ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 02:08:58  Εμφάνιση Προφίλ
Aλίμονο ρε Open Mind στην ίδια χώρα ζούμε...λες να έλεγα ότι υπάρχει ισονομία εδώ, στην Ελλάδα?

Βέβαια, εάν γίνουν πραγματικότητα οι νέες τροποποιήσεις της κυβέρνησης, θα γίνουν κάπως πιο φιλολαϊκά τα πράγματα.
Δηλαδή να γίνουν πραγματικότητα αυτά που είπαν για:

1) Τη μετατροπή του ΕΤΑΚ σε Φόρο Ακίνητης Περιουσίας, ευνοώντας τις μικρές ιδιοκτησίες και επιβαρύνωντας τις μεγάλες.
2) Την απαγόρευση της προσωποκράτησης για χρέη στο Δημόσιο μέχρι 150.000 ευρώ που ανακοίνωσε ο Υπουργός Δικαιοσύνης.
3) Την ευκολία ίδρυσης επιχειρήσεων και την ευκολία επενδύσεων καταργώντας την πρόσθετη γραφειοκρατία που ανακοίνωσε ο Υπουργός Ανάπτυξης.

Βέβαια εάν θα ισχύσουν και πότε και πως...μόνο το μέλλον θα δείξει.

quote:
Απλα στην Ελλάδα ήμασταν σε κρίση πριν την κρίση και το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο
Ιδιαίτερα αν σκεφτούμε ότι ήμαστε η χωρα της ρεμούλας και του ρουσφετιού οπότε αυτά Αντί να εξαλείφουν θα μεγιστοποιηθούν

Αυτό μη το λες...
Μην είσαι και σίγουρος...
Καμμία φορά όταν υπάρχει ισχυρή παρακοικονομία σε μια χώρα και υψηλή φοροδιαφυγή μπορεί να δράσει και υπέρ της εν μέσω μια ύφεσης της οικονομίας.

quote:
Για να βρεις δουλεια στην εποχή μας εύκολα θα πρέπει να έχεις πολίτικο βύσμα
Έτσι βρίσκεις αμα θέλει να βρει δουλεια μονος του θα πρέπει να ψάξει πολύ

Αυτό δεν είναι απαραίτητο.
Για αυτό και στις οικονομικές επιστήμες μελετάμε την ανεργία με πολλές μορφές. Γιατί ακριβώς υπάρχουν πολλές μορφές ανεργίας.
Για να βρεις δουλεία θα πρέπει απλά να ξέρεις που και πως να ψάξεις και φυσικά να μην έχεις ανάγκη τον κάθε...μπιπ...βουλευτή.

quote:
Τώρα για δουλεία της προκοπής από μονος του για να βρει είναι σαν να πιάσει
Το λαχείο

Εξαρτάται τι εννοεί κανείς δουλεία της προκοπής. Πόσο μπορεί κάποιος να διεκδικήσει αυτή τη δουλεία. Και σε ποίο τομέα εργάζεται ή μπορεί να εργαστεί.

quote:
Ναι συμφωνώ αλλα δεν βλέπω να γίνεται σε αυτή τη ζωή

Αν θα γίνει σε αυτή ή σε άλλη ζωή δεν το ξέρω. Όσο ζω ελπίζω. Δεν έχει εκδοθεί και καμμία σχετική προφητεία ρε γαμώτο.

quote:
Τώρα κέντρα εξουσίας υπάρχουν καθώς θέλουν να ελέγχουν τη μάζα

Εξαρτάτε πάλι πως εννοεί κανείς τα Κέντρα Εξουσίας και τι θέλουν να ελέγχουν.
Επ ευκαιρίας, άσχετο με το θέμα σχετικό με τα Κέντρα Εξουσίας, θα βγει και ταινία με τους Illuminati με τον Τομ Χανκς και θα λέγεται Angels and Demons, εάν δεν κάνω λάθος.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 10:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Εδώ εισέρχεται ο παράγοντας της στείρας αντιπολίτευσης που έλεγα σε άλλο θέμα φίλε gilgamesh. Μια ματιά μόνο στις βοθροφυλλάδες και θα δεις πως αντιμετωπίζεται η προοπτική της μετατροπής του ΕΤΑΚ σε Φόρο Ακίνητης Περιουσίας....

Για την παραοικονομία και την φοροδιαφυγή χωράει μεγάλη κουβέντα.
Γιατί ναι μεν στηρίζει το ελληνικό νοικοκυριό, από την άλλη όμως κρατάει το κράτος δέσμιο μιας κατάστασης υπεδανεισμού με ότι αυτό συνεπάγεται. Στην κατάσταση που έχει φτάσει η χώρα μας αναρωτιέσαι αν τελικά η Ευρωπαίκή Ένωση είναι ευλογία ή κατάρα για τον τόπο μας. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι που μπορεί να αναπτυχθεί έτσι απλά, θα μπορούσε πάντως να αποτελέσει ένα νέο θέμα συζήτησης για να δούμε τι αντίληψη έχει ο καθένας μας για την κατάσταση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 10:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξαναγυρίζει η Ελλάδα στην εποχή της τρομοκρατίας,
κατά τους αμερικάνους και τους άγγλους άσπονδους φίλους
μας, με ανακοινώσεις, ντιρεκτιβες και γενικά δυσφήμιση
της πατρίδας μας, ώστε να δικαιολογούνται άνετα τυχόν ενέργειες
αποσταθεροποίησης της χώρας...
Λένε ότι ο Επαναστατικός Αγώνας παίζει το ρόλο της 17 Νοέμβρη,
ωσάν άλλοτε..Κοινώς, μπορεί να μας φέρει μέχρ και πρόβλημα με τη διαθνή κοινότητα, επειδή είμαστε χώρα τρομοκρατών...
Αυτό το χάος που δημιουργείται, μοιάζει τόσο δυσοίωνο, που
προδιαθέτει για πολλά χειρότερα δρώμενα απο όσα έχουμε ζήσει...
Και φυσικά, με τέτοιες αναταραχές, δεν λύνονται προβλήματα..
Οπότε το χάος, μεγαλώνει..Μεγαλώνει η ανασφάλεια, η τάση για
συμβιβασμό και η υποταγή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 18:42:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό μη το λες...
Μην είσαι και σίγουρος...
Καμμία φορά όταν υπάρχει ισχυρή παρακοικονομία σε μια χώρα και υψηλή φοροδιαφυγή μπορεί να δράσει και υπέρ της εν μέσω μια ύφεσης της οικονομίας.



Το μονο που θα γίνει είναι ότι θα μεγαλώσει η φοροδιαφυγή και θα ισχυροποιηθεί
Περισσότερο η παραοικονομία .

quote:
Αυτό δεν είναι απαραίτητο.
Για αυτό και στις οικονομικές επιστήμες μελετάμε την ανεργία με πολλές μορφές. Γιατί ακριβώς υπάρχουν πολλές μορφές ανεργίας.
Για να βρεις δουλεία θα πρέπει απλά να ξέρεις που και πως να ψάξεις και φυσικά να μην έχεις ανάγκη τον κάθε...μπιπ...βουλευτή.



Κοιτά να δεις να τα λεμέ όπως είναι ενας που δεν έχει βύσμα και έχει τις ίδιες ικανότητες
Με έναν που έχει θα βρει πολύ δυσκολότερα τη δουλεία που θέλει .

quote:
Εξαρτάται τι εννοεί κανείς δουλεία της προκοπής. Πόσο μπορεί κάποιος να διεκδικήσει αυτή τη δουλεία. Και σε ποίο τομέα εργάζεται ή μπορεί να εργαστεί.



Δουλεια της προκοπής για τα δεδομένα του καθένα ισχύει το παραπάνω που είπα με το βύσμα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σε όλο τον κόσμο, αυξάνει με ανησυχητικούς ρυθμούς,
λέει σήμερα η έρευνα των πρακτορείων ειδήσεων, το
ποσοστό του πληθυσμού που είναι στα όρια της φτώχειας...
Αποτελεί πλέον πάνω απο 30 % του πληθυσμού και αυτό είναι
ένα σημαντικό τμήμα της κοινωνίας μας.
Ο φόβος αγγίζει κάθε άνθρωπο, ενώ εκατομμύρια σπίτια βγαίνουν
σε πληστηριασμούς σε Ευρώπη και Αμερική...Την ίδια στιγμή, η
Ινδία ετοιμάζει το μαθητικό λάπτοπ των 8 ευρώ....
Καταλαβαίνετε πόσοι νέοι άνεργοι θα έλθουν μ αυτές τις παράλληλες
κινήσεις με χρεοκοπήσεις και φτηνά προιόντα στην αγορά;
Η ανεργία θα γίνει τόση που θα υπάρχει πραγματικά μεγάλο
πρόβλημα...
Πράγμα που σημαίνει ότι θα αυξηθεί η βία, η εγκληματικότητα,
η ανεργία πιο πολύ και φυσικά η φτώχεια...Ένας φαύλος κύκλος
δλδ, που η κοινωνία βλέπει να ξετυλίγεται διαρκώς, με όλο και
σκληρότερες συνέπειες για την ζωή του παλού πολίτη...
Ποιός Όργουελ; Η αλήθεα θα είναι πιο άσχημη, όπως το πάνε κι
αν δεν τους σταματήσει κανείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 02:41:11  Εμφάνιση Προφίλ
Να σου πω, φίλε KERRY, δεν διάβασα τον τελευταίο καιρό εφημρίδες..ούτε είδα tv...μόνο από το internet ενημερώθηκα..εκεί δεν είναι τόσο πορωμένοι όσο οι κομματοποιημένες εφημερίδες και τα τηλεοπτικά κανάλια των "νταβατζήδων".

Οπότε δεν ξέρω τι είπανε για τη μετατροπή το ΕΤΑΚ και να σου πω και λίγο με ενδιαφέρει...εμένα μου φαίνεται πολύ καλό που αναιρεί την προηγούμενη απόφαση της, η κυβέρνηση.

Για την παραοικονομία έχετε δίκιο και οι δυο σας ( Open Mind και Kerry King ). Όπως έγραψα η παραοικονομία μπορεί να δράσει υπέρ μιας χώρας...χωρίς να αποκλείω τα κατά γιατί σαφέστατα δεν μιλάμε για οικονομία αλλά για πάρα-οικονομία...παρανομία...
Κάθε τι στα οικονομικά έχει δυο όψεις.

Εγώ Kerry δεν έχω πρόβλημα να ανοίξουμε νέο θέμα και για αυτό το τομέα.

Τώρα φίλε Open Mind σχετικά με το τι θεωρεί κανένας δουλεία της προκοπής, δουλεία που να τον καλύπτει κλπ..είναι γενικά υποκειμενικό θέμα.
Εντάξει υπάρχουν και δουλείες που ίσως όλοι θα θέλαμε να κάνουμε αλλά λόγο ικανοτήτων ή άλλων περιορισμών δεν μπορούμε, οπότε λαμβάνονται πολλοί παράγοντες ενδιάμεσα, από εκπαίδευση μέχρι προσωπικότητα. Οπότε αυτό ας μη το συνεχίσουμε απλά επειδή ο καθένας πολίτης το βλέπει υποκειμενικά.

Φυσικά και όλοι καταλαβαίνουμε κάποια βασικά χαρακτηριστικά που μπορεί να ζητάει ο καθένας από τη δουλεία του αντικειμενικά αλλά αυτά ως ένα σημείο φτάνουν.

quote:
Κοιτά να δεις να τα λεμέ όπως είναι ενας που δεν έχει βύσμα και έχει τις ίδιες ικανότητες
Με έναν που έχει θα βρει πολύ δυσκολότερα τη δουλεία που θέλει.

Πρόσεξε,
Όντως εάν έχουν ίδιες ικανότητες δυο υποψήφιοι για μια θέση μετά παίζει ρόλο το βύζμα ή οι γνωριμίες ή οι δημόσιες σχέσεις αλλιώς, εδώ στην Ελλάδα.

Όμως, όπως είχε γράψει παλία ο Kerry, άμα είσαι υπεύθυνος προσλήψεων και έρθουν δυο υποψήφιοι με ικανότητες αλλά ο διευθυντής σου θέλει να προσλάβετε τον έναν ...γιατί είτε είναι γιος φίλου του είτε είναι το ένα είτε είναι το άλλο... εσύ ακόμα και εάν είσαι αντίθετος στην ιδέα αυτή δεν αποτελείς πλέον άτομο με λόγο...εάν ο άλλος είναι αποφασισμένος, για δικούς του λόγους, να προσλάβει αυτόν που έχει βύζμα...αυτόν θα προσλάβει και άμα διαφωνείς...σιγά μη το κουβεντίασει και μαζί σου.
Αυτά άμα ο διευθυντής σου δέχεται τα βύζματα.

Άμα ο διευθυντής σου είναι άτομο με αρχές, με αρχ***** (που λέει ένας φίλος), άτομο σπαθί, άτομο που έχει "ψηθεί" στη δουλεία, άτομο με κάποιο σκεπτικό κόντρα στο βύζμα τέλος πάντων....ε λοιπόν αυτό το άτομο με το που έρθει ένας στο γραφείο του και του πει:
"Ξέρεις κάτι? Ο τάδε είναι του τάδε γιος, πολιτικός φίλος, το ένα το άλλο."
Ε αυτός έχει "φάει" πόδι κατευθείαν χωρίς καν να πει δεύτερη κουβέντα και δεν πρόκειται να ξαναέρθει να προτείνει κάτι τέτοιο.

Τέτοια άτομα έχω συναντήσει ελάχιστα στο δημόσιο, αλλά έχω συναντήσει, αλλά πολλούς περισσότερους τέτοιους διευθυντές ή υπεύθυνους έχω συναντήσει στον ιδιωτικό τομέα.

Αυτά ως προσωπική άποψη και ως βιώματα...από εκεί και πέρα...στατιστικά στοιχεία πόσοι είναι σε κάθε τομέα δεν ξέρω.

Αλλά δεν αρνούμαι ότι η ιστορία με τα βύζματα έχει γίνει ξεφτιλοξεφτίλα...όχι απλά ξεφτίλα. Δηλαδή έχουμε περάσει σε επόμενο στάδιο εδώ στην Ελλάδα πλέον...της κληρονομικότητας των θέσεων, ειδικά του δημοσίου, από πατέρα σε γιο ή γαμπρό ή αδερφό ή ξάδερφο ή απλά φίλο..Τραγικό

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking

Edited by - gilgamesh on 06/02/2009 02:42:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 09:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε gilgamesh όταν επανειλημένα λέω πως η επανάσταση μπορεί να γίνει από άτομα του "επιπέδου'μου, γίνομαι αντικείμενο χλευασμού και επικρίσεων από κάποιους....

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το τι δικαιώματα δίνει ο καθένας και πόσο χρήσιμος είναι στον χώρο που εργάζεται.

Εγώ τρία χρόνια που είμαι σε πόστο διευθυντικό, έχω καταστήσει σαφέστατο πως δεν δέχομαι καπέλωμα στην δουλειά μου. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να μου επιβάλλει ο εργοδότης μου την πρόσληψη δικού του παιδιού έναντι ατόμου που εγώ θα κρίνω ότι πρέπει να προσληφθεί. Αν θέλει ο εργοδότης μου να "βολέψει" κάποια υποχρέωση, θα την προσλάβει χωρίς να μπει στην διαδικασία της "επιλογής", πάντως ακόμα και στις περιπτώσεις αυτές (στην δική μας εταιρεία πρόκειται για παιδιά από το "νησί"...) δεν μου τα φορτώνουν στον δικό μου τομέα.

Στην τελική, στην ιδιωτική επιχείρηση δικό του είναι το πορτοφόλι, δικαίωμά του να προσλάβει και όλο το χωριό του αν γουστάρει. Δεν θα ανεχτώ όμως σε καμμία περίπτωση να μπω στην διαδικασία συνεντεύξεων, να βρω ικανό άτομο και να μου επιβάλλουν κάποιο τρίτο γιατί πρέπει να βγει υποχρέωση. Εκεί λοιπόν είναι που χρειάζεται το στέλεχος με τα αρχ@#$ια να δείξει ότι βρίσκεται σε αυτή την θέση για να ασκήσει "πολιτική" και όχι απλά για να παρουσιάζεται ως στέλεχος. Και μόνο ένα καλό και χρήσιμο στέλεχος μπορεί να δείξει τα αρχ@#$%α του όποτε το φέρει η ανάγκη.

Είναι και αυτός ένας τρόπος να πολεμηθεί το ρουσφέτι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 10:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Open Mind τώρα που επανήλθε το αφορολόγητο για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, εσένα σε τι ετήσιο ώφελος μεταφράζεται αυτό ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 12:17:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτοί οι κάποιοι (δεν ξέρω ποίοι είναι και δεν με νοίαζει), φίλε KERRY θα πρέπει να "κάτσουν" να διαβάσουν ότι όσες "επαναστάσεις" πέτυχαν τους σκοπούς τους (απελευθερωτικές, κοινωνικές, ιδεολογικές κλπ) και δεν έληξαν άδοξα, έγιναν με προτεργάτες ανθρώπους του λεγόμενου "κατεστημένου".

Από την επανάσταση του Κλεισθένη στην αρχαία Αθήνα μέχρι και την επανάσταση στην Αμερική και τη Γαλλία αλλά και όλες οι επιτυχημένες επαναστάσεις ξεκίνησαν από άτομα με θέσεις δίπλα στους κυβερνώντες, με προσωπική περιουσία, με μόρφωση και άλλα πολλά.

Φυσικά και βασίστηκαν στον λαό για την επιτυχία της επανάστασης αλλά ποτέ λαός μόνος του χωρίς κάποιο άτομο ενός υψηλού κοινωνικού επιπέδου δεν πέτυχε.

Και αυτό γιατί και αυτοί οι άνθρωποι, του υψηλού επιπέδου, είτε ξεκίνησαν από χαμηλά και ανέβηκαν σε ανώτερα κλιμάκια, χωρίς ποτέ να ξεχνάνε τι περάσανε και αυτοί σε όλη τους τη διαδρομή είτε γιατί έχουν ένα όραμα είτε γιατί θέλουν μερίδιο από την εξουσία.

Ναι δεν κρύβω τίποτα. Δεν αρνούμαι ότι πολλοί που ξεκίνησαν επαναστάσεις το έκαναν για να αναλάβουν αρχηγικές θέσεις και να ικανοποιήσουν προσωπικές επιθυμίες αλλά δεν το έκαναν όλοι αυτό.

quote:
Τα πάντα έχουν να κάνουν με το τι δικαιώματα δίνει ο καθένας και πόσο χρήσιμος είναι στον χώρο που εργάζεται.

Φυσικά και έτσι γίνεται.
Φυσικά και ως υπεύθυνος εσύ πρέπει να ορθώσεις ανάστημα και να πεις ότι "Όχι αυτό το άτομο δεν είναι πιο ικανό επείδη έχει πατέρα του τον τάδε." και άμα καταφέρεις να προσλάβεις το άτομο με τις ικανότητες και όχι το άτομο με το βύζμα, είσαι και μάγκας και είσαι και γιγαντοτεράστιος (που λέει και ο Αλέφαντος) είσαι και δυναστεία ολόκληρη και μπράβο σου γιατί έτσι θα έρθει η αλλαγή.

Αλλά άμα ο εργοδότης σου είναι αποφασισμένος να τον προσλάβει, τότε υπάρχει πιθανότητα και να μην σε ρωτήσει κάν.
Άμα ο εργοδότης σου είναι αποφασισμένος να τον προσλάβει τότε πάει να πει ότι και ο ίδιος δεν αξίζει μια αλλά μάλιστα είναι βγαλμένος και από τα ίδια τα σκ@τ@.

Για αυτό γουστάρω πολύ κάτι τύπους (ιδιοκτήτες επιχειρήσεων) που τα κόβουν μαχαίρι κάτι τέτοια βύζματα.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 12:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η αναταραχή που μεγαλώνει, υποστηριζεται απο συνεχόμενες
προτάσεις αλλαγών, που μπερδεύουν ακόμη περισσότερο τον
μέσο πολίτη, που δεν προλαβαίνει να σκεφτεί τα προβληματα
που συσωρεύονται, να αγανακτήσει απέναντι σε αυτά,είναι συνέχεια
σε κίνηση, για να μην σκέφτεται ακριβώς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 14:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εντάξει υπάρχουν και δουλείες που ίσως όλοι θα θέλαμε να κάνουμε αλλά λόγο ικανοτήτων ή άλλων περιορισμών δεν μπορούμε, οπότε λαμβάνονται πολλοί παράγοντες ενδιάμεσα, από εκπαίδευση μέχρι προσωπικότητα. Οπότε αυτό ας μη το συνεχίσουμε απλά επειδή ο καθένας πολίτης το βλέπει υποκειμενικά.

Φυσικά και όλοι καταλαβαίνουμε κάποια βασικά χαρακτηριστικά που μπορεί να ζητάει ο καθένας από τη δουλεία του αντικειμενικά αλλά αυτά ως ένα σημείο φτάνουν.



quote:
Αλλά δεν αρνούμαι ότι η ιστορία με τα βύζματα έχει γίνει ξεφτιλοξεφτίλα...όχι απλά ξεφτίλα. Δηλαδή έχουμε περάσει σε επόμενο στάδιο εδώ στην Ελλάδα πλέον...της κληρονομικότητας των θέσεων, ειδικά του δημοσίου, από πατέρα σε γιο ή γαμπρό ή αδερφό ή ξάδερφο ή απλά φίλο..Τραγικό



Κοιτά να δεις ιδιαίτερα στο δημόσιο αλλα και στον ιδιωτικό τομεα ιδιαίτερα σε μεγάλες εταιρείες κοιτανε πρώτα το βύσμα ετσι μπορεί να προτιμηθεί κάποιος με λιγότερες ικανότητες
Που εχει βύσμα από κάποιον άλλο που έχει περισσότερες αλλα δεν εχει βύσμα
Το κακο με το δημόσιο είναι και ότι δεν γίνεται σωστή κατανομή θέσεων
Και σωστή εκτίμηση των προσόντων ετσι μπορεί να πας πχ σε ένα ΚΕΠ και να
Δεις 10 άτομα απ τους οποίους δουλεύουν οι 3 και οι άλλοι πίνουν καφέ και σαλιαρίζουν
Και μπορεί να πας στην εφορία να δεις 3 άτομα σε ένα τμήμα και να γίνεται χαμός από κόσμο και να μην μπορούν να σηκώσουν κεφάλι .


quote:
Open Mind τώρα που επανήλθε το αφορολόγητο για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, εσένα σε τι ετήσιο ώφελος μεταφράζεται αυτό ???

Ε όχι και όφελος απλα δεν πάθαμε ζημία .

quote:
Εγώ τρία χρόνια που είμαι σε πόστο διευθυντικό, έχω καταστήσει σαφέστατο πως δεν δέχομαι καπέλωμα στην δουλειά μου. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να μου επιβάλλει ο εργοδότης μου την πρόσληψη δικού του παιδιού έναντι ατόμου που εγώ θα κρίνω ότι πρέπει να προσληφθεί. Αν θέλει ο εργοδότης μου να "βολέψει" κάποια υποχρέωση, θα την προσλάβει χωρίς να μπει στην διαδικασία της "επιλογής", πάντως ακόμα και στις περιπτώσεις αυτές (στην δική μας εταιρεία πρόκειται για παιδιά από το "νησί"...) δεν μου τα φορτώνουν στον δικό μου τομέα.



Αμα το εφαρμόζεις αυτό ότι δηλαδή επιλεγείς αξιοκρατικά και δεν κανεις
Βολέματα μπράβο σου βγάζω το καπέλο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 17:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, το χάος που έρχεται αυξάνει και την
άγνοια γιατο τι θα γίνει και πως...Αυτό πάλι, μοιάζει
στημένο, γιατί τόσο καιρό, λένε για το πρόβλημα αυτό που
προέκυψε, εντελώς ξαφνικά,αλλά λύσεις δεν βρίσκουν, ή μη μόνο
πως θα παίρνουν περισσότερα χρήματα οι ήδη έχοντες...
Κι όμως, καμιά πολιτική παράταξη, κανένας φορέας, δεν μίλησε
για λύσεις προτάσεις που να βοηθούν...
Απλά,δειχνουν ότι το πρόβλημα είναι ικανό όσο για να το φοβόμαστε,
όσο να δεχτούμε λύσεις οπου αλλοιώς δεν θα δεχόμαστε...
Κι ο Ομπάμα, ήδη βρίσκει το κατεστημένο απέναντι του..Δυο
περιπτώσεις μέχρι τώρα περι σκανδάλων...Αυτό γινεται μόνο και
μόνο για να το ελέγξουν...Όπως με τον Κλίντον...
Ωστόσο, το περίεργο είναι ότι ενώ οι τιμές οπωροκηπευτικών πέφτουν,
το πετρέλαιο πέφτει, οι τιμες ανεβαίνουν...
Όχι παντού..Γιατί σε αγορές όπως το "Lidl"ακολουθάται πολιτική
μειώσεων τιμών!!!!Ναι στην Ελλάδα της ακρίβειας, υπάρχουν
μαγαζιά που κατεβάζουν τιμές....Και εντελώς τυχαία,μονο τα
γερμανικά μαγαζιά, κατεβάζουν τις τιμές....
Τα δικά μα, εκεί στην ανηφόρα...Δεν βλέπουν, όμως, ότι ο κόσμος
κοιτάζει το φθηνό; Και μη νομίσει κανείς οτι το "λίντλ" δεν έχει ποιότητα...
Άρα, χοντρό και κραυγαλέο το παιχνίδι που παίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 17:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Αμα το εφαρμόζεις αυτό ότι δηλαδή επιλεγείς αξιοκρατικά και δεν κανεις βολέματα μπράβο σου βγάζω το καπέλο .

Είναι "δικαίωμα" ή "προνόμοιο" αν θες που αποκτήθηκε.
Με λίγα λόγια είναι μιας μορφής επανάσταση και σκέψου αν αντίσοτιχα άτομα σαν εμένα μπορούν μέσω της ανάγκης που δημιουργεί η παρουσία τους σε μια εταιρεία να περάσουν σωστές ιδέες, τότε μπορούμε να ελπίζουμε σε καλυτέρευση συνθηκών εργασίας και απαλειφή νοσηρών φαινομένων όπως το ρουσφέτι.

Και δεν είναι μόνο η αξιοκρατία που μπορεί να αναδειχθεί έτσι, είναι και οι καλύτερες κατανομές αμοιβών, καλύτερες συνθήκες εργασίας....

Όσο και να χτυπιέται το κοριτσάκι των 700 ευρώ, αν δεν εισηγηθώ εγώ ότι φέτος θα πρέπει να πάρει 800 δεν θα τα πάρει ποτέ. Θα πάρει αυτά που της προβλέπει η αύξηση που θα διαπραγματευτεί η ΓΣΕΕ. Το κοριτσάκι δεν θα μπορέσει με τίποτα να αξιώσει κάτι καλύτερο, γιατί απλά υπάρχουν άλλα τόσα άτομα που θα κάνουν την δουλειά της με τα ίδια λεφτά...
Ενώ εγώ μπορώ να εισηγηθώ για παράδειγμα χαμηλότερα μπόνους στους πωλητές και μέρος των κερδών στους χαμηλόμισθους. Μπορεί να μην το πετύχω την πρώτη χρονιά, μπορεί να μην το πετύχω την δεύτερη, καποια στιγμή όμως θα το πετύχω. Και άλλα πολλά.....

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις αγαπητέ Open Mind γιατί δυστυχώς δύσκολα σε πείθω για τις προθέσεις μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 12:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σκάνδαλα αρχιζουν να εμφανίζονται και πάλι και
εντός και εκτός Ελλάδας..Η ανεργία στις ΗΠΑ και Καναδά,
σαρώνει σε ρυθμούς που δεν περίμεναν καν οι ειδικοί
αναλυτές, όπως αναφέρουν διεθνή πρακτορεία ειδήσεων....
Μέσα σε ένα μήνα, πήρε 0,4% αύξηση, ενώ ανάλογα δυσοίωνο
παρουσιάζεται και το μέλλον..,
Η μεσαία τάξη πλήττεται συνεχώς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 12:38:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις αγαπητέ Open Mind γιατί δυστυχώς δύσκολα σε πείθω για τις προθέσεις μου....


Δεν μπορώ να πω στο συγκεκριμένο θέμα ήσουν σαφής φαίνεσαι να έχεις καλές προθέσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 19:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η κρίση που παρατηρείται και συντηρείται εδώ και 5 μήνες,
βρίσκει συνεχώς ανέλπιστους βοηθούς και παραμένει ενεργή,
αν και δίχως να οριοθετείται, γενική και δυσανάλογη του
θορύβου,που υπάρχει γύρω της...
Μια κρίση περιεργη εφόσον δεν εντοπίζονται οι αιτίες και το πως
αυτό πρόεκυψε απο τα οικονομικα γεράκια της διεθνούς οικονομίας..
Φίλοι μου, εδώ έχουμε μια καλά στημένη υπόθεση που κορυφώνεται
με την πάροδο του χρόνου...Κάτι ετοιμάζουν ακόμη και περιμένουν
να κάνουν....
Ϊσως μάθουμε γρήγορα....Αναμένονται λέει κινήσεις....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 18:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η Γαλλία και η Γερμανία, οι πιο δραστήριες στην Ευρώπη
χώρες κατά της οικονομικής κρίσης, ξεκινούν νέα προσπάθεια
να ξεπεράσουν την καταστροφή που έρχεται, με λύσεις που
ακόμη δεν έχουν ανκοινωνθεί, αλλά θα βγούν σύντομα απο την
τσέχικη προεδρεία της Ε.Ε. οι προτάσεις τους για να ενδυναμώσουν
την παραπαόυσα ευρωπαική οικονομία.
Εν τω μεταξύ, η κρίση, σαν ντόμινο, παρασύρει και νέες χιλιάδες
θέσεις ανεργίας παρουσιάζονται στον ευρωπαικό ορίζοντα...
Η ελπίδα πάντα υπάρχει, αλλά οι αποσταθεροποιητικοί άξονες,
έχουν τρόπους να εντείνουν την κατάσταση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 11:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γνωστή εταιρία γάλακτος, η ΦΑΓΕ, πουλάει στο εξωτερικό
το γάλα και τα προιόντας της, όλα φθηνότερα απο ότι εδώ στην Ελλάδα!!! Αυτή την πολιτική, δεν γνωρίζει και δεν αντιμετωπίζει κανένα κράτος και καμία εξουσία...Εδώ μιλάμε για θέματα σοβαρά
και για προιόντα, όπως το γάλα, που είναι νεράκι σκέτο, αλλά
κανένας οργανισμός δεν μπορεί να ελέγξει αυτή την αισχροκέρδια
στην Ελλάδα....
Η μόνη απάντηση, είναι το μπουκοτάζ, αλλά και μια επιστροφή σε
προμήθεια κάποιων προιόντων απο την αρχική πηγή, δεν θα ήταν άσχημα...Να ξέρουμε τι τρώμε τουλάχιστον...Να μην πληρώνεις
1,45 ευρώ, για ένα λίτρο γάλα κι αυτο να είναι νεράκι απο τις
επαναπαστεριώσεις....
Μπουκοτάζ και εναλλακτικές λύσεις..
Προχτές στη Λάρισα, είχε μια εκδήλωση φορέων της πόλης μας, για τη δημιουργία ..ταρατσόκηπων....Ναι, σωστά διαβάσατε, οχι απλά ύπαρξη ταρατσόκηπων, αλλά και προτροπή φορέων, για δημιουργία μέσω ταρατσόκηπων πρασίνου στην πόλη, ώστε να μειωθεί η καλοκαιρινή ραστώνη...
Αυτοί οι κήποι, όμως, θα έχουν και ....ντομάτες, κρεμυδάκια,πιπεριές,
φράουλες,αλλά κι ότι ζαρζαβατικό ή φρούτο, μπαινει σε λίγου
βάθους χώμα....
Χθές ένας φίλος μου είπε ότι είδε σε ένα μπαλκόνι και μια..κότα,
για το αυγουλάκι του παιδιού, προφανώς...Επιστροφή στη φύση, είναι
μια λύση και πολλοί, απο τα σημερινά αδιέξοδα, τη σκέφτονται σοβαρά,
ακόμη και μέσα στην πολη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 12:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε trexagireve όταν την Δευτέρα ενημέρωσα το "κοπάδι" για την ΦΑΓΕ και το μποϋκοτάζ που θα έπρεπε να κάνουν, μάλλον σάλιο ξόδεψα....

Δείτε τώρα το παρακάτω, φαντάζομαι αν το σχόλιο γινότανε στα πλαίσια της κουβέντας θα βγαίνανε οι "δημοκράτες" φίλοι να αρχίσουν τις κατηγορίες για φασίστες και ρατσιστες...



Καταγγελία ΓΣΕΕ για αφαίμαξη των ασφαλιστικών ταμείων από μετανάστες
Για ένα ή δύο χρόνια δουλειάς παίρνουν σύνταξη 486 ευρώ
Τετάρτη, 11 Φεβρουαρίου 2009 07:00
URL: http://www.naftemporiki.gr/news/redirstory.asp?id=1627847


Αφαίμαξη των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων από περιπτώσεις μεταναστών από χώρες της Ε.Ε. που εκμεταλλεύονται κοινοτικό κανονισμό και κάποια κενά της ασφαλιστικής νομοθεσίας, κατήγγειλε ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ κ. Ι. Παναγόπουλος.

Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ κ. Παναγόπουλος ζήτησε να υπάρξει επειγόντως, νομοθετική πρωτοβουλία έτσι ώστε να σταματήσει η αφαίμαξη.
Πρόκειται για αλλοδαπούς που βρίσκονται κοντά στο όριο ηλικίας συνταξιοδότησης, προερχόμενους από βαλκανικές χώρες (κυρίως τη Ρουμανία και τη Βουλγαρία), οι οποίοι για ένα ή δύο χρόνια δουλειάς παίρνουν σύνταξη.

Σύμφωνα με κοινοτικό κανονισμό, σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. οι εργαζόμενοι αυτής της κατηγορίας δικαιούνται για κάθε χρόνο παραμονής και ασφάλισης το 1/44 της κατώτατης εθνικής σύνταξης. Στην Ελλάδα και για ένα μόνο χρόνο ασφάλισης, λαμβάνουν όλη την προνοιακή σύνταξη των 486 ευρώ, που είναι κατά πολύ υψηλότερη από αυτές στις γειτονικές χώρες, στις οποίες οι κατώτατες συντάξεις είναι των 80 ή 100 ευρώ. Το γεγονός αυτό επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία και ιδιαίτερα το ΙΚΑ.

Εκτιμήσεις από συνδικαλιστικούς κύκλους, αναφέρουν ότι οι συνολικά νόμιμοι, αλλά και παράνομοι συνταξιούχοι από τα κράτη αυτά, φθάνουν τους δέκα χιλιάδες, ενώ η επιβάρυνση των ασφαλιστικών οργανισμών, αγγίζει τα 40 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο.

Το πρόβλημα αναγνωρίζει η υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας κα Φάνη Πάλλη Πετραλιά, η οποία αφού σημείωσε ότι πρόκειται για κοινοτική οδηγία και για προβλήματα που οφείλονται στην παθογένεια προηγουμένων ετών, είπε ότι έχουν δοθεί εντολές στα Ταμεία για διασταυρώσεις και αυστηρούς ελέγχους, με σκοπό να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα.

Ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ από την πλευρά του ζήτησε επειγόντως, να υπάρξει νομοθετική πρωτοβουλία έτσι ώστε οι εργαζόμενοι αυτής της κατηγορίας να παίρνουν αναλογικό τμήμα της σύνταξης όπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. και όχι την πλήρη προνοιακή σύνταξη.

Είπατε τίποτα ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 13:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν φαντάζομαι φίλε KERRY KING, να πιστεύεις ότι
αυτό γίνεται τυχαία.Εννοώ το θέμα με τις συντάξεις
αλλοδαπών, με 2 χρόνια εργασίας ...
Δεν μπορεί να μην βλέπουμε δίπλα μας, μιά θάλασσα ανάσα,
πόσο αυστηροί είναι οι ευρωπαίοι σε σύγκριση με μας, όταν στην Ιταλία,μιλάνε για κανονκή εκδίωξη, όλων των λθρομεταναστών και
γενικά μεταναστών....Με πολύ σοβαρούς λόγους για να το κάνουν
αυτό τη βία, την εγκληματικότητα, την ανεργία....
Ρατσισμός; Ποιός ρατσισμός,που ρατσισμός; Μόνο εναντίον μας
εφαρμόζεται ο ρατσισμός...Γιατί,εδώ στην
χώρα μας οι ξένοι περνάνε καλύτερα απο μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 13:10:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καταγγελία ΓΣΕΕ για αφαίμαξη των ασφαλιστικών ταμείων από μετανάστες
Για ένα ή δύο χρόνια δουλειάς παίρνουν σύνταξη 486 ευρώ

Εδώ μιλάμε για μεγάλη τρυπά στα ταμεία και ειδικότερα από τους παράνομα συνταξιούχους έχουμε που έχουμε έλλειμμα έχουμε και τους αλλοδαπούς εξυπνάκηδες
Πρέπει να γίνουν αυστηροί έλεγχοι και να ξεσαβουρώνουμε απ τους παράνομους .
Τώρα για τις εταιρείες που πουλάνε ακριβότερα η λύση είναι απλή μποϊκοτάζΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 17:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όσους και να ξεβρακώσουμε, φίλε open mind, βγαίνουν
κι άλλοι...Το θέμα είναι ότι το χάος στον κόσμο, μεθοδικά
απλώνεται στον κόσμο...Η ανεργία πλήττει όλο τον κόσμο και
πιστεύω ότι μόλις ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση...
Μιλάω για την ακολουθία απολύσεων και χρεωκοπιών στον
πλανήτη...Κάθε μέρα εκατομμύρια ανέργων προστίθενται, απο όλους
τους χώρους...
Τι σημαίνει αυτό; Ποιό εύκολα δέχεσαι ότι συμβιβασμούς σου κάνουν,
όπως μειωμένο ωράριο, παραπάνω ώρες εργασίας, παρά αντιδράς, όταν
ακούς ότι η παγκόσμια οικονομία πάει φούντο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 18:41:19  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve ναι συμφωνώ γι αυτά που λες ότι γίνονται παγκόσμιος αλλα αν εμείς σαν κράτος δεν έχουμε τους μηχανισμούς να προστατέψουμε έστω και αυτά τα λίγα που έχουμε
τότε βράσε ρύζι .
Μην ξεχνάμε ότι εμείς ήμασταν σε κρίση πριν την κρίση οποτε είμαστε ακόμα σε δυσκολότερη θέση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2009, 19:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind, αυτά που γράφεις είναι όλα
σωστά,αλλά λέιπουν κάποιες λεπτομέρειες που έχουν
σημασία...Μπορεί ότι γίνεται να αφορά όλο τον κόσμο,
αλλά η Ελλάδα, δεν έχει τόσους δεσμούς με τις διεθνείς
δυτικές αγορές, ώστε να έχει βαριές συνέπειες απο την
οικονομική κρίση..Εμείς το κάνουμε μονοι μας...Δημιουργούμε
κρίση με τους μεσάζοντες.... Η Ελλάδα, δεν θα έχει τόσο βαριές συνέπειες,πιστεύω, οσο η Ευρώπη κι η Αμερική...Αυτωνών των χωρών οι
οικονομίες ειναι αλληλένδετες κι η κατάρευση της μιας παρασύρει
και τις άλλες μια μια...
Έχουμε μια αυτάρκεια σε κάποια αγαθά κι οχι τόσο εξάρτηση, αλλά
η διαφθορά είναι που ρημάζει τον τόπο....Ωστόσο, απο την σημερνή οικονομική κρίση, έχουμε συνέπειες λόγω της οικονομικής ανισορροπίας
μεταξύ εισοδήματος και εξόδων....Αν θέλουν,μέσω των τραπεζών,
μπορούν να πιέσουν όπως και κάνουν...Γιατί το ότι έχουμε τα
υψηλότερα επιτόκια της Ευρωπαικής Ένωσης, δεν είναι τυχαίο...Οι
τράπεζες υπακούουν σε παγκόσμιους τραπεζικούς οργανισμούς, δεν
κάνουν οτι θέλουν...Άρα, οι τραπεζικές συναλλαγές είναι υψηλές,
επειδή έτσι τις θέλουν με την Ελλάδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2009, 09:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ταινία για το έγκλημα της wall street προτίθεται να
κάνει ο γνωστός αντικομφορμιστής σκηνοθέτης,Μάικλ Μούρ,ο γνωστός με την ταινία 11/9, όπου θα αποκαλύπτει το τι έχει γίνει με
το τεχνητό κράχ που λέγαμε εδώ και καιρό...
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος δεν έχει τα χρήματα για να γυρίσει
την ταινία και ζητά οικονομική συνδρομή για να το πετύχει...
Στοίχημα για το αν θα κάνει την ταινία;
Την ίδια στιγμή, η ανεργία παίρνει μορφή πανδημίας,αφού απο όλο
τον κόσμο ακούγονται φωνές διαμαρτυρίας, για το ντομινο που ξεκίνησε
και δεν ξέρουμε ποτε θα τελειώσει ή ποτε θα το "τελειώσουν"...
Εξαρτάται απο τους σκοπούς τους...
Οι οποίοι σκοποί, είναι η χειραγώγηση σε βαθμό ελέγχου, του
μέσου πολίτη...Της γνωστής μεσαίας τάξης, η οποία ένοιωσε πιο πολύ
απο όλους την τεχνητή αυτή κρίση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2009, 21:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η ψυχολογία των μαζών, εξαρτάται πολύ απο το τι έχει μάθει
να έχει και τι είναι πρόθυμος να θυσιάσει...Έτσι, με τον υπερκαταναλωτισμό μας, είμαστε δέσμιοι του χρημστοπιστωτικού συστήματος, που έχει την δική του πορεία....Μια πορεία που
όλοι βλέπουμε αλλά δεν υπολογίζουμε να δούμε τι αντιπροσωπεύει...

Και καλώ, όποιον γνωρίζει ή αμφιβάλλει, να συζητήσει επι του
θέματος, πάμε για μόνιμο πλαστικό χρήμα,χωρίςε κατοχή χρημάτων του
πολίτη, ενω ήδη η ρευστότητα είναι μεγάλο πρόβλημα...
Και όπως πέρισυ,αν δεν κάνω λάθος, έγινε πρόταση, κάποιες κοινωνικές
ομάδες να πάρουν πιστωτικές μονάδες για ενίσχυση, έτσι τώρα θα το
προτείνουν για όλους...
Δηλαδή, πάμε για μια κοινωνια απρόσωπη κι αχαρακτήριστη, όπου,
ειδικά η μεσαία τάξη, θα εξαφανιστεί, δημιουργώντας μια τεράστια
μάζα εξαθλιωμένων αστών, που θα είναι πρόθυμοι να δεχτούν όχι μόνο
χάραγμα, αλλά κι ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς...
Αυτά τα σχέδια έχουν για την ανθρωπότητα οι φιλόστοργοι υποκινητές
της παγκόσμιας κρίσης:Τον εξανδραποδισμό της μεσαίας τάξης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2009, 20:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εκατομμύρια οι άνεργοι, πλέον σε Βρεττανία, Κίνα,
ακόμη και Τουρκια...Την ίδια στιγμή, η Κεντρική Τράπεζα της
Ελλάδας και ο διοικηής της, κ.Προβόπουλος, λένε για λιτότητα
και αυστηρά μέτρα...Πάνε τα 28 δις, τα φάγανε, τώρα ήρθε
η ώρα να πληρώσει ο λαός, το εν λόγω ποσό...
Αυτό μοιάζει τυχαίο; Σε λίγο οι διαδηλώσεις για την φτώχεια
θα παρασύρουν σαν θύελλα όλο τον πλανήτη...Οι λύσεις που
θα προταθούν, έχει σημασία, επαναλαμβάνω...Θέλω, να δούμε τι στην
ουσία θα προτείνουν...
Και βέβαια, ότι αποφασιστεί, θα επιβληθεί....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 10:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Στο ξεκίνημα της παγκόσμιας κρίσης του χρηματοπιστωτικού συστήματος, σύμπασα η ανθρωπότης προσκύνησε τον προφήτη Γκόρντον Μπράουν που είχε την έμπνευση να «δανείσει» χρήματα στις τράπεζες, βάζοντας πόδι στους διοικητικούς τους μηχανισμούς, προκειμένου να εκτονωθεί η κρίση. Αυτό έγινε στην Αγγλία και οι ηγέτες των υπόλοιπων χωρών έσπευσαν να κάνουν το ίδιο. Σήμερα όλο και περισσότεροι θέλουν να ξεχάσουν τη ανοησία του Γκόρντονα του Καφέ. Γιατί;

Διότι το πρόβλημα ήταν το πλεόνασμα παραγωγής που κυκλοφόρησε στην αγορά και η οικονομική αδυναμία των καταναλωτών να το απορροφήσουν. Πράγμα το οποίο οδήγησε στην κυκλοφορία πλασματικού χρήματος μέσω του υπερδανεισμού. Που με τη σειρά του οδήγησε σε κατάρρευση των αγορών εφόσον το πλασματικό χρήμα δεν μπορεί με τίποτα να γίνει πραγματικό. Όταν έρχεσαι εσύ και λες ότι θα ρίξεις ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ, για να διορθώσεις την κατάσταση είσαι, το λιγότερο, μαστουρωμένος!

Μάλιστα ο δικός μας οικονομικός κεφάλας δεν άντεξε και το έσκασε το παραμύθι σε συνέντευξη τύπου. «Δεν είναι πραγματικά τα κεφάλαια που θα δώσουμε για την στήριξη των τραπεζών, απλώς θα εγγυηθούμε την χρηματοπιστωτική επάρκεια για να αποκαταστήσουμε την εμπιστοσύνη», έτσι ακριβώς όπως στο λέω το είπε ο άνθρωπος! Μα φυσικά και δεν είναι πραγματικά τα κεφάλαια κύριέ Παραλογοσκούφη μου! Εσείς μέχρι χτες δανειζόσασταν από τις τράπεζες εκδίδοντας ομόλογα για να καλύψετε τους προϋπολογισμούς σας (το επιτρεπτό ετήσιο έλλειμμα στην Ε.Ε. είναι 3%, πράγμα που σημαίνει ότι κάθε χρόνο τα κράτη-μέλη πρέπει να δανείζονται χρήματα για να αντιμετωπίσουν τις ανάγκες τους) -τώρα πως βρεθήκατε να δανείζετε τις τράπεζες; Τσου ρε λάκηδες!

Ξεκαθαρίζω -η λύση που προωθείται από τις κυβερνήσεις των ανεπτυγμένων χωρών για την αντιμετώπιση της κρίσης μοιάζει με συνταγή αλμπάνη γιατρού για την αντιμετώπιση του καρκίνου. «Από πού να πάρω αυτά τα φάρμακα γιατρέ μου;» «Μα δεν χρειάζεται να πάρετε τα φάρμακα αγαπητέ! Αρκεί να φάτε το χαρτί της συνταγής και θα γίνετε σίγουρα καλά!»

Ξεκαθαρίζω -μέχρι να ρεφάρει η αγορά τη χασούρα της, μέχρι δηλαδή να αντιμετωπίσουν τη ζημιά από το πλασματικό χρήμα, θα περάσουν πολλές αναποτελεσματικές νύχτες του Αγίου Βαρθολομαίου ακόμα και μέρα-μεσημέρι. Άρχισαν ήδη να κλείνουν τα παραρτήματά τους οι αυτοκινητοβιομηχανίες, θα ακολουθήσουν εταιρείες ειδών εικόνας-ήχου, κινηματογραφικά στούντιο, εταιρείες παροχής υπηρεσιών και ειδών ψυχαγωγίας και αναψυχής, τουριστικά καταλύματα. Με λίγα λόγια, η πολυτέλεια θα φάει πρώτη χώμα.

Ξεκαθαρίζω -άνθρωποι θα μείνουν στο δρόμο, προγράμματα ανεργίας θα αποτύχουν να καλύψουν τις ανάγκες τους και η αγορά θα υπολειτουργεί χειροτερεύοντας συνεχώς την κατάσταση.

Αυτή τη φάση οι γραμματιζούμενοι τη λένε «ύφεση». Και κουβαλάει στασιμοπληθωρισμό (υψηλό πληθωρισμό που δεν πέφτει με τίποτα), συνεχώς αυξανόμενη ανεργία, μείωση των παραγωγικών διαδικασιών μέχρι τη στιγμή που …

Που;

Δεν θα αναλύσω το μαρξιστικό σενάριο, όπου το σύστημα καταρρέει μέσα στις αντιφάσεις του. Ξέρεις γιατί; Επειδή αυτό είναι το ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ σενάριο. Θα σου πω όμως για την άλλη προοπτική, αυτή που διδάσκονται οι οικονομολόγοι στο μάθημα της οικονομικής θεωρίας -όταν μελετάνε τα νεώτερα οικονομικά μοντέλα.

Για να ξεπεραστεί η ύφεση, έχει αποδειχτεί από την ιστορική εμπειρία ότι θα πρέπει να επέλθει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ. Μόνο έτσι θα μειωθεί το αγοραστικό κοινό παράλληλα με τη (σε μεγαλύτερο βαθμό) μείωση της προσφοράς αγαθών και υπηρεσιών και μόνο με αυτόν τον τρόπο θα οδηγηθούμε σε αύξηση της αγοραστικής ικανότητας και, ακολούθως, αύξηση των τιμών. Μαγικό, έτσι;

Τι σημαίνει όμως «καταστροφή μέρους των παραγωγικών μηχανισμών»; Παραγωγικοί μηχανισμοί είναι οι εργαζόμενοι και τα μέσα παραγωγής (μηχανήματα, κτίρια κ.λ.π.) -να το ξεκαθαρίσω αυτό. Και πως καταστρέφονται; Πανεύκολα! Οι άνθρωποι-εργαζόμενοι σκοτώνονται μαζικά σε πεδία μαχών, τα εργοστάσια βομβαρδίζονται, οι οδικές αρτηρίες μεταφοράς εμπορευμάτων ανατινάζονται, η αεροπορία και το ναυτικό χρησιμοποιούνται για τη διεξαγωγή εχθροπραξιών . Χρειάζεται να σου πω κι άλλα για να καταλάβεις ότι η «καταστροφή μέρους των παραγωγικών μηχανισμών» συνεπάγεται πόλεμο; Παγκόσμιο κατά προτίμηση, να μην κάνουμε διπλές και τρίδιπλες δουλειές -να ξεμπερδεύουμε με τη μία.

http://www.antinews.gr/?p=5287#comment-218420Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 10:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
trexagireve:
Εκατομμύρια οι άνεργοι, πλέον σε Βρεττανία, Κίνα,
ακόμη και Τουρκια...Την ίδια στιγμή, η Κεντρική Τράπεζα της
Ελλάδας και ο διοικηής της, κ.Προβόπουλος, λένε για λιτότητα
και αυστηρά μέτρα...Πάνε τα 28 δις, τα φάγανε, τώρα ήρθε
η ώρα να πληρώσει ο λαός, το εν λόγω ποσό...
Αυτό μοιάζει τυχαίο; Σε λίγο οι διαδηλώσεις για την φτώχεια
θα παρασύρουν σαν θύελλα όλο τον πλανήτη...Οι λύσεις που
θα προταθούν, έχει σημασία, επαναλαμβάνω...Θέλω, να δούμε τι στην
ουσία θα προτείνουν...
Και βέβαια, ότι αποφασιστεί, θα επιβληθεί....

Ο ίδιος ο κος. Προβόπουλος τί μισθό παίρνει?
Γιατί δέν ζητάει να μειώσουν και τον δικό του μισθό?
Εντάξει παγκόσμια κρίση δέν αμφιβάλλω αλλά το πρόβλημα είναι οτι υπήρχε κρίση στην Ελλάδα πολύ πρίν ξεσπάσει η παγκόσμια, φανταστείτε τί έχει να γίνει τώρα ... τα χειρότερα θα έρθουν μετά το καλοκαίρι του 2009 γι'αυτό επιδιώκονται πρόωρες εκλογές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2009, 12:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλή σου μέρα αγαπητέ snoopy και θα ήθελα να προσθέσω μόνο,
στην κουβέντα σου και το ότι οι μισθοί αυτοί, δεν είναι
τυχαίοι..Μιλάμε για αστρονομικά νούμερα, μόνο απο μισθο
και μπόνους..Που να βάλεις μίζες και έξτρα...Είναι αισχρό, το
ότι πιστεύουν ότι δικαιούνται να διαφέουν τόσο πολύ, μισθολογικά
απο τον υπόλοιπο κόσμο...Καταντάει ρατσισμός...Και αυτό φέρνει
σε εμφάνιση αυτό που λέγαμε παλιά για δυο τάξεις: Αριστοκρατία
του Μεσαιωνα, σχεδόν, με αμύθητες περιουσίες, απο τη μια και το
λαό εξαθλιωμένο και στα χέρια κρυφών δυναστών, που ορίζουν τη ζωή του ..Εξαρτημένους, μάλιστα, σε βαθμό ομηρίας...
Φίλε KERRY KING,αυτοί που ανεβάζουν και στηρίζουν μορφές στην παγκόσμια σκηνή, γιατί έχω την εντύπωση, πλέον, ότι είναι οι ίδιοι που τους ανεβάζουν κι οι ίδιοι που τους κατεβάζουν;
Ντόρος να γίνεται και στην ανταραχή, περνάνε το δικό τους
πρόγραμμα, περί ασυλοποίησης της γής,. με αφέντες και δούλους...
Όργουελ; Πολύ λάιτ....
Περιμένουμε πολλά ακόμη να μας φέρουνε, πάντα για το καλό μας...
Η ανεργία πάντως, σύντομα αναμένεται να γίνει αιτία πολλαπλών συγκρούσεων και νεκρών....Δεν μπορεί να αντέξει την φτώχεια ο κόσμος,
ειδικά όπως έχει μάθει σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy