ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2012, 23:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Και τα δύο, αλλά ας εστιάσουμε στη φαλάκρα. Πιστεύεις στην απαγωγή DNA απο εξωγηίνους;
Λέγεται οτι τα hair circles είναι στην πραγματικότητα μια μικρότερη εκδοχή των crop circles και για αυτό δεν ξαναφυτρώνει το μαλλί. Το κακό είναι οτι οι σημερινοί πανεπιστήμονες (ουουουου!) αποδίδουν τα hair circles σε μια κοινή τριχόπτωση και έτσι οι υποθέσεις κλείνουν χωρίς περαιτέρω μελέτη.
Όμως είναι ξεκάθαρο οτι κάτι περίεργο συμβαίνει.
Σε αυτό συνηγορούν οι χιλιάδες μαρτυρίες ανθρώπων, για άσπρα φώτα πάνω απ' το κεφάλι τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2012, 23:11:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και τα δύο, αλλά ας εστιάσουμε στη φαλάκρα. Πιστεύεις στην απαγωγή DNA απο εξωγηίνους;
Λέγεται οτι τα hair circles είναι στην πραγματικότητα μια μικρότερη εκδοχή των crop circles και για αυτό δεν ξαναφυτρώνει το μαλλί. Το κακό είναι οτι οι σημερινοί πανεπιστήμονες (ουουουου!) αποδίδουν τα hair circles σε μια κοινή τριχόπτωση και έτσι οι υποθέσεις κλείνουν χωρίς περαιτέρω μελέτη.
Όμως είναι ξεκάθαρο οτι κάτι περίεργο συμβαίνει.
Σε αυτό συνηγορούν οι χιλιάδες μαρτυρίες ανθρώπων, για άσπρα φώτα πάνω απ' το κεφάλι τους.

Η απάντηση είναι στον Χρυσό Οδηγό στο γράμμα Ψ.
Εκεί θα βρείς ικανούς επιστήμονες,να σε βοηθήσουν με το πολύπλοκο αυτο ερώτημα.
Αν δεν τα καταφέρουν,μη στενοχωριέσαι.
Υπάρχει και η...λοβοτομή!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2012, 23:24:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η απάντηση είναι στον Χρυσό Οδηγό στο γράμμα Ψ.
Εκεί θα βρείς ικανούς επιστήμονες,να σε βοηθήσουν με το πολύπλοκο αυτο ερώτημα.
Αν δεν τα καταφέρουν,μη στενοχωριέσαι.
Υπάρχει και η...λοβοτομή!!
Υπάρχει και η Χρυσή Αυγή. Είναι εξίσου καλή (με τη λοβοτομή) και δέχεται φαλακρούς με ανοιχτές αγκάλες. Γιατί να πληρώσεις ψυχίατρο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 13:36:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρες σε όλους!
Vassilis_1

quote:
Θα αναφέρουμε μερικές πιθανές βαρυσήμαντες αιτίες που δικαιολογούν τη φύση, στο ότι, γιατί ΑΔΡΑΝΗΣΕ, ενώ ευνόησε βαθμηδόν δια της εξελικτικής οδού, σε τεράστια χρονικά διαστήματα την ολοκλήρωση χιλιάδων ζώων, οδηγώντας τα στη μη λογική και στην αλαλία. Εξαιρώντας ΜΟΝΟ ένα ζώο, το οποίο «προίκισε» με τη λογική και την ομιλία.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΥΝΟΗΣΕ ΝΑ «ΠΡΟΙΚΙΣΕΙ» ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.

Λοιπόν θα σου πω αρχικά ότι έιμαστε πολύ πρόσφατο είδος, θεωρώ ότι το αποδέχεσαι αυτό. Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι πολλοί δε θέλουν να το λάβουν υπόψιν τους. Τα τεράστια χρονικά διαστήματα (κενά που οδηγούν σε ερωτηματικά, κι έρχονται έτσι σαν "κομμάτια δύσκολου παζλ") είναι πρόκληση μεν αλλά θέλει δουλειά κι όχι ισοπεδωτική αντιμετώπιση δε.
Σιγά σιγά -με δουλειά- έχουμε απαντήσεις. Πολλές φορές αντιφάσεις, νέα ερωτήματα, προβληματισμούς και ...συνεχίζουμε!

quote:
Ξεκινάμε την αναφορά των πιθανών αιτιών:

1) Μπορεί, η καημένη φύση να πρόβλεψε ότι θα ήταν κουραστικό.
2) Μπορεί, από ένα εντελώς αναπάντεχο συμβάν, να έσπασε το πόδι της.
3) Μπορεί, να την έπιασε κολικός.
4) Μπορεί, να στραμπούλιξε το μάτι της.

Αλλά ενδέχεται όμως, να υπάρχει συμπεφωνημένη συνομωσία = ανταρσία των άλλων ζώων.
Μπορεί να πρόβλεψαν και «είπαν»: Αφήστε τους ανθρώπους, με την επιλογή που έκαναν θα βρουν τον μπελά τους.
Από μικροί θα μπαίνουν στα βάσανα, ένα σωρό χρόνια θα κάθονται στα θρανία, μετά, άλλα βάσανα, άντε να βρουν δουλειά και αν βρουν, μπορεί να μην τους κολλάνε τα ένσημα. Στη συνέχεια άντε να ανοίξουν οικογένεια, ένα σωρό έξοδα. Μετά να προικίζουν τα παιδιά τους.
Για όλα αυτά «είπαν»: Μακριά από εμάς η λογική και η ομιλία.


Η φύση αποδυκνύεται μεγαλειωδώς δημιουργική και καταστροφική. Μπορώ να βάλω κι άλλα επίθετα. Να χρησιμοποιήσω τη λέξη δέος. Ταιριάζουν? Φυσικά. Και το κυριότερο φαίνεται ότι κι εμείς σαν κομμάτι της -ποιο παιδάκι θα διαφωνήσει, να δω χεράκια!- πέφτουμε μέσα σε αυτούς τους απίστευτους ρυθμούς της.

quote:
Γράφεις: «Νομίζω ότι δε διαφωνούμε ότι βρισκόμαστε σε νηπιακό στάδιο για πολλά πράγματα (εννοώντας φυσικά την επιστήμη)».

Ομολογώ ότι είσαι κοντά στην αλήθεια.

Τα μαθηματικά απέδειξαν (καρτέλα 27, 29/08/2012, 15:37:00) ότι η επιστήμη είναι νεογνό.
Ξέρεις τα μαθηματικά είναι ακριβοδίκαια και αλάνθαστα. Και όσο υπάρχουν, θα τοποθετούν την επιστήμη στην κούνια της.


αν είδες εγραψα και το εξής : ότι δε τα πάμε κι άσχημα, μπορούμε και καλύτερα και ότι το αξίζουμε επιπλέον! Μέσα από τόσες δυσκολίες είμαστε εδώ και δίνουμε το παρόν. Αποστολή μας? Να συνεχίσουμε να το δίνουμε και ...αύριο!
(δείτε αν δεν έχετε δει Carl Sagan μου αρέσει πάρα πολύ συστήνω)
Βλέπω όμως ότι μπορεί καποιος να μη θέλει (?) να το δει αυτό -ότι δε τα πάμε κι άσχημα-
παρένθεση: Σε νηπιακό στάδιο είμαστε και σε άλλα πάμπολλα πράγματα (σαν απόρροια) , σύστημα υγείας, παιδείας, αντιλήψεων, κλπ λεπτομέρεια που θα ήθελα να συμπληρώσω -για να δείξω ότι θέλει παντού δουλειά συνολικά, το πράμα.

Αλήθεια πόσες φορές δε συναντήσαμε ανθρώπους με τη νοοτροπία "δε με νοιάζει σε τόσα χρόνια, επειδή δε θα ζω!" Και όταν του λες ότι θα είναι οι απόγονοί του να μην λεει κάτι γι αυτόν. Κακή αντιμετώπιση/νοοτροπία κατα τη γνώμη μου.

quote:
Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ treptolemus έκανα το βήμα ώστε να αντιμετωπίσω τον προβληματισμό μου.
Προσπάθησα να δικαιολογήσω τη φύση, βρήκα αιτίες, αλλά αυτές, πώς να το κάνουμε, δεν «κολλάνε».

Όμως σαν επιχειρηματολογία οι αιτίες αυτές, άνετα «κολλάνε» στα εξελικτικά νεογνά.
Ξέροντας ότι αρέσκονται - λόγω ηλικίας - σε παραμυθένια επιχειρήματα.

Γράφεις: «Απλά είμαι αντίθετος με αυτό και υιοθετώ άνετα το δε ξέρουμε ακόμα, μελλοντικά πάλι ίσως.»

Έχεις δίκιο ΜΟΝΟ το μέλλον είναι δυνατόν να δώσει κάποια παρηγοριά στα εξελικτικά νεογνά.


Αν όλα τα "συνωμοσιολογικά" που λες -εκεί το θέτω- δηλ "συνομωτούν στο να υποθέσεις άλλες παρεμβάσεις" γίνουν μια τάση με αποδείξεις, με εύρος αποδοχής, με συστηματικότητα, με συνέπεια, σύνδεση με άλλα κομμάτια δηλαδή, όχι στη σφαίρα νοητικών αλμάτων, αυθαίρετων σοφισμάτων και δε συμμαζεύεται -πάλι όλα στο τραπέζι θα μπουν, επίσημα τουλάχιστον.

quote:
Είναι γεγονός ότι ο προβληματισμός μου ενταφιάζει την εξελικτική θεωρία. Όπως γεγονός είναι, ότι τα εξελικτικά νεογνά, σύμφωνα με τη σκοταδιστική νοοτροπία τους – διότι το φως του παρόντος τα διαψεύδει, διαλύοντας το σκοτεινό εξελικτικό παραμύθι τους – να προσβλέπουν ΜΟΝΟ στο μέλλον. Μπας και αναπτύξουν διάφορα ζώα τα πλεονεκτήματα του ανθρώπου.

Αναμένω τότε μια επερχόμενη τάση- υποστήριξη δηλαδή, από πλήθος ειδικών που με παρόμοια δυναμική θα σταματήσουν το κακόγουστο, κακοστημένο βηματισμό του νεογνού που θέλει να υπάρχει και αύριο!

quote:
Όμως, η σκοταδιστική αυτή νοοτροπία τους τα οδηγεί να κάνουν παρέα με τις καφετζούδες και τις χαρτορίχτρες. Διότι και αυτές στο μέλλον προσβλέπουν, ώστε να εξαπατούν με παραμύθια τα θύματά τους.

Φιλικά.



Εδώ θίγεις -πίστεψέ με- πολύ ευαίσθητη χορδή! Είναι θεματάκι από μόνο του αυτό που λες, θεματάρα δηλαδή...

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 15:42:49  Εμφάνιση Προφίλ
Όσο και να φωνάζετε για το τι έγινε και τι δεν έγινε στο παρελθόν, το θέμα είναι οτι το να εξελιχτείτε τώρα, εξαρτάται μόνο απο εσάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 16:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
treptolemus γράφεις:

“Αν όλα τα "συνωμοσιολογικά" που λες -εκεί το θέτω- δηλ "συνομωτούν στο να υποθέσεις άλλες παρεμβάσεις" γίνουν μια τάση με αποδείξεις, με εύρος αποδοχής, με συστηματικότητα, με συνέπεια, σύνδεση με άλλα κομμάτια δηλαδή, όχι στη σφαίρα νοητικών αλμάτων, αυθαίρετων σοφισμάτων και δε συμμαζεύεται -πάλι όλα στο τραπέζι θα μπουν, επίσημα τουλάχιστον.”

Ως φαίνεται δεν έδειξες τη δέουσα προσοχή στα παρακάτω που έγραψα:

“Όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ treptolemus έκανα το βήμα ώστε να αντιμετωπίσω τον προβληματισμό μου.
Προσπάθησα να δικαιολογήσω τη φύση, βρήκα αιτίες, αλλά αυτές, πώς να το κάνουμε, δεν «κολλάνε»."

Άρα τα "συνωμοσιολογικά" και τα "συνομωτούν στο να υποθέσεις άλλες παρεμβάσεις" ΔΕΝ «ΚΟΛΛΑΝΕ».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 18:37:57  Εμφάνιση Προφίλ
Vassilis_1
Επειδή δεν θεωρώ όπως βλέπεις τις έρευνες των ειδικών, το μόχθο τους και τις ανακαλύψεις τους -στη σφαίρα της λανθασμένης κατεύθυνσης -όπως καταλαβαίνω ότι το βλέπεις εσύ, σε σημείο μάλιστα ολοκληρωτικής ισοπέδωσης (σωστά?) αλλά ούτε και τη συνταγή των εκάστοτε ιερών γραφών και λεγομένων (οι σχεδιαστές εν δράσει πχ)
στην απόλυτη και σωστή κατεύθυνση θα μπορούσες να κάνεις ένα κόπο με μια παράγραφο ας πούμε συνοψίζοντας την άποψή σου? Ποιο συγκεκριμένα και όχι περιπαιχτικά ή χαριτολογώντας αν θες σε παρακαλώ.

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 12:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Αγαπητέ treptolemus, εκτιμώ βαθύτατα την ευγένειά σου.

Έχω ήδη εκθέσει τις θέσεις μου, στα μηνύματα:
Καρτέλα 32, 13/09/2012, 14:51:40
// // 31, 12/09/2012, 14:56:32
// // 30, 08/09/2012, 14:13:04.
Καθώς και σε όλα τα προηγηθέντα μηνύματά μου, που ξεκινούν από την καρτέλα 26.

Ευχαριστώ για την επικοινωνία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 15:36:06  Εμφάνιση Προφίλ
@ Industrial_Angel

Μόνο στα διαδικαστικά που δείχνουν την ποιότητά σου ως συνομιλητή καθώς έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να συζητώ για Επιστήμη με κάποιον που έχει κατ'αρχήν σοβαρό πρόβλημα κατανόησης γραπτού κειμένου.

quote:
Industrial_Angel

quote:
Σε απλά Ελληνικά η ερώτηση.

ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ ΖΗΤΗΜΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ?




Είναι αυτά τα αίτια που λέει το βιβλίο του Futuyma. Βρες το και διάβασέ το.


Και γιατί μας τα κρατάς ΤΩΡΑ κρυφά????

Πριν από λίγα ποστς όντας ΠΕΡΙΧΑΡΗΣ και χωρίς να σε ρωτήσει κάποιος ήσουν ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ για το ΑΙΤΙΟ της Εξελικτικής Θεωρίας (ή άντε για να χαρείς του φαινομένου της Εξέλιξης).

Μας ανέφερες με υπερηφάνια και σιγουριά τη φυσική επιλογή ως ΑΙΤΙΟ και μάλιστα ΔΥΟ φορές στο ΙΔΙΟ ποστ.

Συνεχίζεις να το πιστεύεις ή έχει αλλάξει κάτι?

Για πολλοστή φορά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ (όπως για το ποια Φυσική πρέπει να ξέρει κάποιος ώστε να κατανοήσει τη ρήση του Feynman, ποιο ποσοστό εμπιστοσύνης δίνεις στην Επιστήμη ως προιόν ατελεστάτων κατασκευαστικά ανθρώπινων εγκεφάλων κτλ)

quote:

Πέρα από κάθε αμφιβολία η φυσική επιλογή παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Από ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης υποβαθμίστηκε σε "σημαντικότατο ρόλο"???

Αυτό μου θυμίζει τον ατελέστατο κατασκευαστικά εγκέφαλο που έγινε μέσα σε λίγα ποστς "αναμφίβολα εντυπωσιακός"

Απλή (?) ερωτησούλα.

Ποιο είναι τελικά το ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης και αν δεν είναι τελικά η φυσική επιλογή ΓΙΑΤΙ έκανες (και πάλι, όπως και με τα impact factors) λάθος (δύο φορές σ'ένα πόστ) σ'ένα τόσο θεμελιώδες ζήτημα????

Οι υπεκφυγές του τύπου "βρες το μόνο σου" σε κάτι που ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ χωρίς καν να ερωτηθείς στο κυλικείο με τους συμφοιτητές σου!

quote:

quote:
ΈΧΕΙΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ να ισχυριστείς ότι και εδώ εννοείς το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ της εξέλιξης και όχι την ίδια τη ΘΕΩΡΙΑ???


Γκεμπελίσκο ψευδοπροφήτη, είχες γράψει:


Stop εδώ!

Αυτό το ΚΑΝΕΙΣ από τότε που αποφάσισες αυτόκλητα να υπερασπιστείς την Επιστήμη και τον Αγνωστικισμό (τρομάρα σου) σ'αυτό εδώ το thread.

ΑΛΛΟ ΣΕ ΡΩΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ!!!!!

Εξαιρετικά ψυχοφθόρο να το ανέχομαι αλλά με ΑΝΤΑΜΟΙΨΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ με τις κορυφαίες ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ που μας έχεις προσφέρει και θα δεις πως θα έρχονται ξανά και ξανά στην επιφάνεια όταν συζητώ με εσένα είτε με άλλους αθεο/αγνωστικιστές.

Εχεις λοιπόν το ΘΡΑΣΟΣ να αποκαλείς ΕΜΕΝΑ ως Γκαιμπελς???

Ας δούμε όμως τι στην ευχή είχα γράψει που ανατρέπει κατ'εσέ το παραπάνω quote μου ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.


quote:
Αυτό που έχουμε είναι οι Νόμοι της βαρύτητας του Νεύτωνα όπου είναι καλά ορισμένοι στα πλαίσια της Κλασικής Φυσικής.

Αυτό που δεν είχαμε και δεν έχουμε είναι το αίτιο της βαρύτητας παρά μόνο τα arguments του Einstein.


Θεωρώ ότι ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΗΣ και δεν αλλάζω ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ.

Για να δούμε όμως ποια είναι η ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΥ?

quote:

Εδώ εννοούσες εσύ τη θεωρία ή το φαινόμενο;

Κάτσε, με λες "Γκαίμπελς" και ψευδοπροφήτη ενώ ΔΕΝ έχεις κάτι να μου προσάψεις αλλά να με ρωτήσεις???

Τεσπα, δεν επιμένω.

Μη ρωτάς εμένα επειδή ως "γκαίμπελς" μπορεί να σε παραπλανήσω.

Μη ρωτήσεις καν Φυσικό διότι θα γελάει μαζί σου.

Να ρωτήσεις έναν απλό ΦΙΛΟΛΟΓΟ και είμαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσει.

Και συνεχίζεις

quote:

Αν μια θεωρία που περιγράφει ένα φαινόμενο έχει και τα αίτια δεν έιναι πληρέστερη;

ΠΑΝΑΣΧΕΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ Μ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΝ ΠΡΟΦΑΝΗ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

Ποιος είπες ότι είναι ο Γκαίμπελς από τους δύο μας???

Σε κάθε περίπτωση πάρε και το εν λόγω quote ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ


EΓΡΑΨΕΣ Βιομηχανικέ.

quote:

Αλλά το θέμα είναι ότι έχω στα χέρια μου μια OVER ACHING theory, τόσο βέβαιη όσο και η βαρύτητα, και μάλιστα πληρέστερη από τη βαρυτική θεωρία γιατί έχω ΚΑΙ το αίτιο της!!!!

Αυτή η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ όπου έγραψες ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΟΥ δείχνει ότι μιλάς για το ΑΙΤΙΟ της ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ή για το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ???

Θεωρώ ότι μετά από τόσες διευκρινίσεις κάτι υποτυπώδες που να θυμίζει απάντηση μπορείς να ψελλίσεις, εκτός αν ΞΑΝΑΠΕΦΤΩ ΕΞΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.


RUN LOLA, RUN...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/09/2012 15:40:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 15:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
Πάντως PanosT δεν μπορώ να καταλάβω.. αφού αυτό που προτείνεις για τον άνθρωπο στην ουσία δεν αντιτίθεται με την εξέλιξη και τους μηχανισμούς τις, γιατί κάθεσαι και συζητάς γι'αυτό το θέμα; Το μόνο θέμα είναι ότι έρχεται κάπως σε διαφωνία με τα απολιθώματα, κάτι το οποίο απλώς μειώνει τις πιθανότητές του να έχει συμβεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 15:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Καλά αυτά που γράφεις στο τελευταίο σου ποστ είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ και δεν επεμβαίνω.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, μπορούμε να το συζητήσουμε αν θέλεις.

quote:
Εννοείς ότι οι "μεταλλαγές" είναι το αίτιο της Εξέλιξης?

Μπορείς να μου δώσεις το "μεταλλαγή" στον Αγγλικό του αντίστοιχο όρο ή/και κάποιο quote από επιστημονικό σύγγραμμα όπου να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο?



Δεν είναι ότι καλύτερο, το πρώτο είναι από το βιβλίο του Ροδάκη σελ. 3 και το δεύτερο από τις σημειώσεις Γενετικής του Τύπα που προέρχονται από το σύγγραμμα Βασική Γενετική.

Σχετικά με την φυσική επιλογή δεν ήταν σωστό ακριβώς αυτό που είπα, γενικά οι πρώτες 5 γραμμές τις αγγλικής wikipedia για το θέμα τα λένε όλα: http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_selection
Και αν θες ένα παράδειγμα από τον Ροδάκη δες αυτό για την φυσική επιλογή, από το 4:24 μέχρι το 5:30 περίπου.


Καλέ μου Earendil, μην το κουράζεις σε παρακαλώ.

Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης?

Στις αναφορές που παραθέτεις η μεν φυλογένεση χαρακτηρίζεται "ως διαδικασία μέσω της οποίας υπάρχει εξέλιξη" και οι δε μεταλλαγές ως μηχανισμός δημιουργίας.

ΑΙΤΙΟ δεν βλέπω πουθενά....

Άντε, για να βγει και ο Industrial_Angel από τη δύσκολη θέση που έχει περιέλθει για πολλοστή φορά απέναντί μου...

Όσο για το βίντεο του Ροδάκη καλό θα είναι να καταλάβεις τι λέει στην αρχή του βίντεο για τον Άνθρωπο.

Αφού ψάξεις να βρεις τι εννοεί (στη Βιολογία πάντα) με τον όρο ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ για τον Άνθρωπο που σας ανέφερα και εγώ (ως Γκαίμπελς και ψευδοπροφήτης βεβαίως-βεβαίως) ψάξε να βρεις τι σημαίνει κάτι τέτοιο για την Εξελικτική θεωρία.

Ύστερα μπορείς να τα πεις και στον Industrial_Angel διότι από εσένα του φαίνονται πιο εύπεπτα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 16:07:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάντως PanosT δεν μπορώ να καταλάβω.. αφού αυτό που προτείνεις για τον άνθρωπο στην ουσία δεν αντιτίθεται με την εξέλιξη και τους μηχανισμούς τις, γιατί κάθεσαι και συζητάς γι'αυτό το θέμα; Το μόνο θέμα είναι ότι έρχεται κάπως σε διαφωνία με τα απολιθώματα, κάτι το οποίο απλώς μειώνει τις πιθανότητές του να έχει συμβεί.

Ακόμα και αυτό που γράφεις καλέ μου Earendil για τα απολιθώματα θα έπρεπε να με αποτρέπει από το να συζητάω μαζί σας καθώς μειώνει (θεωρητικά τουλάχιστον) τις πιθανότητές μου να έχω δίκιο.

Ακόμη και έτσι όμως είμαι εδώ και εκθέτω τις απόψεις μου και θέτω ερωτήματα.

Η ουσία Earendil δεν είναι στο υλικό κομμάτι του Ανθρώπου που συμμετέχει στην Εξέλιξη αλλά αν ο άνθρωπος ΕΙΝΑΙ προιόν εξέλιξης ή ΟΧΙ.

Λεπτή διαφορά που αφήνει χώρο για πολύ επιστημονική σπέκουλα...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 16:15:15  Εμφάνιση Προφίλ

Vassilis_1

quote:
Αγαπητέ treptolemus, εκτιμώ βαθύτατα την ευγένειά σου.

Έχω ήδη εκθέσει τις θέσεις μου, στα μηνύματα:
Καρτέλα 32, 13/09/2012, 14:51:40
// // 31, 12/09/2012, 14:56:32
// // 30, 08/09/2012, 14:13:04.
Καθώς και σε όλα τα προηγηθέντα μηνύματά μου, που ξεκινούν από την καρτέλα 26.

Ευχαριστώ για την επικοινωνία.


Θα τις ξαναδιαβάσω πάλι λοιπόν, μόλις έχω λιγότερο "τρέξιμο" και περισσότερο χρόνο και θα σου πω για οτιδήποτε.

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 16:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
PanosT

quote:
Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης?

Στις αναφορές που παραθέτεις η μεν φυλογένεση χαρακτηρίζεται "ως διαδικασία μέσω της οποίας υπάρχει εξέλιξη" και οι δε μεταλλαγές ως μηχανισμός δημιουργίας.

ΑΙΤΙΟ δεν βλέπω πουθενά....


Νόμιζα ότι αυτό ήθελες να σου πω, όπως και να έχει συγνώμη γιατί δεν τα πάω καλά με τους ορισμούς..

quote:
Ακόμα και αυτό που γράφεις καλέ μου Earendil για τα απολιθώματα θα έπρεπε να με αποτρέπει από το να συζητάω μαζί σας καθώς μειώνει (θεωρητικά τουλάχιστον) τις πιθανότητές μου να έχω δίκιο.

Ακόμη και έτσι όμως είμαι εδώ και εκθέτω τις απόψεις μου και θέτω ερωτήματα.

Η ουσία Earendil δεν είναι στο υλικό κομμάτι του Ανθρώπου που συμμετέχει στην Εξέλιξη αλλά αν ο άνθρωπος ΕΙΝΑΙ προιόν εξέλιξης ή ΟΧΙ.

Λεπτή διαφορά που αφήνει χώρο για πολύ επιστημονική σπέκουλα...



Το φυσικό σώμα του ανθρώπου από αυτά που έχω εξηγήσει θεωρώ πως είναι. Η ψυχοπνευματική του υπόσταση, η ουσία του ανθρώπου δηλαδή δεν ξέρω, αλλά το ψάχνω. Αυτό για να καταλάβεις οτι δεν βλέπω την εξέλιξη, την επιστήμη κλπ να έρχονται σε αντίθεση με την πνευματική διάσταση του ανθρώπου.

Edited by - Earendil on 17/09/2012 16:33:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 16:45:51  Εμφάνιση Προφίλ
-Eδω, σ’αυτό το χώρο- και όχι μόνο- υπάρχουν κάποιοι που έχουν αντιληφθεί τον θεό όμως δηλώνουν άθεοι, καθώς και άλλοι που δεν έχουν αντιληφθεί το θεό και όμως δηλώνουν ένθεοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 17:15:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

1)Γεν. 2,7. «καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.»

2)«ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΓΕΝΝΕΤΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ (ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΟΥ ΤΜΗΜΑ) ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ.»

Νικόμαχε, η σωστή απάντηση βρίσκεται στην πρώτη παράθεση.

Πάνο, η θέση σου (=δεύτερη παράθεση), είναι αυθαίρετη.


Αγαπητέ Vassilis_1.

H Ακρίβεια βρίσκεται ΠΑΝΤΑ στις λεπτομέρειες.
(Η Ουσία πάντως είναι η ίδια φίλε Vassilis_1 είτε δεχθείς αυτό που γράφω είτε όχι).


Εξήγησέ μου σε παρακαλώ

α) γιατι υπάρχει ο πληθυντικός αριθμός σ'αυτήν την πρόταση της Γεννέσεως. Σε ποιους απευθύνεται Ο Θεός???

26 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿ ὁμοίωσιν,(...)

β) Άλλο σημείο.

27 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.

To bold σου κολλάει "συντακτικά και γραμματικά" ως προς το πρόσωπο του Θεού αν διαβάσεις όλη την πρόταση?

γ) Θα δεχτώ όποια αλληγορία θες αλλά πες μου με ποια "χέρια" και ποιο "χώμα" υπονοείται ότι πλάστηκε ο Άνθρωπος.

Για το "ενεφύσησεν ψυχήν ζώσα..." δεν υπάρχει θέμα διότι όπως και να το δεις σημαίνει ότι Σου έδωσε κάτι που είναι ΚΑΤΑΔΙΚΟ ΤΟΥ/ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ/ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ/ΑΦΘΑΡΤΟ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟ κτλ

Λάβε υπ'όψιν σου ότι η λέξη "Θεός" στο εβραικό κείμενο αποδίδεται με διαφορετικές λέξεις που απλά μεταφράστηκαν όλες ως "Θεός".

Γνώμη μου είναι ότι σε κάθε λαο της Αρχαιότητας δόθηκε "παρόμοια πληροφορία" είτε παραποιημένη και με σάλτσες είτε αυτούσια.

Έμείς ως Έλληνες έχουμε τον Τίμαιο του Πλάτωνα για τις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ όσον αφορά την Ακρίβεια των γεγονότων (αλλά χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στην Ουσία)

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 17/09/2012 17:18:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 17:40:57  Εμφάνιση Προφίλ
Notirk βουλωμένο γράμμα διαβάζεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 17:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό για να καταλάβεις οτι δεν βλέπω την εξέλιξη, την επιστήμη κλπ να έρχονται σε αντίθεση με την πνευματική διάσταση του ανθρώπου.
Το καλύτερο είναι, ο καθένας να ανατπύσσει τη δικία του επιστήμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 18:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
quote:
Το καλύτερο είναι, ο καθένας να ανατπύσσει τη δικία του επιστήμη.

Μπορεί να γίνει αυτό και χωρίς να έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη που αναπτύσσεται συλλογικά και μελετά μονάχα την ύλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 20:02:11  Εμφάνιση Προφίλ
@Earendil

quote:

PanosT

quote:
Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης?

Στις αναφορές που παραθέτεις η μεν φυλογένεση χαρακτηρίζεται "ως διαδικασία μέσω της οποίας υπάρχει εξέλιξη" και οι δε μεταλλαγές ως μηχανισμός δημιουργίας.

ΑΙΤΙΟ δεν βλέπω πουθενά....


Νόμιζα ότι αυτό ήθελες να σου πω, όπως και να έχει συγνώμη γιατί δεν τα πάω καλά με τους ορισμούς..


Δεν πειράζει καλέ μου φίλε, θα μας το πει (ελπίζω) ο Industrial_Angel και θα το μάθουμε από "πρώτο χέρι"...

quote:

quote:
Ακόμα και αυτό που γράφεις καλέ μου Earendil για τα απολιθώματα θα έπρεπε να με αποτρέπει από το να συζητάω μαζί σας καθώς μειώνει (θεωρητικά τουλάχιστον) τις πιθανότητές μου να έχω δίκιο.

Ακόμη και έτσι όμως είμαι εδώ και εκθέτω τις απόψεις μου και θέτω ερωτήματα.

Η ουσία Earendil δεν είναι στο υλικό κομμάτι του Ανθρώπου που συμμετέχει στην Εξέλιξη αλλά αν ο άνθρωπος ΕΙΝΑΙ προιόν εξέλιξης ή ΟΧΙ.

Λεπτή διαφορά που αφήνει χώρο για πολύ επιστημονική σπέκουλα...



Το φυσικό σώμα του ανθρώπου από αυτά που έχω εξηγήσει θεωρώ πως είναι. Η ψυχοπνευματική του υπόσταση, η ουσία του ανθρώπου δηλαδή δεν ξέρω, αλλά το ψάχνω.


Πολύ καλά κάνεις, απλά η Θεωρία της Εξέλιξης όπως και ο Ροδάκης στο βίντεο είδες πως πάει να ανάγει τα πάντα (ακόμα και τις ανθρώπινες συμπεριφορές) στα γονίδια και άρα να υπόκειται ολόκληρο το ψυχοπνευματικό κομμάτι στην εξέλιξη.

quote:

Αυτό για να καταλάβεις οτι δεν βλέπω την εξέλιξη, την επιστήμη κλπ να έρχονται σε αντίθεση με την πνευματική διάσταση του ανθρώπου.

Δυστυχώς όμως έρχονται...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 20:05:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Το καλύτερο είναι, ο καθένας να ανατπύσσει τη δικία του επιστήμη.

Μπορεί να γίνει αυτό και χωρίς να έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη που αναπτύσσεται συλλογικά και μελετά μονάχα την ύλη.


Εarendil, η Βιολογία (εξελικτική, μοριακή κτλ) προσπαθεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (συναισθήματα, ένστικτα, συμπεριφορά) με βάση την ΥΛΗ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 20:19:16  Εμφάνιση Προφίλ
@Νοτιρκ

quote:

-Eδω, σ’αυτό το χώρο- και όχι μόνο- υπάρχουν κάποιοι που έχουν αντιληφθεί τον θεό όμως δηλώνουν άθεοι, καθώς και άλλοι που δεν έχουν αντιληφθεί το θεό και όμως δηλώνουν ένθεοι

Επειδή έχεις το χάρισμα που έχει και ο Doc με λίγα λόγια να λες πολλά από εσένα θα ήθελα:

α)
Επειδή και οι δύο κατηγορίες μελών είναι σε λάθος μονοπάτι, αν ισχύει αυτό που λες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ώστε να προσφέρεις κάτι περισσότερο και στους μεν και στους δε χωρίς βέβαια (αν δε το επιθυμείς) να τους κατονομάσεις.

β)
Σε κάθε περίπττωση βέβαια ο παραπάνω ισχυρισμός σου δηλώνει ότι εσύ ΞΕΡΕΙΣ το Θεό και άρα είσαι εις θέσιν και εκ του ασφαλούς να ΚΡΙΝΕΙΣ τους μεν και τους δε. Μήπως μπορείς να μας γράψεις περί Θεού ώστε όλα τα μέλη να δούμε τα λάθη μας?

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 22:38:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Το καλύτερο είναι, ο καθένας να ανατπύσσει τη δικία του επιστήμη.

Μπορεί να γίνει αυτό και χωρίς να έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη που αναπτύσσεται συλλογικά και μελετά μονάχα την ύλη.



Ναι, ακριβώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 23:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

β)
Σε κάθε περίπττωση βέβαια ο παραπάνω ισχυρισμός σου δηλώνει ότι εσύ ΞΕΡΕΙΣ το Θεό και άρα είσαι εις θέσιν και εκ του ασφαλούς να ΚΡΙΝΕΙΣ τους μεν και τους δε. Μήπως μπορείς να μας γράψεις περί Θεού ώστε όλα τα μέλη να δούμε τα λάθη μας?


Αν και η ερώτηση απευθύνεται στον Νότρικ, την βρίσκω ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να δώσω την δικιά μου προσέγγιση.

Τα ονόματα, οι μύθοι και οι ιστορίες που αποδίδουμε στον Θεό, είναι απλά προσχήματα για την πίστη.
Είναι πιο εύκολο να προσεγγίσει κάποιος κάτι που έχει ένα όνομα, μια μυθολογία κτλπ παρά κάτι που είναι τελείως "κενό". Το πρόβλημα δημιουργείται οταν ο άνθρωπος αποκτά την εντύπωση οτι αυτό το συγκεκριμένο όνομα και μυθολογία που βάζει πίσω από τον Θεό του, είναι η αιτία του βιώματος, που έχει. Έτσι πολλοί πιστοί, τσακώνονται μεταξύ τους, επειδή ταυτίζουν το βίωμα του θεού, με μια συγκεκριμένη μυθολογία, κοσμοθεωρία, ιδέα, δογμα, κλπ. Νομίζοντας οτι οι άλλοι, που έχουν άλλες μυθολογίες και άλλες ιστορίες πίσω απ' τους Θεούς τους, δεν μπορούν να έχουν το βίωμα του Θεού - κάτι που φυσικά είναι εντελώς εσφαλμένο. Έτσι ο Χριστιανός νομίζει οτι ΜΟΝΟ οποιος πιστεύει στον Χριστό μπορεί να έχει το βίωμα του Θεού. Ο Ινδουιστής να πιστεύει οτι ΜΟΝΟ όποιος πιστεύει π.χ. στον Μπράχμα, μπορεί να έχει το βίωμα του Θεού. Ο Ισλαμιστής οτι ΜΟΝΟ όποιος πιστεύει στον Αλλάχ μπορεί να έχει το βίωμα του Θεού, κτλπ. Η πραγματικότητα όμως είναι, οτι κανείς και καμία θεωρία δεν έχει το μονοπώλιο του Θεού. Ο κάθε άνθρωπος οπουδήποτε στον κόσμο, μπορεί να τον βιώσει με οποιονδήποτε τρόπο. Οι Σούφοι μέσα από τον χορό, οι Βουδιστες μέσα απ' τον διαλογισμό, οι Χριστιανοί μέσα απ' την προσευχή κοκ. Αυτά δεν συγκρόουνται μεταξύ τους, είναι απλά διαφορετικές προσεγγίσεις του ίδιου πράγματος.

ΥΓ: Εγω δεν πιστεύω οτι η ιστορία του Ιησού είναι μύθος, πιστεύω δηλαδή οτι υπήρξε όντως ο Ιησούς, απλά τα πράγματα σίγουρα ήταν πολύ διαφορετικά απ' ο,τι τα ξέρουμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/09/2012 23:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 23:25:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

@Νοτιρκ

[quote]
-Eδω, σ’αυτό το χώρο- και όχι μόνο- υπάρχουν κάποιοι που έχουν αντιληφθεί τον θεό όμως δηλώνουν άθεοι, καθώς και άλλοι που δεν έχουν αντιληφθεί το θεό και όμως δηλώνουν ένθεοι
---------------------------------------------------


Panos

Επειδή έχεις το χάρισμα που έχει και ο Doc με λίγα λόγια να λες πολλά από εσένα θα ήθελα:

α)
Επειδή και οι δύο κατηγορίες μελών είναι σε λάθος μονοπάτι, αν ισχύει αυτό που λες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ώστε να προσφέρεις κάτι περισσότερο και στους μεν και στους δε χωρίς βέβαια (αν δε το επιθυμείς) να τους κατονομάσεις.

β)
Σε κάθε περίπττωση βέβαια ο παραπάνω ισχυρισμός σου δηλώνει ότι εσύ ΞΕΡΕΙΣ το Θεό και άρα είσαι εις θέσιν και εκ του ασφαλούς να ΚΡΙΝΕΙΣ τους μεν και τους δε. Μήπως μπορείς να μας γράψεις περί Θεού ώστε όλα τα μέλη να δούμε τα λάθη μας?

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς
---------------------------------------------------------------

-Φίλε Panos,
αυτό που- συμβατικά -ονομάσαμε θεό, ούτε ορίζετε, ούτε περιγράφετε, ούτε ονομάζετε αλλά ούτε καν μπορεί να τεκμηριωθεί ύπαρξη ή η μη ύπαρξη του .
Έτσι κάθε συζήτηση περί αυτού κατά την γνώμη μου είναι τουλάχιστον μάταιη για να μη πω βέβηλη. Γι’αυτό οι σοφοί ,αρχαίοι ημών πρόγονοι, έλεγαν απλά και χωρίς περιττά σχόλια
‘’TΩ ΑΓΝΩΣΤΩ ΘΕΩ’’.
Αυτό που συμβατικά ονομάσαμε θεό, το νιώθουμε χωρίς να μπορούμε να το εκφράσουμε με λόγια.
Με αυτή την έννοια η διαίσθηση μου λέει, ότι κάποιοι δηλωμένοι άθεοι είναι εντός τους ένθεοι χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν ή χωρίς να θέλουν να το δεχτούν, ενώ αντίθετα δηλωμένοι ένθεοι είναι μόνο εξωτερικά ένθεοι ενώ στην ουσία είναι άθεοι.
Για να γίνω πιο σαφής, αν κάποιος δηλωμένος άθεος ψάχνει όχι από περιέργεια αλλά από ΑΝΑΓΚΗ –ΑΝΑΓΚΗ είναι η λέξη κλειδί- για να βρει απαντήσεις για την ύπαρξη , είναι πιο ‘’ένθεος’’ από κάποιον που δηλώνει ‘’ένθεος ‘’ εννοώντας κάποιον θεό πάνω-κάτω σαν αυτόν που παρουσιάζουν τα ιερατεία. Αυτός ο δεύτερος στην πραγματικότητα είναι άθεος.
-Παρακαλώ κρίνεται το πνεύμα του λόγου μου-αν είναι κατανοητός- και όχι το πως τον έχω συντάξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 23:30:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

@Νοτιρκ

[quote]
-Eδω, σ’αυτό το χώρο- και όχι μόνο- υπάρχουν κάποιοι που έχουν αντιληφθεί τον θεό όμως δηλώνουν άθεοι, καθώς και άλλοι που δεν έχουν αντιληφθεί το θεό και όμως δηλώνουν ένθεοι
---------------------------------------------------


Panos

Επειδή έχεις το χάρισμα που έχει και ο Doc με λίγα λόγια να λες πολλά από εσένα θα ήθελα:

α)
Επειδή και οι δύο κατηγορίες μελών είναι σε λάθος μονοπάτι, αν ισχύει αυτό που λες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ώστε να προσφέρεις κάτι περισσότερο και στους μεν και στους δε χωρίς βέβαια (αν δε το επιθυμείς) να τους κατονομάσεις.

β)
Σε κάθε περίπττωση βέβαια ο παραπάνω ισχυρισμός σου δηλώνει ότι εσύ ΞΕΡΕΙΣ το Θεό και άρα είσαι εις θέσιν και εκ του ασφαλούς να ΚΡΙΝΕΙΣ τους μεν και τους δε. Μήπως μπορείς να μας γράψεις περί Θεού ώστε όλα τα μέλη να δούμε τα λάθη μας?

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς
---------------------------------------------------------------

-Φίλε Panos,
αυτό που- συμβατικά -ονομάσαμε θεό, ούτε ορίζετε, ούτε περιγράφετε, ούτε ονομάζετε αλλά ούτε καν μπορεί να τεκμηριωθεί ύπαρξη ή η μη ύπαρξη του .
Έτσι κάθε συζήτηση περί αυτού κατά την γνώμη μου είναι τουλάχιστον μάταιη για να μη πω βέβηλη. Γι’αυτό οι σοφοί ,αρχαίοι ημών πρόγονοι, έλεγαν απλά και χωρίς περιττά σχόλια
‘’TΩ ΑΓΝΩΣΤΩ ΘΕΩ’’.
Αυτό που συμβατικά ονομάσαμε θεό, το νιώθουμε χωρίς να μπορούμε να το εκφράσουμε με λόγια.
Με αυτή την έννοια η διαίσθηση μου λέει, ότι κάποιοι δηλωμένοι άθεοι είναι εντός τους ένθεοι χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν ή χωρίς να θέλουν να το δεχτούν, ενώ αντίθετα δηλωμένοι ένθεοι είναι μόνο εξωτερικά ένθεοι ενώ στην ουσία είναι άθεοι.
Για να γίνω πιο σαφής, αν κάποιος δηλωμένος άθεος ψάχνει όχι από περιέργεια αλλά από ΑΝΑΓΚΗ –ΑΝΑΓΚΗ είναι η λέξη κλειδί- για να βρει απαντήσεις για την ύπαρξη , είναι πιο ‘’ένθεος’’ από κάποιον που δηλώνει ‘’ένθεος ‘’ εννοώντας κάποιον θεό πάνω-κάτω σαν αυτόν που παρουσιάζουν τα ιερατεία. Αυτός ο δεύτερος στην πραγματικότητα είναι άθεος.
-Παρακαλώ κρίνεται το πνεύμα του λόγου μου-αν είναι κατανοητός- και όχι το πως τον έχω συντάξει.

-Καθυστερώ να απαντήσω γιατί βρίσκομαι στην Αργεντινή και δυσκολεύομαι με το διαδίκτυο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 23:38:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
θέλουν να το δεχτούν, ενώ αντίθετα δηλωμένοι ένθεοι είναι μόνο εξωτερικά ένθεοι ενώ στην ουσία είναι άθεοι.

Όποιος καταπατάει τις αξίες του (και ας καταλάβει ο καθένας διαισθητικά τι είναι αξία) είναι πρακτικά άθεος. Και όποιος δεν τις καταπατάει ή/και τις καλλιεργεί, είναι πρακτικά ένθεος.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/09/2012 23:43:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
-Καθυστερώ να απαντήσω γιατί βρίσκομαι στην Αργεντινή και δυσκολεύομαι με το διαδίκτυο.

?Hablas espanol senor?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 00:19:55  Εμφάνιση Προφίλ
-Estundiado castillanos en la grande escuela del puertos nordeamericanos, tenia como professoras chicas callendes y hermosas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 00:24:36  Εμφάνιση Προφίλ
-Disculpe...puertos sudamericanos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy