ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 16:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated
Schwabe : "Είναι λογική αυτή"; Και ποιος σου είπε ότι όλα ερμηνεύονται με τη λογική; Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ο κτιστός και ο άυλος κόσμος τον οποίο δεν μπορούμε να τον "μετρήσουμε" και να τον υποβάλλουμε σε πειράματα.

Τα παραδείγματα των αγίων που ανέφερες φανερώνουν ακριβώς την ανωτερότητα της Αγίας Τριάδας απέναντι στα πονηρά δαιμόνια.

Επίσης μιλάς για κωμικοτραγικές καταστάσεις περιφοράς σκηνωμάτων. Έχω ακούσει τον Καθηγητή Θεολογίας στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Πατέρα Γεώργιο Μεταλληνό που κατάγεται από την Κέρκυρα, να αναφέρει ότι κατά τη μεταφορά του σκυνώματος του (τοπικού) Αγίου Σπυρίδωνα στις δρόμους της πόλης, (την ημέρα που εορτάζεται), όταν το σκήνωμα πέρασε πάνω από ένα παιδί που έπασχε απο πολυομελιτιδα, αυτό θεραπεύτηκε ξαφνικά.

Ανάλογα περιστατικά μπορούν να σου διηγηθούν κάτοικοι της Ζακύνθου και της Κεφαλλονιάς για τους τοπικούς τους Αγίους (Άγιος Διονύσιος και Άγιος Γεράσιμος αντιστοίχως)με τα σκηνώματα τους που εσύ χλευάζεις. Αλλά και όλη η Ελλάδα βρίθει τέτοιων περιπτώσεων που απλώς επιβεβαιώνουν την αλήθεια της ορθοδοξίας όπως έχω ξαναπει. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν ονόματα και διευθύνσεις.

Το γεγονός με τον αγιασμό που προανέφερα μου το έχει μεταφέρει, μία πιστή την οποία συνάντησα κατά την επίσκεψη μου σε έναν από αυτούς τους Ιερείς με χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος που έχω αναφέρει. Σίγουρα θα υπάρχουν και πολλοί άλλοι. Θυμάται κανένας τον Πατήρ Αναστάσιο κάπου στη Βόρειο Ελλάδα για τον οποίο θρυλλούνται διάφορα;
Δυστυχώς μάλλον κάποιος του έκοψε το νήμα της ζωής (έβαλαν φωτιά στο σπίτι του) επειδή το θεάρεστο έργο του ενοχλούσε μερικούς.

Γενικά απαντάς επιλεκτικά και όπου σε συμφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 17:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated
gigeni υπάρχουν περιπτώσεις μωαμεθανών δαιμονισμένων που κατέφυγαν σε ορθόδοξους ιερείς για να βρούν τη γιατρειά τους. Ένα παράδειγμα έιναι ο Άγιος Αρσένιος αν θυμάμαι καλά (Ηταν ο ιερέας που είχε βαφτίσει τον γνωστό Αγιορείτη Παίσιο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 18:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos
Εάν πιστεύεις σε κάτι, αυτό γίνεται υπαρκτό για σένα. Πολύ χειρότερα, άν πιστεύουν πολλοί τότε αυτό αποκτά μεγαλύτερη δύναμη.
Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα, σκήνωμα = πτώμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 19:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
Αγαπητε SWHABE παλι νομιζω ολισθαινεις σε ευκολες απαντησεις.Νομιζεις οτι και εγω το δεχθηκα ετσι ακριτα, ρωτησα και εμαθα.Θα σε πληροφορησω πως ακομα και οινοπνευμα καθαρο να εφτυνε ο φιλος δεν προκειται να μην κολλουσε φηματιωση ο Παπας.Εισαι ενημερωμενος γιατι δε ρωτας καποιο γιατρο να σου πει ποιες πιθανοτητες υπηρχαν να μην κολλησει αυτην την ασθενεια.
`
quote:
Υπάρχει άραγε κάτι πιο Θεϊκό από την ίδια τη φύση?

Θα απαντουσα κατι ποιο απλο:υπαρχει κατι πιο απλο και συναμα πολυπλοκο που να αποδυκνυει την υπαξη του Θεου;Νομιζω πως οχι.

Συγχωρα αλλα νομιζω πως πολλα παραμαζευονται για την αληθεια αυτης της θρησκειας για να πω ακριτα και χωρις καμια αποδειξη οτι ισχυει κατι αντιθετο απο την πραγματικοτητας της.

quote:
Τίποτα δεν με έχει πείσει, ότι το οποιοδήποτε «θαύμα» μπορεί να αποδοθεί σε κάποιο Θεό κατά τα πρότυπα του χριστιανισμού.

Δε θες φοβαμε να σε πεισει.Παρε για παραδειγμα το τοπικ του οποιου και συζητουμε.Καμια λογικη εξηγηση οσο και αν προσπαθειτε δε δινετε.Και οποιες θεωρειες περι του αντιθετου παρουσιαζουν μεγαλα κενα.Τοσο που ουτε καν ευσταθουν.Αληθεια το εχεις ζησει το γεγονος για να πειστεις και εσυ περι της διδαχης σου πανω στο ιδιο θεμα;
quote:
Ο κορυφαίος Απόστολος που λες φίλτατε, ούτε είδε τον Ιησού αλλά ούτε καν βαπτίστηκε. Αλλά κατά τα άλλα, κατήργησε την περιτομή, την οποία ουδέποτε κατήργησε ή άφησε κάτι παρόμοιο να διαφανεί ο Ιησούς, και ανέδειξε την δουλειά ως θεάρεστο έργο

Κατ αρχην δε μου απαντησες σε αυτο που ρωτησα.2ον Απο που προκυπτει αραγε οτι δεν βαπτιστηκε.Δε λεω οτι το εκανε αλλα εσυ απο που το ξερεις;Αλλα ακομα και αν δεν βαπτιστηκε και κατηργησε την περιτομη δεν μπορω να βρω κατι το μεμπτο,αφου κυριολεκρικα τον ελουσε το αγιο Πνευμα δηλαδη οτι και συμβολιζει και συμβαινει στη βαπτιση.Βαπτισμα του Αγιου πνευματος και οχι απλως νερου.Επισης οτι εφανερωθει και επρξε εγινε μεσω του Αγιου Πνευματος.Ειναι δυσκολο για σενα που αγνοεις το θεο να το αντιληφθεις αλλα ειναι το 3ο προσωπο της ενιαιας και ομοουσιου θεοτητος.Θα ηθελα τελος να μου πεις τι ακριβως εννοεις ανεδειξε τη δουλεια ως θεαρεστο εργο.Βλεπεις εχω μια αδυναμια στον Αποστολο των Αποστολων και των εθνων.Αληθεια που εμαθε να μιλαει τοσες γλωσσες πια;

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 19:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
Αγαπητε rescu... συχωραμε το ψευδονυμο σου ειναι γλωσοδετης.Εχω μεγαλο αγιασμο στο σπιτι πολλων ετων και δεν εχει μουχλιασει.Αλλα πες και για τους δαιμονισμενους.Τι γινεται οταν τους πετας απλο νερακι και τι γινεται αμα τους ριξεις αγιασμο.Το εχουμε δει και στην τηλεοραση.Αλλα ουτε και αυτο δεν το πιστευου.Σε οτι αφορα τα σκηνωματα εχεις απολυτο δικιο.Μερικοι βεβαια λενε οτι ειναι ταριχευμενοι.Δε λενε ομως οτι αρχικα ταφηκαν σε χωμα για αρκετα χρονια.Ουτε οτι μερικοι μυροβλυζουν.Το αποριπτουν δε ακριτα χωρις να το εχουν δει.

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 20:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
resuscitated:
«Και ποιος σου είπε ότι όλα ερμηνεύονται με τη λογική; Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ο κτιστός και ο άυλος κόσμος τον οποίο δεν μπορούμε να τον "μετρήσουμε"…»

Και, ΠΟΘΕΝ παρακαλώ το κριτήριο για τον «άκτιστο κόσμο»? ΠΟΙΟΣ έχει κατηγοριοποιήσει τον «άκτιστο κόσμο» ώστε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα?

Καμία ΛΟΓΙΚΗ απάντηση έχεις ή απλά αναμασάς τα όσα άλλοι είπανε?

resuscitated:
«Τα παραδείγματα των αγίων που ανέφερες φανερώνουν ακριβώς την ανωτερότητα της Αγίας Τριάδας απέναντι στα πονηρά δαιμόνια.»

ΕΥΓΕ!!!!

Εύγε για την άποψη που έχετε όλοι σας για τον (δήθεν) «Πανάγαθο» και «φιλεύσπλαχνο» Θεό σας!! Δηλαδή, αυτό που μας λες είναι ότι ο θεός σας επιβραβεύει ακόμα και υποκριτές και ψεύτες, αρκεί να….μπουκάρουνε μέσα σε ναό Ελλήνων, να…προσευχηθούνε στην αφεντιά Του, και εκείνος………να τους επιβραβεύσει καταστρέφοντας και σκοτώνοντας!!

Να τον χαίρεστε φίλτατε τον «Θεό της αγάπης» που έχετε.

resuscitated:
«Έχω ακούσει τον Καθηγητή Θεολογίας στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Πατέρα Γεώργιο Μεταλληνό που κατάγεται από την Κέρκυρα, να αναφέρει ότι..»

Καλά, μην παρεξηγείσαι φίλτατε, αλλά εσύ και ο κάθε πιστός, ακόμα και να σας πει ότι…..πέταξε πάνω από την Κέρκυρα η μούμια του Αθανασίου ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ!

Κατά τα άλλα, και επειδή έχω πάει πάνω από 20 φορές στην Κέρκυρα για διακοπές, σου λέω ότι και την κωμικοτραγική λιτανεία έχω παρακολουθήσει αλλά και την Εκκλησία έχω επισκεφθεί, και φυσικά……ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΜΒΕΙ.

Τα όσα λέει ο κάθε Μεταλληνός, τα λέει για να γεμίζουνε τις εκκλησιές οι εύπιστοι και ανήμποροι πιστοί. Σκέψου και λίγο λογικά επιτέλους.

Τέλος, δεν απαντώ «επιλεκτικά», απλά στα όσα έωλα και γενικόλογα μυθιστορηματικού χαρακτήρα αναφέρεις, δεν έχω χρόνο να σχολιάζω ένα προς ένα.

Εάν θέλεις κάποιο «θαύμα», γιατί δεν μας λες το γιατί ο Παίσιος χειρουργήθηκε για τον καρκίνο προστάτη στο 424 και δεν…..έγινε «θαύμα» για να του φύγει?

Γιατί ο Μέγας και βαρύς ¨Άγιος Βασίλειος πέθανε νεότατος στα 40 και κάτι του χρόνια από ανεπάρκεια νεφρών και δεν…..έκανε το «θαύμα» της η Αγία Τριάδα?

Θέλεις να δούμε και άλλους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 20:56:10  Εμφάνιση Προφίλ
teolaz:
«Αγαπητε SWHABE παλι νομιζω ολισθαινεις σε ευκολες απαντησεις.»

Δεν είμαι εγώ αυτός που κρύβεται πίσω από «θαύματα» και…άκτιστο φως. Άλλοι ασχολούνται με…εξωκόσμια. Άσχετα εάν δεν μας απέδειξαν ποτέ ΠΟΘΕΝ η εγκυρότητα……

teolaz:
«Εισαι ενημερωμενος γιατι δε ρωτας καποιο γιατρο να σου πει ποιες πιθανοτητες υπηρχαν να μην κολλησει αυτην την ασθενεια.»

Ακριβώς επειδή έχω ρωτήσει σου το λέω. Δεν υπάρχει τίποτα το «υπερφυσικό». Απλά, καπηλεύονται οι παπάδες την ασχετοσύνη και ευπιστία του ποιμνίου.

teolaz:
«υπαρχει κατι πιο απλο και συναμα πολυπλοκο που να αποδυκνυει την υπαξη του Θεου;Νομιζω πως οχι.»

Την φύση ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και μπορείς να την μυρίσεις, να την περιγράψεις με ασφάλεια. ΒΛΕΠΕΙΣ τον θεό? Μπορείς να τον περιγράψεις? Μπορείς να μας πεις ΠΟΥ κατοικεί? ΠΩΣ δημιουργήθηκε από….το τίποτα? ΠΩΣ είσαι σίγουρος ότι είναι ένας και όχι δέκα? ΠΩΣ μπορείς να γνωρίζεις εάν έχει φύλο ή όχι? ΠΩΣ μπορείς να γνωρίζεις εάν έχει αισθήματα ή όχι?

ΠΟΙΑ τα τεκμήρια σου αγαπητέ, πέραν των υποθέσεων που κάνεις βάση των όσων σου έχουμε μάθει να υποθέτεις?

Απάντησε μου λοιπόν με τεκμήρια, με λογική, με σύνεση λόγου και αποδείξεις. Λοιπόν?

teolaz:
«Δε θες φοβαμε να σε πεισει.»

Η πίστη αγαπητέ είναι μια υποβάθμιση της γνώσης. Γνωρίζεις τελικά τίποτα από τα όσα σπάζεσαι ή απλά υποθέτεις?

teolaz:
«Αληθεια το εχεις ζησει το γεγονος για να πειστεις και εσυ περι της διδαχης σου πανω στο ιδιο θεμα;»

Αυτά φίλτατε είναι τερτίπια για θρησκευόμενους. Κανένα «θαύμα» δεν συντελείται παρά απλά αποτελεί ένα κόλπο που παρέλαβαν οι ορθόδοξοι από καθολικούς μοναχούς. Και εάν θέλεις να ομιλείς εκ του ασφαλούς, τότε πες μας ΓΙΑΤΙ δεν αφήνουνε για μια και μόνο φορά μια ομάδα ανεξάρτητων επιστημόνων να διερευνήσουνε το………..«θαύμα»?

Έλεος πια με τις μαγγανείες και τα «θαύματα» τα πελατειακά!

teolaz:
«Απο που προκυπτει αραγε οτι δεν βαπτιστηκε.Δε λεω οτι το εκανε αλλα εσυ απο που το ξερεις;»

Εάν ήθελε να υπάρχει ένα τόσο σημαντικό γεγονός της ζωής του ως καταγραφή, τότε απλά ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ! Όμως, δεν το έκανε, διότι δεν τον ενδιέφερε. Άλλο τον ενδιέφερε, και αυτό και έκανε.

teolaz:
«Αλλα ακομα και αν δεν βαπτιστηκε και κατηργησε την περιτομη δεν μπορω να βρω κατι το μεμπτο,αφου κυριολεκρικα τον ελουσε το αγιο Πνευμα δηλαδη οτι και συμβολιζει και συμβαινει στη βαπτιση.»

Τι τον…έλουσε? Ο Παύλος αγαπητέ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΛΕΓΕ. Ο Παύλος δημιούργησε ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.

Σκληρό, αλλά δυστυχώς αλήθεια.

Θα πρέπει κανείς να ευνουχίσει το πνεύμα του ώστε να μην αηδιάσει μπροστά στην ανηθικότητα και τους απώτερους σκοπούς του Παύλου, που ταυτόχρονα αναδεικνύει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο και το ήθος στα λόγια του Ιησού:

Παύλος:
«Συμπεριφέρεσθε καθώς και γώ ο οποίος καθ’όλα αρέσω σε όλους» «Με τους ασθενής ως ασθενής για να κερδίσω τους ασθενείς. Με τους πάντες έγινα τα πάντα»

Ιησούς:
«Αλίμονο σας όταν όλοι οι άνθρωποι μιλούν καλά για σας»

Τι παίχτηκε λοιπόν με αυτόν τον ξεδοντιασμένο «χριστιανισμό» του Παύλου? Η «σχολή» του πάντως βρήκε (φυσικό!) ένδοξους συνεχιστές. Έτσι βλέπουμε να «συμπληρώνουνε» σταδιακά τα αρχικά επαναστατικά λόγια του Ιησού και να στρογγυλεύουν το κήρυγμα στα μέτρα του Παυλισμού και των σκοπών που αυτός κλήθηκε να εξυπηρετήσει:

Στο Κατά Λουκάν βλέπουμε τον Ιησού να λέει «Μακάριοι οι πτωχοί, ότι υμετέρα έστιν η βασιλεία του Θεού». Διότι οι πλούσιοι είναι διεφθαρμένοι. Πράγμα που το έχει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ τονίσει.

Στο Κατά Ματθαίον όμως γίνεται μία «χειρουργικής ακρίβειας» συμπλήρωση του κειμένου (ότι ήδη ήτανε γνωστό ως τα λόγια Του δεν μπορούσανε έτσι απλά να το εξαφανίσουνε) και ο ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ θα απαλειφθεί και θα εισάγει τον καινούργιο στόχο «Μακάριοι οι πτωχοί ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ»!

Είσαι σίγουρος για τον Φαρισαίο Σαούλ αγαπητέ?

Στο θέμα της δουλείας θα επανέλθω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 21:14:04  Εμφάνιση Προφίλ
teolaz:
«Εχω μεγαλο αγιασμο στο σπιτι πολλων ετων και δεν εχει μουχλιασει.Αλλα πες και για τους δαιμονισμενους.»

Το «αγίασμα» έχει ραντιστεί με βασιλικό! Και, ως γνωστό για όσους ελάχιστα γνωρίζουνε, ο βασιλικός είναι ένα πανάρχαιο αντισηπτικό φυτό. Το συναντάμε σε αρχαίες παραδόσεις στην ιατρική, αλλά ακόμη και σήμερα οι καλοί μάγειρες γνωρίζουνε τη δράση του.

Και, αν θυμάσαι, ο βασιλικός έχει συχνότατη παρουσία στο αγίασμα……

teolaz:
«Δε λενε ομως οτι αρχικα ταφηκαν σε χωμα για αρκετα χρονια.Ουτε οτι μερικοι μυροβλυζουν.Το αποριπτουν δε ακριτα χωρις να το εχουν δει.»

Έλεος ρε teolaz με την…πτωματολατρεία σας πια!!

Όχι να μην…..παίζουνε και μουσική τα πτώματα!! Απλά, από καιρό σε καιρό τα εμποτίζουνε με διάφορα έλαια τα οποία και είναι υπεύθυνα για το «άρωμα του πιστού». Εμπόριο είναι αγαπητέ, στυγνό εμπόριο και μαγγανεία.

Πάμε τώρα όμως στον προπαγανδιστή Σαούλ.

Είναι τα όσα μας μεταφέρει ο Φαρισαίος Σαούλ όντως τα λόγια Του? Μίλησε εκείνος ο επαναστάτης για την σταδιακή μετεξέλιξη των ανθρώπων ΣΕ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ»? ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ?

Η μήπως τελικά αυτή την βολική για την άρχουσα τάξη «καινοτομία» την εισάγει ο ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ (γιατί??) ΠΑΥΛΟΣ? Είπε λοιπόν δια στόματος του Παύλου ο Ιησούς «όσοι έχουν χριστιανούς γι’αφεντικά θα γίνουν ακόμη εργατικότεροι, γιατί θα δουλεύουν για αδελφούς….να δουλεύετε με καλή διάθεση σαν να πρόκειται για τον Κύριο κι όχι για ανθρώπους…Γνωρίζοντας ότι από τον Κύριο θα πάρετε την ανταπόδοση…Γιατί δουλεύετε για τον Κύριο Χριστό…είτε δούλος είσαι είτε ελεύθερος» ? (Τιμόθ.ΣΤ’ 1-2, Κολοσ Γ’, 22-24, Έφες ΣΤ’ 8)

ΠΟΥ είπε κάτι τέτοιο φίλτατε ο Ιησούς?

Μίλησε εκείνος ο επαναστάτης για τους «καημένους τους αφεντάδες» που ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ? Καθαγίασε λοιπόν ο Ιησούς το ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ λέγοντας «Έλευθερωθέντες δε από την αμαρτία, γίνατε δούλοι είς την δικαιοσύνη…έτσι τώρα να προσφέρετε τα μέλη σας δούλα…γιατί τώρα ελευθερωθέντες από τις αμαρτίες σας υποδουλωθήκατε στο Θεό..» ? (Ρωμ. ΣΤ’ 18-22)

Η μήπως διακήρυττε διαμετρικά αντίθετα πράγματα?

Για να δούμε τι λέει λοιπόν ο Ιησούς: «εσείς είστε φίλοι μου, εάν κάνετε ότι σας παραγγέλω’ δεν σας αποκαλώ πια δούλους, διότι ο δούλος δε γνωρίζει τι κάνει ο κύριος του’ εσάς δε, αποκάλεσα φίλους μου, γιατί σας γνωστοποίησα όλα όσα άκουσα από τον Πατέρα μου»! (Κατά Ίωάννη ΙΕ’, 14-15)

Αντ’αυτού ο ΝΟΘΟΣ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ» του Φαρισαίου προπαγανδιστή: «και συνεπώς δεν ανήκετε στον εαυτό σας, γιατί αγορασθήκατε με τίμημα» !!! (Κορ. ΣΤ’ 19-20) Και μία συμβουλή: διάβασε τα κείμενα όπως έχουνε παραδοθεί από την πηγή τους ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΛΟΙΩΔΕΙΣ «ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ» ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ! Αυτό το οφείλεις στον εαυτό σου.

Αναρωτήσου λοιπόν ΠΩΣ ένας Εβραίος βρίζει κυριολεκτικά μέσα στην Ρώμη την επίσημη κρατική θρησκεία («ειδωλολατρία») και αντί ΑΜΕΣΑ να τον σταυρώσουν, όπως κατά χιλιάδες έκαμναν, τον συνοδεύει και….σύνταγμα πεζών και ιππέων για να τον σώσει! ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Ο…ΙΔΡΥΤΗΣ ΤΟΥ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ» ΠΑΥΛΟΣ?

Μήπως, ο ίδιος ο Σατανάς που φοβόταν ο Ιησούς? Μήπως, αυτός που σκόπιμα δεν βαπτίστηκε καν, αλλά απλά έκανε όπως γούσταρε?

Ο κόσμος εκείνης της εποχής, και ιδιαίτερα το κεφάλαιο (είτε εβραϊκό είτε Ρωμαϊκό), κινδύνευε φίλτατε επικίνδυνα. Οι άπειρες μάζες των εξαθλιωμένων δούλων είχανε πλέον γίνει ένας σοβαρότατος κίνδυνος για την άρχουσα τάξη και η «ειδωλολατρία» των Ρωμαίων δεν είχε να προσφέρει κάποια λύση.
Αλλά, εάν άξαφνα γινόσουνα…ΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ? Και, επιπλέον, όλοι οι δούλοι ΑΔΕΡΦΙΑ? Ενάντια σε ποιόν πλέον να πολεμήσεις? Και ποιος δούλος δεν θα αγαλλίαζε από μία τέτοιας έκτασης «ισότητα»?

Καιρός φίλτατε να αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας, και να αντιληφθούμε την έκταση αυτού του ανεπανάληπτου ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΕΥΡΗΜΑΤΟΣ που καλύφθηκε από τον φόβο του Μονοθεϊσμού.

Διότι, πολύ απλά και αποδεδειγμένα, το ξεδόντιασμα ενός άγνωστου «χριστιανισμού» που επέτυχε ο Παυλισμός καιρός είναι ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ.

Θα παρακαλούσα οι απαντήσεις σου να συνοδεύονται από στοιχεία και μονάχα από ετσιθελικές απόψεις. Αυτό, μπορώ εύκολα να το κάνω και εγώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 21:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΠΡΟΣ TON Schwabe ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΠΑΝΤΩ :
KATA ΛΟΥΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΕΦ.στ'
27. αλλά υμίν λέγω τοίς ακούσουσιν αγαπάτε τους εχθρούς υμών, καλώς ποιείται τοις μισούσιν υμάς,
28. ευλογείτε τους καταρωμένους υμίν, προσεύχεσθε υπέρ των επηρεαζόντων υμάς
29. τω τύπτοντι σε επι την σιαγόνα πάρεχε και την άλλην, και απο του αίροντος σου το ιμάτιον και τον χιτώνα μή κωλύσης.
30. παντί δε τώ αιτούντι σε δίδου, και απο του αίροντος τα σά μή απαίτει.
31. και καθώς θέλετε ίνα ποιώσιν υμίν οι άνθρωποι, και υμείς ποιείτε αυτοίς ομοίως.
32. και εί αγαπάτε τους αγαπώντας υμάς, ποία υμίν χάρις εστί; και γάρ οι αμαρτωλοί τους αγαπώντας αυτούς αγαπώσι.
33. και εάν αγαθοποιήτε τους αγαθοποιούντας υμάς, ποία υμίν χάρις έστι; και γάρ οι αμαρτωλοί το αυτό ποιούσι.
34. και εάν δανείζητε παρ'ών ελπίζετε απολαβείν, ποία υμίν χάρις εστί; και γάρ αμαρτωλοί αμαρτωλοίς δανείζουσιν ίνα απολάβωσι τα ίσα.
35. πλήν αγαπάτε τους εχθρούς υμών και αγαθοποιείτε και δανείζετε μηδέν απελπίζοντες, και έσται ο μισθός υμών πολύς, και έσεσθε υιοί υψίστου, οτι αυτός χρηστός εστιν επι τους αχαρίστους και πονηρούς.
36. Γίνεσθε ούν οικτίρμονες, καθώς και ο πατήρ υμών οικτίρμων εστί.
37. Και μή κρίνετε, και ού μή κριθήτε μή καταδικάζετε, και ού μή καταδικασθήτε απολύετε, και απολυσθήσεσθε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 21:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz
Aγαπητε SWHABE νομιζω οτι ησουν λιγο επιθετικος,ΑΝ κανω καθος συγχωρεσε με.Βρισκω πραγματικα πολυ καλη την κουβεντα μαζι σου γιατι παντα εισαι διαβασμενος.Το ιδιο ισχυει ομως και με εμενα.
quote:
Ακριβώς επειδή έχω ρωτήσει σου το λέω. Δεν υπάρχει τίποτα το «υπερφυσικό». Απλά, καπηλεύονται οι παπάδες την ασχετοσύνη και ευπιστία του ποιμνιου

Θα πω πως γιατρος που αν ζητας μπορω να σου δωσω και το ονομα του ισχυριζεται ακριβως το αντιθετο..Παθολογος.Καποιος σιγουρα απο τους 2 κανει λαθος και μαλλον οχι αυτος που εγω λεω.Παντως διατιθεμαι να ρωτησω και αλλη πηγη και να σου πω.Αλλα ρωτω εσενα.Θα το εκανες.Θα επαιρνες εστω για λιγο αυτο το ρισκο;δε νομιζω.Επισης λες αυτοι που το πρωτοεκαναν στις πρωτες Χριστιανικεσ κοινοτητες να τα γνωριζαν αυτα που λες;Οι περισσοτεροι εξ αυτων αγραμματοι.

quote:
Την φύση ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και μπορείς να την μυρίσεις, να την περιγράψεις με ασφάλεια. ΒΛΕΠΕΙΣ τον θεό? Μπορείς να τον περιγράψεις? Μπορείς να μας πεις ΠΟΥ κατοικεί? ΠΩΣ δημιουργήθηκε από….το τίποτα? ΠΩΣ είσαι σίγουρος ότι είναι ένας και όχι δέκα? ΠΩΣ μπορείς να γνωρίζεις εάν έχει φύλο ή όχι? ΠΩΣ μπορείς να γνωρίζεις εάν έχει αισθήματα ή όχι?

ΠΟΙΑ τα τεκμήρια σου αγαπητέ, πέραν



Αγαπητε ποιο το μεγαλυτερο τεκμηριο απο την ιδια την υπαρξη της;Εκτος και αν εχεις καποια σοβαρη εμπεριστατωμενη αποψη για την υπαρξη μας.Εκτος και αν πιστευεις οτι απο το τιποτα προηρθαμε οποτε καταριπτουμε και ενα συγχρονο θεμελιωδες αξιωμα της φυσικης.Το Αξιωμα της αδρανειας.Ειναι αληθεια.Ο Θεος ειναι ακαταληπτος.Γι αυτο και ηρθε αυτος σε μας.Με ρωτας αν βλεπω το θεο και τα συναφη.Αν εσυ τον εβλεπες θα πιστευες;ή μηπως θα ελεγες οτι ειδες καποια παραισθηση;Ο κΥριος ειπε στα Ευαγγελια ΄΄θαυματα θα ζητηται και θαυμα δε θε δειτε΄΄ στους απιστους φαρισαιους.Αν κατανοεις,αυτο ακριβως εννοει.Οτι και να κανω και αυτα που ειδη εχετε δει ποτε δε θα πιστεψετε.Προφητικος και παλι ο κυριος.
quote:
Αυτά φίλτατε είναι τερτίπια για θρησκευόμενους. Κανένα «θαύμα» δεν συντελείται παρά απλά αποτελεί ένα κόλπο που παρέλαβαν οι ορθόδοξοι από καθολικούς μοναχούς. Και εάν θέλεις να ομιλείς εκ του ασφαλούς, τότε πες μας ΓΙΑΤΙ δεν αφήνουνε για μια και μόνο φορά μια ομάδα ανεξάρτητων επιστημόνων να διερευνήσουνε το………..«θαύμα»?

Έλεος πια με τις μαγγανείες και


]
Που ειναι οι επιστημονικη κοινοτητα συντιονισμενη μπροστα στο γεγονος.Ή μηπως το αγνοει ηθελημενα διοτι δε τη βολευει.Εσυ νομιζεις οτι ειναι το φαινομενο εξω εξισου γνωστο;Εγω σου λεω οτι αποκρυπτεται συστηματικα.Επισης κατ εμε προκυπτει ενα δικο σου σφαλμα.Κατα κορον δογματικο.Γιατι αρνησαι να πας να το δεις απο μονο σου.Οταν ερευνας τα ερευνας ολα.Ισως πεφτεις και σε αυτοαναιρεση.Εσυ με κατεκρινες επειδη δεν ειδα τον ιδιο το θεο΄΄μακαριοι οσοι πιστευσουν σε εμενα χωρις να με εχουν δει΄΄.Εσυ πως κρινεις κατι ετσιθελικα χωρις εσυ να το εχεις δει;Παρα μονο οτι σου λενε;
quote:
Παύλος:
«Συμπεριφέρεσθε καθώς και γώ ο οποίος καθ’όλα αρέσω σε όλους» «Με τους ασθενής ως ασθενής για να κερδίσω τους ασθενείς. Με τους πάντες έγινα τα πάντα»

Ιησούς:
«Αλίμονο σας όταν όλοι οι άνθρωποι μιλούν καλά για σας»



Αυτο θα πει παρερμηνεια κατα αυτα που πιστευει η εκκλησια.Ο ΠΑΥΛΟΣ εδω εννοει να αρεσει συμφωνα με το νομο του θεου,Δε λεει να αρεσει σε ολους τους ανθρωπους αλλα σε αυτους της εκκλησιας που εχει κανει τα πρωτα της βηματα.Εκτος και αν ο Παυλος επρεπε να σκοτωνει και να αμαρτανει ουτως ωστε μα μην αρεσει ουτε σε αυτους.Κουφο ακουγεται.Επισης λεει και αλλα στην επιστολη του.Αλλα εδω εχω να σου θεσω ενα προσωπικο ερωτημα και οχι χαρην της συζητησης που κανουμε.Εσυ λες οτι ολα αυτα τα κειμενα ειναι χαλκευμενα.Τοτε γιατι τα χρισιμοποιεις ως αποδεικτικα στοιχεια.Γιατι, αν πραγματικα μιλαμε για μια τοσο σατανικη πια πλανη δε μιλαμε για καποιους χαζους αλλα για καποιους που ηταν ευφυεστατοι.Και αρα δεν ειναι δυνατον να αφηνυν τετοια υπολοιματα που θα μπορουσαν εστω να αφηνουν-που δεν αφηνουν-σκιες.
Θα χαρω να συνεχισουμε τη συζητηση.Σε παρακαλω μην το δεις σαν κοντρα.Προς Θεου εστω και αν δεν πιστευεις.:)

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 22:14:24  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy,

χαίρομαι για την αναφορά σου στην Επί του όρους ομιλία. Είναι ένα από τα λίγα σημεία της Κ.Δ. που μπορούνε να αποτελέσουνε βάση ηθικού διαλόγου για τα όσα έχουν ειπωθεί.

Ωστόσο, και πάλι λείπουνε τα εύσημα του οικουμενισμού. Μιλάμε για μια εποχή όπου ανθίζουνε οι διάφοροι διδάσκαλοι-ραβίνοι, που κύριο μέλημα τους έχουνε την αγάπη και την ομόνοια του λαού του Ισραήλ.

Μιλάμε για διάφορους Μεσσίες, οι οποίοι θέλησαν να φέρουνε το μήνυμα της αγάπης ανάμεσα στον ταλαιπωρημένο και διχασμένο λαό (λόγω των ανεκπλήρωτων προφητειών), ώστε να επιτευχθεί η αναγέννηση του Ισραήλ.

Από ΠΟΙΑ λόγια, από ΠΟΙΑ στοιχεία προκύπτουνε δυο διαπιστώσεις λοιπόν:

1)Πως τεκμαίρετε το μήνυμα αγάπης για τους άλλους λαούς, όταν καλά γνωρίζουμε ότι ο κύριος εχθρός και διώκτης που αφορά τον Ιησού είναι οι ίδιοι οι Εβραίοι?

2)Για ποιο λόγο δεν βγήκε έξω από τα στενά όρια της περιοχής του, εφόσον υποτίθεται θέλησε να μιλήσει για όλους τους ανθρώπους και όχι μόνο για τον λαό του? Για ποιο λόγο δεν έκανε ένα τουλάχιστον οδοιπορικό σε κάποια άλλη χώρα, αλλά έμεινε στα εδάφη που ο ίδιος θεωρούσε ιερά?

Ανέμενα φίλτατε την συγκεκριμένη ομιλία ως επιχειρηματολογία. Το θέμα είναι, ΠΩΣ αποδεικνύεις, δεδομένης της απραξίας Του ως προς τα όσα σήμερα εσύ και άλλοι κόπτονται, ότι όντως είχε κατά νου εσένα και τους άλλους, όταν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕ ΣΧΕΤΙΚΑ?

Τέλος, και για να αντιληφθούμε ότι τα όσα μπορούμε να διαβάσουμε από την συγκεκριμένη ομιλία Του δεν αποτελούνε κάποια καινοτομία, αντιθέτως μάλιστα, ας δούμε ορισμένα Δελφικά παραγγέλματα, τα οποία ειπώθηκαν αιώνες πριν τα λόγια που απηύθυνε ο Ιησούς στους συμπολίτες του.

1.Έπου Θεώ.
2.Νόμω πείθου.
3.Θεούς σέβου.
4.Γονείς σέβου.
5.Ηττώ υπέρ δικαίου.
6.Εστίαν τίμα.
7.Άρχε σεαυτού.
8.Φίλοις βοήθει.
9.Θύμου κράτει.
10Φρόνησιν άσκει.
11Πρόνοιαν τίμα.
12.Όρκω μη χρω (χράω-χρω: παρέχω, δίνω κάτι πρός χρήσιν).
13.Φιλίαν αγάπα.
14.Παιδείας αντέχου.
15.Δόξαν δίωκε.
16.Σοφίαν ζήτει.
17.Καλόν ευ λέγε (ευ: ορθό, δίκαιο).
18.Ψέγε μηδένα.
19.Επαίνει Αρετήν.
20.Πράττε δίκαια.
21.Κακίας απέχου.
22.Κοινός γίνου.
23.Ίδια φύλαττε.
24.Αλλοτρίων απέχου.
25.Ύβριν μίσει.
26.Ικέτας αίδου (ο από κάθε αισχρό ηθικός φόβος, ντροπή, συστολή κ.λπ.)
27.Έχων χαρίζου.
28.Δόλου φόβου.
29.Ευλόγει πάντας.
30.Φιλόσοφος γίνου.
31.Όσια κρίνε.
32.Γνούς πράττε.
33.Φόνου απέχου.
34.Φθόνει μηδενί.
35.Διαβόλήν μίσει.
36.Δικαίως κτώ.
37.Αγαθούς τίμα.
38.Κριτήν γνώθι.
39.Χάριν εκτέλει.
40.Ευτυχίαν εύχου.
41.Τύχην στέργε.
42.Ακούων όρα.
43.Εργάζου κτητά.
44.Έριν μίσει.
45.Όνειδος έχθαιρε.
46.Γλωσσαν ίσχε (κράτησε).
47.Ύβριν αμύνου.
48.Κρίνε δίκαια.
49.Χρώ χρήμασι.
50.Αδωροδόκητος δοκίμαζε.
51.Επί νεκρώ μή γέλα.
52.Μέτρον άριστον.
53.Αδικίαν μισείν.
54.Ευσέβειαν φυλάσσειν.
55.Ηδονής κρατείν.
56.Βία μηδέν πράττειν.
57.Θνήσκε υπέρ Πατρίδος.
58.Ευ πάσχε ώς θνητός.
59.Παίς ών κόσμιος ίσθι (να είσαι), ηβών εγκρατής, μέσος δίκαιος, πρεσβύτερος εύλογος.
60.Αμαρτάνων μετανόει.
61.Οφθαλμού κράτει.
62.Φιλίαν φύλαττε.
63.Ευγνώμων γίνου.
64.Ομόνοιαν δίωκε (επιδίωκε).
65.Άρρητα μη λέγε.
66.Πλούτει δικαίως.
67.Δόξαν μή λείπε.
68.Κακίαν μίσει.
69.Κινδύνευε φρονίμως.
70.Χρησμούς θαύμαζε.
71.Σεαυτόν αίδου (συστολή, σεμνότητα).
72.Μή άρχε υβρίζων.
73.Προγόνους στεφάνου.

Εάν όλα αυτά τα γνώριζε φίλτατε ο κόσμος, εάν φρόντιζαν κάποιοι να γνωρίζει ο κόσμος το εστί Ελληνική σοφία και μήνυμα αγάπης προς τον συνάνθρωπο, τότε δεν θα είχανε ανάγκη καμία ομιλία και καμία αράδα κάποιου Ιουδαίου πολεμιστή.

Και ο νοών νοείτω........
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 23:00:39  Εμφάνιση Προφίλ
teolaz:
«Καποιος σιγουρα απο τους 2 κανει λαθος και μαλλον οχι αυτος που εγω λεω.»

Κοίτα να δεις τώρα φίλτατε…που έπεσες!!

Έχω πολύ καλό φίλο μικροβιολόγο, του οποίου ο πατέρας είναι…..παπάς! Ο ίδιος, ο γιατρός, έχει μια αίθρια άποψη και γνωρίζει άριστα τα εκκλησιαστικά. Γι’αυτό σου λέω……..

teolaz:
«Επισης λες αυτοι που το πρωτοεκαναν στις πρωτες Χριστιανικεσ κοινοτητες να τα γνωριζαν αυτα που λες;Οι περισσοτεροι εξ αυτων αγραμματοι.»

Οι πιστοί ήταν πάντοτε, κατά έναν τρόπο, «αγράμματοι». ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΤΑΓΟΙ! Αυτά τα έθιμα φίλτατε υπήρχανε ήδη. Τίποτα δεν είναι καινούργιο, τίποτα δεν εισήγαγε ο χριστιανισμός ως «καινοτομία».

teolaz:
«Αγαπητε ποιο το μεγαλυτερο τεκμηριο απο την ιδια την υπαρξη της;»

Ορίστε παρακαλώ?? Και γιατί να μην υπήρχε πρώτα η φύση, το Σύμπαν? ΠΟΙΟΣ το αποδεικνύει? Μην μου λες όμως πάλι για την πίστη σου……

teolaz:
«Με ρωτας αν βλεπω το θεο και τα συναφη.»

Είδες λοιπόν που ΤΙΠΟΤΑ απολύτως δεν μπορείς να τεκμηριώσεις? Είδες που όλα είναι μια ευγενική φαντασίωση, η οποία ξεκινά από τον τρόπο που έχουμε γαλουχηθεί? Διότι, εάν αγαπητέ μεγάλωνες σε κλίμα «Άθεων», τότε μάλλον….άλλα θα υποστήριζες!

teolaz:
«Που ειναι οι επιστημονικη κοινοτητα συντιονισμενη μπροστα στο γεγονος.»

Το…..«γεγονός» που το είδες? Μπαίνει σε ένα κουβούκλιο και ΤΕΛΟΣ! Άφησαν ποτέ έναν επιστήμονα να περάσει μέσα? Άφησαν ποτέ ή κάλεσαν έναν από όλους αυτούς που το αμφισβητούνε να εισέλθουνε και να καταγράψουνε το…θαύμα?

Γιατί φίλτατε λοιπόν? ΤΙ έχουνε να φοβηθούνε εάν όντως πρόκειται για θαύμα και δεν καλούνε όσους το αμφισβητούνε?

Ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα πλέον? Ότι μετά από ψέμα τόσων αιώνων, είναι απίστευτα δύσκολη η θέση τους. Αυτό και τίποτα άλλο.

teolaz:
«Ο ΠΑΥΛΟΣ εδω εννοει να αρεσει συμφωνα με το νομο του θεου,Δε λεει να αρεσει σε ολους τους ανθρωπους αλλα σε αυτους της εκκλησιας που εχει κανει τα πρωτα της βηματα.»

Εκ του αποτελέσματος, καθόλου δεν εννοεί αυτά που λες αγαπητέ!

Η εκκλησία, έκανε ακριβώς αυτά που δίδαξε ο Παύλος με τα παραπάνω λόγια του. Έγινε αρεστή στους δικτάτορες και τους κάθε λογής εξουσιαστές, κράτησε τον κόσμο στην αμάθεια, πλούτισε σε βάρος του κοσμάκη και φρόντισε να παχαίνουνε ολοένα και περισσότερο οι εκπρόσωποι της.

Από πού λοιπόν νομιμοποιήστε να τα λέτε όλα ετούτα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 23:31:51  Εμφάνιση Προφίλ
Σβάμπε
quote:
Τέλος, και για να αντιληφθούμε ότι τα όσα μπορούμε να διαβάσουμε από την συγκεκριμένη ομιλία Του δεν αποτελούνε κάποια καινοτομία, αντιθέτως μάλιστα, ας δούμε ορισμένα Δελφικά παραγγέλματα, τα οποία ειπώθηκαν αιώνες πριν τα λόγια που απηύθυνε ο Ιησούς στους συμπολίτες του.

και λοιπόν; τότε δεν υπήρχε η έχθρα; το μίσος; ο εγωισμός; η κακία; πόλεμοι;

Αυτό που ηθελημένα περαβλέπεις και αποκρύπτεις (εσύ και όσοι άλλοι) είναι ότι ο Ιησούς, ο ενανθρωπήσας Θεός, δεν ήρθε στη γη για να μας επαναλάβει η να μας αραδιάσει ακόμη ένα κατεβατό ηθικολογικών κανόνων φίλε μου.
Αν ξεφύγεις από το φανατισμό που σε διακατέχει, θα μπορέσεις να δεις και εσύ το αληθινό νόημα και σκοπό.

Κανείς δεν αφαιρεί την αξία όσων μας δίδαξαν και μας διδάσκουν οι αρχαίοι μας. Το κακό είναι όμως πως εσύ και άλλοι αρχαιολάτρεις, τα έχετε οικειοποιήσει και κάνει όπλα σας σε έναν ανόητο πόλεμο που έχετε αξαπολύσει κατά του Χριστιανισμού.

Μα μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς-τε το Χριστιανισμό υπαίτιο της "άρνησης-αποτυχίας" (απ'ό,τι καταλαβαίνω τουλάχιστον εγώ, όπως αφήνεις-τε να εννοηθεί) των αρχαίων ελληνικών ιδεωδών και ίσως θεοτήτων;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 00:14:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Αν ξεφύγεις από το φανατισμό που σε διακατέχει, θα μπορέσεις να δεις και εσύ το αληθινό νόημα και σκοπό.»

Ποιο είναι ρε Ψηλέ το «αληθινό νόημα»? Το να γίνουμε όλοι χριστιανοί και να ψέλνουμε αλληλούια?

Είδες καμία προκοπή, καμία πρόοδο, καμία οικουμενική αγάπη να εξαπλώνεται από τότε που κάποιοι άνθρωποι το πήραν απόφαση και εναπόθεσαν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες στην Αγία Γραφή?

Φανατισμός είναι να εμμένεις σε μια δοτή «αλήθεια», και όχι να αμφισβητείς.

Ψηλός:
«Κανείς δεν αφαιρεί την αξία όσων μας δίδαξαν και μας διδάσκουν οι αρχαίοι μας.»

Αυτό να το πεις στους ταγούς σας, καθώς και στους Αγίους και Πατέρες σας! Τι λες?

Ψηλός:
«Το κακό είναι όμως πως εσύ και άλλοι αρχαιολάτρεις, τα έχετε οικειοποιήσει και κάνει όπλα σας σε έναν ανόητο πόλεμο που έχετε αξαπολύσει κατά του Χριστιανισμού.»

Το κακό είναι ότι βιάζεσαι πάρα πολύ.

Δεν είμαι «αρχαιολάτρης» αλλά αρχαιόφιλος. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο! Και επίσης, ξεκολλήστε πια με αυτόν τον «πόλεμο» που βλέπεται σε όποιον δεν σκύβει ευλαβικά το κεφάλι!

Ψηλός:
«Μα μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς-τε το Χριστιανισμό υπαίτιο της "άρνησης-αποτυχίας" (απ'ό,τι καταλαβαίνω τουλάχιστον εγώ, όπως αφήνεις-τε να εννοηθεί) των αρχαίων ελληνικών ιδεωδών και ίσως θεοτήτων;»

Αυτό κατάλαβες? Ουδέν σχόλιο…….

Οι ιουδαιοχριστιανοί, που τή σχέση Θείου καί Ανθρώπου τήν υποβίβασαν σέ σχέση δουλείας καί φόβου, αφώρισαν εκείνους που τήν ανήγαγαν σέ Φιλότητα καί Φυσική, καθημερινή Επαφή καί Συμβουλή (Χρησμοί) καί Νοητική, Κοσμική προσέγγιση.

Αυτοί που μόνο θεωρητικά ομολογούν "πίστιν ελπιζομένων υπόστασιν καί πραγμάτων έλεγχον, ου βλεπομένων", ενώ στήν πράξη έχουν ανάγκη ασπασμού χρυσοστόλιστων εικόνων (άφθονο αίμα χύθηκε γιά τήν εδραίωση αυτής τής εικονολατρίας!), αφώρισαν αυτούς πού είπαν: "τό Θείον μέν χαλεπόν νοείν, φράσαι δε αδύνατον" (Ερμού εκ τού πρός Τάτ). Η υλο-προσήλωση αυτοκλήθηκε Πνεύμα καί βάφτισε τό Πνεύμα, ύλη !!

Τέλος, για να μην μπερδεύεσαι, οι Έλληνες Θεοί δεν είναι πρόσωπα και «ενσαρκωμένοι», είναι Κοσμικές Δυνάμεις καί Ενέργειες . Είναι εκφάνσεις τού διαχεόμενου Κοσμικού Θείου, μέσα στις αναρίθμητες συμπαντικές λειτουργίες Του" .

Οι υπεραπλουστεύσεις φίλτατε δεν σε οδηγούν πουθενά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 00:50:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είδες καμία προκοπή, καμία πρόοδο, καμία οικουμενική αγάπη να εξαπλώνεται από τότε που κάποιοι άνθρωποι το πήραν απόφαση και εναπόθεσαν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες στην Αγία Γραφή?

θες να πεις πως μέχρι τη στιγμή που ο άνθρωπος γνώρισε την Αγία Γραφή, ζούσε ζωή δίκαιη και γεμάτη αγάπη;

quote:
Αυτό να το πεις στους ταγούς σας, καθώς και στους Αγίους και Πατέρες σας! Τι λες?

το γνωρίζουν και αποδίδουν τιμή στον αξίως τιμούμενο και δόξα στον Δεδοξασμένο.

quote:
Οι ιουδαιοχριστιανοί, που τή σχέση Θείου καί Ανθρώπου τήν υποβίβασαν σέ σχέση δουλείας καί φόβου, αφώρισαν εκείνους που τήν ανήγαγαν σέ Φιλότητα καί Φυσική, καθημερινή Επαφή καί Συμβουλή (Χρησμοί) καί Νοητική, Κοσμική προσέγγιση.

δουλείας και φόβου; είσαι σίγουρος πως αυτές οι σχέσεις δεν ήταν η πραγματικότητα της εποχής την οποία εκθειάζεις; Για θυμίσου καλά τι καθεστώς κυριαρχούσε τότε;


quote:
Τέλος, για να μην μπερδεύεσαι, οι Έλληνες Θεοί δεν είναι πρόσωπα και «ενσαρκωμένοι», είναι Κοσμικές Δυνάμεις καί Ενέργειες . Είναι εκφάνσεις τού διαχεόμενου Κοσμικού Θείου, μέσα στις αναρίθμητες συμπαντικές λειτουργίες Του" .

οι ισχυρισμοί σου από ποιά σχολή, από ποιο ρεύμα πηγάζουν; Ποιά είναι η στάση τους απέναντι στη ζωή και στο θάνατο;
Αρκείσαι και αρέσκεσαι στο "αναρίθμητες συμπατικές λειτουργίες". Πιστεύεις πως αυτό θα μπορούσε να απαλύνει τον πόνο, τη λύπη κάθε ταλαίπωρου; να δώσει νόημα στη ζωή του καταδικασμένου στη φτώχεια και στην πείνα;
Πήγαινε να τα πεις αυτά στον "παραπανήσιο" της ζωής και θα δεις τι θα σου πει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 01:01:43  Εμφάνιση Προφίλ
......
Βρήκα το κάτωθι στο διαδίκτυο και θα ήθελα αν μπορείτε, με στοιχεία να αποδείξετε το αντίθετο από αυτά που λέει:

"Η αξιοπιστία του κειμένου της Αγίας Γραφής

Σε τι αριθμό κωδίκων σώζονται τα βιβλία της Αγίας Γραφής;
2.500 κώδικες περιέχουν ολόκληρη την Αγία Γραφή, Παλαιά και Καινή.
25.000 κώδικες περιέχουν μεγάλα κομμάτια από την Αγία Γραφή. (Συνήθως μόνο την Καινή Διαθήκη).

Οι παραπάνω κώδικες, προέρχονται από ολόκληρο τον χριστιανικό κόσμο.

Σε αντιπαράθεση με άλλους αρχαίου συγγραφείς, έχουμε:

50 μόνο αντίγραφα του Αισχύλου
100 του Σοφοκλή
8 του Θουκιδίδη
200 του Πλινίου
500 του Ορατίου

Άρα, από αριθμό σωσμένων κωδίκων, η Αγία Γραφή είναι το πλέον αξιόπιστο κείμενο που έχουμε.

Όσον αφορά την αρχαιότητα των κωδίκων αυτών:
Η ιστορία του Θουκιδίδη, εξιστορεί τα γεγονότα της περιόδου 460-400 π.Χ. Δεν σώζεται το πρωτότυπο. Τα 8 διασωθέντα χειρόγραφα, είναι όλα γραμμένα μετά το 900 μ.Χ., δηλαδή 1300 χρόνια μεταγενέστερα!

Η Ποιητική του Αριστοτέλη, γράφτηκε το 343 π.Χ. Ο αρχαιότερος κώδικάς της, προέρχεται από το 1100 μ.Χ., δηλαδή είναι 1400 χρόνια μεταγενέστερος!

Ο Γαλατικός πόλεμος του Ιουλίου Καίσαρος, γράφτηκε το 50 μ.Χ. Σώζεται σε λίγους κώδικες, που όλοι γράφτηκαν μετά το 1000 μ.Χ.

Αμφισβητεί κανείς τα βιβλία αυτά; Κανείς!

Αντιθέτως, η Κ.Δ. γράφτηκε μεταξύ του 50 – 98 μ.Χ. (ανάλογα με το κάθε βιβλίο της). Σώζεται σε 25.000 κώδικες. Οι αρχαιότεροι, (Σιναϊτικός, Αλεξανδρινός, Βατικανός), γράφτηκαν γύρω στο 250 μ.Χ., δηλαδή λιγότερο από 200 χρόνια αργότερα από το πρωτότυπο.

Με άλλα λόγια: Από απόψεως αρχαιότητας των κωδίκων της, η Κ.Δ. είναι το πιο αξιόπιστο αρχαίο βιβλίο στον κόσμο.

Μετά από την Αγία Γραφή, δεύτερο σε αξιοπιστία, από απόψεως βιβλιογραφικού ελέγχου αρχαίο βιβλίο, είναι η Ιλιάδα του Ομήρου. Σώζονται 643 κώδικες. Όλοι γραμμένοι μετά το 1200 μ.Χ. Δηλαδή η απόσταση μεταξύ συγγραφής της Ιλιάδας και αντιγραφής των σωζωμένων κωδίκων, ξεπερνάει τα 1800 χρόνια!

Με άλλα λόγια, οι Κώδικες της Κ.Δ. είναι κατά 1600 χρόνια πλησιέστεροι στην συγγραφή του πρωτοτύπου.

Μετά από όλα αυτά τα στοιχεία, πρέπει κανείς ή να είναι εντελώς προκατειλημμένος για να αμφισβητήσει την Αγία Γραφή, ή να μην εμπιστεύεται τίποτα στον κόσμο."

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 01:04:46  Εμφάνιση Προφίλ
.....
και για όσους αρέσκονται να μνημονεύουν πηγές αμερικανικής προέλευσης
ορίστε το κάτωθι:

"Ο Μίλαρ Μπάροουζ του Πανεπιστημίου Γιάλ (ΗΠΑ) γράφει: «Η σύγκριση της γλώσσας των Ευαγγελίων με την γλώσσα των παπύρων που προέρχονται από τον πρώτο μ.Χ. αιώνα, στερέωσε την πεποίθησή μου, ότι τα βιβλία της Καινής Διαθήκης γράφτηκαν τον πρώτο αιώνα, και ότι έφθασαν σ’ εμάς χωρίς να αλλοιωθούν. Τα ευρήματα αυτά (πάπυροι του Α΄ αιώνα), ανέβασαν την αξιοπιστία της Καινής Διαθήκης στα μάτια των επιστημόνων. (Burrows Millar, What mean these stones, New York 1956, σελ. 52)."

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 01:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
resuscitated


gigeni υπάρχουν περιπτώσεις μωαμεθανών δαιμονισμένων που κατέφυγαν σε ορθόδοξους ιερείς για να βρούν τη γιατρειά τους. Ένα παράδειγμα έιναι ο Άγιος Αρσένιος αν θυμάμαι καλά (Ηταν ο ιερέας που είχε βαφτίσει τον γνωστό Αγιορείτη Παίσιο)


ΣΥΓΝΩΜΗ; ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΡΩΤΗΣΑ; ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ;

ΘΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ;
ΓΙΑΤΙ ΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΙ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΣΕ ΜΕΝΑ;
ΜΗΜΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΠΕΙΘΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΤΗΚΕ;

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ; ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΩΝ
ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ

Ψηλός
Αρκείσαι και αρέσκεσαι στο "αναρίθμητες συμπατικές λειτουργίες". Πιστεύεις πως αυτό θα μπορούσε να απαλύνει τον πόνο, τη λύπη κάθε ταλαίπωρου; να δώσει νόημα στη ζωή του καταδικασμένου στη φτώχεια και στην πείνα;
Πήγαινε να τα πεις αυτά στον "παραπανήσιο" της ζωής και θα δεις τι θα σου πει.

ΜΗΜΠΩΣ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ;
ΜΗΜΠΩΣ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΒΙΑΣΤΙΚΕ ΤΟ ΘΑ ΤΗΜΩΡΙΘΕΙ Ο ΒΙΑΣΤΗΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ;
ΜΗΜΠΩΣ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΤΟΥ ΦΤΩΧΟΥ ΤΟ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΘΑ ΚΑΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ;
Η ΤΟ Η ΦΤΩΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ;
ΜΗΜΠΩΣ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ;

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είδες καμία προκοπή, καμία πρόοδο, καμία οικουμενική αγάπη να εξαπλώνεται από τότε που κάποιοι άνθρωποι το πήραν απόφαση και εναπόθεσαν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες στην Αγία Γραφή?
--------------------------------------------------------------------------------


θες να πεις πως μέχρι τη στιγμή που ο άνθρωπος γνώρισε την Αγία Γραφή, ζούσε ζωή δίκαιη και γεμάτη αγάπη;

Ο Schwabe ΣΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΔΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 01:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
....
γιατί κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις Γιγενή;
Εγώ εμμέσως παραδέχθηκα (για χάρην λόγου) αυτό που λέει ο Σβάμπε, και τον ρωτάω λοιπόν αν πριν την εμφάνιση της Αγίας Γραφής (μια που τη θεωρεί πηγή του κακού), ο κόσμος ζούσε με αγάπη και ειρήνη, δύσκολο να το καταλάβεις;

Επιμένεις και εσύ στο παραμύθι λοιπόν.
Οι πόλεμοι σε αυτό τον πλανήτη έγιναν και γίνονται για θρησκευτικούς λόγους ε;
Αυτό συμπαιρένεις από τους πολέμους που έχει κάνει η φίλη μας Αμερική έως σήμερα ε; (παίρνω το παράδειγμα αυτό μιας που είναι και φρέσκο).

Αν θες να μάθεις τι μπορεί να δώσει ο Χριστός σε ολες αυτές τις κατηγορίες που ανέφερα και ανέφερες(και υπαίτιος αυτών των καταστάσεων είμαστε εσύ και εγώ), δεν έχεις παρά να μελετήσεις λίγο καλύτερα τις γραφές και θα δεις.

quote:
ΘΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ;
ΓΙΑΤΙ ΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΙ;
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΣΕ ΜΕΝΑ;
ΜΗΜΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΠΕΙΘΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΤΗΚΕ;

Πως τον εννοείς και πως τον βλέπεις εσύ το δαιμονισμένο; Μήπως αυτόν που πέφτει κάτω και χτυπιέται και αφρίζει ή αλλάζει τη φωνή του όταν βρίσκεται στο χώρο της εκκλησίας ή μπροστά σε ένα παππά;
Δώσ μου τον ορισμό, κατ'εσένα του δαιμονισμένου και θα σου πω τότε αν μπορεί και σε ποιον μπορεί να μπει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:21:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
"Ο Μίλαρ Μπάροουζ του Πανεπιστημίου Γιάλ (ΗΠΑ) γράφει: «Η σύγκριση της γλώσσας των Ευαγγελίων με την γλώσσα των παπύρων που προέρχονται από τον πρώτο μ.Χ. αιώνα, στερέωσε την πεποίθησή μου, ότι τα βιβλία της Καινής Διαθήκης γράφτηκαν τον πρώτο αιώνα, και ότι έφθασαν σ’ εμάς χωρίς να αλλοιωθούν. Τα ευρήματα αυτά (πάπυροι του Α΄ αιώνα), ανέβασαν την αξιοπιστία της Καινής Διαθήκης στα μάτια των επιστημόνων. (Burrows Millar, What mean these stones, New York 1956, σελ. 52).

Σταμάτα πια να κατεβάζεις άρθρα από οποιοδήποτε δογματικό site βρίσκεις, χωρίς προηγουμένως να ελέγχεις ποια είναι η αξιόπιστη πηγή που διαθέτεις... Σοβαρέψου λίγο.

Το κείμενο αυτό που κατέβασες από τo site της ["Ορθόδοξης Ομάδας Δογματικής έρευνας"
(http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/kritiki1.htm) περιλαμβάνεται στο βιβλίο του Μητροπολίτη Νικοπόλεως Μελετίου "Τι είναι ο Χριστός". Το δε site είναι τόσο αξιόπιστο, ώστε ούτε το όνομα του Πανεπιστημίου δεν μπορεί να γράψει (είναι Γέηλ (Yale), όχι Γιαλ).

Τέλος πάντων. Ο εν λόγω κύριος δεν δούλευε στο Πανεπιστήμιο Γέηλ αλλά σε ένα είδος συνεργαζόμενης σχολής, στην "Αμερικανική Σχολή Ανατολικών Ερευνών", έναν "μη κερδοσκοπικό οργανισμό" ο οποίος όμως χρηματοδοτούνταν από το "Εβραϊκό Κολλέγιο" του Σινσινάτι και είχε την έδρα του στην Ιερουσαλήμ. Ο καθηγητής αυτός, όντας Διευθυντής της σχολής αυτής, βραβεύτηκε από την Ισραηλινή κυβέρνηση για την προσφορά του στο κράτος του Ισραήλ, για τις μελέτες του πάνω στα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας.

Τώρα έχω μερικές απαντήσεις στις οποίες θα ήθελα να μου απαντήσεις:

1. Τι σχέση έχουν τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας με τα Ευαγγέλια;
2. Πώς η γλώσσα των παπύρων είναι ίδια με τα Ευαγγέλια, αφού τα μεν είναι εβραϊκα, τα δε ελληνικά;
3. Το βιβλίο αυτό το έχεις διαβάσει ή απλά παραθέτεις μια αναφορά που βρήκες σε ένα site που βρήκε κάποιος άλλος από μια άλλη αναφορά ενός άλλου που την ανέφερε στο βιβλίο του που είχε βρει από ένα άλλο βιβλίο;
4. Τι είναι κώδικες;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:25:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Οι πόλεμοι σε αυτό τον πλανήτη έγιναν και γίνονται για θρησκευτικούς λόγους ε;
Αυτό συμπαιρένεις από τους πολέμους που έχει κάνει η φίλη μας Αμερική έως σήμερα ε; (παίρνω το παράδειγμα αυτό μιας που είναι και φρέσκο).

O Μπους πάντως, το χαρακτήρισε "σταυροφορία" (επί λέξει).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:29:20  Εμφάνιση Προφίλ
Και για την ενημέρωσή σου. Ο Μπους είναι βαθιά θρησκευόμενος Χριστιανός, ενώ σε ομιλία του στο συνέδριο των Ρεπουμπλικάνων στη Νέα Υόρκη προεκλογικά, είπε ότι "τον πόλεμο αυτό του τον ζήτησε ο ίδιος ο Θεός".

Δεν είναι να απορεί κανείς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teolaz
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teolaz

Αγαπητε SWHABE απαντω για να σε αναιρεσω.Σε ενα διαλογο με υγεια ακουγονται τα παντα.
quote:
Έχω πολύ καλό φίλο μικροβιολόγο, του οποίου ο πατέρας είναι…..παπάς! Ο ίδιος, ο γιατρός, έχει μια αίθρια άποψη και γνωρίζει άριστα τα εκκλησιαστικά. Γι’αυτό σου λέω……..


Δε διαφωνω οτι σου ειπε οτι για καποιες ισεως ασθενειες.Μιλαμε για φηματιωση.Ξαναρωτα αν παρεις την ιδια παλι απαντηση τι να πω.Διχαζεται η ιατρικη κοινοτητα.Κια μονο αυτο φτανει νομιζω.
quote:
Ορίστε παρακαλώ?? Και γιατί να μην υπήρχε πρώτα η φύση, το Σύμπαν? ΠΟΙΟΣ το αποδεικνύει? Μην μου λες όμως πάλι για την πίστη σου……


εγω δεν μιλησα καθολου για πιστη.Και φυσικα ειναι πιο πιθανο ο Θεος,ο όποιος,εγω λεω ο δικος μου,να εφτιαξε τον κοσμο και να μην εγινε μια απλη παρθενογεννεση.Μην ξεχνας δε οτι και οι αρχαιοι ονομαζαν την ζωη υπαρξη δηλαδη υπο μια αρχη.Δε το λεω ως πειστηριο αλλα ειχαν και αυτοι τη δικια τους υψηλη σοφια.
quote:
Το…..«γεγονός» που το είδες? Μπαίνει σε ένα κουβούκλιο και ΤΕΛΟΣ! Άφησαν ποτέ έναν επιστήμονα να περάσει μέσα? Άφησαν ποτέ ή κάλεσαν έναν από όλους αυτούς που το αμφισβητούνε να εισέλθουνε και να καταγράψουνε το…θαύμα?

Γιατί φίλτατε λοιπόν? ΤΙ έχουνε να φοβηθούνε εάν όντως πρόκειται για θαύμα και δεν καλούνε όσους το αμφισβητουν.



Κατ αρχην με υποτιμας γιατι εχω την τυχη να το εχω παρακολουθησει.Αυτο που εσυ λες μπαινει σε ενα κουβουκλιο εδερφε ειναι μια τελειως μα τελειως απλη ευκολη θεωρηση.Οπως το λεω.Ξερεις για παραδειγμα οτι τα καντηλια εξωθεν του Παναγιου ταφου αναβουν μονα τους λιγο πριν βγει ο Πατριαρχης εξω απο το κουβουκλιο;μαλλον οχι.Για τις αστρπες που εμφανιζονται εσοθεν του τρουλου?οτι το Αγιο φως δεν καιει-ομολογω οτι δεν το πηρα εγκαιρα να το πιστοποιοησω αλλα του χρονου θα το μπω απο τις 9 το πρωι-.Το ελεγαν ομως αλλοι.Δεν εχω λογω να μην τους πιστεψω.Γι αυτο σου λεω.Πηγαινε και μετα πες.Κρινε,αν εχεις φυσικα και την δυνατοτητα,ετσι;
Ειπες πολλα για τον Αποστολο Παυλο Σαουλ.Θετεις ωραια θεματακια γι αυτο μου αρεσει και η ΄΄παρεα΄΄ σου.Κατ'αρχην μιλησες για δουλο του Θεου το οποιο ο Κυριος ειχε προειπει οτι δεν πρεπει να θεωρουντε πλεον.Ευλογη απορια και διπλη απντηση.1.Το δουλος δειχνει την ταπεινωση του πιστου απεναντι στον παντοδυναμο δημιουργο.Δεν θελει να αντιπαρελθει με τον Χριστο,2.Ο Χριστος ειπε, κανενα δε θα καλειται πια πατερα και καθηγητη παρα μονο το πατερα εν τοις ουρανοις;τι δηλαδη να μη λεμε δηλαδη τους πατεραδες μας οπως τωρα τους αποκαλουμε.Κια φυσικα οχι.Απλα θελει και στις δυο περιπτωσεις να δειξει το πνευμα που πρεπει να διακατεχει την σχεση του αθρωπου με το δημιουργο του.
quote:
Μίλησε εκείνος ο επαναστάτης για τους «καημένους τους αφεντάδες» που ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ? Καθαγίασε λοιπόν ο Ιησούς το ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ λέγοντας «Έλευθερωθέντες δε από την αμαρτία, γίνατε δούλοι είς την δικαιοσύνη…έτσι τώρα να προσφέρετε τα μέλη σας δούλα…γιατί τώρα ελευθερωθέντες από τις αμαρτίες σας υποδουλωθήκατε στο Θεό..» ? (Ρωμ. ΣΤ’ 18-22)

Η μήπως διακήρυττε διαμετρικά αντίθετα πράγματα



ειδες που τα λες μισα.Ο Χριστος δεν ειπε αποδωστε στο Θεο τα του Θεου και στον Καισαρα τα Καισαρος;Τι δηλαδη αυτοαναιρουταν και ο Χριστος.'η μηπως ο Αποστολος Παυλος δεν ειπε οτι,οτι ερχεται σε αντιθεση με τη θρησκεια σας να δινετει και τη ζωη σας;τοτε τι εκανε το επαιζε επαναστατης;Επισης ο Χριστος δεν ειπε στο κατα Ματθαιον Ε'26 τι ακριβως συμβαινει στους ανομουντας;Δηλαδη οτι ακριβως λεει και Αποστολος Παυλος στο εδαφιο που προανεφερες;
[quote Και μία συμβουλή: διάβασε τα κείμενα όπως έχουνε παραδοθεί από την πηγή τους ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΛΟΙΩΔΕΙΣ «ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ» ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ! Αυτό το οφείλεις στον εαυτό σου.


Παντα το εκανα.ευχαριστω για τη συμβουλη .Πολλες φορες ομως μονοι μεσα στην αλλαζονεια μας δε βλεπουμε πολλα.Βλεπεις δε διαφερουμε και πολυ στο υποστηριζουμε την αληθεια που πρεσβευουμε για αυτο και εγω παντα ακουω και προσπαθω να συγκρινω.
quote:
Ο κόσμος εκείνης της εποχής, και ιδιαίτερα το κεφάλαιο (είτε εβραϊκό είτε Ρωμαϊκό), κινδύνευε φίλτατε επικίνδυνα. Οι άπειρες μάζες των εξαθλιωμένων δούλων είχανε πλέον γίνει ένας σοβαρότατος κίνδυνος για την άρχουσα τάξη και η «ειδωλολατρία» των Ρωμαίων δεν είχε να προσφέρει κάποια λύση.
Αλλά, εάν άξαφνα γινόσουνα…ΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ? Και, επιπλέον, όλοι οι δούλοι ΑΔΕΡΦΙΑ? Ενάντια σε ποιόν πλέον να πολεμήσεις? Και ποιος δούλος δεν θα αγαλλίαζε από μία τέτοιας έκτασης «ισότητα»?

Καιρός φίλτατε να
[/quote]
Μ αρεσει αυτη η αναφορα σου.Γιατι αυτη εδω δειχνει μερος του μεγαλειου της Χριστιανοσυνης που καποιοι την καταπατησαν αργοτερα και εκαναν πολεμους στο ονομα του Κυριου.Αυτοι κριθηκαν εμεις τωρα μενουμε και πρεπει να φτιαξουμε ενα κοσμο που ενωνει με γεφυρες και δε χωριζει με τοιχους.Το λεω αυτουσιο οπως μου το ειπε πριν 20 μερες ο Πατριαρχης Βαρθολομοιος στο Φαναρι.Ειμαστε δουλοι του Θεου,αλλα οχι δουλοι της εξουσιας,Εκει προχωρας σε παρερμηνεια,Ξεχνας ποσοι Χριστιανοι σφαγιαστηκαν εκεινες τις εποχες;Ξεχνας οτι ζουσαν αθλια στις κατακομβες;ξεχνας οτι κηνυγηθηκαν με μαζικες εξοντωσεις μεχρι το διαταγμα των Μεδιολανων;δηλαδη δεν τους εφταναν τα βασανα τους,πλεον επαιζαν και την ζωη τους κορονα γραμματα;δεν τα ξεχνας.Το ξερω.Και ναι υπηρχε και αναγκη κατευνασμου των πλουσιων για να μετριαστουν οι σφαγιασμοι,αλλα ποτε συμβιβασμου.Ξεχνας οτι ολοκληρος Νερωνας εκαψε τη μιση Ρωμη για να εξαφανισει τους δουλους Χριστιανους.Δουλους του ΘΕΟΥ και ΑΔΕΡΦΙΑ λογω του κοινου πατερα;ποιο κεφαλαιο κατευναστηκε,ποιοι πλουσιοι ευεργετηθηκαν απο αυτην την θρησκεια.Κανεις,Ο Παυλος ουδεποτε Εβρισε την παλαια θρησκεια.Απλα την καταστρατηγησε φερνοντας την αληθεια του ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥ.Και εφταιγε σε αυτους ενω και οπως εσυ λες κανενα δεν πειραζε με αυτα που ελεγε αφου δεν εξειγηρε σε θρησκευτικο φανατισμο.Ρωτας πως τριγυρνουσε ελευθερος.ΛΑΘΟΣ SWHABE.Δεν ηταν ελευθερος.Στην φυλακη ηταν.Απο εκει εκανε το αποστολικο του εργο.Και γιατι τον αφηναν ζωντανο;Πολυ απλα φοβουμενοι την ευθραυστη πολιτικη ισοροπια της Αυτοκρατωριας την εποχη εκεινη.Ξεχνας ομως τελικα το τελος του;

Ουδεις αναμαρτητοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Χμ...
Έχουμε ξεφύγει λίγο έτσι;
Anyway, να πω και γω πάνω σε αυτό που λέει ο φίλτατος Μακεδόνας, μιας και έτυχε να το διαβάζω πρόσφατα.
Είναι η λεγόμενη Αμερικάνικη θρησκευόμενη δεξια η οποία χαρακτηρίζεται ως τα πιο συντηρητικά κινήματα που έχουν περάσει ever από την Αμερική.

Λοιπόν, εκεί γίνεται μια προσπάθει να περαστεί ο Μπους ως άρχων Ελέω Θεου, κάτι που έχει να εμφανιστεί από τις μεγάλες αυτοκρατορίες του 19ου αιώνα...
Και η όλη Αμερική γενικώς αναβιώνει μια θρησκοληψία ανευ προηγούμενου. Θα προσπαθήσω να βρω το άρθρο στο net.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 03:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
και έλεγα, θα αντιδράσει δεν θα αντιδράσει ο Μακεδόνας

quote:
Σταμάτα πια να κατεβάζεις άρθρα από οποιοδήποτε δογματικό site βρίσκεις, χωρίς προηγουμένως να ελέγχεις ποια είναι η αξιόπιστη πηγή που διαθέτεις... Σοβαρέψου λίγο.

ενώ εσύ για τις πηγές σου ανατρέχεις στη αξιόπιστη βιβλιοθήκη του σπιτιού σου έτσι; Από εκεί βρήκες και τις σχετικές παραπομπές για τα θαύματα στο Ισλάμ;

quote:
Το κείμενο αυτό που κατέβασες από τo site της ["Ορθόδοξης Ομάδας Δογματικής έρευνας"
(http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/kritiki1.htm) περιλαμβάνεται στο βιβλίο του Μητροπολίτη Νικοπόλεως Μελετίου "Τι είναι ο Χριστός". Το δε site είναι τόσο αξιόπιστο, ώστε ούτε το όνομα του Πανεπιστημίου δεν μπορεί να γράψει (είναι Γέηλ (Yale), όχι Γιαλ).

γιατί σε πειράζει που υπάρχει αυτή η ιστοσελίδα και αντικρούει την προπαγάνδα των Νεοπαγανιστών; Εγώ ο φουκαράς που να έχω όλες αυτές τις πηγές;
Καλά ο ισχυρισμός περί αξιοπιστίας (για την αναγραφή του ονόματος εννοώ) είναι εύστοχος.

quote:
Τέλος πάντων. Ο εν λόγω κύριος δεν δούλευε στο Πανεπιστήμιο Γέηλ αλλά σε ένα είδος συνεργαζόμενης σχολής, στην "Αμερικανική Σχολή Ανατολικών Ερευνών", έναν "μη κερδοσκοπικό οργανισμό" ο οποίος όμως χρηματοδοτούνταν από το "Εβραϊκό Κολλέγιο" του Σινσινάτι και είχε την έδρα του στην Ιερουσαλήμ. Ο καθηγητής αυτός, όντας Διευθυντής της σχολής αυτής, βραβεύτηκε από την Ισραηλινή κυβέρνηση για την προσφορά του στο κράτος του Ισραήλ, για τις μελέτες του πάνω στα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας.

Δηλαδή αυτός ο Εβραίος καθηγητής που χρηματοδοτούταν από το εβραϊκό κράτος (που εναντιώνεται στο Χριστιανισμό), με τα λεγόμενά του επικυρώνει τη γνησιότητα της Καινής Διαθήκης, αυτό δε λες και εσύ; Αυτό λέω και εγώ.

Αφού λοιπόν ψάχνεις και βρίσκεις τις πηγές μου (πράγμα που δεν το κρύβω ότι ανατρέχω σε πηγές) ψάξε τότε στις ιστοσελίδες αυτές και θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Μπορώ να σε βοηθήσω αν θες παραθέτοντάς σου την απευθείας σύνδεση:
http://www.oodegr.com/neopaganismos/syxrono_xali/Xardavela1.htm

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 03:30:27  Εμφάνιση Προφίλ
....
quote:
Και για την ενημέρωσή σου. Ο Μπους είναι βαθιά θρησκευόμενος Χριστιανός, ενώ σε ομιλία του στο συνέδριο των Ρεπουμπλικάνων στη Νέα Υόρκη προεκλογικά, είπε ότι "τον πόλεμο αυτό του τον ζήτησε ο ίδιος ο Θεός".

Δεν είναι να απορεί κανείς.


macedon


ε τι να σου πω, αν αυτό πιστεύεις και το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα στις απόψεις σου, καλά να πάθεις

νομίζεις ότι και άλλοι πολλοί το βλέπουν σαν και σένα;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 04:33:05  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Κουβέντα για την ταμπακιέρα. Δεν μου απάντησες στις ερωτήσεις όμως. Στις ξαναγράφω:

1. Τι σχέση έχουν τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας με τα Ευαγγέλια;
2. Πώς η γλώσσα των παπύρων είναι ίδια με τα Ευαγγέλια, αφού τα μεν είναι εβραϊκα, τα δε ελληνικά;
3. Το βιβλίο αυτό το έχεις διαβάσει ή απλά παραθέτεις μια αναφορά που βρήκες σε ένα site που βρήκε κάποιος άλλος από μια άλλη αναφορά ενός άλλου που την ανέφερε στο βιβλίο του που είχε βρει από ένα άλλο βιβλίο;
4. Τι είναι κώδικες;

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις, πες μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 04:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Αλήθεια, τι είναι οι κώδικες?

Δεν ειρωνεύομαι Μακεδόνα, (το διευκρινίζω για τους κακόπιστους), ειλικρινά δεν γνωρίζω, και αν μπορούσες εσύ ή οποιοσδήποτε να μου παραθέσει κάποια στοιχεία, θα ήμουν υπόχρεη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 05:54:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ιδέα δεν έχω καλή μου φίλη τι μπορεί να εννοεί με τη λέξη κώδικες. Άλλωστε και η σελίδα αυτή είναι αντίγραφο αγγλόφωνης σελίδας. Γι'αυτό ζητάω από τον Ψηλό, που το αναφέρει, να μας εξηγήσει όχι μόνο τι είναι αλλά και τι θέλει να αποδείξει εκεί πέρα. Άλλωστε, δικό του επιχείρημα είναι, δεν είναι δικό μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 05:55:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ψηλέ

Πριν ξεκινήσω να σου θέσω τρεις ρητορικές απαντήσεις. (Ρητορική ερώτηση είναι αυτή που η απάντησή της είναι γνωστή ήδη και απαντάται από τον ερωτώντα).

1. Ξέρεις να διαβάζεις;
2. Καταλαβαίνεις ό,τι διαβάζεις;
3. Μπορείς να σταματήσεις να βάζεις λόγια στο στόμα ανθρώπων που ποτέ δεν τα είπαν;

Καταλαβαίνω τη δυσκολία σου να αποδείξεις τα αναπόδεικτα και συμπάσχω. Ενίοτε καταλαβαίνω και τον πανικό σου να απαντήσεις ντε και καλά, χρησιμοποιώντας αποσπάσματα από κείμενα που ούτε καταλαβαίνεις ούτε μπορείς να κρίνεις τόσο ως προς το περιεχόμενο ως και προς την αξιοπιστία τους, τα οποία αλιεύεις σε όποιο χριστιανικό site βρεις (χριστιανικό να είναι κι ό,τι νάναι). Και γι'αυτό δεν απαντάς επί της ουσίας αλλά άρες μάρες κουκουνάρες.

quote:
Ψηλός
Δηλαδή αυτός ο Εβραίος καθηγητής που χρηματοδοτούταν από το εβραϊκό κράτος (που εναντιώνεται στο Χριστιανισμό), με τα λεγόμενά του επικυρώνει τη γνησιότητα της Καινής Διαθήκης, αυτό δε λες και εσύ; Αυτό λέω και εγώ.

Χμμ... Αυτό κατάλαβες; Άντε να σε βοηθήσω...

1. Ο Burrows ΔΕΝ είναι εβραίος. Είναι αμερικανός.

2. Ο Burrows ΔΕΝ μιλάει για την Καινή Διαθήκη στο συγκεκριμένο βιβλίο, μιλάει για την Παλαιά. Το πώς μεταφράστηκε ό όρος "Bible" σε "Καινή Διαθήκη" θα πρέπει να ρωτήσεις τον Μητροπολίτη που το πέρασε στο βιβλίο του. Ο Burrows αναφέρεται στην δυσπιστία που ανέκυψε με την μετάφραση των εβδομήκοντα και προσπαθεί να απαντήσει στα ερωτήματα περί μεταγενέστερων προσθηκών στην ΠΑΛΑΙΑ Διαθήκη.

3. Τα χειρόγραφα της Νεκρής Θάλασσας ΔΕΝ έχουν γραφεί στην ίδια γλώσσα με τα (4) Ευαγγέλια, όπως ισχυρίζεται το άρθρο που παρέθεσες. Για το λόγο αυτό, δεν θα μπορούσε να βρεθεί ότι οι "δύο γλώσσες είναι ίδιες", όπως αναφέρει το απόσπασμα που παράθεσες από το απόσπασμα που βρήκες από το site που το βρήκε σε απόσπασμα ενός βιβλίου που ο συγγραφέας του το είχε βρει σε άλλο βιβλίο (και το μετέφρασε και λάθος).

Μια απλή ανάγνωση από μέρους σου θα αρκούσε να σε κάνει να σκεφτείς "Μα, πώς τα εβραϊκά χειρόγραφα και τα ευαγγέλια γράφτηκαν στην ίδια γλώσσα"? Εσύ ούτε αυτό δεν έκανες. Είδες το site ότι γράφει "Ορθόδοξο", γράφει και "δογματικό", εδώ είμαστε! Κατευθείαν copy-paste. Κατάπιες το δόλωμα μαζί με το αγκίστρι.

Τώρα, για την ενημέρωσή σου: Ο ίδιος συγγραφέας, ο Millar Burrows, στο ίδιο βιβλίο που αναφέρεις, της ίδιας έκδοσης (1956) και στη σελίδα 42 λέει: "Όσα περισσότερα ευρήματα βρίσκουμε σχετικά με την εικόνα του παρελθόντος μέσα από τη Βίβλο, αν και δεν μπορούν να επικυρωθούν και να θεωρηθούν γνήσια, εντούτοις φαίνεται γενικά να είναι συμβατά μ'αυτά που ξέρουμε ήδη."

και στη σελίδα 133 λέει: "...η γνώση μας σχετικά με την Καινή Διαθήκη ούτε αυξήθηκε ούτε άλλαξε από οποιοδήποτε χειρόγραφο που έχει βρεθεί.".

quote:
Ψηλός
ε τι να σου πω, αν αυτό πιστεύεις και το χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα στις απόψεις σου, καλά να πάθεις

Δεν ήταν επιχείρημα όπως ο καθένας μπορεί να καταλάβει. Ήταν μια πληροφορία σχετικά με τον τρόπο που βλέπει ο Μπους τα πράγματα. Άλλωστε αν ήταν επιχείρημα, δεν θα απαντούσες, όπως δεν απάντησες στις ερωτήσεις που σου έθεσα. Εγώ σου ανάφερα αυτά που ακούω στις ειδήσεις εδώ στην Αμερική. Απλή πληροφορία είναι. Πλη-ρο-φο-ρί-α! Ούτε ανάλυση, ούτε ερμηνεία, ούτε φιλοσοφικός στοχασμός, ούτε φυσικά επιχείρημα γιατί δεν αποδεικνύει τίποτε. Η Brie Boy το έγραψε με λεπτομέρειες, έτσι ακριβώς είναι. Εγώ απλά στο ανάφερα.

Όπως βλέπεις, σου απάντησα στις 3 από τις 4 ερωτήσεις που σου είχα θέσει, για να βγεις από τη δύσκολη θέση. Την τέταρτη, επειδή σχετίζεται με πολλές σειρές από το κείμενό σου "περί κωδίκων", θα ήθελα να μας απαντήσεις εσύ (σε όλους εδώ μέσα)

Τι είναι κώδικες και τι θέλεις να αποδείξεις εκεί;

Μην το περάσεις σε παρακαλώ πάλι στο ντούκου γιατί θα υποθέσω ότι δεν ξέρεις τι λες και ότι τα γραπτά σου είναι στείρα αναμασήματα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy