ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 00:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon:

Mέχρι στιγμής αγαπητέ μου βλέπω ένα αναβατόριο που για να φτιαχτεί δε χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο... απλές γνώσεις φυσικής..
===========================================================

Οχι και φυσικής καλή μου!!Μην υποβιβάζεις τούς φυσικούς!!
Απλή μηχανική χρειάζεται!!


Αστείο OANNHSEA!μη παρεξηγηθείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 00:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon:
Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να βάλεις ένα ατέρμονα ή μια φυσούνα με αέρα για να ανεβάσεις κάτι προς τα πάνω...π.χ. προς ένα σιλό.
=======================================================

Αμάν κοπελιά,μηχανικό πυραύλων κοντεύεις να τον κάνεις
τον άνθρωπο!!

Αλήθεια Avallon και σοβαρά τώρα,απάντησέ μου αν θέλεις:
Γιατί τώρα τελευταία είσαι κάπως εριστική?
Τι σε έχει εκνευρίσει τόσο και τα χώνεις,έστω και με
χιουμοριστική διάθεση?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/05/2011 00:09:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 04:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Kαταλαβαίνεις τι μου είπες μόλις τώρα???
Ο Βέντρις πάνω απ'όλα είχε ανοιχτούς ορίζοντες, ψαχνότανε, συμβουλευότανε άλλους και δεν ήτανε καβαλημένο καλάμι όπως κάποιοι άλλοι αρχαιολόγοι και κλασσικιστές που το'χανε σίγουρο ότι θα είναι αυτοί που θα λύσουν το αίνιγμα της Γραμμικής Β.

Μήπως να κατέβουνε κάποιοι από τα baboo τους?


Φυσικά καταλαβαίνω βρε Avallon. Σου επισημαίνω τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ Βέντρις και διάφορων τυχάρπαστων "ερευνητών" αλλά εσύ αντί να δεις την ουσία, κάνεις αυθαίρετες υποθέσεις για κάποιους "αρχαιολόγους και κλασσικιστές" που είχαν καβαλήσει το καλάμι.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν μιλώ για φανταστικές εικόνες,αλλά για αυτές που έχουν
ήδη αντιπροσωπευθεί επαρκώς απο τις σημερινές εφευρέσεις.
Και κάποια άλλα ανεξήγητα σύμβολα ιπτάμενων οχημάτων,που
σήμερα δεν υπάρχουν,δεν σημαίνει οτι θα είναι ανύπαρκτα και
σε 20-30 χρόνια.
Μην παραβλέπουμε αυτό το γεγονός και προσπαθούμε να το καλύψουμε
με δήθεν λατρευτικές δοξασίες και διάφορες άλλες μαλακίες
<<ειδικών>> αρχαιολόγων-αιγυπτιολόγων-σουμεριολόγων.
Αφού δεν ζεί κανείς απο τους εν λόγω λαούς,κανένας δεν μπορεί
να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα,για το τι έγινε τότε.


Δεν σε πολυκαταλαβαίνω ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Ποιες εικόνες έχουν αντιπροσωπευθεί από τις σημερινές εφευρέσεις? Βρίσκω υπερβολικό και επιπόλαιο το χαρακτηρισμό σου για τους αρχαιολόγους-αιγυπτιολόγους-σουμεριολόγους και τις ερμηνείες που δίνουν σχετικά με τις λατρευτικές δοξασίες και άλλες που προφανώς τις θεωρείς άσχετες. Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς αποφαίνεσαι με τόση σιγουριά ότι αυτές οι ερμηνείες είναι έτσι όπως (υποτιμητικά) τις χαρακτήρισες? Έχεις μήπως μελετήσει εσύ καλύτερα και βαθύτερα το πεδίο έρευνας τους και τους εκάστοτε αρχαιολογικούς χώρους που εξετάζουν οι αρμόδιοι επιστήμονες? Έχεις κάποια μεγαλύτερη πείρα στον τομέα τους? Προσπαθώ να καταλάβω από πού προέρχεται αυτή η σιγουριά σου...

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αφού δεν ζεί κανείς απο τους εν λόγω λαούς,κανένας δεν μπορεί
να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα,για το τι έγινε τότε.


Εγώ πάλι νομίζω πως μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι τουλάχιστον για τα μνημεία τους και την τέχνη τους δεν ευθύνονταν οι εξωγήινοι είτε ως δάσκαλοι είτε ως κατασκευαστές. Άλλο ζήτημα φυσικά η επίσκεψη εξωγήινων όντων στον πλανήτη μας κάποια στιγμή στο παρελθόν.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Και μη μου πείς οτι υπάρχουν γραπτά και ιστορικές αναφορές.
Γιατί επίσης υπάρχουν και καταγραφές,που επειδή δεν ταιριάζουν
αρχαιολογικό μοντέλο,χαρακτηρίζονται μύθοι και αρλούμπες της
εποχής,με καταφανή προσπάθεια εποστρακισμού του ενδιαφέροντος.


Εγώ δεν διακρίνω καμία τέτοια καταφανή προσπάθεια. Αντίθετα θεωρώ απόλυτα λογική τη στάση μη αποδοχής της μυθολογικής μαρτυρίας όταν αντιβαίνει πλήρως στα πραγματικά δεδομένα της αρχαιολογίας, της γεωλογίας και οποιαδήποτε άλλης σύγχρονης επιστήμης. Μερικοί φίλοι δεν έχουν καταλάβει ότι η ανθρωπότητα οδηγήθηκε στην ανάγκη ξεκαθαρίσματος της πραγματικής, χειροπιαστής γνώσης που προκύπτει από ευρήματα και δεδομένα εν αντιθέσει με τις φαντασιακές μαρτυρίες που στερούνται τεκμηρίων. Δεν φτάσαμε χωρίς λόγο σε αυτή την κατάσταση ξεδιαλύματος των γνώσεων και επιστημονικής εξειδίκευσης στα διάφορα πεδία έρευνας. Κάποια ανάγκη μας ώθησε. Αλλιώς ο καθένας θα διατυμπάνιζε οποιαδήποτε φαντασιοπληξία τον ικανοποιούσε παρουσιάζοντάς την ως "πραγματικότητα" απαιτώντας να τον εκλάβουμε το ίδιο σοβαρά υπόψη με κάποιον άλλο του οποίου η ιδέα θα πατούσε σε στέρεο έδαφος. Ε δεν πάει έτσι, εκτός αν επιθυμούμε τη μπαχαλοποίηση της ερευνητικής διαδικασίας και την κοροϊδία.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν είμαστε παιδάκια του δημοτικού,ωστε να δεχόμαστε οποιαδήποτε
θέση λαμβάνει κάποιος,επειδη εχει μιά <<λαδόκολα>> απο κάποιο
πανεπιστήμιο.


Οχι αλλά ούτε είμαστε αρκετά παιδάκια για να μηδενίζουμε και να υποτιμούμε τις ερμηνευτικές προσεγγίσεις των αρμόδιων που ασχολούνται επιστάμενα με ένα ζήτημα για το οποίο εμείς παίρνουμε μια γενικότερη, επιφανειακή μυρωδιά.

Τα υπόλοιπα που γράφεις για τα "συμφέροντα" δεν τα καταλαβαίνω και αναρωτιέμαι αν και πώς τεκμηριώνονται...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 09/05/2011 04:57:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 09:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αgnostic... είναι γνωστό ότι είναι δύσκολο να σπάσεις ένα επιστημονικό κατεστημένο... (έστω... ένα οποιοδήποτε κατεστημένο) πόσο μάλλον ένα αρχαιολογικό καταστημένο (που είναι κατεξοχήν συντηριτικό) όπως π.χ. αυτό που βασίζεται η Αιγυπτιολογία.
Εχουνε γραφτεί εκατοντάδες βιβλία, έχουν "στηριχθει" τόσες φορές ξανά και ξανά με κάθε τρόπο οι θεωρίες για το πως χτίστηκαν οι πυραμίδες από τους απόγονους των σημερινών Αιγυπτίων... Εσύ το πιστεύεις?
Που είναι η πορεία του πολιτισμού τους?
Εμείς με τόσα χρόνια σκοταδισμού λόγω Οθωμανικής κατοχής και δεν ξεπέσαμε τόσο πολύ... Εστω και έτσι καταφέραμε να λάμψουμε... Σκορπιστήκαμε στα πέρατα της γης και "ανθίσαμε" κάναμε ανακαλύψεις, είχαμε διακρίσεις κλπ..
Τι έχει παράγει ΟΛΑ αυτά τα χρόνια αυτός ο πολύ "σοφός" και "τεχνολογικά εξελιγμένος" πολιτισμός?
Και μη μου πεις για μεμονωμένες περιπτώσεις Αιγυπτίων γατρών καιεπιστημόνων γιατί είναι πολύ μικρές σχετικά με το ποσοστό του πληθυσμού της χώρας αυτής.
Τι θα γίνει αν μια μέρα ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ με σοβαρές αποδειξεις ότι ολα αυτά τα κατασκευάσματα είναι έργο ενός άλλου πολιτισμού?
Τι επίπτωση θα έχει αυτό στην Αιγυπτιολογία αλλά και γενικότερα στους αρχαιολόγους?
Εδώ μιλάμε για κατάρριψη ΟΛΩΝ όσων ξέρανε και υποστηρίζανε και μεταδίδανε ως "γνώση" τόσα χρόνια!
???
Ολη η ιστορία... Ολα τα βιβλία θα μπουν στον κάδο ανακύκλωσης και θα ξαναγραφτουν άλλα...
Καλημέρα σε ΟΛΗ την παρέα.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 11:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mέχρι στιγμής αγαπητέ μου βλέπω ένα αναβατόριο που για να φτιαχτεί δε χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο... απλές γνώσεις φυσικής...
Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να βάλεις ένα ατέρμονα ή μια φυσούνα με αέρα για να ανεβάσεις κάτι προς τα πάνω...π.χ. προς ένα σιλό.
Το δε ταπωτικό χρειάζεται απλές γνώσεις ρομποτικής...χμ...νομίζω ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τις έχει... αν και δεν ξερω αν έχει την ικανότητα να τις εφαρμόσει.
Λυπάμαι αλλά δεν εντυπωσιάστηκα..

Προφανώς μια και ξέρεις από απλές γνώσεις φυσικής θα μπορείς να τα σχεδιάσεις και εσύ ή ο οποιοσδήποτε δημόσιος υπάλληλος - έτσι δεν είναι;;;
Για αυτό και τα φόρουμ του παράξενου έχουν πήξει από μηχανολόγους και σχεδιαστές και όχι από άσχετους - γιατί όλοι ξέρουν απλή φυσική και μπορούν να σχεδιάσουν μηχανήματα, τα οποία να δουλεύουν μάλιστα...
Για αυτό και για μία ακόμη φορά χρησιμοποίησες το "τριβολόγος" υποτιμητικά. Όταν η τριβολογία χρησιμοποιείται για τους κινητήρες οχημάτων είναι "τρομερό!!!", όταν κάποιος γράφει ότι με τα ίδια μαθηματικά αποδεικνύεις ότι οι γρανίτες κόπηκαν με χαλκό και άμμο, είναι ηλίθιος...
Και φυσικά γελάμε με κάποιον που λέει ότι και εσύ ο ίδιος μπορείς να το κάνεις στο σπίτι σου αυτό το πείραμα, χωρίς βέβαια ποτέ να το επιδιώξουμε, να δούμε εάν λέει την αλήθεια, γιατί έχουμε να κάνουμε το παστίτσιο ή να δούμε κάποια γελοία εκπομπή στην τηλεόραση...

Ίσως για αυτό γράφει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

quote:
Γιατί τώρα τελευταία είσαι κάπως εριστική?
Τι σε έχει εκνευρίσει τόσο και τα χώνεις,έστω και με
χιουμοριστική διάθεση?

Δεν μπορείς να καταλάβεις από επιστήμες έτσι;;;
Δεν μπορείς να καταλάβεις από μαθηματικά, έτσι;;;
Για αυτό και έχεις τσανιστεί... Γιατί η επιστήμη κάνει πάντα σμπαράλια όλα τα πιστεύω των παραμυθάδων - και το πιο ωραίο: δεν έχεις την δυνατότητα να αντικρούσεις τις επιστήμες... Είσαι με λίγα λόγια στριμωγμένη στον τοίχο - για αυτό και αρχίζεις και πάλι τις γενικότητες... Όπως:

quote:
Τι έχει παράγει ΟΛΑ αυτά τα χρόνια αυτός ο πολύ "σοφός" και "τεχνολογικά εξελιγμένος" πολιτισμός?

Δεν μπορείς να καταλάβεις με τίποτα ότι οι λαοί έχουν διαφορετικές κουλτούρες και άρα κοσμοθεωρίες.
Για παράδειγμα: στην ιατρική οι Ινδοί ήταν μπροστά από τους αρχαίους Έλληνες, μέχρι που οι αρχαίοι Έλληνες άρχισαν να μελετάνε το ανθρώπινο σώμα. Οι Ινδοί σαν θρησκεία δεν μπορούν να κάνουν μελέτες πάνω σε πτώματα για να καταλάβουν το ανθρώπινο σώμα - και έτσι οι αρχαίοι Έλληνες πέρασαν μπροστά στην ιατρική...
Δεύτερο παράδειγμα: το ποσοστό των επιστημόνων αρχαίων Ελλήνων που ήταν εκτός κορμού Ελλάδας σε σχέση με αυτούς που ήταν στην Ελλάδα, είναι 90 - 10%!!! Γιατί λοιπόν οι Έλληνες των αποικιών μεγαλουργούσαν σε αντίθεση με τους Έλληνες της Ελλάδας;;;
Γιατί λοιπόν να μεγαλουργήσει κάποιος αρχαίος Αιγύπτιος όταν δεν το έχει στην κουλτούρα του;;;

quote:
Τι θα γίνει αν μια μέρα ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ με σοβαρές αποδειξεις ότι ολα αυτά τα κατασκευάσματα είναι έργο ενός άλλου πολιτισμού?

Δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο ποτέ, γιατί οι κατασκευαστές ήταν άνθρωποι...
Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτή την στιγμή βάζεις μία ανθρωποκεντρική σκέψη στο μυαλό εξωγήινου;;; Γιατί θα πρέπει ένας εξωγήινος να φτιάξει γελοιότητες; Οι γήινοι είναι αυτοί που έχουν την ανάγκη της κατασκευής και όχι οι εξωγήινοι...
Οι πυραμίδες (Αιγύπτου και Αμερικής), τα ζιγκουράτ, ο μεγαλειώδεις τάφος του Τσιν, οι τεράστιοι ναοί του μεσαίωνα, προκύπτουν όλα από ανάγκες ανθρώπων.
Βλέπεις με τα μάτια σου το σινικό τείχος, αλλά αυτό μάλλον είναι ένα τίποτα μπροστά στη γαργαλιστική πυραμίδα - το ίδιο και το μεγάλο κανάλι της Κίνας... Δύο τεράστια δημιουργήματα που χρειάστηκαν τουλάχιστον 10.000 φορές την ενέργεια της πυραμίδας για να γίνουν είναι τιποτένια έτσι;;;
Ακόμα και εσύ Avallon θα μπορούσες να τα κάνεις με ένα φτυάρι και ένα κασμά - για αυτό και δεν τα έφτιαξαν εξωγήινοι, έτσι δεν είναι;;;

Το ξαναγράφω για μία ακόμη φορά:
Σας πούλησαν παραμύθια και εσείς από ανάγκη τα δεχτήκατε, χωρίς να μπορείτε να προβάλετε λογικές αντιρρήσεις γιατί α) δεν έχετε το τεχνολογικό υπόβαθρο να το πράξετε, β) γιατί έχετε ψυχολογική ανάγκη την ύπαρξη των εξωγήινων...
Έτσι μία πυραμίδα την έκαναν εξωγήινοι, αλλά η αποξήρανση της Κωπαϊδας και το χτίσιμο του κάστρου του Γλα έγινε από εργάτες Έλληνες...

quote:
σιγά και τι είναι αυτά που έφτιαξες; έφτιαξες καμία μηχανή που να πετάει στην θάλασσα και να κολυμπάει στον αέρα; τέτοια θέλουμε

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι "εργοδότες", δεν θέλουν κάτι τέτοιο, αλλιώς θα τα είχα σχεδιάσει...
ΥΓ Εκτός θέματος.
Να ξέρετε ότι είναι εύκολο να κατασκευάσεις απλά πράγματα όπως τεθωρακισμένα, οχήματα ή πυρομαχικά. Το γιατί δεν το κάνουμε είναι πολύ απλό: η μίζα, της μίζας, την μίζα, ω μίζα...

Edited by - OANNHSEA on 09/05/2011 11:22:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 13:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA

Τςτςτς τι κακό με σένα να τα ισοπεδώνεις ολα...
Πρώτον: Δεν απαξιώ ούτε τις επιστήμες αλλά ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου. Απλά δεν υπερθεματίζω γι'αυτές...
Ε μη γίνει και η τρίχα τριχιά...γιατί πραγματικά ξέρω πως λειτουργούν τα περισσότερα απ'αυτά. Δεν είναι τυχαίο ότι τα ακριβά συσκευαστικά που λειτουργούν εν κενώ τα βρίσκει κανείς στο Μιλάνο και όχι στην Ελλάδα...
Δεν είσαι δα και πυρηνικός φυσικός...

Προς ενημέρωσή σου έχω παρακολουθήσει σεμινάρια κβαντομηχανικής, σύχρονης φυσικής και αστροφυσικής του Ε.ΔΗ.ΠΑ. το 89 με καθηγητές τον Χρ.Γούδη και Χριστ.Κουρκουμέλη καθώς και Θετικές επιστήμες με καθηγητές τον Λ.Ρεσβάνη,Γ.Μανιάτη και όλα αυτά αγαπητέ μου όχι γιατί συνάδουν με την απασχόλησή μου αλλά γιατί σκέφτηκα ότι έτσι θα δώσω μια άλλη διάσταση στη "μαγειρική"μου.
Ισως ξέρεις κάποιους απ'αυτούς τους καθηγητές μιας και είναι Πανεπιστημιακοί... Και αυτό δε στο λέω για να μιλήσω για τις "γνώσεις" μου αλλά για να καταλάβεις το ευρύ φάσμα των ενδιαφερόντων μου που μακράν απέχουν από τις μεσημεριανές εκπομπές που ανέφερες.
Αλλωστε έχω και σκυλιά που πρέπει να βγάλω 3 φορές την ημέρα βόλτα και με εμποδίζουν να παρακολουθώ συστηματικά ακόμη και αυτά που θέλω.

Καλή συνέχεια σε όλους! Πάω γιατί θα μου αρπάξουν τα γεμιστά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 13:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon,
Σκυλιά;;; Γίνονται τέλεια στο φούρνο με πατατούλες...
Άρα μάλλον σκέφτεσαι τις δύσκολες μέρες που έρχονται και έχεις αρχίσει την εκτροφή και πάχυνση...

Γεμιστά;;; Με κιμά;;; Εγώ έχω αρακά λεμονάτο σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ Εκτός θέματος.
Να ξέρετε ότι είναι εύκολο να κατασκευάσεις απλά πράγματα όπως τεθωρακισμένα, οχήματα ή πυρομαχικά. Το γιατί δεν το κάνουμε είναι πολύ απλό: η μίζα, της μίζας, την μίζα, ω μίζα...

αχ κακομοίρη μου είδες που δεν ξέρεις;
αυτά βρε δεν τα φτιάχνουμε γιατί οι μεγάλες κυβερνήσεις έχουν έρθει σε συμφωνία με τους γκρίζους ή λουλακί δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς και αυτοί οι εξωγήινοι δίνουν την τεχνογνωσία και οι μεγάλοι τους επιτρέπουν να απαγάγουν ανθρώπους και να κάνουν πειράματα επάνω τους

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 15:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon
Προς ενημέρωσή σου έχω παρακολουθήσει σεμινάρια κβαντομηχανικής, σύχρονης φυσικής και αστροφυσικής του Ε.ΔΗ.ΠΑ. το 89 με καθηγητές τον Χρ.Γούδη κλπ

Εμ πες το καλή μου απο την αρχή πως είχες το Γούδη καθηγητή.
Τώρα είναι φως φανάρι


quote:
OANNESEA
..Σκυλιά...Γεμιστά;;; Με κιμά;;; Εγώ έχω αρακά λεμονάτο σήμερα...

ΟΑΝΝΗΣΕΑ ώρες ώρες γίνεσαι πολύ ....κυνικός


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 15:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ πες το καλή μου απο την αρχή πως είχες το Γούδη καθηγητή.
Τώρα είναι φως φανάρι


Τι έγινε? Κάνατε μαζί φαντάροι?
Μια χαρά άνθρωπος ήτανε... Και με φοβερή μεταδοτικότητα στο μάθημά του!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 16:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
Επιμένεις σε ενα θέμα ενω εγω δεν επιμένω σε κανένα.
Εσύ θεωρείς σε επιστημονική βάση τις σχολές αρχαιολογίας-
αιγυπτιολογίας-σουμεριολογίας,ενω εγω όχι.
Είναι απλά τα πράγματα.
Υπάρχουν στην Αιγυπτο σχήματα ελικοπτέρων αεροπλάμων υποβρυχίων?
Αγνωστα μέχρι πρίν 150 χρόνια και έλεγαν τις βλακείες τους οι
αρχαιολόγοι.Γνωστά σήμερα τα μπ'αλωσαν όπως-όπως.
Υπάρχουν σχήματα αγνώστων ιπταμένων συσκευών στο περού κι αλλού?
Λατρευτικά λένε οι <<ειδικοί>>.
Πραγματικά λέω εγω σε 23-30 χρόνια,σκεπτόμενος οτι και τα
προηγούμενα επαληθεύθηκαν.
Ας λένε οτι θέλουν οι ειδικοί.Εχω νου και κρίνω.
Δεν ξέρω τι συνέβη κάποτε,αλλά σίγουρα δεν συνέβησαν αυτά που
μου λένε!!
Τώρα για τα συμφέοντα,αν δεν μπορείς να τα δείς,τότε δεν υπάρχουν
για σένα.
Μπορείς φίλε μου άνετα να ζήσεις σε αυτό τον παραμυθένιο κόσμο που
έχουν φτιάξει για σένα[δεν ξέρω ποιοί,μη ρωτας] και να δέχεσαι οτι
σου σερβίρουν επειδή είναι ειδικοί.
Δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί μου ή με άλλους
συζητητές,επειδή απλά εγω δεν είμαι δογματικός και δεν δέχομαι αλλά
και δεν απορρίπτω τίποτα.Οταν και αν υπάρξει περίπτωση θα μάθω.
μέχρι τότε θα διατηρώ απλά τις αμφιβολίες μου,εφ'όσον υπάρχουν
βέβαια πέραν της μιάς εξηγήσεις για κάποιο θέμα και όταν δεν μπορούν
να ικανοποιήσουν πέραν πάσης αμφιβολίας τη νοημοσύνη μου!!
Απλό δεν είναι?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 19:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon
Τι έγινε? Κάνατε μαζί φαντάροι?

Ναι ίδια παλιό σειρά είμαστε

quote:
Avallon
Μια χαρά άνθρωπος ήτανε... Και με φοβερή μεταδοτικότητα στο μάθημά του!

Γιατί είπα εγώ το αντίθετό?
Ειδικά στην καινούργια του ειδικότητα είναι ανεπανάληπτος.
Τον έχεις ακούσει να κάνει βαθιά ανάλυση των λόγων του Παύλου?
Ιδικά αυτών «περί αγάπης»

«Τι και αν λαλώ όλες τις γλώσσες των αγγέλων και των ανθρώπων
Αν δεν έχω αγάπη, είμαι χάλκινο σκεύος που ηχεί…….κλπ κλπ»

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί είμαι αθεράπευτα ερωτιάρης
Δεν είναι τώρα φως φανάρι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 20:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί είπα εγώ το αντίθετό?
Ειδικά στην καινούργια του ειδικότητα είναι ανεπανάληπτος.
Τον έχεις ακούσει να κάνει βαθιά ανάλυση των λόγων του Παύλου?
Ιδικά αυτών «περί αγάπης»

«Τι και αν λαλώ όλες τις γλώσσες των αγγέλων και των ανθρώπων
Αν δεν έχω αγάπη, είμαι χάλκινο σκεύος που ηχεί…….κλπ κλπ»

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί είμαι αθεράπευτα ερωτιάρης
Δεν είναι τώρα φως φανάρι?



Πρώτον δεν κατάλαβα τι λες...
Που τα άκουσες εσύ αυτά...?
Αν μέσα από την κβαντομηχανική ανακάλυψε το Χριστό δε το ξέρω...
Εμένα για αστροφυσική μου μίλησε όχι για τον Παύλο.
Αν μίλησε ΚΑΙ για τον Παύλο εσύ τι ζόρι τραβας?
Σου έκλεψε το copyright?
Kαι δεν καταλαβαίνω το συνειρμό σου γιατί είσαι ερωτιάρης!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ερωτευμένος με τον άνθρωπο καλή μου, τόσο δύσκολο να το καταλάβεις?
Δεν τα μπορώ τα τριβόλια και τους εξωγήινους
Τα έχω ξαποστείλει όλα αυτά στον …υποχθόνιο κόσμο τους

Γιατί σου παρέθεσα τα λόγια του Παύλου?
Για να σε εντυπωσιάσω λες?
Λες να μην ξέρω πως δεν μασάς?

Θες να στα αναλύσω σε …βάθος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο Αγνώστικ χάνει την ουσία του θέματος με το Βέντρις και κανονικά θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσει εντελώς αντίστροφα.


Ας πούμε ότι ο Βέντρις ήταν χομπύστας. Το θέμα είναι ότι οι θέσεις του έγινα ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ από την επιστημονική κοινότητα. Γιατί; Γιατί εφάρμοσε την επιστημονική μέθοδο και όχι λαμογιές ή χόκους πόκους. Συμπέρασμα; Στην επιστήμη δεν υπάρχει ρατσισμός ή υποτίμηση αν κάποιος είναι ΧΟΜΠΥΣΤΑΣ αλλά λέει σωστά πράγματα τα οποία τα έχει τεκμηριώσει με σωστό τρόπο. Αντιθέτως ΑΛΛΟΙ χομπύστες δεν έπεισαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 22:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε χρειάζεται... Τα έχω αναλύσει σε βάθος με τον τρόπο ζωής μου.
Εχω φροντίσει να νοιώθω καλά όταν κοιτάζομαι στον καθρέπτη ...
Ελπίζω να έχεις ακούσει για αλτρουϊστική αγάπη... για εθελοντισμό...
Ελπίζω..........


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 23:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας προσφέρεται απλόχερα.
Εχετε κάτι να προσφέρετε για να το αποκτήσετε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 01:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Αgnostic... είναι γνωστό ότι είναι δύσκολο να σπάσεις ένα επιστημονικό κατεστημένο... (έστω... ένα οποιοδήποτε κατεστημένο) πόσο μάλλον ένα αρχαιολογικό καταστημένο (που είναι κατεξοχήν συντηριτικό) όπως π.χ. αυτό που βασίζεται η Αιγυπτιολογία.
Εχουνε γραφτεί εκατοντάδες βιβλία, έχουν "στηριχθει" τόσες φορές ξανά και ξανά με κάθε τρόπο οι θεωρίες για το πως χτίστηκαν οι πυραμίδες από τους απόγονους των σημερινών Αιγυπτίων... Εσύ το πιστεύεις?
Που είναι η πορεία του πολιτισμού τους?


Δεν σε καταλαβαίνω. Παίρνεις ως δεδομένο ότι υπάρχει ένα κατεστημένο, ότι έχει αρνητικό ρόλο στη γνώση, ότι πρέπει να σπάσει αλλά είναι δύσκολο κλπ, κλπ... Τρεις αναπόδεικτοι ισχυρισμοί τους οποίους δεν βρίσκω το λόγο να τους αποδεχτώ. Ναι μπορεί να έχουν γραφτεί από τους ειδικούς ερευνητές πολλά βιβλία για τις πυραμίδες αλλά αυτό είναι και το υγιές, αυτοί δηλαδή που κατέχουν τις απαραίτητες γνώσεις και διαθέτουν πληρέστερη εικόνα για το αντικείμενο το οποίο στο φινάλε είναι η δουλειά τους και το μελετάνε καθημερινώς, είναι λογικό να δημοσιεύουν συμπεράσματα και επιστημονικές θεωρίες από τις έρευνές τους. Ποιος θα δημοσιεύσει κάτι έγκυρο ή που τουλάχιστον προσεγγίζει την πραγματικότητα γύρω από τις πυραμίδες? Ο "alien investigator"? Προσωπικά δίνω μεγαλύτερη σημασία στα επιστημονικά πορίσματα παρά σε υποθέσεις ανειδίκευτων και αυτός είναι πιστεύω ο σωστός δρόμος για την απόκτηση έγκυρης γνώσης πάνω σ'ένα θέμα.

Οσο για την πορεία του πολιτισμού των Αιγυπτίων δε νομίζω ότι την αγνοείς και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με το θέμα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επιμένεις σε ενα θέμα ενω εγω δεν επιμένω σε κανένα.
Εσύ θεωρείς σε επιστημονική βάση τις σχολές αρχαιολογίας-
αιγυπτιολογίας-σουμεριολογίας,ενω εγω όχι.
Είναι απλά τα πράγματα.


Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τι θα πει "επιμένω"? Μα είναι κοινή γνώση η επιστημονική βάση της αρχαιολογίας με όποιον πολιτισμό κι αν καταπιάνεται. Χρειάζεται ειδική εκπαίδευση για να γίνει κανείς αρχαιολόγος και η εν λόγω επιστήμη διαθέτει μια ορισμένη επιστημονική μεθοδολογία με την οποία λειτουργεί και τα επιστημονικά της όργανα. Αν είναι να αμφισβητούμε κι αυτό, τότε τι να πω...σε λίγο θα αμφισβητήσουμε την ύπαρξή μας στα πλαίσια μιας κίβδηλης "ανοιχτομυαλιάς"...

Εντάξει είναι σωστό να έχουμε ανοιχτό μυαλό, να μην είμαστε δογματικοί, να διατηρούμε επιφυλάξεις κλπ, κλπ..αλλά δε νομίζεις ότι αυτό που γράφεις βρίσκεται εντελώς εκτός πραγματικότητας και ισοπεδώνει συσσωρευμένες γνώσεις δεκαετιών? Μήπως αυτό που γράφεις είναι ο ορισμός του δογματισμού? Για σκέψου το λίγο..

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Υπάρχουν στην Αιγυπτο σχήματα ελικοπτέρων αεροπλάμων υποβρυχίων?
Αγνωστα μέχρι πρίν 150 χρόνια και έλεγαν τις βλακείες τους οι
αρχαιολόγοι.Γνωστά σήμερα τα μπ'αλωσαν όπως-όπως.


Υπάρχουν όσο υπάρχει και η Παναγία-αστροναύτης(βλέπε φωτοστέφανο) φίλε μου.
Σε προηγούμενη φάση της συζήτησης είχα βάλει το link που εξηγούσε πώς προέκυψαν αυτά τα σύμβολα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10995
http://www.skepdic.gr/Newsletters/newsletter1.htm#anc8

Η ουσία με όλα αυτά τα θέματα που εξαρχής διαθέτουν μια χροιά μυστηρίου είναι ο βαθμός ενασχόλησης και η ειδική γνώση γύρω από το αντικείμενο. Αν δεν υπάρχει η δεύτερη -όπως συμβαίνει στους περισσότερους από εμάς- τότε ο πρώτος παράγοντας παίζει ουσιαστικό ρόλο. Κάποιος θα πιστέψει εύκολα π.χ. ότι βλέπει ένα UFO σε πίνακα της Αναγέννησης αν έχει την ατυχία να μην έχει διαβάσει τις εξηγήσεις των ειδικών τέχνης που θα γνωρίζουν την απάντηση. Μέχρι να τις διαβάσει θα λέει στον κόσμο πόσο φοβερά και ανεξήγητα υπάρχουν στους εν λόγω πίνακες...Αυτό εννοώ περί βαθμού ενασχόλησης. Να το ψάχνουμε όσο μπορούμε βαθύτερα ένα θεματάκι, διότι το αρχικά εντυπωσιακό και παράξενο, ενδεχομένως να έχει απλούστερη, πεζή εξήγηση.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Υπάρχουν σχήματα αγνώστων ιπταμένων συσκευών στο περού κι αλλού?
Λατρευτικά λένε οι <<ειδικοί>>.


Δεν ξέρω σε ποια αναφέρεσαι.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τώρα για τα συμφέοντα,αν δεν μπορείς να τα δείς,τότε δεν υπάρχουν
για σένα.
Μπορείς φίλε μου άνετα να ζήσεις σε αυτό τον παραμυθένιο κόσμο που
έχουν φτιάξει για σένα[δεν ξέρω ποιοί,μη ρωτας] και να δέχεσαι οτι
σου σερβίρουν επειδή είναι ειδικοί.


ΝΙΚΟΜΑΧΕ, εδώ μιλάς πολύ γενικά και με μπόλικες δόσεις συνωμοσιολογίας. Δεν αρκεί να πετάμε ένα γενικό "έλα μωρέ, συμφέροντα" και να νομίζουμε ότι ανακαλυψαμε τη λύση του μυστηρίου θεωρώντας ότι οι διαφωνούντες παραμένουν στο σκοτάδι. Τι συμφέροντα έχει ένας αρχαιολόγος που θα δόσει τις εξηγήσεις του βάσει των τεκμηριών που έφερε στο φως η ίδια η αρχαιολογική σκαπάνη για το επίπεδο ενός πολιτισμού? Μα αφού αυτά βρέθηκαν και όχι η υπερτεχνολογία των Ατλάντων, τι να κάνουμε δηλαδή? Να δηλώσουμε άγνοια και "ανοιχτό μυαλό" αρνούμενοι να δούμε την υλική πραγματικότητα που ήρθε στο φως? Μα αυτό είναι ο ορισμός της εθελοτυφλίας και του δογματικού μυαλού.

Συμπερασματικά θα πω ότι κάνεις καλά που διατηρείς επιφυλάξεις, όμως από την άλλη είναι και εντελώς λάθος η ολοκληρωτική ακύρωση ενός επιστημονικού κλάδου.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 08:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας προσφέρεται απλόχερα.
Εχετε κάτι να προσφέρετε για να το αποκτήσετε?

Allzzaro...
Σταμάτα αυτό που παίρνεις, γιατί σε χαλάει αγορίνα μου και μάλιστα άσχημα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 11:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις πλάκα ρε μεγάλε.
Πολύ πλάκα, όπως και οι φωτογραφίες που έβαλες.
Αλήθεια που τις βρήκες? και γιατί τις έβαλες?
Θέλω να μου αναλύσεις το σκεπτικό σου για ποιό λόγο τις έβαλες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 11:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon
Δε χρειάζεται... Τα έχω αναλύσει σε βάθος με τον τρόπο ζωής μου.

Εύγε!!!

quote:
Avallon

Εχω φροντίσει να νοιώθω καλά όταν κοιτάζομαι στον καθρέπτη ...


Δυο φορές Εύγε!!!

quote:
Avallon
Ελπίζω να έχεις ακούσει για αλτρουϊστική αγάπη... για εθελοντισμό...

Μιλώ για την πανανθρώπινη και όχι την αλτρουιστική
Μιλώ για την αναβλύζουσα, όχι την εθελοντική

Μιλώ για την αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη, όχι αγάπη υπό αίρεση, ή ηθική ανταμοιβή.
Μιλώ για την αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη, χωρίς προαπαιτούμενα και ανταπόκριση.
Μιλώ για την αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη, ίδια μοιρασμένη χωρίς προτιμήσεις ή αποκλεισμούς.

Δεν λέω πως είμαι ό μόνος που τα πιστεύει αυτά.
Μπορεί να τα πιστεύεις και εσύ με τον ίδιο τρόπο.

quote:
Avallon

Ελπίζω..........


Να ελπίζεις καλή μου,
Πάντα να ελπίζεις πως βάζοντας πλάτη όλο και περισσότεροι, κάποια στιγμή θα νικήσουμε το στραβομούτσουνο διαβολικό προσωπείο, και θα αναδείξουμε το πρόσωπο του ανθρώπου, απαλλαγμένο από φαντασιώσεις, ψευδαισθήσεις, και φοβίες για θεούς και δαίμονες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 13:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλώ για την αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη, χωρίς προαπαιτούμενα και ανταπόκριση.

Αν αυτό δεν είναι αλτρουιστική αγάπη τότε τι είναι?
Για τα ίδια πράγματα μιλάμε αγαπητέ μου...
Για το "δούναι" χωρίς το "λαβείν"
Οι σάλτσες περιττές... Οσοι το ζούνε το βιώνουν στο πετσί τους καθημερινά με χίλιους δυο τρόπους.
Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί έτσι γεννήθηκα και δεν είναι προϊον πνευματικής εξέλιξης στην προσωπική μου ατραπό... αλλιώς θα το έβρισκα πολύ κουραστικό... Είναι ωραίο να το έχεις εμφυτο και να πηγάζει από μέσα σου και ας είσαι μια "αμόρφωτη" ξανθιά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 15:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην απομονώνουμε καλή μια από όλες τις έννοιες .
Η αγάπη μας είναι ΟΛΑ μαζί.

Τώρα για το ποια είναι πιο σπουδαία, έμφυτη ή επίκτητη?
Για μένα καλή μου δεν βαραίνει και τόσο πολύ.
Το αποτέλεσμα μετρά ΠΑΝΤΑ.

Αν θέλεις όμως την προσωπική μου γνώμη, η επίκτητος χωρίς να είναι μεγαλύτερη ή σπουδαιότερη, είναι περισσότερο αξιέπαινη γιατί είναι εγκεφαλική, είναι δηλαδή προϊόν συνειδητής σκέψης και κριτικής ανάλυσης.
Είναι αγάπη όχι “αυτοφυείς” αλά “γνωστική”

Καλή μου ως προς το τελευταίο, ποτέ μου δε σε απεκάλεσα “αμόρφωτη”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 21:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα για το ποια είναι πιο σπουδαία, έμφυτη ή επίκτητη?
Για μένα καλή μου δεν βαραίνει και τόσο πολύ.
Το αποτέλεσμα μετρά ΠΑΝΤΑ.

quote:
Αν θέλεις όμως την προσωπική μου γνώμη, η επίκτητος χωρίς να είναι μεγαλύτερη ή σπουδαιότερη, είναι περισσότερο αξιέπαινη γιατί είναι εγκεφαλική, είναι δηλαδή προϊόν συνειδητής σκέψης και κριτικής ανάλυσης.
Είναι αγάπη όχι “αυτοφυείς” αλά “γνωστική”
!!!

Kαι ναι αγαπητοί μου...συνέβει και αυτό...!
Στο 89' ο ψεύτης Γιάννης σκόραρε!
Το'ζησα κι αυτό...να συμφωνήσουμε.
Τεσπα...το θεμα είναι ότι ως ξανθιά χάνω εύκολα το δρόμο μου αν δεν έχω gps και γι'αυτό θεωρώ τον εαυτό μου τυχερή που δε χρειάστηκε να προσπαθήσω πολύ για να βαδίσω το σωστό μονοπάτι... Αυτό εννοώ και τίποτα παραπάνω απ'αυτό!

Να...αυτά κάνετε...βγαίνετε εκτός θέματος και μου τον διώξατε τον Grigorianos...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 00:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic:

Συμπερασματικά θα πω ότι κάνεις καλά που διατηρείς επιφυλάξεις, όμως από την άλλη είναι και εντελώς λάθος η ολοκληρωτική ακύρωση ενός επιστημονικού κλάδου.
==============================================================

Οι επιφυλάξεις που διατηρώ με κάνουν να ακυρώνω παντελώς
μερικούς επιστημονικούς κλάδους και αυτοί είναι:
Θεολογία,Αιγυπτιολογία,Σουμεριολογία,Ψυχιατρική,εν μέρει
αρχαιολογία,άλλες λόγω ανυπαρξίας αντικειμένου και άλλες
λόγω <<συμφερόντων>>.
Μπορείς να διαφωνήσεις και θα το κάνεις!

Ετσι φίλε μου,μπορεί να έχεις φλός ή να κάνεις μπλόφα.
Εγώ με φούλ του Ασσου,πάω πάσο!!

Βρίσκω οτι η συζήτηση επι αυτού δεν οδηγεί πουθενά.
Ο ενας εξ ημών είναι δογματικός για τον άλλον.
Αρα,δογματισμού παρόντος,πάσα συζήτηση,παυσάτω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 08:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχεις πλάκα ρε μεγάλε.
Πολύ πλάκα, όπως και οι φωτογραφίες που έβαλες.
Αλήθεια που τις βρήκες? και γιατί τις έβαλες?
Θέλω να μου αναλύσεις το σκεπτικό σου για ποιό λόγο τις έβαλες?

Που τις βρήκα;;;
Δικές μου δημιουργίες είναι - από την εταιρεία που δούλευα πριν από 2 χρόνια και τώρα υπολειτουργεί...
Δεν πιστεύεις ότι είναι δικές μου δημιουργίες ε;;;
Που να σου έβαζα και φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει ή κάποιες άλλες δημιουργίες μου...

Γιατί τις έβαλα; Για να σκάσεις από το κακό σου (και όχι μόνο εσύ)...
Για να καταλάβεις ότι κάποιοι είναι αυτό που λένε και έχουν κάνει αυτά που λένε...
Βλέπεις δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι για να λέμε αηδίες και να φτύνουμε την τεχνολογία γιατί δεν μπορούμε να την καταλάβουμε και ως συνέπεια να φαντασιωνόμαστε απίθανα πράγματα.
Κάποιοι πράγματι έχουν δουλέψει πάνω στην επιστήμη και ξέρουν τι γράφουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 09:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι πράγματι έχουν δουλέψει πάνω στην επιστήμη και ξέρουν τι γράφουν...

Ε καλά... μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά γι'αυτό...
Απλούστατα γιατί όποιος έχει δουλέψει πάνω στην επιστήμη δεν είναι απαραίτητο να έχει σώας τας φρένας...
Ξέρεις πόσοι τρελλοεπιστήμονες υπάρχουν εκεί έξω?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 11:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί τις έβαλα; Για να σκάσεις από το κακό σου (και όχι μόνο εσύ)...
Για να καταλάβεις ότι κάποιοι είναι αυτό που λένε και έχουν κάνει αυτά που λένε...

Δεν έσκασα απο το κακό μου ούτε εγώ ούτε κανείς αλλος.
Αρρωστημένο σκεπτικό θα έλεγα φίλε.
Τίποτα δεν απέδειξες. Κάποιες τυχάρπαστες φωτογραφίες με κάτι κουτιά που δεν γνωρίζουμε τι περιέχουν.
Και δεν γράφει πουθενά οτι εσύ έχεις κάποια σχέση με αυτές τις φωτογραφίες.
Να ποστάρω και εγώ αμα είναι έτσι δικές μου κατασκευές να δείς πόσο γαργαλιστικό είναι.

quote:
Δικές μου δημιουργίες είναι - από την εταιρεία που δούλευα πριν από 2 χρόνια και τώρα υπολειτουργεί...
Δεν πιστεύεις ότι είναι δικές μου δημιουργίες ε;;;
Που να σου έβαζα και φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει ή κάποιες άλλες δημιουργίες μου...

Λογικό θα είναι να υπολειτουργεί ρε φίλε.
Αμα εσύ με το σκεπτικό αυτό και τη συμπεριφορά αυτή είχες κάποια σχέση με την εταιρία λογικό είναι να υπολειτουργεί.
Δεν θέλουμε να μας ποστάρεις αλλες φωτό, ούτως η άλλως εγώ αμφισβητώ τη γνησιότητα τους.
Αν ηδονίσεσαι με το να ποστάρεις φωτό και να μας υπερηφανεύεσαι υποτιμώντας μας σε συμβουλεύω να μην το κάνεις.

quote:
Βλέπεις δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι για να λέμε αηδίες και να φτύνουμε την τεχνολογία γιατί δεν μπορούμε να την καταλάβουμε και ως συνέπεια να φαντασιωνόμαστε απίθανα πράγματα.
Κάποιοι πράγματι έχουν δουλέψει πάνω στην επιστήμη και ξέρουν τι γράφουν...

Επειδή κάθε τόσο τσαμπουνάς τους δημόσιους υπάλληλους ...
Δηλαδή όσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι λένε αηδίες και επειδή εσύ ποστάρησες κάποια δημιουργήματα σου θα πρέπει όλοι εμείς να σκύψουμε το κεφάλι και να σε προσκυνήσουμε.
Συγνώμη ρε φίλε έχεις καταλάβει τι λές και τι έκανες υποτιμάς τόσο πολύ τη νοημοσύνη μας και τις αντιλήψεις μας σε αρρωστημένο επίπεδο.

Αυτό φίλε είναι προσβολή πρός όλους τους συνομιλούντες.
Είσαι απαράδεκτος και κάποιος πρέπει να σε βάλει στη θέση σου.

Edited by - allzzaro on 11/05/2011 11:18:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τίποτα δεν απέδειξες. Κάποιες τυχάρπαστες φωτογραφίες με κάτι κουτιά που δεν γνωρίζουμε τι περιέχουν.
Και δεν γράφει πουθενά οτι εσύ έχεις κάποια σχέση με αυτές τις φωτογραφίες.
Να ποστάρω και εγώ αμα είναι έτσι δικές μου κατασκευές να δείς πόσο γαργαλιστικό είναι.

Allzzaro...
Ζήλια - ψώρα, τα έχω κάνει...

Έτσι και αλλιώς δεν παραδέχεσαι ότι οι Αιγύπτιοι θα μπορούσαν να κατασκευάσουν τις πυραμίδες - λες να παραδεχτής ποτέ ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάνει περισσότερα από εσένα και ξέρουν τι γράφουν από πλευράς επιστήμης;;;

quote:
Αν ηδονίσεσαι με το να ποστάρεις φωτό και να μας υπερηφανεύεσαι υποτιμώντας μας σε συμβουλεύω να μην το κάνεις.

Ποτέ άλλοτε δεν έχω βάλει φωτογραφίες από την δουλειά μου, αλλά τις έβαλα γιατί ήξερα ότι θα σας ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Βλέπετε δεν είναι και τόσο ωραίο να δείχνει κάποιος ότι ξέρει για τι μιλάει, και το ότι δεν είναι ένας παρλαπίπας δημόσιος υπάλληλος... Και επίσης ήξερα , ήξερα από την αρχή ότι η μόνη άμυνα που θα είχατε για τις φωτογραφίες, θα ήταν η άρνηση τους... Να σε βάλω μπρε και μία φωτό από τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει;;;

quote:
Αμα εσύ με το σκεπτικό αυτό και τη συμπεριφορά αυτή είχες κάποια σχέση με την εταιρία λογικό είναι να υπολειτουργεί.

Προφανώς δεν πιάνεις το δημόσιο που πάει κατά διαόλου από τους μυριάδες άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους που έχει... Τι νομίζεις αγόρι μου; Ότι έξω στον αληθινό κόσμο σε κρατάνε στην δουλειά όταν δεν μπορείς να αποδώσεις;;;

quote:
Δηλαδή όσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι λένε αηδίες και επειδή εσύ ποστάρησες κάποια δημιουργήματα σου θα πρέπει όλοι εμείς να σκύψουμε το κεφάλι και να σε προσκυνήσουμε.
Συγνώμη ρε φίλε έχεις καταλάβει τι λές και τι έκανες υποτιμάς τόσο πολύ τη νοημοσύνη μας και τις αντιλήψεις μας σε αρρωστημένο επίπεδο.
Αυτό φίλε είναι προσβολή πρός όλους τους συνομιλούντες.
Είσαι απαράδεκτος και κάποιος πρέπει να σε βάλει στη θέση σου.

Ερωτήσεις:
α) Δημόσιος υπάλληλος είσαι;;;
β) Υποτιμώ την νοημοσύνη σου;;; Μα εδώ και τόσο καιρό έχεις αποδείξει ότι δεν έχεις ίχνος IQ!!! Άσε βέβαια που εσύ έχεις πει ανίκανους και ηλίθιους όλους τους αρχαίους λαούς του κόσμου... Μήπως σε έβαλε κάποιος από αυτούς στην θέση που σου αρμόζει;;; Έχεις πει ηλίθιους και ανίκανους εκατοντάδες χιλιάδες επιστήμονες από όλο τον κόσμο - από γεωλόγους μέχρι αρχαιολόγους και εξωβιολόγους - μήπως σε έβαλε κάποιος από αυτούς στην θέση σου;;;
γ) Μήπως χάνεις αγόρι μου πραγματικά;;; Μπορείς να γράφεις υποτιμητικά, φτύνοντας κάθε επιστήμονα στο παρόν και στο παρελθόν και μόλις το κάνω εγώ για εσένα, να ρωτάς "εάν υπάρχει κάποιος να με βάλει στην θέση μου";;; Δύο μέτρα και δύο σταθμά;;;
δ) Δεν είπα να με προσκυνήσεις - μην ξεχνάς όμως ότι εσύ το ξεκίνησες αμφισβητώντας το τι έχω κάνει... Το ξέχασες το ωραίο πόστ με το στριγκάκι;;; Ε, τι ωραία είναι τώρα που έδειξα ότι ποτέ δεν μπλοφάρω και ξέρω τι γράφω;;;

Πάντως έχει πολύ πλάκα, να μην το περιμένεις και να σου έρχεται στο κεφάλι... Ο OANNHSEA σίγουρα μπλοφάρει γιατί είναι ηλίθιος και ο allzzaro ο έξυπνος και ξαφνικά έρχεται το πάνω κάτω... Είναι σκληρό το ξέρω, τι να κάνουμε... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 15:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποτέ άλλοτε δεν έχω βάλει φωτογραφίες από την δουλειά μου, αλλά τις έβαλα γιατί ήξερα ότι θα σας ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Βλέπετε δεν είναι και τόσο ωραίο να δείχνει κάποιος ότι ξέρει για τι μιλάει, και το ότι δεν είναι ένας παρλαπίπας δημόσιος υπάλληλος... Και επίσης ήξερα , ήξερα από την αρχή ότι η μόνη άμυνα που θα είχατε για τις φωτογραφίες, θα ήταν η άρνηση τους... Να σε βάλω μπρε και μία φωτό από τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει;;;

Ελεος πια φίλε! ΕΛΕΟΣ!!
Αν φτιάχνοντας αναβατόρια,σιλό ή παρουσιάζοντας φωτογραφίες που ισχυρίζεσαι ότι έκανες πρέπει να υποκλιθούμε κάνεις λάθος!
Και αν αναρωτιέσαι για την κατάντια της χώρας... ξεκίνησε όχι από τους δημόσιους υπαλλήλους με νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου αλλά από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους και κάτι τύπους σαν και σένα με νοοτροπία δημοσ.υπαλλήλου που αντί να προσφέρουν παραγωγικότητα εν ώρα δουλειάς είναι στο ίντερνετ και χαζεύουν!
Είναι μετά να μην υπολειτουργεί η δουλειά σου?

Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά δεν ανακάλυψες δα και την πυρίτιδα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy