ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 22:18:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε τρέχα η εξέλιξη δεν είναι "νοήμον ον" που δίνει επειδή έτσι θέλει στα όντα χαρακτηριστικά για να διασκεδάζει. Σου ξαναλέω ότι προκύπτει για να ικανοποιήσει ανάγκες. Και οι ανάγκες μεταβάλλονται. Ποιος λέει ότι η ανάγκη δεν είναι εξελίσιμη; Το περιβάλλον δεν καθορίζει τις ανάγκες;Ίδιος ήταν πάντα ο κόσμος; Και την εποχή των δεινοσαύρων και την εποχή των παγετώνων και σήμερα; Ίδιος; Είναι δυνατόν; Μα καλά δε σκέφτεσαι καθόλου τι γράφεις; Μεταβολή του κόσμου απαιτεί μεταβολή του είδους.


Δεν είναι μια αόρατη "υποχρέωση" των έμβιων όντων η εξέλιξη. Είναι το άθροισμα των μεταλλάξεων και των διασταυρώσεων με βάση ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον .Το περιβάλλον αλλάζει και από άποψη άβιων όντων(καιρικών συνθηκών,λειψυδρίας,ερημοποίησης, εποχής παγετώνων, σεισμών που αλλάζουν το ανάγλυφο,νησιών που εμφανίζονται μετά απο ηφαιστειακές εκρήξεις κτλ) και άπο άποψη φυσικών εχθρών και ανταγωνιστών. Ένα ζώο που κυνηγάει καλύτερα αναγκάζει τα φυτοφάγα να εξελιχθούν, ένα ζώο που τρώει καλύτερα και γλυτώνει από τους εχθρούς αποκτάει πλεονέκτημα έναντι των άλλων. Σου ξαναλέω το δόγμα της "περιορισμένης εξέλιξης" δεν ισχύει γιατί αυτό θα σήμαινει ότι τα είδη θα έπρεπε να ξεκινήσουν ΟΛΑ στο σύνολο τους και σιγά σιγά να μειώνονται μέχρι να πάψει να υπάρχει ζωή στη γη. Επίσης ένας "περιορισμένα" εξελίσσιμος οργανισμός δεν έχει καμία ελπίδα σε ένα ραγδαία και ευρύτερα μεταβαλλόμενο περιβάλλον.


Edited by - IndustrialAngel on 10/03/2010 22:20:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 22:43:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
μπορεί απο διαφορετικά στοιχεία,να γίνουν διαφορετικές ενέργειες και λειτουργίες

Εγώ έγραψα ότι μπορεί ένα κοινό χαρακτηριστικό ας πούμε μεταξύ των θηλαστικών να εξελιχθεί εντελώς διαφορετικά σε καθένα. Πώς το ονομάζουμε κοινό; Γιατί παρουσιάζει μια ομοιότητα στη δομή. Ένα παράδειγμα με εικόνα ίσως να βοηθήσει


http://ianjuby.org/newsletters/homology.jpg
http://allscienceconsidered.files.wordpress.com/2009/11/139393_forelimb_homology.jpg


Η πενταδακτυλία, ο αριθμός και οι συσχετίσεις μεταξύ των οστών μας δείχνουν ομόλογες δομές πού επιτελούν εντελώς διαφορετική λειτουργία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 23:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Άθεος

έχω πάψει εδώ και καιρό να προσπαθώ να δείξω τα απλά πράγματα στον τρέχα σταμάτησα οταν επέμενε ότι οι άθεοι έχουν ιερά και λατρευτικά σύμβολα και η αθεΐα είναι μια θρησκεία



Γίνεται, εγώ πχ δεν πιστεύω σε θεούς και θρησκείες αλλά έχω έναν Θεό που τον έχω θρησκεία....τον ΘΡΥΛΟ
quote:
Άθεος
φυσικά το αποκορύφωμα ήταν όταν είπε ότι περιμένει να κατεδαφίσουν την πόλη οι ρώσοι και να πεθάνουν όλοι οι τούρκοι και μετά να έρθει από τον ουρανό η νέα βελτιωμένη ιερουσαλήμ και να κουμπώσει στην περιοχή,το μόνο που θα έχει μείνει όρθιο θα είναι η αγία σοφία

Και γιατί δεν το κάνει μόνος του?
Τόσα κονέ έχει με αγγέλους και με τον Θεό του, αν τους το ζητήσει δεν θα του το κάνουν...? Παντοδύναμοι δεν είναι....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 23:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου IndustrialAngel, όπως τελευταία,γίνεσαι διασκεδαστικός....Δηλαδή, το περιβάλλον, κάνει ότι θέλει;Ζει μόνο του, ή εντέλλεται και κάνει καθορισμένες λειτουργίες;
Δεν είναι θεός το περιβάλλον, προσπαθώ να σου πω και γι αυτο είναι εμπαθές, όχι δημιουργός...Κι αν θέλεις, διάβαζε τις λέξεις που βάζω, έχουν σημασια...Δεν λέμε όλοι οτι νάναι....Κάποιοι καταλαβαίνουν,οπως κι αν το μπερδεύουμε το πράγμα...
Φίλη ar_ia, αν ο άνθρωπος έχει πίστη, όλα γίνονται...Μετακινούνται βουνά....Είδες την πόλη Κονσομπαθιόν στη Χιλή; Εγώ την ....μετακινησα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 23:59:03  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως πληροφοριακά υπάρχουν "θρησκείες" για άθεους που παρωδούν τις πραγματικές θρησκείες.

Για παράδειγμα η θρησκεία του "αόρατου ροζ μονόκερου"(invisible pink unicorn) που με τις 2 ασύμβατες έννοιες(κάτι αόρατο που έχει και χρώμα) παρωδεί τις αντιφάσεις των θρησκειών (ένας είναι ο Θεός :ο πατήρ, υιός και άγιο πνεύμα για παράδειγμα)

Επίσης έχουμε και τη θρησκεία του μπλε στρειδιού (blue oyster ) που έγινε και συγκρότημα. Μάλιστα το συγκρότημα λέγεται αίρεση του μπλε στρειδιού για ακόμα μεγαλύτερη πλάκα.


Και τελευταίοι οι αγαπημένοι μου οι οπαδοί του Ιπτάμενου Μακαροναδοτέρατος (flying spaghetti monster) που λένε ότι τον άνθρωπο τον έφτιαξε το FSM όταν ήπιε πολύ μπύρα. Επίσης συσχετίζουν τον αριθμό των πειρατών τα τελευταία 200 χρόνια με την πλανητική υπερθέρμανση (όσο μειώνονται οι πειρατές τόσο θερμαίνεται η γη) γιατί μας τιμωρεί το FSM που δεν υπάρχουν πειρατές, που είναι οι πρώτοι πιστοί "pastafarians"


Αλλά αυτοί απλώς σατυρίζουν τους υπόλοιπους ανθρώπους και δε θέλουν να αφήνουν κενό όταν δηλώνουν τη θρησκεία τους. Πάντως δεν έχουν θρησκεία με την αυστηρή έννοια του όρου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 23:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Είδες την πόλη Κονσομπαθιόν στη Χιλή; Εγώ την ....μετακινησα....

Όταν θα είναι να βγάλω τα χαλιά μου λοιπόν θα σου πω να σηκώσεις τα έπιπλα

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 00:14:59  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχαγυρευε
Με ρωτάς γιατί αλλάζουν οι καιρικές συνθήκες; Αυτό έχει συγκεκριμένες απαντήσεις, μετακίνηση των τεκτονικών πλακών,μεταβολή της ακτινοβολίας του ήλιου, διαφοροποίηση της ατμόσφαιρας, ίσως κάποιο φαινόμενο θερμοκηπίου. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι τις μεταβολές του περιβάλλοντος τις κατευθύνει ο Θεός; Ακόμα και τις πλημμύρες που πνίγουν ανθρώπους ή τα ηφαίστεια που τους καίνε;Αυτό εγώ δεν μπορώ να το αποδεχτώ από ένα Θεό ελέους και αγάπης. Ούτε μπορώ να δεχτώ ένα ον που παραβιάζει τους νόμους του σύμπαντος που το ίδιο δημιούργησε αφού μπορεί εκ των προτέρων να φτιάξει τους νόμους έτσι ώστε να προκύψουν και να επιτρέπονται αυτά που θέλει.

Η επιστήμη μπορεί να σου περιγράψει το ΠΩΣ λειτουργεί η φύση το γιατί είναι μυστήριο και θα μείνει μυστήριο για αυτήν. Η επιστήμη εξηγεί τα φαινόμενα με βάση την αιτιώδη σχέση μεταξύ τους. Το ένα προκαλεί ή γεννά το άλλο.Ο διάλογος εδώ όμως δε γίνεται για το πρωταρχικό αίτιο(που μπορούμε να συζητήσουμε ότι είναι ο Θεός) αλλά για ένα ενδιάμεσο


Αντίρρηση στο εξής: "Ο Θεός έφτιαξε την εξέλιξη η οποία έφτιαξε τον άνθρωπο" δε θα συναντήσεις από εμένα. Η εξέλιξη ως νόμος της φύσης μπορεί κάλλιστα να έχει ως δημιουργό της το Θεό. Εδώ όμως δε διατυπώθηκαν αντιρρήσεις για το ποιος έφτιαξε την εξέλιξη αλλά για το αν υπάρχει η εξέλιξη. Και σε αυτό η απάντηση μου είναι κατηγορηματικά ΝΑΙ.


Δε μου σχολίασες όμως αν κατάλαβες τελικά γιατί η ομολογία και η αναλογία είναι επιχείρημα υπέρ της εξέλιξης


Edited by - IndustrialAngel on 11/03/2010 00:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 10:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου IndustrialAngel,η ημιμάθεια, ειναι χειρότερη της αμάθειας, λέει και δεν το λέω για σένα,ειδικά,αλλά για τους περισσότερους ανθρώπους, που λενε ότι είναι χριστιανοί και δεν γνωριζουν,δεν καταλαβαίνουν καν,το τρισυπόστατο του Θεού..
Πατήρ, απο όπου όλα προήλθαν,δια του Λόγου, πληρούμενοι Αγίου Πνεύματος και αιωνίου ζωής...Κοινώς, ο Θεός, ήταν ο Πατήρ, έγινε ο Υιός, για να γίνουμε όλοι ο επόμενος Θεός, μέσω του Αγίου Πνεύματος, που μοιράζεται στους ανθρώπους...
Η συγκληρονομία του Πατρός,που μας προσφέρει ο Υιός,είναι ο αυριανός κόσμος,οπου αιώνια, θα κυβερνούν το σύμπαν, οι άνθρωποι θεοί...Αυτό λέει η Αποκάλυψη, οι Γραφές και η παράδοση του χριστιανισμου...
Το δεν καταλαβαίνω, μπορεί να οδηγήσει στην γνώση, το παραποιώ, αποκοιμίζει στην ημιμάθεια...Όλους, που λέμε ότι ασχολούμαστε...

Αυτό που λέω για το περιβάλλον, είναι ότι έχει οριστεί, να λειτουργεί κάπως και δεν αποφασίζει μόνο του τι θα κάνει...
Αυτο το κάνει έναν μηχανισμό,οπως και τα ζώα, τα φυτά, αφού εκτελούν απλά εντολές περασμένες στο γεννετικό υλικό τους....Δεν κάνουν τιποτε, απο μόνα τους...
Απο κάπου έχουν οριστεί, τι λες εσύ;
Ο Θεός,είναι αγαθός, εμείς επηρεάζουμε τους νόμους και για να μην δεχθούμε την ενοχή μας,όι εμείς παραβιαζουμε τους νόμους. θεοποιούμε τη φύση, ότι εκδικείται, ότι μας πολεμάει...Δεν έχει εγκέφαλο, κάνει ανακλαστικές κινήσεις...Άλλος την έχει ρυθμίσει...Μας βολεύει να είναι αυτονομη, για να μην φταιμε,Ειδωλολατρεία το λένε αυτο, όχι λογική....

Η επιστήμη,μαθαίνει,φιλε μου κι ένας ειδικευόμενος γιατρός, μπορεί μεν να βοηθήσει,αλλά μπορεί καν να μην μπορεί να χειριστει την κατάσταση και να τα κανει χειρότερα....Οπότε, δεν είναι για να τους έχεις εμπιστοσύνη...Ακόμη μαθαινουν, λέμε...
Η ομολογία και η αναλογία,είναι κατά της εξέλιξης, διότι δείχνουν, ότι καθοδηγείται και ότι δεν εξελίσσεται,αλλά προσαρμόζεται....Δείχνει ακόμη, ότι άλλο ομολογία σε είδη κι άλλο κοινή καταγωγή...Τα χωρίζει, αντι να τα ενώνει...
Δεν το βλέπεις; ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 10:54:18  Εμφάνιση Προφίλ
To DNA διαμορφώνεται με την εξέλιξη.Δημιουργούνται δηλαδή νέα γονίδια. Δεν είναι προϊόν σχεδιασμού εκ του μηδενός αλλά αλλεπάλληλων μεταβολών.


Πρώτον αυτό που λες είναι πισωγύρισμα στο 600 πΧ. Φτάσαμε ως εδώ έχοντας πάψει να λέμε ότι πίσω από τους κεραυνούς είναι ο Δίας ή ο Θωρ, ή ότι τα βέλη τα κουνάει ο Άρης.Τώρα βάλουμε στη θέση τους το Θεό του Χριστιανισμού;Αυτό είναι η ειδωλολατρία, να εξηγείς τα φυσικά φαινόμενα με Θεούς. Είπαμε από τα αρχαία χρόνια τα ξεπεράσαμε αυτά. Δεν αρρωσταίνουμε γιατί μας τιμωρεί ο Θεός, αρρωσταίνουμε γιατί μας μεταδόθηκε ασθένεια. Μιλάμε για τα ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ αίτια όχι για το πρωταρχικό που μπορεί να είναι ο Θεός.Η πέτρα πέφτει γιατί την τραβάει η βαρύτητα όχι ο Θεός. Ποιος έφτιαξε τη βαρύτητα;Η μάζα της γης Ποιος έφτιαξε τη γη; Τα κατάλοιπα των αερίων του ήλιου. Ποιος έφτιαξε τον ήλιο; Το big bang.Και ποιος έφτιαξε το big bang; εδώ φτάνουμε στο πρωταρχικό αίτιο, μπορείς άνετα να απαντήσεις ο Θεός.


Εκτός από του ότι δεν καταλαβαίνεις δε βλέπεις και καλά. Η εικόνα με τα άκρα των θηλαστικών είναι πραγματικά "όλα τα λεφτά". Σου έχει με χρώμα τα οστά που είναι στην ουσία ίδια και αλλάζουν μόνο τα μεγέθη μεταξύ τους. Αυτό δείχνει κοινή καταγωγή. Δεν εξηγείται με άλλο τρόπο, δεν εξυπηρετεί καμία άλλη σκοπιμότητα.Γιατί η φάλλαινα να έχει δάχτυλα και η κότα φτερά; Με ποιον τρόπο η κότα έχοντας φτερά διαχωρίζεται από τα άλλα πτηνά; Ναι μεν δεν πετάει αλλά διαθέτει τις ομόλογες δομές οι οποίες τη συνδέουν και δεν τη διαχωρίζουν όπως λες λανθασμένα με τα άλλα είδη.Τόσο τυφλός για την πίστη σου;


Και ξαναλέω ένας Θεός ελέους οφείλει να έχει φτιάξει εξλισσόμενη ζωή.Και γιατί δεν μπορεί ένας Θεός να έχει φτιάξει ένα τυχαίο σύμπαν στο οποίο τελικά θα φτιαχτεί ο άνθρωπος; Και γιατί δεν μπορεί να έχει φτιάξει την εξέλιξη, με την οποία γεννιούνται οι ζωντανοί οργανισμοί;Ποιος του επιβάλλει να έχει φτιάξει στατικά τα είδη και όχι εξελισσόμενα;

Edited by - IndustrialAngel on 11/03/2010 10:56:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 10:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Trexagireve :
quote:
Πατήρ, απο όπου όλα προήλθαν,δια του Λόγου, πληρούμενοι Αγίου Πνεύματος και αιωνίου ζωής...Κοινώς, ο Θεός, ήταν ο Πατήρ, έγινε ο Υιός, για να γίνουμε όλοι ο επόμενος Θεός, μέσω του Αγίου Πνεύματος, που μοιράζεται στους ανθρώπους...
Η συγκληρονομία του Πατρός,που μας προσφέρει ο Υιός,είναι ο αυριανός κόσμος,οπου αιώνια, θα κυβερνούν το σύμπαν, οι άνθρωποι θεοί...Αυτό λέει η Αποκάλυψη, οι Γραφές και η παράδοση του χριστιανισμου...

Δεν είναι κακό να φαντασιώνεσαι με κάτι .
Αλλοι φαντασιώνονται με την Τζούλια , άλλοι φαντασιώνονται με τον Ρουβά , και εσύ φαντασιώνεσαι με τον εαυτό σου , που θα γίνεις Θεός .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

quote:
Αυτό που λέω για το περιβάλλον, είναι ότι έχει οριστεί, να λειτουργεί κάπως και δεν αποφασίζει μόνο του τι θα κάνει...
Αυτο το κάνει έναν μηχανισμό,οπως και τα ζώα, τα φυτά, αφού εκτελούν απλά εντολές περασμένες στο γεννετικό υλικό τους....Δεν κάνουν τιποτε, απο μόνα τους...
Απο κάπου έχουν οριστεί, τι λες εσύ;

Αστο βρε φίλε IndustrialAngel .
Είναι περιττή η συζήτηση .
Δεν είναι δυνατόν να συνομιλήσεις με ντουβάρι .
Προσπαθείς να του εξηγήσεις τόσες μέρες πως λειτουργεί η εξέλιξη , (έχω προσπαθήσει και εγώ παλιότερα ) και αυτός αντί να καταθέτει επιχειρήματα , φαντασιώνεται με ότι κατεβάσει η κούτρα του , και πιστευει οτι ακόμα και ο καιρός και τα άλλα φυσικά φαινόμενα κατευθύνονται απο τον Θεό .

Μιλάμε για ντουβάρι με τουβλο μπατικό και άμμο θαλάσσης.
Δεν θα καταφέρεις τίποτα , τα νευρα σου θα σπάσεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 11:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, αγαπητέ μου IndustrialAngel, απο το γεννετικό υλικό,το γονίδιο,καθορίζονται όλα,αλλά, δεν κάνει ότι θέλει..Δεν βλέπουμε αλλαγές σε χρώμα, ύψος, ικανότητες...Απλά, βελτιώνονται..Που η εξέλιξη του Δαρβίνου, επαναλαμβάνω;....Γιατί γι αυτη μιλάμε...
Η φύση, έγραψα, ακριβώς το αντίθετο απο ότι κατάλαβες, υπακούει σε νόμους ορισμενους κι ότι ο Θεός δεν κάνει κακό, αλλά εμείς με τις ακατονήτες παρεμβάσεις μας σε ένα σύμπαν ορχούμενο και σε αρμονία..
Αν δεν καταλαβαινεις ότι σου γράφουν, ξαναδιάβασε τα και,έπειτα,που πας μάτια μου εσύ,να εξηγήσεις και την μη συγκεκριμένη επιστήμη ;
Το θέμα είναι ποιός θα βγει λάθος,για σένα, ενώ για μένα,ότι το σωστό μας βλέπει και γελαει...
Δεν είδα καμία εικόνα με θηλαστικά, καρδία μου, εσύ που με έιδες να κάνω ΚΑΙ ΛΆΘΟΣ;
Και φυσικά, η εξέλιξη του Δαρβίνου, δεν έχει καμία σχέση με βελτίωση και τελειοποίηση των ειδών...
Φίλε think math, όπως πάντα, εμπειροστατομένες μελέτες, και διατριβές....Ειλικρινά σε θαυμάζω...
Δεν βγαινεις καθόλου σαν άνθρωπο εσύ; Μόνο .....μελέτη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 11:10:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Μιλάμε για ντουβάρι με τουβλο μπατικό και άμμο θαλάσσης.
Δεν θα καταφέρεις τίποτα , τα νευρα σου θα σπάσεις ...



Τι είναι το μπατικό..???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 11:37:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μιλάνε κάποιοι ειδήμονες και παραμορφωμένοι , για ένα σύμπαν αρμονικό και μόνο ένα τέτοιο σύμπαν δεν υπάρχει...αρκεί να πούμε -για όσους δεν το γνωρίζουν- ότι στο κέτρο του Γαλαξία μας , υπάρχει ένα θηρίο...πραγματικά ένα θηρίο με διαστάσεις τεράστιες για τα δικά μας δεδομένα και αναφέρομαι στην μαύρη τρύπα , η οποία έχει καταγραφεί και η οποία θα γιγαντώνεται συνεχώς!

Ο ήλιος μας επίσης με καταγεγραμμένα στοιχεία , βρίσκεται σε νεαρά ηλικία και με τον χρόνο , αυξάνει καίγοντας τα πυρηνικά του καύσιμα ολοένα την θερμοκρασία του και κάποια στιγμή θα αναπτύξει τέτοια θερμοκρασία που θα λοιώσει και την γή..!

Έχει επίσης αποδειχθεί ότι το φεγγάρι κάθε χρόνο , απομακρύνεται απο την γή κατα 1-2 μέτρα -αν θυμάμαι καλά- και για όσους γνωρίζουν , το φεγγάρι είναι εκείνο το οποίο κρατάει σε ισορροπία την γή ως προς τον αξόνά της...

Επίσης , αναμένεται η γή να βρεθεί μπροστά σε άμεσο κίνδυνο , απο την έλευση μετεωριτών .... και οι οποίοι παρακολουθούνται...

Κατα τ'αλλα η Τρεχα-γύρευε σχολή η ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΉ ... μελετάει τας γραφάς!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 12:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

quote:
Τι είναι το μπατικό..???

Είναι τεχνοτροπία χτισίματος τοίχου , όπου τα τούβλα μπαίνουν σταυρωτά , ώστε το ντουβάρι να έχει διπλάσιο πάχος .
Θέλει πολλά τουβλα για να χτιστεί , αλλα ο τρέχα δεν έχει πρόβλημα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 13:00:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Τι είναι το μπατικό..???

Είναι τεχνοτροπία χτισίματος τοίχου , όπου τα τούβλα μπαίνουν σταυρωτά , ώστε το ντουβάρι να έχει διπλάσιο πάχος .
Θέλει πολλά τουβλα για να χτιστεί , αλλα ο τρέχα δεν έχει πρόβλημα ...


Θεόπνευστη τεχνοτροπία θά'λεγα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 13:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις απολυτο δίκιο, χωρίς να το ξέρεις,αγαπητέ think math..Πρέρχομαι απο οκογένεια ......τεκτόνων, οικοδομικής δραστηριότητας επιχείρησεις,δλδ...Κι όπως ειπες,έτσι ξέρω πως να χτίζω τούβλα, όπως ορισμένοι, που νομίζουν ότι λειτουργούν σαν άνθρωποι κι ας είναι αμοιβάδες..
Κι εσάς, τέτοιο .....μπετόν αρμέ που είστε,σας έχω κλεισει μια χαρά....
Εαρινέ,πάλι τη γλαστρα;....
Φοράς ....μίνι τουλάχιστον;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 13:20:44  Εμφάνιση Προφίλ
Έχω αρκετές απορίες βιολογικού τύπου που αν υπάρχει κάποιος φιλεπιστήμον που να ξέρει θα ήταν ευχάριστο να μου τις απάντηση.

Έχω απορία για παράδειγμα αν ο σκατζόχοιρος ξεκίνησε να υπάρχει με αγκάθια στην πλάτη ή τα απέκτησε μετά και πώς τα απέκτησε. Ποια λογική ακολούθησε το dna του δηλαδή. Γιατί είναι λογικό για παράδειγμα ο άνθρωπος επειδή χρεισιμοποιούσε πολύ την νόηση του αυτή με το καιρό να εξελίχτηκε.

Αλλά το να αποκτήσει κάτι καινούριο πάνω του είναι μια τελείως άλλη ιστορία.

Ας πούμε ο άνθρωπος γιατί δεν ανέπτυξε σκληρότερο δέρμα ή αγκάθια ή φτερά ενώ θα του ήταν χρήσιμα?

Η νοήση εξελιχτηκε δυσανάλογα με τα υπόλοιπα δηλαδή πιο γρήγορα

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/03/2010 13:26:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 13:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Έχεις απολυτο δίκιο, χωρίς να το ξέρεις,αγαπητέ think math..Πρέρχομαι απο οκογένεια ......τεκτόνων, οικοδομικής δραστηριότητας επιχείρησεις,δλδ...Κι όπως ειπες,έτσι ξέρω πως να χτίζω τούβλα, όπως ορισμένοι, που νομίζουν ότι λειτουργούν σαν άνθρωποι κι ας είναι αμοιβάδες..
Κι εσάς, τέτοιο .....μπετόν αρμέ που είστε,σας έχω κλεισει μια χαρά....
Εαρινέ,πάλι τη γλαστρα;....
Φοράς ....μίνι τουλάχιστον;....

Τι να σου πεί κανείς ρε κόπανε..μηρυκαστικό..παλιο-ημερολογίτη ψάλτη!

Όλο βλακεία και άγνοια για τον κόσμο που σε περιβάλλει είσαι...στο έχω ξανα-πεί , να έχεις χάρη που βρήκες αυτό το φόρουμ και σου έδωσε βήμα να μιλάς , αλλοιώς με τα ντουβάρια θα μιλούσες κάθε μέρα...μιας και άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο αμφιβάλλω να σε παίρνει στα σοβαρά!

Αλλα ούτε και αυτό δεν το σέβεσαι...αλλα πως να το σεβασθείς???

Εσύ δεν σέβεσαι τον ίδιο σου τον εαυτό!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 14:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ότι παριστάνεις τον ...νταλικιέρη βρίζοντας αναλόγως, μόνο το αδιέξοδο σου, μου δείχνει...τίποτε άλλο...
όσο γι χάρες, να χαίρεσαι εσύ, που μπορείς και αναπνέεις αυτοματα, γιατί αν χρειάζονταν προσπάθεια, μάλλον θα είχες ξεχάσει να αναπνέεις..
Τόσο ύπνος ρε παιδί μου!!!!....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 14:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτο λέω κι εγώ φίλε μου Dr jeckyl & mr Hude, εδώ και καιρό,αλλά,ο εγωσμός, η αλλαζονία του νέου, δεν παραδέχεται τιποτε...κάθε μέρα, καταρίπτεται η θεωρία του δαρβίνου,δεν το βλέπουν;..
Κι όμως, ακόμη γι αυτόν μιλάνε...
Έναν φυσιοδίφη...ούτε κάν επιστήμονα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 14:58:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτο λέω κι εγώ φίλε μου Dr jeckyl & mr Hude, εδώ και καιρό,αλλά,ο εγωσμός, η αλλαζονία του νέου, δεν παραδέχεται τιποτε...κάθε μέρα, καταρίπτεται η θεωρία του δαρβίνου,δεν το βλέπουν;..
Κι όμως, ακόμη γι αυτόν μιλάνε...
Έναν φυσιοδίφη...ούτε κάν επιστήμονα....

Μιλάς δεν μιλάς ... το ίδιο είναι..ποιός σου δίνει σημασία???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 14:59:42  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχα ανέβασα κάποια λινκ με εικόνες που δείχνουν την έννοια της ομολογίας.Δεν τα κοίταξες; Φοβάσαι;Γιατί δεν τα κοίταξες;ορίστε πάλι κοίταξε τα από εδώ

http://ianjuby.org/newsletters/homology.jpg
http://allscienceconsidered.files.wordpress.com/2009/11/139393_forelimb_homology.jpg


Στις εικόνες φαίνεται το άκρο του ανθρώπου σε σχέση με τις φάλαινας της νυχτερίδας και της γάτας. Αν τα προσέξεις θα καταλάβεις ότι είναι η ίδια περίπου δομή (με διαφορετικές αναλογίες και διαστάσεις) που επιτελεί έναν τελείως διαφορετικό σκοπό.Αυτό λέγεται ομολογία, ξανακοίτα το και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν αρκούν απλές διαφοροποιήσεις μέσα στο είδος, όταν το περιβάλλον αλλάζει μέσα στις χιλιετίες. Το "άθροισμα" αυτών των "μικρών" μεταβολών που παραδέχεσαι ότι συμβαίνει από γενιά σε γενιά σε χιλιάδες αιώνες θα μας έδινε "διαφορετικά" είδη. Ο Δαρβίνος (που έχει συμπληρωθεί σήμερα και καλά θα κάνεις να ψάξεις τι λέει η σύγχρονη εξελικτική θεωρία) αυτό ακριβώς λέει. Ένα άμεσο παράδειγμα εξέλιξης επίσης είναι το μαμούθ σε σχέση με τους σημερινούς ελέφαντες. Οι ελέφαντες είναι προσαρμοσμένοι για τη ζωή στην Αφρική και έχουν πρόγονο το μαμούθ το οποίο ήταν προσαρμοσμένο για τη ζωνή την εποχή των παγετώνων. Να ένα άμεσο παράδειγμα ότι τα είδη διαφοροποιούνται και δεν είναι στατικά

Dr Jeckyll Mr Hyde, τα αγκάθια βασικά είναι τρίχες με αυξημένη κερατίνη. Πχ τα μαλλιά μας και τα νύχια μας φτιάχνονται και αυτά απο κερατίνη αλλά δεν έχουν την ίδια σκληρότητα. Η διαφορά μας από το σκαντζόχοιρο είναι "μικρή", η δράση της πρωτεΐνης είναι πιο περιορισμένη σε εμάς σε σχέση με το σκατζόχοιρο. Αλλά το ζήτημα είναι άλλο, τα ζώα δεν επιλέγουν τις μεταβολές που θα έχουν τις αναπτύσσουν τυχαία και αυτές είναι (3 περιπτώσεις):αρνητικές με δεδομένο το περιβάλλον,θετικές ή ουδέτερες. Τα "προφανή" πλεονεκτήματα σε ένα περιβάλλον μπορούν κάλιστα να γίνουν μειονεκτήματα σε ένα άλλο. Για παράδειγμα ποιος θα πίστευε ότι ένα ζώο 12 μέτρα ύψος με σαγόνι τεράστιο γεμάτο κοφτερά δόντια θα εξαφανιζόταν. Ο τυραννόσαυρος ρεξ, αυτό το πραγματικά πανίσχυρο ερπετό,βρισκόταν στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας μέχρι που η τροφή μειώθηκε. Ένα ζώο τέτοιου μεγέθους θέλει τεράστιες ποσότητες τροφής, η οποίες δεν ήταν διαθέσιμες κάποια στιγμή(κάποια μεγάλη καταστροφή μείωσε τα φυτά που μείωσαν τους φυτοφάγους δεινόσαυρους που έτρωγε) και έτσι εξαφανίστηκε. Αντίθετα τα μικρά θηλαστικά(μεγέθους όσο ένα σημερινό ποντίκι) εκείνης της εποχής μπορούσαν να τρέφονται με ελάχιστες ποσότητες τροφής και έτσι επιβίωσαν. Αργότερα όταν μεταβλήθηκε το περιβάλλον και αυξήθηκε η τροφή ξανά-απέκτησαν πλεονέκτημα τα μεγαλύτερα ζώα και έτσι φτάσαμε στα σημερινά ζώα τα οποία είναι σαφώς μεγαλύτερα από τους προγόνους τους. Γενικά ισχύει ότι το περιβάλλον δίνει πλεονέκτημα σε διαφορετικούς οργανισμούς κάθε φορά. Είναι σύνθετος ο τρόπος που λειτουργεί η εξέλιξη. Σε παραπέμπω στη wiki να ψάξεις το λήμμα evolutionary biology για να βρεις αναλυτικά τους μηχανισμούς που διέπουν την εξέλιξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 17:48:51  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης να προσθέσω ότι δεν υπάρχει καμία συσχέτιση μεταξύ της χρήσης και της μη χρήσης ενός οργάνου. Αν για παράδειγμα κόβουμε τα πόδια μιας μύγας αλλά την αφήνουμε να αναπαραχθεί αυτό δε επηρεάσει τους απογόνους της. Αν αντιθέτως κάποιο χαρακτηριστικό δημιουργεί μειονέκτημα σε ένα ζώο (όπου με τον όρο μειονέκτημα εννοώ το θάνατο του πριν την ηλικία αναπαραγωγής) τότε αυτό δε θα μας αφήσει απογόνους και το χαρακτηριστικό θα εκλείψει. Θεωρείτε τυχαίο το γεγονός ότι στις περιοχές κοντά και μέσα στον ισημερινό κυριαρχούν οι μελαχρινοί και οι μαύροι άνθρωποι ενώ στις βορειότερες έχουμε ξανθούς; Επίσης μπορούν 2 διαφορετικά χαρακτηριστικά διαφορετικά μεταξύ τους να δίνουν πλεονέκτημα σε 2 στελέχη του ίδιου είδους. Το ένα χαρακτηριστικό πχ να είναι η ταχύτητα και το άλλο η δύναμη.


Στην αρχή υπήρχε μόνο ένα πρωτεύον(το οποίο έμοιαζε με τους σημερινούς λεμούριους) του οποίου οι απόγονοι παρουσίαζαν διαφορετικά χαρακτηριστικά. Κάποια χαρακτηριστικά ήταν θετικά και κάποια αρνητικά.
Τα θετικά χαρακτηριστικά διέφεραν μεταξύ τους. Κάποιοι απόγονοι είχαν χαρακτηριστικά προσαρμοσμένα καλύτερα στη ζωή πάνω στα δέντρα και κάποιοι για ζωή κάτω από τα δέντρα. Σιγά σιγά ενισχύονταν οι διαφορές από γενιά σε γενιά και φτάσαμε στα είδη των σημερινών πρωτευόντων. Θα ρωτήσεις γιατί να μην αναπτύξουμε ΚΑΙ μεγάλη δύναμη(να είμαστε δυνατοί όπως οι γορίλες) ΚΑΙ μεγάλη ευφυΐα(ως άνθρωποι). Η απάντηση βρίσκεται στον τρόπο που αναπαραγόμαστε. Δεν κληρονομείται κάθε χαρακτηριστικό ξεχωριστά, αλλά σε ομάδες που λέγονται χρωμοσώματα. Δηλαδή το κάθε παιδί κληρονομεί 1 χρωμόσωμα εκ των 2 του πατέρα (τυχαία ένα από τα 2) και 1 χρωμόσωμα από τη μητέρα(τυχαία ένα από τα 2). Με 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων(1 του κάθε ζεύγους από τον πατέρα και 1 από τη μητέρα) έχουμε το σύνολο των χρωμοσωμάτων του ανθρώπου. Επομένως κάποιο χαρακτηριστικό που δίνει πλεονέκτημα πάει πακέτο με άλλα χαρακτηριστικά που είναι ουδέτερα(δηλαδή δε δίνουν πλεονέκτημα ή μειονέκτημα)

Edited by - IndustrialAngel on 11/03/2010 17:50:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 19:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου IndustrialAngel, υπάρχει η θεωρια του Δαρβινου, πουθενά αποδεδειγμένη στη φύση;Απλό είναι...
Εαρινέ, πιστευω ότι κανεις καλή ηχώ...¨Εκο η μάρκα ή "μέκαψες";
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 20:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και φυσικά,το να πιστεύεις ότι κάνεις κάτι με το να δυσφημείς τον άλλο, είναι προτέρρημα σου,φαντάζομαι Εαρινέ..Γιατι τίποτε άλλο δεν κάνεις..Έτσι δεν είναι;...
Όπου μπορεί κανείς αποδίδει..Δεν μπορεί παραπέρα..
Οι μεγάλες αρετές,δεν κρύβονται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 22:05:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και φυσικά,το να πιστεύεις ότι κάνεις κάτι με το να δυσφημείς τον άλλο, είναι προτέρρημα σου,φαντάζομαι Εαρινέ..Γιατι τίποτε άλλο δεν κάνεις..Έτσι δεν είναι;...
Όπου μπορεί κανείς αποδίδει..Δεν μπορεί παραπέρα..
Οι μεγάλες αρετές,δεν κρύβονται....

Συνέχισε εσύ την π@@@@@@λογία και τις βρισιές και έχε την αίσθηση...ότι εδώ μέσα είναι τσιφλίκι σου και θα σε τακτοποιήσω δεόντως βλάχε-ψάλτη ... αμόρφωτε πολυπτυχιούχε...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 22:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχαγυρευε γιατί προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση πετώντας φράσεις που σου έχουν πει και έχεις πιστέψει ότι είναι έτσι. Σου έχουν πει ότι δεν υπάρχει απόδειξη στη φύση και στέκεσαι, δεν το ψάχνεις κάθολου.


Σου κάνω ολόκληρη ανάλυση περί ομολογίας και αναλογίας και καταλαβαίνεις τα δικά σου. Σε προέτρεψα να κοιτάξεις τις φωτογραφίες. Τις κοίταξες; Εκεί είχαμε μείνει αφού εσύ ομολόγησες ότι δεν είδες καμία και ξαφνικά πετάς ότι δεν ισχύει η εξέλιξη.Αντιπαράβαλλες το πτερύγιο της φάλαινας με το πτερύγιο του καρχαρία ή οποιοδήποτε άλλου ψαριού;Αντιπαράβαλλες τον τρόπο που κολυμπάει η φάλαινα και το πως κουνάει τη σπονδυλική της στήλη σε σχέση με το πώς κολυμπούν τα ψάρια; Ένας σκεπτόμενος άνθρωπος εξετάζει τις άλλες απόψεις πριν καταλήξει. Εσύ έχει ριζώσει σε μία άποψη, έχεις κλείσει τα μάτια σου και δε βλέπεις τίποτα από φόβο μήπως η αδύναμη προφανώς πίστη σου κλονιστεί. Καλέ μου άνθρωπε,απόρριψε ότι θέλεις και την εξέλιξη και τη βαρύτητα, και τη θερμότητα και την ίδια τη ζωή του ανθρώπου. Ποιος ξέρει μπορεί όλα που ζούμε να είναι ψέμματα και να ζούμε σε ένα όνειρο. Αλλά πριν το κάνεις, σκύψε λίγο το κεφάλι και εξέτασε τα επιχείρηματα και τη λογική πορεία του άλλου.Περιμένω μια σοβαρή εξήγηση γιατί ο Θεός έφτιαξε όλα τα ψάρια έτσι και τα θηλαστικά της θάλασσας αλλιώς.


Αυτήν τη στιγμή τι κάνω εγώ; Πιάνω ένα τα επιχειρήματα τις αποδείξης της ισχύος της εξέλιξης και τα αναλύω μπροστά σου. Κάνε έναν κόπο να ανοίξεις το μυαλό και τα μάτια σου και να δεις μπροστά σου όχι πολύ μακρυά, ακριβώς μπροστά σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 23:01:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τρέχαγυρευε γιατί προσπαθείς να αποπροσανατολίσεις τη συζήτηση πετώντας φράσεις που σου έχουν πει και έχεις πιστέψει ότι είναι έτσι. Σου έχουν πει ότι δεν υπάρχει απόδειξη στη φύση και στέκεσαι, δεν το ψάχνεις κάθολου.


Σου κάνω ολόκληρη ανάλυση περί ομολογίας και αναλογίας και καταλαβαίνεις τα δικά σου. Σε προέτρεψα να κοιτάξεις τις φωτογραφίες. Τις κοίταξες; Εκεί είχαμε μείνει αφού εσύ ομολόγησες ότι δεν είδες καμία και ξαφνικά πετάς ότι δεν ισχύει η εξέλιξη.Αντιπαράβαλλες το πτερύγιο της φάλαινας με το πτερύγιο του καρχαρία ή οποιοδήποτε άλλου ψαριού;Αντιπαράβαλλες τον τρόπο που κολυμπάει η φάλαινα και το πως κουνάει τη σπονδυλική της στήλη σε σχέση με το πώς κολυμπούν τα ψάρια; Ένας σκεπτόμενος άνθρωπος εξετάζει τις άλλες απόψεις πριν καταλήξει. Εσύ έχει ριζώσει σε μία άποψη, έχεις κλείσει τα μάτια σου και δε βλέπεις τίποτα από φόβο μήπως η αδύναμη προφανώς πίστη σου κλονιστεί. Καλέ μου άνθρωπε,απόρριψε ότι θέλεις και την εξέλιξη και τη βαρύτητα, και τη θερμότητα και την ίδια τη ζωή του ανθρώπου. Ποιος ξέρει μπορεί όλα που ζούμε να είναι ψέμματα και να ζούμε σε ένα όνειρο. Αλλά πριν το κάνεις, σκύψε λίγο το κεφάλι και εξέτασε τα επιχείρηματα και τη λογική πορεία του άλλου.Περιμένω μια σοβαρή εξήγηση γιατί ο Θεός έφτιαξε όλα τα ψάρια έτσι και τα θηλαστικά της θάλασσας αλλιώς.


Αυτήν τη στιγμή τι κάνω εγώ; Πιάνω ένα τα επιχειρήματα τις αποδείξης της ισχύος της εξέλιξης και τα αναλύω μπροστά σου. Κάνε έναν κόπο να ανοίξεις το μυαλό και τα μάτια σου και να δεις μπροστά σου όχι πολύ μακρυά, ακριβώς μπροστά σου.


Ποιά ανάλυση και ομολογία και αναλογίες του λές..???

Αυτά είναι ψιλά γράμματα...παππά να του στείλεις να τον διαβάσει..μπορείς???

-Αν δεν μπορείς ... άστο καλύτερα...

Και τι του ζητάς να δεί μπροστά του???

Τους ψαλμούς και τις ευχαριστίες???


Παππά να τον διαβάσει χρειάζεται και εξορκιστή ...μπάς και φύγουν τα δαιμόνια που έχουν κατακλύσει το "μυαλό" του...μυαλό.... τέλος πάντων ...το κενό που υπάρχει εννοώ στο κρανίο του...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 23:22:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα ρωτήσεις γιατί να μην αναπτύξουμε ΚΑΙ μεγάλη δύναμη(να είμαστε δυνατοί όπως οι γορίλες) ΚΑΙ μεγάλη ευφυΐα(ως άνθρωποι). Η απάντηση βρίσκεται στον τρόπο που αναπαραγόμαστε. Δεν κληρονομείται κάθε χαρακτηριστικό ξεχωριστά, αλλά σε ομάδες που λέγονται χρωμοσώματα. Δηλαδή το κάθε παιδί κληρονομεί 1 χρωμόσωμα εκ των 2 του πατέρα (τυχαία ένα από τα 2) και 1 χρωμόσωμα από τη μητέρα(τυχαία ένα από τα 2). Με 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων(1 του κάθε ζεύγους από τον πατέρα και 1 από τη μητέρα) έχουμε το σύνολο των χρωμοσωμάτων του ανθρώπου. Επομένως κάποιο χαρακτηριστικό που δίνει πλεονέκτημα πάει πακέτο με άλλα χαρακτηριστικά που είναι ουδέτερα(δηλαδή δε δίνουν πλεονέκτημα ή μειονέκτημα)
Μμμ.. κ πώς ξέρει ο οργανισμός μας τι χρειαζόμαστε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2010, 23:29:04  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρει τι χρειαζόμαστε. Σε κάποιους ανθρώπους η "συνταγή "πετυχαίνει και σε κάποιους αποτυχαίνει. Για παράδειγμα 2 άνθρωποι ετερόζυγοι για τη μεσογειακή αναιμία(στίγμα) μπορούν να γεννήσουν παιδί με 25% πιθανότητα να πάσχει από μεσογειακή αναιμία.


Η εξέλιξη δεν είναι συνειδητή επιλογή. Προκύπτει από τις συνθήκες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2182617
Maintained by Digital Alchemy