ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (ΝΟ2)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 10:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
22 θα σου έδινα απόλυτο δίκιο για τους 5 μήνες, αν δεν έλεγε όχι μόνο ότι θα φυτεύσουν αλλά και θα φάνε λάχανα...θέλοντας να υπογραμμίσω ότι θα υπάρχει μια περίοδος ηρεμίας.

Το ίδιο υπονοεί - κατά την γνώμη μου - και η προφητεία του Αγίου Όρους...πρόσεξε λίγο: δίνει διαφορετική σειρά γεγονότων:

14.Νίκη ορθοδόξων λαών και γενική σφαγή Αγαρηνών υπό ορθοδόξων.
15.Ανησυχία κόσμου.
16.Γενική απελπισία επί της γης.
17.Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν. Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη του μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών.


Επισης ο Άγιος Ιωσήφ ο Βατοπεδινός βάζει στην προφητεία του μία ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ λέξη που με οδηγεί στο ίδιο συμπέρασμα: την λέξη "πάλι":

"Η πρώτη φάσις έληξε του τρομερού πολέμου/ τόσα δεινά πέντε μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;/ κι πάλιν νέος πόλεμος θ' αρχίση να ξεσπάση/αλλοίμονο στον άνθρωπο τι έχει να περάση."

Πως θεωρεί την 2η φάση, αν δεν έχει τελειώσει η 1η? Πως έχουμε 2ο πόλεμο, αν δεν έχει τελειώσει ο 1ος? Ο Άγιος Ιωσήφ, νιώθω σαν να μας λέει ότι έγινε ένας πόλεμος 5 μηνών, σαν να ηρεμήσανε τα πράγματα, και ΠΑΛΙ νέος πόλεμος ξεσπά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 11:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Αετέ,ας δούμε λίγο την προφητεία-<<....και θα φυτευθούν σε αυτή λάχανα,και θα φάγουν πολλοί από αυτά,για εκδίκηση των αγίων>>,η φράση που χρησιμοποιεί είναι ότι <<θα φάγουν πολλοί από αυτά>>,δλδ πολλά έθνη θα βρίσκονται στα όρια της Πόλης διεκδικώντας την.

Στην προφητεία του Αγίου Όρους που αναφέρεις,το 15 και 16 μιλάνε για μια κλιμακούμενη παγκόσμια κρίση, που στην αρχή θα ανησυχήσει και μετά θα ταράξει τον κόσμο και η κορύφωση αυτής της κρίσης θα είναι η πρώτη τριήμερη μάχη (το 17),κατόπιν,και έπειτα από μια παύση μερικών ημερών όπου θα προσπαθήσουν, όπως μας λέει ο Βατοπαιδινός,να λύσουν τις διαφορές στην Κρήτη,αλλά δεν θα τα καταφέρουν διότι προσπαθούν μια φορά με την πέννα και 99 με τον πόλεμο,θα ανάψει και η δεύτερη τριήμερη μάχη,όπου εκεί θα σκοτωθούν αρκετά εκατομμύρια άνθρωποι εξαιτίας των πυρηνικών που θα χρησιμοποιηθούν.Τότε θα έρθει ο Αρχάγγελος να σταματήσει τον πόλεμο,δλδ 5-6 μήνες μετά το ξεκίνημά του και ημέρα Τρίτη.Επί τρείς ημέρες ο Αρχάγγελος θα μας μιλάει έχοντας πάρει τη μορφή λευκοφόρου ευνούχου ανδρός,και όλος ο κόσμος θα βοά το <<Κύριε ελέησον>>,και στο τέλος αυτών των τριών ημερών και νυκτών,θα μας αποκαλύψει τον εκλεκτό του θεού που έχει λάβει άγιον έλαιο από την γαστέρα της μητρός του (σημ.ο μόνος που γνωρίζουμε ότι έχει εμπλησθεί με άγιον έλαιο πριν ακόμη γεννηθεί,είναι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 11:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Εγώ σκεφτόμουνα κάτι άλλο.
Αυτό με την νόσο των πουλερικών. Φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν το πράγμα πάρει διαστάσεις στην Ευρώπη;
Αν μη τι άλλο το κοτέτσι θα απαγορευτεί ή θα μπει βαρύς φόρος στα κοτέτσια για να μην έχει ο καθένας δικό του.

Μάλλον είμαστε κοντά σε αυτό...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 11:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
22 ΜΗ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΧΕΙ ΧΡΙΣΘΕΙ ΑΓΙΟΝ ΕΛΑΙΟΝ.ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟ ΔΑΥΙΔ,ΣΤΟ ΜΩΥΣΗ,ΣΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ,ΣΤΟΝ ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΘΕΟΛΟΓΟ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΚ ΚΟΙΛΙΑΣ ΜΗΤΡΟΣ ΕΚΛΕΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΡΙΟ.΄΄ΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΓΝΩΡΙΖΕ,ΠΡΟΟΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΔΟΞΑΣΕ ΑΥΤΟΥΣ΄΄.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ WWALKER ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Π.ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΡΟΟΥΖ(Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ)ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ(ΥΠ`ΟΨΙΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ BEST SELLER)ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ UFO,ΝΕΦΕΛΕΣ,ΓΚΟΥΡΟΥ,ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΩΝ ΙΝΔΙΩΝ.ΕΚΕΙ ΠΗΓΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΥΗΘΕΙ ΤΩΝ ΜΑΝΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΤΩΝ ΓΚΟΥΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΄΄ΘΑΥΜΑΤΑ΄΄ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΛΑΝΗΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ.ΤΟ ΤΡΑΧΩΝΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΟ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.ΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΗΝΑ ΜΑΡΤΙΟ(ΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΘΕΙΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ,ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ,ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ,ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821,ΚΑΙ ΤΟΛΜΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΠΑΤΕΡΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΗΝΑ ΜΑΡΤΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Να δούμε φίλε 22...

εγώ μια προσέγγιση έκανα...και είπα από την αρχή πως σε πολλά μπορεί να είμαι λάθος. Απλά, μου φάνηκε λογική η σειρά γιατί μου ταίριαζαν και οι ημερομηνίες του Αγίου της Κωνστάντσας.

Τέλος πάντων...θα δούμε.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής: προφανώς κάποιοι από εσάς έχετε διαβάσει τα εν λόγω βιβλία που αναφέρετε. Πέρα από τον Μαιτράγια, έχετε καταλάβει κάποιον άλλον που μπορεί να είναι ο Αντίχριστος?
Αν και, από την προφητεία του Οσίου Νείλου καθώς και από την προφητεία που είπανε στον Μανουήλ τον Παλαιολόγο, φαίνεται πως ο Αντίχριστος - ο καταγόμενος από την φυλή του Δαν - δεν έχει γεννηθεί ακόμα.
Σίγουρα όμως, έχει γεννηθεί ο Ψευδοπροφήτης..αυτός που κατά την Αποκάλυψη κι όπως μας λέει η προφητεία του Ιωσήφ του Βατοπεδινού, θα θελήσει να γίνει Θεός:
"Η δε Ρωσία ξαφνικά εισβάλλει στην Τουρκία / και ως χείμαρρος ορμητικός σαρώνει την Περσία.
Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη."

Έχετε υπόψιν σας ποιον ετοιμάζουν??

Και κάτι τελευταίο...έχει κανένας σας κάποιον φωτισμένο πνευματικό, που να του έχει συζητήσει όλα αυτά που έχουμε συζητήσει εμείς στο forum αυτό, και να έχουμε και μία γνώμη από κάποιον Άγιο Πατέρα?
Όχι τίποτα άλλο, αλλά καλοί οι λογισμοί, αλλά στο κακό οδηγούν και ό,τι γίνεται γίνεται προς Χάρη Θεού. Κι επειδή η Σοφία βρίσκεται περισσότερο στους Άγιους Πατέρες, και μάλλον όχι σε μας τους κοσμικούς, θα ήθελα να μάθω αν βαδίζουμε στο σωστό δρόμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ`ΟΨΙΝ ΜΑΣ ΟΤΙ Ο ΛΥΚΟΣ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΡΑΣΗ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΩΝ?ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ?ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1987 ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ? ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΥΠ`ΟΨΙΝ ΟΤΙ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1987 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΚΑΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΕΝΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ.ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠ`ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ 1987+25=2012 ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΛΑ ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Αδελφέ,

έχω από παλιά κάνει έναν διαχωρισμό με βάση τους χαρακτηρισμούς της Αποκάλυψης.
Εγώ καταλαβαίνω δύο μορφές:
1) Τον Ψευδοπροφήτη: ο οποίος θα έχει όλες τις εξουσίες του Δράκοντα, θα κάνει είδωλο του Θηρίου, θα βάλει τους ανθρώπους να το προσκυνούν και θα επιβάλλει το σφράγισμα.
Αυτός - κατά την γνώμη μου - είναι αυτός για τον οποίον μας έχουν προειδοποιήσει, και θα έρθει στις μέρες μας, από ότι έχω καταλάβει, παράλληλα με τον Βασ. Άγιο Ιωάννη.

2) Τον Άντίχριστο, τον καταγόμενο από την φυλή του Δαν, ο οποίος θα έρθει ελάχιστα πριν από την τελική κρίση κι ο οποίος όπως μας λέει ο Όσιος Νείλος και ο Άγιος Ανδρέας ο Σαλός, θα έρθει μερικές βασιλείες μετά τον Βασ. Ιωάννη.

Και οι δύο είναι Αντίχριστοι, με την ευρύτερη έννοια που καθορίζεται ως πολέμιοι του Χριστού. Είναι μέρος της ανίερης τριάδας: Δράκος (σατανάς) - Θηρίο (αντίχριστος) - Ψευδοπροφήτης.

Στην Αποκάλυψη γίνεται σαφής διάκριση μεταξύ των δύο προσώπων. Ο Ψευδοπροφήτης είναι ο πλάνος. Ο Αντίχριστος (Θηρίο) είναι ο πολέμιος: είναι το Θηρίο μετα 7 κεφάλια, 7 διαδήματα και τα 10 κέρατα...έχει παρουσιαστεί δια μέσου της ιστορίας με την μορφή πολλών βασιλειών και βασιλέων, και μετά τα συμβολικά 1000χρόνια φυλακής του, με την ήττα του Ψευδοπροφήτη, θα έρθει ως άνθρωπος.

Άρα όταν αναφέρομαι στον Αντίχριστο εννοώ τον τελευταίο.
Η ερώτησή μου βασίστηκε σε αυτόν. Ασφαλώς και ο Ψευδοπροφήτης έχει γεννηθεί και η σχετική μου απορία (για το ποιον ετοιμάζουν) βασίστηκε στο αν ο Μαιτράγια είναι αυτός ή έχετε καταλάβει αν ετοιμάζουν κάποιον άλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:38:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ειναι αξιοπεριεργο αλλα ολες οι περιγραφες για τον Ιωαννη Βασιλεα μας οδηγουν στο προσωπο του κ. Ιωαννη Ιωαννου.Ο ιδιος ομως ,το αρνηθηκε κατηγορηματικα σε σχετικη ερωτηση του κ. Λιακοπουλου.

Τι μυστηριο κι αυτο!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
όχι Γόγορα...δεν είναι αυτός. Στο "Καιρός γαρ Εγγύς" γίνεται μια αναφορά για μία Αγία Γραφή που παρέδωσε ο Άγιος Χοζεβίτης στον Ιωάννου, Αγία Γραφή η οποία ανήκε στον π. Θεόφιλο, αδελφό του παπού του Βασ. Αγίου Ιωάννη, όπως είπε ο Άγιος Χοζεβίτης.

Λοιπόν, σε άλλο σημείο του βιβλίου, δίνεται το πλήρες γενεαλογικό δέντρο του Ιωάννου, και τέτοιος πατέρας δεν υπάρχει.
Επιπλέον, η ηλικία του Ιωάννου είναι μεγαλύτερη από την ηλικία που οι προφητείες έχουν αναφέρει για τον Βασ. Ιωάννου.

Είναι γεννημένος το 1965..και σύμφωνα με τις προφητείες ο βασ. Αγ.Ιωάννης θα είναι 30-40 όταν θα αναδειχθεί κι όχι 40-45 που θα είναι ο Ιωάννου το 2009 που οριοθέτησα την ανάδειξη του Βασιλέα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

Επιπλέον, η ηλικία του Ιωάννου είναι μεγαλύτερη από την ηλικία που οι προφητείες έχουν αναφέρει για τον Βασ. Ιωάννου.


Βασ. Ιωάννη κι όχι Ιωάννου!!

Τώρα πάλι μην πει κανείς ότι γλώσσα λανθάνουσα....!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΜΑ ΑΥΤΟΣ ΑΔΕΛΦΕ ΑΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΕΚ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΤΟΥ ΔΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΘΙΣΕΙ ΩΣ ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΚ ΜΙΑΡΑΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ(ΑΠΟ ΠΟΡΝΕΙΑ).ΑΥΤΟΣ Ο ΛΥΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Υ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΙ ΜΥΗΘΕΙ ΤΩΝ ΜΑΝΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ΄΄ΘΑΥΜΑΤΑ΄΄.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠ`ΕΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΑΥΔΟΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ.ΑΥΤΟΣ Ο Λ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:13:35  Εμφάνιση Προφίλ
''Είναι γεννημένος το 1965..και σύμφωνα με τις προφητείες ο βασ. Αγ.Ιωάννης θα είναι 30-40 όταν θα αναδειχθεί κι όχι 40-45 που θα είναι ο Ιωάννου το 2009 που οριοθέτησα την ανάδειξη του Βασιλέα''

Αετε,μπορει να αναδειχθηκε απο τον Θεο οταν του παρουσιαστηκε η Προφητεια στο σπιτι του!! Σ'αυτη τη περιοδο ηταν μεταξυ 30 και 40.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Δηλαδή, αν είναι αυτός που λες, μέχρι την Συντέλεια δεν θα έρθει άλλος αντίχριστος και ο κόσμος θα ζει χωρίς πλάνη.!!!

Αυτό που λες δεν συμφωνεί ούτε με την Αποκάλυψή:

Αποκάλυψη του Ιωάννη (Το θηρίο που βγήκε από την ξηρά - στιχ. 11-18)

"Και είδα ένα άλλο θηρίο να ανεβαίνει από τη γη και είχε δυο κέρατα σαν του αρνιού και μιλούσε σαν τον δράκοντα.
Και ασκεί όλη την εξουσία του πρώτου θηρίου μπροστά του. Και κάνει την γη και τους κατοίκους της να προσκυνήσουν το πρώτο θηρίο, του οποίου θεραπεύτηκε η θανάσιμη πληγή.
Και κάνει θαυμαστά και καταπληκτικά πράγματα, ώστε και φωτιά να κατεβαίνει από τον ουρανό στην γη μπροστά στους ανθρώπους.
Και παραπλανά τους κατοίκους της γης με τα καταπληκτικά πράγματα που του επιτράπηκε να κάνει μπροστά στο πρώτο θηρίο, λέγοντας στους κατοίκους της γης να κάνουν ένα ομοίωμα (είδωλο) του θηρίου (να το θεοποιήσουν δηλαδή) αυτό το οποίο παρότι είχε την πληγή από το μαχαίρι έζησε.
Και του δόθηκε η άδεια να δώσει ζωή στο ομοίωμα του θηρίου, ώστε και να μιλήσει το ομοίωμα του θηρίου και να κάνει ώστε να θανατωθούν όσοι δεν προσκηνήσουν το ομοίωμα του θηρίου.
Και υποχρεώνει όλους τους μικρούς και τους μεγάλους, και τους πλουσίους και τους πτωχούς, και τους ελεύθερους και τους δούλους να χαράξουν ένα σημάδι πάνω στο δεξί τους χέρι ή στα μέτωπά τους.
Ωστε να μην μπορεί κανείς να αγοράσει ή να πωλήσει, παρά μόνο εκείνος που έχει το χαραγμένο σημάδι, το όνομα δηλαδή του θηρίου ή τον αριθμό του ονόματός του.
Εδώ είναι η ΣΟΦΙΑ. Οποιος έχει (φωτισμένο και καθαρό μυαλό) ας αριθμήσει τους αριθμούς που κάθε γράμμα του ονόματος του θηρίου (δηλαδή του αντιχρίστου) σημαίνει (και ας αθροίσει τον αριθμό του θηρίου) γιατί είναι αριθμός ονόματος ανθρώπου. Και αριθμός αυτός είναι χξς' (666) δηλαδή εξακόσια εξήντα έξι."

ούτε με την προφητεία του Αγίου Ανδρεά του δια Χριστόν Σαλού, σύμφωνα με την οποία μετά τον Βασ. Ιωάννη και 3-4 βασιλείες μετά έρχεται ο Αντίχριστος, ο καταγόμενος από την φυλή του Δαν, και ο οποίος καταστρέφει εκκλησίες, διαλύει λείψανα Αγίων και κάνει διώξεις Χριστιανών, τον θάνατο του οποίου θα προκαλέσει ο ίδιος ο Κύριος:

"Οι ηδύτατοι άρνες, οι μέλλοντες δια Χριστόν θύεσθαι υπό του πονηρού Δαν, λέγω δη του παμπόνηρου διαβόλου ήτοι του αντίχριστου. Τότε δια το μη είναι εν τω καιρώ εκείνω άνδρα αιδέσιμον, αλλά πάντας της απωλείας, αναστήσεται γύναιον πονηρόν και αισχρότατον από του Πόντου, και βασιλεύσει εν τη βασιλίδι των πόλεων. Αυτή δε γενήσεται βακχεύτρια, μάγισσα, και φαρμακός, και απαξαπλώς του διαβόλου θυγατήρ. Εν γαρ ταις ημέραις αυτής έσονται επιβουλαί και σφαγαί κατά τας ρύμας της πόλεως. Αποκτενεί γαρ έκαστος, ει δυνάμεως έχει, τον πλησίον αυτού, και υιός πατέρα, και πατήρ υιό ν, μήτηρ θυγατέρα, και θυγάτηρ μητρί, αδελφοί επαναστήσονται αλλήλοις και κατασφάξουσι, και έσται κακία πολλή, και μίσος εν τοις υιοίς των ανθρώπων, και φόνοι αναρίθμητοι εν τη πόλει ταύτη.

Εν δε τη αγία Εκκλησία ένδοθεν έσονται ασέλγειαι, μοιχείαι, ασωτείαι, αιμομιξίαι, κιθάραι τε και ορχήσεις, χλευασμοί τε και παίγνια, άπερ άνθρωπος ούτε είδεν ούτε ήκουσε. Και γαρ η βασιλίς εκείνη η ακάθαρτος θεάν εαυτήν ονομάζουσα και Θεώ μαχόμενη, κόπρω μιανεί τα άγια θυσιαστήρια, και πλύνει το σώμα αυτής ύδατι και μολύνει πάντα τον λαόν, και αποστρέψει το πρόσωπον αυτής από του Θεού, και ενυβρίσει τα άγια των αγίων, και αρπάσει τα σκεύη τα τίμια από των αγίων Εκκλησιών, τους τε τίμιους σταυρούς και τας σεβάσμιας εικόνας, τα τε Ευαγγέλια και τους Αποστόλους, και πάσαν βίβλον ιεράν συναθροίσει επί το αυτό, και ποιήσασα σωρόν μέγαν και βαλουσα πυρ καταφλέξει πάντα, και τας Εκκλησίας καταστρέψει μέχρις εδάφους. Ζητήσει και λείψανα αγίων του κατακαύσαι αυτά και ουχ ευρήσει. Ο γαρ Θεός αοράτω δυνάμει από της τήσδε πόλεως μεταγάγει αυτά.

Τότε η τάλαινα της μεγάλης Εκκλησίας της του Θεού Σοφίας καταστρέψει την αγίαν Τράπεζαν, και τον τόπον του ναού μιάνασα σταθείσα κατά ανατολάς φρυαττομένη, ερεί προς τον Ύψιστον. Μη κατώκνησα, ω λεγόμενε Θεέ, απολείψαι σου το μνημόσυνον από της γης. Ίδε τι σοι εποίησα και έκαμον, και ουκ ηδυνήθης καν τριχός μου εφάψασθαι. Μείνον μοι μικρόν, και εάν ειμί ενταύθα και το στερέωμα χαλώ, και δείξω σοι τις ο εν Θεοίς δυνατώτερος φημί και Θεαίς. Ταύτα λαλήσει η γάγγραινα, ή και πλείονα, και δράσει χείρονα εις ύψος αποπτύουσα και λίθους πέμπουσα. Εώ γαρ λέγειν αυτής τα δεινότερα.

Εν γαρ τω καιρώ εκείνω κλινεί Κύριος ο Θεός ο Παντοκράτωρ το τόξον αυτού, και τον θυμόν αυτού, και φοβερά δυνάμει της ισχύος αυτού εκτενεί την χείρα αυτού επί την μεγάλην πόλιν ταύτην. Και δράξηται αυτής εν ισχύι, και τω δρεπάνω της δυνάμεως αυτού υποτεμεί τον χουν τον υποκάτω της πόλεως ταύτης, και ερεί τοις ύδασι της αβύσσου του καταπιείν αυτήν, άπερ φοβερώς υπακούσαντα εξ εκατέρων των μερών τάχει σφοδρώ και ήχω φοβερωτάτω αναβλύσουσι, και το υποκάτω αυτής ανασπάσει από της γης, και επάρει αυτό εις ύψος ως μύλον γυροβολούμενον, φρίκη πολλή, ώστε θρηνείν και οδύρεσθαι, κράζει τε ουαί τοις εν μέσω της πόλεως. Ούτως ουν κατενεχθείσης αυτής εν τη αβύσσω τα εξ εκατέρων των μερών αναβλύσαντα ύδατα σφοδρώς κατακλύσαντα και κατακλύψαντα αυτήν τω φοβερώ και αχανεί πελάγει της αβύσσου παραπέμψουσιν. Ούτως ουν, ω τέκνον μου Επιφάνιε, η πόλις ημών συντελεσθήσεται. Και άπερ δε σοι είρηκα όπισθεν ότι μέλλουσι συμβαίνειν τω κόσμω δεινά, εκείνα εισιν, άπερ ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός έφησεν αρχήν ωδίνων.

Μετά δε την παρέλευσιν της πόλεως ταύτης, τα της συντέλειας συνίσταται."


Χωρίς να θέλω να επιμένω για αυτή μου την θέση, διότι μπορεί να είμαι πλανεμένος, αν κάποιος πραγματικά διαφωνεί και νιώθει πως είναι σίγουρος και μπορεί να μου εξηγήσει την πλάνη μου, θα ήθελα να το κάνει και τον παρακαλώ γι' αυτό, διότι εγώ αυτό έχω καταλάβει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:22:31  Εμφάνιση Προφίλ
'Αγία Γραφή η οποία ανήκε στον π. Θεόφιλο, αδελφό του παπού του Βασ. Αγίου Ιωάννη, όπως είπε ο Άγιος Χοζεβίτης.'

Ο πατερ Θεοφιλος,πως ονομαζεται κατα κοσμον;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

'Αγία Γραφή η οποία ανήκε στον π. Θεόφιλο, αδελφό του παπού του Βασ. Αγίου Ιωάννη, όπως είπε ο Άγιος Χοζεβίτης.'

Ο πατερ Θεοφιλος,πως ονομαζεται κατα κοσμον;


Παπα-Θεόφιλος, μήπως??

Που να ξέρω αδελφέ...αν είναι ο Ιωάννου ο προφητευόμενος Βασιλέας, καλώς να είναι! Μόνο για τον εαυτό μου μπορώ να σου πω και σε βεβαιώ πως δεν είμαι εγώ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
quote:
Είναι γεννημένος το 1965..και σύμφωνα με τις προφητείες ο βασ. Αγ.Ιωάννης θα είναι 30-40 όταν θα αναδειχθεί κι όχι 40-45 που θα είναι ο Ιωάννου το 2009 που οριοθέτησα την ανάδειξη του Βασιλέα.

Οταν θα αναδειχτει απο το το θεο θα ειναι 30-40 χρονων.Ο γιαννακης κλεινει τα 40 στις 11 η 13(δεν θυμαμαι καλα) αυγουστου του 2005.Οποτε θα δουμε...κοντα ειναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
17 Αυγούστου τα'κλεισε.

Κοιτάξτε...νομίζω πως είναι σαφής η προφητεία: το όνομα του είναι κρυμμένο μέσα στους αιώνες. Έχω την υποψία ότι θα είναι ένα όνομα πάρα πολύ γνωστό σε όλους μας...αν κι εγώ έχω εκφραστεί ευφρασώς και είχα πει ότι κατά την γνώμη μου θα είναι στρατιωτικός (φέρει άρματα στα χέρια). Πέρα από αυτό η προφητεία μας υποψιάζει ότι μπορεί να πάρει μέρος στην μάχη της Κωνσταντινούπολης....άρα αυτό ενισχύει την άποψη ότι θα είναι στρατιωτικός.

Θα ψάξω να σας παραθέσω όλες τις αναφορές που ενισχύουν αυτή μου την άποψη...θα επανέλθω σύντομα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

έχω εκφραστεί ευφρασώς

ΕΥΘΑΡΣΩΣ....φτου σήμερα με τα σαρδάμ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 15:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Kάποιος χριστιανός (όχι ορθόδοξος και όχι Έλληνας) ιερέας,μεγάλης ηλικίας και φωτισμένος, που μίλησα σήμερα το πρωί,μου είπε ότι η Αμερική θα γνωρίσει την μεγάλη τιμωρία πολύ σύντομα εξαιτίας της υπερηφάνειας που έχει αποκτήσει τα τελευταία χρόνια.
Αλήθεια,θυμάται κανείς το ανάποδο ουράνιο τόξο που εμφανίστηκε πριν λίγες εβδομάδες πάνω από το Λος-Αντζελες; Μην ξεχνάμε ότι το ουράνιο τόξο είναι η υπόσχεση του θεού ότι δεν θα ξανακάνει κατακλυσμό στη γη,και την ίδια στιγμή άρχισαν να εμφανίζονται καταστροφές που έχουν ως βάση το νερό!Μήπως θέλει να πει σε αυτό το λαό ότι εγώ κρατάω την υπόσχεσή μου αλλά εσείς από τη μεριά σας φτάσατε πάλι στο ίδιο σημείο που είσασταν στην προ Νώε εποχή; Μήπως θέλει να τους προειδοποιήσει ότι ακόμα και χωρίς να κάνει κατακλυσμό,μπορεί να τους τιμωρήσει ρίχνοντάς τους πολύ νερό; Και να σκεφτεί κανείς ότι όλα αυτά είναι απλώς μια προειδοποίηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 15:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Πάψτε να ασχολείστε με το μικρό γιαννάκη και το βασίλειό του.
Διαβάστε λίγο τι μας λένε οι άγιοι πατέρες για τον Ιωάννη τον βασιλέα. Θα είναι λαμπρός στο είδος (θα αποπνέει σεβασμό η μορφή του),αυστηρός στην όψη,με τύλωμα(σημάδι,εξόγκωμα) στο δεξί του πόδι,η λαλιά του γλυκιά,όμορφος στην όψη,μέσος στην ηλικία (δλδ γύρω στα 33-35),φαλακρός,με ελαφρώς εκγομφωμένη μύτη,οι οφθαλμοί του θα είναι μετίωτοι,χωρίς γένεια και με πορφυρούς σταυρούς στις δύο ωμοπλάτες.
Μη μου πει κανείς τώρα ότι αυτή η περιγραφή του θυμίζει το μικρό γιαννάκη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STITS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


273 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 15:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STITS
ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ,
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΑΝ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ;
ΜΗΠΩΣ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΩΜΑΙ ΤΣΑΜΠΑ;
ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

http://homepages.pathfinder.gr/stits3/agionpateronΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Φίλε STITS, η προσφορά σου είναι αξιοθαύμαστη. Το θέμα είναι να τα οργανώσουμε λίγο, αν είναι δυνατόν να συμμαζέψουμε τα ορθόδοξα κείμενα, ώστε να μπορούν να τα δούν και όσοι δεν ασχολούνται όπως εμείς.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Περί Αγίου Βασιλέα Ιωάννη!

Άγιος Μεθόδιος Πατάρων (4ος αιώνας μ.Χ.):
Πηγαίνετε στα δεξιά τα μέρη (τα Ανατολικά) της Επταλόφου και θα βρείτε έναν άντρα να στέκεται ανάμεσα από δύο κίονες με πολύ σοβαρότητα.

Άγιος Ταράσιος, Πατριάρχης Κων/πολης (784-806 μ.Χ.):
Τότε θα ξυπνήσει (αναδειχθεί) ο Άγιος Βασιλέας ο οποίος θα κηρύττει στο λαό το Α και το Ω (τον Ιησού Χριστό) , ψηφία που υπάρχουν στο όνομά του (Ιωάννης)

Αυτοκράτορας Λέων ΣΤ’ ο Σοφός, (10ος αιώνας μ.Χ.):
 Το όνομα του Βασιλιά είναι κρυμμένο στα έθνη (στην ιστορία)

 Τον έδιωξαν από το σπίτι του οι άνθρωποι

 Και όταν φανερωθεί ο πραγματικός βασιλιάς, απέναντι από το φτωχικό του μεταξύ δύο αψίδων και ενός ινδάλματος πάνω σε βάθρο.

 Στύλος αφού φανεί στον ουρανό κινούμενος, ένας κήρυκας, που δεν θα τον βλέπει κανείς, τρεις φορές θα φωνάξει με φωνή μεγάλη: πηγαίνετε αμέσως δυτικά της Κωνσταντινούπολης (επτάλοφης) και θα βρείτε έναν πιστό άνδρα που είναι φίλος μου. Οδηγείστε τον στα πατρικά του ανάκτορα της βασιλείας του, αυτόν που είναι κρανοφόρος, μειλίχιος (ήπιος) και αγαθός, με υψηλό φρόνημα και οξύτατος στο νου, ώστε να προνοεί και να γνωρίζει το μέλλον. Και πάλι θα έχεις Κωνσταντινούπολη την ισχύ σου.

 Σε άλλο σημείο: Να πάλι ο άνθρωπος από βασιλικό γένος καταγόμενος, που κρύφθηκε στη γη για αναρίθμητους χρονικούς κύκλους, φτωχός, βγαίνει από ανήλιο πέτρα και αρχίζει μια δεύτερη επίγεια ζωή. Αλλά σε άρτιο αριθμό ετών θα πέσει νεκρός κάτω από την πέτρα.

Άγιος Γεώργιος Χοζεβίτης
Στα χέρια του έχει σειρά από άρματα και πορφυρούς σταυρούς.

Ερμηνεία:

Σύμφωνα με όλες τις προφητείες, ο Αγ. Ιωάννης κατοικεί ανατολικά της Επταλόφου. Το σπίτι του είναι απέναντι από δύο αψίδες και ένα άγαλμα ή προτομή.

Ας δώσουμε λίγο προσοχή σε 3-4 πράγματα:
1. Θα είναι κρανοφόρος (Λέων ο σοφός): Ξέρουμε ότι κράνος φέρουν οι στρατιώτες ή οι στρατιωτικοί. Ειδικά την περίοδο του πολέμου, ξέρουμε ότι γύρω από την Κων/πολη θα υπάρχουν πολλοί στρατοί. Άρα δεν είναι καθόλου απίθανο να είναι στρατιώτης ή στρατιωτικός.

2. Θα έχει άρματα στα χέρια του και πορφυρούς σταυρούς (Χοζεβίτης): Τα άρματα (πληθυντικός) σημαίνει ότι πολλά όπλα βρίσκονται υπό τον έλεγχό του…άρα ίσως ηγείται αρμάτων.

3. Το «τον έδιωξαν από το σπίτι του» όπως και το «κατάγεται από βασιλικό γένος» κρατήστε το λίγο…θα σας αναλύσω μια υπόθεση στο τέλος.

4. Μας λέει η προφητεία κάτι άλλο επίσης: « κρύφθηκε στη γη για αναρίθμητους χρονικούς κύκλους, φτωχός, βγαίνει από ανήλιο πέτρα και αρχίζει μια δεύτερη επίγεια ζωή».

5. Μας λέει η προφητεία «οδηγείστε τον στα πατρικά του»!!

Το ότι κρύφθηκε στην γη, εννοεί προφανώς ανάμεσα στους ανθρώπους.

Εδώ θα μου πει ο 22 ότι φαίνεται ότι θα αναστηθεί…αλλά αν προσέξει κάποιος και συνδυάσει και την προφητεία ότι «το όνομά του είναι κρυμμένο στα έθνη (στην ιστορία)» θα δει ότι ουσιαστικά το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ έχει ξεχαστεί:

Πρόκειται για ένα πολύ διάσημο όνομα, κάποιον που για να μην χάσει ίσως την ζωή του, οι πρόγονοί του έφυγαν από τα πατρικά τους και χάσανε την περιουσία τους και την ισχύ τους. Άρα ο Βασ. Ιωάννης είναι πλέον φτωχός και το όνομά του είναι ξεχασμένο.

Λεει οδηγείστε τον στα πατρικά του. Αλλά ποια είναι τα πατρικά του??
Μην ξεχνάμε κατάγεται από βασιλικό γένος. Μήπως τα «πατρικά του» είναι η Κωνσταντινούπολη?

Μην ξεχνάμε επίσης ότι μας λεει ότι βγαίνει από ανήλιο πέτρα. Ποια είναι η ανήλιος πέτρα?
Μήπως είναι η λήθη της βασιλείας του? Μήπως είναι ο θάνατος της βασιλικής του κληρονομιάς? Και ποιος ήταν άλλος που οδήγησε στην λήξη βασιλικής κληρονομιάς της Κωνσταντινούπολης, εκτός από τον Μωάμεθ τον Β’ τον πορθητή?

Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω κάτι!!

 Ποιος είναι αυτός ο Αυτοκράτορας του Βυζαντίου, που πέθανε, που το όνομά του ήταν από τα πιο ισχυρά (ως Δυναστεία) και που η οικογένειά του για να μην τους ξεκληρίσουν οι Οθωμανοί με την πτώση της Πόλης έφυγε από την Κωνσταντινούπολη και πήγε στην Πελοπόννησο??

 Ποιος είναι αυτός ο Αυτοκράτορας που είχε παιδί και σώθηκε, φυγαδευμένο?

 Ποιος είναι αυτός ο Αυτοκράτορας που ο ανιψιός του έγινε από τους μεγαλύτερους Αγίους της Ορθοδοξίας μας και είναι ο Άγιος Γεράσιμος της Κεφαλονιάς?

Ο Αυτοκράτορας αυτός δεν είναι ο Κωνσταντίνος ο Παλαιολόγος?

Μήπως γνωρίζετε πως λέγανε τον γιο του Κωνσταντίνου του Παλαιολόγου? Μήπως είχε το όνομα του παππού του, Ιωάννη του Παλαιολόγου που βασίλεψε από το 1425 έως το 1449 μ.Χ.?

Λέω λοιπόν, και έχω μια υποψία, διαίσθηση αν θέλετε, ότι ο προφητευόμενος βασιλιάς είναι απόγονος των Παλαιολόγων. Ότι ζει στις μέρες μας απόγονός τους με το όνομα Ιωάννης και ότι ίσως είναι και στρατιωτικός.
Σίγουρα το γένος αυτό είναι και βασιλικό (τόσο κοσμικό όσο και πνευματικό) και σίγουρα το όνομα αυτό είναι όλα αυτά τα χρόνια κάτω από ανήλιο πέτρα (δεν λάμπει δηλαδή). Σίγουρα, τα πατρικά των παλαιολόγων είναι στην Κωνσταντινούπολη και σίγουρα είναι φτωχός πλέον και τον έχουν διώξει οι άνθρωποι από το σπίτι του.

Και κάτι τελευταίο….αν ζει άνθρωπος και έχει το σπίτι του στα ανατολικά της Κων/πολης σήμερα, αυτός ασφαλώς θα είναι Τούρκος πολίτης, σήμερα. Το βλέπεται λογικό ο προφητευόμενος βασιλιάς να έρχεται από τους Τούρκους έστω και λίγο.
Η μόνη άλλη περίπτωση να βρίσκεται έξω από την Κων/πολη άνθρωπος την εποχή εκείνη, μη Τούρκος, είναι να είναι στρατιωτικός…σκεφτείτε το λίγο.

Τέλος, θα πρέπει να μας βάλει σε σκέψη λίγο τι σημαίνει ότι το σπίτι του θα είναι απέναντι από 2 αψίδες-κίονες και ένα άγαλμα ή μία προτομή. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο για να το αναφέρουν 2 διαφορετικοί προφήτες. Πρέπει να είναι κάτι πολύ χαρακτηριστικό, που απλά δεν πηγαίνει το δικό μου μυαλό τουλάχιστον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 17:59:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ (ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ) ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ

1.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Αλκαίου 4, Αθήνα 21 07791526

2.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Στενή Δίρφυος, Στενή Δίρφυος, Ευβοίας 2228 051334

3.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Πλωμάριον, Πλωμάριον, Λέσβου 2252 031726

4.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Αριστατου 48, Αμπελόκηποι 231 0744097

5.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Κύπρου 102, Λάρισα 241 0537649

6.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Αχιλλοπούλου 229Α, Βόλος 2421 050368

7.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ 2742 041145
Κιατον,Κορινθιας

8.
ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Κ
Κλοτσα Γεωργ 16, Ηράκλειον Κρήτης 281 0260335


Να τους παρουμε τηλεφωνο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Αφού η προφητείες το λένε ότι θα γίνει φανερός τότε, αφήστε τα κατά μέρος αυτά.
Να κάνουμε χαλάστρα στους αντιπάλους μας βεβαίως, όχι όμως και στο σχέδιο της Θείας Οικονομίας.

Θυμάμαι έβλεπα μια μέρα Κεραμυδά. Είχε και αυτός ένα βιβλίο με τίτλο "οι προφητείες", που περιείχε λίγο πολύ αρκετές από αυτές που έχουμε, των Ορθοδόξων, και μια της Πυθείας.
Τέλος πάντων, ο τύπος αυτός είναι πυροβολημένος, οπότε δεν δίνω σημασία. Σας παραθέτω την ιστορία που είπε, όπως την θυμάμαι:

Όταν ήλθε η ώρα να πέση η Πόλη, η μάνα του Ιωάννη Παλαιολόγου, γιού του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, φυγάδευσε τον γιό της έξω από την πόλη, έγραψε το όνομά του σε ένα χαρτί και το έκρυψε στον κόρφο του, και έβαλε τον Ιωάννη να ορκιστεί πως δεν θα αποκαλύψει την ταυτότητά του - την πραγματική- πριν γίνει 30 χρονών.
Ο Ιωάννης έφυγε από την Πόλη με μυστική ταυτότητα και φυγαδεύτηκε στην Γαλλία, όπου και υπηρέτησε τον βασιλιά της χώρας αυτής. Έγινε σύντομα στρατηγός, αν και ήταν ο νεώτερος. Σε μια συνάντηση βασιλέων στην οποία ήταν ο βασιλιάς της Γαλλίας και ο βασιλιάς της Δανίας, ο της Δανίας παραξενεύτηκε από το νεαρό της Ηλικίας του Ιωάννη, και ρώτησε για αυτόν, και τον πήρε στον στρατό του στην Δανία.
Εκεί ο Ιωάννης για ακόμη μια φορά διέπρεψε στα στρατιωτικά, και έγινε αξιωματούχος. Σε μια οδυνηρή μάχη των Δανών με τους βόρειους λαούς, στην οποία οι Δανοί κόντεψαν να καταστραφούν ολοσχερώς, όταν πλέον το αποτέλεσμα φαινόταν να είχε κριθεί, ο Ιωάννης με ένα θαυμάσιο στρατιωτικό τέχνασμα αντέστρεψε την έκβαση της μάχης, και έφερε την Νίκη στους Δανούς, σώζοντας αυτούς και τον βασιλιά τους.
Ο Βασιλιάς, συγκλονισμένος από την προσπάθεια του Ιωάννη, του προσέφερε το χέρι της κόρης του, θυμήθηκε όμως, πριν το κάνει, ότι γνωρίζει ελάχιστα για αυτόν. Έτσι τον ρώτησε πως τον λένε. Ο Ιωάννης δεν μπορούσε να απαντήσει, γι' αυτό ο Βασιλιάς ορκίστηκε στην τιμή του ώστε να εξαναγκάσει τον Ιωάννη να ανακοινώσει την ταυτότητά του. Τότε ο ιωάννης έβγαλε το χαρτί από τον κόρφο του, και το έδειξε στον έκπληκτο βασιλιά: "Ιωάννης Παλαιολόγος" - Δραγάζης.
Έκτοτε από τον Ιωάννη, ο οποίος παντρεύτηκε και έκανε παιδιά, έχουμε δυο γενιές: μια από τον γάμο του με την Δανέζα πριγκίπισσα, από την οποία προέκυψαν απόγονοι διάσπαρτοι μέσα στις βασιλικές οικογένειες, και μια γενιά καθαρών Ελλήνων, οι οποίοι ορκιζόντουσαν να διαφυλάξουν το μυστικό τους (ότι είναι Παλαιολόγοι) και να παντρευτούν μόνο με Ελληνίδες, από τον δεύτερο γάμο του με Ελληνίδα.

Τα σχόλια δικά σας. Να επισημάνω ότι ο Κεραμυδάς είναι ο εμπνευστής των <<Ε>>, καθώς και μιας σειράς άλλων φαντασιώσεων, οπότε η αξιοπιστία των όσων λέει είναι αμφιλεγόμενη.

Σε κάθε περίπτωση, είπε πως σήμερα ζει ο απόγονος - ο Έλληνας - ο οποίος και κατά μερικούς ορκίστηκε Αυτοκράτορας το 1993 σε μυστική τελετή στον Μυστρά. Το όνομά του: Ιωάννης Παλαιολόγος Δραγάζης.
Βασιλεύες Ιωάννης μήπως;

Πείτε μου τις απόψεις σας.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Για κοιτάξτε και αυτό:
http://www.crawford2000.co.uk/Josyp.htm

Ένας φυλακισμένος από το σοβιετικό καθεστώς επί... 23 χρόνια είδε όραμα μέσα στην φυλακή για έναν "Βλαδίμηρο που θα καλέσει την Ρωσία να καταστρέψει το Ισραήλ"!!

------------------------

Επίσης αναφορικά με την προφητεία που παρέθεσε ο φίλος ΣΤΙΤΣ, την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα, και είπα να την καθαρογράψω, ώστε να την σχολιάσουμε για την έκβαση του πολέμου:


Η Ρωσία κατ’ αρχάς κατέρχεται εις Κωνσταντινούπολιν, ήτις καταλαμβάνει ολόκληρον την Τουρκίαν, η Βουλγαρία καταστρέφεται και η Σόφια γίνεται παρανάλωμα πυρός. Ο Βουλγαρικός στρατός, καταδιωκόμενος υπό των Ρώσσων, οπισθοχωρεί εις τα Ελληνικά εδάφη και αφοπλίζεται. Η Γερμανία με ορμήν εναντίον της Ρωσσίας και η Ιταλία επίσης αποβιβάζει στρατεύματα εις την Αλβανίαν και κατέρχεται δρομαία εναντίον των Ρώσσων. Το μέτωπον μεταφέρεται από την Δύσιν εις Νοτιοανατολικήν Ευρώπην, Βαλτικήν Θάλασσαν, Ουκρανίαν, Εύξεινον Πόντον, τα πέριξ των ορίων της Κωνσταντινουπόλεως. Η Ρωσσία συγκεντρώνει μεγάλας δυνάμεις προς υποστήριξιν των στενών και αποκοπήν της Γερμανίας εισβαλείν εις την Μ. Ασίαν. Η Αγγλία εν συνεννοήσει μετά της Ρωσίας και αυτής της Τουρκίας θα αναγκασθή να γίνη υποχείριος της Ρωσσίας, παραβιάζει μικρά τινά Έθνη με την ισχύν του Στόλου, καταλαμβάνει βάσεις τινάς στρεφομένας εναντίον της Ιταλίας. Η Ιταλία κατόπιν εκπλήξεως την οποίαν θα δοκιμάση υπό του Αγίου Σπυρίδωνος, τρομοκρατουμένη θα σεβασθή το ιερόν έδαφος της Ελλάδος. Η Ιαπωνία εξέρχεται εις τον πόλεμον σύμμαχος Γερμανίας και Ιταλίας. Η Ρωσσία είναι κυρίαρχος των Στενών της Πόλεως 5 μήνας, εις το διάστημα αυτό θα γίνονται αι σκληρότεραι μάχαι και οι νεκροί αμφοτέρων θα είναι άπειροι. Εις την Δυτικήν Ευρώπην θα εξακολουθήσουν επαναστάσεις και το αίμα θα ρεύση. Μετά 5 μήνας εις την Ασίαν η Ιαπωνία θα νικήση την Ρωσσίαν. Ο κλονισμός ούτος εις αυτήν θα την αδυνατίση, οπότε η Γερμανία και η Ιταλία θα εύρουν την ευκαιρίαν να κατανικήσουν αυτήν και θα καταλάβουν ολόκληρον την Τουρκίαν και πέραν αυτής, τότε θα επαναστατήσουν αι Ινδίαι και θα αποχωρισθούν της Αγγλίας.
Κατόπιν προσωρινής συμφωνίας θα διορισθούν 3 Προνοηταί εις την Ανατολήν, η δε Κωνσταντινούπολις γίνεται αυτόνομος. Τούτο όμως θα δώση ευκαιρίαν εις ένα εκ των νικητών των Εθνών, των διορισάντων τους 3 Προνοητάς, να καταλάβη την Πόλιν. Τότε όλα τα Έθνη Βόρεια και Νότια εν όλω 18 θα σπεύσουν μετά θυμού να καταλάβουν τα όρια της Πόλεως, και Μ. Ασίας. Και εκεί θα γίνη ο τελευταίος και σκληρότερος πόλεμος και ολίγοι θα σωθούν.
Η Ελλάς όπως απ’ αρχής δεν θα μετάσχη του πολέμου τούτου, αλλά θα είναι εις τα σύνορά της ο στρατός, ως θεατής επί τρεις ημέρας και τρεις νύκτας, θα εξακολουθήση αυτή η σκληρά μάχη εις μέτωπον 1.800 εις την θάλασσαν από τα στενά της Σμύρνης Δωδεκανήσου κλπ.
Της Μεσογείου τα πλαία ως φρύγανα θα πεταχθούν εις τον αέρα, εις δε την ξηράν από της Κωνσταντινουπόλεως και πέραν του Ξηρού θα πλεύση το αίμα ως το χαλινόν του ίππου, ολίγοι δε θα σωθούν και θα παραμείνουν εκ των εναπομεινάντων στρατών.
Την 3ην ημέρα της μάχης, την 3ην ώραν μμ της 3ης ημέρας θα φανή εν σύννεφον εις τον ουρανόν λαμπρότερον του ηλίου, από το οποίο θα φωτισθή ολόκληρος ο κόσμος και δεξιά ένας Σταυρός πύρινος, τότε οι πολεμούντες έντρομοι και ατενίζοντες εις τον ουρανόν στρεφόμενοι προς το λαμπρόν σύννεφον θα ακούσουν φωνήν βροντώδη «Στώμεν, στώμεν, στώμεν. Ειρήνη υμίν». Τότε οι πολεμούντες θα ρίψουν τα όπλα έντρομοι γενόμενοι, θα ιδούν εις τον ουρανόν στρεφόμενον το λαμπρόν σύννεφον προς το μέρος της Ελλάδος και θα ακούσουν Δευτέρα φωνήν βροντώδη. Στρέψατε εις τα δεξιά μέρη και ευρίσκεται άνθρωπος ικέτης, ιψύνους, τούτον εκλέξατε Δεσπότην, φίλος γαρ εμού υπάρχει, απ’ αυτού θα συγκροτηθούν Επιτροπαί, εκ των εναπομεινάντων στρατών των Εθνών και θα έλθουν προς την Ελλάδα, εις το άκρον του τόξου και θα εύρουν ένα γέροντα εβδομηκοντούτην, κατηφή, καθήμενον εν μέσω δυο κιόνων το όνομα Ιωάννη, γνωστός τοις πάσι και κρυπτόμενος σήμερον τοις οφθαλμοίς ημών, ον γνωρίσαμεν άπαντες, και ουδόλως εννοήσαμεν ποιος ήτο, και απών ην εν τω μέσω ημών, τον οποίο θα συνοδεύσουν μετά χαράς μεγάλης και ευχαριστήσεως προς τον Θεό, όπως ανακηρύξουν αυτοκράτορα Κωνσταντινουπόλεως, ολοκλήρου Βαλκανικής χερσονήσου, Μ. Ασίας, Αιγύπτου, Παλαιστίνης έως Ινδιών.
Τότε ο Ελληνικός στρατός θα σπεύση να καταλάβη όλα τα μέρη αυτά εγκαθιδρύων Διοικητάς κατά διαταγήν του Αυτοκράτορος του αρμοδίου προς ανόρθωσιν των Εθνών, άτινα θα υποταχθώσιν εις το Ελληνικόν Έθνος. Κατ’ αρχάς θα συνέρχεται εις τας Αθήνας η Σύνοδος της Εκκλησίας και Ιεροσολύμων, ως ότου η Πόλι ανοικοδομηθή, διότι θα καταστραφή υπό του πυρός του πολέμου.
Οι Τούρκοι θα πιστεύσουν και θα βαπτισθούν, το 1/3 το οποίον θα παραμείνη εις την χώραν, το άλλο 1/3 θα φύγη και θα υποδουλωθή εις την Ανατολήν, και το άλλο 1/3 θα φονευθή εις τον πόλεμον. Η Ιταλία θα ευρεθή εις τοιούτον δύσκολον θέσιν, ώστε να έλθη ως ελευθερωτής. Η Ρώμη θα γίνη παρανάλωμα πυρός, ο δε Πάπας θα παυθή. Η Γερμανία, ήτις θα είναι προστάτις των καταληφθεισών υπ’ αυτής χωρών και θα αποδώση δικαιοσύνην αυτά, αυτή δεν πρώτη θα υποστηρίξη την Ελλάδα και τα Ορθόδοξα Βαλκανικά κράτη, και συνηγορήση υπέρ της Ελλάδος, πιστεύουσα πρώτη εις την Ορθόδοξον πίστιν, ώστε να γίνη αληθώς και εκ την Ελλάδος θε έχη την δόξαν. Η Αγγλία θα περιοριστεί εις τους Σάξωνας.
Ταύτα όλα είναι γεγραμμένα εις τα ιερά Βιβλία της Εκκλησίας μας, και τα προφητείας τας μετά Χριστόν Αγίων πατέρων μας, οίτινες εμπνεόμενοι υπό του αγίου Πνεύματος έγραψαν δια τας ημέρας αυτάς και έδωσαν την κλείδα της επινοήσεως των Γραφών και της Αποκαλύψεως Ιωάννου του Θεολόγου.
Το ανωτέρω είναι υπό ανωνύμου συμπέρασμα, από τις προφητείες των αγίων Πατέρων της Ορθοδόξου Εκκλησίας.


Φίλε ΣΤΙΤΣ η προσφορά σου είναι άξια επαίνου.
Γνωρίζεις κάτι παραπάνω για αυτή την προφητεία; Ίσως να υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:43:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αετε,

πολλοι θεωρουν κι αυτον για τον Αντιχριστο:

http://www.sathyasai.org/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STITS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


273 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STITS
ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΘΕΣΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ (ΙΣΩΣ ΑΦΕΛΗ) , ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ «Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΗ».
ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 36 ΕΓΡΑΦΕ ΠΩΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΜΑΪΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΗΓΕΙΤΑΙ Ο ΡΟΜΑΝΟ ΠΡΟΝΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ «ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ» ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΩ ΑΡΘΡΟ.

« Εξασθενημένη από τις Ευρωεκλογές βγήκε η κεντροδεξιά κυβερνητική συμμαχία του Σίλβιο Μπερλουσκόνι. Παρά το γεγονός ότι το κόμμα του Ιταλού Πρωθυπουργού (Forza Italia) παραμένει το ισχυρότερο κόμμα στην πολιτική σκηνή της Ιταλίας, με 21% και 16 έδρες, η συμμαχία των τεσσάρων κομμάτων της κυβέρνησης έχασε έδαφος έναντι των κομμάτων της κεντροαριστεράς. Εξαίρεση αποτελεί η Λέγκα του Βορρά (Lega Nord) του Ομπέρτο Μπόσι η οποία έλαβε ένα 5% και κατέλαβε τέσσερις έδρες. Κερδισμένη από τις φετινές Ευρωεκλογές αναδείχτηκε η ιταλική κεντροαριστερά λαμβάνοντας συνολικά το 55,5% των ψήφων, έναντι ενός 43,3% που πήρε η κεντροδεξιά.
Το κύριο μπλοκ της κεντροαριστεράς, η Συμμαχία της Ελιάς (Uniti Nell'Ulivo), του Ρομάνο Πρόντι, εξασφάλισε ένα 31,1% και 25 έδρες, γεγονός το οποίο άφησε ικανοποιημένο τον πρόεδρο της Κομισιόν. Ικανοποιημένη εμφανίζεται η αντιπολίτευση από τις απώλειες του Forza Italia τονίζοντας ότι, σε σχέση με τις βουλευτικές εκλογές του 2001, το κόμμα του Ιταλού Πρωθυπουργού και μεγιστάνα των ΜΜΕ, έχασε ένα 10%.
Αύξηση των δυνάμεών της "είδε" και η Κομουνιστική Επανίδρυση (Rifondazione Comunista) η οποία απέσπασε το 6% των ψήφων "κλέβοντας", σύμφωνα με τους αναλυτές, ψήφους από την "Ελιά".
Η συμμετοχή των εκλογέων ήταν, αντίθετα με άλλες χώρες-μέλη, αρκετά υψηλή και άγγιξε το 73,1%, έναντι ενός 70,8% που ψήφισε στις Ευρωεκλογές του 1999. »

ΛΕΤΕ ΣΤΙΣ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο "Gloria Olivae" (η δόξα της ελιάς);

ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ « ΕΛΙΑ ».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy