ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2007, 07:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
οι innerwish θα παίξουνε στο καλοκαιρινό φεστιβάλ μαζί με τους rhapsody of fire και τους manowar... δεν πιστεύω να σημειώσει απουσία κανείς από 'δω μέσα. θα πέσουν κεφάλια!

Ας πέσουν!
Πλάκα - πλάκα, πλησιάζει κι ο Ιούνιος...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2007, 15:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING

Φίλε crucifire τσέκαρε το e-mail σου...

Θέλω να πω μια μεγάλη καλησπέρα στον jimmythe_weed, o οποίος προφανώς είναι της γενιάς μου....

Φίλε jimmythe_weed θα συμφωνήσω στις απόψεις σου περί ΜYSTERY και RAWSILK. Aν οι συγκεκριμένοι είχανε σκάσει μύτη μια δεκαετία αργότερα, σίγουρα θα είχανε άλλη τύχη - ίσως και διεθνή καρριέρα. Οι ηρωικές μέρες των 80s όμως είχαν την δική τους γοητεία... O Περλεπές ίσως να είναι και ο καλύτερος metal κιθαρίστας που έβγαλε η χώρα μας, κάπου όμως στην πορεία...... άσε ας μην το πω, το γνωρίζω το παιδί και δεν είναι σωστό να σχολιάζω πίσω από την ανωνυμία μου.

Με τον Μήτσο τον Κοντό έκανα τα πρώτα μου βήματα στην ελληνική metal σκηνή. Ήμασταν συμμαθητές και από τους ελλάχιστους χεβυμεταλλάδες του σχολείου (σκατόφλωροι γλυφαδιώτες )και είχαμε φτιάξει ένα γκρουπάκι (εκεί γνώρισα τον Αλέκο τον Γιανναρά - γ@μώ τους κιθαρίστες - ο οποίος μετά βρέθηκε στους VAAL με τον Περλεπέ - αν δεν κάνω λάθος). Όταν μιά μέρα με βρήκε και μου είπε πως παίζει σε κάποιους Mystery και μου έδωσε την κασσέτα να τους ακούσω, μου ήτανε πολύ δύσκολο να πιστέψω πως άκουγα ελληνικό γκρουπ.

Πωπω μεγάλε τι μου θύμισες τώρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2007, 19:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Φίλε crucifire τσέκαρε το e-mail σου...

κενό... η πλάκα είναι ότι τώρα ετοιμαζόμουν να σου στείλω mail για κάτι άσχετο, αλλά θα περιμένω να λάβω το δικό σου πρώτα! πότε το έστειλες;

quote:
Πωπω μεγάλε τι μου θύμισες τώρα

καλά, πέρα απ' την πλάκα και την κακία μου, πρέπει να ήταν φρικτές εποχές τότε, έτσι; όχι ίντερνετ, mp3, cd [και cd recorders], dvd [και recorders]... κακοτυπωμένα πρειοδικά με ελάχιστη ενημέρωση...

πως να μάθεις τι γίνεται στο μουσικό στερέωμα... ισχύει ότι οι κασσέτες πήγαιναν από χέρι σε χέρι;
κι αν ήθελε κάποιος να αντιγράψει ένα δίσκο; υπήρχαν μηχανήματα εγγραφής ή η μόνη λύση ήταν η κασσέτα; [δεν έχω δει ποτέ μου δίσκο βυνιλίου και μπορεί να ακούγομαι σαν εξωγήινος]

για ρίξτε κανά παλιό ελληνικό μέταλ συγκρότημα... σαν τους firewind πάντως ή τους rotting christ δεν παίζει να υπήρχαν, ε...;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 08:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κι όμως, φίλε μου crucifire!
Ήταν ωραίες εποχές...
Θυμάμαι κάτι κασέτες που έπαιρνα από φίλους στα μέσα των 90s (πιο πριν δεν...) και πήγαιναν όντως από χέρι σε χέρι.
Εντάξει, δε μπορούσες να βρεις πάρα πολλά πράγματα αλλά σίγουρα είχε άλλη χάρη αυτή η ανταλλαγή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 10:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε crucifire σου έστειλα χτες e-mail σε αυτό που βρήκα στο προφίλ σου. Αν δεν έχεις λάβει τίποτα, δώσε μου κάποιο άλλο (ή ακόμα καλύτερα κάποιο skype ή msn address) για να σου τα ξαναστείλω.

Όσο για τα 80's...... ναι φίλε μου, ήτανε ηρωική εποχή.
Η κασσέτα ήτανε το πιο βασικό μέσο της εποχής. Τα βυνίλια ήτανε περιουσιακά στοιχεία, δύσκολα βγαίνανε από το σπίτι, οπότε οι αναταλλαγές γίνονταν με κασσέτες χέρι-χέρι.

Και που να δεις πως κάναμε πρόβες. Βλέπω τώρα κάτι ψηφιακά studio τσέπης και τρίβω τα μάτια μου. Τότε, προσπαθούσαμε να βρούμε την καλύτερη γωνία και γράφαμε με το μικρόφωνο του κασσετοφώνου - οπότε δεν γινόταν καν λόγος για ποιότητα.

Δεν θα ξεχάσω, είχα ένα διπλό κασσετόφωνο Sharp και το είχα κάνει studio. Στην είσοδο του μικροφώνου βάζαμε την κιθάρα και στα line-in βάζαμε το keyboard μου..... Τι να σου λέω τώρα.... Για να πάμε σε studio χρειαζότανε προϋπολογισμός έτους. Ήτανε απλά ένα ακριβό χόμπυ και άμα ήθελες να κάνεις κάτι παραπάνω έπρεπε να το πάρεις απόφαση ότι θα ασχοληθείς επαγγελματικά. Ήξερα πολλά παιδιά που αναγκάζονταν να παίζουν σε μπουζουκτζίδικα προκειμένου να βγάζουν τα απαραίτητα για να ζήσουν.... χάλια μαύρα δηλαδή.....

Edited by - KERRY KING on 22/02/2007 10:02:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 10:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Θα ήτανε πραγματικά ενδιαφέρον ένα αφιέρωμα ή έστω μια εκτενέστερη αναφορά στην ελληνική metal σκηνή των 80’s. Δυστυχώς δεν διαθέτω τον απαραίτητο χρόνο για να ξεκινήσω κάτι τέτοιο....

Επίσης, αν και υπήρξα μέλος αυτής της σκηνής για ένα ελλάχιστο διάστημα, δεν υπήρξα ποτέ fan της λόγω ότι το ηχητικό αποτέλεσμα ήτανε κάκιστης ποιότητας (πάρα πολύ περιορισμένα μέσα) και κυρίως λόγω της φρικτής αγγλικής προφοράς των περισσοτέρων τραγουδιστών της εποχής...

Πέρα από τους MYSTERY και τους RAWSILK, πραγματικά δεν έχω να προτείνω κάτι. Παρόλο που υπήρξαν γκρουπ με φοβερό σπρώξιμο από το περιοδικό της εποχής (ένα μόνο είχαμε) όπως οι SPITFIRE και οι FLAMES, θεωρώ ότι μόνο για λόγους νοσταλγίας και τιμής θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε με τα τότε γκρουπ.

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε άμα κάποιος διαθέτει την συλλογή GREECE ATTACKS. Θα έχει μια πλήρη εικόνα για το τι γινόταν στην ελληνική metal σκηνή τότε...

GREECE ATTACKS – VINYL COMPILATION

(1989 – FM RECORDS)


SIDE 1

THE LORD & NIGEL FOXXE'S INC – GREAT BALLS OF FIRE
DIGITAL DREAMS – THE EDGE
DANGER CROSS – ONLY DEATH IS REAL
NIGHTMARE – THE DARK (NIGHTMARE)
VOMIT – LEPROSY

SIDE 2

ANALOG DREAMS – METAL THUNDER
BEAUTY AND THE BEAST – WILD CITY
MYSTERY – MYSTERY
IFC – BURST OUT CRYING
VAAL – NECROLOGY

SIDE 3

ANGEL HEART – THE REASON I SURVIVE
ECSTASIS – ECSTASIS
BLOWING FREE – ROCK ‘N' ROLL
ANXIETY – JOIN THE ARMY
THUNDERBIRD – MY GIRL

SIDE 4

BRAINSTORM – BLOOD STAINED CROSS
CRUSH – KINGDOM OF THE KINGS
GLADIATORS – GLADIATORS
WARNING – THE PROMISE LAND
DESPISE – SREWING OUT FROM HELLΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 15:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Χαιρετώ την μεταλλο-γκοθο παρέα μετά από πολλά προβλήματα με το @@@@@ λάπτοπ, επανήλθα δρυμίτερη....!!!

ΝΤΑΒΕΛΗ, ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟ ENSIFERUM "VICTORY SONGS"χε χε...
θα σας πω εντυπώσεις


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 20:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel

1. Ad Victoriam
2. Blood Is The Prince Of Glory
3. Deathbringer From The Sky
4. Ahti
5. One More Magic Potion
6. Wanderer
7. Raised By The Sword
8. The New Dawn
9. Victory Song


Aπίστευτοι... καταπληκτικοί... μοναδικοί.... ανεπανάληπτοι



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 07:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς την!

Λοιπόν, αναφέρεις γρήγορα άλλα ακούσματα και ρίχνεις προτάσεις...

Φίλε KERRY KING, δεν έχω την συλλογή που ανέφερες.
Για την ακρίβεια, δεν ήξερα καν την ύπαρξη της...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 12:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
kerry, θα σου στείλω εγώ ένα mail να μου πεις αν θα το λάβεις. πάντως, η διεύθηνσή μου παραμένει αυτή που είναι στο προφίλ μου.

θα σου στείλω και το skype address. και φυσικά η ίδια διεύθυνση που έχω στο προφίλ μου ισχύει και για το msn, οπότε είστε όλοι ευπρόσδεκτοι να με spamάρετε!

quote:
Aπίστευτοι... καταπληκτικοί... μοναδικοί.... ανεπανάληπτοι

...δε μας πείθεις!!! έχουν γράψει ποτέ κάτι αξιόλογο για να γράψουν τώρα;

θα το ακούσω σε λίγο αλλά δεν περιμένω κάτι περισσότερο από μετριότητα!

btw ο τάσος δεν πρόκειτε να μπει να σε υποστηρίξει. του επιτέθηκε βρυλ και του έκοψε τα χέρια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 12:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σε όλους!

Αν και τους είχα προτείνει πριν κάμποσους μήνες, θα πρέπει να σας θυμίσω οτι οι Penumbra είναι ένα πάρα πολύ καλό Symphonic/gothic Metal συγκρότημα!
Τους έχει ψάξει κανένας?

Σας αφιερώνω το A torrent of fears που ακούω τώρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 22:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Οι Penumbra είναι απίστευτη γκρουπάρα Dying Incubus!

Και μια και μπήκα, να αναφέρω περήφανη την τελευταία μου ανακάλυψη.
Δεν ξέρω αν τους γνωρίζετε, αλλά εγώ μόλις τους έμαθα και έχω φάει το κόλλημα της ζωής μου. Λέγονται Samsas Traum και κατέβασα ένα άλμπουμ τους, το Utopia. Ότι καλύτερο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.

Θυμίζουν Lacrimosa, αλλά στο πιο βελτιωμένο τους, με περισσότερα μέταλ στοιχεία, και αρκετά γυναικεία φωνητικά.

Είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσουν, ειδικά σε A. Kircher και Dying Incubus.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 14:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου Brie Boy, τους Samsas Traum τους έχω ακούσει αλλά δεν τους έχω ψάξει ιδιαίτερα - για άγνωστο λόγο.
Δεν ήξερα πως έχουν και γυναικεία φωνητικά, νόμιζα πως έχουν μόνο ανδρικά.

Κάπου πρέπει να έχω μερικά τραγούδια τους αλλά δεν έχω ιδέα ούτε που είναι ούτε πως να τα βρω!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 02:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Και μια και μπήκα, να αναφέρω περήφανη την τελευταία μου ανακάλυψη.
Δεν ξέρω αν τους γνωρίζετε, αλλά εγώ μόλις τους έμαθα και έχω φάει το κόλλημα της ζωής μου. Λέγονται Samsas Traum και κατέβασα ένα άλμπουμ τους, το Utopia. Ότι καλύτερο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.

Θα τους κοιτάξω οπωσδήποτε. Μου έκανε εντύπωση η φωτογραφία στο metalarchives. Eίμαι σίγουρος πως θα μου αρέσουν.

Πάντως το ελληνικό μέταλ πετάει. Πήρα το αμερικάνικο Metal Maniacs για να χαζέψω στο αεροπλάνο.
Περιέχει γιγαντοαφίσα των Rotting Christ...

Διαφήμιση για τους Dol Ammad..τελικά αυτούς τους άκουσε κανένας;;;

Και για τους firewind....

quote:
Φίλε KERRY KING, δεν έχω την συλλογή που ανέφερες.

Νομίζω ότι κάπου την έχω σε εμπιθρι...θα κοιτάξω και θα επανέλθω.

Τα λέμε...

α...ξέχασα....ο νέος μου έρωτας...

Άτιμες Νορβηγίδες..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 08:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, βρήκα το συγκεκριμένο album από τους Samsas Traum που έλεγε η Brie Boy!

Δυστυχώς δεν το άκουσα ολόκληρο γιατί δεν προλάβαινα εχθές αλλά 2 - 3 τραγούδια που άκουσα είναι πολύ καλά!
Θα ακούσω και τα υπόλοιπα και θα σας πω περισσότερα σχόλια...

Φίλε μου Α. Kircher, κατανοώ απόλυτα το λόγο που ερωτεύτηκες!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 10:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Διαφήμιση για τους Dol Ammad..τελικά αυτούς τους άκουσε κανένας;;;

κοίτα, απ' ό,τι έχω καταλάβει, τα πιο ανθεκτικά αυτιά εδώ μέσα, τα έχει ο D_I, οπότε πρέπει να γίνει ο επίσημος δοκιμαστής μας!
πέρα απ' την πλάκα, δεν έχει τύχει να τους βρω στο νετ ακόμα, αλλά με την πρώτη ευκαιρία...

quote:
Και για τους firewind....

ακόμα το διαφημίζουν; καλά, ήταν βέβαια επικό...

quote:
Άτιμες Νορβηγίδες..

κοίτα σύμπτωση. αυτή μου την έδηξε χτες ο νταβ-ΕΛ, και μου είπε ότι είναι η δικιά του! τι άσχημες που είναι ρε γαμώτο. θέλω να πάω νορβηγία!

λοιπόν, τώρα ακούω το gods of war, των manowar, και ενώ οι στίχοι μου κάνουν αρκετή εντύπωση, καθώς τα τελευταία χρόνια έχω συνηθήσει ακόμα και στο μέταλ να βλέπω κλισέ/καρμπόν στίχους, και η θεματολογία είναι καθαρά βικινγκ-ική...

η μουσική όμως...

στην αρχή, ο δίσκος ακούγεται σαν ατυχής προσπάθεια πρόσθεσης ορχήστρας στον ήχο τους, από ένα μόνο synthesizer. ακόμα κι αν είναι όντως ορχήστρα, η παραγωγή είναι αισχρή. συνεχίζοντας, τα τραγούδια προσπαθούν να γίνουν μέταλ, αλλά ακούγονται εντελώς κενά... με εξαίρεση ίσως τo blood brothers. το οποίο ακολουθείται από το overture to odin, του οποίου τη μελωδία σπάω το κεφάλι μου να δω από που έχω ξανακούσει....

έχω ακόμα άλλα 8 τραγούδια μπροστά μου, και έχοντας ακούσει και αυτά αποσπασματικά, έχω μείνει να αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν ο joey de maio να έκανε παραγωγή στους rhapsody; και όσο το έκανε δεν έμαθε τίποτα από το επικό στοιχείο; στην τελική, ας έρθει από τους ραψοδούς ο σταροπόλι να του κάνει την παραγωγή!

και κλείνοντας, σε μια προσπάθεια να εξιλεωθώ, μπροστά στη gretel, που απ' ότι άκουσα θέλει το τομάρι μου, ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ VICTORY SONGS!!!!! ΣΠΕΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 14:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
και κλείνοντας, σε μια προσπάθεια να εξιλεωθώ, μπροστά στη gretel, που απ' ότι άκουσα θέλει το τομάρι μου, ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ VICTORY SONGS!!!!! ΣΠΕΡΝΕΙ!!!!!!!!!!!!!



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 18:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
επειδή τα emoticon-ικά μου είναι λίγο σκουριασμένα, θύμησέ μου τι σημαίνει:

και είσαι και εκπαιδευτικός!!!

Υ[με].Γ[αιοργώς].: μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί οι γυναίκες έχον αντικαταστήσει τα γράμματα με φάτσες τελευταία;

Υ[με].Γ[αιοργώς]2.: ακούστε οπωσδήποτε το καινούριο των within temptation. ακούγεται λίγο mainstream [φέρνει λίγο σε evanescence] αλλά είναι πολύ καλοδουλεμένο. και θέλω να ακούσω κριτική από κάποιον άλλο. και πιο πολύ απ'τον D_I που νομίζω ότι τους κατέχει.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jimmythe_weed
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 22:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jimmythe_weed
Καταρχας ευχαριστω για το welcome απο ολα τα παιδια.
Φιλε Κerry King αν και Slayer και γενικα Thrash δεν ηταν πολυ ποτε του αυτιου μου,δεν θα σταματησω ποτε να πιστευω οτι η καλυτερη δεκαετια για τη μουσικη που γουσταρουμε ηταν τα 80's και φυσικα ακολουθουν τα 70's με τα τεραστια Clasic Rock groups της...Το αυτι μου κολλημενο σε αυτους τους απιστευτους ηχους που βγηκαν τοτε και οσο και αν εχω ακουσει μεγαλο ποσοστο των νεων groups δε βρισκω κατι το μοναδικο.-περαν ορισμενων εξαιρεσεων βεβαια-
BOBBY'S BAR και JESTER'S BAR στη Γλυφαδα εχουν ιστορια...Καλα Καλλιθεοτης ειμαι βεβαια εγω αλλα περαν ελαχιστων εξαιρεσεων ουτε ενα σανιδι δεν υπαρχει σε ενα τεραστιο τετοιο δημο για LIVE.
Λοιπον ο καθενας να θυμηθει εναν αδικοχαμενο metal ημνο του.Τραγουδι απο μπαντα που χαθηκε αδοξα.Εγω πρωτο απο ολα μαλλον θα εβαζα το
Μedievel Steel απο την ομωνυμη μπαντα.Η εισαγωγη με τα keys και τη φωνη ειναι ολα τα λεφτα.Ο δισκος αυτος περιεχει μονο 4τραγουδια με τα 3 αλλα να ειναι απλα καλες metal συνθεσεις.Το ομωνυμο ομως τραγουδι με το intro του και τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ φωνητικα του Βob Franklin ειναι υμνος!Το ΕΡ κυκλοφορησε το 84'.Μετα τη διαλυση τους αν δεν κανω λαθος δεν πηγε κανενα απο τα μελη τους σε γνωστη μπαντα ή εκανε κατι ιδιαιτερο.Τωρα εκαναν Reunion.
Eπισης να υπενθυμισω το Heavy Metal Mania των Holocaust αν και αρκετοι μαλλον θα το εχετε ακουσει αυτο.
''I've got Heavy Metal music in my blood ,
And I'd like to give it to you if I could '' , πηγαιναν οι στιχοι και οι σειρηνες να ουρλιαζουν!
Αυτα τα 2 απο μενα.Περιμενω δικα σας!

Jimmy the Weed
Long Live Rock N Roll
Long Live RAINBOW

Edited by - jimmythe_weed on 26/02/2007 22:15:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 04:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Λοιπον ο καθενας να θυμηθει εναν αδικοχαμενο metal ημνο του.Τραγουδι απο μπαντα που χαθηκε αδοξα.

Πολύ ωραία ιδέα φίλε Jimmy the Weed (Τhin Lizzy forever!)! Λοιπόν τα δικά μου.

Astronomica-Manilla Road Οι Manilla Road από το Kansas παίζουν επικό μέταλ από το 1977 μέχρι και σήμερα με ελάχιστους αλλά φανατικούς οπαδούς, ένας από τους οποίους είναι και η αφεντομουτσουνάρα μου.
Ο παραπάνω ύμνος είναι από το θεικό Open the Gates του 1985.

Plunging To Megadeath-Hallows Eve Πρώιμο-thrash από την Ατλάντα που διαλύθηκε άδοξα μετά από τρία άλμπουμ.

Warriors on horseback from out of the sky coming to take you away
Your life as it stands now in their hands it lies you won't live another full day
man now he wonders just when he will die searching
and seeking the truth for now
he wants but one thing on this earth
the perilous fortunes of youth

Από το Tales of Terror του 1985

Είναι τόσα πολλά όμως, τι να πρωτοθυμηθεί κανείς!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 04:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ακούστε οπωσδήποτε το καινούριο των within temptation. ακούγεται λίγο mainstream [φέρνει λίγο σε evanescence] αλλά είναι πολύ καλοδουλεμένο.

Συμφωνώ καλοδουλεμένο μέχρι αηδίας, αλλά πολύ mainstream.
crucifire, δεν πιστεύω να σου αρέσουν οι Evanescence!
Ακόμα δεν έχω ακούσει το καινούργιο των Manowar...


quote:
Παιδιά, βρήκα το συγκεκριμένο album από τους Samsas Traum που έλεγε η Brie Boy!

Δυστυχώς δεν το άκουσα ολόκληρο γιατί δεν προλάβαινα εχθές αλλά 2 - 3 τραγούδια που άκουσα είναι πολύ καλά!
Θα ακούσω και τα υπόλοιπα και θα σας πω περισσότερα σχόλια...


Βρήκα και εγώ το Oh Luna mein. Τι να πω!
Φα..ντα..στι..κο!!!!
Τα πιο δαιμονικά φωνητικά που έχω ακούσει ποτέ με μουσική που περιέχει στοιχεία από black, ambient και darkwave.

Τελικά οι Γερμανοί γράφουνε ιστορία στην μουσική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jimmythe_weed
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 06:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jimmythe_weed
quote:

Astronomica-Manilla Road Ο παραπάνω ύμνος είναι από το θεικό Open the Gates του 1985.


Πολυ δυνατη επιλογη αν και προσωπικα, αγαπημενος τους δισκος ηταν ο αμεσως επομενος που βγαλαν το The Deluge! Απο κει διαλεγω το ομωνυμο τραγουδι!Απιστευτο!

Jimmy the Weed
Long Live Rock N Roll
Long Live RAINBOW

Edited by - jimmythe_weed on 27/02/2007 07:00:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 08:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
κοίτα, απ' ό,τι έχω καταλάβει, τα πιο ανθεκτικά αυτιά εδώ μέσα, τα έχει ο D_I, οπότε πρέπει να γίνει ο επίσημος δοκιμαστής μας!

Χαχα!
Κι όμως, φίλε crucifire, έχω αρκετά "ιδιότροπα" αυτιά κι αποκλείω αρκετά ακούσματα!
Τους Dol Ammad δεν τους άκουσα πάντως.

Σχετικά με τους Within Temptation και το καινούριο τους άλμπουμ με τίτλο The heart of everything, το άκουσα πάλι εχθές ολόκληρο.
Έχει μερικά καλά τραγουδάκια (Hand of sorrow, Our solemn hour, What have you done) και γενικά είναι καλοδουλεμένο.

Λίγο προς mainstream όντως πηγαίνει αλλά δεν βαριέσαι?
Ομολογώ πάντως πως η Sharon den Adel έχει πάρα πολύ καλή φωνή, κι αυτό το λέω έχοντας ακούσει όλες τις δισκογραφικές δουλειές του συγκροτήματος.

Πρόσφατα βρήκα και κάτι unreleased tracks του συγκροτήματος...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 14:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Λοιπον ο καθενας να θυμηθει εναν αδικοχαμενο metal ημνο του.Τραγουδι απο μπαντα που χαθηκε αδοξα.

μιλάμε για παλιές μπάντες, ή γενικά; γιατί εγώ έχω ένα μέταλ ύμνο που περνάει απαρατήρητος, αλλά η μπάντα υπάρχει ακόμα. το metal is forever των primal fear [o kircher το ξέρει στάνταρ]

quote:
crucifire, δεν πιστεύω να σου αρέσουν οι Evanescence!

να σου πω, δεν ξέρω πόσο τους έχεις ψάξει, αλλά το δεύτερό τους άλμπουμ [fallen] έχει μερικά πολύ καλά τραγούδια, που ποτέ δεν προβλήθηκαν από τα media γιατί ήταν πολύ δύσπεπτα για το μέσο 15χρονο κοριτσάκι...
και είχαν κάνει και πολύ καλό show πρόπερσυ στο λυκαβητό. αν ερχόσουν προς τη μέση της συναυλίας, δεν καταλάβαινες ότι έπαιζε mainstream συγκρότημα. και να σου την αλήθεια, δεν ξεκίνησαν ως mainstream. αλλά είδαν τι πουλάει στο πατρίδα αμέρικα.
βέβαια εσύ που τους ζεις, ίσως να ξέρεις κάτι διαφορετικό από μένα...


quote:
Ομολογώ πάντως πως η Sharon den Adel έχει πάρα πολύ καλή φωνή

κι από φωνή... ***νάρα! σόρρυ κιόλλας gretel!

quote:
Πρόσφατα βρήκα και κάτι unreleased tracks του συγκροτήματος...

ααααγκρρρρρρρ... νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα τέτοια. βέβαι εγώ τα έχω από την εταιρία με κυρηλέ εξώφυλλο κλπ. !!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 18:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
επειδή τα emoticon-ικά μου είναι λίγο σκουριασμένα, θύμησέ μου τι σημαίνει:

Σημαίνει φιλάκια.

quote:
κι από φωνή... ***νάρα! σόρρυ κιόλλας gretel!

Μπα ελεύθερα φίλε μου!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 19:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Σημαίνει φιλάκια.

A

quote:
Μπα ελεύθερα φίλε μου!!!

ε, εντάξη, είπαμε να κρατήσουμε κι ένα επίπεδο, επηδή ο D_I βαράει!

και επειδή ξεχάστηκα πριν, άκουσα το ocean dynamics των dol ammad.
αρκετά καλό. θέλει να το ακούσεις αρκετές φορές, όχι γιατί έχει δύσκολες μελωδίες, αλλά γιατί έχει πολλά ηχιτικά επίπεδα.
θα ευχαρστήσει τους λάτρεις του μέταλ, αλλά και του ψυχεδελικού επικού τρανς, της ατμοσφαιρικής [σε κάποιες φάσεις νόμιζα ότι άκουγα jean michelle jarre] και γενικά είναι ένα πολυεπίπεδο crossover διαφόρων μουσικών ειδών, που ενώ δεν είναι αμιγές μέταλ, θα εντυπωσιάσει αρκετούς από δω μέσα.

quote:
έχω αρκετά "ιδιότροπα" αυτιά κι αποκλείω αρκετά ακούσματα!

μέχρι κι εσένα!

αξίζει να παρατηρηθεί ότι ο holtzwarth [προφέρεται χόλτσβαρτ] των rhapsody πιάνει κι εδώ τρελές ταχύτητες, και η χοροδία [κυρίως το αντρικό μέρος] θυμίζει Therion εποχής lemuria [yeeeeeaaaaahhhh].

σίγουρα ψαγμένο - σίγουρα όχι για όλους και για όλες τις ώρες!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 05:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
@crucifire
quote:
να σου πω, δεν ξέρω πόσο τους έχεις ψάξει, αλλά το δεύτερό τους άλμπουμ [fallen] έχει μερικά πολύ καλά τραγούδια, που ποτέ δεν προβλήθηκαν από τα media γιατί ήταν πολύ δύσπεπτα για το μέσο 15χρονο κοριτσάκι...

Η αλήθεια είναι πως δεν τους έχω ψάξει καθόλου γιατί στο αμέρικα τους πλασάρανε στην αρχή σαν γκρούπ για τα χριστιανόπουλα και μετά η τύπισσα, μόλις γίνανε γνωστοί, λέει "μα τι λέτε κύριε, εμείς;;;ουδεμία σχέση έχουμε" και κάπου μπερδεύτηκα, συν τα 15χρονα κοριτσάκια στα mall με τα t-shirt οπότε λέω μάλλον δεν είναι για τον Kircher.

quote:
γιατί εγώ έχω ένα μέταλ ύμνο που περνάει απαρατήρητος, αλλά η μπάντα υπάρχει ακόμα. το metal is forever των primal fear [o kircher το ξέρει στάνταρ]

Όιντως...οι Primal Fear είναι πολύ δυνατοί και το metal is forever είναι ύμνος.

quote:
και επειδή ξεχάστηκα πριν, άκουσα το ocean dynamics των dol ammad.
αρκετά καλό.

Να το ψάξω και εγώ να δω αν θα το βρω πουθενά.

@jimmythe_weed

quote:
αγαπημενος τους δισκος ηταν ο αμεσως επομενος που βγαλαν το The Deluge! Απο κει διαλεγω το ομωνυμο τραγουδι!Απιστευτο!

Έχεις δίκιο για το Deluge, είναι καλύτερο. Το open the gates το διάλεξα για συναισθηματικούς λόγους. Το είχα ακούσει για πρώτη φορά ως νεανίας στο χωριό σε μια κασσέτα TDK (ποιός τις θυμάται αυτές τις κασσέτες που κάναμε trade "τον παλιό εκείνο τον καιρό") και από τότε μου έχει κολήσει.

@Dying Incubus

Ίνκουμπε, θέλω να γράψεις ένα τραγούδι που θεωρείς ύμνο στο gothic.
Εγώ, με τα λίγα ακούσματα που έχω θα έλεγα το Bela Lugosi's Dead.
Εσύ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 07:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλά, η Sharon den Adel είναι γυναίκα με τα όλα της, δεν διαφωνώ!
Και μιας και μιλάμε για την κοπελιά, ψάξτε το νέο videoclip του συγκροτήματος για το ντουέτο με τον Keith Caputo στο What have you done.

Από Evanescence έχω πολύ λίγα τραγούδια, μερικά είναι καλά.
Αλλά δεν τους έχω ψάξει κι ιδιαίτερα γιατί δε μου έκαναν και τίποτα το ιδιαίτερο.

Φίλε μου A. Kircher, ειλικρινά μου βάζεις δύσκολα!
Να διαλέξω από Sisters Of Mercy, Christian Death, Bauhaus, London After Midnight?

Ύμνο μπορώ να πω τα Temple of love, Alice, Detonation Boulevard από τους πρώτους, από τους δεύτερους τα Romeo's distress, Church of no return, από τους τρίτους τα Bela Lugosi's dead, A God in an alcove, από τους τελευταίους τα Sacrifice, Kiss...

Πρέπει να διαλογιστώ για να το βρω!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 03:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Πρέπει να διαλογιστώ για να το βρω!

Εγώ καλύφθηκα πάντως!

Ένας κορυφαίος δίσκος επικού παγανιστικού black metal που κυκλοφόρησε πρόσφατα και τον προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, αν δεν τους ενοχλούν τα black metal φωνητικά.

Moonsorrow-V(iides Luku) - Hävitetty

Λιγότερο φόλκ από τα προηγούμενα τους αλλά αρκετά ατμοσφαιρικό με στοιχεία από pink floyd, και μόνο δύο τραγούδια το ένα 30 και το άλλο 26 λεπτά. Το καθε ένα από τα δύο κομμάτια περιέχει διαφορετικά θεματικά στοιχεία, αλλά ο συνδυασμός είναι αρκετά πετυχημένος. Πολύ καλή παραγωγή για το είδος χωρίς όμως πολλές studio γυαλάδες και μπιχλιμπίδια.
Αυτή είναι η νέα όψη του black pagan metal και δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ικανοποιημένος από την τροπή που έχει πάρει το είδος.
Οι στίχοι είναι στα Φιλανδικά, ήτοι ο Kircher δεν καταλαβαίνει Χριστό, αλλά πρέπει να μιλάνε για παγανιστικούς θρύλους και λατρείες των παλιών θεών οπότε καλοί θα είναι...
Αν το βρήτε, ακούστε το.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 07:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Black metal, ε?
Όχι όχι!
Φοβάμαι...

Θα το έχω στα υπόψιν μου, φίλε!

Υ.Γ. Ο διαλογισμός απέδωσε!
Βάλε Bela Lugosi's dead...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy