ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 12:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Αυτήν την ιστορία την ξέρω με φαντάρο που συνάντησε μια κοπελιά στον Ταύρο και βγήκανε έξω. ...Να μην τα πολυλογώ, βρήκανε τελικά τη κελεμπία του στο τάφο της.

Την έχω ακούσει απο τον πατέρα μου, ο οποίος την άκουσε στο στρατό όταν υπηρέτησε το 1967...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στεφανος
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 00:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στεφανος
καλησπερα σας ενα γεγονος που ακουσα απο τον πατερα μου που ηταν ναυτικος.ειχε φιλο εναν υποπλοιαρχο αυτος τιμωρησε καποιον απο τον πληρωμα για κατι που ειχε κανει μιλαμε για εποχη μετα τον πολεμο.το βραδυ ο πατερας μου ειδε ενα τρομακτικο και περιεργο ονειρο ενα μαυρο πλασμα κατι σαν χταποδι με πολλα ματια εμφανιστηκε απο το φυνιστρινι τον κοιταξε μερικα λεπτα πολυ διαπεραστικα και μετα εφυγε.την αλλη μερα ο τιμωρημενος ναυτικος μεθυσε ειχε ενα πιστολι και οταν ετρωγαν οι αξιωματικοι μπηκε στην τραπεζαρια πυροβολησε και σκοτωσε τον υποπλοιαρχο που ηταν ακριβως διπλα στον πατερα μου.(εχω φωτογραφια του που τον εχουν πιασει και ειναι δεμενος)μετα απο μερικες εβδομαδες ο πατερας μου πηρε ενα γραμμα ηταν απο τις 2 αδελφες του που τον ρωτουσαν με αγωνια αν ειναι καλα και να τους πει τι εγινε εκεινη την συγκεκριμενη μερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 01:03:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στέφανος:
το βραδυ ο πατερας μου ειδε ενα τρομακτικο και περιεργο ονειρο ενα μαυρο πλασμα κατι σαν χταποδι με πολλα ματια εμφανιστηκε απο το φυνιστρινι τον κοιταξε μερικα λεπτα πολυ διαπεραστικα και μετα εφυγε.

The call of Cthulhu??????????????????

Κοινώς, μήπως ο πατέρας σου, είδε αυτό μέσα απ'το φινιστρίνι???

Edited by - helios2012 on 12/11/2008 01:11:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 08:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εχεις δίκιο PREDATOR!
Και εγω παντώς απο τον νομο
Χανίων είμαι αλλα την συγκεκριμένη ιστορία μου την είπε η γιαγιά μου απο την Αμφιλοχία..
Και αναρωτιέμαι τελικά πως αυτή η κοπέλα θα πρέπει να είχε παέι στα περισότερα χωριά.. :)
Παντώς ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν ήξερα ότι ξέκινησε απο τα Χανιά.

Αγαπητή Nefertiri, μάλλον με μπέρδεψες με τον PREDATOR.

Ειλικρινά δεν ξέρω εάν αυτή η ιστορία ξεκίνησε από τα Χανιά όμως όταν έχουμε ένα αστικό μύθο που κυκλοφορεί σε πολλές "versions" σε πολλά μέρη της Ελλάδος, είναι δύσκολο να βρούμε τον τόπο προέλευσης του.
Απ' όσο ξέρω πάντως, οι περισσότεροι έχουν ως κοινό σημείο αναφοράς την κοπέλα που έχει πεθάνει κι η οποία παίρνει το μπουφάν/σακάκι του άνδρα και το οποίο βρίσκεται τελικά στον τάφο που υποτίθεται ότι είχε θαφτεί.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 08:44:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

καλησπερα σας ενα γεγονος που ακουσα απο τον πατερα μου που ηταν ναυτικος.ειχε φιλο εναν υποπλοιαρχο αυτος τιμωρησε καποιον απο τον πληρωμα για κατι που ειχε κανει μιλαμε για εποχη μετα τον πολεμο.το βραδυ ο πατερας μου ειδε ενα τρομακτικο και περιεργο ονειρο ενα μαυρο πλασμα κατι σαν χταποδι με πολλα ματια εμφανιστηκε απο το φυνιστρινι τον κοιταξε μερικα λεπτα πολυ διαπεραστικα και μετα εφυγε.την αλλη μερα ο τιμωρημενος ναυτικος μεθυσε ειχε ενα πιστολι και οταν ετρωγαν οι αξιωματικοι μπηκε στην τραπεζαρια πυροβολησε και σκοτωσε τον υποπλοιαρχο που ηταν ακριβως διπλα στον πατερα μου.(εχω φωτογραφια του που τον εχουν πιασει και ειναι δεμενος)μετα απο μερικες εβδομαδες ο πατερας μου πηρε ενα γραμμα ηταν απο τις 2 αδελφες του που τον ρωτουσαν με αγωνια αν ειναι καλα και να τους πει τι εγινε εκεινη την συγκεκριμενη μερα.

Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε σε ποία χωρικά ύδατα ταξίδευε το πλοίο;

Υ.Γ.
Η ιστορία με την νεκρή κοπέλα είναι κλισέ, μπορείς να την βρεις σε κάθε σημείο της χώρας (και όχι μόνο) με διάφορες παραλλαγές.

Edited by - XD on 12/11/2008 08:46:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στεφανος
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 00:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στεφανος
να διευκρινησω τι ακριβως εγινε και συγνωμη αν ειπα ορισμενα πραγμμτα λαθος ειχα ακουσει την ιστορια παλαια τα μπερδεψα λιγο και σημερα μου την ξαναειπε. το πλοιο ταξιδευε απο αγγλια προς αφρικη οταν εγινε το γεγονος ηταν κοντα σε ενα νησι μετα τις αζορες δεν θυμαται το ονομα εγινε κατα την διαρκεια του πολεμου και οχι μετα συνηθως πηγαινανε νιοπομπες απο αγγλια καναδα αλλα αυτη την φορα πηγαιναν μονοι τους στην αφρικη και μετα αφου φορτωναν ζαχαρη θα πηγαιναν καναδα.τωρα για την ακριβεια το πλασμα που ειδε ηταν ενας μαυρος αετος και την αλλη μερα ειχε ασχημο προαισθημα φοβοτανε οτι θα τους τορπιλισουν οι γερμανοι.μαλιστα οταν πυροβοληθηκε ο φιλος του ηταν χριστουγεννα και γιορταζαν στην τραπεζαριαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 01:43:02  Εμφάνιση Προφίλ

Αχ βρε Στέφανε...αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να μπερδεύει κάποιος ένα θαλάσσιο χταπόδι με έναν αετό???

Μας είπες δύο τελείως διαφορετικές ιστορίες!
Δεν πιστεύω αύριο να μας τ'αλλάξεις πάλι...!
Τεσπά συγχωρεμένος...
Από μένα τουλάχιστον κανένα πρόβλημα...

Εξάλλου ουδέν τυχαίον... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nefertiri
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 06:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nefertiri
Helie2012 το τέρας που δείχνεις στην φωτογραφία (λέω για εκείνο το όμορφο χταποδάκι) το ανέφερες γιατί ξέρεις καποια ιστορια για αυτο ή απλά έκανες πλάκα;Δεν σε ρωτώ ειρωνικά μην με παρεξηγήσεις να μάθω θέλω.
Dying_Incubus δεν το είχα προσέξει πως έκανα λάθος με συγχωρείς, μπερδεύτηκα! :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 08:52:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

να διευκρινησω τι ακριβως εγινε και συγνωμη αν ειπα ορισμενα πραγμμτα λαθος ειχα ακουσει την ιστορια παλαια τα μπερδεψα λιγο και σημερα μου την ξαναειπε. το πλοιο ταξιδευε απο αγγλια προς αφρικη οταν εγινε το γεγονος ηταν κοντα σε ενα νησι μετα τις αζορες δεν θυμαται το ονομα εγινε κατα την διαρκεια του πολεμου και οχι μετα συνηθως πηγαινανε νιοπομπες απο αγγλια καναδα αλλα αυτη την φορα πηγαιναν μονοι τους στην αφρικη και μετα αφου φορτωναν ζαχαρη θα πηγαιναν καναδα.τωρα για την ακριβεια το πλασμα που ειδε ηταν ενας μαυρος αετος και την αλλη μερα ειχε ασχημο προαισθημα φοβοτανε οτι θα τους τορπιλισουν οι γερμανοι.μαλιστα οταν πυροβοληθηκε ο φιλος του ηταν χριστουγεννα και γιορταζαν στην τραπεζαρια

Οκ, σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 14:27:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Helie2012 το τέρας που δείχνεις στην φωτογραφία (λέω για εκείνο το όμορφο χταποδάκι) το ανέφερες γιατί ξέρεις καποια ιστορια για αυτο ή απλά έκανες πλάκα;Δεν σε ρωτώ ειρωνικά μην με παρεξηγήσεις να μάθω θέλω.

Nefertiti, καλωσόρισες!
Με συγχωρείς που σου άλλαξα το nic αλλά to Nefertiri μου θυμίζει κατί από τυρί! (Nefer-tiri)

Δε σε παρεξηγώ, αλοίμονο, αλλά αν θές να μάθεις κάτι περισσότερο για το συγκεκριμένο ''χταποδάκι'' δεν έχεις παρά να γκουγκλάρεις το όνομα του, το οποίο παρέθεσα, και θα βρείς πολλά!
Όρεξη, να'χεις... να διαβάσεις!
Γενικότερα, το ''χταπόδι'' αυτό, αποτελεί έναν θεό απ'τους πολλούς, που περιλαμβάνονται στη μυθολογία Κθούλου...
Τώρα, το κατά πόσο οι μυθολογίες θα μπορούσαν να είναι και ιστορίες, αυτό είναι ένα άαααααλλο θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cruelarsonist
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 13:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cruelarsonist
(Η παρούσα ιστορία δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει... Οι παλιοί ορκίζονται πως είναι αλήθεια. Το εν λόγω σπίτι, το έχω δεί πολλές φορές, αφού η γιαγιά μου είναι από αυτό το χωριό, και μερικές φορές τυχαίνει να περάσουμε από κει. Έχει πολύ τρομακτική όψη όπως μπορείτε να δείτε κι εσείς... Λένε πως μετά από αυτά, η γιαγιά κατέληξε σε ψυχιατρική κλινική.)

Σε ένα χωριό της Αρκαδίας, υπάρχει ένα εγκαταλειμμένο σπίτι (φωτογραφία), για το οποίο λέγονται πολλά… Λέγεται ότι έχει χτιστεί πάνω σε ρέμα… Κι έτσι, όταν βρέχει, το υπόγειο του πλημμυρίζει… Από το δρόμο, μπορεί κάνεις να δει μέσα στο υπόγειο, από ένα μικρό παραθυράκι που υπάρχει…

Πριν αρκετά χρόνια, γύρω στο 1940, τότε που οι άνδρες έλειπαν στον πόλεμο, ιδίως στα χωριά, στα σπίτια υπήρχαν μονό γυναίκες… Στο συγκεκριμένο σπίτι, ζούσε η γιαγιά μαζί με την 9χρονη εγγονή της, καθώς η μητέρα του μικρού κοριτσιού απεβίωσε κατά τη διάρκεια της γέννας… Μια βροχερή μέρα που έμοιαζε με όλες τις άλλες, η γιαγιά έχοντας ετοιμάσει το βραδινό φαγητό, φώναζε στην εγγονή της να κατέβει για να φάει… Δεν έπαιρνε απάντηση, κι έτσι ανέβηκε να την ψάξει για να δει που είναι. Πήγε στο δωμάτιο της, και βρήκε στην μέση του κρεβατιού, ξαπλωμένη την αγαπημένη κούκλα της μικρής αποκεφαλισμένη! Τότε η γιαγιά πανικοβλήθηκε, και άρχισε να ψάχνει επίμονα να την βρει σε ολόκληρο το σπίτι! Δεν την βρήκε πουθενά στο σπίτι και έτσι πήγε να ψάξει και στο υπόγειο…Το θέαμα που αντίκρισε καθώς άνοιξε την πόρτα του υπόγειου ήταν κάτι παραπάνω από ανατριχιαστικό…Το υπόγειο ήταν πλημμυρισμένο, και στον απέναντι τοίχο ήταν σχεδιασμένη με αίμα μια πεντάλφα…και στο κέντρο της, υπήρχε σταυρωμένο το σώμα της αγαπημένης της 9χρονης εγγονούλας…χωρίς το κεφάλι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 03:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
quote:

καλησπερα σας ενα γεγονος που ακουσα απο τον πατερα μου που ηταν ναυτικος.ειχε φιλο εναν υποπλοιαρχο αυτος τιμωρησε καποιον απο τον πληρωμα για κατι που ειχε κανει μιλαμε για εποχη μετα τον πολεμο.το βραδυ ο πατερας μου ειδε ενα τρομακτικο και περιεργο ονειρο ενα μαυρο πλασμα κατι σαν χταποδι με πολλα ματια εμφανιστηκε απο το φυνιστρινι τον κοιταξε μερικα λεπτα πολυ διαπεραστικα και μετα εφυγε.την αλλη μερα ο τιμωρημενος ναυτικος μεθυσε ειχε ενα πιστολι και οταν ετρωγαν οι αξιωματικοι μπηκε στην τραπεζαρια πυροβολησε και σκοτωσε τον υποπλοιαρχο που ηταν ακριβως διπλα στον πατερα μου.(εχω φωτογραφια του που τον εχουν πιασει και ειναι δεμενος)μετα απο μερικες εβδομαδες ο πατερας μου πηρε ενα γραμμα ηταν απο τις 2 αδελφες του που τον ρωτουσαν με αγωνια αν ειναι καλα και να τους πει τι εγινε εκεινη την συγκεκριμενη μερα.

Στεφανε,κι εγω το χταποδι,το εχω για ασχημο σημαδι.
Οσες φορες το ειχα δει,παντα μετα καποιος πεθαινε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 09:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ/ή cruelarsonist, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια στις Συζητήσεις του Esoterica.

Πιστεύω ότι λίγο - πολύ οι περισσότεροι τόποι της υπαίθρου έχουν κάποιο σπίτι που θεωρείται στοιχειωμένο ή έστω κάποια τρομακτική ιστορία την οποία να αφηγούνται στους επισκέπτες τους.
Χωρίς να αμφιβάλλω για την ειλικρίνεια της κατάθεσης σου, μου φαίνεται κάπως δύσκολο σε μια πολύ δύσκολη εποχή - όπως αυτή της Κατοχής - όπου υπήρχε μεγάλη φτώχεια, μεγάλη πείνα και δυστυχία κάποιοι άνθρωποι να ασχολούνταν με τελετές μαύρης μαγείας κι ανθρωποθυσιών...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 02:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα
Συμφωνω μαζι σου.
Οι μαυρες τελετες, ξεκινησαν ενεργα στην Ελλαδα αρχες 80..
Ισως λιγακι πιο νωρις, αλλα σε καμια περιπτωση στην κατοχη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vangeli3
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 13:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vangeli3
πρώτα από όλα να τονίσω ότι είμαι άνθρωπός πολύ πιστός. παιδιά εδώ και λίγες μέρες έχει παιθάνει ο πατέρας μου(δεν έχουμε κλείσει 40 μέρες). έχω λάβει 2 φορές κλήση από το σπίτι μου. την πρώτη φορά δεν ακουγόταν τπτ, και αμέσως κάλεσα πίσω, το σήκωσε η μητέρα μου και μου είπε ότι ήταν μόνη σπίτι και έπλενε τα πιάτα. την δέυτερη φορά ήταν πρωί και η μητέρα μου κοιμόταν, εγώ μόλις είχα φύγει για την δουλειά. χτύπησε αναπάντητη κλήση. ορκίζομαι όσα λέω είναι αληθινά χωρίς να μπορώ να εξηγήσω την αιτία τους.ίσως να ίναι κάποιο μυνημα από τον πατέρα μου ότι εί ναι καλά, ίσως μια τυχαία σύμπτωση από λάθος της vodafone, τι να πω.. αν κάποιος ξέρει κάτι που να μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τι συμβαίνει..επίσης, τι πιστεύει η εκκλησία για σχετικά συμβάντα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 22:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
γειά σας παιδιά. ε, βασικά είμαι νέο μέλος και δεν ήξερα που να γράψω την εμπειρία μου για κάποια πράγματα. βασικά αυτές τις εμπειρίες τις είχα ξεχάσει αλλά ένας ξαδερφος μου με παρόμοιες καταστάσεις μου τα θύμησε. βασικά πριν απο 3-4 χρόνια καθως κοιμόμουνα είχα ξυπνήσει και πήγα να πιω λίγο νερό. όταν επέστρεψα στο κρεβάτι δεν με έπερνε ο ύπνος. σε κάποια φάση κοίταξα προς την πόρτα του δωματίου μου και είδα κάποιες άσπρες μορφές ανθρώπων, χωρίς χαρακτηριστικά στο πρόσωπο, να μπαίνουν απο την πόρτα, που ήταν ανοιχτή, να με πατάνε στην κοιλιά και να μπαίνουν στο τοίχο. αυτό γινόταν για περίπου 1 με 2 λεπτά. προσπαθούσα να σηκθώ απο το κρεβάτι αλλά τίποτα. ένας φίλος μου μου είχε πεί πως και αυτός είχε πάθει το ίδιο πράγμα.φοβήθηκα και για λίγες μέρες ήμουν κάπως. πριν απο 1-2 χρόνια έπαθα το χειρότερο, για εμένα. καθώς κοιμόμουνα, "ξυπνούσαν" οι αισθήσεις μου. άκουγα, ένοιωθα, μπορούσα να σκεφτώ αλλά κοιμόμουνα. άρχιζα να φοβάμαι και πίζα τον εαυτό μου και έλεγα απο μέσα μου "θέλω να ξυπνήσω". ήταν τρομακτικό. μου συνέβαινε για περίπου ενάμισι- δυό εβδομάδες. καθώς και μερικές φορές όταν πήγαινα να κλείσω τα μάτια μου ένοιωθα κάτι σαν μια αόρατι ασπίδα να έρχεται να μου κτυπά στο πρόσωπο και στο ΄σωμα. λες και προσπαθούσε να μπεί μέσα μου. δεν ξέρω. είναι σύσκολο να το περιγράψω. παρακαλώ όποιον ξέρει κάτι να μου το πεί. άρχισα να φοβάμαι πάλι μήπως το ξαναπάθω. ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 01:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Μη φοβασαι. Ολα αυτα δεν συμβαινουν σε φυσικο επιπεδο.
Ερχονται επειδη φοβασαι.
Αμα ξαναρθουν φτυστους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 13:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά μπορώ να κάνω συτό που μου λές? έχω πρόβλημα άνχους βασικά και με το παραμικρό έχω ταχυκαρδία. σε ψηλά επίπεδα. αρχίζω να πανικοβάλλομαι. η μαλακία ήταν το ότι μπορούσα να σκεφτώ καθώς κοιμομουνα. άκουγα τι γινόταν γύρω μου και δεν μπορούσα να ξυπνήσω. σκεφτόμουνα τι να κάνω. να φωνάξω δεν μπορούσα, ούτε να κουνηθώ και ούτε να ανοίξω τα μάτια μου. απλά μπορούσα να σκέφτομαι. ακουγα πράγματα και έλεγα "α, αυτός ο θόρυβος ειναι ο σκύλος" Π.Χ. έβαζα δύναμη να σηκωθώ αλλά τίποτα. μάλιστα κάποιες φορές θυμάμαι μου έτιχε να ονειρεύομαι και σκέφτομαι σε μια φάση "τι ηλίθιο όνειρο βλέπω? αλλαγή τωρα." τώρα πως μπόρεσα να λειτουργήσω την σκέψη μου και στο τέλος να καταφέρω να αλλάξω όνειρο...ένας θεός ξέρει. με αυτά τα πράγματα που σας είπα, τι είναι αυτή η κατάσταση? υπάρχει κάτι που μπορώ να διαβάσω για να πάρω πληροφορίες σχετικα? ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο ή παρόμοιο. ευχαριστώ για την προσοχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 13:41:15  Εμφάνιση Προφίλ
behind_dreams Πανόμοια εμπειρία είχα μικρός καθόμουν μονος μου στο σαλόνι βραδύ και έβλεπα
Τηλεόραση ξαφνικά άνοιξε η πόρτα της τουαλέτας και βγήκε μια μορφή ανθρώπου
Άσπρη χωρίς χαρακτηριστικά στο πρόσωπο και έρχονταν προς τα μενα εγω προφανώς
Απ τον φόβο μου είχα μείνει στήλη άλατος και δεν μπορούσα ουτε να φωνάξω τελικά
Όταν έφτασε ακριβός μπροστά μου κατάφερα να σηκωθώ και να τρέξω πήγα στο
Δωμάτιο των γωνιών μου τους ξύπνησα έψαχνε ο πατέρας μου ολο το σπιτι αλλα
Δεν είδε τίποτα .
Αυτή την εμπειρία την είχα μονο εκείνη τη φορα εκτοτε δεν ξαναείδα κατι παρόμοιο
Τώρα τι ήταν αυτό δεν ξέρω ακόμα και τώρα τοσα χρονια μετά το θυμάμαι καμια
Φορα και προσπαθώ να δώσω εξήγηση αλλα δεν τα καταφέρνω αμα πάμε
Στη λογική εξήγηση θα έλεγα ότι ισως φοβήθηκα και το έπλασε η φαντασία μου
Αλλα δεν είχα κάποιο συναίσθημα φόβου πριν και στην τηλεόραση έβλεπα το σούπερμαν

Να έβλεπα δηλαδή κανα θρίλερ θα το καταλάβαινα αλλα δεν ηταν μονό η μορφή
Ήταν και η πόρτα που την είδα που άνοιξε και την άκουσα ασε που φτάσαμε φατσα με φάτσα περίπου και διήρκεσε κανα λεπτό ολη η φάση δηλαδή τοσο πολύ να
Το φαντάστηκα μου φαίνεται δύσκολο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
open mind...hello!! :P άμαν. τα φοβάμαι όλα αυτά εγώ αλλά πάλι ψάχνω απάντηση. τα θέλει ο κ.... και εμένα ;)βασικά...οι γραμμή που κρατούσαν οι μορφές και έρχονταν πάνω μου ευθυγραμμιζόταν με το κοιμητήριο του χωριού μου που είναι λίγο πιο πάνω απο το σπίτι μου. σαν εμπειρία το έχω ξεχάσει, τουλάχιστον προσπαθώ. αυτό που αναφέρω είναι άλλο. διάβασε ξανά, αν θες και θα καταλάβεις. ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 17:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Ναι υπάρχουν πράγματα να βρείς αν ξεκινήσεις να ψάχνεις ΤΩΡΑ.
Αν μείνεις "κουκουλωμένος" στο κρεβάτι να φοβάσαι δεν κάνεις τίποτα.
Οι "αδύναμες παρουσίες" συνήθως φεύγουν με μια προσευχούλα. Έχεις δοκιμάσει να πείς το Πάτερ Ημών; Ή οποιαδήποτε άλλη νιώθεις οτι σε βοηθάει. Δεν μπορούν να σε βλάψουν, μόνο να σε εξαντλήσουν ενεργειακά.
Όσο περισσότερο φοβάσαι τόσο πιο δυνατές γίνονται.
Αυτό συμβαίνει στο διάστημα μεταξύ ξύπνιου και ύπνου, ή μπορεί να ξυπνήσεις μέσα στο ονειρό σου. Όταν δηλαδή είσαι σε επαφή με το ασυνείδητό σου και "ανοίγεις πορτούλες". Οι πορτούλες αυτές μπορεί να κρύβουν οτιδήποτε. Εξαρτάται, τι έχεις κρύψει! Μόνος σου θα μάθεις να διαβάζεις τα μηνύματά τους, να τα επεξεργάζεσαι, να τα αναλύεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 18:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Πάντως καλό είναι να ανοίγουν οι πορτούλες και να μη μένουν κλειστές. Μην το βλέπεις σαν κακό αυτό.
Θα τα αντιμετωπίσεις με θάρρος και θράσος.


Edited by - mimosa on 06/02/2009 18:14:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 19:30:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
open mind...hello!! :P άμαν. τα φοβάμαι όλα αυτά εγώ αλλά πάλι ψάχνω απάντηση. τα θέλει ο κ.... και εμένα ;)βασικά...οι γραμμή που κρατούσαν οι μορφές και έρχονταν πάνω μου ευθυγραμμιζόταν με το κοιμητήριο του χωριού μου που είναι λίγο πιο πάνω απο το σπίτι μου. σαν εμπειρία το έχω ξεχάσει, τουλάχιστον προσπαθώ. αυτό που αναφέρω είναι άλλο. διάβασε ξανά, αν θες και θα καταλάβεις. ;)

Κοιτά να δεις αυτό με την άσπρη παρουσία που περιέγραψα παραπάνω προσωπικά
Το άφησα να ξεχαστεί και δεν ξαναείδα παρομοια εμπειρία τώρα τα αλλα που λες
Εγώ πολλές φόρες καταλαβαίνω ότι βλέπω όνειρο και αν είναι άσχημο λέω στον
Εαυτό μου την ώρα που κοιμάμαι ότι είναι όνειρο και μην ανησυχείς και η προσπαθώ
Να το αλλάξω η λέω στον εαυτό μου να ξυπνήσει δηλαδή θέλω να σου πω μην σε
Πιάνει πανικός αφού καταλαβαίνεις ότι είναι όνειρο προσπάθησε να είσαι ήρεμος
Προσωπικά την χρησιμοποιώ θετικά αυτή την ικανότητα καθώς μπορώ να αποφύγω έναν
Εφιάλτη είτε ξυπνώντας ειτε αλλάζοντας το όνειρο .
Αυτό δεν πιστεύω ότι είναι κάτι μεταφυσικό αλλα πρόκειται για ικανότητα του μυαλού
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις θετικά αυτό .

Τώρα αν έχεις κρίσεις άγχους όπως λες με ταχυκαρδίες κτλ συμβουλέψου έναν ειδικό
Γιατρό Μπορεί να σου πει κάποιες τεχνικές που να το ισορροπείς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Open Mind
Μήπως χαλάρωσες υπερβολικά για μια στιγμή;
3-4 δευτερόλεπτα αρκούν, πίστεψέ με.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
ευχαριστώ παιδιά για την βοή8εια. δεν ξέρω τι γίνετε. ακόμη να καταλάβω. ευτυχώς έχει καιρό να το ξαναπάθω και ηρέμησα. απλά το θυμήθηκα γιατί το παθαίνει ο ξάδερφος μου τώρα. βασικά απο παλια και επανήλθαν πάλι. το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι είναι και πως θα είναι και φοβάμαι να το αντιμετωπίσω. δεν ξέρω με τι θα' ρθώ αντιμέτωπος μετά.οκ! θα προσπαθήσω να κάνω κάτι. σίγουρο αυτό. απλά ευτυχώς ή δυστυχώς τα πράγματικα ηρέμησαν προς το παρόν. τώρα να δούμε μετά τι θα γίνει. προσευχή δεν δοκίμασα, αν και πιστεύω σε αυτά. εννοείς ότι κάποια πράγματα κρυμμένα-ξεχασμένα και τα ξέθαψα καταλάθως? υπάρχουν κάποια πράγματα που προσπαθώ να θάψω αλλά συνεχώς βγαίνουν και τα ξαναθάβω. γενικά ψυχολογικά πιέζομαι, είχα και κατάθλιψη και συνεχώς το μυαλό μου ταξιδεύει και η σκέψη μου τρέχει υπερβολικα. δεν ξέρω όμως. ξέρει μήπως κάποιος/κάποια απο εσάς που μπορώ να ωρώ λύση σε αυτό το θέμα. ψάχνω αλλά μάταια. ψυχολόγο δεν θέλω να πάω γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω και πολύ για εμένα. άσχετο τώρα γιατί δεν γνωριζόμαστε. παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει. ευχαριστώ και πάλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 20:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Μα, ξαναβγαίνουν γιατί τα θάβεις. Ανοίγεις την πορτούλα, το βλέπεις, τρομάζεις και την κλείνεις! Γιατί; αφού δεν μπορεί να σου κάνει κακό. Ούτε θα σε δείρει, ούτε θα σε σκοτώσει.
Σκέψουν ότι μπορεί να είναι ο πιο ηλίθιος φόβος που είχες κάποτε (π.χ οτι οι νεκροί στο νεκροταφείο μπορεί να γίνουν ζόμπι)... εμεινε μέσα στο μυαλό σου, του έφτιαξες και μια μορφή και το ξέχασες. Ε, αυτός ο ηλίθιος φόβος έχει γίνει τερατούργημα τώρα πια.
Παράδειγμα λέω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 21:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
mimosa, ειλικρινά...δεν ξέρω! ναι, κάποια πράγματα τα θάβω γιατί η ψυχολογία μου δεν μπορει να σηκώσει όλο αυτό το βάρος. φόβους...έχω πολλούς. βασικά...ότι μπορώ και θέλω το αποφεύγω. ίσως αυτό με καταστρέφει.πως μπορώ να βρώ μια λύση σε όλα αυτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 11:50:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ψυχολόγο δεν θέλω να πάω γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω και πολύ για εμένα. άσχετο τώρα γιατί δεν γνωριζόμαστε. παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει. ευχαριστώ και πάλι.

Έλα βρε δεν είναι τίποτα να πας στον ψυχολόγο στην αρχή μπορεί να νιώθεις έτσι όπως
Λες αλλα μετά ανοίγεσαι και τον έχεις σαν δικό σου άνθρωπο άλλωστε υπάρχει το ιατρικό
Απόρρητο ότι πεις θα μείνει μεταξύ σας εγώ θα σε συμβούλευα να επισπευτείς ένα ψυχολόγο αφού όπως λες πιέζεσαι ψυχολογικά και πιστεύεις ότι έχεις κατάθλιψη
Το καλύτερο είναι να πας θα σε βοηθήσει .
quote:
Open Mind
Μήπως χαλάρωσες υπερβολικά για μια στιγμή;
3-4 δευτερόλεπτα αρκούν, πίστεψέ με.

Δεν νομίζω γιατι έβλεπα έργο βεβαία έχουν περάσει 25 χρονια από τότε οποτε δεν μπορώ
Να είμαι και σίγουρος αλλα ανέλυσε την σκέψη σου γιατι αρκούν 4 δευτερόλεπτα χαλάρωσης? Τι μπορεί να συμβεί δηλαδή ?.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
behind_dreams
Νέο Μέλος

Cyprus
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2009, 15:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους behind_dreams
δεν εμπιστεύομαι και πολύ. το σκέφτομαι που και που να πάω. ελπίζω μια μέρα να το αποφασίσω τελικά και να πάω. θα προσπαθήσω αν είναι η μόνη μου ευκαιρία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Η ταχύτητα του Νου είναι ασύλληπτη.
Αρκεί 1 δευτερόλεπτο να χαλαρώσεις και να κλείσεις τα μάτια σου, 1 δευτερόλεπτο (και λιγότερο) να δεις την 'εικόνα' να έρχεται κατά πάνω σου, 1 δευτερόλεπτο να συνέλθεις και άλλο 1 να συνηδειτοποιήσεις τι είδες και να αρχίσεις να τρέχεις.


quote:
φόβους...έχω πολλούς

Βαλ' τους κάτω και αξιολόγησε τους. Μετά κάνε ΄,οτι θέλεις. 100 άνθρωποι, 100 γνώμες... εσύ θα βρείς τη λύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy