ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελε4
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 09:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελε4
Καλημέρα!
Allzaro ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Απλά το πρόβλημά μου προς το παρόν δεν είναι ο επιχείλιος έρπης (διότι ξέρω πως να τον αντιμετωπίσω)το πρόβλημα μου είναι η ΦΛΕΓΜΟΝΗ που έχει αφήσει ο έρπης από τότε που πέρασε. Αυτήν την φλεγμονή την έχω 8μήνες τώρα και με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.
Τι εννωώ φλεγμονή: Μια κοκκινίλα στο σημειο που ήταν ο έρπης η οποία δεν είναι απλά κόκκινη αλλά όταν γελάω ή όταν τρώω ή όταν κλαίω κλπ πρίζεται και μετά από λίγο επανέρχεται στην αρχική της κατάσταση.
Έχω επισκευτεί πάνω από 10 δερματολόγους και δυστυχώς ότι κρέμες και να μου έχουν δώσει δεν με έχουν βοηθήσει, αντιθέτως.
Εχω επισκευτεί και αλεργιολόγο τον οποίο μου σύστησε ένας δερματολόγος νομίζοντας ότι αυτό που εχω είναι αλεργία. Ο αλεργιολόγος μου βεβαίωσε ότι δεν είναι αλεργία και είναι φλεγμονή - οίδημα του δέρματος το οποίο μου είπε ότι θα περάσει μόνο του.
3μήνες όμως μετά από αυτήν την επίσκεψη στον αλεργιολόγο το πρόβλημα παραμένει.
Αλλα ας μην τα πολυλογώ, υπάρχει κάποιο βότανο το οποίο να έχει αντιφλεγμονώδης ιδιότητες ή συνδιασμός βοτάνων που να καταπραύνουν ή ακόμα και να "θεραπεύουν" τις φλεγμονές - οιδήματα του δέρματος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 16:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
Γεια σου Αλζάρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα μάτια. Δουλεύω πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή και παρατηρώ ότι τα μάτια μου κοκκινίζουν και τσούζουν. Μπορώ να κάνω κάτι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 17:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γεια σου Αλζάρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα μάτια. Δουλεύω πολλές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή και παρατηρώ ότι τα μάτια μου κοκκινίζουν και τσούζουν. Μπορώ να κάνω κάτι?

Σύνθεση για καθαρά ξεκούραστα μάτια.


Για να μην ψάχνεις ξανακάνω copy ...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ..δεν είναι κολλύριο είναι έγχυμα.

Βραουνερία ρίζες - Echinacea angusifolia.
Ισχυρό τονωτικό του ανοσοποιητικού συστήματος , βοηθά τον οργανισμό να καταπολεμήσει τις λοιμώξεις.
Ερυθρή Σμεουριά, φύλλα - Rhubus idaeus..
Στυπτικό βοηθά στην ενδυνάμωση των οπτικών νεύρων.
Ευρασία - Eyphrasia officinalis
Αντικαταρροικό, στυπτικό, αντιφλεγμωνόδες .Ιδανικό για ιγμορίτιδα , ρινική συμφόρηση και φλεγμονές του ματιού.
Κεάνωθος - Ceanothus Americana βοηθά στην αποβολή τοξινών από το σώμα
Μυρτίδιο - Vaccinum myrtillus
Στυπτικό, αντισηπτικό. Τέλειο σε θεραπείες μακράς διάρκειας για οξύτατη όραση.
Νεραιδόχορτο - Usnea spp.. Ισχυρότατο αντιβιοτικό, αντι-ιικό, αντιμυκητικό.. ενδεικνύεται για εσωτερικές λοιμώξεις
Υδραστης ρίζα - Hydrastiw Canadensis.. Ισχυρό αντισηπτικό ενδεικνύεται για λοιμώξεις , μικρές ποσότητες από το βότανο.

ΠΡΟΣΟΧΗ η σύνθεση δεν ειναι κολλύριο.. χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως έγχυμα.. και πίνεται...


Edited by - allzzaro on 09/10/2006 17:40:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 17:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλλα ας μην τα πολυλογώ, υπάρχει κάποιο βότανο το οποίο να έχει αντιφλεγμονώδης ιδιότητες ή συνδιασμός βοτάνων που να καταπραύνουν ή ακόμα και να "θεραπεύουν" τις φλεγμονές - οιδήματα του δέρματος;

Φίλη μου προηγουμένως ανέφερα αντιερπική θεραπεία.

Αυτή δεν περιλαμβάνει μόνο κρεμούλες αλλά και αλλα πολύ περισσότερο δραστικά αντιφλεγμονώδη σκευάσματα.
Μάλιστα ενδεικτικώς αναφέρθηκα και σε ενα φαρμακευτικό προιόν, κάτι που δεν το συνηθίζω ειδικά στο τόπικ...

Επειδή η περίπτωση σου είναι πολύ σοβαρή και πολύ ευαίσθητη καθώς μπορεί να υποτροπιάσει και να μολύνει και αλλες περιοχές καθώς και αλλους ανθρώπους...καλό θα είναι να μην χρησιμοποιήσεις βότανα για πολλούς και ευνόητους λόγους.

Φίλη μου δεν είναι εφικτό κάποιος να σου προτείνει τρόπους θεραπείας δικτυακώς.

ΥΓ.. βρές .. εναν καλό δερματολόγο.
Δεν ξέρω αν ο marios1 εχει κάτι επιπλέον να σου πεί.. ή αν μπορεί να σου συστήσει κάποιον ειδικό...


Edited by - allzzaro on 09/10/2006 18:20:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ratataplan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 11:16:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητε φιλε allzaro.
Έχεις πολύ καλές πληροφορίες για τα πάντα σχεδόν. Μπράβο σου που τις μοιράζεσαι.
Θα ήθελα αν μπορείς να αναφερθείς και στο μεγάλο κεφάλαιο των αλλεργιών που μας μαστίζουν αυτή την εποχή και ειδικά, στο τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να απαλύνουμε τα συμπτώματα όπως κνησμό, κεφαλαλγίες κοκ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρο

Να μη λες με πολλά λόγια λίγα πράγματα, αλλά με λίγα λόγια πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 17:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα ήθελα αν μπορείς να αναφερθείς και στο μεγάλο κεφάλαιο των αλλεργιών που μας μαστίζουν αυτή την εποχή και ειδικά, στο τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να απαλύνουμε τα συμπτώματα όπως κνησμό, κεφαλαλγίες κοκ.


Φίλε μου σε ότι αφορά τις αλλεργικές παθήσεις θα μπορούσαμε να θυσιάσουμε πολλές σελίδες.

«κάλλιον εστί το προλαμβάνειν ή το θεραπεύειν»

``Η ακατάλληλη και επιζήμια αντίδραση του αμυντικού μηχανισμού του σώματος σε ουσίες που είναι φυσιολογικά αβλαβείς`` το ονομάζουμε ``αλλεργία.

Τα είδη της αλλεργίας είναι τόσα πολλά αλλα να αναφερθούμε σε λίγα.. τα σημαντικότερα.

- Η εποχιακή αλλεργική ρινίτιδα και επιπεφυκίτιδα.
- Το αλλεργικό άσθμα.
- Η ατοπική δερματίτιδα
-Η τροφική αλλεργία
Και η αλλεργία τα τσιμπήματα εντόμων.


Το καλύτερο φάρμακο για τις αλλεργικές παθήσεις είναι ν'αποφεύγουμε αυτό που μας τις προκαλεί.
Ας μην ξεχνάμε ότι όλα σχεδόν τα φάρμακα που συστήνονται για τις αλλεργίες δεν θεραπεύουν τις ίδιες, αλλά τα συμπτώματα που προκαλούν.
Από τη στιγμή δηλαδή που ο οργανισμός μας έρχεται σε επαφή για πρώτη φορά με μία ξένη ουσία, το ανοσοποιητικό μας σύστημα μαθαίνει να την αναγνωρίζει και να τη θυμάται.

Οργανώνει λοιπόν την αντεπίθεσή του κατασκευάζοντας αντισώματα ειδικά για την ξένη αυτή ουσία, το αντιγόνο, οπως ονομάζεται.
Κάθε φορά που το ίδιο αντιγόνο θα εμφανίζεται στον οργανισμό, το ανοσοποιητικό μας σύστημα θα το αναγνωρίζει χάρη στη μνήμη του και θα του αντεπιτίθεται με τα ειδικά αντισώματα.
Έτσι, λοιπόν, αν κάποιος πάσχει, π.χ. από αλλεργική ρινίτιδα, ο οργανισμός του θα αντιδρά κάθε φορά που θα έρχεται σε επαφή με ένα συγκεκριμένο είδος γύρης που βρίσκεται στη μνήμη του ανοσοποιητικού μας συστήματος...

Βασική προυπόθεση είναι να γνωρίζει κάποιος ότι είναι αλλεργικός και να λαμβάνει τα μέτρα του ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για αλλεργία σε τσιμπήματα εντόμων.

Οι ουσίες που μπορεί κάποιος να είναι αλλεργικός ανέρχονται σε χιλιάδες αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό αλλεργιών ευθύνεται η γύρη των λουλουδιών.
Κάθε στιγμή εισπνέουμε, καταπίνουμε ή αγγίζουμε μία τεράστια ποικιλία από διαφορετικές ουσίες.
Ένα ιστορικό λοιπόν που να καταγράφονται λεπτομέρειες για την εκδήλωση των συμπτωμάτων είναι κάτι που θα πρέπει να κάνει κάποιος σε κάποιον ειδικό γιατρό αλλεργιολόγο ο οποίος μπορεί να υποβάλει τον ασθενή σε ακριβή τέστ για να εξακριβώσει ποια ουσία είναι αυτή που προκαλεί προκαλεί τη συγκεκριμένη ευαισθησία στον οργανισμό.
Για να το πετύχουν αυτό, εισάγουν μέσα στο δέρμα μία μικρή ποσότητα μικρού αλλεργιογόνου σε προκαθορισμένη σύσταση.

Ο γιατρός μπορεί να υποβάλλει τον ασθενή σε μια ειδική εξέταση αίματος οπου γίνεται μέτρηση των ειδικών IgE αντισωμάτων του αίματος. Με την εξέταση αυτή αναγνωρίζονται τα αντισώματα, τα οποία στοχεύουν κατά των αλλεργιογόνων που υπάρχουν στο περιβάλλον.
Επίσης μπορεί να συστήσει τη μέθοδο της απευαισθητοποίησης με έγχυση στον οργανισμό δόσεων από το αλλεργιογόνο.


Το κάπνισμα επιδεινώνει τη ρινική συμφόρηση και μπορεί να κάνει πολύ πιο έντονα τα συμπτώματα όσων πάσχουν από αναπνευστικές αλλεργικές παθήσεις. Είναι επίσης πολύ σημαντικό να αποφεύγετε να βρίσκεστε σε κλειστούς χώρους όπου καπνίζουν άλλοι.

Υπάρχουν τρεις βασικές κατηγορίες φαρμάκων για τις αλλεργίες.

- Τα αντιισταμινικά, που χρησιμοποιούνται κυρίως για
αλλεργικές ρινίτιδες και για δερματικές αλλεργίες.
- Τα βρογχοδιασταλτικά, που χρησιμοποιούνται για τη
θεραπεία το άσθματος.
- Τα κορτικοειδή, που είναι παράγωγα της κορτιζόνης.


Για να είναι οι ιστοί του σώματός μας ανθεκτικοί στην εισβολή μιας ξένης ουσίας, που προκαλεί αλλεργική αντίδραση, θα πρέπει το σώμα μας να είναι σε καλή κατάσταση το συκώτι, που είναι ένα από τα βασικά όργανα που παράγουν αντισώματα, διότι αν δεν είναι σε καλή κατάσταση ή αν το λεμφικό σύστημα δεν μπορεί να καθαρίσει τους ιστούς, τότε μπορεί να εκδηλωθεί κάποια αλλεργική αντίδραση.

Τα βότανα μπορούν να βοηθήσουν πάρα πολύ οσους πάσχουν από αλλεργίες κάθε είδους όπως πχ η τσουκνίδα η οποία (είναι γνωστή για τα αντιισταμινικές της ιδιότητες) η το Solidago (Βοηθά το αναπνευστικό και την καταρροή).

Εχω δημοσιοποιήσει πολλές συνθέσεις με βότανα για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος.


Edited by - allzzaro on 11/10/2006 18:13:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pasxen
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 09:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pasxen
Καλημέρα σε όλους.

Εδω και 10 χρόνια τυραννιέμαι από την σπαστική κολίτιδα.
Πολλά φουσκώματα και γύρω στις 5 εκκενώσεις την ημέρα.
Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς, έχω κάνει ότι εξέταση υπάρχει και έχω πάρει όλα τα φάρμακα σχετικά με αυτή τη πάθηση αλλά κανένα αποτέλεσμα.
Έχω ακούσει για το φασκόμηλο, το δυόσμο και το χαμομήλι ότι κάνουν καλό.
Δοκίμασα το χαμομήλι αλλα χωρίς αποτέλεσμα.
Γνωρίζουμε κάποιο βότανο για την περιπτωσή μου και πως θα το φτιάχνω αν πρόκειτε για μείγμα βοτάνων.
Η μόνη παρατυπία που κάνω είναι το κάπνισμα.
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πολύ.

"Allzaro κάνεις πολύ καλή δουλιά εδω μέσα, διάβασα ολο το topic σου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pasxen
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 10:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pasxen
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το ψωμί.
ποιο πιστεύετε είναι καλό για την περιπτωση μου?
Επιπλέον ποια προιόντα δεν είναι καλά για μένα?
πχ αναψυκτικά τα έχω ελλατώσει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lyki
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 11:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lyki
καλημέρα σε όλους που βρίσκονται στο forum!
το link το ανακάλυψα ψάχνωντας για φυσικές συνταγές ομορφιάς και ευεξίας.
Το σημαντικότερο ενδιαφέρον μου αυτή τη στιγμή είναι η ραγάδες, διάβασα οτι ο φίλος allzaro έχει κάποια συνταγή για τις ραγάδες.

Αγαπητέ allzaro Θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν μπορούσες να μου τη στείλεις.

Περιμένω... με τη σχετική πάντα αγωνία

lykiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 18:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Η σπαστική κολλίτιδα βρίσκει εξαιρετική ανταπόκριση στην διατροφική θεραπεία. Οι βιοχημικές αιτιάσεις είναι πολλές. Κυριότερες είναι η δυσβίωση του εντέρου, το διαπερατό έντερο, και οι τροφικές αλλεργίες που επακολουθούν.

Χρειάζεται για ένα διάστημα να ακολουθηθεί συγκεκριμένη διατροφή που θα μειώνει σημαντικά την ζάχαρη, τα γλυκά και το κρέας η θα τα αποκλείει σταδιακά. Ταυτόχρονα εμπλουτίζουμε την δίαιτα με πολλές φυτικές ίνες και προβιοτικά. Ένας καθαρισμός παχέος εντέρου με ειδικά θρεπτικά στοιχεία θα είναι εξαιρετικά χρήσιμος, και ΠΑΝΤΑ πρέπει να συνοδεύεται από υποστήριξη του ήπατος ! Κατόπιν μπορούμε να εισάγουμε σπασμολυτικά φυτοστοιχεία όπως χαμομήλι, έλαια βαλσαμόχορτου και έλαιο μέντας με ελεγχόμενη αποδέσμευση.

Θα πρέπει να ακολουθέιται συγκεκριμένο διαιτολόγιο σε περίοδο έξαρσης και σταδιακά να εισάγονται τροφές πλούσιες σε ίνες και θρεπτικά στοιχεία όπως φρούτα, λαχανικά.

Αν μετά από αυτά η κολλίτιδα δεν υποχωρήσει εξετάζουμε την περίπτωση παρασιτικής λοίμωξης - η οποία δυστυχώς θέλει κάνα δίμηνο τουλάχιτον για να φύγει.

Πολλά ακόμη μπορούν να βοηθήσουν την περίπτωση. Το έλαιο ρίγανης είναι εξαιρετικό φάρμακο για τις πλείστες των περιπτώσεων, ενώ αν υπάρχει ανεπάρκεια πεπτικών ενζύμων θα πρέπει να αναστραφεί με κατάλληλα θρεπτικά στοιχεία. Καλό είναι να δοκιμάστεί μία δίατα που θα είναι χαμηλή σε γαλακτοκομικά και γλουτένη καθώς είναι τα βασικά τροφικά αλλεργιογόνα. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να σημειώσω πως ο καφές και το αλκοόλ είναι ό,τι χειρότερο για το ευερέθιστο έντερο.

Τέλος, ισορροπημένη άσκηση και εκτόνωση, ή ακόμη και ψυχολογική υποστήριξη μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά την διατροφική αγωγή και το πρόβλημα να παρέλθει. Πάντα να θυμάσαι πως το σύμπτωμα είναι αποτέλεσμα δεκάδων παραγόντων και πως η αντιστοιχία "πάθηση - φάρμακο", ανήκει στην εποχή Νεάντερταλ.. (την οποία και σιγά σιγά αφήνουμε..)

Και εις άλλα με υγείαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 19:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Πολύ σωστά marios1...


Αν δεν κάνω λάθος την Τρίτη που μας πέρασε είχες αναφερθεί στην τηλεοπτική σου εκπομπή στην ``σπαστική κολίτιδα``.

Να προσθέσω και εγώ...μερικά πραγματάκια...


Οι παράγοντες που επιδεινώνουν το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου (σπαστική κολίτιδα) είναι:
Το στρες
Την κατανάλωση μεγάλων γευμάτων
Τα γεύματα πλούσια σε λίπη ή με ψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες
Την περίοδο

Η πάθηση αυτή δεν οφείλεται σε οργανική ανωμαλία της δομής του εντέρου αλλά σε λειτουργική ανωμαλία .

Οι τροφές που πρέπει να αποφεύγονται, είναι τελείως ειδικές και διαφορετικές για το κάθε άτομο.

Καλό είναι λοιπόν όταν κάποιος διαπιστώσει ότι εμφανίζει τα συμπτώματα της πάθησης να διαμορφώνει μία προσωπική λίστα τροφών και φαγητών που τον ενοχλούν.

Γενικώς…
Μείωση του στρες και η τακτική σωματική άσκηση.
Μικρά συχνά γεύματα αντί των κλασικών τριών γευμάτων την ημέρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 11:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM
φιλε alzzaro ηθελα να σε ρωτησω το εξης...
κανω πρωταθλητισμο στο αθλημα της υδατοσφαιρισης το οποιο απαιτει γυρω στις 6 ωρες προπονηση καθημερινα και ειμαι 17 ετων.
καποιο συγκεκριμενο προβλημα δεν εχω αλλα παρατηρω οτι οι μυς μου τραυματιζονται σχετικα ευκολα και πιο συγκεκριμενα οι τενοντες μου.
εχεις να μου προτεινεις κατι ως φυσικο αντιφλεγμονωδες ή κατι για να μου
τονωσει το νευρικο και μυικο συστημα?

ευχαριστω εκ των προτερων...
φιλικα cyber_jim

-------------------------

Somewhere I belong . . .

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 20:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
εχεις να μου προτεινεις κατι ως φυσικο αντιφλεγμονωδες ή κατι για να μου τονωσει το νευρικο και μυικο συστημα?


Γειά σου φίλε μου..

Οι τραυματισμοί είναι αναπόφευκτοι για αυτούς που κάνουν πρωταθλητισμό.
Η υπέρχρηση είναι αυτή που ευθύνεται περισσότερο για τους τραυματισμούς στους τένοντες.
Ο αθλητισμός διαφέρει από τον πρωταθλητισμό ως προς την ακρότητα οπου διακρίνει τον δεύτερο.
6 ώρες προπόνηση φίλε μου είναι καταπόνηση για τον οργανισμό.
Οσο και να προσέξεις, οσο και καλή προετοιμασία να κάνεις, ο τραυματισμός θα κάνει την εμφάνιση του.
Σε προηγούμενα πόστ μιλώ για ``μυοσκελετικά προβλήματα``. Αυτά αφορούν περισσότερο αυτούς που κάνουν πρωταθλητισμό. Οι τραυματισμοί και οι φλεγμονές αυτού του είδους αφήνουν ανεπανόρθωτες βλάβες.

230 κιλά φίλε μου είναι μισός τόνος . Είναι αδιανόητο ένα άτομο 75 κιλών να σηκώσει μισό τόνο όταν η ίδια η μπάρα υποφέρει.
Υποφέρει το ιδιο το σίδερο. Φαντάσου οι τένοντες , οι αρθρώσεις, το νευρικό σύστημα .. σε καθημερινή βάση πόσο καταπονείται.

Αυτό που έχω να σου προτείνω λοιπόν δεν είναι κάποιο φυσικό αντιφλεγμονώδες ούτε κάποιο τονωτικό.

«κάλλιον εστί το προλαμβάνειν ή το θεραπεύειν»

Ωστε να μπορείς να αθλείσαι στα 90 σου.

ΥΓ.. Φασκόμηλο βιολογικό Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 19:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Tο μυστικό της μακροζωίας

συνέχεια σε προηγούμενο πόστ..


ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Σε ένα υψηλότερο επίπεδο πολυπλοκότητας βρίσκονται οι μηχανές επισκευής κυττάρων.
Σήμερα, όταν ένα κύτταρο υποστεί βλάβη, οι γιατροί καταφεύγουν
σε μόρια φαρμάκων και στην ικανότητα του κυττάρου να αυτό-επισκευάζεται, έστω και αν η διαδικασία αυτή δεν αποκαθιστά πάντοτε την υγεία του ασθενούς.

Με τις μελλοντικές νανομηχανές, η επισκευή στα μικρότερα συστατικά μέρη του κυττάρου θα επιτρέπει στους μελλοντικούς γιατρούς την αποκατάσταση ακόμα και των κυττάρων που έχουν γίνει αδρανή λόγω βλάβης.
Οι μηχανές αυτές θα είναι σε θέση να φτάσουν στη ρίζα του προβλήματος και κυριολεκτικά να αναδομούν μόρια εντός του κυττάρου.

Για να κατανοήσουμε την κλίμακα αυτών των θαυμάτων, να κάνουμε στο κύτταρο μια μεγέθυνση που θα επιτρέπει στα άτομα να φαίνονται μεγάλα σαν βότσαλα.
Στην κλίμακα αυτή, το κύτταρο θα έχει διάμετρο ενός χιλιομέτρου και η μηχανή επισκευής, που καταλαμβάνει το ένα εκατομμυριοστό του όγκου του κυττάρου, θα έχει το μέγεθος ενός τριώροφου σπιτιού.
Κάθε μηχανή έχει το δικό της νανο-κομπιούτερ που περικλείει περισσότερες πληροφορίες από το DNA των κυττάρων σε ένα χώρο με μέγεθος μικρού φορτηγού, ενώ τα μικρότερα εξαρτήματα της μηχανής φτάνουν στο μέγεθος της άκρης του δαχτύλου μας.
Μπορούμε να διορθώνουμε τη φύση;
Λαμβάνοντας υπ' όψη μας ότι το ανθρώπινο σώμα περιλαμβάνει περίπου δέκα χιλιάδες δισεκατομμύρια δισεκατομμυρίων δομές πρωτεΐνης, που όλες τους είναι τμήμα μιας εξαιρετικά πολύπλοκης μηχανής που φέρει τη ζωή, θα μπορούν οι μελλοντικές επισκευαστικές μηχανές να βελτιώσουν σημαντικά αυτό που έχει πετύχει η φύση μέσω της εξέλιξης;
Οι πρώτες επισκευαστικές μηχανές κυττάρων κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ ειδικευμένες.
Θα εισέρχονται σε ένα κύτταρο, θα εξετάζουν τη δραστηριότητα μέσα του και θα διορθώνουν ένα μόνο τύπο προβλήματος, όπως επί παραδείγματι μια ενζυμική έλλειψη ή κάποιο απλό είδος βλάβης του DNA.

Όσο όμως η τεχνολογία αυτή θα εξελίσσεται, οι μηχανές θα γίνουν ικανές να επισκευάζουν διακοπές και λανθασμένους συνδέσμους στο DNA, διορθώνοντας ουσιαστικά λάθη στην αλληλουχία της αλυσίδας του DNA με τη χρήση σωστών αντιγράφων από πολλά άλλα κύτταρα σαν υπόδειγμα.

Για να πραγματοποιήσει άλλες λειτουργίες, ο νανο-κομπιούτερ της μηχανής θα πρέπει να έχει πληροφορίες για το τι διαφοροποιεί ένα υγιές κύτταρο από ένα προσβεβλημένο.
Αν στόχος είναι ένα συγκεκριμένο μόριο, η μηχανή θα χρειάζεται ένα μηχανισμό "αναγνώρισης" μορίων, ακριβώς όπως τα αντισώματα αναγνωρίζουν τις πρωτεΐνες δια της αφής.
Και εδώ, θα χρειαστεί η αξιοποίηση των τεράστιων πληροφοριακών αποθεμάτων που θα έχει στη διάθεσή της από το νανο-κομπιούτερ για να μπορεί να διαβάσει γρήγορα την αλληλουχία αμινοξέων και να διακρίνει ανάμεσα στις περίπου 100.000 διαφορετικές ανθρώπινες πρωτεΐνες.

Η δύναμη των νανο-κομπιούτερ θα είναι τέτοια ώστε στο χρόνο που χρειάζεται ένα τυπικό ένζυμο για να αλλάξει ένα δεσμό, ο κομπιούτερ θα έχει πραγματοποιήσει πάνω από χίλια υπολογιστικά βήματα!

Είναι φανερό ότι οι κατασκευασμένες από τον άνθρωπο μηχανές επισκευής θα νικήσουν σε ταχύτητα τις μοριακές μηχανές της φύσης.
Θα μπορούν όμως να ξεπεράσουν την ικανότητα της φύσης να αντιμάχεται τις ασθένειες και τα δηλητήρια στο σώμα;
Ναι, μέσω της ικανότητας να θεραπεύουν ακόμα και άγνωστες ασθένειες.

Εφ' όσον υπάρχουν πολλοί περισσότεροι τρόποι να είναι άρρωστο το ανθρώπινο σώμα παρά υγιές, αν οι ερευνητές μάθουν να περιγράφουν λεπτομερειακά κάθε όργανο στην υγιή του κατάσταση, τότε οι νανο-επισκευαστές θα χρειάζεται μόνο να ψάξουν για αποκλίσεις από αυτή την περιγραφή για να μπορούν να αποκαταστήσουν την υγιή κατάσταση.
Ούτε όμως ο πολύπλοκος ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να εξαιρεθεί από τη δύναμη των επισκευαστικών νανομηχανών.
Η επισκευή συγκεκριμένων συνάψεων των νευρικών κυττάρων δεν θα είναι και τόσο πολύπλοκη, εφ' όσον η δομή τους είναι ήδη γνωστή, και κάποια στιγμή θα γίνει δυνατό να χαρτογραφηθεί ολόκληρος ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
Η νανοτεχνολογία προφανώς θα επαναστατικοποιήσει την ιατρική, προσφέροντας στους ανθρώπους τη δυνατότητα να παρατείνουν τη ζωή τους.
Εφ' όσον ο θάνατος θεωρείται μια ασθένεια που προέρχεται από προβληματικούς μοριακούς μηχανισμούς, χημικές ανισορροπίες και
μπερδεμένες δομές, δηλαδή από προβλήματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των επισκευαστικών νανομηχανών, η αποκατάσταση της υγείας και της νεότητας φαίνεται δυνατή.

Ας ελπίσουμε ότι ο άνθρωπος θα αξιοποιήσει σωστά τον επιπλέον χρόνο που θα κερδίσει. Διαστημικές χρήσεις: Από το απείρως μικρό στο απείρως μέγα ..πώς είναι δυνατό οι μικροσκοπικές αυτές μηχανές νανομετρικής κλίμακας να δώσουν στον άνθρωπο τη δυνατότητα να φτάσει στην κλίμακα των ετών φωτός και πιο πάνω;

Οταν θα πραγματοποιηθεί η νανοτεχνολογική επανάσταση και θα μεταμορφώσει τη γη σε αληθινό παράδεισο?? ίσως τότε η ανθρώπινη ράτσα θα θελήσει να περάσει αυτό το τελικό σύνορο.
Η νανοτεχνολογία θα διευκολύνει κι εδώ πολύ τον άνθρωπο.
συνεχίζεται...

Edited by - allzzaro on 16/10/2006 20:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 09:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz

Καλή σας ημερα παιδια!

Αγαπητη Mariasar,χωρις να προσπερναω την φιλη allzzaro ,
να σου πω πως για το προβλημα με τα ματια σου ειναι η παραναργεια που προξενει η παρατεταμενη χρηση Η/Υ.


Αυτο γινετε γιατι οταν ανοιγοκλεινουμε τα ματια αυτα περνουν το καταλληλο υγρο απο τον οργανισμο μαε για να μην ξερενονται και μετα τσουζουν.Κατι που εχει παρατηρηθει πως μπροστα στον υπολογιστη τα ματια τα ανοιγοκλεινουμε 5φορες λιγοτερο κι ετσι να καταπονουμε.


Εαν η δουλεια σου απαιτει αυτη την χρηση υπολογιστη και δεν μπορεις να το αποφυγεις καλο θα ειναι να κανεις καποια διαλλειματακια κατα την διαρκεια των εργασιων σου οπως να στρεφεις το βλεμμα σου σε κατι που βρισκετε μακρια σου για τλιγα λεπτα.Φυσικα το καλυτερο ειναι εαν θα εχεις καποιον πινακα με στοιχεια φυσης που φυσικα θα κυριαρχει το πρασινο που ξεκουραζει τα ματια.Να προσπαθεις να τα ανοιγοκλεινεις τακτικα.Μπορεις επεισης να κανεις κυκλικες κινησεις γυρο απο τα φρυδια σου ή να τραβας το δερμα σου προς τα πισω στην περιοχη των μυνιγκιων.

Ευχομαι να σε βοηθησα.

Με εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evoula
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 12:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evoula
Πρέπει να έκανα λάθος και άνοιξα καινούργιο θέμα
Αλλά εγώ ήθελα να υποβάλλω ερώτηση εδώ:


Αγαπητέ allzaro
διάβασα τα ποστ σου και εντυπωσιάστηκα από τις γνώσεις σου σε θέματα διατροφής και έτσι θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σου.
Είμαι λοιπόν 28 χρονών με ύψος 1,65 και 60 kg και έχω τοπικό πάχος στο γνωστό προβληματικό σημείο όλων των ελληνίδων δηλαδή στην περιφέρεια. Παλαιότερα είχα φτάσει μέχρι 65 kg αλλά τώρα διατηρούμαι σε αυτά τα κιλά χωρίς ιδιαίτερες αυξομιώσεις.( 2-3 κιλά πάνω). Δεν τρώω πίτσες σουβλάκια τηγανιτά κλπ και γενικότερα ακολουθώ ένα υγιείνό τρόπο διατροφής με πάρα πολλά λαχανικά φρούτα γάλα κλπ. Η παρασπονδία μου είναι τα γλυκά που κι αυτά όμως τα έχω περιορίσει πάρα πολύ (Περίπου 1 την εβδομάδα). Επίσης προσπαθώ να γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα. Παρά όλα αυτά όμως δεν μπορώ να χάσω και μένω κολλημένη στα 60. Τι θα πρότεινες να κάνω ?
Και κάποιες εξτρά πληροφορίες: Δουλέυω σε γραφείο άρα η δουλειά μου είναι καθιστική και προσπαθώ να τρώω 5 γεύματα την ημέρα δηλαδή πρωινό, φρούτο με τοστ στο ενδιάμεσο μεσημεριανό και ελαφρύ βραδυνό.(Σαλάτα η γιαούρτι) ή κατι τέτοιο
Σευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελε4
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 15:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελε4
Γειά σου Allzaro,

Γνωρίζεις αν η χειλίτιδα θεραπεύεται με κατάλληλη θεραπεία, ή μένει πάντα πάνω στα χείλι;


Ευχαριστώ πολύ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 18:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Επίσης προσπαθώ να γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα. Παρά όλα αυτά όμως δεν μπορώ να χάσω και μένω κολλημένη στα 60. Τι θα πρότεινες να κάνω ?

Koίταξε φίλη μου.
Οσο μεγαλώνουμε το ποσοστό της λιπώδους μάζας αυξάνεται και ο μυικός ιστός μειώνεται.
Δεν είναι εφικτό λοιπόν το σώμα μας να εχει τη σφριγηλότητα που είχε στα 20 χρόνια του.

Ξέρεις.. σε ολες τις σελίδες του τόπικ διαδίδω να μην κάνετε δίαιτα.
Μια λανθασμένη δίαιτα με μειωμένες θερμίδες σε λάθος στιγμή και σε μεγάλη διάρκεια αναγκάζει τον οργανισμό να δημιουργήσει αποθέματα λίπους.
Ετσι λοιπόν ενα άτομο το οποίο δεν διαθέτει αρκετό μυικό ιστό και είναι αρκετά εξασθενημένο προβεί σε λήψη μειωμένων θερμίδων τότε ο οργανισμός θεωρεί οτι βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και δημιουργεί αποθέματα λίπους.

Αυτο που σου προτείνω είναι το εξής..
Προσπάθησε να διατηρήσεις την αναλογία 35% πρωτείνη 45% υδατάνθρακες και 20% λίπος.

Φίλη μου... ενα άτομο 70 κιλών με 37% μυικής μάζας χρειάζεται 2500 θερμίδες σε σχέση με ενα άτομο 70 κιλών και 40% μυικής μάζας που χρειάζεται 3000 θερμίδες.
Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν μπορείς να χάσεις τα περιττά κιλά.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hol-land
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 15:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hol-land
---Αγαπημένε Allzzarro γεια σου , συγχαρητήρια για όσα έχεις γράψει , πρόκειται για μία εγκυκλοπαίδεια γνώσεων που την "ρούφηξα" από την αρχή μέχρι το τέλος .
Το πρόβλημά μου είναι επιληψία που μου παρουσιάστηκε χωρίς άλλο προηγούμενο ξαφνικά στα 39 μου χρόνια .Οι μαγνητικές τομογραφίες είναι καθαρές και ακολουθώ μόνον φαρμακευτική αγωγή .
Μπορείς να μου γράψεις κάτι γι αυτό το "ξαφνικό" ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 21:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γειά σου φίλε-η μου..

Η επιληψία οφείλεται σε μια δομική διαταραχή του εγκεφάλου.
Αποτέλεσμα είναι μια αφύσικη έκρηξη της ηλεκτρικής δραστηριότητας του εγκεφάλου οπου τα ηλεκτρικά του σήματα προς τους μύς να είναι τόσα πολλά ώστε να μην ελέγχονται.
Συνήθως οι διαταραχές αυτές εμφανίζονται μετά τα 15 έτη ή ακόμα και μετά τα 65.

Οι κρίσεις χωρίζονται κυρίως σε δύο κατηγορίες στις Γενικευμένες Κρίσεις οπου συμμετέχει ένα μεγάλο μέρος του εγκεφάλου και στις Εστιακές Κρίσεις οπου συμμετέχει ένα μέρος μόνο του εγκεφάλου.

Η κάθε μία κατηγορία περιλαμβάνει υποκατηγορίες όπως στις Γενικευμένες Κρίσεις έχουμε Τονικοκλονικές κρίσεις επιληψίας (grand mal) με σπασμούς , τινάγματα των άκρων και απώλεια αισθήσεων , τις (petit mal) κάπως ασυνήθιστες κρίσεις που εχουν να κάνουν με.... αφηρημένο κενό βλέμμα.. στις δε Εστιακές Κρίσεις έχουμε τις Σύνθετες Εστιακές Κρίσεις (Ψυχοκινητικός ή Κροταφικός Λοβός) οπου έχουμε ανάρμοστη συμπεριφορά.. απώλεια μνήμης .
Τις διαταραχές αυτές φίλε μου μπορεί να τις παρουσιάσει ο κάθε άνθρωπος και μπορεί να εμφανισθεί σε οποιαδήποτε ηλικία ακόμα και μετά τη γέννηση οπου λόγω προβλημάτων υγείας της μητέρας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να εμφανισθούν στο παιδί τα συμπτώματα αυτά. Ακόμα μορεί να προκληθεί από εγκεφαλικές φλεγμονές ή ακόμα και από αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια.
Ένα μεγάλο μέρος των επιληπτικών πετυχαίνει τον πλήρη έλεγχο της κρίσης με φαρμακευτική αγωγή. Αν η επιληψία παρουσιασεί στην ενηλικίωση , συνήθως είναι σημάδι κάποιας αλλης λανθάνουσας ασθένειας.. και θεραπεύεται.

Αυτά που εχω να σου προτείνω είναι τα εξής.
Πολύ καλή διατροφή.
Πολύ καλό και ήσυχο ύπνο.
Η σωματική άσκηση δεν εχει αρνητικές επιπτώσεις στις κρίσεις εκτός από ειδικές περιπτώσεις.
Το αλκοόλ απαγορεύεται δια ροπάλου.. το γνωρίζεις αυτό… όπως επίσης η κατανάλωση του καφέ και το κάπνισμα.
Καλό θα είναι να αποφεύγεις την πολύ τηλεόραση τον υπολογιστή και τα video game.

Ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα της επερχόμενης κρίσης είναι ευαισθησία της όσφρησης και της γεύσης καθώς και κάποια αναστάτωση στο στομάχι…
Αυτό που θα βοηθήσει πάρα πολύ .. είναι να περιγράψεις στο γιατρό σου.. τα χαρακτηριστικά της κρίσης.
Δεν είναι απίθανο οι κρίσεις αυτές να έχουν κάθε φορά διαφορετικά χαρακτηριστικά και ο πάσχων να ανήκει σε κάποιο σύνολο των κατηγοριών.
Κάποιος λοιπόν που θα είναι παρόν κατά τη διάρκεια της κρίσης θα πρέπει να την περιγράψει στο γιατρό σου, οπου αυτός με τη σειρά του θα διαγνώσει την ακριβή κατηγορία της επιληψίας και θα σε καθοδηγήσει με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή .. και τις σωστές συμβουλές ώστε να μπορείς να συνεχίσεις την υπόλοιπη ζωή σου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πολλά βότανα θα μπορέσουν να βοηθήσουν όπως πχ.. το φασκόμηλο, το gingo biloba , το galium κοινώς Γάλλιο το viscum album κοινώς ιξός το petasites officinalis … και άλλα.
Απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να διαγνωσθεί η κατηγορία της διαταραχής από τον γιατρό σου οπου και αυτός θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα.
Μην φοβάσαι.. σχεδόν ολοι οι μεγάλοι .. ήταν επιλητικοί. Θα μπορέσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου .. χωρίς κανένα πρόβλημα τόσο στο οικογενειακό σου περιβάλλον οσο και στο φιλικό σου.
Φτάνει να προσέχεις…
Φιλικά
allzzaro
ΥΓ.. διάβασε.. τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα… http://lyk-skalas.att.sch.gr/Epilepsy.htm

Edited by - allzzaro on 30/10/2006 21:51:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hol-land
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 10:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hol-land
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί μου . Ειμαι φίλη και θέλω να σου πω κι άλλα για την περίεργη επιληψία μου .
Οι κρίσεις με πιάνουν μόνον νύχτα , ποτέ μέρα .Δηλαδή μόνο μέσα στον ύπνο μου . Μάρτυρες του γεγονότος γίνονται ο σύζυγος και τα παιδιά μου . Εγώ το πρωί δεν θυμάμαι τίποτα αλλά ξυπνάω πολύ κουρασμένη .
Εκτός από τις νυχτερινές κρίσεις που είναι κανόνας , κάποιες φορές σημειώθηκαν μικρές διαλείψεις - αφαιρέσεις νωρίς το πρωί που ετοιμαζόμουν για την δουλειά μου . Χανόμουν δλδ για δευτερόλεπτα.

***Είπες κάπου για φασκόμηλο αλλά θυμάμαι καλά οτι το είχες τονίσει μάλιστα και με κόκκινα γράμματα οτι απαγορεύεται το φασκόμηλο στους επιληπτικους .Θέλεις να μου το ξεκαθαρίσεις ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 10:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είπες κάπου για φασκόμηλο αλλά θυμάμαι καλά οτι το είχες τονίσει μάλιστα και με κόκκινα γράμματα οτι απαγορεύεται το φασκόμηλο στους επιληπτικους .
Θέλεις να μου το ξεκαθαρίσεις ?


Φίλη μου το τόπικ εχει τον τίτλο Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical

Πολλές φορές αναγκάζομαι ως θεματοθέτης να απαντήσω σε ερωτήματα που αφορούν τηλεδιαγνώσεις καθώς και σε θέματα ιατρικής φύσεως.
Από ευαισθησία λοιπόν απαντώ στο ερώτημα σου περί επιληψίας ξεφεύγοντας από το πεδίο του θέματος και το κάνω μέσα στα πλαίσια του επιτρεπτού σε ότι αφορά τους άγραφους νόμους των forums.
O όρος ``ξεκαθάρισμα`` που θέτεις θα έλεγα ότι θυμίζει ``ξεκαθάρισμα λογαριασμών`` συνάδει δε με παλιές κακοπροαίρετες αντιπαραθέσεις {περί τηλεδιαγνώσεων} καθώς και την ιδιοτελή παρουσία του τόπικ.
Καλό θα είναι λοιπόν να μην χρησιμοποιούμε τέτοιου είδους ορολογίες.

Επίσης καλό θα είναι όταν επικαλείσαι κάτι να προβαίνεις και σε παράθεση … όπως κάνω και εγώ για του λόγου το αληθές.
Γιατί μπορεί σαν άνθρωπος να εχω κάνει και λάθος είτε εκ παραδρομής, είτε κακής διατύπωσης είτε τα γραφώμενα μου να εννοηθούν λανθασμένα.

Και για να στο ξεκαθαρίσωλοιπόν … φίλη μου.. δεν θυμάμαι να εχω γράψει κάπου και μάλιστα με κόκκινα γράμματα για τέτοιου είδους αντεδείξεις σε ότι αφορά το φασκόμηλο.
Αν εχει γραφεί κάτι τέτοιο σε παρακαλώ να το παραθέσεις για να προβώ σε διευκρινίσεις και όχι ξεκαθαρίσματα.
Εχει γραφεί ….

quote:

Το αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου ότι από τα πιο διαδεδομένα αιθέρια έλαια.
Θα πρέπει να αποφεύγεται από υπερτασικούς αλλά και από πάσχοντες από επιληψία.

To αυτό ισχύει και για τα περισσότερα αιθέρια έλαια καθώς και τα βάμματα.
Το αυτό θα ισχύει και το αν κάπου εχει γραφεί ότι το φασκόμηλο δεν συνιστάται στους επιληπτικούς.
Θα αφορά φαρμακευτικές ουσίες του φασκόμηλου που εχουν εκχυλιστεί σε μορφή βάμματος ή κάποιου αλλου εκχυλίσματος πχ στερεού εκχυλίσματος ή υπο μορφή αιθέριου ελαίου.
Στο ιδιο πόστ εχω πεί…ότι …

quote:

Οσοι-ες αποφασίσουν να χρησιμοποιήσουν κάποιο αιθέριο ως θεραπεία θα πρέπει πρώτα απολα να ενημερωθούν για τη σωστή του χρήση.
H αλόγιστη χρήση αιθέριων ελαίων-βοτάνων απο αδαείς θα εχει δυσάρεστες συνέπειες.

Και για να ολοκληρώσω.. ψάχνονας ετσι απλά θα βρείς ότι το φασκόμηλο συνιστάται ευρέως ως αφέψημα στους επιληπτικούς.
Ως αφέψημα όμως…
Προσοχή ομως... οπως σου είπα απαντώ στο ερώτημα σου συνοπτικά και πάντα μέσα στα πλαίσια του επιτρεπτού ξεφεύγοντας απο το πεδίο του θέματος.
Απο εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις αφού ενημερωθείς πλήρως για το πρόβλημα σου μέσω του ιατρού σου.. για το αν κάποια βότανα οπως αυτά που σου προτείνω μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.
Γιατί οι κρίσεις δεν χωρίζονται μόνο σε δύο κατηγορίες.
Χωρίζονται σε πάρα πολλές κατηγορίες.. πολλές απο αυτές είναι μάλιστα και άγνωστες.
Τυχόν κάποια φάρμακα και κάποια βότανα να αντεδεικνύονται για την κατηγορία που μπορεί να υπάγεται η πάθηση σου.
Πιστεύω να σε κάλυψα…


Edited by - allzzaro on 05/11/2006 10:24:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ratataplan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 08:44:09  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα στην παρέα.
Μήπως έχουμε τίποτα στοιχεία για συσκευές οζονοθεραπειας-, καθαρισμό ατμόσφαιρας, νερού κτλ?
Κατά πόσο είναι αποτελεσματικά ή είναι ένα ακόμα καλπάκι στο να μας πείθουν ότι λειτουργεί αυτό το σύστημα. Με ενδιαφέρει κυρίως να βρω ένα σύστημα, φίλτρο που να καθαρίζει το νερό της βρύσης που πίνουμε.


Να μη λες με πολλά λόγια λίγα πράγματα, αλλά με λίγα λόγια πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 19:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μήπως έχουμε τίποτα στοιχεία για συσκευές οζονοθεραπειας-, καθαρισμό ατμόσφαιρας, νερού κτλ?

Φίλε μου... οι συσκευές οζονοθεραπείας.. είναι καλές.
Οχι ομως όλες.
Καλό είναι οποιος αποφασίσει να αγοράσει κάποια να το ψάξει καλά γιατί είναι ακριβές.

quote:
Με ενδιαφέρει κυρίως να βρω ένα σύστημα, φίλτρο που να καθαρίζει το νερό της βρύσης που πίνουμε.

Εγώ προσωπικά δεν τα εχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση σε οτι αφορά τα φίλτρα νερού.
Οι λόγοι είναι πολλοί.
Εχουμε κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα φίλτρα νερού σε προηγούμενα πόστ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 12:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
καλημερα σε όλους,

Σκεφτομαι και εγω να βάλω ενα φιλτρο νερού στο σπιτι μου. Το νερό της Αθήνας εχει παρα πολυ χλωριο. Για να φυγει το χλωριο αφηνω το νερο σε μια κανατα να σταθεί και ταυτόχρονα μενει και το κατακάθι κάτω. Ειναι σωστό αυτό? Μ'ενα απλό βαμβάκι στην βρυση γινεται τίποτα?
Σε ποιο πόστ αναφέρονται τα φίλτρα νερού ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 14:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar
γεια σας και πάλι,

θα ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος που μπορώ να κάνω μαθήματα γιόγκα στην αθήνα? Υπάρχει κάποιος καλός δάσκαλος?

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 16:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Tο μυστικό της μακροζωίας

συνέχεια




ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ


Μακροζωία και φυσικό περιβάλλον

O άνθρωπος σύμφωνα με το Δημόκριτο είναι η μικρογραφία του κόσμου και σύμφωνα με τη φιλοσοφία του Λάο Τσέ είναι η μικρογραφία της φύσης.
Ηδη εχει φτάσει η εποχή οπου ο άνθρωπος μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της καταστροφής που προκάλεσε στο Φυσικό Περιβάλλον προκειμένου να αναπτύξει τις τεχνολογικές του μεθόδους και ολο και περισσότερο ερχεται πιο κοντά στην έννοια της φιλοσοφίας αυτής.
Ο άνθρωπος πλάστηκε για να ζεί στο Φυσικό Περιβάλλον και εξαρτάτο από αυτό. Κύριο μέλημα λοιπόν του άνθρώπινου είδους ώστε να μπορέσει να περάσει σε ένα άλλο είδος ανθρώπινου γένους.. είναι να προσαρμόσει το περιβάλλον σύμφωνα με τις ανάγκες του.
Η τεχνολογία θα παίξει τον σπουδαιότερο ρόλο στη μακροζωία και στην αθανασία και η μικρογραφία της Φύσης θα αντιστρέψει τους όρους αυτούς μιας και δεν θα εξαρτάται πλέον από τη Φύση αλλά η Φύση θα εξαρτάται από αυτόν.


Πρώτα από όλα η ρύπανση θα είναι μια μέρα ένα γεγονός του παρελθόντος με την ανάδυση της νανοτεχνολογίας.
Το σημερινό πλιάτσικο στους πόρους του πλανήτη και η εξαπόλυση βλαβερών υποπροϊόντων στη βιόσφαιρα θα φαίνονται σαν μια επαίσχυντη περίοδος της ανθρώπινης ιστορίας.
Η σημερινή προσέγγιση της βιομηχανία εκ των άνω προς τα κάτω (π.χ. κοπή δέντρων για ξυλεία ή εξόρυξη μετάλλων) θα αντικατασταθεί από τη μοριακή βιομηχανική παραγωγή, δηλαδή από την ιδέα ότι μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα αντικείμενο από τα συστατικά του μόρια.
Εφ' όσον γνωρίζουμε τα μοριακά δομικά στοιχεία των περισσότερων υλών, όπως του ξύλου ή του χάλυβα, μπορούμε να τα κατασκευάζουμε μόριο προς μόριο και επιπλέον να τα κάνουμε πιο ανθεκτικά και πιο ελαφρά από τα ανάλογά τους στη φύση.
Με τη δύναμή της να ελέγχει την ύλη, η μοριακή βιομηχανική παραγωγή θα κατασκευάζει ύλες με σχέση βάρους-αντοχής εκατό φορές ισχυρότερη από το χάλυβα, ενδεχομένως από καθαρό διαμάντι.
Και όσο η ηλιακή ενέργεια της εποχής της νανοτεχνολογίας θα γίνεται πιο φτηνή και πιο αποτελεσματική, η βιομηχανική διαδικασία θα χρησιμοποιεί μόνο καθαρή ενέργεια και θα αποδίδει αβλαβή υποπροϊόντα, όπως νερό και οξυγόνο, ακριβώς σαν τα δέντρα της φύσης.
Μέχρι να καθαρίσουμε τη ζημιά που έχουμε ήδη κάνει, θα χρειαστεί να ζήσουμε για λίγο από τα σκουπίδια μας.
Εφ' όσον οι περισσότερες ύλες έχουν κατασκευαστεί από άνθρακα, όπως πολυμερή του μαλλιού, πολυεστέρες, ξύλο και νάυλον, καθώς και από δομικά υλικά όμως το διαμάντι, η νανοτεχνολογία θα βασιστεί πολύ στο άφθονο αυτό στοιχείο.
Πράγματι, η "εξόρυξη" των 300 δισεκατομμυρίων τόνων διοξειδίου του άνθρακα που έχουν εκπεμφθεί στην ατμόσφαιρα από τον καιρό της βιομηχανικής επανάστασης θα προσφέρει αρκετό άνθρακα για να χτιστούν με νανοτεχνολογικές μεθόδους ανθεκτικά και ελαφρά σπίτια για κάθε οικογένεια σε ένα συνολικό πληθυσμό 10 δισεκατομμυρίων ανθρώπων. Μάλιστα, θα περισσέψει και το 95% απ' αυτό το διοξείδιο, οπότε μπορεί να φανταστεί κανείς και τις άπειρες ακόμα διευκολύνσεις που μπορούν να παραχθούν χωρίς να χρειαστεί ούτε καν να αγγίξουμε την επιφάνεια της γης!

Αφού καθαρίσει την από πολλού μολυσμένη ατμόσφαιρα, o άνθρωπος θα μπορεί να δουλέψει για την αποκατάσταση των εδαφών και
των υδάτων στη φυσική τους κατάσταση.
Εκεί που υπήρχαν εργοστάσια του 20ού αιώνα και μόλυναν τα γύρω εδάφη με τοξικά χημικά, θα υπάρχει πάλι χλόη και δάση. Εκεί που υπήρχαν μολυσμένες λίμνες, ακατάλληλες για ψάρεμα ή κολύμπι τις ζεστές καλοκαιρινές μέρες, θα υπάρχουν πάλι κρυστάλλινα νερά, ανέγγιχτα από βιομηχανικά απόβλητα. Τα οράματα αυτά μπορούν να γίνουν πραγματικότητα με
νανομηχανές που θα έχουν την ικανότητα να συλλαμβάνουν τα τοξικά μόρια και να τα μετατρέπουν σε ακίνδυνα στοιχεία, κάτι που είναι ανέφικτο σήμερα. Και όταν θα ολοκληρωθεί αυτή η απορρύπανση, η γη θα παραμείνει πλέον σ' αυτή την κατάσταση με την καθαρή μοριακή
βιομηχανική διαδικασία.
Για να αντιστρέψουμε την καταστροφή του περιβάλλοντος τα παραδείγματα αυτά, καθώς και άλλα που θα ακολουθήσουν,
συστηματικά αποκαλύπτουν ότι η νανοτεχνολογία θα είναι αποτελεσματική, καθαρή και επακριβής, πράγμα αναμενόμενο όταν θα
έχουμε έλεγχο πάνω στην ύλη στη μικρότερη δυνατή κλίμακα.
Η σημερινή γεωργία είναι ένα από τα σαφέστερα παραδείγματα σπάταλης,
ρυπαντικής και αναποτελεσματικής επιχείρησης, που η νανοτεχνολογία μπορεί να αντιστρέψει. Τα συνθετικά λιπάσματα, τα ζιζανιοκτόνα και
τα εντομοκτόνα ρυπαίνουν το έδαφος και τα νερά σε μια προσπάθεια να ταϊστεί ένας αυξανόμενος πληθυσμός ενώ η πείνα συνεχίζεται. Τα
δάση καταστρέφονται με απειλητικούς ρυθμούς, ολόκληρα οικοσυστήματα χάνονται, ιδίως στα πλούσια σε ζωή υγρά δάση. Με τη
νανοτεχνολογία, θερμοκήπια που θα αστυνομεύονται από "νανο-μυγοπαγίδες" θα κάνουν αχρείαστα τα εντομοκτόνα και τα φυτά θα μπορούσαν να έχουν όλες τις αναγκαίες θρεπτικές ουσίες, συνθήκες δηλαδή που λείπουν από το εξωτερικό ανεξέλεγκτο περιβάλλον.
Τα φυτά θα μπορούν να ζουν στη μεγάλη υγρασία, την ομοιόμορφη θερμοκρασία και την πλούσια σε διοξείδιο του άνθρακα ατμόσφαιρα των μοριακά κατασκευασμένων θερμοκηπίων, κάνοντας τα τρόφιμα του μέλλοντος πολύ πιο φτηνά από σήμερα. Σήμερα, καθώς τα δάση καίγονται και καταστρέφονται, πολύτιμη βιοποικιλία και γενετικές πληροφορίες χάνονται και το προϊόν εκατομμυρίων χρόνων εξέλιξης εξαφανίζεται. Είναι τραγική η ιστορία των ειδών που καταστράφηκαν στα υγρά δάση, αλλά τα λίγα τυχερά είδη που τα γονίδιά τους έχουν διατηρηθεί θα βρουν μέσα από τη νανοτεχνολογία τη δυνατότητα να επανέλθουν. Είναι γνωστό από παλιά ότι τα γονίδια μπορούν να επιβιώσουν πολλά χρόνια στο αποξηραμένο δέρμα, τα κόκαλα, τα κέρατα και το τσόφλι των αυγών, αλλά η σημερινή τεχνολογία είναι ανίκανη να κάνει κάτι μ' αυτή τη γνώση.
Παρ' όλα αυτά, υπάρχει το πρόγραμμα "ΒιοΑρχείο" που συγκεντρώνει βιολογικά δείγματα για μελλοντική αποκατάσταση ειδών, για την
εποχή που οι τεχνικές χειρουργικής των κυττάρων και μοριακής επισκευής θα μας επιτρέψουν να μεταμορφώσουμε το αδρανές DNA σε
ζωντανά πλάσματα πάλι.
Ένας προφανής τρόπος όταν σκεφτόμαστε το πολύ μικρό είναι να σμικρύνουμε το μέγεθος και το κόστος των κομπιούτερ και να πολλαπλασιάσουμε την ταχύτητα λειτουργίας τους. Η σημερινή τεχνολογία βασίζεται στη χάραξη καναλιών πάνω σε σιλικόνη ώστε να μπορούν να ανοίγουν και να κλείνουν μικροσκοπικοί ηλεκτρονικοί διακόπτες, δηλαδή η βάση του ψηφιακού κώδικα που αντιπροσωπεύει ό,τι αντιλαμβάνεται ο κομπιούτερ.
Οι αυριανοί νανο-κομπιούτερ θα έχουν μοριακούς διακόπτες, ή λογικές ράβδους, που θα αντικαταστήσουν το σημερινό ηλεκτρονικό είδος (στην αρχή, μάλλον).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 19:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φυσιολογικό βάρος.

Το κατά πόσο κάποιο άτομο εχει το ιδανικό βάρος αυτό είναι ένα θέμα που απασχολεί τους περισσότερους οπου διαβάζουν αυτό το τόπικ.

Αν και το θέμα εχει συζητηθεί διαπίστωσα ότι θα πρέπει να γίνει μια αναφορά σε βάθος….

Οταν λοιπόν λέμε φυσιολογικό βάρος εννοούμε την τέλεια αναλογία μεταξύ μυικού ιστού και λιπώδους μάζας ανάλογα με τη σκελετική μας κατασκευή.

Για να μπορέσει κάποιος να βρεί αυτή την τέλεια αναλογία θα πρέπει πρώτα απ`όλα να γνωρίζει σε ποια σκελετική κατηγορία ανήκει.

Ενας πολύ απλός και πρακτικός τρόπος ώστε να διαπιστώσει κάποιος σε ποια σκελετική κατηγορία ανήκει είναι να μετρήσει την περίμετρο του καρπού του.

Ετσι λοιπόν έχουμε …

Περίμετρος καρπού……………….Aντρες………………Γυναίκες
………………………...Σκελετική κατηγορία…..Σκελετική κατηγορία
14 εκατοστά ……………...Πολύ ελαφρύς……Αρκετά ελαφρύς
15-16 εκατοστά…………..Αρκετά ελαφρύς…..Ελαφρύς
17-18 εκατοστά…………..Ελαφρύς…………...Μέτριος
18-19 εκατοστά…………..Μέτριος…………….Βαρύς
19-20 εκατοστά…………..Βαρύς………………Πολύ βαρύς
21 εκατοστά………….Πολύ βαρύς………..Αντρικού τύπου

Ανδρες……………….Σκελετός
Υψος………Ελαφρύς……………Μέτριος…………..Βαρύς
1.55……….51-54……………….54-59………………57-64
1.60……….53-57……………….56-62………………60-67
1.67……….58-62……………….60-67………………64-73
1.70……….60-64……………….63-69………………67-75
1.75……….64-68……………….66-75………………70-79
1.80……….67-72……………….70-77………………74-84
1.85……….71-76……………….74-82………………78-88
1.90……….74-79……………….78-86……………….83-93

Γυναίκες……………….Σκελετός
Υψος………Ελαφρύς……………Μέτριος…………..Βαρύς
1.42………..42-44……………….44-49……………..47-54
1.45………..43-46……………….45-50……………...48-55
1.50………...45-49………………47-53…………...…51-58
1.60………...50-54………………53-59……………...57-64
1.65………...54-58………………56-63……………...60-68
1.70…………57-61……………...60-67………………64-72
1.75…………61-65……………...63-70………………68-76

Γνωρίζοντας λοιπόν κάποιος τη σκελετική του κατηγορία μπορεί προσδιορίσει κατά προσέγγιση το σωματικό του βάρος.
Οι διακυμάνσεις του βάρους που αναφέρονται στους πίνακες εχουν να κάνουν με την περιεκτικότητα του μυικού ιστού και της λιπώδους μάζας.
Αυτό είναι κάτι που θα το εξετάσουμε στα επόμενα πόστ.
Προς το παρόν ας δούμε πως μπορούμε αφού γνωρίζοντας τη σκελετική μας κατηγορία να ζυγιστούμε σωστά.
Εάν λοιπόν ένα άτομο ζυγιστεί το πρωί θα είναι πχ 72 κιλά.
Εάν ζυγιστεί το μεσημέρι θα είναι 71,2 ...
Εάν ζυγιστεί μετά το μεσημέρι μετά το γεύμα θα είναι 73
Εάν ζυγιστεί το βράδυ.. μετά από ένα τσιμπούσι μπορεί να είναι και 74..
Απαραίτητη προυπόθεση λοιπόν είναι να ζυγιζόμαστε με άδειο το στομάχι είτε από φαγητό είναι από υγρά.

Να πάρουμε ένα παράδειγμα...
Ένα άτομο λοιπόν που είναι άνδρας με ύψος 1.75 και ανήκει στη μέτρια σκελετική κατηγορία πρέπει να ζυγίζει από 66-75 κιλά..

Η διακύμανση αυτή εχει να κάνει με το ποσοστό λιπώδους μάζας - μυικού ιστού - αλλά και ποσοστό υδάτων που διαθέτει το άτομο αυτό.

Οπότε το άτομο αυτό εαν ζυγίζει από 67 κιλά και κάτω χαρακτηρίζεται ελλειποβαρής και θα πρέπει να αυξήσει το βάρος του.
Εάν ζυγίζει από 75 κιλά και επάνω ονομάζεται υπέρβαρος και θα πρέπει να μειώσει το βάρος του.

Εαν και αυτό φαίνεται πολύ απλό.. τελικά είναι δύσκολο.
Είναι πάρα πολύ δύσκολο...
Το να μειώσει κανείς το βάρος του κάποιος υπέρβαρος οπως γνωρίζουμε το μειώνει χάνοντας και λιπώδη μάζα αλλά και μυικό ιστό.
Κάνοντας λοιπόν κάποιος κάποια αυθαίρετη δίαιτα και χάνοντας 10 κιλά.. χάνει 10 κιλά μύς.
Το αυτό συμβαίνει και με το άτομο που χαρακτηρίζεται ελλειποβαρής κάνοντας κάποια αυθαίρετη δίαιτα σαβουρόνοντας οτι βρεί θα πάρει 10 κιλά σε λίπος.

Πώς θα μπορεί όμως να γνωρίζει το άτομο αυτό πόσο μυικό ιστό έχει και τι λιπώδη μάζα.
Αυτό θα το δούμε στο επόμενο πόστ (φυσιολογικό βάρος - λιπομέτρηση) οπου θα έχουμε και τους σχετικούς πίνακες.


συνεχίζεται....


Edited by - allzzaro on 16/11/2006 19:58:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Πολύ καλή κίνηση, φίλε μου allzzaro, μιάς και το θέμα του ιδανικού βάρους απασχολεί λίγο - πολύ όλους τους ανθρώπους.

Από περιέργεια μέτρησα την περίμετρο του καρπού μου και μου βγήκε κατά προσέγγιση 14+.
Μέτρησα πάλι αλλά ήταν πάλι στο 14.

Όντας ακριβώς στο μέσο των 2 τελευταίων κατηγοριών ύψους θα πρέπει το βάρος μου να είναι περίπου από 72 μέχρι 77 κιλά?
Εντάξει, το 'χω!
Χεχε!

quote:
Το να μειώσει κανείς το βάρος του κάποιος υπέρβαρος οπως γνωρίζουμε το μειώνει χάνοντας και λιπώδη μάζα αλλά και μυικό ιστό.
Κάνοντας λοιπόν κάποιος κάποια αυθαίρετη δίαιτα και χάνοντας 10 κιλά.. χάνει 10 κιλά μύς.
Το αυτό συμβαίνει και με το άτομο που χαρακτηρίζεται ελλειποβαρής κάνοντας κάποια αυθαίρετη δίαιτα σαβουρόνοντας οτι βρεί θα πάρει 10 κιλά σε λίπος.

Θεωρώ οτι αυτό είναι και πολύ σημαντικό!
Το να πάρει κάποιος τα κατάλληλα κιλά σε μυϊκό ιστό κι όχι σε λίπος (αν είναι κάτω από το όριο των κιλών) και το αντίστροφο.
Γιατί όμως αυτό δεν επιτυγχάνεται εύκολα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 17:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Όντας ακριβώς στο μέσο των 2 τελευταίων κατηγοριών ύψους θα πρέπει το βάρος μου να είναι περίπου από 72 μέχρι 77 κιλά?
Εντάξει, το 'χω!


Τέλεια..

quote:
Θεωρώ οτι αυτό είναι και πολύ σημαντικό!

Σημαντικότατο Dying_Incubus..
Μην ξεχνάς οτι έχοντας κάποιος επιπλέον μυικό ιστό καταναλίσκει πολύ περισσότερες θερμίδες - περπατά και κινείται με περισσότερη ευστάθεια το ανοσοποιητικό του σύστημα αποδίδει καλύτερα αυξάνεται η αυτοπεποίθηση του, το λίμπιντο.. και το κυριώτερο.. οσο γερνάμε τόσο ο μυικός ιστός χάνεται.. και ο λιπώδης αυξάνεται.. οσο λοιπόν τον προσέχουμε... τόσο λιγότερο γερνάμε...

quote:
Το να πάρει κάποιος τα κατάλληλα κιλά σε μυϊκό ιστό κι όχι σε λίπος (αν είναι κάτω από το όριο των κιλών) και το αντίστροφο.
Γιατί όμως αυτό δεν επιτυγχάνεται εύκολα?

Η προσπάθεια φίλε μου Dying_Incubus που θα πρέπει να καταβάλλει ο καθένας μας ώστε να αποκτήσει τις σωστές αναλογίες είναι μακρόχρονες.
Για να μπορέσει κάποιος να πάρει ½ κιλό καθαρό στον μυικό του ιστό,θα χρειαστεί 2 μήνες.Μπορεί και 3.
Για 1 ολόκληρο κιλό μπορεί να χρειαστεί εως 6 μήνες και αυτό αν όλα πάνε καλά.Την ολη του αυτή επιτυχημένη προσπάθεια μπορεί να του την γκρεμίσει ένα τριήμερο οπου θα συμπεριλαμβάνει κρασάκια, ουζάκια, αλάτια ..και γενικώς σαβουροφαγία.
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι χρειάζεται πολύ υπομονή, εγκράτεια, πειθαρχία… όχι μόνο στον τρόπο που λαμβάνουμε τροφή αλλά γενικώς .. ακόμα και στον ύπνο.
Θα πρέπει κάποιος να στερηθεί πάρα πολλά από αυτά που εχει συνηθίσει να καταναλίσκει ως απολαυστική τροφή για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Φίλε μου… νομίζω ότι το σώμα μας δεν μπορεί να μας εξουσιάζει με τι να το τροφοδοτούμε. Το μυαλό μας είναι αυτό που θα αποφασίσει το τι είναι πιο κατάλληλο ώστε να διατηρούμε το σώμα μας σε καλή κατάσταση και αυτό με τη σειρά του θα συμβάλλει στην καλή λειτουργία του πνεύματος.
Εμείς λοιπόν θα αποφασίσουμε ποιες τροφές είναι κατάλληλες προς θρέψη και όχι προς τέρψη.

Θα τα δούμε στην πορεία… θα προσπαθήσω να τα αναλύσω οσο καλύτερα μπορώ , θα σας υποδείξω τρόπους ώστε πάρετε μυικό βάρος και να χάσετε λίπος..και το κυριότερο με πολύ απλά λόγια χωρίς να σας κουράσω.

Και επ`ευκαιρίας.. μιας και μιλάμε για τροφή..τα ζώα δεν είναι η τροφή μας. Το οτι τα τρώμε, το οτι μας εχουν επιβάλλει να τα τρώμε αυτό δεν σημαίνει οτι αποτελούν την τροφή μας.
Είναι ζωντανές υπάρξεις, εχουν και αυτά δικαίωμα να ζήσουν, εχουν συναισθήματα αλλά γενικώς εχουν την ανάγκη μας και εμείς ως υπερνοήμονα όντα είμαστε συνειδητά υποχρεωμένοι να τους παρέχουμε κάθε δυνατή βοήθεια και να τους ΠΡΟΜΗΘΕΥΣΟΥΜΕ οτι τους στέρησε η Φύση.. προκειμένου να συμβάλλουν στην Φυσική Ισορροπία.

Πολλές απο τις υπάρξεις αυτές φτάνουν σε σημείο να μιμούνται ανθρώπινες ενέργειες. Τα ζώα αυτά χωρίς να διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα φτάνουν και ξεπερνούν την τελειότητα.
Ας μην φτάνουμε στο σημείο να μιμούμαστε εμείς τις δικές τους ενέργειες..
Ας μην υποβιβάζουμε την έννοια Ανθρωπος.

Edited by - allzzaro on 17/11/2006 18:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy