ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 01:11:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μόνο στα διαδικαστικά που δείχνουν την ποιότητά σου ως συνομιλητή καθώς έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να συζητώ για Επιστήμη με κάποιον που έχει κατ'αρχήν σοβαρό πρόβλημα κατανόησης γραπτού κειμένου.

Όσα Ad Hominem επιχειρήματα και αν γράψεις (επίθεση στο ήθος του συνομιλητή -> κλασσική προπαγανδιστική τακτική) η ίδια σου η επιμονή σε διαψεύδει. Η προπαγάνδα σου έχει βρει τόσες απαντήσεις που ασχολείσαι αποκλειστικά με το παρόν θέμα και έχεις αφήσει πχ το Macedon.


quote:
Και γιατί μας τα κρατάς ΤΩΡΑ κρυφά????

Πριν από λίγα ποστς όντας ΠΕΡΙΧΑΡΗΣ και χωρίς να σε ρωτήσει κάποιος ήσουν ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ για το ΑΙΤΙΟ της Εξελικτικής Θεωρίας (ή άντε για να χαρείς του φαινομένου της Εξέλιξης).

Μας ανέφερες με υπερηφάνια και σιγουριά τη φυσική επιλογή ως ΑΙΤΙΟ και μάλιστα ΔΥΟ φορές στο ΙΔΙΟ ποστ.

Συνεχίζεις να το πιστεύεις ή έχει αλλάξει κάτι?

Για πολλοστή φορά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ (όπως για το ποια Φυσική πρέπει να ξέρει κάποιος ώστε να κατανοήσει τη ρήση του Feynman, ποιο ποσοστό εμπιστοσύνης δίνεις στην Επιστήμη ως προιόν ατελεστάτων κατασκευαστικά ανθρώπινων εγκεφάλων κτλ)



Υπάρχουν 2 πορίσματα της επιστήμης της βιολογίας:

1) Τα είδη δεν είναι στατικά αλλά εξελίσσονται (το φαινόμενο της εξέλιξης)

2) Τα είδη εξελίσσονται βάση κάποιου μηχανισμού(ή μηχανισμών) της φύσης. Κυρίαρχος μηχανισμός για αυτό το φαινόμενο είναι η φυσική επιλογή. Η επιλογή δηλαδή των γονιδίων που διαιωνίζονται μέσω της εξόντωσης κάποιων στελεχών ενός είδους από την ίδια τη φύση. Υπάρχουν και άλλοι μηχανισμοί. Πιο πάνω είχα αναφέρει τη σεξουαλική επιλογή, λέγοντας ότι η ευφυΐα είναι σέξυ. Και αυτός είναι ένας μηχανισμός αλλά όχι τόσο γενικός διότι υπάρχουν είδη τα οποία αναπαράγονται α-σεξουαλικά όπως βακτήρια κλπ

Οι απόψεις σου σε αυτά τα 2 σκέλη ποιες είναι; Είναι στατικά τα είδη; Ποιοι οι μηχανισμοί που διέπουν τη μεταβολή (αν αυτοί υπάρχουν);


quote:
πό ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης υποβαθμίστηκε σε "σημαντικότατο ρόλο"???

Αυτό μου θυμίζει τον ατελέστατο κατασκευαστικά εγκέφαλο που έγινε μέσα σε λίγα ποστς "αναμφίβολα εντυπωσιακός"

Απλή (?) ερωτησούλα.

Ποιο είναι τελικά το ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης και αν δεν είναι τελικά η φυσική επιλογή ΓΙΑΤΙ έκανες (και πάλι, όπως και με τα impact factors) λάθος (δύο φορές σ'ένα πόστ) σ'ένα τόσο θεμελιώδες ζήτημα????

Οι υπεκφυγές του τύπου "βρες το μόνο σου" σε κάτι που ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ χωρίς καν να ερωτηθείς στο κυλικείο με τους συμφοιτητές σου!



Απάντησα πάνω. Βέβαια, το ότι θα έπρεπε να γνωρίζεις τι λέει μια θεωρία με την οποία διαφωνείς είναι ένα θεματάκι. Γιατί στην ουσία διαφωνείς για να διαφωνείς, παίζοντας το δήθεν σκεπτόμενο και όσες φορές έχεις δηλώσει τι νομίζεις ότι λέει μια θεωρία έχεις εκτεθεί οικτρά.

quote:
Stop εδώ!

Αυτό το ΚΑΝΕΙΣ από τότε που αποφάσισες αυτόκλητα να υπερασπιστείς την Επιστήμη και τον Αγνωστικισμό (τρομάρα σου) σ'αυτό εδώ το thread.

ΑΛΛΟ ΣΕ ΡΩΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕΣ!!!!!

Εξαιρετικά ψυχοφθόρο να το ανέχομαι αλλά με ΑΝΤΑΜΟΙΨΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ με τις κορυφαίες ΠΑΠΑΝΤΖΕΣ που μας έχεις προσφέρει και θα δεις πως θα έρχονται ξανά και ξανά στην επιφάνεια όταν συζητώ με εσένα είτε με άλλους αθεο/αγνωστικιστές.

Εχεις λοιπόν το ΘΡΑΣΟΣ να αποκαλείς ΕΜΕΝΑ ως Γκαιμπελς???

Ας δούμε όμως τι στην ευχή είχα γράψει που ανατρέπει κατ'εσέ το παραπάνω quote μου ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.



Γκεμπελίσκος όχι γκέμπελς. Κακέκτυπο, υπάρχει διαφορά.


Μπορείς να μου επιτίθεσαι όσο θέλεις λέγοντας ότι δεν κατάλαβα, ποια είναι η διαφορά φαινομένου και θεωρίας. Μια διαφορά τόσο εξόφθαλμη και αυτονόητη που είναι ανάξια λόγου. Συνέχισε να λες οτιδήποτε γουστάρεις ως γνήσιος γκεμπελίσκος. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να θίξεις την ουσία των λόγων μου, καθώς αυτή είναι η συνεπής επιστημονικά διάψευση της ψευδεπιστημονικής, ψευδοθρησκευτικής προπαγάνδας που διαδίδεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 01:16:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πολύ καλά κάνεις, απλά η Θεωρία της Εξέλιξης όπως και ο Ροδάκης στο βίντεο είδες πως πάει να ανάγει τα πάντα (ακόμα και τις ανθρώπινες συμπεριφορές) στα γονίδια και άρα να υπόκειται ολόκληρο το ψυχοπνευματικό κομμάτι στην εξέλιξη.



Ναι και αυτό είναι κακό επειδή...;


quote:
Εarendil, η Βιολογία (εξελικτική, μοριακή κτλ) προσπαθεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (συναισθήματα, ένστικτα, συμπεριφορά) με βάση την ΥΛΗ...



Ενώ η υπόλοιπη επιστήμη τον κόσμο τον εξηγεί με μαγεία; Ή με μυθολογίες;

Ποιο είναι το βασικό αξίωμα της επιστήμης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 01:22:31  Εμφάνιση Προφίλ
Τα πράγμα είναι απλά. Απέναντί μου έχω έναν άνθρωπο του οποίου τα κίνητρα είναι να κάνει "σοβαρή πλακίτσα", κατά δική του δήλωση (δηλαδή να διασπείρει αστήρικτη προπαγάνδα) και όχι ο γνήσιος επιστημονικός σκεπτικισμός με τον οποίο ουδέποτε έχει δηλώσει ότι συμφωνεί παρά το γεγονός ότι δηλώνει επαγγελματίας επιστήμονας.


Του έφερα ένα ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΟ και καθόλου αμφιλεγόμενο στοιχείο. Το οστό του πτερυγίου της φάλαινας. Απέτυχε παταγωδώς να το εξηγήσει μέσω της ψευδοθεωρίας που πρεσβεύει και δεν έχει το στοιχειώδες ήθος να αναγνωρίσει ότι δεν μπορεί να το κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 12:33:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

-Estundiado castillanos en la grande escuela del puertos nordeamericanos, tenia como professoras chicas callendes y hermosas


Si si buenos profesores son importante.. por los estudios
Sudamerica es un lugar.. muy especial.. tiene una fuerza rara.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/09/2012 12:39:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 13:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Πάνο γράφεις: « α) γιατι υπάρχει ο πληθυντικός αριθμός σ'αυτήν την πρόταση της Γεννέσεως. Σε ποιους απευθύνεται Ο Θεός???
26 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿ ὁμοίωσιν,(...)»

Την απάντηση θα δώσει η εγκεκριμένη από την Δ. Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος, ερμηνεία του Κολιτσάρα: «Εν συνεχεία ο Τριαδικός Θεός είπε καθ΄εαυτόν «ας δημιουργήσωμεν τώρα τον άνθρωπον, σύμφωνα με την ιδικήν μας εικόνα, και να έχη την δυνατότητα να ομοιάζει με ημάς…»

Γράφεις: «γ) Θα δεχτώ όποια αλληγορία θες αλλά πες μου με ποια "χέρια" και ποιο "χώμα" υπονοείται ότι πλάστηκε ο Άνθρωπος.»

Την απάντηση δίνει σαφώς η Αγία Γραφή. Δηλαδή, ότι ο άνθρωπος είναι ΚΑΤ’ ΕΥΘΕΙΑΝ ΠΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Ιδού: «Γεν. 2,7. «καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.»

Τώρα, όπως δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιο στόμα «εἶπεν ὁ Θεός», έτσι, δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιά χέρια έπλασε ο Θεός τον άνθρωπο. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.

Γράφεις: «Έμείς ως Έλληνες έχουμε τον Τίμαιο του Πλάτωνα για τις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ όσον αφορά την Ακρίβεια των γεγονότων (αλλά χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στην Ουσία)»

Εσύ, θέλεις να πεις. Διότι με το «Εμείς», πάλι αυθαιρετείς.

Η ασφαλής ερμηνεία της Αγίας Γραφής παρέχεται ΜΟΝΟ από την Ορθόδοξη Εκκλησία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 14:14:36  Εμφάνιση Προφίλ
@Industrial_Angel

α) Αγνοούσες τι αφορούσαν τα impact factors αν και μας έχεις φέρει αναφορές από Nature και Science

β) Αγνοούσες ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι over arching theory αν και έγινες αυτόκλητος υπερασπιστής της Εξέλιξης

γ) Ανέφερες ότι ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης είναι η φυσική επιλογή (ΔΎΟ ΦΟΡΕΣ Σ'ΕΝΑ ΠΟΣΤ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, παραδέχτηκες τη παπάτζα σου στον Earendil αλλά μέχρι και σήμερα

δ) δεν μου απαντάς ΕΥΘΕΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ και ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ

ε)έγραψες

"Αλλά το θέμα είναι ότι έχω στα χέρια μου μια OVER ACHING theory, τόσο βέβαιη όσο και η βαρύτητα, και μάλιστα πληρέστερη από τη βαρυτική θεωρία γιατί έχω ΚΑΙ το αίτιο της!!!!"

το οποίο σε κατατάσσει αυτόματα σε φοιτητάκο της...πλάκας (ούτε καν της σοβαρής πλάκας)

(Τα υπόλοιπα περί ρήσης Feynman και ποια Φυσική πρέπει να γνωρίζει κάποιος ώστε να την καταλάβει, περί ατελεστάτου κατασκευαστικά εγκεφάλου χωρίς να μας δίνεις το ποσοστό εμπιστοσύνης στην Επιτήμη όπου αυτός παράγει τα κρατάω κάβα...)

Και ύστερα απ'όοοοοολα αυτά ΤΟΛΜΑΣ να μιλάς ΕΣΥ για ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ???

Επειδή δεν είσαι ΟΥΤΕ για σοβαρή πλακίτσα είδες ότι από χθες ξαναγύρισα στον αγαπημένο μου macedon αλλά και εσένα δεν θα σε αφήσω παραπονούμενο...

Πάρε με το καλό το πτυχίο σου, βγάλε το ψωμάκι σου απ'αυτό και εδώ είμαστε εμείς!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 14:40:27  Εμφάνιση Προφίλ

Φιλε Vassilis 1,

Η ορθοδοξία τι λέει γιάυτό;

1 ΚΑΙ όταν οι άνθρωποι άρχισαν να πληθύνονται επάνω στο πρόσωπο της γης, και γεννήθηκαν σ' αυτούς θυγατέρες,
2 βλέποντας οι γιοι τού Θεού τις θυγατέρες των ανθρώπων, ότι ήσαν ωραίες, πήραν για τον εαυτό τους γυναίκες από όλες όσες διάλεξαν.
3 Και ο Κύριος είπε: Δεν θα παραμείνει το πνεύμα μου πάντοτε μαζί με τον άνθρωπο, επειδή είναι σάρκα• οι ημέρες του θα είναι ακόμα 120 χρόνια.
4 Κατά τις ημέρες εκείνες ήσαν οι γίγαντες επάνω στη γη, κι ακόμα, ύστερα, αφού οι γιοι του Θεού είχαν μπει μέσα στις θυγατέρες των ανθρώπων, κι αυτές τεκνοποίησαν σ' αυτούς• εκείνοι ήσαν οι δυνατοί, οι ονομαστοί άνδρες από παλιά.
5 Και ο Κύριος είδε ότι η κακία τού ανθρώπου πληθυνόταν επάνω στη γη, και όλοι οι σκοποί των διαλογισμών της καρδιάς του ήσαν μόνον κακία όλες τις ημέρες.
6 Και ο Κύριος μεταμελήθηκε ότι δημιούργησε τον άνθρωπο επάνω στη γη• και λυπήθηκε στην καρδιά του.
7 Και ο Κύριος είπε: Θα εξαλείψω τον άνθρωπο που δημιούργησα από το πρόσωπο της γης• από άνθρωπον μέχρι κτήνος, μέχρι ερπετό και μέχρι πουλί τού ουρανού• επειδή, μεταμελήθηκα ότι τους δημιούργησα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 14:44:22  Εμφάνιση Προφίλ
-ΟΙ ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΘΥΓΑΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 15:08:39  Εμφάνιση Προφίλ

Φίλε Vassilis

-Λένε , ότι στα αρχαία αραμαικά από τα οποία οι εβδομήκοντα μετέφρασαν την παλαιά διαθήκη, δεν υπήρχε η λέξη θεός αλλά η λέξη ΕΛΟΧΕΙΜ, την οποία κατ’ εντολή του τότε ιερατείου οι εβδομήκοντα ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να μεταφράσουν σε θεό.
Ελοχείμ είναι πληθυντικός της λέξης Ελοχ που είναι θηλυκού γένους και σημαίνει θεά.
Στον πληθυντικό η λέξη ελοχ είναι ελοχείμ που σημαίνει θεοί/θεές και μάλλον εννοεί ερμαφρόδιτα όντα.

Τι λέει ην ορθοδοξία γι’αυτό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 15:14:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
α) Αγνοούσες τι αφορούσαν τα impact factors αν και μας έχεις φέρει αναφορές από Nature και Science


Αυτό δεν αναιρεί την επιστημονική εγκυρότητα των όσων γράφω. Και ακριβώς εκεί είναι η ουσία, ότι οι απόψεις μου είναι συνεπείς με την επιστημονική βιβλιογραφία σε αντίθεση με τις δικές σου, που είναι αυθαίρετες ψευδοθρησκευτικές, ψευδεπιστημονικές δοξασίες.


quote:
β) Αγνοούσες ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι over arching theory αν και έγινες αυτόκλητος υπερασπιστής της Εξέλιξης


Στα δικά μου μάτια ανέκαθεν ήταν τόσο προφανής και αυτονόητη όσο η βαρύτητα. Και ανέκαθεν θεωρούσα ότι είναι από τις θεωρίες που έχουν τα πιο ισχυρά επιστημονικά/πειραματικά ερείσματα.

Το ότι μέσα στα πλαίσια ενός διαλόγου είμαι ανοιχτός στην αμφισβήτηση οποιουδήποτε πράγματος (ακόμα και αυτών των πραγμάτων που έχουν ΠΟΛΥ ισχυρά ερείσματα)μου το καταλογίζεις ως...παράπτωμα; Ναι λοιπόν το ομολογώ,είμαι ένοχος ως δημοκράτης και ανοιχτός στο διάλογο. Συγγνώμη που δεν μπορώ να είμαι δογματικός.


Εσύ όμως που ΠΑΡΑ το γεγονός ότι γνωρίζεις το τι σημαίνει overarching theory, δηλώνεις ανερυθρίαστα αρνητής μιας τέτοιας θεωρίας (σωστά;) πώς μπορείς να χαρακτηριστείς;


quote:
γ) Ανέφερες ότι ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης είναι η φυσική επιλογή (ΔΎΟ ΦΟΡΕΣ Σ'ΕΝΑ ΠΟΣΤ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, παραδέχτηκες τη παπάτζα σου στον Earendil αλλά μέχρι και σήμερα


Με κατηγορείς για το ότι δε συνόψισα σε μία πρόταση το 100% μιας θεωρίας που αποτελεί αντικείμενο προπτυχιακών και μεταπτυχικών μαθημάτων και έρευνας αιχμής ακόμα και σήμερα; Που για χάρη οικονομίας χρόνου παράλειψα το κομμάτι που συμπλήρωσε ο Earendil; Θεωρείς ότι αγνοώ το φαινόμενο των μεταλλάξεων που είναι μια λέξη που υπάρχει ακόμα και τον καθημερινό λόγο;

Και μετά απορείς γιατί σε λέω γκαιμπελίσκο


quote:
δ) δεν μου απαντάς ΕΥΘΕΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ και ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ



Το θέμα ΠΑΝΟΥΛΗ είναι ότι ακόμα και ΑΝ εγώ κάνω λάθος στο θέμα "ποιοι μηχανισμοί της φύσης καθοδηγούν την εξέλιξη" η επιστήμη αναμφίβολα έχει καθορίσει ποιοι είναι.


Και το ποιο σημαντικό είναι ότι απέναντί μου βρίσκεσαι εσύ που ΔΗΛΩΝΕΙΣ φυσικός αλλά αρνείσαι πεισματικά να εξηγήσεις ΝΑΤΟΥΡΑΛΙΣΤΙΚΑ τη φύση καθώς δήλωσες ότι βλέπεις θεϊκή παρέμβαση.


Το θέμα δεν είναι αν τα λέω εγώ καλά αλλά το ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχανισμό της φύσης και αν προτείνει κανείς εσύ θα τον αρνηθείς. Τόσο απλά.

quote:
Και ύστερα απ'όοοοοολα αυτά ΤΟΛΜΑΣ να μιλάς ΕΣΥ για ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ???



Με την προσωπική επίθεση, δεν αποκρούεις την κατηγορία. Ενημερωτικά. Σε κατηγορώ ανοιχτά για έλλειψη επιστημονικού σκεπτικισμού και για διάδοση αυθαίρετων ψευδεπιστημονικών και ψευδοθρησκευτικών δοξασιών. Επ αυτού έχεις να απαντήσεις κάτι;


Και αν θες να μιλήσουμε για παπάτζες:


Ποια είναι η τοποθέτηση της θεωρίας της εξέλιξης για την εξέλιξη του ανθρώπου;

Απάντηση πανούλη

quote:
η mainstream εκδοχή της ανθρώπινης εξέλιξης όπου ασπάζεσαι όπου θεωρεί ότι κάποιο πιθήκι σ'ενα μόνο μέρος της Γης αποφάσισε να διαφοροποιηθεί από τ'άλλα πιθήκια, έγινε άνθρωπος και από τις κουφάλες των δέντρων και τα σπήλαια έφτασε εδώ που έφτασε.

Το μάτι είναι ένα ανεπαρκές εργαλείο ανίχνευσης του ηλεκτρομαγνητικού φάσματαος

Απάντηση πανούλη

quote:
Αν δεν σου αρέσει το "δώρο της όρασης" επειδή π.χ ο αετός έχει καλύτερη όραση από εσένα, μπορείς με τα δύο σου χεράκια να βγάλεις τα δύο σου τα ματάκια και να μη μου τα κάνεις τσουρέκια με ανοησίες που με έχεις υποβάλλει να διαβάζω..


Νομίζω ότι σε κάλυψα, γκαιμπελίσκο

Χαίρομαι πολύ που βρέθηκε ένας χριστιανός να αναδείξει την πλάνη των αυθαιρεσιών που διαδίδεις από τη θρησκευτική πλευρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 15:30:37  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάλι έχω τη εξής απορία, ποιος είναι ο θρησκευτικός τρόπος αυνανισμού και ποιος ο επιστημονικός τρόπος αυνανισμού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 15:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
quote:
Εγώ πάλι έχω τη εξής απορία, ποιος είναι ο θρησκευτικός τρόπος αυνανισμού και ποιος ο επιστημονικός τρόπος αυνανισμού;

Χμμμ για να δούμε.. δύο τρόποι αυνανισμού. Δύο και τα χεράκια μας, ορίστε!! Problem solved. Και τα έχεις καλά και με τους 2.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 15:45:27  Εμφάνιση Προφίλ
Την 6η ημέρα εκεί προς το τέλος -αφού δημιούργησε τα ζώα- ο θεός , δημιούργησε τον άνθρωπο, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό και τους είπε να αυξάνονται και να πληθύνονται.
Την 7η ημέρα αναπαύτηκε και την 8η δημιούργησε τον Αδάμ( ερμαφρόδιτο) εμφυσώντας του ψυχή ζώσα .
Κάπου ο απόστολος Παύλος αναφέρει ότι ο Χριστός είναι της 8ης ημέρας.
Τον έβαλε δε τον Αδάμ στον παράδεισο.
Ο παράδεισος, όπως μας λέει ο Χριστός στο κατά Λουκά δεν είναι κάτι που θα το δεις και θα πεις Α! να ο παράδεισος, αλλά είναι κάτι που είναι μέσα μας.
Ο παράδεισος είναι ο πνευματικός κόσμος στον οποίο τοποθετήθηκε το υλικοπνευματικό ον Αδάμ με αποστολή να μεσολαβεί μεταξύ του ανώτερου πνευματικού κόσμου και του υλικού στον οποίο βρισκόταν ο άνθρωπος για να τον βοηθήσει –τον άνθρωπο- να εξελιχτεί πνευματικά.
Κάποια στιγμή όμως οι γιοί του θεού (Αδαμικά όντα) μπήκαν μέσα στις θυγατέρες των ανθρώπων παραβιάζοντας την αποστολή τους ….και να το προπατορικό αμάρτημα .

Η ανώτερη όλων των θρησκειών είναι η Αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 16:52:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Την 6η ημέρα εκεί προς το τέλος -αφού δημιούργησε τα ζώα- ο θεός , δημιούργησε τον άνθρωπο (...) την 7η ημέρα αναπαύτηκε


Κατάλαβες; Άφησε για την τελευταία μέρα να δημιουργήσει τον άνθρωπο..
Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα;

Ποτέ μην αφήνεις για αύριο, ο,τι μπορείς να κάνεις σήμερα!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/09/2012 16:52:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 16:57:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Την 6η ημέρα εκεί προς το τέλος -αφού δημιούργησε τα ζώα- ο θεός , δημιούργησε τον άνθρωπο, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό και τους είπε να αυξάνονται και να πληθύνονται.
Την 7η ημέρα αναπαύτηκε και την 8η δημιούργησε τον Αδάμ( ερμαφρόδιτο) εμφυσώντας του ψυχή ζώσα .
Κάπου ο απόστολος Παύλος αναφέρει ότι ο Χριστός είναι της 8ης ημέρας.
Τον έβαλε δε τον Αδάμ στον παράδεισο.
Ο παράδεισος, όπως μας λέει ο Χριστός στο κατά Λουκά δεν είναι κάτι που θα το δεις και θα πεις Α! να ο παράδεισος, αλλά είναι κάτι που είναι μέσα μας.
Ο παράδεισος είναι ο πνευματικός κόσμος στον οποίο τοποθετήθηκε το υλικοπνευματικό ον Αδάμ με αποστολή να μεσολαβεί μεταξύ του ανώτερου πνευματικού κόσμου και του υλικού στον οποίο βρισκόταν ο άνθρωπος για να τον βοηθήσει –τον άνθρωπο- να εξελιχτεί πνευματικά.
Κάποια στιγμή όμως οι γιοί του θεού (Αδαμικά όντα) μπήκαν μέσα στις θυγατέρες των ανθρώπων παραβιάζοντας την αποστολή τους ….και να το προπατορικό αμάρτημα.

Το προπατόρικο αμάρτημα φίλε Νότρικ δεν έχει να κάνει με το τι αλλά με το πώς έγινε αυτό.. (μιλώντας πάντα για τον ανθρωποειδή)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 21:54:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Vassilis_1
Πάνο γράφεις: « α) γιατι υπάρχει ο πληθυντικός αριθμός σ'αυτήν την πρόταση της Γεννέσεως. Σε ποιους απευθύνεται Ο Θεός???
26 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿ ὁμοίωσιν,(...)»

Την απάντηση θα δώσει η εγκεκριμένη από την Δ. Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος, ερμηνεία του Κολιτσάρα: «Εν συνεχεία ο Τριαδικός Θεός είπε καθ΄εαυτόν «ας δημιουργήσωμεν τώρα τον άνθρωπον, σύμφωνα με την ιδικήν μας εικόνα, και να έχη την δυνατότητα να ομοιάζει με ημάς…»


Εγώ με τα "εγκεκριμένα" κάτι παθαίνω αλλά ας είναι προς το παρών.

Πάμε στον Κολιτσάρα λοιπόν. Μιλάει για "Τριαδικό Θεό".

Η Τριαδικότητα του Θεού που αναφέρεται στο βιβλίο της Γεννέσεως ή στην Π.Δ γενικότερα?

Αν έχω δίκιο και όντως δεν αναφέρεται η Τριαδικότητα τι πίστευαν οι ταλαίπωροι οι Εβραίοι μέχρι ο Ιησούς να ξεκαθαρίσει το θέμα? Ποιους αφορούσε ο πληθυντικός αριθμός? Ζούσαν σε πλάνη οι Εβραίοι της Π.Δ?

Φευ!

Πάμε παρακάτω στο κείμενο.

"είπε καθ΄εαυτόν" δηλαδή μίλησε φωναχτά στον Εαυτό Του (μονολόγησε με άλλα λόγια) για να τον ακούσουν οι άλλες δύο Φύσεις Του, τι προτίθεται να κάνει δηλ "ας δημιουργήσωμεν τώρα(...)" που δηλώνει ότι οι άλλες δύο φύσεις ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ του Πατρός???

Φευ!

Συνεχίζω.

Στην Κ.Δ όπου διασαφηνίζεται η Τριαδικότητα έχει μιλήσει ποτέ ο Ιησούς σε πληθυντικό αριθμό για τις άλλες δύο Φύσεις?

Στην Αποκάλυψη μήπως έχουμε χρήση του πληθυντικού αριθμού?

quote:

Τώρα, όπως δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιο στόμα «εἶπεν ὁ Θεός», έτσι, δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιά χέρια έπλασε ο Θεός τον άνθρωπο. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.

Η Φωνή του Θεού ακούστηκε και στους Πρωτόπλαστους και στη Π.Δ και στην Κ.Δ οπότε γι'αυτό δεν σου προκαλεί καμμία απορία, αλλά το "πλάθω" και μάλιστα από "χουν" έχει μια έντονη χειρονακτική διάσταση που αξίζει κάποιος να προβληματισθεί.

Όπως όμως λες, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ και ΣΥΜΦΩΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ κλείνω εδώ το θέμα.

quote:

Γράφεις: «Έμείς ως Έλληνες έχουμε τον Τίμαιο του Πλάτωνα για τις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ όσον αφορά την Ακρίβεια των γεγονότων (αλλά χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στην Ουσία)»

Εσύ, θέλεις να πεις. Διότι με το «Εμείς», πάλι αυθαιρετείς.


Χμμμ...
Για δες τι λέει ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς

"
Αυτός (ο Θεός) είναι που έδωσε και στους Έλληνες την φιλοσοφία μέσω των κατώτερων αγγέλων. Διότι είναι μοιρασμένοι με θείο και αρχαίο πρόσταγμα οι άγγελοι κατά έθνη. (Κλήμης, Στρωματείς, 7, 2, 20)
"

Για κοίτα λίγο ένα πολύ μικρό μέρος του τι ήξεραν οι Έλληνες φιλόσοφοι (οι οποίοι και κατεδιώχθησαν αμείλικτα από το τότε Ιερατείο):

α) περί Τριάδος εφθέγξατο, είπων εν Τριάδι μίαν είναι θεότητα» Ερμής Τρισμέγιστος από το Λεξικό Σούδα

β) Εκ τών πάντων Εν καί εξ Ενός τά πάντα. (Αριστοτέλους, περί Κόσμου 5, 396b, 20)

γ) ...μούνον δ' εσόρα κόσμοιο άνακτα είς έστ', αυτογενής, ενός πάντα τέκτυται, εν δ' αυτοίς αυτός περινίσσεται, ουδέ τις αυτόν εισοράα θνητών, αυτός δέ γε πάντας οράται. Ουδέ τις έσθ' έτερος χωρίς μεγάλου βασιλήος.
(Ορφέως, Αποσπασμάτα 1)

δ) Ουκ εμού, αλλά τού Λόγου ακούσαντες ομολογείν σοφόν εστί Εν πάντα είναι. (Ηράκλειτος, Λόγος περί τού Παντός)

ε) Εστιν ηγεμών καί άρχων απάντων Θεός, είς αεί εών, μόνιμος, ακίνητος, αυτός εαυτώ όμοιος, έτερος τών άλλων. (Φιλόλαος)

στ) Λόγος εστί το πρώτον κινούν ακίνητον του σύμπαντος (Αριστοτέλης Μετά τα φυσικά)

ζ) Η δέ κρείττων καί Θειοτέρα φύσις εκ τριών εστι, τού νοητού καί τής ύλης καί τού εκ τούτων, όν κόσμον Ελληνες ονομάζουσιν.
(Πλούταρχος, περί Ισιδος καί Οσιριδος,373F)

κτλ

Για τον Τίμαιο θα κάνω ξεχωριστό ποστ καθώς αφορά συζητήσεις μου και με άλλα μέλη στο παρών thread.

quote:

Η ασφαλής ερμηνεία της Αγίας Γραφής παρέχεται ΜΟΝΟ από την Ορθόδοξη Εκκλησία.

Αυτό που λες, εν πολλοίς ισχύει αλλά αφορά ΑΣΧΕΤΟΥΣ με την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΥΣ που έχουν ως σκοπό να ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΟΥΝ τα νοήματα και τα διδάγματα αλλά ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ.
Κοίτα τι πανικός γίνεται με τις νεότερες μεταφράσεις της Αγίας Γραφής σε Αμερική και Ευρώπη.


Κατα τ'άλλα ο Ιησούς δεν έχρισε ΚΑΝΕΝΑΝ ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ στο Λόγο Του ή αντιπρόσωπο/εκπρόσωπο στο έργο Του.

Είναι αυτό που λέω και στους "από εκεί" ότι η Ορθοδοξία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!!!

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη ΔΙΑΦΟΡΑ.

Ο κάθε πιστός Χριστιανός οφείλει να "ερευνήσει τις Γραφές" ώστε "να γνωρίσει την Αλήθεια που θα τον απελευθερώσει" και θα δώσει λόγο αν δεν το κάνει.

Πρόσεξε το ρήμα "ερευνήσει". Δεν λέει "αναγνώσει", ούτε καν "μελετήσει" πόσο μάλλον "ακούσει και υπακούσει" στην ΕΡΜΗΝΕΙΑ των Γραφών από κάποιους άλλους!!!!

Ερευνώντας με καλή προαίρεση κοίτα πως θα βοηθηθείς

Μτ Ιγ‐10 Καὶ προσελθόντες οἱ μαθηταὶ εἶπον αὐτῷ· διατί ἐν παραβολαῖς λαλεῖς αὐτοῖς;
Μτ Ιγ‐11 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν αὐτοῖς· ὅτι ὑμῖν δέδοται γνῶναι τὰ μυστήρια τῆς βασιλείας τῶν οὐρανῶν, ἐκείνοις δὲ οὐ δέδοται
Μτ Ιγ‐12 ὅστις γὰρ ἔχει, δοθήσεται αὐτῷ καὶ περισσευθήσεται· ὅστις δὲ οὐκ ἔχει, καὶ ὃ ἔχει ἀρθήσεται ἀπ᾿ αὐτοῦ.
Μτ Ιγ‐13 διὰ τοῦτο ἐν παραβολαῖς αὐτοῖς λαλῶ, ἵνα βλέποντες μὴ βλέπωσι καὶ ἀκούοντες μὴ ἀκούωσι μηδὲ συνῶσι,

Και αν θες Vassilis_1 να είσαι και συμβατός με τις Γραφές κομμένα τα πατέρα/πατήρ/πάτερ στους ιερείς (καλά, για τα "αγιότατος", "πανοσολογιότατος", και άλλα "εμετικά" με τα οποία τολμάνε να αυτοαποκαλούνται και πάνε να το επιβάλουν και στους αφελείς πιστούς δεν θέλω να εκφραστώ και σταματώ εδώ)

Μτ Κγ‐8 ὑμεῖς δὲ μὴ κληθῆτε ῥαββί· εἷς γὰρ ὑμῶνἐστιν ὁ διδάσκαλος, ὁ Χριστός· πάντες δὲ ὑμεῖς ἀδελφοί ἐστε.
Μτ Κγ‐9 καὶ πατέρα μὴ καλέσητε ὑμῶν ἐπὶ τῆς γῆς· εἷς γάρ ἐστιν ὁ πατὴρ ὑμῶν, ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς.
Μτ Κγ‐10 μηδὲ κληθῆτε καθηγηταί· εἷς γὰρ ὑμῶν ἐστιν ὁ καθηγητής, ὁ Χριστός.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των αυθεντιών που επικαλείσαι πάντως επί του θέματος...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 22:11:35  Εμφάνιση Προφίλ
@Νοτιρκ

Τα έχεις μπερδέψει αρκετά...

@ Industrial_Angel

Αυτά τα όψιμα για τους "μηχανισμούς της εξέλιξης" να τα αφήσεις για τα φιλαράκια σου στο κυλικείο.

ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΙΤΙΟ, μη μπερδεύσαι...

Αναφέρθηκες ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΤΙΟ (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ) της Εξέλιξης και της Εξελικτικής Θεωρίας (τρομάρα σου που μου θες και επιστημονικό διάλογο)

Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης ως φαινομένου φοιτητάκο που μας περιέφερες όλο χαρά εδώ μέσα.

ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ????

Άντε γιατί βαρέθηκα...

Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της Εξελικτικής Θεωρίας όπως μας θάμπωσες εδώ???

quote:
Ιndustrial_Angel
Αλλά το θέμα είναι ότι έχω στα χέρια μου μια OVER ACHING theory, τόσο βέβαιη όσο και η βαρύτητα, και μάλιστα πληρέστερη από τη βαρυτική θεωρία γιατί έχω ΚΑΙ το αίτιο της!!!!

ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Αν είσαι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ, αλλιώς μη μου τα κάνεις τσουρέκια με ΑΣΧΕΤΑ QUOTES ΚΑΙ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...

Και κάτι πιο απλό ώστε να σταματήσεις να κλαψουρίζεις και να μπορείς να ψελλίσεις και εσύ κάτι στα των Επιστημών γιατί σε λυπάμαι αυτόκλητε υπερασπιστή της Επιστήμης χωρίς πτυχίο...

Στις πόσες φορές που το έγραψες έμαθες ότι η θεωρία δεν είναι OVER ACHING αλλά OVER ARCHING???

Έλα, αυτό το τελευταίο μοιάζει με έξτρα εξεταστική για τους επί πτυχιω!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 18/09/2012 22:36:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 22:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
@Industrial_Angel

Κοίτα, στα Θεολογικά μορεί να μην είσαι τελικά και τόσο κουμπούρας.

Διάβαζε λοιπόν με προσοχή αυτά που γράφω μπας και αρπάξεις τίποτα από εκεί γιατί από την Επιστήμη μεριά βλέπω να έρχεται πολύ πείνα όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 22:20:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Doc
Το προπατόρικο αμάρτημα φίλε Νότρικ δεν έχει να κάνει με το τι αλλά με το πώς έγινε αυτό.. (μιλώντας πάντα για τον ανθρωποειδή)

Doc, αν διαβάσεις τον Ερμή τον Τρισμέγιστο θα καταλάβεις με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ τι έγινε και πως έγινε και γιατί έγινε.

Θα καταλάβεις ακόμα και τη μετάφραση της Π.Δ τι στην ευχή ήθελε να μας πει αλλά δεν το καταλαβαίναμε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 22:53:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Πάνο,κόψε κάτι.

Πόσα θέλεις να μας τρελάνεις όλους?

Ο θεός μίλησε στους άλλους δυο...εαυτούς του?!!!!

Ρε κατακαϋμένα χριστιανόπληκτα,τι άλλο θα μπορούσατε να βρείτε να δικαιολογήσετε το << Ποιήσωμεν άνθρωπον κατ'εικόνα...>>.

Μόνο ότι μιλάει ο Θεός με τους εαυτούς του.

ΟΧΙ δεν έγινε έτσι.

Είπε ο Ενκι στην Ινάνα και στον Ενλίλ,Αννουνάκι και οι τρείς,<< ποιήσωμεν άνθρωπον κατ'εικόνα και ομοίωσιν >>.

Αντε να αποδείξεις ότι δεν έγινε έτσι και έγινε όπως λές εσύ!!

Καμμένα κύτταρα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 22:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
Doc
Το προπατόρικο αμάρτημα φίλε Νότρικ δεν έχει να κάνει με το τι αλλά με το πώς έγινε αυτό.. (μιλώντας πάντα για τον ανθρωποειδή)

Doc, αν διαβάσεις τον Ερμή τον Τρισμέγιστο θα καταλάβεις με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ τι έγινε και πως έγινε και γιατί έγινε.

Θα καταλάβεις ακόμα και τη μετάφραση της Π.Δ τι στην ευχή ήθελε να μας πει αλλά δεν το καταλαβαίναμε...

Ερευνάτε τας Γραφάς


ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΠΟΙΜΑΝΔΡΗΣ

http://www.youtube.com/watch?v=fTKe_RvYQw8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 23:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Στις πόσες φορές που το έγραψες έμαθες ότι η θεωρία δεν είναι OVER ACHING αλλά OVER ARCHING???

Ούτε OVER ARCHING είναι Pano . Η πρωταρχική θεωρία γράφεται OVERARCHING THEORY .
Κατά τα άλλα συνεχίστε ανενόχλητοι τον καυγά σας .

*

Edited by - Sesostris on 18/09/2012 23:02:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 23:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
Sesostris δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε με κανενα ή να επιβαλλουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 23:45:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτά τα όψιμα για τους "μηχανισμούς της εξέλιξης" να τα αφήσεις για τα φιλαράκια σου στο κυλικείο.

ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΙΤΙΟ, μη μπερδεύσαι...

Αναφέρθηκες ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΤΙΟ (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ) της Εξέλιξης και της Εξελικτικής Θεωρίας (τρομάρα σου που μου θες και επιστημονικό διάλογο)

Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της εξέλιξης ως φαινομένου φοιτητάκο που μας περιέφερες όλο χαρά εδώ μέσα.

ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ????

Άντε γιατί βαρέθηκα...

Ποιο είναι το ΑΙΤΙΟ της Εξελικτικής Θεωρίας όπως μας θάμπωσες εδώ???


Τι εννοούμε στις φυσικές επιστήμες με τη λέξη ΑΙΤΙΟ; Μην αρχίσεις τις υπκεφυγές, απάντα ως φυσικός


quote:
ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Αν είσαι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ, αλλιώς μη μου τα κάνεις τσουρέκια με ΑΣΧΕΤΑ QUOTES ΚΑΙ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...

Και κάτι πιο απλό ώστε να σταματήσεις να κλαψουρίζεις και να μπορείς να ψελλίσεις και εσύ κάτι στα των Επιστημών γιατί σε λυπάμαι αυτόκλητε υπερασπιστή της Επιστήμης χωρίς πτυχίο...

Στις πόσες φορές που το έγραψες έμαθες ότι η θεωρία δεν είναι OVER ACHING αλλά OVER ARCHING???

Έλα, αυτό το τελευταίο μοιάζει με έξτρα εξεταστική για τους επί πτυχιω!

Ερευνάτε τας Γραφάς



Δε θα ξεφύγεις έτσι εύκολα με τις προσωπικές επιθέσεις.


Το ερώτημα είναι απλό.

Πώς εξηγούνται τα φαινόμενα του φυσικού κόσμου; Μέσω μηχανισμών της φύσης που συνδέουν φαινόμενα ή μέσω θεϊκής παρέμβασης


quote:
@Industrial_Angel

Κοίτα, στα Θεολογικά μορεί να μην είσαι τελικά και τόσο κουμπούρας.

Διάβαζε λοιπόν με προσοχή αυτά που γράφω μπας και αρπάξεις τίποτα από εκεί γιατί από την Επιστήμη μεριά βλέπω να έρχεται πολύ πείνα όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου...


Δε με ενδιαφέρει η ψευδοθεολογία που προπαγανδίζεις (την οποία την υποστηρίζουν άραγε ΠΟΣΟΙ;). Το εμπόρευμα σου σε άλλο αγοραστή, ψευδοπροφήτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 12:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Πάνο, γράφεις: «Η Φωνή του Θεού ακούστηκε και στους Πρωτόπλαστους και στη Π.Δ και στην Κ.Δ οπότε γι'αυτό δεν σου προκαλεί καμμία απορία,...»

Πάλι αυθαιρετείς, νομίζοντας ότι ερμηνεύεις τις σκέψεις μου.
Σε πληροφορώ κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

Επαναλαμβάνω συμπληρωμένα, προς άρση κάθε παρεξήγησης: «Τώρα, όπως δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιό στόμα «εἶπεν ὁ Θεός», ή το: με ποιά μάτια «εἶδεν ὁ Θεὸς», έτσι, δεν μου προξενεί ΚΑΜΙΑ απορία, το: με ποιά χέρια έπλασε ο Θεός τον άνθρωπο. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.»

Γράφεις: «Όπως όμως λες, ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ και ΣΥΜΦΩΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ κλείνω εδώ το θέμα.»

Όπως αντιλαμβάνεσαι Πάνο, ΤΟ ΣΑΦΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ από το εξής χωρίο: «Γεν. 2,7. «καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.»

ΠΟΙΟ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΦΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ; ΑΣΦΑΛΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (χωρίς την μεσολάβηση «ανωτέρων οντοτήτων», όπως αυθαίρετα έγραψες), ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ’ ΕΥΘΕΙΑΝ ΠΛΑΣΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 13:42:23  Εμφάνιση Προφίλ
-O Panos είπε:
Notirk , τα έχεις μπερδέψει αρκετά.

Ο Notirk λέει :
-Όχι Panos , αυτοί που τα έχουν μπερδέψει σκόπιμα και φτάσανε σε μας μπερδεμένα για να αλληλοσπαραζόμαστε να βγάλουμε άκρη, είναι οι πατέρες της εκκλησίας.
-Και, μπορείς να μου υποδείξεις κάποιον που δεν έχει μπερδευτεί;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 15:28:08  Εμφάνιση Προφίλ

Μας κάνεις και αυτό σαφές φίλε VAssilis;

-4 Κατά τις ημέρες εκείνες ήσαν οι γίγαντες επάνω στη γη, κι ακόμα, ύστερα, αφού οι γιοι του Θεού είχαν μπει μέσα στις θυγατέρες των ανθρώπων, κι αυτές τεκνοποίησαν σ' αυτούς• εκείνοι ήσαν οι δυνατοί, οι ονομαστοί άνδρες από παλιά.
5 Και ο Κύριος είδε ότι η κακία τού ανθρώπου πληθυνόταν επάνω στη γη, και όλοι οι σκοποί των διαλογισμών της καρδιάς του ήσαν μόνον κακία όλες τις ημέρες


-Καλύτερα να δηλώνεις άθεος, παρά να πιστεύεις σε λάθος θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 16:38:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ρε Πάνο,κόψε κάτι.

Πόσα θέλεις να μας τρελάνεις όλους?

Ο θεός μίλησε στους άλλους δυο...εαυτούς του?!!!!


ΝΙΚΟΜΑΧΕ πλάκα μου κάνεις???

ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ !

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 16:55:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
PanosT
Στις πόσες φορές που το έγραψες έμαθες ότι η θεωρία δεν είναι OVER ACHING αλλά OVER ARCHING???

Ούτε OVER ARCHING είναι Pano . Η πρωταρχική θεωρία γράφεται OVERARCHING THEORY .
Κατά τα άλλα συνεχίστε ανενόχλητοι τον καυγά σας .

Κοίτα εδώ Σωτήρη

http://undsci.berkeley.edu/article/0_0_0/howscienceworks_19

Την άλλη φορά σου υπόσχομαι να βάζω και την παυλίτσα ανάμεσα για να μη μου "κακιώνεις"!

Πάντως για το "over aching" του Βιομηχανικού που μας έβγαλε τα μάτια ουκ ολίγες φορές σε ποστ-σεντόνι, είδα μειωμένα αντανακλαστικά εκ μέρους σου...

Υ.Γ Σωτήρη, καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου από τα παλιά χρωστούμενα που ακόμα δεν μου τα έχεις προσκομμίσει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 17:11:25  Εμφάνιση Προφίλ
@ Ιndustrial_Angel

Βρε παρακάλια θες να απαντήσεις ΣΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ???

Δεν ντρέπεσαι να υπεκφεύγεις εδώ και τόσα ποστς ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ???

Τόσο πολύ ντρέπεσαι γι'αυτά που έγραψες που δεν τολμάς ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ...)???

Να σου πω την αλήθεια?

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ !!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy