοικια και παραξενευτουν οι κατοικοι, τι δηλαδη ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΟΠΑ ΡΕ!!!
Δεν πιστευω σε σωτηρες , δεν γουσταρω να σωθω!
Ηρθε ο ΑΛΛΟΣ απο το εξωτερικο και μιλησε στον ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ για την αστρικη προβολη και δεν ειχε χρονο να μας μιλησει λεει εμας στην σχολη , ΟΠΑ ΡΕ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΟΠΑ ΡΕ ΣΩΤΗΡΑ ΠΟΙΟς ΕΙΣΑΙ ΟΡΕ ΜΑΝΩΛΙΟ !!!!
Τι και αν δεν με εβλαψε καποιος σωματικα στην σχολη , ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΟΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ.
Σε κανουν με το προσχημα στης σωτηριας σου να σκεφτεσαι με ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
ΟΠΑ ΡΕ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΡΙΣΕ ΣΩΤΗΡΕΣ ?
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ , ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΙΠΑ ΞΑΚΑΘΑΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΠΟΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ , ΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ?
Μετα τα οσα εχω γραψει και παλι δεν ειμαι ξεκαθαρος?
Σε ξαναρωτω ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΜΕΝΟς ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ?
ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ?ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ?
ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΒΕΛΖΕΒΟΥΒ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΛΖΕΒΟΥΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΝ ΜΑΚΑΚΙΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ?
Που θα συνεχιζα.......αντε σε παρακαλω.
αυτα για την ωρα.Καλη μερα σε ολους.
Δεν ειμαι απολυτος παιδια , απλα αυτη ειναι η γνωμη μου για τα θεματα αυτα , τωρα αν κανω λαθος και με πισετε οκ μπορει να συμφωνησω!


Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 12:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Συμφωνώ πλήρως με τον cody, Θέλουν τον ΝΟΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.Διάβασα αρκετά απο αυτά που έγραψε ο Φιλόσοφος3 για τον Σαμαέλ στο τόπικ "Samael aun weor",και δέν έχω καμιά αμφιβολία οτι αυτή η σχολή είναι επικίνδυνη.
Απο πρίν το ήξερα,αλλά πήρα και άλλες αποδήξεις.

Απο την δική μου οπτική,θεωρώ οτι ο σκοπός τους είναι,με τις τεχνικές που δίνουν(μήν γελιόμαστε,όλοι οι αφελείς,μεταξύ τους και εγώ, το πρώτο πράγμα που κοιτάνε είναι οι τεχνικές,δλδ αστρική έξοδο κτλπ.μια υπερφυσική εμπειρία τέλος πάντων) να αντιστρέψουν τις λειτουργίες των ηλεκτρομαγνητικών κέντρων μάς.Όποιος μελετάει εσωτερισμό καταλαβαίνει τί συνέπειες έχει αυτό,τί συμβαίνει όμως με τους άλλους.Η δική μου συμβουλή είναι μακριά απο κάθε είδους σχολή εσωτερισμού,ποτέ δέν ξέρεις τί κρύβεται.Υπάρχει η πληροφόρηση και η παραπληροφόρηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 15:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Α ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ , ΣΟΣ , ΣΟΣ !!!
Δεν σας το ειπα , το ποιο σημαντικο !
Τι κανουνε για να μας "εγκλωβισουν" περισσοτερο.
Κατι που εκανε και ο δασκαλος εκει στην σχολη που πηγαινα!!!
ΣΟΣ ΣΑς ΛΕΩ , ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙς !!!!
ΝΑ ΣΑς ΠΩ?
ΛΟΙΠΟΝ ...................
Μας λεει ο δασκαλος την πρωτη μερα !!!!
Οσοι ειστε εδω , οσοι παρακολουθειτε , παρακολουθεισετε τα μαθηματα μας εδω στη σχολη , ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ , ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΣΑΣ ΘΑ ΑΛΑΞΕΙ , ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΘΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ , ΑΣΧΗΜΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΕΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΗΤΑΝΕ ΓΡΦΤΟ ΣΑς ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ , ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗς ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑς ΑΠΑΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ , ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΠΑΣΕΤΕ ΤΟ ΧΕΡΙ Η ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΑς Η ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΜΟΝΟ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ!!!!!
Αυτο μας ειπε ο ανθρωπος εκει , δασκαλος , οτι με την παρουσια μας εκει το καρμα μας βοηθιεται και αποφευγονται απο εμας δυσκολες καταστασεις και οχι μονο ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ , ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ , ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ !!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΥΤΟ ? ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΛΕΑΡ ? ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Δ-Ο-Λ-Ω-Μ-Α ????? ΕΙΝΑΙ ? Ε ? ΤΙ ΛΕΤΕ ???
Αντε καλησπερα !

Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.

Edited by - cody30 on 25/10/2009 15:44:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 16:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Το ποιο επικίνδυνο δεν είναι μια σχολή ή μια θρησκεία αλλά ο ίδιος ο νους!! Αυτός ο γάιδαρος που γκαρίζει και κάνει σαματά πεισματικά.

Είτε δεχόμαστε είτε αρνουμαστε τον οποιοδήποτε ή το οτιδήποτε συνεχίζουμε να παραμένουμε μέσα στην πλάνη αυτών που υφαίνουμε με τον νου μας.

Διαβάζω για αντιστροφή των dna για σκοτεινούς σκοπούς και για πολλά αλλα.. αλλά η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται!! Όσο κάποιος παραμένει στην περιφέρεια και δεν μπορεί να κινηθεί ως προς το κέντρο της ύπαρξης του τότε θα τρωει θεωρίες από τον οποιονδήποτε.

Δεν χρειάζεται να ακολουθήσουμε μια θρησκεία ή έναν δάσκαλο ή έναν γκουρου ή οτιδήποτε άλλο για να είμαστε «πρόβατα» Είμαστε πρόβατα επειδή ακολουθούμε αποκλίστηκα τον νου. Όταν δεν μπορούμε να έχουμε για μια φορά στην ζωή μας την εμπειρία του πώς είναι να «είμαστε» χωρίς τον νου, τότε πάντα θα είμαστε τα θύματα του. Σήμερα ακολουθάμε κάτι.. αύριο καταδικάζουμε αυτό που ακολουθήσαμε ..και αύριο πάλι μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη.

Είμαστε γεμάτοι από γνώμες. Αλλά οι γνώμες δεν είμαστε «εμείς»!!!!!!

Η Υπαρξιακή αναζήτηση δεν είναι μια γνώμη, δεν είναι κάτι που ο νου μπορεί να καταλάβει. Για να εμβαθυνει πραγματικά κάποιος στα μυστήρια ,πρέπει ο νους να σωπασει ..να αλλάξει ποιότητα. Χρειάζεται μια αλλαγή. Αυτή η αλλαγή δεν μπορεί να γίνει μηχανικά αλλά συνειδητά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 16:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Το ποιο επικίνδυνο δεν είναι μια σχολή ή μια θρησκεία αλλά ο ίδιος ο νους!! Αυτός ο γάιδαρος που γκαρίζει και κάνει σαματά πεισματικά.

Είτε δεχόμαστε είτε αρνουμαστε τον οποιοδήποτε ή το οτιδήποτε συνεχίζουμε να παραμένουμε μέσα στην πλάνη αυτών που υφαίνουμε με τον νου μας.

Διαβάζω για αντιστροφή των dna για σκοτεινούς σκοπούς και για πολλά αλλα.. αλλά η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται!! Όσο κάποιος παραμένει στην περιφέρεια και δεν μπορεί να κινηθεί ως προς το κέντρο της ύπαρξης του ,τότε θα τρωει θεωρίες από τον οποιονδήποτε.

Δεν χρειάζεται να ακολουθήσουμε μια θρησκεία ή έναν δάσκαλο ή έναν γκουρου ή οτιδήποτε άλλο για να είμαστε «πρόβατα» Είμαστε πρόβατα επειδή ακολουθούμε αποκλίστηκα τον νου. Όταν δεν μπορούμε να έχουμε για μια φορά στην ζωή μας την εμπειρία του πώς είναι να «είμαστε» χωρίς τον νου, τότε πάντα θα είμαστε τα θύματα του. Σήμερα ακολουθάμε κάτι.. αύριο καταδικάζουμε αυτό που ακολουθήσαμε ..και αύριο πάλι μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη.

Είμαστε γεμάτοι από γνώμες. Αλλά οι γνώμες δεν είμαστε «εμείς»!!!!!!

Η Υπαρξιακή αναζήτηση δεν είναι μια γνώμη, δεν είναι κάτι που ο νου μπορεί να καταλάβει. Για να εμβαθυνει πραγματικά κάποιος στα μυστήρια ,πρέπει ο νους να σωπασει ..να αλλάξει ποιότητα. Χρειάζεται μια αλλαγή. Αυτή η αλλαγή δεν μπορεί να γίνει μηχανικά αλλά συνειδητά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 17:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Οπα δηλαδη ο Νους μας ειναι κατι "ΚΑΚΟ" ουυυυυυ , μπουυυυυ που πρεπει να σωπασει!!!! Ο δαιμονας νους μεσα μας που η ΦΥΣΗ μας εβαλε για να μας δοκιμασει !!!! Μαλιστα.
Τωρα εμεις πρεπει να τα βαλουμε μαζι του και να τον κανουμε να σωπασει ωστε να βγουμε συνειδητοι απο την αλλη πλευρα.Μαλιστα.
Και δηλαδη η δημιουργεια του Θεου μας εχει ενα τρομερο ΛΑΘΟΣ , τον ΝΟΥ μεσα μας ο οποιος τοποθετηθηκε ΤΕΧΝΙΕΝΤΟΣ για να μας ξεσκαρτισει!
Οποταν ολοι μας που ζουμε την ζωη μας ομορφα και καθημερινα αν δεν τρεξουμε και αν δεν προστρεξουμε σε καποιον που γνωριζει πως να σωπασει τον ΝΟΥ=ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ μεσα μας , ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΤΗΣΕΙ=ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΚΟΥΠΕΣ!
Αντε λοιπον στον μπαμπακα Βελζεβουβ να σου πει την ΣΩΤΗΡΕΙΑ!
Μα τι καθομαι και διαβαζω , Μα τι καθομαι και γραφω ο Ανθρωπος.
Ξαναλεω λοιπον , ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΚΑΙ ΖΗΣΤΕ.
Αντε καλο απογευματακι!

Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 17:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δέν υπάρχει κάποιος που να μήν το υποστηρίζει αυτό,ξέρουμε τα περι συνείδησης και νου.Κούρασε πια αυτή η ιστορία,το μάθαμε απ'έξω.Αλήθεια,δέν σε βλέπω να σχολιάζεις,τις αποδήξεις του φιλόσοφου3.

Τί έχεις να πείς για αυτά?Για όλες τις ανακρίβιες και για όλα τα ψέματα του Σαμαέλ?Πώς είναι δυνατόν να μήν καταλαβαίνεις? Μιλάμε για απλή λογική.Και μην πείς τώρα δέν έχει να κάνει με τον νού,αλλά με την συνείδηση.Δηλαδή έχεις καταλάβει όλα αυτά που λέει ο Σαμαέλ με την συνείδησή σου? Πώς?σου ήρθε θεία επιφοίτηση?Σου ζητάω να δείς το προφανές,βγάλε τις παρωπίδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 18:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΦΙΛΕ ΑΛΕΞ

Λες θέλουν τον νοητικό έλεγχο. Για να καταφέρουν τι; Θα σε ρωτήσω κάτι. Εσύ έχεις τον νοητικό σου έλεγχο;

Μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Μπορείς να είσαι στο παρών χωρίς ο νους σου να ταξιδεύει στο παρελθών και στο μέλλων;
Και αν ακόμα ταξιδεύει μπορείς να έχεις την επίγνωση ότι όλα αυτά τα παρατηρείς; Μπορείς να κανείς τον νου να σιωπήσει;

Μπορείς να έχεις την συγκέντρωση σου σε ένα πράγμα κάθε φορά; Δηλ όταν κανείς μια δουλειά ο νους σου να μην τρέχει σε κάτι άλλο; Αν δεν έχεις εσύ τον νοητικό σου έλεγχο.. τότε πάντα θα φοβάσαι για το ποιος θα τον έχει. Αν έχεις εσύ τον νοητικό σου έλεγχο τότε θα πάψεις και να φοβάσαι τους άλλους!!

Τώρα μια γνώμη μπορεί να σε ελέγξει νοητικά και λες πείστηκα! αλλά φοβάσαι μην σε ελέγξει μια άλλη γνώμη λες και δεν είσαι ελεγμένος!!

Θεωρό ανόητο να λένε πολλοί άνθρωποι κάτι για το οποίο έχουν μια ιδία γνώμη και κάποιος άλλος να την ασπάζεται επειδή το λένε οι πολλοί.

Κάπου διάβασα ότι η αλήθεια δεν κατασκευάζετε. Αυτό που κατασκευάζετε είναι η πραγματικότητα. Οι γνώμη των πολλών φτιάχνει μια πραγματικότητα. Αυτή η πραγματικότητα είναι ένα νοητικός έλεγχος!!

quote:
Δέν υπάρχει κάποιος που να μήν το υποστηρίζει αυτό,ξέρουμε τα περι συνείδησης και νου.Κούρασε πια αυτή η ιστορία,το μάθαμε απ'έξω.Αλήθεια,δέν σε βλέπω να σχολιάζεις,τις αποδήξεις του φιλόσοφου3.
Τί έχεις να πείς για αυτά?Για όλες τις ανακρίβιες και για όλα τα ψέματα του Σαμαέλ?Πώς είναι δυνατόν να μήν καταλαβαίνεις? Μιλάμε για απλή λογική.Και μην πείς τώρα δέν έχει να κάνει με τον νού,αλλά με την συνείδηση.Δηλαδή έχεις καταλάβει όλα αυτά που λέει ο Σαμαέλ με την συνείδησή σου? Πώς?σου ήρθε θεία επιφοίτηση?Σου ζητάω να δείς το προφανές,βγάλε τις παρωπίδες.

Κούρασε ..αλλά ποτέ δεν έκανες τον κόπο να «δεις»

Όταν έχω χρόνο θα σχολιάσω.. αλλά πρέπει να βρω τα κείμενα που λέει ο φιλόσοφος 3 από τα βιβλία του Σαμαελ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 19:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Λες θέλουν τον νοητικό έλεγχο. Για να καταφέρουν τι; Θα σε ρωτήσω κάτι. Εσύ έχεις τον νοητικό σου έλεγχο;

Αυτό που θα καταφέρουν,είναι να σου ρουφήξουν την ζωτική σου ενέργεια.

quote:
Μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Μπορείς να είσαι στο παρών χωρίς ο νους σου να ταξιδεύει στο παρελθών και στο μέλλων;
Και αν ακόμα ταξιδεύει μπορείς να έχεις την επίγνωση ότι όλα αυτά τα παρατηρείς; Μπορείς να κανείς τον νου να σιωπήσει;

Ναι μπορώ,έχω βρεί το κλειδί για αυτό.

quote:
Αν έχεις εσύ τον νοητικό σου έλεγχο τότε θα πάψεις και να φοβάσαι τους άλλους!!

Δέν είναι μόνο ο νοητικός έλεγχος,σώστό είναι αυτό που λές.

quote:
Θεωρό ανόητο να λένε πολλοί άνθρωποι κάτι για το οποίο έχουν μια ιδία γνώμη και κάποιος άλλος να την ασπάζεται επειδή το λένε οι πολλοί.

Και γώ το θεωρώ ανόητο,μόνος μου κατάλαβα το ψεύτικο στην γνωστική διδασκαλία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 20:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Κανένας αληθινός Δάσκαλος δέν θα ανέφερε τους ανθρώπους σαν "διανοητικά ζώα".Δέν σου κάνει εντύπωση?Μιλούσε μήπως έτσι ο Βούδας? Ο Ιησούς?

Φαντάσου οτι στο βιβλίο τα 3 βουνά,μας αναφέρει οτι έφτασε στην 7 μύηση ή μπορεί και πιό πέρα,δέν θυμάμαι.Δέν είναι δυνατόν κάποιος τόσο ψηλά να κάνει τέτοια λάθη.Μιλάμε για απίστευτα λάθη.Αυτό που είπε ο Φιλόσοφος3,οτι ο σκοπός του είναι να προκαλέσει σύγχηση στους άλλους,το διαπίστωσα και ο ίδιος πολύ πιο πρίν.Αλλά ώς αφελείς που ήμουνα,σκέφτηκα οτι δέν είναι δυνατόν να κάνει λάθη,αφού είναι δάσκαλος.Τα στοιχεία είναι πάρα πολλά και μιλάνε.Ασε που είναι φανερό οτι προάγει τον φόβο,όταν μας λέει οτι όποιος δέν εξαλίψει πλήρως τα εγώ του,τότε θα πάει στην άβυσσο.Ελεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 20:56:52  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ο Filosofos3 σχολιάζει όσα λέγονται σε αυτή τη σελίδα:
http://www.gnosticteachings.com/online-books/hell-the-devil-and-karma/01-hell?q=hell

Είναι στα αγγλικά και επομένως δεν νομίζω οτι θα μπορείς να σχολιάσεις πάνω σε αυτά εκτός αν βρείς την διάλεξη αυτή πάνω στην κόλαση(/κολάσεις) στα ελληνικά.

Νομίζω εν τούτοις οτι θα πρεπε να τοποθετηθείς(ή αν μπορούσες να επικοινωνήσεις με τα αρμοδια κεφάλια που είναι υπεύθυνα για τοποθέτηση σε τέτοια θέματα) σε όσα δεν απαιτούν παραπομπή σε αγγλοφωνες σελίδες όπως το γιατί ο Σαμαέλ άφηναν να τον αποκαλούν δάσκαλο και όσα ανέφερε ο Κοντι σχετικά με την ελληνική γνωστική σχολή.


Θα συμφωνήσω με τον Φιλοσοφο3 ως προς το ότι ο (Δάσκαλος?) Σαμαελ κάποιες φορές μοιάζει να έχει ανεπαρκής γνώση. Εν τούτοις δεν θεωρώ οτι και έχοντας ανεπαρκή γνώση είχε κακές προθέσεις, αλλά μελετώντας κείμενα μυστικιστικού τύπου έφτιαξε ένα κατα τη δικιά του εκδοχή πρακτικό συστημα "ανόδου". Ίσως να κάνω και λάθος.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 21:03:35  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε cody30 θεωρώ τα τελευταία σου μηνύματα άκρως κατατοπιστικά και ναι, τέτοιες απαντήσεις ήθελα, εκτενείς.

Δεν μου αρκούν οι απόψεις σου αλλά το πώς κατέληξες σε αυτές είναι απαραίτητο για να βγάζουμε και οι υπόλοιποι συμπεράσματα.
Επίσης είναι καλό σε τέτοια λεπτά θέματα να είσαι αναλυτικός.
Ευχαριστώ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 01:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα παιδες , μα ΑΛΗΘΕΙΑ δεν ξερω και δεν εχω τι αλλο να γραψω και μαλιστα δεν εχω κουραγιο να γραψω ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με τον εαυτο μου που τελικα τα καταφερα να πω εμπεριστατομενα ολα αυτα που ειπα.
ΑΛΛΑ τελικα φιλε μου εσυ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ και συνεχιζεις να λες οτι ο φιλος μας ΑΛΕΞ ΠΡΕΠΕΙ να κοψει τον εσωτερικο του διαλογο (εσωτερικη φλιαρεια) και να συγκεντρωθει στην στιγμη που κανει οτι κανει εκεινη την ωρα(ειτε δουλεια ειτε φαγητο ειτε διαβασμα ειτε μαγειρεμα ειτε οδηγηση ειτε οτι αλλο) χωρις να "ΧΑΝΕΤΕ" στο μελλον η στο παρελθον , στις σκεψεις του.
ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ , να το κανει αυτο που λες για να πετυχει ΤΙ?
Την συνειδητοποιηση του? ΚΑΙ ? ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ? ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ?
ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΟΙΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ ? ΤΗΝ "ΑΝΑΣΤΑΣΗ" ΤΟΥ ?
ΤΗΝ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ?
ΜΑ Ε-0-Λ-Ε-Ο-Σ , ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΟΟΟΣΣΣΣΕΕΕΣΣΣΣ ΜΕΡΕς ΛΕΩ ???????????
Ε ΚΑΙ ? ΕΓΩ ΡΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΩ ΟΠΩς ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΑΥΤΟ ?
ΜΟΥ ΑΡΕΣΩ ΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΦΛΥΑΡΕΙΑ , ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ , ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ , ΤΟ ΚΑΤΛΑΒΑΙΒΕΙΣ ΑΥΤΟ Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ ????
ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΛΗΞΗ ΑΥΤΟ ?
ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΦΛΕΙΑΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΣΥ η ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΟΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΛΟΦΛΥΑΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΣΑΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΗΛΙΑΚΑ ΣΑΣ ΣΩΜΑΤΑ ΕΝΕΡΓΩΠΟΙΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΕΔΙΟ????
ΟΠΑ ΡΕ , ΟΠΑ ΡΕ ΛΕΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ? ΟΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Και εγω σου λεω οτι μια χαρα ειμαστε εμεις που ειμαστε οπως ειμαστε και οτι εσυ μαλον χρηζεις αναγκη ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ , ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ ?
Καλα θα ελεγα και αλλα , μα πρεπει να παω για υπνο δουλευω και τελικα δεν πεζεστε με τιποτα , ειστε τοοοοοοσσσσσσοοοοοο κολιμενοι που δεν ξερω νομιζω οτι ομιλω σε τουβλα.
Βεβαια και εσυ θα μπορουσες να πεις το ιδιο για μενα , ΟΠΟΤΑΝ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΛΟΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ !
Αντε καληνυκτα!(παρακαλω να με συνχωρησετε αν εβρισα ποιο πανω αλλα ειμαι λιγακι ταπεραμεντος και νιωθω οτι πιεζομαι πλεον κουραστικα ποια τι να πω συγνωμη)

Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.

Edited by - cody30 on 26/10/2009 01:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 11:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
Ας δούμε λοίπόν τι λέει ο Σαμαέλ και αν έχω δίκιο ή όχι σε αυτά που λέω. Πριν αρχίσω θα πω προκαταρκτικά ότι εφόσον δέχεται να τον αποκαλούν "Δάσκαλο"("master") είναι απολύτως θεμιτό και επιβαλλόμενο να εξετάσουμε αν και κατά πόσο εκδηλώνει τις ιδιότητες ενός "Δασκάλου" όπως περιγράφονται από όσους υποτίθεται ότι μίλησαν εκ μέρους της Λευκής Αδελφότητας, γιατί από την άποψη των μεγάλων παραδόσεων είναι πολύ εύκολο να απορριφθεί ως τέτοιος από αυτά που λέει.

Το βιβλίο που κατέβασα πρώτο είναι το "Ναι υπάρχει κόλαση , ναι υπάρχει διάβολος, ναι υπάρχει κάρμα" και στο οποίο παρατηρεί κανείς πρώτ' απ' όλα το ότι ονομάζεται κατ επανάληψη "Δάσκαλος" ο Σαμαέλ ενώπιον ακροατηρίου και το αποδέχεται ευχαρίστως. Επίσης παρατηρεί κανείς την υπερβολική ευγένεια που δε δικαιολογείται από τα ερωτήματα των παρισταμένων.Σε έναν εξωτερικό παρατηρητή αυτό δείχνει προσπάθεια να τους "καλοπιάσει" ή να τους "ευχαριστήσει" που τον αποκαλούν "Δάσκαλο" και φυσικά δεν είναι παρά μια πλάνη κάτι τέτοιο, μια αστρική απάτη το να λες κάποιον "διακριτικό κύριο" ή "μεγάλο φίλο" ξανά και ξανά και ενώ δεν απαντάς στο ερώτημά του τελικά.


Όταν κάποιος λαμβάνει την γνώση αποσπασματικά είναι πολύ εύκολο να βγάλει λάθος συμπεράσματα. Εδώ ο φιλόσοφος 3 παρουσιάζει τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται και μέσα από αυτόν τον τρόπο βγάζει κάποια συμπεράσματα που ίσως να μην είναι έτσι όπως τα παρουσιάζει. Τον Χριστό πολλοί τον φώναζαν δάσκαλο και επίσης είχε μαθητές. Και ξέρω πολλούς ακόμα που είχαν μαθητές και ήταν δάσκαλοι.

Υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε όπως το ότι κάθε δάσκαλος έχει να εκτέλεση μια ορισμένη «αποστολή» ανάλογα με την χώρα και την εποχή στην οποία βρίσκεται.

Υπάρχουν δάσκαλοι που μιλούν με έναν ορισμένο τρόπο και κάποιοι άλλοι με έναν άλλο. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Κάποιοι χρειάζονται έναν Κρισναμουρτι άλλοι έναν Αινβαχοφ άλλοι έναν Γκουρτζιεφ άλλοι κάποιον άλλον! Υπάρχουν δάσκαλοι που δεν αποκαλύπτονται ποτέ αλλά δουλεύουν για την ανθρωπότητα.

quote:
Η θεοσοφική άποψη αλλά και όλες οι περί την Λευκή αδελφότητα θεωρούμενες ομάδες λένε σαφώς ότι οι "Δάσκαλοι" δεν προβάλλουν τον εαυτό τους ως δάσκαλο και μάλιστα εν μέσω ακροατηρίου. Αν έχουν μια ιδιότητα με την οποία είναι γνωστοί σε ανθρωπους του περιβάλλοντός τους (δηλαδή αν είναι ιερείς, λάμα,επιστήμονες ή πολιτικά πρόσωπα) χρησιμοποιούν αυτή την ιδιότητα και δεν προβάλλονται ως "δάσκαλοι".

Αυτή είναι μια άποψη ,είναι μια γνώμη και αυτή η άποψη δεν μπορεί να είναι ένας κανόνας.(Μια από τις εξαιρέσεις αυτού του «κανονα» όπως είπα είναι ο Χριστός που είχε δημόσια μαθητές)

quote:
Κεφάλαιο πρώτο "Κόλαση"
Σελίδα 1
Ρωτά κάποιος αν μπορεί να θεωρηθεί στον καιρό μας η κόλαση της φωτιάς και των φλογών της Καθολικής Εκκλησίας ως τίποτε περισσότερο από θρησκευτική πρόληψη από τον άνθρωπο της επιστήμης.
Και απαντά αμέσως μετά τις αβρότητες, ότι είναι εντελώς συμβολική όποια κόλαση θρησκευτικού τύπου.
Άρα ο τίτλος του όλου βιβλίου είναι κατ' αρχήν ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΣ διότι υποτίθεται ότι δεν απευθύνεται στους γνωστικoύς που θα το έχουν διαβάσει ή που γνωρίζουν τις εσωτερικές θεωρίες αλλά σε όσους δεν το έχουν διαβάσει. Δηλαδη παίζει με το φόβο όσων πιστεύουν στην ύπαρξη κόλασης και έρχεται μετά με το "γλυκό" περί μη ύπαρξης να κατασιγάσει το φόβο που προκαλεί ο τίτλος (υπάρχει κόλαση , διάβολος και κάρμα). Ξεκινάμε λοιπόν με μια απάτη από το "Δάσκαλο" Σαμαέλ

Το κείμενο:

Ερώτηση: Την κόλαση της φωτιάς και των φλογών για την οποία μας μιλάει η Καθολική θρησκεία, στους τωρινούς καιρούς πλέον δεν μπορούμε να το παραδεχτούμε παρά σαν μια θρησκευτική δεισιδαιμονία σύμφωνα με τους ανθρώπους της επιστήμης. Είναι σωστό αυτό Δάσκαλε;

Απάντηση: Διακεκριμένε κύριε, επιτρέψετε μου να σας πληροφορήσω ότι οποιαδήποτε κόλαση θρησκευτικού τύπου είναι αποκλείστηκα συμβολική.

Δεν περιττεύει σε αυτές τις στιγμές να θυμηθούμε την κολάσεις των πάγων των βορείων ,την κινέζικη κόλαση με όλα της τα κίτρινα βασανιστήρια ,την βουδιστική κόλαση την Μωαμεθανική κόλαση ,ή το νησί της κόλασης των αρχαίων κατοίκων της χώρας της MARALPLEICIE Της οποία ο πολιτισμός σήμερα κρύβετε ανάμεσα στις άμμους της ερήμου του Γκόμπι.

Ασυζητητί αυτές οι διάφορες παραδοσιακές κολάσεις περιγράφονται με εμφατικό τρόπο το υπόγειο ορυκτό βασίλειο.

Θυμηθείτε, καλέ μου φίλε ,ότι ο Δαντε βρήκε την κόλαση του μέσα στα ζωντανά σπλάχνα της γης, διαβάστε την θεία Κωμωδία.

Ερώτηση: Δάσκαλε μας μιλάτε για τον υπόγειο ορυκτό κόσμο,……κλπ

Και οι ερωτήσεις συνεχίζονται σε ένα βιβλίο 284 σελίδων.

Μπορώ να σχολιάσω ή να επεξηγήσω όλα αυτά σε έναν γνωστικό που ξέρει την είναι η ουσία τα εγώ ή προσωπικότητα ,το πώς η ουσία ή αν θέλετε μια ακτίνα του απόλυτου ή ένας «πνευματικός σπινθήρας» ξεκινά από απόλυτο και ενδύεται διάφορα υπαρξιακά σώματα μέσα από τα διαφορετικά βασίλεια της φύσης. Ποια είναι αυτά τα βασίλεια .

Ποιες δυνάμεις οργανώνουν την δομή της δημιουργίας, το γιατί η «πλάση» στηρίζετε στην ανακύκλωση του εαυτού της μέσα από το να «τρώγει» τον εαυτό της, ποιοι νόμοι διέπουν το συμπαν .πως λειτουργούν η νόμοι την ανοδικής και τις καθοδικής εξέλιξης και το πώς η ουσία ακολουθεί αυτούς τους νόμους.

Πως λειτουργούν οι νόμοι του κάρμα νταρμα, τι συμβαίνει στην ουσία ή αν θέλετε στην ψυχή μετά τον θάνατο ,που διαμένει που πάει ,τι επιλογές δημιουργούνται και πως όλα αυτά τα φέρνει σε μια νέα ενσάρκωση, τι μεταψυχωνεται και τι ενσαρκώνεται, τι είναι ένα μαχαμβαταρα και μια πραλαγια,τι είναι μια κοσμική ή πλανητική αλυσος το πώς δημιουργήθηκε το ηλιακό μας σύστημα και ποιος ήταν ο πρώτος πλανήτης που κατοικήθηκε από την ανθρωπότητα ,πως ήταν η ανθρωπότητα σε εκείνο το μαχαμβαταρα, πόσες φυλές και υποφυλες υπάρχουν και γιατί, ποτέ δημιουργήθηκαν τα εγώ πως μπορούμε να σπάσουμε τον τροχό του σαμσαρα και το πώς αφυπνίζουμε την συνείδηση και πολλά άλλα…

Και πες ότι κάποιος τα μαθαίνει επειδή τα ακούει από κάποιον ..το σημαντικό είναι να μπορέσει να τα επιβεβαιώσει όχι διασταυρώνοντας πληροφορίες από κάποιων άλλο αλλά από μια άμεση γνώση που προέρχεται από την δική μας δυνατότητα να μπορούμε να ερευνήσουμε σε μέρη που δεν είναι σε «κοινή» θεά!! Αλλιώς όπως έχω πει είτε είσαι σε μια σχολή μυστηρίων είτε σε μια σχολή ζαχαροπλαστικής είναι το ίδιο για την συνείδηση που δε μπορεί να αφυπνιστεί!!

Κάποιος που προσπαθεί αποσπασματικά να εξηγήσει όπως στην περίπτωση του φιλοσόφου 3 και όπως διακρίνω χωρίς να «ξέρει» κάποια πράγματα τότε το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο.

Συνεχίζετε…

Φίλε gody κανείς δεν σε πίεσε να ακολουθήσεις κάτι. Είσαι μεγάλο παιδί και μπορείς να αποφασίζεις για την ζωή σου. Αν σου αρέσει έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πρέπει να ξέρεις ότι στον καθένα μιλάω διαφορετικά. Αυτά που λέω του αλεξ είναι για τον αλεξ. Σε εσένα μιλάω με διαφορετικό τρόπο. Ο αλεξ και εσύ απέχετε πολύ σε αυτά που σκέφτεστε και στον τρόπο με τον οποίο ψάχνεστε. Όταν θα μιλήσω σε εσένα για αυτά που μιλάω με τον αλεξ τότε βρίσε με αλλά όχι πριν.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 11:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Η γνωστική διδασκαλία έχει σκοπό.

Όλοι συμφωνούνε για την αφύπνιση της συνείδησης κανείς δέν λέει όχι σε αυτό,δέν είναι μια διδικασία που ανήκει αποκλειστικά στην γ.δ.

Ο Σαμαέλ,έχει πάρει πληροφορίες και τις έχει διασταυρώσει,δέν μας παρουσιάζει κάτι καινούριο,μόνο που μας λέει να τον ακολουθήσουμε.Άσχετα με το ότι έχει πεί "ακολουθήστε την δική εσωτερική φωνή",είναι τακτική.

Αν υποθέσουμε απο θεωρητική άποψη ότι ολα αυτά που λέει έχουν βάση και είναι αλήθεια,τότε είναι όλα ωραία και καλά.Η ουσία είναι όμως όταν κάποιος θα πατήσει το πόδι στην σχολή του.Εκεί πέρα γίνονται πράγματα που δέν λέγονται προς τα έξω.

Δηλαδή τα μεγάλα λόγια,έχουν ώς σκοπό την προσέλκηση ατόμων στην σχολή.Και όπως είπα και πιο πάνω,στόχος είναι η ζωτική ενέργεια των θυμάτων.

Αν δέν υπήρχε κακή πρόθεση τότε δέν θα ήταν αναγκαίο να υπήρχε και σχολή.Θα ήταν ελεύθερη διδασκαλία.Αλλα εκεί είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις συγκεκριμένους κανόνες.Η αντιστροφη ενεργοποίηση του dna,δέν είναι παραμύθια αλλά πραγματικότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Τότε φίλε αλεξ να προσεχείς τις σχολές που σκοπό έχουν να προσελκύσουν πιστούς, πρόβατα και ότι άλλο.. για να τους αλλάξουν το dna.


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ Μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Μπορείς να είσαι στο παρών χωρίς ο νους σου να ταξιδεύει στο παρελθών και στο μέλλων;
Και αν ακόμα ταξιδεύει μπορείς να έχεις την επίγνωση ότι όλα αυτά τα παρατηρείς; Μπορείς να κανείς τον νου να σιωπήσει;
________________________________________
alex22 Ναι μπορώ, έχω βρεί το κλειδί για αυτό.


Θα σε πείραζε να μας έλεγες πιο είναι αυτό το κλειδί. Προσωπικά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Θα σε πείραζε να μας έλεγες πιο είναι αυτό το κλειδί. Προσωπικά εμένα με ενδιαφέρει να μάθω.

Κάνεις διάκριση στις σκέψεις.Υπάρχουν εκατοντάδες νοητικές διακυμάνσεις στον νου του καθένα.Υπάρχουν εικόνες,αναμνήσεις, άσχετες σκέψεις κτλπ.
Απο όλα αυτά,εστιάζεις την προσοχή σου στην εσωτερική φωνή,αγνοείς όλα τα άλλα.Το μόνο που κάνεις είναι να την σταματάς.Συγκεντρώνεσε στο να μήν μιλάς(εσωτερικά).Είναι πάρα πολύ απλό.Ετσι δημιουργείται η κενότητα.Το μόνο πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος,ο οποίος δέν έχε συνηθήσει τόση ενέργεια με αποτέλεσμα τους πονοκεφάλους.Αρα είναι αναγκαστικά σταδική διαδικασία.

Το μυστικό είναι να εστιάζεις αποκλειστικά στο "εσωτερικό στόμα" που συνεχώς φλυαρεί και να το επιτηρείς, να το κρατάς κλειστό.Γίνεσαι ο φύλακας του νού σου.

quote:
Τότε φίλε αλεξ να προσεχείς τις σχολές που σκοπό έχουν να προσελκύσουν πιστούς, πρόβατα και ότι άλλο.. για να τους αλλάξουν το dna.

Εχώ δικές μου ικανότητες και κρίση,δέν θα αφήσω κάποιον άγνωστο να κάνει ό,τι θέλει στο εσωτερικό μου σύστημα.Τί ουτοπικός που θα ήταν ο κόσμος άν όλοι ήθελαν το καλό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 17:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
Εχώ δικές μου ικανότητες και κρίση,δέν θα αφήσω κάποιον άγνωστο να κάνει ό,τι θέλει στο εσωτερικό μου σύστημα.Τί ουτοπικός που θα ήταν ο κόσμος άν όλοι ήθελαν το καλό μας.

Και βέβαια πρέπει να έχεις δικές σου ικανότητες και κρίση αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ τίποτα δικό σου. Άκου όμως έναν άγνωστο που έχει να σου πει κάτι. Ο πονοκέφαλος είναι αποτέλεσμα καταπίεσης και όχι συσωρευμένης ενέργειας.

Είναι διαφορετικό να προσπαθείς να επιβληθείς στον νου και διαφορετικό να μην ταύτιζεσε με τον νου αναστέλλοντας την ταύτιση της συνείδηση μέσα από την επίγνωση και την κατανοηση..

Το πρώτο απαιτεί προσπάθεια και επιβολή και οι πονοκέφαλοι δεν θα σταματήσουν ποτέ. Στο δεύτερο δεν υπάρχει επιβολή αλλά χαλάρωση από τα δεσμά της ταύτισης.

Αν είχες επιτύχει πραγματικά την εσωτερική σιωπή θα «ήξερες»και τι είναι η συνείδηση!!

Φιλικά ένας άγνωστος υπηρέτης.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/10/2009 18:05:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 18:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
Κάνεις διάκριση στις σκέψεις.Υπάρχουν εκατοντάδες νοητικές διακυμάνσεις στον νου του καθένα.Υπάρχουν εικόνες,αναμνήσεις, άσχετες σκέψεις κτλπ.

Δεν κανείς καμιά διάκριση αν κανείς διάκριση τότε συμμετέχει ο νους!!

quote:
Από όλα αυτά,εστιάζεις την προσοχή σου στην εσωτερική φωνή,αγνοείς όλα τα άλλα.Το μόνο που κάνεις είναι να την σταματάς.

Όταν εστιάζεις και ξεχνάς τον παρατηρητή τότε πάλι έχεις ταυτιστεί με κάτι που δεν είσαι!! Δηλ που είναι η εσωτερική φωνή και σαν φωνή τι λέει;

Πως θα εξηγούσες σε κάποιον αν σε ρωτούσε « πως θα εστιάσω στην εσωτερική μου φωνή;»

quote:
Συγκεντρώνεσε στο να μήν μιλάς(εσωτερικά).Είναι πάρα πολύ απλό.Ετσι δημιουργείται η κενότητα.Το μόνο πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος,ο οποίος δέν έχε συνηθήσει τόση ενέργεια με αποτέλεσμα τους πονοκεφάλους.Αρα είναι αναγκαστικά σταδική διαδικασία.

Λάθος συμπερασμα.

quote:
Το μυστικό είναι να εστιάζεις αποκλειστικά στο "εσωτερικό στόμα" που συνεχώς φλυαρεί και να το επιτηρείς, να το κρατάς κλειστό.Γίνεσαι ο φύλακας του νού σου.

Αυτό απαιτεί προσπάθεια και η κενότητα δεν προέρχεται από την προσπάθεια αλλά από την πλήρη επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας αυτού που παρατηρεί. Στην κενότητα όλη η προσοχή αφομοιώνεται στην αρχική της πηγή! Τότε υπάρχει η χωρίς εγώ κατάσταση και η χωρίς κατεύθυνση προσοχή!

Αν κάποιος αποκτήσει ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας με βάση την «επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας» τότε μπορεί έχει την προσοχή του στην περιφέρεια των πραγμάτων χωρίς να χάνει το κέντρο του!

quote:
Εχώ δικές μου ικανότητες και κρίση,δέν θα αφήσω κάποιον άγνωστο να κάνει ό,τι θέλει στο εσωτερικό μου σύστημα.Τί ουτοπικός που θα ήταν ο κόσμος άν όλοι ήθελαν το καλό μας.

Άγνωστος είναι και ο εαυτό σου άγνωστα σου είναι και τα εγώ μέσα στα βάθη του υποσυνειδήτου σου, άγνωστος σου είναι και η φύση του νου και επίσης ποιου είναι το εσωτερικό σύστημα που κάποιος μπορεί να κάνει ότι θέλει; Ή που εσύ φιλάς;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 18:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και βέβαια πρέπει να έχεις δικές σου ικανότητες και κρίση αλλιώς δεν θα έχεις ποτέ τίποτα δικό σου. Άκου όμως έναν άγνωστο που έχει να σου πει κάτι. Ο πονοκέφαλος είναι αποτέλεσμα καταπιέσεις και όχι συσωρευμένης ενέργειας.

Είναι διαφορετικό να προσπαθείς να επιβληθείς στον νου και διαφορετικό να μην ταύτιζεσε με τον νου αναστέλλοντας την ταύτιση της συνείδηση μέσα από την επίγνωση και την κατανοηση..

Το πρώτο απαιτεί προσπάθεια και επιβολή και οι πονοκέφαλοι δεν θα σταματήσουν ποτέ. Στο δεύτερο δεν υπάρχει επιβολή αλλά χαλάρωση από τα δεσμά της ταύτισης.

Αν είχες επιτύχει πραγματικά την εσωτερική σιωπή θα «ήξερες»και τι είναι η συνείδηση!!

Φιλικά ένας άγνωστος υπηρέτης.


Ενδιαφέρον,και ευχαριστώ.Δέν μίλησα για συσσώρευση ένεργειας.Αυτό που συμβαίνει είναι η δόνηση να γίνεται ολοένα και γρηγορότερη.Δέν έχει να κάνει με καταπίεση,απλώς ελέγχεις τον νού σου.Βιώνεις μια πολύ ισχυρή συγκέντρωση στο κενό.Νιώθες να αντλείς ενέργεια απο το κενό.

Η αποταύτηση απο τον νού,είναι το ζήτημα στο σαμάντι.Μπορεί να συμβεί αυθόρμητα κάποια στιγμή,αλλά πρέπει να έχει καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι ένα και να λειτουργεί με βάση αυτό.

Επίσης το βλέπω απο την οπτική της λειτουγίας και του μηχανισμού του νού και της συνείδησης.Τί είναι ο νούς και που βρίσκεται.Πώς λειτουργεί και ποιά η σχέση του με την συνείδηση? Πού είναι τα ανοίγματα του?Υπάρχουν τόσες και τόσες ερωτήσεις για αυτό το θέμα και η σωστές απαντήσεις είναι ανεκτίμητης αξίας,δεδομένου οτι η ενέργεια ακολουθεί την σκέψη.Γιατί δέν λέγονται αυτά με ακρίβεια?Γιατί τα κρύβουν?Πώς θα κάνει κάποιος σαμάντι άν δέν ξέρει τους σωστούς μηχανισμούς?Είναι σάν κάποιος να επιχηρήσει να οδηγήσει ελικόπτερο,χωρίς ποτέ στην ζωή του να έχει μάθει να πιλοτάρει.

Για αυτές τις αναγκαίες πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος προτού ξεκινησει το ταξίδι της αυτογνωσίας,δέν μπορεί να στιρηχτεί σε ένα συνονθύλεβμα πληροφοριών που παρέχει η γνωστική κίνηση.Σκόρπιες πληροφορίες απο δώ και απο κεί και όποιος καταλάβει κατάλαβε.Και ποιός κατάλαβε? Κανείς. Αφού αυτά που λένε δέν έχουν καμιά επιστημονική εγκυρότητα και είναι εξόφθαλμα λάθη.Δέν χρειάζεται,όπως λές,να τα πάρει κανείς με την σειρά για να καταλάβει,γιατί πολύ απλά δέν υπάρχει κάποια σειρά.Είναι μπερδεμένα απο μόνα τους.Αν όμως κανείς επιχηρήσει να τα πάρει με την σειρά,τότε θα διαπιστώσει ακόμα μεγαλύτερες αδυναμίες.Μπορεί δηλαδή να ισχύει κάτι σε κάποιο βιβλίο του και σε κάποιο άλλο να αναιρείται ή μπορεί να συμβαίνει αυτό στο ίδιο βιβλίο.Εγώ τί να καταλάβω μετά? Ά, ξέχασα δέν χρειάζεται ο νούς αλλά η συνείδηση.Τώρα μάλιστα.

Πέρα απο αυτά τα λάθη.Υπάρχει και το γεγονός οτι μιλάμε για μία οργάνωση.Αυτό λέει πολλά και απο μόνο του.Μια οργάνωση θέλει πάντα να προσελκύσει άτομα και να διαδωθεί παντού και να κατακτήσει όσον δυνατόν περισσότερο έδαφος.Δέν μου φένεται και πολύ χρηστικό αυτό.Δέν ταιριάζει.Φένεται οτι είναι λάθος.Οι διδασκαλίες πρέπει να είναι ελεύθερες.Όχι να ανήκουν κάπου,Υπάρχει κανείς που να διφωνεί με αυτό? Δέν νομίζω.Επίσης μια οργάνωση,(όπως και οι πολιτικές οργανώσεις) θα πούν πάρα πολλά ψέμματα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου.Θα το παίξουν άγιοι.Είναι όμως?Σιγά μην είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mαίρη
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 19:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mαίρη
Καλησπέρα σε όλους!
Ειναι η πρώτη συζήτηση που λαμβάνω μέρος και αυτό γιατί μου κίνησε ιδιέταιρα την περιέργεια μία παράθεση από ένα ξένο site του φίλου Κώστα. Συγκεκριμένα :
quote:
Infinitely large/small feeling

Changes to a person's perception of themselves can occur. Either a person may feel as if they're shrinking into an infinitesimal point of consciousness, or growing and expanding until they reach the edges of the Universe.

The growing or shrinking feeling usually happens after sleep paralysis has set in, thus leading to the conclusion that the sensation is probably caused by a mind/body detachment. The physical limits of the body no longer apply, since as far as the mind is concerned, the body is no longer.

Both the pin-pointed consciousness and expanded consciousness feelings can be used as methods to AP/OBE. If pin-pointed, willing the consciousness to move in any direction often results in projection. To project from an expanded feeling, attempting to roll over may bring results.



Εδώ και χρόνια αισ8άνομαι έν παρόμοιο συναίσ8ημα λίγο πριν κοιμηθώ το οποίω δυσκολεύομαι πολύ να ερμηνεύσω.Όσο πιο χαλαρή είμαι τόσο πιό έντονο είναι.Πολύ αόριστα θα μπορούσα να το περιγράψω σαν να επιχειρείς να πιάσεις κάτι που τελικά αποδεικνύεται πολύ μικρότερο,σχεδόν ανύπαρκτο.Η περιγραφή μου δεν είναι και η καλύτερη και φυσικά σαν αίσθηση δεν έχει να κάνει με τν αφή των υλικών μας χεριών.Πριν διαβάσω το συγκεκριμένω απόσπασμα είχα επιχειρήσει να μπω πιό βα8ία σε αυτό το επίμονο συναίσ8ημα και με οδήγησε σε ένα αίσθμα αποκόλλησης από το σώμα μου.Γ αυτό και όταν διάβασα το απόσπασμα αυτό μου προκάλεσαι μεγάλη έκπληξη το οτι τα δύο αυτά θεματα μπορεί να συσχετίζονται.Ποιά είναι η γνώμη σας?Μπορεί να είναι αυτό ένα σημάδι οτι έχω πιθανότητες να επιτύχω μια εξωσωματική εμπειρία?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 21:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε αλεξ

quote:
Για αυτές τις αναγκαίες πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος προτού ξεκινησει το ταξίδι της αυτογνωσίας,δέν μπορεί να στιρηχτεί σε ένα συνονθύλεβμα πληροφοριών που παρέχει η γνωστική κίνηση.Σκόρπιες πληροφορίες απο δώ και απο κεί και όποιος καταλάβει κατάλαβε.Και ποιός κατάλαβε? Κανείς.

Αφού αυτά που λένε δέν έχουν καμιά επιστημονική εγκυρότητα και είναι εξόφθαλμα λάθη.Δέν χρειάζεται,όπως λές,να τα πάρει κανείς με την σειρά για να καταλάβει,γιατί πολύ απλά δέν υπάρχει κάποια σειρά.Είναι μπερδεμένα απο μόνα τους.Αν όμως κανείς επιχηρήσει να τα πάρει με την σειρά,τότε θα διαπιστώσει ακόμα μεγαλύτερες αδυναμίες.Μπορεί δηλαδή να ισχύει κάτι σε κάποιο βιβλίο του και σε κάποιο άλλο να αναιρείται ή μπορεί να συμβαίνει αυτό στο ίδιο βιβλίο.Εγώ τί να καταλάβω μετά? Ά, ξέχασα δέν χρειάζεται ο νούς αλλά η συνείδηση.Τώρα μάλιστα.


Φίλε αλεξ δεν ξέρω αν ποτέ βρέθηκες σε μια γνωστική σχολή ή σε κάποια άλλη και τι αποκόμισες από αυτό. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι υπάρχει σειρά και δεν είναι τίποτα μπερδεμένο.

Λες δέν έχουν καμιά επιστημονική εγκυρότητα και είναι εξόφθαλμα λάθη δηλ τι θέλεις από μια σχολή εσωτερισμού να σου επιβεβαιώσουν σύμφωνα με την τρέχων επιστημονική κοινότητα τι είναι το κάρμα ;τι είναι η ψυχή; τι είναι η συνείδηση; το πώς δημιουργήθηκαν τα εγώ; το πώς είναι ο αστρικός κόσμος; ο νοητικός; το μπουδι; και το ατμα;

Αυτά τα ερωτήματα χρειάζονται μια άλλη «επιστήμη» για να απαντηθούν ή να βιωθουν. Εδώ σε αυτή την «νέα επιστήμη» που προηγείται όλων, ο επιστήμονας είναι ταυτόχρονα ο αναζητητής και το αναζητούμενο,ο ερευνητής και η απόδειξη αυτού που ερευνά.

quote:
Πέρα απο αυτά τα λάθη.Υπάρχει και το γεγονός οτι μιλάμε για μία οργάνωση.Αυτό λέει πολλά και απο μόνο του.Μια οργάνωση θέλει πάντα να προσελκύσει άτομα και να διαδωθεί παντού και να κατακτήσει όσον δυνατόν περισσότερο έδαφος.Δέν μου φένεται και πολύ χρηστικό αυτό.Δέν ταιριάζει.Φένεται οτι είναι λάθος.

Οι διδασκαλίες πρέπει να είναι ελεύθερες.Όχι να ανήκουν κάπου,Υπάρχει κανείς που να διφωνεί με αυτό? Δέν νομίζω.Επίσης μια οργάνωση,(όπως και οι πολιτικές οργανώσεις) θα πούν πάρα πολλά ψέμματα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου.Θα το παίξουν άγιοι.Είναι όμως?Σιγά μην είναι.

Οι διδασκαλίες πρέπει να είναι ελεύθερες.Όχι να ανήκουν κάπου,Υπάρχει κανείς που να διφωνεί με αυτό?


Αν δεν κάνω λάθος.. στην σχολή του Πυθαγόρα έπρεπε να παρακολούθηση κάποιος τρία χρόνια πριν δει τον δάσκαλο. Αν αυτό είναι αλήθεια έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί;

Το ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τι εξυπηρετεί μια σχολή δεν σημαίνει ότι η ύπαρξη της είναι λάθος ..έτσι φαίνεται σε εσένα.

Έχεις ακούσει ποτέ για τις επιδράσεις Α, Β, Γ;;; έχεις μάθει γιατί δημιουργήθηκε η πρώτη σχολή και από ποιον και πότε; Έχεις ακουσει ποτέ για την προελευσει του ανθρωπου; Η ανθρωπότητα είχε πάντα εγώ ή υπήρχε μια στιγμή οπού η ανθρωπότητα δεν είχε εγώ;

Αυτό θα μπορούσε να συμβολίζει και η ιστορία του Αδάμ και της Ευας!!! Ζούσαν στον «παράδεισο» δεν είχαν εγώ, όταν όμως έφαγαν από το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού τότε απόκτησαν εγώ.

Ντράπηκαν και κάλυψαν τα σεξουαλικά τους όργανα και αρχησαν να κρύβονται. Από έκει συμβολικά άρχισε η πτώση της ανθρωπότητας μέχρι και σήμερα!!!

quote:
θα πούν πάρα πολλά ψέμματα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου.Θα το παίξουν άγιοι.Είναι όμως?Σιγά μην είναι.

Μην τα βάζεις όλα στο ίδιο καλάθι.

quote:
Ενδιαφέρον,και ευχαριστώ.Δέν μίλησα για συσσώρευση ένεργειας.Αυτό που συμβαίνει είναι η δόνηση να γίνεται ολοένα και γρηγορότερη.Δέν έχει να κάνει με καταπίεση,απλώς ελέγχεις τον νού σου. Βιώνεις μια πολύ ισχυρή συγκέντρωση στο κενό.Νιώθες να αντλείς ενέργεια απο το κενό.

Και για να σε ξανά επαναφέρω όσο βαρετός και αν γίνομαι.

Όταν ελέγχεις τον νου τον καταπιέζεις. Τον πιέζεις σαν ελατήριο. Σήμερα θα σου δώσει πονοκεφάλους αύριο κάτι άλλο.. ο Καλός οικοδεσπότης υποδέχεται τους καλεσμένους του είτε είναι καλοί είτε κακοί πάντα με τον ίδιο τρόπο.

Δεν ελέγχει κανέναν. Έρχονται και φεύγουν. Αυτός που ελέγχει είναι ο νους που προσπαθεί να ελέγξει τον νου. Παιχνίδια !!! Μια αυταπάτη!! «θέλεις να με ελέγξεις; Εντάξει λοιπών θα σου δώσω αυτό που θες δηλ το ότι με ελέγχεις» τώρα ο νους ελέγχει το νου και η συνείδηση παραμένει ταυτισμένη και κοιμισμένη, πλανημένη μέσα από αυτό τον έλεγχο.

quote:
Βιώνεις μια πολύ ισχυρή συγκέντρωση στο κενό. Νιώθες να αντλείς ενέργεια απο το κενό

Το κενό και εσύ είναι ακόμα δυο διαφορετικά πράγματα. Η σχέση υποκείμενο και αντικείμενο υπάρχει ακόμα! Η ταύτιση συνεχίζει.. η συνείδηση ακόμα κοιμάται. Ακόμα και η συγκέντρωση στο κενό είναι μια ταύτιση!!! Είναι ένα ακόμα εμπόδιο!! Είναι ένας ακόμα πονοκέφαλος!!

quote:
Η αποταύτηση απο τον νού,είναι το ζήτημα στο σαμάντι.Μπορεί να συμβεί αυθόρμητα κάποια στιγμή,αλλά πρέπει να έχει καταλάβει κάποιος οτι όλα είναι ένα και να λειτουργεί με βάση αυτό.

Πάλι μεσολαβεί ο νους.

quote:
Επίσης το βλέπω απο την οπτική της λειτουγίας και του μηχανισμού του νού και της συνείδησης.Τί είναι ο νούς και που βρίσκεται.Πώς λειτουργεί και ποιά η σχέση του με την συνείδηση? Πού είναι τα ανοίγματα του?Υπάρχουν τόσες και τόσες ερωτήσεις για αυτό το θέμα και η σωστές απαντήσεις είναι ανεκτίμητης αξίας,δεδομένου οτι η ενέργεια ακολουθεί την σκέψη.Γιατί δέν λέγονται αυτά με ακρίβεια?Γιατί τα κρύβουν?Πώς θα κάνει κάποιος σαμάντι άν δέν ξέρει τους σωστούς μηχανισμούς?Είναι σάν κάποιος να επιχηρήσει να οδηγήσει ελικόπτερο,χωρίς ποτέ στην ζωή του να έχει μάθει να πιλοτάρει.

Για να μην το σχολιάσω όλο θα σου πω ότι δεν βλέπω κανέναν να κρύβει κάτι.Σε σχεση με τα παραπανω!

quote:
Για αυτές τις αναγκαίες πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος προτού ξεκινησει το ταξίδι της αυτογνωσίας,δέν μπορεί να στιρηχτεί σε ένα συνονθύλεβμα πληροφοριών που παρέχει η γνωστική κίνηση.Σκόρπιες πληροφορίες απο δώ και απο κεί και όποιος καταλάβει κατάλαβε.Και ποιός κατάλαβε

Δεν ξέρω τι σε έπιασε και σε αυτό το τοπικ τα έβαλες με την γνωστική κίνηση το οποίο είναι ένα από αυτά που ξέρεις για το τι είναι η «Γνώση»

Πολλοί άνθρωποι σήμερα δεν αποδέχονται ή δεν καταλαβαίνουν τον Χριστό, τον Βούδα τον Κρισνα και πολλούς άλλους, επίσης το οτι δεν τους καταλαβαίνουν ή τους θεωρούν απατεώνες.. αυτό δεν επιβεβαιώνει το ότι είναι. Αν έσενα δεν σου κάνει κάτι.. μην το παίρνεις,αλλά θεωρώ ότι τα έχεις μπερδεμένα σε σχέση με την γνώση. Είναι κάτι που στο λέω από τότε που γνωριστήκαμε στο διαδυχτιο.

Τέλος πάντων δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πιστεύω ότι η συζήτηση μας είναι οικοδομιτηκή και έχουμε μια κοινή βάση.. την αναζήτηση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/10/2009 21:41:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 10:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλημερα παιδες.
Να παραθεσω μια σκεψη μου ισος βοηθησω λιγακι στην προσγειωση επιτελους!
Ξερουμε ολοι μας το θαυμα που εκανε ο Χριστος με τον τυφλο (τον εκ γεννετης τυφλο καθως λενε).
Λοιπον σας παραθετω την γνωμη μου.
Ο τυφλος αυτος ανθρωπος πολυ απλα εξαπατουσε τους υπολοιπους.
Δεν ητανε τυφλος αλλα , ΕΚΑΝΕ τον τυφλο για να κερδιζει χρηματα.
Σας θυμιζει τιποτε αυτο , κοροιδευει κανεις σημερα με καποιον τετοιο τροπο για να βγαλει χρηματα? ΒΛΕΠΕ ΜΠΑΣΤΟΥΝΑΚΙ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ κλπ.....
Και σας ερωτω εκεινη την εποχη καποιος ο οποιος εκανε κατι τετοιο , τι λετε οτι αν τον ανακαλυπταν τι θα του εκαναν?
Θα τον λιθοβολουσαν μεχρι θανατο!(οχι οπως σημερα)
Λοιπον ο Χριστος σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ που ητανε καταλαβε τι γινοταν και με την φιμη που ειχε σαν θαυματοποιος τι εκανε ?
ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ "ΤΥΦΛΟΥ" ΑΥΤΟΥ.
Τι εκανε δηλαδη?
Του εδωσε την ευκαιρια για μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΖΩΗ!!!
Μεσω και καλα του θαυματος που εκανε εδωσε στον ανθρωπο αυτο την ευκαιρια να κανει και καλα οτι γιατρευτικε με αποτελεσμα να ΓΛΙΤΩΣΕΙ το λιθοβολισμο και να ζησει πλεον με την εργασια που θα κανει και οχι πλεον με το να ΖΗΤΙΑΝΕΥΕΙ !!!!
Καταλαβαινετε τι εγινει εκει ?
Καταλαβαινετε τι θελω να πω ?
Καταλαβαινετε την διαφορα απο αυτα που ξερουμε ?
ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΕΤΕ ?
Οτι και καλα ειχε την δυναμη ο ΧΡΙΣΤΟΣ να επιρεαζει το αστρικο και αλλο πεδιο και ητανε κυριος πανω στην υλη οποταν με την δυναμη του νου του ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΓΙΟΥΡΙ ΓΕΛΕΡ εκανε τα μαγικα του και ΩΩΩ ΤΙ ΘΑΥΜΑΤΟΣ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΕΙΔΕ!!!!!!!!
Ε οχι δεν ειναι ετσι.
Καταλαβαινετε ?
Εσεις βαζετε μεσα θεους - δαιμονες - πνευματα και υπογειες,ανωγειες δυναμεις σε κατι και εγω σας λεω οτι ειναι απλη φυσικη διαδικασια.
Εγινα κατανοητος?
Καλημερα!

Παρακαλω ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 12:52:45  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Mαίρη και άλλα μέλη έχουν κάνει παρόμοια ερώτηση και η απάντηση συνήθως είναι οτι ναι είναι πολύ πιθανό οτι μπορεί να βρίσκονται κάποιο στάδιο πριν την αστρική προβολή.

Καλώς μας ήρθες, εύχομαι εποικοδομητικές και μακροχρόνιες συζητήσεις!

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 16:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε gody αναρωτιέμαι σε ποιους απευθύνεσαι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy