ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 20:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
skartados:
Θεε μου,τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα;Δεν μπορεις να καταλαβεις,οτι με τη λογικη που λες τα παραπανω,τοτε και ο ανθρωπος ζευγαρωνει με ζωα,αφου ουκ ολιγοι αντρες και γυναικες εχουν πηδηξει η πηδηχτει απο αυτα;Καλα ρε δεν σε κοβει καθολου;Ρε σταματα να αντιγραφεις απο τις σελιδες των απολογητων,δεν καταλαβαινεις οτι εχει καταστραφει η κριση σου;

?
quote:
IndustrialAngel:
Καλά μιλάς σοβαρά;Υποτίθεται κάνουμε διάλογο, δεν παίζουμε την κολοκυθιά. Είναι κεφαλαιώδους σημασίας να κάνουμε διάλογο στην ίδια γνωστική βάση και να εννοούμε τα ίδια πράγματα με τις ίδιες λέξεις
Για να καταλάβω... Συντακτικό δεν ξέρεις, γραμματική δεν ξέρεις, βιολογία δεν ξέρεις, αγγλικά δεν ξέρεις (ή ξέρεις και...μας το κρύβεις), τι σκατά ξέρεις τελικά; Και αν δεν ξέρεις γιατί μιλάς; Πώς την έχεις δει ρε φίλε; Ρομπέν των Χριστιανών;
Υπάρχει σε όλα τα βιβλία βιολογίας ορισμός του είδους γιατί δεν το ψάχνεις; ΚΑΙ ΚΑΛΑ έχεις βιβλιοθήκη...ΚΑΙ ΚΑΛΑ. Καλά κάνουν και σε κοροϊδεύουν οι άλλοι τελικά.

?
Μα τι κόμπλεξ είναι αυτό!

quote:
IndustrialAngel:
ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ένα αρσενικό ζώο σε έλλειψη μπορεί να αρχίσει να πηδάει τα πάντα, από καναπέδες μέχρι ανθρώπους. Το ίδιο έχουν κάνει ΚΑΙ άνθρωποι. Δεν το ξέρεις; Μέχρι και η ΠΔ το λέει! Όποτε όσα λές για αρουραίους και κουνέλια (γιατί άραγε αναφέρεσαι σε κουνέλια;;;εγώ για ποντικούς έγραψα!) πάνε στο βρόντο.

Μα δεν έγραψα κάπου ότι αφήνουν απογόνους, απλά μία πληροφορία έδωσα στον φίλο μου τον Εαρινό, δεν έχει να κάνει με τα ποντίκια σου!

quote:
IndustrialAngel:
Οπότε το ξαναπάμε από την αρχή. Ποντικός και αρουραίους είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ είδος ζώου (αλλά πολύ συγγενικό προφανώς). Ομοίως άνθρωπος και πίθηκος. Και λέω ότι αν το γενετικό υλικό είναι μέτρο σύγκρισης της ομοιότητας (και είναι) τότε είναι ΠΙΟ κοντά ο άνθρωπος με τον πίθηκο από ότι ο αρουραίος με τον ποντικό.

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά.
Το διανοητικό επίπεδο του αρουραίου είναι ίδιο με του ποντικού.
Του ανθρώπου όμως σε σχέση με τον πίθηκο, έχει απόσταση όσο η γη με τη σελήνη!

quote:
IndustrialAngel:
Ναι δεν "ημέρεψαν". Ήταν επιφυλακτικά με τους ανθρώπους, γρύλιζαν, δεν αντιλαμβάνονταν έννοιες όπως ιδιοκτησία, κλοπή κτλ κτλ. Προκύπτει από τα λίγα περιστατικά που έχουν καταγραφεί

Αναφέρεσαι στην αρχή? ή στο τέλος?
Δηλαδή η συμπεριφορά τους δεν άλλαξε με το πέρασμα των χρόνων? Δεν έμαθαν να μιλούν? Δεν έμαθαν τι σημαίνει κλοπή και ιδιοκτησία?

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί προσαρμόστηκαν αλλιώς. Δεν υπάρχει ένας και μόνο τρόπος να εξασφαλίσεις την επιβίωση. Πάντως πουλιά τα οποία βρέθηκαν σε νησιά απώλεσαν την ικανότητα πτήσης επειδή ακριβώς δεν τους χρειάζονταν. Ακριβώς μέσα στα πλαίσια της εξέλιξης

Άρα όλα τα ζώα είναι ικανοποιημένα με το διανοητικό τους επίπεδο το οποίο τα βοήθησε να εξασφαλίσουν την επιβίωση και ο μόνος που δεν μπορούσε να επιβιώσει παρά μόνο εάν εξέλισσε το διανοητικό του επίπεδο είναι ο άνθρωπος? Σωστά?
Προσπαθώ να συμφωνήσουμε κάπου.

quote:
IndustrialAngel:
Ναι, άρα ο Δαρβίνος έχει δίκιο, γιατί η εξελικτική πίεση που ασκεί το περιβάλλον (διαθεσιμότητα τροφής) ευνοεί συγκεκριμένα γονίδια.

Δε διαφωνώ εδώ!

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί δε σου κάνει; Καλά ρε άνθρωπε πας καλά; Κολοκυθιά παίζουμε;

Μα δε με καλύπτει!.....με το ζόρι?

quote:
IndustrialAngel:
Έλα ντε...από που εμφανίστηκαν οι λύκοι; Έκαναν ένα πλοπ και εμφανίστηκαν μαγικά; Γιατί αυτό μας λες στην ουσία...

Όχι λέω ότι εμφανίστηκαν τρεις διαφορετικό λύκοι!

quote:
IndustrialAngel:
Άλλο σε ρωτάω.... ΠΟΣΑ απολιθώματα ξέρει ότι υπάρχουν.
Δεύτερον, ΔΕΝ είμαστε ΤΟΣΟ δραματικά διαφορετικοί, το λέει το γενετικό υλικό, η ίδια η φύση μας...

Είμαστε πολλοί διαφορετικοί, δραματικά διαφορετικοί! Εάν μας δει κανείς στη σκια τότε ναι συμφωνώ μαζί σου.

quote:
IndustrialAngel:
Σου έχουν ΗΔΗ πει και οι διαχειριστές ότι όταν δίνεις τέτοιες απαντήσεις εκνευρίζεις τον άλλο και στην ουσία δεν απαντάς.
Η ορολογία που έχει καθιερωθεί και υπάρχει σε ΟΛΑ τα βιβλία είναι ότι οι μεγάλοι πίθηκοι και ο άνθρωπος λέγονται ανθρωπίδες. ΑΠΛΑ ελληνικά. Άνοιξε ένα βιβλίο και κοίτα το.

Τι ακριβώς αμφισβητείς ρε ευρωπαίε τώρα; Ότι έτσι το λένε ; Αφού έχω δώσει εικόνες, πηγές κτλ . Hominidae εκ του λατινικού Ηοmo=άνθρωπος, άνδρας. Σε ποιο βιβλίο υπάρχουν οι ορολογίες που χρησιμοποιείς
Στο ξαναλέω, το μόνο που πετυχαίνεις είναι να γελοιοποιείσαι και να εκνευρίζεις, άσε τον τσογλανισμό (που κατέχεις προφανώς σε μεγάλο βάθος) μελέτα και γράψε συγκροτημένα και με συνέπεια με την καθιερωμένη επιστημονική ορολογία. Το να κατεβάζεις μαλακίες από το μυαλό είναι σπαστκό το να διαβάζεις όχι



Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκνευρίζεσαι! Έγραψες ή δεν έγραψες ότι: Α "και οι πίθηκοι είναι ανθρωποειδή"?

Και ευλόγως σε ρώτησα: "Αφού λοιπόν ο πίθηκος είναι ανθρωποειδές, ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να είναι πιθηκοειδές?"
Δεν φταίω εγώ εάν σε δυσκολεύουν οι απορίες μου!

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί οι Νεάτερνταλ ήταν άλλο ΕΙΔΟΣ του γένους μας. Πιθανόν αν ζούσαν σήμερα ΔΕ θα μπορούσαμε να κάνουμε παιδιά μαζί τους. Άρα τα περί ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ είδους με ευφυΐα πάνε για βρούβες...

Οι Νεάντερνταλ ήσαν ανθρωποειδή και είχαν νοημοσύνη! Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν είχαν ευφυΐα?

quote:
IndustrialAngel:
Ο ηλίθιος θεωρεί την ηλιθιότητα του εξυπνάδα. Γιατί δεν ανοίγεις ένα βιβλίο να τσεκάρεις τις ορολογίες;

Κανών τον ανικάνων τον ικανό να κάνουν νάνο.

ΑΦφού είναι ηλίθια η ερώτηση εάν ο άνθρωπος ανήκει στα πιθηκοειδή, τότε γιατί να μην είναι ηλίθια η αναφορά στο ότι ο πίθηκος ανήκει στα ανθρωποειδή?

quote:
IndustrialAngel:
Γιατί; ΔΟΓΜΑ... Απόδειξε το...Δεν ελέγχεται από γονίδια; Δεν κληρονομείται;

Ρωτάς εάν είναι "ΔΟΓΜΑ" οι τρίχες με τη ΝΌΗΣΗ?....Ναι είναι.

quote:
IndustrialAngel:
Άιντε άιντε... ΡΕ μάστορα σε ρώτησα να μου πεις τι ισχύει και τι όχι και εσύ αναμασάς τι ίδιες αρλούμπες.

Σου έχω γράψει εκατοντάδες φορές τι ισχύει αλλά αρνήσε να το διαβάσεις!

quote:
IndustrialAngel:
Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ κρανιακή διαφορά, αδιαβάστε και τεμπέλη, είναι η ΚΡΑΝΙΑΚΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ=μέγεθος εγκεφάλου. O άνθρωπος ο όρθιος είχε κρανιακή χωρητικότηττα 850-1100 cc ενώ ο σύγχρονος άνθρωπος πάνω από 1400 και ο πίθηκος 400 cc. Εκτιμάται δε ότι η ευφυΐα του θα ήταν σε επίπεδα εξάχρονου παιδιού με τα σημερινά δεδομένα (συγκριτικά ο χιμπατζής φτάνει μέχρι 4 ετών). Η αύξηση της ευφυΐας (που αντιστοιχεί στο μέγεθος του εγκεφάλου) δεν έγινε αλματωδώς αλλά με μικρά ενδιάμεσα βήματα μέσα σε εκατομμύρια χρόνια. Σαφέστατα σε κάποιο προηγούμενο σκαλοπάτι ευφυΐας (ενδιάμεσο) στέκεται ο erectus. Παίζει τεράστιο ρόλο το μέγεθος του εγκεφάλου...

Ο ελέφαντας έχει μικρότερο μέγεθος εγκεφάλου από τον άνθρωπο?

quote:
IndustrialAngel:
Για νιοστή φορά ΞΑΝΑΛΕΩ. Ξεστραβώσου και μελέτα και μη γράφεις χαζομάρες και ανοήσιες. Μάθε την ορολογία και τους ορισμούς. Προσπάθησε να καλλιεργήσεις την κρίση σου

Τι να τους κάνω τους ορισμούς όταν εσύ που λες ότι τους κατέχεις δεν μπορείς να πείσεις και δεν μπορείς να εξηγήσεις ούτε τα βασικά?


quote:
IndustrialAngel:
Τι κρυάδες; Με συγχωρείς αλλά να στη θέση του Ευρωπαίου βάλεις τον πίθηκο και του Αμερικανού τον άνθρωπο έχεις ακριβώς την επιχειρηματολογία που έχετε αναπτύξει εσύ και οι υπόλοιποι ηλίθιοι εδώ και 3 θέματα. Αν ισχύει η λογική σας τότε ο Κολόμβος δεν ανακάλυψε την Αμερική.

Βλέπω ότι συνεχίζεις να είσαι εκτός εαυτού!....όλοι οι επιστήμονες έχουν το ήθος σου? η είσαι εξαίρεση στον κανόνα?

quote:
IndustrialAngel:
Θα ξαναδώσω λίγες εικόνες για το χιλιοειπωμένο θέμα της εξέλιξης της φάλαινας. Για πες μας ρε Ευρωπαίε... σου κάνει ένα ζώο που ξεκίνησε από τη στεριά και μοιράζεται τον ίδιο πρόγονο με τα ελάφια και τους ιππόποταμους και έφτασε να είναι ΣΑΝ ψάρι;

ΌΧΙ.
Τίποτε από όλα αυτά δεν ανέπτυξε νόηση όπως ο άνθρωπος, ώστε να τα κάνει όντως ενδιαφέρων.

Και σου επαναλαμβάνω την αρχική μου ερώτηση.
Γιατί με τόσες χιλιάδες διαφοροποιήσεις δεν άλλαξε κάτι και στη νόηση των άλλων ζωντανών οργανισμών?
Γιατί μόνο ο άνθρωπος γνώρισε τέτοια εξέλιξη? Δεν είναι ύποπτο? Τι λες?
Είναι δυνατόν χιλιάδες όντα να άλλαξαν τρίχωμα, τα χέρια να εξαφανίστηκαν, να βγήκαν λέπια, άλλα ψάρια να βγήκαν στην ξηρά να έχασαν τα λέπια να έβγαλαν πόδια και χέρια ή φτερά....και το μυαλό να έμεινε το ίδιο? το διανοητικό τους επίπεδο να μην έχει να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο εδώ και πολλά εκατομμύρια χρόνια?

Γιατί αυτό συνέβη μόνο στον άνθρωπο?
Γιατί δεν μπορείς να δεις την αλήθεια κατάματα? Τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο φανατικό?

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 05/12/2010 20:18:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 23:12:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά εντάξει, δίνεις ρεσιτάλ

Είναι δυνατόν να συζητάμε ένα ζήτημα και ΑΚΟΜΑ να μην έχουμε συμφωνήσει για την ορολογία που ακολουθούμε; Γιατί δε γράφεις τον ορισμό του είδους; Σου είναι δύσκολο να τον βρεις;

quote:
Μα δεν έγραψα κάπου ότι αφήνουν απογόνους, απλά μία πληροφορία έδωσα στον φίλο μου τον Εαρινό, δεν έχει να κάνει με τα ποντίκια σου!


Άσε τα σάπια. Εγώ έγραψα για τη σύγκριση της απόστασης πιθήκου ανθρώπου με την απόσταση αρουραίου ποντικού. Και απάντησες σε αυτό "αν απέχουν τόσο γιατί ζευγαρώνουν". Αφού και τα quote που κάνεις δικά μου είναι.


quote:
Υπάρχει μια τεράστια διαφορά.
Το διανοητικό επίπεδο του αρουραίου είναι ίδιο με του ποντικού.
Του ανθρώπου όμως σε σχέση με τον πίθηκο, έχει απόσταση όσο η γη με τη σελήνη!


Πώς τη μέτρησες; Πρώτη φορά ακούω να μετράνε την ευφυΐα σε μέτρα. Η απόσταση ανθρώπου πιθήκου είναι τεράστια γιατί έτσι σου μάθανε στα κατηχητικά να λες. Αυτό είναι δογματισμός.

quote:
Αναφέρεσαι στην αρχή? ή στο τέλος?
Δηλαδή η συμπεριφορά τους δεν άλλαξε με το πέρασμα των χρόνων? Δεν έμαθαν να μιλούν? Δεν έμαθαν τι σημαίνει κλοπή και ιδιοκτησία?

Δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στην ανθρώπινη κοινωνία ακόμα και πολύ καιρό μετά.


quote:
Άρα όλα τα ζώα είναι ικανοποιημένα με το διανοητικό τους επίπεδο το οποίο τα βοήθησε να εξασφαλίσουν την επιβίωση και ο μόνος που δεν μπορούσε να επιβιώσει παρά μόνο εάν εξέλισσε το διανοητικό του επίπεδο είναι ο άνθρωπος? Σωστά?


Όχι. Καμία σχέση με το τι λέει η εξελικτική θεωρία. Τα ζώα ΔΕ διαλέγουν τι θα είναι για να γίνουν ώστε να είναι ικανοποιημένα με την ίδια λογική που ο άνθρωπος δεν διαλέγει να είναι ξανθός ή κοντός και μένει ικανοποιημένος από την επιλογή του. Άρα η έκφραση ικανοποιημένα δεν είναι σωστή

Δεύτερον, τι πάει να πει εξέλιξε το διανοητικό του επίπεδο; Αν η ευφυΐα εξελίσσεται και υπόκειται στη φυσική επιλογή τότε είναι προφανές ότι ξεκινήσαμε από πολύ χαμηλότερα


quote:
Μα δε με καλύπτει!.....με το ζόρι?


Νηπιαγωγείο πας; Στο διάλογο πρέπει να εξηγήσεις γιατί δε δέχεσαι το επιχείρημα του άλλο όχι να εθελοτυφλείς


quote:
Όχι λέω ότι εμφανίστηκαν τρεις διαφορετικό λύκοι!

ΠΟΥ ήταν αυτοί οι λύκοι την εποχή των δεινοσαύρων;;;; ΟΕΟ;;;;


quote:
Είμαστε πολλοί διαφορετικοί, δραματικά διαφορετικοί! Εάν μας δει κανείς στη σκια τότε ναι συμφωνώ μαζί σου

Δόγμα του κατηχητικού. Μετρήσιμα μεγέθη δεν έχεις,στοιχεία δεν έχεις, απλώς μια σάπια πίστη.


quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκνευρίζεσαι! Έγραψες ή δεν έγραψες ότι: Α "και οι πίθηκοι είναι ανθρωποειδή"?
Και ευλόγως σε ρώτησα: "Αφού λοιπόν ο πίθηκος είναι ανθρωποειδές, ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να είναι πιθηκοειδές?"
Δεν φταίω εγώ εάν σε δυσκολεύουν οι απορίες μου!


Έγραψα ΗΛΙΘΙΕ ότι η ορολογία για να ονομάσεις την ομάδα ζώων που αποτελείται από τον άνθρωπο και τους μεγάλους πιθήκους είναι ΑΝΘΡΩΠΙΔΕΣ και το όνομα μιας ακόμα ευρύτερης ομάδας είναι ανθρωποειδή. Αυτή είναι ΕΠΙΣΗΜΗ επιστημονική ορολογία τα τελευταία 200 χρόνια. Η λέξη πιθηκοειδή απλώς ΔΕΝ υπάρχει. Έτσι τα λένε και εσύ απλώς ΔΕ γράφεις με συνέπεια με την επιστημονική ορολογία. Δεν υπάρχει απορία αλλά ασχετοσύνη. Όπως γράφει ανορθόγραφα έτσι ονομάζεις λάθος και τα πράγματα. Δε φταίω εγώ που είσαι ο ΠΡΩΤΟΣ αδιάβαστος ιδιοκτήτης 3 βιβλιοθηκών...

quote:
Οι Νεάντερνταλ ήσαν ανθρωποειδή και είχαν νοημοσύνη! Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν είχαν ευφυΐα?


Άλλο λέω άλλο καταλαβαίνεις. Είχαν ευφυΐα ΑΛΛΑ δεν ήταν Homo sapiens sapiens. Πιθανόν να μη μπορούσαμε να κάνουμε παιδιά μαζί τους αν ζούσαν σήμερα. Άρα το δόγμα άνθρωπος=ΜΟΝΟ αυτός είχε ευφυΐα ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ


quote:
Κανών τον ανικάνων τον ικανό να κάνουν νάνο.
ΑΦφού είναι ηλίθια η ερώτηση εάν ο άνθρωπος ανήκει στα πιθηκοειδή, τότε γιατί να μην είναι ηλίθια η αναφορά στο ότι ο πίθηκος ανήκει στα ανθρωποειδή?


Συγγνώμη εκεί κάτω στην...Κόρινθο έχουν βιβλία, εγκυκλοπαίδειες ή τα βράδια χορεύετε γύρω από τη φωτιά για να περνάει η ώρα;;;; Γιατί δεν ανοίγεις ένα ρημάδι βιβλίο να δεις την ορολογία να φας την τάπα σου να πάμε παρακάτω;


quote:
Ρωτάς εάν είναι "ΔΟΓΜΑ" οι τρίχες με τη ΝΌΗΣΗ?....Ναι είναι.

Ούτε τι γράφεις ούτε τι διαβάζεις δεν ξέρεις. Για γενιΑ' έγραψα για γΈνια κατάλαβες ότι μιλάω.

Σε ρωτάω να είναι δόγμα το ότι η η νόηση ΔΕΝ μπορεί να έχει εξελιχθεί όπως εξελίχθηκε ο σκελετός και του ανθρώπου.

quote:
Σου έχω γράψει εκατοντάδες φορές τι ισχύει αλλά αρνήσε να το διαβάσεις!

Μπαρμπούτσαλα γράφεις...

quote:
Ο ελέφαντας έχει μικρότερο μέγεθος εγκεφάλου από τον άνθρωπο?

Πάλι αδιάβαστος... Πάμε πάλι τα χιλιοειπωμένα. Όταν συγκρίνεις όντα ίδιου μεγέθους αναφέρεσαι μόνο στην κρανιακή χωρητικότητα. Όταν συγκρίνεις ζώα με διαφορετικό μέγεθος λαμβάνεις υπόψιν σου 2 μεγέθη:1)δείκτη μάζας/κρανιακής χωρητικότητας 2)κρανιακή χωρητικότητα. Όταν ένα ζώο είναι μεγάλο έχει μεγαλύτερο εγκέφαλο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι εξυπνότερο. Εγώ συγκρίνω όντα ΙΔΙΟΥ μεγέθους και περίπου ίδιας μάζας επομένως μπορώ να μιλήσω με όρους κρανιακής χωρητικότητας μόνο.Και η μεταβολή στην κρανιακή χωρητικότητα υποδηλώνει ΑΥΞΗΣΗ της ευφυΐας. Ξαναλέω... πίθηκος στα 400 cc, Ηomo erectus 850-1100 cc άνθρωπος πάνω από 1400. Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος ο όρθιος στέκεται σε ένα ενδιάμεσο σκαλί ευφυίας μεταξύ ανθρώπου και πιθήκου...

quote:
Τι να τους κάνω τους ορισμούς όταν εσύ που λες ότι τους κατέχεις δεν μπορείς να πείσεις και δεν μπορείς να εξηγήσεις ούτε τα βασικά

Τι να τους κάνεις του ορισμούς όταν δεν ξέρεις ορθογραφία και συντακτικό;

quote:
Βλέπω ότι συνεχίζεις να είσαι εκτός εαυτού!....όλοι οι επιστήμονες έχουν το ήθος σου? η είσαι εξαίρεση στον κανόνα?


Τώρα μη μου πεις ότι δεν έχει γραφτεί στο φόρουμ το περίφημο "αν ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;"; Και ξαναλέω αυτή η λογική βρίσκει την απάντηση της εδώ:"Αν ο Αμερικάνος κατάγεται από τον Ευρωπαίο γιατί υπάρχουν ακόμα Ευρωπαίοι;"


quote:
ΌΧΙ.
Τίποτε από όλα αυτά δεν ανέπτυξε νόηση όπως ο άνθρωπος, ώστε να τα κάνει όντως ενδιαφέρων.

ΡΕ αλβανόφωνε λυπήσου με, θα μου βγουν τα μάτια... Πληθυντικός ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ, επίθετο είναι όχι άκλιτο επίρρημα.


Δεύτερον, προηγουμένως έλεγες ότι δεν είδες δραματικές αλλαγές,παρά μόνο αλλαγές στο μέγεθος και εγώ σου δίνω ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΤΑΤΕΣ αλλαγές. Και αρχίζεις ΠΑΛΙ την κωλοτούμπα


quote:
Γιατί με τόσες χιλιάδες διαφοροποιήσεις δεν άλλαξε κάτι και στη νόηση των άλλων ζωντανών οργανισμών?

Λάθος. Πολλά είδα έχουν αυξήσει ή μειώσει την κρανιακή τους χωρητικότητα στο πέρασμα των ετών. Τα δελφίνια δεν ήταν το ίδιο έξυπνα όσο ήταν πριν από 40 εκ. χρόνια πχ. Ή αντίθετα τα οικόσιτα ζώα επειδή δεν υπάρχει εξελικτική πίεση έχουν μειωμένη κρανιακή χωρητικότηα. Μεταβολές υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΕΣ παρατηρημένες και διαπιστωμένες


quote:
Γιατί μόνο ο άνθρωπος γνώρισε τέτοια εξέλιξη? Δεν είναι ύποπτο? Τι λες?

ΜΟΝΟ ο άνθρωπος; Εσύ δεν έλεγες τώρα για Νεάτερνταλ;

quote:
Είναι δυνατόν χιλιάδες όντα να άλλαξαν τρίχωμα, τα χέρια να εξαφανίστηκαν, να βγήκαν λέπια, άλλα ψάρια να βγήκαν στην ξηρά να έχασαν τα λέπια να έβγαλαν πόδια και χέρια ή φτερά....και το μυαλό να έμεινε το ίδιο? το διανοητικό τους επίπεδο να μην έχει να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο εδώ και πολλά εκατομμύρια χρόνια?

Ώπα κάτσε... ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΛΟ το υπόλοιπο; Δηλαδή δέχεσαι το σύνολο της εξελκτικής θεωρίας ΠΛΗΝ της εξέλιξης του ανθρώπου;


quote:
Γιατί αυτό συνέβη μόνο στον άνθρωπο?

Δεύτερη φορά η ίδια ερώτηση.

quote:
Γιατί δεν μπορείς να δεις την αλήθεια κατάματα? Τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο φανατικό?

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 20:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Καλά εντάξει, δίνεις ρεσιτάλ
Είναι δυνατόν να συζητάμε ένα ζήτημα και ΑΚΟΜΑ να μην έχουμε συμφωνήσει για την ορολογία που ακολουθούμε; Γιατί δε γράφεις τον ορισμό του είδους; Σου είναι δύσκολο να τον βρεις;

Όχι, απλά δεν βρίσκω το λόγο να παίζουμε με τις λέξεις.

quote:
IndustrialAngel:
Άσε τα σάπια. Εγώ έγραψα για τη σύγκριση της απόστασης πιθήκου ανθρώπου με την απόσταση αρουραίου ποντικού. Και απάντησες σε αυτό "αν απέχουν τόσο γιατί ζευγαρώνουν". Αφού και τα quote που κάνεις δικά μου είναι.

Απευθυνόμουν στον Εαρινό περισσότερο, παράπλευρα αφορούσε κι εσένα. Και για να ξεκαθαριστεί αφού ο άνθρωπος είναι ποιο κοντά με τον πίθηκο σε σχέση με την απόσταση αρουραίου ποντικιού, γιατί η διαφορά ουσίας ανάμεσα στα πρώτα είναι σαφώς μεγαλύτερη απ' ότι στα δεύτερα?
Για παράδειγμα οποιοσδήποτε πίθηκος είτε εμφανισιακά είτε διανοητικά έχει τεράστια απόσταση από τον άνθρωπο.
Ένας μικρός αρουραίος όμως σε σχέση με ένα ποντίκι πολύ δύσκολα θα ξεχωρίσει, τόσο στους ήχους (ομιλία), τόσο στην εμφάνιση όσο και στη διανόηση....μπορείς να το εξηγήσεις?

Η διαφορά μας είναι στο ότι εσύ παίρνεις την θεωρία, ενώ εγώ την πράξη.
Η θεωρία όμως δεν βεβαιώνει πάντα την πράξη και αυτό γιατί η πράξη είναι αυτή που θα τσεκάρει τη θεωρία και όχι η θεωρία την πράξη....και έφερες μάλιστα το κατάλληλο παράδειγμα.

quote:
IndustrialAngel:
Πώς τη μέτρησες; Πρώτη φορά ακούω να μετράνε την ευφυΐα σε μέτρα. Η απόσταση ανθρώπου πιθήκου είναι τεράστια γιατί έτσι σου μάθανε στα κατηχητικά να λες. Αυτό είναι δογματισμός.

Δεν ήρθε όμως ποτέ ένας πίθηκος στο κατηχητικό για να υπερασπίσει τον εαυτό του!

quote:
IndustrialAngel:
Δεν μπόρεσαν να προσαρμοστούν στην ανθρώπινη κοινωνία ακόμα και πολύ καιρό μετά.

Άρα η νεανική ηλικία είναι το κρίσιμο σταυροδρόμι.
Τα παιδιά αυτά τη στιγμή ακριβώς που έπρεπε να κοινωνικοποιηθούν και να προσαρμοστούν ώς άνθρωποι στο περιβάλλον τους, βρέθηκαν σε λάθος χώρο.
Ένα μικρό παιδί, ένα βρέφος, ενώ υποθετικά έχει πολύ περιορισμένες διανοητικές ικανότητες μέσα σε 2-3 χρόνια γνωρίζει άψογα τη μητρική του γλώσσα.
Ένας φίλος μου έχει παντρευτεί Ελβετίδα και τα δύο του παιδιά στην ηλικία των 3-4 ετών γνώριζαν άψογα και τις δύο γλώσσες.
Αυτό σημαίνει ότι η ηλικία αυτή είναι η ποιο κατάλληλη ώστε να δεχτεί το παιδί το ποιο βασικό του στάδιο προετοιμασίας για την κοινωνική του ένταξη.
Ένας ενήλικας εάν δεν γνωρίζει καμία ξένη γλώσσα, πολύ δύσκολα θα μάθει (εάν μάθει) δύο ξένες γλώσσες στο ίδιο χρονικό διάστημα.
Τα άγρια λοιπόν αυτά παιδιά την ώρα που έπρεπε βρέθηκαν σε λάθος περιβάλλον.
Αυτό είναι η αιτιολογία της μή προσαρμογής τους.
Δεν αποτελεί όμως αιτιολογία στο γιατί οι πίθηκοι δεν προσαρμόζονται στο ανθρώπινο περιβάλλον.

Του εναντίων μάλιστα! τα παιδιά αυτά προκειμένου να μπορέσουν να επιβιώσουν, προσαρμόστηκαν στο άγριο και αφιλόξενο περιβάλλον στο οποίο βρέθηκαν.
Κατάφεραν να προσαρμοστούν σε ένα ξένο με αυτά περιβάλλον, να μιμηθούν τις κραυγές και τις συνήθειες των ζώων τα οποία αποτέλεσαν την οικογένειά τους.
Έμαθαν να σκέφτονται όπως αυτά, να συμπεριφέρονται όπως αυτά, να συνεννοούνται όπως αυτά, να κινούνται όπως αυτά.
Αντιθέτως κανένα ζώο ποτέ δεν προσαρμόστηκε σε ένα ανθρώπινο περιβάλλον.
Κανένας πίθηκος δεν έμαθε τις ανθρώπινες δραστηριότητες όπως η μαγειρική για παράδειγμα. Κανένας πίθηκος δεν έμαθε να διαβάζει ή να γράφει.
Και φυσικά κανένας πίθηκος δεν έμαθε να ομιλεί.

Βλέπουμε λοιπόν τον άνθρωπο να έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται σε ένα άγριο και αφιλόξενο περιβάλλον και δυστυχώς δεν βλέπουμε κανέναν μακάκα να προσαρμόζεται στο ανθρώπινο περιβάλλον και να υιοθετεί έτσι την ανθρώπινη συμπεριφορά!

quote:
IndustrialAngel:
Όχι. Καμία σχέση με το τι λέει η εξελικτική θεωρία. Τα ζώα ΔΕ διαλέγουν τι θα είναι για να γίνουν ώστε να είναι ικανοποιημένα με την ίδια λογική που ο άνθρωπος δεν διαλέγει να είναι ξανθός ή κοντός και μένει ικανοποιημένος από την επιλογή του. Άρα η έκφραση ικανοποιημένα δεν είναι σωστή
Δεύτερον, τι πάει να πει εξέλιξε το διανοητικό του επίπεδο; Αν η ευφυΐα εξελίσσεται και υπόκειται στη φυσική επιλογή τότε είναι προφανές ότι ξεκινήσαμε από πολύ χαμηλότερα

Καλά ίσως δε σου έδωσα να καταλάβεις όπως θα έπρεπε.
Να το πω αλλιώς. Γιατί κανένα ζώο δεν ακολούθησε τη γραμμή εξέλιξης του ανθρώπου σε διανοητικό επίπεδο?
Είναι ποτέ δυνατόν ένας πίθηκος εάν είχε το διανοητικό επίπεδο του ανθρώπου να μη βρισκόταν σε καλύτερη μοίρα από αυτή που βρίσκεται σήμερα?

-Όχι βέβαια!
Τότε τι είναι αυτό που το υποχρέωσε (αφού δεν είχε το δικαίωμα της επιλογής όπως σωστά λες) να μην έχει μια τέτοια καθόλα χρήσιμη γι' αυτόν εξέλιξη?

quote:
IndustrialAngel:
Νηπιαγωγείο πας; Στο διάλογο πρέπει να εξηγήσεις γιατί δε δέχεσαι το επιχείρημα του άλλο όχι να εθελοτυφλείς

Όχι κατά που πέφτει?
Δεν δέχομαι το επιχείρημα γιατί δε με βοηθάει στο να καταλάβω γιατί ήταν ποιο εύκολο για ένα ζώο να βγάλει φτερά και να γίνει πουλί! από το να βάλει το μυαλό του να σκέφτεται όπως ο άνθρωπος και να μη χρειάζεται να κάνει ολόκληρα υπερατλαντικά ταξίδια και να αλλάζει ηπείρους ώστε να μπορέσει τελικά να ζήσει!

Για σκέψου εμάς τους ανθρώπους να έπρεπε να ταξιδεύουμε από βορά προς Νότο την άνοιξη και το αντίθετο το χειμώνα! και να είχαμε χίλιους δυο κινδύνους!....το βάλαμε σε λειτουργία το νιονιό και βρήκαμε πιο πρακτικές λύσεις.

quote:
IndustrialAngel:
ΠΟΥ ήταν αυτοί οι λύκοι την εποχή των δεινοσαύρων;;;; ΟΕΟ;;;;

Αυτοί οι τρεις λύκοι ήσαν τρεις διαφορετικοί δεινόσαυροι που έγιναν τρεις διαφορετικοί λύκοι ΟΕΟ!

quote:
IndustrialAngel:
Δόγμα του κατηχητικού. Μετρήσιμα μεγέθη δεν έχεις,στοιχεία δεν έχεις, απλώς μια σάπια πίστη.

Δεν έχω στοιχεία κ.λ.π? Πάρε μερικά.
Οι πίθηκοι σε αντίθεση με τον άνθρωπο, δεν γράφουν δοκίμια, δεν οδηγούν μηχανές, αεροπλάνα κ.λ.π., δεν προσλαμβάνονται στις επιχειρήσεις, δεν ξέρουν να πλέκουν, δεν ξέρουν να ψωνίζουν στα μαγαζιά, δεν κάνουν επισκέψεις σε σπίτια με τα γλυκά ή τα λουλούδια στο χέρι, δεν ξέρουν από μόδα, δεν πάνε στο καφενείο ή στο γήπεδο, δεν διαφέρουν στην τελικά και σε τίποτα το σπουδαίο σε σχέση με τον σκύλο μου.

Η σάπια λοιπόν πίστη μου, μου εξηγεί το λόγο....εσύ που δεν έχεις τίποτα σάπιο μέσα σου γιατί δεν έχεις την ικανότητα να μου εξηγήσεις το λόγο και πασχίζεις ανούσια να αποδείξεις την ποιο μεγάλη! την ποιο σοβαρή διαφορά ανάμεσα σε δύο ζωντανούς οργανισμούς
που λέγεται νόηση, ως κάτι ....... το ασήμαντο?
Να μιλάγαμε
για την κόμμωση....ναι είναι ασήμαντο,
για τον τρόπο περπατήματος....ναι είναι ασήμαντο,
για τον τρόπο διατροφής ..... ναι είναι ασήμαντο,
για την εμφάνιση .......ναι είναι ασήμαντο,
όταν όμως μιλάμε για το μυαλό!! είναι το Α και το Ω!

quote:
IndustrialAngel:
Έγραψα ΗΛΙΘΙΕ ότι η ορολογία για να ονομάσεις την ομάδα ζώων που αποτελείται από τον άνθρωπο και τους μεγάλους πιθήκους είναι ΑΝΘΡΩΠΙΔΕΣ και το όνομα μιας ακόμα ευρύτερης ομάδας είναι ανθρωποειδή. Αυτή είναι ΕΠΙΣΗΜΗ επιστημονική ορολογία τα τελευταία 200 χρόνια. Η λέξη πιθηκοειδή απλώς ΔΕΝ υπάρχει. Έτσι τα λένε και εσύ απλώς ΔΕ γράφεις με συνέπεια με την επιστημονική ορολογία. Δεν υπάρχει απορία αλλά ασχετοσύνη. Όπως γράφει ανορθόγραφα έτσι ονομάζεις λάθος και τα πράγματα. Δε φταίω εγώ που είσαι ο ΠΡΩΤΟΣ αδιάβαστος ιδιοκτήτης 3 βιβλιοθηκών...

-Δύο βιβλιοθήκες έχω.
Η λέξη πιθηκοειδή ασφαλώς και υπάρχει, δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, ψάξε λίγο στο google.

Ο homo habilis, που είχε 50% μεγαλύτερο εγκέφαλο από τους πιθηκοειδείς προγόνους του, είναι το πρώτο είδος που θεωρείται ανθρώπινο (δηλαδή ανήκει στο γένος Homo), όμως μέχρι σήμερα ελάχιστα απολιθώματά του έχουν βρεθεί και αυτά είναι διάσπαρτα μέρη οστών μόνο από κρανίο, σαγόνι και άκρα και όχι από τη λεκάνη του ούτε από τα μέλη του σώματός του. πηγή

quote:
IndustrialAngel:
Άλλο λέω άλλο καταλαβαίνεις. Είχαν ευφυΐα ΑΛΛΑ δεν ήταν Homo sapiens sapiens. Πιθανόν να μη μπορούσαμε να κάνουμε παιδιά μαζί τους αν ζούσαν σήμερα. Άρα το δόγμα άνθρωπος=ΜΟΝΟ αυτός είχε ευφυΐα ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΤΑΙ

Ήσαν ή δεν ήσαν ανθρωποειδή?

quote:
IndustrialAngel:
Συγγνώμη εκεί κάτω στην...Κόρινθο έχουν βιβλία, εγκυκλοπαίδειες ή τα βράδια χορεύετε γύρω από τη φωτιά για να περνάει η ώρα;;;; Γιατί δεν ανοίγεις ένα ρημάδι βιβλίο να δεις την ορολογία να φας την τάπα σου να πάμε παρακάτω;

Δεν απαντάς!... υπεκφεύγεις! με χορούς και με τραγούδια!

quote:
IndustrialAngel:
Ούτε τι γράφεις ούτε τι διαβάζεις δεν ξέρεις. Για γενιΑ' έγραψα για γΈνια κατάλαβες ότι μιλάω.
Σε ρωτάω να είναι δόγμα το ότι η η νόηση ΔΕΝ μπορεί να έχει εξελιχθεί όπως εξελίχθηκε ο σκελετός και του ανθρώπου.

Έχεις δίκιο διάβασα πολύ γρήγορα το μήνυμα σου και έκανα λάθος.
-Η νόηση, φυσικά και εξελίχθηκε στον άνθρωπο. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε στο πίθηκο.

quote:
IndustrialAngel:
Πάλι αδιάβαστος... Πάμε πάλι τα χιλιοειπωμένα. Όταν συγκρίνεις όντα ίδιου μεγέθους αναφέρεσαι μόνο στην κρανιακή χωρητικότητα. Όταν συγκρίνεις ζώα με διαφορετικό μέγεθος λαμβάνεις υπόψιν σου 2 μεγέθη:1)δείκτη μάζας/κρανιακής χωρητικότητας 2)κρανιακή χωρητικότητα. Όταν ένα ζώο είναι μεγάλο έχει μεγαλύτερο εγκέφαλο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι εξυπνότερο. Εγώ συγκρίνω όντα ΙΔΙΟΥ μεγέθους και περίπου ίδιας μάζας επομένως μπορώ να μιλήσω με όρους κρανιακής χωρητικότητας μόνο.Και η μεταβολή στην κρανιακή χωρητικότητα υποδηλώνει ΑΥΞΗΣΗ της ευφυΐας. Ξαναλέω... πίθηκος στα 400 cc, Ηomo erectus 850-1100 cc άνθρωπος πάνω από 1400. Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος ο όρθιος στέκεται σε ένα ενδιάμεσο σκαλί ευφυίας μεταξύ ανθρώπου και πιθήκου...

Ο άνθρωπος λοιπόν για να γίνει άνθρωπος, ανέβηκε σκαλιά! ο πίθηκος γιατί δεν τα ανέβηκε?
Τι ήταν αυτό που κράτησε την κρανιακή χωρητικότητα μικρή στον πίθηκο?
Τι ήταν αυτό που έδωσε το δικαίωμα στην αύξηση στον άνθρωπο?

Μήπως είναι αυτό που λέει η θρησκεία μας?

quote:
IndustrialAngel: Τι να τους κάνεις του ορισμούς όταν δεν ξέρεις ορθογραφία και συντακτικό;

Μαθήματα ορθογραφίας
quote:
IndustrialAngel:
Τώρα μη μου πεις ότι δεν έχει γραφτεί στο φόρουμ το περίφημο "αν ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι;"; Και ξαναλέω αυτή η λογική βρίσκει την απάντηση της εδώ:"Αν ο Αμερικάνος κατάγεται από τον Ευρωπαίο γιατί υπάρχουν ακόμα Ευρωπαίοι;"

Γιατί και οι δυό τους οδηγούν μηχανές, πάνε σινεμά, γήπεδο, παίζουν σκάκι, διαβάζουν βιβλία γράφουν κ.λ.π
Κοινώς και οι δύο τους είναι άνθρωποι. Δεν εξελίχθηκε ο Ευρωπαίος σε Αμερικάνο. Ο άνθρωπος κάτοικος της Ευρώπης πήγε στην Αμερική και για το λόγο αυτό ονομάστηκε Αμερικάνος.
Άλλο όμως άνθρωπος άλλο πίθηκος.
Ο Πίθηκος και αυτός εάν πάει από την Αφρική στην Ευρώπη και πάλι πίθηκος θα είναι.
Όταν κάτι εξελίσσεται παύει να υπάρχει η πρότερη μορφή του, αλλιώς δεν έχει νόημα η εξέλιξη.

Στην αρχή λοιπόν υποστηρίχτηκε ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε από τον πίθηκο!
Εμφανίστηκε έτσι η εύλογη απορία το πως είναι δυνατόν ο πίθηκος να εξακολουθεί να υπάρχει αφού εξελίχθηκε και επομένως μεταμορφώθηκε σε κάτι άλλο.

Σύντομα όμως οι παραγωγοί του πρώτου μύθου βρήκαν έναν νέο μύθο!...Ξέρετε η σχέση δεν ήταν παιδιού πατέρα! αλλά αδελφική!
Δημιουργείτε όμως και πάλι το εύλογο ερώτημα στο γιατί ο ένας αδελφός πήρε όλη την εξυπνάδα!

Και έρχεται πάλι ένας μύθος αυτός της τύχης!
Έτυχε λένε οι παραμυθάδες! Σύμφωνα με την εξέλιξη αυτό ήταν το ότι καλύτερο για την επιβίωσή τους.

Αμ δεν έτυχε....πέτυχε να λες! Ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση!
Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό το θείο ον να έχει την μορφή ενός χιμπατζή ή το μυαλό ενός μακάκα.
Αν λοιπόν ο Θεός ήθελε να είχε εμφάνιση και να ήταν ορατός, θα διάλεγε τη μορφή ανθρώπου και όχι ενός γορίλα ή γαϊδάρου!

Έδωσε λοιπόν στον άνθρωπο μια θεϊκή ομορφιά και το δικαίωμα να έχει και μία θεία εξέλιξη εάν το θελήσει.

Έτσι εξηγείται και η εξέλιξη του ανθρώπου σε σχέση με τα εκατομμύρια των εκατομμυρίων ζωντανών οργανισμών.

quote:
IndustrialAngel:
ΡΕ αλβανόφωνε λυπήσου με, θα μου βγουν τα μάτια... Πληθυντικός ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ, επίθετο είναι όχι άκλιτο επίρρημα.

Μαθήματα ορθογραφίας

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερον, προηγουμένως έλεγες ότι δεν είδες δραματικές αλλαγές,παρά μόνο αλλαγές στο μέγεθος και εγώ σου δίνω ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΤΑΤΕΣ αλλαγές. Και αρχίζεις ΠΑΛΙ την κωλοτούμπα

Μα αυτό μας απασχολεί, η νόηση και όχι τι έγινε με το μέγεθος των αυτιών ή την ουρά!

quote:
IndustrialAngel:
Λάθος. Πολλά είδα έχουν αυξήσει ή μειώσει την κρανιακή τους χωρητικότητα στο πέρασμα των ετών. Τα δελφίνια δεν ήταν το ίδιο έξυπνα όσο ήταν πριν από 40 εκ. χρόνια πχ. Ή αντίθετα τα οικόσιτα ζώα επειδή δεν υπάρχει εξελικτική πίεση έχουν μειωμένη κρανιακή χωρητικότηα. Μεταβολές υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΕΣ παρατηρημένες και διαπιστωμένες

Θες να πεις ότι ο κόκορας παλαιότερα έπαιζε σκάκι?

Τι να σου πως έχεις περίεργα γούστα για το τι σημαίνει ευφυΐα!
Έχεις μείνει με ανοικτό το στόμα επειδή ο πίθηκος αναγνωρίζει το είδωλό του στον καθρέπτη!

Εγώ πιστεύω άλλα....δεν είναι κακό!

quote:
IndustrialAngel:
ΜΟΝΟ ο άνθρωπος; Εσύ δεν έλεγες τώρα για Νεάτερνταλ;

Και οι δυό τους κάναν ανθρωποειδή ένα φεγγάρι.

quote:
IndustrialAngel:
Ώπα κάτσε... ΔΕΧΕΣΑΙ ΟΛΟ το υπόλοιπο; Δηλαδή δέχεσαι το σύνολο της εξελκτικής θεωρίας ΠΛΗΝ της εξέλιξης του ανθρώπου;

Έγραψα εγώ κάπου ότι ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε? Δεν έχει σχέση με τον πίθηκο έγραψα....γιατί και ο πίθηκος θα είχε μαζί του.

quote:
IndustrialAngel:
Δεύτερη φορά η ίδια ερώτηση.

Να ήταν μόνο δεύτερη φορά! Σίγουρα το έχω ρωτήσει πάνω από 100 φορές....καμία όμως απάντηση! η μάλλον ψελλίσματα όπως του ότι του μεγάλωσε η χωρητικότητα του κρανίου...και γιατί δεν μεγάλωσε και του αδελφού του?....δεν είχαν την ίδια μανούλα?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 17:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα το ότι έχουν κάνει θρησκεία την επιστήμη, παρά την ατέλεια
της, είναι που δεν αναγνωρίζουν, φίλε μου europaios2....Ότι
αυτηνής τα δόγματα, περνάνε τυφλά,δίχως λογικές,διχως κρίση,
δίχως αποδείξεις....
Γιατί,μερικές αποδείξεις, δεν είναι αποδείξεις...Και φυσικά,
το πιο αστείο, είναι, ότι πάλι ένα τμήμα της προηγούμενης της θεωριας της εξελιξεως, γνώσης,είναι που παραχαράσσεται και αλλοιώνεται,για να κάνει τη νέα θρησκεία.....
Κυριολεκτικά,δεν λένε τίποτε που δεν είχε υποτεθεί,ή ήταν ήδη γνωστό...Κι όμως,τα συμπεράσματα που εξάγουν, τα πάνε επίσης,
όπου θέλουν...
Απο την άλλη, μια θέση,ίδια και απαράλλαχτη, ανα τους αιώνες ,
με στέρεη βάση,που δεν άλλαξε ποτέ,θεωρείται παρωχημένη, παρά
το ότι δεν έχει διαψευστεί πουθενά....
Ο φασισμός της επιβολής, μιας Νέας Τάξης Πραγμάτων,επιχειρεί
την τελευταία ώρα, τον συμβιβασμό αξιών και ιδεών,ώστε ο άνθρωπος,
να καταλήξει να υπολογίζεται ως ένα ζώο,που εξελίσσεται,άρα, όχι υπολογίσιμος,σαν ύπαρξη,όχι όσο αξίζει η ανθρώπινη ζωή,με αποτέλεσμα, τον ανάλογο ευτελισμό της ύπαρξης του....
Γι αυτό συζητάμε...Για το άν ο άνθρωπος, είναι ζώο...
Προτιμώ της Αγία Γραφή, που υποστηρίζει, ότι είναι κάτι ανώτερο....
Όχι γιατί με συμφέρει, ή θέλω, αλλά, ΓΙΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΟ,σε όλους, όταν συγκρίνεται με τα ζώα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 18:48:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όχι, απλά δεν βρίσκω το λόγο να παίζουμε με τις λέξεις.

Τουναντίον, επειδή ΔΕ θέλω να παίζουμε με τις λέξεις και να κάνει κωλοτούμπες με τις έννοιες θέλω να ορίσουμε κάθε έννοια που χρησιμοποιούμε με αυστηρό τρόπο. Παρακάτω, μόνο χαζομάρες και παρανοήσεις λες για την εξέλιξη για παράδειγμα.


Είναι άραγε τυχαίο ότι ο "ειλικρινής και έγκριτος" δημοσιογράφος τρέχα αρνείται πεισματικά να δώσει ορισμό του είδους; Είναι τυχαίο ότι ο Ευρωπαίος αντί να κοιτάξει στις 3 βιβλιοθήκες του (ή 2) παίζει την κολοκυθιά ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ να απαντήσει την ερώτηση;


Είναι απλό. ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ την ερώτηση.


quote:
Απευθυνόμουν στον Εαρινό περισσότερο, παράπλευρα αφορούσε κι εσένα. Και για να ξεκαθαριστεί αφού ο άνθρωπος είναι ποιο κοντά με τον πίθηκο σε σχέση με την απόσταση αρουραίου ποντικιού, γιατί η διαφορά ουσίας ανάμεσα στα πρώτα είναι σαφώς μεγαλύτερη απ' ότι στα δεύτερα?
Για παράδειγμα οποιοσδήποτε πίθηκος είτε εμφανισιακά είτε διανοητικά έχει τεράστια απόσταση από τον άνθρωπο.
Ένας μικρός αρουραίος όμως σε σχέση με ένα ποντίκι πολύ δύσκολα θα ξεχωρίσει, τόσο στους ήχους (ομιλία), τόσο στην εμφάνιση όσο και στη διανόηση....μπορείς να το εξηγήσεις?


ΜΕ ποια μονάδα μέτρησης μετράς την απόσταση; Ως προς ποιο χαρακτηριστικό; Με βάση ποια επιστημονική έρευνα;

Δεύτερον, οι αρουραίοι ανήκουν σε άλλο γένος από τα ποντίκια. Δε μοιάζουν περισσότερο από όσο μοιάζουμε εμείς με τους πιθήκους μορφολογικά και βιολογικά.


Το θέμα της ομοιότητας το αναφέρω ειδικά για να καταρρίψω τα περί ΙΔΙΟΥ περιβάλλοντος, ίδιων αναγκών κτλ που συνεπάγονται ίδιο γονιδίωμα.


quote:
Δεν ήρθε όμως ποτέ ένας πίθηκος στο κατηχητικό για να υπερασπίσει τον εαυτό του!


Βρε άσε τις χαριτωμενιές και απάντα. Έχεις μονάδα μέτρησης;

quote:
Άρα η νεανική ηλικία είναι το κρίσιμο σταυροδρόμι.
Τα παιδιά αυτά τη στιγμή ακριβώς που έπρεπε να κοινωνικοποιηθούν και να προσαρμοστούν ώς άνθρωποι στο περιβάλλον τους, βρέθηκαν σε λάθος χώρο.
Ένα μικρό παιδί, ένα βρέφος, ενώ υποθετικά έχει πολύ περιορισμένες διανοητικές ικανότητες μέσα σε 2-3 χρόνια γνωρίζει άψογα τη μητρική του γλώσσα.
Ένας φίλος μου έχει παντρευτεί Ελβετίδα και τα δύο του παιδιά στην ηλικία των 3-4 ετών γνώριζαν άψογα και τις δύο γλώσσες.
Αυτό σημαίνει ότι η ηλικία αυτή είναι η ποιο κατάλληλη ώστε να δεχτεί το παιδί το ποιο βασικό του στάδιο προετοιμασίας για την κοινωνική του ένταξη.
Ένας ενήλικας εάν δεν γνωρίζει καμία ξένη γλώσσα, πολύ δύσκολα θα μάθει (εάν μάθει) δύο ξένες γλώσσες στο ίδιο χρονικό διάστημα.
Τα άγρια λοιπόν αυτά παιδιά την ώρα που έπρεπε βρέθηκαν σε λάθος περιβάλλον.
Αυτό είναι η αιτιολογία της μή προσαρμογής του


Χαίρω πολύ. Προφανώς είναι το κοινωνικό περιβάλλον η αιτία. Όμως αυτό καταρρίπτει το δόγμα της "ανωτερότητας". Ο άνθρωπος δε γεννιέται φέροντας πολιτισμό αλλά εντάσσεται και δημιουργεί μέσα σε αυτόν. Επομένως, ο λόγος που είμαστε ανώτεροι είναι ότι έχουμε πολιτισμό. Και ο πολιτισμός είναι ένα ΚΑΘΑΡΑ ανθρώπινο δημιούργημα. Ούτε δώρο του Θεού, ούτε δώρο του Ερμή. Εξάλλου ο πολιτισμός δεν εμφανίστηκε άπαξ αλλά χτίστηκε συσσωρευτικά


Αν πάρουμε έναν πίθηκο και το εντάξουμε σε ένα άλλο περιβάλλον, πιο ανθρώπινο από αυτό που γεννιέται θα εμφανίσει δεξιότητες που τον καθιστούν ανώτερο από τους άλλους πιθήκους;

ΝΑΙ, λένε οι επιστημονικές έρευνες: πχ:


Ο πιο καλός ο μαθητής!
Ο Κάνζι ήταν νήπιο όταν παρακολουθούσε στο πλάι της θετής μαμάς του μαθήματα αγγλικής γλώσσας. Αυτός ήταν μάλλον και ο λόγος για τον οποίο διέπρεψε στη γλωσσομάθεια σε ασύλληπτο βαθμό, ενώ ανέπτυξε και δεξιότητες που τις θεωρούμε ανθρώπινο προνόμιο: από την κατασκευή εργαλείων ως τις επιδόσεις στη μουσική!


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=60&artid=319492&dt=17/10/2010#ixzz17X5a93GY
....
Σε μια βόλτα του στα δάση της Τζόρτζια, ο Κάνζι άγγιξε επάνω στον πίνακα συμβόλων το σύμβολο του ζαχαρωτού (τα γνωστά marshmallows) καθώς και εκείνο της φωτιάς. Οταν οι επιστήμονες που τον συνόδευαν του έδωσαν σπίρτα και ζαχαρωτά, ο Κανζι μάζεψε κλαδιά, άναψε φωτιά με τα σπίρτα και έψησε τα ζαχαρωτά του τα οποία είχε προηγουμένως περάσει σε ένα καλαμάκι. Ετσι απόλαυσε την ψητή λιχουδιά του.
......


Η ιστορία όμως του Κάνζι, σύμφωνα με τη δρα Σάβατζ-Ράμπο, δεν αποτελεί απλώς μια ιστοριούλα για ένα περίεργο ον προς τέρψη του κοινού. Δείχνει ότι οι μπονόμπο- ίσως και άλλα πρωτεύοντα είδη- έχουν σαφέστατα την ικανότητα να σκέφτονται, έχουν συνείδηση και όχι μόνο ένστικτο όπως άλλα είδη του ζωικού βασιλείου, μπορούν να κατακτούν τη γλώσσα μέσω της παρατήρησης όπως τα παιδιά και όχι μέσω ενός πλαισίου ιδιαίτερης εξάσκησης και ανταμοιβής.


quote:
Αντιθέτως κανένα ζώο ποτέ δεν προσαρμόστηκε σε ένα ανθρώπινο περιβάλλον.
Κανένας πίθηκος δεν έμαθε τις ανθρώπινες δραστηριότητες όπως η μαγειρική για παράδειγμα. Κανένας πίθηκος δεν έμαθε να διαβάζει ή να γράφει.
Και φυσικά κανένας πίθηκος δεν έμαθε να ομιλεί.

Πού το ξέρεις; Έκανες πείραμα, πήρες έναν πίθηκο και απέτυχε; Τι κρίμα που κάποιοι ΕΚΑΝΑΝ πείραμα όπως βλέπεις πάνω και σε ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ πλήρως.


quote:
Βλέπουμε λοιπόν τον άνθρωπο να έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται σε ένα άγριο και αφιλόξενο περιβάλλον και δυστυχώς δεν βλέπουμε κανέναν μακάκα να προσαρμόζεται στο ανθρώπινο περιβάλλον και να υιοθετεί έτσι την ανθρώπινη συμπεριφορά!


Ο μακάκας ή αλλλιώς Rhesus macaque είναι μαϊμού και όχι πίθηκος. Συγγενής μας αλλά όχι τόσο κοντινός. Σε αυτόν βέβαια παρατηρήθηκε ο παράγοντας rhesus που έχουν (τι ΣΥΜΠΤΩΣΗ !!!) και οι άνθρωποι στο αίμα τους και ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του...

Όταν μπερδεύεις τη μαϊμού με τον πίθηκο μόνο την ασχετοσύνη σου δείχνεις...

quote:
Να το πω αλλιώς. Γιατί κανένα ζώο δεν ακολούθησε τη γραμμή εξέλιξης του ανθρώπου σε διανοητικό επίπεδο?

Γιατί επιβίωσε χάρη σε άλλα χαρακτηριστικά, πχ τη δύναμη. Αντιθέτως πολλοί homo παρά το μυαλό τους εξαφανίστηκαν. Οπότε το δόγμα ευφυΐα=επιβίωση=σκοπός όλων των οργανισμών είναι ΛΑΘΟΣ, δεν προκύπτει ούτε από την πραγματικότητα ούτε από την εξελικτική θεωρία. Ο άνθρωπος ανέπτυξε μια από τις ικανότητες που βοηθούν την επιβίωση σε ορισμένο περιβάλλον...

quote:
Τότε τι είναι αυτό που το υποχρέωσε (αφού δεν είχε το δικαίωμα της επιλογής όπως σωστά λες) να μην έχει μια τέτοια καθόλα χρήσιμη γι' αυτόν εξέλιξη?


Γιατί δεν είναι χρήσιμη η εξέλιξη για αυτόν; Από όσο ξέρω πίθηκοι υπάρχουν άρα η εξέλιξή τους μέχρι σήμερα είναι απολύτως επιτυχημένη. Αυτό είναι το ένα και μοναδικό κριτήριο της φύσης. Αντιθέτως οι erectus εξαφανίστηκαν παρά την ανώτερη (συγκριτικά) ευφυΐα τους. Άρα τι είναι χρήσιμο; Τι είναι επιτυχημένο;


quote:
Όχι κατά που πέφτει?
Δεν δέχομαι το επιχείρημα γιατί δε με βοηθάει στο να καταλάβω γιατί ήταν ποιο εύκολο για ένα ζώο να βγάλει φτερά και να γίνει πουλί! από το να βάλει το μυαλό του να σκέφτεται όπως ο άνθρωπος και να μη χρειάζεται να κάνει ολόκληρα υπερατλαντικά ταξίδια και να αλλάζει ηπείρους ώστε να μπορέσει τελικά να ζήσει!
Για σκέψου εμάς τους ανθρώπους να έπρεπε να ταξιδεύουμε από βορά προς Νότο την άνοιξη και το αντίθετο το χειμώνα! και να είχαμε χίλιους δυο κινδύνους!....το βάλαμε σε λειτουργία το νιονιό και βρήκαμε πιο πρακτικές λύσεις.

Ρε ευρωπαίε, έχεις καταλάβει ότι διαφωνείς για να διαφωνείς σαν τσόγλανος μόνο και μόνο για να πνίξεις τα επιχειρήματα του άλλου;


Ρώτησες ή δε ρώτησες αν έβγαλε κάποιο ζώο φτερά; Δεν είπες τίποτα για μυαλό και αεροπλάνα. Απάντηση: ΝΑΙ. Φτερά έβγαλαν κάποια ερπετά και μπόρεσαν να πετάξουν. Μεμβράνες έβγαλε η νυχτερίδα. Δεν έγινε από τη μια μέρα στην άλλη αλλά στην πορεία πολυάριθμων γενεών, σε χρονική κλίμακα εκατομμυρίων ετών.


Δες ρε άνθρωπε την πορεία των ερωτήσεων σου, τι ρωτάς στην αρχή. Γιατί διαφωνείς, διαφωνείς, διαφωνείς (λέγοντας πάντα μαλακίες) και καταλήγεις σε ΑΛΛΟ σημείο από αυτό που ξεκίνησες. Ξεκινήσαμε από τους νάνους ελέφαντες να σου θυμίσω και στο τέλος κατέληξες να μου λες γιατί οι νυχτερίδες δεν εφεύραν αεροπλάνα (λες και τα είχαν ανάγκη).


quote:
Αυτοί οι τρεις λύκοι ήσαν τρεις διαφορετικοί δεινόσαυροι που έγιναν τρεις διαφορετικοί λύκοι ΟΕΟ!

Οι δεινόσαυροι ήταν ΕΡΠΕΤΑ. Οι λύκοι είναι ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ. Μεγάλες διαφορές, γεννάνε μικρά όχι αβγά, θηλάζουν, έχουν τρίχες κτλ κτλ. Για να δικαιολογήσεις τη μπούρδα που είπες για το μέγεθος βαφτίζεις το λύκο ερπετό... Έλεος..


Α... Και με βάση ΠΟΙΑ απολιθώματα το λες αυτό; ΟΕΟ; από τα απολιθώματα που φαντάζεσαι;

quote:
Δεν έχω στοιχεία κ.λ.π? Πάρε μερικά.
Οι πίθηκοι σε αντίθεση με τον άνθρωπο, δεν γράφουν δοκίμια, δεν οδηγούν μηχανές, αεροπλάνα κ.λ.π., δεν προσλαμβάνονται στις επιχειρήσεις, δεν ξέρουν να πλέκουν, δεν ξέρουν να ψωνίζουν στα μαγαζιά, δεν κάνουν επισκέψεις σε σπίτια με τα γλυκά ή τα λουλούδια στο χέρι, δεν ξέρουν από μόδα, δεν πάνε στο καφενείο ή στο γήπεδο, δεν διαφέρουν στην τελικά και σε τίποτα το σπουδαίο σε σχέση με τον σκύλο μου.

Κοίτα να δεις που την εποχή των erectus δεν υπήρχαν ούτε δοκίμια, μηχανές, βιομηχανίες, αεροπλάνα, επιχειρήσεις, πλέξιμο, σούπερ μάρκετ, γλυκά, ζαχαροπλαστεία, τέχνη, καφενεία, μπάλα κτλ. Βασικά τι λέω. Αυτά δεν υπήρχαν ούτε πριν από 10 000 χρόνια. Με τι δικιά σου λογική όλοι οι πρόγονοι του σύγχρονου ανθρώπου και πολλοί μορφολογικά σύγχρονοι άνθρωποι δεν ήταν τίποτα σπουδαιότερο από το σκύλο σου. Βασικά τα περισσότερα δεν υπήρχαν ούτε την εποχή του Χριστού. Δηλαδή ο Χριστός ήταν κάτι ελαφρά σπουδαιότερο από το σκύλο σου...


quote:
Η σάπια λοιπόν πίστη μου, μου εξηγεί το λόγο....εσύ που δεν έχεις τίποτα σάπιο μέσα σου γιατί δεν έχεις την ικανότητα να μου εξηγήσεις το λόγο και πασχίζεις ανούσια να αποδείξεις την ποιο μεγάλη! την ποιο σοβαρή διαφορά ανάμεσα σε δύο ζωντανούς οργανισμούς
που λέγεται νόηση, ως κάτι ....... το ασήμαντο?
Να μιλάγαμε
για την κόμμωση....ναι είναι ασήμαντο,
για τον τρόπο περπατήματος....ναι είναι ασήμαντο,
για τον τρόπο διατροφής ..... ναι είναι ασήμαντο,
για την εμφάνιση .......ναι είναι ασήμαντο,
όταν όμως μιλάμε για το μυαλό!! είναι το Α και το Ω!


Η πίστη σου είναι σάπια γιατί εξηγεί το φυσικό κόσμο με ένα παμπάλαιο (3000 ετών και βάλε ) τρόπο. ΣΑΠΙΣΕ πια η εξήγηση "Ο ΘΕΟΣ το έκανε" στην ερώτηση: Γιατί συμβαίνει αυτό το φυσικό φαινόμενο;. Πάρτο χαμπάρι επιτέλους. Όπως ο Δίας ΔΕΝ είναι σωστή εξήγηση στο γιατί πέφτουν κεραυνοί έτσι και ο Θεός δεν είναι σωστή εξήγηση στο γιατί διαφέρει ο άνθρωπος.


Και επιμένω να ζητάω ένα τρόπο εκτίμησης της διαφοράς.


quote:
Δύο βιβλιοθήκες έχω.
Η λέξη πιθηκοειδή ασφαλώς και υπάρχει, δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, ψάξε λίγο στο google.
Ο homo habilis, που είχε 50% μεγαλύτερο εγκέφαλο από τους πιθηκοειδείς προγόνους του, είναι το πρώτο είδος που θεωρείται ανθρώπινο (δηλαδή ανήκει στο γένος Homo), όμως μέχρι σήμερα ελάχιστα απολιθώματά του έχουν βρεθεί και αυτά είναι διάσπαρτα μέρη οστών μόνο από κρανίο, σαγόνι και άκρα και όχι από τη λεκάνη του ούτε από τα μέλη του σώματός του. πηγή


Ρε ευρωπαίε, δεν έχεις καταλάβει ότι όποτε δίνεις στοιχειωδώς επιστημονική πηγή σε κάνω ρόμπα με την ίδια την πηγή που δίνεις, όπως έγινε με το αφτί;


Πρώτα πρώτα, διάβασες ΟΛΟΚΛΗΡΟ το άρθρο ή μόνο την παράγραφο που αντέγραψες; Γιατί το σύνολο του άρθρου είναι γεμάτο επιχειρήματα ΥΠΕΡ της εξέλιξης. Πήρες πρέφα καθόλου τι λέει; Τι έχεις να πεις για αυτό; ΟΕΟ;


Δεύτερον, η λέξη πιθηκοειδές ως λέξη της ελληνικής γλώσσας σαφώς υπάρχει (σε αντίθεση με τον κοινότυπο του τρέχα) αλλά δεν είναι ΕΓΚΥΡΗ επιστημονική ορολογία. Εγώ αντ'αυτής χρησιμοποιώ την λέξη πιθηκόμορφος για περιγράψω κάτι...

Για παράδειγμα, από το ίδιο το άρθρο που δίνεις:


Τα απολιθώματα ένας σχεδόν πλήρης σκελετός παιδιού και επίσης διάσπαρτα οστά ενηλίκων, προέρχονται από έναν άγνωστο μέχρι σήμερα τύπου ανθρωποειδούς, δηλαδή του εξελικτικού εκείνου κλάδου των πρωτευόντων (που περιλαμβάνουν και τους πιθήκους), ο οποίος οδήγησε στον σύγχρονο άνθρωπο. Το νέο είδος μπορεί να αποτελεί ένα ενδιάμεσο στάδιο ανάμεσα στους πιθηκοειδείς ανθρωπίδες και στο πρώτο είδος εξελιγμένου ανθρώπου, τον homo habilis.


Εδώ φαίνονται 2 πράγματα: 1) Το πιθηκοειδής είναι ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟΣ, επιθετικός προσδιορισμός ενώ οι λέξεις ανθρωποειδές και ανθρωπίδες είναι επιστημονικές ορολογίες που περιγράφουν οικογένειες και υπεροικογένειες της ταξονομικής ή εξελικτικούς κλάδους.


2) Οι πίθηκοι ανήκουν στον ίδιο κλάδο με τον άνθρωπο. Αυτός ο κλάδος ονομάζεται ανθρωποειδή.


Βλέπεις τώρα γιατί είσαι ανόητος;

Οι πρώτοι ανθρωπίδες που περπατούσαν όρθιοι, οι Αυστραλοπίθηκοι, εμφανίστηκαν στην Αφρική πριν από 3,9 εκατ. χρόνια, παρόλα αυτά συνέχισαν να περνάνε τον περισσότερο χρόνο τους πάνω στα δέντρα και κράτησαν για πολλά χρόνια τα πιθηκοειδή χαρακτηριστικά τους.


Οι αυστραλοπίθηκοι επίσης ήταν ανθρωπίδες, με πιθηκοειδή χαρακτηριστικά. Το βλέπεις ότι είναι περιγραφικός προσδιορισμός, ανόητες;


Για τελειώνει η πλάκα.

Η έγκυρη επιστημονική ορολογία είναι ότι οι μεγάλοι πίθηκοι(γορίλας,χιμπατζής,μπονόμπο,ουρακοτάγκος) και ο άνθρωπος είναι ανθρωπίδες. Έτσι λέγεται η ομάδα όπου ανήκουν. Όπως λέμε ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος είναι θηλαστικά, έτσι τους εντάσσουμε σε μια πιο ολιγάριθμη ομάδα που λέγεται ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, λόγω του ότι έχουν περισσότερες ομοιότητες.

Μια ευρύτερη ομάδα(υπεροικογένεια) που περιλαμβάνει μεγάλους και μικρούς πιθήκους (γίβωνες) λέγεται ανθρωποειδή.


Στους ανθρωπίδες ανήκουν και εξαφανισθέντα είδη όπως οι αρχαιότεροι homo, οι αυστραλοπίθηκοι,οι παράνθρωποι κτλ.


Αυτή είναι η μόνη, έγκυρη επιστημονική ορολογία, που υπάρχει σε όλα τα επιστημονικά βιβλία και άρθρα και υπάρχει ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ στο άρθρο που έδωσες, που ΤΕΜΠΕΛΙΚΑ δε διάβασες...

quote:
Ήσαν ή δεν ήσαν ανθρωποειδή?

Βεβαίως ήταν. Είπαμε ανθρωποειδή είναι οι γορίλες, οι homo, οι χιμπατζήδες, οι μπονόμπο, οι άνθρωποι, οι ουρακοτάγκοι, οι αυστραλοπίθηκοι,οι γίβωνες.


quote:
Δεν απαντάς!... υπεκφεύγεις! με χορούς και με τραγούδια!

Τι να μην απαντήσω βρε βλάκα; Που δε συμφωνείς με επιστημονική ορολογία θεμελιωμένη εδώ και 200 χρόνια, και βγάζεις δικές σου λέξεις και έννοιες. Ξεστραβώσου διάβασε και άσε τις εξυπνάδες


quote:
-Η νόηση, φυσικά και εξελίχθηκε στον άνθρωπο. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε στο πίθηκο.


Ρε ευρωπαίε τι λες... Αν ο εγκέφαλος εξελίχθηκε τότε ΠΟΥ έχει κάνει λάθος ο Δαρβίνος; Η σάπια πίστη σου λέει ότι έγινε ένα ΠΛΟΠ και ξαφνικά απέκτησε εξυπνάδα ο άνθρωπος. Αυτό μας λες τόσο καιρό


Αν εξελίχθηκε από χαμηλότερα επίπεδα τότε αυτό που λέμε είναι ότι ο άνθρωπος κατάγεται από μια μορφή ζωής με χαμηλότερη εξυπνάδα και ζωώδη,πιθηκόμορφα χαρακτηριστικά. Δηλαδή λέμε ότι ο άνθρωπος κατάγεται από ένα ον που ήταν έξυπνο σαν πίθηκος, έμοιαζε με πίθηκος αλλά εσύ θες να μας πείσεις ότι δεν ήταν πίθηκος.

Η λέξη εξελίχθηκε έχει συγκεκριμένη έννοια: Προέκυψε από μεταλλάξεις γονιδίων στα οποία έδρασε η φυσική επιλογή.


quote:
Ο άνθρωπος λοιπόν για να γίνει άνθρωπος, ανέβηκε σκαλιά! ο πίθηκος γιατί δεν τα ανέβηκε?
Τι ήταν αυτό που κράτησε την κρανιακή χωρητικότητα μικρή στον πίθηκο?
Τι ήταν αυτό που έδωσε το δικαίωμα στην αύξηση στον άνθρωπο?

Απάντηση: Το γεγονός ότι οι εξυπνότεροι άνθρωποι επιζούσαν μέχρι την αναπαραγωγική ηλικία σε μεγαλύτερο βαθμό. Το γεγονός ότι ανακάλυψαν τη φωτιά, που επέτρεψε (γονιδιακά, όχι μεταμόρφωση) στο σαγόνι να μικρύνει και αφήσει χώρο για τον εγκέφαλο. Γιατί μόνο ο άνθρωπος; Γιατί μόνο ο πρόγονος του ανθρώπου ζούσε στις σαβάνες και περπατούσε όρθιος ενώ οι υπόλοιποι ζούσαν στα δάση.

Αν δέχεσαι ότι ο άνθρωπος ΑΝΕΒΗΚΕ σκαλιά και δεν φύτρωσε ως έχει, τότε μοιραία ο Δαρβίνος (και η σύγχρονη εξελικτική θεωρία) έχει δίκιο.


Καταγόμαστε από ένα ανθρωποειδές που αν ζούσε σήμερα θα το λέγαμε πίθηκο, που δεν είμαι όμως ΙΔΙΟ με τους σημερινούς πιθήκους.

quote:
Μήπως είναι αυτό που λέει η θρησκεία μας?

Μήπως είσαι Ζουλού; Ρε είναι δυνατόν να είναι ΤΟΣΟ εγκλωβισμένη η σκέψη του ανθρώπου, τόσο καμένος ο εγκέφαλος του που να επιμένει να αρνείται 2500 χρόνια προόδου της ανθρώπινης σκέψης; Βίδωσε το επιτέλους στο μυαλό σου. Δεν υπάρχε θεός του κεραυνού, της φωτιάς, της εμφάνισης των ζώντων οργανισμών.

quote:

Γιατί και οι δυό τους οδηγούν μηχανές, πάνε σινεμά, γήπεδο, παίζουν σκάκι, διαβάζουν βιβλία γράφουν κ.λ.π
Κοινώς και οι δύο τους είναι άνθρωποι. Δεν εξελίχθηκε ο Ευρωπαίος σε Αμερικάνο. Ο άνθρωπος κάτοικος της Ευρώπης πήγε στην Αμερική και για το λόγο αυτό ονομάστηκε Αμερικάνος

Έχεις δει κανένα Ευρωπαίο να γεννάει αμερικανάκια; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι έχουν ΚΟΙΝΟΥΣ προγόνους τους Ευρωπαίους του παρελθόντος οι οποίοι σαφέστατα και δεν είναι ίδιοι με τους σημερινούς.Δε μιλάω εξελικτικά. Δεν υπάρχει εξελικτική διαφορά Ευρωπαίων και Αμερικανών.Κάνω παραλληλισμό της βιολογίας με εθνολογικά/γλωσσικά ζητήματα. Υπάρχει διαφορά σε εθνολογικό/εθιμικό/γλωσσικό επίπεδο. Και λέω ότι αν κάποιος θέλει, στήνοντας επιχειρήματα του κώλου και σοφιστείες, όπως κάνεις εσύ, μπορεί να αμφισβητήσει μέχρι και την ανακάλυψη της Αμερικής.


quote:
Όταν κάτι εξελίσσεται παύει να υπάρχει η πρότερη μορφή του, αλλιώς δεν έχει νόημα η εξέλιξη.


Είδες γιατί σου ζητάω να δώσεις ορισμούς και να μελετήσεις και εσύ κάνεις το χαζό και δειλιάζεις να απαντήσεις;

Τι ηλίθιο σόφισμα και παιχνίδι με τις λέξεις κάνεις! Η εξέλιξη δεν αναφέρεται σε ΕΝΑ ζώο που αλλάζει μαγικά ώστε να συνεπάγεται η κατάργηση της πρότερης μορφής. Αναφέρεται στη μεταβολή των χαρακτηριστικών που αφορούν μια συγκεκριμένη ομάδα ζώντων οργανισμών που ονομάζεται ΕΙΔΟΣ σε χρονική κλίμακα γενεών και εκατομμυρίων ετών. Το τι είναι ακριβώς είδος, το ποια ζώα θα εντάξουμε στο ΙΔΙΟ είδος είναι ζήτημα ορισμού της έννοιας του είδους.

Αν έχουμε 2 πληθυσμούς ζώων του ίδιου είδους σε διαφορετικό τόπο, η μεταβολή των χαρακτηριστικών, η ΕΞΕΛΙΞΗ, δε θα είναι ΙΔΙΑ. Από ένα σημείο μεταβολής και πέρα (μετά από πολύ καιρό), η ένταξη των πληθυσμών στο ίδιο είδος είναι ανέφικτη. Αυτό είναι εξέλιξη. Τα άλλα που γράφεις, παρλαπίπες είναι.

quote:
Στην αρχή λοιπόν υποστηρίχτηκε ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε από τον πίθηκο!
Εμφανίστηκε έτσι η εύλογη απορία το πως είναι δυνατόν ο πίθηκος να εξακολουθεί να υπάρχει αφού εξελίχθηκε και επομένως μεταμορφώθηκε σε κάτι άλλο.

Ναι, δεν εξελίχθηκε ο σημερινός πίθηκος, αλλά ο κοινός μας πρόγονος. Δηλαδή ο πληθυσμός που άνηκε στο είδος του κοινού προγόνου που έμεινε στα δάση εξελίχθηκε στους σημερινούς πιθήκους (ναι και αυτοί εξελίχθηκαν) ενώ όσοι έζησαν στη σαβάνα εξελίχθηκαν στους σημερινούς ανθρώπους.


Εδώ όμως υπάρχει ένα θέμα. Η' είσαι ΨΕΥΤΗΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ή αντιγράφεις ψεύτες και απατεώνες. ΟΥΔΕΠΟΤΕ υποστηρίχθηκε από κάποιον που γνωρίζει ότι καταγόμαστε από τους σημερινούς πιθήκους, αλλά ότι έχουμε κοινό πρόγονο. Ο ίδιος ο Δαρβίνος από το 1859 το είχε ξεκαθαρίσει.


Σε καλώ, αν είσαι ΕΝΤΙΜΟΣ και όντως ενδιαφέρεσαι για συζήτηση και αλήθεια να αποκαταστήσεις την αλήθεια. Η' αν επιμένεις τόσο ότι έτσι είναι, να φέρεις το ακριβές απόσπασμα από το έργο του Δαρβίνου ή κάποιο αντίστοιχο έργο βιολογίας. Επιτέλους ΠΑΨΤΕ να βάζετε στο στόμα βιολόγων ή του Δαρβίνου πράγματα που ΠΟΤΕ δεν έχουν πει. Και μην αρχίσεις να αντιγράφεις ΠΑΛΙ παπαδοσέλιδες απατεώνων, που μπορεί να έχουν γράψει καμιά τέτοια ψευτιά.


Τις ίδιες απατεωνιές κάνει και ο τρέχα, από τον οποίο ακόμα περιμένω να μου βρει τα αποσπάσματα στα οποία ΔΗΘΕΝ λέει διάφορα παπαδοσελιδίστικα ο Δαρβίνος. Αλήθεια ρε παιδιά, αφού ομιλείτε την γλώσσαν της αληθείας τι ανάγκη έχετε να λέτε τέτοια ξεδιάντροπα ψέμματα για την άλλη άποψη;


quote:
Σύντομα όμως οι παραγωγοί του πρώτου μύθου βρήκαν έναν νέο μύθο!...Ξέρετε η σχέση δεν ήταν παιδιού πατέρα! αλλά αδελφική!

Όχι, εξαρχής μιλούσαν για ΚΟΙΝΟ πρόγονο, ΨΕΥΤΗ και ΑΠΑΤΕΩΝΑ, αντιγρραφέα ΨΕΥΤΩΝ και ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ.


quote:
Δημιουργείτε όμως και πάλι το εύλογο ερώτημα στο γιατί ο ένας αδελφός πήρε όλη την εξυπνάδα!

Και εμένα μου δημιουργείτΑΙ η απορία πώς εσύ πήρες πτυχίο δημοτικού. Μου δημιουργείτΑΙ η απορία πώς ένας άνθρωπος που έχει διαβάσει τόσα βιβλία δεν μπορεί να γράψει σωστά την παθητική φωνή.


ΠΟΥ λέει, ΨΕΥΤΗ και ΑΠΑΤΕΩΝΑ, η εξελικτική θεωρία ή η βιολογία ή ο οποισδήποτε ότι ΟΛΑ πρέπει να εξελίσσονται προς την ίδια κατεύθυνση, με τον ίδιο τρόπο, στον ίδιο ρυθμό;


quote:
Και έρχεται πάλι ένας μύθος αυτός της τύχης!
Έτυχε λένε οι παραμυθάδες! Σύμφωνα με την εξέλιξη αυτό ήταν το ότι καλύτερο για την επιβίωσή τους.

Το καλύτερο για την επιβίωση δεν είναι τύχη. Είναι ένας ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟΣ,σχεδόν ντετερμινιστικός, νόμος που λέγεται φυσική επιλογή. Το καλύτερο, αλβανόφωνε ΨΕΥΤΗ και ΑΠΑΤΕΩΝΑ, δεν είναι τυχαίο. Είναι αντικρουόμενη η ίδια σου η φρασεολογία. Δεν είναι δυνατόν το καλύτερο να ονομαστεί τυχαίο.

quote:
Αμ δεν έτυχε....πέτυχε να λες! Ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση!

Ναι, ψεύτη και απατεώνα. Η ΠΔ λέει και κάτι άλλο,όμως. Ότι φτιαχτήκαμε από ΧΩΜΑ, το ΙΔΙΟ ΧΩΜΑ που γέννησε τα ζώα. Εγώ ερμηνεύω ότι το χώμα είναι το γενετικό υλικό του κοινού προγόνου. Αυτή η ερμηνεία γιατί είναι λάθος; ΟΕΟ; Μήπως δε συμφέρει τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ και ΨΕΥΤΕΣ συγγραφείς των παπαδοσελίδων; Μήπως δε συμφέρει όσους νοσταλγούν τη θεοκρατία και θέλουν να ιρανοποιήσουν την πατρίδα μας;


Και πώς ξέρω ότι ο κάθε ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και ΨΕΥΤΗΣ που λέει ΨΕΜΜΑΤΑ για το έργο του Δαρβίνου ερμηνεύει σωστά την ΠΔ; Και πώς ξέρω εγώ ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωπος ερμηνεύει σωστά την ΠΔ;


quote:
Δεν μπορώ να φανταστώ αυτό το θείο ον να έχει την μορφή ενός χιμπατζή ή το μυαλό ενός μακάκα.


Ενώ το θείο ον μπορεί να έχει τη μορφή ενός ανθρώπου με βαριά διανοητική καθυστέρηση, που είναι λιγότερο έξυπνος από ποντίκι εργαστηρίου.


quote:
Αν λοιπόν ο Θεός ήθελε να είχε εμφάνιση και να ήταν ορατός, θα διάλεγε τη μορφή ανθρώπου και όχι ενός γορίλα ή γαϊδάρου!


Τώρα άμα σε πω μαλάκα θα έχω άδικο; Το Άγιο Πνεύμα το έχεις υπόψιν σου; Πετούμενο του ουρανού δεν ήταν; Περιστεράκι; Ε;;;

Βλέπεις ότι στην προσπάθεια σου να φτιάξεις ΔΟΓΜΑΤΑ για να κοντράρεις την επιστήμη, φτάνεις να πες πράγματα ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ;

Η επιχειρηματολογία αυτή δεν είναι δικιά σου, αλλά των απολογητών της κακιάς ώρα που σου έχουν κάψει τον εγκέφαλο. Την έχω διαβάσει και εγώ. Ότι δεν μπορεί ο άνθρωπος να είναι πίθηκος γιατί αυτό θα σήμαινε ότι ο Χριστός είχε μορφή ζώου. Αλλά ξεχνάνε οι ΗΛΙΘΙΟΙ ότι ο Θεός εμφανίστηκε ως ζώο, ως περιστέρι. Η' μάλλον δεν ξεχνάνε, αλλά λένε τη μαλακία τους περιμένοντας ότι κάποιος ΗΛΙΘΙΟΣ θα τη χάψει. Εντάξει, δίκιο έχουν, τον ένα ηλίθιο τον βρήκαμε.


quote:
Μα αυτό μας απασχολεί, η νόηση και όχι τι έγινε με το μέγεθος των αυτιών ή την ουρά!

ΑΛΛΑ έλεγες όταν σου είπε ο ΗΟΜΟ για το νησιωτικό νανισμό. ΡΕ ευρωπαίε, το ξέρεις ότι σαν τσόγλανος διαφωνείς στο βρόντο;

quote:
Θες να πεις ότι ο κόκορας παλαιότερα έπαιζε σκάκι?
Τι να σου πως έχεις περίεργα γούστα για το τι σημαίνει ευφυΐα!
Έχεις μείνει με ανοικτό το στόμα επειδή ο πίθηκος αναγνωρίζει το είδωλό του στον καθρέπτη!

Εγώ πιστεύω άλλα....δεν είναι κακό!



Όχι, απλώς ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΩ το επιχείρημα ότι η ευφυΐα στα ζώα δεν αλλάζει.Αλλάζει και παρααλλάζει, και προς τις 2 κατευθύνσεις. Τα δόγματα του κατηχητικού για μια ακόμη φορά είναι για τα μπάζα. Σαφώς και δεν έφτασαν το επίπεδο του ανθρώπου αλλά εξελίσσονται και ως προς τη νοημοσύνη...

Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο...ΩΧ τι λένε εδώ οι σατανιστές, άθεοι:


Εργαλεία από... τη λίθινη εποχή των χιμπατζήδων
The Guardian

Τις πρώτες αποδείξεις διαθέτουμε για την ύπαρξη μιας λίθινης εποχής των... χιμπατζήδων. Αρχαιολόγοι που εργάζονται στα τροπικά δάση της Αφρικής ανακάλυψαν πρωτόγονα λίθινα σφυριά και αμόνια, που χρονολογούνται πριν από 4.300 χρόνια σε τρία σημεία του εθνικού πάρκου Τάι στην Ακτή του Ελεφαντοστού.

Τα εργαλεία χρησιμοποιούνταν, όπως φαίνεται, για το κοπάνισμα καρπών. Οπως υποστηρίζουν οι ερευνητές, τα εργαλεία είναι υπερβολικά μεγάλα για να έχουν χρησιμοποιηθεί από τους προγόνους μας, ενώ πάνω τους βρέθηκαν ίχνη άμυλου από ποικιλίες καρπών που καταναλώνονται από μεγάλα πρωτεύοντα, ενώ δεν τους τρώνε οι άνθρωποι.

Η ανακάλυψη, επισημαίνουν οι ειδικοί, υποδεικνύει εκείνη την περίοδο, τη λίθινη εποχή, και οι χιμπατζήδες χρησιμοποιούσαν κάποια μορφή στοιχειώδους τεχνολογίας και μάλιστα η μία γενιά κληροδοτούσε τις γνώσεις της στην επόμενη. Στις πεδιάδες, όπου βρέθηκαν τα κομμάτια από τα λίθινα εργαλεία, δεν έμεναν άνθρωποι ούτε καν ήταν συχνή η παρουσία τους. Αυτό το γεγονός κάνει τους επιστήμονες να πιστεύουν ότι οι χιμπατζήδες δεν έμαθαν τη χρήση των εργαλείων από τον άνθρωπο.

Πώς μας κληροδοτήθηκε
Προφανώς η διδασκαλία της χρήσης έγινε από τη μία γενιά των χιμπατζήδων στην επόμενη και ταυτόχρονα μεταδόθηκε και στους ανθρώπους από κάποιο κοινό πρωτόγονο πρόγονο.

«Δεν είναι σαφές αν εμείς ανακαλύψαμε αυτή τη μορφή τεχνολογίας ή αν την κληρονομήσαμε και οι δύο από κάποιο κοινό μας πρόγονο» λέει ο Τζούλιο Μαρκάντερ, του πανεπιστημίου του Κάλγκαρι που συντόνισε τη μελέτη. «Στην περιοχή, πριν από 4.300 χρόνια, δεν υπήρχαν αγροτικές κοινωνίες. Κατά συνέπεια οι χιμπατζήδες δεν χρησιμοποιούσαν τα εργαλεία από μιμητισμό».

Η μελέτη δημοσιεύεται στην επιστημονική επιθεώρηση Proceedings of the National Academy of Sciences.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_14/02/2007_215920


quote:
Έγραψα εγώ κάπου ότι ο άνθρωπος δεν εξελίχθηκε? Δεν έχει σχέση με τον πίθηκο έγραψα....γιατί και ο πίθηκος θα είχε μαζί του.

Εξελίχθηκε από ΤΙ; Καμία σχέση καλέ... ΜΟΝΟ 98.6% ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ.


quote:
Να ήταν μόνο δεύτερη φορά! Σίγουρα το έχω ρωτήσει πάνω από 100 φορές....καμία όμως απάντηση! η μάλλον ψελλίσματα όπως του ότι του μεγάλωσε η χωρητικότητα του κρανίου...και γιατί δεν μεγάλωσε και του αδελφού του?....δεν είχαν την ίδια μανούλα?


Γιατί να μεγαλώσει; Αφού επιβίωνε με άλλο τρόπο... Έλεος με την τεμπελιά και την ασχετοσύνη σου.

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 19:50:49  Εμφάνιση Προφίλ
τρέχα...

Πραγματικά, θαυμάζω την έλλειψη αυτοσεβασμού που σε χαρακτηρίζει. Μετά από τόσες τάπες και αφού σε έχω κατηγορήσει με ακλόνητα επιχειρήματα ως ψεύτη, ξαναμπαίνεις στο θέμα για να γράψεις ΠΑΛΙ τα ίδια σάπια πράγματα, σα να μη συμβαίνει τίποτα. Αν κατηγορούνταν ως ψεύτης οποιοσδήποτε άνθρωπος θα κοιτούσε ή να διαψεύσει την κατηγορία ή να αποκαταστήσει την αλήθεια. Εσύ απλώς κάνεις ότι δεν τα βλέπεις. Σε θαυμάζω πραγματικά.

quote:
Μα το ότι έχουν κάνει θρησκεία την επιστήμη, παρά την ατέλεια
της, είναι που δεν αναγνωρίζουν, φίλε μου europaios2....Ότι
αυτηνής τα δόγματα, περνάνε τυφλά,δίχως λογικές,διχως κρίση,
δίχως αποδείξεις..

Στην επιστήμη δεν υπάρχουν δόγματα. Υπάρχουν θεωρίες, πειράματα, παρατηρήσεις, ευρήματα. Μπερδεύεις την επιστήμη με τη σέκτα στην οποία ανήκεις. Εξάλλου η επιστήμη δε δύναται να είναι θρησκεία γιατί δεν είχε και δε θα έχει ποτέ, ούτε ιερατείο, ούτε δέκα εντολές, ούτε παγκάρια.


Εσύ βέβαια μας έχεις ΠΝΙΞΕΙ κυριολεκτικά στις αποδείξεις. Μας έχεις αποδείξει ότι η γη είναι 7000 ετών, μας έχεις δείξει σε βίντεο το Χριστό να σηκώνεται από τον τάφο, το χώμα να γίνεται Αδάμ κτλ κτλ.


Βέβαια, προκύπτει το ερώτημα γιατί αφού δεν έχουμε αποδείξεις, έχετε ανάγκη εσείς οι μεγαλοχριστιανοί να λέτε τέτοια ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ και καρφωτά ψέμματα; Όπως αυτό που είπες για το Αρκάνσας, αυτά που βάζετε στο στόμα του Δαρβίνου χωρίς να τα έχει πει ποτέ κτλ κτλ.

quote:
Γιατί,μερικές αποδείξεις, δεν είναι αποδείξεις.

Ναι μωρέ. Τι απόδειξη είναι αν ένας άνθρωπος, μέσω της σκέψης του και της θεωρίας πρόβλεψε ότι θα βρούμε συγκεκριμένα απολιθώματα και Ω! τι σύμπτωση αυτό ακριβώς κάναμε. Τι απόδειξη είναι αν κάποιος ΜΑΝΤΕΨΕ την εγγύτητα 2 ειδών την εποχή που δεν ήξερε κανένας για γενετική και DNA και ήρθε η επιστήμη 140 χρόνια μετά να τον επαληθεύσει; Της πλάκας όλες... Ενώ τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ του τρέχα είναι ακλόνητα...


quote:
Και φυσικά,
το πιο αστείο, είναι, ότι πάλι ένα τμήμα της προηγούμενης της θεωριας της εξελιξεως, γνώσης,είναι που παραχαράσσεται και αλλοιώνεται,για να κάνει τη νέα θρησκεία.....


Καλά, περιττό να πω ότι ΠΑΛΙ λες ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ψέμματα και ανοησίες. Καλά, δεν έχεις ΙΧΝΟΣ ήθους μέσα σου;


quote:
Κυριολεκτικά,δεν λένε τίποτε που δεν είχε υποτεθεί,ή ήταν ήδη γνωστό...Κι όμως,τα συμπεράσματα που εξάγουν, τα πάνε επίσης,
όπου θέλουν

Μπαρδόν; Τι θες να πεις με αυτό; Άλλο υπόθεση και άλλο επιβεβαίωση. Ενώ εσύ ΕΝΤΙΜΕ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ δημοσιογράφε, δεν πας τα συμπεράσματα ΟΠΟΥ θες; Πχ όταν φέρνω εγώ δημοσίευμα για την εξέλιξη του ανθρώπου, το απολίθωμα είναι σίγουρα κατασκευασμένο και ψεύτικο ενώ αν το φέρεις εσύ (άσχετο αν στο βάθος επαληθεύει αυτά που λέω, όπως έγινε με τα εργαλεία του αυστραλοπιθήκου) είναι σίγουρα αληθές το απολίθωμα...

quote:
Απο την άλλη, μια θέση,ίδια και απαράλλαχτη, ανα τους αιώνες ,
με στέρεη βάση,που δεν άλλαξε ποτέ,θεωρείται παρωχημένη, παρά
το ότι δεν έχει διαψευστεί πουθενά.


ΚΑΛΕ ΠΟΤΕ δε διαψεύστηκε. Εκτός από τότε που ο Γαλιλαίος μας έκανε ΡΟΜΠΑ. Αλλά εδώ που τα λέμε, πώς μπορεί κάποιος να διαψεύσει ένα τελετουργικό ή μια συμβουλή ηθικής; Το "ου φονεύσεις" διαψεύδεται; Η θεία κοινωνία διαψεύδεται;


quote:
Ο φασισμός της επιβολής, μιας Νέας Τάξης Πραγμάτων,επιχειρεί
την τελευταία ώρα, τον συμβιβασμό αξιών και ιδεών,ώστε ο άνθρωπος,
να καταλήξει να υπολογίζεται ως ένα ζώο,που εξελίσσεται,άρα, όχι υπολογίσιμος,σαν ύπαρξη,όχι όσο αξίζει η ανθρώπινη ζωή,με αποτέλεσμα, τον ανάλογο ευτελισμό της ύπαρξης του.


Με την ίδια λογική η ΠΔ διδάσκει ότι ο άνθρωπος είναι από χώμα, που έχει ακόμα πιο ΕΥΤΕΛΗ αξία αρά αυτή ευτελίζει την ανθρώπινη ύπαρξη περισσότερο.

Κοίτα όμως μια σύμπτωση... Από το Διαφωτισμό και εξής, που αρχίζει και δυναμώνει η επιστήμη, η γνώση και η ανθρώπινη σκέψη, ο άνθρωπος είναι ΟΛΟ και καλύτερα από άποψη δικαιωμάτων και κατάστασης. Σαφώς και υποφέρουν ακόμα οι άνθρωποι, αλλά ας συγκρίνουμε τη συνέβαινε σε εποχές που η θρησκεία είχε τον πρώτο και μοναδικό λόγο (πχ Μεσαίωνας). Γιατί πχ δεν επιχειρήθηκε ΤΟΤΕ ο εκδημοκρατισμός των κοινωνιών;;...


Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο. Θα σε προκαλέσω ΜΙΑ ακόμη φορά, να δώσεις στοιχεία. Είμαι σίγουρος ότι δε θα τα προσκομίσεις, γιατί δε σε συμφέρουν. Αλλά η πρόκληση, πρόκληση:

Φέρε μας στατιστικά στοιχεία που να δείχνουν το ποσοστό ανθρωποκτονιών και το αποδοχής της εξέλιξης σε διάφορες χώρες. Με έκπληξη θα διαπιστώσουμε ότι ΟΣΟ περισσότερο οι άνθρωποι αποδέχονται την εξέλιξη, τόσο λιγότερες ανθρωποκτονίες συμβαίνουν σε αυτήν τη χώρα.

Τι θέλω να δείξω με αυτό; Ότι ο συσχετισμός αποδοχής της εξέλιξης και ευτελισμού της ανθρώπινης ζωής δεν είναι παρά ένας ΜΥΘΟΣ, ένα ακόμα ψέμα των ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ και ΨΕΥΤΩΝ από τις παπαδοσελίδες που αντιγράφεις...


Άσε λοιπόν τις εκθέσεις ιδεών και τις ψευτοφιλοσοφίες και ΜΙΛΑ με στοιχεία. Έστω για μία φορά δείξε ήθος και ανδρισμό και δώσε την αλήθεια στις σωστές της διαστάσεις. Μπορείς να συσχετίσεις με ΟΠΟΙΔΟΗΠΟΤΕ στοιχείο την αποδοχή της εξέλιξης με την εγκληματικότητα ή οποιοδήποτε αρνητικό φαινόμενο σε μια κοινωνία; Αν όχι, να παραδεχθείς ότι αυτά που λες είναι αερολογίες.

quote:
Γι αυτό συζητάμε...Για το άν ο άνθρωπος, είναι ζώο.

Και; Αν είναι; Τι τρέχει; Εδώ ο Θεός ο ίδιος έγινε περιστέρι... Αφού καταδέχτηκε ο ίδιος να γίνει ζώο, γιατί το δημιουργημά του να μην είναι;

Και τι σημαίνει ζώο; Μήπως ότι έχει τη δυνατότητα της ζωής;

quote:
Προτιμώ της Αγία Γραφή, που υποστηρίζει, ότι είναι κάτι ανώτερο


Και αν δεν είναι αλήθεια; Δε με ενδιαφέρει τι προτιμάς αλλά τι ισχύει...


Να κάνω ένα παράδειγμα. Η επιστήμη μας έδωσε την εξέταση DNA που μας πληροφορεί με απόλυτη ακρίβεια αν κάποιος είναι ή όχι πατέρας ενός παιδιού. Αυτή η γνώση μπορεί να καταστρέψει οικογένειες. Πολλοί θα προτιμούσαν να μην υπάρχει και να ήμασταν όπως πριν 50 χρόνια, που μεγάλωνε ο κερατάς το μπάσταρδο και γέλαγε σα μαλάκας όταν του έλεγαν ότι του μοιάζει γιατί δεν είχε πάρει χαμπάρι τίποτα(ειδικά αν την κουτσουκέλα την είχε κάνει κανένας πατέρας ή αδελφός, παίζει το παιδί όντως να του έμοιαζε). Μπορώ να σου πω ότι ακόμα και εγώ (που δεν έχω παιδιά) θεωρώ ότι πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Αλλά το αδιαφιλονίκητο είναι ότι είναι ΑΛΗΘΕΣ το πόρισμα. Το θέμα δεν είναι, τι θέλω εγώ, τι είναι ηθικό, αλλά τι είναι ΑΛΗΘΕΣ.


quote:
Όχι γιατί με συμφέρει, ή θέλω, αλλά, ΓΙΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΟ,σε όλους, όταν συγκρίνεται με τα ζώα.

Δεν ξέρω αν συμφέρει εσένα, σίγουρα συμφέρει ΑΛΛΟΥΣ, που ίσως να είναι και "χορηγοί" σου. Σου αρέσει αυτό το λεξιλόγιο πολιτικάντικης ηθικής;Πιστεύω ταιριάζει στο ήθος σου γάντι


Η αλήθεια σε ενδιαφέρει καθόλου ή μπααααα;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 20:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ είναι που θαυμάζω σε σένα το θράσσος και την ασυνέπεια με
τη λογική που διατηρείς industrial angel....
Ρε καημένε, πότε, είπες κάτι που να ανατρέπει κάτι που εγώ, ή οι άλλοι χριστιανοί του φόρουμ,ασπαζόμαστε και πότε, έφερες έστω κάτι που να αποδεικνυει το τυχαίο της εξέλιξης σου, που είναι και τα βασικά της διαφωνίας μας;...
Μόνο αυτοκαυχιέσαι, για ότι φαντάζεσαι και βερμπαλίζεις περί δύναμης...
Ξύπνα καμιά φορά...Μικρός έμεινες ακόμη;...
Δογματα της επιστήμης,κατηργημένα ήδη απο αυτήν,τόσα πολλά,που
μόνο ως "ιερά εξέταση",ήτοι,με αφορισμούς και διωξεις των εναντίων,διαφυλλάσει ότι έχει πια, η νεόκοπη σου θρησκεία,΄οπου
νομίζεις ότι έχεις κάποιο αξίωμα..
Δογματα, που πολυαναφέραμε, για τα εκατομμύρια των ετών διαφοράς,των εξελικτικών κρίκων,για το ότι κανένα όν,δεν εξελίχθηκε, κατά τη θεωρία σου, ή εξελλίσεται, περαν των ορίων του είδους του...
Φωνάζεις λες κι είσαι στο γήπεδο, χουλιγκάνος...
Δεν αντεχεσαι,όσες φαλαινοτόσες κι αν βάλεις...
Χρησιμοποίησες ΑΡΚΕΤΕΣ προσβλητρικές λέξεις στο μήνυμα σου,παιδί είσαι,δεν σε παρεξηγώ,οι άλλοι,να δούμε...Αλλά, ρε φιλε, μόνο αυτό έχεις τις βρισιές, τι να κάνεις;....Γιατί, απο επιχειρήματα και θέσεις, μπαρμπαλίζεις ότι διαβάζεις στην σχολή σου, δίχως να λές τίποτε για την ανύπαρκτη σχεδόν θεωρία που μόνο αντιγράφει την φύση, σε ότι ήδη γνωρίζουμε...
Ως πότε θα φωνάζεις,δίχως λογική;...
Αυτό δε που σε κανει περισσότερο απο όλα, δογματικό,είναι ότι αρνείσαι πως εγώ δεν δέχομαι τον εξευτελισμό της αξίας του ανθρώπου,
ανάγοντας τον σε ένα ζώο εξελιγμένο κια όχι ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ζωής...
Ποτέ δεν λές τίποτε,για το ενδεχόμενο,ύπαρξης ενός άλλου είδους, δίχως εξέλιξη...
Το νέο (παλιό)βακτήριο,στη λίμνη της Καλιφόρνιας, απο που προέρχεται;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 20:23:08  Εμφάνιση Προφίλ


Δαρβίνος


Εμπεδοκλής


Αναξίμανδρος

Ο Αναξίμανδρος είπε:

«Έτι φησίν, ότι κατ'αρχάς εξ αλλοειδών ζώων ο άνθρωπος εγεννήθη, εκ του τα μέν άλλα δι' εαυτών ταχύ νέμεσθαι, μόνον δε τον άνθρωπον πολυχρονίου δείσθαι τιθηνήσεως∙ διό και κατ' αρχάς ουκ άν ποτε τοιούτον όντα διασωθήναι») [Πλούταρχος, Στρωμ. 2 (D 579, εκ του Θεοφράστου


Ενοχλεί η ανθρώπινη σκέψη και οι φορείς αυτής; Ενοχλεί που αυτοί οι άνθρωποι είναι ΣΟΦΟΙ και κάποιοι άλλοι απλώς ανόητοι; Αυτό που είχαν καταλάβει αυτοί εδώ και 2600 χρόνια ο ένας, 2400 ο άλλος και 150 ο τρίτος εμείς ακόμα το παζαρεύουμε...

Για πες μας ρε τρέχα, ήταν ΚΑΙ ο Αναξίμανδρος, ο αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος, του οποίου ανερυθρίαστα δηλώνεις απόγονος ενώ στην πραγματικότητα είσαι ανάξιος κληρονόμος ενός ονόματος, μέλος της συνωμοσίας για τη Νέα Τάξη Πραγμάτων; Πόσο παλιά τελικά είναι η..."νέα" τάξη πραγμάτων; Μήπως να κόψουμε τις μπούρδες και τη συνωμοσιολογία;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 20:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βασικά, κάποια στιγμή, πρέπει να πάψεις να μπερδεύεις τα
επαγγέλματα σου και να μην είσαι πολυθεσίτης, με τη μια...
Λέω για το βρίσιμο,την κριτική, δίχως επιχειρήματα....
Κρίνεις, η αντιπαρατίθεσαι;...Διάλεξε...Όλα δικά σου;...
Πολλοί, νέε μου ,είπαν πολλά,όλα κάτι οφέλησαν...Αλλά, η αλήθεια,
'ακόμη αναζητείται..Όλοι, αυτήν ψάχνουν κι εσύ,με το δόγμα σου, αυτήν λές ότι αναζητάς..Απλά, είσαι ακόμη στην αρχή, ως νέος και πολεμάς, για να τη βρεις πρώτος...
Καλό το πάθος σου, αλλα είσαι πολύ φανατικός και οπαδός,πράγμα, που δεν σε αφήνει να έχεις άποψη...
Άσε τότε, τους άλλους, να υποστηρίζουν θέσεις, που υποστηριζουν επίσης πολλοί άλλοι, που δεν χρειάζονται την κριτική σου...Δεν έχεις επιχειρήματα; Κάνε τουμπεκί...
Φωνάζοντας,ΆΛΟΓΑ, μόνο φασαρία κάνεις,δεν βγαίνεις σωστός, γιατί,μέχρι τώρα, ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΝΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 21:37:00  Εμφάνιση Προφίλ
Για μία ακόμη φορά ο τρέχα, αλλάζει θέμα συζήτησης γιατί φυσικά ΔΕ θέλει να παραθέσει τα στατιστκά στοιχεία που ζητάω, δε θέλει να αποκαταστήσει την αλήθεια. Δε συμφέρει η αλήθεια, δε συμφέρει το ήθος, δε συμφέρει η εντιμότητα. Συμφέρει όμως να διαδίδει το ψεύδος και να κινδυνολογεί.


Φυσικά και ο τρέχα δε θα ορίσει τι είναι είδος. Φυσικά και δε θα φέρει τις αυθεντικές ρήσεις του Δαρβίνου. Φυσικά και δε θα πει την αλήθεια. Δεν έχει το απαραίτητο ΗΘΟΣ.


quote:
Εγώ είναι που θαυμάζω σε σένα το θράσσος και την ασυνέπεια με
τη λογική που διατηρείς industrial angel...


Νομίζεις ότι εντυπωσιάζεις κανέναν όταν με παραφράζεις; Έρχεσαι δεύτερος...


quote:
Ρε καημένε, πότε, είπες κάτι που να ανατρέπει κάτι που εγώ, ή οι άλλοι χριστιανοί του φόρουμ,ασπαζόμαστε και πότε, έφερες έστω κάτι που να αποδεικνυει το τυχαίο της εξέλιξης σου, που είναι και τα βασικά της διαφωνίας μας;...


Τι ακριβώς ασπάζεστε όμως ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχετε πει συγκροτημένα, παρά μόνο μέσω αόριστων απαντήσεων. Φοβάστε να το πείτε γιατί θα καταρρεύσει κάτω από το βάρος των ΙΔΙΩΝ των αντιφάσεων. Και δεν είναι και το ίδιο. Δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι χριστιανοί ζουν στην 7000 ετών γη που ζουν οι ΓΟΧ. Αυτή είναι μια αρλούμπα που ευδοκιμεί σε ορισμένα μόνο κεφάλια.


Επίσης, τι πάει να πει τυχαίο; Εγώ μιλάω για τυχαίες μεταλλάξεις στις οποίες επιδρά ένας νόμος τη φύσης, που λέγεται φυσική επιλογή. Δεν επιζεί ο ΤΥΧΑΙΟΣ, για ΤΥΧΑΙΟ λόγο αλλά ο FITTEST. ΚΑΜΙΑ σχέση με την παραπληροφόρηση των παπαδοσελίδων.

quote:
Δογματα της επιστήμης,κατηργημένα ήδη απο αυτήν,τόσα πολλά,που
μόνο ως "ιερά εξέταση",ήτοι,με αφορισμούς και διωξεις των εναντίων,διαφυλλάσει ότι έχει πια, η νεόκοπη σου θρησκεία,΄οπου
νομίζεις ότι έχεις κάποιο αξίωμα


Στα αλήθεια είσαι δημοσιογράφος; Στα αλήθεια έκανες και μάθημα; Σε πληρώνουν δηλαδή άνθρωποι για τα ελληνικά που ξέρεις; Και στα ελληνικά που ξέρεις υπάρχει αύξηση στις μετοχές; Ωραία ελληνικά. κατΑργημένα όχι κατΗργημένα.


Δεύτερον, ΜΟΝΟΣ σου αναιρείς τον εαυτό σου. Πώς είναι δυνατόν να είναι δόγματα και ταυτόχρονα να καταργούνται; Σιγά το δόγμα!


Τρίτον, η εξέλιξη είναι μια γνήσια επιστημονική θεωρία που διδάσκεται στα σχολεία και τα πανεπιστήμια και όχι μια θρησκεία. Τα περί θρησκεία είναι ΑΝΟΗΣΙΕΣ και ΨΕΥΔΗ των ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ.

quote:
Δογματα, που πολυαναφέραμε, για τα εκατομμύρια των ετών διαφοράς,των εξελικτικών κρίκων,για το ότι κανένα όν,δεν εξελίχθηκε, κατά τη θεωρία σου, ή εξελλίσεται, περαν των ορίων του είδους του...


Σε ρώτησα σε αυτό. Αφού τα είδη δεν εξελίχθηκαν, ΠΩΣ χώρεσαν μέσα σε 7000 χρόνια, ελέφαντες, μαμούθ,δεινοθήρια, δεινόσαυροι,τριλοβίτες, μεσόιποι, ίπποι, άνθρωποι, Νεάτερνταλ, πουλιά, αρχαιοπτέρυγες κτλ κτλ... Να υποθέσω ότι ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ τότε η γη είχε ΞΕΧΕΙΛΩΣΕΙ για να τα χωρέσει;

Και τι ακριβώς πολυανέφερες και δεν έδωσα εγώ μια επιστημονική απάντηση; Για πες μας;

quote:
Φωνάζεις λες κι είσαι στο γήπεδο, χουλιγκάνος...
Δεν αντεχεσαι,όσες φαλαινοτόσες κι αν βάλεις...

Φαλαίνοτοσες; Τι είναι αυτό;


quote:
Χρησιμοποίησες ΑΡΚΕΤΕΣ προσβλητρικές λέξεις στο μήνυμα σου,παιδί είσαι,δεν σε παρεξηγώ,οι άλλοι,να δούμε...Αλλά, ρε φιλε, μόνο αυτό έχεις τις βρισιές, τι να κάνεις;....Γιατί, απο επιχειρήματα και θέσεις, μπαρμπαλίζεις ότι διαβάζεις στην σχολή σου, δίχως να λές τίποτε για την ανύπαρκτη σχεδόν θεωρία που μόνο αντιγράφει την φύση, σε ότι ήδη γνωρίζουμε...
Ως πότε θα φωνάζεις,δίχως λογική;...


Στη σχολή μου κάνω προγραμματισμό, μαθηματικά, κυκλώματα τέτοια πράγματα. Βιολογία διαβάζω από χόμπυ. Θα σου συνιστούσα να κάνεις το ίδιο για να μη λες βλακείες αλλά τότε κινδυνεύεις να πεις...αλήθειες και εσύ έχει αλλεργία στην αλήθεια.


Δεύτερον, ΔΕ σε έβρισα ΠΟΥΘΕΝΑ. Σε κατηγορώ ΕΥΘΕΩΣ ως ανειλικρινή, ανέντιμο άνθρωπο με σκοπό την ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. Άλλο κατηγορώ και άλλο βρίζω. Τα στοιχεία πάνω στα οποία στηρίζομαι είναι γνωστά. Θα μπορούσες να απαντήσεις και να με κάνεις να πάρω πίσω την κατηγορία αλλά αυτό είναι δύσκολο, γιατί θα πρέπει να αποδείξεις ότι είπες αλήθεια κάτι που ΟΛΟΙ γνωρίζουμε ότι δεν έγινε.


quote:
Αυτό δε που σε κανει περισσότερο απο όλα, δογματικό,είναι ότι αρνείσαι πως εγώ δεν δέχομαι τον εξευτελισμό της αξίας του ανθρώπου,
ανάγοντας τον σε ένα ζώο εξελιγμένο κια όχι ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ζωής.

Εγώ είμαι δογματικός ή εσύ ΨΕΥΤΗΣ; Ζήτησα στοιχεία που συνδέουν την εξέλιξη με τον "εξευτελισμό" της ανθρώπινης ζωής. Έχεις; Οι στατιστικές σε διαψεύδουν. Άσε τις ΨΕΥΤΟΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ και τις εκθέσεις ιδεών. Πώς αποδεικνύεται στην ΠΡΑΞΗ ότι οι άνθρωποι που αποδέχονται την εξέλιξη υποτιμούν την ανθρώπινη ζωή; Με ποια στοιχεία; Αν δεν έχεις πες ότι λε ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ.


Ποιος είναι ο δογματικός; Αυτό που ζητάει στοιχεία ή αυτός που λέει μπούρδες και απαιτεί να γίνουν δεκτές ενώ σε αντίθετη περίπτωση κατηγορεί τους ΑΛΛΟΥΣ για δογματισμό.


quote:
Ποτέ δεν λές τίποτε,για το ενδεχόμενο,ύπαρξης ενός άλλου είδους, δίχως εξέλιξη...

Μπαρδόν;


quote:
Το νέο (παλιό)βακτήριο,στη λίμνη της Καλιφόρνιας, απο που προέρχεται;...

Και αυτό θα το εντάξουμε στα...θαύματα, δίπλα στις εικόνες που δακρύζουν; Μια χαρά συμβατό με την εξέλιξη είναι το βακτήριο... Προσαρμόστηκε να ζει στο δηλητήριο


quote:
Βασικά, κάποια στιγμή, πρέπει να πάψεις να μπερδεύεις τα
επαγγέλματα σου και να μην είσαι πολυθεσίτης, με τη μια...

Συγγνώμη, παρασύρομαι από εσένα που έχεις πολλά...πτυχία και προσπαθώ να έχω πολλές θέσεις...

quote:
Λέω για το βρίσιμο,την κριτική, δίχως επιχειρήματα....
Κρίνεις, η αντιπαρατίθεσαι;...Διάλεξε...Όλα δικά σου;...


Έχεις ζαλιστεί από τις τάπες και δεν ξέρεις από πού να κρυφτείς ε;


quote:
Πολλοί, νέε μου ,είπαν πολλά,όλα κάτι οφέλησαν

ΑΝΤΕ ρε...Σοβαρά;;; Τι λες ρε σοφέ...


Εγώ τη ρήση του Αναξίμανδρου την έγραψα για να δείξω ότι η εξέλιξη : 1)δεν είναι νεόκοπη αλλά ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ ως ιδέα...(αρχαιότερη από το Χριστιανισμό συμπτωματικά)

2) ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την συνωμοσιολογική κινδυνολογία περί ΝΕΑΣ τάξης πραγμάτων. Αν δεχτούμε αυτά που λες πρέπει να πούμε ότι ο Αναξίμανδρος ήταν πράκτορας των....ΝΕΦΕΛΙΜ.


Βλέπεις όμως τι ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΣ είσαι. Επειδή ΜΑΛΛΟΝ εκτός από ΜΕΓΑΛΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ το παίζεις και ΜΕΓΑΛΟΠΑΤΡΙΩΤΗΣ δεν κοτάς να ασκήσεις κριτική σε ρήση αρχαίου Έλληνα για να μη χάσεις οπαδούς. Αντιθέτως, το ρίχνεις στον ξύλινο λόγο και τις γενικότητες... Για αυτό σου λέω ότι δε διαλέγεσαι έντιμα.


Τι απαντάς στον Αναξίμανδρο, κύριε Τόλια;


quote:
Αλλά, η αλήθεια,
'ακόμη αναζητείται..Όλοι, αυτήν ψάχνουν κι εσύ,με το δόγμα σου, αυτήν λές ότι αναζητάς..Απλά, είσαι ακόμη στην αρχή, ως νέος και πολεμάς, για να τη βρεις πρώτος...

Βέβαιως και αναζητώ την αλήθεια. Φαντάσου ακόμα και εσύ μου το αναγνωρίζεις αυτό. Το θέμα είναι ότι εσύ ΔΕΝ ψάχνεις αλήθεια αλλά ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ.

quote:
Καλό το πάθος σου, αλλα είσαι πολύ φανατικός και οπαδός,πράγμα, που δεν σε αφήνει να έχεις άποψη...


Ενώ εσύ έχεις ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΗ στάση...Πχ η έκφραση "αλάνθαστη πίστη" είναι ανοιχτή σε δημοκρατική κριτική και αμφισβήτηση. Η΄ μήπως τώρα θα πεις ότι δεν είπες κάτι τέτοιο και σε συκοφαντώ; Ε; Το είπες ή όχι;


quote:
Άσε τότε, τους άλλους, να υποστηρίζουν θέσεις, που υποστηριζουν επίσης πολλοί άλλοι, που δεν χρειάζονται την κριτική σου...Δεν έχεις επιχειρήματα; Κάνε τουμπεκί...


Επιχειρήματα έχω αλλά εσύ κάνεις τον κούτο, τον τυφλό ή και τα δύο μαζί και δεν τα βλέπεις. Πώς αποδεικνύεται ο "εξευτελισμός" της ανθρώπινης ζωής, έγκριτε δημοσιογράφε; Έχεις το ήθος και τον ανδρισμό να το ψάξεις ή ξέρεις ότι θα χάσεις το μπουρδοεπιχείρημα και κάνεις τουμπεκί;


quote:
Φωνάζοντας,ΆΛΟΓΑ, μόνο φασαρία κάνεις,δεν βγαίνεις σωστός, γιατί,μέχρι τώρα, ΔΕΝ ΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΝΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΛΕΤΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ...

Μας έχεις ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ρε τρέχα...Η εξέλιξη είναι ΝΕΟΚΟΠΗ ή δε λέει τίποτα νέο;;;;;;;;; Ανάλογα πώς σε συμφέρει να πλασάρεις το Χριστιανισμό ως καινοτομία ή παράδοση θα βαφτίζεις ΚΑΤΑ το δοκούν την εξέλιξη παλιά ή νεόκοπη... Πάντως όπως βλέπεις δεν υποστηρίζω ότι ο Δαρβίνος είπε κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ καινούριο, τον πρόλαβε ο πατριώτης μας ο Αναξίμανδρος, αλλά ότι θεμελίωσε την ιδέα και πρόσθεσε πολύ σημαντικά σημεία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 22:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γινεσαι πολύ κουραστικός στο διάβασμα, industrial, αφού ποτέ
δεν λές τιποτε,επι της ουσίας...Μόλις στο θυμίζουμε, την λες και γύρισμα, μάλιστα,λες και πρέπει ναξεχνάμε γιατί μιλάμε...
Δεν μπορείς,ή μη μόνο καυχησιές και παραλογισμούς,όπου φαντάζεσαι τον εαυτό σου νικητή, απέναντι σε κατι, όταν δεν έχεις καν θέση;...
Λέμε αγόρι μου,ότι δεν έχεις θέση καινοτόμα,σαν εξέλιξη,που λες, κάτι νέο, κάτι που να ειναι δικό σας..Όσα λες,αποτελούν εικασίες ή είναι ήδη γνωστά...
Δεν έχεις δική σου θέση...
Σε αυτό,λέμε, πότε θα απαντήσεις;
Για το δεύτερος,που γράφεις, να σαι καλά, με έκανες και γέλασα πάλι...Απο την ....κοιλιά της μάνας σου,τα έλεγες, ή όταν ήσουν ακόμη στον ....πατέρα σου, για να ΣΕ ΠΑΡΑΦΡΆΣΩ, ΑΓΌΡΙ ΜΟΥ ΕΣΎ;...
Η αλεπού 100 χρονών, το αλεπόπουλο,110....
Νάσαι καλά...
Και προς Θεού, τα χόμπυ σου, μην τα πιστεύεις τόσο πολυ....
Σε χαλάνε...Ενθουσιάζεσαι,μάλλον και χαλιέσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 01:05:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γινεσαι πολύ κουραστικός στο διάβασμα, industrial, αφού ποτέ
δεν λές τιποτε,επι της ουσίας...Μόλις στο θυμίζουμε, την λες και γύρισμα, μάλιστα,λες και πρέπει ναξεχνάμε γιατί μιλάμε...
Δεν μπορείς,ή μη μόνο καυχησιές και παραλογισμούς,όπου φαντάζεσαι τον εαυτό σου νικητή, απέναντι σε κατι, όταν δεν έχεις καν θέση;...
Λέμε αγόρι μου,ότι δεν έχεις θέση καινοτόμα,σαν εξέλιξη,που λες, κάτι νέο, κάτι που να ειναι δικό σας..Όσα λες,αποτελούν εικασίες ή είναι ήδη γνωστά...
Δεν έχεις δική σου θέση...
Σε αυτό,λέμε, πότε θα απαντήσεις;


Έχεις ζαλιστεί εντελώς τρέχα; Μη γράφεις όταν πίνεις τσίπουρα. Ποια είναι ακριβώς η αιτίαση; Ότι δε λέω τίποτα ή ότι λέω εικασίες ή γνωστά πράγματα; Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου και δεν ξέρεις τι λες. Να το πω στα σπαστά ελληνικά σου, οι εγκεφαλικές σου λειτουργίες έχουν κατΗργηθεί.


Τι ακριβώς πρέπει να πω για να θεωρηθεί δικιά μου θέση; Να προτείνω δικιά μου θεωρία της εξέλιξης των ειδών; Δηλαδή εσύ αυτά που λες τα ΣΥΝΕΛΑΒΕΣ όλα μόνος σου; Για αυτό έχεις και 3 πτυχία; Εξετάζεις τον εαυτό σου σε αυτά που σκέφτηκες και του βάζεις καλό βαθμό; Εσύ στον ελεύθερο χρόνο σου δημιουργείς ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ;αχχαχαχαχαχ! ΚΑΛΟ.


Δηλαδή αν κάποιος διαβάσει αρκετό υλικό από όλες τις απόψεις και καταλήξει σε ένα συμπέρασμα, σε αυτό που θεωρεί ότι είναι κοντύτερα στην αλήθεια, δεν έχει δικιά του θέση; Γιατί αυτό ακριβώς έκανα εγώ. Εσύ πώς απέκτησες άποψη; Ε; Την έλεγε πάνω η "χορηγία", ΕΝΤΙΜΕ και ΗΘΙΚΕ; ε; Για καταλάβω δηλαδή, ποια πνευματική διεργασία προηγήθηκε του σχηματισμού άποψης;


Τελικά το δηλώνεις "Χριστιανός" συνεπάγεται ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες εγωισμού, εσύ και ο ευρωπαίος νομίζετε ότι είστε εξυπνότεροι από 10 επιστήμονες και 10 φιλοσόφους μαζί ο καθένας. Εγώ είμαι πιο μετριοπαθής. Έβαλα τη ρήση του Αναξίμανδρου. Τι να πω εγώ που να είναι άξιο να μπει δίπλα στα λόγια ενός αρχαίου φιλοσόφου; Διάβασε τι λέει ο Αναξίμανδρος και φάε βούλωμα. Τι είσαι εσύ μπροστά στο πνεύμα του; ΜΥΓΑ,ΜΙΚΡΟΒΙΟ. Αυτό είσαι. Ποια δική μου και δική σου θέση; Και μετά ήρθε ο Δαρβίνος και οι μεταγενέστεροι και σύγχρονοι επιστήμονες και τον επιβεβαίωσαν, συσσωρεύοντας στοιχεία και συστηματοποιώντας και συμπληρώνοντας τη γνώση.


Ο Αναξίμανδρος και ο Εμπεδοκλής (όπως επίσης και άλλοι 2 ξένοι φιλόσοφοι) σου χαλάνε την προπαγάνδα, γιατί αυτοί καθιστούν την εξέλιξη κάτι περισσότερο από μια "νεόκοπη συνωμοσιολογία" όπως θες να την παρουσιάσεις,ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

quote:
Για το δεύτερος,που γράφεις, να σαι καλά, με έκανες και γέλασα πάλι...Απο την ....κοιλιά της μάνας σου,τα έλεγες, ή όταν ήσουν ακόμη στον ....πατέρα σου, για να ΣΕ ΠΑΡΑΦΡΆΣΩ, ΑΓΌΡΙ ΜΟΥ ΕΣΎ;...
Η αλεπού 100 χρονών, το αλεπόπουλο,110....
Νάσαι καλά...

Ναι ρε κακομοίρη με παραφράζεις γιατί ξεκινάς το ποστ με την ίδια ειρωνία που το ξεκίνησα εγώ, "Σε θαυμάζω που...". Μεθυσμένος γράφεις;


quote:
Και προς Θεού, τα χόμπυ σου, μην τα πιστεύεις τόσο πολυ....
Σε χαλάνε...Ενθουσιάζεσαι,μάλλον και χαλιέσαι..


Ναι φυσικά. Γιατί να διαβάζω; Δεν είναι καλύτερα να χάφτω τις παπαδοσελίδες που αντιγράφει ο Ευρωπαίος; Δεν είναι καλύτερα να κοιμάμαι και να αφήνω τον ΨΕΥΤΗ τρέχα να παραπληροφορεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 10:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου industrial angel, βλέπω, ότι παρά το ότι συνεχίζεις να βωμολοχείς,να βρίζεις, να συκοφαντείς, απο διάλογο τίποτε και απο
.....αμαλία, τίποτε επίσης....
Έτσι είναι αυτά τα ζητήματα...
Βρίζεις εσύ πέντε φορές, απαντώ εγώ,ως αμυνόμενος, διαγράφουν εμένα...
Δικαια πράγματα...
Επι της ουσίας,όμως,και τσίπουρα να πινω, και λιώμα ακόμη,να γίνω, με εσένα, που έχεις την απλή λογική του αναγνώστη,σίγουρα μπορώ να συννενοηθώ...Γι αυτό, κόψε τις δειλίες,απάντα...
Έχετε κατι νέο, χειροπιαστό δικό σας,εσείς οι εξελικτές,που να κατοχυρώνει, μια δική σας προσέγγιση, στο θέμα "άνθρωπος και ζωή";
Βρήκατε κάτι, που να λύσει κάποιο πρόβλημα,ουσιαστικά κι όχι υποθετικά;..
Όχι..Απλά, πέρνετε τα δεδομένα, που όλοι γνωρίζουμε και τα συνδέετε,όπως σας βολεύει...Και αποδεικνύονται τα λάθη, όπως
λέγαμε, για το παράλληλο βίο ,επι γής, ερπετών και θηλαστικών,
που η θεωρία σου, απαρνιόταν, ως μη δεκτό βήμα εξέλιξης, όπως αποσδείχθηκε, σε άλλη συζήτηση μας, στο ίδιο θέμα....
Εσείς, τι νέο έχετε;..Μήπως το βακτήριο στη λίμνη Μονο της Καλιφόρνιας;...Γιατί κι αυτό παλιό είναι και ήταν δεκτό αλλοιώς, όχι ως εξωγήινο...
Αυτό που λέω, είναι, ακόμη μια φορά, ότι η καπήλευση γνώσης, που επιχειρείται απο τους εξελικτές, δεν αποδίδει για τον άνθρωπο..
Δεν χρειαζόμαστε διαχειρσιτές και προκαθοριστές της μοίρας μας, αλλά, να τη βρούμε, αφού βρούμε τι είμαστε εμείς, πρώτα...
Και δεν είμαστε ζώα,γιατί,δεν θα συζητούσαμε τώρα...
Δεν δηλώνω χριστιανός,ως σημαία, όπως κάνεις εσύ με την θεωρία της εξέλιξης, βαφτίστηκα χριστιανός και το τιμώ, όπως το ότι είμαι Έλληνας...Και χριστιανός γιατί, καμιά θρησκεία, δεν κάνει καλύτερο τον άνθρωπο..Ζητάω, ότι είναι καλύτερο και αυτό έρχεται με τον χριστιανισμό....
Όσο για το ότι είμαστε ζώα, με λόγο,μας διαφοροποιεί, απο τα ζώα
που εννοείς εσύ.....Άλλο ζώο ο άνθρωπος και άλλο τα άλογα ζώα....
Ποιό ...ζώο,λές να εννοούν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, που αναφέρεις;...
Όσο για αντιγραφή,με το "σε θαυμάζω",είναι λόγος γραπτός,με έννοια, που κάτι σημαίνει και συνηθίζεται...
Σε κείμενα εκτός σχολών πανεπιστημίου..
Ειδικά....
Το να διαβάζεις,μόνο ότι σου σερβίρουν, οι προπαγανδιστές της σχολής,ή των επιστημών, που "ασπάζεσαι",είναι κακό, λέω...Εγώ διαβάζω πολλά και διάφορα..Έτσι μαθαίνεις..
Όταν τα βλέπεις,"επαγγελματικά",δεν βλέπεις καλά...
Βλεπεις μόνο το κέρδος, όχι την αλήθεια...Κι εσύ, αυτό κάνεις..Προσπαθείς να επωφεληθείς, απο λίγα ψήγματα γνώσης...
Άνοιξε το μυαλό σου και δές,απο όσα ξέρεις, τι ισχύει και τι προσπαθεί να κρατηθεί...Θα καταλάβεις πολλα..
Δεν χρειάζεται να μου το πεις..Κάντο για σένα..
Φιλικά...
Βαγγέλης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 12:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγύρεβε :

quote:
Το να διαβάζεις,μόνο ότι σου σερβίρουν, οι προπαγανδιστές της σχολής,ή των επιστημών, που "ασπάζεσαι",είναι κακό, λέω...Εγώ διαβάζω πολλά και διάφορα..Έτσι μαθαίνεις..

Τελικα είσαι τελείως ΓΚΑΓΚΑ ρε τρεχαγίρευε.
Τα πανεπιστήμια και οι επιστημες προπαγανδιστές ...
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ...
Ναι. Θέλουν ολοι αυτοί να σας κλέψουν τον παράδεισο , που σας ετοίμασε η εκκλησία του Χριστού .
Δεν έχουν να ασχοληθούν με τίποτε άλλο , αλλα όλη την μέρα σκεφτονται πως θα σε στείλουν στην κόλαση .

ΞΥΠΝΑ . Ζεις στην κόλαση , και δεν το έχεις πάρει ακόμη χαμπάρι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 13:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μην ....τρελαίνεσαι καλέ μου think math, πιστεύω,ότι συμφωνείς,
πως τα σημερινά πανεπιστήμια, είναι σχολές δια αλληλογραφίας πτυχιούχων, με αποτέλεσμα να βγουν στην παραγωγή και με ορισμένες εντολές και κατευθύνσεις, που έχουν άλλοι ορίσει..
Θυμήσου, Δραγώνα...
Τα πανεπιστήμια,βγάζουν εργάτες,δεν βγάζουν πια επιστήμονες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 16:03:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ μου industrial angel, βλέπω, ότι παρά το ότι συνεχίζεις να βωμολοχείς,να βρίζεις, να συκοφαντείς, απο διάλογο τίποτε και απο
.....αμαλία, τίποτε επίσης....


Ξαναλέω, ΔΕ σε βρίζω σε κατηγορώ ΕΥΘΕΩΣ ως ΨΕΥΤΗ και ΑΝΕΝΤΙΜΟ άνθρωπο. Απλά πράγματα. Έχω δώσει τα στοιχεία που στηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό. Αντί να απαντήσεις σε αυτά, αρχίζεις τις ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ και τολμάς να με κατηγορείς για...συκοφαντία, ανήθικε και απατεώνα.

Απέκρυψες, ΝΑΙ ή ΟΧΙ τα γεγονότα στο Αρκάνσας το 1982;
Έβαλες ή όχι στο στόμα του Δαρβίνου, πράγματα που ΠΟΤΕ δεν έχει πει όπως το "τυφλός και μωρός" του Κιλίφη; Σου ζήτησα να το φέρεις στην αυθεντική γλώσσα από το έργο του και ΔΕΝ το έκανες;
Είπες ή όχι ότι ο Δαρβίνος είπε ότι "δεν μπορεί ένα είδος να είναι δύο είδη ταυτόχρονα"; Πέρα από χαζή αυτή η πρόταση είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ψευδής.
Είπες ή όχι ότι η εξέλιξη καταργείται στα πανεπιστήμια; Και σου ζήτησα να ψάξεις σε όποια σχετική με το αντικείμενο σχολή θέλεις και να δεις ότι δεν είναι έτσι.
Σου ζήτησα ή δε σου ζήτησα να φέρεις τα πορίσματα των δικαστηρίων που δικαιώνουν ΑΠΟΛΥΤΑ την εξέλιξη; Τα έφερες;
Χαρακτήρισες ή όχι ως "νεόκοπη συνωμοσία" την εξέλιξη ενώ οι απαρχές της εντοπίζονται στην αρχαία Ελλάδα;


Για όλους αυτούς τους λόγους σε ΚΑΤΗΓΟΡΩ ως ΨΕΥΤΗ, ΑΝΗΘΙΚΟ, ΑΠΑΤΕΩΝΑ, ΑΝΕΝΤΙΜΟ και ΑΝΑΝΔΡΟ άνθρωπο. Η απάντηση ΔΕΝ είναι να πεις ότι σε συκοφαντώ αλλά να διαψεύσεις τα στοιχεία που δίνω, αν και είναι κάπως δύσκολο γιατί τα είπες δημόσια και είναι γνωστό τοις πάσι ότι είναι ΨΕΜΜΑΤΑ

Δεύτερον, ΠΟΙΟΣ τολμάει και μιλάει για συκοφαντία; Εσύ δεν άρχισες την έκθεση ιδεών και την ψευτοφιλοσοφία για τον ευτελισμό της ζωής; ΡΕ αλήτη ούτε λίγο ούτε πολύ κατηγόρησες ΟΛΟΥΣ όσοι αποδεχόμαστε την εξέλιξη των ειδών ως εν δυνάμει ΦΟΝΙΑΔΕΣ. Αυτό είναι χειρότερο από οποιαδήποτε βρισιά. Σου ζήτησα να στοιχειοθετήσεις αυτόν τον ισχυρισμό ή να τον πάρεις πίσω. Με βάση ποια στοιχεία, με ποια επιστημονική έρευνα ΤΟΛΜΑΣ και κάνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς; Αντί να μαζέψεις το βρωμόστομά σου και να αποκαταστήσεις την αλήθεια, έχεις το θράσος να κατηγορείς ΕΜΕΝΑ για συκοφαντία.

ΒΕΒΑΙΩΣ να επεμβούν οι διαχειριστές. Να ξεκαθαρίσει ΜΙΑ και ΚΑΛΗ ποιος λέει ψέμματα και ποιος συκοφαντεί.

quote:
Έτσι είναι αυτά τα ζητήματα...
Βρίζεις εσύ πέντε φορές, απαντώ εγώ,ως αμυνόμενος, διαγράφουν εμένα...
Δικαια πράγματα.


Πραγματικά έχεις θράσος...

quote:
Επι της ουσίας,όμως,και τσίπουρα να πινω, και λιώμα ακόμη,να γίνω, με εσένα, που έχεις την απλή λογική του αναγνώστη,σίγουρα μπορώ να συννενοηθώ...Γι αυτό, κόψε τις δειλίες,απάντα...
Έχετε κατι νέο, χειροπιαστό δικό σας,εσείς οι εξελικτές,που να κατοχυρώνει, μια δική σας προσέγγιση, στο θέμα "άνθρωπος και ζωή";
Βρήκατε κάτι, που να λύσει κάποιο πρόβλημα,ουσιαστικά κι όχι υποθετικά;..
Όχι..Απλά, πέρνετε τα δεδομένα, που όλοι γνωρίζουμε και τα συνδέετε,όπως σας βολεύει...Και αποδεικνύονται τα λάθη, όπως
λέγαμε, για το παράλληλο βίο ,επι γής, ερπετών και θηλαστικών,
που η θεωρία σου, απαρνιόταν, ως μη δεκτό βήμα εξέλιξης, όπως αποσδείχθηκε, σε άλλη συζήτηση μας, στο ίδιο θέμα...

1. Για εξήγησε τι θες να πεις με το ΝΕΟ και το παλιό; Για γράψε έναν ολοκληρωμένο συλλογισμό. Δεν είναι όλα εντελώς νέα, όπως έδειξα μας πρόλαβε ο Αναξίμανδρος

2. Τι ακριβώς απέδειξες για τα θηλαστικά και τα ερπετά και πότε; Με ποια πηγή; Για πες μας, απατεώνα;


quote:
Εσείς, τι νέο έχετε;..Μήπως το βακτήριο στη λίμνη Μονο της Καλιφόρνιας;...Γιατί κι αυτό παλιό είναι και ήταν δεκτό αλλοιώς, όχι ως εξωγήινο..


Ποιος είπε για εξωγήινα βρε ΑΛΗΤΗ, ΨΕΥΤΗ και ΑΠΑΤΕΩΝΑ. Για κοίτα την ανακοίνωση της ΝΑΣΑ.


quote:
Αυτό που λέω, είναι, ακόμη μια φορά, ότι η καπήλευση γνώσης, που επιχειρείται απο τους εξελικτές, δεν αποδίδει για τον άνθρωπο..
Δεν χρειαζόμαστε διαχειρσιτές και προκαθοριστές της μοίρας μας, αλλά, να τη βρούμε, αφού βρούμε τι είμαστε εμείς, πρώτα.

Τι θα έλεγες; ΨΕΥΤΙΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ. Η προσφορά της εξελικτικής θεωρίας είναι σημαντικότατη, φάρμακα ανακαλύπτονται, ασθένειες και φαινόμενα εξηγούνται. Άσε τις εκθέσεις ιδεών και μίλα με στοιχεία.

quote:
Δεν δηλώνω χριστιανός,ως σημαία, όπως κάνεις εσύ με την θεωρία της εξέλιξης, βαφτίστηκα χριστιανός και το τιμώ, όπως το ότι είμαι Έλληνας..


ΟΧΙ καλέ, καθόλου σημαία. Και την "αλάνθαστη πίστη", ποιος την επικαλέστηκε; Ο φούφουτος;


Δεύτερον, ΑΝΑΞΙΟΣ κληρονόμος του ονόματος των Ελλήνων είσαι. Δεν μπορεί να δηλώνεις απόγονος των Ιώνων φιλοσόφων και να εξηγείς τον κόσμο μέσω της "θείας παρέμβασης". Αν δεν είσαι κοινωνός της γνώσης και της παιδείας των Ελλήνων, για ποιον λόγο δηλώνεις Έλληνας; Επειδή ΕΤΥΧΕ να γεννηθείς εδώ;

quote:
χριστιανός γιατί, καμιά θρησκεία, δεν κάνει καλύτερο τον άνθρωπο..Ζητάω, ότι είναι καλύτερο και αυτό έρχεται με τον χριστιανισμό....

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ. Αερολογίες και ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο. Αλήθεια σε μια χώρα που υπάρχει ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ να ακούγονται τέτοια πράγματα; Άλλο πιστεύω ότι κάνει καλύτερο τον άνθρωπο και άλλο ΚΑΜΙΑ θρησκεία δεν κάνει καλύτερο τον άνθρωπο. Αυτό είναι απαράδεκτο και αντισυνταγματικό.


quote:
Όσο για το ότι είμαστε ζώα, με λόγο,μας διαφοροποιεί, απο τα ζώα
που εννοείς εσύ.....Άλλο ζώο ο άνθρωπος και άλλο τα άλογα ζώα....
Ποιό ...ζώο,λές να εννοούν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, που αναφέρεις;...


Τώρα θα μου πεις εσύ που γράφεις τον κοινότΥπο και τον κατΗργημένα ότι εγώ δεν ξέρω να διαβάζω ελληνικά; Ελληνικά τα έγραψε ο Αναξίμανδρος. Κάτσε και ξεστραβώσου και ΑΣΕ την αρλουμπολογία

quote:
Όσο για αντιγραφή,με το "σε θαυμάζω",είναι λόγος γραπτός,με έννοια, που κάτι σημαίνει και συνηθίζεται...
Σε κείμενα εκτός σχολών πανεπιστημίου..
Ειδικά...


ΡΕ απατεώνα, δημοσιογραφίσκο της πεντάρας, εσύ δε με ειρωνεύτηκες που χρησιμοποίησα τη λέξη παραφράζω; Και τώρα προσπαθείς να δικαιολογηθείς;


quote:
Το να διαβάζεις,μόνο ότι σου σερβίρουν, οι προπαγανδιστές της σχολής,ή των επιστημών, που "ασπάζεσαι",είναι κακό, λέω...Εγώ διαβάζω πολλά και διάφορα..Έτσι μαθαίνεις..

Πέρα από την απάντηση του THINK MATH, προσθέτω:ΨΕΥΤΗΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ για άλλη μία φορά. Έχει τόσο θράσος στο ψέμα που νομίζει ότι ξέρει τι διαβάζω εγώ. Εγώ σε αντίθεση με εσένα δε φοβάμαι να διαβάσω ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο(δε μου συνέστησες ποτέ κανένα βέβαια) και έχω διαβάσει βιβλία ΟΛΩΝ των απόψεων στο ζήτημα. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ενώ σε έχω παραπέμψει σε βιβλία, ΔΕΝ απάντησες ΠΟΤΕ αν τα διάβασες. Αν όντως τα είχες διαβάσεις δε θα έλεγες τέτοια ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ψέμματα. Αφού τα έχεις διαβάσει, γιατί δε φέρνεις τα αποσπάσματα, ΑΠΑΤΕΩΝΑ;

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ
ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ
Για να τελειώσει η πλάκα. Η θεωρία της εξέλιξης, είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ για τον τρέχα και τους χορηγούς του, όχι γιατί είναι ασύμβατη με τη χριστιανική θρησκεία (γεγονός που απέκλεισα προσκομίζοντας στοιχεία σε εμετικό βαθμό, στα οποία ΟΥΔΕΠΟΤΕ έλαβα αξιόλογη απάντηση) αλλά γιατί εμπεριέχει την αλλαγή. Δεν εννοώ την εναλλαγή των δύο θεωρίων, στατικότητας και εξελικτικής, η οποία δεν είναι στην ουσία εναλλαγή γιατί η εξελικτική ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ.


Εννοώ ότι η αλλαγή είναι συστατικό στοιχείο της εξελικτικής θεωρίας. "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ" είπε ο Ηράκλειτος, και αυτό ακριβώς ειδικεύει η εξελικτική θεωρία στο πεδίο των ζώντων οργανισμών. ΟΛΑ μεταβάλλονται, ακόμα και τα είδη. Δηλαδή η έννοια της ΑΛΛΑΓΗΣ, της ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ είναι συστατικό στοιχείο της φύσης, σε τέτοιο βαθμό, που η μη-μεταβολή να θεωρείται αφύσικη.


Την αλλαγή όμως τη φοβούνται τα σάπια, θεοκρατικά κατεστημένα που εκπροσωπεί εδώ ο Τρέχα. Φοβούνται να υπάρξουν σε ένα κόσμο που όλα αλλάζουν. Που ο Θεός ο ίδιος προφανώς, θέλει και επιτρέπει ΟΛΑ να αλλάζουν. Που επιτρέπει και θέλει η γη να αλλάζει θέση, που επιτρέπει και θέλει τα είδη να αλλάζουν. Φοβούνται ότι ο κόσμος μπορεί να εφαρμόσει αυτήν την τόσο φυσική τάση και σε αυτούς και τους...αλλάξει. Αυτό φοβούνται.


Α τρέχα, Έλληνα, για διάβασε τι είπε εδώ ένας άλλος Έλληνας:

Κόσμον τόνδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν αλλ?ήν αεί και εστίν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα- Ηράκλειτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και γω βρε Βιομηχανικέ,σε θεωρώ βλάκα, αλλά, όταν το λέω, με διαγράφουν...Ενώ εσύ έχεις ασυλία...

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μόνο αυτό είναι το χουντικό ρε αλιτήριε,ότι έχεις ασυλία...
Κι απο τη χουντα σου, δεν θα γλυτώσεις...Μονο η θρασυδειλία σου,έμεινε,προφανώς, δεν έχεις τιποτε άλλο....
Παραληρείς, απο ότι πρόβλημα έχεις, αλλά,αυτοί που δεν σου συνιστούν ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ γιατρός,σου κάνουν πιο πολύ κακό...

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:27:34  Εμφάνιση Προφίλ
Για ποια χούντα μιλάς ακριβώς; Χούντα είναι να σου επιτρέπουν να παραπληροφορείς; Ανάποδα τα λες, η δημοκρατία τείνει να γίνει ΑΣΥΔΟΣΙΑ όταν αναφέρεται σε εσένα.


Τι προσπαθείς να κάνεις; Να κλαφτείς για να εκμαιεύσεις την παύση ή τη διαγραφή μου; Σε τι ακριβώς σε συκοφάντησα; Τι είπα ότι είναι ψέμματα ενώ έλεγες αλήθεια;ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
quote:
Κόσμον τόνδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν αλλ?ήν αεί και εστίν και έσται πυρ αείζωον, απτόμενον μέτρα και αποσβεννύμενον μέτρα- Ηράκλειτος

Η φωτιά μετατρέπεται πρώτα σε θάλασσα· και το μισό της θάλασσας γίνεται γη και το άλλο μισό σίφουνας. (Ο Ηράκλειτος) θέλει να πει μ' αυτό πως με τη δύναμη της η φωτιά, υπό την επήρεια του θείου Λόγου που κυβερνά τα πάντα, μετατρέπεται δια μέσου του αέρα σε υγρασία, πυρήνα της όλης διάταξης του σύμπαντος, και την οποία ονομάζει θάλασσα. Από αυτήν ξαναγεννιούνται η γη ο ουρανός και ό,τι εμπεριέχουν. Το πώς ο κόσμος οδηγείται ξανά προς τα πίσω και αφανίζεται από τη φωτιά, το εξηγεί καθαρά: Η (γη) διαλύεται σε θάλασσα και φτάνει στο ίδιο μέτρο αναλογίας που ίσχυε πριν γίνει γη. Ηράκλειτος

Αυτό που οι άλλοι το είπαν Θεό ο Ηράκλειτος το λέει Θείο Λόγο και Πυρ.

Μεγαλύτερη συμφωνία υπάρχει με τον Ιωάννη παρά με τους Δαρβινιστές.

1 Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.
2 Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν.
3 πάντα δι' αυτού εγένετο, και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν.
Ιωάννης.

Είναι και αυτά:

Eκ πυρός τά πάντα καί είς πύρ τελευτά.

Όλα τα κυβερνά ο Κεραυνός.

Θα ξεφύγει ίσως κανείς από το αισθητό φως, αλλά είναι αδύνατο να ξεφύγει από το νοητό. Ή, όπως λέει ο Ηράκλειτος, πως κανείς να κρυφτεί απ' αυτό που δεν δύει ποτέ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:46:14  Εμφάνιση Προφίλ
Dot, εγώ ΔΕΝ κατάλαβα στο ποστ σου, τι από αυτά που γράφεις είναι του Ηράκλειτου και τι δικό σου. Ξαναγράψε σε παρακαλώ σε ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ γλώσσα τη ρήση του Ηράκλειτου και από κάτω τα δικά σου σχόλιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο μόνος που κλαίγεται και οδύρεται σαν μικρό παιδί εδώ μέσα, είσαι εσύ Βιομηχανικέ,δεν το πρόσεξες;
Ρε αγόρι μου,ότι δεν ξέρεις να συζητάς, λέμε...Ακόμη να καταλάβεις;;....

_________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΒΑΤΟ
ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ

amalia - 10/12/2010
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:54:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε τρέχα μην τρολάρεις. Αν έχεις να απαντήσεις στις αιτιάσεις ή να καταθέσεις κάποιο επιχείρημα, καλώς, αλλιώς μη γράφεις για να με προκαλέσεις να σε βρίσω... Δεν πιάνει. Έγραψες ολόκληρο ένα ποστ που ασχολείται με εμένα. Τέτοιος έρωτας ποια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
Αυτό το πράγμα του να παίρνει κάποιος μεμονομένα κάτι που ειπώθηκε από κάποιον φιλόσοφο για να υποστηρίξει τις θέσεις του είναι σύνηθες.

http://www.mikrosapoplous.gr/heracletus/heracletus5.html

Πυρὸς τροπαὶ πρῶτον θάλασσα, θαλάσσης δὲ τὸ μὲν ἥμισυ γῆ, τὸ δὲ ἥμισυ πρηστὴρ· δυνάμει γὰρ (Ἡράκλειτος) λέγει ὅτι πῦρ ὑπὸ τοῦ διοικοῦντος λόγου καὶ θεοῦ τὰ σύμπαντα δι' ἀέρος τρέπεται εἰς ὑγρὸν τὸ ὡς σπέρμα τῆς διακοσμήσεως, ὃ καλεῖ θάλασσαν, ἐκ δὲ τούτου αὖθις γίνεται γῆ καὶ οὐρανὸς καὶ τὰ ἐμπεριεχόμενα· ὅπως δὲ πάλιν ἀναλαμβάνεται καὶ ἐκπυροῦται, σαφῶς διὰ τούτων δηλοῖ· (γῆ) θάλασσα διαχέεται, καὶ μετρέεται εἰς τὸν αὐτὸν λόγον, ὁκοῖος πρόσθεν ἦν ἢ γενέσθαι γῆ.

Τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνὸς, τουτέστι κατευθύνει, κεραυνὸν τὸ πῦρ λέγων τὸ αἰώνιον λέγει δὲ καὶ φρόνιμον τοῦτο εἶναι τὸ πῦρ καὶ τῆς διοικήσεως τῶν ὅλων αἴτιον· καλεῖ δ` αὐτὸ χρησμοσύνην καὶ κόρον· χρησμοσύνη δέ ἐστιν ἡ διακόσμησις κατ᾿ αὐτὸν, ἡ δὲ ἐκπύρωσις κόρος· πάντα γὰρ, φησὶ, τὸ πῦρ ἐπελθὸν κρινεῖ καὶ καταλήψεται.

Τι σχέση έχει ο Λόγος που κυβερνά τα πάντα και είναι των όλων αίτιο(δηλ. χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν), με τους Δαρβινιστές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:02:25  Εμφάνιση Προφίλ


Γιατί βαφτίζεις τον ΛΟΓΟ του Ηρακλείτου Θεό των Χριστιανών ή βούληση αυτού;;;;

Για ψάξε λίγο παραπέρα τι εννοεί όταν λέει ΛΟΓΟΣ ο Ηράκλειτος.


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%82



Στον Ηράκλειτο η έννοια λόγος έχει πολλές σημασίες και εννοιακές αποχρώσεις. Σημαίνει ομιλία (προφορικός λόγος) αλλά και ρυθμιστική αρχή που διέπει το σύνολο της πραγματικότητας και συνδέει με σχέσεις αναλογίας τα πάντα. Επομένως, εδώ ο λόγος είναι η αιώνια καθολική σχέση που ρυθμίζει την πραγματικότητα, όπως αυτή εκφράζεται γλωσσικά.


Εσύ καταλαβαίνεις Θεό. Εγώ καταλαβαίνω ΝΟΜΟΥΣ της ΦΥΣΗΣ. Και γιατί στην άλλη ρήση ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ το πυρ από τον ΘΕΟ; ΟΕΟ;


quote:
Αυτό το πράγμα του να παίρνει κάποιος μεμονομένα κάτι που ειπώθηκε από κάποιον φιλόσοφο για να υποστηρίξει τις θέσεις του είναι σύνηθες.

Δεν κατάλαβα; Το είπε ή όχι αυτό που έγραψα ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:04:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ας αφήσουμε τον άνθρωπο και την εξέλιξή του...
Αλήθεια η γή που πατάμε και κατοικούμε , έχει υποσθεί αλλαγές...???
Το σύμπαν το ίδιο "ρέπει" προς την αλλαγή...???
Το φεγγάρι σε σχέση με την γή , κρατάει πάντα την ίδια απόσταση..???
Εμείς ως ψυχολογικοί χαρακτήρες , παραμένουμε ίδιοι ή αλλάζουμε χρόνο με τον χρόνο και εμπειρία με την εμπειρία...???
Οι γαλαξίες και εντός των αυτών διαδραματιζόμενα παραπέμπουν σε μια σταθερότητα και "αρμονία" όπως γήινα εμείς την ορίζουμε αυτήν την αρμονία..???

Το παιδάκι που κάηκε για πρώτη φορά ή εκείνο που ξυλοκοπήθηκε ή απειλήθηκε ή ενοχοποιήθηκε ή ακόμα τρυματίσθηκε ψυχικά ...παραμένει το ίδιο..???

Οτιδήποτε "ζών" επάνω στην γή -σε οποιαδήποτε εποχή- δεν υπέστη αλλαγές και τελικά δεν δαμάσθηκε απο τον πανδαμάτωρα χρόνο αλλα και τα αποτελέσματα της "συμβίωσής" του ... με τα στοιχεία της φύσεως..???


Υπάρχει αρμονία μέσα στο σώμα μας αλήθεια..???

Αυτό δεν μεταβάλλεται μέρα με την μέρα και δεν υπόκειται σε εσωτερικούς αλλα και εξωτερικούς παράγοντες-νόμους...???

Άρα , τα πάντα δεν μεταβάλλονται ... δεν εξελίσσονται...???

Γίγαντες στο διάστημα εκρήγνυνται και τα προϊόντα αυτής τη έκρηξης , αποτελούν το υλικό για την δημιουργία νέων πλανητών και άστρων...ενίοτε και μαύρων τρυπών....

Τίποτα δεν παραμένει το ίδιο και συνεχείς μεταβολές συντελλούνται....
Ξαφνικά ένα άστρο παρατηρούμε να έχει αποκτήσει ένα μακρύ χέρι...κι'ομως δεν είναι δικό του δημιούργημα...μια μαύρη τρύπα είναι δίπλα του και αρχίζει να το καταβροχθίζει...δεν είναι μια δική του επιλογή απλά υπόκειται σε νόμους που το υπερβαίνουν και καθυποτάσσεται...!!!

Όλα προσαρμόζονται αναγκαστικά στις ιδιότητες και στο περιβάλλον που "καλούνται" να υπάρξουν και με διάφορες μορφές...έστω και σαν ύλη μιας μαύρης τρύπας...

Θάνατος...με γήινη ορολογία και σκεπτικό .... αλλα συνέχιση της ζωής με μια άλλη μορφή -αναγέννηση ίσως- με μια συμπαντική λογική, ίσως και ο Κόκκινος γίγαντας -ο χιλιάδες φορές μεγαλύτερος απο τον δικό μας τον ήλιο- να αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια και κύρος όντας μέρος μιας μεγαλύτερης δύναμης...ίσως να είναι και ο προορισμός του...

Σκέψεις για σκέψεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:06:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Ηράκλειτος είπε " Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν".Η αλλαγή, η μεταβολή είναι ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ στοιχείο της θεωρίας της εξέλιξης των ειδών σε επαλήθευση του Ηρακλείτου.


Αντιθέτως, η Χριστιανική θρησκεία μας παρουσιάζει ένα Θεό που στηρίζει τον κόσμο σε...κολώνες για να είναι σταθερός και τα είδη (σύμφωνα με την ερμηνεία συγκεκριμένων ) να είναι στατικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot
Το θέμα δεν είναι η εγκυρότητα της θεωρίας της εξέλιξης, το θέμα είναι η ευφυΐα πίσω από αυτήν και την δημιουργία γενικότερα και αυτό δεν συμβαδίζει με κανένα τρόπο με τον Λόγο του Ηράκλειτου.

Ακόμα και αυτό που λες ότι τα πάντα ρει δεν στέκει, γιατί το βλέπεις μεμονωμένα. Πέρα δηλαδή απο το γεγονός, ότι στην ουσία μιλάει για επιστροφή στο Πυρ μέσα από μια κυκλική διαδρομή, μίλησε και για την κοσμολογική σταθερά:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%82

Το αείζωον πυρ διανύει μια κυκλική τροχιά κατά την οποία μεταλλάσσεται σε θάλασσα, κατόπιν σε γη, για να ακολουθήσει η αντίστροφη διαδικασία μεταλλαγής της γης σε θάλασσα και της θάλασσας σε φωτιά. Το πυρ του Ηράκλειτου είναι μια κοσμολογική σταθερά που αέναα κινείται και μεταμορφώνεται. Η διαρκής κίνηση και μεταβολή αποτελεί το θεμελιώδες χαρακτηριστικό της πραγματικότητας, το οποίο εξέφρασε ο φιλόσοφος με την εικόνα ενός ποταμού που παραμένει ίδιος, ενώ το νερό που κυλάει μέσα του αλλάζει διαρκώς. Αντίθετα με τους οπαδούς του, τους αποκαλούμενους Ηρακλείτειους, ο φιλόσοφος μάλλον δεν πίστευε σε μια καθολική ροή και μεταβολή, αλλά επέμενε στη σύνδεση αυτής της μεταβολής με σταθερές παραμέτρους.

Edited by - Dot on 09/12/2010 19:32:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:36:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το θέμα δεν είναι η εγκυρότητα της θεωρίας της εξέλιξης, το θέμα είναι η ευφυΐα πίσω από αυτήν και την δημιουργία γενικότερα και αυτό δεν συμβαδίζει με κανένα τρόπο με τον Λόγο του Ηράκλειτου.


Αν θες να φανταστείς μια ευφυΐα πίσω από την εξέλιξη, διακαίωμά σου και καλά κάνεις. Αλλά διαφωνώ ότι δε συμβαδίζει με τα λεγόμενα του Ηρακλείτου.

quote:
Ακόμα και αυτό που λες ότι τα πάντα ρεί δεν στέκει, γιατί το βλέπεις μεμονωμένα. Πέρα δηλαδή απο το γεγονός, ότι στην ουσία μιλάει για επιστροφή στο Πυρ μέσα από μια κυκλική διαδρομή, μίλησε και για την κοσμολογική σταθερά:

Να γιατί το πυρ είναι η ενέργεια που διατηρείται και δεν καταστρέφεται αλλά αλλάζει μορφή. Όχι ο Θεός.


quote:
Το αείζωον πυρ διανύει μια κυκλική τροχιά κατά την οποία μεταλλάσσεται σε θάλασσα, κατόπιν σε γη, για να ακολουθήσει η αντίστροφη διαδικασία μεταλλαγής της γης σε θάλασσα και της θάλασσας σε φωτιά. Το πυρ του Ηράκλειτου είναι μια κοσμολογική σταθερά που αέναα κινείται και μεταμορφώνεται. Η διαρκής κίνηση και μεταβολή αποτελεί το θεμελιώδες χαρακτηριστικό της πραγματικότητας, το οποίο εξέφρασε ο φιλόσοφος με την εικόνα ενός ποταμού που παραμένει ίδιος, ενώ το νερό που κυλάει μέσα του αλλάζει διαρκώς. Αντίθετα με τους οπαδούς του, τους αποκαλούμενους Ηρακλείτειους, ο φιλόσοφος μάλλον δεν πίστευε σε μια καθολική ροή και μεταβολή, αλλά επέμενε στη σύνδεση αυτής της μεταβολής με σταθερές παραμέτρους.


Λες να μην το διάβασα; Παραπέμπω σε πηγή που δεν έχω κοιτάξει; Οι σταθερές παράμετροι είναι οι νόμοι της φύσης. Η γη κινείται με "συγκεκριμένο" τρόπο λόγω βαρύτητας, η εξέλιξη γίνεται και έγινε με συγκεκριμένο τρόπο λόγω φυσικής επιλογής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy