ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 11:06:53  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε elo, ένα δόγμα δεν προτείνει, επιβάλλει αξιώματα και όποιος δεν τα εστερνίζεται (ανάλογα με την εποχή), του κόβεις το κεφάλι ή τον αφορίζεις ή τον καταριέσαι ή του δημεύεις την περιουσία ή...

Μη σε ξενίζει λοιπόν, η λέξη "επιτακτικός", είναι κατά τη γνώμη μου, η πιο εύηχη γι' αυτήν την περίπτωση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 11:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνώ μαζί σου Γιάπετ, η λέξη επιτακτική είναι προς
όφελος του ανθρώπου, γιατί κάποια στιγμή πρέπει να
πάψουμε να ευλογούμε τα γένια μας και να δούμε που θα
έπρεπε να είμαστε. Να μην λέμε εκπολιτισμό τον εκφυλισμό,
να μην λέμε τέχνη την κτηνοβασία, να γίνουμε άνω θρώσκωντες
κι όχι κάτω στα ζώα. Να μην παίρνουμε παραδείγματα από τα ζώα,
αλλά ούτε από ανθρώπινους θεούς. Μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι…
Όσο για το ποιος κόβει κεφάλια, σκοτώνει κλπ, τι να σου πω…
Τόσο φανατισμός και τόση άρνηση να δεις, την ιστορία, θυμίζει
κομματική ταυτότητα, καλά θα ήταν να την βγάλεις και να δεις
την αλήθεια, μια φορά, έτσι για αλλαγή…
Φίλε Elo, θα γλυτώσουμε από το προπατορικό αμάρτημα,
όταν το αποκηρύξουμε, όχι αγιάζοντας το...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 13:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
europaios2 -Το ξαναγράφω! η αλήθεια είναι επιτακτική!............
Φταίω εγώ να σου γράψω <<-Καλημέρα Γιάαννη!..............-Κουκιά σπέρνω!
elo:
Να πω την αλήθεια δεν μου κάθετε καλά η λέξη «επιτακτική»…
Για κάνε μια ερμηνεία, γιατί πολλές φορές αλλά γράφουμε και άλλα εννοούμε .
Τουλάχιστον να καταλάβω τι εννοείς με την συγκεκριμένη λέξη…


Γιατί δεν καταλαβαίνεις? Ας το γράψω αλλιώς...η αλήθεια είναι αναγκαία! τόσο αναγκαία που γίνεται επιτακτική!
-Τι σε χαλάει?..............

quote:
γιαπετ:
Φίλε elo, ένα δόγμα δεν προτείνει, επιβάλλει αξιώματα και όποιος δεν τα εστερνίζεται (ανάλογα με την εποχή), του κόβεις το κεφάλι ή τον αφορίζεις ή τον καταριέσαι ή του δημεύεις την περιουσία ή...

Μη σε ξενίζει λοιπόν, η λέξη "επιτακτικός", είναι κατά τη γνώμη μου, η πιο εύηχη γι' αυτήν την περίπτωση.



-Βλέπεις elo! πόσο επίκαιρο είναι το <<καλημέρα Γιάννη.....κουκιά σπέρνω>>!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 21:46:04  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Όσο για το ποιος κόβει κεφάλια, σκοτώνει κλπ, τι να σου πω…
Τόσο φανατισμός και τόση άρνηση να δεις, την ιστορία...

Θα απαντήσω μόνο σ' αυτό, διότι τα υπόλοιπα είναι χιλιοειπωμένα, σε πολλά τοπικς, απ' τα οποία αν θέλεις, μπορείς να πάρεις απαντήσεις, χωρίς να πισωγυρίζεις τη συζήτηση.

Ποιός αρνείται να δει την ιστορία φίλε μου, φαίνεται και απ' τον λόγο που αρθρώνεται στο φορουμ (τεκμηρίωση, μεστότητα κλπ), αλλά κυρίως, απ' την ίδια την ιστορία την οποία θα έπρεπε να αρχίσεις να μελετάς και να σε προβληματίζει, με την προϋπόθεση ότι σ' ενδιαφέρει πραγματικά.

Φανατικός δεν είναι αυτός που προσπαθεί να μάθει, αλλά αυτός που έχει καταπιεί ένα παραμύθι (μιλάω γενικά) και προσπαθεί να το επιβάλλει σαν αλήθεια, για να μη παραδεχτεί την ανοησία του.

Ευρωπαίε2, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεσαι πάντα, τα σχόλια κάποιων, δεν τα καθιστά άσχετα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 Γιατί δεν καταλαβαίνεις? Ας το γράψω αλλιώς...η αλήθεια είναι αναγκαία! τόσο αναγκαία που γίνεται επιτακτική!
-Τι σε χαλάει?..............

Το ότι έχω άλλη άποψη από αυτό που λες, δεν πάει να πει και ότι με χαλάει κιόλας…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 12:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχει ειπωθεί ότι ο ρατσισμός κι ο χλευασμός, γίνεται από άτομα που έχουν πρόβλημα και γι ‘ αυτό δεν μπορούν να κάνουν διάλογο… Αγαπητέ Γιάπετ, είσαι καλύτερος, απ’ ότι δείχνεις, εγώ το πιστεύω αυτό, ώρα να το δεις κι εσύ…
Προσπαθώντας να προσβάλεις γίνεσαι μονότονος…Ούτε στοιχεία ούτε άλλη άποψη. Απλά προσβλητικός δεν σου πάει…
Όσο και να χτυπιέσαι …φραπές δεν γίνεσαι (αστείο!!!) Η ιστορία έχει γραφτεί και ποιοι είναι οι βάρβαροι έχει γίνει συνείδηση σε όλους… Οι χριστιανοί παρακαλούσανε να μαρτυρήσουνε για να πάνε παράδεισο, μην μας αλλάζεις την πίστη… Πίσω πίσω στα… γεράματα να …ξαναδιαβάζω τα ίδια μόνο και μόνο γιατί εσύ πιστεύεις ότι δεν ξέρουμε ιστορία, πάει πολύ…
Αυτός που προσπαθεί να μάθει, μαθαίνει και δεν λέει μονότονα τα ίδια και προσβάλλοντας τον άλλο…
Μπορούμε καλύτερο διάλογο, με στοιχεία, όχι με προσβολές…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 16:07:53  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Έχει ειπωθεί ότι ο ρατσισμός κι ο χλευασμός, γίνεται από άτομα που έχουν πρόβλημα και γι ‘ αυτό δεν μπορούν να κάνουν διάλογο… Αγαπητέ Γιάπετ, είσαι καλύτερος, απ’ ότι δείχνεις, εγώ το πιστεύω αυτό, ώρα να το δεις κι εσύ…
Προσπαθώντας να προσβάλεις γίνεσαι μονότονος…Ούτε στοιχεία ούτε άλλη άποψη. Απλά προσβλητικός δεν σου πάει…
Όσο και να χτυπιέσαι …φραπές δεν γίνεσαι (αστείο!!!) Η ιστορία έχει γραφτεί και ποιοι είναι οι βάρβαροι έχει γίνει συνείδηση σε όλους… Οι χριστιανοί παρακαλούσανε να μαρτυρήσουνε για να πάνε παράδεισο, μην μας αλλάζεις την πίστη… Πίσω πίσω στα… γεράματα να …ξαναδιαβάζω τα ίδια μόνο και μόνο γιατί εσύ πιστεύεις ότι δεν ξέρουμε ιστορία, πάει πολύ…
Αυτός που προσπαθεί να μάθει, μαθαίνει και δεν λέει μονότονα τα ίδια και προσβάλλοντας τον άλλο…
Μπορούμε καλύτερο διάλογο, με στοιχεία, όχι με προσβολές…

Δεν προσπαθώ να προσβάλλω κανένα. Συμπεραίνω απ’ αυτά που διαβάζω.

Από στοιχεία (αναπάντητα) και από μένα αλλά και από άλλους, πάρα πολλά. Ανάτρεξε στα τοπικς και θα δείς.


quote:
γιαπετ:
Φίλε elo, ένα δόγμα δεν προτείνει, επιβάλλει αξιώματα και όποιος δεν τα εστερνίζεται (ανάλογα με την εποχή), του κόβεις το κεφάλι ή τον αφορίζεις ή τον καταριέσαι ή του δημεύεις την περιουσία ή...
Μη σε ξενίζει λοιπόν, η λέξη "επιτακτικός", είναι κατά τη γνώμη μου, η πιο εύηχη γι' αυτήν την περίπτωση.
Ευρωπ.
-Βλέπεις elo! πόσο επίκαιρο είναι το <<καλημέρα Γιάννη.....κουκιά σπέρνω>>!

Βγάλε τα συμπεράσματά σου και βρες πού συνάδει αυτό που είπα εγώ, με το σχόλιο του ευρωπαίου.

Γι’ αυτό και είπα, πολύ σοβαρά, αυτό που εσύ θεωρείς προσβλητικό:

"Ευρωπαίε2, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεσαι πάντα, τα σχόλια κάποιων, δεν τα καθιστά άσχετα".



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 19:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εσύ συμπεραίνεις, οι άλλοι τι κάνουν, ...
μπρίκια κολλάνε;
Φίλε Γιάπετ, μη κρίνετε ινα μη κριθείτε…
Μην μπαίνεις σε …αγέλες «Σύ είπας» δεν είναι καλό…
Όσο για στοιχεία, τι να σου πω, η προσβολή των
πιστεύω των άλλων δεν λέγεται στοιχεία…Ούτε το
να λές κάποια προπαγανδιστικά ( που δείχνουν
έντονα έτσι) κείμενα λέγονται στοιχεία…
Διάλογο,κάνεις;…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 20:22:23  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Εσύ συμπεραίνεις, οι άλλοι τι κάνουν, ...
μπρίκια κολλάνε;

Δεν είπα ότι οι υπόλοιποι δεν συμπεραίνουν.

Απλά υπάρχουν και κάποιοι που συμπεραίνουν, ότι μπορούν ή ότι θέλουν.

quote:
Φίλε Γιάπετ, μη κρίνετε ινα μη κριθείτε…

Σε άλλο σημείο λέει, ότι θα καθίσουν σε θρόνους, θα κρίνουν και θα δικάσουν τις 12 φυλές του ισραήλ, τρώγοντας και πίνοντας. (Ματθαίος Ζ-1, ΙΘ-28 και Λουκάς ΣΤ-37, ΚΒ-30).

Ποιό να πάρω εγώ σαν δεδομένο;


quote:
Μην μπαίνεις σε …αγέλες «Σύ είπας» δεν είναι καλό…

Το γνωρίζω φίλε μου, γι’ αυτό και το αποφεύγω.

quote:
Όσο για στοιχεία, τι να σου πω, η προσβολή των
πιστεύω των άλλων δεν λέγεται στοιχεία…Ούτε το
να λές κάποια προπαγανδιστικά ( που δείχνουν
έντονα έτσι) κείμενα λέγονται στοιχεία…

Μάλλον δεν έχεις παρακολουθήσει τους διαλόγους.

Για το περιεχόμενο των στοιχείων που υπάρχουν, δεν φταίει όποιος τα παραθέτει.

Η ιστορία δεν αλλάζει, όσο κι αν κάποιοι το προσπαθούν.


quote:
Διάλογο,κάνεις;…

Βεβαίως, με αναφορές σε ιστορικά γεγονότα ή εκφράζοντας προσωπικές απόψεις, σε θέματα που γνωρίζω.

Εσύ;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 21:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Γιάπετ, μπορείς να κάνεις την αυτοκριτική σου...
όσον αφορά το ότι κάνεις ότι μπορείς ή ότι θέλεις με τα συμπεράσματα σου, αλλού, όχι εδώ…
Εμείς οι υπόλοιποι, αγαπάμε τον αθλητισμό και
προσπαθούμε για το καλύτερο…
Μετά τον κόσμο αυτό θα ρθεί η κρίση κι όχι από ανθρώπους,
εσύ απέχεις αρκετά από εκεί…
Αφού παραδέχεσαι ότι η ιστορία δεν αλλάζει,
μη ματαιοπονείς λοιπόν…
Εσύ , ο Macedon κι οι υπόλοιποι μαθητές του Ρασιά…
Διάλογος πάντως δεν λέγεται όταν μιλάς μόνος σου
και δεν αφήνεις τον άλλο να τοποθετείται, αν θέλεις μπορείς…
Πάντως δεν αφήνεις να πέσει τίποτε κάτω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2008, 22:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Ποιός αρνείται να δει την ιστορία φίλε μου, φαίνεται και απ' τον λόγο που αρθρώνεται στο φορουμ (τεκμηρίωση, μεστότητα κλπ), αλλά κυρίως, απ' την ίδια την ιστορία την οποία θα έπρεπε να αρχίσεις να μελετάς και να σε προβληματίζει, με την προϋπόθεση ότι σ' ενδιαφέρει πραγματικά.

Φανατικός δεν είναι αυτός που προσπαθεί να μάθει, αλλά αυτός που έχει καταπιεί ένα παραμύθι (μιλάω γενικά) και προσπαθεί να το επιβάλλει σαν αλήθεια, για να μη παραδεχτεί την ανοησία του.

Ευρωπαίε2, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεσαι πάντα, τα σχόλια κάποιων, δεν τα καθιστά άσχετα.



-Γιαπέτ! για τράβα μέχτι τη γωνία έρχομαι?
-Σας ξενίζει ο Χριστιανισμός γιατί πάει πακέτο με την Ελλάδα μας! μιλάς εσύ για παραμύθια τη στηγμή που λες ότι η Κων/λη δεν είναι Ελληνική!
-Όσο για την αντίληψη την έχω συνδέσει με τα γραφόμενα!
-Έγραψες για εκατομύρια Έλληνες νεκρούς από τους Χριστιανούς και μετά προσπαθώντας να ανασκευάσεις υποστήριξες ότι εννούσες, ότι μαζί με τα εκατομύρια των νεκρών υπήρχαν και Έλληνες!
quote:
europaios2 :
Γιατί δεν καταλαβαίνεις? Ας το γράψω αλλιώς...η αλήθεια είναι αναγκαία! τόσο αναγκαία που γίνεται επιτακτική!
-Τι σε χαλάει?...

elo:Το ότι έχω άλλη άποψη από αυτό που λες, δεν πάει να πει και ότι με χαλάει κιόλας…



-Διακαίωμά σου να έχεις ότι άποψη θέλεις περί αλήθειας! Ζήτησες εξηγήσεις και σου τις έδωσα..............

quote:
γιαπετ:
Φίλε elo, ένα δόγμα δεν προτείνει, επιβάλλει αξιώματα και όποιος δεν τα εστερνίζεται (ανάλογα με την εποχή), του κόβεις το κεφάλι ή τον αφορίζεις ή τον καταριέσαι ή του δημεύεις την περιουσία ή...
Μη σε ξενίζει λοιπόν, η λέξη "επιτακτικός", είναι κατά τη γνώμη μου, η πιο εύηχη γι' αυτήν την περίπτωση.
Ευρωπ.
-Βλέπεις elo! πόσο επίκαιρο είναι το <<καλημέρα Γιάννη.....κουκιά σπέρνω>>!

γιαπετ:
Βγάλε τα συμπεράσματά σου και βρες πού συνάδει αυτό που είπα εγώ, με το σχόλιο του ευρωπαίου.

Γι’ αυτό και είπα, πολύ σοβαρά, αυτό που εσύ θεωρείς προσβλητικό:

"Ευρωπαίε2, το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνεσαι πάντα, τα σχόλια κάποιων, δεν τα καθιστά άσχετα



-Τo υπονοούμενο που άφησες γιαπετ ήταν σαφές!................
γιαπετ:Η ιστορία δεν αλλάζει, όσο κι αν κάποιοι το προσπαθούν.

-Έτσι...έτσι.......... μη ματαιοπονείς γιαπετ! ούτε η θρησκεία μας θα αλλάξει ούτε η ιστορία μας! δεν τα κατάφεραν τόσοι εχθροί να μας τα αλλάξουν, τώρα θα τα απολέσουμε? μας!...........................................

quote:
trexagireve:
Φίλε Γιάπετ, μη κρίνετε ινα μη κριθείτε…

γιαπετ:
Σε άλλο σημείο λέει, ότι θα καθίσουν σε θρόνους, θα κρίνουν και θα δικάσουν τις 12 φυλές του ισραήλ, τρώγοντας και πίνοντας. (Ματθαίος Ζ-1, ΙΘ-28 και Λουκάς ΣΤ-37, ΚΒ-30).



-Αχ! γιαπετ να μην είσουν και συ Απόστολος! να έτρωγες και να έπινες <<επί της τραπέζης μου>>! μόνο που δε θα έχει γουρουνόπουλα όπως θα περίμενες γιατί το ουράνιο τραπέζι διαφέρει πολύ από την τραπεζαρία σου!

quote:
trexagireve:
Εσύ συμπεραίνεις, οι άλλοι τι κάνουν, ...
μπρίκια κολλάνε;

γιαπετ:
Δεν είπα ότι οι υπόλοιποι δεν συμπεραίνουν.

Απλά υπάρχουν και κάποιοι που συμπεραίνουν, ότι μπορούν ή ότι θέλουν



-Με λίγα λόγια τη δυνατότητα συμπεράσματος την έχουν μόνο όσοι συμφωνούν με τον γιαπετ!............
-Είδες που δε πέφτω έξω λεγοντάσε <<εγωιστή>>

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 00:10:15  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητοί μου, trexagireve και europaios2,

αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορείτε να ξεπεράσετε ούτε να δικαιολογήσετε τις αντιφάσεις, όπως αυτήν που ανέφερα για την κρίση.

Είναι εντελώς φυσικό, διότι υπάρχουν πολλές, όμως χαίρομαι που η αμηχανία σας, αναδεικνύει το όποιο χιούμορ σας.

Φαντάζομαι ότι δεν θεωρείτε απάντηση, αυτά τα μηνύματα, που αναγκαστικά, στείλατε.

Μήπως να ξαναπροσπαθούσατε μ' αυτό:


"trexagireve:
Φίλε Γιάπετ, μη κρίνετε ινα μη κριθείτε…

γιαπετ:
Σε άλλο σημείο λέει, ότι θα καθίσουν σε θρόνους, θα κρίνουν και θα δικάσουν τις 12 φυλές του ισραήλ, τρώγοντας και πίνοντας. (Ματθαίος Ζ-1, ΙΘ-28 και Λουκάς ΣΤ-37, ΚΒ-30).

Ποιό να πάρω εγώ σαν δεδομένο";

Αυτά που λέτε σε μένα, μάλλον, θα ήταν πιο σωστό να τα πείτε στο Ματθαίο και στο Λουκά.

Ευρωπαίε, μου την έφερες, βγήκα να δω αν έρχεσαι, αλλά σκέφτηκα ότι δεν σε γνωρίζω και ξαναμπήκα στο σπίτι.

Χαλάλι σου, βρε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 10:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Γιάπετ, αρχίζω και το πιστεύω ότι πληρώνεστε γι’ αυτό που κάνετε…Με τόση επιμονή, τι να υποθέσω;…
Κρίση θα υπάρξει γιατί αν ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος και πρέπει να κρίνεται και για τις πράξεις του, αλλοιώς ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε και θα ζούσαμε σε ένα τέλειο …χάος…
Οι άνθρωποι χωρίζονται από τα ζώα για κάποιους λόγους, ένας κι η λογική και το μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν, κλπ, αλλά η εμπάθεια σε τυφλώνει τόσο που προτιμάς τον άνθρωπο ζώο από χριστιανό…
Δηλαδή όσοι πολεμήσουνε τα πάθη σ’ αυτή τη ζωή να μην αμοιφθούνε μετά; Αν κι οι αμοιβές που λέγονται σε πληροφορώ είναι ο αληθινός κόσμος εκεί στον Παράδεισο, αλλά με τα εδώ δεδομένα, μοιάζουν αμοιβή…
Μην κρίνεις φίλε μου, εδώ,σου έγραψα. Εκεί θα κριθούμε όλοι και το πιστεύω, ότι εσύ μπορεί να είσαι καλύτερος από μένα σαν άνθρωπος, αλλά να ξέρεις ότι κρινόμαστε και σαν χριστιανοί, γιατί γνωρίσαμε την αληθινή θρησκεία κι όσοι την αποστράφησαν έργοις ή πράξεσιν, θα κριθούμε για την απόφαση μας…
Έχεις χιούμορ πως συνάδει αυτό με την εμπάθεια; Εσύ χάνεις να ξέρεις…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 10:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Σε άλλο σημείο λέει, ότι θα καθίσουν σε θρόνους, θα κρίνουν και θα δικάσουν τις 12 φυλές του ισραήλ, τρώγοντας και πίνοντας. (Ματθαίος Ζ-1, ΙΘ-28 και Λουκάς ΣΤ-37, ΚΒ-30).

Ποιό να πάρω εγώ σαν δεδομένο";

Αυτά που λέτε σε μένα, μάλλον, θα ήταν πιο σωστό να τα πείτε στο Ματθαίο και στο Λουκά.



-Να στο ξαναγράψω πάλι....-Αχ! γιαπετ να μην είσουν και συ Απόστολος! να έτρωγες και να έπινες <<επί της τραπέζης μου>>! μόνο που δε θα έχει γουρουνόπουλα όπως θα περίμενες γιατί το ουράνιο τραπέζι διαφέρει πολύ από την τραπεζαρία σου!
-Γιαπετ για το τραπέζι του ουρανού γράφουνε! δεδομένου ότι οι ψυχές δεν έχουν στομάχι σε αφήνω να μαντέψεις..........τα αγαθά της τραπέζης!
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, μου την έφερες, βγήκα να δω αν έρχεσαι, αλλά σκέφτηκα ότι δεν σε γνωρίζω και ξαναμπήκα στο σπίτι.
Χαλάλι σου, βρε...

-Aρκεί η κίνηση δείχνει καλή θέληση!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 13:19:20  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Φίλε Γιάπετ, αρχίζω και το πιστεύω ότι πληρώνεστε γι’ αυτό που κάνετε…

Θα σου απαντήσω μετά, φίλε μου, τώρα πρέπει να προλάβω την τράπεζα ανοικτή, ήρθε η... επιταγή.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 16:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve, εντάξει τα... πήρα.

Στα σοβαρά τώρα.

quote:
Φίλε Γιάπετ, αρχίζω και το πιστεύω ότι πληρώνεστε γι’ αυτό που κάνετε…Με τόση επιμονή, τι να υποθέσω;…

Δεν χρειάζεται να υποθέσεις, φίλε μου, να απαντήσεις χρειάζεται...

quote:
Κρίση θα υπάρξει γιατί αν ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος και πρέπει να κρίνεται και για τις πράξεις του, αλλοιώς ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε και θα ζούσαμε σε ένα τέλειο …χάος…

Κατά την εκτίμησή σου, ποιό είναι το ποσοστό των άνθρώπων που δεν κάνουν άνομες ή ανήθικες πράξεις, με το φόβο της μετά θάνατον κρίσης;

quote:
Οι άνθρωποι χωρίζονται από τα ζώα για κάποιους λόγους, ένας κι η λογική και το μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν, κλπ,

... όπως είπε ο Θαλής και συμφωνώ απόλυτα.

quote:
αλλά η εμπάθεια σε τυφλώνει τόσο που προτιμάς τον άνθρωπο ζώο από χριστιανό…

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό με το οποίο, χαρακτηρίζεις τη διαφωνία ως εμπάθεια.

Δεν ξανασκέφτεσαι ποιός προτιμά τον άνθρωπο, ζώο;


quote:
Δηλαδή όσοι πολεμήσουνε τα πάθη σ’ αυτή τη ζωή να μην αμοιφθούνε μετά; Αν κι οι αμοιβές που λέγονται σε πληροφορώ είναι ο αληθινός κόσμος εκεί στον Παράδεισο, αλλά με τα εδώ δεδομένα, μοιάζουν αμοιβή…

Να αμοιφθούν φυσικά, αλλά όχι με υποσχέσεις για την... άλλη ζωή.

Υποσχέσεις που κανείς, απ’ αυτούς που τις προσδοκούν, δεν ξέρει αν εκπληρώνονται ή μήπως όχι;


quote:
Μην κρίνεις φίλε μου, εδώ,σου έγραψα. Εκεί θα κριθούμε όλοι και το πιστεύω, ότι εσύ μπορεί να είσαι καλύτερος από μένα σαν άνθρωπος, αλλά να ξέρεις ότι κρινόμαστε και σαν χριστιανοί, γιατί γνωρίσαμε την αληθινή θρησκεία κι όσοι την αποστράφησαν έργοις ή πράξεσιν, θα κριθούμε για την απόφαση μας…

Αυτό δεν αφήνει έξω απ’ την αμοιβή, καλούς ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι χριστιανοί (υπαρχουν και τέτοιοι), δεν είναι άδικο απ’ τον πανανθρώπινο θεό;

Το ότι πρέπει να είναι και χριστιανοί, δεν σου μυρίζει, υστεροβουλία;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 20:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιάπετ, το’ χεις συνήθειο να μην κοιτάς το νόημα
αλλά την ..ούγια, αυτό δείχνει προβληματικό, επί της ουσίας, θα μιλήσεις καμιά φορά;
Πάντως το προβληματάκι είτε το έχεις είτε το απέκτησες…

Δεν μιλάω για τέλειους ανθρώπους, αλλά ότι
ο φόβος Θεού, μας κρατάει σε κάποια επίπεδα
σωστού κι απ’ όσο θυμάμαι, και οι αρχαιολάτρες δεν πρέπει να θέλετε την μήνιδα των ψευτοθεών σας…
Ο λόγος που μιλάω για εμπάθεια είναι
γιατί δεν βλέπεις τα καλά του χριστιανισμού είτε πιστεύεις είτε όχι , αλλά απο εμπάθεια προσπαθείς να τον
θεωρήσεις ούτε λίγο ούτε πολύ, διαβολική θρησκεία… Αυτό είναι εμπάθεια κι εχθρότης…
Οι υποσχέσεις εκπληρώνονται, υπάρχουν πλείστες μαρτυρίες γι’ αυτό, αν έχεις πνεύμα ερευνητικό, ψάξτο και θα δείς…
Αν διαβάσεις την Αποκάλυψη και άλλες προφητείες,
για τον κόσμο της κρίσεως θα δείς ότι θα υπάρχουν άνθρωποι απ’όλες τις φυλές στον Παράδεισο, αλλά και ο Χριστός
αναγνωρίζει τον καλό άνθρωπο, οι άλλες θρησκείες δεν το κάνουν…. Διαβλέπω επιθυμία για διάλογο , ή κάνω λάθος;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 08:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
και οι αρχαιολάτρες δεν πρέπει να θέλετε την μήνιδα των ψευτοθεών σας…

Αγαπητέ trexagireve, έχεις διαβάσει κάπου μέσα στις Συζητήσεις ότι ο συνομιλητής σου γιαπετ είναι "αρχαιολάτρης" - όπως τον χαρακτήρισες;

Πέρα από αυτό δεν κατανοώ το λόγο που απευθυνόμενος προς ένα συγκεκριμένο άτομο, χρησιμοποιείς το β' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού.
Μιλάς σε έναν άνθρωπο κι όχι σε ένα ολόκληρο πλήθος.
Μπορείς λοιπόν κάλλιστα να χρησιμοποιείς το β' πρόσωπο ενικού αριθμού ή το γ' πρόσωπο πληθυντικού αριθμού όταν θέλεις να αναφέρεις κάποια τάση ή συμπεριφορά μιας ομάδας ανθρώπων.

Τέλος, ή αναφορά σου στους "ψευτοθεούς" είναι αρκετά προσβλητική για τα θρησκευτικά πιστεύω που μπορεί να έχουν κάποιοι συνάνθρωποι σου.
Και δε νομίζω να είναι σε θέση κανείς μας να αναιρεί αυτό που είναι ιερό για έναν άλλον άνθρωπο.
Από την στιγμή που σε ένα διάλογο θέλεις να γίνουν σεβαστά τα πιστεύω σου, θα πρέπει να σεβαστείς και τα πιστεύω των υπόλοιπων συνανθρώπων σου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 09:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ D Incubus, δεν φαντάζομαι να με περνάς για τόσο χαζό;
Για να πω την αλήθεια, περίμενα ότι θα περίμενες στη γωνία, αλλά να μην βλέπεις τις προσβολές των Γιάπετ, Macedon, Sesostris, kai Schwabe,( εξ' ου και ο πληθυντικός) που πολλές φορές τους λέω να μην προσβάλουν τον Θεό μου και να περιμ΄΄ενεις ν απαντήσω εγώ για να τα βάλεις μαζί μου, έ πάει πολύ...
Σε παρακαλώ, προσπάθησε να είσαι αμερόληπτς, διαβάζουν πολλοί το φόρουμ και φαίνεται έντονα η διάκριση... Δεν ξέρω τι σχέση έχεις μαζί τους., αλλά φαίνεται έντονα η διάκριση που γίνεται...Πολλές φορές έγραψα ζητώντας παρέμβαση σου και των άλλων συντονιστών για την απρεπή συμπεριφορά τω ανωτέρω, αλλά καμία αντίδραση...
Κράτησε τουλάχιστον ταποσχήματα... Το ξέρω ότι με έχεις πάλι στην μπούκα κι άλλους ( Europaios2) αλλά δείχνει πολύ χοντρά αυτό που κάνεις...
Εγώ όμως,πάλι, είμαι και πολύ πιο ήπιος από τον Γιάπετ, που προσβάλει άχημα εμένα, τον Ψηλό και τον Europaios2. Πές και μια φορά μια κουβέντα και προς εκεί... Έτσι για τους τύπους γιατί, αυτοί αποθρασύνονται, όχι εμείς...
Προς χάρην ενός υποτυπώδους δικαίου και του έρημου του διαλόγου...
Θα είμαι πιο προσεχτικός, πάντως, αφού ξέρω κιόλας τι γίνεται...
Σε περίμενα πάντως, να ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 09:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ D Incubus, ομολογώ ότι
το περίμενα ότι θα την έπεφτες πάλι σε μένα...
δεν φαντάζομαι να με περνάς για τόσο χαζό;
Δηλαδή τις προσβολές των Γιάπετ, Macedon,Sesostris, Schwabe,
(εξ'ου κι ο πληθυντικός)δεν τις είδες;
Μόνο προσβολές γράφουν και τίποτε άλλο...
Παρά το ότι σας παρακάλεσα πολλές φορές να τους κάνετε έστω μια παρατήρηση...,Δεν σε είδα όμως να κάνεις τίποτα, πάλι σε μένα την πέφτεις..,
Προσβάλουν τον Θεό μου και την επίσημη, έστω τυπικά,
θρησκεία του κράτους και δεν σε πειράζει απ' ότι κατάλαβα.
Μόνο το ότι είπα ψευδόθεους τους 12, πρόσεξες, έ;
Έστω για τους τύπους, μην κάνεις διακρίσεις...
Δείχνει πολύ έντονα καιτο έχουν προσέξει πολλοί...
Βλέπεις όλο το φόρουμ, ή επιλέγεις τι διαβάζεις;
Γιατί τις προσβολές των ανωτέρω προς εμένα, τον Ψηλό και τους άλλους, μάλλον τις προσπερνάς... Δείχνει τουλάχιστον χοντρό.
Και πάλι εγώ θα μιλάω καλύτερα,
να σε δω όμως πως είσαι απέναντι σ' αυτούς που το μόνο που κάνουν είναι να βρίζουν...
Ούτε΄λόγο περί των απρεπειών τους, δεν σε βλέπω να κάνεις...
Κρίμα γιατί δεν δείχνεις αντικειμενικός έτσι...
Σε παρακαλώ, δεν είμαστε παιδάκια να νομίζεις ότι μας κοροϊδεύεις σ' αυτό...
Τον φίλο σου Samuel 1974, δεν τον είδες τι έγραψε;
Ο άνθρωπος το παρακατάλαβε τί γίνεται και τους το επεσήμανε ...
Δεν αρθρώνουν κάν λόγο οι παραπάνω,
απλά προσβάλουν και θες να πεις ότιδεν το πρόσεξες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 11:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


quote:
Φίλε Γιάπετ, αρχίζω και το πιστεύω ότι πληρώνεστε γι’ αυτό που κάνετε


Koίτα σύμπτωση ! Το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ !(Μάντεψε όμως για ποιούς )

quote:
Κρίση θα υπάρξει γιατί αν ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος και πρέπει να κρίνεται και για τις πράξεις του, αλλοιώς ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε και θα ζούσαμε σε ένα τέλειο …χάος…

Δηλαδή όσοι δεν πιστεύουν στην Κρίση κ.λ.π. , δημιουργούν χάος με τις ενέργειές τους.....Κλασσική άποψη βέβαια , εντελώς απαράδεκτη όμως με τη γενίκευσή της.
Προφανώς όμως δεν έχουν ίδια άποψη με εσένα trexagireve οι κοινωνίες συμπεριλαμβανομένων και των λεγόμενων ¨χριστιανικών¨ , και δεν περιμένουν την όποια Κρίση για επιβολή δικαιοσύνης !
Γιαυτό υπάρχουν οι Νόμοι και τα δικαστήρια , για όσους (πιάνονται φυσικά να ) παρανομούν . Οι υπόλοιποι....κακοί , θα την περάσουν φίνα εις βάρος των θυμάτων τους και των υπολοίπων γενικά (βάλε τη λέξη "κορόϊδων" άν θέλεις).


quote:
Οι άνθρωποι χωρίζονται από τα ζώα για κάποιους λόγους, ένας κι η λογική

Η θρησκεία βέβαια επιτάσσει αυτή τη ρημάδα τη λογική να κάνει "power off" , όταν ασχολείται κάποιος πιστός με τα του "οίκου" της .

quote:
η εμπάθεια σε τυφλώνει τόσο που προτιμάς τον άνθρωπο ζώο από χριστιανό…

Δηλαδή κάπου 4,5 δις ανθρώπων είναι ΟΛΑ ζώα ;;;; Τα ακούτε π.χ. Ιάπωνες ;
Χμμ....αυτό το "ποίμνιο" κάπου το έχω ακούσει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 11:18:29  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«κι απ’ όσο θυμάμαι, και οι αρχαιολάτρες δεν πρέπει να θέλετε την μήνιδα των ψευτοθεών σας…»

Ορθότερο θα ήταν σίγουρα εάν κάποιος που πιστεύει στο 12θεο έλεγε τις απόψεις του, ωστόσο η αμετροέπεια σου βγάζει μάτι φίλτατε με τον....«αληθινό θεό».

Είναι συνάμα ένα καλό παράδειγμα ο Λόγος σου για την μισαλλοδοξία που διακατέχει τους πιστούς της «θρησκείας της αγάπης»! Μα, τόοοοοοση αγάπη πια μέσα σας για τον αλλόθρησκο?

Αλήθεια, πως μπορείτε και σηκώνετε τόσο φορτίο «αγάπης» βρε τρέχα και γύρευε?

Βέβαια, εάν εξετάσουμε ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ την Βίβλο, και ειδικότερα την λεγομένη ως Παλαιά Διαθήκη, τότε εύκολα ανακαλύπτουμε ότι ο Μεσσίας των προφητών δεν επρόκειτο να είναι τίποτα περισσότερο απο ένας απλός θνητός ηγέτης, ένας ηγέτης που θα είχε το χρίσμα απο τον Θεό των Ιουδαίων Ιεχωβά, και άρα θα ήταν «Χριστός».

Κατα τα άλλα, ένας Ραβίνος αναγορεύτηκε «Θεός» ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ, και ορισμένοι του τρέχα-γύρευε στείρας δογματικής ομιλούνε για ψεύτικους Θεούς....

Μωρέ την καμπούρα σας δεν βλέπετε?

trexagireve:
«Ο λόγος που μιλάω για εμπάθεια είναι..»

Ότι απλά είσαι ο ίδιος σου εμπαθής και μισαλλόδοξος. Χαρακτηριστικό γνώρισμα και διαχρονική «αξία» όλων όσων θεωρούναι ότι κατέχουνε την απόλυτη αλήθεια, βλέπε Ισλάμ, Χιρστιανικές αιρέσεις και πάει λέγοντας...

trexagireve:
« αλλά και ο Χριστός αναγνωρίζει τον καλό άνθρωπο, οι άλλες θρησκείες δεν το κάνουν….»

Αν είναι ποτέ δυνατόν! Είναι ποτέ δυνατόν να......έχουνε την ικανότητα οι Θεοί άλλων δογμάτων να αναγνωρίσουνε τον καλό απο τον κακό άνθρωπο!!

Αυτή την..........μοναδική ικανότητα, πρέπει μάλλον να την έχει μόνο ο Ιησούς, διότι οι άλλοι Θεοί........είναι απλά κορόιδα και τους ξεγελάνε βρε!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 12:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε D.P.J.10, περίεργο που μπαίνεις,
μόνο για να κατηγορήσεις… Γιατί άραγε;
Διπλά accounts, που λέμε;
Το ποιος πληρώνετε είναι ένα θέμα που ο καθένας έχει τη γνώμητου…….
για το …εδώ θέμα τίποτε;
Λέμε ότι υπάρχει Δημιουργός,
ο οποίος έχει φτειάξει ένα πλάσμα και το περιμένει να ωριμάσει και να γίνει αυτό για το οποίο τον έπλασε…
Το χάος του ζωώδη τύπου δεν έχει μέλλον,
αφού πρόκειται για ένα άτομο τυφλό που υπακούει στα ένστικτα του όπως ένας σκύλος, μια γάτα κι άλλα ζώα…
Προφανώς επειδή από αυτά υπάρχουν πολλά, ο Δημιουργός ήθελε ένα όν ανώτερο κι αιώνιο, με πνεύμα…
Γι’ αυτό και εμείς οιάνθρωποι,έχουμε συνείδηση, νου, κι άλλες ειδοποιές διαφορές από τα ζώα….

Εκεί είναι που έλεγα ότι ο Δημιουργός πρέπει να περιμένει κάτι περισσότερο…
Τα δικαστήρια σε μια εποχή που υπάρχει διαφθορά και παραθυράκια, δείχνουν μια αρνητική εικόνα και ο Θεός περιμένει να δει πόσοι θα κρατήσουν αρχές και πίστη στο ανώτερο που δεν είναι το φτηνό του «ότι αρπάξουμε» και πόσοι θα πουληθούν,
σαν επίορκοι του όντος που έπλασε…

Διαστρέφεις , διαστρέφει, διαστρέφετε, πολύ καιρό αυτό το βιολί και βαρετό…
Τα 4,5 δις, πιστεύουν κάπου και δεν φταίνε αυτοί,
αλλά, όλοι (90%, τουλάχιστον) πιστεύουν σε δημιουργό, αν θυμάσαι το …θέμα…
Εσύ πάντως μιλάς για τον χριστιανισμό… Δεν είναι αυτό το θέμα!!!
Μεγάλε, αν ακούς και ποίμνια, έχεις προχωρήσει πολύ…

Φίλε Schwabe, ή DPJ10 ή όποιος άλλος σ' αυτό το μήκος κύματος, προσβάλετε και τίποτε άλλο… Κάτι είπε ο συντονιστής…
Ας γίνουμε λίγο σοβαροί…
Ραβίνος ο Χριστός; Από πότε άραγε; Καλά ξέρω ότι λέτε ότι να’ναι αλλά τόσο πολύ εκτός πραγματικότητας που βρίσκεστε,
καλά θα ήταν να μην μπαίνετε όπου δεν ξέρετε τι να γράψετε και μόνο για να συκοφαντήσετε και να προσβάλετε…

Όχι οι άλλες θρησκείες δεν διαχωρίζουν όπως λέω το πιστός από τον άνθρωπο,
τα εξισώνουνε…
Μιλάνε μόνο για όσους είναι στο πιστεύω τους και όσους δεν είναι .
Εδώ μιλάμε για αγάπη…Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα εκεί.
Καμπούρες και άλλα …διακοσμητικά επίθετα, δείχνουν ότι μπαίνετε στο site για ξεχαρμάνιασμα και κάποιοι αρμόδιοι πρέπει να λάβουν τα μέτρα τους…
Γράψτε για τους θεούς σας, μην γράφετε μόνο για τον χριστιανισμό, δείχνετε μόνο αντιορθόδοξοι…
Πίστη δική σας δεν έχετε;…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 12:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Dying_Incubus:Τέλος, ή αναφορά σου στους "ψευτοθεούς" είναι αρκετά προσβλητική για τα θρησκευτικά πιστεύω που μπορεί να έχουν κάποιοι συνάνθρωποι σου.
Και δε νομίζω να είναι σε θέση κανείς μας να αναιρεί αυτό που είναι ιερό για έναν άλλον άνθρωπο

-Aγαπητέ μου φίλε ΕΛΕΟΣ! Θίχτηκες για το σεβασμό........... για τις προσβολές σε μια θρησκεία η οποία πραγαμτεύεται τι? τις ανθρώπινες αξίες και τα ήθη? πιου? του Δία? της Ήρας? ή της Αφροδίτης?
-Ενώ οι ύβρεις των ανωτέρω προς το Χριστιανισμό τον οποίο ασπάζεται πλέον του 95% των Ελλήνων! και ο οποίος με τα Ευαγγέλια σπάει κάθε ρεκόρ αγάπης και νοήματος! δεν τον μειώνουν δεν τον προσβάλουν? γιατί? έτσι προάγεται η Δημοκρατία? γαιτί αν ναι! σκέφτομαι αν συνέβαινε το αντίθετο! Αν δηλαδή οι αρχαιολάτρες ήσαν πλέον του 95% των Ελλήνων! μάολλον κάτι europaios2, trexagireve, ψηλός samouel κ.λ.π. μάλον θα μας είχατε συλλάβει................
quote:
Schwabe:
Κατα τα άλλα, ένας Ραβίνος αναγορεύτηκε «Θεός» ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ, και ορισμένοι του τρέχα-γύρευε στείρας δογματικής ομιλούνε για ψεύτικους Θεούς....

-Για δες.......για δες! στείρα δογματική? ε? η τα λόγια Του στα Ευαγγέλια η Ανάσταση του Χριστού! και τα θαύματα που συνεχίζούν μέχρι τις μέρες μας! είναι η απάντηση στο μίσος και τη μισαλοδοξία κάθε αμφισβητιτή. Ένας ταπεινός ρακένδυτος ραβίνος! όπως λες δε χρειάστηκε παρά 12 ψαράδες για να φτάσει στα πέρατα της γης όπως ο ίδιος είχε πει στα Ευαγγέλια! Για να αποδείξει περίτραν τη Θεία προέλευσή Του

Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >>
Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16

Όπως και εγένετό το θέλημά Του!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 16:39:27  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Γιάπετ, το’ χεις συνήθειο να μην κοιτάς το νόημα
αλλά την ..ούγια, αυτό δείχνει προβληματικό, επί της ουσίας, θα μιλήσεις καμιά φορά;

Στην... ούγια αναφέρεσαι, επι της... ούγιας απαντάω.

quote:
Δεν μιλάω για τέλειους ανθρώπους, αλλά ότι
ο φόβος Θεού, μας κρατάει σε κάποια επίπεδα
σωστού κι απ’ όσο θυμάμαι, και οι αρχαιολάτρες δεν πρέπει να θέλετε την μήνιδα των ψευτοθεών σας…

Επί της ουσίας που εσύ την βλέπεις «ούγια», σε ρώτησα πόσοι, κατά τη γνώμη σου, κρατιούνται σε επίπεδα, επειδή φοβούνται το δικό σου θεό.

Η απάντηση είναι απλή.

Και σε άλλο τόπικ, επεσήμανα την άγνοια που δείχνεις όταν αναφέρεσαι κοσμοθεωρία των Ελλήνων. Όμως δεν μπορώ να χαρακτηρίσω την γραφικότητα ως έγκλημα.


quote:
Ο λόγος που μιλάω για εμπάθεια είναι
γιατί δεν βλέπεις τα καλά του χριστιανισμού είτε πιστεύεις είτε όχι , αλλά απο εμπάθεια προσπαθείς να τον
θεωρήσεις ούτε λίγο ούτε πολύ, διαβολική θρησκεία… Αυτό είναι εμπάθεια κι εχθρότης…

Προτιμώ την γνησιότητα από τις απομιμήσεις και τη διγλωσσία.

Ποιός ο λόγος να αναφερθώ στα καλά του χριστιανισμού, όταν μ’ αυτά είναι γεμάτη η Ελληνική γραμματεία;


quote:
Οι υποσχέσεις εκπληρώνονται, υπάρχουν πλείστες μαρτυρίες γι’ αυτό, αν έχεις πνεύμα ερευνητικό, ψάξτο και θα δείς…

Μπορείς να αναφέρεις στο φορουμ, μια (1) μαρτυρία που επιβεβαιώνει τις υποσχέσεις του γιαχβέ προς το ποίμνιο;

quote:
Αν διαβάσεις την Αποκάλυψη και άλλες προφητείες,
για τον κόσμο της κρίσεως θα δείς ότι θα υπάρχουν άνθρωποι απ’όλες τις φυλές στον Παράδεισο, αλλά και ο Χριστός
αναγνωρίζει τον καλό άνθρωπο, οι άλλες θρησκείες δεν το κάνουν….

Άφησε τις προφητείες, μίλησες για μαρτυρίες... ελπίζω να γνωρίζεις ότι είναι διαφορετικές έννοιες.

quote:
Διαβλέπω επιθυμία για διάλογο , ή κάνω λάθος;…

Πάντα υπάρχει αυτή η επιθυμία, αλλά να μη ξεφεύγουμε απ’ τη σοβαρότητα των λόγων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 16:43:54  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Ραβίνος ο Χριστός; Από πότε άραγε; Καλά ξέρω ότι λέτε ότι να’ναι αλλά τόσο πολύ εκτός πραγματικότητας που βρίσκεστε..»

Το ποιός είναι εκτός πραγματικότητας θα το δούμε αμέσως παρακάτω φίλτατε, αλλά σε εσένα τίποτα πλέον δεν με εκπλήσει!

Πάμε να δούμε τι μας λέει ο Ευαγγελιστής Ιωάννης:
«38 στραφεὶς δὲ ο ᾿Ιησούς καὶ θεασάμενος αυτούς ακολουθοῦντας λεγει αυτοις· 39 τί ζητεῖτε; οἱ δε ειπον αυτω· ραββί· ο λεγεται ερμηνευομενον διδασκαλε· που μένεις;»

Βλέπουμε συνεπώς ότι ο Ιησούς ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΡΑΒΒΙ (δηλαδή Ραβίνος/Διδάκαλος) και φυσικά ούτε το αρνείται ο Ιωάννης αλλά ούτε και βλέπουμε τον Ιησού να διαμαρτύρεται.

Πρέπει να μάθεις φίλτατε τρεχαγύρευε ότι ο Ιησούς είχε Εβραϊκό όνομα, γεννήθηκε απο Εβραίους γονείς, έζησε και μεγάλωσε μόνο ανάμεσα σε Εβραϊκές πόλεις και χωριά, διδάχθηκε μόνο την Εβραϊκή παράδοση, συνήθειες και θεολογία, και φυσικά μίλαγε μονάχα Αραμαϊκά.

Έτσι, είναι λογικό να τον αποκαλούνε ΡΑΒΙΝΟ!

Τι να κάνουμε, λυπούμαστε αλλά δεν ήταν Αθηναίος ώστε να τον αποκαλούμε όπως εσένα σήμερα βολεύει...

trexagireve:
«Μιλάνε μόνο για όσους είναι στο πιστεύω τους και όσους δεν είναι .
Εδώ μιλάμε για αγάπη…»

Δεν μου λες, διαβάζεις την Καινή Διαθήκη ποτέ σου??

Α) «Οταν καθισει ο υιος του ανθρωπου στον θρονο της δοξας του θα καθισετε και εσεις σε δωδεκα θρονους για να κρινετε τις δωδεκα φυλες του ισραηλ»(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 28)
Β) «Και τοτε θα σφαγουν ολες οι φυλες της γης που δεν πιστεψαν στον υιο του θεου»(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΔ 30)

Ξέρεις κάτι φίλτατε? Οι φυλές της γης που σήμερα για παράδειγμα δεν πιστεύουνε στον δικό σου Θεό, είναι κάτι δις άνθρωποι ανα τον κόσμο! Και σύμφωνα με τον δικό σου τον Θεό, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΦΑΓΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΤΗΝ ΑΦΕΝΤΙΑ ΤΟΥ.

Άσε, ο κόσμος μπορεί να πορευτεί και με λιγότερη μισαλλοδοξία, και μάθε επιτέλους ότι αυτά που πίστευε και αντιλαμβάνονταν το μυαλό ενός Ραβίνου πριν κάτι χιλιάδες χρόνια στις μέρες μας κάνουνε στην καλύτερη περίπτωση για το χρονοντούλαπο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 21:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Schwabe,
Όπως σωστά το θέτεις άλλο ραββί κι άλλο ραβίνος…
Αλλά διαστρέφεις εσκεμμένα για να μετατρέψεις
τον Χριστό σε Ιουδαίο ραβίνο και να δημιουργήσεις τις αντισημιτικές σου λογικές, αυτόν που υπήρχε πριν βγουν όχι οι εβραίοι αλλά κι οι Σύριοι προπάτορες τους .
Η εμπάθεια και η διαστρέβλωση που προσπαθείς να περάσεις, δείχνουν πολλά, αλλά πρέπει νάσαι από τα χαϊδεμένα παιδιά του φόρουμ, αφού παρά την στειρότητα των λόγων σου, κανείς δεν σου βάζει χέρι και δεν αλλάζεις με τίποτα…
Έχεις καταντήσει μονότονος και βαρετός, δεν μπορείς να υπάρχεις αλλοιώς, παρά σαν ενάντιος... Ταυτότητα δική σου κι εσύ κι οι δυο τρεις άλλοι δεν έχετε; Είστε απλά η άρνηση του χριστιανισμού και των χριστιανών; Κρίμα αδικείς το πλάσμα μέσα σου… Είσαι για λύπηση …
"Γεννήθηκε από εβραίους κι είναι λογικό να τον αποκαλούν ραβίνο; Η λογική σου σπάει κόκκαλα!!! Μάλλον έχεις χάσει την ψυχραιμία σου…

Φυλές λέει η Αποκάλυψη ότι θα είναι μπροστά στον Θεό όλες
και όλοι θα υμνούν τη δόξα του, τώρα μόνο εσύ με τη στείρα εχθρικότητα σου μπορείς να βλέπεις έτσι τα πράγματα…
Σε παραδέχομαι…Ιζνογκούντ μου θυμίζεις ….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 00:48:05  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Όπως σωστά το θέτεις άλλο ραββί κι άλλο ραβίνος…Αλλά διαστρέφεις εσκεμμένα για να μετατρέψεις»

Η λέξη Ραββί στην Καινή Διαθήκη, είναι ο Ραββίνος που εμείς σήμερα γνωρίζουμε. Το λέει μάλιστα στον ίδιο στίχο ο ίδιος ο Ευαγγελιστής!

«οἱ δε ειπον αυτω· ραββί· ο λεγεται ερμηνευομενον διδασκαλε· που μένεις;»

Το αντιλαμβάνεσαι?? Ραββίνο τον αποκάλεσαν τον Ιησού, δηλαδή δάσκαλο!

Σου πέφτει βαρύ έ?

trexagireve:
«Έχεις καταντήσει μονότονος και βαρετός, δεν μπορείς να υπάρχεις αλλοιώς, παρά σαν ενάντιος...»

Φρόντισε πρώτα να μάθεις εσύ την θεολογία την οποία θέλεις να υπερασπιστείς, και μετά έλα να μας μιλήσεις για «μονότονους».

Όλοι σαν και του λόγου σου, στο τέλος στις ίδιες ατάκες καταφεύγεται....

trexagireve:
«Κρίμα αδικείς το πλάσμα μέσα σου… Είσαι για λύπηση …»

Ρε συ, ξεκόλλα, πες και τίποτα άλλο, καλά, λυπάσαι μια άλλη φορά, λέγε και τίποτα νεότερο!!

trexagireve:
«Φυλές λέει η Αποκάλυψη ότι θα είναι μπροστά στον Θεό όλες και όλοι θα υμνούν τη δόξα του..»

Ναι, ναι, και η κόλαση θα έχει γεμίσει με τους αντιπάλους σου στο forum (!), με καμιά 3 με 4 δις αλλόθρησκους του πλανήτη μας, και φυσικά με όλους αυτούς τους φουκαράδες Έλληνες Εθνικούς που πέσανε απο το μαχαίρι των.....εξαγνιστών χριστιανών που θέλανε να τους μάθουνε την «θρησκεία της αγάπης» και εκείνοι δεν θέλανε!!!

Ευτυχώς που τέτοια μυαλά έχουνε πλέον μείνει ελάχιστα στη χώρα μας φουκαρά τρεχαγύρευε....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 09:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ trexagireve, έχω επαναλάβει ότι επειδή πολλές φορές λέγεται ότι υπάρχει διάκριση υπέρ των Χριστιανών ή υπέρ των μη Χριστιανών, δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία αυτή.
Συστάσεις έχουν γίνει, υπάρχουν καταγεγραμμένες σε διάφορα θέματα κι ο καθένας μπορεί να τις δει.
Αν επιλέξει να δει τα πράγματα μέσα από την σκοπιά που θέλει να τα δει, δε μπορώ να πω κάτι άλλο.

quote:
Σε παρακαλώ, προσπάθησε να είσαι αμερόληπτς, διαβάζουν πολλοί το φόρουμ και φαίνεται έντονα η διάκριση... Δεν ξέρω τι σχέση έχεις μαζί τους., αλλά φαίνεται έντονα η διάκριση που γίνεται...Πολλές φορές έγραψα ζητώντας παρέμβαση σου και των άλλων συντονιστών για την απρεπή συμπεριφορά τω ανωτέρω, αλλά καμία αντίδραση...
Κράτησε τουλάχιστον ταποσχήματα... Το ξέρω ότι με έχεις πάλι στην μπούκα κι άλλους ( Europaios2) αλλά δείχνει πολύ χοντρά αυτό που κάνεις...

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλά νομίζω ότι είναι περιττές.
Για να μπορούμε όμως να κάνουμε έναν υγιή διάλογο και χωρίς να αδικούμε ο ένας τον άλλον, θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις κάποια προσωπικά συμπεράσματα τα οποία δεν ισχύουν όπως:

1) Ότι έχω κάτι προσωπικό με σένα όπως και με τον Europaios2.
Ειδικά για τον Europaios2 όπου πιστεύω ότι μπορεί να μιλήσει μόνος του για τον εαυτό του, χωρίς κάποιον μεσολαβητή.
Το να τον αναφέρεις εξάλλου για να τονίσεις την άποψη σου ότι υπάρχει διάκριση ενάντια όχι μόνο σε σένα αλλά και σε εκείνον, μπορεί να του προκαλέσει αρνητικά συναισθήματα και να τον επηρεάσει χωρίς λόγο.
Θέλω να πιστεύω πως αυτό δεν έγινε σκόπιμα από την πλευρά σου...

2) Το ότι δεν είμαι αμερόληπτος είναι ένα δικό σου συμπέρασμα το οποίο έχεις εξάγει για Χ λόγους.
Δεν ξέρω αν έχουν παρατηρήσει κι άλλοι κάτι ανάλογο, θεωρώ όμως ότι ο καθένας μπορεί να μιλάει για τον εαυτό του και μόνο.
Δε νομίζω άλλωστε να είσαι αντιπρόσωπος κάποιας μερίδας ανθρώπων, σωστά;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 10:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε φίλε D Incubus, δεν θέλω να παίζουμε με τις λέξεις,
ξέρεις καλά ότι όλη την ώρα υπάρχει αυτό το αντιχριστιανικό μένος ορισμένων, που αποτρέπει τον διάλογο και δεν ξέρω αν γίνεται και επί τούτου…
Συστάσεις γενικές γίνονται αλλά, ειδικά με μένα, (αφού δεν θέλεις να …συνηγορώ υπέρ άλλων, αν και είμαστε πολύ συγκεκριμένη κατηγορία που ασχολείσαι μαζί μας )
ότι και να μου …γράψουνε, επισημαίνεις μετά τις δικές μου απαντήσεις,
είναι έτσι ή όχι;
Τέλος πάντων, πιστεύω ότι το επίπεδο του διαλόγου βελτιώνεται, έστω αργά αλλά σταθερά…
Όλοι μας, πιστεύω, τουλάχιστον αρχικά μπήκαμε με…καλό σκοπό, που λέμε, πιστεύω ότι μέσα μας υπάρχει ακόμη…
Ας το επαναφέρουμε όλοι μαζί…Ε,όπ!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2324219
Maintained by Digital Alchemy