ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 15:11:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε συ τρέχα, νομίζεις ότι με συγκλονίζεις με την ψυχολογία του...πεζοδρομίου και την ψυχανάλυση της... πλάκας; Στο έχω ξαναπεί και γίνομαι κουραστικός. Ούτε με ξέρεις προσωπικά για να ξέρεις ακριβώς το χαρακτήρα μου, ούτε σε θεωρώ ιδιαίτερα έξυπνο. Το περιβάλλον σου μπορεί να σε θεωρεί έξυπνο, εγώ καθόλου. Άρα την κρίση σου για το άτομο μου δεν την παίρνω στα σοβαρά.Μην κουράζεσαι να μου λες ΕΣΥ τι νιώθω και τι πιστεύω ΕΓΩ.Εν πάσει περιπτώσει άσε κατα μέρος τα συμπεράσματα (που πέφτουν και έξω) που βγάζεις από απρόσωπα ποστ ανθρώπων που δε γνωρίζεις και δώσε κανά επιχείρημα

quote:
Εσύ το κάνεις, περιμένοντας να σου κάτσουν κάποια πράγματα, που δεν ξέρεις καν, πως θα είναι

Δεν περιμένω να μου κάτσουν πράγματα. Διαβάζω και ψάχνομαι, δεν ψάχνω να βρω ποια άποψη συμφωνεί με αυτά που πιστεύω ήδη για να πω ότι κάτι έκανα. Ούτε κάνο παράλληλο μονόλογο για να πείσω τους άλλους ότι έχω δίκιο.


Έχουν διατυπωθεί αντιρρήσεις σε αυτά που ισχυρίζεσαι δεν ασχολείσαι καθόλου με αυτά.

Edited by - IndustrialAngel on 09/03/2010 15:12:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 19:41:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Εσύ παιδί μου,μπορείς να δεις, τι αντίληψη, αποδίδεις;



Καλά δεν μπορείς ποτέ σου , να σεβασθείς τους συνομιλητές σου??
Τι "παιδί μου" είναι αυτές οι προσφωνήσεις Βαγγελάκι???

Για συμμαζέψου σε παρακαλώ...σε ποιούς νομίζεις ότι απευθύνεσαι???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 20:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρω ότι διατελείς, εν πλήρη αφασία,καλε μου Εαρινέ, αλλά, πάντα αδιάκριτος;Δεν σου μιλάνε και αναγκάζεις τον άλλο να σου μιλήσει με το ζόρι;
Λίγη αξιοπρέπεια,ρε παιδι μου,δεν έχεις;
Εντελως ξεφτίλα,κατάντησες "ελεήστε το ορφανό"...
Μάρθα Κλάψα θα μας γίνεις;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξέρω ότι διατελείς, εν πλήρη αφασία,καλε μου Εαρινέ, αλλά, πάντα αδιάκριτος;Δεν σου μιλάνε και αναγκάζεις τον άλλο να σου μιλήσει με το ζόρι;
Λίγη αξιοπρέπεια,ρε παιδι μου,δεν έχεις;
Εντελως ξεφτίλα,κατάντησες "ελεήστε το ορφανό"...
Μάρθα Κλάψα θα μας γίνεις;....

Το ότι είσαι ηλίθιος έχει επισημανθεί απο όλους με σαφήνεια και ότι το παίζεις ξερόλας..μολονότι είσαι βλαμμένος!

Το θέμα είναι ότι το αγνοείς ο ίδιος , για συμμαζέψου και άντε να σε διαβάσει κανας παππάς , βλαμμένε!

Και στο έχω ξανα-πεί ... συμμορφώσου και γίνε άνθρωπος!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 21:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή αυτο προσπαθώ να σου πω εδώ και πολύ καιρό γκοτζίλα μου,δεν έχεις κανένα τέτοιο ρόλο εδώ μέσα, μήπως ήρθε η ώρα να το καταλάβεις;Μην ανακατεύεσαι, όπου δεν σε ..γράφουν...
Ενοχλείς, μπορείς να το χωνέψεις,πως το λένε;
Αδιάκριτε!!!!!....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 21:26:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επειδή αυτο προσπαθώ να σου πω εδώ και πολύ καιρό γκοτζίλα μου,δεν έχεις κανένα τέτοιο ρόλο εδώ μέσα, μήπως ήρθε η ώρα να το καταλάβεις;Μην ανακατεύεσαι, όπου δεν σε ..γράφουν...
Ενοχλείς, μπορείς να το χωνέψεις,πως το λένε;
Αδιάκριτε!!!!!....

Συμπεριφέσου όμορφα σου λέω και άσε τα "παιδί μου" και τα υπόλοιπα χαζού παιδιού και απροσάρμοστου που λές...

Μπορούν και οι άλλοι να το κάνουν , μα σέβονται τον εαυτό τους!

Εσύ ασφαλώς είσαι ηλίθιος -με την έννοια του όρου- αλλα και ψυχανώμαλος και δεν βάζεις όρια στην βλακεία σου...αλλα θα σου βάλω εγώ..κατάλαβες Τρεχα-γύρευε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 22:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όταν γράφω μαζί σου, νοιώθω ότι επικοινωνώ με ένα νεκρό εγκέφαλο Εαρινέ....Μου φέρνει ανατριχίλες...Με ξενερώνεις, με όσα λές...
Δεν έχουν χρώμα,είναι πολύ πλαστικά..Καταλαβαίνεις;
Κι επειδή δεν σου μιλάω, όπως εγώ δεν παρεμβαίνω αλλού,όπου άλλος συζητά, καλά θα ήταν να προσπαθούσες, μπας και μαθεις να φέρεσαι τουλάχιστον,αντί να νομίζεις ότι μπορείς να παραδίδεις μαθήματα...
Είσαι μαθητής νέος ακόμη, το συνειδητοποιείς;
Κι επιτέους, σταμάτα να εκτροχιάζεις της συζήτηση..Άσχετε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 22:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Οχι ρε παιδιά. Οχι τέτοιοι χαρακτηρισμοί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 22:31:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όταν γράφω μαζί σου, νοιώθω ότι επικοινωνώ με ένα νεκρό εγκέφαλο Εαρινέ....Μου φέρνει ανατριχίλες...Με ξενερώνεις, με όσα λές...
Δεν έχουν χρώμα,είναι πολύ πλαστικά..Καταλαβαίνεις;
Κι επειδή δεν σου μιλάω, όπως εγώ δεν παρεμβαίνω αλλού,όπου άλλος συζητά, καλά θα ήταν να προσπαθούσες, μπας και μαθεις να φέρεσαι τουλάχιστον,αντί να νομίζεις ότι μπορείς να παραδίδεις μαθήματα...
Είσαι μαθητής νέος ακόμη, το συνειδητοποιείς;
Κι επιτέους, σταμάτα να εκτροχιάζεις της συζήτηση..Άσχετε....

Χριστιανός δεν είσαι , καλός και ηθικός με αξιοπρέπεια άνθρωπος δε είσαι , βωμολόχος και χαμερπές ον είσαι ... βούλωσε το βρωμοστομά σου βλαμμένε και πήγαινε απο κεί που ήρθες στα έδρανα της παλιο-ημερολογίτικης καταγωγής σου...όπου και είναι το φυσικό σου περιβάλλον!

Σε αντιμετωπίζουν με υπομονή και εγκράτεια όλοι και βρίζεις και κοσμείς με διάφορα επίθετα τους πάντες..ποιός είσαι ρε βλαμμένε έ??

Συμμαζέψου και γίνε άνθρωπος , έστω και τώρα , άντε που θα δώσεις και συμβουλές αγράμματε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 00:29:59  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινέ λες πράγματα και σκέφτομαι και εγώ να πω κάποιες φορές αλλά προσπάθησε να συγκρατηθείς.Να στρέψεις την ενεργειά σου στο να βρεις επιχειρήματα να τον στριμώξουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 01:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Θα παρακαλέσω εαρινέ και trexagireve (για άλλη μια φορά) να σταματήσουν οι «προσωπικές» και ανώφελες αντιπαραθέσεις που υπάρχουν.

Ξέρετε φίλοι μου, πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας, πως οι συζητήσεις μέσα στα φόρουμ εκτός από τις ανταλλαγές πληροφοριών αλλά και τις έντονες αντιπαραθέσεις που μπορεί να συμβαίνουν μεταξύ μας , έχουν και έναν άλλο σκοπό.

Το να μπορέσουμε να δούμε στον απέναντι μας (συνομιλητή μας) τα προσωπικά μας ελαττώματα και αδυναμίες, ένα καθρέφτισμα της δίκη μας «ψυχής/εγώ» .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 10:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις δίκιο αγαπητέ elo,αλλά κάποια στιγμή, πρέπει να καταλάβει ο Εαρινό, πως γίνεται ο διάλογος,τις διαδικασίες του...
Σου μιλάνε και απαντάς, ή τοποθετείσαι επι του θέματος,όταν θέλεις,αλλά, το να σχολιάζεις το άτομο που τα γράφει, είναι εκτός θέματος,όχι τίποτε άλλο και σύν όλων των άλλων....
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ Αγγελε,συμφωνώ, προσπαθειστε να με στριμώξετε, είναι καλή άσκηση..Ασχέτως αποτελέσματος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 13:06:02  Εμφάνιση Προφίλ
Στην πολύ σωστή αυτή συμβουλή που δίνεις (ασχέτως αν την εφαρμόζεις) να προσθέσεις ότι χρειαζόμαστε στοιχεία και επιχειρήματα και όχι απλές τοποθετήσεις γιατί οι γνώμες είναι τόσες όσοι οι άνθρωποι και αν απλώς παραθέτουμε γνώμες θα πελαγοδρομήσουμε.


Τον αν στριμώχτηκες φαίνεται από τις υπεκφυγές σου. Δε χρειάζεται να κάνω quote τον εαυτό μου για να σου το αποδείξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 13:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, είσαι αισιόδοξος τύπος, για να καταλάβω καλά, φίλε μου Βιομηχανικέ Αγγελε...Γιατί απο επιχερήματα, ακόμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 14:01:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πώς εξηγείς ότι το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ γονίδιο του ματιού εκφράζεται ως μάτι ΜΥΓΑΣ αν μπει στο γενετικό υλικό μιας μύγας;Σου κάνει για επιχείρημα αυτό;

Edited by - IndustrialAngel on 10/03/2010 14:02:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 17:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η ευκαμψία και ευχρησία υλικών, που μπορούν να κάνουν ίδιες δουλειές, δεν θέλει φαντασία για να καταλάβει κανείς που οφείλεται.....Το υλικό μπορεί να κάνει τη δουλειά,γιατι έγινε για τον ίδιο λόγο,IndustrialAngel, δεν σημαίνει ότι με την μύγα, έχουμε ....κοινό πρόγονο....
Είναι όπως με τη μεταμόσχευση δέρματος απο άλλα σημεία του σώματος στην κεφαλη ή στο πρόσωπο...Προσαρμόζεται και γίνεται τμήμα του μέρους που βρίσκεται...Τίποτε το περιεργο....Και τίποτε το εξελικτικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 19:33:07  Εμφάνιση Προφίλ
Με αυτό που λες δείχνεις ότι δεν κατέχεις τις έννοιες homology και analogy.

Αν κάτι επιτελεί ίδιες λειτουργίες απλώς αλλά δεν έχει ίδια προέλευση λέμε ότι είναι "ανάλογο".

Αν κάτι έχει ίδια προέλευση(εξελικτικά) αλλά διαφορετική λειτουργία τότε είναι "ομόλογο".


Παράδειγμα ανάλογων οργάνων: Τα φτερά των πουλιών και των νυχτερίδων επιτελούν την ΙΔΙΑ διαδικασία (πτήση) αλλά είναι άσχετα μεταξύ τους εξελικτικά. Δε σχετίζονται άμεσα νυχτερίδες και πουλιά. Επίσης,μπορούμε να προσθέσουμε τα ιπτάμενα έντομα.Και αυτά έχουν φτερά αλλά είναι ανάλογα όργανα σε σχέση με τις νυχτερίδες και τα πουλιά.Ένα ακόμα παράδειγμα είναι τα πτερύγια των θαλάσσιων κητών (φώκιες, φάλαινες, δελφίνια) με των υπόλοιπων ψαριών. Και αυτά επιτελούν την ίδια δουλειά(κολύμπι) αλλά δε σχετίζονται εξελικτικά και ΓΟΝΙΔΙΑΚΑ Αν βάλουμε το γονίδιο της "ανάλογης" δομής σε άλλο ζώο τότε αυτό δε θα εκφραστεί.


Παράδειγμα ομόλογων οργάνων: Τα πόδια του ανθρώπου και τα πόδια των πιθήκων. Τα πόδια των πιθήκων έχουν δάχτυλα με αντιτακτό το μεγάλο δάχτυλο για να κρεμιούνται από τα δέντρα. Οι άνθρωποι έχουν χάσει αυτήν την ικανότητα και χρησιμοποιούν τα πόδια τους για δίποδη βάδιση. Διατηρούν όμως τα 5 δάχτυλα εκ των οποίων το μεγάλο είναι δυνατότερο από τα υπόλοιπα και μπορεί ακόμα να κινείται ανεξάρτητα. Ομόλογα όργανα επίσης είναι τα δάχτυλα των ζώων με τα οστά που έχουν μέσα στα πτερύγια τους οι φάλαινες (ναι οι φάλαινες έχουν 5 "δαχτυλάκια" στα πτερύγια τους, μια εύκολη αναζήτηση στο google images για "whale skeleton"μπορεί να πείσει τον καθένα).Επίσης ομόλογα όργανα είναι τα φτερά της κότας με τα φτερά των πουλιών που πετάνε. Τα φτερά της κότας δεν επιτελούν το ρόλο της πτήσης πλέον όπως στα άλλα πουλιά αλλά παρόλα αυτά συσχετίζονται εξελικτικά(γονιδιακά) και δομικά(δομή των οστών,υλικό από το οποίο αποτελούνται, μυική μάζα κτλ) με τα φτερά των περιστεριών για παράδειγμα.


Μπορούν όμως κάποιες δομές να είναι ΚΑΙ ομόλογες ΚΑΙ ανάλογες. Για παράδειγμα τα χέρια ανθρώπων και πιθήκων (αντιτακτός αντίχειρας) έχουν και εξελικτική(γονιδιακή) και λειτουργική συσχέτιση(για να πιάνουν αντικείμενα). Άλλο παράδειγμα δομής ταυτόχρονα ανάλογης και ομόλογης είναι το δόντια της γάτας με τα δόντια του λιονταριού. Οι γάτες και τα λιοντάρια είναι αιλουροειδή (συγγενείς) και τα δόντια τους επιτελούν την ίδια λειτουργία.


Και ερχόμαστε στην αγαπημένη μας μύγα. Τα μάτια της μύγας και του ανθρώπου είναι ταυτόχρονα ΟΜΟΛΟΓΑ και (σχεδόν)ΑΝΑΛΟΓΑ δηλαδή εξυπηρετούν την ίδια δουλειά(σχεδόν ίδια γιατί η μύγα έχει διαφορετικό τρόπο να βλέπει) και σχετίζονται γονιδιακά(εξελικτικά). Να το πω απλά, το γονίδιο του ανθρώπου για τα μάτια έχει πολλές ομοιότητες στην ακολουθία βάσεων με αυτήν της μύγας. Μέσα από μια περίπλοκη διαδικασία ελέγχου της γονιδιακής έκφρασης(η οποία συμβαίνει σε κάθε οργανισμό) το γονίδιου του ανθρώπου μπορεί να εκφραστεί ως μάτι μύγας.


Άρα Τρέχα κάνεις λάθος όταν ισχυρίζεσαι ότι ΙΔΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ=ΙΔΙΟ ΓΟΝΙΔΙΟ(Α). Αυτός ο νόμος δεν υπάρχει και τον κατέβασες από το μυαλό σου. Εν γένει στη φύση ισχύουν 3 περιπτώσεις: ΑΝΑΛΟΓΙΑ, ΟΜΟΛΟΓΙΑ,ταυτόχρονη ομολογία και αναλογία. Δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κατανάγκην η ίδια λειτουργία εξυπηρετείται από το ίδιο γονίδιο παρόλο που το όργανο(η βιολογική δομή ας πούμε γενικότερα) που εξυπηρετεί την ίδια λειτουργία μοιάζει.


Οπότε συστήνω να διαβάσεις ένα σοβαρό βιβλίο βιολογίας και να αφήσει τα παραδείγματα της οικοδομής με την "ευχρησία και ευκαμψία των υλικών".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 19:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φιλε μου Βιομηχανικέ Αγγελε, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τι γράφεις....Γιατι καταργείς την θεωρία της εξέλιξης σου, προσπαθώντας απλώς,να με βγάλεις λάθος...
Απο κει κι έπειτα, σου έχω ξαναπεί...Όταν κάποιος λέει άλλα απο σένα,σε κάποιο θέμα, δεν σημαίνει οτι δεν κατάλαβε,αλλά,οτι βλέπει απο άλλη γωνία το θέμα,έτσι κάνουν στη δημοκρατία...
Το φαντάζεσαι, ότι βλέπουν οι άλλοι αλλοιώς απο σένα;Ή νομίζεις ότι βγαίνουμε κόπιες και βλέπουμε όλοι τα ίδια πράγματα, απ την ίδια γωνία;;
Εγώ κατάλαβα πολύ καλά τι λές, αλλά,εσύ δεν θές να συννενοηθούμε,για να αποδειξεις εμένα λάθος..Εις βαρος του διαλόγου...Τι νόημα έχει; Παιδιά ειμαστε;
Ειδικα το παράχειγμα με τ5η μύγα,λέει πολλά..Δηλαδή,για σένα, τι σχέση έχουμε με τη μύγα; Γιατι,περί σχέσεως μιλάς...
Το βρήκα...:Αποφάσισες να με κουφάνεις,γι να με βγάλεις λάθος;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:03:23  Εμφάνιση Προφίλ
Με τη μύγα έχουμε ένα κοινό πολύ μακρινό πρόγονο γιατί τα μάτια μας είναι, εκτός από ανάλογα, ΟΜΟΛΟΓΑ. Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Ξαναδιάβασε το. Το πείραμα πιστοποιεί την ομολογία των οργάνων.


Ένα από τα θεμελιώδη επιχειρήματα της εξέλιξης είναι η ομολογία και η αναλογία. Λες να μην είχαν καταλάβει οι επιστήμονες ότι διαψεύδει την εξέλιξη όπως λες και να το χρησιμοποιούν ως επιχείρημα; Άσε τις εξυπνάδες και προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφω συνολικά.

Edited by - IndustrialAngel on 10/03/2010 20:06:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή,για να σε καταλάβω IndustrialAngel, οι οπαδοί της εξέλιξης ξέρουν οτι δεν ευνοειται απο την φύση και την πανιδα η εξέλιξη, αλλά,παρ όλα αυτά,την υποστηριζουν ακόμη;
Είναι θέμα εγωισμού,δλδ;
Θα μας τρελάνεις τελείως;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:11:47  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ποιος λέει ότι δεν ευνοείται η εξέλιξη και από που προκύπτει αυτό από τα γραφόμενα μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
....Συμφώνησες στο προηγούμενο σου μήνυμα,το ξέχασες;
Το λές πιο πάνω, με την ομολογία - αναλογία σου....
Δεν καταλαβαίνεις, ότι έτσι λές, ότι δεν υπάρχει εξέλιξη,αλλά ανάγκη, ή εφαρμογή αρχών,που δεν θα μπορούσαν να ειναι αλλοιώς, οπότε,αυτός είναι και ο λόγος της όποιας σχετικότητας λειτουργιών και εφαρμογών του ανθρώπου,με το περιβάλλον του και τους άλλους έμβιους οργανισμούς της γής;
Ότι ζουν υπο τις ίδιες συνθήκες και γι αυτό αντιμετωπίζουν το ίδιο το περιβάλλον και τη ζωή τους σε αυτό;
Απλή λογική....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

....Συμφώνησες στο προηγούμενο σου μήνυμα,το ξέχασες;
Το λές πιο πάνω, με την ομολογία - αναλογία σου....
Δεν καταλαβαίνεις, ότι έτσι λές, ότι δεν υπάρχει εξέλιξη,αλλά ανάγκη, ή εφαρμογή αρχών,που δεν θα μπορούσαν να ειναι αλλοιώς, οπότε,αυτός είναι και ο λόγος της όποιας σχετικότητας λειτουργιών και εφαρμογών του ανθρώπου,με το περιβάλλον του και τους άλλους έμβιους οργανισμούς της γής;
Ότι ζουν υπο τις ίδιες συνθήκες και γι αυτό αντιμετωπίζουν το ίδιο το περιβάλλον και τη ζωή τους σε αυτό;
Απλή λογική....

ναι η λογική του παραλόγου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 20:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάλι μας ......συστείνεσαι,αγαπητέ άθεε; Φοβήθηκες, μην το ξεχάσουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 21:14:27  Εμφάνιση Προφίλ
Επίτρεψε μου να έχω, ως γράφων, το αυτονόητο και αυτοδίκαιο δικαίωμα να ξέρω και να καταλαβαίνω τι εννοούν τα γραφόμενα μου καλύτερα από εσένα. Και λέω ότι δεν κατάλαβες καθόλου αυτά που έγραψα αλλά επιμένεις να βάζεις στη θέση των νόμων της βιολογίας τους νόμους που κατεβάζει το κεφάλι σου. Εδώ δεν είναι Αγία Γραφή να υποχωρήσω, μιλάμε για την επιστημονική αλήθεια και τα εμπειρικά δεδομένα και το πώς ερμηνεύονται αυτά.


Η εξέλιξη ταυτίζεται με την έννοια της ικανοποίησης των αναγκών.Δεν αναιρείται από την ύπαρξη αναγκών. Η ανάγκη για επιβίωση είναι η κινητήρια δύναμη που αναγκάζει το γένος (και όχι τον κάθε οργανισμό από μόνο του μέσα στα στενά περιθώρια μιας γενιάς) να εξελίσσεται γιατί αν δεν εξελιχθεί τότε εξαφανίζεται. Παραφράζοντας το σύνθημα της 25ης Μαρτίου για τους ζωντανούς οργανισμούς ισχύει "εξέλιξη ή θάνατος"


Η ομολογία πιστοποιεί ότι χαρακτηριστικά που είχε ο κοινός πρόγονος 2 ειδών εξελίχθηκαν διαφορετικά σε καθένα. Αν δεν υπήρχε εξέλιξη, δε θα χρειαζόταν να υπάρχουν ομόλογα όργανα αλλά μόνο ανάλογα. Η ύπαρξη ομόλογων δομών επαληθεύει την εξέλιξη. Το ότι είχαμε κοινό πρόγονο με άκρα όλα τα θηλαστικά τα οποία εξελίχθηκαν στον μεν άνθρωπο σε χέρια και πόδια, στο μεν άλογο σε πόδια με οπλές, στη φάλαινα πτερύγια με "δαχτυλάκια" στο σκελετό, στα λιοντάρια σε πόδια με μακρυά νύχια κτλ είναι ΕΝΔΕΙΞΗ της εξέλιξης. Το κάθε ζώο από τα προηγούμενα εξέλιξε το ίδιο χαρακτηριστικό διαφορετικά. Το ότι ήταν κοινό στον αρχαίο μας πρόγονο προκύπτει από γενετικά χαρακτηριστικά (ίδια γονίδια)και από βασικές ομοιότητες στη δομή. Η φάλαινα αν απλώς ήθελε να κολυμπάει δε θα είχε τέτοια οστά με "δαχτυλάκια" στα πτερύγια αλλά άλλου είδους οστά όπως ας πούμε οι καρχαρίες και τα ψάρια.


Δεν μπήκα ακόμα καθόλου στα ζητήματα αυτής καθαυτής εξέλιξης. Εγώ απλώς διευκρινίζω ότι το επιχείρημα "ίδια ανάγκη = ίδια γονίδια" ΔΕΝ ισχύει.Και εσύ επιμένεις να το επικαλείσαι. Η ίδια ανάγκη μπορεί να καλυφθεί από ανάλογες δομές(όχι ομόλογες) οι οποίες δημιουργούνται από ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά γονίδια. Ειλικρινά δεν κατάλαβες ούτε λέξη από αυτά που έγραψα.


Αν ο άνθρωπος και τα ζώα είχαν απλώς την ίδια ανάγκη τότε θα έμοιαζαν απλώς(θα είχαν είχαν αναλογίες) και καθόλου ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ. Ο άνθρωπος έχει ΟΜΟΛΟΓΕΣ δομές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 21:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Industrialngel :"Επίτρεψε μου να έχω, ως γράφων, το αυτονόητο και αυτοδίκαιο δικαίωμα να ξέρω και να καταλαβαίνω τι εννοούν τα γραφόμενα μου καλύτερα από εσένα. Και λέω ότι δεν κατάλαβες καθόλου αυτά που έγραψα αλλά επιμένεις να βάζεις στη θέση των νόμων της βιολογίας τους νόμους που κατεβάζει το κεφάλι σου. Εδώ δεν είναι Αγία Γραφή να υποχωρήσω, μιλάμε για την επιστημονική αλήθεια και τα εμπειρικά δεδομένα και το πώς ερμηνεύονται αυτά."
Μα αυτό το δικαίωμα,δεν επιτρέπεις να έχω εγώ,φίλε μου,εγώ γιατί να εννοώ,εσένα να καταλαβαινεις τι λές;Δεν λές ότι δεν υπάρχει εξέλιξη,με όσα αναφέρεις περί ομοιότητας και αναλογίας;
Έ τότε, δεν κατάλαβες τι έγραψες....
Όχι απο αμανάτι,αλλά γιατι όντως, δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις...Σε λίγο θα λες ότι λέω και θα ισχυρίζεσαι, ότι τα έλεγες απο την αρχή...
Γι αυτό σου λέω, θα μας τρελάνεις,πιστεύεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 21:49:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
δεν υπάρχει εξέλιξη,αλλά ανάγκη, ή εφαρμογή αρχών,που δεν θα μπορούσαν να ειναι αλλοιώς, οπότε,αυτός είναι και ο λόγος της όποιας σχετικότητας λειτουργιών και εφαρμογών του ανθρώπου,με το περιβάλλον του και τους άλλους έμβιους οργανισμούς της γής


Ακριβώς αυτό λέω ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι αλλιώς. Οι ανάλογες δομές δείχνουν ότι η ίδια ανάγκη εξυπηρετείται από άλλα γονίδια, άρα μπορεί να είναι αλλιώς.


Άθεε δε με βοηθάς καθόλου. Μπορείς να συνεισφέρεις με επιχειρήματα και στοιχεία και να του εξηγήσεις γιατί η λογική είναι του παραλόγου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 21:54:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ο πυρήνας της σκέψης μου είναι ο εξής.

1)Η ομοιότητα δείχνει ότι έχουμε κοινό πρόγονο.


2)Το επιχείρημα ότι θα έχουμε "παρόμοια" χαρακτηριστικά, ότι θα "μοιάζουμε" επειδή εξυπηρετούμε την ίδια ανάγκη ΔΕΝ ευσταθεί γιατί αν απλώς είχαμε την ίδια ανάγκη θα είχαμε αναπτύξει ΑΝΑΛΟΓΕΣ δομές δηλαδή ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ γονίδια. Τα φτερά του περιστεριού είναι ανάλογα με της μύγας δηλαδή ΔΕΝ δημιουργούνται από τα ίδια γονίδια.


Ευτυχώς που εγώ δεν είμαι Θεός και μπορώ να σε διαψεύσω όταν παρερμηνεύεις τα λόγια μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 21:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

quote:
δεν υπάρχει εξέλιξη,αλλά ανάγκη, ή εφαρμογή αρχών,που δεν θα μπορούσαν να ειναι αλλοιώς, οπότε,αυτός είναι και ο λόγος της όποιας σχετικότητας λειτουργιών και εφαρμογών του ανθρώπου,με το περιβάλλον του και τους άλλους έμβιους οργανισμούς της γής


Ακριβώς αυτό λέω ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι αλλιώς. Οι ανάλογες δομές δείχνουν ότι η ίδια ανάγκη εξυπηρετείται από άλλα γονίδια, άρα μπορεί να είναι αλλιώς.


Άθεε δε με βοηθάς καθόλου. Μπορείς να συνεισφέρεις με επιχειρήματα και στοιχεία και να του εξηγήσεις γιατί η λογική είναι του παραλόγου.


έχω πάψει εδώ και καιρό να προσπαθώ να δείξω τα απλά πράγματα στον τρέχα σταμάτησα οταν επέμενε ότι οι άθεοι έχουν ιερά και λατρευτικά σύμβολα και η αθεΐα είναι μια θρησκεία

φυσικά το αποκορύφωμα ήταν όταν είπε ότι περιμένει να κατεδαφίσουν την πόλη οι ρώσοι και να πεθάνουν όλοι οι τούρκοι και μετά να έρθει από τον ουρανό η νέα βελτιωμένη ιερουσαλήμ και να κουμπώσει στην περιοχή,το μόνο που θα έχει μείνει όρθιο θα είναι η αγία σοφία

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 22:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι αφού απολαύσαμε τις αυτοκριτικές ομολογίες του άθεου, ας περάσουμε σε ότι λέμε φίλε μου IndustrialAngel, περί του ότι ,
μπορεί απο διαφορετικά στοιχεία,να γίνουν διαφορετικές ενέργειες και λειτουργίες...Αυτό αποδεικνύει, ότι δεν υπάρχει κάποια εξέλιξη,αλλά μια ανάγκη, που έχει καθοριστεί και δεν ειναι εξελίσιμη...
Ο άνθρωπος εξελίσσεται σε σχέση με αυτό,αλλά,δεν υπακούει σε νόμους που τον καθορίζουν...Έχει άλλη εξέλιξη, όπως και τα υπολοιπα έμβια όντα του πλανήτη, που δεν υπακούει τόσο σε ανάγκες,αλλά σε ορισμένη πορεία...Δεν υπακούνε σε κάποια εξέλιξη, που τα υποχρεώνει,να γίνουν κάτι,αλλά,βελτιώνουν ότι έχουν....
Αν εννοείς αυτη την εξέλιξη, σου λέω εξ αρχής, δεν ειναι του Δαρβίνου και συμφωνούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy