ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 16:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Η keylontic science παραδέχεται την σύγχρονη φυσική ή όχι ?
Παραδέχεται τις κλασικές ιατρικές μεθόδους ή έχει δικές της ?
Γιατί έχω μπερδευτεί ...

Δέ απορίπτει τίποτα απο αυτά που ξέρουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 17:21:24  Εμφάνιση Προφίλ
Η Αγία Γραφή τα λέει μια χαρά φίλε Think Math, ο τρέχα από τη άλλη είναι αυτός που την ερμηνεύει ΛΑΘΟΣ.

Edited by - IndustrialAngel on 06/03/2010 17:26:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 18:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

alex22 :
quote:
Δέ απορρίπτει τίποτα απο αυτά που ξέρουμε.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ .

Δηλαδή δέχεται όλα τα συμπεράσματα της σύγχρονης επιστήμης ,έτσι?

Μία επιστήμονική θεωρία , πολύ σπουδαία, είναι η Δαρβινική θεωρία . Εαν η "επιστήμη" σου αποδέχεται και αυτή όπως λές , τότε γιατί στα προηγούμενα μηνυματα καταφέρεσαι κατά της εξέλιξης ?

Επίσης μιλά για τσάκρα , αστρικά σώματα , ενεργοποίηση DNA μερκάμπα , και διαφορά άλλα ακαταλαβίστικα που η επιστήμη απορρίπτει .

Γνωρίζει η "επιστήμη" αυτή περισσότερα πράγματα απο τις κλασικές επιστήμες , που απλά ακόμα δεν έχουν ανακαλυφθεί ?
Και αν τα γνωρίζει , απο πότε τα γνωρίζει ?

ΟΛΑ όσα λές είναι γεματα ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 18:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

IndustrialAngel:

quote:
Η Αγία Γραφή τα λέει μια χαρά φίλε Think Math, ο τρέχα από τη άλλη είναι αυτός που την ερμηνεύει ΛΑΘΟΣ.

Αν η Αγία γραφή τα έλεγε μια χαρά φίλε μου , ούτε ο τρεχαγύρεβε θα μπερδευόταν (?) , ούτε θα υπήρχαν ενα σωρό αιρέσεις , ούτε θα είχαμε θρηνησει εκατοντάδες επιστήμονες στην πυρά της ιεράς εξέτασης .

Και μην μου πείς οτι οι ανθρωποι την ερμηνευουν λάθος , γιατί δεν είναι ούτε ποίημα του καβάφη , ούτε ταινία του Αγγελόπουλου. Ενα απλό κείμενο είναι γραμμένο σε πολύ απλοικη γλώσσα .
Δεν είναι βιβλίο του Νίτσε .

Απλά περιέχει ενα σωρό αντιφατικά ηθικά παραδείγματα , έναν αντιφατικό Θεό , και ένα σωρό αντιφατικές εικόνες, που ο καθένας μπορεί να τις ερμηνευσει όπως του αρέσει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 19:20:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρεχαγιρεβε :

quote:
Σου γράφω, ότι δεν έχει αλλαχτεί καθόλου, πράγμα που την κάνει τουλάχιστον αξιόπιστη...Επ αυτού,λέω,διαφωνείς; Κι άσε τους επιστήμονες και το τι λένε,τα αλλάζουν γρήγορα..

Ρε σύ τρέχαγύρεβε είσαι τόσο ανόητος η μας κάνεις πλάκα ?
Είναι επιχείρημα αυτό που έγραψες ?

Υποτίθεται οτι η Αγία γραφή είναι ο λόγος του Θεού .
Με ποιά λογική μπορούσε να αλλάξει ?
Τι είναι ο Θεός ? Ο Γιωργάκης ο Παπανδρέου , να λέει άλλα σήμερα και άλλα αύριο ?

Ούτε η αγία γραφή εχει αλλάξει , ούτε το
κοράνι έχει αλλάξει , ούτε οι βέδες έχουν αλλάξει ούτε η καμπάλα έχει αλλάξει κ.ο.κ. , γιατί όλα αυτά υποτίθεται οτι είναι ο λόγος του Θεού .

Αυτό το χαρακτηριστικό ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ σε όσα γράφουν παρα μόνο δογματισμό και στασιμότητα .
Ούτε το κόκκινο βιβλίο του ΜΑΟ έχει αλλάξει αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι ο λόγος του Θεού .

Παρόλα αυτά ειδικά εσείς οι χριστιανοί έχετε κάνει και το Θεό Γιωργάκη .

Αλλα έλεγε ο Θεός σας στην παλαιά διαθήκη και άλλα λέει στην Καινή .
Εχετε δημιουργήσει χιλιάδες αιρέσεις με τις αλλοπρόσαλες γραφές , που νομίζει κανείς οτι ο Θεός σας μας κανει πλάκα .

ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΛΑ .




Φίλε μου καλησπέρα!

Δεν θα τοποθετηθώ επί της αληθοφορίας κάθε θρησκείας -είναι εξ'αλλου γνωστές και κατατεθιμένες οι απόψεις μου...- εκείνο που θα ήθελα να αναρρωτηθούμε , είναι το εξής:"Θα πάψει ποτέ , ο άνθρωπος να έχει "καρδιά" ή να έχει αισθήματα..φοβίες ή ανησυχίες???

Πιθανολογώ , ότι όσο ο άνθρωπος θα είναι "άνθρωπος" λογική και συναίσθημα θα ενυπάρχουν εντός του "διεμβολιζοντάς τον , κάθε στιγμή!

Όσο η επιστήμε δεν θα μπορεί να απαντάει σε επιμέρους ερωτήματα και απορίες , τότε εκείνο το κενο θα αναπληρώνει η κάθε θρησκεία..ορίζοντας έτσι αυτό που λέγεται και ναφέρεται ως "θεός των κενών"...

Και κάποιοι υποστηρίζουν , ότι με την πρόοδο της επιστήμης , αυτή η αεναη "διαμάχη" ανάμεσα στην λογική και στο συναίσθημα ... την επιστήμη και την θρησκεία κάποια στιγμή θα τελειώσει , με την φρενήρη-αλματώδη εξέλιξη της επιστήμης και η οποία θα είναι ο τελικός νικητής.

Επί της ουσίας , αυτό δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί και αυτό διότι , όσο και να εξελιχθεί η επιστήμη πάντα θα υπάρχει ένα κενό αναπάντητο και το οποίο θα "πληρώνει" με την ύπαρξή της η κάθε θρησκεία!

Προσωπικά , έχω ξαναπεί ότι είναι αδιάφορο για τον κάθε πιστό αν έχει δεί τον Χριστό ή τον Βούδα ή δεν ξέρω και γω ποιόν άλλο...του αρκεί ότι τον συλλαμβάνει φαντασιακά , με την σκέψη του ή με το συναίσθημα..και βιώνει μια αίσθηση σιγουριάς και δύναμης και συνάμα ελπίδας για το αύριο και για το "μετά"...

Απο την άλλη μεριά ... όσο δεν μπορούν οι πιστοί να αποδείξουν ότι υπάρχει θεός άλλο τόσο δεν μπορούμε και μείς να αποδείξουμε , ότι δεν υπάρχει θεός...και ουσιαστικά καταλήγουμε όλες οι πλευρές σε κάτι κοινό:"Κανείς δεν γνωρίζει..." , απλά κάποιοι πιστεύουν-ότι υπάρχει- και κάποιοι , ότι δεν υπάρχει...

Ασφαλώς και οι θρησκείες με την πάροδο του χρόνου θα βρεθούν μπροστά σε δυσκολίες-ήδη έχουν βρεθεί..-οι οποίες θα εκπορεύονται απο τα όσα , τα "ιερά τους βιβλία" εμφανίζουν ως αληθή και θα προσκρούουν σε επιστημονικά ευρήματα ... εκεί είναι θέμα ασφαλώς!

Το θεό προσωπικά δεν μπορώ να τον απορρίψω , ως δημιουργό ή ως αιτία -δημιουργική αιτία- , είτε ως οτιδήποτε άλλο...διότι δεν τον έχω δεί και δεν μπορώ να πάρω θέση...είτε θετική ..είτε αρνητική ...

Μπορώ , όμως να πάρω θεση για όλα όσα βλέπω ...

Και μπορώ να πώ , ότι η εκκλησία με την μορφή που εμφανιζόταν και εμφανίζεται σήμερα δεν με εκφράζει καθόλου και πιστεύω ότι περισσότερο κακό δημιουργεί , παρά καλό..!

Και αυτό διότι , δεν απαντάει με ρεαλιστικό τρόπο στις ανθρώπινες ανησυχίες και εσωτερικούς φόβους , που κατακλύζουν θεμελιακά τον άνθρωπο , αντίθετα δημιουργούν ανευθύνους ανθρώπους και πολύ χαλαρούς σε σχέση με μια καθαρά προσωπική ηθική , έναντι του εαυτού τους ..

Δημιουργούν επιπλέον ψυχικές νόσους , αντί να τις επιλύουν.... "ενοχοποιώντας" τον ίδιο τον Δημιουργό -κατα πίστην τους-χωρίς να το καταλαβαίνουν , για τις επιθυμίες του ανθρώπου και οι οποίες δεν έρχονται κατόπιν παραγγελίας μας αλλα είναι καταστατικού τύπου και αναβλύζουν "αυθόρμητα"...

Και ενοχοποιούν τον ίδιο τον δημιουργό , διότι εκείνος -κατα την πίστη τους- δημιούργησε τον άνθρωπο...

Και αν δεχθούμε ότι είναι παντογνώστης και καλός...πόση καλοσύνη έχει μέσα στην σοφία της δημιουργίας του και την δημιούργησε έτσι ενώ γνώριζε ως παντογνώστης , ότι θα είχε αυτά τα αποτελέσματα???


Ή είναι παντογνώστης ή καλός...και τα δυό δεν γίνεται..

Πάντως η παντοδυναμία του , ούτως ή άλλως έχει καταρριφθεί ... διότι πολλοί άγγελοι τον αγνόησαν και όχι μόνο τον αγνόησαν αλλα συγκρότησαν και δικό τους στρατό...εξ'οσων λένε τουλάχιστον οι ίδιοι!


Η σοφία σε μια οντότητα δηλώνεται μέσα απο τα δημιουργηματά της και εφόσον τα δημιουργηματά της εμφανίζονται διάτρητα και ελλειματικά ...τότε εκ των πραγμάτων και κείνος -με όρους γήινους και θρησκευτικούς...και δή χριστιανικούς" δεν εμφανίζει καμιά σοφία αλλα και καλοσύνη!

Θα μπορούσαν να είχαν ανασκευάσει -ίσως- κάποιες θέσεις τους αλλα δεν το έκαναν...δυστυχώς!

Και δεν μιλάω για τον απλό πιστό αλλα για τους πνευματικούς ηγέτες , που κατα την γνώμη μου , μόνο ηγέτες δεν είναι!

Και αν συνεχίζουν να υπάρχουν , αυτό οφείλεται στην ανάγκη -θεματική- που έχουν οι άνθρωποι να προσβλέπουν σε έναν πατέρα...δυνατό και προστατευτικό...ουέ! κι'αλλοίμονο αν τον βρούν σε κάποιο άλλο μέρος..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 19:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ .

Δηλαδή δέχεται όλα τα συμπεράσματα της σύγχρονης επιστήμης ,έτσι?

Μία επιστήμονική θεωρία , πολύ σπουδαία, είναι η Δαρβινική θεωρία . Εαν η "επιστήμη" σου αποδέχεται και αυτή όπως λές , τότε γιατί στα προηγούμενα μηνυματα καταφέρεσαι κατά της εξέλιξης ?

Επίσης μιλά για τσάκρα , αστρικά σώματα , ενεργοποίηση DNA μερκάμπα , και διαφορά άλλα ακαταλαβίστικα που η επιστήμη απορρίπτει .

Γνωρίζει η "επιστήμη" αυτή περισσότερα πράγματα απο τις κλασικές επιστήμες , που απλά ακόμα δεν έχουν ανακαλυφθεί ?
Και αν τα γνωρίζει , απο πότε τα γνωρίζει ?

ΟΛΑ όσα λές είναι γεματα ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ .


Ναι έχεις δίκιο για την δαρβινική θεωρία.

Βασικά εννούσα την φυσική ώς επιστήμη,λέγοντας οτι δέν απορίπτει τίποτα απο όλα όσα ξέρουμε αλλά την συμπληρώνει με πράγματα που δέν ξέρουμε και δέν μπορούμε να κατανοήσουμε με τις αισθήσεις μας.


quote:
Επίσης μιλά για τσάκρα , αστρικά σώματα , ενεργοποίηση DNA μερκάμπα , και διαφορά άλλα ακαταλαβίστικα που η επιστήμη απορρίπτει .

Τί περίμενες να τα δεχτεί? Ίσως σε κάτι χιλιάδες χρόνια να τα δεχτεί και αυτα.Είναι ακαταλαβίστικα για σένα,φταίει το οτι δέν έχεις ανοιχτό μυαλό.

quote:
Γνωρίζει η "επιστήμη" αυτή περισσότερα πράγματα απο τις κλασικές επιστήμες , που απλά ακόμα δεν έχουν ανακαλυφθεί ?
Και αν τα γνωρίζει , απο πότε τα γνωρίζει ?

ΟΛΑ όσα λές είναι γεματα ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ .


Σε κατανοώ πλήρως απο την δική μου μεριά. Είναι όλα άγνωστα για σένα.Για προσπάθησε να κατανοήσεις την σύγχρονη φυσική χωρίς καθόλου να έχεις ασχοληθεί με αυτήν.Θέλει κόπο.

Τέλος πάντων, για να κλείσω, η αλήθεια πονάει αλλά πρέπει να την δεχτούμε επειδή είναι για καλό μας. Όλα αυτά που διδαχτήκαμε στο σχολείο είναι ένα τεράστιο ψέμα,(Alex jones). Λυπάμαι πραγματικά που βλέπω τόσους ανθρώπους με κλειστό το μυαλό τους(που υποτίθεται οτι γράφουν σε site εσωτερισμού κιόλας!),δούλοι του συστήματος.


Μου ζητάνε απόδειξη και τους λέω οτι ο καθένας μπορεί να τα διαπιστώσει μόνος του όλα,αρκεί να το τολμήσει,είμαστε βιοενεργητικά όντα και κατευθήνουμε την ενέργεια όπου θέλουμε,υπάρχουν πολλές ποιότητες ενέργεις και όλοι μπορούν με τον διαλογισμό να αποδείξουν στον εαυτό τους όλα όσα ισχυρήζομαι.Παρ όλα αυτά εξακολουθούν να ζητάνε απόδειξη.Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Πιστεύω οτι το παιχνίδι εδώ στο esoterica,είναι στημένο. Διάολε δέν μπορεί να συμβαίνει αυτό,που βρέθηκαν όλοι αυτοι ? Πώς μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι τόσο κλειστόμυαλοι και να γράφουν σε εσωτεριστικό site,είναι ανεξήγητο εκτός και άν είναι στημένο.

Edited by - alex22 on 06/03/2010 19:27:53

Edited by - alex22 on 06/03/2010 19:32:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 19:39:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Πιστεύω οτι το παιχνίδι εδώ στο esoterica,είναι στημένο. Διάολε δέν μπορεί να συμβαίνει αυτό,που βρέθηκαν όλοι αυτοι ? Πώς μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι τόσο κλειστόμυαλοι και να γράφουν σε εσωτερισκό site,είναι ανεξήγητο εκτός και άν είναι στημένο.

Edited by - alex22 on 06/03/2010 19:27:53


Ο τρόπος με τον οποίο μιλάς και συμπεριφέρεσαι Άλεξ...όχι μόνο σε εσωτερικό διλογισμό δεν παραπέμπει αλλα σε εντελώς αντίθετο και λυπάμαι πολύ που το λέω..!

Θα σου έλεγα δε , ότι η επιστήμη της Νευρο-ψυχολογίας είναι η πιο έγκυρη πηγή προκειμένου να αντλήσεις στοιχεία για τα εσωτερικά δρώμενα του ανθρώπου και θα σου έλεγα με πολύ καλή και φιλική διάθεση , να αναρτήσεις κάποιο θέμα και το οποίο έχει να κάνει με την συμπεριφορά ή οποιαδήποτε ψυχο-παθογένεια του ανθρώπου και να το συζητήσουμε...αντλώντας στοιχεία και γνώσεις ...ο ένας απο τον άλλο εδώ μέσα και φαντάζομαι ότι αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ και όχι να διακατεχόμαστε απο συγκινησιακές πειρατείες , αποτέλεσμα των δικών μας εσωτερικών αδυναμιών και αναταράξεων!

Αναφέρεσαι συνέχεια στον όρο "διαλογισμός" και μου προξενεί απορία γιατι το λές , ωσαν να είναι κάτι το πρωτότυπο και κάτι το ιδιαίτερο και κάτι που εισήχθη ως έννοια και ορολογία τώρα...αλήθεια μπορείς να μου πείς τι είναι εσωτερικός διαλογισμός και να μου πείς ,σε ποιόν άνθρωπο σε τούτο τον κόσμο καθημερινά δεν του επισυμβαίνει???

Αν είσαι υποκείμενος σε εξωτερικά γεγονότα και ερεθίσματα , προφανώς κάτι δεν πάει καλά με την κοσμοθεωρία σου και τους ειδικούς που σε "νουθετούν"...ελπίζω να μην παραποιήσεις την διαθεσή μου και τα λεγόμενά μου..!

soul

Edited by - Εαρινός on 06/03/2010 19:53:13

Edited by - Εαρινός on 06/03/2010 19:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 20:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αναφέρεσαι συνέχεια στον όρο "διαλογισμός" και μου προξενεί απορία γιατι το λές , ωσαν να είναι κάτι το πρωτότυπο και κάτι το ιδιαίτερο και κάτι που εισήχθη ως έννοια και ορολογία τώρα...αλήθεια μπορείς να μου πείς τι είναι εσωτερικός διαλογισμός και να μου πείς , ποιός άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο καθημερινά δεν του επισυμβαίνει???

Διαλογισμός είναι πολλά πράγματα και δέν είναι κάτι απλό που το κάνει ο καθένας,υπάρχουν στάδια.Στο πρώτο στάδιο μπορούν να βρεθούν όλοι και να διαπιστώσουν πολλά.Είναι η συγκέντρωση του νού-συνείδηση σε κάτι, η κατευθηνόμενη ενέργεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 20:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εαρινέ είσαι μορφωμένος άνθρωπος που χειρίζεται κομψά τον λόγο.Κατα την γνώμη μου είναι καλήτερη η απλότητα στις εκφράσεις,απλές λέξεις.Αποψή μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 20:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

alex22 :

quote:
Ναι έχεις δίκιο για την δαρβινική θεωρία.

Επειδή η δαρβινική θεωρία είναι πέρα για πέρα αληθινή με συντριπτικά στοιχεία , κάτι δεν πάει καλά με τον όρο "επιστήμη" που χρησιμοποιεί η Keylontic science .

Αν διαφωνείτε παλικάρια μου με την εξέλιξη , και αφου θεωρείστε "επιστήμη " , βγείτε ανοιχτά και με αποδείξεις , και καταρρίψτε την εξέλιξη .
Ιδου η ρόδος ιδου και το πήδημα .

Διαφορετικά διαγράψτε τον όρο "επιστήμη" απο τον τίτλο γιατί είναι παραπλανητικός .

quote:
Τί περίμενες να τα δεχτεί? Ίσως σε κάτι χιλιάδες χρόνια να τα δεχτεί και αυτα.Είναι ακαταλαβίστικα για σένα,φταίει το οτι δέν έχεις ανοιχτό μυαλό.

Ενα λεπτό ρε φίλε .
Ποιός ορίζει ποιός έχει ανοιχτό μυαλό και ποιός όχι ?
Εσυ δηλαδή τι πιστευεις ?
Οτι τόσοι και τόσοι επιστήμονες με IQ πολύ μεγαλύτερο απο το δικό σου και το δικό μου , ήταν κορόιδα και εσύ είσαι ο πονηρός που τα ξέρεις όλα ?
Ξεκαβάλα λίγο απο το άλογο γιατί ο τρόπος και η υπεροψία σου είναι δυσφήμηση για αυτά που πρεσβέβεις .

quote:
Σε κατανοώ πλήρως απο την δική μου μεριά. Είναι όλα άγνωστα για σένα.Για προσπάθησε να κατανοήσεις την σύγχρονη φυσική χωρίς καθόλου να έχεις ασχοληθεί με αυτήν.Θέλει κόπο.

Γνωρίζω πολύ καλά τι ειναι ο διαλογισμός .
Δεν θα μου πείς εσύ τι κατανοω και τι όχι .
Απο το να κάνεις όμως διαλογισμό μέχρι να φτάσεις να μιλάς για εντελώς ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πράγματα έχει μεγάλη απόσταση .

quote:
Τέλος πάντων, για να κλείσω, η αλήθεια πονάει αλλά πρέπει να την δεχτούμε επειδή είναι για καλό μας. Όλα αυτά που διδαχτήκαμε στο σχολείο είναι ένα τεράστιο ψέμα,(Alex jones). Λυπάμαι πραγματικά που βλέπω τόσους ανθρώπους με κλειστό το μυαλό τους(που υποτίθεται οτι γράφουν σε site εσωτερισμού κιόλας!),δούλοι του συστήματος.

Κάποια είναι και κάποια άλλα όχι .
ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ ΞΑΝΑ .
Η φυσική είναι ψέμα ?
Προηγουμένως άλλα έλεγες .

quote:
Μου ζητάνε απόδειξη και τους λέω οτι ο καθένας μπορεί να τα διαπιστώσει μόνος του όλα,αρκεί να το τολμήσει,είμαστε βιοενεργητικά όντα και κατευθήνουμε την ενέργεια όπου θέλουμε,υπάρχουν πολλές ποιότητες ενέργεις και όλοι μπορούν με τον διαλογισμό να αποδείξουν στον εαυτό τους όλα όσα ισχυρήζομαι.Παρ όλα αυτά εξακολουθούν να ζητάνε απόδειξη.Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Οπως σου είπα , έχω ασχοληθεί με το διαλογισμό και τον θεωρώ σπουδαίο εργαλείο για να αποκτήσει κάποιος εσωτερική ηρεμία και γαλήνη .
Αυτό δεν σημαίνει όμως , οτι παραδέχομαι και όλη την μυθολογία που τον συνοδεύει , είτε λέγεται keylontic science , είτε λέγεται ανατολίτικος μυστικισμός , σε όποια μορφή τον φαντάζεσαι .

quote:
Πιστεύω οτι το παιχνίδι εδώ στο esoterica,είναι στημένο. Διάολε δέν μπορεί να συμβαίνει αυτό,που βρέθηκαν όλοι αυτοι ? Πώς μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι τόσο κλειστόμυαλοι και να γράφουν σε εσωτεριστικό site,είναι ανεξήγητο εκτός και άν είναι στημένο.

Μου φαίνεται οτι είσαι εκτός πραγματικότητας .
Είσαι δε τοσο κλειστόμυαλος που δεν αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που ασχολούνται με τα θέματα του εσωτερισμού , αλλά δεν συμμερίζονται την άποψη σου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 20:29:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αναφέρεσαι συνέχεια στον όρο "διαλογισμός" και μου προξενεί απορία γιατι το λές , ωσαν να είναι κάτι το πρωτότυπο και κάτι το ιδιαίτερο και κάτι που εισήχθη ως έννοια και ορολογία τώρα...αλήθεια μπορείς να μου πείς τι είναι εσωτερικός διαλογισμός και να μου πείς , ποιός άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο καθημερινά δεν του επισυμβαίνει???

Διαλογισμός είναι πολλά πράγματα και δέν είναι κάτι απλό που το κάνει ο καθένας,υπάρχουν στάδια.Στο πρώτο στάδιο μπορούν να βρεθούν όλοι και να διαπιστώσουν πολλά.Είναι η συγκέντρωση του νού-συνείδηση σε κάτι, η κατευθηνόμενη ενέργεια.


Άλεξ , ειλικρινά έχω παρακολουθήσει πολλές φορές και με ενδιαφέρον , πολλές απο τις απόψεις -σκέψεις σου και χωρίς να θέλω να σου κάνω κομπλιμέντα , είχαν μια ιδιαιτερότητα ως προς τον τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων...

Όμως και επειδή απευθύνομαι σε ενήλικο θα σου απευθύνω και ενήλικη διατύπωση και πιστεύω , ότι αν αποστασιοποιηθείς για λιγο και το σκεφθείς , θα μου απαντήσεις ανάλογα...

Μου δίνεις την αίσθηση , ότι είσαι σαν την αγελάδα...που ενώ γεμίζει την καρδάρα γάλα ...στο τέλος της δίνεις μια και το χύνεις όλο το γάλα!

Προσωπικά γνωρίζω τι είναι διαλογισμός και ενδο-συννενόηση και προσπαθώ -όχι πάντα με επιτυχία- να δώ ποιός μιλάει και ποιός κάθε φορά έχει τον έλεγχο ...εγώ ή οι αδυναμίες και οι φοβίες ή οι εξαρτήσεις μου -και έχω πολλές..-....

Και έχει μεγάλη διαφορά , η επιθυμία για αναγνώριση και αποδοχή απο την επιθυμία να επιδεικνύω αγάπη κάθε φορά ... και μάλλον το δεύτερο αποτελεί φορέα , για την έλευση της πρώτης "επιθυμίας"...

Θα το πώ λίγο εκλαικευμένα...

-Μπορεί να είσαι και είμαι ο καλύτερος επαγγελματίας σε ένα χώρο αλλα ποιός αλήθεια θα μπεί στο μαγαζί σου/μου...αν τον κοιτάζω/εις ψυχρά ή κάθε φορά του λές/ω ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και εν-νοεί τα της ζωής εντελώς λάθος???

-Πιστεύεις θα ξανάρθει στο μαγαζί ή ότι θα έχω/εις επιτύχει την "καθιέρωση του εμείς" που αποτελεί και τον θεμέλιο λίθο για περαιτέρω γνωριμίες ..συνεργασίες και σχέσεις ζωής???

Μία είναι η συνεργασία φίλε μου Άλεξ και βασιζεται σε εντάξει συναισθήματα δι'αμφοτέρους...είμαι εντάξει και είσαι και σύ εντάξει...διαφορετικά τίποτα δεν είναι και δεν πρόκειται να είναι εντάξει!

Ελπίζω να μην σε στενοχώρησα και να μην σε απογοήτευσα , μιας και δεν είναι στόχος και επιθυμία μου αλλα επιδιωξή μου είναι να συνεχίσεις σταθερά ΚΑΙ την "παραγωγή" αλλα ΚΑΙ την "διάθεση" του περιεχομένου που ενοικεί εντός σου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 20:38:04  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτσε ρε άλεξ22, τι θέλεις να γίνεται να ανεβάζεις ποστ εσύ και ο τρέχα και οι υπόλοποι να απαντάμε τι ωραία που τα γράφετε και πόσο δίκιο έχετε; Η ελευθερία λόγου δεν περιλαμβάνει μόνο το να λες ότι θες αλλά και το να ακούς ότι θέλουνε οι άλλοι,ακόμα και αν αυτό είναι κριτική και αντεπιχειρήματα κατά αυτών που ισχυρίζεσαι.


Μιλώντας για τον εαυτό μου μπήκα ειδικά για κοντραριστώ στις θεωρίες της "κούφιας γης" και της "μη εξέλιξης" γιατί είναι εντελώς απαράδεκτες και ανυπόστατες στα μάτια μου. Στα υπόλοιπα είμαι γενικά διαλακτικός. Για τις μεταφυσικές ανησυχίες του άλλου δεν έχω καμία αντίθεση. Στα υπόλοιπα με καλύπτει ο Think MathΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 22:22:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αναφέρεσαι συνέχεια στον όρο "διαλογισμός" και μου προξενεί απορία γιατι το λές , ωσαν να είναι κάτι το πρωτότυπο και κάτι το ιδιαίτερο και κάτι που εισήχθη ως έννοια και ορολογία τώρα...αλήθεια μπορείς να μου πείς τι είναι εσωτερικός διαλογισμός και να μου πείς , ποιός άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο καθημερινά δεν του επισυμβαίνει???

Διαλογισμός είναι πολλά πράγματα και δέν είναι κάτι απλό που το κάνει ο καθένας,υπάρχουν στάδια.Στο πρώτο στάδιο μπορούν να βρεθούν όλοι και να διαπιστώσουν πολλά.Είναι η συγκέντρωση του νού-συνείδηση σε κάτι, η κατευθηνόμενη ενέργεια.


Προσωπικά Άλεξ , είμαι υπέρ του διαλογισμού -σκέτο διαλογισμού- μιας και μόνο ένας υπάρχει διαλογισμός και που συντελλείται μέσα μας και όλα τ'αλλα πέρα απο τις κομψές εκφράσεις που υιοθετούνται προκειμένου να γίνουν πόλος έλξης , δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο απο μορφές επικοινωνίας..των ανθρώπων!

Το πώς εντυπώνει κανείς μας Άλεξ και το πώς μας βοηθούν κάποιοι προκειμένου να εντυπώσουμε , διαδραματίζει σημαίνοντα αλλα και κυρίαρχο παράγοντα , επι του τελικού αποτελέσματος!

Αν χωρίς όρους και προυποθέσεις γίνεις και γίνω αποδεκτός και μάλιστα ισότιμα αποδεκτός απο ένα περιβάλλον , αυτό συντελλεί στην απελευθέρωση αρκετού υγιούς δυναμικού εντός του καθενός μας και η ενέργεια η οποία επιτυγχάνεται είναι "αισθητή" και διαχέεται παντού..πρόκειται για ιδιαίτερες και "ερωτικές στιγμές" όπου οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τον άλλο μαγικό εαυτό τους μέσα στον πραγματικό καθρέπτη της ζωής και που δεν είναι άλλος , απο τα μάτια των άλλων!

Και η αγάπη , η ειλικρινής και πηγαία αγάπη δεν θέτει προυποθέσεις και όρους , αυτά τα έχουν εφεύρει οι άνθρωποι και για πολύ προφανείς σκοπούς και οι οποίοι κινούνται στην διασφάλιση προσωπικών τους επιδιώξεων...αλήθεια αναρρωτιέμαι τι αξίζει πιο πολύ σε τούτη την ζωή??

Υποτίθεται , ότι είμαι υπέρμαχος της ψυχολογίας και των δυνατοτήτων που έχει ως προς την ψυχολογική υγεία και ισσοροπία των ανθρώπων αλλα και αυτή στα χέρια της σύγχρονης κοινωνίας επιχειρεί και αναφέρεται στους έχοντες και όχι σε όλους τους ασθενείς και έχοντες ανάγκη...

Όποιος έχει το αντίτιμο , θα καθίσει στην αναπαυτική καρέκλα του ψυχολόγου-ψυχιάτρου ... αλλα εδώ είναι το σημείο που αναλογίζομαι για την πρωτογενή επιθυμία αυτού που κάθεται στην καρέκλα του θεράποντος -υποτίθεται- ιατρού..!

Και πόσοι απο την άλλη μεριά πηγαίνουν μισό-τρελλοι και βγαίνουν απο εκί με ζουρλο-μανδύα...

Δεν έχει καμμιά σημασία ο Γιατρός Άλεξ...αλλα ο άνθρωπος που ενοικεί εντός του και εξ'αυτού νοηματοδοτείται αλλα και υποστασιοποιείται αυτό το -κατ'εμε΄- λειτούργημα που έχει να κάνει με την ανθρώπινη ψυχή αλλα και αξιοπρέπεια!

Έγγυρη -για μένα-επιστήμη και επιστήμονας ,είναι εκείνη/ος που εισφέρει με αγάπη προς τον άνθρωπο και είναι εύ-ληπτη/ος απο όλο τον κόσμο και όχι σε μια γλώσσα που ικανοποιεί τις ανάγκες για ιδιαιτερότητα των ενασκουμένων με αυτήν...αυτό είναι κόμπλεξ..!

Το ίδιο ισχύει και με τις θρησκείες και υπάρχουν άνθρωποι και στον ένα χώρο και στον άλλο...ευτυχώς!

Το ίδιο ισχύει πίσω απο κάθε ιδιότητα του κάθε ανθρώπου...είτε αυτός είναι φίλος..είτε σύζυγος ...είτε σύντροφος..είτε γονιός ή οτιδήποτε άλλο!

Tο όμορφο , πάντα ήταν συγκρατημένο στον λόγο και το εντελώς αντίστροφο στις ανθρώπινες συμπεριφορές!

Αποψή μου..!

soul

Edited by - Εαρινός on 06/03/2010 23:12:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2010, 23:31:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η Αγία Γραφή τα λέει μια χαρά φίλε Think Math, ο τρέχα από τη άλλη είναι αυτός που την ερμηνεύει ΛΑΘΟΣ.

Edited by - IndustrialAngel on 06/03/2010 17:26:13


Τι είναι αυτό , που η Αγία Γραφή το λέει μια χαρά και ο Βαγγέλης το ερμηνεύει λάθος φίλε μου ???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 00:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Όταν απλά ακολουθάς κάτι είτε γιατι είναι της μόδας,Νέα Εποχη,είτε γιατί "κόλλησες" μικρός,είτε για οποιο άλλο λόγο,πρέπει να διαβάζεις και τι πιστευεις, πιο γενικά,να ξέρεις πέρα απο ότι σου σερβιρουν, ώστε να έχεις προσωπικη άποψη,αλλα να γνωρίζεις και των άλλων τις θέσεις, για να ξέρεις τι λένε, να ξέρεις αν είναι λάθος, όχι να τους βγάζεις εσύ με το ζορι,γιατί είναι ...άλλη ομάδα...
Κι αυτό είναι και η κατακλείδα για μένα....Είμαστε ένα,αλλα, φθειρόμαστε, μοιραζόμενοι σε ομάδες...


trexagireve νέες εποχές (νέες ιδέες, θεωρίες, απόψεις, γνώσεις, “θρησκείες”) πάντα υπήρχαν, και αυτό είναι που χαρακτηρίζει την ανθρώπινη φύση, η πολυπλοκότητα στην ανθρώπινη δημιουργική σκέψη (δημιουργικότητα/φαντασία).
Το τι θα διαβάσουμε, το τι θα διαλέξουμε και θα κρατήσουμε στο μυαλό μας εξαρτάται από τις εσωτερικές μας «ανάγκες», άλλωστε και αυτό είναι η «γοητεία» που χαρακτηρίζει το ανθρώπινο είδος, η διαφορετικότητα.

Φαντάσου έναν κόσμο χωρίς την διαφορετικότητα σε θέματα όπως, κουλτούρας, θρησκείας, πνευματικών χαρακτηριστικών, επιστημονικών απόψεων κλπ… αλήθεια υπάρχει μεγαλύτερος βούρκος (στασιμότητα) από αυτό…
Για όλα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία, μια ισορροπία που θα μας κάνει να μην δογματιζόμαστε με τίποτε, και να είμαστε «ικανοί» να έχουμε πάντα μια πόρτα ανοιχτή στην πίσω πλευρά του μυαλού μας, ώστε να κρατάμε κάθε νέα ιδέα που δεν γνωρίζουμε (κατανοούμε) τώρα, για το μέλλον…

-"Μου φαίνεται πως το ζητούμενο είναι μια θαυμαστή ισορροπία μεταξύ δυο αντιτιθέμενων αναγκών: της πλέον σκεπτικιστικής διερεύνησης όλων των υποθέσεων που μας προτείνονται και ταυτόχρονα της μεγάλης δεκτικότητας στις καινούργιες ιδέες.
Αν είσαι απλά σκεπτικιστής, τότε καμία καινούργια ιδέα δεν σε αγγίζει, δεν μαθαίνεις ποτέ κάτι το καινούργιο.
Γίνεσαι ένας ιδιότροπος γέρος, πεπεισμένος πως η ανοησία κυβερνά τον κόσμο.

Αν από την άλλη, αν είσαι δεκτικός σε βαθμό ευήθειας και δεν έχεις δράμι σκεπτικιστικού κοινού νου πάνω σου, τότε δεν μπορείς να διακρίνεις τις χρήσιμες ιδέες από τις άχρηστες.
Αν όλες οι ιδέες είναι εξίσου έγκυρες, έχεις χαθεί, διότι τότε μου φαίνεται πως καμία ιδέα δεν έχει καμία εγκυρότητα
".

Carl Sagan.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 01:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
alex22 -Πιστεύω οτι το παιχνίδι εδώ στο esoterica,είναι στημένο. Διάολε δέν μπορεί να συμβαίνει αυτό,που βρέθηκαν όλοι αυτοι ? Πώς μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι τόσο κλειστόμυαλοι και να γράφουν σε εσωτεριστικό site,είναι ανεξήγητο εκτός και άν είναι στημένο.

Alex το esoterica δεν είναι παρά μια εικόνα της κοινωνίας μας, άνθρωποι που ο καθένας έχει τις προσωπικές του απόψεις, πεποιθήσεις, πιστεύω, γνώσεις.

Στημένο θα ήταν αν έβλεπες μια «γραμμή» που δεν θα επέτρεπε να ειπωθούν διαφορετικές απόψεις, πέρα από αυτήν που θα είχαν δώσει οι υπεύθυνοι των φόρουμ, κάτι που όμως ευτυχώς δεν συμβαίνει, και για αυτό το esoterica υπάρχει τόσα χρόνια σε αυτό τον χώρο ενεργό…

Τώρα αν εσύ θεωρείς όλα αυτά τα μέλη «κλειστόμυαλους» γιατί εκφράζουν διαφορετική άποψη από την δική σου και δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με άλλον τρόπο (επιχειρήματα), λείπαμε αλλά το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί, αλλά εσύ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 12:03:41  Εμφάνιση Προφίλ
Αν το θέμα μας εαρινέ είναι η εξέλιξη η Αγία Γραφή τα λέει σωστά. Αν το θέμα μας είναι η κοσμογονία δε μας τα λέει τόσο σωστά. Τα λάθη ως προς τη δημιουργία της γης σε σχέση με τον ήλιο, τα νερά κτλ είναι προφανή και έχουν ήδη αναλύθει. Τις ανοησίες για "πάνω και κάτω του σύμπαντος" δε θα τις σχολιάσω άλλο.


Στο θέμα της εξέλιξης των ειδών αναφέρει μια σειρά δημιουργίας από απλούστερα σε συνθετότερα. Αυτό για μένα είναι υπαινιγμός της εξέλιξης. Σε αντίθετη περίπτωση θα έλεγε ότι έφτιαξε όλα τα ζωντανά πλάσματα με τη μία. Επίσης λέει χαρακτηριστικά ότι το νερό γέννησε ψάρια. Εντάξει σήμερα ξέρουμε ότι στην αβιογέννεση δεν μπορούμε να έχουμε τόσο σύνθετους οργανισμούς με μιας αλλά τους μονοκύτταρους προγόνους όλων των σημερινών πλασμάτων μπορούμε να τους έχουμε. Αυτό ψάχνουν σήμερα οι επιστήμονες. Σε μια πιο γενική ιδέα οι επιστήμονες σήμερα λένε για έμβια ύλη που δημιουργήθηκε από άβια άρα είναι σχετικά κοντά στην Αγία Γραφή.


Και ξαναλέω ότι κανένας δεν μπορεί να πει ότι ΔΕΝ υπήρχε το χέρι του Θεού πίσω από την εξέλιξη. Ίσως όχι με τη λογική ότι ήταν απόλυτα κατευθυνόμενη, αλλά με τη λογική της διαμόρφωσης αυτών ακριβώς των εξελικτικών νόμων που γνωρίζουμε σήμερα και θα μάθουμε και αύριο και οι οποίοι οδήγησαν στο να υπάρχει άνθρωπος. Εξάλλου ένα τεράστιο πραγματικά σύμπαν ακατοίκητο στο μεγαλύτερο μέρος του από ότι γνωρίζουμε σήμερα με οδηγεί σε αντίστοιχα συμπεράσματα. Δηλαδή ο Θεός έφτιαξε ένα σύμπαν τόσο μεγάλο και με τέτοια ποικιλία ώστε να μπορεί να υπάρξει άνθρωπος μέσα του.


Επιμένω να λέω λοιπόν ότι ο Τρέχα λόγω άγνοιας και χαμηλής αντίληψης έχει μια λανθασμένη αντίληψη του κόσμου και της ιστορίας του την οποία έχει "προβάλλει" στην Αγία Γραφή έτσι ώστε να δώσει κύρος σε αυτήν την αντίληψη. Αυτή η νοσηρή ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του αντίληψη έχει κάνει την Αγία Γραφή λάστιχο που λέει ότι ο καθένας θέλει να δει μέσα της...


Edited by - IndustrialAngel on 07/03/2010 12:05:25

Edited by - IndustrialAngel on 07/03/2010 12:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 15:27:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και ξαναλέω ότι κανένας δεν μπορεί να πει ότι ΔΕΝ υπήρχε το χέρι του Θεού πίσω από την εξέλιξη.

Edited by - IndustrialAngel on 07/03/2010 12:05:25

Edited by - IndustrialAngel on 07/03/2010 12:06:39



Διάβασα όλα όσα κατέθεσες και απομόνωσα αυτήν την πρόταση , όχι γιατί τα θεωρώ άνευ σημασίας αλλα επειδή , ο χρησιμοποιηθείς όρος "θεός" μου "κένρισε" το ενδιαφέρον...

Η ερώτησή μου -ίσως σου φανεί αστεία..- , θεμελιώνεται μέσα απο μια -κατα την άποψή μου- εύλογη απορία...

Πώς αναφέρεται ο όρος "θεός" ως εμπνευστής και δημιουργός , εφόσον ο εισαγάγας τον όρο στην επιχειρηματολογία του -ως πιθανολογώ- δεν έχει πραγματική-προσωπική αντίληψη-εμπειρία του θεού-με την έννοια ότι δεν τον έχει δεί- ???

Απέναντί μου βλέπω , μια νεο-ανεγερθείσα πολυ-κατοικία και ταυτόχρονα βλέπω και τους δημιουργούς της .... προφανώς αν έβλεπα το οικοδόμημα και όχι τους οικοδόμους , θα πιθανολογούσα ότι κάποιοι την έφτιαξαν , ίσως και αν θές λιγάκι ακόμα πιο θετικότερα , βάσει ενδείξεων...αλλα -για μένα- οι ενδείξεις δεν αποτέλεσαν ποτέ απόδειξη ύπαρξης των γεγονότων!

Έχω την αίσθηση , ότι μια διαφορετική διατύπωση , πως θα ήταν πιο ακριβής ... όπως:"Όλα αυτά αποτελούν ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού.." και ασφαλώς "εκεί" σε αυτήν την διατύπωση , θα μπορέσω και γώ και όλοι μας , να έχουμε μια αντίστοιχη -πιθανολογώ- λογικοφανή μα διαφορετική προσέγγιση!

Και εκεί βεβαίως , μπορώ να πώ με βεβαιότητα , ότι "παραπεμπόμαστε" εκ των πραγμάτων σε πρότερες του χριστιανισμού προσεγγίσεις "αιτίου- αποτελέσματος" Αρχαίων Ελλήνω φιλοσόφων...

Λάθος ή σωστό , αυτή είναι η -προσωπική- δική μου άποψη!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 15:45:23  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινέ εγώ λέω απλώς ότι " χωράει" Θεός για αυτούς που πιστεύουν. Όποιος θέλει πιστεύει ότι τον έφτιαξε ο Θεός με τον τρόπο που περιγράφει η επιστήμη. Όποιος πιστεύει ότι δεν τον έφτιαξε ο Θεός, πιστεύει ότι δημιουργήθηκε τυχαία πάλι με τον τρόπο (ακριβώς τον ίδιο) που περιγράφει η επιστήμη. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του ζήτημα


Για μένα δεν υπάρχει θέμα "απόδειξης" της οντότητας του Θεού. Η' τη δέχεσαι ή δεν τη δέχεσαι. Προσωπικό θέμα. Και το κύριο ζήτημα που μας απασχολεί στη θρησκεία δεν είναι τόσο η δημιουργία του κόσμου και των ανθρώπων ότο η μεταθανάτια ζωή. Το αν η "ψυχή" πάει σε άλλο κόσμο ή απλώς παύουμε να υπάρχουμε.


Και πληροφοριακά το επιχείρημα αιτίου αποτελέσματος δεν προβληματίζει πάντα.Δηλαδή λένε πολλοί το "τίποτα" δεν μπορεί να γεννήσει "κάτι".Εντάξει το ένα φαινόμενο έφερε το άλλο αλλά το πρωταρχικό αίτιο, η αιτία της κοσμογονίας είναι ο Θεός. Αυτό είναι χαρακτηριστικό των δυτικών θρησκειών. Οι ανατολικές θρησκείες θεωρούν αυθύπαρκτο των κόσμο και τους Θεούς να γεννιούνται μέσα στον κόσμο. Άρα το ερώτημα "ποιος μας έφτιαξε" δεν έχει ως απάντηση μια θεότητα πάντα. Πάντως, οι θρησκείες σαφώς και οφείλουν να το απαντούν με κάποιον τρόπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2010, 17:39:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινέ εγώ λέω απλώς ότι " χωράει" Θεός για αυτούς που πιστεύουν. Όποιος θέλει πιστεύει ότι τον έφτιαξε ο Θεός με τον τρόπο που περιγράφει η επιστήμη. Όποιος πιστεύει ότι δεν τον έφτιαξε ο Θεός, πιστεύει ότι δημιουργήθηκε τυχαία πάλι με τον τρόπο (ακριβώς τον ίδιο) που περιγράφει η επιστήμη. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του ζήτημα


Για μένα δεν υπάρχει θέμα "απόδειξης" της οντότητας του Θεού. Η' τη δέχεσαι ή δεν τη δέχεσαι. Προσωπικό θέμα. Και το κύριο ζήτημα που μας απασχολεί στη θρησκεία δεν είναι τόσο η δημιουργία του κόσμου και των ανθρώπων ότο η μεταθανάτια ζωή. Το αν η "ψυχή" πάει σε άλλο κόσμο ή απλώς παύουμε να υπάρχουμε.


Και πληροφοριακά το επιχείρημα αιτίου αποτελέσματος δεν προβληματίζει πάντα.Δηλαδή λένε πολλοί το "τίποτα" δεν μπορεί να γεννήσει "κάτι".Εντάξει το ένα φαινόμενο έφερε το άλλο αλλά το πρωταρχικό αίτιο, η αιτία της κοσμογονίας είναι ο Θεός. Αυτό είναι χαρακτηριστικό των δυτικών θρησκειών. Οι ανατολικές θρησκείες θεωρούν αυθύπαρκτο των κόσμο και τους Θεούς να γεννιούνται μέσα στον κόσμο. Άρα το ερώτημα "ποιος μας έφτιαξε" δεν έχει ως απάντηση μια θεότητα πάντα. Πάντως, οι θρησκείες σαφώς και οφείλουν να το απαντούν με κάποιον τρόπο.


Είναι η σαφής και δική σου θέση-άποψη και καταννοητή όπως και σεβαστή φίλε μου...

Απλά ήθελα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση , προκειμένου να έχω μια δηλωμένη θέση σου και τίποτ'αλλο και σ'αευχαριστώ!

Τώρα για το τι οφείλουν οι θρησκείες και ο καθένας μας ξεχωριστά...αυτό έχει να κάνει πρωτίστως με την θεμελίωση και την συγκρότηση ενός εκάστου...και την αναγνωρισιμότητά του εκ μέρους των άλλων και εξ'αυτού κάθε τι υποστασιοποιείται-δηλώνεται και καθίσταται διακριτό..!

Η ψυχή της και η ύπαρξή της ορο-εξαρτάται απο την διακριτότητα και την αποδοχή της και όχι -δια μέσου-της επιβολής της!

Οφείλει σε ποιόν???
Της ζήτησε κανείς οφειλόμενα???

Μόνη της ήρθε και το δόγμα της ιεροθετεί -όπως πιστεύει- οφειλή προς τον θεό αλλα και υπακοή...και ασφαλώς οφείλει στον "θεό" πρωτίστως και στην συνέχεια στον ίδιο της τον εαυτό , διότι εξ'αυτού -και γι'αυτό τον επικαλείται...-...υποστασιοποιείται!!!

Τώρα , αν θα "πάρω/εις/ουμε" εξαρτάται απο την πειστικότητα και την επιχειρηματολογία της...εγώ δεν θα "πάρω"...!

Φαντάζομαι , ότι αυτό και σύ εννοείς!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 12:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, το θέμα είναι να μην υπάρχει περιχαράκωση γραμμής και να μπορούμε να δούμε τι ψάχνουμε...Γιατί,το πως αντιλαμβάνομαιεγώ την Αγία Γραφή,είναι ουτοπικό,....Έχω διαβάσει τόσες φορές την Αγία Γραφή,που και ..καθυστερημένο να ήμουνα,θα την καταλαβαινα..Οπότε, προφάσεις εν αμαρτίαις οι απολογιες του Βιομηχανικου Αγγέλου...
Θέλουμε την γνώση, ή,δηλώνουμε ότι την κατέχουμε;Γιατί,εγώ νόμιζα, ότι εδώ μπήκαμε για να μάθουμε,όχι να διδάξουμε...
Και ο νοών, νοήτω...
Έχουμε ένα Βιβλίο, που έχει βάλει τα γιαλιά σους πάνες..Κι όμως, το μυρίζουμε και ας ξενιζει...Δεν θέλουμε να μάθουμε,αλλά,να δείξουμε....
Και όταν δεν έχεις τιποτε να δειξεις, δείχνεις ανοησίες...Όποιος διαβάζει, καταλαβαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:50:56  Εμφάνιση Προφίλ
Μα έχω σοβαρές αμφιβολίες ειδικά για τη δικιά κατανόηση, τρέχα. Και τα λινκ που μιλάγανε για αβιογέννηση τα διάβασες αλλά κατάλαβες ότι μιλάνε για εξωγήινη ζωή. Αν παρερμηνεύεις τα κείμενα των ανθρώπων, γιατί να σε εμπιστευτώ ότι ερμηνεύεις σωστά την Αγία Γραφή;


Στην τελική πώς ξέρουμε ποιος ερμηνεύει σωστά το λόγο του Θεού; Εσύ Τρέχα,ερμηνεύεις σωστά με τις Τσακνόρικες μεθόδους σου;Ποιος άλλος;Αμφισβητώ ευθέως την ικανότητα σου αυτή. Ούτε Θεός είσαι,ούτε άγιος, ούτε καν θεολόγος. Είσαι άνθρωπος και μπορείς να κάνεις λάθος. Αυτό ακριβώς λέω ότι κάνεις στην προκειμένη περίπτωση. Και πείσε με για το αντίθετο


Ξαναλέω
Γράφει ή δε γράφει ότι το νερό γέννησε ψάρια;

Edited by - IndustrialAngel on 08/03/2010 21:55:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό προσπαθώ να σου πω,εδώ και καιρό,φίλε μου Βιομηχανικέ Αγγελε...Δεν κρίνομαι εγώ ,αγόρι μου,αλλά εσύ που αμφισβητείς,
δεδομένα, όταν αυτό σε εκθέτει...Η Αγία Γραφή, λέμε, δεν διορθώθηκε ποτέ,για κανένα λόγο,ενώ αυτά που λέω,διάβασε μόνος σου να τα καταλάβεις....Δεν είναι θέμα,εσυ νομίζεις πως μπορείς να το κάνεις θέμα...
Ρωτάς, για το τι αντιλαμβάνομαι εγώ;
Εσύ παιδί μου,μπορείς να δεις, τι αντίληψη, αποδίδεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 22:02:08  Εμφάνιση Προφίλ
Και επίσης οι ενδείξεις είναι παντού γύρω μας. Η εξέλιξη δουλεύει. Γονίδια καινούρια εμφανίζονται ακόμα και τώρα. Δεν μπορεί να έχουμε έναν κόσμο ο οποίος ΦΩΝΑΖΕΙ ότι η εξέλιξη ισχύει και να μην έχει συμβεί.Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο ΕΝ ΠΟΝΗΡΙΑ και όχι ΕΝ ΣΟΦΙΑ, με σκοπό να μας μπερδέψει και να μας παρασύρει.


Και ποιος τολμάει να λέει ότι γνωρίζει ακριβώς ότι συνέβη μόνο και μόνο επειδή ερμηνεύει ένα βιβλίο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 22:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάπου είσαι μπερδεμένος, αγαπητέ μου IndustrialAngel,εγώ δεν σου είπα, οτι πρέπει να διαβάζεις μόνο αυτό..Ούτε εγώ το έκανα...Αλλά, ότι είναι ένα αξιόπιστο βιβλίο,που δεν έχει φθαρεί και αλλαξεί,οπως άλλα,είναι κάτι που πρέπει να παραδεχτείς...
Η εξέλιξη υπάρχει,αλλά δεν έχει καμία σχέση, ούτε με τον Δαρβίνο, ούτε με εξωγήινους...Απλά πράγματα...Ο άνθρωπος βελτιώνεται...Αυτο είναι η εξέλιξη του και φτάνει ψηλά...Θα δούμε πόσο ψηλά και που...
Αλλά,....ζούπερμαν,δεν γίνεται με τίποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 22:39:51  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε τρέχα, εσύ δεν κρίνεσαι που το παίζεις Θεός και ξερόλας ενώ είσαι ακριβώς του μετρίου στο μυαλό;Εσύ δεν κρίνεσαι που δεν ξέρεις τι είναι αντιτακτός και που δεν ξεχωρίζεις τη διαφορά μεταξύ ενός κομήτη και της εξωγήινης ζωής;


Επίσης έχω ΣΟΒΑΡΕΣ αμφιβολίες αν το βιβλίο που γράφτηκε από το Μωυσή(σε αυτόν το αποδίδουν, δεν έχει σημασία από όποιον Ισραηλίτη του 2000 πΧ και αν γράφηκε)είναι το ΙΔΙΟ με αυτό που διαβάζουμε σήμερα. Ποιος εγγυάται ότι οι αντιγραφείς, μεταφραστές, αντιγραφείς των μεταφράσεων κτλ έκαναν 100% σωστά τη δουλειά τους;


Έχεις μπλέξει την εξέλιξη τη Ψυχής με την εξέλιξη του σώματος. Εγώ πραγματεύομαι την προέλευση του σώματος.Του ΣΩΜΑΤΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 00:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Επίσης έχω ΣΟΒΑΡΕΣ αμφιβολίες αν το βιβλίο που γράφτηκε από το Μωυσή(σε αυτόν το αποδίδουν, δεν έχει σημασία από όποιον Ισραηλίτη του 2000 πΧ και αν γράφηκε)είναι το ΙΔΙΟ με αυτό που διαβάζουμε σήμερα. Ποιος εγγυάται ότι οι αντιγραφείς, μεταφραστές, αντιγραφείς των μεταφράσεων κτλ έκαναν 100% σωστά τη δουλειά τους;

Φίλε IndustrialAngel έχεις απόλυτο δίκιο που αμφιβάλεις για την Παλαιά διαθήκη , γιατί πρώτον οι ερευνητές της Βίβλου αμφιβάλουν αν τα όσα αποδίδονται στον Μωυσή έχουν γραφεί από αυτόν , και δεύτερον η Παλαιά διαθήκη που έχουμε σήμερα στα χέρια μας , δεν έχει καμιά σχέση με την αρχική μετάφραση των εβδομήκοντα . Μετά την επιβολή και εγκαθίδρυση του χριστιανισμού , οι μεν "Πατέρες" της εκκλησίας την παραχάραζαν για να την φέρουν στα μέτρα τους και να αποδείξουν ότι ο Χριστός είναι ο Μεσσίας που έλεγαν οι προφήτες , οι δε Εβραίοι την παραχάραζαν διαγράφοντας ακόμα και κεφάλαια , για να αποδείξουν το αντίθετο . Είναι δε τόση η αλλοίωση του αρχικού κειμένου , που μόνο αν κάποτε βρεθεί κάποιο χαμένο πρωτότυπο θα μάθουμε πώς ήταν .


*

Edited by - Sesostris on 09/03/2010 00:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 00:49:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι sesostris συμφωνώ όμως o trexagireve θα μας απαντήσει άραγε ή θα πει ότι κρινόμαστε που αμφισβητούμε και που εξετάζουμε αυτά που μας λένε και δεν τα χάφτουμε αμάσητα όπως αυτός;


Και αν έρθει ένας Μουσουλμάνος ή ένας άλλος άνθρωπος άλλης πίστης με το δικό του ιερό βιβλίο το οποίο επίσης "δεν έχει αλλάξει από τότε που γράφτηκε"(άρα και αυτό είναι αξιόπιστο σύμφωνα με τη λογική του τρέχαγυρευε) και μας πει ότι δεν τα λέμε καλά τι θα του πούμε;


Αντίθετα εγώ μπορώ να συμφωνήσω με ένα Μουσουλμάνο, Ταοϊστή ή Εβραίο επιστήμονα γιατί θα μιλάμε την ίδια γλώσσα και θα μπορούμε να πειστούμε με πειράματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 10:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
IndustrialAngel

Και αν έρθει ένας Μουσουλμάνος ή ένας άλλος άνθρωπος άλλης πίστης με το δικό του ιερό βιβλίο το οποίο επίσης "δεν έχει αλλάξει από τότε που γράφτηκε"(άρα και αυτό είναι αξιόπιστο σύμφωνα με τη λογική του τρέχαγυρευε) και μας πει ότι δεν τα λέμε καλά τι θα του πούμε;


Στείλτον στον trexa

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 14:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλή μου ar_ia με συγκινείς βαθύτατα..
Για ..κόφτη στο ποδόσφαιρο με έχεις;...
Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω;
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ Αγγελε,εγώ δεν το παίζω θεός, λέγοντας, ότι υπάρχει αυτο που είναι γνωστο ..
Εσύ το κάνεις, περιμένοντας να σου κάτσουν κάποια πράγματα, που δεν ξέρεις καν, πως θα είναι....
Σου έχω ξαναγράψει..Ότι βλέπεις στον άλλο, ειναι ότι σε απασχολεί..Ψάξε το λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy