ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εντάξει, ότι πεις εσύ, η Σπάρτη ήταν μια τέλεια κοινωνία και πρέπει όλοι μας να την θαυμάζουμε.
Φυσικά!
Ζουσαν χωρίς αστυνομία. Χωρίς την ανάγκη της.

Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σου λέει πολλά.
Αλλά φαίνεται ότι δεν στο είπαν αυτό.
Κι εσύ, ούτε που το σκέφτηκες ε; Χμμμ...
...Edited by - Αίολος on 29/04/2014 16:30:09


Και το ότι νομίζεις πως δεν είχαν αστυνομία λέει πολλά - αλλά άλλα! Τι ήταν άραγε οι Κρύπτες και η Κρυπτεία - διάβασε το βίο του Λυκούργου (Πλούταρχου, 28, 3–7) δες και Πλάτωνα, Νόμοι I, 633 -

https://www.google.co.uk/url?q=http://www.strategospress.com/wp-content/uploads/2014/01/Krypteia-packet1.pdf&sa=U&ei=wrFfU7udPImV7AbS9oCwCw&ved=0CDAQFjAD&usg=AFQjCNFxGm_6eehDUKphFYCI-8OwHt26SA

Και τι δεν είχανε οι Σπαρτιάτες!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχα πει και πρωτύτερα, νομίζετε ότι ξέρετε πολλά παραπάνω από όσα γνωρίζετε, ημιμάθεια λέγετε. Όπως επίσης, ενοχλήστε πολύ εύκολα, σαν μικρά παιδιά. Με το παραμικρό πηδάτε μέχρι το ταβάνι. Κυκλοθυμικότητα λέγετε, είναι παιδικό χαρακτιριστικό.
Κάντε οικογένεια και παιδιά για να εκτελέσετε το καθήκον στην πολιτεία (εγώ το έκανα ήδη), γιατί μόνο λόγια μου φαίνεται ότι είστε. Μάλλον αραχνιάζετε στο esoterica παίζοντας τους εσωτεριστές.


Τσάγια για σήμερα, γίνατε πολύ βαρετοί!

"Μιλάω για τον kost και το γαιδαράκο."

Τελικά εσωτεριστής είναι σαν κάποιον που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο άλλα δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό που τελείωσε!
Υ.Γ

Εγώ Kost, δεν είπα ποτέ ότι είμαι πρότυπο, εσείς παίζετε αποτυχημένα τους ηθικολόγους εσωτεριστές, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχετε ούτε τρόπους ούτε παιδεία ούτε γνώσεις.
Καλό απόγευμα!


Edited by - liamn on 29/04/2014 18:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως είχα πει και πρωτύτερα, νομίζετε ότι ξέρετε πολλά παραπάνω από όσα γνωρίζετε, ημιμάθεια λέγετε. Όπως επίσης, ενοχλήστε πολύ εύκολα, σαν μικρά παιδιά. Με το παραμικρό πηδάτε μέχρι το ταβάνι. Κυκλοθυμικότητα λέγετε, είναι παιδικό χαρακτιριστικό.
Κάντε οικογένεια και παιδιά για να εκτελέσετε το καθήκον στην πολιτεία (εγώ το έκανα ήδη), γιατί μόνο λόγια μου φαίνεται ότι είστε. Μάλλον αραχνιάζετε στο esoterica παίζοντας τους εσωτεριστές.

Τσάγια για σήμερα, γίνατε πολύ βαρετοί!
"Μιλάω για τον kost και το γαιδαράκο."

Υ.Γ
Εγώ Kost, δεν είπα ποτέ ότι είμαι πρότυπο, εσείς παίζετε αποτυχημένα τους ηθικολόγους εσωτεριστές, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχετε ούτε τρόπους ούτε παιδεία ούτε γνώσεις.
Καλό απόγευμα!


To'πιασες - η Σπάρτη δεν είχε αστυνομία... ναι καλά... πρέπει να είναι κάποιο είδος 'επιλεκτικής μάθησης' όπου όσα βολεύουν μαθαίνονται παπαγαλία κι όσα δεν, είναι ανύπαρκτα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam, που να φανταστεί ο ημιμαθής ότι ένα στρατιωτικό σύστημα δεν χρειάζεται αστυνομία, είναι όλο το σύστημα μια αστυνομία που σου βάζει το ξίφος στο λαιμό όταν δεν υπακούς.

Ούτε η Ρώμη είχε κάποιες εποχές αστυνομία, είχε τους πραιτωριανους.


Edited by - liamn on 29/04/2014 17:37:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn

Τόσες ημέρες σε βλέπω να καταθέτεις ένα κάρο ανακρίβειες και αυθαίρετες υποθέσεις που τις μετατρέπεις σε ιστορία.
Εάν είμαι αμαθής (όχι ημιμαθής, είναι καλό να γνωρίζει κάποιος την προπαίδεια χωρίς να είναι μαθηματικός) να μου το δείξεις.
Να με συμπαθάς για το λεξιλόγιό μου, αλλά με εκνεύρισε πολύ το ότι έχεις ένα θεματάκι με τις γυναίκες της Σπάρτης, κάτι που δείχνει ότι δεν κρίνεις με το μυαλό σου.
Δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω τέτοιο λεξιλόγιο.

Πες μου ποίος σου είπε ότι η Σπάρτη είχε απολυταρχικό πολίτευμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε τι ήταν τα Κρυπτεία εδώ άσχετε!

Δεν δεσμεύτηκα για 'σένα πανπαν...

Edited by - Αίολος on 29/04/2014 17:42:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam, που να φανταστεί ο ημιμαθής ότι ένα στρατιωτικό σύστημα δεν χρειάζεται αστυνομία, είναι όλο το σύστημα μια αστυνομία που σου βάζει το ξίφος στο λαιμό όταν δεν υπακούς.
Γνωρίζεις την δομή του σπαρτιατικού πολιτεύματος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Πες μου ποίος σου είπε ότι η Σπάρτη είχε απολυταρχικό πολίτευμα;


Καταρχήν πολλάκις φορές καθώς ξεκινάω αυτό που θέλω να πω, ξεκινώ με φράσεις όπως: "κατ' εμέ , τουλάχιστον για εμένα , η γνώμη μου, έτσι το βλέπω εγώ". Αν δεν το παρατήρησες δικό σου λάθος.

Επίσης, αν είναι δυνατόν Αίολε, να πρέπει να περιμένω να μου πει κάποιος κάτι, ώστε έπειτα, να εκφέρω γνώμη.
Δεν χρειάζεται να μου τα λέει κάποιος, εκφέρω και από μόνη μου γνώμη, όπως αυτό ισχύει και για σένα και για όλους μας.

Συζήτηση πραγματοποιούμε και ο καθείς λέγει της απόψεις του. Αλλιώς θα ήμασταν καθηγητές και θα γράφαμε βιβλία γεμάτο βιβλιογραφίες.
Οπότε,
Τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά, σου λέω ευγενικά πως μου φαίνονται, μου λες και εσύ, κι αν θέλεις, ρώτα με γιατί τα βλέπω έτσι, και εγώ θα σου απαντήσω!

Απλά πράγματα.


Edited by - liamn on 29/04/2014 18:19:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνωρίζεις την δομή του σπαρτιατικού πολιτεύματος;


Εσύ δηλαδή το γνωρίζεις; και αυτό που συμπέρανες είναι ότι δεν έχει ολοκληρωτικές λογικές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 17:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παίξω το παιχνίδι σου!
Ξερεις τι είναι ολοκληρωτισμός Αίολε;

Η στρατοκρατία! Η αρχαία Σπάρτη δηλαδή! Αυτοί που δεν είχαν αστυνομία αλλά στρατιώτες στην θέση της αστυνομίας, δηλαδή στρατοκρατία, δηλαδή ολοκληρωτισμό.

Edited by - liamn on 29/04/2014 18:00:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας το πάρουμε αλλοιώς: Γνωρίζεις τι ήταν η Απέλα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αστυνομία γλυκέ μου είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της δημοκρατίας. Όποιος θέλει να δημιουργήσει ολοκληρωτικό σύστημα πρώτα χτυπά την αστυνομία για να ελέγχει το πλήθος, έλεγχος κάτω από αυστηρούς κανόνες και νόμους που φτάνουν στο βαθμό να σου λένε με ποιον και ποτέ να πηδιέσαι! Δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό; Κοίτα την ιστορία, όλοι οι φασισμοί τέτοιες λογικές κουβαλούν!

Edited by - liamn on 29/04/2014 18:09:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας το πάρουμε αλλοιώς: Γνωρίζεις τι ήταν η Απέλα;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας το πάρουμε αλλοιώς: Γνωρίζεις τι ήταν η Απέλα;


Δικαίωμα συμμετοχής στην απέλλα είχαν όσοι Λακεδαιμόνιοι ήταν 30 ετών ή μεγαλύτεροι και κατείχαν μια ελάχιστη έκταση γης ή είχαν τη δυνατότητα μέσω άλλης πηγή εσόδων να συνεισφέρουν ένα ελάχιστο ποσό στα κοινά συσσίτια ή να διατηρούνται σε συνεχή πολεμική ετοιμότητα χωρίς να εργάζονται οι ίδιοι, κυρίως λόγω του φόβου για πιθανή εξέγερση των ειλώτων.

Στην απέλλα δεν συμμετείχαν οι τελείως φτωχοί ούτε οι είλωτες, που αποτελούσαν τη σημαντικότερη παραγωγική τάξη της σπαρτιατικής κοινωνίας.

Η δημοκρατικότητα του σώματος περιοριζόταν όμως σημαντικά από τη διαδικασία, η οποία δεν επέτρεπε σε πολίτες να υποβάλουν πρόταση ή αντιπρόταση νόμου ή υποψηφίους σε εκλογές για κάποιο αξίωμα.

Edited by - liamn on 29/04/2014 18:16:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δικαίωμα συμμετοχής στην απέλλα είχαν όσοι Λακεδαιμόνιοι ήταν 30 ετών ή μεγαλύτεροι και κατείχαν μια ελάχιστη έκταση γης ή είχαν τη δυνατότητα μέσω άλλης πηγή εσόδων να συνεισφέρουν ένα ελάχιστο ποσό στα κοινά συσσίτια ή να διατηρούνται σε συνεχή πολεμική ετοιμότητα χωρίς να εργάζονται οι ίδιοι, κυρίως λόγω του φόβου για πιθανή εξέγερση των ειλώτων.
Λάθος. Η συμμετοχή στην Απέλλα δεν είχε οικονομικά κριτήρια.
Περιλαμβανόταν αυτοδικαίως όλοι οι Σπαρτιάτες και τους απαγορευόταν κάθε οικονομική δραστηριότητα.
quote:
Η δημοκρατικότητα του σώματος περιοριζόταν όμως σημαντικά από τη διαδικασία, η οποία δεν επέτρεπε σε πολίτες να υποβάλουν πρόταση ή αντιπρόταση νόμου ή υποψηφίους σε εκλογές για κάποιο αξίωμα.
Η Απέλλα, δηλαδή οι απλοί πολίτες, εξέλεγαν 6 εφόρους με ετήσια θητεία.
Οι έφοροι ήλεγχαν τους πάντες, ακόμα και τους βασιλείς.
Μετά το πέρας της θητείας τους, εδικάζοντο αυτοδικαίως από τους πολίτες για να τους ελέγξουν αν έκαναν σωστά την δουλειά τους.
Αν δεν την έκαναν...

...και το πολίτευμα όπου οι πολίτες μετέχουν ενεργά στην εξουσία και στα δικαστήρια, το λέμε Δημοκρατία.
Με διαφορετική δομή από εκείνη των Αθηνών, αλλά στην ουσία οι πολίτες έλεγχαν τους πάντες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και δεν κάνω αντιγραφές από το διαδίκτυο ότι βλακεία γράφει ο κάθε πονεμένος, αλλά σου γράφω ότι θυμάμαι.
Βαρυέμαι να ξανανοίγω βιβλία...

Edited by - Αίολος on 29/04/2014 18:35:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 18:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και δεν κάνω αντιγραφές από το διαδίκτυο ότι βλακεία γράφει ο κάθε πονεμένος, αλλά σου γράφω ότι θυμάμαι.
Βαρυέμαι να ξανανοίγω βιβλία...

Τι σε πειράζει, εγώ κάνω, απαγορεύετε η αντιγραφή; Σημασία έχει αν συμφωνείς. Εξάλλου δεν ανέφερα ότι είναι δικά μου. Τίποτα από αυτά που εκφράζω κατά βάση δεν είναι δικά μου, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Ο κάθε πονεμένος δεν σημαίνει ότι κάνει λάθος, εσύ τον ορίζεις ως πονεμένο. Μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από εμάς.

Εξάλλου η άποψη του πονεμένου μου φαίνεται ποιο λογική από την δική σου.

Edited by - liamn on 29/04/2014 19:12:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με διαφορετική δομή από εκείνη των Αθηνών, αλλά στην ουσία οι πολίτες έλεγχαν τους πάντες.

Το αμφισβητώ κάθετα και οριζοντίως.

Έτσι ακριβώς, τέτοιες ενδείξεις και στοιχειά δημοκρατίας έχουν χρησιμοποιήσει και οικειοποιηθεί και οι χειρότεροι φασίστες. Ο Χίτλερ μιλούσε για εθνικοσοσιαλισμό, οι Κομουνιστές για κάτι αντίστοιχο. Όλα αυτά είναι εκλεπτυσμένες μπούρδες ψυχολογικών φασιστών που θέλουν να παρουσιάζουν τα ολοκληρωτικά συστήματα ως ελεύθερη παιδική χαρά.
Βρε Αίολε μην με παρεξηγείς, αλλά η γνώμη μου σε αυτό που περιγράφεις είναι η εξής, μου φαίνεται, σαν να φυλακίσαμε κάποιους ανθρώπους, έπειτα να τους μοιράσαμε εξουσίες μεταξύ τους, και αυτό το εγχείρημα να το ονομάσαμε δημοκρατία!


Edited by - liamn on 29/04/2014 19:10:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 20:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και τι είναι δημοκρατία για 'σένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 22:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam, που να φανταστεί ο ημιμαθής ότι ένα στρατιωτικό σύστημα δεν χρειάζεται αστυνομία, είναι όλο το σύστημα μια αστυνομία που σου βάζει το ξίφος στο λαιμό όταν δεν υπακούς.

Ούτε η Ρώμη είχε κάποιες εποχές αστυνομία, είχε τους πραιτωριανους.


Edited by - liamn on 29/04/2014 17:37:58


έτσι είναι - αν όλοι είναι στρατευμένοι και όλο το σύστημα και η πόλη ένα απέραντο στρατόπεδο, μόνο κρυπτούς χρειαζόταν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 11:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και τι είναι δημοκρατία για 'σένα;


Επειδή είναι μεγάλο αυτό το θέμα και θα αρχίσουμε να μιλάμε για άλλες 20 σελίδες εκτρέποντας εντελώς το θέμα, γι 'αυτό και θα σου πω με συντομία κάτι σχετικό.

Κατά την γνώμη μου, το κύριο χαρακτηριστικό μας δημοκρατίας δεν να είναι μια ιδανική κοινωνία αλλά μια ελεύθερη κοινωνία! Δηλαδή η δημοκρατία αποζητά την ενα επίπεδο στην κοινωνία μέσο της αμφίδρομης ελευθερίας τον πολιτών σε αντίθεση με τον ολοκληρωτισμό που αποζητά την μια ιδανική κοινωνία μέσο τις ιεραρχικής και αυστηρής τήρησης κανόνων.

Αν παρατηρήσουμε, τα απολυταρχικά πολιτεύματα ενισχύουν και στοχεύουν στην ασφάλεια μιας κοινωνίας στύβοντας μέσα αυτήν την νοοτροπία μια συντηρητική ηθική. Γι 'αυτό και αυτά τα συστήματα πάντα είναι δεσποτικού η στρατιωτικού τύπου μειώνοντας την ελευθερία αυξάνοντας και επενδύοντας στην ασφάλεια.
To moto του απολυταρχισμού είναι "Ασφάλεια και ηθική!"

Μια δημοκρατία κάνει το αντίθετο, επενδύει στην ελευθερία καλλιεργώντας μέσα από αυτήν την ηθική. Δεν βιάζετε, δεν την ενδιαφέρει πότε και αν θα ξεπηδήσει η ηθική, μπορεί και ποτέ σε σημαντικό βαθμό. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι να είναι ελεύθεροι οι πολίτες δίνοντας την δύναμη στην κοινωνία, αυτό θεωρεί ηθικό η δημοκρατία. Η δημοκρατία είναι μια διαρκής ανακυκλωτική κοινωνία, ένας μύλος, δεν κατασταλάζει με αυστηρότητα πουθενά (Σαν την φιλοσοφία). Δεν καταλήγει δηλαδή σε ένα δόγμα με απόλυτες ηθικές και ιδανικότατες, δεν είναι ελιτιστική.
Γι 'αυτό και δεν είναι κάτι το αυστηρά οριοθετημένο η δημοκρατία, δεν μπορούμε να έχουμε ιδανική δημοκρατία. Είναι αντίθετη η δημοκρατία με τον όρο "ιδανική" δημοκρατία σημαίνει έχω το περιθώριο να κάνω λάθη για να μάθω από τα λάθη μου. Δεν είναι ποτέ ιδανική μια δημοκρατία, είναι άπλα δημοκρατία, ένα πολίτευμα που έχει ως moto "ελευθερία και δικαίωμα!"

Από εδώ και πέρα είμαστε ελεύθεροι να αποφασίσουμε ποια οδό μας αρέσει, έμενα προσωπικά με εμπνέει ο δρόμος της ελευθερίας, όχι ο δρόμος του ελιτισμού και της ιδανικότητας. Διότι δεν πιστεύω σε ιδανικές θεωρίες, είναι ουτοπικές, μόνο καταστροφικά δεινά αποκομίζουμε με την επιδίωξη αυτών, είτε σε ατομικό επίπεδο είτε σε συλλογικό.

Γι 'αυτό, επίσης, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν φωτίσεις και άλλες παραφυσικές εμπειρίες που σε εξυψώνουν πιεστικά να εξελιχθείς σε κάτι ανώτερο πνευματικά. Ο ολοκληρωτισμός έχει την νοοτροπία του ανθρώπου που πιέζετε εσωτερικά και ψυχολογικά για να έλθει σε μια ιδανική εσωτερική μακαριότητα. Αυτοφασισμός δηλαδή!


Edited by - liamn on 01/05/2014 12:12:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 09:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι 'αυτό, επίσης, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν φωτίσεις και άλλες παραφυσικές εμπειρίες που σε εξυψώνουν πιεστικά να εξελιχθείς σε κάτι ανώτερο πνευματικά. Ο ολοκληρωτισμός έχει την νοοτροπία του ανθρώπου που πιέζετε εσωτερικά και ψυχολογικά για να έλθει σε μια ιδανική εσωτερική μακαριότητα.
Για αυτό Panpam οι δυτικοί δεν πρέπει να ασχολούνται με τα πράγματα των ανατολικών, γιατί τα παίρνουν και τα κάνουν τραπουλόχαρτα και τα αποτελέσματα της εσφαλμένης κατανόησης των ανατολικών θεμάτων είναι τόσο η περιγραφή της Λίαμ παραπάνω, όσο και το ίδιο το γεγονός του οτι κάθισε να κάνει αυτή τη περιγραφή.
Η Λίαμ φαίνεται να έχει πέσει θύμα αυτού του φασισμού, και παραμένει θύμα γιατί αποδέχεται τη θέαση της Ν.Α. σε πολλά θέματα, για αυτό και επικρίνει τα ίδια τα θέματα και όχι μόνο την Νέα Ακρόπολη.
Όμως αυτό μας δείχνει ακριβώς τι συμβαίνει μέσα σε αυτές τις ομάδες και γενικότερα στο δυτικό κόσμο, που προσπαθεί άλλες φορές καλοπροαίρετα και άλλες φορές κακοπροαίρετα, να μεταχειριστεί έννοιες που απλά δεν κατέχειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 11:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για αυτό Panpam οι δυτικοί δεν πρέπει να ασχολούνται με τα πράγματα των ανατολικών, γιατί τα παίρνουν και τα κάνουν τραπουλόχαρτα και τα αποτελέσματα της εσφαλμένης κατανόησης των ανατολικών θεμάτων είναι τόσο η περιγραφή της Λίαμ παραπάνω, όσο και το ίδιο το γεγονός του οτι κάθισε να κάνει αυτή τη περιγραφή.
που απλά δεν κατέχει


Όχι Πύρινε, δεν είναι έτσι όπως τα βλέπεις τα πράγματα κατ' εμέ.
Ωραίο είναι να κρίνεις των συνομιλητή σου ως προσωπικότητα, κάτι που μπορώ να κάνω και εγώ για εσένα ανετότατα, άλλα δεν είναι ωραίο και απλά δεν το επιλέγω χάριν τις συζήτησης προτιμώντας να τοποθετηθώ στο θέμα ώστε να είμαι ευγενική. Εσύ προφανώς όχι.

Δεν είναι καθόλου ωραίο επίσης, που σου διαφεύγει η ουσία του πράγματος, που είναι κι ο λόγος που δεν τοποθετήθηκες στα λεγόμενα μου άλλα τοποθετήθηκες για το ποια είμαι σαν προσωπικότητα βάση των λεγομένων μου. Άρα δεν εξέφρασες γνώμη καθόλου επί του θέματος, καθόλου ευγενικό αυτό σαν concept. Ελπίζω να το καταλάβεις ώστε να μην διαμάχεσαι άκαρπα τον συνομιλητή σου αγαπητέ μου. Να σου το θυμίσω εξάλλου, ότι το θέμα, δεν είμαι ούτε εγώ ούτε εσύ!
Εύχομαι να τα καταλάβεις αυτά διότι ίσως να συνειδητοποιήσεις ότι αυτό το πρόβλημα που υποτίθεται ότι εντοπίζεις σε μένα, ίσως τελικά είναι δικό σου πρόβλημα.


quote:
Η Λίαμ φαίνεται να έχει πέσει θύμα αυτού του φασισμού, και παραμένει θύμα γιατί αποδέχεται τη θέαση της Ν.Α. σε πολλά θέματα, για αυτό και επικρίνει τα ίδια τα θέματα και όχι μόνο την Νέα Ακρόπολη.
Όμως αυτό μας δείχνει ακριβώς τι συμβαίνει μέσα σε αυτές τις ομάδες και γενικότερα στο δυτικό κόσμο, που προσπαθεί άλλες φορές καλοπροαίρετα και άλλες φορές κακοπροαίρετα, να μεταχειριστεί έννοιες που απλά δεν κατέχει


Όχι βέβαια, εγώ απλά με αφορμή τις εσωτερικές ομάδες, εμβάθυνα βλέποντας που οδηγεί το πράγμα, κάτι που προφανώς σου διαφεύγει εσένα.
Εντελώς άτοπη η γενικοποίηση που κάνεις βάζοντας εμένα (σαν προσωπικότητα) καταλύτη του προβλήματος που θέλεις να παρουσιάσεις.
Το θέμα που αναπτύσσω, σε πληροφορώ ότι είναι πολύ πιο πολύπλοκο σε σχέση με το πόσο επιφανειακά το κρίνεις.
Και τελικά! Σου είναι δυνατόν άραγε να τοποθετηθείς επί του θέματος;


Θυμάσαι το διαγώνισμα έκθεσης στο σχολείο; Έπρεπε να μένεις μέσα στο θέμα πυρινουλη γιατί αλλιώς δεν θα περνούσες την τάξη!
Μέσα στο θέμα πυρινουλη μου, μέσα στο θέμα γιατί αλλιώς θα βαθμολογηθείς με 5 στο σχολείο της ζωής!
Εκτός αν πηγαίνεις ακόμα σχολείο, έτσι εξηγείτε!

Υ.Γ
A! κι εξήγησέ μου αν θέλεις σε παρακαλώ τι είναι αυτό που κατέχεις εσύ ενώ εγώ όχι, τον εσωτερισμό εννοείς;

Edited by - liamn on 02/05/2014 11:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Όχι Πύρινε, δεν είναι έτσι όπως τα βλέπεις τα πράγματα κατ' εμέ.
Ωραίο είναι να κρίνεις των συνομιλητή σου ως προσωπικότητα, κάτι που μπορώ να κάνω και εγώ για εσένα ανετότατα, άλλα απλά δεν το επιλέγω χάριν τις συζήτησης προτιμώντας να τοποθετηθώ στο θέμα ώστε να είμαι ευγενική. Εσύ προφανώς όχι.
Οι ευγένειες είναι για σας τους εσωτεριστές. Εγώ είμαι έξω απ' τα δόντια.

quote:
Άρα δεν εξέφρασες γνώμη καθόλου επί του θέματος, καθόλου ευγενικό αυτό σαν concept. Ελπίζω να το καταλάβεις ώστε να μην διαμάχεσαι άκαρπα τον συνομιλητή σου αγαπητέ μου. Να σου το θυμίσω εξάλλου, ότι το θέμα, δεν είμαι ούτε εγώ ούτε εσύ!
Μα, το θέμα είναι ακριβώς "εγώ και εσύ".
..Άλλωστε, ποιος είναι η Νέα Ακρόπολη;
..Είναι μια νοοτροπία.
Και αυτή η νοοτροπία δεν περιορίζεται στα στενά πλαίσια μιας οργάνωσης.
Στην ουσία όλα αυτά που λες, αυτό έχουν ως συμπέρασμα. Και στο αποδεικνύω και εγώ.

quote:
Δεν είναι καθόλου ωραίο επίσης, που σου διαφεύγει η ουσία του πράγματος, που είναι κι ο λόγος που δεν τοποθετήθηκες στα λεγόμενα μου
Βασικά συμφωνούσα εν μέρει στο απόσπασμα που έγραψες αλλά δεν το διετύπωσα σωστά. Δηλαδή σε αυτό: "Ο ολοκληρωτισμός έχει την νοοτροπία του ανθρώπου που πιέζετε εσωτερικά και ψυχολογικά για να έλθει σε μια ιδανική εσωτερική μακαριότητα. Αυτοφασισμός δηλαδή!"

quote:
A! κι εξήγησέ μου αν θέλεις σε παρακαλώ τι είναι αυτό που κατέχεις εσύ ενώ εγώ όχι, τον εσωτερισμό εννοείς;
Ξαναδιάβασε αυτό το σημείο που σχολιάζεις και θα δεις οτι δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά ούτε στον εσωτερισμό γενικά
quote:
Όχι βέβαια, εγώ απλά με αφορμή τις εσωτερικές ομάδες, εμβάθυνα βλέποντας που οδηγεί το πράγμα, κάτι που προφανώς σου διαφεύγει εσένα.
Εντελώς άτοπη η γενικοποίηση που κάνεις βάζοντας εμένα (σαν προσωπικότητα) καταλύτη του προβλήματος που θέλεις να παρουσιάσεις.
Όχι εσύ, γενικά όλες οι οργανώσεις τύπου Νέα Ακρόπολη.

Edited by - Πύρινος on 02/05/2014 12:15:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 12:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γι 'αυτό, επίσης, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν φωτίσεις και άλλες παραφυσικές εμπειρίες που σε εξυψώνουν πιεστικά να εξελιχθείς σε κάτι ανώτερο πνευματικά. Ο ολοκληρωτισμός έχει την νοοτροπία του ανθρώπου που πιέζετε εσωτερικά και ψυχολογικά για να έλθει σε μια ιδανική εσωτερική μακαριότητα.
Για αυτό Panpam οι δυτικοί δεν πρέπει να ...
Αυτό το "δεν πρέπει να" που λες δεν εμπεριέχει λίγο "φασισμό" (δικός σου όρος.)

Εννοώ πως δεν το βλέπω 'φασιστικό'. Ο φασισμός είναι απλά μια ταμπέλα που δημιουργεί εντυπώσεις.
Αλλά μάλλον παρεξηγείς τη χρήση των όρων από μένα. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον όρο "φωτισμός" με "Ανατολική" έννοια. Αλλά με κυριολεκτική. Δηλ θέλουμε δεν θέλουμε "υπάρχουν φωτίσεις και άλλες παραφυσικές εμπειρίες" και σ'αυτές βάζουμε ταμπέλες όπως καταλαβαίνουμε. Άλλοι από ντόπιες παραδόσεις κι άλλοι από εισαγώμενες εξ ανατολών. Αν τελικά αναφέρονται στο ίδιο τι σημασία έχει η ταμπέλα. Και πάντα οι "φωτίσεις και άλλες παραφυσικές εμπειρίες" ακόμα κι όταν είναι τυχαίες και απρόβλεπτες "εξυψώνουν πιεστικά". Άλλοτε πάλι η εξάσκηση τεχνικών για φτάσεις στις εμπειρίες και πάλι δρουν πιεστικά. Δεν βλέπω το πρόβλημα. Η ζωή μας ΄βασίζεται στην πίεση για επιβίωση και βελτίωση (πενία τέχνας κατεργάζεται, πόλεμος πατήρ πάντων κτλ.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 13:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam Άλλοτε πάλι η εξάσκηση τεχνικών για φτάσεις στις εμπειρίες και πάλι δρουν πιεστικά. Δεν βλέπω το πρόβλημα.
Το πρόβλημα φίλη Πάνπαμ είναι στη λέξη "πιεση". Τι πάει να πει "εξυψώνει πιεστικά"; Στέκει λογικά αυτό; Έχει τη παραμικρή λογική υπόσταση;
Δηλαδή για να καταλάβω.
Γράφεται κάποιος στο γυμναστήριο, και μετά λέει... πιέζομαι.. με πιέζει ο γυμναστής.. με πιέζουν τα όργανα..;
Ρε φίλε αν δεν γουστάρεις να κάνεις γυμναστική, μην κάνεις. Ποιος σε εμποδίζει;

Εγώ όμως ρωτάω την Λίαμ, την ρώτησα στην αρχή δηλαδή και δεν μου απάντησε απ' ο,τι θυμάμαι: εσύ, έκανες τις πρακτικές ή το πρόγραμμα ή οτιδήποτε κάνετε στη Νέα Ακρόπολη; Και είδες οτι δεν έχει αποτέλεσμα;
Γιατί, το να γραφτείς στο γυμναστήριο, να δεις οτι δεν σου ταιριάζει τόση σωματική "πίεση" και να φύγεις, έχει λογική. Μπήκες, είδες, δεν σου έκανε, έφυγες.
Αλλά το να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο -δηλαδή να πληρώνεις κιόλας- και να μπαίνεις μέσα και να κάθεσαι, αυτό είναι διπλή ηλιθιότητα (εκτός αν μπαίνεις για να κάνεις γνωριμίες).
Εγώ λοιπόν τι λέω;
Λέω οτι άμα κάποιος μπαίνει σε ενα γυμναστήριο 100 κιλά, και βγαίνει από το γυμναστήριο 101 κιλά, τότε είτε το γυμναστήριο δεν είναι γυμναστήριο, είναι κάτι άλλο, είτε ο συνδρομητής δεν είναι συνδρομητής - δηλαδή δεν τιμά τα λεφτά του

Edited by - Πύρινος on 02/05/2014 13:03:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2014, 13:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam Άλλοτε πάλι η εξάσκηση τεχνικών για φτάσεις στις εμπειρίες και πάλι δρουν πιεστικά. Δεν βλέπω το πρόβλημα.
Το πρόβλημα φίλη Πάνπαμ είναι στη λέξη "πιεση". Τι πάει να πει "εξυψώνει πιεστικά"; Στέκει λογικά αυτό; Έχει τη παραμικρή λογική υπόσταση;
Δηλαδή για να καταλάβω.
Γράφεται κάποιος στο γυμναστήριο, και μετά λέει... πιέζομαι.. με πιέζει ο γυμναστής.. με πιέζουν τα όργανα..;
Ρε φίλε αν δεν γουστάρεις να κάνεις γυμναστική, μην κάνεις. Ποιος σε εμποδίζει;...Edited by - Πύρινος on 02/05/2014 13:03:54

Γι'αυτό λεω αλλιώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. Αν κάτι το διαλέγεις δεν επιτρέπεται γκρίνια. Ναι. Αλλά αν ελεύθερα διαλέγεις να 'πιέσεις' τον εαυτό σου - δεν παύει να είναι πίεση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 14:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα φίλη Πάνπαμ είναι στη λέξη "πιεση". Τι πάει να πει "εξυψώνει πιεστικά"; Στέκει λογικά αυτό; Έχει τη παραμικρή λογική υπόσταση;

Ναι στέκει, όταν ένας άνθρωπος πιστεύει ότι θα εξυψωθεί πνευματικά δυσκολεύοντας τον εαυτό του με ασκήσεις που ξεκινούν με διαλογισμό και αστρικές προβολές και καταλήγουν σε σωματικές εργασίες και αυτόμαστιγώματα, ή οποιοδήποτε άλλου τύπου ασκήσεις κι αν έχουν σκαρφιστεί που στηρίζουν την ύπαρξη μυστηριακών μυήσεων (και όλα αυτά με την προοπτική να γίνουν ανώτερα όντα), τότε στέκει με το παραπάνω. Είναι σαν να περιγράφουμε την εικόνα του ανθρώπου που αυτομαστιγώνετε γιατί είναι αμαρτωλός, νομίζοντας ότι φεύγουν οι αμαρτίες του ή ότι θα φωτιστεί από αυτό. Αυνανισμός μαζοχισμού.

quote:

Δηλαδή για να καταλάβω.
Γράφεται κάποιος στο γυμναστήριο, και μετά λέει... πιέζομαι.. με πιέζει ο γυμναστής.. με πιέζουν τα όργανα..;
Ρε φίλε αν δεν γουστάρεις να κάνεις γυμναστική, μην κάνεις. Ποιος σε εμποδίζει;
Εγώ όμως ρωτάω την Λίαμ, την ρώτησα στην αρχή δηλαδή και δεν μου απάντησε απ' ο,τι θυμάμαι: εσύ, έκανες τις πρακτικές ή το πρόγραμμα ή οτιδήποτε κάνετε στη Νέα Ακρόπολη; Και είδες οτι δεν έχει αποτέλεσμα;
Γιατί, το να γραφτείς στο γυμναστήριο, να δεις οτι δεν σου ταιριάζει τόση σωματική "πίεση" και να φύγεις, έχει λογική. Μπήκες, είδες, δεν σου έκανε, έφυγες.
Αλλά το να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο -δηλαδή να πληρώνεις κιόλας- και να μπαίνεις μέσα και να κάθεσαι, αυτό είναι διπλή ηλιθιότητα (εκτός αν μπαίνεις για να κάνεις γνωριμίες).
Εγώ λοιπόν τι λέω;
Λέω οτι άμα κάποιος μπαίνει σε ενα γυμναστήριο 100 κιλά, και βγαίνει από το γυμναστήριο 101 κιλά, τότε είτε το γυμναστήριο δεν είναι γυμναστήριο, είναι κάτι άλλο, είτε ο συνδρομητής δεν είναι συνδρομητής - δηλαδή δεν τιμά τα λεφτά του'


Στο παράδειγμά σου συμφωνώ Πύρινε, έτσι είναι, δεν διαφωνώ. Δεν μιλάω όμως για το πόσο ελεύθερος μπορεί να είναι κάποιος να ακολουθήσει κάτι (ακόμα και αυτομαζοχιστικό), απλά με ενδιαφέρει όταν τυπώνει κάποιος αφίσες που δηλώνουν ότι θα μας εξυψώσουν σε μια καλύτερη ζωή και θα γίνουμε ανώτεροι πνευματικά και μας δουλεύει. Τότε απλά δείχνω με το δάχτυλο και λέω ότι είναι ψεύτες και ότι δεν κοροϊδεύουν μόνο τον εαυτό τους (που δεν με απασχολεί), άλλα και εμάς. Τίποτα από όλα αυτά που νομίζουν ότι προσφέρουν δεν ισχύει. Αυτό είναι που με ενδιαφέρει (και μόνο σαν πολίτη τις κοινωνίας), ότι είναι ψεύτες. Παρουσιάζουν κάτι που δεν ισχύει! Είναι ένα γυμναστήριο με αόρατα όργανα γυμναστικής και σου λένε ότι θα γυμνάσεις το αόρατο πνευματικό σου κομμάτι.
Και όλα αυτά τα στηρίζω όχι μόνο και στον τρόπο που επιλέγουν τις τακτικές και τεχνικές τους άλλα και από γενικότερης απόψεως. Διότι για εμένα, που τα βάζω κάτω με τον τρόπο μου και την λογική μου, βλέπω ότι δεν υπάρχει η πνευματική εξύψωση! Το ανάφερα και της προάλλες ότι κι από πρακτικής και απλοϊκής πλευράς να το δούμε, δεν βρήκαμε κάποιον εξυψωμένο άνθρωπο για να αποδειχθεί κάτι τέτοιο.


Edited by - liamn on 03/05/2014 15:14:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 14:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλλοτε πάλι η εξάσκηση τεχνικών για φτάσεις στις εμπειρίες και πάλι δρουν πιεστικά. Δεν βλέπω το πρόβλημα. Η ζωή μας ΄βασίζεται στην πίεση για επιβίωση και βελτίωση (πενία τέχνας κατεργάζεται, πόλεμος πατήρ πάντων κτλ.)

Ε! τότε ας εφαρμόσουμε φασισμό, θα πιεζόμαστε καθημερινά και συνεχώς , άρα θα βελτιωνόμαστε, άρα κατά την οπτική αυτή ο φασισμός θα βελτιώσει μια κοινωνία.
Ας συμφωνήσουμε και πόσες φορές πρέπει να αυτόμαστιγωνόμαστε και σε πόσες μέρες την εβδομάδα. Εγώ έχω ελεύθερο χρόνο από εβδομάδα, ποιος είναι για ένα μαστιγωματάκι πνευματικής βελτίωσης;

Ευτυχώς για τον κόσμο μας, δεν το πιστεύουν όλοι αυτό, όπως επίσης και εγώ. Σίγουρα τα δύσκολα μας μαθαίνουν πράγματα άλλα όταν αρχίζουμε να το έχουμε ως τακτική στην ζωή μας είναι πολύ βλακώδες κατά την γνώμη μου (μετα συγχωρισεως!)

Edited by - liamn on 03/05/2014 15:12:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2014, 16:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Άλλοτε πάλι η εξάσκηση τεχνικών για φτάσεις στις εμπειρίες και πάλι δρουν πιεστικά. Δεν βλέπω το πρόβλημα. Η ζωή μας ΄βασίζεται στην πίεση για επιβίωση και βελτίωση (πενία τέχνας κατεργάζεται, πόλεμος πατήρ πάντων κτλ.)

Ε! τότε ας εφαρμόσουμε φασισμό, θα πιεζόμαστε καθημερινά και συνεχώς , άρα θα βελτιωνόμαστε, άρα κατά την οπτική αυτή ο φασισμός θα βελτιώσει μια κοινωνία.
Ας συμφωνήσουμε και πόσες φορές πρέπει να αυτόμαστιγωνόμαστε και σε πόσες μέρες την εβδομάδα. Εγώ έχω ελεύθερο χρόνο από εβδομάδα, ποιος είναι για ένα μαστιγωματάκι πνευματικής βελτίωσης;

Ευτυχώς για τον κόσμο μας, δεν το πιστεύουν όλοι αυτό, όπως επίσης και εγώ. Σίγουρα τα δύσκολα μας μαθαίνουν πράγματα άλλα όταν αρχίζουμε να το έχουμε ως τακτική στην ζωή μας είναι πολύ βλακώδες κατά την γνώμη μου (μετα συγχωρισεως!)

Edited by - liamn on 03/05/2014 15:12:22


Ακόμα και το ίδιο μας το σώμα μας "πιέζει" όταν πεινά, όταν επιθυμεί... δεν το βλέπω αυτό ως φασισμό αλλά ως φυσικό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy