ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 19:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Robben

Ο φιλος europaios νομιζω ειχε παραθεσει στοιχεια που αποδεικνυαν το 12θεο ξενοφερτο....


Φίλε Robben, το να λέμε ότι το 12θεο είναι ξενόφερτο είναι τόσο υπεραπλουστευτικό, όσο και το να λέμε ότι είναι αποκλειστικά ελληνικής προέλευσης. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά "καθαρή" θρησκεία, θρησκεία που να μην έχει επηρεαστεί από τάσεις συγκρητισμού και που να μην έχει ενσωματώσει στη λατρεία της και ξένα θρησκευτικά στοιχεία, από παλιότερες ντόπιες θρησκείες ή σύγχρονες γειτονικές. Εάν για παράδειγμα μπορούμε να πούμε με σχετική ασφάλεια ότι η Αφροδίτη ανάγει την προέλευσή της στην ασσυροβαβυλωνιακή Ιστάρ (και συμφωνούν αρκετοί ερευνητές γι'αυτό), δεν θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε το ίδιο και για τον Δία ο οποίος φαίνεται να είναι εγγενώς ελληνικής προέλευσης θεότητα, αφού απαντά σε γλωσσικά συγγενικούς λαούς με τους Έλληνες (Ελληνικά-Ζευς Πατήρ, Σανσκριτικά-Dayas Pita, Ιλλυρικά-Dei patyros, Λατινικά-Ju piter, Χεττιτικά-(D)Sius κλπ.) με παρόμοιο ρόλο, και δη του "ουράνιου πατέρα θεού". Υπάρχουν ελληνικές θεότητες του ολυμπιακού πανθέου που προήλθαν από χθόνιες θεότητες του ελλαδικού χώρου της Γεωμετρικής Εποχής οι οποίες συν τω χρόνω απέβαλλαν το μελαγχολικό χθόνιο χαρακτήρα τους, θεότητες που βρίσκουν το πρότυπό τους στη Μινωική Κρήτη (αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζουμε την εθνικότητα και τη γλωσσα των Μινωιτών), και άλλες ελληνικής προέλευσης μεν, αλλά που επηρεάστηκαν από αρχαίες μικρασιατικές λατρείες.
Ομοίως μυθικές φιγούρες και μυθικά επεισόδια όπως οι παμπάλαιοι κατακλυσμικοί μύθοι της Μεσοποταμίας του 17ου αιώνα π.Χ. (λόγου χάριν ο μύθος του Ζιουζούντρα) όπου χρησιμοποιείται κάποιο πλεούμενο για τη διάσωση του ήρωα και της οικογένειας του, έχουν ενσωματωθεί με το κατάλληλο lifting τόσο στο χριστιανισμό, όσο και στην ελληνική μυθολογία (κατακλυσμός του Δευκαλίωνα).

Γενικά η προέλευση της δωδεκαθεϊστικής λατρείας είναι τεράστιο θέμα που αξίζει να αναλυθεί σε ξεχωριστό topic.


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 01/12/2009 19:17:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 19:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Αγαπητε μου φιλε Εαρινε, το οτι καποιοι θεολογοι ανεπτυξαν αλλες θεσεις που εξελιχτηκαν σε αιρετικα δογματα δεν σημαινει κατι. Η εκκλησια ειχε απο την αρχη ξεκαθαρη θεση. Ηδη απο την εποχη των αποστολων μεσα στα συγγραμματα της Καινης διαθηκης φανερωνεται η φυση του Χριστου. Δεν ηταν θεμα ποιος θα επικρατουσε ή οχι. Πχ, πολλοι αυτοκρατορες αλλα και επισκοποι ηταν αρειανιστες. Δεν επικρατησαν ομως. Η εκκλησια απο παντα διεκρινε. Αλλωστε οι αποφασεις των συνοδων ερχονατν σε αντιθεση πολλες φορες με τα ''πιστευω'' του αυτοκρατορα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 19:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Φιλε
Agnostic, θα ηταν ενδιαφερον θεμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 20:15:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητε μου φιλε Εαρινε, το οτι καποιοι θεολογοι ανεπτυξαν αλλες θεσεις που εξελιχτηκαν σε αιρετικα δογματα δεν σημαινει κατι. Η εκκλησια ειχε απο την αρχη ξεκαθαρη θεση. Ηδη απο την εποχη των αποστολων μεσα στα συγγραμματα της Καινης διαθηκης φανερωνεται η φυση του Χριστου. Δεν ηταν θεμα ποιος θα επικρατουσε ή οχι. Πχ, πολλοι αυτοκρατορες αλλα και επισκοποι ηταν αρειανιστες. Δεν επικρατησαν ομως. Η εκκλησια απο παντα διεκρινε. Αλλωστε οι αποφασεις των συνοδων ερχονατν σε αντιθεση πολλες φορες με τα ''πιστευω'' του αυτοκρατορα.

Το ερώτημα μου , είναι το εξής..

Ποιά είναι η σωστή χριστιανική πίστη ...η μια και η μόνη αληθινή?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Το ερώτημα μου , είναι το εξής..

Ποιά είναι η σωστή χριστιανική πίστη ...η μια και η μόνη αληθινή?


ο κάθε ένας θα σου πει η δική του έτσι ο ορθόδοξος λέει ότι αυτός έχει δίκιο ο προτεστάντης το ίδιο ο παλαιοημερολογίτης έχει δίκιο ο καθολικός και αυτός έχει δίκιο μέχρι και οι πιστοί ρεαλιανοί έχουν αυτοί δίκιο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 23:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η σωστή χριστιανικη πίστη είναι αυτή που εξυπηρετεί το θέλημα του
Θεού, όχι των ανθρώπων, αγαπητέ άθεε...Είναι λίγο δύσκολο στην εποχή μας, να εννοηθεί αυτή η θέση, γιατί ο άνθρωπος, έχει πολλά παραδείγματα και αντιγράφει, παρεμβαίνοντας στο θέλημα του Θεού....
Η πίστη, λεει μετακινεί βουνά, εννοεί, ότι όσο μέσα μας είναι καθαρό αυτό που λέμε,είναι εκ Θεού,δλδ, τόσο πιο μεγάλες πιθανότητες έχει να
είναι σωστό...
Και επαναλαμβάνω, σε μια εποχή, όπου η κάθε κινηση,γίνεται προμελετημένα, όλα τα ελέγχουμε....Δεν αφήνουμε τιποτε να γίνει, αν είναι να είναι, πιο πολύ το κάνουμε εμείς να είναι.
Η σωστή χριστιανική πίστη, είναι αγάπη για όλους, με γνώμωνα τον άνθρωπο, όπως δίδαξε ο Χριστός, που συνομιλούσε με αμαρτωλούς κι όχι με ήδη πιστούς,ή μόνο με αυτό που λέμε "καλούς ανθρώπους" .
Η σωστή χριστιανική πίστη γνωριζει ότι όλοι ο άνθρωποι, έχον τα ίδια δικαιώματα απο τον Θεό και νοιάζονται για τον συνάνθρωπο τους, αλλοιώς, αν δεν έχουν αγάπη, ουδέν έχουν,όπως έλεγε κι ο απόστολος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 00:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Εαρινός
Πολύ εύστοχη απάντηση..δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες!

Οι φαινομενικά αντιφατικές απαντήσεις μου φίλε Εαρινέ , είναι ψιλά γράμματα για τον Ψηλό που δεν μπορεί ή δεν θέλει να τα καταλάβη και ως εκ τούτου η απάντησή του ήταν αναμενόμενη . Αυτό που δεν περίμενα και με εξέπληξε ήταν η δική σου απάντηση που όχι μόνο βρήκες εύστοχη την απάντηση του Ψηλού , άλλα και ότι δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες .
Να υποθέσω κεκτημένη ταχύτητα ;
Και όμως φίλε μου παρά την φαινομενική τους αντίφαση , οι απαντήσεις μου είναι συνεπείς με την ιδεολογία μου και εξηγώ το γιατί . Σαν libre penseur , ελληνιστί «ελεύθερος στοχαστής» , δεν ανήκω σε καμία θρησκεία και κανένα δόγμα και το μόνο που προσπαθώ όσο γίνεται , είναι να υπερασπίζομαι την ιστορική αλήθεια . Την αρχαία Ελληνική θρησκεία την θεωρώ και την ονομάζω «πατρώα» γιατί είναι προγονική , με ελάχιστες επιρροές από τις θρησκείες των λαών με τους οποίου ήλθαν σε επαφή οι Έλληνες , όπως και οι θρησκείες των λαών αυτών επηρεάστηκαν από την θρησκεία των Ελλήνων . Εν αντιθέσει με αυτή , ο χριστιανισμός είναι μια εντελώς ξενόφερτη θρησκεία που δημιουργήθηκε από αιρετικούς Ιουδαίους και επιβλήθηκε στον λαό μας από τους Ρωμαίους αυτοκράτορες δια της βίας . Έχεις αντίρρηση σ' αυτό ;
Το ότι λοιπόν την υπερασπίζομαι από τα ψεύδη τις και λάσπες του κάθε...ανιστόρητου (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη και πάρω κίτρινη κάρτα) αντιγραφέα των χριστιανοσελίδων , που βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά της αρχαίας Ελλάδος και των Ελλήνων γενικότερα , δεν σημαίνει και ότι πιστεύω στο «Δωδεκάθεο» . Την ιστορική αλήθεια υπερασπίζομαι και τίποτε περισσότερο . Όπως και το ότι πολλές φορές υπερασπίζομαι το δικαίωμα των αρχαιοθρήσκων συμπολιτών μας να τελούν ανεμπόδιστα δίχως τις ίντριγκες και τα εμπόδια των ρασοφόρων , τα θρησκευτικά τους καθήκοντα σε δικούς τους ευκτήριους οίκους , δεν σημαίνει και ότι είμαι πιστός της θρησκείας τους . Δηλώνω λοιπόν για πολλοστή φορά και προς άρση κάθε παρερμηνείας ότι είμαι Α Θ Ρ Η Σ Κ Ο Σ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 00:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Sesostris
Το ότι λοιπόν την υπερασπίζομαι από τα ψεύδη τις και λάσπες του κάθε...ανιστόρητου (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη και πάρω κίτρινη κάρτα) αντιγραφέα των χριστιανοσελίδων , που βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά της αρχαίας Ελλάδος και των Ελλήνων γενικότερα , δεν σημαίνει και ότι πιστεύω στο «Δωδεκάθεο» .

To να κολλάνε την ταμπέλα του Δωδεκαθειστή σε όποιον είναι αντίθετος με την θρησκεία τους σημαίνει πως τελικά τους τζούζει πολύ το Δωδεκάθεο για να βλέπουν παντού αυτό...και βασικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο....τι φοβούντε τόσο πολύ και κάθε τρεις και λίγο βγάζουν χολή εναντίον του....? Τι φοβούντε από μια ¨πεθαμένη¨ (όπως λένε) θρησκεία.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 00:31:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Πολύ εύστοχη απάντηση..δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες!

Οι φαινομενικά αντιφατικές απαντήσεις μου φίλε Εαρινέ , είναι ψιλά γράμματα για τον Ψηλό που δεν μπορεί ή δεν θέλει να τα καταλάβη και ως εκ τούτου η απάντησή του ήταν αναμενόμενη . Αυτό που δεν περίμενα και με εξέπληξε ήταν η δική σου απάντηση που όχι μόνο βρήκες εύστοχη την απάντηση του Ψηλού , άλλα και ότι δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες .
Να υποθέσω κεκτημένη ταχύτητα ;
Και όμως φίλε μου παρά την φαινομενική τους αντίφαση , οι απαντήσεις μου είναι συνεπείς με την ιδεολογία μου και εξηγώ το γιατί . Σαν libre penseur , ελληνιστί «ελεύθερος στοχαστής» , δεν ανήκω σε καμία θρησκεία και κανένα δόγμα και το μόνο που προσπαθώ όσο γίνεται , είναι να υπερασπίζομαι την ιστορική αλήθεια . Την αρχαία Ελληνική θρησκεία την θεωρώ και την ονομάζω «πατρώα» γιατί είναι προγονική , με ελάχιστες επιρροές από τις θρησκείες των λαών με τους οποίου ήλθαν σε επαφή οι Έλληνες , όπως και οι θρησκείες των λαών αυτών επηρεάστηκαν από την θρησκεία των Ελλήνων . Εν αντιθέσει με αυτή , ο χριστιανισμός είναι μια εντελώς ξενόφερτη θρησκεία που δημιουργήθηκε από αιρετικούς Ιουδαίους και επιβλήθηκε στον λαό μας από τους Ρωμαίους αυτοκράτορες δια της βίας . Έχεις αντίρρηση σ' αυτό ;
Το ότι λοιπόν την υπερασπίζομαι από τα ψεύδη τις και λάσπες του κάθε...ανιστόρητου (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη και πάρω κίτρινη κάρτα) αντιγραφέα των χριστιανοσελίδων , που βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά της αρχαίας Ελλάδος και των Ελλήνων γενικότερα , δεν σημαίνει και ότι πιστεύω στο «Δωδεκάθεο» . Την ιστορική αλήθεια υπερασπίζομαι και τίποτε περισσότερο . Όπως και το ότι πολλές φορές υπερασπίζομαι το δικαίωμα των αρχαιοθρήσκων συμπολιτών μας να τελούν ανεμπόδιστα δίχως τις ίντριγκες και τα εμπόδια των ρασοφόρων , τα θρησκευτικά τους καθήκοντα σε δικούς τους ευκτήριους οίκους , δεν σημαίνει και ότι είμαι πιστός της θρησκείας τους . Δηλώνω λοιπόν για πολλοστή φορά και προς άρση κάθε παρερμηνείας ότι είμαι Α Θ Ρ Η Σ Κ Ο Σ .

*


Θα σε μαλώσω ...μη μου προσάπτεις κάτι που δεν είπα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 00:40:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Sesostris
Το ότι λοιπόν την υπερασπίζομαι από τα ψεύδη τις και λάσπες του κάθε...ανιστόρητου (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη και πάρω κίτρινη κάρτα) αντιγραφέα των χριστιανοσελίδων , που βυσσοδομούν κυριολεκτικά κατά της αρχαίας Ελλάδος και των Ελλήνων γενικότερα , δεν σημαίνει και ότι πιστεύω στο «Δωδεκάθεο» .

To να κολλάνε την ταμπέλα του Δωδεκαθειστή σε όποιον είναι αντίθετος με την θρησκεία τους σημαίνει πως τελικά τους τζούζει πολύ το Δωδεκάθεο για να βλέπουν παντού αυτό...και βασικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο....τι φοβούντε τόσο πολύ και κάθε τρεις και λίγο βγάζουν χολή εναντίον του....? Τι φοβούντε από μια ¨πεθαμένη¨ (όπως λένε) θρησκεία.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Αr-ia...Ar-ia..είναι πιο βαθύτερα τα αίτια φίλη μου...πολύ πιο βαθειά!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 09:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με συγχωρείς καλή μου ar_ia, αλλά αυτά που λές ακόυγωνται...εξωγήινα...Γιατί, αυτό που συμβαίνει, είναι το ακριβές
αντίθετο...Όλες οι σελίδες, είναι γεμάτες αμφισβητήσεις των
χριστιανικών βασικών αρχών και ύβρεις κατά της πίστης μας, εμείς λέμε
αυτά που όλοι ξέρουμε, ή το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων κι εσύ λές ότι εμείς στάζουμε χολή για το δωδεκάθεο...
Τρελά πράγματα, φιλαράκι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 12:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
υπαρχουν πολλα θρησκευτικα πιστευω κ πολλες αιρεσεις..οταν ομως εμφανιζεται χριστιανος στον οριζοντα ολοι τρεχουν να τον λιθοβολησουν..ολοι εναντιον της ορθοδοξιας..τοσο πολυ πειραζει που μιλαμε απλα για αγαπη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 13:47:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

υπαρχουν πολλα θρησκευτικα πιστευω κ πολλες αιρεσεις..οταν ομως εμφανιζεται χριστιανος στον οριζοντα ολοι τρεχουν να τον λιθοβολησουν..ολοι εναντιον της ορθοδοξιας..τοσο πολυ πειραζει που μιλαμε απλα για αγαπη?

d.k


Ρε συ hunter , πάλι τα ίδια και τα ίδια..!

Δεν πετροβολάει κανένας τον χριστιανισμό..απλά διαφωνίες υπάρχουν , ακόμα και έσωθεν του χριστιανισμού!

Λές ότι μιλάτε γι'αγάπη και αυτό το περιορίζετε στο δόγμα του Χριστιανισμού..!

Ε! Λοιπόν , η αγάπη δεν είναι προιον του χριστιανισμού...όλες οι θρησκείες γι'αγάπη μιλούν ..όλες!

Ας σταματήσει αυτό το πράγμα , που συνέχεια "αναπαράγεται" και όπως βλέπεις δεν είπα .."αναπαράγετε" , θέλοντας να μην προσωποποιηθεί και αρχίσουν πάλι οι διάφορες αντεγκλήσεις!!

Αλλα έλεος..αγάπη και αγάπη ..ώρα ν'ακούσουμε ότι ο Χριστός και οι χριστιανοί είναι οι μόνοι και οι πρώτοι που μίλησαν γι'αγάπη και εξ ορισμού αυτοι έχουν το δικαίωμα να ομιλούν περί αγάπης κλπ!

Θα πω απλά δεν υφίσταται κάτι τέτοιο..!

Αλλα που την είδες την αγάπη εσύ φίλη hunter..απο τους εδώ ευρισκομένους χριστιανούς (εκτός κάποιων εξαιρέσεων???)..

Και ξαναρωτώ γι'αλλη μια φορά ..

Η αγάπη έρχεται ως απαίτηση ενός ηθικού - προστακτικού κώδικα ή αναβλύζει αβίαστα και νοηματοδοτείται απο το πηγαίο της ύπαρξής της???

Και πόση σχέση μπορεί να έχει μια πηγαία αγάπη , σε σχέση με αυτήν που έρχεται ως αποτέλεσμα ενός "ηθικού" κώδικα???

Μπορεί δε οι άνθρωποι να αγαπούν , χωρίς την παρέμβαση του θεού ή των προφητών και των εκπροσώπων κάθε θρησκείας???

Πιστεύεις ότι δεν μπορούν???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ο σεβασμός δεν αναδεικνύεται επί της συμφωνίας θέσεων ή απόψεων αλλα είναι προιόν που αναδεικνύεται και προέρχεται απο την στάση μας έναντι ανθρώπων και οι οποίοι διαφωνούν μαζί μας ή εμείς μαζί τους..

Δεν συμφωνώ λοιπόν , παρ'ολ'αυτά σέβομαι εσένα και αυτό που πιστεύεις ...παρ'ολο που μπορεί να διαφωνώ έντονα...και αυτό είναι δυναμική φίλη μου hunter...η οποία εκπορεύεται απο ανθρώπους με ήθος ..καλλιέργεια και καλή διάθεση έναντι των συνανθρώπων του!

Απο ανθρώπους που δεν απειλούνται-εσωτερικά- και μπορούν να καταλάβουν ότι οτιδήποτε αποτελεί προιόν ταύτισης με οποιονδήποτε άνθρωπο και το "εγώ" του , αποτελεί γι'αυτόν "όχημα" ηρεμίας και επιβίωσης ενδεχομένως!

Καλός ο χριστιανισμός και η οποιαδήποτε θρησκεία θα έλεγα αλλα υπάρχουν και άλλοι δρόμοι , ένας εκ των οποίων είναι η εσωτερική καλλιέργεια και ωρίμανση ...στοιχεία που οδηγούν στην θεμελίωση ενός ελεύθερου ανθρώπου , που αγαπάει ..και σέβεται ...επειδή δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά και επειδή αυτό αναβλύζει μόνο απο το "είναι" του!!!

Νά'σαι καλά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 14:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Λοιπόν , η αγάπη δεν είναι προιον του χριστιανισμού...

Βρε μπας κι έχουν τα πνευματικά δικαιώματα γι΄αυτό σκοτώνονται....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 14:31:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Λοιπόν , η αγάπη δεν είναι προιον του χριστιανισμού...

Βρε μπας κι έχουν τα πνευματικά δικαιώματα γι΄αυτό σκοτώνονται....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Υπάρχουν άνθρωποι ar-ia , οι οποίοι είναι παγκόσμιοι πολίτες και αντλούν σοφία-εμπειρία και γνώση ευρυτέρων οριζόντων απο κάθε γωνιά της γής και απ'ολες τις ιστορικές περιόδους και σέβονται και μελετούν το όλον της ανθρώπινης διαδρομής και σοφίας!

Άνθρωποι που αγαπούν και συμπονούν διότι έχουν πλατειά γνώση της ανθρώπινης φύσης και καταστατικότητας και δεν αποδίδουν ενοχοποιητικά σύνδρομα σε οποιαδήποτε συμπεριφορά , εφόσον αυτή εμφανίζεται ως απόλυτα φυσιολογική "υποταγμένων" φύσεων ενός "νοσηρού" συστήματος διαπαιδαγώγησης ..!

Και το έβαλα σε παρένθεση το νοσηρό...διότι για τον εαυτό του μόνο νοσηρό δεν είναι ...αλλα τείνει πρός την συντηρησή του και την καθυπόταξη των ανθρώπων..πράγμα το οποίο κινείται επωφελώς προς αυτό το ίδιο!

Το σύστημα αυτό και στο οποίο αναφέρομαι , έχει μηνύτορές του και δυνητικά μπορεί να είμαστε όλοι μας -χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε- ..

Είναι η φωνή της μητέρας και του πατέρα που αναπαράγει φωνές και επιταγές του συτήματος...τιμωρεί και καθυποτάσσει την ελεύθερη παιδική ψυχή που αναζητάει εξηγήσεις και διερευνά...είναι αυτό που πλέον ως πεποίθηση αρχίζει να στεριώνει στην παιδική ψυχή :"Δεν είμαι εντάξει.." ορίζοντας μια βασική αίσθηση πλέον του εαυτού του!

Είναι αυτό που ριζώνει ως πεποίθηση , στην παιδική ψυχή:"Θα με αποδεχθεί και θα μ'αγαπήσει ο μπαμπάς και η μαμά ...αν τους ακούω και συντονισθώ με όλα όσα απαιτούν απο μένα .." , διότι αυτοί ξέρουν , καθ'ότι πιο μεγάλοι και πιο έμπειροι και συνάμα εν τοις πράγμασι -θέλω δεν θέλω- με ορίζουν και εξαρτώμαι απ'αυτούς!

Είναι το σημείο της παραίτησης του παιδιού απ'ολα όσα φάνταζαν ως αγνά και ανθρώπινα...και σηματοδοτεί τον ευνουχισμό του και την εισοδό του στον άλλο κόσμο ...αυτόν της υπέροχης και θεσμοθετημένης κοινωνίας..!

Για το καλό μας όλα και με αγάπη...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 18:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητη μου hunter1, μην παραξενεύεσαι..Έτσι, είναι...Γινεται
η αγάπη, αλλά όχι για όλους....Τι ίσα κι όμοια όλοι;......
Ρε συνέλθετε!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 18:25:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητη μου hunter1, μην παραξενεύεσαι..Έτσι, είναι...Γινεται
η αγάπη, αλλά όχι για όλους....Τι ίσα κι όμοια όλοι;......
Ρε συνέλθετε!!!!!!

Ρε σύ Βαγγέλη , γιατί μιλάς έτσι??

Είπαμε να καταθέτουμε ο καθένας την γνώμη του και με σεβασμό για την γνώμη του άλλου...!

Ποιά είναι η ενστασή σου , στα όσα πιο πάνω κατέθεσα και πολύ ευχαρίστως και με καλή διάθεση να το συζητήσουμε..!

Σε παρακαλώ , μην αρχίσουμε πάλι τις αντεγκλήσεις .. αυτή ειναι η απόψή μου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 18:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κουλάρισε Εαρινέ,πλάκα κάνω,γιατι κι εσύ λές πιο πάνω, "η αγάπη δεν ειναι προιόν του χριστιανισμού"....Ποιος ειπε τέτοιο πράγμα;
Ότι είναι η θρησκεία της αγάπης λέμε, όχι ότι την δημιούργησε...Ότι πιστεύει στην αγάπη,όχι οτι την φτιάχνει...
Έχει διαφορά να λές ότι θέλουμε την αγάπη, με το την κατέχουμε, ή είναι αποκλειστικα δική μας....
Η αγάπη υπάρχει κι ο καθένας βλέπει ότι βλέπει...Δεν είναι έτσι;
Δεν είναι ευθύνη μας, όμως, το τι βλέπουμε απο την αγάπη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 19:03:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κουλάρισε Εαρινέ,πλάκα κάνω,γιατι κι εσύ λές πιο πάνω, "η αγάπη δεν ειναι προιόν του χριστιανισμού"....Ποιος ειπε τέτοιο πράγμα;
Ότι είναι η θρησκεία της αγάπης λέμε, όχι ότι την δημιούργησε...Ότι πιστεύει στην αγάπη,όχι οτι την φτιάχνει...
Έχει διαφορά να λές ότι θέλουμε την αγάπη, με το την κατέχουμε, ή είναι αποκλειστικα δική μας....
Η αγάπη υπάρχει κι ο καθένας βλέπει ότι βλέπει...Δεν είναι έτσι;
Δεν είναι ευθύνη μας, όμως, το τι βλέπουμε απο την αγάπη;

Δεν είπα αυτό ρε φιλαράκο..δεν είπα υτό και μη μου προσάπτεις πράγματα που ποτε δεν είπα..μου τη δίνεις στα νεύρα ώρες - ώρες..

Μην απομονώνεις μια φράση μου..διάβασε όλο το κείμενο και είμαι σίγουρος , ότι δεν θα τα ξαναπείς αυτά που ανέφερες..

Θέλω να καταλάβεις ..ένα πράγμα..

Δεν υπάρχει θέμα με τους χριστιανούς και την θρησκεία τους...το έχω πολλάκις ξαναπεί..καλά κάνει ο καθένας και πιστεύει όπου θέλει ..το λέω ..το ξαναλέω και θα το επαναλαμβάνω πάντα..ξεκόλλα!

Και γώ χριστιανός έχω βαφτισθεί και δεν πρόκειται να γίνω κάτι άλλο...αλλα , 'εχω μεγάλες ενστάσεις και πολύ σοβαρούς λόγους να αμφισβητώ πολλά πράγματα...αυτό δεν με κάνει κακό άνθρωπο ή αντιπαλό σου!

Και το κρασάκι μας θα πιούμε αν κάποτε συναντηθούμε και φιλικά και με σεβασμό και καλή διάθεση θα μιλήσουμε..!

Απο την άλλη το έχω ξαναπεί..είμαι Έλληνας αλλα δεν παραγνωρίζω και την ύπαρξη άλλων λαών ...πολιτισμών και ιδεών...όπως και θρησκειών!

Μία απο αυτές ήταν οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου και ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και τον οποίο είχα την τιμή να διδαχθώ στο σχολείο ...όπως και τα αρχαία Ελληνικά και στα οποία είναι γραμμένα όλα τα χριστιανικά βιβλία -της ορθοδόξου Ελληνικής θρησκείας- ..!

Λατερύω τα μνημεία -'οσα απομένουν- εκείνης της χρυσής εποχής , ασχέτως των αδυναμιών της ...αλλα μην ξεχνάμε ότι σε γενικές γραμμές ήταν η καλύτερη εκείνης της εποχής και δεν πρέπει να την κρίνουμε με σημαρινούς όρους ...αλλα με όρους και δεδομένα εκείνης της εποχής και με αντίστοιχους πολιτισμούς.

Υπάρχει μια ιστορική συνέχεια και όλες οι περίοδοι είνα άρρηκτα συνδεδεμμένες με αυτό που είμαστε σήμερα.

Τώρα ..το ποιά εποχή ήταν η καλύτερη , ο καθένας εχει την δική του γνώμη!

Πάντως , δεν έχω τίποτα μαζί σου -αντίθετα- είσαι το αλατοπίπερο εδώ μέσα και η αιτία να ξυπνάνε τα αίματα..τό'χεις μεγάλε..είσαι μορφή..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 20:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε σε όλα αγαπητέ μου Εαρινέ,δεν το είπα σαν αντίδραση, αλλά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως τιθεται θέμα, πατρότητας συναισθήματος....Όχι απο σένα,γενικά,δλδ, γιατι δεν πιάνουμε το συναίσθημα, για να φτάσουμε στον πατέρα Του,αλλά, προσθέτουμε ή
αφαιρούμε;....Κι επαναλαμβάνω,ολοι μας, όχι ένας ή δύο....
Είναι ελληνικό προνόμιο...
Και στο ξαναλέω, πιστεύω στα σύνολα, όχι στο άτομο,πόσο μάλλον σε μένα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 23:10:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συμφωνούμε σε όλα αγαπητέ μου Εαρινέ,δεν το είπα σαν αντίδραση, αλλά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως τιθεται θέμα, πατρότητας συναισθήματος....Όχι απο σένα,γενικά,δλδ, γιατι δεν πιάνουμε το συναίσθημα, για να φτάσουμε στον πατέρα Του,αλλά, προσθέτουμε ή
αφαιρούμε;....Κι επαναλαμβάνω,ολοι μας, όχι ένας ή δύο....
Είναι ελληνικό προνόμιο...
Και στο ξαναλέω, πιστεύω στα σύνολα, όχι στο άτομο,πόσο μάλλον σε μένα....

Ως πατέρα του , μπορεί να ορισθεί η γνώση ...η γνώση του εαυτού και ο έλεγχός του ..το οποίο όλον μπορεί να οδηγήσει σε δρόμους συνεύρεσης των ανθρώπων , με μια κοινή ομιλία και θεμελιώδη κατανόηση του ενός προς τον άλλο!

ΑΡΜΟΝΙΑ..μπορεί να ορισθεί ο νοητικός συγχρονισμός των ανθρώπων , ο οποίος έρχεται με την βαθειά γνώση του ενοικούντος αγνώστου εντός μας και την αφαίρεση του πηδαλίου της ζωής μας..που "λάθρα" έχει πάρει!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 23:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό το πράγμα λέω, ρε φιλε Εαρινέ, πατέρας η γνώση, αλλά κι αυτος που την Κατέχει, ή αλλοιώς, ο κατέχων το κατέχων..Αλλά,άσε τις λέξεις τις δικές μου και τις δικές σου....Αυτά που λές, λέω....Δεν πρέπει να τα αναζητούμε;
Γιατι υπάρχουν οι λέξεις ταμπού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 00:14:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό το πράγμα λέω, ρε φιλε Εαρινέ, πατέρας η γνώση, αλλά κι αυτος που την Κατέχει, ή αλλοιώς, ο κατέχων το κατέχων..Αλλά,άσε τις λέξεις τις δικές μου και τις δικές σου....Αυτά που λές, λέω....Δεν πρέπει να τα αναζητούμε;
Γιατι υπάρχουν οι λέξεις ταμπού;

Ασφαλώς και να τα αναζητούμε και ο καθένας δικαιώνεται ή όχι απο τις επιλογές του ..εν ζωή!

Διότι όταν εν ζωή δικαιώνεται σημαίνει ότι έχει βρεί και την σοφία και την αρμονία και αυτό διαχέεται γύρω του με ένα ιδιαίτερο τρόπο ...αυτόν της χαράς και της ευτυχίας...η οποία πρωτίστως προβάλλεται στα μάτια των γύρω του , επι τη εμφανίσει του!

Το δε κατ-έχον ...ποτέ και εκ προοιμίου δεν αποτελεί κτήμα του κατέχοντος...το κατ-έχον συγκροτείται απο πολλά "κατέχοντα" και τα οποία εμφνίζονται ως έχοντα...φθάνει το υποκείμενο να αναγνωρίζει τα/τους έχοντα/έχοντες...και αν τα επιλεχθέντα ως έχοντα πράγματι έχουν , έχουμε και μείς σήμερα...και αν δεν έχουμε σήμερα δεν θα έχουμε και αύριο και ούτε και στην άλλη ζωή -για όσους περιμένουν να την απολαύσουν-..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 10:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που σου έλεγα πιο πριν, όμως, Εαρινέ, δεν το έδωσες καμία
σημασία....Λέξεις ταμπού, για τον καθένα και έλλειψη επικοινωνίας,
είναι δυνατον να είναι ποτέ ζητουμενο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 10:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό που σου έλεγα πιο πριν, όμως, Εαρινέ, δεν το έδωσες καμία
σημασία....Λέξεις ταμπού, για τον καθένα και έλλειψη επικοινωνίας,
είναι δυνατον να είναι ποτέ ζητουμενο;

Καλημέρα Ευάγγελε!

Λέξεις ταμπού???

Όπως???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 17:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λέξεις ταμπού, λέμε φίλε μου Εαρινέ, ότι φοβόμαστε να ακουμπήσουμε.....Όπως εσύ με τις ενστάσεις σου....Δεν θέλεις να δεις αν στέκουν...Όπως είναι, δλδ, ένας που ακούει ότι κάτι απο την πίστη του δεν στέκει, καθεται και το ψάχνει και καταλήγει κάπου, δεν κάνει
την πίστη του...πο@@άνα να τα χωράει όλα...Σόρρυ, για το χύμα, αλλά ρε φίλε, απο όλες τις θρησκείες του κόσμου, ποσο τυχαίο είναι ότι βάλλεται η πατρώα σου πίστη;Η δική σου πατρώα πίστη, όχιτων αρχαιων προγόνων μας...Γιατι κι εμείς έχουμε ευθύνες απέναντι των προγόνων μας....Όχι όποιων προγόνων διαλέγουμε να υπηρετήσουμε, αλλά των άμεσων....Και κάποιοι τις αναλαμβάνουν αυτές τις ευθύνες...Δεν πρέπει να τους κατηγορείς κι όλας, γι αυτό.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 19:52:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λέξεις ταμπού, λέμε φίλε μου Εαρινέ, ότι φοβόμαστε να ακουμπήσουμε.....Όπως εσύ με τις ενστάσεις σου....Δεν θέλεις να δεις αν στέκουν...Όπως είναι, δλδ, ένας που ακούει ότι κάτι απο την πίστη του δεν στέκει, καθεται και το ψάχνει και καταλήγει κάπου, δεν κάνει
την πίστη του...πο@@άνα να τα χωράει όλα...Σόρρυ, για το χύμα, αλλά ρε φίλε, απο όλες τις θρησκείες του κόσμου, ποσο τυχαίο είναι ότι βάλλεται η πατρώα σου πίστη;Η δική σου πατρώα πίστη, όχιτων αρχαιων προγόνων μας...Γιατι κι εμείς έχουμε ευθύνες απέναντι των προγόνων μας....Όχι όποιων προγόνων διαλέγουμε να υπηρετήσουμε, αλλά των άμεσων....Και κάποιοι τις αναλαμβάνουν αυτές τις ευθύνες...Δεν πρέπει να τους κατηγορείς κι όλας, γι αυτό.......

Για μένα φίλε μου δεν αποτελεί ταμπού η συγκεκριμένη συζήτηση...τοποθετούμαι και μάλιστα κατα την γνώμη μου με ρεαλιστικά ερωτήματα , καταθέτοντας απο την άλλη μεριά την γνώμη μου.

Και δεν επιτίθεμαι στον χριστιανισμό...αντίθετα προσπαθώ να τον προφυλάξω απο εγγενείς αδυναμίες του!

Και θα σου υπενθυμίσω με ιδιαίτερο σεβασμό και φιλική διάθεση , ότι:

-Για θέματα που κάποτε οι άνθρωποι αναζητούσαν συμβουλές απο τον ιερέα τους στο εξομολογητήριο και βοήθεια απο τα σύμβολα του καλού και του κακού στις εκκλησίες τους ...σήμερα καταφεύγουν στην ψυχοθεραπεία.

Θα σου υπενθυμίσω επίσης ...ότι για θέματα του νευρικού συστήματος παλιότερα , η εκκλησία έβρισκε την ύπαρξη του διαβολικού στον άνθρωπο και έκανε εξορκισμούς ...ΣΗΜΕΡΑ δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μια ιατρικά αποδεδειγμένη ασθένεια ...ΤΗΝ ΕΠΙΛΗΨΙΑ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 21:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αυτό που λές είναι το θέμα φίλε μου Εαρινέ....Ότι ο χριστιανισμός,
μοναδική απο τις μεγάλες θρησκείες, βάλλεται απο παραπληροφόρηση
και αυτό αναπαράγεται, απο όποιον της ζωής....πικραμένο...Επ αυτού, τι λές, το διαπιστώνεις;
Δεν λέεθ κανείς για τον Μωάμεθ, ότι δεν είδε τον άγγελο, δεν λένε για τον Βουδα ότι δεν φωτίστηκε, αλλά έτυχε να κοροιδέψει τον κόσμο....Μόνο για τον χριστιανισμό,τον Χριστό, ρους δικούς μας λένε και τα λένε και δικοί μας..Πάντα απο δημοκρατικότητα...Οι άλ.οι, γιατί δεν έιναι τόο δημοκρατικοί, σαν εσάς με την ρησκεία τους; Γιατί είναι άτεγκοι και δεν δέχονται λέξη;...Όλα τους, γίνονται δεκτα...Και σου λέω, γιατί την δική μας θρησκεία, την αμφισβητείτε τόσο πολύ, με τόσες περισότερες απο άλλες αποδείξεις;
Συμφωνούμε για όλα τα διαπιστωμένα λάθη και κακά του κάθε ιερατίου...
Το όλο νόημα,όμως, δεν είναι οι ιερείς, αλλά η ίδια η θρησκεία,όπου πολλάκις λέγεται ότι είναι ψεύτικη,ότι κάνει κακό, αν είναι δυνατόν...Η μόνη με τόσα εκατομμύρτια αγίους και μαρτυρες, και αμφισβητείται....
Είπες επιληψία τον δαιμονισμό;Επειδή έτυχε αρκετές φορές να δώ δαιμονισμένο άτομο,ειλικρινά,δεν ξέρεις γι αυτό το λές.....
Εκεί συζητάμε για ταμπού: Δεν λέει αλήθειες ο χριστιανισμός...Αυτη είναι η έννοια-λέξη ταμπου...
Κανείς, ποτέ, δεν έβγαλε κάτι απο τον χριστιανισμό, ως ψέμα, ως αναληθή,ώς μη αποδεκτό σήμερα, απο την επιστήμη,....Αυτο που λές επιληψία,όταν συνοδεύεται απο γνώση γλωσσών που το άτομο, δημοτικού, δεν γνωρίζει,έ ρε φιλε, μην το λογοκρίνεις, σκέψου και λίγο...
Δεν μπορεί να λες έτσι άνετα ότι εμείς οι χριστιανοί, έιμαστε τυφλοό και δεισιδαίμονες, είμαστε χαζοί κι εσείς με τους ...εξωγήινους και την...Ανδρομέδα, είστε σοβαροί....
Με το συμπάθιο....Κατάλαβες πως το θέτω το ζήτημα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 21:17:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα αυτό που λές είναι το θέμα φίλε μου Εαρινέ....Ότι ο χριστιανισμός,
μοναδική απο τις μεγάλες θρησκείες, βάλλεται απο παραπληροφόρηση
και αυτό αναπαράγεται, απο όποιον της ζωής....πικραμένο...Επ αυτού, τι λές, το διαπιστώνεις;
Δεν λέεθ κανείς για τον Μωάμεθ, ότι δεν είδε τον άγγελο, δεν λένε για τον Βουδα ότι δεν φωτίστηκε, αλλά έτυχε να κοροιδέψει τον κόσμο....Μόνο για τον χριστιανισμό,τον Χριστό, ρους δικούς μας λένε και τα λένε και δικοί μας..Πάντα απο δημοκρατικότητα...Οι άλ.οι, γιατί δεν έιναι τόο δημοκρατικοί, σαν εσάς με την ρησκεία τους; Γιατί είναι άτεγκοι και δεν δέχονται λέξη;...Όλα τους, γίνονται δεκτα...Και σου λέω, γιατί την δική μας θρησκεία, την αμφισβητείτε τόσο πολύ, με τόσες περισότερες απο άλλες αποδείξεις;
Συμφωνούμε για όλα τα διαπιστωμένα λάθη και κακά του κάθε ιερατίου...
Το όλο νόημα,όμως, δεν είναι οι ιερείς, αλλά η ίδια η θρησκεία,όπου πολλάκις λέγεται ότι είναι ψεύτικη,ότι κάνει κακό, αν είναι δυνατόν...Η μόνη με τόσα εκατομμύρτια αγίους και μαρτυρες, και αμφισβητείται....
Είπες επιληψία τον δαιμονισμό;Επειδή έτυχε αρκετές φορές να δώ δαιμονισμένο άτομο,ειλικρινά,δεν ξέρεις γι αυτό το λές.....
Εκεί συζητάμε για ταμπού: Δεν λέει αλήθειες ο χριστιανισμός...Αυτη είναι η έννοια-λέξη ταμπου...
Κανείς, ποτέ, δεν έβγαλε κάτι απο τον χριστιανισμό, ως ψέμα, ως αναληθή,ώς μη αποδεκτό σήμερα, απο την επιστήμη,....Αυτο που λές επιληψία,όταν συνοδεύεται απο γνώση γλωσσών που το άτομο, δημοτικού, δεν γνωρίζει,έ ρε φιλε, μην το λογοκρίνεις, σκέψου και λίγο...
Δεν μπορεί να λες έτσι άνετα ότι εμείς οι χριστιανοί, έιμαστε τυφλοό και δεισιδαίμονες, είμαστε χαζοί κι εσείς με τους ...εξωγήινους και την...Ανδρομέδα, είστε σοβαροί....
Με το συμπάθιο....Κατάλαβες πως το θέτω το ζήτημα;

Όπως και να το θέσεις , πάντα θα είμαι φίλος σου και πρωτίστως δεν θα κοιτάξω την όποια ιδιοτητά σου -ακόμα και την χριστιανική- αλλα τον ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ.

Μπορεί να πίστευες όπου ήθελες , τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...και ούτε οι θρησκείες τον άνθρωπο.

Οι άνθρωποι βελτιώνονται και αυτό αποτελεί προσωπική τους επιδίωξη αλλα και εργασία...με πολύ κόπο πολλές φορές!

Προσωπικά αν θέλω κάποιον να βελτιώσω , αυτός είναι ο εαυτός μου και μετά -εφ'οσον μπορώ- οι δικοί μου άνθρωποι με τους οποίους επιδρώ καθημερινά και νοιάζομαι γι'αυτούς...δεν θα πάω σε ξένους...

Έτσι και με την θρησκεία που επικρατεί στην Χώρα μας...θα φροντίσω να δεί τα λάθη της και να βελτιωθεί...για την βελτίωση του χριστιανισμού ενδιαφέρομαι...δεν μ'ενδιαφέρει να βελτιώσω τον μωαμεθανισμό ή τον βουδισμό..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy