ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι αποκαλύψεων Γκιόλβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 34
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
George146
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 17:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους George146  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν απ'ότι βλέπουμε λοιπόν υπάρχει πληθώρα αρνητικών στοιχείων κατά του Γκιόλβα και πολύ λίγα θετικά στοιχεία και που να αποδεικνύουν ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν μεγάλος και τρανός επιστήμονας και ερευνητής.Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε άλλο με αυτόν τον άνθρωπο.Γιατί όμως κάτι μέσα μου μου λέει ότι ίσως αυτός ο άνθρωπος κάτι ήξερε και έκανε παραπάνω απ'ότι εμείς μπορούνα να διανοηθούμε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 18:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί μπορεί απλά να κάνεις λάθος – όπως και εγώ και όλοι μας κτλ.

Μάλιστα δίχως κακία διάθεση αναρωτιέμαι αν η εμφάνιση σου στο forum και η ενασχόληση σου με τον Γκιόλβα, η αναφορά σου στο «κέντρο του» (ποίο κέντρο του; Το υποτιθέμενο «ινστιτούτο»;) κτλ. είναι τυχαία, δηλαδή «καλή την πίστη» που λέμε ή εντάσσεται σε κάποιο «σχέδιο» του «ινστιτούτου». Σχέδιο που εξελίσσεται από το τέλος Νοεμβρίου με διάφορες δημοσιεύσεις σε forums κτλ.. αν ναι, πες το να τελειώνουμε (δεν έχει νόημα φίλε, ειλικρινά).

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα πριν, ο άνθρωπος έκανε κάποια πράγματα, αντικειμενικά κάποιες εφευρέσεις, αλλά δυστυχώς (μα πάρα πολύ δυστυχώς) είχε την τάση να τα φουσκώνει, να τα παρά φουσκώνει για να μιλώ πιο σωστά, τα όποια επιτεύγματα του σε βαθμό γελοιότητας. Τώρα αυτό το έκανε λόγο ηλικίας; λόγο κάποιας στρατηγικής που νόμιζε ότι θα ωφελούσε τους Έλληνες όπως είχε πει παλαιότερα ένας άλλος ερευνητής; Δεν γνωρίζω.

Αυτό που μπορώ να πω από την έρευνα που έχω κάνει σε διάφορες διηγήσεις του είναι ότι υπερβάλλει και προβάλει την αλήθεια (όταν υπάρχει αλήθεια) όπως τον εξυπηρετεί. Δεν είναι αντικειμενικός στις εξιστορήσεις του οπότε στον βαθμό που έχω την δυνατότητα να ελέγξω τους ισχυρισμούς του πέφτει έξω και συνεπώς δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ ως αντικειμενική και αξιόπιστη πηγή ακόμα και αν πέτυχε κάποια πράγματα. Δεν φταίω εγώ αλλά εκείνος με τον τρόπο που «πλάσαρε» τον εαυτό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 19:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και είναι και όλη η ιστορία με τους Εψιλον που πάλι δεν μας οδηγεί πουθενά. Αν υπήρχαν και αν υπάρχουν ακόμα είναι τόσο καλά καλυμμένοι που είναι σαν να μην υπάρχουν. Είδα τις προάλλες 10 από τα 16 βίντεο της εκπομπής του Χαρδαβέλα του 2004 (στο youtube) που είναι ίσως η πιό πλήρης έρευνα που έχει γίνει πάνω στους Εψιλον και πάλι δεν είδα κανένα αποδεικτικό στοιχείο (λέτε να υπάρχει στα υπόλοιπα 6 που δεν πρόλαβα να δω? χεχε)

http://www.youtube.com/watch?v=Czqqh23YPjo


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 10/12/2008 19:26:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 20:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η εκπομπή φίλε Ostria ήταν μνημειώδης, μάλιστα δρομολόγησε μεγάλες τρικυμίες μεταξύ των ερευνητών και γενικά ταρακούνησε τον χώρο. Απόνερα από αυτές τις τρικυμίες βλέπουμε μέχρι σήμερα με διάφορες επιστολές του πρωταγωνιστή της και όψιμου γραμματέα της «Ομάδας Έψιλον» σε διάφορα forums ..

Μάλιστα ήταν δυσεύρετη εκπομπή – μόλις το καλοκαίρι ανέβηκε επιτέλους στο Internet ώστε να την θαυμάσουμε (και γιατί όχι.. να γελάσουμε) όλοι!

Μέχρι πρότινος λοιπόν, τμήματα αυτής της εκπομπής μπορούσες να βρεις στον «Απολογητή» (http://www.apologitis.com/gr/ancient/omada/epsilon.htm) μαζί με την ανασκευή τους (debunk) –η οποία είναι μάλλον εύστοχη.

Πάντως, πέρα από την πλάκα, για να σχηματίσεις μια πλήρη εικόνα για το θέμα σου συνιστώ να δεις και την αμέσως επόμενη εκπομπή που πραγματεύτηκε εκ νέου το θέμα «Ομάδα Έψιλον» και που ακολούθησε λίγο καιρό μετά, στις «Πύλες του Ανεξήγητου» αυτή την φορά (αν δεν το έχεις ήδη κάνει βέβαια). Σε γενικές γραμμές ήταν το “mea culpa” του δημοσιογράφου για όλα τα ευτράπελα και τις μπαρούφες που είχαν ακουστεί στην εκπομπή του «Αθέατου Κόσμου» για το θέμα, ύστερα οι σχέσεις μεταξύ του δημοσιογράφου και του «γραμματέα της Ομάδας Έψιλον» (έπρεπε να βάλω πολλά εισαγωγικά) διακοπήκανε μια και καλή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George146
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 23:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους George146  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φίλε XD ούτε απεσταλμένος είμαι απο κανέναν ούτε τίποτα.Ενας 20χρονος φοιτητής είμαι με αγάπη για το ανεξήγητο και προσπαθώ και γω όπως όλοι μας να βρούμε εξηγήσεις,απαντήσεις και αποδείξεις για όλα αυτά τα παράξενα.Φίλε μου δεν θα κρύψω ότι ψιλογέλασα λίγο με αυτό που είπες ότι είμαι απεσταλμένος του ινστιτούτου..Εντελώς φιλικά πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 02:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα δίχως κακία διάθεση αναρωτιέμαι αν η εμφάνιση σου στο forum και η ενασχόληση σου με τον Γκιόλβα, η αναφορά σου στο «κέντρο του» (ποίο κέντρο του; Το υποτιθέμενο «ινστιτούτο»;) κτλ. είναι τυχαία, δηλαδή «καλή την πίστη» που λέμε ή εντάσσεται σε κάποιο «σχέδιο» του «ινστιτούτου». Σχέδιο που εξελίσσεται από το τέλος Νοεμβρίου με διάφορες δημοσιεύσεις σε forums κτλ.. αν ναι, πες το να τελειώνουμε (δεν έχει νόημα φίλε, ειλικρινά).


Ποιός και γιατί δηλώνει ότι ο Γκιόλβας ήταν αρχηγός της "Ομάδας Ε";
Ποιός και γιατί δηλώνει ότι είναι ο "συνεχιστής" του Γεωργίου Γκιόλβα;
Ποιός και γιατί στέλνει απεσταλμένους;
Ποιός έχει το αρχείο του Γεωργίου Γκιόλβα;
Ποιός δηλώνει ότι το Κέντρο ή Ινστιτούτο Γκιόλβα υπάρχει ακόμα;
Ποιός και γιατί υπαινίσσεται ότι ο Γκιόλβας ήταν τόσο αδαής που δεν άφησε κληρονόμους;
Ποιός και γιατί υπαινίσσεται ότι ο Γκιόλβας άφησε το έργο του και το Κέντρο του στο έλεος του Θεού;
Ποιός είναι ο μόνος εν ζωή Έλληνας που δηλώνει ότι είναι μέλος της "Ομάδας Ε";


Για τις δημοσιεύσεις:

Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά; Όχι. Αλλά ο καπνός μπορεί να είναι "τεχνητός" ή πραγματικός ή και τα δύο. Ψάξτε και θα βρείτε τις απαντήσεις. Πάντως πιστεύω σύντομα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.


---

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 09:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[..]
Φίλε μου δεν θα κρύψω ότι ψιλογέλασα λίγο με αυτό που είπες ότι είμαι απεσταλμένος του ινστιτούτου.

Δεν είναι κάτι που έπρεπε να κρύψεις έτσι και αλλιώς, το γέλιο βλέπεις κάνει καλό στην υγεία όπως λένε οι επιστήμονες οπότε τελικά από μια οπτική γωνία ωφελημένος βγήκες (μπορείς να με ευχαριστείς λοιπόν!) .

Επίσης πρόσεξε λίγο, δεν σε είπα de facto απεσταλμένο, κάποια από τα λεγόμενα σου όμως ή από τον τρόπο σου μου φάνηκαν ύποπτα οπότε απλά αναρωτήθηκα και σε ρώτησα φυσικά ευθέως (αντί να παίζω τον ντετέκτιβ) καθώς μου αρέσουν τα σταράτα λόγια.

Δέχομαι την απάντηση σου και το θέμα για εμένα θεωρείται λήξαν.

Edited by - XD on 11/12/2008 09:16:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 09:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μάλιστα δίχως κακία διάθεση αναρωτιέμαι αν η εμφάνιση σου στο forum και η ενασχόληση σου με τον Γκιόλβα, η αναφορά σου στο «κέντρο του» (ποίο κέντρο του; Το υποτιθέμενο «ινστιτούτο»;) κτλ. είναι τυχαία, δηλαδή «καλή την πίστη» που λέμε ή εντάσσεται σε κάποιο «σχέδιο» του «ινστιτούτου». Σχέδιο που εξελίσσεται από το τέλος Νοεμβρίου με διάφορες δημοσιεύσεις σε forums κτλ.. αν ναι, πες το να τελειώνουμε (δεν έχει νόημα φίλε, ειλικρινά).


Ποιός και γιατί δηλώνει ότι ο Γκιόλβας ήταν αρχηγός της "Ομάδας Ε";
Ποιός και γιατί δηλώνει ότι είναι ο "συνεχιστής" του Γεωργίου Γκιόλβα;
Ποιός και γιατί στέλνει απεσταλμένους;
Ποιός έχει το αρχείο του Γεωργίου Γκιόλβα;
Ποιός δηλώνει ότι το Κέντρο ή Ινστιτούτο Γκιόλβα υπάρχει ακόμα;
Ποιός και γιατί υπαινίσσεται ότι ο Γκιόλβας ήταν τόσο αδαής που δεν άφησε κληρονόμους;
Ποιός και γιατί υπαινίσσεται ότι ο Γκιόλβας άφησε το έργο του και το Κέντρο του στο έλεος του Θεού;
Ποιός είναι ο μόνος εν ζωή Έλληνας που δηλώνει ότι είναι μέλος της "Ομάδας Ε";


Για τις δημοσιεύσεις:

Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά; Όχι. Αλλά ο καπνός μπορεί να είναι "τεχνητός" ή πραγματικός ή και τα δύο. Ψάξτε και θα βρείτε τις απαντήσεις. Πάντως πιστεύω σύντομα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.


Συμφωνώ.

Νομίζω μάλιστα ότι και το «ποίος» είναι γνωστό και το «γιατί» μπορεί εύκολα να το συμπεράνει κανείς αφού γνωρίζει το «ποίος».

Καπνοί υπάρχουν πολλοί, το θέμα είναι η φωτιά που τους προξενεί, μπορεί να είναι τυχαία (από φυσικά αίτια) μπορεί να είναι όμως και εμπρησμός για να απαλλοτριωθούν εκτάσεις γης («καθώς ουδείς απώλεσε χρήμα αγοράζοντας γην» ) σε καλή τιμή από διάφορους πονηρούς εμπρηστές.

Ελπίζω πραγματικά κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 10:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καπνοί υπάρχουν πολλοί, το θέμα είναι η φωτιά που τους προξενεί, μπορεί να είναι τυχαία (από φυσικά αίτια) μπορεί να είναι όμως και εμπρησμός για να απαλλοτριωθούν εκτάσεις γης («καθώς ουδείς απώλεσε χρήμα αγοράζοντας γην» ) σε καλή τιμή από διάφορους πονηρούς εμπρηστές.

Φίλε XD για να αγοράσεις την καμένη έκταση πρέπει να την αγοράσεις από το νόμιμο ιδιοκτήτη της ακόμα και αν είναι καμένη. Ο νόμιμος ιδιοκτήτης πρέπει να έχει τίτλους ιδιοκτησίας. Αλλιώς οποιαδήποτε "χρησικτησία" ή και "καταπάτηση" είναι άκυρη και κατεδαφίζεται.

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2008, 10:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καπνοί υπάρχουν πολλοί, το θέμα είναι η φωτιά που τους προξενεί, μπορεί να είναι τυχαία (από φυσικά αίτια) μπορεί να είναι όμως και εμπρησμός για να απαλλοτριωθούν εκτάσεις γης («καθώς ουδείς απώλεσε χρήμα αγοράζοντας γην» ) σε καλή τιμή από διάφορους πονηρούς εμπρηστές.

Φίλε XD για να αγοράσεις την καμένη έκταση πρέπει να την αγοράσεις από το νόμιμο ιδιοκτήτη της ακόμα και αν είναι καμένη. Ο νόμιμος ιδιοκτήτης πρέπει να έχει τίτλους ιδιοκτησίας. Αλλιώς οποιαδήποτε "χρησικτησία" ή και "καταπάτηση" είναι άκυρη και κατεδαφίζεται.


Σωστά αρκεί να υπάρχει ιδιοκτήτης διότι αν πρόκειται για δημόσια έκταση τότε εύκολα χτίζεις το αυθαίρετο και συν το χρόνο το νομιμοποιείς ειδικά αν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες.

Αν υπάρχει ιδιοκτήτης βέβαια, το πράγμα αλλάζει αλλά υπάρχει ιδιοκτήτης στην παρούσα περίπτωσή; Ειλικρινά δεν γνωρίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mech5512
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2008, 17:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mech5512  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά η συζήτηση σας είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με μία ανακάλυψη του κ. Γκιόλβα την οποία θέλω να εξετάσω και να παρουσιάσω σε ένα φοιτητικό συνέδριο..φίλε Ostria θα σου ήμοθν ιδιαίτερα ευγνώμων αν δεχόσοθν να με βοηθήσεις και να μου πεις πώς μπορώ να επικοινωνήσω με την γυναίκα του κ. Γκιόλβα, κάποιον από το ερευνητικό κέντρο ή οποιονδήποτε άλλον πιθανόν γνωρίζει κάτι για τις εφευρέσεις του μεγάλου αυτού επιστήμονα. Ευχαριστώ

Εκείνος που γνωρίζει κάτι έχει κανει την αρχη για να μάθει τα πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2008, 21:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδιά η συζήτηση σας είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με μία ανακάλυψη του κ. Γκιόλβα την οποία θέλω να εξετάσω και να παρουσιάσω σε ένα φοιτητικό συνέδριο..φίλε Ostria θα σου ήμοθν ιδιαίτερα ευγνώμων αν δεχόσοθν να με βοηθήσεις και να μου πεις πώς μπορώ να επικοινωνήσω με την γυναίκα του κ. Γκιόλβα, κάποιον από το ερευνητικό κέντρο ή οποιονδήποτε άλλον πιθανόν γνωρίζει κάτι για τις εφευρέσεις του μεγάλου αυτού επιστήμονα. Ευχαριστώ



φίλε-φίλη mech5512 απάντησα στο e-mail σου αλλά μου ήρθε πίσω. Δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά από το περιβάλλον του Γκιόλβα και την γυναίκα του την έχω δει μία φορά μόνο σε μία δημόσια εκδήλωση. Ελπίζω κάποιος που έχει επαφή να σε βοηθήσει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 03:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δημοσιεύουμε αποκλειστικά προκήρυξη της ΟΜΑΔΑΣ "Ε" !!!


***

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 10:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δημοσιεύουμε αποκλειστικά προκήρυξη της ΟΜΑΔΑΣ "Ε" !!!


***





'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 12:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν μερικούς μήνες όπως θα θυμάστε είχα εντοπίσει ένα άρθρο σε μια εφημερίδας του 1950 το οποίο παρουσίαζε μια μάλλον παραμελημένη (σήμερα) εφεύρεση του Γεώργιου Γκιόλβα, το «Γκιόλβα Γκάζ». Ένα αέριο το οποίο παραγότανε από την ειδική επεξεργασία ενός κοινότατου στην Ελλάδα ορυκτού με το οποίο κατάφερε ο Γκίολβας να μετακινήσει αυτοκίνητα σε διάφορες επίσημες επιδείξεις που έκανε σε μερικές μεγάλες πόλεις της Ελλάδος (Θεσσαλονίκη, Αθήνα) καταφέρνοντας τελικά να τραβήξει την προσοχή του δημοσιογραφικού, επιστημονικού, στρατιωτικού και πολιτικού κόσμου της εποχής του. Η χρήση του «Γκιόλβα Γκαζ» προϋπέθετε ορισμένες μετατροπές στον βενζινοκινητήρα ώστε να επιτευχθεί εσωτερική καύση. Το νέο καύσιμο ήταν πολύ φθηνότερος της βενζίνης (συγκρινόμενο σε «ίσο έργο» μαζί της) ενώ παράλληλα ήταν εξίσου ή περισσότερο αποδοτικό από αυτήν! Το καύσιμο είχε τόση απόδοση που υπήρξαν σκέψεις πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ενδεχομένως και ως καύσιμη ύλη πυραύλων.

Τελικά, 50 (περίπου) χρόνια μετά την τελευταία δημοσίευση περί αυτού, η τύχη του «Γκιόλβα Γκαζ» και όλων των θαυμαστών – διθυραμβικών σχολίων που γράφθηκαν στον τύπο της εποχής για αυτό και τον εφευρέτη του (ο Γκιόλβας ονοματίστηκε κάποτε «Νέος Ντίζελ»!) αγνοείται παραδομένο στην λησμονιά .. .

...

Πρόσφατα, εξ αφορμής εκείνης της πρώτης δημοσίευσης μου στο Esoterica σχετικά με το «Γκιόλβα Γκαζ», επικοινώνησε μαζί μου ένας ικανότατος ερευνητής ο οποίος έχοντας το ίδιο ενδιαφέρον για τις εφευρέσεις του εκλιπόντα Γκιόλβα, πρότεινε ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τα επιτεύγματα του εφευρέτη.
Το ίδιο χρονικό διάστημα μάλιστα, από καλή τύχη (ή από συγχρονικότητα..) είχα αρχίσει να ασχολούμαι εκ νέου με την υπόθεση «Γκιόλβα Γκαζ» με σκοπώ να αναρτούσα τις πληροφορίες που προέκυψαν (από μελέτη του ηλεκτρονικού αρχείου εφημερίδων της Εθνικής Βιβλιοθήκης) στο παρόν θέμα του Esoterica.

Τελικά με έναυσμα τις συζητήσεις μου με τον συγκεκριμένο ερευνητή αλλά και του όγκου των πληροφοριών που εντόπισα στο ηλεκτρονικό αρχείο εφημερίδων της Εθνικής Βιβλιοθήκης (ονομάζεται e-fimeris και είναι ελεύθερης πρόσβασης για όλους, από εδώ: http://www.nlg.gr/dlefimerides.htm) περί του «Γκιόλβα Γκαζ» αποφάσισα να δημοσιεύσω όλες τις πληροφορίες σε έναν αυθύπαρκτο site, καθώς η μορφή που τις οργάνωσα δύσκολα μπορεί να αναρτηθεί σε ένα forum (περιέχονται εικόνες, κείμενο, σύνδεσμοι, θεματικές παρατηρήσεις –πράγματα που ναι μεν αναρτώνται σε ένα forum αλλά οπωσδήποτε όχι με την επιθυμητή μορφή).


Κρίσιμη καμπή στην απόφαση μου να παρουσιάσω κατά αυτό τον τρόπο τις διαθέσιμες δημοσιεύσεις για το «Γκιόλβα Γκαζ» έπαιξε ένα ακόμα τυχαίο γεγονός. Ο εμπλουτισμός (πριν μερικές μέρες!) του αρχείου “e-fimeris” με την εφημερίδα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ τηςο ποίας τα ρεπορτάζ για το «Γκιόλβα Γκαζ» και η πληροφορίες που δίδει για την μετέπειτα τύχη του υπήρξαν ακρογωνιαίος λίθος στην συμπλήρωση του παζλ αυτής της εφεύρεσης, ώστε να είναι δυνατόν να σχηματίσει γνώμη για τα πράγματα ο αναγνώστης.

Το site που ανάρτησα το δημοσιογραφικό αυτό χρονικό του «Γκιόλβα Γκαζ» μπορείτε να το επισκεφθείτε από εδώ: http://www.geocities.com/directxgr/giolvagasgc.html

...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Ανδρομέδιο για τις πληροφορίες που μου έδωσε σχετικά με τον Γκιόλβα και φυσικά για την άδεια του να τις αναρτήσω (πράγμα που επιφυλάσσομαι να κάνω μελλοντικά) στο site μου, αν και θεωρώ πως το site/blog του: http://andromedios.blogspot.com/2009/01/blog-post_25.html περιλαμβάνει μια πληθώρα πληροφοριών που διαφωτίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα περί του τόσο αδικημένου εφευρέτη!

...

Καθώς το αρχικό κείμενο είναι γραμμένο σε Word, η μετατροπή του σε ιστοσελίδα παρουσιάζει κάποια μικροπροβλήματα (μπορεί να μην παρουσιάζεται κάποια εικόνα ή να μην λειτουργεί κάποιος σύνδεσμος –link) τα οποία θα αντιμετωπίσω σε μελλοντικές ανανεώσεις (Updates).

...

Υ.Γ.
1. Η εικόνα που κρατώ για τον Γκιόλβα είναι αυτή των ρεπορτάζ, προτιμώ να τον θυμάμαι έτσι, οπότε μην ψάξετε στο site μου για «Ομάδες Ε», μυστικές εταιρίες και άλλες είδους συνομωσίες κτλ (με ενδιαφέρει η ιστορική πλευρά του εφευρέτη και μόνο οπότε όλα τα υπόλοιπα δεν με απασχολούν!).
2. Καθώς συμπλήρωνα το υλικό, συνειδητοποίησα πολλές φορές την έννοια του τυχαίου & συγχρονικότητας καθώς η έναρξη του νέου ενδιαφέροντος για το Γκιόλβα Γκαζ συνέπεσε με την επικοινωνία – ανταλλαγή πληροφοριών με ερευνητή η οποία συνέπεσε με την ψηφιοποίηση της εφημερίδας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ στο e-fimieris από την οποία άντλησα κρίσιμο υλικό!
3. Ψάξτε και εσείς είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ιστορικό υλικό για τον συγκεκριμένο επιστήμονα, εφευρέτη!!

Edited by - XD on 30/01/2009 13:48:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2009, 17:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω αυτό το "κάτι" να ήταν η ασετυλίνη, ε?

Σα να λέμε: αντί για βενζίνη, υγραέριο! (εξ ου και η μπουκάλα)! όντως χρειαζόταν μια απλή μετατροπή στο καρμπυρατέρ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PAN35
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 16:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα αρχισω λεγοντας σας την διευθυνση για αυτην την ΣΕΠΕΟ ή Συντονιστική Επιτροπή Προωθήσεως Ελληνικής Οικονομίας η οποία είναι www.sepeo.gr αν και με μια αναζήτηση στο google ολοι θα την βρειτε. Δευτερον δεν ξέρω εάν έχει ή δεν έχει σχέση με την Ε αλλά αυτή την στιγμή της κρίσης είναι σε αναδιοργάνωση και διοργανώνει έκθεση με σκοπο να προβάλει την παραγωγή και την δυναμική της Χώρας μας. Εγώ θα σταθώ σε αυτή την κίνηση θα την βοηθήσω απο την πλευρά μου. Ο κάθε ένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσμά του εγώ που δεν θέλω να ψάχνω να βρώ το παρασκήνιο πιστεύω οτι είνα απλά μια ομάδα ανθρώπων που αγαπούν την Ελλάδα και προσπαθούν για το καλύτερο. Αυτό όμως δεν σημαίνει και οτι είναι η Ε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsakman
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 23:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια για το Πάλμο τι αποψη εχετε? Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ εξυπνος αλλα τον κοβω για λιγο απατεωνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2010, 21:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο απατεώνας δεν γίνεται, το καταλαβαίνεις και μόνο που τον βλέπεις!
Χώρια οι αντιφάσεις που έχει πέσει κατά καιρούς, χώρια οι φήμες (δεν ξέρω αν αληθεύουν)ότι έκανε έρανο εν ονόματι της "Ομάδας Ε" τρώγωντας λεφτά από αδαείς.
Κ στην τελική καλά να πάθει ο Χαρδαβέλας που τον έφερνε στις εκπομπές του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 10:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδια για το Πάλμο τι αποψη εχετε?

http://www.dailymotion.com/video/xaxrq1_yyyyyy-yyy-yyyyyyyyyyy-star-26-yyyy_animals

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2010, 22:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά για μένα τι άποψη έχετε?

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10329

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 19/08/2010 22:52:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 34 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy