ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:24:26  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι ακόμα. Πολύ σωστά αναφέρθηκες στη δύναμη coriolis ως προσποιητής ή ψεύτικης ας πούμε δύναμης. Είναι ένα πράγμα σαν τη φυγόκεντρο δύναμη. Δεν είναι πραγματικά αληθινή. Για όσους γνωρίζουν φυσική αυτά είναι γνωστά.

Για τους μη γνωρίζοντες, η δύναμη coriolis είναι ας πούμε η αιτία που στο βόρειο (μαγνητικό) ημισφαίριο το νερό στον νυπτήρα στροβιλίζεται αριστερόστροφα, ενώ στο νότιο δεξιόστροφα.

Υπάρχει ο ισχυρισμός πως και το ρεύμα του Κόλπου του Μεξικού, υπακούει σε τέτοιου είδους δυνάμεις, κι όχι μόνο στη θερμοδυναμική λειτουργία βάση της διαφοράς θερμοκρασίας του νερού στην πορεία του.

Εδώ δυστυχώς οι γνώσεις μου στη μηχανική ρευστών δεν με βοηθάνε ικανοποιητικά. Έχεις κάποιο σχόλιο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:40:20  Εμφάνιση Προφίλ
DSM

quote:

Δώσε μου σε παρακαλώ πληροφορίες για τις αντιδράσεις των ζωντανών.

Αυτο πρέπει να το κάνεις "ψιλά".

quote:

Υπάρχει ο ισχυρισμός πως και το ρεύμα του Κόλπου του Μεξικού, υπακούει σε τέτοιου είδους δυνάμεις, κι όχι μόνο στη θερμοδυναμική λειτουργία βάση της διαφοράς θερμοκρασίας του νερού στην πορεία του.


Δεν νομίζω ότι η "καριόλα" έχει σχέση με τα ρευστά.Με τους ανέμους ναι.Αν θεωρήσουμε ότι οι άνεμοι επηρρεάζουν το ρεύμα του κόλπου,τότε δυνητικά και η coriolis.

Αφου δεν γνωρίζουμε πέραν πάσης αμφιβολίας την πορεία της αντιστροφής,τότε θα μπορούσε να γίνει και σε 10 λεπτά απο τώρα.
Επικρατεί η άποψη,ότι κάτω ακριβώς απο τα σημεία του βόρειου μαγνητικού στην Ανταρκτική και του νότιου μαγνητικού στην Αρκτική,υπάρχουν τεράστιες στήλες εν είδει πηγαδιού,όπου ρέουν μεγάλες μάζες μάγματος και ευθύνονται για την εκτροπή της βελόνας των πυξίδων.Κανείς δεν ξέρει τον τρόπο δημιουργίας αυτών των "πηγαδιών",ούτε και τον χρόνο.Θα μπορούσε να ανοίξει ξαφνικά ένα τέτοιο πηγάδι με απρόβλεπτες συνέπειες.
Αυτη είναι άποψη,απο σοβαρό άτομο και δεν μπορώ να του αμφισβητήσω την πιθανότητα να συμβεί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:45:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ψιλά.

Μαζικούς αποπροσανατολισμούς μεταναστευτικών πληθυσμών εννοώ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:53:09  Εμφάνιση Προφίλ
Επισήμανση:

Τόσο η ατμόσφαιρα, όσο και το θαλάσσιο νερό, ρευστά είναι, βεβαίως με πολύ διαφορετική αγωγιμότητα. Πάντως, το θέμα εστιάζεται στο ρεύμα του Κόλπου, μιας και η ροή του αφορά τους πληθυσμούς και της Ευρώπης και της Αμερικής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:53:46  Εμφάνιση Προφίλ
Θα με βάλεις τώρα να ψάχνω τις ειδήσεις?

Εχει συμβεί τουλάχιστον 3 φορές μέσα στο 2012.

Με πτηνά και με ψάρια.

Βαρυέμαι να ψάχνω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 01:54:28  Εμφάνιση Προφίλ
Συγνώμη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:02:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επισήμανση:

Τόσο η ατμόσφαιρα, όσο και το θαλάσσιο νερό, ρευστά είναι, βεβαίως με πολύ διαφορετική αγωγιμότητα. Πάντως, το θέμα εστιάζεται στο ρεύμα του Κόλπου, μιας και η ροή του αφορά τους πληθυσμούς και της Ευρώπης και της Αμερικής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ναι,αλλά η αγωγιμότητα κάνει την διαφορά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:03:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συγνώμη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Δεν τη δέχομαι!

Τι συγνώμη βρέ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:18:13  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω επιμένεις στο ρεύμα του κόλπου.
Θέλεις να πεις κάτι?
Γνώμη μου,μη το συσχετίζεις με την αντιστροφή,επειδή η αντιστροφή το επηρεάζει και όχι το αντίθετο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:25:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ακριβώς. Η αντιστροφή ενδέχεται να χαλάσει το ρεύμα. Αυτό λέω.

Η συγνώμη, ε?
Δεν έχει να κάνει με εσένα. Προσπάθησα εμπράκτως να επισημάνω, πως οι τρόποι αντίδρασης σε μια άρνηση κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης, μπορούν να ποικίλουν. Αισθητικό ήταν το θέμα, για όσους παρακολουθούν.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:42:16  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρεις Νικόμαχε, (και απευθύνομαι σε εσένα, με τον τρόπο που το έκανε ο Πλάτωνας στο συμπόσιο, σαν να ήσουν η φάτσα μου στον καθρέφτη, και σε όσους παρκολουθούν γενικά τι γίνεται στο forum τις τελευταίες ημέρες), δεν αρκούν οι απόψεις, οι απορίες, οι αναφορές, οι θεωρίες και οι εξισώσεις σε μια συζήτηση.

Όταν μπροστά σου έχεις το πλουσιότερο τραπέζι του κόσμου και σε καλούν να συμμετέχεις, είναι μεγάλη αγένεια να ανεβαίνεις πάνω του και να κλωτσάς τα πιάτα και τα ποτήρια. Προσωπικά με πληγώνουν αυτές οι στιγμές.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Από όλους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:46:42  Εμφάνιση Προφίλ
Απο μένα έγινες.
Και εμπράκτως ώς κατωτέρω:

quote:
2012
Την παραμονή της Πρωτοχρονιάς, στις 11.00 τη νύχτα, χιλιάδες μαυροπούλια άρχισαν να... πέφτουν βροχή στις στέγες και στους δρόμους της μικρής αμερικανικής πόλης Βeebe του Αρκάνσας. Τις αμέσως επόμενες ημέρες οι ορνιθολόγοι που εξέτασαν τα πτώματα αποφάνθηκαν ότι δεν πέθαναν από δηλητηρίαση ή ασθένεια, αλλά συνεπεία της πτώσης τους. Δηλαδή, ότι τα πουλιά αυτά- που πετούν σε σμήνη- στράφηκαν όλα μαζί προς... τη Γη! Γιατί άραγε; Τι ήταν αυτό που τα αποπροσανατόλισε τόσο, και μάλιστα νυχτιάτικα, ώστε να ορμήσουν στο ναδίρ;

quote:
2012
Ο απροσδόκητος αυτός θάνατος των πουλιών δεν ήταν ο μόνος. Τις επόμενες ημέρες χιλιάδες νεκρά πουλιά βρέθηκαν στις Πολιτείες του Τενεσί, του Κεντάκι, του Ιλινόι, της Αριζόνας, του Τέξας, της Λουιζιάνας, της Καρολίνας... αλλά και της Ν. Αμερικής, της Αγγλίας, της Σουηδίας και της Ουγγαρίας. Ωστόσο οι μαζικοί αυτοί θάνατοι ήταν απλά οι τελευταίοι σε μια αλυσίδα ανεξήγητων θανατικών σε χιλιάδες ψάρια και καβούρια ανά τον πλανήτη, από το 2009: Ινδιάνα, Λουιζιάνα, Αρκάνσας, Μέριλαντ, Φλόριδα, Αϊτή, Βραζιλία, Ουαλλία, Αγγλία, Ιταλία, Βιετνάμ και Νέα Ζηλανδία ήταν τα «πεδία μαχών» των θαλάσσιων οργανισμών με τον άγνωστο εχθρό τους. Τι να σκεφτεί κανείς, όταν οι ίδιοι οι επιστήμονες σήκωναν τα χέρια ψηλά; Ο μόνος κοινός τόπος των θανατικών που θα αιτιολογούσε τον αποπροσανατολισμό θα μπορούσε να ήταν μια σειρά σημαντικών και αιφνίδιων διαταραχών των γραμμών του «μαγνητικού χάρτη της Γης».

Δεν ψάχνω άλλο...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:47:58  Εμφάνιση Προφίλ
Κι ακόμα μια διευκρίνηση επί της πολύπαθης διαδικασίας σύντροφοι.

Δεν έχω καμία σοβαρή εκτίμηση στις γνωστικές και νοητικές μου ικανότητες. Έχω όμως, και πάντα θα έχω φροντίδα για το ηθικό μέρος της συμμετοχής μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 02:50:03  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα Νικόμαχε, προφανώς κάτι πάει ήδη λάθος...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:03:22  Εμφάνιση Προφίλ
Προφανώς.
Κάτι σε ρώτησα για τα καταφύγια τις προάλλες.Τι λές?Σχετίζονται?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:11:59  Εμφάνιση Προφίλ
DSM

quote:

Έχω όμως, και πάντα θα έχω φροντίδα για το ηθικό μέρος της συμμετοχής μου.

Συμφωνώ σε αυτο.


quote:

Δεν έχω καμία σοβαρή εκτίμηση στις γνωστικές και νοητικές μου ικανότητες.

Διαφωνώ οριζοντίως,καθέτως,εντός εκτός και επι τα αυτά,με αυτο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:15:22  Εμφάνιση Προφίλ
Εξ' όσων γνωρίζω, τέτοια δραστηριότητα υφίσταται κατά κύριο λόγο στις ΗΠΑ. Οι άνθρωποι αυτοί όμως είναι γαλουχημένοι ως φοβικοί. Δες π.χ. τις παραστρατιωτικές ομάδες (militia), που ανθούν εκεί κατά κόρον.

Αυτό που πραγματικά με βάζει σε σκέψεις, είναι αυτή η περίφημη παγκόσμια τράπεζα σπόρων. Νομίζω κάπου στην Ισλανδία. Εδώ έχω όντως ένα θεματάκι Νικόμαχε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:24:45  Εμφάνιση Προφίλ
Η τράπεζα σπόρων είναι στην Νορβηγία.Και όντως είναι θέμα.Αν δεν περίμεναν κάτι,δεν υπήρχε λόγος να κατασκευασθεί.Είτε πρόκειται για καταστροφή πλανητικού μεγέθους,είτε πρόκειται για τον Κώδικα Αλιμεντάριους.

Το 2010 ο Πούτιν διέταξε την κατασκευή 5.000 καταφυγίων,μόνο στην Μόσχα και άγνωστο αριθμό σε όλη την Ρωσσία.Και φυσικά δεν θα είναι μόνο αυτά.Πολλά δεν θα τα ξέρουμε καν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
Προφανώς η αναφορά σου στον Κώδικα Αλιμεντάριους έγινε καθαρά για λόγους τάξης στη συζήτηση. Θέλω να πω, μάλλον κι εσύ το θεωρείς αστείο σαν ενδεχόμενο, μιας και δεν υπάρχει μέχρι στιγμής καμία πρόβλεψη για χρησιμοποίηση της συλλογής για τέτοιους λόγους.

Ευχαριστώ για τη διόρθωση και για τα ρωσικά καταφύγια. Το τελευταίο νομίζω θα το ψάξω και θα δώσω λεπτομέρειες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 04:07:59  Εμφάνιση Προφίλ
Επιπλέον παραθέτω από wikipedia:

Η Παγκόσμια τράπεζα σπόρων Σβάλμπαρντ είναι μια από τις τράπεζες σπόρων που συμμετέχουν στο παγκόσμιο δίκτυο αποθήκευσης σπόρων το οποίο δημιουργήθηκε με τη Διεθνή Συνθήκη Γενετικών Πόρων Φυτών του 2004.

Βρίσκεται στο νησί Σπίτσμπέργκεν του Νορβηγικού αρχιπελάγους Σβάλμπαρντ, το οποίο βρίσκεται αρκετά κοντά στον Βόρειο Πόλο, σε μια απόσταση 1120 χλμ.

Η λειτουργία της άρχισε στις αρχές του 2008 και στόχος της είναι να βοηθήσει στη συντήρηση της βιοποικιλότητας στον πλανήτη.

Η κατασκευή της κόστισε 8 εκ. δολάρια ΗΠΑ και χρηματοδοτήθηκε από τη Νορβηγική κυβέρνηση. Διοικείται μετά από τριμερή συμφωνία της Νορβηγικής κυβέρνησης, του διεθνούς οργανισμού Global Crop Diversity Trust και του Nordic Genetic Resource Center (Κέντρο Γενετικών Πόρων των Σκανδιναυικών χωρών).

Κοντά στο Βόρειο Πόλο, ε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 10:00:43  Εμφάνιση Προφίλ
Στο κομμάτι της φυσικής,παρ΄ ότι τη συμπαθώ ιδιαίτερα,είμαι κάποια κλικ πίσω σας.Γι' αυτό το λόγο διαβάζω αυτές τις μέρες όσο μπορώ(για φρεσκάρισμα),και κάνω και λίγο "δημοσιογραφικό" data mining επί του ζητήματος στο διαδίκτυο.
Προσπαθώντας να αφαιρέσω το 90% των αναφορών που είναι σκουπίδια,βγάζω μια συνισταμένη από τα υπόλοιπα.
Μετά την παραβάλλω με αυτά που λέμε εδώ.

Ο σκοπός φυσικά δεν είναι ο έλεγχος,αλλά η πιθανότητα να έχουμε παραλλείψει κάτι που θα βοηθούσε την εξέλιξη της συζήτησής σας-μας.

Επειδή βλέπω ότι στα τελευταία post σας,βάζετε τον παράγοντα της περίπτωσης κάποιοι να ξέρουν που πάει το θέμα με την αντιστροφή,θα έλεγα το εξής:

Περιληπτικά, όλες οι σοβαρές επιστημονικές φωνές, περιγράφουν τις διεργασίες που γίνονται στον πυρήνα ως περίπου άγνωστο πεδίο-με την λογική ότι δεν μπορούν να τις συνδέσουν με κάποιο pattern σε σχέση με τη μορφή και τις μεταβολές του μ.πεδίου της γης.
Όλοι συμφωνούν ότι είναι σαφώς αλληλένδετα αλλά ουσιαστικός χάρτης περιγραφής του φαινομένου δεν υπάρχει.
Επομένως αν κάποιοι προετοιμάζονται για κάτι, πιθανολογούν και αυτοί όπως και εμείς.
Σαφώς πιστεύω ότι έχουν περισσότερες ενδείξεις από εμάς,λόγω του ελέγχου που έχουν σε τόσες ερευνητικές ομάδες και εξοπλισμό,μεταξύ αυτών και στην ανταρκτική που συζητάμε.
Και 1% πιθανότητα να έχουν καταλήξει ότι υπάρχει, να συμβεί ένα καταστροφικό γεγονός,τους έχω ικανότατους να ξοδέψουν πόρους (αποφεύγω τον όρο χρήματα γιατί έχει καταντήσει γελοίο),που ανήκουν σε όλους μας,για να φτιάξουν καταφύγια για το παρτίδο τους.
Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει έστω και ένας, που να έχει όλα τα δεδομένα, για να δει τι θα συμβεί σε γεωλογικό επίπεδο στο εγγύς μέλλον.
Προφανώς δεν θα ήθελα να υπάρχει αυτός ο κάποιος(με την έννοια ότι εγώ δεν θα είχα πρόσβαση στα δεδομένα του).

ΥΣ:Παρακαλώ συνεχίστε,δεν ξέρω πόσοι παρακολουθούν το θέμα για το γνωστικό αντικείμενο,αλλά θα έπρεπε να το παρακολουθούν μερικοί για να δουν πως η αλληλοεκτίμηση, συμβάλλει στην προώθηση μιας συζήτησης.
(+1 point για τον Aitherovamon και τη θετική του ψήφο)

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 11:06:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

DSM
Η συγνώμη, ε?
Δεν έχει να κάνει με εσένα. Προσπάθησα εμπράκτως να επισημάνω, πως οι τρόποι αντίδρασης σε μια άρνηση κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης, μπορούν να ποικίλουν. Αισθητικό ήταν το θέμα, για όσους παρακολουθούν.

Κορυφαίο post!

Επί του θέματος: Η παγκόσμια τράπεζα σπόρων μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και τίποτε. Υπάρχουν τρία σενάρια:
1. Συνομωσιολογικό/καταστροφολογικό. Περιμένουν μία μεγάλη φυσική καταστροφή, δεν μας έχουν πει τίποτα και όταν έρθει η ώρα, βγάζουν τους σπόρους από την κατάψυξη.
2. Συνομωσιολογικό/ανδραποδισμού. Μετά την εφαρμογή του Αλιμεντάριους, λίγοι και εκλεκτοί θα είναι οι κάτοχοι και διανομείς της τροφής (ή και τον νερού). Όποιος αντιδρά, καλό είναι να μάθει να ζει χωρίς τροφή.
3. Ρεαλιστικό/αισιόδοξο. Η πρόληψη είναι καλύτερη από την θεραπεία. Η τράπεζα σπόρων είναι μια κίνηση να προλάβουμε κάποιον κίνδυνο που δεν γνωρίζουμε ακόμη. Όπως ένας αρχαίος σοφός, Τζόζεφ τον έλεγαν τα βιβλία (αλλά πιθανότατα γράφουν παραμύθια), έφτιαξε σιταποθήκες και έσωσε την πατρίδα του από τον λιμό.

Μπορεί να ισχύουν και τα τρία...

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 11:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Προφανώς η αναφορά σου στον Κώδικα Αλιμεντάριους έγινε καθαρά για λόγους τάξης στη συζήτηση. Θέλω να πω, μάλλον κι εσύ το θεωρείς αστείο σαν ενδεχόμενο, μιας και δεν υπάρχει μέχρι στιγμής καμία πρόβλεψη για χρησιμοποίηση της συλλογής για τέτοιους λόγους.


Την καλημέρα μου DSM.

Εδώ...έπεσες λίγο έξω!
Η αναφορά μου στον κώδικα,δεν έγινε για λόγους τάξης.Σοβαρολογώ.
Το σκεπτικό μου:

Ο κώδικας Αλιμεντάριους,είναι στην ουσία ένα πρόγραμμα,μετάλλαξης των φυσικών τροφών.Δήθεν θα εξαλείψουν την πείνα,τροποποιώντας γεννετικά την παραγωγή,ώστε να υπάρχει ποιότητα και ποσότητα τροφών.
Παπαριές!!!
Εδώ και μια πενταετία που εφαρμόζεται,ο πτωχός τρίτος κόσμος εξακολουθεί να πεθαίνει απο την πείνα.Τα μεταλλαγμένα,έχουν γεμίσει τα ράφια των αγορών τροφίμων,με κυρίαρχη την μεταλλαγμένη σόγια,βασικό είδος πολλών προϊόντων.

Το κυριότερο σημείο του Κώδικα Αλιμεντάριους,που με έβαλε σε πειρασμό να το ερευνήσω,είναι ότι απαγορεύει δια νόμων με ποινή φυλάκισης και κατάσχεσης,την ιδιωτική καλλιέργεια.Ο νόμος αυτός ισχύει και στην χώρα μας.Απαγορεύεται να έχεις στον κήπο σου ωποροκηπευτικά,χωρίς σχετική άδεια.Μπορείς να το βρείς στο ΦΕΚ,αν δεν με πιστεύεις.Ηδη οι περισσότερες χώρες της ΕΕ,με επικεφαλής την ΓΑλλία,προχώρησαν στην θεσμοθέτηση παρόμοιων νόμων.

Επιπροσθέτως,απαγορεύεται στους παραγωγούς να χρησιμοποιούν σπόρους απο την προηγούμενη σοδειά,για φυτέψουν την νέα παραγωγή.Πρέπει υποχρεωτικά πλέον,να αγοράζουν τους σπόρους απο τις εταιρείες του χώρου [π.χ MONSANTO],οι οποίοι σπόροι είναι στείροι.Δηλαδή κάθε χρόνο να φυτεύουν μεταλλαγμένα,δήθεν απαλαγμένα απο ασθένειες και ογκοδέστερα για την καταπολέμηση της πείνας.

Ετσι όμως,θα χαθούν οι φυσικές παραγωγές και όταν κάποια στιγμή χρειασθεί,να λειτουργήσει η φύση όπως παλαιά,δεν θα υπάρχουν σπόροι,αφού η παραγωγή είναι στείρα.

Επειδή τα σχέδια μερικών τύπων,έχουν βάθος πολλών χρόνων,θεωρώ ότι μία απο τις παραμέτρους της κατασκευής στη Νορβηγία,είναι και αυτή.
Να εμφανισθεί στο μέλλον,ο καλοκάγαθος παγκόσμιος ηγέτης,που θα δώσει στην ταλαιπωρημένη ανθρωπότητα,την δυνατότητα να τραφεί πάλι με φυσικές τροφές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 12:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Η φύση ξέρεις έχει μια ιδιομορφία, αποτυπώνεται πολύ καλά σε αυτό το βιντεάκι.
Creation of a sand mandala
Όταν διαταραχθούν οι ισορροπίες, όχι απαραίτητα μόνο αυτές, κάνει ένα φφφφφφφφφ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 12:57:15  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε,

Η μόνη συνομωσία που έχω αποδεχθεί εντελώς σε παγκόσμιο επίπεδο είναι στο φάρμακο.

Όχι πως δε συζητώ το θέμα του ελέγχου των τροφίμων,αλλά σε πρώτη φάση (και χρονικά αν θέλεις) ,ακόμα και το τρόφιμο -και οι όποιες απαγορεύσεις ή με το ζόρι κατευθύνσεις που δέχεται,μάλλον υπηρετούν την υποταγή στο φάρμακο και το καρτέλ του.
Η εποχή που οι χώρες του 1ου και του 2ου κόσμου θα υποταχθούν στο τρόφιμο,όσο και αν το προσπαθούν,θα αργήσει ,αν ποτέ έρθει, πολύ.

Ο λόγος είναι απλός.Είναι πιο εύκολο να δρομολογήσεις τη θεραπεία ενός αρρώστου.
Δεν έχει τις γνώσεις για να αμφισβητήσει την θεραπεία που του προτείνεις-επιβάλλεις.
Αντίθετα ο πεινασμένος αν παρατραβήξεις τον έλεγχο στο στομάχι του, θα βρει κάτι κατά βούληση(δική του) να δαγκώσει.

Θυμίζω ότι αυτά που λέω δεν αφορούν τον 3ο κόσμο.Εκεί δυστυχώς οι άνθρωποι δεν έχουν επιλογές...

Εκτός αν εννοείς ότι η τριτοκοσμοποίηση των υπολοίπων μας είναι κοντά.

Δεν το νομίζω όμως.Οι άμυνες της παγκόσμιας κοινής γνώμης (όσο αμόρφωτη κι αν είναι αυτή η τελευταία) είναι αρκούντως υψηλές.

Τι τους ξέφυγε και ισχύει αυτό ? Το διαδίκτυο,κατά την γνώμη μου που άργησαν να συνειδητοποιήσουν,λόγω αλαζονείας ίσως,τη δύναμή του.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 13/07/2012 12:58:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 13:08:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ως διευκρίνηση,προσθέτω ότι τον έλεγχο του χρήματος από τους γνωστούς άγνωστους, δεν τον θεωρώ καν συνομωσία ώστε να χρήζει συζήτησης,τον θεωρώ πραγματικότητα αποδεδειγμένη ήδη, λόγω ιστορικών αποτελεσμάτων σε επίπεδο κρατών,εδώ και πολλά χρόνια.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 13:19:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η κατασκευή της κόστισε 8 εκ. δολάρια ΗΠΑ και χρηματοδοτήθηκε από τη Νορβηγική κυβέρνηση

Το ζήτημα είναι ότι αν υπάρχει άλλος λόγος δημιουργίας πέραν του επισήμου ανακοινωθέντος,που αυτόν συζητάμε,ο έλεγχος του εγχειρήματος πρέπει να είναι σε άλλα χέρια και όχι σε νορβηγικά,αυτό είναι προφανές.

Η τοποθέτησή του σε τόσο βόρειο κλίμα όμως, νομίζω ότι αφορά μόνο την οικονομία ηλεκτρισμού,για να διατηρείται πιο εύκολα η πολύ χαμηλή θερμοκρασία που απαιτείται για τη διατήρηση των σπόρων.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 15:24:29  Εμφάνιση Προφίλ
AMEINIA

Νομίζεις ότι για τους 300,υπάρχουν σύνορα,έθνη,κουλτούρες κ.λ.π?

Αυτοί σκέπτονται και ενεργούν σε πλανητικό επίπεδο και σε βάθος δεκαετιών,αγνοώντας κάθε αρχή και κυβέρνηση που δεν τους ανήκει.
Αλήθεια υπάρχει καμμία τέτοια?

Ενα σχέδιο που θα συλλάβει ο πάτερ-φαμίλιας,θα αποπερατώσει ο τρισσέγγονος.Και γιατι να μην το κάνει,αφου τα δικά του σχέδια θα αποπερατωθούν απο τα δικά του τρισέγγονα?

Δέχεσαι την συνομωσιολογία στα φάρμακα και δεν την δέχεσαι στα τρόφιμα?
Σκέψου λίγο.
Τι απο ότι ψωνίζεις είναι φυσική παραγωγή?
Αμφισβητείς την ύπαρξη νόμου,απαγόρευσης ιδωτικών καλλιεργιών?
Την απαγόρευση να έχεις τον κήπο σου και τα ζαρζαβατικά σου?
Αν δεν είναι αυτή καραμπινάτη συνομωσιολογία,τι είναι?Ράντισμα με αγιασμό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 15:36:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Η τοποθέτησή του σε τόσο βόρειο κλίμα όμως, νομίζω ότι αφορά μόνο την οικονομία ηλεκτρισμού,για να διατηρείται πιο εύκολα η πολύ χαμηλή θερμοκρασία που απαιτείται για τη διατήρηση των σπόρων.

Ενσταση κ.πρόεδρε!

Δεν υφίσταται οικονομία ηλεκτρισμού.Θα μπορούσε κάλλιστα να λειτουργήσει και στο Εκουαντόρ,το ίδιο καλά.Οι θερμοκρασίες του υπεδάφους σε βάθη άνω του ενός μέτρου,είναι παντού οι ίδιες,είτε έχει εξω 50 βαθμούς,είτε εχει 5 χιλ.πάγου απο πάνω.

Οι λόγοι είναι άλλοι.
Δεν έχουμε όλα τα δεδομένα,ώστε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Αρα μένει η οδός της υποθετικής-συνομωσιολογίας.

Μήπως εκεί στην Αρκτική,θα υπάρχει μεγαλύτερη σεισμική σταθερότητα?
Μήπως εκείνο το μέρος θα πληγεί λιγότερο?
Μήπως είναι δύσβατο και εύκολο στην άμυνα απο τα πεινασμένα στίφη?
Μήπως οι κοσμικές ακτίνες εκεί,πέφτουν πολύ πλάγια και με μειωμένη ένταση?

Ομως η ύπαρξή του και μόνο,είναι αρκετή να θέσει σε λειτουργία έναν σκεπτόμενο εγκέφαλο,που έχει σαν δεδομένο ότι οι 300,δεν "πετάνε" χρήμα χωρίς σκοπό και το κυριότερο,που στίς μέρες μας είναι κάτι παραπάνω απο εμφανές τίποτα δεν είναι αυτο που φαίνεται!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 15:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
Κόνδορα

Πιστεύω πως μάλλον ισχύουν και τα 3 σενάρια συγχρόνως. Ειδικά το τρίτο ισχύει για όσους συμμετέχουν με καλή πίστη στο εγχείρημα.

Νικόμαχε

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου για τον Κώδικα. Για να είμαι μάλιστα ειλικρινής, όταν είχα πρωτοδιαβάσει γι αυτόν, αυτό που μου είχε κάνει τρομακτική εντύπωση ήταν η ευκολία στο ζήτημα των απαγορεύσεων. Φαντάσου π.χ. φυσικά προιόντα όπως ο κρόκος και η μαστίχα, να μπούνε σε ένα τέτοιο καθεστώς. Και στην τελική, ποιός και από που έλκει το δικαίωμα να αποφασίζει τι πρέπει να υπάρχει στη φύση και τι όχι?

Αμηνεία

Σε γενικές γραμμές είμαι μαζί σου. Πρέπει να σου πω πάντως οτι οι θερμοκρασίες λειτουργίας των εγκαταστάσεων της αποθήκης είναι τόσο χαμηλές, που ουσιαστικά και κάτω απ' την Ακρόπολη να την έφτιαχναν, δεν θα υπήρχε διαφορά στην εξοικονόμηση ενέργειας. Άσε που βρίσκεται στην άκρη του πουθενά. Ή μήπως αυτό είναι ένα απ' τα κουμπιά της Αλέξαινας τελικά?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy