ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 23:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μακεδον
Η δική σου η "πραγματικότητα" με την "πραγματικότητα" του κατ' ουσίαν ομοϊδεάτη σου "Πλάτωνα" δεν έχει καμία σχέση με την ιστορική πραγματικότητα αλλά κινείται στο πλαίσιο της εικονικής/ατομικής πραγματικότητας.
...........

Τώρα το είδα!

(Ομοϊδεάτες) είμαστε πανο και δεν το γνώριζα?

Μα Εσυ δεν είσαι χριστιανός, πιστός, πας εκκλησία και πιστεύεις κάπου?

Εγω πάλι δεν πιστεύω, δεν πάω εκκλησία, για την αληθεια, δεν έχω ουδεμία πίστη, γιατι δεν την έχω ανάγκη.

Η διάφορα μου τώρα απο τον μακεδονα, 

(γιατι και αυτός δεν πιστεύει, και εκει ίσως σκεφθεις, να τον ο αθεος ύληστης), 

είναι πως καταλαβαίνω στον συνάνθρωπο μου την ανάγκη να πιστεύει κάπου, 
έτσι δέχομαι τον χριστιανο, δεν με ενοχλει ούτε και τον ένοχλω στα πιστεύω του. 
Αυτο ονομάζεται δημοκρατία. 
Και φυσικά και εσυ πανο δεν θα ενοχλείσαι απο ένα που δεν ψάχνει ούτε την πίστη ούτε την απιστία, μιας και είναι γεννημένος να παρατηρεί, να σκέφτεται και να θαυμάζει το δημιούργημενο. 

Τώρα γιατι μας ονομάζει ομοϊδεάτες ο Μακεδόνας?

Ίσως..για εκείνη τη λεπτομέρεια, που έχουν ολοι οι δημοκρατες ( να αναγνωριζουν την ελευθερια και διαφορετικότητα,  δικιά τους και των άλλων)

 Ω τι έγκλημα!

Κατάλαβες τώρα γιατι τα έχει με τους χριστιανούς? η με τους Εβραίους ο χιτλερ?

Όχι?

Θα στο εξηγήσω.

Είναι στα άκρα, στην άλλη πλευρά, (σε κατι) και για να διατηρηθούν, μιας και είναι ανελεύθεροι, καν δεν αναγνωρίζουν τη διαφορετικότητα στον άλλο!
πρέπει κατι να μάχονται συνεχώς, για να διατηρήσουν εκείνη τη θέση, (στα άκρα, η σε καποια γωνιτσα, κάποιο εθνικισμο, το ίδιο είναι) στην ουτοπία του μυαλού τους.

Είδες τον μακεδονα να συζητήσει ποτε του με καποιο μέλος χριστιανο? 

Ποτε μου! 

Ειρωνευεται, η 

ψάχνει στοιχεια να βρει για να τον υποβιβασει, να τον ξευτιλησει, να αποδείξει μια στείρα ανωτερότητα γνώσεων που έχει.

Στείρα με ποια έννοια?

 Άντε τώρα να εξηγησεις (και να καταλάβει, γιατι για ένα ελεύθερο άνθρωπο) του ειναι αδιαφορο αν υπήρξε η όχι, ο Χριστός ο Βουδας η ο Λένιν.

Τις σκέψεις τους εξετάζει, (ο ελεύθερος) και αν αυτές είναι αξιόλογες, τις πραγματοποιεί (βιώνει/εφαρμόζει)

Για να γνωρίσεις όμως ποιες είναι αξιόλογες, (εδω μπερδευεται ο ΧΑυγιτης,) πρέπει να έχεις εξυπνάδα, και δυστυχώς όλοι οι ανελεύθεροι, δεν διάθετουν τετοιο, καθότι η εξυπνάδα δεν ευδοκιμει στο εγερθητι.

Με ένα μάτι βλεπω Αγγλία (το ματς) και το άλλο σε γράφω.. μακεδονα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2012, 23:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 00:30:35  Εμφάνιση Προφίλ
-Μάγκες κρύβεται λόγια, κρατάτε πισινή, είναι πονηρές οι μέρες, έρχεται η χρυσή αυγή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 00:33:10  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Ίσως..για εκείνη τη λεπτομέρεια, που έχουν ολοι οι δημοκρατες ( να αναγνωριζουν την ελευθερια και διαφορετικότητα, δικιά τους και των άλλων)

Όταν λες "δημοκράτες" που "αναγνωρίζουν τη διαφορετικότητα και την ελευθερία" ... εννοείς τον εαυτό σου και τον Πάνο;

Αν ναι, τότε δίνεις μια πολύ καλή εξήγηση για το γεγονός ότι η δημοκρατία έχει τέτοια χάλια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 01:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Γιατι, έχεις παράπονο?

Πόσες φορές σε έχω υπερασπισθεί και απο τον ίδιο τον πανο, εκει που γράφει στη διαχείρηση?

Να είσαι αντικειμενικός!

Η.γ

Εχω φιλους απο ολες τις παραταξεις, φυλες κλπ κλπ.

Και εδω στην ιταλια, συζητω συχνα με ένα καθολικο παπα, που τυγχάνει να είναι Συγχρόνως, και καθηγητής φιλοσοφίας σε πανεπιστήμιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 02:24:19  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Γιατι, έχεις παράπονο?

Εγώ; Κανένα! Ισα-ίσα, χαίρομαι να βλέπω τέτοιους "δημοκράτες". Με εξυπηρετούν πολιτικά

quote:
Πόσες φορές σε έχω υπερασπισθεί και απο τον ίδιο τον πανο, εκει που γράφει στη διαχείρηση?

Τι σχέση έχει αυτό με τη "δημοκρατία";

quote:
Εχω φιλους απο ολες τις παραταξεις, φυλες κλπ κλπ.

Αυτό δεν σε κάνει δημοκράτη. Σε κάνει πολυπολιτισμικό.

quote:
Και εδω στην ιταλια, συζητω συχνα με ένα καθολικο παπα, που τυγχάνει να είναι Συγχρόνως, και καθηγητής φιλοσοφίας σε πανεπιστήμιο.

Ούτε αυτό σε κάνει "δημοκράτη".

Δημοκράτης θα ήσουν αν καθόσουν να συζητήσεις με λογικά επιχειρήματα για κάποιο θέμα, ακόμη κι αν διαφωνείς μ' αυτό (πόσο μάλλον όταν δεν το γνωρίζεις κιόλας) ή, ακόμη περισσότερο, αν "αναγνώριζες την ελευθερία και τη διαφορετικότητα" των υπολοίπων ανθρώπων.

Αλλά η "δημοκρατία" που υπερασπίζεις είναι η ίδια η δημοκρατία που έχουμε τώρα, όπου όλοι είναι ελεύθεροι να εκφράζουν αυτό που θέλουν, αρκεί να μη διαφωνεί με το σύστημα. Να ... όπως ο Παπούλιας ή η Κανέλλη, καλή ώρα.

Αλλά αφού είναι η Κανέλλη "δημοκράτισσα", γιατί να μην είσαι και συ;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 08:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Εγώ; Κανένα! Ισα-ίσα, χαίρομαι να βλέπω τέτοιους "δημοκράτες". Με εξυπηρετούν πολιτικά 
..........

Η έννοια δημοκρατία, είναι στενά συνδεδεμένη με την ελευθερία, δεν υπάρχει η μια χωρίς την άλλη. Σε όλες τις συζητήσεις, θα έχεις παρατυρρησει πως υπάρχουν μέλη που υποστηρίζουν αποκλειστικα εσένα, και αποκλειστικά τον πανο. Όταν λοιπόν υπάρχει πραγματικα δημοκρατία,  χωρίς εισαγωγικά, ο σκεπτόμενος δημοκρατικά είναι ελεύθερος να κρίνει αμερολυπτα, και να δει ποτε κάποιος έχει δίκαιο και ποτε άδικο. Δεν θα (την βγει) συνεχώς στον πανο, η στον μεκεδονα, γιατι (πολιτικά) δεν είναι ομοϊδεάτες.

Μακεδονα
Τι σχέση έχει αυτό με τη "δημοκρατία";
............

Έχει ρε Κώστα, γιατι διχνει Πως δεν έχω Πάνω απο όλα κάποιο πιστεύω, κάποιο κόμα η κάποιο συμφέρον, πολιτικό και οποίας μορφής, μα ενεργώ μέσα σε δήμοκρατικες διαδικασίες (μιλω για μένα) και δεν εθελοτυφλω!

Μακεδονας
Αυτό δεν σε κάνει δημοκράτη. Σε κάνει πολυπολιτισμικό.
.................
Με κάνει πολυπολιτισμικό μα και δημοκρατικά μιλώντας, άνθρωπο δίχως προκαταλήψεις.

Μακεδονας

Ούτε αυτό σε κάνει "δημοκράτη".

Δημοκράτης θα ήσουν αν καθόσουν να συζητήσεις με λογικά επιχειρήματα για κάποιο θέμα, ακόμη κι αν διαφωνείς μ' αυτό (πόσο μάλλον όταν δεν το γνωρίζεις κιόλας) ή, ακόμη περισσότερο, αν "αναγνώριζες την ελευθερία και τη διαφορετικότητα" των υπολοίπων ανθρώπων.
........
Απο όσα σου έγραψα, αυτο δείχνει η συμπεριφορά μου πως πράττω. Το ότι δεν συζητώ σε θέματα θρησκείας η πολιτικού περιεχομένου, είναι γιατι με ενδιαφέρυν μέχρι ένα σημείο, και συνήθως, σε τέτοια θέματα υπάρχει πόλωση, φανατισμος, και κατα συνεπεία, κοκορομαχιες και ξεκατινιασμα.

Μακεδόνας
Αλλά η "δημοκρατία" που υπερασπίζεις είναι η ίδια η δημοκρατία που έχουμε τώρα, όπου όλοι είναι ελεύθεροι να εκφράζουν αυτό που θέλουν, αρκεί να μη διαφωνεί με το σύστημα. Να ... όπως ο Παπούλιας ή η Κανέλλη, καλή ώρα.
...........
Ρε μακεδονα, δεν είμαι με το (συστημα). Υπαρχουν ατομα μέσα στη δημοκρατία, που δεν είναι δημοκράτες, απλα σφετεριζονται τον κόσμο. Αυτοι είναι επαγγελματίες πολιτικοι, εγω δαν ειμαι, απλα εργάζομαι έκτος ελλαδος, και συνεισφέρω στη χώρα μου στον πλουτο (συνάλλαγμα)

Μακεδονας
αφού είναι η Κανέλλη "δημοκράτισσα", γιατί να μην είσαι και συ; 
............
Σου εγραψα τους λόγους παραπάνω. Το λάθος που κανείς, είναι πως προσπαθείς να με τάξεις κάπου, αν δεν είμαι με τον πανο, είμαι με την Κανελη, η τον Παπούλια, και ουτο καθ εξεις. Μάθε να βλέπεις τα πράγματα για αυτο που είναι, γιατι αν δεν σε πείραξε ένα χαστούκι δημόσια, μάλιστα το επιδοκιμαζεις, και βρίσκεις ελαφρυντικά, τότε πέφτεις στο λάθος που μου αποδιδεις, αλλάζοντας τη δημοκρατία με η χωρις εισαγωγικά κατα το δοκουν.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/06/2012 08:41:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 10:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Είδατε τι κάνει η ενημέρωση από μπλογκ;
Μέχρι και στη Γαλλία έφτασε η ιστορία για την κατάληψη του σπιτιού από τους πρόσφυγες!
Στο ρημαγμένο σπίτι και στον απελπισμένο ιδιοκτήτη έδωσε λύση η ΧΑ (λίγο συνειρμικό, το σπίτι είναι η Ελλάδα και η ΧΑ είναι έτοιμη να δώσει τη λύση και να το νοικοκυρέψει για να το δώσει πίσω στον Έλληνα, φρεσκοβαμμένο :((ελπίζω να μην ήταν το βαθύ κόκκινο το χρώμα) και όλα αυτά με δυο τρείς μπούφλες….. μαϊστα μαϊστα)
Αλλά δεν προβάλλουν το έργο τους τα καλόπαιδα, το κάνουν για τη σημαία. Ας τους συγχωρήσουμε λοιπόν αν ξεδίνουν καμιά φορά πάνω στη δυστυχία και την ταλαιπωρία των άλλων, καταπιεσμένα παιδιά είναι και αυτά!

Ευτυχώς είναι και αυτοί και κάθονται ήσυχοι και οι άλλοι ΟΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!
Τους κρατάει ο φόβος, ο φόβος κρατάει τον πεινασμένο… αυτό και αν είναι ανέκδοτο!
Ε λοιπόν τον πεινασμένο τον κρατάει αυτός που δίνει ένα κομμάτι ψωμί και ξεχνώντας την πείνα του μπορεί να κάνει όνειρα, να έχει ελπίδα ότι αύριο θα είναι καλύτερη μέρα. Τον πεινασμένο τον κρατάει το φιλότιμο του απλού πολίτη που θα κόψει τη μισή φραντζόλα ψωμί για να τη δώσει στους ταλαίπωρους, τον πεινασμένο τον κρατάει το συσσίτιο της εκκλησίας, των φιλανθρωπικών οργανώσεων και των απλών ανώνυμων πολιτών που βάζουν μια κατσαρόλα φασόλια, δεν τον κρατάει ο φόβος της ΧΑ!

Πλάτωνα
Δημοκρατία είναι αυτή, που επιτρέπει στους πολέμιους της, να εκμεταλλεύονται τα μέσα της για να την πολεμούν!
Μπροστά στην ιδέα οι ιδεοληψίες είναι καταδικασμένες να σβήσουν, μένει απλά να δούμε πόσο χρόνο θα πάρει για να το καταλάβουμε!
Την καλημέρα μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 10:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Κάτσε ρε Osmosis γιατί δεν τα λες εντελώς σωστά....

Θύμα κατάλληψης χώρου έπεσε γνωστός μου. Του είχαν παραβιάσει το διαμμέρισμα και το είχανε κάνει καταφύγιό τους λαθρομετανάστες. Απευθήνθηκε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και τον έγραψαν εκεί που δεν γράφει μελάνι. Τελικά πράγματι καθάρισε η Χρυσή Αυγή. Φυσικά για 'σενα κατακριτέος ο κύριος, έτσι ??? Έπρεπε σαν καλός χριστιανός να παραχωρήσει το διαμμέρισμά του, να φροντίζει και για την σίτησή τους και ανά τακτικά διαστήματα να φορέσει και τα πασουμάκια για να εκτονωθούν τα παιδιά... Σωστά ????

Αλήθεια, εσύ πόσους "πεινασμένους" φιλοξενείς στον χώρο σου ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 10:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
KERRY KING
Και σε εμένα ήρθαν οι Ελ, μου είπαν ότι πέρασαν πρώτα από τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ αλλά δεν τον βρήκαν!
Να πεις στο φίλο σου να κάνει μια αναφορά και να την στείλει στο υπουργείο, έτσι θα προφυλάξει και εμένα από το αδιάφορο όργανο. Ίσως να του έπαιρνε λίγο παραπάνω αλλά όπως σου έγραψα θα έκανε και ένα καλό στην κοινωνία!
Κανέναν δε φιλοξενώ, απλά προχθές που καθόμουν στο μπαλκόνι πέρασε ένας μουτζαχεντίν (αυτοί με τα μούσια) και μου κάνει την κίνηση με τα δάκτυλα στο στόμα (το ξερνάω είναι με το ένα δάκτυλο, το πεινάω με τα τρία ενωμένα). Κατέβηκα και του έδωσα μια τσάντα πορτοκάλια και ένα καρβέλι, έχω την υποψία ότι εκείνο το βράδυ δε μπούκαρε σε κανένα σπίτι για να χορτάσει!

απ' την αλήθεια να τρομάξω
και να φουντάρω σ' ένα ψέμα

Edited by - Osmosis on 16/06/2012 11:14:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 11:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Osmosis το υπουργείο ήτανε απασχολημένο να ελληνοποιεί αλβανούς ενόψη εκλογών εκείνη τρην εποχή. Και το ξέρεις καλά ότι ο καθένας - ειδικά ηλικιωμένος - θα κατέφευγε στην λύση της Χ.Α. από το να διακινδυνέψει την υγεία του με το να μπλέξει με την ελληνική γραφειοκρατία. Να φανταστείς, το τηλέφωνο της Χ.Α. του το έδωσε ένοικος άλλου διαμμερίσματος στην ίδια γειτονιά, που αντιμετώπισε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν θεωρώ υγεία τον νόμο να τον εφαρμόζουν (με όποιο τρόπο) ομάδες πολιτών - πολιτικών σχημάτων. Αλλά όχι και να το αποδοκιμάσουμε, την στιγμή που το κράτος μας έχει αφήσει στην τύχη μας εδώ και χρόνια. Δεν θα μου κακοφαινότανε ΚΑΘΟΛΟΥ η Χρυσή Αυγή να ξεβρωμίσει τα εκπαιδευτικά μας ιδρύματα από όλους αυτούς τους κωπρίτες που στο όνομα του "άσυλου" έχουν καταντήσει χαμετυπία τα ιδρύματα που πληρώνουμε εσύ και εγώ.... Έστω και αν είναι να ανοίξουν μερικά κεφάλια...

Όσο σκατοφασίστας και αν ακούγομαι, στο θέμα της ανθρωπιάς δεν πρόκειται να διαφωνήσουμε. Πρέπει όμως πέρα από την φρατζόλα που θα μοιραστούμε μαζί τους, να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει μέλλον γι'αυτούς εδώ. Και ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ, όμορφα και πολιτισμένα. Νομίζω αυτό θα έχει μεγαλύτερη αξία από το να προσπαθείς να ταΐζεις έναν κάθε μέρα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 11:27:38  Εμφάνιση Προφίλ
KERRY KING

Τι να πώ?
Μένω άναυδος με την λειψή σκέψη των βολεμένων δημοκρατών.

quote:
Osmosis
Να πεις στο φίλο σου να κάνει μια αναφορά και να την στείλει στο υπουργείο, έτσι θα προφυλάξει και εμένα από το αδιάφορο όργανο. Ίσως να του έπαιρνε λίγο παραπάνω αλλά όπως σου έγραψα θα έκανε και ένα καλό στην κοινωνία!

Πώς θα του εξηγήσουμε του συνδίκτυου,ότι το όργανο δεν είναι αδιάφορο,αλλά εκτελεί εντολές?
Επομένως τι νόημα,θα έχει η αναφορά στο υπουργείο?

Αν το υπουργείο,έχει δώσει εντολή light μεταχείρησης?
Το σκέφθηκε αυτο ο φίλος?

Ο πολίτης όμως έχει διαφορετικά και νόμιμα αιτήματα.Θέλει τον χώρο του,εδώ και τώρα.Αναφαίρετο δικαίωμά του και όχι έρμαιο στις όποιες κυβερνητικές επιλογές!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 12:57:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν θεωρώ υγεία τον νόμο να τον εφαρμόζουν (με όποιο τρόπο) ομάδες πολιτών - πολιτικών σχημάτων. Αλλά όχι και να το αποδοκιμάσουμε, την στιγμή που το κράτος μας έχει αφήσει στην τύχη μας εδώ και χρόνια. Δεν θα μου κακοφαινότανε ΚΑΘΟΛΟΥ η Χρυσή Αυγή να ξεβρωμίσει τα εκπαιδευτικά μας ιδρύματα από όλους αυτούς τους κωπρίτες που στο όνομα του "άσυλου" έχουν καταντήσει χαμετυπία τα ιδρύματα που πληρώνουμε εσύ και εγώ.... Έστω και αν είναι να ανοίξουν μερικά κεφάλια...
Βλέποντας για παράδειγμα ένα απ'τα παραπάνω αποσπάσματα, ας επιχειρήσω να ακολουθήσω αυτή τη λογική σε καθαρά θεωρητικό υποθετικό επίπεδο χωρίς να υπερασπίζομαι ή να υποστηρίζω κανέναν.
Παίρνοντας αφορμή τα εκπαιδευτικά ιδρύματα και επεκτείνοντας την σκέψη.
Καταρχήν με τους καινούργιους νόμους Γιαννάκου-Διαμαντοπούλου επί της ουσίας άσυλο δεν υπάρχει, έχει καταργηθεί.
Παρεμπιπτόντως βουλευτική ασυλία συνεχίζει και θα συνεχίζει να υπάρχει.
Ας πάμε τώρα όμως πέρα απ'αυτό.
Ένα ερώτημα που μπορεί να τεθεί είναι, τι κάνει τον οποιονδήποτε να νομίζει ότι το και καλά επικαλούμενο "ξεβρώμισμα" των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων μπορεί να φέρει κι ένα ανάλογο "ξεβρώμισμα" στην πολιτική, στη Βουλή, στα υπουργεία, στις δημόσιες υπηρεσίες, στα δημόσια ταμεία.
Φαντάζεται κανείς σ'ένα εντελώς θεωρητικό επίπεδο και βάσει υποθετικού συλλογισμού ακολουθώντας το εκφραζόμενο σκεπτικό του KERRY KING ότι μπορεί να μπούν 100-200-300 άτομα μέλη-φίλοι-οπαδοί της Χ.Α. στη Βουλή ή να πάνε σε βουλευτικά γραφεία νυν και πρώην πολιτικών και να γίνει ένα,δε γνωρίζω πως να το πούμε, ας το πούμε σύμφωνα με τη λογική του αποσπάσματος ανάλογο "ξεβρώμισμα" κι εκεί;
Και τι είδους θα μπορούσε να ήταν; Με αυτοδικίες;
Νομίζω πως αστειευόμεθα και είναι αδιανόητο να μιλάμε σοβαρά υπό οποιεσδήποτε συνθήκες έστω και υποθετικά ανεχόμενοι την οποιαδήποτε μορφής βία προς τον οποιονδήποτε και σε οποιοδήποτε χώρο.
Το θέμα δεν είναι να ανοίγονται μέτωπα βίας μεταξύ των ανθρώπων.
Το θέμα είναι η χρεοκοπία μιας χώρας όπου το δημόσιο χρέος της κακοδιαχείρισης των δημόσιων ταμείων από κυβερνήσεις 40 χρόνων μέχρι τώρα με την νομιμοποίηση και ανοχή των πολιτών θα το επωμίζεται μια ολόκληρη κοινωνία για πολλές γενιές.
Τελικά γνωρίζουμε τι θέλουμε ως κοινωνία;
Ή παπαγαλίζουμε ως συνθήματα ιδέες που μας λένε μέσω των ΜΜΕ, μόνο για να τα παπαγαλίζουμε;

Edited by - YUGI-OH on 16/06/2012 12:59:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 13:04:32  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

"ενεργώ μέσα σε δήμοκρατικες διαδικασίες (μιλω για μένα) και δεν εθελοτυφλω!"


Που κάνουνε πράξεις για τα ματια. Για να τυφλωσουν τους έχοντες ανάγκη. Ποτε? Μια εβδομάδα πριν τις εκλογές!! Γιατι δεν τα έκαναν πριν τρία η πέντε χρόνια? (Το κάνουνε εδώ και 10 χρόνια)

"στα δυο κράτη (ιταλια Γερμανία) τόσο ο φασισμός όσο και ο ναζισμος είναι απαγορευμένα?" (Μήπως τελικά εθελοτυφλείς; O φασισμός στην Ιταλία συμμετέχει στη Βουλή, ο ναζισμός στη Γερμανία είναι απαγορευμένος μαζί με το Κομμουνιστικό Κόμμα αλλά υπάρχει εθνικιστικό κόμμα, το NPD)

"Ένα μάτσο φασιστες της καταστροφής είναι, και τίποτα άλλο." (τους έχω μελετήσει μέσα από τα δελτία του MEGA)

--------------------------------------------------------------------
"Με κάνει πολυπολιτισμικό μα και δημοκρατικά μιλώντας, άνθρωπο δίχως προκαταλήψεις."


"Εφιάλτες και προδότες, Ναζι και ΧΑ...το αυτο! (Προκατάληψη; Ποιά προκατάληψη;)

" Ε τότε αν δεν είσαι ψυχακιας είσαι διανοούμενος βλάκας" (...αφού δε συμφωνείς μαζί μου)

"Με τη χαζομαρα που διακατέχει καθε υποψήφιο εθνικιστικού καθεστώτος όπως η Χ.Α, άξιζεις την αδιαφορία μου και μόνο." (Μεγάλο πράγμα να μην έχει κανείς προκατάληψη)

Μα αφου στο λέει τώρα έν ειρήνη, πως θέλει πόλεμο...εσυ τόσο ηλίθιος είσαι να τον εμπιστευθεις? (Χμμ... "προκατάληψη" το είπες; Ευτυχώς που εσύ δεν έχεις τέτοιο πράμα)

---------------------------------------------------------------------
"Απο όσα σου έγραψα, αυτο δείχνει η συμπεριφορά μου πως πράττω (δηλ. "κάθομαι να συζητήσω με λογικά επιχειρήματα, ακόμη κι αν διαφωνώ μ' αυτό και αναγνώριζω την ελευθερία και τη διαφορετικότητα" των υπολοίπων ανθρώπων.")


να κυβερνήσει η ΧΑ? Εδω νικομαχε λέμε να μην μπει στη βουλη, να μην εκλεγεί καν, γιατι αν κυβερνήσει κιόλας, θα αλλάξω υπηκοότητα. (Δημοκράαααατη μου!)

Ευχή μου είναι να μένουν έξω απο τη βουλή, γιατι θα τα κάνουν χειρότερα μπουρδελο με τη φασιστικη νοοτροπία (τα "λογικά επιχειρήματα" που έφερες με καθήλωσαν)

"είμαι κουρασμένος, και πάω για ύπνο" (Καληνύχτα και όνειρα γλυκά!)


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 13:13:45  Εμφάνιση Προφίλ
YUGI-OH

quote:
Παρεμπιπτόντως βουλευτική ασυλία συνεχίζει και θα συνεχίζει να υπάρχει.

Κακώς. Η βουλευτική ασυλία έχει το νόημα της μη δίωξης για πολιτικούς λόγους, όχι για ποινικούς.

quote:
Φαντάζεται κανείς σ'ένα εντελώς θεωρητικό επίπεδο και βάσει υποθετικού συλλογισμού ακολουθώντας το εκφραζόμενο σκεπτικό του KERRY KING ότι μπορεί να μπούν 100-200-300 άτομα μέλη-φίλοι-οπαδοί της Χ.Α. στη Βουλή ή να πάνε σε βουλευτικά γραφεία νυν και πρώην πολιτικών και να γίνει ένα,δε γνωρίζω πως να το πούμε, ας το πούμε σύμφωνα με τη λογική του αποσπάσματος ανάλογο "ξεβρώμισμα" κι εκεί;
Και τι είδους θα μπορούσε να ήταν; Με αυτοδικίες;

Προφανώς όχι. Αυτό μπορεί να γίνει με το σύρσιμο των επαγγελματιών εγκληματιών της πολιτικής στο εδώλιο του κακουργοδικείου με τις κατηγορίες της έσχατης προδοσίας, της υπεξαίρεσης, της κατάχρασης και των εγκλημάτων κατά του ανθρώπου. Αλλά το σύστημα προστατεύει καλά τα παιδιά του. Χάρη σ'αυτά επιβιώνει, διαιωνίζεται και αναπαράγεται.

quote:
Το θέμα είναι η χρεοκοπία μιας χώρας όπου το δημόσιο χρέος της κακοδιαχείρισης των δημόσιων ταμείων από κυβερνήσεις 40 χρόνων μέχρι τώρα με την νομιμοποίηση και ανοχή των πολιτών θα το επωμίζεται μια ολόκληρη κοινωνία για πολλές γενιές.

Το θέμα είναι ποιός είναι υπεύθυνος γι' αυτήν την χρεωκοπία και γιατί δεν βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη φυλακή μαζί με τους συνενόχους του και γιατί η περιουσία τους δεν έχει δημευθεί.

Αααα... το βρήκα. Γιατί είναι αρχηγοί κομμάτων και υποψήφιοι βουλευτές πάλι

quote:
Τελικά γνωρίζουμε τι θέλουμε ως κοινωνία;

Εφ' όσον το 30% της κοινωνίας επιδοκιμάζει αυτούς που χρεωκόπησαν τη χώρα και τους έδωσε την εντολή (στις προηγούμενες εκλογές) να το ξανακάνουν, μάλλον αξίζουμε ό,τι παθαίνουμε...


macedon

Edited by - macedon on 16/06/2012 13:14:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 13:18:07  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορούν να εκφρασθούν διάφοροι προβληματισμοί.
Ένας είναι, τι κάνει τους ανθρώπους να νομίζουν ότι κάποιοι διαφαινόμενοι "σωτήρες" από οποιονδήποτε χώρο κι αν προέρχονται, μόλις λάβουν αυξημένη νομιμοποίηση θα συνεχίσουν να παραμένουν "σωτήρες" στα μάτια όσων τους εμπιστεύονται και δεν θα λειτουργήσουν με ιδιοτελές συμφέρον κατά το δοκούν.

Έχει γράψει κάτι ωραίες αναλύσεις ο zip κάμποσες σελίδες πίσω, προς την αρχή του θέματος.
Η ταύτιση και η προσκόλληση μεγάλης μερίδας της μάζας του κόσμου με οποιουσδήποτε διαφαινόμενους "σωτήρες" δίνει νομιμοποίηση και εξουσία στο πρόσωπο τους που είναι άγνωστο μετά πως μπορεί να χρησιμοποιείται από τους ίδιους τους "σωτήρες" ως άτομα.
Για όλους ισχύει ένας τέτοιος προβληματισμός ανεξαιρέτως κομμάτων και πολιτικών σχηματισμών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 13:22:45  Εμφάνιση Προφίλ
macedon, τώρα είδα τις απαντήσεις στο προηγούμενο δικό μου πόστ.
Με βρίσκουν σύμφωνο όσα λες με τον τρόπο που τα λες σ'αυτό το πόστ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ
YUGI-OH

quote:
Ένας είναι, τι κάνει τους ανθρώπους να νομίζουν ότι κάποιοι διαφαινόμενοι "σωτήρες" από οποιονδήποτε χώρο κι αν προέρχονται, μόλις λάβουν αυξημένη νομιμοποίηση θα συνεχίσουν να παραμένουν "σωτήρες" στα μάτια όσων τους εμπιστεύονται και δεν θα λειτουργήσουν με ιδιοτελές συμφέρον κατά το δοκούν.

Μεγάλη κουβέντα φίλε μου. Κι αυτό ίσως είναι το κορυφαίο ερώτημα που απασχολεί μεγάλη μερίδα του ελληνικού λαού.

Απ' την άλλη όμως, αν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε έναν πιστοποιημένο εγκληματία και σε έναν που δεν ξέρεις πώς θα λειτουργήσει, ακόμη και με το ενδεχόμενο να γίνει σαν τον πρώτο, έχεις την υποχρέωση να του δώσεις μια ευκαιρία...

quote:
Για όλους ισχύει ένας τέτοιος προβληματισμός ανεξαιρέτως κομμάτων και πολιτικών σχηματισμών.

Συμφωνώ απόλυτα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 14:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μακεδόνας
Που κάνουνε πράξεις για τα ματια. Για να τυφλωσουν τους έχοντες ανάγκη. Ποτε? Μια εβδομάδα πριν τις εκλογές!! Γιατι δεν τα έκαναν πριν τρία η πέντε χρόνια? (Το κάνουνε εδώ και 10 χρόνια)
...........
Τι κάνουνε ρε μακεδονα εδω και 10 χρόνια? έχουν τηλεφωνικές γραμμές και μετα απο καταγκελιες, καρφωνουν στο δημόσιο τους μετανάστες? για αυτο δεν μιλαγαμε? γιατι αν Μιλάς για αιμοδοσία, αυτο παρατηρείται στους δημοκράτες, (να δίνουν αίμα) και χωρίς να κάνουν προπαγάνδα, απο πάντα.

Μακεδόνας
τα δυο κράτη (ιταλια Γερμανία) τόσο ο φασισμός όσο και ο ναζισμος είναι απαγορευμένα?" (Μήπως τελικά εθελοτυφλείς; O φασισμός στην Ιταλία συμμετέχει στη Βουλή, ο ναζισμός στη Γερμανία είναι απαγορευμένος μαζί με το Κομμουνιστικό Κόμμα αλλά υπάρχει εθνικιστικό κόμμα, το NPD)
........

Σωπά ρε μακεδονα που δεν είναι απαγορευμένος ο φασισμός στην ιταλια. Έλα και μίλησε ανοιχτά υπερ του μουσολινι, και έχεις μαζέψει απο 18 μηνες μεχρι 4 χρονια.
Extrema destra Η  movimemto sociale του αλμιραντε ήταν ότι σημερα ειναι καμουφλαρισμενη η ΧΑ, (τωρα ειναι η ανιψιά  του μουσολινι), μα σε πληροφορώ πως δεν μιλά για το θείο της, ούτε και να την σπρωχνεις. 

Τέλος πάντων επειδή βλέπω να έχεις φοβερές ελληψεις επι των τεκταινόμενων στην ιταλια, σου θέτω το λινκ να τα  Διαβάσεις προσεχτικα. 

Λέγεται η απολογία του φασισμού, και είναι νόμος της 20 Ιουνίου 1952, n. 645.

http://it.wikipedia.org/wiki/Apologia_del_fascismo

Θα σε βοηθησω λιγο στη μεταφραση, οπως αρχιζει με τη τη λέξη Reato στα ιταλικά. 
Θα πει Έγκλημα! Και φυσικά μακεδονα δεν θα απαίτησω να μεταφράσεις όλο το κείμενο,  (οπως ο πανος)  γιατι θα πονέσει η καρδουλα σου, και εγω στο βαθος σε αγαπω, και ας μην το καταλαβαίνεις.


Μακεδον
"Ένα μάτσο φασιστες της καταστροφής είναι, και τίποτα άλλο." (τους έχω μελετήσει μέσα από τα δελτία του MEGA)
...........

Η ιστορία το λέει, όχι το ΜEGA! Οι αδικοχαμένοι έλληνες το φωνάζουν απο τους τάφους τους, όχι τα κανάλια.

Μακεδόνας
"Εφιάλτες και προδότες, Ναζι και ΧΑ...το αυτο! (Προκατάληψη; Ποιά προκατάληψη;)
............

Έλα ρε μακεδονα κρύβεται και εσυ τωρα πίσω απο το δακτυλο σου? είναι προκατάληψη  μου το αίμα που χυθηκε στο δευτερο παγκόσμιου πολέμο, η πραγματικότητα?

Μακεδόνας
" Ε τότε αν δεν είσαι ψυχακιας είσαι διανοούμενος βλάκας" (...αφού δε συμφωνείς μαζί μου)

Όχι μόνο δεν συμφωνω, μα δεν βλέπεις και αυτο Που όλοι βλέπουν. 

Γροθιές και χαστούκια είδαμε όλοι, εσυ και ο μιχαλολιακος είδαν αλλα πράγματα. Καλα πατε!

Μακεδόνας
τη χαζομαρα που διακατέχει καθε υποψήφιο εθνικιστικού καθεστώτος όπως η Χ.Α, άξιζεις την αδιαφορία μου και μόνο." (Μεγάλο πράγμα να μην έχει κανείς προκατάληψη)
...........
Όταν υποτιμάς τη νοημοσύνη του καθε ελεύθερου ανθρώπου, δεν άξιζεις τίποτα άλλο..

Μακεδόνας
Μα αφου στο λέει τώρα έν ειρήνη, πως θέλει πόλεμο...εσυ τόσο ηλίθιος είσαι να τον εμπιστευθεις? (Χμμ... "προκατάληψη" το είπες; Ευτυχώς που εσύ δεν έχεις τέτοιο πράμα)
---------------------------------------------------------------------
"Απο όσα σου έγραψα, αυτο δείχνει η συμπεριφορά μου πως πράττω (δηλ. "κάθομαι να συζητήσω με λογικά επιχειρήματα, ακόμη κι αν διαφωνώ μ' αυτό και αναγνώριζω την ελευθερία και τη διαφορετικότητα" των υπολοίπων ανθρώπων.")
..........

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις, και σε ποιον γράφεις. 

Γράφεις σε ένα που σκέπτεται, δεν απεύθυνεσαι σε οπαδο, ούτε σε εγερθητοκρατουμένους.

Μακεδόνας
να κυβερνήσει η ΧΑ? Εδω νικομαχε λέμε να μην μπει στη βουλη, να μην εκλεγεί καν, γιατι αν κυβερνήσει κιόλας, θα αλλάξω υπηκοότητα. (Δημοκράαααατη μου!)
.........
Πως να μπει ένα κόμμα σε δημοκρατια, που Υποστήριζει ανοιχτά φασισμό και Ναζισμο, απαγορευμένα απο τα ίδια τα κράτη οπου ευδοκιμησαν?

Μακεδόνας
Είναι ευχή μου είναι να μένουν έξω απο τη βουλή, γιατι θα τα κάνουν χειρότερα μπουρδελο με τη φασιστικη νοοτροπία (τα "λογικά επιχειρήματα" που έφερες με καθήλωσαν)
.......

Αν για σένα δεν είναι λογικά επιχειρήματα αυτα, και γενικα τα φίλο πολεμικά τους συνθήματα, και η φασιστικη νοοτροπία, δεν εχω κατι αλλο να σου παραθεσω.

Συνέχισε να πιστεύεις πως είσαστε αθώες περιστερες, και οι σωτήρες της αυριανής Ελλάδος. 

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/06/2012 15:00:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 15:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αν θέλεις μακεδονα, (δημοκρατικά πάντα) να άπαντας σε όλα όσα σου γράφω, όπως κάνω εγω, γιατι τα επιλεκτικά σου κομμάτια, λένε πως το λέει ο Πάνος να δεις....Τα κανείς γαργαρες!

Βλέπεις, δεν είναι στο λεξιλόγιο μου ορισμένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 16:02:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ακόμη κι αν ήθελα, δεν θα μπορούσα να απαντήσω σε "όλα όσα γράφεις" γιατί τα περισσότερα απ' αυτά είναι ένα μάτσο προπαγανδιστικές αρλούμπες στις οποίες δεν μπορώ να αντιπαραθέσω τίποτε άλλο παρά τη συμπόνοια μου.

Όταν θα υποστηρίξεις αυτά που λες με επιχειρήματα αντί για κραυγές, θα σου απαντήσω σε όλα.

Όσο για την ταύτισή σου με τον Πάνο, ξέρεις τι λένε: "Όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα..."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 18:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Έλα ρε μακεδονα μας, μη νευριαζεις.

Ξέρεις τι είναι να γίνεις μια μέρα γενικός γραμματέας της ΧΑ. Θέλεις Διλαδη να σε χάσουμε? διλ θα χασεις τα φιλαράκια σου?

Είμαι σίγουρος μακεδονα,, πως πάνω στο γραφείο σου μια μερα θα βάλεις δυο φωτογραφίες. Μια του Πάνου και μια του Πλατωνα!


Ο πρώτος γιατι έσωσε την ψυχούλα σου.

Ο δεύτερος γιατι σου έδειξε το σωστο δρόμο!

Άντε καλα αποτελέσματα. Και αν δεν παει καλα αύριο, έλα παλι στους φίλους σου.

Οι αγκαλιές μας για σένα, είναι πάντα ανοιχτές!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 19:26:34  Εμφάνιση Προφίλ

-Η δημοκρατία που σέβεται τον εαυτό της, δηλαδή τους πολίτες που την απαρτίζουν οφείλει να περιφρουρείται και να προστατεύεται από κάθε εξωτερική αλλά και από κάθε εσωτερική επιβουλή.
-Η δημοκρατία που δεν προστατεύει τα ιδεολογικά της σύνορα και επιτρέπει να συγχέονται με αυτά της ασυδοσίας , είναι το ίδιο σαν να αφήνει απροστάτευτα τα γεωγραφικά της σύνορα σε όποιον εχθρό τα επιβουλεύεται .
-Κράτος σημαίνει εξουσία και δημοκρατία σημαίνει εξουσία των πολλών επί των ολίγων, δηλαδή η δημοκρατία είναι το δίκαιο της πλειοψηφίας σε βάρος του δικαίου της μειοψηφίας. Έτσι κατά κάποιο τρόπο η δημοκρατία εμπεριέχει το άδικο .Ένα άδικο όμως που είναι αναγκαίο όσο υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα για τα οποία η δημοκρατία εμπεριέχει την δυναμική εξισορρόπησης τους και κατά συνέπεια τηn αυτό κατάργησης της.
-Δημοκρατία που προστατεύει το δίκαιο της μειοψηφίας, δεν πρέπει να λέγεται δημοκρατία αλλά τυραννία, η δικτατορία, καθότι το άδικο είναι απείρως μεγαλύτερο από αυτό της δημοκρατίας της πλειοψηφίας και κυρίως γιατί δεν επιτρέπει την διαμόρφωση συνθηκών για εξίσωση των συμφερόντων άρα συντηρεί το άδικο επ’άπειρον.. Μια μορφή δικτατορίας είναι και η λεγόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία που γνωρίζουμε.
-Η κοινοβουλευτική δημοκρατία όπως την γνωρίζουμε ,δηλαδή η δημοκρατία της ολιγαρχίας, επιτρέποντας στο όνομα της’’ δημοκρατίας’’, σε ακροδεξιά/φασιστικά κόμματα να έχουν λόγο στο κοινοβούλιο , στην ουσία δείχνει την επιθυμία της να γίνει πιο σκληρή και πιο άδικη. Αυτό συμβαίνει όταν έχει διαφθαρεί και δεν μπορεί ούτε καν σαν κατ’επίφαση δημοκρατία να λειτουργήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 21:58:07  Εμφάνιση Προφίλ
Με άλλα λόγια, δημοκρατία είναι όταν ψηφίζουν 4 λύκοι κι ένα πρόβατο ποιον θα φάνε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2012, 22:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
ασ το πουμε καπως.... ετσι Μακεδων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

Ελλάδα, εκλογές Ιούνιος 2012...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 16:22:51  Εμφάνιση Προφίλ
Σε ποιον μπροστά αισθάνεστε πιο ανίσχυρος? στον φουκαρά ουγκ του παραπάνω video που δεν μπορεί να αρθρώσει τρεις λέξεις μαζί χωρίς λάθη,ή απέναντι στον Βενιζέλο π.χ.?

Αν σου φταίει ο ουγκ βρες τον ,κάτσε να φας μια σκηνοθετημένη σφαλιάρα,φρόντισε να είναι δυο τρεις φίλοι σου μπροστά και μάλλον θα τον κάτσεις στο έδρανο του κατηγορούμενου αν αυτό είναι ο πόθος σου.
Πες μου όμως πως θα κάτσεις στο έδρανο τον Βενιζέλο και τους ομοίους του για όσα έχουν κάνει....Άμα μου πεις, το "σπαθί" μου και η πένα μου δική σου.
Δεν απευθύνομαι αποκλειστικά στην Αμαλία,απλώς πατάω πάνω στο video.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 16:42:31  Εμφάνιση Προφίλ
-Εγώ αισθάνομαι άκρως ανήμπορος μπροστά στην ηλιθιότητα κάθε είδους ούγκ .Τα ούγκ συντηρούν και αναγεννούν το σύστημα και επειδή είναι ουγκ πιστεύουν ότι αμύνονται . Και όταν το σύστημα χάνει τον έλεγχο, γιατί οι πράκτορες του πολιτικοί τα έκαναν μπάχαλο, τότε επιστρατεύει τις ειδικές δυνάμεις των ουγκ και τα στέλνει στη βουλή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 16:48:07  Εμφάνιση Προφίλ

φίλε Notirk,

Η Χ.Α. μπορεί να είναι πολλά πράγματα,συστημική δεν είναι.
Δεν απαντάς πάντως σε ποιον απέναντι αισθάνεσαι πιο ανίσχυρος?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 16:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:

Σε ποιον μπροστά αισθάνεστε πιο ανίσχυρος? στον φουκαρά ουγκ του παραπάνω video που δεν μπορεί να αρθρώσει τρεις λέξεις μαζί χωρίς λάθη,ή απέναντι στον Βενιζέλο π.χ.?


Όπως φαίνεται, ο Βενιζέλος βρήκε τη Νέμεσή του, τον φουκαρά Ουγκ.
Τη βρήκαμε κι εμείς μαζί με τον Βενιζέλο... όπως φαίνεται καθένας* έχει τον Παράδεισο που του αξίζει.

* Το "καθένας" εδώ αναφέρεται στην στατιστική έννοια του Έλληνα καθένα, αυτή που εκφράστηκε π.χ. στις εκλογές, και όχι στο καθ'ένα άτομο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy