ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 18:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Εγω γι΄αυτο εδω μιλαω:
http://clubs.pathfinder.gr/mysteriessot/500076?album=159225&zoom=1

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 18:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Θα πάμε και θα μπείς απο το ένα άνοιγμα στο δάπεδο και θα βγείς από το άλλο και μετα θα μας πείς γιατί έχει δύο ανοίγματα.

Μέχρι τότε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 18:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Την Άβαλλον δεν είναι να την παρεξηγείς...

Καταλαβαίνει τα μισά από αυτά που διαβάζει και από αυτά που διαβάζει τα μισά τα είδε πράγματι γραμμένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 20:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
quote:

Θα πάμε και θα μπείς απο το ένα άνοιγμα στο δάπεδο και θα βγείς από το άλλο και μετα θα μας πείς γιατί έχει δύο ανοίγματα.

Μέχρι τότε...


Προς τι,αυτο το προσωπακι με την μελανια στο ματι;;;;


www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 22:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Βρε Φρόντο,

μην είσαι ... παπατρέχας. Για την τύπα ήτανε η φατσούλα με το μαυρισμένο μάτι.

Γιατί...

Γιατί είναι παπατρέχα, άλλα διαβάζει και άλλα καταλαβαίνει και έχει την τάση να πετάγεται για να πεί καμιά εξυπνάδα (έτσι νομίζει)

Στο τέλος, κάνει αυτό που λέμε "ώχ, το μάτι μου" και μας το μαύρισε από το "μπλάφ"

Αυτά.

Ναι Φρόντο, για αυτό το άνοιγμα μιλάμε που έχεις στη Φωτό. Από κινητό είναι η φωτό σου ? Άρα δε μπορεί παρά να είναι πρόσφατη και όχι όταν ήσουν οκτώ...

Αυτό είναι το άνοιγμα που βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο της δίδυμης εκλησσούλας πρός τη μεριά που αποδίδεται στον Αγ. Σπυρίδωνα. Κατεβαίνουν τα σκαλάκια και τερματίζει με φορά πρός το διπλό παράθυρο που έχει τον ανοιχτό μαρμάρινο τάφο μπροστά του, αυτό που "βλέπει" πρός το εσωτερικό της σπηλιάς δίπλα στην μικρή πόρτα.
Το άλλο άνοιγμα είναι ακριβώς μεταξύ του Ιερού και της μικρής πόρτας στο Ναό του Αγ. Νικολάου. Κατεβαίνουν τα σκαλάκια και τερματίζουν με φορά πρός τον τοίχο κάτω από την πόρτα.

Αν αυτοί οι δύο χώροι ενώνονται, και τους είδες εσύ ενωμένους όταν ήσουν 8 χρονών, και του χρόνου συμπληρώνονται 30 χρόνια από τα καταστροφικά έργα με τα τσιμέντα στη σπηλιά, τότε εγώ θα πειστώ ότι είχα παραισθήσεις όταν τους έβλεπα ξεχωριστούς και θα σταματήσω να λέω ότι λέω για τη σπηλιά και θα πάω να γίνω χίππης.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 22:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Και το παραθέτω ολόκληρο, για να απολαύσουμε το δράμα σε όλο του το μεγαλείο.


quote:

quote:
Έχει δύο ανοίγματα το δάπεδο μέσα στο εκλησσάκι, που οδηγεί σε ΔΥΟ θάλαμους, "δωμάτια" αν θές, που ήταν οστεοφυλάκια και δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο για μοναστικές εκλησσίες.

Toυς δυο θαλάμους ρε Βρίλη που τους είδες ήθελα να ξέρω...
Ενας ΕΝΙΑΙΟΣ χώρος είναι που χρησίμευε για οστεοφυλάκιο...
Μπαίνεις από το ένα άνοιγμα και βγαίνεις από το άλλο, κάτι σα συγκοινωνούντα δοχεία ένα πράγμα.

ΕΝΑΣ λοιπόν χώρος με ΔΥΟ εισόδους...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Ναι...
Εγώ που τους είδα τους ΔΥΟ χώρους, θάθελες να ξέρεις...

Νάτοι λοιπόν.

Να η μία είσοδος

Που οδηγεί σε αυτό τον χώρο, το ένα οστεοφυλάκιο

και να η άλλη είσοδος, ακριβώς μπροστά στο ιερό

που οδηγεί στο δεύτερο οστοεφυλάκιο

Πηγή: Ίρανον (έλα, πές ότι δεν ξέρουν τι λένε οι Ίρανον, έλα, μήν ντρέπεσαι !) www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI5laddendum.htm+%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1&hl=de&ct=clnk&cd=1&inlang=el" target="_blank"> εδώ, στο τέλος της σελίδας
(Ευχαριστώ τους Ίρανον για το υλικό, γιατί άν το έβαζα απ το προσωπικό μου αρχείο θα με έβαγαζε και τρελό η Αβαλλον, όπως οποτεδήποτε είπα κάτι που δεν ήθελε και δε τη συνέφερε να ακούσει)

@Avallon
Το σχόλιό σου,
"Toυς δυο θαλάμους ρε Βρίλη που τους είδες ήθελα να ξέρω...
Ενας ΕΝΙΑΙΟΣ χώρος είναι που χρησίμευε για οστεοφυλάκιο...
Μπαίνεις από το ένα άνοιγμα και βγαίνεις από το άλλο, κάτι σα συγκοινωνούντα δοχεία ένα πράγμα.

ΕΝΑΣ λοιπόν χώρος με ΔΥΟ εισόδους..."

το αφήνω λοιπόν ασχολίαστο και σου αφιερώνω εκείνο το λαϊκό άσμα για περισυλλογή, που λέει "άλλο ο ανοιχτομάτης και άλλο ο αυγουλομάτης"


Kαι τα συγκοινωνούντα δοχεία είναι ένα θέμα της κλασσικής Φυσικής επίπεδου του Δημοτικού, που γιατί να μπερδεύεσαι με τόσο πολύπλοκα και ακατάλληπτα πράγματα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 22:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Ναι η φοτο ειναι απο κινητο,ειναι απο την τελευταια επισκεψη μου,το Δεκεμβριο του 2005...Οταν ημουν 8 χρονων πηγα για πρωτη φορα στην σπηλια.Αυτο το ανοιγμα βεισκεται λιγο πιο περα απο την εισοδο της εκκλησιτσας(ζητημα ειναι αν βρισκεται 1 μετρο πιο μπροστα απο την εισοδο...
Και,δεν ειπα ποτε εγω οτι τους ειδα ενομενους...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 22:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Σηγνωμη που διακωπτω,αλλα δεν εχει και την καλυτερη φημη το Ίρανον...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 23:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Σχετικά με το "ενωμένους" αρχικά έιχα προβληματιστεί λίγο.

Πράγματι, σήμερα και οι δύο χώροι τελειώνουν μετά από λίγο και δεν πάνε πουθενά. Το σημείο που τελειώνουν έιναι ο τοίχος της εκλησίας που "βλέπει" ακριβώς πρός τα μέσα στη σπηλιά.
Και αυτός ο τοίχος της εκλησίας έχει από κάτω του εκείνο το τσιμεντένιο τοίχο αντιστήριξης, όπως φέρεται να είναι.
Τώρα, οι εικασίες πολλές, γιατι έχουν περασει 30 χρόνια από τις καταστροφικές παρεμβάσεις.
Ο Ι. Γιαννόπουλος π.χ. λέει οτι τα σκαλάκια οδηγούσαν παραπέρα, πρός το εσωτερικό της Σπηλιάς και από κεί τα γνωστά του Ι. Γιαννόπουλου, ότι πάνε στο Γαλάτσι και Λυκαβηττό και δεν ξέρω και γω που. Είπαμε, αυτά είναι όπως τα περπάτησε ο ίδιος αλλά και κανένας άλλος και για όποιον τα πιστεύει...
Πάντως, εγώ όταν ήμουν 8 χρονών ίσως και να πρόλαβα τη σπηλιά πρίν τα έργα, αλλά έχουν περάσει πάνω κάτω 30 χρόνια από τότε ! και που να θυμάμαι...

quote:

Σηγνωμη που διακωπτω,αλλα δεν εχει και την καλυτερη φημη το Ίρανον...


Αυτό Φρόντο μου, εκτώς του ότι δε συμφωνώ μαζί σου, έιναι αρκετά χοντρό 'οπως το λές και θα πρέπει κάπως να τα τεκμηριώσεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 23:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Μα δεν το λεω εγω,η φημη αυτη υπαρχει γενικα στο internet...
Εγω,εχω επισκευτει πολλες φορες το Ιρανον και σε μερικα με εχει πισει αλλα και σε μερικα αλλο,οχι...


Κατι αλλο,γιατι το τουνελ κοντα στην σπηλια σταματησε τοσο αποτομα,εννοω οτι σταματησε πανω στην στροφη...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 23:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Μα δεν το λεω εγω,η φημη αυτη υπαρχει γενικα στο internet...
Εγω,εχω επισκευτει πολλες φορες το Ιρανον και σε μερικα με εχει πισει αλλα και σε μερικα αλλο,οχι...


Ώπα.
Πρόσεξε την εξής λεπτομέρεια.
Άν εσύ σαν Φροντο βγαίνεις και λές ότι "οι Ιρανον δεν έχουν καλή φήμη" τότε σημαίνει ότι εσύ σαν Φρόντο είσαι αυτής τηα άποψης και πιθανών να πρέπει και να την υπερασπίσεις. Το επιχείρημα "το λέω αλλά δε σημαίνει ότι το υποστηρίζω" δε στέκει !
Ή το λές και το υποστηρίζειςμ, η το διευκρινίζιες ότι δεν έιναι η δική σου άποψη και απλά το μεταφέρεις. Τότε όμως πρέπει να το γράψεις διαφορετικά. Αν το γράψεις "ξερεις, ο ΧΨΖ δεν έχει την καλύτερη φήμη, το λένε όλοι στο Ιντερνετ", μπορεί να βρεθείς να κάνεις παρέες με το δικηγόρο του ΧΨΖ, γιατί εσύ το είπες και εσύ τον δυσφήμισες... Στο λέω ενημερωτικά και επειδή είσια μιας ιδιαίτερης ηλικίας.

Το αν σε έπεισαν ή όχι, αυτό είναι πράγματι προσωπικό σου θέμα και έχεις όλο το δικαίωμα να το λές. Ούτε οι Ιρανον, ούτε ο Βρίλ ούτε κανένας άλλος δεν ξεκινά να κάνει ... κατήχηση και να σε πείσει!
Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τους Ιρανον σε ένα 70-80% αλλά επειδή δε μιλάω τη Μπαλανική Διάλεκτο, διαφωνώ με κάποια πράγματα που λένε -και κάνουν- και το ξέρουν και όλα είναι μια χαρά.

quote:

Κατι αλλο,γιατι το τουνελ κοντα στην σπηλια σταματησε τοσο αποτομα,εννοω οτι σταματησε πανω στην στροφη...


Με ρωτάς σαν Βρίλ ? Εγώ παρατήρησα κάτι, το ακολουθήσαμε και έχει αναλυθεί και καταγραφεί στο βιβλίο του JbG για την Πεντέλη. Δεν έχω ολοκληρώσει την ανάλυσή μου και γι αυτό δεν θα πώ κάτι τελικό πάνω στο θέμα αυτό.
Το μόνο που θα σου πώ, είναι, ότι το κάτω τούνελ κάνει μια αξιοπερίεργη στροφή και καταλήγει σε προσαντολισμό ΑΚΡΙΒΩΣ πρός την γεωγραφική Δύση και το επάνω τούνελ έχει προσανατολισμό ΑΚΡΙΒΩΣ πρός το Βορά. ΚΑι η τομή των δύο κατευθύνσεων ΔΕΝ είναι στο ίδιο επίπεδο και ΔΕΝ ειναι ακριβώς πίσω από το σημείο που έγιναν τα μπαζώματα και οι καταστροφές.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 03:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


χαιρετω απαντες


να τα παρω ενα ενα: το εκκλησακι εχει δυο κενοταφια, ενα στην εισοδο σχεδον και ενα αναμεσα στην εσωτερικη πορτα και το δευτερο ιερο

δεν επικοινωνουν, και πιθανοτατα δεν επικοινωνουσαν ποτε

σε αυτο το τοπικ εχω παραθεσει φωτογραφιες και μαλιστα και μια προσπαθεια σκαψιματος απο καποιον φερελπι ερευνητη, πιστο οπαδο του Γιαννοπουλου ισως

καποιος αναλογος φερελπις ερευνητης εσπασε το μαρμαρινο σκεπαστρο του κενοταφιου που βρισκεται μπροστα στην εισοδο και το αντικατεστησαν με ΝΟΒΟΠΑΝ το οποιο φυσικα ελιωσε και τωρα το ανοιγμα αποτελει κινδυνο για οποιον μπει απροσεκτα και σιγουρα για τα μικρα παιδια


οσον αφορα την ομαδα Ιρανον, μπορω απλα να δειξω την γνωμη μου, λεγοντας οτι στο βιβλιο αναφερω την ιστοσελιδα τους ως σοβαρη και πλουσια πηγη πληροφοριων

εχω μια ερωτηση για τον φροντο: σε ποιους ακριβως κυκλους δεν εχουν καλη φημη οι Ιρανον?


να κλεισω με τα τουνελ - κατα την δικη μου εκτιμηση δεν ειχαν σκοπο να προχωρησουν παραπερα ουτε μετρο

εφτασαν εκει ακριβως που ηθελαν


ΥΓ. τις πληροφοριες τις εριξα στο δικτυο για αμεση προσβαση απο οποιον ενδιαφερεται, αλλά αρχιζω να αμφιβαλλω αν τις διαβαζουν

λοιπον, πισω απο τα εργα κρυβονται οι Δρακονιανοι και διαβαζοντας το βιβλιο θα καταλαβετε γιατι! (τι να κανω ο ανθρωπας, μονο ετσι θα διαβαστει βριλη μου )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 03:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


ξεχασα να σας πω το πιο σημαντικο!

στο βιβλιο αποκαλυπτω οτι τα δηθεν κενοταφια ηταν εισοδοι οχι για την Ομορφοκκλησια, αλλά ντιρεκτ για την κουφια γη!!!

εκει ηταν που με δαγκωσε στο ποδι ενας ανηλικος Δρακονιανος και με εσωσαν ο βριλ με τον Νταβελη166


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 10:17:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε Φρόντο,

μην είσαι ... παπατρέχας. Για την τύπα ήτανε η φατσούλα με το μαυρισμένο μάτι.

Γιατί...

Γιατί είναι παπατρέχα, άλλα διαβάζει και άλλα καταλαβαίνει και έχει την τάση να πετάγεται για να πεί καμιά εξυπνάδα (έτσι νομίζει)

Στο τέλος, κάνει αυτό που λέμε "ώχ, το μάτι μου" και μας το μαύρισε από το "μπλάφ"

Αυτά.



Kαλά είσαι τόσο ποταπός ή φταίνε τα εγκεφαλικά σου κύτταρα που είναι περιορισμένης ευθύνης?
Βρε η*** είναι δυνατόν να έγραφα κάτι που δεν ισχύει τη στιγμή που εκατοντάδες άνθρωποι έχουν επισκεφτεί αυτό το σημείο???

Τι θα είχα να κερδίσω αν όχι τον περίγελο??

Μάθε λοιπόν ότι αυτό δεν το άκουσα πουθενά αλλά το είδα η ίδια ιδίοις όμασοι (αν καταλαβαίνεις εσύ με το μαυρισμένο μάτι) όταν πριν από 3 χρόνια μπήκα στο άνοιγμα τότε που ακόμη ήταν ανοιχτό και είχε μόνο μια παλιά σιδερένια πόρτα με κάγκελα.

Ο λόγος που μπήκα είναι ότι υπήρχε στο άνοιγμα κάτω ακριβώς από την είσοδο του πρώτου οστεοφυλακίου ένα τεράστιο κόκαλο σαν αυτά που είναι στην κνήμη ή στους αγκώνες. Μάλιστα το κόκαλο το είχα αναφέρει ξανά σε παρόμοιο τόπικ μόνο που δε θεώρησα ότι έπρεπε να γράψω ότι ο χώρος ήταν ΕΝΙΑΙΟΣ γιατί νόμιζα ότι κάτι τέτοιο το ήξεραν όλοι!!

Την επόμενη φορά που θα αρχίσεις να ρίχνεις το δηλητήριο και τον κυνισμό σου πάνω μου να το ξανασκεφτείς διπλά...

Εγώ ήμουν αυτή που μόλις διάβασα για τα 2 κενοτάφια μου έπεσαν τα μαλλιά και δείχνοντας καλή θέληση για να μην ξαναφτάσουμε εδώ δεν έβαλα την εικόνα με το μαυρισμένο μάτι που κάτι με γαργάλαγε να κάνω...

Τελικά δεν άξιζε τον κόπο... δυστυχώς εσύ θα είσαι πάντα κολλημένος με μένα και γενικότερα προσβλητικός με τους άλλους...

Υ.Γ. για το ΙΡΑΝΟΝ αν και κάποτε είχα μια κόντρα δεν μπορώ να πω ότι είναι αναξιόπιστοι σε ότι γράφουν

Y.Γ. Επειδή δεν μπορώ ακόμα να συνέλθω από το σοκ για αυτά που διάβασα μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούμε λιγάκι και να δούμε αν κάποιοι έκαναν παρεμβάσεις στο χώρο ή τέλος πάντων τι στο καλό συνέβει εκεί πέρα?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Edited by - Avallon on 29/06/2006 10:26:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 10:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Η μεγάλη ΚΑΤΙΝΑ ΠΑΞΙΝΟΥ την ώρα που πάιξει δράμα...

Και το παραθέτω ολόκληρο, για να απολαύσουμε το δράμα σε όλο του το μεγαλείο.


quote:

quote:
Έχει δύο ανοίγματα το δάπεδο μέσα στο εκλησσάκι, που οδηγεί σε ΔΥΟ θάλαμους, "δωμάτια" αν θές, που ήταν οστεοφυλάκια και δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο για μοναστικές εκλησσίες.

Toυς δυο θαλάμους ρε Βρίλη που τους είδες ήθελα να ξέρω...
Ενας ΕΝΙΑΙΟΣ χώρος είναι που χρησίμευε για οστεοφυλάκιο...
Μπαίνεις από το ένα άνοιγμα και βγαίνεις από το άλλο, κάτι σα συγκοινωνούντα δοχεία ένα πράγμα.

ΕΝΑΣ λοιπόν χώρος με ΔΥΟ εισόδους...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Ναι...
Εγώ που τους είδα τους ΔΥΟ χώρους, θάθελες να ξέρεις...

Νάτοι λοιπόν.

Να η μία είσοδος

Που οδηγεί σε αυτό τον χώρο, το ένα οστεοφυλάκιο

και να η άλλη είσοδος, ακριβώς μπροστά στο ιερό

που οδηγεί στο δεύτερο οστοεφυλάκιο

Πηγή: Ίρανον (έλα, πές ότι δεν ξέρουν τι λένε οι Ίρανον, έλα, μήν ντρέπεσαι !) www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI5laddendum.htm+%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1&hl=de&ct=clnk&cd=1&inlang=el" target="_blank"> εδώ, στο τέλος της σελίδας
(Ευχαριστώ τους Ίρανον για το υλικό, γιατί άν το έβαζα απ το προσωπικό μου αρχείο θα με έβαγαζε και τρελό η Αβαλλον, όπως οποτεδήποτε είπα κάτι που δεν ήθελε και δε τη συνέφερε να ακούσει)

@Avallon
Το σχόλιό σου,
"Toυς δυο θαλάμους ρε Βρίλη που τους είδες ήθελα να ξέρω...
Ενας ΕΝΙΑΙΟΣ χώρος είναι που χρησίμευε για οστεοφυλάκιο...
Μπαίνεις από το ένα άνοιγμα και βγαίνεις από το άλλο, κάτι σα συγκοινωνούντα δοχεία ένα πράγμα.

ΕΝΑΣ λοιπόν χώρος με ΔΥΟ εισόδους..."

το αφήνω λοιπόν ασχολίαστο και σου αφιερώνω εκείνο το λαϊκό άσμα για περισυλλογή, που λέει "άλλο ο ανοιχτομάτης και άλλο ο αυγουλομάτης"


Kαι τα συγκοινωνούντα δοχεία είναι ένα θέμα της κλασσικής Φυσικής επίπεδου του Δημοτικού, που γιατί να μπερδεύεσαι με τόσο πολύπλοκα και ακατάλληπτα πράγματα...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 11:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Sorry που μπαίνω στα κατατόπια σας, αλλά μου γεννηθηκε μια απορία.

Υπάρχει περίπτωση να ήτανε τελικά ένα το οστεοφυλλάκιο και με τα έργα "αναστήλωσης" του 2003 να χτίστηκε ο τόίχος που τα χωρίζει ?

Δεν έχω πάει στον χώρο για να έχω άποψη οπότε έιναι και το πρώτο που σκέφτηκα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 12:04:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπάρχει περίπτωση να ήτανε τελικά ένα το οστεοφυλλάκιο και με τα έργα "αναστήλωσης" του 2003 να χτίστηκε ο τόίχος που τα χωρίζει ?

Φίλε μου τι να σου πω?
Τους τοίχους πρώτη φορά τους βλέπω τώρα και γι'αυτό και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Αυτοί που τους έχουν δει ίσως μπορέσουν να μας βοηθήσουν... Οχι βέβαια ότι δε θα μπορούσαν να χτιστούν "δήθεν" παλιοί τοίχοι. Ομως γιατί

Αυτό που αδυνατώ να κατανοήσω είναι το παράλογο του θέματος.
Ποιό λόγο είχαν να κάνουν κάτι τέτοιο (αν έκαναν), εκτός και αν οι τοίχοι ήταν καμουφλαρισμένα έργα υποστήριξης του οστεοφυλακίου.

Παρόλ'αυτά δεν έχω άποψη ούτε για τη στατικότητα της εν λόγω στοάς μιας και δεν έχει ακουστεί τίποτα τέτοιο τόσα χρόνια.



"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 12:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Θα μπορούσε να χτιστεί για λόγους στατηκότιτας ή για να δίνει πρόσβαση στο οστεοφυλλάκιο αλλά να αποκλείει την πρόσβαση στο ιερό.
Υπάρχει από πάνω πόρτα που να αποκλείει την είσοδο στο ιερό ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 13:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Θα μπορούσε να χτιστεί για λόγους στατηκότιτας ή για να δίνει πρόσβαση στο οστεοφυλλάκιο αλλά να αποκλείει την πρόσβαση στο ιερό.
Υπάρχει από πάνω πόρτα που να αποκλείει την είσοδο στο ιερό ?

@Kerry

Το έχω γράψει πιο πάνω, αλλά στο ξαναπαραθέτω


Σχετικά με το "ενωμένους" αρχικά έιχα προβληματιστεί λίγο.

Πράγματι, σήμερα και οι δύο χώροι τελειώνουν μετά από λίγο και δεν πάνε πουθενά. Το σημείο που τελειώνουν έιναι ο τοίχος της εκλησίας που "βλέπει" ακριβώς πρός τα μέσα στη σπηλιά.
Και αυτός ο τοίχος της εκλησίας έχει από κάτω του εκείνο το τσιμεντένιο τοίχο αντιστήριξης, όπως φέρεται να είναι.
Τώρα, οι εικασίες πολλές, γιατι έχουν περασει 30 χρόνια από τις καταστροφικές παρεμβάσεις.
Ο Ι. Γιαννόπουλος π.χ. λέει οτι τα σκαλάκια οδηγούσαν παραπέρα, πρός το εσωτερικό της Σπηλιάς και από κεί τα γνωστά του Ι. Γιαννόπουλου, ότι πάνε στο Γαλάτσι και Λυκαβηττό και δεν ξέρω και γω που. Είπαμε, αυτά είναι όπως τα περπάτησε ο ίδιος αλλά και κανένας άλλος και για όποιον τα πιστεύει...
Πάντως, εγώ όταν ήμουν 8 χρονών ίσως και να πρόλαβα τη σπηλιά πρίν τα έργα, αλλά έχουν περάσει πάνω κάτω 30 χρόνια από τότε ! και που να θυμάμαι...


Επίσεις και ο JbG αναφέρεται σε αυτό, ότι σταματούν και δεν φαίνεται να ενώνονταν ούτε παλιά, όπως επίσεις θα βρείς και στη σελίδα των Ιρανον .

Είμαστε δηλ. τουλάχιστο 3 που το λέμε έτσι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 13:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Τώρα που το διάβασα με ποιό μεγάλη προσοχή, το κατάλαβα....
Είναι δύσκολο αν δεν έχεις την οπτική εμπειρία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 13:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Τώρα που το διάβασα με ποιό μεγάλη προσοχή, το κατάλαβα....
Είναι δύσκολο αν δεν έχεις την οπτική εμπειρία...

Να΄ξερες πόσες φορές έχω ή έχουμε πάει, μέχρι να δούμε πραγματικά όλα τα σημεία και με την παραμικρή λεπτομέρεια !

Εγώ προσυπογράφω αυτούς που λένε, ότι το μέρος έχει την ιδιότητα, κάθε φορά που πάς να σου φαίνεται κάτι διαφορετικό.

Μόνο με συνεχή και λεπτομερή παρατήρηση, καθώς και αναλυτικότατο φωτογραφικό αρχείο, μπορείς να είσαι σχετικά σίγουρος, ότι αυτό που βλέπεις τώρα υπήρχε και την ... προηγούμενη φορά που πήγες !

Πράγματι λοιπόν, μέχρι τώρα είδα ότι στο τέλος όλα ήταν έτσι, απλά η μνήμη παίζει καμιά φορά παιχνίδια.

(και άν θέλεις Κέρρυ, πές να πάμε)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δεκτή η πρόσκληση

Από φθινόπωρο όμως, να ξεμπερδεύουμε με τα γεννητούρια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
quote:
Το αν σε έπεισαν ή όχι, αυτό είναι πράγματι προσωπικό σου θέμα και έχεις όλο το δικαίωμα να το λές. Ούτε οι Ιρανον, ούτε ο Βρίλ ούτε κανένας άλλος δεν ξεκινά να κάνει ... κατήχηση και να σε πείσει!
Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τους Ιρανον σε ένα 70-80% αλλά επειδή δε μιλάω τη Μπαλανική Διάλεκτο, διαφωνώ με κάποια πράγματα που λένε -και κάνουν- και το ξέρουν και όλα είναι μια χαρά.

Για το Ιρανον,θα σου πω μια απλη παρατηρηση:
Σε μια σελιδα τους,για την Πεντελη,εχουν βαλει εναν ηχο,και υποστιριζουν οτι,πηγαν στην Πεντελη και βαλανε ενα μαγνητοφωνο,οπως των δημοσιογραφων,για να ηχογραφησει τους τυχον ηχους!!!!
Την αλλη μερα πηγαν και το πηραν απο την Πεντελη και εκπληκτοι ακουσαν αυτα που ειχε ηχογραφησει...
Σηγνωμη αλλα εγω ξερω οτι το μαγνητοφωνο λειτουργει με κασετα,και ετσι η διαρκεια ηχογραφησης δεν ειναι πανω απο μια ωρα!
Μετα πρεπει καποιος να γυρισει την κασετα για να συνεχηστει η ηχογραφηση.Κανω λαθος;;;;


www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix
Ναι, κανεις λαθος.

Τα δημοσιογραφικα μαγνητοφωνακια ενεργοποιουνται με τον ηχο και καταγραφουν μονο οταν υπαρχει ηχος.

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult
Αναφερει καθαρα:
"Ήταν απλό, πήραμε ένα voice activated δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι, συνδέσαμε ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο, το κρύψαμε σε δυσπρόσιτο σημείο της σπηλιάς και περιμέναμε. Μερικά βράδια αργότερα το περιμαζέψαμε και με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι μικρό μόνο μέρος της ταινίας είχε μείνει άγραφο."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 18:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Για το Ιρανον,θα σου πω μια απλη παρατηρηση:

Ο Ίρανον είναι ΕΝΑΣ: Iranon from Aira. / «Όλοι οι άλλοι είναι γιαλαντζί.» Το λέει κι ο προφήτης-Συμπάντιος.

M©Z&thetriAkontAArgyria........... χσσσς / VA >OFF.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Ναι, κανεις λαθος.

Τα δημοσιογραφικα μαγνητοφωνακια ενεργοποιουνται με τον ηχο και καταγραφουν μονο οταν υπαρχει ηχος.

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.


Ακριβώς έτσι...

Και επειδή κα ιη τεχνολογία προχωράει, εγώ χρησιμοποιώ ένα ψηφιακό της OLYMPUS, που έχει ενσωματωμένη μνήμη και καταγράφει 16 ώρες !

Μετά το κατεβάζεις σε υπολογιστή και το σώζεις απ ευθείας χωρίς απώλεις.

(Ίσως να καταλάβατε γιατί ανεβαίνω με το λαπτόπι στη σπηλιά...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 19:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλησπέρα!

Αγαπητέ Vrilη!

Να σε δω να σέρνεις το laptopι στο Πύργο (που με ψήνουν για Κυριακή...) και τι στο κόσμο!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 19:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Φτούυυυ...

Έχω κλείσει με το Χάρη για εκείνο το ανεξερεύνητο... ξέρεις.

Και δε ξέρω πώς θα το κανονίσω την άλλη εβδομάδα που θέλουμε να πάμε στο Οροπέδιο...

Γμτ !

Πάντως, έχω κάποιες φωτό με το λαπτόπι στη Σπηλιά. Αν τις βρω... Ίσως όμως να τις έχει και ο Johhnie, γιατί τις γράφαμε και τις ανταλλάζαμε σε CD τότε...

Και για πολύωρες αναμονές, έχω ινβέρτερ στο αυτοκίνητο 220V για να φορτίζεις τις μπαταρίες. Το αυτοκίνητο λειτουργεί σαν Η/Ζ.

Δεν ήσουνα στις μεγάλες ... Αποστολές !

Παρα μόνο μου τριγύρναγες σε σπηλιές και φαράγγια.

Άματσερ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 20:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Βρίλ

Εγώ προσυπογράφω αυτούς που λένε, ότι το μέρος έχει την ιδιότητα, κάθε φορά που πάς να σου φαίνεται κάτι διαφορετικό.

Μόνο με συνεχή και λεπτομερή παρατήρηση, καθώς και αναλυτικότατο φωτογραφικό αρχείο, μπορείς να είσαι σχετικά σίγουρος, ότι αυτό που βλέπεις τώρα υπήρχε και την ... προηγούμενη φορά που πήγες !



αυτο αξιζει να το προσεξετε


αληθεια, σου εχω πει βριλη οτι οι πετρες στις δοκους του δεξιου τουνελ εχω την εντυπωση οτι μειωνονται?

πρεπει ν αρχισω τις φωτογραφικες συγκρισεις...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2339935
Maintained by Digital Alchemy