ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 05:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Προφητεύω απενεργοποίηση λογαριασμού χρήστη εντός δύο εβδομάδων αν συνεχίσει στο ίδιο τροπάριο

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 07:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Προφητεύω απενεργοποίηση λογαριασμού χρήστη εντός δύο εβδομάδων αν συνεχίσει στο ίδιο τροπάριο

Άλλο χιόνι θα ρίξει σήμερα Agnostic;
(τα δελτία καιρού δεν τα εμπιστεύομαι, αλλά εσύ φαίνεται πως κάτι ξέρεις περισσότερο... )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 08:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Στο θέμα αυτό έχουν γίνει κάποιες επεμβάσεις
(μετακινήσεις μηνυμάτων στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ)

Επίσης, ο λογαριασμός trexagireve απενεργοποιήθηκε χρονικά για 10 ημέρες.

Για περισσότερα, δείτε το σχετικό μήνυμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 08:51:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Agnostic
Προφητεύω απενεργοποίηση λογαριασμού χρήστη εντός δύο εβδομάδων αν συνεχίσει στο ίδιο τροπάριο

amalia
o λογαριασμός trexagireve απενεργοποιήθηκε χρονικά για 10 ημέρες.


Και μετά σου λένε μην πιστεύεις τις προφητείες...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 10:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
DEUS EX MACHINA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 22:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 - κι ο elo είναι αντίθετος με το Χριστιανισμό!

Φίλε ευρωπαίε δεν είμαι αντίθετος με τον χριστιανισμό, αλλά και με καμία διδασκαλία .

Απλά έχω μάθει να ερευνώ και να κρατάω μέσα από κάθε διδασκαλία, μόνο αυτά που θα με ωφελήσουν ως άνθρωπο, χωρίς να χρειάζεται να θωρακίζομαι πίσω μια ανωτερότητα/μοναδικότητα της «πίστης» μου .

Το ότι δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου χριστιανό δεν είναι γιατί δεν πιστεύω στην διδασκαλία της αγάπης του Χριστού, αλλά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ πως η αγάπη μπορεί να συνυπάρχει μαζί με έναν θεό δικαστή που ζητά την αποκλειστικότητα, την αποδοχή μιας ταμπέλας που πρέπει να βάλουμε για να μην τιμωρηθούμε .

Εκτός και αν δικαστής είναι ο άνθρωπος που επινόησε τον θεό βάση της δικιάς του "ανθρώπινης αντίληψης" ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 19:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Το ότι δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου χριστιανό δεν είναι γιατί δεν πιστεύω στην διδασκαλία της αγάπης του Χριστού, αλλά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ πως η αγάπη μπορεί να συνυπάρχει μαζί με έναν θεό δικαστή που ζητά την αποκλειστικότητα, την αποδοχή μιας ταμπέλας που πρέπει να βάλουμε για να μην τιμωρηθούμε.

-O Θεός φίλε elo είναι δικαστής περισσότερο των πράξεων! και λιγότερο του πνεύματος!
-Το να διεκδικεί την μοναδικότητα δε νομίζω ούτε κακό ότι είναι, ούτε αφοριστικό ή καταδικαστικό! Είναι σα να αγοράζεις ιμιτασιόν πράγματα! Όλοι μας θέλουμε την ποιότητα! όταν δε μας φθάνουν τα φράγκα τότε αναγκαστικά στρεφόμαστε στα ιμιτασιόν! Εδώ όμως δεν πρόκειται να ξοδέψουμε φράγκα αλλά πνεύμα!
-Ο παράδεισος σίγουρα περιέχει διαβαθμίσιεις! δε μπορεί να πέσει στα ίδια ο κλεφτοκοτάς με το δολοφόνο! ούτε ο Χριστιανός δολοφόνος με τον καλό αλλά μή Χριστιανό άνθρωπο! σαφώς και ο δεύτερος θα πάει σε κάποια διαβάθμιση στον παράδεισο ενώ ο δεύτερος στην κόλαση!
...-Όμως με τον Χριστιανισμό έχουμε το Θεό να στέλνει τον ίδιο τον Υιό Του! εδώ αλλάζουν τα πράγματα! Πιστεύω ότι, π.Χ., όλοι είχαν την ίδια αντιμετώπιση ανάλογα με τις πράξεις τους, από κει και έπειτα όταν μεταδώθηκε ο Χριστιανισμός! ο Θεός έχει απαιτήσεις! μόνο από αυτούς που έχουν μελετήσει ΚΑΙ τον Χριστιανισμό!. Να τον αποδεχτούν!
-Ετσι λογικό βρίσκω την ώρα που έσκυψε πάνω στους ανθρώπους δείχνοντας έτσι την αγάπη του, να έχει και απαιτήσεις!
-Διεκδικεί λες την μοναδικότητα! Και σε ρωτώ εφόσον είναι μοναδικός! είναι λάθος αυτό?
-Αυτά τα περί όσον δεν πιστέψουν θα καούν στη κόλαση κ.λ.π. πιστεύω βάση και μόνο λογικής ότι αφορούν την πίστη-εφαρμογή της διδασκαλίας του κ.λ.π. και όχι το αν πιστέψουν σε αυτόν ή σε έναν άλλον.
-Απλά το ιερατείο τα έφτιαξε έτσι ώστε να ισχυροποιηθεί το ίδιο αποκρύπτωντας τα αυτονόητα!
-Μη φοβάσαι αν υποθέσουμε ότι και οι 2μας είμαστε καλοί άνθρωποι! με τις ακριβώς ίδιες πραξεις! στον παράδεισο θα πάμε και οι 2! από κει και έπειτα αν εγώ, έχω για παράδειγμα έγχρωμη τηλεόραση και εσύ ασπρόμαυρη εγώ μένω σε ενά τριάρι και συ σε μία γκαρσονιέρα! στον παράδεισο! ε! μικρό το κακό! (προσπαθώ να τα πω με απλότητα, γιατί με πολυπλοκότητα θα συγχιστεί ο φίλος μου ο γιαπετ!)
-Όμως το να κοροιδεύεις τον Ιησού όπως για παράδειγμα άλλοι κάνουν λέγοντάς τον ρακένδυτο γελοίο κ.λ.π. νομίζω ότι εφόσον όντως υπάρχει θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην επουράνια κρίση! και σοβαρό εξύβριση κατά τα Θεία! και εκεί δεν υπάρχουν δικηγόροι να πέσεις στα μαλακά!
-Θέλω να σου πω! κράτα και μια πισηνή! μην πιστεύεις αλλά και μην κοροϊδευεις, η έλλειψη σεβασμού δείχνουν και την ποιότητα του κάθε ανθρώπου!
-Για αυτό σου λέω το να ανήκεις στους 2 από τους δέκα που είπα είναι τίτλος τιμής! και όχι λογοπαίχνιο!

-Είμαι εκτός βάσης μου έχω ιδιάιτερο πρόβλημα με το Ίντερνετ και ακόμη δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την προσωρινή διαγραφή του trexagireve! το συντομέτερο δυνατό μόλις διαβάσω τι έχει γίνει θα τοποθετηθώ, συχνά γράφω μυνήματα και κατά την αποστολή τους πέφτει το σύστημα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 23:09:33  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2

quote:
-Το να διεκδικεί την μοναδικότητα δε νομίζω ούτε κακό ότι είναι, ούτε αφοριστικό ή καταδικαστικό! Είναι σα να αγοράζεις ιμιτασιόν πράγματα! Όλοι μας θέλουμε την ποιότητα! όταν δε μας φθάνουν τα φράγκα τότε αναγκαστικά στρεφόμαστε στα ιμιτασιόν! Εδώ όμως δεν πρόκειται να ξοδέψουμε φράγκα αλλά πνεύμα!

Επιμένω ότι γουστάρω τις πνευματικές αυξομοιώσεις σου, με τρέλλα!

Είδες που όταν είσαι αυτόφωτος, είσαι καλλίτερος;

Για να καταλάβω όμως, εννοείς ότι αυτόν το θεό μπόρεσαν να φτιάξουν, επειδή αυτό το πνεύμα διέθεταν;
Ή ότι αυτούς, διάλεξε ο θεός επειδή ταίριαζε με το πνεύμα τους;

quote:
-Ο παράδεισος σίγουρα περιέχει διαβαθμίσιεις! δε μπορεί να πέσει στα ίδια ο κλεφτοκοτάς με το δολοφόνο! ούτε ο Χριστιανός δολοφόνος με τον καλό αλλά μή Χριστιανό άνθρωπο! σαφώς και ο δεύτερος θα πάει σε κάποια διαβάθμιση στον παράδεισο ενώ ο δεύτερος στην κόλαση!

Τι σημαίνει διαβάθμιση του παράδεισου και γιατί η κόλαση δεν διαθέτει διαβαθμίσεις;

quote:
-Ετσι λογικό βρίσκω την ώρα που έσκυψε πάνω στους ανθρώπους δείχνοντας έτσι την αγάπη του, να έχει και απαιτήσεις!

Τι τόθελε;


quote:
-Διεκδικεί λες την μοναδικότητα! Και σε ρωτώ εφόσον είναι μοναδικός! είναι λάθος αυτό?

Ποιός το γνωρίζει αυτό, φίλε μου;

quote:
-Αυτά τα περί όσον δεν πιστέψουν θα καούν στη κόλαση κ.λ.π. πιστεύω βάση και μόνο λογικής ότι αφορούν την πίστη-εφαρμογή της διδασκαλίας του κ.λ.π. και όχι το αν πιστέψουν σε αυτόν ή σε έναν άλλον.
-Απλά το ιερατείο τα έφτιαξε έτσι ώστε να ισχυροποιηθεί το ίδιο αποκρύπτωντας τα αυτονόητα!

Κάτι τέτοια λες και με κάνεις να πιστεύω ότι το χιόνι σου κάνει καλό.

Αν σ’ άκουγε ο... «μακαριστός» trexagireve, θα σου τραβούσε τ’ αυτί και θα σ΄έβαζε να πεις, 17 πατερ ημά...

quote:
-Μη φοβάσαι αν υποθέσουμε ότι και οι 2μας είμαστε καλοί άνθρωποι! με τις ακριβώς ίδιες πραξεις! στον παράδεισο θα πάμε και οι 2! από κει και έπειτα αν εγώ, έχω για παράδειγμα έγχρωμη τηλεόραση και εσύ ασπρόμαυρη εγώ μένω σε ενά τριάρι και συ σε μία γκαρσονιέρα! στον παράδεισο! ε! μικρό το κακό! (προσπαθώ να τα πω με απλότητα, γιατί με πολυπλοκότητα θα συγχιστεί ο φίλος μου ο γιαπετ!)

Ελεύθερα φίλε μου, σε πάω...

Αν είναι σε κάνα ματσάκι να με φωνάζεις να το βλέπουμε στη δική σου τηλεόραση, έρχομαι κι εγώ...

Να δω αν θα είσαι φίλος στον παράδεισο.

quote:
-Όμως το να κοροιδεύεις τον Ιησού όπως για παράδειγμα άλλοι κάνουν λέγοντάς τον ρακένδυτο γελοίο κ.λ.π.

Έτσι τον περιγράφουν τα ευαγγέλια, εμείς θα του βάλουμε κοστούμι και γραβάτα;

quote:
νομίζω ότι εφόσον όντως υπάρχει θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην επουράνια κρίση! και σοβαρό εξύβριση κατά τα Θεία! και εκεί δεν υπάρχουν δικηγόροι να πέσεις στα μαλακά!

Εδώ συμφωνούμε, αποκλείεται να υπάρχει δικηγόρος στον παράδεισο.

quote:
-Θέλω να σου πω! κράτα και μια πισηνή!

Άμα είναι έτσι, εντάξει...

quote:
-Είμαι εκτός βάσης μου έχω ιδιάιτερο πρόβλημα με το Ίντερνετ και ακόμη δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την προσωρινή διαγραφή του trexagireve! το συντομέτερο δυνατό μόλις διαβάσω τι έχει γίνει θα τοποθετηθώ, συχνά γράφω μυνήματα και κατά την αποστολή τους πέφτει το σύστημα!

Κάτσε εκεί, βλέπω ότι σε σηκώνει το κλίμα, μη φύγεις...

Υ.Γ. Το μηνυματάκι είναι αφιερωμένο σε σένα, ευρωπαίε2, με χιούμορ και πλακίτσα, που ελπίζω να μην παρεξηγήσεις.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 - O Θεός φίλε elo είναι δικαστής περισσότερο των πράξεων! και λιγότερο του πνεύματος!

Το να διεκδικεί την μοναδικότητα δε νομίζω ούτε κακό ότι είναι, ούτε αφοριστικό ή καταδικαστικό


Μα η πνευματικότητα φίλε μου έχει να κάνει με τις πράξει μας, οπότε δικάζοντας τις πράξεις καταδικάζεις και το πνεύμα .. .
Το πνεύμα (νους) πρέπει πρώτα να γνωρίσει, να αναζητήσει και μετά να πράξει .

Εδώ είναι αυτό που δεν μπορούσα να καταλάβω ποτέ .

Η μοναδικότητα είναι ανθρώπινη ανάγκη, πως είναι δυνατόν κάτι το «Θεϊκό» να έχει ανθρώπινες ανάγκες ;
Εκτός και αν αναφέρεσαι σε αυτούς που εκπροσωπούν τον Χριστιανισμό ;

quote:
europaios2 - Όμως με τον Χριστιανισμό έχουμε το Θεό να στέλνει τον ίδιο τον Υιό Του! εδώ αλλάζουν τα πράγματα! Πιστεύω ότι, π.Χ., όλοι είχαν την ίδια αντιμετώπιση ανάλογα με τις πράξεις τους, από κει και έπειτα όταν μεταδώθηκε ο Χριστιανισμός! ο Θεός έχει απαιτήσεις! μόνο από αυτούς που έχουν μελετήσει ΚΑΙ τον Χριστιανισμό!. Να τον αποδεχτούν!
-Ετσι λογικό βρίσκω την ώρα που έσκυψε πάνω στους ανθρώπους δείχνοντας έτσι την αγάπη του, να έχει και απαιτήσεις!

Πιστεύω πως με τον όρο «απαιτήσεις» υποβαθμίζουμε αυτήν την ανώτερη Αρχή (θεός), τουλάχιστον για όσους πιστεύουμε ότι υπάρχει μια Αρχή.
Το αν υπάρχει μια απαίτηση, ανθρώπινη απαίτηση δίνεται μέσα από μια καταγραμμένη διδασκαλία στο να μπορέσουμε να γνωρίσουμε τις αλλαγές που μπορεί να φέρει η Αγάπη στον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου, όχι όμως μόνο μελετώντας τις Γραφές, αλλά και την ουσία/νόημα που υπάρχουν μέσα σε αυτές, που θα μας κάνουν να καταλάβουμε ότι οι πειρασμοί/ δοκιμασίες που πέρασε ο Χριστός, είναι ανθρώπινες δοκιμασίες που περνάει ο κάθε άνθρωπος που προσπαθεί να γνωρίσει και να τελειοποιήσει τον εαυτό του για να προσφέρει αγάπη χωρίς να περιμένει οποιαδήποτε ανταμοιβή .

quote:
europaios2 - Μη φοβάσαι αν υποθέσουμε ότι και οι 2μας είμαστε καλοί άνθρωποι! με τις ακριβώς ίδιες πραξεις! στον παράδεισο θα πάμε και οι 2! ….-Όμως το να κοροιδεύεις τον Ιησού όπως για παράδειγμα άλλοι κάνουν λέγοντάς τον ρακένδυτο γελοίο κ.λ.π. νομίζω ότι εφόσον όντως υπάρχει θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην επουράνια κρίση! και σοβαρό εξύβριση κατά τα Θεία! και εκεί δεν υπάρχουν δικηγόροι να πέσεις στα μαλακά!
-Θέλω να σου πω! κράτα και μια πισηνή! μην πιστεύεις αλλά και μην κοροϊδευεις, η έλλειψη σεβασμού δείχνουν και την ποιότητα του κάθε ανθρώπου!

Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει κόλαση και παράδεισος και δεν με ενδιαφέρει, αυτό που ξέρω όμως είναι πως κάθε πράξει μας, καλή ή κακή ανταμείβετε στην εδώ ζωή μας και όχι από άλλους, αλλά από τον ίδιο τον εαυτό μας .
Τώρα το κομμάτι του σεβασμού θα συμφωνήσω πως πρέπει να έχουμε έναν σεβασμό στα πιστεύω του αλλού και όπως πρέπει να έχει και αυτός, αλλά αυτό είναι θέμα καθαρά ανθρώπινου «εγωισμού» και όχι θέμα πισινής…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 12:47:45  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Το να διεκδικεί την μοναδικότητα δε νομίζω ούτε κακό ότι είναι, ούτε αφοριστικό ή καταδικαστικό! Είναι σα να αγοράζεις ιμιτασιόν πράγματα!»

Ώστε ο Θεός έχει ΑΝΑΓΚΗ να διεκδικεί κάτι έ?? Ωραίο και ετούτο πάλι!

Ένας θεός που στήνει παγίδες, διεκδικεί μοναδικότητες και γονυπετείς πιστούς, «εισενέγκει ημάς εις πειρασμούς», είναι το λιγότερο ανώριμος και φιλοπαίγμων.

Ένας ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΘΕΟΣ, ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε, να πέφτουνε στα γόνατα τους και να σέρνονται στη γη οι άνθρωποι. Διότι η πίστη, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ, και ταυτόχρονα προσβολή για την ύπαρξη ενός Θεού.

europaios2:
«Ο παράδεισος σίγουρα περιέχει διαβαθμίσιεις! δε μπορεί να πέσει στα ίδια ο κλεφτοκοτάς με το δολοφόνο! ούτε ο Χριστιανός δολοφόνος με τον καλό αλλά μή Χριστιανό άνθρωπο!»

Τελικά ορισμένοι όσο καιρός και εάν περάσει, τίποτα δεν μαθαίνουνε.

Αλήθεια, μιας και……..έμαθες ότι έχει και διαβαθμίσεις ο παράδεισος (!), μήπως μπορείς να μας πεις και την θερμοκρασία που επικρατεί εις τα διάφορα διαβαθμισμένα διαμερίσματα?

Είπαμε, στον χριστιανισμό Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΛΕΕΙ, ζωντανό παράδειγμα οι………διαβαθμίσεις των Αξίων!

Εάν βέβαια έδινες και τα σχετικά Βιβλικά τεκμήρια για αυτές τις εικασίες θα μπορούσες και να θεωρηθείς σοβαρός σχολιαστής φίλτατε….

europaios2:
«Όμως με τον Χριστιανισμό έχουμε το Θεό να στέλνει τον ίδιο τον Υιό Του!»

Δηλαδή, είναι πολυθεϊστική θρησκεία ο χριστιανισμός???

Διότι και να………..ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ αλλά και να………ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ……….ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (!), μάλλον ευνουχισμένο εγκέφαλο χρειάζεται για να το αποδεχθεί κανείς!!

Εξ ου φυσικά και η απαίτηση του «Θεού» των χριστιανών για διεκδίκηση μοναδικότητας (ο φόβος..), αλλά και η πίστη που τόσο λυσσαλέα απαιτεί η Καινή Διαθήκη από τους αναγνώστες της.

Σημειώστε, όπου πίστη = ακύρωση της λογικής….

europaios2:
«Διεκδικεί λες την μοναδικότητα! Και σε ρωτώ εφόσον είναι μοναδικός! είναι λάθος αυτό?»

Η διεκδίκηση, φανερώνει ΑΤΕΛΕΙΑ, φανερώνει ΦΟΒΟ, φανερώνει ΑΓΩΝΙΑ.

Και ο Δημιουργός, δεν μπορεί ούτε ατελείς να είναι, ούτε φόβο αμφισβήτησης να έχει, αλλά ούτε και από αγωνία να διακατέχεται.

Όμως, ο «Θεός» της Βίβλου πάσχει από όλα αυτά και άλλα πολλά…..

europaios2:
«Όμως το να κοροιδεύεις τον Ιησού όπως για παράδειγμα άλλοι κάνουν λέγοντάς τον ρακένδυτο γελοίο κ.λ.π. νομίζω ότι εφόσον όντως υπάρχει θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην επουράνια κρίση!»

Ε καλά, για καινούργιο το λες τώρα αυτό??

Εδώ έκατσε και τα έβαλε με……………..μια συκιά επειδή δεν είχε καρπούς (?), και με όσους του τα χώσανε δεν θα έρθουνε αντιμέτωποι με την μανία του?


Όλοι οι «Θεοί» διαμέσου των αιώνων, πιστεύουνε και απαιτούνε από τον άνθρωπο για να αναδειχθούνε, για να γίνουνε πιστευτοί. Τι «παράξενη» σύμπτωση…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 09:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
το συντομέτερο δυνατό μόλις διαβάσω τι έχει γίνει θα τοποθετηθώ, συχνά γράφω μυνήματα και κατά την αποστολή τους πέφτει το σύστημα!

Ωχ!!!
Κανόνισε να φέρω αγιασμό και λιβάνι για εξορκισμό, europaios2!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 03:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Μάλιστα!.....
-Δεκάδες ή μάλον εκατοντάδες φορές, μία μεγάλη θρησκεία και μάλιστα η επικρατούσα στη χώρα μας βρίσκεται εν μέσω ρυπών και ριπών προσβάλοντας έτσι άμεσα τη θρησκεία αυτή! και τους οπαδούς-φίλους της!
-Ενώ θα μπορούσε να τεθεί σε αμφισβήτηση! με ήπιους και χρηστούς τόνους, όπως κάνουν και άλλοι!
- Δεν έγινε όμως καμία απενεργοποίηση χρήστη-θύτη.
-Ο trexagireve με σίγουρα όχι ήπιο! αλλά ανάλογο ύφος! το οποίο όμως δεν το εξέπεμψε αναλογικά, απενεργοποιήθηκε!

-Κάνω αυτόκλητα έφεση ! ζητώ να περιοριστεί η ποινή στο ήμισυ!
-Δεν ξέρω βέβαια εάν επιστρέψει....αλλά ας βάλουμε όλοι νερό στο κρασί μας, γινόμενοι ακόμη και επίορκοι!

-Φίλε Dying_Incubus! δε μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα! αλλά από Δευτέρα έχω πάλι αποστολή! σε πιο όμως ήπιο κλίμα!

quote:
γιαπετ:
Για να καταλάβω όμως, εννοείς ότι αυτόν το θεό μπόρεσαν να φτιάξουν, επειδή αυτό το πνεύμα διέθεταν;
Ή ότι αυτούς, διάλεξε ο θεός επειδή ταίριαζε με το πνεύμα τους;


Είμαι σαφής! γιαπετ! ούτε αυτοί τον έφτιαξαν! ούτε ο Θεός αυτούς διάλεξε! και για να μην ξαναρωτήσεις ο Θεός διάλεξε <<Τον Άνθρωπο>> ξεκινώντας αναγκαστικά από μία ομάδα ανθρώπων σε ένα σημείο της γης και σε λίγες ίσως ακόμη δεκαετίες καταλήξει σε όλη τη γη και σε όλους τους ανθρώπους! (και δεν εννοώ το να γίνουν όλοι Χριστιανοί, αλλά το να μάθουνε για τον Χριστιανισμό). [Περισσότερες λεπτομέρειες από τις επόμενες γεννιές!]
quote:
γιαπετ: Τι σημαίνει διαβάθμιση του παράδεισου και γιατί η κόλαση δεν διαθέτει διαβαθμίσεις;

-Γιαπετ και στη κόλαση διαβαθμίσεις σίγουρα θα υπάρχουν με λίγα λόγια όλα είναι στο ίδιο σημείο και παντού! αλλά με διαφορετικό βάθος, οπτική γωνία-κατάσταση και προσέγγιση!
quote:
euroapaios2:
-Διεκδικεί λες την μοναδικότητα! Και σε ρωτώ εφόσον είναι μοναδικός! είναι λάθος αυτό?

γιαπετ:
Ποιός το γνωρίζει αυτό, φίλε μου;



-Εγώ το πιστεύω! (με βάση τα δικά μου κριτήρια και εμπειρίες!) γράφω όμως <<εφόσον>>! για να απευθυνθώ σε όλους!
quote:
euroapaios2:
-Όμως το να κοροιδεύεις τον Ιησού όπως για παράδειγμα άλλοι κάνουν λέγοντάς τον ρακένδυτο γελοίο κ.λ.π.

γιαπετ:
Έτσι τον περιγράφουν τα ευαγγέλια, εμείς θα του βάλουμε κοστούμι και γραβάτα;



-Γιαπετ! έτσι τον περιγράφουν τα Ευαγγέλια? ρακένδυτο και γελίο? τότε θα τα είχε ο macedon! για δικά του Ευαγγέλια!
quote:
euroapaios2:
-Αυτά τα περί όσον δεν πιστέψουν θα καούν στη κόλαση κ.λ.π. πιστεύω βάση και μόνο λογικής ότι αφορούν την πίστη-εφαρμογή της διδασκαλίας του κ.λ.π. και όχι το αν πιστέψουν σε αυτόν ή σε έναν άλλον.
-Απλά το ιερατείο τα έφτιαξε έτσι ώστε να ισχυροποιηθεί το ίδιο αποκρύπτωντας τα αυτονόητα!

γιαπετ:
Κάτι τέτοια λες και με κάνεις να πιστεύω ότι το χιόνι σου κάνει καλό.

Αν σ’ άκουγε ο... «μακαριστός» trexagireve, θα σου τραβούσε τ’ αυτί και θα σ΄έβαζε να πεις, 17 πατερ ημά...



-Γιαπετ!.......Χριστιανός είμαι όχι πρόβατο!
quote:
euroapaios2:
-Μη φοβάσαι αν υποθέσουμε ότι και οι 2μας είμαστε καλοί άνθρωποι! με τις ακριβώς ίδιες πραξεις! στον παράδεισο θα πάμε και οι 2! από κει και έπειτα αν εγώ, έχω για παράδειγμα έγχρωμη τηλεόραση και εσύ ασπρόμαυρη εγώ μένω σε ενά τριάρι και συ σε μία γκαρσονιέρα! στον παράδεισο! ε! μικρό το κακό! (προσπαθώ να τα πω με απλότητα, γιατί με πολυπλοκότητα θα συγχιστεί ο φίλος μου ο γιαπετ!)
γιαπετ:
Ελεύθερα φίλε μου, σε πάω...
Αν είναι σε κάνα ματσάκι να με φωνάζεις να το βλέπουμε στη δική σου τηλεόραση, έρχομαι κι εγώ...
Να δω αν θα είσαι φίλος στον παράδεισο.

-Nαι! αλλά πρώτα θα λες το Πάτερ υμών! 3 φορές! και μετά θα εισπνέεις το λιβάνι και εν συνεχεία θα πίνεις τον αγιασμό που θα έχει φέρει για εξορκισμό ο ήδη μετανοημένος Dying_Incubus!
-Αν είσαι βάζελος το ξεπερνάμε!
quote:
γιαπετ:
Κάτσε εκεί, βλέπω ότι σε σηκώνει το κλίμα, μη φύγεις...

Υ.Γ. Το μηνυματάκι είναι αφιερωμένο σε σένα, ευρωπαίε2, με χιούμορ και πλακίτσα, που ελπίζω να μην παρεξηγήσεις



-
quote:

europaios2 :
- O Θεός φίλε elo είναι δικαστής περισσότερο των πράξεων! και λιγότερο του πνεύματος!

Το να διεκδικεί την μοναδικότητα δε νομίζω ούτε κακό ότι είναι, ούτε αφοριστικό ή καταδικαστικό

elo:
Μα η πνευματικότητα φίλε μου έχει να κάνει με τις πράξει μας, οπότε δικάζοντας τις πράξεις καταδικάζεις και το πνεύμα .. .
Το πνεύμα (νους) πρέπει πρώτα να γνωρίσει, να αναζητήσει και μετά να πράξει .

Εδώ είναι αυτό που δεν μπορούσα να καταλάβω ποτέ .

Η μοναδικότητα είναι ανθρώπινη ανάγκη, πως είναι δυνατόν κάτι το «Θεϊκό» να έχει ανθρώπινες ανάγκες ;
Εκτός και αν αναφέρεσαι σε αυτούς που εκπροσωπούν τον Χριστιανισμό ;



-Διαφωνώ! δεν πράτεις ότι σκέφτεσαι! πόσες φορές όλοι έχουμε πει: ρε συ μια τράπεζα να ληστεύαμε θα σωνόμασταν, ρε συ τι ξύλο που θέλει αυτός!...... να δεις ρε τι θα σου κάνω!.....(τελικά τίποτα!) θα τον καρφώσω! θα θα θα θα αλλά από να! τίποτα! και γω θα ήθελα να πάταγα ένα κουμπάκι και να εξαφανιζόντουσαν όλοι οι Τούρκοι!..... και να υπήρχε όμως δε θα το έκανα!
-Ίσως να μην το έθεσα σωστά! ή να μην το κατάλαβες σωστά!
-Η μοναδικότητα της αλήθειας δεν είναι ανθρώπινη ανάγκη! είναι επιτακτική!
quote:
elo:
Πιστεύω πως με τον όρο «απαιτήσεις» υποβαθμίζουμε αυτήν την ανώτερη Αρχή (θεός), τουλάχιστον για όσους πιστεύουμε ότι υπάρχει μια Αρχή.
Το αν υπάρχει μια απαίτηση, ανθρώπινη απαίτηση δίνεται μέσα από μια καταγραμμένη διδασκαλία στο να μπορέσουμε να γνωρίσουμε τις αλλαγές που μπορεί να φέρει η Αγάπη στον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου, όχι όμως μόνο μελετώντας τις Γραφές, αλλά και την ουσία/νόημα που υπάρχουν μέσα σε αυτές, που θα μας κάνουν να καταλάβουμε ότι οι πειρασμοί/ δοκιμασίες που πέρασε ο Χριστός, είναι ανθρώπινες δοκιμασίες που περνάει ο κάθε άνθρωπος που προσπαθεί να γνωρίσει και να τελειοποιήσει τον εαυτό του για να προσφέρει αγάπη χωρίς να περιμένει οποιαδήποτε ανταμοιβή .

-Δε νομίζω να την υποβαθμίζουμε! ο όποιος δημιουργός είτε Θεός είτε άνθρωπος πάντα έχει απαιτήσει από το δημιούργημά του! Να στο πω πιο απλά! παίρνεις ένα κουτάβι το μεγαλώνεις να σου φιλαέι το κοτέτσι αλλά αυτό μεγαλώνοντας τρώει τις κότες! Το κρατάς ή το διώχνεις?
-Φυτεύεις μια τριανταφυλιά!........ αλλά βγήκε κακορίζικη!.... την ξεριζώνεις εφόσον δε διορθώνεται ή όχι? και στις δύο περιπτώσεις εσύ είσαι ο δημιουργός! αλλά και στις 2 περιπτώσεις έχεις απαιτήσεις!
quote:
elo:
Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει κόλαση και παράδεισος και δεν με ενδιαφέρει, αυτό που ξέρω όμως είναι πως κάθε πράξει μας, καλή ή κακή ανταμείβετε στην εδώ ζωή μας και όχι από άλλους, αλλά από τον ίδιο τον εαυτό μας .
Τώρα το κομμάτι του σεβασμού θα συμφωνήσω πως πρέπει να έχουμε έναν σεβασμό στα πιστεύω του αλλού και όπως πρέπει να έχει και αυτός, αλλά αυτό είναι θέμα καθαρά ανθρώπινου «εγωισμού» και όχι θέμα πισινής…

-Λάθος κάνεις! πόσοι πλούσιοι ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ εν ζωή! ΔΕ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ? γνωστός επιχειρηματίας <<μέσα στην πρώτη πεντάδα>> επί κατοχής επειδή βοηθούσε τους Γερμανούς! όταν έφυγαν οι Γερμανοί τον είχαν γεμίσει με χιλιάδες λίρες! για τις υπηρεσίες του. Όταν κάναν έφοδο στο σπίτι του οι αντάρτες! μέσα στη σύγχηση κατάφερε και τους ξεγέλασε (δεν ήσαν από το χωριό του) και υπέδειξε τον αδερφό του αντί αυτού, τον οποίο και σκώτωσαν! σήμερα ζάμπλουτος επηρεάζει την πολιτική αλλά και εκλισιαστική ζωή της χώρας χαίροντας άκρα σεβασμού από τα Μ.Μ.Ε. αυτός φίλε elo γλίτωσε! από την εδώ!..........
τιμωρία!

quote:
Schwabe:
Ώστε ο Θεός έχει ΑΝΑΓΚΗ να διεκδικεί κάτι έ?? Ωραίο και ετούτο πάλι!

Ένας θεός που στήνει παγίδες, διεκδικεί μοναδικότητες και γονυπετείς πιστούς, «εισενέγκει ημάς εις πειρασμούς», είναι το λιγότερο ανώριμος και φιλοπαίγμων.

Ένας ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΘΕΟΣ, ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε, να πέφτουνε στα γόνατα τους και να σέρνονται στη γη οι άνθρωποι. Διότι η πίστη, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ, και ταυτόχρονα προσβολή για την ύπαρξη ενός Θεού



-Πάνω που είπα να χαμηλώσω τους τόνους ρίχνεις μια φωτοβολίδα κρότου και με ξυπνάς!
-Εσύ πιστεύεις σε τίποτα αρχές ή αξίες? ή φοβάσαι μήπως υποβαθμίσεις τη βεβαιότητά σου?
quote:
Schwabe:
Αλήθεια, μιας και……..έμαθες ότι έχει και διαβαθμίσεις ο παράδεισος (!), μήπως μπορείς να μας πεις και την θερμοκρασία που επικρατεί εις τα διάφορα διαβαθμισμένα διαμερίσματα?

Είπαμε, στον χριστιανισμό Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΛΕΕΙ, ζωντανό παράδειγμα οι………διαβαθμίσεις των Αξίων!

Εάν βέβαια έδινες και τα σχετικά Βιβλικά τεκμήρια για αυτές τις εικασίες θα μπορούσες και να θεωρηθείς σοβαρός σχολιαστής φίλτατε….



-Έχει και aircodition μην ανησυχείς! δε θα σε ρίξουμε! αρκεί να αρέσει η φάτσα σου στην είσοδο!
-Για τη σοβαρότητα άστο! χορτάσαμε από τη δική σου! δε χρειάζεται και η δική μου! μη βαρυστομαχιάσουμε κιόλας!

Schwabe:
<<Διότι και να………..ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ αλλά και να………ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ……….ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ (!), μάλλον ευνουχισμένο εγκέφαλο χρειάζεται για να το αποδεχθεί κανείς!!>>
-Αλήθεια κύριοι συντονιστές! συμφωνείτε? ή το όνομάτου δε λέει <<trexagireve>> οπότε το προσπερνάμε?

quote:
Schwabe:
Σημειώστε, όπου πίστη = ακύρωση της λογικής….
Όλοι οι «Θεοί» διαμέσου των αιώνων, πιστεύουνε και απαιτούνε από τον άνθρωπο για να αναδειχθούνε, για να γίνουνε πιστευτοί. Τι «παράξενη» σύμπτωση…..

-Τι απαίσια λογική από κάποιον που δεν πιστεύει τίποτα!......... γιατί άραγε?.......
-Το ωραίο είναι ότι όταν κάποτε σε είπα άθεο! αντέδρασες! άρχισες να λες διάφορα δικολαβίστηκα και σου απάντησα ότι με την τοποθέτησή σου απλά με επιβεβαίωσες! κάτι που κάνεις και τώρα! ποόσεξέτο λίγο με τη μνήμη σου..............
quote:
Schwabe:
Η διεκδίκηση, φανερώνει ΑΤΕΛΕΙΑ, φανερώνει ΦΟΒΟ, φανερώνει ΑΓΩΝΙΑ.

Και ο Δημιουργός, δεν μπορεί ούτε ατελείς να είναι, ούτε φόβο αμφισβήτησης να έχει, αλλά ούτε και από αγωνία να διακατέχεται.

Όμως, ο «Θεός» της Βίβλου πάσχει από όλα αυτά και άλλα πολλά…..



-Εσύ από τι πάσχεις? πέρα από το μίσος προς το Χριστιανισμό! υπάρχει και κάτι άλλο?

-Δεκάδες ή μάλον εκατοντάδες φορές, μία μεγάλη θρησκεία και μάλιστα η επικρατούσα στη χώρα μας βρίσκεται εν μέσω ρυπών και ριπών προσβάλοντας έτσι άμεσα τη θρησκεία αυτή! και τους οπαδούς-φίλους της!
-Για να δούμε θα δικαιωθεί ο trexagireve!? γιατί Schwabe το παραπάνω σχόλιο σε αφορά άμεσα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 04:10:36  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε γιαπετ, θα σχολιάσω με κάτι που μου είπες κάποτε εσύ

"Διάλογο ήθελες, καλά να πάθεις"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 22:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:
-Δε νομίζω να την υποβαθμίζουμε! ο όποιος δημιουργός είτε Θεός είτε άνθρωπος πάντα έχει απαιτήσει από το δημιούργημά του! Να στο πω πιο απλά! παίρνεις ένα κουτάβι το μεγαλώνεις να σου φιλαέι το κοτέτσι αλλά αυτό μεγαλώνοντας τρώει τις κότες! Το κρατάς ή το διώχνεις?
-Φυτεύεις μια τριανταφυλιά!........ αλλά βγήκε κακορίζικη!.... την ξεριζώνεις εφόσον δε διορθώνεται ή όχι? και στις δύο περιπτώσεις εσύ είσαι ο δημιουργός! αλλά και στις 2 περιπτώσεις έχεις απαιτήσεις!

quote:


Σωστά ....αλλά εγώ με το κουτάβι κ.λ.π. ΔΕΝ ξέρω όπως ο παντογνώστης θεός , τι θα κάνει στο μέλλον το κουτάβι ή η τριανταφυλλιά (!!!). ΑΝ το ήξερα θα το έδιωχνα ΠΡΙΝ τη ζημιά !! Όχι να το ξέρω , να αφήσω να γίνει η ζημιά , για να ζητήσω.....από το κουτάβι τα ρέστα !!!!

quote:
-Λάθος κάνεις! πόσοι πλούσιοι ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ εν ζωή! ΔΕ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ? γνωστός επιχειρηματίας <<μέσα στην πρώτη πεντάδα>> επί κατοχής επειδή βοηθούσε τους Γερμανούς! όταν έφυγαν οι Γερμανοί τον είχαν γεμίσει με χιλιάδες λίρες! για τις υπηρεσίες του. Όταν κάναν έφοδο στο σπίτι του οι αντάρτες! μέσα στη σύγχηση κατάφερε και τους ξεγέλασε (δεν ήσαν από το χωριό του) και υπέδειξε τον αδερφό του αντί αυτού, τον οποίο και σκώτωσαν! σήμερα ζάμπλουτος επηρεάζει την πολιτική αλλά και εκλισιαστική ζωή της χώρας χαίροντας άκρα σεβασμού από τα Μ.Μ.Ε. αυτός φίλε elo γλίτωσε! από την εδώ!..........
τιμωρία!

Προφανώς αυτόν τον ζάπλουτο δεν τον απασχόλησε η ....μετά θάνατον τιμωρία για τα κατορθώματά του . Όπως δεν απασχόλησε , -λεί πλήθος άλλων τέτοιων, όπως και ορισμένων εκκλησιαστικών ταγών που κατά τεκμήριο θα έπρεπε να απασχολεί περισσότερο . Δεν υποψιάζεσαι μήπως ξέρουν αυτοί κααααάτι παραπάνω από όσα λένε στο ποίμνιο ;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 11:02:08  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Εσύ πιστεύεις σε τίποτα αρχές ή αξίες? ή φοβάσαι μήπως υποβαθμίσεις τη βεβαιότητά σου?»

Καλά θα κάνεις φίλτατε ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ και μετά να θέτεις εκ νέου ερωτήματα. Αυτό, ως σημείωση.

Οι αρχές και οι αξίες είναι κοινωνικές κατακτήσεις, είναι παράγωγα της ΓΝΩΣΗΣ και όχι της αγελαίας προοπτικής των θρησκειών.

Μην συγχέεις το πνευματικό δηλητήριο του δόγματος με αξίες πανανθρώπινες.

europaios2:
«Για τη σοβαρότητα άστο! χορτάσαμε από τη δική σου! δε χρειάζεται και η δική μου! μη βαρυστομαχιάσουμε κιόλας!»

Φίλτατε μιλάς διαρκώς για κόλαση, για παράδεισο, για τα……..συναισθήματα του Θεού, τα οποία συνάμα……………….μόνο εκ της φαντασίας σου προκύπτουνε!

Ποιος δικαιούται να ομιλεί για σοβαρότητα ας το αφήσουμε να το κρίνει ο αναγνώστης….

europaios2:
«Το ωραίο είναι ότι όταν κάποτε σε είπα άθεο! αντέδρασες! άρχισες να λες διάφορα δικολαβίστηκα και σου απάντησα ότι με την τοποθέτησή σου απλά με επιβεβαίωσες! κάτι που κάνεις και τώρα! ποόσεξέτο λίγο με τη μνήμη σου...»

Όσο «γνωρίζεις» το τι εστί Θεός, κόλαση και παράδεισος, άλλο τόσο «γνωρίζεις» και τι εστί Ένθεος και Άθεος φίλτατε. Είσαι εξαιρετικά απαίδευτος, δικαιολογείσαι….

europaios2:
«Εσύ από τι πάσχεις? πέρα από το μίσος προς το Χριστιανισμό! υπάρχει και κάτι άλλο?»

Μας μιλάς για έναν «Θεό» που θυμώνει, ζηλεύει, φοβάται και……..απαιτεί γονατιστούς πιστούς για να αισθάνεται σιγουριά! Δεν μου λες, για πόσο αφελή έχεις φανταστεί τον Θεό??

Αναλογίσου το προφίλ του Θεού σου έχουνε μάθει ως «υπαρκτό», και γρήγορα θα αντιληφθείς το ανθρώπινο χέρι που κρύβεται πίσω από αυτό το παραμύθι της Ασιατικής Σωτηριολογίας.

Άντε, καιρός να βασιλέψει η γνώση και η σοβαρότητα…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 14:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Καλά θα κάνεις φίλτατε ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ και μετά να θέτεις εκ νέου ερωτήματα. Αυτό, ως σημείωση

-ΤΙ ΡΩΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ? Άσε ρε Schwabe! να μη σε ξέραμε!
quote:
Schwabe:
Οι αρχές και οι αξίες είναι κοινωνικές κατακτήσεις, είναι παράγωγα της ΓΝΩΣΗΣ και όχι της αγελαίας προοπτικής των θρησκειών.
Μην συγχέεις το πνευματικό δηλητήριο του δόγματος με αξίες πανανθρώπινες

-Πιο δήλητήριο από το μίσος! που έχεις εναντίων του Ιησού που στην τελική τι σου έκανε εσένα και τον κατηγορείς τόσο?
-Βλέπεις σήμερα πουθενά αυτήν την <<αγελαία προοπτική των θρησκειών>> να εμποδίζει τη γνώση? που το στηρίζεις στο Μεσαίωνα?

quote:
Schwabe:
Φίλτατε μιλάς διαρκώς για κόλαση, για παράδεισο, για τα……..συναισθήματα του Θεού, τα οποία συνάμα……………….μόνο εκ της φαντασίας σου προκύπτουνε!
Ποιος δικαιούται να ομιλεί για σοβαρότητα ας το αφήσουμε να το κρίνει ο αναγνώστης….

-Εσένα από που προκύπτει το αντίθετο? έχεις τεκμηριωμένες πληροφορίες?
-Ο κάθε αναγνώστης σίγουρα ξέρει να κρίνει! στο τέλος να κάνουμε και ένα γκάλοπ! να μοιράσουμε και δώρα στον νικητή!......τι άλλο να σου πω!
quote:
Schwabe:
Όσο «γνωρίζεις» το τι εστί Θεός, κόλαση και παράδεισος, άλλο τόσο «γνωρίζεις» και τι εστί Ένθεος και Άθεος φίλτατε. Είσαι εξαιρετικά απαίδευτος, δικαιολογείσαι….

-<<Έλα ρε παντογνώστη!>>.... γιατί και έτσι σε έχω πει! και πάλι με δικαιώνεις!
quote:
Αναλογίσου το προφίλ του Θεού σου έχουνε μάθει ως «υπαρκτό», και γρήγορα θα αντιληφθείς το ανθρώπινο χέρι που κρύβεται πίσω από αυτό το παραμύθι της Ασιατικής Σωτηριολογίας.
Άντε, καιρός να βασιλέψει η γνώση και η σοβαρότητα…..

-Το έχω αναλογιστεί δε χρειάζομαι την προτροπή σου! κράτησέ τη για κανά χωρό στον Όλυμπο! τώρα που καλοκαιρίαζει και θα βγούν και οι παπαρούνες θα ναι καλά για βοσκή! όχι να τρως μόνο σοβαρότητα! θα βαρυστομαχιάσεις! φάε και κάτι ελαφρύ! κανά ραδικάκι! λίγο χαμομίλι! κι αν βρείτε και ζωχιά!...............πιος τη χάρη σας!
quote:
D.P.J. 10:
Σωστά ....αλλά εγώ με το κουτάβι κ.λ.π. ΔΕΝ ξέρω όπως ο παντογνώστης θεός , τι θα κάνει στο μέλλον το κουτάβι ή η τριανταφυλλιά (!!!). ΑΝ το ήξερα θα το έδιωχνα ΠΡΙΝ τη ζημιά !! Όχι να το ξέρω , να αφήσω να γίνει η ζημιά , για να ζητήσω.....από το κουτάβι τα ρέστα !!!!


-Ο Θεός μας θέλει όχι για διακοσμιτικά στοιχεία! μας ξεχώρισε από τα λοιπά ζώα! για αυτό και μας έδωσε το μυαλό. Θέλει να παλέψουμε για να πάρουμε την αμοιβή μας με την αξία μας! μη ξεχνάς ότι για μας τους Χριστιανούς η ζωή εδώ δεν είναι πάρα μια σταγόνα μπροστά στην αιωνιότητα! και δεν αποτελεί παρά εξετάσεις για την επουράνια ζωή!
-Ως δημιουργός λοιπόν του ανθρώπου έχει το δικό του σκεπτικό! Άλλος μεγαλώνει το σκύλο του με σκοπό να του φιλάει το σπίτι! άλλος να του φυλαέι το κοπάδι! άλλος απλά για παρέα! ο κάθε δημιουργός λοιπόν έχει το σκοπό του, έτσι και ο δικός μας! για περισσότερες λεπτομέρειες μελέτσησε τα ευαγγέλια! αλλιώς περίμενε να τον συνατήσεις!..........
quote:
D.P.J. 10:
Προφανώς αυτόν τον ζάπλουτο δεν τον απασχόλησε η ....μετά θάνατον τιμωρία για τα κατορθώματά του . Όπως δεν απασχόλησε , -λεί πλήθος άλλων τέτοιων, όπως και ορισμένων εκκλησιαστικών ταγών που κατά τεκμήριο θα έπρεπε να απασχολεί περισσότερο . Δεν υποψιάζεσαι μήπως ξέρουν αυτοί κααααάτι παραπάνω από όσα λένε στο ποίμνιο ;;;;;;


-Αυτό θα δικαιούσουν να το πεις εφόσον ήσαν όλοι το ίδιο! και θα υποψιαζόμουν και εγώ εφόσον ήσαν όλοι και όχι ορισμένοι όπως γράφεις-Πέραν τούτου δε με κατήχησε ποτέ κανάς παππάς ή Δέσποτας! Γράμματα ξέρω διαβάζω σκέπτομαι και κρίνω! και δε χρειάζομαι να μου πει κανένας τι γίνεται γύρω μου! τα ΜΜΕ φροντίζουν...........

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 15:31:28  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«Πιο δήλητήριο από το μίσος! που έχεις εναντίων του Ιησού που στην τελική τι σου έκανε εσένα και τον κατηγορείς τόσο?»

Ο Ιησούς, και ο κάθε άλλος «θεός» (π.χ. Βούδας, Ιεχωβάς, Μίθρας κ.α.), έλεγε υποτίθεται αυτά που όφειλαν να ακολουθούνε οι πιστοί των ιερέων. Το παραμύθι διαχρονικό και ίδιο με ελάχιστες διαφορές ανάλογα με την εποχή και το ακροατήριο.

Μίσος δεν υπάρχει κατά του υποτιθέμενου Ιησού, έλεγε αυτά που φαντάζονταν ως αλήθεια. Η ανάδειξη αυτής της αυθαίρετης υποστασιοποίησης εκ μέρους της χριστιανικής προπαγάνδας, λογίζεται ως «μίσος».

Τι να κάνουμε, και κάποιοι είναι εκτός μαντριού βλέπεις…

europaios2:
«Εσένα από που προκύπτει το αντίθετο? έχεις τεκμηριωμένες πληροφορίες?»

Εγώ δεν είμαι αυτός που πέφτει στα γόνατα του και σταυροκοπιέται ενώπιον αυτών των αποδοχών, ΑΛΛΑ ΕΣΥ. Συνεπώς, και μιας και ΕΣΥ είσαι αυτός που ΔΕΧΕΤΑΙ ως ΔΕΔΟΜΕΝΑ όλα αυτά τα φαντασιακά περί Παράδεισου, Κόλασης και Θεού, ΕΣΥ είσαι αυτός που καλείται να αποδείξει και όχι εγώ που ερωτώ ΠΟΘΕΝ Η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ.

Το αντιλαμβάνεσαι?

Πόθεν λοιπόν η τεκμηρίωση των όσων σταυροκοπιέσαι? Η μήπως απλά αναπαράγεις όσα ως συνήθεια έχεις εμπεδώσει?

europaios2:
«-Ο κάθε αναγνώστης σίγουρα ξέρει να κρίνει!»

Το μόνο βέβαιο.

europaios2:
«Το έχω αναλογιστεί δε χρειάζομαι την προτροπή σου! κράτησέ τη για κανά χωρό στον Όλυμπο! τώρα που καλοκαιρίαζει..»

Λάθος άνθρωπο επέλεξες φίλτατε.

Δεν ανήκω σε κανένα μαντρί, είτε αυτό έχει αρχαιοελληνική προέλευση είτε Ασιατική όπως και το δικό σου. Κατανοητό?

Συνάμα, ΕΣΥ δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι κανέναν λεγόμενο αρχαιολάτρη, διότι τα χάλια των χριστιανών στο θέμα της έκφραση και εκδήλωσης της λατρείας είναι…….απαράμιλλης γραφικότητας!

Ξεκινάει από προσκύνημα μούμιας, από προσκύνημα κρανίων ή άλλων τμημάτων διαφόρων οστών (!), περνάει σε προσκύνημα καρφιών, σφουγγαριών και βοτάνων (!), τέλος καταλήγει σε φίλημα και εναπόθεση διαφόρων τιμαλφών για εκπλήρωση επιθυμιών σε εικόνες που……..κλαίνε και οδύρονται άπαξ και πέσει το χρύσωμα!!

Δεν σου είπανε ότι στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί?

europaios2:
«Ο Θεός μας θέλει όχι για διακοσμιτικά στοιχεία! μας ξεχώρισε από τα λοιπά ζώα! για αυτό και μας έδωσε το μυαλό. Θέλει να παλέψουμε για να πάρουμε την αμοιβή μας με την αξία μας!»

Ναι, αλίμονο!

Εφόσον ο Θεός δεν είχε τίποτα άλλο για να περάσει την ώρα του, έστησε ένα παιχνίδι με διαβόλους και αγίους, και λέμε έστησε, διότι ούτως ή άλλως ο ίδιος του είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα αλλά και εκ των πραγμάτων έχει την δύναμη και εξουσία επί των πάντων!

Άρα, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΣΤΗΜΕΝΩΝ ΚΑΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΛΩΝ?

Άραγε, φίλτατοι αναγνώστες, ένα δεν υπήρχε ο Σατανάς για να…..διαβάλει τον άνθρωπο, ΤΟΤΕ ΤΙ ΡΟΛΟ ΘΑ ΕΙΧΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ? Μήπως…..κανένα απολύτως?

Ωστόσο, δίχως αυτό το παιδαριώδες παραμύθι δεν θα είχε καν λόγο ανάγνωσης και η «θεόπνευστη» Καινή Διαθήκη…..

TO ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ, ΕΝΩ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΚΗΡΥΤΤΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΓΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΟΥ ΝΟΥ. Η ΗΘΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ, Η ΘΕΙΑ ΦΩΤΙΣΗ ΚΑΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ, ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΚΕΝΕΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ, ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΔΕΛΕΑΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΨΥΧΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΗΤΙΚΟΥΣ ΑΜΥΝΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ.

Αυτός και ο λόγος για το ότι το δόγμα του χριστιανισμού απαιτεί ΠΙΣΤΗ, δηλαδή παύση της αμφισβήτησης, παύση των ερωτήσεων και της αναζήτησης, και υποταγή σε ένα αέναο μουρμούρισμα-υπνωτικό που ακούσει στο «..Κύριε ελεήσου, Κύριε ελεήσου…».

Ευτυχώς ολοένα και περισσότεροι καλλιεργούν τους δικούς τους αμυντικούς μηχανισμούς…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2008, 15:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:

europaios2 -Κάνω αυτόκλητα έφεση ! ζητώ να περιοριστεί η ποινή στο ήμισυ!
-Δεν ξέρω βέβαια εάν επιστρέψει....

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι θα επιστρέψει και ποιο …δυναμικός…

quote:
europaios2 -Διαφωνώ! δεν πράτεις ότι σκέφτεσαι! πόσες φορές όλοι έχουμε πει: ρε συ μια τράπεζα να ληστεύαμε θα σωνόμασταν, ρε συ τι ξύλο που θέλει αυτός!...... να δεις ρε τι θα σου κάνω!.....(τελικά τίποτα!) θα τον καρφώσω! θα θα θα θα αλλά από να! τίποτα! και γω θα ήθελα να πάταγα ένα κουμπάκι και να εξαφανιζόντουσαν όλοι οι Τούρκοι!..... και να υπήρχε όμως δε θα το έκανα!
-Ίσως να μην το έθεσα σωστά! ή να μην το κατάλαβες σωστά!

Δηλαδή φίλε μου διαφωνείς με αυτό .. «Το πνεύμα (νους) πρέπει πρώτα να γνωρίσει, να αναζητήσει και μετά να πράξει .»

Ο άνθρωπος αν δεν γνωρίσει μέσα του, τον πραγματικό λόγο που ξεπηδάει στην σκέψη του το κάθε…θα, θα, θα …που αναφέρεις, να είσαι σίγουρος πως αν του δοθεί η ευκαιρία χωρίς να έχει καμία «επίπτωση» θα γίνει πραγματικά ένα αγνώριστο «κτήνος» .

Άλλωστε και η ιστορία αυτό μας έχει διδάξει .

quote:
europaios2 -Η μοναδικότητα της αλήθειας δεν είναι ανθρώπινη ανάγκη! είναι επιτακτική!

Όταν η Αλήθεια γίνεται επιτακτική για τον άνθρωπο, σταματάει να είναι Η αλήθεια, αλλά δικαιολογία για την άγνοια των πράξεων του .

quote:
europaios2 -Δε νομίζω να την υποβαθμίζουμε! ο όποιος δημιουργός είτε Θεός είτε άνθρωπος πάντα έχει απαιτήσει από το δημιούργημά του! Να στο πω πιο απλά! παίρνεις ένα κουτάβι το μεγαλώνεις να σου φιλαέι το κοτέτσι αλλά αυτό μεγαλώνοντας τρώει τις κότες! Το κρατάς ή το διώχνεις?
-Φυτεύεις μια τριανταφυλιά!........ αλλά βγήκε κακορίζικη!.... την ξεριζώνεις εφόσον δε διορθώνεται ή όχι? και στις δύο περιπτώσεις εσύ είσαι ο δημιουργός! αλλά και στις 2 περιπτώσεις έχεις απαιτήσεις!

Απαιτήσεις έχουν να κάνουν με τις επιθυμίες η επιθυμίες έχουν να κάνουν με τις αδυναμίες .

Οπότε αφού η ανώτατη Αρχή, ο παντοδύναμος θεός έχει απαιτήσεις από τον άνθρωπο, από το δημιούργημα του, έχει και ο ίδιος ανθρώπινες «ιδιότητες/ αδυναμίες» .

quote:
europaios2 -Λάθος κάνεις! πόσοι πλούσιοι ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ εν ζωή! ΔΕ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ? γνωστός επιχειρηματίας <<μέσα στην πρώτη πεντάδα>> επί κατοχής επειδή βοηθούσε τους Γερμανούς! ………χαίροντας άκρα σεβασμού από τα Μ.Μ.Ε. αυτός φίλε elo γλίτωσε! από την εδώ!..........
τιμωρία!

Πράγματι, αυτός έχει κρατήσει πρώτη θέση καζάνι στην κόλαση…

Αν και όπως καταλαβαίνεις και εσύ, ο φόβος της τιμωρίας της κολάσεως δεν τον άγγιξε καθόλου .
Και ξέρεις γιατί ;

Γιατί ο φόβος της τιμωρίας του θεού, έχει ως αντίδοτο την συγχώρεση…ενώ ο «φόβος» της αναζήτησης/γνωριμίας με το Εγώ σου δεν έχει καμία συγχώρεση….

Και μια απλή ερώτηση ή περιέργεια αν θέλεις ;

Τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ένα κοινωνικό περιβάλλον μακριά από την διδασκαλία του Χριστού και έχουν ως ιερό (πολιτικό) σκοπό το να σκοτώσουν τους «εχθρούς» τους, τι θέση έχουν κρατήσει στην κόλαση ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 09:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


europaios2:
«Εσένα από που προκύπτει το αντίθετο? έχεις τεκμηριωμένες πληροφορίες?»

Εγώ δεν είμαι αυτός που πέφτει στα γόνατα του και σταυροκοπιέται ενώπιον αυτών των αποδοχών, ΑΛΛΑ ΕΣΥ. Συνεπώς, και μιας και ΕΣΥ είσαι αυτός που ΔΕΧΕΤΑΙ ως ΔΕΔΟΜΕΝΑ όλα αυτά τα φαντασιακά περί Παράδεισου, Κόλασης και Θεού, ΕΣΥ είσαι αυτός που καλείται να αποδείξει και όχι εγώ που ερωτώ ΠΟΘΕΝ Η ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ.


Ακριβώς ΕΤΣΙ .

quote:
Αυτός και ο λόγος για το ότι το δόγμα του χριστιανισμού απαιτεί ΠΙΣΤΗ, δηλαδή παύση της αμφισβήτησης, παύση των ερωτήσεων και της αναζήτησης, και υποταγή σε ένα αέναο μουρμούρισμα-υπνωτικό που ακούσει στο «..Κύριε ελεήσου, Κύριε ελεήσου…».

Το σωστό είναι : Κύριε ελέησόν (-με) Χ ν φορές. Αδιάβαστο σε έπιασα ......!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 02:23:12  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2

quote:
Είμαι σαφής! γιαπετ! ούτε αυτοί τον έφτιαξαν! ούτε ο Θεός αυτούς διάλεξε! και για να μην ξαναρωτήσεις ο Θεός διάλεξε <<Τον Άνθρωπο>> ξεκινώντας αναγκαστικά από μία ομάδα ανθρώπων σε ένα σημείο της γης και σε λίγες ίσως ακόμη δεκαετίες καταλήξει σε όλη τη γη και σε όλους τους ανθρώπους! (και δεν εννοώ το να γίνουν όλοι Χριστιανοί, αλλά το να μάθουνε για τον Χριστιανισμό).

Καλή η εξήγηση ότι ο θεός διάλεξε στην τύχη και ότι ήταν αναγκασμένος γι’ αυτό.

Εκείνο που μπορώ να πω, αν είναι έτσι τα πράγματα, είναι ότι ο θεός ήταν άτυχος στην επιλογή του, δεν του βγήκε.


quote:
-Γιαπετ και στη κόλαση διαβαθμίσεις σίγουρα θα υπάρχουν με λίγα λόγια όλα είναι στο ίδιο σημείο και παντού! αλλά με διαφορετικό βάθος, οπτική γωνία-κατάσταση και προσέγγιση!

Αυτό θα ήθελα να το δω... ζωγραφισμένο.

quote:
-Γιαπετ! έτσι τον περιγράφουν τα Ευαγγέλια? ρακένδυτο και γελίο? τότε θα τα είχε ο macedon! για δικά του Ευαγγέλια!

Πώς τον περιγράφουν;
Ρακένδυτο, ξυπόλητο να τριγυρνάει με καμμιά εκατοστή άτομα, απο δω κι απο κει...

Αυτά λες και ο Μακεδών με... πληρώνει με το ίδιο νόμισμα.

quote:
-Γιαπετ!.......Χριστιανός είμαι όχι πρόβατο!

Χμ....

quote:
-Nαι! αλλά πρώτα θα λες το Πάτερ υμών! 3 φορές! και μετά θα εισπνέεις το λιβάνι και εν συνεχεία θα πίνεις τον αγιασμό που θα έχει φέρει για εξορκισμό ο ήδη μετανοημένος Dying_Incubus!
-Αν είσαι βάζελος το ξεπερνάμε!

Όλ’ αυτά είναι εύκολα, το δύσκολο είναι να πάνε βάζελοι στον παράδεισο.

Ο αγ. Πέτρος είναι γαύρος...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 15:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ
:Εκείνο που μπορώ να πω, αν είναι έτσι τα πράγματα, είναι ότι ο θεός ήταν άτυχος στην επιλογή του, δεν του βγήκε

-Το αποτέλεσμα δείχνει άλλα γιαπετ..................από κάπιες εκατοντάδες μιλάμε για εκατομύρια!.......
quote:
:
Όλ’ αυτά είναι εύκολα, το δύσκολο είναι να πάνε βάζελοι στον παράδεισο.

Ο αγ. Πέτρος είναι γαύρος



-O Θεός όμως.................
quote:
elo:
Δηλαδή φίλε μου διαφωνείς με αυτό .. «Το πνεύμα (νους) πρέπει πρώτα να γνωρίσει, να αναζητήσει και μετά να πράξει .»

Ο άνθρωπος αν δεν γνωρίσει μέσα του, τον πραγματικό λόγο που ξεπηδάει στην σκέψη του το κάθε…θα, θα, θα …που αναφέρεις, να είσαι σίγουρος πως αν του δοθεί η ευκαιρία χωρίς να έχει καμία «επίπτωση» θα γίνει πραγματικά ένα αγνώριστο «κτήνος» .

Άλλωστε και η ιστορία αυτό μας έχει διδάξει .



-Εγώ είπα ότι άλλο πράξη άλλο σκέψη! και όλοι κρινόμεθα από τις πράξεις μας! αν τώρα οι πράξεις συμβαδίζουν ή όχι με το εγώ μας άλλο καπέλο!
quote:
elo:
Όταν η Αλήθεια γίνεται επιτακτική για τον άνθρωπο, σταματάει να είναι Η αλήθεια, αλλά δικαιολογία για την άγνοια των πράξεων του .

-Άρα να ζούμε στο ψέμα?
quote:
elo:
Απαιτήσεις έχουν να κάνουν με τις επιθυμίες η επιθυμίες έχουν να κάνουν με τις αδυναμίες .

Οπότε αφού η ανώτατη Αρχή, ο παντοδύναμος θεός έχει απαιτήσεις από τον άνθρωπο, από το δημιούργημα του, έχει και ο ίδιος ανθρώπινες «ιδιότητες/ αδυναμίες



-Άν εγώ δηλαδή απαιτώ από εσένα να είσαι δίκαιος! είναι αδυναμία? γιατί γενικεύεις θα σε διευκόλυνε να εξιδίκευες..........

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 01:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 -Άρα να ζούμε στο ψέμα?

Δεν λέω ότι αυτός που είναι χριστιανός ζει στο ψέμα, αλλά όταν λες ότι η αλήθεια είναι επιτακτική, θυμάμαι την ιστορία/γεγονότα το πώς χρησιμοποιήθηκε ο χριστιανισμός στο παρελθόν, αλλά και στο παρών .

Για αυτό η άγνοια μαζί με τον φανατισμό είναι ο χειρότερος συνδυασμός .


quote:
europaios2 -Άν εγώ δηλαδή απαιτώ από εσένα να είσαι δίκαιος! είναι αδυναμία? γιατί γενικεύεις θα σε διευκόλυνε να εξιδίκευες..........

Δεν γενικεύω φίλε μου, απλά συνεχίζεις και αναφέρεσαι με ανθρώπινα παραδείγματα για να περιγράψεις το «απερίγραπτο».

Και ξέρεις γιατί ;

Γιατί κανένας μας δεν μπορεί να ξεπεράσει το υπερβατικό και να γνωρίζει τι «θέλει» αυτό που λέμε θεός .

Γνωρίζουμε αυτό που επιθυμούμε εμείς, οι άνθρωποι και από την στιγμή που εμείς θέλουμε το (αγαθό/δίκαιο) το αποδίδουμε και σαν πρωταρχική σκέψη και στον θεό, μια καθαρά ανθρώπινη αντίληψη, αλλά και πολύ φυσιολογική .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 09:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
-Άν εγώ δηλαδή απαιτώ από εσένα να είσαι δίκαιος! είναι αδυναμία? γιατί γενικεύεις θα σε διευκόλυνε να εξιδίκευες..........

Αγαπητέ europaios2, για ποιό λόγο να απαιτείς το οτιδήποτε από κάποιον συνάνθρωπο σου;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Calderanian
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 22:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Calderanian
"Trexagireve":Προφανώς, η έκφραση "απαιτώ", αγαπητέ D Incubus, είναι κατ ευφημισμόν και εννοεί,ωφείλεις να είσαι σωστός προς τον συνάνθρωπο σου, για να μπορείς να πρεσβεύεις τον άνθρωπο...
Η επιλογή στο πότε είμαστε σωστοί και πότε ψεύτες ή πότε υπεκφεύγουμε της αληθείας, δεν μπορεί να είναι θέμα διπολικότητας, γιατί αυτό σημαίνει ότι όσον αφορά το σωστό είμαστε καβάλα σ' ένα άλογο που δεν μπορούμε να κουμαντάρουμε και γι' αυτό προτιμάμε την ...καρότσα του ψέματος που προσφέρει ασφάλεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 01:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
europaios2:
-Άν εγώ δηλαδή απαιτώ από εσένα να είσαι δίκαιος! είναι αδυναμία? γιατί γενικεύεις θα σε διευκόλυνε να εξιδίκευες..........

Dying_Incubus!: <<Αγαπητέ europaios2, για ποιό λόγο να απαιτείς το οτιδήποτε από κάποιον συνάνθρωπο σου?>>
-Φίλε Dying_Incubus! από πότε, το να είναι κανείς δίκαιος θεωρείται <<αμελητέα συνιστόσα? πριν πάμε στο φεγγάρι ή μετά?)
quote:
elo:
Δεν λέω ότι αυτός που είναι χριστιανός ζει στο ψέμα, αλλά όταν λες ότι η αλήθεια είναι επιτακτική, θυμάμαι την ιστορία/γεγονότα το πώς χρησιμοποιήθηκε ο χριστιανισμός στο παρελθόν, αλλά και στο παρών .

Για αυτό η άγνοια μαζί με τον φανατισμό είναι ο χειρότερος συνδυασμός .



-Το ξαναγράφω! η αλήθεια είναι επιτακτική!............
Και διαφωνείς λέγοντας.......... <<Για αυτό η άγνοια μαζί με τον φανατισμό είναι ο χειρότερος συνδυασμός>>.
-Φταίω εγώ να σου γράψω <<-Καλημέρα Γιάαννη!..............-Κουκιά σπέρνω!

quote:
europaios2 -Άν εγώ δηλαδή απαιτώ από εσένα να είσαι δίκαιος! είναι αδυναμία? γιατί γενικεύεις θα σε διευκόλυνε να εξιδίκευες..........

elo:
Δεν γενικεύω φίλε μου, απλά συνεχίζεις και αναφέρεσαι με ανθρώπινα παραδείγματα για να περιγράψεις το «απερίγραπτο».

Και ξέρεις γιατί ;

Γιατί κανένας μας δεν μπορεί να ξεπεράσει το υπερβατικό και να γνωρίζει τι «θέλει» αυτό που λέμε θεός .

Γνωρίζουμε αυτό που επιθυμούμε εμείς, οι άνθρωποι και από την στιγμή που εμείς θέλουμε το (αγαθό/δίκαιο) το αποδίδουμε και σαν πρωταρχική σκέψη και στον θεό, μια καθαρά ανθρώπινη αντίληψη, αλλά και πολύ φυσιολογική .



-Εξίσου ή περισσότερο θα έλεγα φυσιολογικό είναι Ο Θεός τη στιγμή που έφτιαξε τον άνθρωπο! να έχει ως πρωταρχική σκέψη το (αγαθό/δίκαιο), αλλιώς αν θα του άρεσε η ζούγκλα! θα είχε περιοριστεί στα θηρία!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 17:42:56  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2:
«εξίσου ή περισσότερο θα έλεγα φυσιολογικό είναι Ο Θεός τη στιγμή που έφτιαξε τον άνθρωπο! να έχει ως πρωταρχική σκέψη το (αγαθό/δίκαιο), αλλιώς αν θα του άρεσε η ζούγκλα! θα είχε περιοριστεί στα θηρία!»

Ο Θεός, εφόσον δεχθούμε ότι υφίσταται με τα κατηγορήματα που εσύ π.χ. πιστεύεις, κάθε άλλο παρά «κόσμο» έφτιαξε φίλτατε. Έφτιαξε μια απόλυτη ζούγκλα, έναν ατελή κόσμο, μια αέναη αδικία και φαγωμάρα.

Εάν είχε αυτό που πολύ απλά λέμε ΜΥΑΛΟ (πόσο δε μάλλον «σοφία»..), τότε θα είχε δημιουργήσει έναν ΕΠΙΓΕΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ, και όλοι θα ζούσανε ζωή χαρισάμενη!

Όχι όμως, έχουμε μια άλλη πραγματικότητα. Και μάλιστα, αυτή η πραγματικότητα ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ από την στιγμή που γεννάται το παραμύθι της «άμωμης σύλληψης» του «θεανθρώπου», διότι από εκεί και πέρα ο κόσμος θα διαιρεθεί για χιλιάδες χρόνια, και θα χυθεί τόσο αίμα όσο ποτέ άλλοτε στην ανθρώπινη ιστορία για λόγους θρησκείας και του «αληθινού Θεού»!!!

Ειλικρινά, εάν σκεφτούμε πόσο πιο πράος και ήρεμος θα ήτανε ο κόσμος μας δίχως την ιστορία της Καινής Διαθήκης, τότε ενδεχομένως και να αντιληφθούμε πόσο κακό έκανε στην ανθρωπότητα η ιδέα του Μονοθειστικού μοντέλου και της φασίζουσας ιδεολογίας που τον συνοδεύει….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 18:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Όχι όμως, έχουμε μια άλλη πραγματικότητα. Και μάλιστα, αυτή η πραγματικότητα ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ από την στιγμή που γεννάται το παραμύθι της «άμωμης σύλληψης» του «θεανθρώπου», διότι από εκεί και πέρα ο κόσμος θα διαιρεθεί για χιλιάδες χρόνια, και θα χυθεί τόσο αίμα όσο ποτέ άλλοτε στην ανθρώπινη ιστορία για λόγους θρησκείας και του «αληθινού Θεού»!!!

Ειλικρινά, εάν σκεφτούμε πόσο πιο πράος και ήρεμος θα ήτανε ο κόσμος μας δίχως την ιστορία της Καινής Διαθήκης, τότε ενδεχομένως και να αντιληφθούμε πόσο κακό έκανε στην ανθρωπότητα η ιδέα του Μονοθειστικού μοντέλου και της φασίζουσας ιδεολογίας που τον συνοδεύει….



-Tι θες να πεις ότι αν δεν υπήρχε για παράδειγμα η καινή διαθήκη! δε θα είχαμε! τι από όλα? τον 1ο, 2ο, παγκόσμιο? μήπως θα είχε αποφεχθεί ο εμφύλιος? δε θα είχαν επιτεθεί οι Αμερικάνοι στο Ιρακ?
-Φασίζουσα ιεδολογία? Για δες! ο Χριστός φασίστας!........ εσύ βέβαια είσαι ικανός να τον δεις και φαντάρο!............... δεν είναι κακό!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 19:18:23  Εμφάνιση Προφίλ
Schwabe,

θα σου πω κι εσένα το κλασσικό, "διάλογο ήθελες, καλά να πάθεις".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 19:28:56  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:

europaios2 -Το ξαναγράφω! η αλήθεια είναι επιτακτική!............
Φταίω εγώ να σου γράψω <<-Καλημέρα Γιάαννη!..............-Κουκιά σπέρνω!

Να πω την αλήθεια δεν μου κάθετε καλά η λέξη «επιτακτική»…
Για κάνε μια ερμηνεία, γιατί πολλές φορές αλλά γράφουμε και άλλα εννοούμε .
Τουλάχιστον να καταλάβω τι εννοείς με την συγκεκριμένη λέξη…

quote:
europaios2 -Εξίσου ή περισσότερο θα έλεγα φυσιολογικό είναι Ο Θεός τη στιγμή που έφτιαξε τον άνθρωπο! να έχει ως πρωταρχική σκέψη το (αγαθό/δίκαιο), αλλιώς αν θα του άρεσε η ζούγκλα! θα είχε περιοριστεί στα θηρία!

Ενδιαφέρον άποψη .

Ας πω και εγώ μια άλλη…

Από την στιγμή που έπλασε τον άνθρωπο με σκοπό να τον βαραίνει πάντα το ..προπατορικό αμάρτημα…λογικό είναι να έχει μετά την σκέψη για το (αγαθό/δίκαιο) …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy