ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακομοίρη kost!!!

be

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Επίσης το ότι δεν μου επιχειρηματολογείς θα έπρεπε να έχεις καταλάβει τόση ώρα.
Πάντως ακόμα δεν έχω δει βιβλιογραφίες απο κανέναν απ' τους δυό σας...
Θεωρώ οτι και οι δύο έχετε κάποια δίκαια στην κριτική σας ο ένας του άλλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κακομοίρη kost!!!

be

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εσύ τι πετάγεσαι βρε σαν την τσουτού!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 21:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως ακόμα δεν έχω δει βιβλιογραφίες απο κανέναν απ' τους δυό σας...
Θεωρώ οτι και οι δύο έχετε κάποια δίκαια στην κριτική σας ο ένας του άλλου.

Σε τι ακριβώς θέλεις βιβλιογραφία από εμένα, πες μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 22:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://vube.com/SerainaMusic/my-7-year-old-sister-and-i-singing-alive-by-krewella/UeBhTudbfS?t=s

Ορίστε, αφιερωμένο!
Για όποιους το έχουν ανάγκη!

Edited by - liamn on 28/04/2014 22:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2014, 23:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κακομοίρη kost!!!
be

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ



Τι να της πεις τώρα, είναι και θηλυκιά...μου'ρθαν ένα κάρο σεξιστικές καφρίλες να της πω, αλλά εντάξει, δεν θα'χει πολύ πλάκα...

quote:
Σίγουρα όχι δικιά σου αγαπητή (έτσι πως μου μιλάς)


Πώς μπορώ να επανορθώσω μάτια μου....Συγνώμη αν σε πίκρανα, κι είπα και μια κουβέντα, μα ειν' ο πόθος μου για σε...γλυκός σαν καραμέλα (δεν βρήκα καλύτερη ρίμα γμτ)...


By the way, να σε ρωτήσω, με το μπαρδόν κιόλας, μιας και διαρκώς βλέπεις φασίστες γύρω σου...Όταν ο φίλος σου σού ρίξει καμιά ανάποδη στο κρεβάτι να υποθέσω πως θα πεταχτείς βρίζοντάς τον φασίστα; ξενέρωμα σαν να λέμε...έχει φιλοσοφικη ουσία το ερώτημα αυτό και εντάσσεται στα περί φύσεως...και μη μου πεις τα εν οίκω μη εν δήμο....απρόσωπα μιλάμε εδώ...


αυτό το κάτω-παρτάλι τρελό γέλιο όμως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 00:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτό το κάτω-παρτάλι τρελό γέλιο όμως...

Κι εδώ έχει πολύ γέλιο, αλλά με το κάθε-παρτάλι...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 00:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλα ντε, όλα τα κουζουλά και τ'αναθεματισμένα εδώ'χουμε μαζευτεί...ένας κιέναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 09:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έλα ντε, όλα τα κουζουλά και τ'αναθεματισμένα εδώ'χουμε μαζευτεί...ένας κιένας

Κάνεις την αυτοκριτική σου;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 11:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Σπάρτη,

quote:
"Ο γάμος ήταν θεσμός υποχρεωτικός, για όλο τον ελεύθερο και υγιή πληθυσμό. Οι νόμοι προέβλεπαν την τιμωρία όσων παντρεύονταν σε μεγάλη ηλικία, καθώς και των γυναικών εκείνων, που παντρεύονταν σε μικρή ηλικία. Ειδικές ποινές προβλέπονταν για τον "οψιγάμιον", καθώς και για τον "κακογάμιον". Ο Πλούταρχος (Λύσανδρος, 2), αναφέρεται στην περίπτωση του βασιλιά Αρχιδάμου, τον οποίο τιμώρησαν οι 'Έφοροι, διότι νυμφεύθηκε γυναίκα πολύ μικρής ηλικίας και συνεπεία τούτου του γεγονότος, δεν ήταν δυνατόν να γεννηθούν άρτια τέκνα."

Υπάρχουν θαυμαστές αυτής της λογικής; Όποιος και να την θαυμάζει σίγουρα υποτιμά την ελευθερία και την νοημοσύνη του. Ελιτιστική η νοοτροπία αυτή καθαρά.

quote:
Οι άνδρες που έμεναν ανύπανδροι, αντιμετώπιζαν ποινές και επιτιμήσεις, ενώ παράλληλα αποκλείονταν από την παρακολούθηση των "Γυμνοπαιδιών", τον δε Χειμώνα η Πολιτεία τους υποχρέωνε να βαδίζουν εντός κύκλου επί της αγοράς. Εκεί τραγουδούσαν ένα, μειωτικού χαρακτήρα τραγούδι, το οποίο ανέφερε ότι δικαίως υφίστανται αυτή την αντιμετώπιση.

Επίσης εντελώς σαδιστές, μόνο μια κοινωνία σε λογική big brother και παρόμοιου τύπου ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να έχει τέτοιες αντιδράσεις.

quote:

Χαρακτηριστική των ηθών και των αντιλήψεων που επικρατούσαν στην Σπάρτη περί των αγάμων, είναι η περίπτωση του Στρατηγού Δερκυλίδα. Ο Δερκυλίδας, αν και διακεκριμένος στο πεδίο της μάχης, αντιμετωπιζόταν αρνητικά ως άγαμος, γεγονός το οποίο δικαιολογούσε την επίδειξη μειωμένου σεβασμού προς το πρόσωπό του. Όταν λοιπόν ο στρατηγός Δερκυλίδας, θέλησε να καθίσει κάπου και τα καθίσματα ήταν κατειλημμένα από νέους, ο νέος στον οποίο απευθύνθηκε για να σηκωθεί, δεν του παραχώρησε τη θέση του, λέγοντάς του επιγραμματικά "Στρατηγέ δεν έχεις το γιο που θα δώσει το κάθισμά του σε εμένα".


Επειδή η αποστολή της οικογένειας στην Σπάρτη ήταν η γένεση υγιών παιδιών, ο άνδρας μπορούσε να συγκατατεθεί ώστε η γυναίκα του να συνευρεθεί με έναν άλλο Σπαρτιάτη, προκειμένου να προκύψει από την ένωσή τους ένα υγιές τέκνο, χωρίς αυτό να θεωρείται καθόλου επιλήψιμο.


Ο καημένος αυτός άνδρας γινόταν κερατάς και μαζοχιστής ταυτόχρονα διότι έπρεπε να φέρει ένα υγιές παιδί στην κοινωνία αφού αλλιώς τον αντιμετώπισαν ως περιθωριακό.

Φαντάσου kost να ήμασταν στην Σπάρτη, να ήμασταν ανδρόγυνο και επειδή δεν θα μπορούσες να τεκνοποιήσεις μαζί μου να επιλέγονταν ένας άλλος άνδρας. Φαντάζεσαι εκείνη την την νύχτα που εσύ θα καθόσουν άπραγος ενώ εγώ θα έτρωγα ξυλιές λίγο ποιο πέρα από ένα φίλο σου. Πως θα σου φαινόταν σαν κερατάς που θα ήσουν;

Επίσης μια διόρθωση, δεν έχω φίλο που μου ρίχνει ξυλιές γιατί αυτός που μου τις ρίχνει ο άνδρας μου.


Edited by - liamn on 29/04/2014 13:06:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 13:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μα δεν τους πείραζε..."η γυναίκα μου είναι και γυναίκα του φίλου μου αν χρειαστεί"...κάπως έτσι πήγαινε στη Σπάρτη, όπου όπως λέγανε και οι αρχαίοι "δεν υπήρχε η έννοια της απιστίας"...με την έννοια του ότι υπήρχε μεν απιστία αλλά ήταν φυσιολογική και δεν ενοχλούσε κανέναν. Η ατεκνία, ναι, αυτό όντως θεωρούνταν πολύ απαξιωτικό για τον άντρα, αλλά είπαμε μιλάμε για μία πολύ σκληρή (και παρωχημένη φυσικά) κοινωνία...ειδικά για τους άντρες ήταν σκληρή...οι γυναίκες την περνάγανε πιο ζάχαρη...γι'αυτό και οι καταπιεσμένες Αθηναίες τις ζηλεύανε τις Σπαρτιάτισσες για την ελευθερία στο ντύσιμο, στη συμπεριφορά και γενικώς στην καθημερινότητά τους...

Άστα, αν είχες γεννηθεί αρχαία Ελλάδα θα ήσουν τυχερή να είχες γεννηθεί Σπάρτη και όχι Αθήνα...εκτός βέβαια κι αν προτιμούσες τον γυναικωνίτη, όπως τον προτιμούν άλλωστε αρκετές γυναίκες...διαλέχτε και πάρτε κορίτσια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δεν τους πείραζε...



Αυτό δεν το ξέρουμε!
Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλω πάρα πολύ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους πείραζε. Απλά όταν ζεις χωρίς ελευθερίες όμηρος μιας παράδοσης, όπως είπες και εσύ (σε μια παρωχημένη κοινωνία), για να μην ξεχωρίζεις και σε δείχνουν όλοι με το δάχτυλο πας με το ποτάμι.

Θα εκφραζόταν σίγουρα με ψυχολογική προβληματικότητα σε κάποια άλλη πτυχή της καθημερινότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό δεν το ξέρουμε!
Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλω πάρα πολύ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους πείραζε. Απλά όταν ζεις χωρίς ελευθερίες όμηρος μιας παράδοσης, όπως είπες και εσύ (σε μια παρωχημένη κοινωνία), για να μην ξεχωρίζεις και σε δείχνουν όλοι με το δάχτυλο πας με το ποτάμι.

Θα εκφραζόταν σίγουρα με ψυχολογική προβληματικότητα σε κάποια άλλη πτυχή της καθημερινότητας.


Αυθαίρετες υποθέσεις επειδή έτσι σε βολεύει.
Παρωχημένη κοινωνία;;;

Την τύφλα σου δεν γνωρίζεις...
Μηρυκάζεις βλακείες άλλων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτό δεν το ξέρουμε!
Να μου επιτρέψεις να αμφιβάλω πάρα πολύ, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους πείραζε. Απλά όταν ζεις χωρίς ελευθερίες όμηρος μιας παράδοσης, όπως είπες και εσύ (σε μια παρωχημένη κοινωνία), για να μην ξεχωρίζεις και σε δείχνουν όλοι με το δάχτυλο πας με το ποτάμι.

Θα εκφραζόταν σίγουρα με ψυχολογική προβληματικότητα σε κάποια άλλη πτυχή της καθημερινότητας.


Αυθαίρετες υποθέσεις επειδή έτσι σε βολεύει.
Παρωχημένη κοινωνία;;;

Την τύφλα σου δεν γνωρίζεις...
Μηρυκάζεις βλακείες άλλων.

...


Δε μου λές; η 'παρεούλα' έχει και εγχειρίδιο με οδηγίες για το λεξιλόγιο; Σαν να βλέπω καρμπόν.... στα ποστ μερικών...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η γυναίκα μου είναι και γυναίκα του φίλου μου αν χρειαστεί"

Ζώα δηλαδή οι γυναίκες και οι άνδρες; Όπως βάζουμε τα σκυλιά για να έχουμε γέννες!

quote:

...κάπως έτσι πήγαινε στη Σπάρτη, όπου όπως λέγανε και οι αρχαίοι "δεν υπήρχε η έννοια της απιστίας"

Αν είναι ολόκληρη η πόλη ένα μπουρδέλο δεν υπάρχει απιστία, άλλα φοβάμαι ότι δεν ήταν έτσι καθόλου.

Θα έμοιαζε περισσότερο με τα μοναστήρι που ευλαβικά από πίσω γίνονται όλα! Αν κάτι καταπιέζεις θα σου βγει από την άλλη.

quote:

κοινωνία...ειδικά για τους άντρες ήταν σκληρή...οι γυναίκες την περνάγανε πιο ζάχαρη...γι'αυτό και οι καταπιεσμένες

Το να σου παίρνουν τα παιδιά από μικρά να σε κάνουν αμαζόνα, να στέλνεις το παιδί σου για γδάρσιμο λέγοντας τους Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ , δεν είναι γυναίκα αυτό! Είναι χιτλερικό πείραμα.


quote:

Άστε, αν είχες γεννηθεί αρχαία Ελλάδα θα ήσουν τυχερή να είχες γεννηθεί Σπάρτη και όχι Αθήνα...εκτός βέβαια κι αν προτιμούσες τον γυναικωνίτη, όπως τον προτιμούν άλλωστε αρκετές γυναίκες...διαλέχτε και πάρτε κορίτσια...

Όντος και στην Αθήνα τα πράγματα δεν ήταν τέλεια για την παντρεμένη γυναίκα, από όσα γνωρίζουμε τις είχανε κλεισμένες το σπίτι και μένανε πάντα παιδιά στην αντίληψη. Η απελευθέρωση της γυναικάς δεν είναι όμως πολιτισμικό πρόβλημα της Αθήνας. Είναι ένα θέμα που έχει μόλις 50 χρόνια που λύθηκε στην δύση. Άρα το ζήτημα αυτό είναι άσχετο με την την αθηναίικη αρχαιότητα. Η Σπάρτη όμως είχε επιλέξει ένα ολοκληρωτικό καθεστος που επηρέαζε όλες της πτυχές της ελευθερίας του πολίτη.
Αυτή είναι η ένστασή μου.


Κοστ στην Σπάρτη ήταν όλοι προγραμματισμένοι στο μυαλό από τα 7, άνδρες γυναίκες τι να πούμε άλλο, ανδρείκελα κανονικά.

Edited by - liamn on 29/04/2014 14:58:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυθαίρετες υποθέσεις επειδή έτσι σε βολεύει.
Παρωχημένη κοινωνία;;;
Την τύφλα σου δεν γνωρίζεις...
Μηρυκάζεις βλακείες άλλων.

Δεν είμαι εγώ όμως που έχω εικόνα γαϊδάρου. Πολύ σωστή η έμπνευσή σου όσον αφορά τον εαυτό σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 14:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Η απελευθέρωση της γυναικάς δεν είναι όμως πολιτισμικό πρόβλημα της Αθήνας. Είναι ένα θέμα που έχει μόλις 50 χρόνια που λύθηκε στην δύση. Άρα το ζήτημα αυτό είναι άσχετο με την την αθηναίικη αρχαιότητα.
...
Και μόνο στη (χριστιανική;) δύση (έστω και μετα-χριστιανικά) - τυχαίο;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι εγώ όμως που έχω εικόνα γαϊδάρου. Πολύ σωστή η έμπνευσή σου όσον αφορά τον εαυτό σου.
Αν θέλεις να μιλήσουμε για τον Πελεγκρίνο, να μου το πεις.
Δεν μιλάμε γι' αυτό όμως ε;
Κρίνεις μια κοινωνία για την οποία δεν γνωρίζεις το παραμικρό, παρά μόνον ότι σου έχουν πασάρει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
...Η απελευθέρωση της γυναικάς δεν είναι όμως πολιτισμικό πρόβλημα της Αθήνας. Είναι ένα θέμα που έχει μόλις 50 χρόνια που λύθηκε στην δύση. Άρα το ζήτημα αυτό είναι άσχετο με την την αθηναίικη αρχαιότητα.
...
Και μόνο στη (χριστιανική;) δύση (έστω και μετα-χριστιανικά) - τυχαίο;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Τους σημερινούς δυτικούς δεν τους καθορίζει η θρησκεία του χριστιανισμού με αυστηρότητα όπως στους μουσουλμάνους. Στην Δύση έχουμε όλες της θρησκείες. Δηλαδή μπορείς να πεις ότι οι δυτικοί δεν είναι χριστιανοί πλέον. Οι δυτικοί σε μεγάλο βαθμό είναι άθρησκοι.

Ξεχνάς την Ιαπωνία που δεν είναι χριστιανοί, το Χονγκ κονγκ και τις υπόλοιπες δυτικά επηρεασμένες περιοχές τις Κίνας που επίσης δεν είναι χριστιανοί.
Ακόμα, και άλλες περιοχές όπως Αρτζεμπαιζαν και Καζακστάν που είναι μουσουλμάνοι άλλα επηρεασμένοι από τους Ρώσους με δυτική κουλτούρα.
Τον δυτικό δεν καθορίζει φιλοσοφικά ο χριστιανισμός πλέον άλλα η τεχνολογία και ο φιλελευθερισμός! Αν τον καθόριζε ο χριστιανισμός, τώρα θα μοιάζαμε με την Σπάρτη ή με τον μεσαίωνα.

Να! μια εποχή που την καθόριζε η χριστιανοσύνη!
Σταυροφορίες πόνο αίμα και πολλά άλλα. Δεν θα διαφέραμε τίποτα από τους μουσουλμάνους αν μας καθόριζε ο χριστιανισμός. Μάλιστα την εποχή του μεσαίωνα οι Άραβες άκμαζαν σαν πολιτισμός σε σχέση με εμάς.


Edited by - liamn on 29/04/2014 15:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μόνο στη (χριστιανική;) δύση (έστω και μετα-χριστιανικά) - τυχαίο;


Να'τηνε πάλι...ναι, μονάχα 2.000 χρόνια μετά την έλευση του "Μεσσία"...η αγάπη άργησε "μια μέρα"....ό,τι να'ναι...και καλά εσύ που ζεις, ο κόσμος νομίζεις περιστρέφεται γύρω από την γερασμένη Δύση; Αλήθεια στο Ισραήλ ή στη Ν. Κορέα έχεις ακουστά ποιά είναι η θέση της γυναίκας; Κύριος λόγος για όλα αυτά η βιομηχανική επανάσταση (και ο Υδροχόος φυσικά που ανατέλλει σιγά σιγά)...ο μόνος που δεν δικαιούται πάντως μερίδιο σε όλο αυτό είναι ο χριστιανισμός...


quote:
Ζώα δηλαδή οι γυναίκες και οι άνδρες; Όπως βάζουμε τα σκυλιά για να έχουμε γέννες!

Είπαμε, η Σπάρτη ήταν ένα σπάνιο φυσικό φαινόμενο άξιο μελέτης.


quote:
Κοστ στην Σπάρτη ήταν όλοι προγραμματισμένοι στο μυαλό από τα 7, άνδρες γυναίκες τι να πούμε άλλο, ανδρείκελα κανονικά.


Σοβαρά? Με σοκάρουν αυτά που λες...καλά τώρα εσύ έρχεσαι να μας πεις τι ήταν η Σπάρτη...άστο, έχουμε διαβάσει και εμείς και ξέρουμε 2-3 πράγματα...και όπως θέλουν γιαούρτωμα όσοι στρατόκαυ.... λατρεύουν αυτή την πολεμική υπερ-μηχανή, άλλο τόσο γιαούρτωμα θέλουν αυτοί που 2.5000 χρόνια μετά από την άνεση του καναπέ τους έρχονται να απαξιώσουν πλήρως μία κοινωνία την οποία εκτιμούν με τα κριτήρια του σήμερα!!!

Άστο λοιπόν, πολύ τράβηξε όλη αυτή η συζήτηση...

Edited by - kost on 29/04/2014 15:25:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και μόνο στη (χριστιανική;) δύση (έστω και μετα-χριστιανικά) - τυχαίο;


Να'τηνε πάλι...ναι, μονάχα 2.000 χρόνια μετά την έλευση του "Μεσσία"...η αγάπη άργησε "μια μέρα"....ό,τι να'ναι...και καλά εσύ που ζεις, ο κόσμος νομίζεις περιστρέφεται γύρω από την γερασμένη Δύση; Αλήθεια στο Ισραήλ ή στη Ν. Κορέα έχεις ακουστά ποιά είναι η θέση της γυναίκας; Κύριος λόγος για όλα αυτά η βιομηχανική επανάσταση (και ο Υδροχόος φυσικά που ανατέλλει σιγά σιγά)...ο μόνος που δεν δικαιούται πάντως μερίδιο σε όλο αυτό είναι ο χριστιανισμός...


quote:
Ζώα δηλαδή οι γυναίκες και οι άνδρες; Όπως βάζουμε τα σκυλιά για να έχουμε γέννες!

Είπαμε, η Σπάρτη ήταν ένα σπάνιο φυσικό φαινόμενο άξιο μελέτης.


quote:
Κοστ στην Σπάρτη ήταν όλοι προγραμματισμένοι στο μυαλό από τα 7, άνδρες γυναίκες τι να πούμε άλλο, ανδρείκελα κανονικά.


Σοβαρά? Με σοκάρουν αυτά που λες...καλά τώρα εσύ έρχεσαι να μας πεις τι ήταν η Σπάρτη...άστο, έχουμε διαβάσει και εμείς και ξέρουμε 2-3 πράγματα...και όπως θέλουν γιαούρτωμα όσοι στρατόκαυ.... λατρεύουν αυτή την πολεμική υπερ-μηχανή, άλλο τόσο γιαούρτωμα θέλουν αυτοί που 2.5000 χρόνια μετά από την άνεση του καναπέ τους έρχονται να απαξιώσουν πλήρως μία κοινωνία την οποία εκτιμούν με τα κριτήρια του σήμερα!!!

Άστο λοιπόν, πολύ τράβηξε όλη αυτή η συζήτηση...

Edited by - kost on 29/04/2014 15:25:43


Μη βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα. Απλά έδειξα ότι υπάρχει και κομμάτι που (μοιάζεις να) αρνείσαι να δεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έδειξες, πλάκα κάνεις;...όλο πετιέσαι σφήνα να υπερασπιστείς και να αναδείξεις τον χριστιανισμό...και τελικά δεν δείχνεις τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τώρα θα μοιάζαμε με την Σπάρτη ή με τον μεσαίωνα.
Μεσαίωνας και Σπάρτη στο ίδιο τσουβάλι;;
Χααχαχα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι έδειξες, πλάκα κάνεις;...όλο πετιέσαι σφήνα να υπερασπιστείς και να αναδείξεις τον χριστιανισμό...και τελικά δεν δείχνεις τίποτα...

Θεωρείς λοιπόν τυχαίο ότι ολη αυτή η ελευθερία των γυναικών δεν ξεκίνησε από την πολυθεϊστική Ινδία ή την Κίνα αλλά από τη "χριστιανική" (έστω και σε εισαγωγικά δύση.)

Καλά.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 15:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιός χριστιανισμός; Αυτός που λέει "η δε γυνή να φοβάται τον άντρα" και να κάτσει και φρόνιμα το λοιπόν διότι κυκλοφορούν και αδέσποτες σφαλιάρεςπου'λεγε κι ο Τσιφόρος....Για τις Μητριαρχικές κοινωνίες της μακρυνής αρχαιότητας δεν έχεις ακούσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός χριστιανισμός; Αυτός που λέει "η δε γυνή να φοβάται τον άντρα" και να κάτσει και φρόνιμα το λοιπόν διότι κυκλοφορούν και αδέσποτες σφαλιάρεςπου'λεγε κι ο Τσιφόρος....Για τις Μητριαρχικές κοινωνίες της μακρυνής αρχαιότητας δεν έχεις ακούσει;


Εσύ από που άκουσες γι'αυτές; Θα είδες τα τις Σπάρτης και Αθήνας - όχι και πολύ αλλιώτικα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοβαρά? Με σοκάρουν αυτά που λες...καλά τώρα εσύ έρχεσαι να μας πεις τι ήταν η Σπάρτη...άστο, έχουμε διαβάσει και εμείς και ξέρουμε 2-3 πράγματα...και όπως θέλουν γιαούρτωμα όσοι στρατόκαυ.... λατρεύουν αυτή την πολεμική υπερ-μηχανή, άλλο τόσο γιαούρτωμα θέλουν αυτοί που 2.5000 χρόνια μετά από την άνεση του καναπέ τους έρχονται να απαξιώσουν πλήρως μία κοινωνία την οποία εκτιμούν με τα κριτήρια του σήμερα!!!

Άστο λοιπόν, πολύ τράβηξε όλη αυτή η συζήτηση...



Εντάξει, ότι πεις εσύ, η Σπάρτη ήταν μια τέλεια κοινωνία και πρέπει όλοι μας να την θαυμάζουμε. Ευχαριστημένος;

Θα έλεγα καλύτερα να γίνεις μέλος στην Nέα ακρόπολη μιας και συμφωνείς μαζί τους σε τόσες αρλούμπες Λιαντίνικες!
Ένα γιαουρτάκι ο Λιαντίνης το χρειάζονταν πάντως, όσο και οι θαυμαστές του σήμερα. Για να ξυπνήσουν από την φαντασία που έχουν βυθιστεί.

Εν τέλη αν θαυμάζεις ολοκληρωτικά και απολυταρχικά συστήματα, φώναξέ το δημοκρατία έχουμε, δεν θα σε πετάξουμε στον καιάδα!


Edited by - liamn on 29/04/2014 16:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, ότι πεις εσύ, η Σπάρτη ήταν μια τέλεια κοινωνία και πρέπει όλοι μας να την θαυμάζουμε.
Φυσικά!
Ζουσαν χωρίς αστυνομία. Χωρίς την ανάγκη της.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σου λέει πολλά.
Αλλά φαίνεται ότι δεν στο είπαν αυτό.
Κι εσύ, ούτε που το σκέφτηκες ε; Χμμμ...


Edited by - Αίολος on 29/04/2014 16:30:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν τέλη αν θαυμάζεις ολοκληρωτικά και απολυταρχικά συστήματα,
Ποίος σου είπε άσχετο μέλος ότι η Σπάρτη είχε απολυταρχικό πολιτικό σύστημα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 16:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, ότι πεις εσύ, η Σπάρτη ήταν μια τέλεια κοινωνία και πρέπει όλοι μας να την θαυμάζουμε. Ευχαριστημένος;

Εάν αυτό κατάλαβες τόση ώρα το γιαούρτι είναι όλο δικό σου...και με πέτσα...


quote:
Θα έλεγα καλύτερα να γίνεις μέλος στην Nέα ακρόπολη μιας και συμφωνείς μαζί τους σε τόσες αρλούμπες Λιαντίνικες!
Ένα γιαουρτάκι ο Λιαντίνης το χρειάζονταν πάντως, όσο και οι θαυμαστές του σήμερα. Για να ξυπνήσουν από την φαντασία που έχουν βυθιστεί.


Μέλος δεν γίνομαι πουθενά διότι "γραμμές" δεν δέχομαι από κανέναν...εσύ μάλλον ήσουν μέλος σε διάφορες οργανώσεις και σου έχουν βγει απωθημένα...όσο για τον συγχωρεμένο το Λιαντίνη δεν ξέρω αν είναι άξιος θαυμασμού όμως σε σχέση με εσένα ήταν σίγουρα πολύ πιο καλλιεργημένοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy